Geany-Plugins 2.0 - en to pt translation catalogue (1656 entries)

en: (Empty Line)
pt: (linha vazia)

en: _Remove Bookmark
pt: _Remover marcador

note: Translators: Number is meant at this point.
en: No.
pt: Nº.

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Bookmarks
pt: Marcadores

note: complete update
en: _Update
pt: Act_ualizar

en: _Hide Message Window
pt: _Ocultar janela de mensagens

en: File
pt: Ficheiro

en: Line
pt: Linha

en: Type
pt: Tipo

en: Task
pt: Tarefa

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Context:
pt: Contexto:

en: XML tagging
pt: Etiquetas XML

en: Tag name to be inserted:
pt: Nome da etiqueta a inserir:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
pt: %s será substituído na sua selecção actual. Tenha em atenção o que tem seleccionado

en: Open URI
pt: Abrir URI

en: Copy URI
pt: Copiar URI

en: Enclose Characters
pt: Caracteres de inclusão

en: Accept
pt: Aceitar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: OK
pt: Aceitar

en: Enclose combo %d
pt: Atalho para inclusão %d

en: Opening Character
pt: Carácter de abertura

en: Closing Character
pt: Carácter de fecho

en: Close Ot_her Documents
pt: Fec_har os outros documentos

en: C_lose All
pt: Fechar _todos

en: Show Document List
pt: Mostrar lista de documentos

en: File path "%s" copied to clipboard.
pt: Caminho de ficheiro "%s" copiado para a área de transferência.

en: Copy File Path
pt: Copiar localização do ficheiro

en: Copy the file path of the current document to the clipboard
pt: Copiar a localização do actual documento para a área de transferência

en: Plugin configuration directory could not be created.
pt: Não foi possível criar a pasta de configuração da extensão.

en: Focus Bookmark List
pt: Focar a lista de favoritos

en: Focus Tasks List
pt: Focar a lista de tarefas

en: Update Tasks List
pt: Actualizar lista de tarefas

en: Run XML tagging
pt: Concluir etiquetas XML

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
pt: Activar o ícone na barra de ferramentas para mostrar a lista de documentos actualmente abertos

en: Sort documents by _name
pt: Ordenar documentos por _nome

en: Sort the documents in the list by their filename
pt: Ordena os documentos na lista pelo seu nome de ficheiro

en: Sort documents by _occurrence
pt: Ordenar documentos por _ocorrência

en: Sort the documents in the order of the document tabs
pt: Ordena os documentos pela ordem dos separadores do documento

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
pt: Ordenar documentos por _ocorrência (invertida)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
pt: Ordena os documentos pela ordem dos separadores do documento (invertida)

en: Show an 'Open URI' item in the editor menu
pt: Mostrar item "Abrir URI" no menu do editor

en: Show available Tasks in the Messages Window
pt: Mostrar tarefas existentes na janela de mensagens

en: Show tasks of all documents
pt: Mostrar tarefas de todos os documentos

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
pt: Se devem ser mostradas na lista as tarefas de todos os documentos abertos ou só as do documento actual.

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
pt: Especifique uma lista separada por ponto e vírgula dos símbolos a procurar.

en: Search tokens:
pt: Símbolos a procurar:

en: Show status icon in the Notification Area
pt: Mostrar ícone de estado na área de notificação

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
pt: Mostrar marcadores (linhas marcadas) na barra lateral

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
pt: Marcar todas as ocorrências de uma palavra sobre a qual faça duplo clique

en: Deselect a previous highlight by single click
pt: Remover uma selecção anterior com um só clique

en: Strip trailing blank lines
pt: Remover linhas vazias finais

en: XML tagging for selection
pt: Etiquetas XML para selecção

en: Enclose selection on configurable keybindings
pt: Incluir selecção entre símbolos configuráveis

en: Configure enclose pairs
pt: Configurar pares de inclusão

en: Enclose selection automatically (without having to press a keybinding)
pt: Incluir selecção automaticamente (sem ter de premir um símbolo)

en: Show a calltip when hovering over a color value
pt: Mostrar uma dica ao pairar sobre um valor de cor

en: Open Color Chooser when double-clicking a color value
pt: Abrir o selector de cores com duplo clique num valor de cor

note: Set metadata
en: Addons
pt: Extensões

en: Various small addons for Geany.
pt: Várias pequenas extensões para o Geany.

en: Auto-close quotes and brackets
pt: Fecho automático de aspas e parênteses

en: Parenthesis ( )
pt: Parênteses ( )

en: Auto-close parenthesis "(" -> "(|)"
pt: Fecho automático de parênteses "(" -> "(|)"

en: Curly brackets { }
pt: Chavetas { }

en: Auto-close curly brackets "{" -> "{|}"
pt: Fecho automático de chavetas "{" -> "{|}"

en: Square brackets [ ]
pt: Parênteses rectos [ ]

en: Auto-close square brackets "[" -> "[|]"
pt: Fecho automático de parênteses rectos "[" -> "[|]"

en: Angular brackets < >
pt: Parênteses angulares < >

en: Auto-close angular brackets "<" -> "<|>"
pt: Fecho automático de parênteses angulares "<" -> "<|>"

en: 	Only for HTML
pt: 	Só para HTML

en: Auto-close angular brackets only in HTML documents
pt: Fecho automático de parênteses angulares só em documentos HTML

en: Double quotes " "
pt: Aspas " "

en: Auto-close double quotes " -> "|"
pt: Fecho automático de aspas " -> "|"

en: Single quotes ' '
pt: Pelicas " "

en: Auto-close single quotes ' -> '|'
pt: Fecho automático de pelicas " -> "|"

en: Backquote ` `
pt: Acento grave ` `

en: Auto-close backquote ` -> `|`
pt: Fecho automático de acentos graves ` -> `|`

en: 	Only for Shell-scripts (Bash)
pt: 	Só para scripts de consola (Bash)

en: Auto-close backquote only in Shell-scripts like Bash
pt: Fecho automático de acentos graves só em scripts de consola como Bash

en: Improve curly brackets completion
pt: Melhora a conclusão de chavetas

en: Indent when enclosing
pt: Indentar ao incluir

en: If you select some text and press "{" or "}", plugin will auto-close selected lines and make new block with indent.
    You do not need to select block precisely - block enclosing takes into account only lines.
pt: Se seleccionar algum texto e premir "{" ou "}", a extensão vai fechar automaticamente as linhas seleccionadas e criar um novo bloco indentado.
    Não precisa de seleccionar o bloco com precisão - a inclusão em bloco só leva em conta linhas.

en: Move cursor to beginning
pt: Mover cursor para o início

en: If you checked "Indent when enclosing", moving cursor to beginning may be useful: usually you make new block and need to create new statement before this block.
pt: Se marcou "Indentar ao incluir", mover o cursor para o início pode ser útil: normalmente cria um novo bloco e precisa de criar nova declaração antes deste bloco.

en: Improved auto-indentation
pt: Indentação automática melhorada

en: Improved auto-indent for curly brackets: type "{" and then press Enter - plugin will create full indented block. Works without "auto-close { }" checkbox.
pt: Indentação automática melhorada para chavetas: digite "{" e prima Enter - a extensão cria um bloco completo indentado. Funciona sem a caixa "Fecho automático de { }" estar marcada.

en: 	Whitesmith's style
pt: 	Estilo Whitesmith

en: This style puts the brace associated with a control statement on the next line, indented. Statements within the braces are indented to the same level as the braces.
pt: Este estilo põe a chaveta associada a uma declaração de controlo na linha seguinte, indentada. Declaracções entre chavetas são indentadas para o mesmo nível das chavetas.

en: Delete pairing character while backspacing first
pt: Eliminar pares de caracteres ao apagar o primeiro

en: Check if you want to delete pairing bracket by pressing BackSpace.
pt: Marque a caixa se quiser eliminar o par do carácter ao premir Recuo (BackSpace).

en: Suppress double-completion
pt: Suprimir conclusão dupla

en: Check if you want to allow editor automatically fix mistypes with brackets: if you type "{}" you will get "{}", not "{}}".
pt: Marque a caixa se quiser permitir que o editor repare erros com parênteses: se digitar "{}" obtém "{}", e não "{}}".

en: Enclose selections
pt: Incluir selecções

en: Automatically enclose selected text by pressing just one bracket key.
pt: Incluir automaticamente texto seleccionado premindo só uma tecla de parênteses.

en: Keep selection when enclosing
pt: Manter selecção ao incluir

en: Keep your previously selected text after enclosing.
pt: Manter o texto previamente seleccionado após a inclusão.

en: Behaviour inside comments and strings
pt: Comportamento dentro de comentários e cadeias

en: Allow auto-closing in strings and comments
pt: Permitir fecho automático em cadeias e comentários

en: Check if you want to keep auto-closing inside strings and comments too.
pt: Marque a caixa se também quiser manter o fecho automático em cadeias e comentários.

en: Enclose selections in strings and comments
pt: Incluir selecções em cadeias e comentários

en: Check if you want to enclose selections inside strings and comments too.
pt: Marque a caixa se também quiser incluir selecções dentro de cadeias e comentários.

en: Auto-complete ";" for functions
pt: Conclusão automática com ";" em funções

en: Full function auto-closing (works only for C/C++): type "sin(" and you will get "sin(|);".
pt: Conclusão total em funções (só funciona em C/C++): digite "sin(" e obtém "sin(|);".

en: Shift+BackSpace removes pairing brace too
pt: Shift+BackSpace também remove pares de chavetas

en: Remove left and right brace while pressing Shift+BackSpace.
    Tip: to completely remove indented block just Shift+BackSpace first "{" or last "}".
pt: Remove chavetas esquerda e direita ao premir Shift+BackSpace.
    Sugestão: para remover completamente um bloco indentado use Shift+BackSpace na 1ª "{" ou última "}".

en: Jump on Tab to enclosed char
pt: Com Tab, saltar para o carácter de inclusão

en: Jump behind autoclosed items on Tab press.
pt: Saltar por trás de itens fechados automaticamente ao premir Tab.

note: Set metadata
en: Auto-close
pt: Fechar automaticamente

en: Auto-close braces and brackets with lot of features
pt: Fechar automaticamente chavetas e parênteses com muitas funcionalidades

note: Set metadata
en: Auto-mark
pt: Marcar automaticamente

en: Auto-mark word under cursor
pt: Marcar automaticamente a palavra sob o cursor

en: Codenav head/impl lists should have been same length. Geany will use the default configuration.
pt: As listas Codenav head/impl deviam ter sido do mesmo tamanho. O Geany vai usar a configuração predefinida.

note: Frame, which is the returned widget Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened
en: Switch header/implementation
pt: Alternar cabeçalho/implementação

note: Help label
en: You can specify multiple extensions by separating them by commas.
pt: Pode especificar múltiplas extensões separando-as com vírgulas.

en: Implementations extensions
pt: Extensões de implementações

en: Headers extensions
pt: Extensões de cabeçalho

note: Add the "reset to default" button to the frame's hbox
en: Reset to Default
pt: Repor predefinição

en: Are you sure you want to delete all languages and restore defaults?
    This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que quer eliminar todas as línguas e repor as predefinições?
    Esta acção não pode ser desfeita.

note: Set metadata
en: Code navigation
pt: Navegar pelo código

en: This plugin adds features to facilitate navigation between source files.
pt: Esta extensão adiciona funcionalidades para facilitar a navegação entre ficheiros fonte.

note: Add the menu item, sensitive only when a document is opened
en: Go to File...
pt: Ir para ficheiro...

en: Go to File
pt: Ir para ficheiro

en: Enter the file you want to open:
pt: Insira o ficheiro que quer abrir:

en: %s not found, create it?
pt: %s não encontrado, criá-lo?

en: Provides a command panel for quick access to actions, files and more
pt: Fornece um painel de comandos para acesso rápido a acções, ficheiros e mais

en: Show Command Panel
pt: Mostrar painel de comando

en: Show Command Panel (Commands Only)
pt: Mostrar painel de comando (só comandos)

en: Show Command Panel (Files Only)
pt: Mostrar painel de comando (só ficheiros)

en: Debug
pt: Depuração

note: Set metadata
en: Debugger
pt: Depurador

en: Various debuggers integration.
pt: Integração de vários depuradores.

