Geany-Plugins 2.0 - en to it translation catalogue (1118 entries)

en: (Empty Line)
it: (Linea vuota)

en: _Remove Bookmark
it: _Rimuovi segnalibro

note: Translators: Number is meant at this point.
en: No.
it: N°

en: Contents
it: Contenuti

en: Bookmarks
it: Segnalibri

note: complete update
en: _Update
it: _Aggiorna

en: _Hide Message Window
it: _Nascondi la finestra dei messaggi

en: Line
it: Linea

en: Tasks
it: Task

en: Context:
it: Contesto:

en: Tag name to be inserted:
it: Nome del Tag da inserire:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
it: %s sarà sostituito con la tua selezione correte. Prestare attenzione alla tua selezione

en: Open URI
it: Apri URI

en: Copy URI
it: Copia URI

en: Enclose Characters
it: Enclose caratteri

en: Cancel
it: Annulla

en: Opening Character
it: Carattere di apertura

en: Closing Character
it: Carattere di chiusura

en: Close Ot_her Documents
it: C_hiudi gli altri Documenti

en: C_lose All
it: Chiudi _tutto

en: Show Document List
it: Visualizza lista Documenti

en: Plugin configuration directory could not be created.
it: La cartella della configurazione dei plugin non può essere creata.

en: Focus Bookmark List
it: Imposta il focus sulla lista dei Segnalibri

en: Focus Tasks List
it: Imposta il focus sulla lista dei Task

en: Update Tasks List
it: Aggiorna la lista dei Task

en: Run XML tagging
it: Esegui XML tagging

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
it: Mostra un'icona nella toolbar per visualizzare la lista dei documenti aperti

en: Sort documents by _name
it: Ordina i documenti in base al _nome

en: Sort the documents in the list by their filename
it: Ordina tutti ti documenti nella lista in base al nome del file

en: Sort documents by _occurrence
it: Ordina i documenti in base alle _occorrenze

en: Sort the documents in the order of the document tabs
it: Ordina i documenti in base all'ordine dei tab

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
it: Ordina i documenti in base alle _occorrerze (invertito)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
it: Ordina i documenti in base all'ordine dei tab (invertito)

en: Show an 'Open URI' item in the editor menu
it: Visualizza un 'Apri URI' nel menù dell'editor

en: Show available Tasks in the Messages Window
it: Visualizza i Task disponibili nella finestra Messaggi

en: Show tasks of all documents
it: Visualizza i Task di tutti i documenti

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
it: Mostrare i task di tutti i documenti aperti o solo quelli del documento corrente

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
it: Specifica una lista di token di ricerca, separata da punti e virgola.

en: Search tokens:
it: Token di ricerca:

en: Show status icon in the Notification Area
it: Visualizza icona status nell'area notifiche

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
it: Visualizza i segnalibri (linee contrassegnate) nella barra laterale

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
it: Evidenzia tutte le occorrenze di una parola effettuando doppio-click su di essa.

en: Strip trailing blank lines
it: Elimina linee vuote finali

en: XML tagging for selection
it: XML tagging per selezione

en: Enclose selection on configurable keybindings
it: Racchiudi selezione con combinazione di tasti

en: Enclose selection automatically (without having to press a keybinding)
it: Racchiudi selezione automaticamente (senza premere una combinazione)

en: Various small addons for Geany.
it: Alcuni piccoli addon per Geany.

note: Set metadata
en: Auto-close
it: Auto-chiusura

en: Auto-close braces and brackets with lot of features
it: Auto-chiudi parentesi con molte funzioni

note: Frame, which is the returned widget Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened
en: Switch header/implementation
it: Passa a intestazione/sorgente

en: Implementations extensions
it: Estensioni implementate

en: Headers extensions
it: Estensioni delle intestazioni

note: Set metadata
en: Code navigation
it: Naviazione codice

en: %s not found, create it?
it: %s non trovato, crearlo?

en: Commander
it: Comandante

en: Provides a command panel for quick access to actions, files and more
it: Fornisce un pannello comandi per un veloce accesso a azioni, file e altro

en: Show Command Panel
it: Visualizza pannello comandi

en: Various debuggers integration.
it: Diverse integrazioni con i debuggers.

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Choose target file
it: Scegli il file target

en: Browse
it: Sfoglia

note: arguments
en: Command Line Arguments
it: Parametri linea di comando

note: environment
en: Environment Variables
it: Variabili d'ambiente

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
it: Elimina variabile?

en: Location
it: Posizione

en: Condition
it: Condizione

en: Hit count
it: Conteggio Hit

en: line %i
it: linea %i

en: Program exited with code "%i"
it: Programma terminato con codice "%i"

en: Failed to spawn gdb process
it: Impossibile avviare il processo gdb

en: ~"Loading target file.\n"
it: ~"Caricamento file target.\n"

en: Error loading file
it: Impossibile caricare il file

note: setting asynchronous mode setting null-stop array printing enable pretty printing
en: Error configuring GDB
it: Errore nella configurazione di GDB

en: Breakpoint at %s:%i cannot be set
    Debugger message: %s
it: Impossibile settare Breakpoint a %s:%i
    Messaggio del debugger: %s

en: Can't find a source file "%s"
it: Impossibile trovare il file sorgente "%s"

en: Active frame
it: Frame attivo

en: Click an arrow to switch to a frame
it: Clicca una freccia per cambiare a un frame

en: Address
it: Indirizzo

en: Function
it: Funzione

en: Breakpoints
it: Breakpoint

en: Autos
it: Auto

en: Call Stack
it: Stack di chiamata

en: Debug Terminal
it: Terminale di Debug

en: Debugger Messages
it: Messaggi dal debugger

en: Run / Continue
it: Esegui / Continua

en: Stop
it: Ferma

en: Restart
it: Riavvia

en: Step into
it: Entra (step into)

en: Step over
it: Scavalca (step over)

en: Step out
it: Esci (step out)

en: Run to cursor
it: Esegui al cursore

en: Add / Remove breakpoint
it: Aggiungi / Rimuovi breakpoint

en: Jump to the current instruction
it: Salta all'istruzione corrente

en: Can't evaluate expression
it: Impossibile valutare l'espressione

en: To edit source files stop debugging session
it: Per modificare i file sorgenti interrompi la sessione di debug corrente

en: Run
it: Esegui

en: Settings
it: Impostazioni

en: Two panel mode
it: Modalità due pannelli

en: Continue
it: Continua

en: Save debug session data to a project
it: Salva i dati della sessione debug ad un progetto

en: Automatically align backslash in multi-line defines
it: Allinea automaticamente le backslash nelle define multi-linea

en: Could not parse the output of command
it: Impossibile analizzare l'output del comando

en: Put output in buffer
it: Metti l'output nel buffer

en: Command 0:
it: Comando 0:

en: Command 1:
it: Comando 1:

en: %w will be replaced with current word
it: %w sarà sostituito dalla parola corrente

en: Document current word
it: Parola corrente del documento

en: Document interactive
it: Documento interattivo

en: Extra Selection
it: Selezione extra

en: E_xtra Selection
it: Selezione e_xtra

en: _Column Mode
it: Modalità _Colonna

en: Column mode
it: Modalità Colonna

en: Select to _Line
it: Seleziona alla _linea

en: Select to line
it: Seleziona alla linea

en: Select to Matching _Brace
it: Seleziona alla _parentesi corrispondente

en: Select to matching brace
it: Seleziona alla parentesi corrispondente

en: _Toggle Stream/Rectangular
it: _Commuta Flusso/Rettangolare

en: Convert selection
it: Converti selezione

en: _Set Anchor
it: Impo_sta Àncora

en: Set anchor
it: Imposta Àncora

en: Select to _Anchor
it: Seleziona all'_Àncora

en: Select to anchor
it: Seleziona all'Àncora

en: _Rectangle Select to Anchor
it: Selezione _Rettangolare all'Ancora

en: Rectangle select to anchor
it: Selezione rettangolare all'Àncora

en: boolean value
it: valore booleano

en: invalid boolean value "%s"
it: valore booleano non valido "%s"

en: invalid template: %s
it: template non valido: %s

en: position name
it: nome posizione

en: invalid position "%s"
it: posizione non valida "%s"

en: policy name
it: nome policy

en: invalid policy "%s"
it: policy non valida "%s"

en: merge policy
it: unisci polizza

en: invalid merge policy "%s"
it: polizza di unione non valida "%s"

en: type
it: tipo

en: invalid type "%s"
it: tipo non valido "%s"

en: invalid setting name "%s"
it: nome impostazione non valida "%s"

en: setting identifier
it: identificatore impostazione

en: Unknown type "%s", is it a typo?
it: Tipo "%s" sconosciuto, è un tipo?

en: match identifier
it: identificatore match

en: match identifier is empty
it: l'identificatore match è vuoto

en: documentation type identifier
it: identificatore tipo documentazione

en: documentation type
it: tipo documentazione

en: invalid regular expression: %s
it: regular-expression non valida: %s

en: invalid environment description: %s
it: descrizione ambiente non valida: %s

en: setting
it: impostazione

en: section name
it: nome sezione

en: duplicated section "%s"
it: sezione duplicata "%s"

en: invalid section name "%s"
it: nome sezione non valido "%s"

en: input is empty
it: l'input è vuoto

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
it: File configurazionazione tipo per il linguaggio "%s" non trovato: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
it: Impossibile caricare il file "%s" dal file "%s": %s

en: Generates documentation basis from source code
it: Genera la documentazione basandosi sul codice

en: Failed to load configuration: %s
it: Impossibile caricare la configurazione: %s

en: Failed to save configuration: %s
it: Impossibile salvare la configurazione: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
it: Impossibile trovare un file di configurazione per il tipo "%s": %s

en: # Configuration for this file type doesn't exist yet.
    # To create it, just write it in this file and save it. For the description
    # of the syntax of this file, please refer to the manual.
it: # La configurazione per questo tipo di fine non esiste ancora.
    # Per crearla, scrivila in questo file e salvata. Per la descrizione
    # della sintassi di questo file, controlla il manuale.

