gdm - en to sv translation catalogue (151 entries)

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: Select System
sv: Välj system

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
sv: XDMCP: Kunde inte skapa XDMCP-buffert!

en: XDMCP: Could not read XDMCP header!
sv: XDMCP: Kunde inte läsa XDMCP-rubrik!

en: XDMCP: Incorrect XDMCP version!
sv: XDMCP: Felaktig XDMCP-version!

en: XDMCP: Unable to parse address
sv: XDMCP: Kan inte tolka adressen

en: /dev/urandom is not a character device
sv: /dev/urandom är inte en teckenenhet

en: Unable to create transient display:
sv: Kan inte skapa en transient display:

en: Could not identify the current session:
sv: Kunde inte identifiera den aktuella sessionen:

en: Could not identify the current seat.
sv: Kunde inte identifiera det aktuella sätet.

en: Could not find user “%s” on system
sv: Kunde inte hitta användaren ”%s” i systemet

en: Could not start the X server (your graphical environment) due to an internal error. Please contact your system administrator or check your syslog to diagnose. In the meantime this display will be disabled.  Please restart GDM when the problem is corrected.
sv: Kunde inte starta X-servern (din grafiska miljö) på grund av ett internt fel. Kontakta din systemadministratör eller kontrollera din systemlogg för att analysera felet. Under tiden kommer denna display att vara inaktiverad. Starta om GDM när problemet är åtgärdat.

en: No display available
sv: Ingen skärm tillgänglig

en: No session available
sv: Ingen session tillgänglig

en: Chooser session unavailable
sv: Väljarsession ej tillgänglig

en: Can only be called before user is logged in
sv: Kan endast anropas innan en användare är inloggad

en: Caller not GDM
sv: Anroparen är inte GDM

en: Unable to open private communication channel
sv: Kunde inte öppna privat kommunikationskanal

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn’t exist
sv: Servern skulle startas av användaren %s, men den användaren finns inte

en: Couldn’t set groupid to %d
sv: Kunde inte ställa in grupp-id till %d

en: initgroups () failed for %s
sv: initgroups () misslyckades för %s

en: Couldn’t set userid to %d
sv: Kunde inte ställa in användar-id till %d

en: %s: Could not open log file for display %s!
sv: %s: Kunde inte öppna loggfilen för display %s!

en: %s: Error setting %s to %s
sv: %s: Fel vid inställning av %s till %s

en: %s: Server priority couldn’t be set to %d: %s
sv: %s: Serverprioritet kunde inte ställas in till %d: %s

en: %s: Empty server command for display %s
sv: %s: Tomt serverkommando för display %s

en: Username
sv: Användarnamn

en: The username
sv: Användarnamnet

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: The hostname
sv: Värdnamnet

en: Display Device
sv: Visningsenhet

en: The display device
sv: Visningsenheten

en: Could not create authentication helper process
sv: Kunde inte skapa en autentiseringshjälpprocess

en: You reached the maximum password authentication attempts, please try another method
sv: Du uppnådde maximala antalet försök med lösenordsautentisering. Försök med en annan metod

en: You reached the maximum auto login attempts, please try another authentication method
sv: Du uppnådde maximala antalet försök med automatisk inloggning. Försök med en annan autentiseringsmetod

en: You reached the maximum fingerprint authentication attempts, please try another method
sv: Du uppnådde maximala antalet försök med fingeravtrycksautentisering. Försök med en annan metod

en: You reached the maximum smart card authentication attempts, please try another method
sv: Du uppnådde maximala antalet försök med autentisering med smartkort. Försök med en annan metod

en: You reached the maximum authentication attempts, please try another method
sv: Du uppnådde maximala antalet autentiseringsförsök. Försök med en annan metod

en: Sorry, password authentication didn’t work. Please try again.
sv: Ledsen, lösenordsautentisering fungerade inte. Försök igen.

en: Sorry, auto login didn’t work. Please try again.
sv: Ledsen, automatisk inloggning fungerade inte. Försök igen.

