gdm - en to da translation catalogue (149 entries)

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Cancel
da: _Annullér

en: C_onnect
da: _Forbind

en: Select System
da: Vælg system

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
da: XDMCP: Kunne ikke oprette XDMCP-buffer!

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
da: XDMCP: Kunne ikke læse XDMCP-hoved!

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
da: XDMCP: Forkert XDMCP-version!

en: XDMCP: Unable to parse address
da: XDMCP: Kan ikke fortolke adresse

en: /dev/urandom is not a character device
da: /dev/urandom er ikke en tegn-enhed

en: Unable to create transient display:
da: Kan ikke oprette midlertidig skærm:

en: Could not identify the current session:
da: Kunne ikke identificere den aktuelle session:

en: Could not identify the current seat.
da: Kunne ikke identificere det aktuelle sæde.

en: Could not find user “%s” on system
da: Kunne ikke finde brugeren “%s” på systemet

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
da: X-serveren (dit grafiske miljø) kunne ikke startes pga. en intern fejl. Kontakt venligst systemadministratoren eller kontrollér systemloggen for at diagnosticere problemet. I mellemtiden bliver denne terminal deaktiveret. Genstart GDM når problemet er løst.

en: No display available
da: Ingen terminal tilgængelig

en: No session available
da: Ingen session tilgængelig

en: Chooser session unavailable
da: Vælgersession er ikke tilgængelig

en: Can only be called before user is logged in
da: Kan kun kaldes før brugeren er logget ind

en: Caller not GDM
da: Kaldeophav er ikke GDM

en: Unable to open private communication channel
da: Kan ikke åbne den private kommunikationskanal

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
da: Serveren skulle være startet af brugeren %s, men brugeren findes ikke

en: Couldn’t set groupid to %d
da: Kunne ikke sætte gruppe-id til %d

en: initgroups () failed for %s
da: initgroups () mislykkedes for %s

en: Couldn’t set userid to %d
da: Kunne ikke sætte bruger-id til %d

en: %s: Could not open log file for display %s!
da: %s: Kunne ikke åbne logfil for terminalen %s!

en: %s: Error setting %s to %s
da: %s: Fejl ved sætning af %s til %s

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
da: %s: Serverprioritet kunne ikke angives til %d: %s

en: %s: Empty server command for display %s
da: %s: Tom serverkommando til terminalen %s

en: Username
da: Brugernavn

en: The username
da: Brugernavnet

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: The hostname
da: Værtsnavnet

en: Display Device
da: Skærmenhed

en: The display device
da: Skærmenheden

en: Could not create authentication helper process
da: Kunne ikke oprette proces for autentificeringshjælp

en: You reached the maximum password authentication attempts, please try another method
da: Du har nået det maksimale antal forsøg på at indtaste adgangskode – prøv venligst en anden metode

en: You reached the maximum auto login attempts, please try another authentication method
da: Du har nået det maksimale antal forsøg på at logge ind automatisk – prøv venligst en anden metode

en: You reached the maximum fingerprint authentication attempts, please try another method
da: Du har nået det maksimale antal forsøg på at godkende via fingeraftryk – prøv venligst en anden metode

en: You reached the maximum smart card authentication attempts, please try another method
da: Du har nået det maksimale antal forsøg på at godkende med smartcard – prøv venligst en anden metode

en: You reached the maximum authentication attempts, please try another method
da: Du har nået det maksimale antal forsøg på at godkende – prøv venligst en anden metode

en: Sorry, password authentication didn’t work. Please try again.
da: Beklager, godkendelse med adgangskode lykkedes ikke. Prøv igen.

en: Sorry, auto login didn’t work. Please try again.
da: Beklager, automatisk login lykkedes ikke. Prøv igen.

en: Sorry, fingerprint authentication didn’t work. Please try again.
da: Beklager, godkendelse med fingeraftryk lykkedes ikke. Prøv igen.

en: Sorry, smart card authentication didn’t work. Please try again.
da: Beklager, godkendelse med smartcard lykkedes ikke. Prøv igen.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
da: Beklager, det virkede ikke. Prøv igen.