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Choose target file
pt: Escolha o ficheiro destino

note: target
en: Target:
pt: Destino:

en: Browse
pt: Explorar

note: debugger
en: Debugger:
pt: Depurador:

note: arguments
en: Command Line Arguments
pt: Argumentos de linha de comandos

note: environment
en: Environment Variables
pt: Variáveis de ambiente

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
pt: Eliminar variável?

en: Location
pt: Localização

en: Condition
pt: Condição

en: Hit count
pt: Contar ocorrências

en: line %i
pt: linha %i

en: Program received signal %s (%s)
pt: O programa recebeu o sinal %s (%s)

en: Program exited with code "%i"
pt: O programa saiu com o código "%i"

en: Failed to spawn gdb process
pt: Falha ao iniciar o processo gdb

en: ~"Loading target file.\n"
pt: ~"A carregar ficheiro destino.\n"

en: Error loading file
pt: Erro ao carregar ficheiro

note: setting asynchronous mode setting null-stop array printing enable pretty printing
en: Error configuring GDB
pt: Erro ao configurar o GDB

en: Breakpoint at %s:%i cannot be set
    Debugger message: %s
pt: Ponto de quebra em %s:%i não pode ser definido
    Mensagem do depurador: %s

en: Can't find a source file "%s"
pt: Impossível encontrar ficheiro fonte "%s"

en: Active frame
pt: Moldura activa

en: Click an arrow to switch to a frame
pt: Clique numa seta para mudar de moldura

en: Thread %i
pt: Linha %i

en: Address
pt: Endereço

en: Function
pt: Função

en: Target
pt: Destino

en: Breakpoints
pt: Pontos de quebra

en: Watch
pt: Observação

en: Call Stack
pt: Chamar pilha

en: Debug Terminal
pt: Consola de depuração

en: Debugger Messages
pt: Mensagens do depurador

en: Run / Continue
pt: Executar/Continuar

en: Stop
pt: Parar

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Step into
pt: Avançar para dentro

en: Step over
pt: Avançar sobre

en: Step out
pt: Avançar para fora

en: Run to cursor
pt: Executar até ao cursor

en: Add / Remove breakpoint
pt: Adicionar/Remover ponto de quebra

en: Jump to the current instruction
pt: Saltar para a instrução actual

en: Can't evaluate expression
pt: Impossível avaliar expressão

en: To edit source files stop debugging session
pt: Para editar o código fonte pare a sessão de depuração

en: Run
pt: Executar

en: Settings
pt: Preferências

en: Two panel mode
pt: Modo de duplo painel

en: Continue
pt: Continuar

en: Save debug session data to a project
pt: Gravar dados da sessão de depuração de um projecto

note: Set metadata
en: Define formatter
pt: Definir formatação

en: Automatically align backslash in multi-line defines
pt: Alinhar automaticamente barras esquerdas (\) em definições multi-linha

en: %s (in directory: %s)
pt: %s (na pasta: %s)

en: Process execution failed (%s)
pt: Falha na execução do processo (%s)

en: Find Tag
pt: Localizar etiqueta

en: _Search for:
pt: _Procurar por:

en: _Match type:
pt: Co_mparar tipo:

en: exact
pt: exacto

en: prefix
pt: prefixo

en: pattern
pt: padrão

en: C_ase sensitive
pt: Sensível a  m_aiúsculas

en: _Declaration
pt: _Declaração

en: Find Tag Declaration (geanyctags)
pt: Localizar declaração da etiqueta (geanyctags)

en: Find Tag Definition (geanyctags)
pt: Localizar definição da etiqueta (geanyctags)

en: Generate tags
pt: Gerar etiquetas

en: Find tag...
pt: Localizar etiqueta...

en: Find tag
pt: Localizar etiqueta

en: Ctags generation and search plugin for geany projects
pt: Geração de ctags e extensão de procura para projectos Geany

en: Call documentation viewer on current symbol. 
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Chamar o visualizador de documentação no símbolo actual. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Could not parse the output of command
pt: Impossível processar a saída do comando

en: Put output in buffer
pt: Colocar saída em memória

en: Command 0:
pt: Comando 0:

en: Command 1:
pt: Comando 1:

en: %w will be replaced with current word
pt: %w será substituído pela palavra actual

en: Document current word
pt: Palavra actual do documento

en: Document interactive
pt: Interactivo com o documento

en: Extra Selection
pt: Selecção extra

en: Column mode, select to line / brace / anchor.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Modo Coluna, seleccione para linha/parênteses/âncora.
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: E_xtra Selection
pt: Selecções E_xtra

en: _Column Mode
pt: Modo _coluna

en: Column mode
pt: Modo Coluna

en: Select to _Line
pt: Seleccionar até à _linha

en: Select to line
pt: Seleccionar até à linha

en: Select to Matching _Brace
pt: Seleccionar até à chaveta _correspondente

en: Select to matching brace
pt: Seleccionar até à chaveta correspondente

en: _Toggle Stream/Rectangular
pt: Al_ternar cadeia/rectângular

en: Convert selection
pt: Converter selecção

en: _Set Anchor
pt: _Definir âncora

en: Set anchor
pt: Definir âncora

en: Select to _Anchor
pt: Seleccion_ar até à âncora

en: Select to anchor
pt: Seleccionar até à âncora

en: _Rectangle Select to Anchor
pt: _Rectângulo Seleccionar até à âncora

en: Rectangle select to anchor
pt: Rectângulo Seleccionar até à âncora

en: boolean value
pt: valor booliano

en: invalid boolean value "%s"
pt: valor booliano "%s" inválido

en: invalid template: %s
pt: modelo inválido: %s

en: position name
pt: nome da posição

en: invalid position "%s"
pt: posição "%s" inválida

en: policy name
pt: nome da política

en: invalid policy "%s"
pt: política "%s" inválida

en: merge policy
pt: política de união

en: invalid merge policy "%s"
pt: política de união "%s" inválida

en: type
pt: tipo

en: invalid type "%s"
pt: tipo "%s" inválido

en: invalid setting name "%s"
pt: nome de definição "%s" inválido

en: setting identifier
pt: identificador de definição

en: Unknown type "%s", is it a typo?
pt: Tipo "%s" desconhecido, é um erro de dactilografia?

en: match identifier
pt: identificador de correspondência

en: match identifier is empty
pt: identificador de correspondência está vazio

en: documentation type identifier
pt: identificador de tipo de documentação

en: documentation type
pt: tipo de documentação

en: invalid regular expression: %s
pt: expressão regular inválida: %s

en: invalid environment description: %s
pt: descrição de ambiente inválida: %s

en: setting
pt: definição

en: section name
pt: nome da secção

en: duplicated section "%s"
pt: secção "%s" duplicada

en: invalid section name "%s"
pt: nome da secção "%s" inválido

en: input is empty
pt: a entrada está vazia

en: Parser warning: %s:%u:%u: %s
pt: Aviso do analisador: %s:%u:%u: %s

en: Parser error: %s:%u:%u: %s
pt: Erro no analisador: %s:%u:%u: %s

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
pt: Ficheiro de configuração de tipos de ficheiros para a linguagem "%s" não encontrado: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
pt: Falha ao carregar tipo de ficheiro "%s" a partir do ficheiro "%s" : %s

en: Documentation Generator
pt: Gerador de documentação

en: Generates documentation basis from source code
pt: Gera a base da documentação a partir do código fonte

en: Failed to load configuration: %s
pt: Impossível carregar a configuração: %s

en: Failed to save configuration: %s
pt: Impossível gravar a configuração: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
pt: Falha ao encontrar o ficheiro de configuração para o tipo de ficheiro "%s": %s

en: # Configuration for this file type doesn't exist yet.
    # To create it, just write it in this file and save it. For the description
    # of the syntax of this file, please refer to the manual.
pt: # Ainda não existe configuração para este tipo de ficheiro.
    # Para o criar, basta escrevê-la neste ficheiro e gravá-lo. Para uma descrição
    # da sintaxe deste ficheiro, por favor consulte o manual.

en: Failed to load file "%s": %s
pt: Falha ao carregar o ficheiro "%s": %s

en: Insert Documentation Comment
pt: Inserir comentário de documentação

en: _Document Current Symbol
pt: _Documentar símbolo actual

en: Generate documentation for the current symbol
pt: Gerar documentação para o símbolo actual

en: Document _All Symbols
pt: Document_ar todos os símbolos

en: Generate documentation for all symbols in the current document
pt: Gerar documentação para todos os símbolos do documento activo

en: _Reload Configuration Files
pt: _Recarregar ficheiros de configuração

en: Force reloading of the configuration files
pt: Forçar o recarregamento dos ficheiros de configuração

en: _Edit Current Language Configuration
pt: _Editar a configuração da linguagem activa

en: Open the current language configuration file for editing
pt: Abre o ficheiro de configuração da linguagem activa, para edição

en: Open _Manual
pt: Abrir _manual

en: Open the manual in a browser
pt: Abrir o manual no navegador

note: build tools menu item
en: _Documentation Generator
pt: Gerador de _documentação

note: General
en: General
pt: Geral

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
pt: _Gravar ficheiro antes de gerar documentação

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
pt: Se o documento activo deve ser gravado em disco antes de se gerar a documentação. Isto é um detalhe técnico, actualmente necessário para manter a lista de etiquetas actualizada. Caso desactive esta opção e tente gerar documentação a partir de um ficheiro modificado, o resultado será de espantar dado que o comentário será gerado a partir do último estado gravado do ficheiro e não a partir do estado actual.

note: indent
en: _Indent inserted documentation
pt: _Indentar a documentação inserida

en: Whether the inserted documentation should be indented to fit the indentation at the insertion position.
pt: Se a documentação inserida deve ser indentada para coincidir com a indentação presente no ponto de inserção.

note: Documentation type
en: Documentation type
pt: Tipo de documentação

en: Choose the documentation type to use with each file type. The special language "All" on top of the list is used to choose the default documentation type, used for all languages that haven't one set.
pt: Escolha o tipo de documentação a usar para cada tipo de ficheiro. A linguagem especial "All" no topo da lista é usada para escolher o tipo de documentação predefinido, usado em todas as linguagens para as quais um tipo não tenha sido definido.

note: Environ editor
en: Global environment
pt: Ambiente global

en: Global environment overrides and additions. This environment will be merged with the file-type-specific ones.
pt: Sobreposições e adições do ambiente global. Este ambiente será unido com os específicos para cada tipo de ficheiro.

en: File "%s" exists but is not a regular file
pt: O ficheiro "%s" existe mas não é um ficheiro regular

en: %s: no such file or directory
pt: %s: ficheiro ou pasta inexistentes

en: Failed to resize memory output stream
pt: Falha ao redimensionar a memória de saída

en: Argument parsing regular expression did not match (argument list was: "%s")
pt: A expressão regular para processar argumentos não obteve correspondência (a lista de argumentos foi: "%s")

en: Failed to add global environment, skipping: %s
pt: Falha ao adicionar um ambiente global, a ignorar: %s

en: Failed to build comment: %s
pt: Impossível gerar comentário: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
pt: Não existe documentação de tipo "%s" para a linguagem "%s".

en: No setting applies to symbol "%s" of type "%s" at line %lu.
pt: Nenhuma definição é aplicável ao símbolo "%s"  do tipo "%s"  na linha %lu.

en: No valid tag at line %d.
pt: Nenhuma etiqueta válida na linha %d.

en: No tags in the document
pt: Sem etiquetas no documento

en: Unknown option
pt: Opção desconhecida

en: Invalid option or proxy: either the proxy's property or the option type is incompatible.
pt: Opção ou proxy inválidos: ou a propriedade do proxy ou o tipo da opção é incompatível.

