Geany-Plugins 2.0 - en to ja translation catalogue (1177 entries)

en: (Empty Line)
ja: (空行)

en: _Remove Bookmark
ja: ブックマークを削除(_R)

note: Translators: Number is meant at this point.
en: No.
ja: 番号

en: Contents
ja: 内容

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: complete update
en: _Update
ja: 更新(_U)

en: _Hide Message Window
ja: メッセージウィンドウを隠す(_H)

en: File
ja: ファイル

en: Line
ja: 行

en: Type
ja: 種類

en: Task
ja: タスク

en: Tasks
ja: タスク

en: Context:
ja: コンテキスト:

en: XML tagging
ja: XMLタグ付け

en: Tag name to be inserted:
ja: 挿入するタグ名:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
ja: %s は現在選択中のものに置き換えられます。選択中文字列に注意してください。

en: Open URI
ja: URIを開く

en: Copy URI
ja: URIをコピー

en: Enclose Characters
ja: 閉じる記号

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enclose combo %d
ja: 括弧の対 %d

en: Opening Character
ja: 開く記号

en: Closing Character
ja: 閉じる記号

en: Close Ot_her Documents
ja: 他の文書を閉じる(_H)

en: C_lose All
ja: すべて閉じる(_L)

en: Show Document List
ja: 文書一覧を表示

en: Plugin configuration directory could not be created.
ja: プラグイン設定ディレクトリを作成できません。

en: Focus Bookmark List
ja: ブックマークに切り替え

en: Focus Tasks List
ja: タスク一覧に切り替え

en: Update Tasks List
ja: タスク一覧を更新

en: Run XML tagging
ja: XMLタグ付けを実行

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
ja: 現在の文書一覧を表示するツールバーボタンを表示

en: Sort documents by _name
ja: 名前による文書の並び替え(_N)

en: Sort the documents in the list by their filename
ja: ファイル名によるリスト内の文書の並び替え

en: Sort documents by _occurrence
ja: 出現順に文書を並び替え(_O)

en: Sort the documents in the order of the document tabs
ja: 文書タブの順番に文書を並び替え

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
ja: 出現順(逆順)に文書を並び替え(_O)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
ja: 文書タブの逆順に文書を並び替え

en: Show an 'Open URI' item in the editor menu
ja: 'URIを開く'をエディタのメニューに表示

en: Show available Tasks in the Messages Window
ja: メッセージウィンドウに利用可能なタスクを表示

en: Show tasks of all documents
ja: すべての文書のタスクを表示

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
ja: 現在の文書のタスクだけを表示するか、すべての文書のタスクを表示するかを選びます。

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
ja: セミコロンで区切られた検索文字列を指定

en: Search tokens:
ja: 検索文字列:

en: Show status icon in the Notification Area
ja: 通知領域にステータスアイコンを表示

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
ja: サイドバーにブックマークを表示

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
ja: ダブルクリックしたときに単語をすべてマークする

en: Strip trailing blank lines
ja: 文末の空白行を除去

en: XML tagging for selection
ja: 選択用のXMLタグ付け

en: Enclose selection on configurable keybindings
ja: 定義可能なキー入力によって選択したものに括弧をつける

en: Enclose selection automatically (without having to press a keybinding)
ja: 自動的に選択したものに括弧をつける(括弧をつけるためのキー入力は不要)

note: Set metadata
en: Addons
ja: アドオン

en: Various small addons for Geany.
ja: Geanyむけのアドオン集

note: Frame, which is the returned widget Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened
en: Switch header/implementation
ja: ヘッダとソースの切り替え

en: Implementations extensions
ja: ソースの拡張子

en: Headers extensions
ja: ヘッダの拡張子

note: Set metadata
en: Code navigation
ja: コードナビ

en: %s not found, create it?
ja: %s はありません。作成しますか?

en: Provides a command panel for quick access to actions, files and more
ja: アクション、ファイルなどに素早くアクセスするためのコマンドパネルを提供します。

en: Show Command Panel
ja: コマンドパネルを表示

en: Debug
ja: デバッグ

note: Set metadata
en: Debugger
ja: デバッガ

en: Various debuggers integration.
ja: 統合デバッガ

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Choose target file
ja: 対象ファイルを選択

note: target
en: Target:
ja: 対象:

en: Browse
ja: 参照

note: debugger
en: Debugger:
ja: デバッガ:

note: arguments
en: Command Line Arguments
ja: コマンドライン引数:

note: environment
en: Environment Variables
ja: 環境変数

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
ja: 変数を削除しますか?

en: Location
ja: 場所

en: Condition
ja: 条件

en: Hit count
ja: ヒット数

en: line %i
ja: 行 %i

en: Program exited with code "%i"
ja: プログラムは終了コード "%i" で終了

en: Failed to spawn gdb process
ja: gdbプロセスの起動に失敗

en: ~"Loading target file.\n"
ja: ~"対象ファイルを読み込み中\n"

en: Error loading file
ja: ファイル読み込みエラー

note: setting asynchronous mode setting null-stop array printing enable pretty printing
en: Error configuring GDB
ja: GDBの設定エラー

en: Breakpoint at %s:%i cannot be set
    Debugger message: %s
ja: ブレークポイントを %s:%i に設定できません
    デバッガ・メッセージ: %s

en: Can't find a source file "%s"
ja: ソースファイル "%s" がありません

en: Active frame
ja: アクティブなフレーム

en: Click an arrow to switch to a frame
ja: フレームを切り替えるために矢印をクリック

en: Thread %i
ja: スレッド %i

en: Address
ja: アドレス

en: Function
ja: 関数

en: Target
ja: 対象

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Watch
ja: 監視

en: Autos
ja: 自動

en: Call Stack
ja: コール・スタック

en: Debug Terminal
ja: デバッグ端末

en: Debugger Messages
ja: デバッガ・メッセージ

en: Run / Continue
ja: 実行/継続

en: Stop
ja: 停止

en: Restart
ja: 再起動

en: Step into
ja: 中へ

en: Step over
ja: 次へ

en: Step out
ja: 外へ

en: Run to cursor
ja: カーソル位置まで実行

en: Add / Remove breakpoint
ja: ブレークポイントを追加/削除

en: Can't evaluate expression
ja: 式を評価できません

en: To edit source files stop debugging session
ja: ソースファイルを編集するためにデバッグ・セッションを停止

en: Run
ja: 実行

en: Settings
ja: 設定

en: Two panel mode
ja: 2画面モード

en: Continue
ja: 継続

en: Save debug session data to a project
ja: デバッグ・セッション・データをプロジェクトに保存

en: C_ase sensitive
ja: 大文字小文字を区別(_A)

en: Doc
ja: 文書

en: Could not parse the output of command
ja: コマンド出力を解析できません

en: Put output in buffer
ja: バッファに出力

en: Command 0:
ja: コマンド 0:

en: Command 1:
ja: コマンド 1:

en: %w will be replaced with current word
ja: %w は現在の単語に置き換えられます

en: Document current word
ja: 文書の現在の単語

en: Document interactive
ja: 文書の動作

en: Extra Selection
ja: 特殊な選択

en: E_xtra Selection
ja: 特殊な選択(_X)

en: _Column Mode
ja: 列選択モード(_C)

en: Column mode
ja: 列選択モード

en: Select to _Line
ja: 行番号指定選択(_L)

en: Select to line
ja: 行番号指定選択

en: Select to Matching _Brace
ja: 対応する括弧で選択(_B)

en: Select to matching brace
ja: 対応する括弧で選択

en: _Set Anchor
ja: アンカーを設定(_S)

en: Set anchor
ja: アンカーを設定

en: Select to _Anchor
ja: アンカー指定選択(_A)

en: Select to anchor
ja: アンカー指定選択

en: _Rectangle Select to Anchor
ja: アンカーで矩形選択(_R)

en: Rectangle select to anchor
ja: アンカーで矩形選択

en: boolean value
ja: 論理値

en: invalid boolean value "%s"
ja: 無効な論理値 "%s"

en: invalid template: %s
ja: 無効なテンプレート: %s

en: position name
ja: 場所の名前

en: invalid position "%s"
ja: 無効な場所 "%s"

en: policy name
ja: ポリシー名

en: invalid policy "%s"
ja: 無効なポリシー "%s"

en: merge policy
ja: ポリシーを結合

en: invalid merge policy "%s"
ja: 無効なポリシーの結合 "%s"

en: type
ja: 種類

en: invalid type "%s"
ja: 無効な種類 "%s"

en: invalid setting name "%s"
ja: 無効な設定名 "%s"

en: setting identifier
ja: IDを設定

en: Unknown type "%s", is it a typo?
ja: 不明な "%s", 書き間違いですか?

en: match identifier
ja: IDを照合

en: match identifier is empty
ja: IDの照合結果は空です

en: documentation type identifier
ja: 文書種類ID

en: documentation type
ja: 文書種類

en: invalid regular expression: %s
ja: 無効な正規表現: %s

en: invalid environment description: %s
ja: 無効な環境記述: %s

en: setting
ja: 設定

en: section name
ja: セクション名

en: duplicated section "%s"
ja: セクション重複 "%s"

en: invalid section name "%s"
ja: 無効なセクション名 "%s"

en: input is empty
ja: 入力は空です

en: Parser warning: %s:%u:%u: %s
ja: パーサ警告: %s:%u:%u: %s

en: Parser error: %s:%u:%u: %s
ja: パーサエラー: %s:%u:%u: %s

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
ja: 言語 "%s" 向けのファイル種類設定ファイルが見つかりません: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
ja: ファイル種類 "%s" の読み込みに失敗(設定ファイル "%s"): %s

en: Documentation Generator
ja: 文書生成

en: Generates documentation basis from source code
ja: ソースコードより文書の元を生成

en: Failed to load configuration: %s
ja: 設定の読み込みに失敗: %s

en: Failed to save configuration: %s
ja: 設定の保存に失敗: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
ja: ファイル種類 "%s" 向けの設定ファイルが見つかりません: %s

en: # Configuration for this file type doesn't exist yet.
    # To create it, just write it in this file and save it. For the description
    # of the syntax of this file, please refer to the manual.
ja: # このファイル種類の設定ファイルがまだありません。
    # 作成するには、このファイルに適切な内容を記述し、保存します。
    # このファイルの説明部分の構文については、マニュアルを参照してください。

en: Failed to load file "%s": %s
ja: ファイル "%s" の読み込みに失敗: %s

en: Insert Documentation Comment
ja: 文書コメントを挿入

en: _Document Current Symbol
ja: 文書の現在のシンボル(_D)

en: Generate documentation for the current symbol
ja: 現在のシンボルの文書を生成します

en: Document _All Symbols
ja: すべてのシンボルの文書(_A)

en: Generate documentation for all symbols in the current document
ja: 現在の文書のすべてのシンボルについての文書を生成

en: _Reload Configuration Files
ja: 設定ファイルの再読み込み(_R)

en: Force reloading of the configuration files
ja: 設定ファイルを再読み込みします

en: _Edit Current Language Configuration
ja: 現在の言語の設定を編集(_E)

en: Open the current language configuration file for editing
ja: 現在の言語設定ファイルを編集のために開く

en: Open _Manual
ja: マニュアルを開く(_M)

en: Open the manual in a browser
ja: マニュアルをブラウザで開く

note: build tools menu item
en: _Documentation Generator
ja: 文書の生成(_D)

note: General
en: General
ja: 全般

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
ja: 文書を生成する前にファイルを保存(_S)