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
da: Din konto fik en tidsgrænse, som nu er overskredet.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: no user account available
da: ingen brugerkonto tilgængelig

en: Unable to change to user
da: Kan ikke skifte til bruger

en: GNOME Display Manager Wayland Session Launcher
da: Waylandsessionsstarter for GNOME-skærmhåndtering

en: Could not create socket!
da: Kunne ikke oprette sokkel!

en: Run program through /etc/gdm/Xsession wrapper script
da: Kør program gennem /etc/gdm/Xsession-wrapperscript

en: Listen on TCP socket
da: Lyt på TCP-sokkel

en: GNOME Display Manager X Session Launcher
da: X-sessionsstarter for GNOME-skærmhåndtering

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
da: Kan ikke skrive PID-filen %s: er muligvis løbet tør for diskplads: %s

en: Failed to create ran once marker dir %s: %s
da: Kunne ikke oprette “ran once marker dir” %s: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
da: Kunne ikke oprette LogDir %s: %s

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
da: Kan ikke finde GDM-brugeren “%s”. Afbryder!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
da: GDM-brugeren må ikke være root. Afbryder!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
da: Kan ikke finde GDM-gruppen “%s”. Afbryder!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
da: GDM-gruppen må ikke være root. Afbryder!

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Exit after a time (for debugging)
da: Afslut efter et stykke tid (til fejlsøgning)

en: Print GDM version
da: Udskriv GDM-version

en: GNOME Display Manager
da: GNOME-skærmhåndtering

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
da: Kun root-brugeren kan køre GDM

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
da: Sessionsarbejder for GNOME-skærmhåndtering

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
da: Om fingeraftrykslæsere skal tillades til logind

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
da: Logindskærmen kan give mulighed for at brugere, der har registreret deres fingeraftryk, kan logge ind ved hjælp af disse.

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
da: Om smartcard-læsere skal tillades til logind

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
da: Logindskærmen kan give mulighed for, at brugere som har smartcards, kan logge ind ved hjælp af disse.

en: Whether or not to allow passwords for login
da: Om adgangskoder skal tillades til logind

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
da: Logindskærmen kan konfigureres til ikke at tillade adgangskode-godkendelse, og dermed tvinge brugeren til at bruge smartcard- eller fingeraftryks-godkendelse.

en: Path to small image at top of user list
da: Sti til lille billede øverst på brugerlisten

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
da: Logindskærmen giver mulighed for at vise et lille billede, så administratorer eller distributioner f.eks. kan vise et logo.

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
da: Nødlogindskærmen giver mulighed for at vise et lille billede, så administratorer eller distributioner f.eks. kan vise et logo.

en: Avoid showing user list
da: Undgå at vise brugerlisten

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
da: Logindskærmen viser normalt en liste af tilgængelige brugere, som der kan logges ind som. Denne indstilling kan slås fra, således at listen ikke vises.

en: Enable showing the banner message
da: Aktivér visning af bannermeddelelse

en: Set to true to show the banner message text.
da: Sæt til true for at vise bannermeddelelsesteksten.

en: Banner message text
da: Meddelelsestekst i banner

en: Text banner message to show in the login window.
da: Tekstbannermeddelelsen, der vises i logind-vinduet.

en: Disable showing the restart buttons
da: Deaktivér visning af genstart-knapper

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
da: Sæt til true for at deaktivere visning af genstartsknapperne i logind-vinduet.

en: Number of allowed authentication failures
da: Antal tilladte autentificeringsfejl

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
da: Antallet af gange en bruger har lov til at forsøge autentificering, før der gives op og vendes tilbage til brugervalget.

en: Show command help
da: Vis hjælp til kommando

en: Show verbose output
da: Vis uddybende output

en: Show debug output
da: Vis fejlsøgingsinformation

en: Enable the authentication method
da: Slå godkendelsesmetoden til

en: Disable the authentication method
da: Slå godkendelsesmetoden fra

en: Require the authentication method
da: Kræv godkendelsesmetoden

en: Action to perform on smartcard removal
da: Handling som udføres ved fjernelse af smartcard

en: Assume yes to any answer
da: Antag ja til alle spørgsmål

en: Configure Password Authentication.
da: Konfigurér godkendelse med adgangskode.

en: Configure Fingerprint Authentication.
da: Konfigurér godkendelse med fingeraftryk.

en: Configure Smart Card Authentication.
da: Konfigurér godkendelse med smartcard.

en: Reset the GDM Authentication configuration.
da: Nulstil konfigurationen af GDM-godkendelse.

en: Show GDM Authentication configuration.
da: Vis GDM-godkendelseskonfigurationen.