en: Sorry, fingerprint authentication didn’t work. Please try again.
sv: Ledsen, fingeravtrycksautentisering fungerade inte. Försök igen.

en: Sorry, smart card authentication didn’t work. Please try again.
sv: Ledsen, autentisering med smartkort fungerade inte. Försök igen.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
sv: Ledsen, det fungerade inte. Försök igen.

en: Your account was given a time limit that’s now passed.
sv: Ditt konto gavs en tidsgräns som nu har passerats.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: no user account available
sv: inget användarkonto tillgängligt

en: Unable to change to user
sv: Kan inte byta till användaren

en: GNOME Display Manager Wayland Session Launcher
sv: GNOMEs displayhanterares Wayland-sessionsstartare

en: Could not create socket!
sv: Kunde inte skapa uttag!

en: Run program through /etc/gdm/Xsession wrapper script
sv: Kör program via omslagsskriptet /etc/gdm/Xsession

en: Listen on TCP socket
sv: Lyssna på TCP-uttag

en: GNOME Display Manager X Session Launcher
sv: GNOMEs displayhanterares X-sessionsstartare

en: Cannot write PID file %s: possibly out of disk space: %s
sv: Kan inte skriva PID-filen %s: antagligen slut på diskutrymme: %s

en: Failed to create ran once marker dir %s: %s
sv: Misslyckades att skapa en katalog %s för kör en gång-markeringar: %s

en: Failed to create LogDir %s: %s
sv: Misslyckades med att skapa LogKat %s: %s

en: Can’t find the GDM user “%s”. Aborting!
sv: Kan inte hitta GDM-användaren ”%s”. Avbryter!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
sv: GDM-användaren ska inte vara root. Avbryter!

en: Can’t find the GDM group “%s”. Aborting!
sv: Kan inte hitta GDM-gruppen ”%s”. Avbryter!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
sv: GDM-gruppen ska inte vara root. Avbryter!

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar ödesdigra

en: Exit after a time (for debugging)
sv: Avsluta efter en stund (för felsökning)

en: Print GDM version
sv: Skriv ut GDM-versionen

en: GNOME Display Manager
sv: GNOMEs displayhanterare

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
sv: Endast root-användaren kan köra GDM

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
sv: Sessionsarbetare för GNOMEs displayhanterare

en: Whether or not to allow fingerprint readers for login
sv: Huruvida fingeravtrycksläsare ska tillåtas för inloggning eller inte

en: The login screen can optionally allow users who have enrolled their fingerprints to log in using those prints.
sv: Inloggningsskärmen kan om så önskas tillåta användare som har registrerat sina fingeravtryck att logga in med dessa avtryck.

en: Whether or not to allow smartcard readers for login
sv: Huruvida smartkortsläsare ska tillåtas för inloggning eller inte

en: The login screen can optionally allow users who have smartcards to log in using those smartcards.
sv: Inloggningsskärmen kan (valfritt) tillåta användare som har smartkort att logga in med dessa smartkort.

en: Whether or not to allow passwords for login
sv: Huruvida lösenord ska tillåtas för inloggning eller inte

en: The login screen can be configured to disallow password authentication, forcing the user to use smartcard or fingerprint authentication.
sv: Inloggningsskärmen kan konfigureras att inte tillåta lösenordsautentisering, och tvinga användaren att använda smartkorts- eller fingeravtrycksautentisering.

en: Path to small image at top of user list
sv: Sökväg till liten bild längst upp i användarlistan

en: The login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
sv: Inloggningsskärmen kan (valfritt) visa en liten bild för att ge centrala administratörer och distributioner ett sätt att profilera sig på.

en: The fallback login screen can optionally show a small image to provide site administrators and distributions a way to display branding.
sv: Inloggningsskärmen att falla tillbaka på kan (valfritt) visa en liten bild för att ge centrala administratörer och distributioner ett sätt att profilera sig på.

