gdm - en to ro translation catalogue (94 entries)

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: C_onnect
ro: C_onectează

en: Select System
ro: Selectare sistem

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
ro: XDMCP: Nu s-a putut crea un buffer XDMCP!

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
ro: XDMCP: Nu s-a putut citi antetul XDMCP!

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
ro: XDMCP: Versiune XDMCP incorectă!

en: XDMCP: Unable to parse address
ro: XDMCP: Nu s-a putut prelucra adresa

en: /dev/urandom is not a character device
ro: /dev/urandom nu este un dispozitiv de semne grafice

en: Unable to create transient display:
ro: Nu s-a putut porni afișajul temporar:

en: Could not identify the current session:
ro: Nu s-a putut identifica sesiunea curentă:

en: Could not identify the current seat.
ro: Sesiunea actuală nu a putut fi identificată.

en: Could not find user “%s” on system
ro: Utilizatorul „%s” nu a putut fi găsit în sistem

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
ro: Serverul X (mediul dumneavoastră grafic) nu a putut porni din cauza unei erori interne. Contactați administratorul de sistem sau verificați syslog pentru diagnoză. Între timp acest afișaj va fi dezactivat. Reporniți GDM când problema este corectată.

en: No display available
ro: Niciun afișaj disponibil

en: No session available
ro: Nicio sesiune disponibilă

en: Chooser session unavailable
ro: Comutatorul de sesiune este indisponibil

en: Can only be called before user is logged in
ro: Poate fi executat doar înainte ca utilizatorul să fie autentificat

en: Caller not GDM
ro: Apelantul nu este GDM

en: Unable to open private communication channel
ro: Nu s-a putut deschide un canal de comunicare privat

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
ro: Serverul trebuia pornit de utilizatorul %s, dar acesta nu există

en: Couldn’t set groupid to %d
ro: Nu s-a putut stabili groupid la %d

en: initgroups () failed for %s
ro: initgroups () a eșuat pentru %s

en: Couldn’t set userid to %d
ro: Nu s-a putut stabili userid la %d

en: %s: Could not open log file for display %s!
ro: %s: Nu s-a putut deschide fișierul jurnal pentru afișajul %s!

en: %s: Error setting %s to %s
ro: %s: Eroare în stabilirea a „%s” ca fiind %s

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
ro: %s: Prioritatea serverului nu a putut fi stabilită ca fiind %d: %s

en: %s: Empty server command for display %s
ro: %s: Comandă de server nulă pentru afișajul %s

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: The username
ro: Numele de utilizator

en: Hostname
ro: Nume calculator

en: The hostname
ro: Numele calculatorului

en: Display Device
ro: Dispozitiv de tip afișaj

en: The display device
ro: Dispozitivul de tip afișaj

en: Could not create authentication helper process
ro: Nu s-a putut crea procesul ajutător de autentificare

en: You reached the maximum password authentication attempts, please try another method
ro: Ați atins numărul maxim de încercări de autentificare prin parolă, încercați o altă metodă

en: You reached the maximum auto login attempts, please try another authentication method
ro: Ați atins numărul maxim de încercări de autentificare automată, încercați o altă metodă de autentificare

en: You reached the maximum fingerprint authentication attempts, please try another method
ro: Ați atins numărul maxim de încercări de autentificare prin amprentă, încercați o altă metodă

en: You reached the maximum smart card authentication attempts, please try another method
ro: Ați atins numărul maxim de încercări de autentificare prin card smart, încercați o altă metodă

en: You reached the maximum authentication attempts, please try another method
ro: Ați atins numărul maxim de încercări de autentificare, încercați o altă metodă

en: Sorry, password authentication didn’t work. Please try again.
ro: Autentificarea prin parolă nu a reușit. Încercați din nou.

en: Sorry, auto login didn’t work. Please try again.
ro: Autentificarea automată nu a reușit. Încercați din nou.

en: Sorry, fingerprint authentication didn’t work. Please try again.
ro: Autentificarea prin amprentă nu a reușit. Încercați din nou.

en: Sorry, smart card authentication didn’t work. Please try again.
ro: Autentificarea prin card smart nu a reușit. Încercați din nou.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ro: Nu a funcționat. Încercați din nou.

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
ro: Contul dumneavoastră a primit o limită de timp care acum a expirat.