en: Failed to load file "%s": %s
it: Impossibile caricare il file "%s": %s

en: Insert Documentation Comment
it: Inserisci commento di documentazione

en: _Document Current Symbol
it: Inserisci _documentazione al simbolo corrente

en: Generate documentation for the current symbol
it: Genera documentazione per il simbolo corrente

en: Document _All Symbols
it: Documenta _tutti i simboli

en: Generate documentation for all symbols in the current document
it: Genera la documentazione per tutti i simboli nel documento corrente

en: _Reload Configuration Files
it: _Ricarica il file di configurazione

en: Force reloading of the configuration files
it: Forza il reloading dei file di configurazione

en: _Edit Current Language Configuration
it: _Modifica la configurazione del linguaggio corrente

en: Open the current language configuration file for editing
it: Apri la configurazione del linguaggio corrente per la modifica

en: Open _Manual
it: Apri _manuale

en: Open the manual in a browser
it: Apri il manuale nel browser

note: General
en: General
it: Generale

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
it: _Salva il file prima di generare la documentazione

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
it: Salva il documento corrente su disco prima di generare la documentazione.E' un dettaglio tecnico, ma è attualmente richiesto per avere una lista tagcorretta. Se disabiliti questa opzione e avvii la generazione della documentazionesu un documento modificato, il comportamento può sorprendere dato che il commentosarà generato per l'ultimo stato salvato di questo documento e non il corrente.

note: indent
en: _Indent inserted documentation
it: _Indenta la documentazione inserita

en: Whether the inserted documentation should be indented to fit the indentation at the insertion position.
it: Indenta la documentazione inserita per raggiungere l'indentazionealla posizione di inserimento.

note: Documentation type
en: Documentation type
it: Tipo di documentazione

en: Choose the documentation type to use with each file type. The special language "All" on top of the list is used to choose the default documentation type, used for all languages that haven't one set.
it: Scegli il tipo di documentazione per usarlo con ogni tipo di file. Il linguaggio speciale "Tutti" in cima alla lista è usato per scegliere il tipo di documentazione di default, utilizzato da tutti i linguaggi che non ne hanno uno.

note: Environ editor
en: Global environment
it: Ambiente globale

en: Global environment overrides and additions. This environment will be merged with the file-type-specific ones.
it: Ambiente globale sovrascrive e aggiunge. Questo ambiente sarà unito con quello specifico del tipo di file.

en: File "%s" exists but is not a regular file
it: Il file "%s" esiste ma non è  un file regolare

en: %s: no such file or directory
it: %s: impossibile trovare file o directory

en: Failed to resize memory output stream
it: Impossibile ridimensionare la memoria di output stream

en: Argument parsing regular expression did not match (argument list was: "%s")
it: Il parsing regular-expression dell'argomento non corrisponde (la lista argomenti era: "%s")

en: Failed to add global environment, skipping: %s
it: Impossibile aggiungere un ambiente globale, salto: %s

en: Failed to build comment: %s
it: Impossibile generare il commento: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
it: Il tipo di documentazione "%s" non esiste per il linguaggio "%s".

en: No setting applies to symbol "%s" of type "%s" at line %lu.
it: Nessuna impostazione si applica al simbolo "%s" del tipo "%s" alla linea %lu.

en: No valid tag at line %d.
it: Tag non valido alla linea %d.

en: No tags in the document
it: Nessun tag nel documento

en: Unknown option
it: Opzione non conosciuta

en: Invalid option or proxy: either the proxy's property or the option type is incompatible.
it: Opzione o proxy non valido: o la proprietà del proxy o il tipo dell'opzione sono incompatibili

en: Unknown value type for keyfile entry %s::%s
it: value-type non conosciuto per il file chiave %s::%s

en: Error retrieving keyfile entry %s::%s: %s
it: Impossibile ottenere il file chiave %s::%s: %s

en: Language
it: Linguaggio

en: _Change associated documentation type
it: _Cambia associazione tipo documentazione

en: _Disassociate documentation type
it: _Disassocia tipo documentazione

en: All
it: Tutti

en: Default documentation type for languages that does not have one set
it: Tipo di documentazione di default per i linguaggi che non ne hanno uno

en: Insert Numbers
it: Inserisci numeri

en: Counting...
it: Conteggio...

en: Preparing...
it: Preparazione...

en: Inserting...
it: Inserimento...

en: For base 11 and above
it: Per base 11 e superiori

en: _Start:
it: _Avvia:

en: Letters:
it: Lettere:

en: _Upper
it: _Alto

en: _Lower
it: _Basso

en: Base _prefix
it: _Prefisso base

en: 0 for octal, 0x for hex, + for positive decimal
it: 0 per ottale, 0x per esadecimale, + per decimali positivi

en: Sp_ace
it: Sp_azio

en: Environments
it: Ambienti

en: Formatting
it: Formattazione

en: Document Structure
it: Struttura documento

en: Lists
it: Liste

en: Math
it: Matematica

en: Insert Environment
it: Inserisci Ambiente

en: Environment:
it: Ambiente:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
it: Impossibile determinare dove inserire il package: %s
    Prova a inserire il package manualmente

en: Could not determine where to insert package: %s
it: Impossibile determinare dove inserire il package: %s

en: Article (@Article)
it: Articolo (@Article)

en: Book (@Book)
it: Libro (@Book)

en: Booklet (@Booklet)
it: Libretto (@Booklet)

en: Conference (@Conference)
it: Conferenza (@Conference)

en: Manual (@Manual)
it: Manuale (@Manual)

en: Techreport (@Techreport)
it: Report tecnico (@Techreport)

en: Annote
it: Annotazione

en: Author
it: Autore

en: Booktitle
it: Titolo libro

en: Chapter
it: Capitolo

en: Edition
it: Edizione

en: Institution
it: Istitutzione

en: Journal
it: Giornale

en: Key
it: Chiave

en: Month
it: Mese

en: Note
it: Nota

en: Number
it: Numbero

en: Organization
it: Organizzazione

en: Pages
it: Pagine

en: Publisher
it: Editore

en: School
it: Scuola

en: Series
it: Serie

en: Title
it: Titolo

en: Year
it: Anno

en: Address of publisher
it: Indirizzo dell'editore

en: Annotation for annotated bibliography styles
it: Annotazione per stili bibliografici

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
it: Nome/i dell'autore/i, separati da 'e' se più di uno

en: Title of the book, if only part of it is being cited
it: Titolo del libro, solo se una parte di esso viene citata

en: Chapter number
it: Numero capitolo

en: Citation key of the cross-referenced entry
it: Chiave di citazione della voce cross-referenced

en: Edition of the book (such as "first" or "second")
it: Edizione del libro (come "prima" o "seconda")

en: Name(s) of the editor(s), separated by 'and' if more than one
it: Nome/i dell'editore/i, separati da 'e' se più di uno

en: Specification of electronic publication
it: Specifica di pubblicazione elettronica

en: Publishing method if the method is nonstandard
it: Metodo di pubblicazione se il metodo non è standard

en: Institution that was involved in the publishing
it: Istitutzione che è coinvolta nella pubblicazione

en: Journal or magazine in which the work was published
it: Giornale o rivista in cui il lavoro sarà pubblicata

en: Hidden field used for specifying or overriding the alphabetical order of entries
it: Campi nascosti usati per specificare o sovrascrivere l'ordine alfabetico delle voci

en: Month of publication or creation if unpublished
it: Mese di pubblicazione o, se non pubblicato, di creazione

en: Miscellaneous extra information
it: Altre informazione extra

en: Number of journal, magazine, or tech-report
it: Numero del giornale, rivista o report tecnico

en: Sponsor of the conference
it: Sponsor della conferenza

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
it: Numeri di pagine separati da virgole o doppi trattini

en: Name of publisher
it: Nome dell'editore

en: School where thesis was written
it: Scuola dove la tesi è stata scritta.

en: Series of books in which the book was published
it: Serie di libri in cui il libro fa parte

en: Title of the work
it: Titolo del lavoro

en: Type of technical report
it: Tipo di report tecnico

en: Internet address
it: Indirizzo Internet

en: Number of the volume
it: Numero del volume

en: Year of publication or creation if unpublished
it: Anno di pubblicazione, o se non pubblicato, di creazione

en: Runs LaTeX wizard
it: Esegui wizard LaTeX

en: Marks selected text as italic
it: Imposta il testo selezionato come corsivo

en: Marks selected text as bold
it: Imposta ilt esto selezionato come grassetto

en: Underlines selected text
it: Sottolinea il testo selezionato

en: Centered
it: Centrato

en: Left side oriented
it: A sinistra

en: Right side oriented
it: A destra

en: Use KOMA script by default
it: Utilizza lo script KOMA di default

en: Show extra plugin toolbar
it: Visualizza una extra-toolbar per il plugin

en: Capitalize sentence on typing
it: Rendi maiuscola la prima lettera mentre scrivi

en: Add a wizard icon to Geany's main toolbar
it: Aggiungi un'icona wizard al toolbar principale di Geany

en: Lower selection when formatting smallcaps (\textsc{})
it: Passare la selezione in minuscono quando è formattata in maiuscoletto (\textsc{})

en: Always perform autocompletion on LaTeX
it: Esegui sempre l'autocompletamento in LaTeX

en: Modus of autocompletion
it: Modo di autocompletamento

en: Insert Label
it: Inserisci etichetta

en: Label name:
it: Nome etichetta

en: Insert Command
it: Inserisci comando

en: Command name:
it: Nome comando:

en: Insert Reference
it: Inserisci Riferimento

en: Reference name:
it: Nome Riferimento:

en: _Standard Reference
it: Riferimento _Standard

en: _Page Reference
it: Riferimento _Pagina

en: _Add both
it: _Aggiungi entrambi

en: Add additional package
it: Aggiungi package aggiuntivo

en: Package name:
it: Nome package:

en: Package options:
it: Opzioni package:

en: Insert BibTeX Reference
it: Inserisci riferimento BibTeX

en: BibTeX reference name:
it: Nome riferimento BibTeX:

en: Dear Sir or Madame
it: Gentile Signore o Signora

en: With kind regards
it: Cordiali saluti

en: No template assigned. Aborting
it: Nessun template assignato. Aborting

en: Set the template which should be used for creating the new document
it: Imposta il template che dovrà essere usato per creare un nuovo documento

en: Choose the kind of document you want to write
it: Scegli il tipo di documento che vuoi scrivere

en: Book
it: Libro

en: Article
it: Articolo

en: Letter
it: Lettera

en: Presentation
it: Presentazione

note: Encoding
en: Encoding:
it: Codifica:

en: Set the encoding for your new document
it: Imposta la codifica per il tuo nuovo documento

note: fontsize
en: Font size
it: Dimensione testo

en: Set the default font size of your new document
it: Imposta la dimensione del testo predefinita per i nuovi documenti

note: Author
en: Author:
it: Autore:

en: Sets the value of the \author command. In most cases this should be your name
it: Imposta il valore del comando \author. Nella maggior parte dei casi questo dovrebbe essere il tuo nome.