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
ja: 現在の文書からヘルプ文書を生成する前にディスクに保存するかどうかを指定します。技術的な側面から見ると、タグ一覧が更新されます。このオプションを無効にし、更新された文書からヘルプ文書を生成すると、現在の文書ではなく、最後に保存された状態からコメントが生成されます。

note: indent
en: _Indent inserted documentation
ja: 挿入した文書にインデントをつける(_I)

en: Whether the inserted documentation should be indented to fit the indentation at the insertion position.
ja: 挿入した文書を、挿入位置でのインデントに合わせるかどうかを指定

note: Documentation type
en: Documentation type
ja: 文書の種類

en: Choose the documentation type to use with each file type. The special language "All" on top of the list is used to choose the default documentation type, used for all languages that haven't one set.
ja: それぞれのファイル種類に使用される文書種類を選択します。リストの先頭にある特別な言語種類 "すべて" は、言語別の設定が用意されていないすべての言語に使われます。

note: Environ editor
en: Global environment
ja: 全体の環境

en: Global environment overrides and additions. This environment will be merged with the file-type-specific ones.
ja: 全体の環境設定を変更したり追加します。この設定はファイル種類別の設定に結合されます。

en: File "%s" exists but is not a regular file
ja: ファイル "%s" は存在しますが通常のファイルではありません

en: %s: no such file or directory
ja: %s: ファイルまたはディレクトリがありません

en: Failed to resize memory output stream
ja: メモリ出力ストリームのリサイズに失敗

en: Argument parsing regular expression did not match (argument list was: "%s")
ja: 正規表現を展開した引数が一致しません(引数リスト: "%s")

en: Failed to add global environment, skipping: %s
ja: 全体の環境の追加に失敗,スキップ: %s

en: Failed to build comment: %s
ja: コメントのビルドに失敗: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
ja: 文書種類 "%s" は言語 "%s" 向けには存在しません.

en: No setting applies to symbol "%s" of type "%s" at line %lu.
ja: シンボル "%s" に適用できる設定はありません(種類 "%s" 行 %lu)

en: No valid tag at line %d.
ja: %d 行に有効なタグはありません

en: No tags in the document
ja: 文書にタグはありません

en: Unknown option
ja: 不明なオプション

en: Invalid option or proxy: either the proxy's property or the option type is incompatible.
ja: オプションまたはプロキシーが無効: プロキシーのプロパティかオプションの種類が正しくありません。

en: Unknown value type for keyfile entry %s::%s
ja: キーファイルエントリー %s::%s の値の種類が不明

en: Error retrieving keyfile entry %s::%s: %s
ja: キーファイルエントリー %s::%s: 読み込みエラー %s

en: Language
ja: 言語

en: _Change associated documentation type
ja: 文書種類の関連付けを変更(_C)

en: _Disassociate documentation type
ja: 文書種類の関連付けを削除(_D)

en: All
ja: すべて

en: Default documentation type for languages that does not have one set
ja: 言語別の設定が用意されてしないすべて言語用の文書種類設定

en: Insert Numbers
ja: 番号を挿入

en: Counting...
ja: 数えています...

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Inserting...
ja: 挿入中...

en: For base 11 and above
ja: 基数が11以上のとき

en: _Start:
ja: 開始(_S):

en: S_tep:
ja: 増分(_T):

en: _Base:
ja: 基数(_B):

en: Letters:
ja: 文字:

en: _Upper
ja: 大文字(_U)

en: _Lower
ja: 小文字(_L)

en: Base _prefix
ja: 基数の接頭語(_P)

en: 0 for octal, 0x for hex, + for positive decimal
ja: 8進数には0,16進数には0x,正の10進数に+をつけることができます

en: Padding:
ja: 余白:

en: Sp_ace
ja: 空白(_A)

en: _Zero
ja: ゼロ(_Z)

en: Environments
ja: 環境

en: Formatting
ja: 書式

en: Document Structure
ja: 文書構造

en: Lists
ja: リスト

en: Math
ja: 数学

en: Insert Environment
ja: 環境を挿入

en: Environment:
ja: 環境:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
ja: パッケージをどこに挿入したらよいか分かりません: %s
    パッケージを手作業で挿入してください

en: Could not determine where to insert package: %s
ja: パッケージをどこに挿入したらよいか分かりません: %s

en: Article (@Article)
ja: 記事 (@Article)

en: Book (@Book)
ja: 書籍 (@Book)

en: Booklet (@Booklet)
ja: 小冊子 (@Booklet)

en: Conference (@Conference)
ja: カンファレンス (@Conference)

en: Inbook (@Inbook)
ja: 本の一部 (@Inbook)

en: Incollection (@Incollection)
ja: 文集の一部 (@Incollection)

en: Inproceedings (@Inproceedings)
ja: 会議録の論文 (@Inproceedings)

en: Manual (@Manual)
ja: マニュアル (@Manual)

en: Mastersthesis (@Mastersthesis)
ja: 修士論文 (@Mastersthesis)

en: Misc (@Misc)
ja: その他 (@Misc)

en: PhdThesis (@PhdThesis)
ja: 博士論文 (@PhdThesis)

en: Proceedings (@Proceedings)
ja: 議事録 (@Proceedings)

en: Techreport (@Techreport)
ja: テクニカルレポート (@Techreport)

en: Unpublished (@Unpublished)
ja: 出版されていない著作物 (@Unpublished)

en: Annote
ja: 注釈

en: Author
ja: 著者

en: Booktitle
ja: 本の題名

en: Chapter
ja: 章

en: Crossref
ja: クロスリファレンス

en: Edition
ja: 版

en: Editor
ja: 編集者

en: E-print
ja: 電子印刷

en: HowPublished
ja: 出版方法

en: Institution
ja: 研究機関

en: Journal
ja: 論文誌

en: Key
ja: キー

en: Month
ja: 月

en: Note
ja: メモ

en: Number
ja: 号

en: Organization
ja: 組織

en: Pages
ja: 頁

en: Publisher
ja: 出版社

en: School
ja: 学校

en: Series
ja: シリーズ

en: Title
ja: 題名

en: Volume
ja: 巻

en: Year
ja: 年

en: Address of publisher
ja: 出版社の住所

en: Annotation for annotated bibliography styles
ja: 注釈付き論文の注釈

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
ja: 著者の名前、複数あるときは 'and' で区切ります

en: Title of the book, if only part of it is being cited
ja: 書籍のタイトル、その一部のみ引用されている場合

en: Chapter number
ja: 章番号

en: Citation key of the cross-referenced entry
ja: 引用項目のデータベース検索キー

en: Edition of the book (such as "first" or "second")
ja: 本の版数 ("初版" や "第2版"のような)

en: Name(s) of the editor(s), separated by 'and' if more than one
ja: 編集者の名前、複数のときは 'and' で区切ります

en: Specification of electronic publication
ja: 電子出版の仕様

en: Publishing method if the method is nonstandard
ja: 出力方法を指定(標準でない方法のとき)

en: Institution that was involved in the publishing
ja: 出版に関係した機関

en: Journal or magazine in which the work was published
ja: 文献が掲載された論文集または雑誌

en: Hidden field used for specifying or overriding the alphabetical order of entries
ja: 項目のアルファベット順を指定したり変更するのに使用する隠し項目

en: Month of publication or creation if unpublished
ja: 出版された月または作成月(未公開のとき)

en: Miscellaneous extra information
ja: その他の情報

en: Number of journal, magazine, or tech-report
ja: 学会誌、雑誌、技術レポートの号数

en: Sponsor of the conference
ja: 会議のスポンサー

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
ja: カンマまたは二重ハイフンで区切られた頁番号

en: Name of publisher
ja: 出版社の名前

en: School where thesis was written
ja: 論文が書かれた学校

en: Series of books in which the book was published
ja: 出版された本のシリーズ

en: Title of the work
ja: 文献のタイトル

en: Type of technical report
ja: テクニカルレポートの種類

en: Internet address
ja: インターネット・アドレス

en: Number of the volume
ja: 巻数

en: Year of publication or creation if unpublished
ja: 発行年または作成年(未公開のとき)

en: Runs LaTeX wizard
ja: LaTeXウィザードを実行

en: Marks selected text as italic
ja: 選択した文字を斜体に設定

en: Marks selected text as bold
ja: 選択した文字を太字に設定

en: Underlines selected text
ja: 選択した文字に下線を設定

en: Centered
ja: 中心揃え

en: Left side oriented
ja: 左揃え

en: Right side oriented
ja: 右揃え

en: Use KOMA script by default
ja: 標準で KOMA スクリプトを使用

en: Show extra plugin toolbar
ja: 追加プラグインツールバーを表示

en: Capitalize sentence on typing
ja: 入力時に大文字化する文

en: Add a wizard icon to Geany's main toolbar
ja: Geanyのメインツールバーにウィザードアイコンを追加

en: Lower selection when formatting smallcaps (\textsc{})
ja: 小さい大文字で表示 (\textsc{})

en: Don't care about this inside plugin
ja: このプラグインを無視

en: Always perform autocompletion on LaTeX
ja: LaTeXで自動補完を常に実行

en: Modus of autocompletion
ja: 自動補完モード

en: Insert Label
ja: ラベルを挿入

en: Label name:
ja: ラベル名:

en: Insert Command
ja: コマンドを挿入

en: Command name:
ja: コマンド名:

en: Insert Reference
ja: 参照を挿入

en: Reference name:
ja: 参照名:

en: _Standard Reference
ja: 標準参照(_S)

en: _Page Reference
ja: ページ参照(_P)

en: _Add both
ja: 両方追加(_A)

en: More
ja: 詳細

en: Add additional package
ja: 補助パッケージを追加

en: Package name:
ja: パッケージ名:

en: Package options:
ja: パッケージオプション:

en: Insert BibTeX Reference
ja: BibTeX 参照を挿入

en: BibTeX reference name:
ja: BibTeX 参照名:

en: Dear Sir or Madame
ja: 敬称の書出し(Dear Sir や Madameなど)

en: With kind regards
ja: 文末の定型句(regardsなど)

en: No template assigned. Aborting
ja: テンプレートが割り当てられていません。終了します

note: Building the wizard-dialog and showing it
en: LaTeX-Wizard
ja: LaTeXウィザード

note: Templates *  Adds custom templates if there are any. If there are none just *  adds default one TEMPLATE FILE
en: Template:
ja: テンプレート:

en: Set the template which should be used for creating the new document
ja: 新規文書を作成するのに使用されるテンプレートを設定

en: Default
ja: 標準

note: Documentclass
en: Documentclass:
ja: 文書クラス:

en: Choose the kind of document you want to write
ja: 作成する文書の種類を選択

en: Book
ja: 書籍

en: Article
ja: 論文

en: Report
ja: レポート

en: Letter
ja: 手紙

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

note: Encoding
en: Encoding:
ja: エンコード方法:

en: Set the encoding for your new document
ja: 新規文書のエンコード方法を設定

note: fontsize
en: Font size
ja: フォントサイズ:

en: Set the default font size of your new document
ja: 新規文書の標準フォントサイズを設定

note: Author
en: Author:
ja: 著者:

en: Sets the value of the \author command. In most cases this should be your name
ja: \author コマンドの値を設定。通常あなたの氏名を設定します。

note: Date
en: Date:
ja: 日付:

en: Sets the value of the \date command inside header of your new created LaTeX-document. Keeping it at \today is a good decision if you don't need any fixed date.
ja: 新規作成 LaTeX文書のヘッダに追加する\dateコマンドの値を設定します。日付を一定にしたくないときは、\todayのままにしておくのがよいでしょう。

note: Title of the new document
en: Title:
ja: 題名:

en: Sets the title of your new document.
ja: 新規文書の題名を設定します。

note: Papersize
en: Paper size:
ja: 用紙サイズ:

en: Choose the paper format for the newly created document
ja: 新規文書の用紙を選択

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
ja: 用紙の向き

en: Choose the paper orientation for the newly created document
ja: 新規文書の用紙の向きを選択

en: Use KOMA-script classes if possible
ja: 可能であれば、KOMAスクリプトクラスを使用してください。

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
ja: Markus Kohmによる、KOMAスクリプト
    使用の注意: あなたの文書をコンパイルするには、これらのクラスを事前にインストールする必要があります。

en: Use draft mode
ja: 草稿モードを使用

en: Set the draft flag inside new created documents to get documents with a number of debugging helpers
ja: 新規文書に草稿フラグを設定し、デバッグヘルパーを使用した文書を作成します。

en: Run LaTeX-Wizard
ja: LaTeXウィザードを実行

en: Insert \label
ja: ラベル(\label)を挿入

en: Insert \ref
ja: 参照(\ref)を挿入

en: Insert linebreak \\
ja: 改行(\\)を挿入

en: Insert command
ja: コマンドを挿入

en: Turn input replacement on/off
ja: 入力置き換えのOn/Off

en: Replace special characters
ja: 特殊文字の置き換え

en: Run insert environment dialog
ja: 環境挿入ダイアログを実行

en: Insert \item
ja: 項目を挿入(\item)

en: Format selection in bold font face
ja: 太字フォント

en: Format selection in italic font face
ja: 斜体フォント

en: Format selection in typewriter font face
ja: 固定幅フォント

en: Format selection centered
ja: 中央合わせ

en: Format selection left-aligned
ja: 左寄せ

en: Format selection right-aligned
ja: 右寄せ

en: Insert description list
ja: 説明リストを挿入

en: Insert itemize list
ja: 項目リストを挿入

en: Insert enumerate list
ja: 列挙リストを挿入

en: Set selection one level up
ja: レベルを上げる

en: Set selection one level down
ja: レベルを下げる

en: Insert \usepackage{}
ja: パッケージ(\usepackage{})を挿入

en: Insert BibTeX reference dialog
ja: BibTeX参照ダイアログを挿入

en: glatex_set_autocompletion_contextsize has been initialized with an invalid value. Default value taken. Please check your configuration file
ja: glatex_set_autocompletion_contextsize が不正な値で初期化されました。既定値に戻します。設定ファイルを確認してください。

note: Filling up menubar menus LaTeX menu
en: LaTeX-_Wizard
ja: LaTeXウィザード(_W)

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
ja: LaTeX 文書を簡単に作成するウィザードを開始

en: I_nsert Special Character
ja: 特殊文字の挿入(_N)

en: Helps to use some not very common letters and signs
ja: あまり使われない特殊文字や記号を入力するのを補助します。

en: Insert _Reference
ja: 参照を挿入(_R)

en: Inserting references to the document
ja: 文書に参照を挿入します

en: Insert _Label
ja: ラベルを挿入(_L)

en: Helps at inserting labels to a document
ja: 文書にラベルを挿入します

en: Insert _Environment
ja: 環境を挿入(_E)

en: Helps at inserting an environment a document
ja: 文書に環境を挿入します

en: Insert P_ackage
ja: パッケージを挿入(_A)

en: A small dialog to insert \usepackage{} into header of current file
ja: 現在のファイルのヘッダに \usepackage{} を挿入するための小さなダイアログ

en: _Format
ja: 書式(_F)

note: Add font size menu
en: F_ont size
ja: フォントサイズ(_O)

en: _Special Character Replacement
ja: 特殊文字の置換(_S)

en: Bulk _Replace Special Characters
ja: 特殊文字の大域置換(_R)

en: _Replace selected special characters with TeX substitutes
ja: 選択した特殊文字をTeXの構文に置換(_R)

en: Toggle _Special Character Replacement
ja: 特殊文字置換の切り替え(_S)

en: Insert _Command
ja: コマンドを挿入(_C)

en: Inserting customized command to document
ja: 文書にカスタムコマンドを挿入します

en: Insert B_ibTeX reference
ja: BibTeX 参照を挿入(_I)

en: Helps to insert a reference out of BibTeX files
ja: BibTeXファイルの参照を挿入します

en: _BibTeX entries
ja: _BibTeX エントリー

en: LaTeX letters
ja: LaTeX文字

en: Greek letters
ja: ギリシャ文字

en: German umlauts
ja: ドイツ語ウムラウト

en: Misc
ja: その他

en: Arrow characters
ja: 矢印記号

en: Relational
ja: 関係式

en: Binary operation
ja: バイナリ操作

en: Italic
ja: イタリック

en: Bold
ja: 太字

en: Underline
ja: 下線

en: Typewriter
ja: 固定幅

en: Slanted
ja: 傾斜

en: Emphasis
ja: 強調

en: tiny
ja: 極小

en: scriptsize
ja: ふりがなサイズ

en: footnotesize
ja: 脚注サイズ

en: small
ja: 小文字

en: normalsize
ja: 通常通り

en: large
ja: サイズ大

en: Large
ja: 先頭大文字

en: LARGE
ja: 全部大文字

en: huge
ja: 特大

en: Huge
ja: 特大(先頭大文字)

en: IBM 850 code page
ja: IBM 850 コードページ

en: IBM 852 code page
ja: IBM 852 コードページ

en: Don't set any encoding
ja: コードページなし

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" for argument #%d
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
     正しい変数型は "%s" (引数 #%d )

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" or "%s" for argument #%d
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
     正しい変数型は "%s" または "%s" (引数 #%d )

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
     引数 #%d で無効なテーブル:
     正しい要素型は "%s" (要素 #%d)

note: * glspi_ver.c - This file is part of the Lua scripting plugin for the Geany IDE * See the file "geanylua.c" for copyright information.
en: Lua Script
ja: Lua スクリプト

en: Lua Script Plugin
ja: Lua スクリプト プラグイン

en: Lua script error:
ja: Lua スクリプトエラー:

en: Script timeout
ja: スクリプトのタイムアウト

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
ja: Lua スクリプトが終了するまでに時間がかかりすぎているようです。
    スクリプトが完了するまで待ちつづけますか?

en: Script timeout exceeded.
ja: スクリプトがタイムアウト時間を越えました

en: (error object is not a string)
ja: (エラーオブジェクトは文字列ではありません)

en: Unknown Error inside script.
ja: スクリプト内部で不明なエラー

en: Out of memory.
ja: メモリ不足

en: Failed to open script file.
ja: スクリプトファイルのオープン失敗

en: Unknown error while loading script file.
ja: スクリプトファイル読み込み時の不明なエラー

en: _Lua Scripts
ja: _Lua スクリプト

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
ja:      ==>> %s: '%s' からメニューを構築

en: Nothing to configure!
ja: 設定するものはありません!

en: You can create the script:
    
    "%s"
    
    to add your own custom configuration dialog.
ja: 以下のスクリプトを作成できます:
    
    "%s"
    
    あなたのカスタム環境設定ダイアログに追加します。

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Browse...
ja: 参照...

en: Select Color
ja: 色を選択

en: Choose...
ja: 選択...

