gdm master - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: Select System
ja: システムの選択

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
ja: XDMCP: XDMCP のバッファーを生成できませんでした

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
ja: XDMCP: XDMCP のヘッダーを読み取れませんでした

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
ja: XDMCP: XDMCP のバージョンが間違っています!

en: XDMCP: Unable to parse address
ja: XDMCP: アドレスを解析できません

en: /dev/urandom is not a character device
ja: /dev/urandom はキャラクターデバイスではありません

en: Could not identify the current session:
ja: 現在のセッションを取得できませんでした:

en: Could not identify the current seat.
ja: 現在のシートを識別できませんでした。

en: The system is unable to determine whether to switch to an existing login screen or start up a new login screen.
ja: 既存のログイン画面に切り替えるか、新しいログイン画面を起動するのかを、システムが決定することができませんでした。

en: The system is unable to start up a new login screen.
ja: 新しいログイン画面を起動できません。

en: could not find user “%s” on system
ja: システムに“%s”というユーザーは見つかりませんでした

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
ja: 何らかの内部エラーが原因で、X サーバー(グラフィカル環境)を起動できませんでした。システム管理者に問い合わせるか、syslog の内容をチェックして調査してみてください。とりあえず、このディスプレイを無効にします。問題が解決したら GDM を再起動してください。

en: No display available
ja: 利用できるディスプレイがありません

en: No session available
ja: 利用できるセッションがありません

en: Can only be called before user is logged in
ja: ユーザーがログインする前にしか呼び出しできません

en: Caller not GDM
ja: 呼び出し側が GDM ではありません

en: Unable to open private communication channel
ja: プライベートコミュニケーションチャンネルを開けません

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
ja: ユーザー %s としてサーバーを起動しようとしましたが、そのようなユーザーは存在しません

en: Couldn’t set groupid to %d
ja: グループ ID を %d に設定できませんでした

en: initgroups () failed for %s
ja: %s に対する initgroups () の呼び出しに失敗しました

en: Couldn’t set userid to %d
ja: ユーザー ID を %d に設定できませんでした

en: %s: Could not open log file for display %s!
ja: %s: ディスプレイ (%s) のログファイルを開けません!

en: %s: Error setting %s to %s
ja: %s: %s を %s に設定する際にエラー

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
ja: %s: サーバーの優先度を %d にセットできませんでした: %s

en: %s: Empty server command for display %s
ja: %s: ディスプレイ (%s) のサーバーコマンドが空です

en: Username
ja: ユーザー名

en: The username
ja: ユーザー名です

en: Hostname
ja: ホスト名

en: The hostname
ja: ホスト名です

en: Display Device
ja: ディスプレイのデバイス

en: The display device
ja: ディスプレイのデバイスです

en: Could not create authentication helper process
ja: 認証ヘルパーのプロセスを作成できませんでした

en: You reached the maximum password authentication attempts, please try another method
ja: パスワード認証の試行回数上限に達したため別の方法でやり直してください

en: You reached the maximum auto login attempts, please try another authentication method
ja: 自動ログインの試行回数上限に達したため別の認証方法でやり直してください

en: You reached the maximum fingerprint authentication attempts, please try another method
ja: 指紋認証の試行回数上限に達したため別の方法でやり直してください

en: You reached the maximum smart card authentication attempts, please try another method
ja: スマートカード認証の試行回数上限に達したため別の方法でやり直してください

en: You reached the maximum authentication attempts, please try another method
ja: 認証の試行回数上限に達したため別の方法でやり直してください

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
ja: アカウントに設定されていた有効期限が切れました。

en: Sorry, password authentication didn’t work. Please try again.
ja: パスワード認証に失敗しました。やり直してください。

en: Sorry, auto login didn’t work. Please try again.
ja: 自動ログインに失敗しました。やり直してください。

en: Sorry, fingerprint authentication didn’t work. Please try again.
ja: 指紋認証に失敗しました。やり直してください。

en: Sorry, smart card authentication didn’t work. Please try again.
ja: スマートカード認証に失敗しました。やり直してください。