note: Date
en: Date:
it: Data:

en: Sets the value of the \date command inside header of your new created LaTeX-document. Keeping it at \today is a good decision if you don't need any fixed date.
it: Imposta il valore del comando \date dentro l'header del tuo nuovo documento LaTeX. Tieni presente che \today può essere usato se non hai necessità di una data fissa.

note: Title of the new document
en: Title:
it: Titolo:

en: Sets the title of your new document.
it: Imposta il titolo del tuo nuovo documento.

note: Papersize
en: Paper size:
it: Dimensione pagina:

en: Choose the paper format for the newly created document
it: Scegli il formato della pagina per il nuovo documento creato

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
it: Orientazione pagina:

en: Choose the paper orientation for the newly created document
it: Scegli l'orientamento della pagina per il nuovo documento creato

en: Use KOMA-script classes if possible
it: Usa le classi di KOMA-script se possibile

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
it: Usa le classi KOMA-script di Markus Kohm.
    Tieni presente: per compilare il tuo documento le classi devono essere installate precedentemente.

en: Use draft mode
it: Usa modalità bozza

en: Set the draft flag inside new created documents to get documents with a number of debugging helpers
it: Imposta il flag bozza all'interno dei nuovi documenti per ottenere documenti con un alcuni aiuti per il debugging

en: Run LaTeX-Wizard
it: Esegui LaTeX-Wizard

en: Insert \label
it: Inserisci \label

en: Insert \ref
it: Inserisci \ref

en: Insert linebreak \\
it: Inserisci fine riga \\

en: Insert command
it: Inserisci comando

en: Turn input replacement on/off
it: Attiva/Disattiva sostituzione input

en: Replace special characters
it: Sostituisci caratteri speciali

en: Run insert environment dialog
it: Mostra la finestra di dialogo inserimento ambiente

en: Insert \item
it: Inserisci \item

en: Format selection in bold font face
it: Imposta grassetto su selezione corrente

en: Format selection in italic font face
it: Imposta corsivo su selezione corrente

en: Format selection in typewriter font face
it: Imposta typewriter su selezione corrente

en: Format selection centered
it: Centra la selezione corrente

en: Format selection left-aligned
it: Allinea a sinistra la selezione corrente

en: Format selection right-aligned
it: Allinea a destra la selezione corrente

en: Insert description list
it: Inserisci una lista di descrizione

en: Insert itemize list
it: Inserisci elenco puntato

en: Insert enumerate list
it: Inserisci elenco numerato

en: Set selection one level up
it: Imposta selezione un livello sopra

en: Set selection one level down
it: Imposta selezione un livello sotto

en: Insert \usepackage{}
it: Inserisci \usepackage{}

en: Insert BibTeX reference dialog
it: Inserisci riferimento BibTeX

en: glatex_set_autocompletion_contextsize has been initialized with an invalid value. Default value taken. Please check your configuration file
it: glatex_set_autocompletion_contextsize è stato inizializzato con un valore non valido. Saranno usati i valori di default, si prega di controllare il file di configurazione.

en: page \pageref{{{reference}}}
it: pagina \pageref{{{reference}}}

en: \ref{{{reference}}}, page \pageref{{{reference}}}
it: \ref{{{reference}}}, pagina \pageref{{{reference}}}

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
it: Avvia un Wizard per creare facilemente documenti LaTeX

en: I_nsert Special Character
it: I_nserisci Carattere Speciale

en: Helps to use some not very common letters and signs
it: Aiuta non usare molto lettere e segni non comuni.

en: Insert _Reference
it: Inserisci _Riferimento

en: Inserting references to the document
it: Inserimento riferimenti al documento

en: Insert _Label
it: Inserisci _Etichetta

en: Helps at inserting labels to a document
it: Aiuta a inserire etichette al documento

en: Insert _Environment
it: Inserisci _Ambiente

en: Helps at inserting an environment a document
it: Aiuta a inserire un ambiente al documento

en: Insert P_ackage
it: Inserisci _Package

en: A small dialog to insert \usepackage{} into header of current file
it: Un piccolo dialogo per inserire \usepackage{} dentro l'header del file corrente

en: _Format
it: _Formato

note: Add font size menu
en: F_ont size
it: _Dimensione Testo

en: _Special Character Replacement
it: _Sostituzione Carattere Speciale

en: Bulk _Replace Special Characters
it: Amplia _Sostituzione Caratteri Speciali

en: _Replace selected special characters with TeX substitutes
it: _Sostituisci i caratteri speciali con sostituti TeX

en: Toggle _Special Character Replacement
it: A_ttiva/Disattiva sostituzione caratteri speciali

en: Insert _Command
it: Inserisci _Comando

en: Inserting customized command to document
it: Inserisci un comando personalizzato al documento

en: Insert B_ibTeX reference
it: Inserisci riferimento B_ibTeX

en: Helps to insert a reference out of BibTeX files
it: Aiuta a inserire un riferimento fuori dai BibTeX file

en: _BibTeX entries
it: voce _BibTeX

en: LaTeX letters
it: Lettere LaTeX

en: Greek letters
it: Lettere greche

en: German umlauts
it: Dieresi tedesche

en: Arrow characters
it: Caratteri frecce

en: Relational
it: Relazionale

en: Binary operation
it: Operazione binaria

en: Italic
it: Corsivo

en: Bold
it: Grassetto

en: Underline
it: Sottolineato

en: Small Caps
it: Maiuscoletto

en: Slanted
it: Inclinato

en: Emphasis
it: Enfasi

en: Don't set any encoding
it: Non impostare alcuna codifica

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" for argument #%d
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
     atteso tipo "%s" per l'argomento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" or "%s" for argument #%d
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
     atteso tipo "%s" or "%s" per l'argomento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
     tabella non valida nell'argomento #%d:
     atteso tipo "%s" per l'elemento #%d

en: Lua script error:
it: Errore script Lua:

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
it: Lo script Lua sembra metterci un tempo eccessivo per completare.
    Vuoi continuare ad aspettare?

en: Script timeout exceeded.
it: Timeout script raggiunto.

en: (error object is not a string)
it: (l'oggetto error non è una stringa)

en: Unknown Error inside script.
it: Errore Sconosciuto all'interno dello script

en: Out of memory.
it: Memoria esaurita.

en: Failed to open script file.
it: Impossibile aprire il file dello script.

en: Unknown error while loading script file.
it: Errore sconosciuto leggendo il file dello script.

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
it:      ==>> %s: Costruendo menu da '%s'

en: Nothing to configure!
it: Niente da configurare!

en: You can create the script:
    
    "%s"
    
    to add your own custom configuration dialog.
it: Puoi creare lo script:
    
    "%s"
    
    per aggiungere il tuo dialogo di configurazione personalizzato.

en: Open file
it: Apri file

en: Select file
it: Seleziona file

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Select Color
it: Selezione colore

en: Choose...
it: Scegli...

en: Select Font
it: Seleziona Font

en: Select...
it: Seleziona...

en: Error in module "%s" at function navigate():
    unknown navigation mode "%s" for argument #1.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione navigate():
    navigation mode sconosciuta "%s" per l'argomento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
    API command "%s" not implemented.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
    Comando API "%s" non implementato.

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
    parametri non sufficienti per il comando "%s".

en: Error in module "%s" at function %s():
    unknown command "%s" given for argument #1.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
    comando sconosciuto "%s" per l'argomento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
     tabella non valida nell'argomento #%d:
     flag "%s" sconosciuto per l'elemento #%d

en: <too large to display>
it: <troppo grande da visualizzare>

en: File exists
it: Il file esiste

en: Do you want to overwrite it?
it: Vuoi sovrascriverlo?

en: confirm
it: conferma

en: Save file
it: Salva file

en: Error in module "%s" at function pickfile():
    failed to parse filter string at argument #3.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione pickfile():
    impossibile effettuare parse filter string all'argomento #3.

en: Error in module "%s" at function %s():
    expected string "open" or "save" for argument #1.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
    attesa stringa "open" o "save" per l'argomento #1.

en: %s: Can't load support library %s!
it: %s: impossibile caricare la libreria di support %s!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
it: %s: impossibile inizalizzare la libreria di supporto %s!

en: %s: Support library version mismatch: %s for %s (should be %s)!
it: %s: versione della libreria di supporto errata: %s per %s (dovrebbe essere %s)!

en: %s: Support library ABI mismatch: %d for %s (should be %d)!
it: %s: versione ABI della libreria di supporto errata: %d per %s (dovrebbe essere %d)!

en: %s: Can't find support library %s!
it: %s: impossibile trovare la libreira %s!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
it: Impossibile caricare correttamente il plugin %s
    Controlla la tua installazione.

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s():
    il widget "%s" non è stato trovato per il argomento #1.