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Select...
ja: 選択...

en: Error in module "%s" at function navigate():
    unknown navigation mode "%s" for argument #1.
ja: モジュール "%s" が関数 navigate() でエラー:
    不明なナビゲーションモード "%s" (引数 #1)

en: Error in module "%s" at function %s():
    API command "%s" not implemented.
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
    API コマンド "%s" が実装されていません。

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
    コマンド "%s"の引数が不足しています。

en: Error in module "%s" at function %s():
    unknown command "%s" given for argument #1.
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
    不明なコマンド "%s" (引数 #1)

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
     引数 #%d で無効なテーブル:
      不明なフラグ "%s" (要素 #%d)

en: <too large to display>
ja: <大きすぎて表示できません>

en: File exists
ja: ファイルがあります

en: Do you want to overwrite it?
ja: 上書きしますか?

en: confirm
ja: 確認

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Error in module "%s" at function pickfile():
    failed to parse filter string at argument #3.
ja: モジュール "%s" が関数 pickfile() でエラー:
    引数 #3 のフィルタ文字列の解析に失敗。

en: Error in module "%s" at function %s():
    expected string "open" or "save" for argument #1.
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
    引数 #1には文字列 "open" または "save" が必要です。

en: %s: Can't load support library %s!
ja: %s: サポートライブラリ %s をロードできません!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
ja: %s: サポートライブラリ %s の初期化に失敗!

en: %s: Support library version mismatch: %s for %s (should be %s)!
ja: %s: サポートライブラリのバージョンが不一致: %s for %s (%s であるべきです)!

en: %s: Support library ABI mismatch: %d for %s (should be %d)!
ja: %s: サポートライブラリABIが不一致: %d for %s (%d であるべきです)!

en: %s: Can't find support library %s!
ja: %s: サポートライブラリ %s がありません!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
ja: プラグイン %s のロードに失敗。
    インストールを確認してください。

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
ja: モジュール "%s" が関数 %s() でエラー:
    ウィジェット "%s" がありません(引数 #1)

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
ja: モジュール "%s" が関数 %s() 引数 #2 でエラー:
    ウィジェット "%s" にシグナル名 "%s"がありません。

en: Cut to Clipboard
ja: クリップボードに切り取り

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Paste from Clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Cut current line to Clipboard
ja: 現在の行をクリップボードに切り取り

en: Copy current line to Clipboard
ja: 現在の行をクリップボードにコピー

en: Delete character to the left
ja: 左の文字を削除

en: Delete character to the right
ja: 右の文字を削除

en: Delete character to the left (but not newline)
ja: 左の文字を削除(改行は削除しない)

en: Delete up to start of word to the Left
ja: 左の単語の始まりまで削除

en: Delete up to start of word to the Right
ja: 右の単語の始まりまで削除

en: Delete up to end of word to the Right
ja: 右の単語の終わりまで削除

en: Delete to beginning of line
ja: 行頭まで削除

en: Delete to end of line
ja: 行末まで削除

en: Delete current line
ja: 現在の行を削除

en: Backwards Tab (deletes tab if nothing after it)
ja: 後方タブ(後ろに何もないときはタブを削除)

en: Scroll Display down a line
ja: 1行下スクロール

en: Scroll Display up a line
ja: 1行上スクロール

en: Zoom view in
ja: 拡大表示

en: Zoom view out
ja: 縮小表示

en: Move Cursor Down
ja: カーソルを下に移動

en: Move Cursor Up
ja: カーソルを上に移動

en: Move Cursor Left
ja: カーソルを左に移動

en: Move Cursor Right
ja: カーソルを右に移動

en: Move Cursor to start of Word to the Left
ja: カーソルを左の単語の始まりに移動

en: Move Cursor to start of Word to the Right
ja: カーソルを右の単語の始まりに移動

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Left
ja: カーソルを左の単語の部分の始まりに移動

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Right
ja: カーソルを右の単語の部分の始まりに移動

en: Move Cursor to start of line
ja: カーソルを行の始まりに移動

en: Move Cursor to end of line
ja: カーソルを行の終わりに移動

en: Move Cursor to 1st line of Document
ja: カーソルを文書の先頭の行に移動

en: Move Cursor to last line of document
ja: カーソルを文書の最後の行に移動

en: Move Cursor up one Page
ja: カーソルを１頁上に移動

en: Move Cursor down one Page
ja: カーソルを１頁下に移動

en: Move Cursor to first visible character
ja: カーソルを最初に表示されている文字に移動

en: Move Cursor to last visible character
ja: カーソルを最後に表示されている文字に移動

en: Move Cursor to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
ja: カーソルを行の最初の空白でない文字に移動, カーソルが既に最初の空白でない文字にあるときは行の先頭に移動

en: Move Cursor to beginning of next paragraph
ja: カーソルを次の段落の始まりに移動

en: Move Cursor up to beginning of current/previous paragraph
ja: カーソルを現在/前の段落の始まりに移動

en: Move Cursor to end of Word to the Left
ja: カーソルを左の単語の終わりに移動

en: Move Cursor to end of Word to the Right
ja: カーソルを右の単語の終わりに移動

en: Extend Selection down a line
ja: 選択範囲を１行下に拡大

en: Extend Selection up a line
ja: 選択範囲を１行上に拡大

en: Extend Selection Left a line
ja: 選択範囲を１行左に拡大

en: Extend Selection Right a line
ja: 選択範囲を１行右に拡大

en: Extend Selection to start of Word to the Left
ja: 選択範囲を左の単語の始まりまで拡大

en: Extend Selection to start of Word to the Right
ja: 選択範囲を右の単語の始まりまで拡大

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Left
ja: 選択範囲を左の単語の部分の始まりまで拡大

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Right
ja: 選択範囲を右の単語の部分の始まりまで拡大

en: Extend Selection to start of line
ja: 選択範囲を行の始まりまで拡大

en: Extend Selection to end of line
ja: 選択範囲を行の終わりまで拡大

en: Extend Selection to start of document
ja: 選択範囲を文書の始まりまで拡大

en: Extend Selection to end of document
ja: 選択範囲を文書の終わりまで拡大

en: Extend Selection up one Page
ja: 選択範囲を１頁上に拡大

en: Extend Selection down one Page
ja: 選択範囲を１頁下に拡大

en: Extend Selection to fist visible character
ja: 選択範囲を最初に表示されている文字まで拡大

en: Extend Selection to last visible character
ja: 選択範囲を最後に表示されている文字まで拡大

en: Extend Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
ja: 選択範囲を行の最初の空白でない文字まで拡大, カーソルが既に最初の空白でない文字にあるときは行の先頭まで拡大

en: Extend Selection to beginning of next paragraph
ja: 選択範囲を次の段落の始まりまで拡大

en: Extend Selection up to beginning of current/previous paragraph
ja: 選択範囲を現在/前の段落の始まりまで拡大

en: Extend Selection to end of Word to the Left
ja: 選択範囲を左の単語の終わりまで拡大

en: Extend Selection to end of Word to the Right
ja: 選択範囲を右の単語の終わりまで拡大

en: Extend Rectangular Selection down a line
ja: 矩形選択を１行下に拡大

en: Extend Rectangular Selection up a line
ja: 矩形選択を１行上に拡大

en: Extend Rectangular Selection Left a line
ja: 矩形選択を１行左に拡大

en: Extend Rectangular Selection Right a line
ja: 矩形選択を１行右に拡大

en: Extend Rectangular Selection to start of line
ja: 矩形選択を行の始まりまで拡大

en: Extend Rectangular Selection to end of line
ja: 矩形選択を行の終わりまで拡大

en: Extend Rectangular Selection up one Page
ja: 矩形選択を１頁上に拡大

en: Extend Rectangular Selection down one Page
ja: 矩形選択を１頁下に拡大

en: Extend Rectangular Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
ja: 矩形選択を行の最初の空白でない文字まで拡大, カーソルが既に最初の空白でない文字にあるときは行の先頭まで拡大

en: Cancel Selection
ja: 選択を解除

en: Toggle Insert/Overwrite mode
ja: 挿入/上書きモードを切替

en: Tab
ja: タブ

en: Newline
ja: 改行

en: Insert/replace with ""
ja: "" を挿入/置換

en: Swap current line with one above
ja: 現在の行と上の行を交換

en: Change selected text to lowercase
ja: 選択した文字を小文字に変換

en: Change selected text to uppercase
ja: 選択した文字を大文字に変換

en: Insert duplicate of current line below
ja: 現在の行を下にコピー

en: Insert duplicate of selected text after selection. If nothing selected, duplicate line
ja: 選択された文字列を下にコピー。選択されていなかったら、現在の行を下にコピー

en: Macros
ja: マクロ

en: Macros for Geany
ja: Geanyマクロ

en: No text in clipboard!
ja: クリップボードに文字がありません!

en: Unrecognised message
    %i %i %i
ja: 認識不能なメッセージ
    %i %i %i

en: Save Macros when close Geany
ja: Geanyを閉じるときにマクロを保存する

en: Ask before replacing existing Macros
ja: 既存のマクロに上書きするときに問い合わせる

note: create dialog box
en: Geany Macros help
ja: Geanyマクロ・ヘルプ

en: This Plugin implements Macros in Geany.
ja: このプラグインは Geany にマクロを実装します。

en: This plugin allows you to record and use your own macros.
ja: このプラグインはあなたの操作を記録し、マクロとして使用することができます。

en: These are sequences of actions that can then be repeated with a single key combination.
ja: いくつかの操作を記録して、キーの組み合わせに割り当てて繰り返すことができます。

en: So if you had dozens of lines where you wanted to delete the last 2 characters, you could simply start recording, press End, Backspace, Backspace, down line and then stop recording.
ja: 最後の２文字を削除したいテキストファイルがあるときは、マクロの記録を開始し、Endキー,BSキー,BSキーの順に押し、下の行に移動してマクロの記録を終了します。

en: Then simply trigger the macro and it would automatically edit the line and move to the next.
ja: 後はマクロを呼び出すだけで、行末の２文字を削除して次の行にカーソルが移動します。

en: Select Record Macro from the Tools menu and you will be prompted with a dialog box.
ja: ツールメニューのマクロを記録コマンドを選択すると、ダイアログボックスが表示されます。

en: You need to specify a key combination that isn't being used, and a name for the macro to help you identify it.
ja: 未使用のキーの組み合わせを指定し, マクロの名前を入力してください。

en: Then press Record.
ja: 次に記録ボタンを押します。

en: What you do in the editor is then recorded until you select Stop Recording Macro from the Tools menu.
ja: ツールメニューのマクロの記録を停止コマンドを指定するまで、あなたが行った操作がマクロとして記録されます。

en: Simply pressing the specified key combination will re-run the macro.
ja: 先に指定したキーの組み合わせによってマクロを実行します。

en: To edit the macros you have, select Edit Macro from the Tools menu.
ja: 定義済みのマクロを編集するには、ツールメニューからマクロの編集を選びます。

en: You can select a macro and delete it, or re-record it.
ja: マクロを選択して削除するか、再び操作を記録することができます。

en: You can also click on a macro's name and change it, or the key combination and re-define that assuming that it's not already in use.
ja: マクロ名をクリックして名前を変更することや、キーの組み合わせを変更することも可能です。