en: Avoid showing user list
sv: Undvik att visa användarlistan

en: The login screen normally shows a list of available users to log in as. This setting can be toggled to disable showing the user list.
sv: Inloggningsskärmen visar normalt sett en lista över tillgängliga användare att logga in som. Denna inställning kan ställas in att inaktivera visning av användarlistan.

en: Enable showing the banner message
sv: Aktivera visning av banderollmeddelande

en: Set to true to show the banner message text.
sv: Ställ in till sant för att visa banderollmeddelandet.

en: Banner message source
sv: Källa för banderollmeddelande

en: The source of the text banner message on the login screen.
sv: Källan för banderollmeddelandet i inloggningsfönstret.

en: Banner message text
sv: Meddelandetext för banderoll

en: Text banner message to show in the login window.
sv: Banderollmeddelande att visa i inloggningsfönstret.

en: Banner message path
sv: Sökväg till banderollmeddelande

en: Path to text file with banner message to show in the login window.
sv: Sökväg till textfil med banderollmeddelande att visa i inloggningsfönstret.

en: Disable showing the restart buttons
sv: Inaktivera visning av omstartsknapparna

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
sv: Ställ in till true för att inaktivera visning av omstartsknapparna i inloggningsfönstret.

en: Number of allowed authentication failures
sv: Antal tillåtna autentiseringsfel

en: The number of times a user is allowed to attempt authentication, before giving up and going back to user selection.
sv: Antalet gånger en användare får försöka autentisera, innan gdm ger upp och återgår till användarvalet.

en: Show command help
sv: Visa kommandohjälp

en: Show verbose output
sv: Visa utförlig utmatning

en: Show debug output
sv: Visa felsökningsutmatning

en: Enable the authentication method
sv: Aktivera autentiseringsmetoden

en: Disable the authentication method
sv: Inaktivera autentiseringsmetoden

en: Require the authentication method
sv: Kräv autentiseringsmetoden

en: Action to perform on smartcard removal
sv: Åtgärd att utföra vid smartkortsborttagning

en: Assume yes to any answer
sv: Anta ja som svar på allt

en: Configure Password Authentication.
sv: Konfigurera lösenordsautentisering.

en: Configure Fingerprint Authentication.
sv: Konfigurera fingeravtrycksautentisering.

en: Configure Smart Card Authentication.
sv: Konfigurera smartkortsautentisering.

en: Reset the GDM Authentication configuration.
sv: Återställ GDM-autentiseringskonfigurationen.

en: Show GDM Authentication configuration.
sv: Visa GDM-autentiseringskonfiguration.

en: Password options
sv: Lösenordsflaggor

en: Fingerprint options
sv: Fingeravtrycksflaggor

en: Smart Card options
sv: Smartkortsflaggor

en: Reset options
sv: Återställ flaggor

en: Show options
sv: Visa flaggor

en: No PAM module available for Password authentication
sv: Ingen PAM-modul tillgänglig för lösenordsautentisering

en: No PAM module available for Smart Card authentication
sv: Ingen PAM-modul tillgänglig för smartkortsautentisering

en: No PAM module available for Fingerprint authentication
sv: Ingen PAM-modul tillgänglig för fingeravtrycksautentisering

en: “%s” needs at least one parameter
sv: ”%s” behöver minst en parameter

note: TRANSLATORS: “command” can't be enabled...
en: “%s” can't be enabled and disabled at the same time
sv: ”%s” kan inte vara aktiverad och inaktiverad samtidigt

note: TRANSLATORS: option is not a valid command “option-key” value
en: “%s” is not a valid %s “%s” value
sv: ”%s” är inte ett giltigt %s ”%s”-värde

en: Failed to switch to %s user
sv: Misslyckades med att växla till användaren %s

en: Couldn’t set userid to %u
sv: Kunde inte ställa in användar-id till %u

en: No distro detected, no hook to run
sv: Ingen distribution upptäckt, ingen krok att köra