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
it: Errore nel modulo "%s" alla funzione %s() argomento #2:
    il widget "%s" non ha un segnale chiamato "%s".

en: Cut to Clipboard
it: Taglia negli appunti

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Paste from Clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Cut current line to Clipboard
it: Taglia la riga corrente negli appunti

en: Copy current line to Clipboard
it: Copia la riga corrente negli appunti

en: Delete character to the left
it: Elimina il carattere a sinistra

en: Delete character to the right
it: Elimina il carattere a destra

en: Delete character to the left (but not newline)
it: Elimina il caratter a sinistra (ma non il fine riga)

en: Delete up to start of word to the Left
it: Elimina fino all'inizio della parola a sinistra

en: Delete up to start of word to the Right
it: Elimina fino all'inizio della parola a destra

en: Delete up to end of word to the Right
it: Elimina fino alla fine della parola a destra

en: Delete to beginning of line
it: Elimina fino a inizio riga

en: Delete to end of line
it: Elimina fino a fine riga

en: Delete current line
it: Elimina la riga corrente

en: Backwards Tab (deletes tab if nothing after it)
it: Backwards Tab (Elimina il tab se non c'è niente dopo)

en: Scroll Display down a line
it: Muovi la finestra di una riga giù

en: Scroll Display up a line
it: Muovi la finestra di una riga su

en: Zoom view in
it: Zoom finestra in

en: Zoom view out
it: Zoom finestra out

en: Move Cursor Down
it: Sposta il cursore giù

en: Move Cursor Up
it: Sposta il cursore su

en: Move Cursor Left
it: Sposta il cursore a sinistra

en: Move Cursor Right
it: Sposta il cursore a destra

en: Move Cursor to start of Word to the Left
it: Muovi il cursore all'inizio della parola a Sinistra

en: Move Cursor to start of Word to the Right
it: Muovi il cursore all'inizio della parola a Destra

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Left
it: Muovi il cursore all'inizio della parte della parola a sinistra

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Right
it: Muovi il cursore all'inizio della parte della parola a destra

en: Move Cursor to start of line
it: Muovi il cursore a inizio riga

en: Move Cursor to end of line
it: Muovi il cursore a fine riga

en: Move Cursor to 1st line of Document
it: Muovi il cursore alla prima linea del documento

en: Move Cursor to last line of document
it: Muovi il cursore all'ultima linea del documento

en: Move Cursor up one Page
it: Muovi il cursore una Pagina su

en: Move Cursor down one Page
it: Muovi il cursore una Pagina giù

en: Move Cursor to first visible character
it: Muovi il cursore al primo carattere visibile

en: Move Cursor to last visible character
it: Muovi il cursore all'ultimo carattere visibile

en: Move Cursor to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
it: Muovi il cursore al primo carattere della linea (non spazio) oppure al primo carattere della linea se già il primo carattere non è spazio

en: Move Cursor to beginning of next paragraph
it: Muovi il cursore all'inizio del prossimo paragrafo

en: Move Cursor up to beginning of current/previous paragraph
it: Muoviil cursore all'inizio del corrente/precedente paragrafo

en: Move Cursor to end of Word to the Left
it: Muovi il cursore alla fine della parola a sinistra

en: Move Cursor to end of Word to the Right
it: Muovi il cursore alla fine della parola a destra

en: Extend Selection down a line
it: Estendi la selezione in giù di una riga

en: Extend Selection up a line
it: Estendi la selezione in su di una riga

en: Extend Selection Left a line
it: Estendi la selezione a sinistra di una riga

en: Extend Selection Right a line
it: Estendi la selezione a destra di una riga

en: Extend Selection to start of Word to the Left
it: Estendi la selezione all'inizio di una parola a sinistra

en: Extend Selection to start of Word to the Right
it: Estendi la selezione all'inizio di una parola a destra

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Left
it: Estendi la selezione all'inizio di una parte di una parola a sinistra

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Right
it: Estendi la selezione all'inizio di una parte di una parola a destra

en: Extend Selection to start of line
it: Estendi la selezione all'inizio di una riga

en: Extend Selection to end of line
it: Estendi la selezione alla fine di una riga

en: Extend Selection to start of document
it: Estendi la selezione all'inizio del documento

en: Extend Selection to end of document
it: Estendi la selezione alla fine del documento

en: Extend Selection up one Page
it: Estendi la selezione su di una pagina

en: Extend Selection down one Page
it: Estendi la selezione giù di una pagina

en: Extend Selection to fist visible character
it: Estendi la selezione al primo carattere visibile

en: Extend Selection to last visible character
it: Estendi la selezione all'ultimo carattere visibile

en: Extend Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
it: Estendi la selezione al primo carattere di una linea (non spazio) oppure al primo carattere della linea se già il primo carattere non è spazio

en: Extend Selection to beginning of next paragraph
it: Estendi la selezione all'inizio del prossimo paragrafo

en: Extend Selection up to beginning of current/previous paragraph
it: Estendi la selezione all'inizio del corrente/precedente paragrafo

en: Extend Selection to end of Word to the Left
it: Estendi la selezione alla fine della parola a sinistra

en: Extend Selection to end of Word to the Right
it: Estendi la selezione alla fine della parola a destra

en: Extend Rectangular Selection down a line
it: Estendi la selezione rettangolare in giù di una riga

en: Extend Rectangular Selection up a line
it: Estendi la selezione rettangolare in su di una riga

en: Extend Rectangular Selection Left a line
it: Estendi la selezione rettangolare a sinistra di una riga

en: Extend Rectangular Selection Right a line
it: Estendi la selezione rettangolare a destra di una riga

en: Extend Rectangular Selection to start of line
it: Estendi la selezione rettangolare all'inizio riga

en: Extend Rectangular Selection to end of line
it: Estendi la selezione rettangolare alla  fine della riga

en: Extend Rectangular Selection up one Page
it: Estendi la selezione rettangolare una pagina su

en: Extend Rectangular Selection down one Page
it: Estendi la selezione rettangolare una pagina giù

en: Extend Rectangular Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
it: Estendi la selezione rettangolare al primo carattere di una linea (non spazio) oppure al primo carattere della linea se già il primo carattere non è spazio

en: Cancel Selection
it: Elimina selezione

en: Toggle Insert/Overwrite mode
it: Attiva/Disattiva modalità sovrascrivi

en: Newline
it: Fine riga

en: Insert/replace with ""
it: Inserisci/Sostituisci con ""

en: Swap current line with one above
it: Scambia la riga corrente con la precedente

en: Change selected text to lowercase
it: Imposta il testo selezionato a minuscolo

en: Change selected text to uppercase
it: Imposta il testo selezionato a maiuscolo

en: Insert duplicate of current line below
it: Inserisci un duplicato della riga corrente sotto

en: Insert duplicate of selected text after selection. If nothing selected, duplicate line
it: Inserisci duplicato del testo selezionato dopo la selezione. Se nulla è selezionato, duplica la riga

en: Search for next ""
it: Cerca il prossimo ""

en: Search for previous ""
it: Cerca il precedente ""

en: Set start of search to beginning of selection
it: Imposta l'inizio della ricerca in cima alla selezione

en: Macros
it: Macro

en: Macros for Geany
it: Macro per Geany

en: No text in clipboard!
it: Nessun testo negli appunti!

en: Unrecognised message
    %i %i %i
it: Messaggio non riconosciuto
    %i %i %i

en: Save Macros when close Geany
it: Salva le Macro quando chiudi Geany

en: Ask before replacing existing Macros
it: Chiedi prima di sovrascrivere le Macro esistenti

note: create dialog box
en: Geany Macros help
it: Aiuto Geany Macro

en: This Plugin implements Macros in Geany.
it: Questo Plugin implementa le Macro in Geany.

en: This plugin allows you to record and use your own macros.
it: Questo plugin ti permette di registrare e usare macro personalizzate.

en: These are sequences of actions that can then be repeated with a single key combination.
it: Le macro sono sequenze di azioni che possono essere ripetute con una singola combinazione di tasti.

en: So if you had dozens of lines where you wanted to delete the last 2 characters, you could simply start recording, press End, Backspace, Backspace, down line and then stop recording.
it: Se hai dozzine di righe di cui vuoi eliminare gli ultimi due caratteri, puoi semplicemente avviare la registrazione, premere End, Backspace, Backspace, scendere di una riga e poi fermare la registrazione.

en: Then simply trigger the macro and it would automatically edit the line and move to the next.
it: Quindi semplicemente avvia la macro e automaticamente la riga corrente verrà modificata e si sposterà alla successiva.

en: Select Record Macro from the Tools menu and you will be prompted with a dialog box.
it: Seleziona Registra Macro dal menu Strumenti e verrà aperta una finestra.

en: You need to specify a key combination that isn't being used, and a name for the macro to help you identify it.
it: Specifica una combinazione di tasti non ancora usata e un nome per la macro per aiutarti a identificarla.

en: Then press Record.
it: Premi Registra.

en: What you do in the editor is then recorded until you select Stop Recording Macro from the Tools menu.
it: Quello che fai nell'editor viene registrato fino a che non premi Ferma Registrazione Macro dal menu Strumenti.

en: Simply pressing the specified key combination will re-run the macro.
it: Semplicemente premi la combinazioni tasti specificata per rieseguire la macro.

en: To edit the macros you have, select Edit Macro from the Tools menu.
it: Per modificare la macro devi selezionare Modifica Macro dal menu Strumenti

en: You can select a macro and delete it, or re-record it.
it: Puoi selezionare la macro e eliminarla o ri-registrarla.

en: You can also click on a macro's name and change it, or the key combination and re-define that assuming that it's not already in use.
it: Puoi anche cliccare sul nome della macro o sulla combinazione tasti e cambiarli, prestando attenzione che le nuove impostazioni non siano già in uso

en: Selecting the edit option allows you to view all the individual elements that make up the macro.
it: Selezionare l'opzione di modifica ti permette di visualizzare tutti gli elementi che compongono la macro.

en: You can select a different command for each element, move them, add new elements, delete elements, or if it's replace/insert, you can edit the text that replaces the selected text, or is inserted.
it: Puoi selezionare un comando differente per ogni elemento, spostarlo, aggiungerne uno nuovo, eliminarlo o sostituirlo, puoi anche modificare il testo che sostituisce il testo selezionato o inserito.

en: The only thing to bear in mind is that undo and redo actions are not recorded, and won't be replayed when the macro is re-run.
it: L'unica cosa da tenere ben in mente è che i comandi 'annulla' e 'ripeti' quindi non sono registrati e non possono essere replicati quando la macro viene eseguita.

en: You can alter the default behaviour of this plugin by selecting Plugin Manager under the Tools menu, selecting this plugin, and clicking Preferences.
it: Puoi modificare il comportamento di questo plugin selezionando Plugin Manager nel menu Strumenti, selezionare il plugin, e cliccando Preferenze.

en: You can change:
it: Puoi cambiare:

en: Save Macros when close Geany - If this is selected then Geany will save any recorded macros and reload them for use the next time you open Geany, if not they will be lost when Geany is closed.
it: Salva le Macro quando Geany viene chiuso. Se è selezionato allora Geany salverà qualsiasi macro registrata e verranno ricaricate la prossima volta che aprirai Geany.

en: Ask before replacing existing Macros - If this is selected then if you try recording a macro over an existing one it will check before over-writing it, giving you the option of trying a different name or key trigger combination, otherwise it will simply erase any existing macros with the same name, or the same key trigger combination.
it: Chiedi prima di sovrascrivere Macro esistenti - Se è selezionato se provi a registrare una macro sopra una esistente, ti verrà chiesto se vuoi provare con un nome o combinazione di tasti diversa, altrimenti eliminerà semplicementequalsiasi macro già esistente con lo stesso nome o con la stessa combinazione di tasti.