en: Selecting the edit option allows you to view all the individual elements that make up the macro.
ja: 編集オプションを選択して、マクロを定義している個々の操作を確認できます。

en: You can select a different command for each element, move them, add new elements, delete elements, or if it's replace/insert, you can edit the text that replaces the selected text, or is inserted.
ja: 個々の操作に別のコマンドを指定、操作の順序を変更、新しい操作を追加、操作の削除も可能です。選択した文字や挿入した文字の編集も可能です。

en: The only thing to bear in mind is that undo and redo actions are not recorded, and won't be replayed when the macro is re-run.
ja: 注意してほしいことは、UNDO REDO 操作は記録できないことです。マクロを実行するときに UNDO REDO 操作は動作しません。

en: You can alter the default behaviour of this plugin by selecting Plugin Manager under the Tools menu, selecting this plugin, and clicking Preferences.
ja: このプラグインの既定の動作を変更することも可能です。ツールメニューのプラグインマネージャを選択し、このプラグインを選択して、設定ボタンをクリックしてください。

en: You can change:
ja: 変更可能な項目:

en: Save Macros when close Geany - If this is selected then Geany will save any recorded macros and reload them for use the next time you open Geany, if not they will be lost when Geany is closed.
ja: Geanyを閉じるときにマクロを保存 - 選択すると、記録したマクロをファイルに保存し次回の起動時にマクロを読み込みます。選択しないとGeany終了時にマクロは破棄されます。

en: Ask before replacing existing Macros - If this is selected then if you try recording a macro over an existing one it will check before over-writing it, giving you the option of trying a different name or key trigger combination, otherwise it will simply erase any existing macros with the same name, or the same key trigger combination.
ja: 既存のマクロを置き換える前に確認する - 選択すると既存のマクロを上書きする前に確認メッセージが表示されます。選択しないと同じ名前やキーの組み合わせでマクロを記録すると以前のマクロは直ちに削除されます。

note: create dialog box
en: Record Macro
ja: マクロを記録

note: create buttons
en: Record
ja: 記録

en: Macro Trigger:
ja: マクロ・キー:

en: Macro Name:
ja: マクロ名:

en: Macro name "%s"
     is already in use.
    Replace?
ja: マクロ名 "%s"
    は使用中です.
    上書きしますか?

en: Macro trigger "%s"
     is already in use.
    Replace?
ja: マクロ・キー "%s"
    は使用中です.
    上書きしますか?

en: Search %s, looking for %s%s%s.%s%s%s%s%s
ja: %s を検索、 %s%s%s を検索中。 %s%s%s%s%s

note: create dialog box
en: Search Options:
ja: 検索オプション:

note: create buttons
en: _Ok
ja: 了解(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Search Forwards
ja: 前方検索

en: Search Backwards
ja: 後方検索

note: create checkbox to check for search options
en: Search for contents of clipboard
ja: クリップボードの内容を検索

en: Search for:
ja: 検索文字列:

note: create checkbox to check for search options
en: Search is case sensitive
ja: 大文字小文字を区別して検索

en: Search for whole word
ja: 単語全体を検索

en: Search for start of word
ja: 単語の開始部分を検索

en: Search text is regular expression
ja: 検索文字列は正規表現

en: Search text is POSIX compatible
ja: 検索文字列はPOSIX互換

note: create dialog box
en: Edit Insert/Replace Text
ja: 挿入/置き換え文字列を編集

en: Text:
ja: 文字列:

en: Insert/replace with "%s"
ja: "%s"を挿入/で置き換え

note: create dialog box
en: Edit: %s
ja: 編集: %s

note: add column
en: Event
ja: イベント

note: add buttons
en: Move _Up
ja: 上に移動(_U)

en: Move Do_wn
ja: 下に移動(_W)

en: New _Above
ja: 上に追加(_A)

en: New _Below
ja: 下に追加(_B)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

note: create dialog box
en: Edit Macros
ja: マクロを修正

en: Macro Name
ja: マクロ名

en: Key Trigger
ja: マクロ・キー

note: add buttons
en: _Re-Record
ja: 再び記録(_R)

note: add record macro menu entry
en: Record _Macro
ja: マクロを記録(_M)

note: add stop record macromenu entry
en: Stop Recording _Macro
ja: マクロ記録を停止(_M)

note: add Edit Macro menu entry
en: _Edit Macros
ja: マクロを修正(_E)

en: Load Mini-Script File
ja: ミニスクリプトファイルを読み込み

en: Save Mini-Script File
ja: ミニスクリプトファイルを保存

en: Mini-Script Filter
ja: ミニスクリプト フィルタ

en: Clear the mini-script window
ja: ミニスクリプト ウィンドウをクリア

en: Load a mini-script into this window
ja: ミニスクリプトをウィンドウに読み込み

en: Save the mini-script into a file
ja: ミニスクリプトをファイルに保存

en: Display a information about the mini-script plugin
ja: ミニスクリプト プラグインの詳細な情報を表示する

en: select the mini-script type
ja: ミニスクリプト種類を選択

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the input: *                   selection/current document/all documents of the current session
en: filter input
ja: 入力フィルタ

en: select the input of mini-script filter
ja: ミニスクリプト入力フィルタを選択

en: selection
ja: 選択

en: document
ja: 文書

en: session
ja: セッション

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the output: *                   current document/ or new document
en: filter output
ja: 出力フィルタ

en: select the output of mini-script filter
ja: ミニスクリプト出力フィルタを選択

en: Current Doc.
ja: 現在の文書

en: New Doc.
ja: 新規文書

en: script configuration
ja: スクリプトの設定

en: Mini Script
ja: ミニスクリプト

en: A tool to apply a script filter on a text selection or current document(s)
ja: 選択文字列や現在の文書にスクリプト フィルタを適用するツール

en: Pascal BURLOT, a Geany user
ja: Pascal BURLOT, Geanyユーザ

note: Add an item to the Tools menu
en: _Mini-Script
ja: ミニスクリプト(_M)

en: Numbered Bookmarks for Geany
ja: 番号指定ブックマーク

en: Unable to apply all markers to '%s' as all being used.
ja: すべて使用中のためマーカを '%s'に適用できません

en: _Okay
ja: 了解(_O)

en: '%s' has been edited since it was last saved by geany. Marker positions may be unreliable and will not be loaded.
    Press Ignore to try an load markers anyway.
ja: '%s' はgeanyで保存してから変更されています。マーカの位置は信用できないのでロードしません。
    無視をクリックするとマーカを強制的にロードします。

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: remember fold state
ja: 折りたたみ状態を保持

en: Center view when goto bookmark
ja: ブックマークに移動したときに画面の中心にする

en: Move to start of line
ja: 行の始まりに移動

en: Move to remembered position in line
ja: 行の記録された位置に移動

en: Move to position in current line
ja: 現在の行の位置に移動

en: Move to End of line
ja: 行の終わりに移動

en: Save file settings with program settings
ja: プログラムの設定を保存

en: Save file settings to filename with suffix
ja: ファイルに設定を保存

en: remember normal Bookmarks
ja: 通常のブックマークを保存

note: create dialog box
en: Numbered Bookmarks help
ja: 番号指定ブックマーク・ヘルプ

en: This Plugin implements Numbered Bookmarks in Geany, as well as remembering the state of folds, and positions of standard non-numbered bookmarks when a file is saved.
    
    It allows you to use up to 10 numbered bookmarks. To set a numbered bookmark press Ctrl+Shift+a number from 0 to 9. You will see a marker appear next to the line number. If you press Ctrl+Shift+a number on a line that already has that bookmark number then it removes the bookmark, otherwise it will move the bookmark there if it was set on a different line, or create it if it had not already been set. Only the most recently set bookmark on a line will be shown, but you can have more than one bookmark per line. To move to a previously set bookmark, press Ctrl+a number from 0 to 9.
ja: このプラグインは番号指定ブックマークを提供します。ブックマークを設定するには、CtrlキーとShiftキーを押しながら、0から9のキーを押してください。行番号の隣にマーカが表示されます。マーカの行でCtrl+Shift+数字キーを押すと、そのマーカは削除されます。別の行でCtrl+Shift+数字キーを押すと、その行が新しいマーカ位置になります。ある行にマーカが複数設定されているときは、最後に指定したマーカ番号が表示されますが、設定された他のマーカも有効です。以前設定したマーカを移動するには、Ctrlキーと0から9のキーを押します。

en: Unable to apply markers as all being used.
ja: すべて使用中のためマーカを適用できません

en: couldn't create tempfile
ja: 一時ファイルを作成できません

en: The key with user ID "%s" has validity "%s".
    
    WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named in the user ID.
    
    Are you *really* sure you want to use this key anyway?
ja: ユーザ ID "%s" を持つキーの正当性は "%s" です。
    
    警告: ユーザ ID にある人物のキーかどうか確認できません。
    
    あなたはこのキーを *本当に* 使用しますか?

en: No recipients were selected,
    use symmetric cipher?
ja: 受信者が選択されていません。
    対象鍵暗号を使用しますか?

en: Using libgpgme version:
ja: libgpgme使用バージョン:

en: Error from
ja: エラー

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Sign
ja: 署名

en: Decrypt / Verify
ja: 復号/ 検証

en: Verify detached signature
ja: 署名を検証

en: Please select any recipients
ja: 受信者を選択してください

en: Sign the message as:
ja: メッセージに著名します:

en: Select recipients
ja: 受信者を選択

en: Choose a key to sign with:
ja: 署名に使うキーを選択:

en: Select signer
ja: 署名者を選択

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
ja: pinentryを使用できません

en: Unexpected output from pinentry.
ja: pinentryからの不明な出力

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
ja: パスフレーズ入力

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Enter passphrase for
ja: パスフレーズを入力

en: pinentry gave error
ja: pinentry エラー

en: Unexpected error from pinentry.
ja: pinentryからの不明なエラー

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
ja: エラー。Windowsでは pgp-agent を使用しないパスフレーズ入力をまだサポートしていません。

en: a key with fingerprint
ja: フィンガープリントを使用したキー

en: unknown
ja: 不明

en: undefined
ja: 未定義

en: never
ja: 無制限

en: marginal
ja: ある程度

en: full
ja: 完全

en: ultimate
ja: 絶対的

en: [bad validity value]
ja: [正当性が保証できない]