en: Unknown value type for keyfile entry %s::%s
pt: Valor de tipo desconhecido para entrada no ficheiro de chaves %s::%s

en: Error retrieving keyfile entry %s::%s: %s
pt: Erro ao recolher entrada do ficheiro de chaves %s::%s: %s

en: Language
pt: Linguagem

en: _Change associated documentation type
pt: Alterar o tipo de do_cumentação associado

en: _Disassociate documentation type
pt: Remover associação de tipo de _documentação

en: All
pt: Todos

en: Default documentation type for languages that does not have one set
pt: Tipo de documentação predefinido para todas as linguagens que não tenham um definido

en: Insert Numbers
pt: Inserir números

en: Insert/Fill columns with numbers.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Inserir/Preencher colunas com números. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Counting...
pt: A contar...

en: Preparing...
pt: A preparar...

en: Inserting...
pt: A inserir...

en: For base 11 and above
pt: Para base 11 e acima

en: _Start:
pt: _Iniciar:

en: S_tep:
pt: _Passo:

en: Letters:
pt: Letras:

en: _Upper
pt: S_uperior

en: _Lower
pt: Inf_erior

en: Base _prefix
pt: _Prefixo de base

en: 0 for octal, 0x for hex, + for positive decimal
pt: 0 para octal, 0x para hexadecimal, + para decimal positivo

en: Padding:
pt: Espaçamento:

en: Sp_ace
pt: Esp_aço

en: Insert _Numbers...
pt: Inserir _números...

en: Insert Numbers...
pt: Inserir números...

en: Environments
pt: Ambientes

en: Formatting
pt: Formatação

en: Document Structure
pt: Estrutura do documento

en: Lists
pt: Listas

en: Math
pt: Matemática

en: Insert Environment
pt: Inserir ambiente

en: Environment:
pt: Ambiente:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
pt: Impossível determinar onde inserir o pacote: %s
    Por favor tente inserir o pacote manualmente

en: Could not determine where to insert package: %s
pt: Impossível determinar onde inserir o pacote: %s

en: Article (@Article)
pt: Artigo (@Article)

en: Book (@Book)
pt: Livro (@Book)

en: Booklet (@Booklet)
pt: Folheto (@Booklet)

en: Conference (@Conference)
pt: Conferência (@Conference)

en: Inbook (@Inbook)
pt: Parte de livro (@Inbook)

en: Incollection (@Incollection)
pt: Parte de coleção (@Incollection)

en: Inproceedings (@Inproceedings)
pt: Artigo de conferência (@Inproceedings)

en: Mastersthesis (@Mastersthesis)
pt: Tese de mestrado (@Mastersthesis)

en: Misc (@Misc)
pt: Diversos (@Misc)

en: PhdThesis (@PhdThesis)
pt: Tese de doutoramento (@PhdThesis)

en: Proceedings (@Proceedings)
pt: Procedimentos (@Proceedings)

en: Techreport (@Techreport)
pt: Relatório técnico (@Techreport)

en: Unpublished (@Unpublished)
pt: Não publicado (@Unpublished)

en: Annote
pt: Anotação

en: Author
pt: Autor

en: Booktitle
pt: Título do livro

en: Chapter
pt: Capítulo

en: Crossref
pt: Referência cruzada

en: Edition
pt: Edição

en: E-print
pt: Imprimir

en: HowPublished
pt: Como foi publicado

en: Institution
pt: Instituição

en: Journal
pt: Diário

en: Key
pt: Chave

en: Month
pt: Mês

en: Note
pt: Nota

en: Number
pt: Número

en: Organization
pt: Organizacção

en: Pages
pt: Páginas

en: Publisher
pt: Editor

en: School
pt: Escola

en: Series
pt: Série

en: Title
pt: Título

en: URL
pt: Endereço da Internet

en: Year
pt: Ano

en: Address of publisher
pt: Morada do editor

en: Annotation for annotated bibliography styles
pt: Anotação para estilos bibliográficos com notas

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nomes dos autores, separados por "e" quando mais do que um

en: Title of the book, if only part of it is being cited
pt: Título do livro, se só parte dele estiver a ser citada

en: Chapter number
pt: Número do capítulo

en: Citation key of the cross-referenced entry
pt: Chave de citação da referência cruzada

en: Edition of the book (such as "first" or "second")
pt: Edição do livro (ex. "Primeira" ou "Segunda")

en: Name(s) of the editor(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nomes dos editores, separados por "e" quando mais do que um

en: Specification of electronic publication
pt: Especificacção de publicação electrónica

en: Publishing method if the method is nonstandard
pt: Método de publicação, se este não for padrão

en: Institution that was involved in the publishing
pt: Instituição envolvida na publicação

en: Journal or magazine in which the work was published
pt: Jornal ou revista em que o trabalho foi publicado

en: Hidden field used for specifying or overriding the alphabetical order of entries
pt: Campo oculto, usado para especificar ou sobrescrever a ordem alfabética das entradas

en: Month of publication or creation if unpublished
pt: Mês da publicação ou criação, caso ainda não esteja publicado

en: Miscellaneous extra information
pt: Informação extra diversa

en: Number of journal, magazine, or tech-report
pt: Número do jornal, revista ou relatório técnico

en: Sponsor of the conference
pt: Patrocinador da conferência

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
pt: Números de página separados por vírgulas ou dois hífenes

en: Name of publisher
pt: Nome do editor

en: School where thesis was written
pt: Escola onde a tese foi escrita

en: Series of books in which the book was published
pt: Série na qual o livro foi publicado

en: Title of the work
pt: Título do trabalho

en: Type of technical report
pt: Tipo de relatório técnico

en: Internet address
pt: Endereço na Internet

en: Number of the volume
pt: Número do volume

en: Year of publication or creation if unpublished
pt: Ano da publicação ou criação, caso ainda não esteja publicado

en: Extends LaTeX support
pt: Estende o suporte LaTeX

en: Runs LaTeX wizard
pt: Executa o assistente de LaTeX

en: Marks selected text as italic
pt: Coloca texto seleccionado a itálico

en: Marks selected text as bold
pt: Coloca texto seleccionado a negrito

en: Underlines selected text
pt: Sublinha o texto seleccionado

en: Centered
pt: Centrado

en: Left side oriented
pt: Alinhado à esquerda

en: Right side oriented
pt: Alinhado à direita

en: Use KOMA script by default
pt: Usar o script KOMA por predefinição

en: Show extra plugin toolbar
pt: Activar barra de ferramentas extra da extensão

en: Capitalize sentence on typing
pt: Frase em maiúsculas ao escrever

en: Add a wizard icon to Geany's main toolbar
pt: Adicionar um ícone de assistente à barra de ferramentas principal do Geany

en: Lower selection when formatting smallcaps (\textsc{})
pt: Reduzir selecção ao formatar maiúsculas pequenas (\textsc{})

en: Don't care about this inside plugin
pt: Não se preocupar com isto dentro da extensão

en: Always perform autocompletion on LaTeX
pt: Concluir sempre automaticamente em LateX

en: Modus of autocompletion
pt: Modo de conclusão automática

en: Insert Label
pt: Inserir rótulo

en: Label name:
pt: Nome do rótulo:

en: Insert Command
pt: Inserir comando

en: Command name:
pt: Nome do comando:

en: Insert Reference
pt: Inserir referência

en: Reference name:
pt: Nome da referência:

en: _Standard Reference
pt: _Referência padrão

en: _Page Reference
pt: Referência de _página

en: _Add both
pt: _Adicionar ambas

en: More
pt: Mais

en: Add additional package
pt: Adicionar pacote adicional

en: Package name:
pt: Nome do pacote:

en: Package options:
pt: Opções do pacote:

en: Insert BibTeX Reference
pt: Inserir referência BibTeX

en: BibTeX reference name:
pt: Nome da referência BibTeX:

en: Dear Sir or Madame
pt: Caro Senhor ou Senhora

en: With kind regards
pt: Melhores cumprimentos

en: No template assigned. Aborting
pt: Nenhum modelo atribuído. A abortar

note: Building the wizard-dialog and showing it
en: LaTeX-Wizard
pt: Assistente LaTeX

note: Templates *  Adds custom templates if there are any. If there are none just *  adds default one TEMPLATE FILE
en: Template:
pt: Modelo:

en: Set the template which should be used for creating the new document
pt: Definir o modelo que deve ser usado na criação de um novo documento

en: Default
pt: Predefinição

note: Documentclass
en: Documentclass:
pt: Classe de documento:

en: Choose the kind of document you want to write
pt: Escolha o tipo de documento que quer escrever

en: Book
pt: Livro

en: Article
pt: Artigo

en: Report
pt: Relatório

en: Letter
pt: Carta

en: Presentation
pt: Apresentacção

note: Encoding
en: Encoding:
pt: Codificação:

en: Set the encoding for your new document
pt: Defina a codificação para o novo documento

note: fontsize
en: Font size
pt: Tamanho da letra

en: Set the default font size of your new document
pt: Defina o tamanho predefinido da letra do novo documento

note: Author
en: Author:
pt: Autor:

en: Sets the value of the \author command. In most cases this should be your name
pt: Define o valor do comando \author. Na maioria dos casos, deve colocar o seu nome

note: Date
en: Date:
pt: Data:

en: Sets the value of the \date command inside header of your new created LaTeX-document. Keeping it at \today is a good decision if you don't need any fixed date.
pt: Define o valor do comando \date dentro do cabeçalho do seu documento LaTeX acabado de criar. Manter o valor em \today é uma boa decisão, caso não necessite de uma data fixa.

note: Title of the new document
en: Title:
pt: Título:

en: Sets the title of your new document.
pt: Define o título do seu novo documento.

note: Papersize
en: Paper size:
pt: Tamanho do papel:

en: Choose the paper format for the newly created document
pt: Escolha o formato do papel para o seu novo documento

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
pt: Orientação do papel:

en: Choose the paper orientation for the newly created document
pt: Escolha a orientação do papel para o seu novo documento

en: Use KOMA-script classes if possible
pt: Usar as classes do script KOMA, se possível

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
pt: Usa as classes do script KOMA da autoria de Markus Kohm.
    Nota: para compilar o documento, estas classes têm de estar previamente instaladas.

en: Use draft mode
pt: Usar modo de rascunho

en: Set the draft flag inside new created documents to get documents with a number of debugging helpers
pt: Activa o modo de rascunho em novos documentos para obter maior verbosidade na depuração de erros

en: Run LaTeX-Wizard
pt: Executar o assistente de LaTeX

en: Insert \label
pt: Inserir \label

en: Insert \ref
pt: Inserir \ref

en: Insert linebreak \\
pt: Inserir quebra de linha \\

en: Insert command
pt: Inserir comando

en: Turn input replacement on/off
pt: Activa/Desactiva a sobreposição de caracteres

en: Replace special characters
pt: Substituir caracteres especiais

en: Run insert environment dialog
pt: Executar diálogo Inserir ambientes

en: Insert \item
pt: Inserir \item

en: Format selection in bold font face
pt: Formata a selecção como negrito

en: Format selection in italic font face
pt: Formata a selecção como itálico

en: Format selection in typewriter font face
pt: Formata a selecção para tipo de letra romana

en: Format selection centered
pt: Formata a selecção centrando-a

en: Format selection left-aligned
pt: Formata a selecção alinhando-a à esquerda

en: Format selection right-aligned
pt: Formata a selecção alinhando-a à direita

en: Insert description list
pt: Inserir lista de descrição

en: Insert itemize list
pt: Inserir lista de itens

en: Insert enumerate list
pt: Inserir lista de enumeração

en: Set selection one level up
pt: Definir selecção um nível acima

en: Set selection one level down
pt: Definir selecção um nível abaixo

en: Insert \usepackage{}
pt: Inserir \usepackage{}

en: Insert BibTeX reference dialog
pt: Inserir diálogo de referências BibTeX

en: LaTeX is a plugin to improve support for LaTeX in Geany.
    
    Please report all bugs or feature requests to one of the authors.
pt: LaTeX é uma extensão que melhora o suporte de LaTeX no Geany.
    
