gdm - en to fi translation catalogue (128 entries)

en: _Refresh
fi: P_äivitä

en: _Cancel
fi: _Peru

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Select System
fi: Valitse järjestelmä

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
fi: XDMCP: XDMCP-puskurin luonti epäonnistui!

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
fi: XDMCP: XDMCP-otsakkeen luku epäonnistui!

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
fi: XDMCP: Väärä XDMCP-versio!

en: XDMCP: Unable to parse address
fi: XDMCP: Osoitteen jäsennys epäonnistui

en: /dev/urandom is not a character device
fi: /dev/urandom ei ole merkkilaite

en: Unable to create transient display:
fi: Tilapäisnäytön käynnistys epäonnistui:

en: Could not identify the current session:
fi: Nykyistä istuntoa ei voitu tunnistaa:

en: Could not identify the current seat.
fi: Tämänhetkistä istuinta ei voitu tunnistaa.

en: Could not find user “%s” on system
fi: Käyttäjää “%s” ei löytynyt järjestelmästä

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
fi: X-palvelimen (graafisen ympäristön) käynnistys ei onnistunut sisäisen virheen takia. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai tutki järjestelmälokia. Tämä näyttö poistetaan toistaiseksi käytöstä. Käynnistä GDM uudelleen, kun ongelma on korjattu.

en: No display available
fi: Näyttöä ei ole käytettävissä

en: No session available
fi: Istuntoa ei ole käytettävissä

en: Chooser session unavailable
fi: Valitsinistuntoa ei ole käytettävissä

en: Can only be called before user is logged in
fi: On kutsuttavissa ainoastaan ennen käyttäjän sisäänkirjautumista

en: Caller not GDM
fi: Kutsuja ei ole GDM

en: Unable to open private communication channel
fi: Yksityisen kommunikaatiokanavan avaaminen epäonnistui

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
fi: Palvelin käynnistettiin käyttäjänä %s, mutta käyttäjää ei ole olemassa

en: Couldn’t set groupid to %d
fi: Ryhmätunnistetta ei voitu asettaa arvoon %d

en: initgroups () failed for %s
fi: initgroups() epäonnistui %s:lle

en: Couldn’t set userid to %d
fi: Käyttäjätunnistetta ei voitu asettaa arvoon %d

en: %s: Could not open log file for display %s!
fi: %s: Näytön %s lokitiedostoa ei voi avata!

en: %s: Error setting %s to %s
fi: %s: Virhe asetettaessa %s arvoon %s

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
fi: %s: Palvelimen prioriteettia ei voitu asettaa arvoon %d: %s

en: %s: Empty server command for display %s
fi: %s: Tyhjä palvelinkomento näytölle %s

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: The username
fi: Käyttäjätunnus

en: Hostname
fi: Verkkonimi

en: The hostname
fi: Verkkonimi

en: Display Device
fi: Näyttölaite

en: The display device
fi: Näyttölaite

en: Could not create authentication helper process
fi: Tunnistautumisen avustusprosessin luominen ei onnistunut

en: You reached the maximum password authentication attempts, please try another method
fi: Enimmäismäärä tunnistautumisyrityksiä salasanalla on täynnä. Yritä tunnistautumista toisella tavalla

en: You reached the maximum auto login attempts, please try another authentication method
fi: Enimmäismäärä automaattisen kirjautumisen yrityksiä on täynnä. Yritä tunnistautumista toisella tavalla

en: You reached the maximum fingerprint authentication attempts, please try another method
fi: Enimmäismäärä tunnistautumisyrityksiä sormenjäljellä on täynnä. Yritä tunnistautumista toisella tavalla

en: You reached the maximum smart card authentication attempts, please try another method
fi: Enimmäismäärä tunnistautumisyrityksiä älykortilla on täynnä. Yritä tunnistautumista toisella tavalla

en: You reached the maximum authentication attempts, please try another method
fi: Enimmäismäärä tunnistautumisyrityksiä on täynnä. Yritä tunnistautumista toisella tavalla

en: Sorry, password authentication didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti tunnistautuminen salasanalla ei toiminut. Yritä uudelleen.

en: Sorry, auto login didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti automaattinen kirjautuminen ei toiminut. Yritä uudelleen.

en: Sorry, fingerprint authentication didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti tunnistautuminen sormenjäljellä ei toiminut. Yritä uudelleen.

en: Sorry, smart card authentication didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti tunnistautuminen älykortilla ei toiminut. Yritä uudelleen.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fi: Valitettavasti se ei kelvannut. Yritä uudelleen.