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
ja:  有効

en:  green
ja:  緑

en:  red
ja:  赤

en:  revoked
ja: 取り消し

en:  key-expired
ja:  キー期限切れ

en:  sig-expired
ja:  著名期限切れ

en:  key-missing
ja:  キー紛失

en:  crl-missing
ja:  証明書失効リスト(crl)紛失

en:  crl-too-old
ja:  証明書失効リスト(crl)が古い

en:  bad-policy
ja:  悪いポリシー

en:  sys-error
ja:  システムエラー

en: Unknown
ja: 不明

en: status ....: %s
    summary ...:%s
    fingerprint: %s
    created ...: %sexpires ...: %svalidity ..: %s
    val.reason : %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    other flags:%s%s
    notations .: %s
ja: 状態 ............: %s
    概要 ............:%s
    指紋 ............: %s
    作成 ............: %s 期限 ...: %s 有効性 ..: %s
    理由 ............: %s
    公開鍵アルゴリズム: %s
    要約アルゴリズム .: %s
    PKA アドレス ....: %s
    PKA 信用 ........: %s
    その他のフラグ ...:%s%s
    オプション .......: %s

en: [None]
ja: [なし]

en: Unknown
ja: 不明

en: bad
ja: 不正

en: okay
ja: 了解

en:  wrong-key-usage
ja:  キー不正

en:  chain-model
ja:  チェインモデル

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Found a signature from
ja: 著名を検出

en: Signature
ja: 著名

en: Could not find verification results
ja: 検証結果がありません

en: Error, could not find verification results
ja: エラー, 検証結果がありません

en: Open a signature file
ja: 署名ファイルを開く

en: Find a text in geanyprj's project
ja: geanyprjプロジェクトの文字検索

en: Display sidebar
ja: サイドバー表示

en: Project Preferences
ja: プロジェクトの設定

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Name:
ja: 名前:

en: Location:
ja: 場所:

en: Choose Project Location
ja: プロジェクトの場所を選択

en: Base path:
ja: 基本パス:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
ja: すべてのファイルの基本パスは、プロジェクトを定義します。新規のパス、または既存のディレクトリを指定できます。プロジェクトファイル名の相対パスを使用できます。

en: Choose Project Base Path
ja: プロジェクトの基本パスを選択

en: Generate file list on load
ja: ロード時にファイル一覧を生成

en: Automatically add files that match project type on project load automatically. You can't manually add/remove files if you checked this option, since your modification will be lost on on next project load
ja: 自動的にファイルを追加は、プロジェクトのプロジェクトの種類に一致したファイルを自動的にロードします。このオプションを選択すると、あなたは手動でファイルの追加や削除ができなくなります。あなたが手作業でした変更は次回にプロジェクトがロードされたときに失われます。

en: Type:
ja: 種類:

en: Project file "%s" already exists
ja: プロジェクトファイル "%s" は既に存在します

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: Delete Project
ja: プロジェクトを削除

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Preferences
ja: 設定

en: Find in Project
ja: プロジェクト内を検索

en: Remove File
ja: ファイルを削除

en: H_ide Sidebar
ja: サイドバーを隠す(_I)

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project "%s" opened.
ja: プロジェクト "%s" が開かれました

en: geanyvc: s_spawn_sync error: %s
ja: geanyvc: s_spawn_sync エラー: %s

en: No changes were made.
ja: 変更されたものはありません。

en: No history available
ja: 履歴が利用できません

en: Do you really want to revert: %s?
ja: 変更を取り消してもよいですか: %s?

en: Do you really want to add: %s?
ja: ファイルを追加してもよいですか: %s?

en: Do you really want to remove: %s?
ja: ファイルを削除してもよいですか: %s?

en: Do you really want to update?
ja: リポジトリから更新してもよいですか?

en: Commit Y/N
ja: リポジトリに反映してもよいですか Y/N

en: Status
ja: 状態

en: Path
ja: パス

en: Commit
ja: コミット

en: _De-/select all files
ja: すべてのファイルを選択/解除(_D)

en: <b>Commit message:</b>
ja: <b>コミット メッセージ:</b>

en: C_ommit
ja: コミット(_O)

en: Nothing to commit.
ja: 反映させるものはありません。

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
ja: プラグインによって文書タブに作成された変更フラグを設定

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
ja: このオプションが有効な場合、VCプラグインによって新規に文書が作成されると、変更ありにマークされます。このオプションが便利な場合もありますが、多くの文書に対して逐一「保存しますか」ダイアログが表示される原因にもなります。

en: Confirm adding new files to a VCS
ja: 新規ファイルをVCSに追加するかどうか確認

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
ja: 新規に作成されたファイルをVCSに追加するかどうか確認ダイアログを表示します。

en: Maximize commit dialog
ja: コミットダイアログを最大化

en: Show commit dialog maximize.
ja: コミットダイアログを最大化して表示します。

en: Use external diff viewer
ja: 外部diffビューアを使用

en: Use external diff viewer for file diff.
ja: ファイルの差分を表示するのに外部のdiffビューアを使用します。

en: Show VC entries at editor menu
ja: 'VCエントリー'をエディタのメニューに追加

en: Show entries for VC functions inside editor menu
ja: エディタメニュー内にVCの機能を表示

en: Attach menu to menubar
ja: メニューをメニューバーに追加

en: Whether menu for this plugin are getting placed either inside tools menu or directly inside Geany's menubar. Will take in account after next start of GeanyVC
ja: このプラグインのメニューがツールメニューの中に表示されるかGeanyのメニューバーに追加されるかを指定。GeanyVCの次回起動時に有効になります。

en: Enable CVS
ja: CVSを有効

en: Enable GIT
ja: GITを有効

en: Enable Fossil
ja: Fossilを有効

en: Enable SVN
ja: SVNを有効

en: Enable SVK
ja: SVKを有効

en: Enable Bazaar
ja: Bazaarを有効

en: Enable Mercurial
ja: Mercurialを有効

en: Spellcheck language
ja: スペルチェック言語

note: Diff of current file Diff of the current dir Complete diff of base directory
en: _Diff
ja: 差分(_D)

en: Make a diff from the current active file
ja: 現在のファイルとレポジトリのファイルの差分を作成します。

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
ja: 取り消し(_R)

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
ja: 作業コピーのファイルを最初の状態に戻す(ローカルな編集を破棄).

note: Blame for current file
en: _Blame
ja: 履歴を追跡(_B)

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
ja: ファイルの変更履歴を版ごと修正者ごとに表示

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
ja: 履歴ログ(_H)

en: Shows the log of the current file
ja: 現在のファイルのログを表示

note: base version of the current file
en: _Original
ja: オリジナル(_O)

en: Shows the original of the current file
ja: 現在のファイルのオリジナルを表示

note: add current file
en: _Add to Version Control
ja: バージョン管理に追加(_A)

en: Add file to repository.
ja: ファイルをレポジトリに追加

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
ja: バージョン管理から削除(_R)

en: Remove file from repository.
ja: レポジトリからファイルを削除

en: _Directory
ja: ディレクトリ(_D)

en: Make a diff from the directory of the current active file
ja: 現在のファイルのディレクトリから差分を作成

en: Restore original files in the current folder (undo local edits).
ja: 現在のディレクトリの元のファイルを復元(ローカルな編集を破棄)

en: Shows the log of the current directory
ja: 現在のディレクトリのログを表示

en: _Base Directory
ja: _BASE ディレクトリ

en: Make a diff from the top VC directory
ja: バージョン管理ディレクトリから diff を作成

en: Revert any local edits.
ja: ローカルな編集を元に戻す

en: Shows the log of the top VC directory
ja: バージョン管理ディレクトリのログを表示

en: _VC file Actions
ja: _VC ファイル アクション

en: VC _Commit...
ja: VC コミット...(_C)

en: Show diff of file
ja: ファイルの差分を表示

en: Show diff of directory
ja: ディレクトリの差分を表示

en: Show diff of basedir
ja: BASEディレクトリの差分を表示

en: Commit changes
ja: 変更を反映

en: Show status
ja: 状態を表示

en: Revert single file
ja: 1つのファイルを元に戻す

en: Revert directory
ja: ディレクトリを元に戻す

en: Revert base directory
ja: BASE ディレクトリに戻す

en: Update file
ja: ファイルを更新

en: _Version Control
ja: バージョン管理(_V)

note: Create the current file Submenu
en: _File
ja: ファイル(_F)

note: Status of basedir
en: _Status
ja: 状態(_S)

en: Show status.
ja: 状態を表示

en: Update from remote repository.
ja: 外部のレポジトリから更新

note: Commit all changes
en: _Commit...
ja: コミット...(_C)

en: Commit changes.
ja: 変更を反映

en: Paste your code on your favorite pastebin
ja: お気に入りのpastebinからコードを貼り付け

en: Refusing to create blank paste
ja: 空の貼り付けを作成するのを禁じる

en: Paste Successful
ja: 貼り付けに成功しました

en: Your paste can be found here:
    <a href="%s" title="Click to open the paste in your browser">%s</a>
ja: あなたの貼りつけたものはここで見つかりました:
    <a href="%s" title="クリックして、ブラウザで表示">%s</a>

en: There are no opened documents. Open one and retry.
ja: 開いている文書がありません。文書を開いてもう一度実行します。

en: The author name field is empty!
ja: 作者名項目は空です!

en: Select a pastebin:
ja: pastebinを選択

en: Enter the author name:
ja: 作者名を入力

en: Show your paste in a new browser tab
ja: 新しいブラウザタブに貼りつけたものを表示

en: _Paste it!
ja: 貼り付け!(_P)

en: Creating dummy text with Geany
ja: Geanyでダミーテキストを作成

en: Enter the length of Lipsum text here
ja: ダミーテキストの文字数を指定

en: Include Pseudotext to your code
ja: あなたの文書にダミーテキストを追加します

en: Insert Lipsum text
ja: ダミーテキストを挿入

note: POSITION OF VIEW
en: Position:
ja: 位置:

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Message Window
ja: メッセージウィンドウ

en: Font:
ja: フォント:

en: Code Font:
ja: コードフォント:

en: BG Color:
ja: 背景色:

en: FG Color:
ja: 前景色:

en: Select Template File
ja: 作業ファイルを選択

en: Real-time Markdown preview
ja: リアルタイム マークダウン プレビュー

en: Markdown Preview
ja: マークダウン プレビュー

en: The current document does not have a Markdown filetype.
ja: 現在の文書はマークダウンファイルではありません

en: Options
ja: オプション

en: XML PrettyPrinter
ja: XML整形

note: put the menu into the Tools
en: PrettyPrinter XML
ja: XML整形

en: Run the PrettyPrinter XML
ja: XML整形を実行

en: Unable to parse the content as XML.
ja: 内容がXMLではないと判断されました

en: Unable to process PrettyPrinting on the specified XML because some features are not supported.
    