    Por favor, reporte todas os erros ou pedidos de funcionalidades a um dos autores.

en: glatex_set_autocompletion_contextsize has been initialized with an invalid value. Default value taken. Please check your configuration file
pt: glatex_set_autocompletion_contextsize foi inicializada com um valor inválido. A usar o valor padrão. Por favor verifique o seu ficheiro de configurações

en: page \pageref{{{reference}}}
pt: página \pageref{{{reference}}}

en: \ref{{{reference}}}, page \pageref{{{reference}}}
pt: \ref{{{reference}}}, pagina \pageref{{{reference}}}

note: Filling up menubar menus LaTeX menu
en: LaTeX-_Wizard
pt: Assiste_nte LaTeX

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
pt: Inicia um assistente para criar facilmente um documento LaTeX

en: I_nsert Special Character
pt: I_nserir carácter especial

en: Helps to use some not very common letters and signs
pt: Ajuda a usar algumas letras e sinais pouco comuns

en: Insert _Reference
pt: Inserir _referência

en: Inserting references to the document
pt: Insere referências no documento

en: Insert _Label
pt: Inserir rótu_lo

en: Helps at inserting labels to a document
pt: Ajuda a inserir rótulos no documento

en: Insert _Environment
pt: Ins_erir ambiente

en: Helps at inserting an environment a document
pt: Ajuda a inserir um ambiente no documento

en: Insert P_ackage
pt: Inserir p_acote

en: A small dialog to insert \usepackage{} into header of current file
pt: Um pequeno diálogo para inserir \usepackage{} no cabeçalho do ficheiro actual

en: _Format
pt: _Formatar

note: Add font size menu
en: F_ont size
pt: Tamanh_o da letra

en: _Special Character Replacement
pt: _Substituição de caracteres especiais

en: Bulk _Replace Special Characters
pt: Substituição de ca_racteres especiais em massa

en: _Replace selected special characters with TeX substitutes
pt: Substitui os caracteres especiais seleccionados por _expressões do TeX

en: Toggle _Special Character Replacement
pt: Alternar _substituição de caracteres especiais

en: Insert _Command
pt: Inserir _comando

en: Inserting customized command to document
pt: Insere um comando personalizado no documento

en: Insert B_ibTeX reference
pt: _Inserir referência BibTeX

en: Helps to insert a reference out of BibTeX files
pt: Auxilia a inserção de referências a partir de ficheiros BibTeX

en: _BibTeX entries
pt: Entradas _BibTeX

en: LaTeX letters
pt: Letras LaTeX

en: Greek letters
pt: Letras gregas

en: German umlauts
pt: Tremas alemães

en: Misc
pt: Diversos

en: Arrow characters
pt: Setas

en: Relational
pt: Relacional

en: Binary operation
pt: Operações binárias

en: Italic
pt: Itálico

en: Bold
pt: Negrito

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Typewriter
pt: Dactilografado

en: Small Caps
pt: Maiúsculas pequenas

en: Slanted
pt: Inclinado

en: Emphasis
pt: Enfatizar

en: tiny
pt: minúsculo

en: scriptsize
pt: pequeníssimo

en: footnotesize
pt: muito pequeno

en: small
pt: pequeno

en: normalsize
pt: normal

en: large
pt: grande

en: Large
pt: Muito grande

en: LARGE
pt: Muitíssimo grande

en: huge
pt: enorme

en: Huge
pt: Enormíssimo

en: ISO-8859-1 (Latin-1)
pt: SO-8859-1 (Latin-1)

en: Don't set any encoding
pt: Não definir codificação

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" or "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" ou "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tabela inválida no argumento #%d:
     tipo esperado "%s" para elemento #%d

note: * glspi_ver.c - This file is part of the Lua scripting plugin for the Geany IDE * See the file "geanylua.c" for copyright information.
en: Lua Script
pt: Script Lua

en: Write and run Lua scripts for custom commands.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Escrever e executar scripts Lua para comandos personalizados. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Lua Script Plugin
pt: Extensão Script Lua

en: Lua script error:
pt: Erro no script Lua:

en: Script timeout
pt: Tempo limite do script

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
pt: Um script Lua aparenta estar a demorar muito tempo para terminar.
    Quer continuar a esperar?

en: Script timeout exceeded.
pt: Excedido o tempo limite do script.

en: (error object is not a string)
pt: (erro o objecto não é uma cadeia de caracteres)

en: Unknown Error inside script.
pt: Erro desconhecido dentro do script.

en: Out of memory.
pt: Memória esgotada.

en: Failed to open script file.
pt: Falha ao abrir o script.

en: Unknown error while loading script file.
pt: Erro desconhecido ao carregar o script.

en: _Lua Scripts
pt: Scripts _Lua

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
pt:      ==>> %s: A gerar menu a partir de "%s"

en: Nothing to configure!
pt: Nada para configurar!

en: You can create the script:
    
    "%s"
    
    to add your own custom configuration dialog.
pt: Pode criar o script:
    
    "%s"
    
    para adicionar o seu diálogo de configuração personalizado.

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Select file
pt: Seleccionar ficheiro

en: Browse...
pt: Explorar...

en: Select Color
pt: Seleccionar cor

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Select Font
pt: Seleccionar letra

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Error in module "%s" at function navigate():
    unknown navigation mode "%s" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função navigate():
    modo de navegação desconhecido "%s" para o argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
    API command "%s" not implemented.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    Comando da API "%s" não implementado.

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    Faltam argumentos para o comando "%s".

en: Error in module "%s" at function %s():
    unknown command "%s" given for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    Comando desconhecido "%s" dado como argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     Tabela inválida no argumento #%d:
     flag desconhecida "%s" para o elemento #%d

en: <too large to display>
pt: <demasiado longo para mostrar>

en: File exists
pt: Ficheiro existe

en: Do you want to overwrite it?
pt: Tem a certeza que o quer sobrepor?

en: confirm
pt: confirme

en: Save file
pt: Gravar ficheiro

en: Error in module "%s" at function pickfile():
    failed to parse filter string at argument #3.
pt: Erro no módulo "%s" na função pickfile():
    Impossível filtrar a cadeia de caracteres no argumento #3.

en: Error in module "%s" at function %s():
    expected string "open" or "save" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    Esperada a frase "open" ou "save" como argumento #1.

en: %s: Can't load support library %s!
pt: %s: impossível carregar a biblioteca de suporte %s!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
pt: %s: falha ao inicializar a biblioteca de suporte %s!

en: %s: Support library version mismatch: %s for %s (should be %s)!
pt: %s: disparidade na versão da biblioteca de suporte: %s para %s (devia ser %s)!

en: %s: Support library ABI mismatch: %d for %s (should be %d)!
pt: %s: disparidade na biblioteca de suporte ABI: %d para %s (devia ser %d)!

en: %s: Can't find support library %s!
pt: %s: impossível encontrar a biblioteca de suporte %s!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
pt: A extensão %s não carregou correctamente.
    Por favor verifique a sua instalação.

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    widget "%s"  não encontrado para argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s() argumento #2:
    widget "%s" não tem nenhum sinal atribuído "%s".

en: Cut to Clipboard
pt: Cortar para a área de transferência

en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Paste from Clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: Cut current line to Clipboard
pt: Cortar linha actual para a área de transferência

en: Copy current line to Clipboard
pt: Copiar a linha actual para a área de transferência

en: Delete character to the left
pt: Eliminar carácter à esquerda

en: Delete character to the right
pt: Eliminar carácter à direita

en: Delete character to the left (but not newline)
pt: Eliminar carácter à esquerda (mas sem nova linha)

en: Delete up to start of word to the Left
pt: Eliminar até ao início da palavra à esquerda

en: Delete up to start of word to the Right
pt: Eliminar até ao início da palavra à direita

en: Delete up to end of word to the Right
pt: Eliminar até ao fim da palavra à direita

en: Delete to beginning of line
pt: Eliminar até ao início da linha

en: Delete to end of line
pt: Eliminar até ao fim da linha

en: Delete current line
pt: Eliminar linha actual

en: Backwards Tab (deletes tab if nothing after it)
pt: Tab reverso (apaga a tabulação se não houver nada a seguir)

en: Scroll Display down a line
pt: Rolar uma linha abaixo

en: Scroll Display up a line
pt: Rolar uma linha acima

en: Zoom view in
pt: Ampliar a vista

en: Zoom view out
pt: Reduzir a vista

en: Move Cursor Down
pt: Mover o cursor para baixo

en: Move Cursor Up
pt: Mover o cursor para cima

en: Move Cursor Left
pt: Mover o cursor à esquerda

en: Move Cursor Right
pt: Mover o cursor à direita

en: Move Cursor to start of Word to the Left
pt: Mover o cursor para o início da palavra à esquerda

en: Move Cursor to start of Word to the Right
pt: Mover o cursor para o início da palavra à direita

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Left
pt: Mover o cursor para o início de parte da palavra à esquerda

en: Move Cursor to start of Part of Word to the Right
pt: Mover o cursor para o início de parte da palavra à direita

en: Move Cursor to start of line
pt: Mover o cursor para o início da linha

en: Move Cursor to end of line
pt: Mover o cursor para o fim da linha

en: Move Cursor to 1st line of Document
pt: Mover o cursor para a 1º linha do documento

en: Move Cursor to last line of document
pt: Mover o cursor para a última linha do documento

en: Move Cursor up one Page
pt: Mover o cursor uma página acima

en: Move Cursor down one Page
pt: Mover o cursor uma página abaixo

en: Move Cursor to first visible character
pt: Mover o cursor para o 1º carácter visível

en: Move Cursor to last visible character
pt: Mover o cursor para o último carácter visível

en: Move Cursor to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
pt: Mover o cursor para o 1º espaço em branco da linha ou para o 1º carácter da linha se já estiver no 1º espaço em branco

en: Move Cursor to beginning of next paragraph
pt: Mover o cursor para o início do parágrafo seguinte

en: Move Cursor up to beginning of current/previous paragraph
pt: Mover o cursor acima para o princípio do parágrafo actual/anterior

en: Move Cursor to end of Word to the Left
pt: Mover o cursor para o final da palavra à esquerda

en: Move Cursor to end of Word to the Right
pt: Mover o cursor para o final da palavra à direita

en: Extend Selection down a line
pt: Estender selecção uma linha abaixo

en: Extend Selection up a line
pt: Estender selecção uma linha acima

en: Extend Selection Left a line
pt: Estender selecção uma linha à esquerda

en: Extend Selection Right a line
pt: Estender selecção uma linha à direita

en: Extend Selection to start of Word to the Left
pt: Estender selecção até ao início da palavra à esquerda

en: Extend Selection to start of Word to the Right
pt: Estender selecção até ao início da palavra à direita