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
fi: Tunnuksellesi annettiin aikaraja, joka on nyt umpeutunut.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: no user account available
fi: käyttäjätiliä ei ole käytettävissä

en: Unable to change to user
fi: Käyttäjää ei voitu vaihtaa

en: GNOME Display Manager Wayland Session Launcher
fi: Gnomen kirjautumisikkunan Wayland-istunnon käynnistäjä

en: Could not create socket!
fi: Pistokkeen luonti epäonnistui!

en: Run program through /etc/gdm/Xsession wrapper script
fi: Suorita ohjelma /etc/gdm/Xsession-wrapperiskriptin kautta

en: Listen on TCP socket
fi: Kuuntele TCP-sockettia

en: GNOME Display Manager X Session Launcher
fi: Gnomen kirjautumisikkunan X-istunnon käynnistäjä

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
fi: PID-tiedostoa %s ei voi kirjoittaa: levy on ehkä täynnä: %s

en: Failed to create ran once marker dir %s: %s
fi: Suoritettu kerran -merkitsinhakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
fi: Lokihakemiston %s luominen epäonnistui: %s

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
fi: GDM-käyttäjää “%s” ei löydy. Keskeytetään!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
fi: Pääkäyttäjä ei voi olla GDM-käyttäjä. Keskeytetään!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
fi: GDM-ryhmää “%s” ei löydy. Keskeytetään!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
fi: GDM-ryhmä ei voi olla ”root”. Keskeytetään!

en: Make all warnings fatal
fi: Tee kaikista varoituksista kriittisiä

en: Exit after a time (for debugging)
fi: Lopeta tietyn ajan kuluttua (vianetsintää varten)

en: Print GDM version
fi: Tulosta GDM-versio

en: GNOME Display Manager
fi: Gnomen kirjautumisikkuna

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
fi: Vain pääkäyttäjä voi suorittaa GDM:n

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
fi: Gnomen kirjautumisikkunan istunnonhallinta

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
fi: Sallitaanko sormenjälkilukijat sisäänkirjautumisessa

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
fi: Kirjautumisruutu voi valinnaisesti sallia sormenjälkensä antaneiden käyttäjien kirjautua sisään sormenjäljellään.

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
fi: Sallitaanko älykorttilukijat sisäänkirjautumisessa

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
fi: Kirjautumisruutu voi valinnaisesti sallia älykortin haltijoiden kirjautua sisään älykortillaan.

en: Whether or not to allow passwords for login
fi: Sallitaanko salasanat sisäänkirjautumisessa

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
fi: Sisäänkirjautuminen on mahdollista määrittää siten, että salasanatunnistautuminen ei ole mahdollista. Näin käyttäjä pakotetaan käyttämään älykortti- tai sormenjälkitunnistautumista.

en: Path to small image at top of user list
fi: Polku pieneen kuvaan käyttäjäluettelon yläpuolella

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
fi: Kirjautumisnäkymä voi valinnaisesti näyttää käyttäjäluettelon yläpuolella pienen kuvan osana paikallisen ylläpitäjän tai jakelun brändäystä.

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
fi: Vikasietoinen kirjautumisnäkymä voi valinnaisesti näyttää käyttäjäluettelon yläpuolella pienen kuvan osana paikallisen ylläpitäjän tai jakelun brändäystä.

en: Avoid showing user list
fi: Vältä näyttämästä käyttäjäluetteloa

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
fi: Kirjautumisruutu näyttää normaalisti luettelon käyttäjistä, jotka voivat kirjautua. Tämä asetus on muutettavissa siten, ettei käyttäjäluetteloa näytetä.

en: Enable showing the banner message
fi: Näytä tervehdysviesti

en: Set to true to show the banner message text.
fi: Aseta todeksi, jos haluat näyttää tervehdysviestin.