note: create dialog box
en: Record Macro
it: Registra Macro

note: create buttons
en: Record
it: Registra

en: Macro Name:
it: Nome Macro:

en: Macro name "%s"
     is already in use.
    Replace?
it: Nome Macro "%s"
     è già in uso.
    Sostituire?

en: Macro trigger "%s"
     is already in use.
    Replace?
it: Il trigger Macro "%s"
     è già in uso.
    Sostituire?

en: Search %s, looking for %s%s%s.%s%s%s%s%s
it: Ricerca %s per %s%s%s.%s%s%s%s%s

note: create dialog box
en: Search Options:
it: Opzioni di ricerca:

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Search Forwards
it: Cerca successivo

en: Search Backwards
it: Cerca precedente

note: create checkbox to check for search options
en: Search for contents of clipboard
it: Cerca contenuto negli appunti

en: Search for:
it: Cerca per:

note: create checkbox to check for search options
en: Search is case sensitive
it: La ricerca è case-sensitive

en: Search for whole word
it: Cerca per parola intera

en: Search for start of word
it: Cerca all'inizio della parola

en: Search text is regular expression
it: Cerca regular-expression

en: Search text is POSIX compatible
it: Cerca testo POSIX-compatibile

note: create dialog box
en: Edit Insert/Replace Text
it: Modifica Inserimento/Rimpiazzo testo

en: Text:
it: Testo:

en: Insert/replace with "%s"
it: Inserisci/Sostituisci con "%s"

note: create dialog box
en: Edit: %s
it: Modifica: %s

note: add column
en: Event
it: Evento

note: add buttons
en: Move _Up
it: Sposta _Su

en: Move Do_wn
it: Sposta _Giù

en: New _Above
it: Nuovo _Sopra

en: New _Below
it: Nuovo So_tto

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Delete
it: _Elimina

note: create dialog box
en: Edit Macros
it: Modifica Macro

en: Macro Name
it: Nome Macro

en: Key Trigger
it: Tasto Trigger

note: add buttons
en: _Re-Record
it: _Re-Registra

note: add record macro menu entry
en: Record _Macro
it: Registra _Macro

note: add stop record macromenu entry
en: Stop Recording _Macro
it: Ferma Registrazione _Macro

note: add Edit Macro menu entry
en: _Edit Macros
it: _Modifica Macro

note: *< \brief It's the information message about geany mini script
en: <b>GMS : Geany Mini-Script filter Plugin</b>
    This plugin is a tool to apply a script filter on:
       o the text selection,
       o the current document,
       o all documents of the current session.
    
    The filter type can be:
       o Unix shell script,
       o perl script,
       o python script,
       o sed commands,
       o awk script.
    
    <b>AUTHOR</b>
       Written by Pascal BURLOT (December,2008)
    
    <b>LICENSE:</b>
    This program is free software; you can redistribute
    it and/or modify it under the terms of the GNU 
    General Public License as published by the Free
    Software Foundation; either version 2 of the License,
    or (at your option) any later version.
it: <b>GMS : Geany Mini-Script filter Plugin</b>
    Questo plugin è uno strumento per applicare un filtro-script a:
       o una selezione di testo,
       o documento corrente,
       o tutti i documenti della sessione corrente.
    
    Il fitlro può essere:
       o uno script di shell Unix,
       o script perl,
       o script python,
       o comandi sed,
       o script awk.
    
    <b>AUTORE</b>
       Scritto da Pascal BURLOT (December,2008)
    
    <b>LICENZA:</b>
    This program is free software; you can redistribute
    it and/or modify it under the terms of the GNU 
    General Public License as published by the Free
    Software Foundation; either version 2 of the License,
    or (at your option) any later version.

en: Load Mini-Script File
it: Carica file Mini-Script

en: Save Mini-Script File
it: Salva file Mini-Script

en: Mini-Script Filter
it: Filtro Mini-Script

en: Clear the mini-script window
it: Pulisci la finestra Mini-Script

en: Load a mini-script into this window
it: Carica un Mini-Script in questa finestra

en: Save the mini-script into a file
it: Salva il Mini-Script in un file

en: Display a information about the mini-script plugin
it: Visualizza informazioni sul plugin Mini-Script

en: select the mini-script type
it: Seleziona il tipo di Mini-Script

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the input: *                   selection/current document/all documents of the current session
en: filter input
it: filtro input

en: select the input of mini-script filter
it: seleziona l'input del filtro mini-script

en: selection
it: selezione

en: document
it: documento

en: session
it: sessione

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the output: *                   current document/ or new document
en: filter output
it: filtro output

en: select the output of mini-script filter
it: seleziona l'output del filtro Mini-Script

en: Current Doc.
it: Doc. corrente

en: New Doc.
it: Nuovo Doc.

en: script configuration
it: Configurazione script

en: A tool to apply a script filter on a text selection or current document(s)
it: Uno strumento per applicare uno script filtro a una selezione di testo o ai documenti correnti.

en: Pascal BURLOT, a Geany user
it: Pascal BURLOT, un utente di Geany

en: Numbered Bookmarks for Geany
it: Segnalibri numerati per Geany

en: '%s' has been edited since it was last saved by geany. Marker positions may be unreliable and will not be loaded.
    Press Ignore to try an load markers anyway.
it: '%s' è stato modificato dall'ultimo salvataggio di Geany. La posizione dei segnalibri potrebbe essere inaffidabile e non verranno quindi caricati.
    Premi Ignora per provare a caricarli ugualmente.

en: _Ignore
it: _Ignora

en: remember fold state
it: Ricorda stato di espansione

en: Center view when goto bookmark
it: Centra la vista quando vai a un segnalibro

en: Move to start of line
it: Sposta a inizio riga

en: Move to remembered position in line
it: Sposta nella posizione salvata della riga

en: Move to position in current line
it: Sposta nella posizione corrente

en: Move to End of line
it: Sposta a fine riga

en: Save file settings with program settings
it: Salva le preferenze con le impostazioni del programma

en: Save file settings to filename with suffix
it: Salva il file delle preferenze con un suffisso

en: remember normal Bookmarks
it: Ricorda normali Segnalibri

note: create dialog box
en: Numbered Bookmarks help
it: Aiuto segnalibri numerati

en: This Plugin implements Numbered Bookmarks in Geany, as well as remembering the state of folds, and positions of standard non-numbered bookmarks when a file is saved.
    
    It allows you to use up to 10 numbered bookmarks. To set a numbered bookmark press Ctrl+Shift+a number from 0 to 9. You will see a marker appear next to the line number. If you press Ctrl+Shift+a number on a line that already has that bookmark number then it removes the bookmark, otherwise it will move the bookmark there if it was set on a different line, or create it if it had not already been set. Only the most recently set bookmark on a line will be shown, but you can have more than one bookmark per line. To move to a previously set bookmark, press Ctrl+a number from 0 to 9.
it: Questo Plugin implementa i Segnalibri Numerati in Geany, lo stato delle espansioni e contrazioni del codice e le posizioni dei segnalibri standard non numerati questo il file viene salvato.
    
    Ti permette di usare fino a 10 segnalibri numerati. Per avere un sengalibro numerato premi Ctrl+Shift+ un numero da 0 a 9. Vedrai un simbolo comparire vicino al numero della riga. Se premi Ctrl+Shift+ un numero su una riga che ne ha già quel numero, quel segnalibro sarà rimosso, altrimenti si sposterà da un'altra riga (se esiste) oppure verrà creato. Solo l'ultimo segnalibro inserito su ogni riga verrà visualizzato, ma puoi avere più segnalibri per linea. Per muoverti a un segnalibro precedentemente impostato premi Ctrl+un numero da 0 a 9.

en: couldn't create tempfile
it: Impossibile creare file temporaneo

en: The key with user ID "%s" has validity "%s".
    
    WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named in the user ID.
    
    Are you *really* sure you want to use this key anyway?
it: La chiave con user ID "%s" ha validità "%s".
    
    ATTENZIONE: Non è certo che appartiene alla persona indicata nello user ID. 
    
    Sei *davvero* sicuro di voler usare questa chiave comunque?

en: No recipients were selected,
    use symmetric cipher?
it: Nessun destinatario selezionato,
    usare cifratura simmetrica?

en: Using libgpgme version:
it: Usando versione libgpgme:

en: Error from
it: Errore da

en: Encrypt
it: Crifra

en: Sign
it: Firma

en: Decrypt / Verify
it: Decifra / Verifica

en: Verify detached signature
it: Verifica firma separata

en: Please select any recipients
it: Si prega di selezionare eventuali destinatari

en: Sign the message as:
it: Firma il messaggio come:

en: Select recipients
it: Seleziona destinatari

en: Choose a key to sign with:
it: Scegli una chiave per firmare:

en: Select signer
it: Seleziona firmatario

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
it: Impossibile usare pinentry.

en: Unexpected output from pinentry.
it: Output inaspettato da pinentry.

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
it: Inserimento parola chiave

en: Passphrase
it: Parola chiave

en: Enter passphrase for
it: Inserisci parola chiave per

en: pinentry gave error
it: pinentry ha resituito un errore

en: Unexpected error from pinentry.
it: Errore inaspettato da pinentry.