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Left
pt: Estender selecção até ao início de parte da palavra à esquerda

en: Extend Selection to start of Part of Word to the Right
pt: Estender selecção até ao início de parte da palavra à direita

en: Extend Selection to start of line
pt: Estender selecção até ao início da linha

en: Extend Selection to end of line
pt: Estender selecção até ao fim da linha

en: Extend Selection to start of document
pt: Estender selecção até ao início do documento

en: Extend Selection to end of document
pt: Estender selecção até ao fim do documento

en: Extend Selection up one Page
pt: Estender selecção uma página acima

en: Extend Selection down one Page
pt: Estender selecção uma página abaixo

en: Extend Selection to fist visible character
pt: Estender selecção até ao 1º carácter visível

en: Extend Selection to last visible character
pt: Estender selecção até ao último carácter visível

en: Extend Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
pt: Estender selecção para o 1º carácter não-espaço branco da linha ou para o 1º carácter da linha se já estiver no 1º carácter não-espaço branco

en: Extend Selection to beginning of next paragraph
pt: Estender selecção até ao início do parágrafo seguinte

en: Extend Selection up to beginning of current/previous paragraph
pt: Estender selecção acima até ao princípio do parágrafo actual/anterior

en: Extend Selection to end of Word to the Left
pt: Estender selecção até ao fim da palavra à esquerda

en: Extend Selection to end of Word to the Right
pt: Estender selecção até ao fim da palavra à direita

en: Extend Rectangular Selection down a line
pt: Estender selecção rectangular uma linha abaixo

en: Extend Rectangular Selection up a line
pt: Estender selecção rectangular uma linha acima

en: Extend Rectangular Selection Left a line
pt: Estender selecção rectangular uma linha à esquerda

en: Extend Rectangular Selection Right a line
pt: Estender selecção rectangular uma linha à direita

en: Extend Rectangular Selection to start of line
pt: Estender selecção rectangular até ao início da linha

en: Extend Rectangular Selection to end of line
pt: Estender selecção rectangular até ao fim da linha

en: Extend Rectangular Selection up one Page
pt: Estender selecção rectangular uma página acima

en: Extend Rectangular Selection down one Page
pt: Estender selecção rectangular uma página abaixo

en: Extend Rectangular Selection to 1st non-whitespace character of line, or 1st character of line if already at 1st non-whitespace character
pt: Estender selecção rectangular até ao 1º carácter não-espaço da linha ou até ao 1º da linha se já estiver no 1º carácter não-espaço

en: Cancel Selection
pt: Cancelar selecção

en: Toggle Insert/Overwrite mode
pt: Alternar modo Inserir/Sobrescrever

en: Newline
pt: Nova linha

en: Insert/replace with ""
pt: Inserir/substituir com ""

en: Swap current line with one above
pt: Trocar linha actual com a de cima

en: Change selected text to lowercase
pt: Alterar texto seleccionado para minúsculas

en: Change selected text to uppercase
pt: Alterar texto seleccionado para maiúsculas

en: Insert duplicate of current line below
pt: Inserir duplicado da linha actual abaixo

en: Insert duplicate of selected text after selection. If nothing selected, duplicate line
pt: Inserir duplicado do texto seleccionado após a selecção. Se não houver selecção, duplicar a linha

en: Search for next ""
pt: Procurar seguinte ""

en: Search for previous ""
pt: Procurar anterior ""

en: Set start of search to beginning of selection
pt: Definir início da procura no início da selecção

en: Macros for Geany
pt: Macros para o Geany

en: No text in clipboard!
pt: Sem texto na área de transferência!

en: Unrecognised message
    %i %i %i
pt: Mensagem não reconhecida
    %i %i %i

en: Save Macros when close Geany
pt: Gravar macros ao fechar o Geany

en: Ask before replacing existing Macros
pt: Perguntar antes de substituir macros existentes

note: create dialog box
en: Geany Macros help
pt: Ajuda de macros Geany

en: This Plugin implements Macros in Geany.
pt: Esta extensão implementa macros no Geany.

en: This plugin allows you to record and use your own macros.
pt: Esta extensão permite-lhe gravar e usar as suas próprias macros.

en: These are sequences of actions that can then be repeated with a single key combination.
pt: Estas são sequências de acções que podem ser repetidas com uma única combinação de teclas.

en: So if you had dozens of lines where you wanted to delete the last 2 characters, you could simply start recording, press End, Backspace, Backspace, down line and then stop recording.
pt: Assim, se tiver dúzias de linhas onde quer eliminar os últimos dois caracteres, pode simplesmente começar a gravar, premir End, Recuo, Recuo, linha abaixo e depois parar de gravar.

en: Then simply trigger the macro and it would automatically edit the line and move to the next.
pt: A seguir é só activar a macro e ela vai automaticamente editar a linha e mover-se para a seguinte.

en: Select Record Macro from the Tools menu and you will be prompted with a dialog box.
pt: Seleccione Gravar macro no menu Ferramentas e verá um diálogo.

en: You need to specify a key combination that isn't being used, and a name for the macro to help you identify it.
pt: Tem de especificar uma combinação de teclas que não esteja em uso e um nome para a macro para o ajudar a identificá-la.

en: Then press Record.
pt: Depois prima Gravar.

en: What you do in the editor is then recorded until you select Stop Recording Macro from the Tools menu.
pt: Tudo aquilo que fizer no editor é gravado até que seleccione Parar gravação da macro, no menu Ferramentas.

en: Simply pressing the specified key combination will re-run the macro.
pt: Premindo a combinação especificada vai voltar a executar a macro.

en: To edit the macros you have, select Edit Macro from the Tools menu.
pt: Para editar as macros que tem, seleccione Editar macro, no menu Ferramentas.

en: You can select a macro and delete it, or re-record it.
pt: Pode seleccionar uma macro e apagá-la ou voltar a gravá-la.

en: You can also click on a macro's name and change it, or the key combination and re-define that assuming that it's not already in use.
pt: Também pode clicar no nome de uma macro e alterá-lo ou clicar na combinação de teclas e redefini-la, desde que não esteja já em uso.

en: Selecting the edit option allows you to view all the individual elements that make up the macro.
pt: Seleccionar a opção de edição permite-lhe ver todos os elementos individuais que constituem a macro.

en: You can select a different command for each element, move them, add new elements, delete elements, or if it's replace/insert, you can edit the text that replaces the selected text, or is inserted.
pt: Pode seleccionar um comando diferente para cada elemento, movê-los, adicionar novos elementos ou, se for inserir/substituir, pode editar o texto que substitui a selecção ou que é inserido.

en: The only thing to bear in mind is that undo and redo actions are not recorded, and won't be replayed when the macro is re-run.
pt: A única coisa a ter presente é que as acções de desfazer e refazer não são gravadas e não serão reproduzidas quando executar a macro.

en: You can alter the default behaviour of this plugin by selecting Plugin Manager under the Tools menu, selecting this plugin, and clicking Preferences.
pt: Pode alterar o comportamento predefinido desta extensão seleccionando Gestor de extensões no menu Ferramentas, seleccionando depois a extensão e clicando em Preferências.

en: You can change:
pt: Pode alterar:

en: Save Macros when close Geany - If this is selected then Geany will save any recorded macros and reload them for use the next time you open Geany, if not they will be lost when Geany is closed.
pt: Gravar macros ao fechar o Geany - se estiver marcada o Geany grava quaisquer macros e recarrega-as para uso no próximo arranque do Geany. Se não, as macros perdem-se ao fechar o Geany.

en: Ask before replacing existing Macros - If this is selected then if you try recording a macro over an existing one it will check before over-writing it, giving you the option of trying a different name or key trigger combination, otherwise it will simply erase any existing macros with the same name, or the same key trigger combination.
pt: Perguntar antes de substituir macros existentes - se estiver marcada e tentar gravar uma macro por cima de outra já existente, é-lhe dada a opção de tentar um nome ou uma combinação de teclas diferente. Se não, vai simplesmente apagar quaisquer macros existentes com o mesmo nome ou com a mesma combinação de teclas.

note: create dialog box
en: Record Macro
pt: Gravar Macro

note: create buttons
en: Record
pt: Gravar

en: Macro Trigger:
pt: Accionador da macro:

en: Macro Name:
pt: Nome da macro:

en: Macro name "%s"
     is already in use.
    Replace?
pt: Macro com o nome "%s"
    já se encontra em uso.
    Substituir?

en: Macro trigger "%s"
     is already in use.
    Replace?
pt: Combinação para macro "%s"
    já se encontra em uso.
    Substituir?

en: Search %s, looking for %s%s%s.%s%s%s%s%s
pt: Procura %s, a procurar por %s%s%s.%s%s%s%s%s

note: create dialog box
en: Search Options:
pt: Opções de procura:

note: create buttons
en: _Ok
pt: _Aceitar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Search Forwards
pt: Procurar para a frente

en: Search Backwards
pt: Procurar para trás

note: create checkbox to check for search options
en: Search for contents of clipboard
pt: Procurar por conteúdos da área de transferência

en: Search for:
pt: Procurar por:

note: create checkbox to check for search options
en: Search is case sensitive
pt: A procura é sensível a maiúsculas

en: Search for whole word
pt: Procurar por palavra completa

en: Search for start of word
pt: Procurar por início da palavra

en: Search text is regular expression
pt: O texto de procura é expressão regular

en: Search text is POSIX compatible
pt: O texto de procura é compatível com POSIX

note: create dialog box
en: Edit Insert/Replace Text
pt: Editar texto Inserir/Substituir

en: Text:
pt: Texto:

en: Insert/replace with "%s"
pt: Inserir/Substituir por "%s"

note: create dialog box
en: Edit: %s
pt: Editar: %s

note: add column
en: Event
pt: Evento

note: add buttons
en: Move _Up
pt: Mover a_cima

en: Move Do_wn
pt: Mover abai_xo

en: New _Above
pt: Novo _acima

en: New _Below
pt: Novo a_baixo

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Delete
pt: _Eliminar

note: create dialog box
en: Edit Macros
pt: Editar macros

en: Macro Name
pt: Nome da macro

en: Key Trigger
pt: Combinação de teclas

note: add buttons
en: _Re-Record
pt: _Regravar

note: add record macro menu entry
en: Record _Macro
pt: Gravar _macro

note: add stop record macromenu entry
en: Stop Recording _Macro
pt: Terminar a gravação da _macro

note: add Edit Macro menu entry
en: _Edit Macros
pt: _Editar macros

note: *< \brief It's the information message about geany mini script
en: <b>GMS : Geany Mini-Script filter Plugin</b>
    This plugin is a tool to apply a script filter on:
       o the text selection,
       o the current document,
       o all documents of the current session.
    
    The filter type can be:
       o Unix shell script,
       o perl script,
       o python script,
       o sed commands,
       o awk script.
    
    <b>AUTHOR</b>
       Written by Pascal BURLOT (December,2008)
    
    <b>LICENSE:</b>
    This program is free software; you can redistribute
    it and/or modify it under the terms of the GNU 
    General Public License as published by the Free
    Software Foundation; either version 2 of the License,
    or (at your option) any later version.
pt: <b>GMS : extensão de filtro Geany Mini-Script</b>
    Esta extensão serve para aplicar um filtro de script em:
       o selecção de texto,
       o documento actual,
       o todos os documentos da sessão actual.
    
    O tipo de filtro pode ser:
       o script de consola Unix,
       o script perl,
       o script python,
       o comandos sed,
       o script awk.
    
    <b>AUTOR</b>
       Escrito por Pascal BURLOT (Dezembro,2008)
    
    <b>LICENÇA:</b>
    Este programa é gratuito; pode redistribuí-lo
    e/ou modificá-lo nos termos da GNU 
    General Public License como publicado pela Free
    Software Foundation; seja a versão 2 da Licença,
    ou (por sua opção) qualquer versão posterior.

en: Load Mini-Script File
pt: Carregar ficheiro Mini-Script

en: Save Mini-Script File
pt: Gravar ficheiro Mini-Script

en: Mini-Script Filter
pt: Filtro Mini-Script

en: Clear the mini-script window
pt: Limpar a janela Mini-Script

en: Load a mini-script into this window
pt: Carregar um Mini-Script nesta janela

en: Save the mini-script into a file
pt: Gravar o Mini-Script num ficheiro

en: Display a information about the mini-script plugin
pt: Mostrar informação sobre a extensão Mini-Script

en: select the mini-script type
pt: seleccionar o tipo de mini-script

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the input: *                   selection/current document/all documents of the current session
en: filter input
pt: entrada do filtro

en: select the input of mini-script filter
pt: seleccionar a entrada do filtro mini-script

en: selection
pt: selecção

en: document
pt: documento

en: session
pt: sessão

note: Hbox : Radio bouttons for choosing the output: *                   current document/ or new document
en: filter output
pt: saída do filtro

en: select the output of mini-script filter
pt: seleccionar a saída do filtro mini-script

en: Current Doc.
pt: Doc. actual

en: New Doc.
pt: Novo doc.

en: script configuration
pt: configuração do script

en: A tool to apply a script filter on a text selection or current document(s)
pt: Uma ferramenta para aplicar um filtro em script a uma selecção de texto ou aos documentos actuais

en: Pascal BURLOT, a Geany user
pt: Pascal BURLOT, um utilizador do  Geany

note: Add an item to the Tools menu
en: _Mini-Script
pt: _Mini-script

en: Numbered Bookmarks for Geany
pt: Favoritos numerados para o Geany

en: Unable to apply all markers to '%s' as all being used.
pt: Impossível aplicar todos os marcadores a "%s" por estarem todos em uso.

en: _Okay
pt: _Aceitar

en: '%s' has been edited since it was last saved by geany. Marker positions may be unreliable and will not be loaded.
    Press Ignore to try an load markers anyway.
pt: "%s" foi editado desde a última vez que o geany o gravou. Marcadores de posição podem estar incorrectos e não serão carregados.
    Clique Ignorar para os carregar na mesma.

en: _Ignore
pt: _Ignorar

en: remember fold state
pt: lembrar o estado da dobra

en: Center view when goto bookmark
pt: Centrar vista ao ir para um marcador

en: Move to start of line
pt: Mover para o início da linha

en: Move to remembered position in line
pt: Mover para posição lembrada na linha

en: Move to position in current line
pt: Mover para posição na linha actual

en: Move to End of line
pt: Mover para o fim da linha

en: Save file settings with program settings
pt: Gravar definições do ficheiro com as definições do programa

en: Save file settings to filename with suffix
pt: Gravar definições do ficheiro em ficheiro com nome com sufixo

en: remember normal Bookmarks
pt: lembrar marcadores normais

note: create dialog box
en: Numbered Bookmarks help
pt: Ajuda de Favoritos numerados

en: This Plugin implements Numbered Bookmarks in Geany, as well as remembering the state of folds, and positions of standard non-numbered bookmarks when a file is saved.
    