    See Help > Debug messages for more details...
ja: いくつかの機能がサポートされていないため、指定したXMLの整形に失敗しました。
    
    詳細は ヘルプ > デバッグメッセージを確認してください...

en: Comments
ja: コメント

en: Put on one line
ja: １行に設定

en: Inline if possible
ja: 可能ならインラインにする

en: Alignment
ja: 位置合わせ

en: Text nodes
ja: 文字ノード

en: Empty nodes
ja: 空ノード

en: Concatenation (<x></x> to <x/>)
ja: 結合 (<x></x> を <x/>にする)

en: Spacing (<x/> to <x />)
ja: 空白を開ける (<x/> を <x />にする)

en: Expansion (<x/> to <x></x>)
ja: 展開 (<x/> を <x></x>にする)

en: Indentation
ja: インデント

en: Space
ja: 空白

en: Line break
ja: 改行

en: Find in project files
ja: プロジェクトファイルを検索

en: Find project file
ja: プロジェクトファイルを検索

en: Swap Header/Source
ja: ヘッダ/ソースを交換

en: Swap header/source
ja: ヘッダ/ソースを交換

en: Source patterns:
ja: ソースのフィルタ:

en: Header patterns:
ja: ヘッダのフィルタ:

en: Space separated list of patterns that are used to identify directories that are not scanned for source files.
ja: 空白で区切られたソースファイル検索の対象から外すディレクトリのパターンのリスト

en: Find File
ja: ファイルを検索

en: Search inside:
ja: 検索範囲:

en: Search in full path
ja: 完全パスで検索

en: Reload all
ja: すべて読み直し

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Follow active editor
ja: アクティブなエディタに従う

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Delete
ja: 削除

en: Debu_g
ja: デバッグ(_G)

en: _Setup Program
ja: スタートアッププログラム(_S)

en: Recent _Programs
ja: 最近のプログラム(_P)

en: _Run/Continue
ja: 実行/継続(_R)

en: Run to _Cursor
ja: カーソル位置まで実行(_C)

en: Run to _Source
ja: ソース位置まで実行(_S)

en: Step _Into
ja: 中へ(_I)

en: Step _Over
ja: 次へ(_O)

en: Step O_ut
ja: 外へ(_U)

en: _Terminate
ja: 終了(_T)

en: Toggle _Breakpoint
ja: ブレークポイント(_B)

en: _GDB Command
ja: _GDB コマンド

en: _More
ja: 詳細(_M)

en: _Show Terminal
ja: 端末を開く(_S)

en: _Reset Markers
ja: マーカーをリセット(_R)

en: _Cleanup Files
ja: ファイルをクリア(_C)

en: _Feed
ja: フィード(_F)

en: _Window
ja: ウィンドウ(_W)

en: _Auto Show
ja: 自動表示(_A)

en: Auto _Hide
ja: 自動非表示(_H)

en: Show on _Error
ja: エラーを表示(_E)

en: _Unsorted
ja: ソートしない(_U)

en: _View Source
ja: ソース表示(_V)

en: S_ynchronize
ja: 同期(_Y)

en: _Interrupt
ja: 中断(_I)

en: _Send Signal
ja: シグナルを送る(_S)

en: S_elect on
ja: 選択(_E)

en: _Running
ja: 実行中(_R)

en: _Stopped
ja: 停止(_S)

en: _Exited
ja: 終了(_E)

en: _Follow
ja: フォロー(_F)

en: _Columns
ja: 列(_C)

en: Show _Group
ja: グループ表示(_G)

en: Show _Core
ja: コアを表示(_C)

en: Add _Break
ja: ブレークを追加(_B)

en: Add _Watch
ja: ウォッチを追加(_W)

en: Apply on _Run
ja: 実行時に適用(_R)

en: _Show @entry
ja: @entryを表示(_S)

en: Show _Address
ja: アドレスを表示(_A)

en: _Modify
ja: 修正(_M)

en: _Watch
ja: ウォッチ(_W)

en: _Inspect
ja: 検査(_I)

en: _8-bit mode
ja: _8ビットモード

en: _Default
ja: 標準(_D)

en: _7 bit
ja: _7ビット

en: _Locale
ja: ロケール(_L)

en: _Show .names
ja: .namesを表示(_S)

en: R_ead
ja: 読み込み(_E)

en: _Group by
ja: グループ化(_G)

en: _Jump To
ja: 移動(_J)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Expand
ja: 展開(_E)

en: _Natural
ja: 自然(_N)

en: _Decimal
ja: 10進(_D)

en: _Hex
ja: 16進(_H)

en: _Octal
ja: 8進(_O)

en: _Binary
ja: 2進(_B)

en: _Evaluate/Modify
ja: 評価/修正(_E)

en: _Watch Expression
ja: 式をウォッチ(_W)

en: _Inspect Variable
ja: 変数を検査(_I)

en: Threads
ja: スレッド

en: Stack
ja: スタック

en: Locals
ja: ロケール

en: Watches
ja: 監視

en: Memory
ja: メモリ

en: Enter gdb command:
ja: GDB コマンドを入力:

en: Convert _UTF-8 to locale
ja: _UTF-8をロケールに変換

en: _Thread
ja: スレッド(_T)

en: _Group
ja: グループ(_G)

en: _Frame
ja: フレーム(_F)

en: Setup Program
ja: プログラムを設定

en: _Executable:
ja: 実行ファイル(_E):

en: _Arguments:
ja: 引数(_A):

en: En_vironment:
ja: 環境(_V):

en: _Working dir:
ja: 作業ディレクトリ(_W):

en: _Load script:
ja: スクリプトを読込(_L):

en: Auto _run program/exit gdb
ja: 自動起動プログラム/gdbを終了(_R)

en: _Non-stop mode
ja: ノンストップモード(_N)

en: Program
ja: プログラム

en: Open on
ja: 開く

en: g_db load
ja: g_db ロード

en: p_rogram start
ja: プログラム開始(_R)

en: Update all _views
ja: 全ての表示を更新(_V)

en: <b>Panel</b>
ja: <b>パネル</b>

en: Default 8-bit text mode:
ja: 標準8ビットテキストモード:

en: _7-bit \nnn
ja: _7ビット \nnn

en: Display
ja: 表示

en: _member
ja: メンバー(_M)

en: and
ja: および

en: _argument
ja: 引数(_A)

en: names
ja: 名前

en: <b>Values</b>
ja: <b>値</b>

en: E_xpand on apply
ja: 展開(_X)

en: S_how
ja: 表示(_H)

en: children
ja: 子

en: <b>Inspect</b>
ja: <b>検査</b>

en: Show =li_brary messages
ja: 表示 =ライブラリメッセージ(_I)

en: Show _tooltips
ja: ツールチップを表示(_T)

en: <b>Others</b>
ja: <b>その他</b>

en: _Import
ja: 読み込み(_I)

en: Enter assignment expression:
ja: 割当て式を入力:

en: Inspect
ja: 検証

en: Object:
ja: オブジェクト:

en: Frame:
ja: フレーム:

en: _Apply on run
ja: 実行時に適用(_A)

en: Expand
ja: 展開

en: Start:
ja: 開始:

en: Count:
ja: 回数:

en: _Expand on apply
ja: 適用時に展開(_E)

en: Program Terminal
ja: プログラム端末

en: Add Breakpoint
ja: ブレークポイントを追加

en: Add Watchpoint
ja: 監視ポイントを追加

en: Feed Terminal
ja: 端末に送る

en: Enter char # (0..255):
ja: 文字コード(0...255)を入力:

en: Scope: %s.
ja: スコープ: %s

en: No breakpoints. Hanging.
ja: ブレークポイントがありません。中止。

en: GDB died unexpectedly with status %d.
ja: GDBは予期しないステータス %d で終了しました。

en: Program terminated.
ja: プログラムは終了しました。

en: invalid data
ja: 無効なデータ

en: no children in range
ja: 範囲に子がありません

en: out of scope
ja: スコープ範囲外

en: Duplicate inspect variable name.
ja: 検査変数名が重複

en: Read Memory
ja: メモリを読み込み

en: Modify
ja: 修正

en: Evaluate/modify
ja: 評価/修正

en: Watch expression
ja: 式を監視

en: Inspect variable
ja: 変数を検査

en: Undefined GDB error.
ja: 未定義GDBエラー

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Scope: %s: %s.
ja: スコープ: %s: %s.

en: Scope: created configuration file.
ja: スコープ: 設定ファイルを生成しました。

en: Loaded debug settings for %s.
ja: %s 用のデバッグ設定を読み込みました

en: Could not load debug settings file %s: %s.
ja: デバッグ設定ファイル %s の読み込みに失敗: %s

en: %s: %s.
    
    Continue?
ja: %s: %s.
    