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
it: Errore, l'input di parola chiave senza usare un gpg-agent non è ancora supportato su Windows

en: a key with fingerprint
it: una chiave con fingerprint

en: unknown
it: sconosciuto

en: undefined
it: non definito

en: never
it: mai

en: marginal
it: marginale

en: full
it: pieno

en: ultimate
it: finale

en: [bad validity value]
it: [valore validità errato]

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
it:  valido

en:  green
it:  verde

en:  red
it:  rosso

en:  revoked
it:  revocato

en:  key-expired
it: chiave scaduta

en:  sig-expired
it:  firma scaduta

en:  key-missing
it:  chiave mancante

en:  crl-missing
it:  crl mancante

en:  crl-too-old
it:  crl troppo vecchio

en:  bad-policy
it:  policy errata

en:  sys-error
it:  errore sistema

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: status ....: %s
    summary ...:%s
    fingerprint: %s
    created ...: %sexpires ...: %svalidity ..: %s
    val.reason : %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    other flags:%s%s
    notations .: %s
it: stato ....: %s
    riepilogo ...:%s
    fingerprint: %s
    creato ...: %sexpires ...: %svalidità ..: %s
    motivo val.: %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    altri flags:%s%s
    note .: %s

en: [None]
it: [Nessuno]

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: n/a
it: n.d.

en: bad
it: errato

en:  wrong-key-usage
it:  uso-chiave-errato

en: yes
it: sì

en: Found a signature from
it: Cerca una firma da

en: Signature
it: Firma

en: Could not find verification results
it: Impossibile trovare risultati della verifica

en: Error, could not find verification results
it: Errore, impossibile trovare risultati della verifica

en: Open a signature file
it: Apri un file firma

en: Find a text in geanyprj's project
it: Cerca un testo in un progetto geanyprj

en: Display sidebar
it: Visualizza barra laterale

en: Project Preferences
it: Preferenze progetto

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: C_reate
it: C_rea

en: Name:
it: Nome:

en: Location:
it: Posizione:

en: Choose Project Location
it: Scegli una posizione per il progetto

en: Base path:
it: Percorso base:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
it: Directory base di tutti i file che compongono il progetto. Questo può essere un nuovo percorso o uno già esistente. Puoi usare anche percorsi relativi al file del progetto.

en: Choose Project Base Path
it: Scegli percorso base del progetto

en: Generate file list on load
it: Genera lista file all'apertura

en: Automatically add files that match project type on project load automatically. You can't manually add/remove files if you checked this option, since your modification will be lost on on next project load
it: Aggiunge automaticamente i file che corrispondono al tipo progetto all'apertura di quest'ultimo. Non puoi manualmente aggiungere/rimuovere file se selezioni questa opzione, perché le tue modifiche andranno perse alla prossima apertura del progetto.

en: Type:
it: Tipo:

en: Project file "%s" already exists
it: Il file del progetto "%s" esiste già

en: _Project
it: _Progetto

en: Delete Project
it: Elimina Progetto

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Preferences
it: Preferenze

en: Find in Project
it: Cerca nel progetto

en: Remove File
it: Rimuovi file

en: H_ide Sidebar
it: Nascond_i barra laterale

en: Project
it: Progetto

en: Project "%s" opened.
it: Progetto "%s" aperto.

en: geanyvc: s_spawn_sync error: %s
it: geanyvc: errore s_spawn_sync: %s

en: File %s: action %s executed via %s.
it: File %s: azioni %s eseguiti da %s.

en: No changes were made.
it: Nessuna modifica effettuata.

en: No history available
it: Cronologia non disponibile

en: Do you really want to revert: %s?
it: Vuoi davvero ripristinare: %s?

en: Do you really want to add: %s?
it: Vuoi davvero aggiungere: %s?

en: Do you really want to remove: %s?
it: Vuoi davvero rimuovere: %s?

en: Do you really want to update?
it: Vuoi davvero aggiornare: %s?

en: The resulting differences cannot be displayed because the changes are too big to display here and would slow down the UI significantly.
    
    To view the differences, cancel this dialog and open the differences in Geany directly by using the GeanyVC menu (Base Directory -> Diff).
it: Le differenze risultanti non possono essere visualizzare perché i cambiamenti sono troppo grandi da mostrare e rallenterebbero eccessivamente l'interfaccia.
    
    Per vedere le differenze, chiudere questa finestra ed aprirle in Geany tramite in menu GeanyVC (Directory Base -> Diff).

en: Commit Y/N
it: Commit S/N

en: Status
it: Stato

en: Path
it: Percorso

en: Line: %d Column: %d
it: Linea: %d Colonna: %d

en: _De-/select all files
it: _De-/seleziona tutti i file

en: <b>Commit message:</b>
it: <b>Messaggio commit:</b>

en: Nothing to commit.
it: Niente da committare.

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
it: Imposta flag-modificato per i tabs documenti creati dal plugin

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
it: Se questa opzione è attivata, ogni nuovo documento creato da VC-plugin sarà impostato come modificato. Anche se questa opzione può essere utile in alcuni casi, potrebbe produrre un noioso grande numero di finestre "Vuoi salvare il file?"

en: Confirm adding new files to a VCS
it: Conferma aggiunta nuovo file to VCS

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
it: Visualizza un dialogo di conferma per aggiungere un nuovo (creato) file al VCS.

en: Maximize commit dialog
it: Ingrandisci dialogo commit

en: Show commit dialog maximize.
it: Visualizza dialogo commit ingrandito.

en: Use external diff viewer
it: Usa editor diff esterno

en: Use external diff viewer for file diff.
it: Usa editor diff esterno per differenze.

en: Show VC entries at editor menu
it: Visualizza voci VC nel menu editor

en: Show entries for VC functions inside editor menu
it: Visualizza voci per le funzioni VC all'interno del menu editor

en: Attach menu to menubar
it: Poni menu nella menubar

en: Whether menu for this plugin are getting placed either inside tools menu or directly inside Geany's menubar. Will take in account after next start of GeanyVC
it: Imposta se il menu per questo plugin deve essere posizionato all'interno del menu strumenti o direttamente nella toolbar di Geany. La modifica sarà visibile dopo il riavvio di Geany.

en: Enable CVS
it: Abilita CVS

en: Enable GIT
it: Abilita GIT

en: Enable Fossil
it: Abilita Fossil

en: Enable SVN
it: Abilita SVN

en: Enable SVK
it: Abilita SVK

en: Enable Bazaar
it: Abilita Bazaar

en: Enable Mercurial
it: Abilita Mercurial

en: Spellcheck language
it: Lingua controllo ortografia

en: Make a diff from the current active file
it: Crea un diff dal file attivo corrente

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
it: _Ripristina (revert)

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
it: Ripristina una versione originale del file (annulla modifiche locali).

note: Blame for current file
en: _Blame
it: _Responsabilità

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
it: Visualizza le modifiche fatte a un file per revisione e autore.

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
it: _Cronologia (log)

en: Shows the log of the current file
it: Visualizza i log del file corrente

note: base version of the current file
en: _Original
it: _Originale

en: Shows the original of the current file
it: Visualizza l'originale del file corrente

note: add current file
en: _Add to Version Control
it: _Aggiungi a Controllo Versione

en: Add file to repository.
it: Aggiungi file al repository.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
it: _Rimuovi da Controllo Versione

en: Remove file from repository.
it: Rimuovi file da repository.

en: Make a diff from the directory of the current active file
it: Crea una diff dalla directory del file attivo corrente

en: Restore original files in the current folder (undo local edits).
it: Ripristina file originali nella cartella corrente (annulla modifiche locali)

en: Shows the log of the current directory
it: Visualizza log directory corrente

en: Make a diff from the top VC directory
it: Crea diff dalla directory VC primaria

en: Revert any local edits.
it: Annulla qualsiasi modifica locale.

en: Shows the log of the top VC directory
it: Visualizza log della directory VC primaria

en: _VC file Actions
it: _VC file azioni

en: Show diff of file
it: Visualizza diff del file

en: Show diff of directory
it: Visualizza diff della directory

en: Show diff of basedir
it: Visualizza diff della basedir

en: Commit changes
it: Commit cambiamenti

en: Show status
it: Visualizza status

en: Revert single file
it: Ripristina singolo file

en: Revert directory
it: Ripristina directory

en: Revert base directory
it: Ripristina directory base

en: Update file
it: Aggiorna file

en: Show status.
it: Visualizza status.

en: Update from remote repository.
it: Aggiorna dal repository remoto.

en: Commit changes.
it: Commit modifiche.

en: Paste your code on your favorite pastebin
it: Incolla il tuo codice da un pastebin preferito

en: Refusing to create blank paste
it: Rifiuta di creare appunti vuoti

en: Paste Successful
it: Appunti caricato correttamente

en: Your paste can be found here:
    <a href="%s" title="Click to open the paste in your browser">%s</a>
it: Puoi trovare i tuoi appunti qui:
    <a href="%s" title="Click per aprire appunti nel browser">%s</a>

en: There are no opened documents. Open one and retry.
it: Non ci sono documenti aperti. Aprine uno e riprova.

en: The author name field is empty!
it: Il campo del nome autore è vuoto!

en: Select a pastebin:
it: Seleziona un pastbin:

en: Enter the author name:
it: Inserisci nome autore:

en: Show your paste in a new browser tab
it: Visualizza i tuoi appunti in un nuovo tab del browser

en: _Paste it!
it: _Incollalo!

en: Failed to load configuration file: %s
it: Impossibile caricare file di configurazione: %s

en: Failed to create configuration directory "%s": %s
it: Impossibile create directory di configurazione "%s": %s

en: Failed to save configuration file: %s
it: Impossibile salvare file di configurazione: %s

en: Failed to load UI definition, please check your installation. The error was: %s
it: Impossibile caricare definizioni UI, si prega di controllare l'installazione. Messaggio di errore: %s

en: Creating dummy text with Geany
it: Crea un testo fittizio con Geany

en: Enter the length of Lipsum text here
it: Inserisci la lunghezza del testo Lipsum qui

en: Include Pseudotext to your code
it: Includi uno Pseudotext al tuo codice

en: Insert Lipsum text
it: Inserisci testo Lipsum

note: POSITION OF VIEW
en: Position:
it: Positione:

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Message Window
it: Finestra messaggi

en: Code Font:
it: Font codice:

en: BG Color:
it: Colore sfondo:

en: FG Color:
it: Colore font:

en: Select Template File
it: Seleziona file template

en: Real-time Markdown preview
it: Anteprima real-time Markdown

en: Markdown Preview
it: Anteprima Markdown

en: The current document does not have a Markdown filetype.
it: Il documento corrente non ha un tipo di file Markdown.

en: Options
it: Opzioni

en: Pair Tag Highlighter
it: Coppia tag Highlighter

en: Finds and highlights matching opening/closing HTML tag
it: Cerca e evidenzia corrispondenza apertura/chiusura tag HTML

en: _Translation Helper
it: Aiuto _Traduzione

en: _Previous String
it: Stringa _Precedente

en: Go to previous string
it: Vai alla stringa precedente

en: _Next String
it: Stringa _Successiva

en: Go to next string
it: Vai a stringa successiva

en: Pre_vious Untranslated
it: Traduzione mancante p_rec.

en: Go to previous untranslated string
it: Vai alla traduzione mancante precedente

en: Next _Untranslated
it: Traduzione mancante s_ucc.