    It allows you to use up to 10 numbered bookmarks. To set a numbered bookmark press Ctrl+Shift+a number from 0 to 9. You will see a marker appear next to the line number. If you press Ctrl+Shift+a number on a line that already has that bookmark number then it removes the bookmark, otherwise it will move the bookmark there if it was set on a different line, or create it if it had not already been set. Only the most recently set bookmark on a line will be shown, but you can have more than one bookmark per line. To move to a previously set bookmark, press Ctrl+a number from 0 to 9.
pt: Esta extensão implementa marcadores numerados no Geany, assim como memória do estado das dobras e posições de marcadores não numerados quando um ficheiro é gravado.
    
    Permite utilizar até 10 marcadores numerados. Para definir um marcador numerado prima Ctrl+Shift+ um número de 0 a 9. Verá aparecer um marcador próximo do nº da linha. Se premir Ctrl+Shift+nº numa linha que já tenha esse número de marcador ele é removido, senão move o marcador para aí se estiver definido noutra linha ou cria um novo se ainda não existir. Só será mostrado o marcador numerado mais recentemente definido, mas pode ter mais de um marcador por linha. Para mover um marcador anteriormente definido, prima Ctrl+nº de 0 a 9.

en: Unable to apply markers as all being used.
pt: Impossível aplicar marcadores por estarem todos em uso.

en: couldn't create tempfile
pt: erro ao criar um ficheiro temporário

en: The key with user ID "%s" has validity "%s".
    
    WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named in the user ID.
    
    Are you *really* sure you want to use this key anyway?
pt: A chave com ID de utilizador "%s" tem validade "%s".
    
    AVISO: NÃO é certo que a chave pertença à pessoa nomeada pela ID de utilizador.
    
    Tem *realmente* a certeza que quer usar esta chave?

en: No recipients were selected,
    use symmetric cipher?
pt: Nenhum destinatário foi seleccionado,
    usar cifra simétrica?

en: GPG encryption plugin for geany.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Extensão para encriptacção GPG no Geany. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Using libgpgme version:
pt: A usar libgpgme com versão:

en: Error from
pt: Erro de

en: Encrypt
pt: Encriptar

en: Sign
pt: Assinar

en: Decrypt / Verify
pt: Desencriptar/Verificar

en: Verify detached signature
pt: Verificar assinatura dissociada

en: Please select any recipients
pt: Por favor seleccione destinatários

en: Sign the message as:
pt: Assinar a mensagem como:

en: Select recipients
pt: Seleccionar destinatários

en: Choose a key to sign with:
pt: Escolha a chave com a qual quer assinar:

en: Select signer
pt: Seleccionar assinante

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
pt: Impossível usar pinentry.

en: Unexpected output from pinentry.
pt: O comando pinentry devolveu um resultado inesperado.

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
pt: Inserir frase-passe

en: Passphrase
pt: Frase-passe

en: Enter passphrase for
pt: Inserir frase-passe para

en: pinentry gave error
pt: o comando pinentry deu erro

en: Unexpected error from pinentry.
pt: O comando pinentry deu um erro inesperado.

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
pt: Erro, inserir uma frase-passe sem usar o gpg-agent ainda não é suportado pelo Windows.

en: a key with fingerprint
pt: uma chave com impressão digital

en: unknown
pt: desconhecido

en: undefined
pt: indefinido

en: never
pt: nunca

en: full
pt: completo

en: ultimate
pt: inquestionável

en: [bad validity value]
pt: [mau valor de validação]

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
pt:  válido

en:  green
pt:  verde

en:  red
pt:  vermelho

en:  revoked
pt:  revogada

en:  key-expired
pt:  chave expirada

en:  sig-expired
pt:  sig expirado

en:  key-missing
pt:  falta chave

en:  crl-missing
pt:  falta crl

en:  crl-too-old
pt:  crl demasiado antigo

en:  bad-policy
pt:  má regra

en:  sys-error
pt:  erro sistema

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: status ....: %s
    summary ...:%s
    fingerprint: %s
    created ...: %sexpires ...: %svalidity ..: %s
    val.reason : %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    other flags:%s%s
    notations .: %s
pt: estado ....: %s
    resumo ...:%s
    impressão digital: %s
    criada ...: %sexpira ...: %svalidade ..: %s
    razão.val.: %s
    algo. pubkey: %s
    algo. digest: %s
    endereço pka: %s
    confiança pka .: %s
    outras opções:%s%s
    notações .: %s

en: [None]
pt: [Nada]

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: n/d

en: bad
pt: má

en: okay
pt: aceitar

en:  wrong-key-usage
pt:  uso errado da chave

en:  chain-model
pt:  modelo encadeado

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: Found a signature from
pt: Assinatura encontrada em

en: Signature
pt: Assinatura

en: Could not find verification results
pt: Falha ao encontrar os resultados das verificações

en: Error, could not find verification results
pt: Erro, falha ao encontrar os resultados das verificações

en: Open a signature file
pt: Abrir ficheiro de assinatura

en: Alternative project support. 
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Suporte alternativo ao projecto. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Find a text in geanyprj's project
pt: Localizar um texto num projecto geanyprj

en: Display sidebar
pt: Mostrar barra lateral

en: Project Preferences
pt: Preferências do projecto

en: New Project
pt: Novo projecto

en: C_reate
pt: C_riar

en: Name:
pt: Nome:

en: Location:
pt: Localização:

en: Choose Project Location
pt: Escolha a pasta do projecto

en: Base path:
pt: Caminho base:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
pt: Pasta base que contém todos os ficheiros que compõem o projecto. Pode ser uma pasta nova ou uma já existente. Pode usar pastas relativas ao nome do projecto.

en: Choose Project Base Path
pt: Escolha o caminho base do projecto

en: Generate file list on load
pt: Gerar lista de ficheiros no arranque

en: Automatically add files that match project type on project load automatically. You can't manually add/remove files if you checked this option, since your modification will be lost on on next project load
pt: Adicionar, automaticamente, ficheiros que correspondam ao tipo de ficheiro de projecto quando este for carregado. Não pode adicionar/remover manualmente ficheiros se activou esta opção, dado que a sua modificação será descartada no próximo carregamento do projecto

en: Type:
pt: Tipo:

en: Project file "%s" already exists
pt: O ficheiro de projecto "%s" já existe

en: _Project
pt: _Projecto

en: Delete Project
pt: Eliminar projecto

en: Add File
pt: Adicionar ficheiro

en: Preferences
pt: Preferências

en: Find in Project
pt: Localizar no projecto

en: Remove File
pt: Remover ficheiro

en: H_ide Sidebar
pt: Ocultar barra _lateral

en: Project
pt: Projecto

en: Project "%s" opened.
pt: Projecto "%s" aberto.

en: Interface to different Version Control systems.
    This plugins is currently not developed actively. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Interface para diferentes sistemas de controlo de versões. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: geanyvc: s_spawn_sync error: %s
pt: geanyvc:  erro s_spawn_sync: %s

en: File %s: action %s executed via %s.
pt: Ficheiro %s: acção %s executada via %s.

en: geanyvc: diff_external: Unable to rename '%s' to '%s'
pt: geanyvc: diff_external: impossível renomear "%s" para "%s"

en: No changes were made.
pt: Não foram efetuadas quaisquer alterações.

en: No history available
pt: Nenhum histórico disponível

en: Do you really want to revert: %s?
pt: Tem a certeza que quer reverter: %s?

en: Do you really want to add: %s?
pt: Tem a certeza que quer adicionar: %s?

en: Do you really want to remove: %s?
pt: Tem a certeza que quer remover: %s?

en: Do you really want to update?
pt: Tem a certeza que quer actualizar?

en: The resulting differences cannot be displayed because the changes are too big to display here and would slow down the UI significantly.
    
    To view the differences, cancel this dialog and open the differences in Geany directly by using the GeanyVC menu (Base Directory -> Diff).
pt: As diferenças resultantes não podem ser mostradas porque as alterações são demasiado grandes para mostrar aqui e atrasaria significativamente o UI.
    
    Para ver as diferenças, cancele o diálogo e abra as diferenças directamente no Geany usando o menu GeanyVC (pasta base -> Diff).

en: Commit Y/N
pt: Submeter S/N

en: Status
pt: Estado

en: Path
pt: Caminho

en: Choose a previous commit message
pt: Escolha uma mensagem de commit anterior

en: Line: %d Column: %d
pt: Linha: %d coluna: %d

en: Commit
pt: Submeter

en: _De-/select all files
pt: Remover selecção/Seleccionar to_dos os ficheiros

en: <b>Commit message:</b>
pt: <b>Mensagem de submissão:</b>

en: C_ommit
pt: _Submeter

en: Nothing to commit.
pt: Nada para submeter.

en: Error initializing GeanyVC spell checking: %s. Check your configuration.
pt: Falha ao inicializar a correcção ortográfica GeanyVC: %s. Verifique a sua configuração.

en: Commit failed (status: %d, error: %s).
pt: Falha ao submeter (estado: %d, erro: %s).

en: Commit failed; see status in the Message window.
pt: Falha ao submeter; veja o estado na janela de mensagens.

en: Changes committed.
pt: Alterações submetidas.

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
pt: Definir estado Modificado nos separadores dos documentos criados pela extensão

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
pt: Se activar esta opção, todos os novos criados pela extensão VC serão marcados como modificados. Mesmo sendo esta opção útil em alguns casos, pode gerar um elevado número de irritantes diálogos "Tem a certeza que quer gravar?".

en: Confirm adding new files to a VCS
pt: Confirmar adicionar novos ficheiros a um SCV

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
pt: Mostra um diálogo de confirmação ao adicionar um novo (criado) ficheiro ao SCV.

en: Maximize commit dialog
pt: Maximizar janela de submissão

en: Show commit dialog maximize.
pt: Mostra a janela de submissão maximizada.

en: Use external diff viewer
pt: Usar aplicação de diferenças externa

en: Use external diff viewer for file diff.
pt: Usar uma aplicação de diferenças externa para ver diferenças entre ficheiros.

en: Show VC entries at editor menu
pt: Mostrar entrada do CV no menu do editor

en: Show entries for VC functions inside editor menu
pt: Mostra entradas das funções do VC dentro do menu do editor

en: Attach menu to menubar
pt: Anexar menu à barra de menus

en: Whether menu for this plugin are getting placed either inside tools menu or directly inside Geany's menubar. Will take in account after next start of GeanyVC
pt: Se o menu da extensão é colocado dentro do menu Ferramentas ou directamente na barra de menus do Geany. Será tido em conta no arranque seguinte do GeanyVC

en: Enable CVS
pt: Activar SCV

en: Enable GIT
pt: Activar GIT

en: Enable Fossil
pt: Activar Fossil

en: Enable SVN
pt: Activar SVN

en: Enable SVK
pt: Activar SVK

en: Enable Bazaar
pt: Activar Bazaar

en: Enable Mercurial
pt: Activar Mercurial

en: Spellcheck language
pt: Idioma para correcção ortográfica

note: Diff of current file Diff of the current dir Complete diff of base directory
en: _Diff
pt: _Diferenças

en: Make a diff from the current active file
pt: Inicia uma comparação de diferenças no ficheiro activo

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
pt: _Reverter

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
pt: Restaurar a antiga cópia original do ficheiro (descarta alterações locais).

note: Blame for current file
en: _Blame
pt: _Culpar

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
pt: Mostra as alterações realizadas a um ficheiro por revisão e autor.