    継続しますか?

en: as _Name=value
ja: _Name=value として

en: as _Name = value
ja: _Name = value として

en: Scope Debugger
ja: スコープデバッガ

en: Setup program
ja: プログラムを設定

en: Run/continue
ja: 実行/継続

en: Run to source
ja: ソース位置まで実行

en: Terminate
ja: 終了

en: Toggle breakpoint
ja: ブレークポイントを切り替え

en: GDB command
ja: GDBコマンド

en: Show terminal
ja: 端末を表示

en: Busy
ja: ビジー

en: Ready
ja: レディ

en: Hang
ja: ハング

en: Load
ja: ロード

en: Build action activated. Terminate debugging?
ja: ビルドがアクティブになりました.デバッグを終了しますか?

en: Breaks
ja: ブレーク

en: Console
ja: コンソール

en: Debug Console
ja: デバッグコンソール

en: Thread group %s started.
ja: スレッドグループ %s を開始しました。

en: Thread group
ja: スレッドグループ

en:  exited
ja:  終了

en:  with exit code %s
ja:  コード %s で終了

en: Send Signal
ja: シグナルを送信

en: Enter signal #:
ja: シグナル番号を入力:

en: Terminate Process
ja: プロセスを終了

en: Enter exit code:
ja: 終了コードを入力:

en: Running
ja: 実行中

en: Stopped
ja: 停止

en: Scope: error reading [%s].
ja: スコープ: [%s] 読み込み中にエラー。

en: …
ja: ...

en: _Send
ja: 送信(_S)

en: _Busy
ja: ビジー(_B)

en: GDB Command
ja: GDBコマンド

en: Recipient's Address
ja: 受信者アドレス

en: Enter the recipient's e-mail address:
ja: 受信者の電子メールアドレスを入力:

en: Filename placeholder not found. The executed command might have failed.
ja: ファイル名がありません。実行したコマンドは間違っています。

en: Recipient address placeholder not found. The executed command might have failed.
ja: 受信者アドレスがありません。実行したコマンドは間違っています。

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
ja: メールプログラムを実行できません。環境設定を確認してください。

en: Please define a mail client first.
ja: メールプログラムを先に設定してください。

en: File has to be saved before sending.
ja: 送信する前にファイルを保存する必要があります。

en: Mail
ja: メール

en: Send by mail
ja: 電子メールとして送信

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
ja: メールプログラムのパスとオプション:

en: Note: 
    	%f will be replaced by your file.
    	%r will be replaced by recipient's email address.
    	%b will be replaced by basename of a file
    	Examples:
    	sylpheed --attach "%f" --compose "%r"
    	mutt -s "Sending '%b'" -a "%f" "%r"
ja: 注: 
    	\%f はあなたのファイル名に置換されます。
    	\%r は受信者の電子メールアドレスに置換されます。
    	\%b はファイルのベース名に置換されます。
    	例:
    	sylpheed --attach "\%f" --compose "\%r"
    	mutt -s "Sending '\%b'" -a "\%f" "\%r"

en: Show toolbar icon
ja: ツールバーアイコンを表示

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
ja: ファイル送信を簡単にするためにツールバーにアイコンを表示します。

en: Use dialog for entering email address of recipients
ja: 受信者のメールアドレスを入力するダイアログを使用

en: Send file by mail
ja: ファイルを電子メールとして送信

note: Build up menu entry
en: _Mail document
ja: 文書をメールとして送信(_M)

en: Sends the opened file as unzipped attachment by any mailer from your $PATH
ja: 任意の電子メールプログラムによって編集中のファイルを非圧縮の添付ファイルとして送信

en: Try:
ja: 候補:

en: Checking
ja: スペルチェック

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
ja: ファイル "%s" を検査( %d から %d 行目に %s を使用):

en: Checking file "%s" (using %s):
ja: ファイル "%s" を検査(%s を使用):

en: The checked text is spelled correctly.
ja: 検査した文字の綴りは正しいです。

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
ja: Enchantライブラリを初期化できません(%s)。

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
ja: 不明なエラー(選択した言語は利用できません)

en: Spell Check
ja: スペルチェック

en: Checks the spelling of the current document.
ja: 現在の文書の綴りを検査

note: initialise the dialog
en: Select Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Show toolbar item to toggle spell checking
ja: スペルチェックを有効/無効にするツールバーボタンを表示

en: Show editor menu item to show spelling suggestions
ja: 修正候補を表示するエディタメニュー項目を表示

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
ja: メッセージウィンドウに間違った単語と修正候補を表示

en: Language to use for the spell check:
ja: スペルチェックの言語:

en: _Directory to look for dictionary files:
ja: 辞書ファイルを探すディレクトリ(_D):

en: Spell checking while typing is now enabled
ja: 入力中のスペルチェックは有効です

en: Spell checking while typing is now disabled
ja: 入力中のスペルチェックは無効です

en: More...
ja: さらに...

en: (No Suggestions)
ja: (候補なし)

en: Add "%s" to Dictionary
ja: "%s" を辞書に追加

en: Ignore All
ja: すべて無視

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
ja: エディタメニューに修正候補を表示するには
    検索する言葉が長すぎます

en: Perform Spell Check
ja: スペルチェックを実行

en: Default (%s)
ja: 標準 (%s)

en: Spelling Suggestions
ja: 正しい単語の候補

en: Shift Column
ja: 列を移動

en: Shift Left
ja: 左に移動

en: Shift Right
ja: 右に移動

en: Tableconvert
ja: テーブル変換

note: OK. Something went not as expected. * We do have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
ja: 不明なエラーのため中断

en: Convert selection to table
ja: 選択範囲をテーブルに変換

note: Build up menu entry for table_convert based on global file type
en: _Convert to table
ja: テーブルに変換(_C)

en: Converts current marked list to a table.
ja: 現在マークしたリストをテーブルに変換.

en: TreeBrowser
ja: ツリーブラウザ

en: %s: no such directory.
ja: %s: ディレクトリがありません

en: (Empty)
ja: (空)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
ja: 設定済みの外部コマンド '%s' が実行できません (%s).

en: NewDirectory
ja: 新規ディレクトリ

en: NewFile
ja: 新規ファイル

en: Do you really want to delete '%s' ?
ja: '%s' を削除してもよいですか?

en: Close: %s
ja: 閉じる: %s

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
ja: 対象ファイル '%s' が存在します。置き換えてもいいですか?

en: Go up
ja: 上に移動

en: Refresh
ja: 表示を更新

en: Home
ja: ホーム

en: Set path from document
ja: 文書からパスを設定

en: Track path
ja: パスを記録

en: Hide bars
ja: バーを隠す

en: Filter (*.c;*.h;*.cpp), and if you want temporary filter using the '!' reverse try for example this '!;*.c;*.h;*.cpp'
ja: フィルタ(*.c;*.h;*.cpp)と '!' 反転を使った一時フィルタを使用するには次のようにします '!;*.c;*.h;*.cpp'

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
ja: アドレスバーの入力例 '/projects/my-project'

en: Tree Browser
ja: ツリーブラウザ

en: External open command
ja: 他のプログラムで開く

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
ja: "他のプログラムで開く" を使うときに実行されるコマンド。ワイルドカード%f と %d を使用できます。
    %f は完全パスを含むファイル名に置き換えられます。
    %d は選択したファイルがあるパス名に置き換えられます。

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Hidden
ja: 非表示

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: If position is changed, the option require plugin restart.
ja: 位置を変更したときは、プラグインの再起動が必要です。

en: Show icons
ja: アイコンを表示

en: None
ja: なし

en: Base
ja: 基本

en: Content-type
ja: 内容

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
ja: '.'(ドット)から始まるファイルを隠します

en: Hide object files
ja: オブジェクトファイルを表示しない

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
ja: ファイルブラウザにオブジェクトファイルを表示しません。除外されるファイルは *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib です。

en: Reverse filter
ja: フィルタを反転

en: Follow current document
ja: 現在の文書のディレクトリに合わせる

en: Single click, open document and focus it
ja: シングルクリックで文書を表示

en: Double click open directory
ja: ダブルクリックでディレクトリを表示

en: On delete file, close it if is opened
ja: ファイル削除時に、開いていたら閉じる

en: Show tree lines
ja: ツリー行数を表示

en: Show bookmarks
ja: ブックマークを表示

en: Focus File List
ja: ファイル覧に切り替え

en: Focus Path Entry
ja: パス入力に切り替え

en: Rename Object
ja: オブジェクトの名前変更

en: Updatechecker
ja: 更新チェッカー

en: Run updatecheck on startup
ja: 起動時に更新チェックを実行

en: Check for Updates
ja: 更新をチェック

en: message-window
ja: メッセージウィンドウ

en: sidebar
ja: サイドバー

en: separate-window
ja: 分離ウィンドウ

en: none
ja: なし

en: on-connexion
ja: 接続

en: normal
ja: 通常サイズ

en: utility
ja: ユーティリティ

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: Full-_content zoom
ja: 内容全体にズーム(_C)

en: Cancel loading
ja: 読み込みを中断

en: Reload current page
ja: 現在のページを再読み込み

en: Toggle web inspector
ja: Web検証を切り替え

en: Web helper
ja: Webヘルパー

en: Display a preview web page that gets updated upon document saving and provide web analysis and debugging tools (aka Web Inspector), all using WebKit.
ja: Webページのプレビューを表示します。ファイルを保存する毎に内容を確認しWebページの解析とデバッグツールを呼び出します(Web検証ソフト)。WebKit を使用しています。

en: Web view
ja: Web表示

en: Web preview
ja: Webプレビュー

en: Reload upon document saving
ja: 文書保存時に再読み込み

en: Browser auto reload
ja: ブラウザ自動読み直し

en: Whether the browser reloads itself upon document saving
ja: 文書保存時にブラウザが読み直すかどうか

en: Browser last URI
ja: ブラウザの最新のURI

en: Last URI visited by the browser
ja: ブラウザが最後に表示したURI

en: Browser orientation
ja: ブラウザの方向

en: Orientation of the browser widget
ja: ブラウザ・ウィジェットの方向

en: Browser position
ja: ブラウザの位置

en: Position of the browser widget in Geany's UI
ja: Geany UIのブラウザ・ウィジェットの位置

en: Browser separate window geometry
ja: ブラウザ分割ウィンドウの位置

en: Last geometry of the separated browser's window
ja: 分割されたブラウザ・ウィンドウの最後の位置

en: Inspector detached
ja: 検証ウィンドウの状態

en: Whether the inspector is in a separate window or docked in the browser
ja: 検証はウィンドウを分割するかブラウザにドッキングするか

en: Secondary windows skip task bar
ja: 副ウィンドウはタスクバーを表示しない

en: Whether to tell the window manager not to show the secondary windows in the task bar
ja: ウィンドウ・マネージャがタスクバーに副ウィンドウを表示させるかどうか

en: Secondary windows are transient
ja: 副ウィンドウは一時的

en: Whether secondary windows are transient children of their parent
ja: 副ウィンドウは一時的な子ウィンドウかどうか

en: Secondary windows type
ja: 副ウィンドウの種類

en: The type of the secondary windows
ja: 副ウィンドウの種類

en: Toggle Web Inspector
ja: Web検証を切り替え

en: Show/Hide Web View's Window
ja: Web表示ウィンドウを切り替え

note: Browser
en: Browser
ja: ブラウザ

note: Windows
en: Windows
ja: ウィンドウ

en: XML Snippets
ja: XML スニペット

en: Autocompletes XML/HTML tags using snippets.
ja: スニペットを使用してXML/HTMLタグを自動補完