en: Go to next untranslated string
it: Vai alla traduzione mancante successiva

en: Previous Fu_zzy
it: Fu_zzy precedente

en: Go to previous fuzzily translated string
it: Vai alla precedente stringa 'fuzzy'

en: Next _Fuzzy
it: _Fuzzy successiva

en: Go to next fuzzily translated string
it: Vai alla successiva stringa 'fuzzy'

en: Previous Untranslated or Fuzz_y
it: Non tradotta o Fuzz_y precedente

en: Go to previous untranslated or fuzzy string
it: Vai alla precedente stringa non tradotta o 'fuzzy'

en: Next Untranslated _or Fuzzy
it: Non tradotta o Fuzz_y successiva

en: Go to next untranslated or fuzzy string
it: Vai alla successiva stringa non tradotta o 'fuzzy'

en: Toggle current translation fuzziness
it: Dis-/Attiva 'fuzzy' per la traduzione corrente

en: _Toggle Fuzziness
it: Dis-/A_ttiva 'fuzzy'

en: Paste _Message as Translation
it: Incolla _Messaggio come Traduzione

en: Paste the original untranslated string to the translation
it: Incolla la stringa non tradotta originale come traduzione

en: Reflow the current translation string
it: Riordina la stringa di traduzione corrente

en: _Reflow Translation
it: _Riordina traduzione

en: Whether to update the translation headers (author, revision date, ...) upon file save
it: Aggiorna le intestazioni della traduzione (autore, revision, data, ...) quando il file viene salvato

en: Update _Headers Upon Save
it: Aggiorna _Intestazione quando salvi

en: Improves support for GetText translation files.
it: Aggiunge supporto per la traduzione dei file GetText.

en: Paste original untranslated string to translation
it: Incolla stringa non tradotta originale alla traduzione

en: Cannot find widget "%s" in the UI definition, please check your installation.
it: Impossibile trovare il widge t"%s" nella definizione delle UI, si prega di controllare l'installazione.

en: Run the PrettyPrinter XML
it: Esegui PrettyPrinter XML

en: Unable to parse the content as XML.
it: Impossibile effettuare parse del contenuto come XML

en: Unable to process PrettyPrinting on the specified XML because some features are not supported.
    
    See Help > Debug messages for more details...
it: Impossible precessare PrettyPrinting sull'XML specificato perchè alcune funzioni non sono supportate.
    
    Vedi Aiuto > Messaggi di debug per dettagli...

en: Comments
it: Commenti

en: Put on one line
it: Metti in una riga

en: Inline if possible
it: In riga se possibile

en: Alignment
it: Allineamneto

en: Text nodes
it: Nodi di testo

en: Empty nodes
it: Nodi vuoti

en: Concatenation (<x></x> to <x/>)
it: Concatenazione (da <x></x> a <x/>)

en: Spacing (<x/> to <x />)
it: Spaziatura (da <x/> a <x />)

en: Expansion (<x/> to <x></x>)
it: Espansione (da <x/> a <x></x>)

en: Indentation
it: Indentazione

en: Space
it: Spazio

en: Line break
it: Interruzione di riga

en: Find in project files
it: Cerca nei file del progetto

en: Find project file
it: Cerca file progetto

en: Source patterns:
it: Patterns sorgente:

en: Header patterns:
it: Intestazione patterns:

en: Space separated list of patterns that are used to identify directories that are not scanned for source files.
it: Lista separata da spazi dei patterns che saranno usati per identificare le directory che non saranno scansione per file sorgenti.

en: Find File
it: Cerca file

en: Search inside:
it: Cerca all'interno:

en: Search in full path
it: Cerca nel percorso completo

en: Reload all
it: Ricarica tutto

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Follow active editor
it: Segui l'editor attivo

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Delete
it: Elimina

en: _Setup Program
it: Programma di In_stallazione

en: Recent _Programs
it: _Programmi recenti

en: _Run/Continue
it: _Esegui/Continua

en: Run to _Cursor
it: Esegui al _Cursore

en: Step _Into
it: Entra (step _into)

en: Step _Over
it: Scavalca (step _over)

en: Step O_ut
it: Esci (step o_ut)

en: _Terminate
it: _Termina

en: Toggle _Breakpoint
it: Attiva/Disattiva _Breakpoint

en: _GDB Command
it: Comando _GDB

en: _More
it: _Altro

en: _Show Terminal
it: _Visualizza terminale

en: _Reset Markers
it: _Reimposta marcatori

en: _Cleanup Files
it: _Pulisci files

en: _Window
it: _Finestra

en: _Auto Show
it: Mostra _Automaticamente

en: Auto _Hide
it: _Nascondi Automaticamente

en: Show on _Error
it: Visualizza se _Errore

en: _Unsorted
it: _Non ordinati

en: _View Source
it: _Visualizza sorgente

en: S_ynchronize
it: S_incronizza

en: _Interrupt
it: _Interrompi

en: _Send Signal
it: Invia _segnale

en: _Running
it: _Esecuzione

en: _Stopped
it: _Fermato

en: _Exited
it: _Terminato

en: _Follow
it: _Segui

en: _Columns
it: _Colonne

en: Show _Group
it: Visuliazza _Gruppo

en: Show _Core
it: Visualizza _Core

en: Add _Break
it: Aggiungi _Break

en: Add _Watch
it: Aggiunge _Vista

en: Apply on _Run
it: Applica quando _Esegui

en: _Show @entry
it: _Visualizza @entry

en: Show _Address
it: Visualizz_a Indirizzo

en: _Modify
it: _Modifica

en: _Watch
it: _Vista

en: _Inspect
it: _Ispeziona

en: _8-bit mode
it: Modalità _8-bit

en: _Show .names
it: Vi_sualizza .names

en: R_ead
it: L_eggi

en: _Group by
it: Ra_ggruppa per

en: _4
it: _

en: _8
it: _

en: _Jump To
it: Sal_ta a

en: _Apply
it: _Applica

en: _Expand
it: _Espandi

en: _Natural
it: _Naturale

en: _Decimal
it: _Decimale

en: _Hex
it: _Esadecimale

en: _Octal
it: _Ottale

en: _Binary
it: _Binario

en: _Evaluate/Modify
it: _Valuta/Modifica

en: _Watch Expression
it: Espressione _Watch

en: _Inspect Variable
it: _Ispeziona variabile

en: Memory
it: Memoria

en: Enter gdb command:
it: Inserisci comando gdb:

en: Convert _UTF-8 to locale
it: Converti _UTF-8 a locale

en: _Group
it: _Gruppo

en: Setup Program
it: Programma installazione

en: _Executable:
it: _Eseguibile:

en: _Arguments:
it: _Argomenti:

en: En_vironment:
it: Am_biente

en: _Working dir:
it: Directory di la_voro:

en: _Load script:
it: Script _Caricamento:

en: Auto _run program/exit gdb
it: Auto _esegui programma/esci gdb

en: _Non-stop mode
it: Modalità _non-stop

en: _Temporary breakpoint on load at:
it: Breakpoint _temporaneo all'avvio a:

en: _Delete all breakpoints, watches, inspects and registers
it: _Elimina tutti i breakpoint, viste, ispezioni e registri

en: Program
it: Programma

en: Open on
it: Apri su

en: g_db load
it: carica g_db

en: p_rogram start
it: avvio p_rogramma

en: Update all _views
it: Aggiorna tutte le _viste

en: <b>Panel</b>
it: <b>Pannello</b>

en: Default 8-bit text mode:
it: Modalità testo default 8-bit:

en: _member
it: _membro

en: and
it: e

en: _argument
it: _argomento

en: names
it: _nomi

en: <b>Values</b>
it: <b>Valori</b>

en: E_xpand on apply
it: E_spandi quando applichi

en: S_how
it: _Visualizza

en: children
it: figlio

en: <b>Inspect</b>
it: <b>Inspeziona</b>

en: Show =li_brary messages
it: Visualizza messaggi =li_brary

en: Show _tooltips
it: Visualizza suggerimen_ti

en: <b>Others</b>
it: <b>Altri</b>

en: _Import
it: _Importa

en: Enter assignment expression:
it: Inserisci espressione di assegnamento:

en: Inspect
it: Ispeziona

en: Object:
it: Oggetto:

en: _Apply on run
it: _Applica quando esegui

en: Expand
it: Espandi

en: Start:
it: Avvio:

en: Count:
it: Conteggio:

en: _Expand on apply
it: _Espandi quando applichi

en: Program Terminal
it: Terminale programma

en: Registers
it: Registri

en: fast tracepoint
it: tracepoint veloce

en: write watchpoint
it: watchpoint scrittura

en: access watchpoint
it: watchpoint accesso

en: read watchpoint
it: watchpoint lettura

en: unsupported MI
it: MI non supportato

en: on load
it: all'avvio

en: Run to Cursor
it: Esegui al cursore

en: There are two or more breakpoints at %s:%d.
    
    Use the breakpoint list to remove the exact one.
it: Ci sono due o più breakpoint a %s:%d.
    
    Usare la lista breakpoint per rimuoverne uno.

en: Add Breakpoint
it: Aggiungi Breakpoint

en: Add Watchpoint
it: Aggiungi Watchpoint

en: Feed Terminal
it: Terminale Feed

en: Enter char # (0..255):
it: Inserisci carattere # (0..255):

en: Scope: %s.
it: Ambito: %s

en: No breakpoints. Hanging.
it: Nessun breakpoint. Sospeso.

en: GDB died unexpectedly with status %d.
it: GDB si è chiudo inaspettatamente con status %d.

en: Program terminated.
it: Programma terminato.

en: invalid data
it: dati invalidi

en: no children in range
it: nessun figlio nel range

en: out of scope
it: fuori dallo scope

en: Duplicate inspect variable name.
it: Nome variabile ispezione duplicato.

en: Read Memory
it: Leggi memoria

en: Scope: pointer size > %d, Data disabled.
it: Ambito: dimensione puntatore > %d, dati disabilitati.

en: Modify
it: Modifica

en: Evaluate/modify
it: Valuta/Modifica

en: Watch expression
it: Controlla espressione

en: Inspect variable
it: Ispeziona variabile

en: Undefined GDB error.
it: Errore GDB non definito.

en: Select Folder
it: Seleziona Cartella

en: Select File
it: Seleziona File

en: Scope: created configuration file.
it: Scope: creato file di configurazione.

en: Loaded debug settings for %s.
it: Caricate impostazioni debug per %s.

en: Could not load debug settings file %s: %s.
it: Impossibile caricare file di impostazione debug per %s:%s.

en: %s: %s.
    
    Continue?
it: %s: %s.
    