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
pt: _Histórico (diário)

en: Shows the log of the current file
pt: Mostra o histórico do ficheiro activo

en: Shows the original of the current file
pt: Mostra o original do ficheiro activo

note: add current file
en: _Add to Version Control
pt: _Adicionar ao controlo de versão

en: Add file to repository.
pt: Adiciona o ficheiro ao repositório.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
pt: _Remover do controlo de versão

en: Remove file from repository.
pt: Remove o ficheiro do repositório.

en: _Directory
pt: _Pasta

en: Make a diff from the directory of the current active file
pt: Inicia uma comparação de diferenças na pasta do ficheiro activo

en: Restore original files in the current folder (undo local edits).
pt: Restaura os ficheiros originais na pasta actual (descarta alterações locais).

en: Shows the log of the current directory
pt: Mostra o diário da pasta actual

en: _Base Directory
pt: Pasta _base

en: Make a diff from the top VC directory
pt: Inicia uma comparação de diferenças a partir da primeira pasta do CV

en: Revert any local edits.
pt: Reverte quaisquer alterações locais.

en: Shows the log of the top VC directory
pt: Mostra o diário da primeira pasta do CV

en: _VC file Actions
pt: Acções C_V sobre ficheiros

en: VC _Commit...
pt: _Submeter CV...

en: Show diff of file
pt: Mostrar diferenças do ficheiro

en: Show diff of directory
pt: Mostrar diferenças da pasta

en: Show diff of basedir
pt: Mostrar diferenças da pasta base

en: Commit changes
pt: Submeter alterações

en: Show status
pt: Mostrar estado

en: Revert single file
pt: Reverter ficheiro único

en: Revert directory
pt: Reverter pasta

en: Revert base directory
pt: Reverter pasta base

en: Update file
pt: Actualizar ficheiro

en: _VC
pt: C_V

en: _Version Control
pt: Controlo de _versão

note: Create the current file Submenu
en: _File
pt: _Ficheiro

note: Status of basedir
en: _Status
pt: E_stado

en: Show status.
pt: Mostrar estado.

en: Update from remote repository.
pt: Actualizar a partir de repositório remoto.

note: Commit all changes
en: _Commit...
pt: _Submeter...

en: Commit changes.
pt: Submeter alterações.

en: Paste your code on your favorite pastebin
pt: Cole o seu código no seu pastebin favorito

en: Group "%s" not found.
pt: Grupo "%s" não encontrado.

en: Group "%s" has no key "%s".
pt: Grupo "%s" não tem chave "%s".

en: Invalid pastebin service.
pt: Serviço pastebin inválido.

en: Unknown pastebin service "%s". Select an existing pastebin service in the preferences or create an appropriate pastebin configuration and retry.
pt: Serviço pastebin "%s" desconhecido. Seleccione um serviço pastebin nas preferências ou crie uma configuração pastebin apropriada e tente novamente.

en: Refusing to create blank paste
pt: Recusa de criar uma colagem em branco

en: Failed to paste the code
pt: Falha ao colar o código

en: Error pasting the code to the pastebin service %s.
    Error code: %u (%s).
    
    %s
pt: Erro ao colar o código no serviço pastebin %s.
    Código de erro: %u (%s).
    
    %s

en: Check your connection or the pastebin configuration and retry.
pt: Verifique a sua ligação ou a configuração pastebin e tente novamente.

en: Wait for the service to come back and retry, or retry with another pastebin service.
pt: Aguarde até que o serviço responda e tente novamente ou tente com outro serviço pastebin.

en: Check the pastebin configuration and retry.
pt: Verifique a configuração pastebin e tente novamente.

en: Failed to obtain paste URL.
pt: Falha ao obter o URL de colagem.

en: The code was successfully pasted on %s, but an error occurred trying to obtain its URL: %s
    
    %s
pt: O código foi colado com sucesso em %s, mas ocorreu um erro ao tentar obter o seu URL: %s
    
    %s

en: Unexpected response from the pastebin service.
pt: Resposta inesperada do serviço pastebin.

en: Paste Successful
pt: Colagem com sucesso

en: Your paste can be found here:
    <a href="%s" title="Click to open the paste in your browser">%s</a>
pt: A sua colagem pode ser encontrada aqui:
    <a href="%s" title="Clique para abrir a colagem no seu navegador">%s</a>

en: There are no opened documents. Open one and retry.
pt: Não há documentos abertos. Abra um e tente novamente.

en: The author name field is empty!
pt: O campo de nome de autor está vazio!

en: Select a pastebin:
pt: Seleccione um pastebin:

en: Enter the author name:
pt: Insira o nome do autor:

en: Show your paste in a new browser tab
pt: Mostrar a sua colagem num novo separador do navegador

en: _Paste it!
pt: C_olar!

en: _Monitor repository for changes
pt: _Monitorizar alterações no repositório

en: Whether to automatically update the diff in order to maintain it up to date when the underlying Git repository changes.  This should generally be enabled for optimal user experience.
pt: Se actualiza as diferenças automaticamente ao haver alterações subjacentes no repositório Git. Por norma isto deve estar activado para uma experiência de utilização optimizada.

en: _Added lines:
pt: Linhas _adicionadas:

en: _Changed lines:
pt: Linhas al_teradas:

en: _Removed lines:
pt: Linhas _removidas:

en: Colors
pt: Cores

en: Git Change Bar
pt: Barra de alteração Git

en: Highlights uncommitted changes in files tracked with Git
pt: Realça alterações não submetidas em ficheiros monitorizados com Git

en: Failed to load configuration file: %s
pt: Falha ao carregar ficheiro de configuração: %s

en: Failed to create configuration directory "%s": %s
pt: Falha ao criar pasta de configuração "%s": %s

en: Failed to save configuration file: %s
pt: Falha ao gravar ficheiro de configuração: %s

en: Undo Git hunk
pt: Desfazer hunk Git

en: Go to the previous hunk
pt: Ir para o hunk anterior

en: Go to the next hunk
pt: Ir para o hunk seguinte

en: Undo hunk at the cursor position
pt: Desfazer hunk até ao cursor

en: Failed to load UI definition, please check your installation. The error was: %s
pt: Falha ao carregar definição do UI, por favor verifique a sua instalação. O erro foi: %s

en: Start/Stop record
pt: Iniciar/Parar gravação

en: Play
pt: Reproduzir

en: Keystrokes recorder
pt: Gravador de teclas

en: Allows to record some sequence of keystrokes and replay it
pt: Permite gravar uma sequência de teclas e repoduzi-la

en: Operation successful! %d lines removed.
pt: Operacção com sucesso! %d linhas removidas.

en: Operation successful! No lines removed.
pt: Operacção com sucesso! Sem linhas removidas.

en: Operation successful! %d lines affected.
pt: Operacção com sucesso! %d linhas afectadas.

en: Remove Duplicate Lines, _Sorted
pt: Remover linhas duplicadas, _sortidas

en: Remove Duplicate Lines, _Ordered
pt: Remover linhas duplicadas, _ordenadas

en: Remove _Unique Lines
pt: Remover linhas ú_nicas

en: Keep _Unique Lines
pt: Manter linhas ú_nicas

en: Remove _Empty Lines
pt: R_emover linhas vazias

en: Remove _Whitespace Lines
pt: Remover linhas de es_paços

en: Remove Every _Nth Line
pt: Remover cada _N-ésima linha

en: Sort Lines _Ascending
pt: Ordenar linhas _ascendentemente

en: Sort Lines _Descending
pt: Ordenar linhas _descendentemente

en: _Line Operations
pt: Operações de _linha

en: Line Operations
pt: Operações de linha

en: Line Operations provides a handful of functions that can be applied to a document or selection such as, removing duplicate lines, removing empty lines, removing lines with only whitespace, and sorting lines.
pt: Operações de linha oferece uma mão cheia de funções que podem ser aplicadas a um documento ou selecção, tais como remover linhas duplicadas, remover linhas vazias, remover linhas só com espaços e ordenar linhas.

note: number of lines removed
en: Remove every Nth line
pt: Remover cada N-ésima linha

en: Value of N
pt: Valor de N

en: Use collation based string compare
pt: Usar comparação de cadeias baseada em agrupamento

en: Creating dummy text with Geany
pt: Criar texto fictício com o Geany

en: Lipsum-Generator
pt: Gerador de Lipsum

en: Enter the length of Lipsum text here
pt: Insira a dimensão do texto Lipsum aqui

en: Renamed plugin detected!
    
    As you may have already noticed, GeanyLipsum has been renamed to just Lipsum. 
    Geany is able to migrate your old plugin configuration by moving the old configuration file to new location.
    Warning: This will not include your keybindings.
    Move now?
pt: Extensão renomeada detectada!
    
    Como certamente já reparou, o GeanyLipsum foi renomeado para Lipsum. 
    O Geany consegue migrar a sua configuração de extensões movendo-a para uma nova localização.
    Aviso: isto não inclui as suas ligações de teclas.
    Quer mover agora?

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
pt: A sua pasta de configuração foi movida com sucesso de "%s" para "%s".

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please manually move the directory to the new location.
pt: A sua pasta de configuração antiga "%s" não pôde ser movida para "%s" (%s). Por favor, mova-a manualmente para a nova localização.

en: Include Pseudotext to your code
pt: Inclui pseudo-texto no seu código

en: Insert Lipsum text
pt: Inserir texto Lipsum

note: POSITION OF VIEW
en: Position:
pt: Posição:

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Message Window
pt: Janela de mensagens

en: Font:
pt: Letra:

en: Code Font:
pt: Letra de código:

en: BG Color:
pt: Cor de fundo:

en: FG Color:
pt: Cor de 1º plano:

en: Select Template File
pt: Seleccionar ficheiro modelo

en: Real-time Markdown preview
pt: Antevisão real de Markdown

en: Markdown Preview
pt: Antever Markdown

en: Export Markdown as HTML...
pt: Exportar Markdown como HTML...

en: The current document does not have a Markdown filetype.
pt: O documento actual não tem tipo de ficheiro Markdown.

en: Save HTML File As
pt: Gravar ficheiro HTML como

en: HTML Files
pt: Ficheiros HTML

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Failed to export Markdown HTML to file '%s': %s
pt: Falha ao exportar Markdown HTML para o ficheiro "%s": %s

en: Provides an overview of the active document
pt: Fornece uma vista geral do documento activo

en: Toggle Visibility
pt: Alternar visibilidade

en: Toggle Left/Right Position
pt: Alternar posição esquerda/direita

en: Toggle Overlay Inversion
pt: Alternar inversão da cobertura

en: Line <b>%d</b>, Column <b>%d</b>, Position <b>%d</b>
pt: Linha <b>%d</b>, coluna <b>%d</b>, posição <b>%d</b>

en: Show Overview
pt: Mostrar vista geral

en: The amount to zoom the overview sidebar. This should probably negative if you want the sidebar zoomed out.
pt: Quanto ampliar a barra lateral da vista geral. Provavelmente deve ser negativo se quiser a barra lateral reduzida.

en: Zoom Level:
pt: Factor de ampliação:

en: The width of the overview sidebar.
pt: A largura da barra lateral da vista geral.