en: Banner message text
fi: Tervehdysviestin teksti

en: Text banner message to show in the login window.
fi: Kirjautumisikkunassa näytettävä tervehdysteksti.

en: Disable showing the restart buttons
fi: Älä näytä uudelleenkäynnistyspainikkeita

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
fi: Aseta todeksi, jos et halua näyttää uudelleenkäynnistyspainikkeita kirjautumisikkunassa.

en: Number of allowed authentication failures
fi: Tunnistautumisvirheiden sallittu määrä

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
fi: Käyttäjän sallittujen tunnistautumisyritysten lukumäärä, ennen kuin palataan käyttäjävalintaan.

en: Show debug output
fi: Näytä vianjäljitystuloste

en: Enable the authentication method
fi: Käytä tunnistautumistapaa

en: Disable the authentication method
fi: Poista tunnistautumistapa käytöstä

en: Require the authentication method
fi: Vaadi tunnistautumistapa

en: Action to perform on smartcard removal
fi: Älykortin poistamisen yhteydessä suoritettava toiminto

en: Assume yes to any answer
fi: Oleta myöntävä vastaus jokaiseen kysymykseen

en: Configure Password Authentication.
fi: Määritä salasanalla tunnistautuminen.

en: Configure Fingerprint Authentication.
fi: Määritä sormenjäljellä tunnistautuminen.

en: Configure Smart Card Authentication.
fi: Määritä älykortilla tunnistautuminen.

en: Password options
fi: Salasana-asetukset

en: Fingerprint options
fi: Sormenjälkiasetukset

en: Smart Card options
fi: Älykorttiasetukset

en: Reset options
fi: Nollaa asetukset

en: Show options
fi: Näytä asetukset

en: No PAM module available for Password authentication
fi: PAM-moduulia salasanalla tunnistautumista varten ei ole käytettävissä

en: No PAM module available for Smart Card authentication
fi: PAM-moduulia älykortilla tunnistautumista varten ei ole käytettävissä

en: No PAM module available for Fingerprint authentication
fi: PAM-moduulia sormenjäljellä tunnistautumista varten ei ole käytettävissä

en: “%s” needs at least one parameter
fi: “%s” tarvitsee vähintään yhden parametrin

note: TRANSLATORS: “command” can't be enabled...
en: “%s” can't be enabled and disabled at the same time
fi: “%s” ei voi olla käytössä ja poissa käytöstä samanaikaisesti

en: Failed to switch to %s user
fi: Käyttäjäksi %s vaihtaminen epäonnistui

en: dconf profile not found
fi: dconf-profiilia ei löydy

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: Failed to set smartcard setting
fi: Älykorttiasetuksen asettaminen epäonnistui

en: Failed to set password setting
fi: Salasana-asetuksen asettaminen epäonnistui

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Required
fi: Vaadittu

en: GDM Authorization configuration
    
      Password authentication: %s
      Fingerprint authentication: %s
      Smart Card authentication: %s
      Smart Card removal action: %s
fi: GDM-valtuutuksen määritys
    
      Salasanalla tunnistautuminen: %s
      Sormenjäljellä tunnistautuminen: %s
      Älykortilla tunnistautuminen: %s
      Älykortin poistamisen toiminto: %s

[ctx: Interactive question]
en: Y
fi: K

[ctx: Interactive question]
en: y
fi: k

[ctx: Interactive question]
en: N
fi: E

[ctx: Interactive question]
en: n
fi: e

[ctx: Interactive question]
en: Do you want to continue? [Y/n]?
fi: Haluatko jatkaa? [K/e]?

en: User cancelled the request
fi: Käyttäjä perui pyynnön

en: Only the VERSION command is supported
fi: Vain VERSION-komento on tuettu

en: Ignored — retained for compatibility
fi: Ei huomioida – jätetty tähän yhteensopivuuden vuoksi

en: Debugging output
fi: Vianetsintätuloste

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

note: Option parsing
en: — New GDM login
fi: — uusi GDM-sisäänkirjautuminen

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
fi: Kaappaa kuva näytöstä