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ja: 認証に失敗しました。やり直してください。

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: no user account available
ja: 利用できるアカウントがありません

en: Unable to change to user
ja: ユーザーを変更できません

en: GNOME Display Manager Wayland Session Launcher
ja: GNOME ディスプレイマネージャー Wayland セッションランチャー

en: Could not create socket!
ja: ソケットを生成できませんでした

en: Run program through /etc/gdm/Xsession wrapper script
ja: /etc/gdm/Xsession のラッパースクリプトを介してプログラムを起動する

en: Listen on TCP socket
ja: TCP ソケットでリッスンする

en: GNOME Display Manager X Session Launcher
ja: GNOME ディスプレイマネージャー X セッションランチャー

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
ja: PID ファイル %s に書き込めません; ディスクの空き容量が足りないようです: %s

en: Failed to create ran once marker dir %s: %s
ja: 起動済みマーカーディレクトリ %s の作成に失敗しました: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
ja: ログディレクトリ %s の作成に失敗しました: %s

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
ja: GDM ユーザー“%s”が見つからないので処理を中止します!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
ja: root を GDM ユーザーにしないでください; 処理を中止します!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
ja: GDM グループ“%s”が見つからないので処理を中止します!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
ja: root を GDM グループにしないでください; 処理を中止します!

en: Make all warnings fatal
ja: 警告をすべて致命的にする

en: Exit after a time (for debugging)
ja: 時間が経過したら終了する (デバッグ用)

en: Print GDM version
ja: GDM のバージョンを表示する

en: GNOME Display Manager
ja: GNOME ディスプレイマネージャー

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
ja: root ユーザーのみが GDM を起動できます

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
ja: GDM セッションワーカー

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
ja: 指紋リーダーによるログイン認証を許可する

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
ja: ログイン画面では、指紋を登録したユーザーがそれを使ってログインするのを任意に許可することができます。

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
ja: スマートカードリーダーによるログイン認証を許可する

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
ja: ログイン画面では、スマートカードを持つユーザーがスマートカードを使ってログインするのを任意に許可することができます。

en: Whether or not to allow passwords for login
ja: パスワードによるログイン認証を許可する

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
ja: ログイン画面では、パスワード認証を無効化して、スマートカードや指紋による認証をユーザーに強制するよう設定できます。

en: Path to small image at top of user list
ja: ユーザーリストの一番上にある小さな画像へのパス

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
ja: ログイン画面では、サイトの管理者やディストリビューションがブランドを示す方法として、小さな画像を任意に表示できます。

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
ja: フォールバックログイン画面では、サイトの管理者やディストリビューションがブランドを示す方法として、小さな画像を任意に表示できます。

en: Avoid showing user list
ja: ユーザー一覧を表示しない

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
ja: ログインスクリーンでは、利用可能なユーザーが通常表示されています。この設定ではユーザー一覧表示を無効に設定可能です。

en: Enable showing the banner message
ja: バナーメッセージを表示するかどうか

en: Set to true to show the banner message text.
ja: true にすると、バナーメッセージを表示します。

en: Banner message text
ja: バナーメッセージの文字列

en: Text banner message to show in the login window.
ja: ログインウィンドウに表示するバナーメッセージの文字列です。

en: Disable showing the restart buttons
ja: 再起動のボタンを表示しないかどうか

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
ja: true にすると、ログインウィンドウに再起動のボタンが表示されなくなります。

en: Number of allowed authentication failures
ja: 許容できる認証失敗の回数です

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
ja: ユーザーが認証を試行できる回数です。この回数を失敗すると、ユーザー選択に戻ることになります。

en: Unable to create transient display:
ja: 一時的なディスプレイを作成できません:

en: Unable to activate session:
ja: セッションを開始することができません:

en: Only the VERSION command is supported
ja: VERSION コマンドのみがサポートされています

en: Ignored — retained for compatibility
ja: 無視しました - 下位互換のために残してあるだけです

en: Debugging output
ja: デバッグ情報を出力する

en: Version of this application
ja: バージョンを表示する

note: Option parsing
en: — New GDM login
ja: — 新しい GDM のログイン

en: Screenshot taken
ja: スクリーンショットの撮影

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
ja: 画面のスクリーンショットを撮る