    Continuare?

en: Delete all breakpoints, watches et cetera?
it: Eliminare tutti i breakpoint, viste, eccetera?

en: as _Name=value
it: come _Nome=valore

en: as _Name = value
it: come _Nome = valore

en: Relatively simple GDB front-end.
it: Interfaccia relativamente semplice per GDB

en: Setup program
it: Programma installazione

en: Run/continue
it: Esegui/Continua

en: Run to source
it: Esegui alla sorgente

en: Terminate
it: Terminale

en: Toggle breakpoint
it: Attiva/Disattiva breakpoint

en: GDB command
it: Comando GDB

en: Show terminal
it: Visualizza terminale

en: Busy
it: Occupato

en: Ready
it: Pronto

en: Hang
it: Sospeso

en: Load
it: Carica

en: Build action activated. Terminate debugging?
it: Generazione richiesta. Terminare debug?

en: Debug Console
it: Console di Debug

en: Thread group %s started.
it: Thread gruppo %s avviato.

en: Thread group
it: Gruppo thread

en:  exited
it:  uscito

en:  with exit code %s
it:  con codice %s

en: Send Signal
it: Invia segnale

en: Enter signal #:
it: Inserisci segnale #:

en: Terminate Process
it: Termina processo

en: Enter exit code:
it: Inserisci codice uscita:

en: Running
it: Esecuzione

en: Stopped
it: Fermo

en: %s: %s
it: %s:%s

en: Scope: error reading [%s].
it: Scope: errore lettura [%s].

en: _Send
it: _Invia

en: _Busy
it: _Occupato

en: GDB Command
it: Comando GDB

en: Recipient's Address
it: Indirizzo destinatario

en: Enter the recipient's e-mail address:
it: Inserisci l'email del destinatario:

en: Filename placeholder not found. The executed command might have failed.
it: Segnaposto nome file non trovato. Il comando eseguito potrebbe aver fallito.

en: Recipient address placeholder not found. The executed command might have failed.
it: Segnaposto indirizzo destinatario non trovato. Il comando eseguito potrebbe aver fallito.

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
it: Impossibile eseguire il gestore mail. Controlla la tua configurazione.

en: Please define a mail client first.
it: Devi definire un client mail prima.

en: File has to be saved before sending.
it: Il file deve essere salvato prima di inviare.

en: Send by mail
it: Inviato via mail

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
it: Percorso e opzioni per il client mail:

en: Note: 
    	%f will be replaced by your file.
    	%r will be replaced by recipient's email address.
    	%b will be replaced by basename of a file
    	Examples:
    	sylpheed --attach "%f" --compose "%r"
    	mutt -s "Sending '%b'" -a "%f" "%r"
it: Note: 
    	%f sarà sostituito dal nome del tuo file.
    	%r sarà sostituito dall'indirizzo mail del destinatario.
    	%b sarà sostituito dal percorso base del file
    	Esempi:
    	sylpheed --attach "%f" --compose "%r"
    	mutt -s "Invio '%b'" -a "%f" "%r"

en: Show toolbar icon
it: Visualizza icona nella toolbar

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
it: Visualizza un'icona nella toolbar per inviare il file più semplicemente.

en: Use dialog for entering email address of recipients
it: Usa un dialogo per inserire gli indirizzi email dei destinatari

en: Send file by mail
it: Invia file via mail

note: Build up menu entry
en: _Mail document
it: Documento _mail

en: Sends the opened file as unzipped attachment by any mailer from your $PATH
it: Invia un file aperto come allegato non compresso da qualsiasi programma dal tuo $PATH

en: Try:
it: Prova:

en: Checking
it: Controllo

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
it: Controllo file "%s" (linee %d a %d usando %s):

en: Checking file "%s" (using %s):
it: Checking file "%s" (usando %s):

en: The checked text is spelled correctly.
it: Il testo selezionato è scritto correttamente.

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
it: La libreria Enchant non può essere inizializzata (%s).

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
it: errore sconosciuto (forse la lingua scelto non è disponible)

en: Spell Check
it: Controllo ortografia

en: Checks the spelling of the current document.
it: Controlla l'ortografia del documento corrente.

note: initialise the dialog
en: Select Directory
it: Seleziona directory

en: Show toolbar item to toggle spell checking
it: Visualizza un'icona nella toolbar per il controllo ortografico

en: Show editor menu item to show spelling suggestions
it: Visualizza elemento nel menu a tendina dell'editor per visualizzare suggerimenti

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
it: Stampa parole errate e suggerimento nella finestra messaggi

en: Language to use for the spell check:
it: Lingua da usare per il controllo ortografia:

en: _Directory to look for dictionary files:
it: _Directory in cui cercare i file del dizionario:

en: Spell checking while typing is now enabled
it: Controllo ortografia mentre scrivi è ora attivo

en: Spell checking while typing is now disabled
it: Controllo ortografia mentre scrivi è ora disattivato

en: More...
it: Altro...

en: (No Suggestions)
it: (Nessun suggerimento)

en: Add "%s" to Dictionary
it: Aggiungi "%s" al dizionario

en: Ignore All
it: Ignora tutti

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
it: Il termine di ricerca è troppo lungo per
    fornire suggerimenti nel menu editor.

en: Perform Spell Check
it: Esegui contrllo ortografia

en: Spelling Suggestions
it: Suggerimento ortografici

en: Shift Column
it: Sposta Colonna

en: Shift Left
it: Sposta a sinistra

en: Shift Right
it: Sposta a destra

en: Tableconvert
it: Convertitore tabella

note: OK. Something went not as expected. * We do have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
it: Qualcosa è andato storto analizzando la selezione. Fallito.

en: Convert selection to table
it: Converti selezione in tabella

note: Build up menu entry for table_convert based on global file type
en: _Convert to table
it: _Converti in tabella

en: Converts current marked list to a table.
it: Converti la lista corrente contrassegnata in una tabella.

en: %s: no such directory.
it: %s: directory non trovata.

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
it: Impossibile eseguire il comando esterno configurato '%s' (%s).

en: NewDirectory
it: Nuova Directory

en: NewFile
it: Nuovo File

en: Do you really want to delete '%s' ?
it: Vuoi davvero eliminare '%s' ?

en: _Find in Files
it: Cerca nei _File

en: Close: %s
it: Chiudi: %s

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
it: Il file obiettivo '%s' esiste, vuoi davvero sostituirlo?

en: Go up
it: Vai su

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Set path from document
it: Imposta percorso dal documento

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
it: Barra indirizzo per esempio '/progetti/mio-progetto'

en: External open command
it: Apri comando esterno

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
it: Il comando da eseguire quando usi "Apri con". Puoi usare %f e %d. 
    %f sarà sostituito dal nome del file includo il percorso completo
    %d sarà sostituito dal percorso del file selezionato senza il nome del file

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Hidden
it: Nascosto

en: Top
it: Sopra

en: Bottom
it: Sotto

en: If position is changed, the option require plugin restart.
it: Se la posizione è cambiata, l'opzione richiedi il riavvio del plugin.

en: Show icons
it: Visualizza icone

en: None
it: Nessuno

en: Show hidden files
it: Visualizza file nascosti

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
it: In Windows, questa nasconde tutti i file che sono preceduti da '.' (punto)

en: Hide object files
it: Nascondi i file oggetto

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
it: Non visualizzare i file oggetto generati nel file browser, questo include *.o *.obj, *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Reverse filter
it: Inverti filtro

en: Follow current document
it: Segui il documento corrente

en: Single click, open document and focus it
it: Click singolo, apri il documento e dagli il focus

en: Double click open directory
it: Doppio click per aprire la cartella

en: On delete file, close it if is opened
it: Quando un file viene eliminato, chiudilo se aperto

en: Focus editor on file open
it: Porta il focus sull'editor quando un file viene aperto

en: Show tree lines
it: Visualizza linee dell'albero

en: Show bookmarks
it: Visualizza segnalibri

en: Open new files
it: Apri nuovi file

en: Focus File List
it: Focus lista file

en: Focus Path Entry
it: Focus inserimento percorso

en: Rename Object
it: Rinonima oggetto

en: Run updatecheck on startup
it: Esegui updatecheck all'avvio

en: Check for Updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Full-_content zoom
it: Zoom _contenuto intero

en: Cancel loading
it: Annulla caricamento

en: Reload current page
it: Ricarica pagina corrente

en: Toggle web inspector
it: Attiva/Disattiva web inspector

en: Display a preview web page that gets updated upon document saving and provide web analysis and debugging tools (aka Web Inspector), all using WebKit.
it: Visualizza un'anteprima della pagina web che si aggiorna quando il documento viene salvato, genera analisi web e strumenti per il debugging (cioè Web Inspector), usando WebKit.

en: Web view
it: Vista web

en: Web preview
it: Anteprima web

en: Reload upon document saving
it: Ricarica al salvataggio del documento

en: Browser auto reload
it: Auto aggiornamento del browser

en: Whether the browser reloads itself upon document saving
it: Se il browser deve ricaricarsi da solo quando il documento viene salvato

en: Browser last URI
it: Ultimo URI del browser

en: Last URI visited by the browser
it: L'ultimo URI visitato dal browser

en: Browser orientation
it: Orientazione browser

en: Orientation of the browser widget
it: Orientazione del widget browser

en: Browser position
it: Posizione del browser

en: Position of the browser widget in Geany's UI
it: Posizione del widget browser nella UI di Geany

en: Browser separate window geometry
it: Geometria finestra browser separata

en: Last geometry of the separated browser's window
it: Ultima geometria della finestra separa del browser

en: Inspector detached
it: Inspector separato

en: Whether the inspector is in a separate window or docked in the browser
it: Se l'Inspector dovrà essere in una finestra separata o nel browser

en: Secondary windows skip task bar
it: Finestre secondarie non nella taskbar

en: Secondary windows are transient
it: Finestre secondarie transitorie

en: Whether secondary windows are transient children of their parent
it: Se le finestre secondarie sono figlie transitorie del loro padre

en: Secondary windows type
it: Tipo finestre secondarie

en: The type of the secondary windows
it: Il tipo delle finestre secondarie

en: Toggle Web Inspector
it: Attiva/Disattiva Web Inspector

en: Show/Hide Web View's Window
it: Visualizza/Nascondi la finestra Vista Web

note: Windows
en: Windows
it: Finestre

en: XML Snippets
it: Frammenti XML

en: Autocompletes XML/HTML tags using snippets.
it: Autocompleta i tag XML/HTML usando i frammenti.