en: No valid args found to run hook “%s”
sv: Inga giltiga argument hittades för att köra kroken ”%s”

en: Running distro hook “%s”
sv: Kör distributionskrok ”%s”

en: Distro hook “%s” requested stopping
sv: Distributionskroken ”%s” begärde stopp

en: Distro hook failed with exit status %d and error %s:
    Standard output:
    %s
    Error output:
    %s
sv: Distributionskroken misslyckades med felstatus %d och fel %s:
    Standard ut:
    %s
    Felutmatning:
    %s

note: TRANSLATORS: Failed to set command “command” option key “option-key” via distro hook
en: Failed to set command “%s” option key “%s” via distro hook:
sv: Misslyckades med att ställa in kommandot ”%s”:s flaggnyckel ”%s” via distributionskrok:

en: Failed to create directory %s
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s

en: dconf profile not found
sv: dconf-profil hittades inte

en: dconf has no system-db configured
sv: dconf har ingen system-db konfigurerad

note: TRANSLATORS: First value is a file path, second is an error message
en: Failed to get the “%s” header comment: %s, was it modified?
sv: Misslyckades med att hämta huvudkommentaren ”%s”: %s, hade den ändrats?

en: File “%s” header comment does not match, was it modified?
sv: Huvudkommentar för filen ”%s” matchar inte, hade den ändrats?

note: XXX: Fail with an error instead?
en: No expected header found on lock file “%s”, was it modified?
sv: Inget förväntat huvud hittades på låsfilen ”%s”, hade den ändrats?

en: Failed to run a required distro hook:
sv: Misslyckades med att köra en distributionskrok som krävdes:

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Commands:
      help         Shows this information
      password     Configure the password authentication
      fingerprint  Configure the fingerprint authentication
      smartcard    Configure the smartcard authentication
      reset        Resets the default configuration
      show         Shows the current configuration
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
sv: Kommandon:
      help         Visar denna information
      password     Konfigurera lösenordsautentiseringen
      fingerprint  Konfigurera fingeravtrycksautentiseringen
      smartcard    Konfigurera smartkortsautentiseringen
      reset        Återställer standardkonfigurationen
      show         Visar den aktuella konfigurationen
    
    Använd ”%s KOMMANDO --help” för att få hjälp om varje kommando.

en: Command options
sv: Kommandoflaggor

note: TRANSLATORS: You need to be root to use PROGRAM-NAME “command” command
en: You need to be root to use %s “%s” command
sv: Du måste vara root för att använda %s ”%s”-kommando

en: Failed to set %s setting:
sv: Misslyckades med att ställa in inställningen %s:

en: Failed to set smartcard setting
sv: Misslyckades med att ställa in smartkortsinställning

en: Failed to set password setting
sv: Misslyckades med att ställa in lösenordsinställning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Required
sv: Krävs

en: GDM Authorization configuration
    
      Password authentication: %s
      Fingerprint authentication: %s
      Smart Card authentication: %s
      Smart Card removal action: %s
sv: GDM-auktoriseringskonfiguration
    
      Lösenordsautentisering: %s
      Fingeravtrycksautentisering: %s
      Smartkortsautentisering: %s
      Smartkortsborttagningsåtgärd: %s

[ctx: Interactive question]
en: Y
sv: J

[ctx: Interactive question]
en: y
sv: j

[ctx: Interactive question]
en: Do you want to continue? [Y/n]?
sv: Vill du fortsätta? [J/n]?

en: User cancelled the request
sv: Förfrågan avbröts av användaren

en: Failed to reset %s setting:
sv: Misslyckades med att återställa inställningen %s:

en: Only the VERSION command is supported
sv: Endast VERSION-kommandot stöds

en: Ignored — retained for compatibility
sv: Ignorerad — bibehållen för kompatibilitet

en: Debugging output
sv: Utmatning för felsökning

en: Version of this application
sv: Version av detta program

note: Option parsing
en: — New GDM login
sv: — Ny GDM-inloggning
