gdm master - en to mjw translation catalogue (74 entries)

en: Select System
mjw: System chongvai nangji

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
mjw: XDMCP: XDMCP buffer selam un-eh!

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
mjw: XDMCP: XDMCP header lang un-eh!

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
mjw: XDMCP: XDMCP version chokche!

en: XDMCP: Unable to parse address
mjw: XDMCP: Address homan me

en: /dev/urandom is not a character device
mjw: /dev/urandom ke character device kali

en: Could not identify the current session:
mjw: Session pangthek un-eh:

en: Could not identify the current seat.
mjw: Seat pang-thek un-eh.

en: The system is unable to determine whether to switch to an existing login screen or start up a new login screen.
mjw: Computer munthi un-eh det, je dotang login screen si ingpu nangji mate akimi login screen si ingpu nangji.

en: The system is unable to start up a new login screen.
mjw: Computer login screen kimi ingpu un-eh det.

en: could not find user “%s” on system
mjw: “%s” phan computer long amen longle

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
mjw: X server (nangli graphical environment) pangcheng un-eh det athe arlo chokche do. Choningri pen System administrator pen chingvai ik-tha kalite syslog lang siti-er ik det meh. laso esek display pajut po.  Chongningri pen GDM restart ik tha meh ed lote.

en: No display available
mjw: Display awe

en: No session available
mjw: Session awe

en: Chooser session unavailable
mjw: Session awe

en: Can only be called before user is logged in
mjw: Login eh aphrang si klem un chot

en: Caller not GDM
mjw: GDM hang-he

en: Unable to open private communication channel
mjw: Chingki phan Private channel ingpu un-eh

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
mjw: Server ke %s monit pen se ingpu nangji anta laso monit abang awe det

en: Couldn’t set groupid to %d
mjw: %d groupid bi un-eh

en: initgroups () failed for %s
mjw: %s aphan initgroups () be un-eh

en: Couldn’t set userid to %d
mjw: %d userid bi un-eh

en: %s: Could not open log file for display %s!
mjw: %s: Log file paklang ji phan ingpu un-eh %s!

en: %s: Error setting %s to %s
mjw: %s: %s pen %s ason-amung lar un-eh

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
mjw: %s: Server priority laso %d: %s long bi un-eh

en: %s: Empty server command for display %s
mjw: %s: Display %s phan server atoi angse pinak

en: The username
mjw: Username

en: The hostname
mjw: Hostname

en: Display Device
mjw: Display hormu

en: The display device
mjw: Display hormu hai

en: Could not create authentication helper process
mjw: Authentication helper process selam un-eh det

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
mjw: Nangli account phan apor kipi lit tang lo.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
mjw: Diya ik tha, laso keklem chun che. Ephong bor-e thu tha.

en: no user account available
mjw: monit account awe

en: Unable to change to user
mjw: Monit che lar un-eh det

en: Listen on TCP socket
mjw: TCP socket long langtha

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
mjw: PID file %s tok un-eh det: disk space ik lo bon: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
mjw: LogDir %s: %s selam un-eh det

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
mjw: GDM user “%s” phan long-le. Lasi pajut-lo!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
mjw: GDM user root nangji. Lasi pajut-lo!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
mjw: GDM group “%s” longle det. Lasi pajut-lo!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
mjw: GDM group root kalidet nangji. Lasi pajut-lo!

en: Make all warnings fatal
mjw: Kado-kawe warnings so-dak selam noi

en: Exit after a time (for debugging)
mjw: Ebeng apor lote chebon noi (debugging phan)

en: Print GDM version
mjw: GDM version paklang

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
mjw: Root user se GDM ingpu long chot

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
mjw: Fingerprint readers pen longin long jima

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
mjw: Login screen along fingerprints chethap tang atum laso fingerprints pen log in un.

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
mjw: Smartcard readers pen login long ma long-le

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
mjw: Login screen along smartcards kedo tum smartcards pen log in un.

en: Whether or not to allow passwords for login
mjw: Passwords pen login long jima

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
mjw: Login screen long password authentication bi be det un, smartcard lapen fingerprint authentication be chot me.

en: Path to small image at top of user list
mjw: User list long angsong arjan aso kibi adim

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
mjw: Login screen along bihek arjan tar meh, laso pen site administrators lapen distributions a brand paklang un.

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
mjw: Chokche dokok aphi login screen ke-klang along bihek arjan tar meh, laso pen site administrators lapen distributions a brand paklang un.

en: Avoid showing user list
mjw: User list paklang-kle det nangji

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
mjw: Login screen long login un tum amen klang. Laso amokha pen pa klang kle det me.

en: Enable showing the banner message
mjw: Banner amek-akhor paklang ji

en: Set to true to show the banner message text.
mjw: Ahok bi kok noi, jongsi Banner amek-akhor paklang ji pute.

en: Banner message text
mjw: Banner amek-akhor

en: Text banner message to show in the login window.
mjw: Login window long paklang amek-akhor.

en: Disable showing the restart buttons
mjw: Restart buttons paklang nang-ne

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
mjw: Ahok long bi kok noi, jongsi longin window long restart pavedet jite.

en: Number of allowed authentication failures
mjw: Authentication chokche phong koan ber long

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
mjw: Phong koan authentication sai klem longji, User selection long aphi cherui re ako.

en: Unable to create transient display:
mjw: Transient display selam un-eh:

en: Unable to activate session:
mjw: Session pangcheng un-eh:

en: Only the VERSION command is supported
mjw: VERSION atoi se chedon chot

en: COMMAND
mjw: ATOI (COMMAND)

en: Debugging output
mjw: Debugging ke-klang

en: Version of this application
mjw: Laso application version

note: Option parsing
en: — New GDM login
mjw: — Kimi GDM login

en: Screenshot taken
mjw: Screenshot en tang-lo

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
mjw: Screen mohor ke-nep