en: Password options
da: Indstillinger for adgangskode

en: Fingerprint options
da: Indstillinger for fingeraftryk

en: Smart Card options
da: Indstillinger for smartcard

en: Reset options
da: Nulstil indstillinger

en: Show options
da: Vis indstillinger

en: No PAM module available for Password authentication
da: Intet tilgængeligt PAM-modul til godkendelse med adgangskode

en: No PAM module available for Smart Card authentication
da: Intet tilgængeligt PAM-modul til godkendelse med smartcard

en: No PAM module available for Fingerprint authentication
da: Intet tilgængeligt PAM-modul til godkendelse med fingeraftryk

en: “%s” needs at least one parameter
da: “%s” kræver mindst én parameter

note: TRANSLATORS: “command” can't be enabled...
en: “%s” can't be enabled and disabled at the same time
da: “%s” kan ikke være aktiveret og deaktiveret på samme tid

note: TRANSLATORS: option is not a valid command “option-key” value
en: “%s” is not a valid %s “%s” value
da: “%s” er ikke en gyldig værdi for %s “%s”

en: Failed to switch to %s user
da: Kunne ikke skifte til brugeren %s

en: Couldn’t set userid to %u
da: Kunne ikke sætte bruger-id til %u

en: No distro detected, no hook to run
da: Ingen distribution fundet; ingen hook at køre

en: No valid args found to run hook “%s”
da: Ingen gyldige argumenter fundet til at køre hook “%s”

en: Running distro hook “%s”
da: Kører distributions-hook “%s”

en: Distro hook “%s” requested stopping
da: Distributions-hook “%s” anmodede om at stoppe

en: Distro hook failed with exit status %d and error %s:
    Standard output:
    %s
    Error output:
    %s
da: Distributions-hook fejlede med slutstatus %d og fejl %s:
    Standard-output:
    %s
    Fejl-output:
    %s

note: TRANSLATORS: Failed to set command “command” option key “option-key” via distro hook
en: Failed to set command “%s” option key “%s” via distro hook:
da: Kunne ikke sætte indstillingsnøglen “%2$s” for kommandoen “%1$s” via distributions-hook:

en: Failed to create directory %s
da: Kunne ikke oprette kataloget %s

en: dconf profile not found
da: dconf-profil ikke fundet

en: dconf has no system-db configured
da: dconf har ikke nogen system-db konfigureret

note: TRANSLATORS: First value is a file path, second is an error message
en: Failed to get the “%s” header comment: %s, was it modified?
da: Kunne ikke finde headerkommentaren i “%s”: %s. Er den ændret?

en: File “%s” header comment does not match, was it modified?
da: Headerkommentaren for filen “%s” stemmer ikke. Er den ændret?

note: XXX: Fail with an error instead?
en: No expected header found on lock file “%s”, was it modified?
da: Ingen forventet header fundet på låsefilen “%s”. Er den ændret?

en: Failed to run a required distro hook:
da: Kunne ikke køre en påkrævet distributions-hook:

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Commands:
      help         Shows this information
      password     Configure the password authentication
      fingerprint  Configure the fingerprint authentication
      smartcard    Configure the smartcard authentication
      reset        Resets the default configuration
      show         Shows the current configuration
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
da: Kommandoer:
      help         Viser denne information
      password     Konfigurér godkendelse med adgangskode
      fingerprint  Konfigurér godkendelse med fingeraftryk
      smartcard    Konfigurér godkendelse med smartcard
      reset        Nulstiller til standardkonfigurationen
      show         Viser den nuværende konfiguration
    
    Brug “%s KOMMANDO --help” for at få hjælp til hver kommando.

en: Command options
da: Kommandotilvalg

note: TRANSLATORS: You need to be root to use PROGRAM-NAME “command” command
en: You need to be root to use %s “%s” command
da: Du skal være root for at bruge kommandoen %s “%s”

en: Failed to set %s setting:
da: Kunne ikke angive %s-indstilling:

en: Failed to set smartcard setting
da: Kunne ikke angive smardcard-indstilling

en: Failed to set password setting
da: Kunne ikke angive adgangskodeindstilling

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Required
da: Påkrævet

en: GDM Authorization configuration
    
      Password authentication: %s
      Fingerprint authentication: %s
      Smart Card authentication: %s
      Smart Card removal action: %s
da: GDM-godkendelseskonfiguration
    
      Godkendelse med adgangskode: %s
      Godkendelse med fingeraftryk: %s
      Godkendelse med smartcard: %s
      Handling for fjernelse af smartcard: %s

[ctx: Interactive question]
en: Y
da: J

[ctx: Interactive question]
en: y
da: j

[ctx: Interactive question]
en: Do you want to continue? [Y/n]?
da: Vil du fortsætte? [J/n]?

en: User cancelled the request
da: Brugeren annullerede forespørgslen

en: Failed to reset %s setting:
da: Kunne ikke nulstille %s-indstilling:

en: Only the VERSION command is supported
da: Kun VERSION-kommandoen er understøttet

en: Ignored — retained for compatibility
da: Ignoreret — beholdt af hensyn til kompatibilitet

en: Debugging output
da: Fejlsøgingsinformation

en: Version of this application
da: Versionen af dette program

note: Option parsing
en: — New GDM login
da: — Nyt GDM-login

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede taget

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
da: Tag et billede af skærmen