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: no user account available
ro: niciun cont de utilizator disponibil

en: Unable to change to user
ro: Nu se poate schimba utilizatorul

en: GNOME Display Manager Wayland Session Launcher
ro: Administratorul de afișaje GNOME - Lansatorul de sesiune Wayland

en: Could not create socket!
ro: Nu s-a putut crea un socket!

en: Run program through /etc/gdm/Xsession wrapper script
ro: Rulați programul prin scriptul încadrator /etc/gdm/Xsession

en: Listen on TCP socket
ro: Ascultă la soclul TCP

en: GNOME Display Manager X Session Launcher
ro: Administratorul de afișaje GNOME - Lansatorul de sesiune X

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul PID %s, probabil din lipsă de spațiu pe disc: %s

en: Failed to create ran once marker dir %s: %s
ro: Nu s-a putut crea dosarul %s al fișierului PID: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
ro: Crearea dosarului jurnal %s a eșuat: %s

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
ro: Utilizatorul GDM „%s” nu a fost găsit. Se renunță!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
ro: Utilizatorul GDM nu trebuie să fie root. Se renunță!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
ro: Grupul GDM „%s” nu a fost găsit. Se renunță!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
ro: Grupul GDM nu trebuie să fie root. Se renunță!

en: Make all warnings fatal
ro: Consideră orice eroare ca fiind fatală

en: Exit after a time (for debugging)
ro: Ieși după un anumit timp (pentru depanare)

en: Print GDM version
ro: Arată versiunea GDM

en: GNOME Display Manager
ro: Administrator afișaje GNOME

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
ro: Doar administratorul (root) poate porni GDM

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
ro: Proces ajutător al sesiunii administratorului de afișaje GNOME

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
ro: Permite sau nu folosirea cititoarelor de amprente pentru autentificare

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
ro: Ecranul de autentificare poate permite utilizatorilor care și-au înregistrat amprentele să se autentifice folosindu-le.

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
ro: Permite sau nu folosirea cititoarelor de smartcarduri pentru autentificare

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
ro: Ecranul de autentificare poate permite utilizatorilor care și-au înregistrat smartcarduri să se autentifice folosindu-le.

en: Whether or not to allow passwords for login
ro: Permite sau nu folosirea parolelor pentru autentificare

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
ro: Ecranul de autentificare poate fi configurat să nu permită autentificarea cu parolă, obligând utilizatorul să folosească autentificarea cu smartcard sau amprentă.

en: Path to small image at top of user list
ro: Locația imaginii din vârful listei de utilizatori

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
ro: Ecranul de autentificare poate afișa o imagine mică pentru ca distribuitorii și administratorii să poată afișa un brand.

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
ro: Ecranul de autentificare de rezervă poate afișa o imagine mică pentru ca distribuitorii și administratorii să poată afișa un brand.

en: Avoid showing user list
ro: Evită afișarea listei de utilizatori

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
ro: Ecranul de autentificare în mod normal afișează o listă cu utilizatorii disponibili. Această opțiune poate fi dezactivată.

en: Enable showing the banner message
ro: Activează afișarea mesajelor banner

en: Set to true to show the banner message text.
ro: Alegeți TRUE pentru a afișa textului mesajului banner.

en: Banner message text
ro: Text mesaj banner

en: Text banner message to show in the login window.
ro: Textul mesajului banner de afișat în fereastra de autentificare.

en: Disable showing the restart buttons
ro: Dezactivează afișarea butoanelor de repornire

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
ro: Alegeți TRUE pentru a dezactiva afișarea butoanelor de repornire în fereastra de autentificare.

en: Number of allowed authentication failures
ro: Numărul de autentificări eșuate permise

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
ro: De câte ori unui utilizator îi este permis să încerce autentificarea înainte de a reveni la selecția utilizatorilor.

en: Only the VERSION command is supported
ro: Doar comanda VERSION este suportată

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: Ignored — retained for compatibility
ro: Opțiune ignorată — păstrată doar pentru compatibilitate

en: Debugging output
ro: Mesaje detaliate pentru depanare

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

note: Option parsing
en: — New GDM login
ro: — Autentificare nouă GDM

en: Screenshot taken
ro: S-a capturat ecranul

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
ro: Capturează imaginea ecranului