en: Width:
pt: Largura:

en: The number of lines to scroll at a time when scrolling the overview sidebar.
pt: O número de linhas a rolar de uma só vez ao rolar a barra lateral da vista geral.

en: Scroll Lines:
pt: Rolar linhas:

en: Position on left
pt: Posição à esquerda

en: Position the overview bar on the left rather than the right (requires Geany 1.25 or greater).
pt: Posicionar a barra de vista geral à esquerda em vez de à direita ( requer o Geany 1.25 ou superior).

en: Hide tooltip
pt: Ocultar sugestão

en: Hide the tooltip that is displayed when mousing over the overview that shows line, column and position information.
pt: Ocultar a sugestão mostrada quando o rato paira sobre a vista geral, que informa sobre linha, coluna e posição.

en: Hide editor scrollbar
pt: Ocultar barra de rolamento do editor

en: Whether to hide Geany's regular editor scrollbar while the overview bar is visible.
pt: Se deve ocultar a barra de rolamento do editor normal do Geany enquanto a barra de vista geral está visível.

en: Disable overlay
pt: Desactivar cobertura

en: Turn off drawing overlay, which shows the region of the main editor view that is currently in view, ontop of the overview bar.
pt: Desligar o desenho da cobertura, o que mostra a região da vista do editor principal actual, no topo da barra de vista geral.

en: Options
pt: Opções

en: The color and opacity of the overlay drawn ontop of the overlay sidebar.
pt: A cor e opacidade da cobertura desenhada no topo da barra lateral da cobertura.

en: Color:
pt: Cor:

en: The color and opacity of the border drawn around the revealed area in the overview sidebar. Set to the same as Overlay Color to disable.
pt: A cor e opacidade do contorno desenhado à volta da área revelada na barra de visão geral. Defina como igual à cor de sobreposição para desactivar.

en: Outline Color:
pt: Cor de realce:

en: Draw over visible area
pt: Desenhar sobre a parte visível

en: When checked it will draw the overlay ontop of the area that is visible in the main editor view, when unchecked, it will do the opposite and draw the overlay everywhere but the visible area, "revealing" the visible part.
pt: Quando marcada, desenha a cobertura por cima da área visível na vista principal do editor. Sem marcação faz o oposto, desenha a cobertura em todo o lado menos na área visível, "revelando" a parte visível.

en: Overlay
pt: Cobertura

en: Pair Tag Highlighter
pt: Realce de par de etiquetas

en: Finds and highlights matching opening/closing HTML tag
pt: Localiza e realça etiquetas de abertura/fecho HTML correspondentes

en: Goto Matching XML Tag
pt: Ir para a etiqueta XML correspondente

en: Select Matching XML Tag
pt: Seleccionar a etiqueta XML correspondente

en: Go To Matching Tag
pt: Ir até à etiqueta correspondente

en: Select To Matching Tag
pt: Seleccionar até à etiqueta correspondente

en: _Translation Helper
pt: Auxiliar de _tradução

en: _Previous String
pt: Cadeia _anterior

en: Go to previous string
pt: Ir para a cadeia anterior

en: _Next String
pt: Cadeia segui_nte

en: Go to next string
pt: Ir para a cadeia seguinte

en: Pre_vious Untranslated
pt: Não _traduzida anterior

en: Go to previous untranslated string
pt: Ir para a cadeia não traduzida anterior

en: Next _Untranslated
pt: Não traduzida _seguinte

en: Go to next untranslated string
pt: Ir para a cadeia não traduzida seguinte

en: Previous Fu_zzy
pt: _Confusa anterior

en: Go to previous fuzzily translated string
pt: Ir para a cadeia com tradução confusa anterior

en: Next _Fuzzy
pt: Con_fusa seguinte

en: Go to next fuzzily translated string
pt: Ir para a cadeia com tradução confusa seguinte

en: Previous Untranslated or Fuzz_y
pt: Não traduz_ida ou confusa anterior

en: Go to previous untranslated or fuzzy string
pt: Ir para a cadeia não traduzida ou confusa anterior

en: Next Untranslated _or Fuzzy
pt: Não trad_uzida ou confusa seguinte

en: Go to next untranslated or fuzzy string
pt: Ir para a cadeia não traduzida ou confusa seguinte

en: Toggle current translation fuzziness
pt: Alternar a confusão da tradução actual

en: _Toggle Fuzziness
pt: A_lternar confusão

en: Paste _Message as Translation
pt: Colar _mensagem como tradução

en: Paste the original untranslated string to the translation
pt: Colar a mensagem original não traduzida como tradução

en: Reflow the current translation string
pt: Testar a cadeia de tradução actual

en: _Reflow Translation
pt: Testar t_radução

en: Show statistics of the current document
pt: Mostra estatísticas do documento actual

en: _Show stats
pt: _Mostrar estatísticas

en: Whether to update the translation headers (author, revision date, ...) upon file save
pt: Se actualiza os cabeçalhos da tradução (autor, data de revisão, ...) ao gravar o ficheiro

en: Update _Headers Upon Save
pt: Actualizar cabeçal_hos ao gravar

en: Translation statistics
pt: Estatísticas da tradução

en: Choose a color for translated strings
pt: Escolha uma cor para cadeias traduzidas

en: Choose a color for fuzzily translated strings
pt: Escolha uma cor para traduções confusas

en: Choose a color for untranslated strings
pt: Escolha uma cor para cadeias não traduzidas

en: Translated:
pt: Traduzidas:

en: Fuzzy:
pt: Confusas:

en: Untranslated:
pt: Não traduzidas:

en: Translation Helper
pt: Auxiliar de tradução

en: Improves support for GetText translation files.
pt: Melhora o suporte a ficheiros de tradução GetText.

en: <b>Translated:</b> %.3g%%
pt: <b>Traduzido:</b> %.3g%%

en: <b>Fuzzy:</b> %.3g%%
pt: <b>Confuso:</b> %.3g%%

en: <b>Untranslated:</b> %.3g%%
pt: <b>Não traduzido:</b> %.3g%%

en: Paste original untranslated string to translation
pt: Colar cadeia original não traduzida na tradução

en: Cannot find widget "%s" in the UI definition, please check your installation.
pt: Impossível encontrar o widget "%s" na definição do UI, por favor verifique a sua instalação.

en: Formats an XML and makes it human-readable. 
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Formata um XML e torna-o humanamente legível. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

note: put the menu into the Tools
en: PrettyPrinter XML
pt: XML PrettyPrinter

en: Run the PrettyPrinter XML
pt: Executar a XML PrettyPrinter

en: Unable to parse the content as XML.
pt: Impossível processar o conteúdo como XML.

en: Unable to process PrettyPrinting on the specified XML because some features are not supported.
    
    See Help > Debug messages for more details...
pt: Impossível processar XML PrettyPrinter neste XML específico devido a funcionalidades não suportadas.
    
    Veja Ajuda > Mensagens de depuração para mais detalhes...

en: Comments
pt: Comentários

en: Put on one line
pt: Colocar numa linha

en: Inline if possible
pt: Em linha, se possível

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Text nodes
pt: Nós de texto

en: Empty nodes
pt: Nós vazios

en: Concatenation (<x></x> to <x/>)
pt: Concatenação (<x></x> to <x/>)

en: Spacing (<x/> to <x />)
pt: Espaçamento (<x/> to <x />)

en: Expansion (<x/> to <x></x>)
pt: Expansão (<x/> to <x></x>)

en: Indentation
pt: Indentação

en: Space
pt: Espaço

en: Line break
pt: Quebra de linha

en: Project Organizer
pt: Organizador de projecto

en: Project file tree, project-wide indexing and search, extra navigation options (was GProject)
pt: Árvore do ficheiro de projecto, procura e indexação a nível de projecto, opções extra de navegação (era GProject)

en: Find in Project Files...
pt: Localizar em ficheiros de projecto...

en: Find in project files
pt: Localizar em ficheiros de projecto

en: Find Project File...
pt: Localizar ficheiro de projecto...

en: Find project file
pt: Localizar ficheiro de projecto

en: Find Project Symbol...
pt: Localizar símbolo de projecto...

en: Find project symbol
pt: Localizar símbolo de projecto

en: Swap Header/Source
pt: Trocar cabeçalho/código

en: Swap header/source
pt: Trocar cabeçalho/código

en: Focus Project Sidebar
pt: Foco na barra alteral de projecto

en: Open File Manager at file location
pt: Abrir o gestor de ficheiros na localização

en: Open Terminal at file location
pt: Abrir terminal na localização

en: Open Selected File (Project Organizer)
pt: Abrir ficheiro seleccionado (Organizador de projecto)

en: Source patterns:
pt: Padrões de fontes:

en: Space separated list of patterns that are used to identify source files. Used for header/source swapping.
pt: Lista de padrões separados por espaços, usados para identificar ficheiros fonte. Usado para trocas entre cabeçalho/fonte.

en: Header patterns:
pt: Padrões de ficheiros de cabeçalhos:

en: Space separated list of patterns that are used to identify headers. Used for header/source swapping.
pt: Lista de padrões separados por espaços, usados para identificar cabeçalhos. Usado para trocas entre cabeçalho/fonte.

en: Ignored file patterns:
pt: Padrões de ficheiro a ignorar:

en: Space separated list of patterns that are used to identify files that are not displayed in the project tree.
pt: Lista de padrões separados por espaços, usados para identificar ficheiros que não são mostrados na árvore do projecto.

en: Ignored directory patterns:
pt: Padrões de pasta a ignorar:

en: Space separated list of patterns that are used to identify directories that are not scanned for source files.
pt: Lista separada por espaços, de padrões a usar para identificar pastas onde não se procurarão ficheiros de código.

en: The patterns above affect only sidebar and indexing and are not used in the Find in Files
    dialog. You can further restrict the files belonging to the project by setting the
    File Patterns under the Project tab (these are also used for the Find in Files dialog).
pt: Nota: os padrões acima só afectam a barra lateral e a indexação, não são usados no diálogo
    Localizar em ficheiros. Pode restringir os ficheiros que pertencem ao projecto definindo 
    Padrões de ficheiro no separador Projecto (também são usados no diálogo Localizar em ficheiros).

en: <b>Various</b>
pt: <b>Vários</b>

en: Show empty directories in sidebar
pt: Mostrar pastas vazias na barra lateral

en: Whether to show empty directories in the sidebar or not. Showing empty directories is useful when using file operations from the context menu, e.g. to create a new file in the directory.
pt: Se deve mostrar pastas vazias na barra lateral ou não. Pode ser útil ao mostrar operações de ficheiro a partir do menu contextual, por exemplo, para criar um novo ficheiro na pasta.

en: Index all project files:
pt: Indexar todos os ficheiros de projecto:

en: Auto (index if less than 1000 files)
pt: Automático (indexar se menos de 1000 ficheiros)

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Generate symbol list for all project files instead of only for the currently opened files. Might be slow for big projects.
pt: Gerar lista de símbolos para todos os ficheiros do projecto e não só para os actualmente abertos. Pode ser lento para projectos grandes.

en: Find File
pt: Procurar ficheiro

en: Search inside:
pt: Procurar dentro:

en: Search in full path
pt: Procurar em caminho completo

en: project or external directory
pt: projecto ou pasta externa

en: Unable to open folder.  Command unavailable: %s
pt: Impossível abrir a pasta. Comando indisponível: %s

en: Unable to find folder.
pt: Impossível encontrar a pasta.

en: Unable to open terminal: %s
pt: Impossível abrir terminal: %s

en: Add External Directory
pt: Adicionar pasta externa

en: Add
pt: Adicionar

en: New File
pt: Novo ficheiro

en: File name:
pt: Nome do ficheiro:

en: newfile.txt
pt: novofich.txt

en: Cannot create file '%s'.
pt: Impossível criar o ficheiro "%s".

en: New Directory
pt: Nova pasta

en: Directory name:
pt: Nome da pasta:

en: newdir
pt: novapasta

en: Cannot create directory '%s'.
pt: Impossível criar a pasta "%s".

en: Rename
pt: Renomear

en: New name:
pt: Novo nome:

en: Cannot rename '%s' to '%s'.
pt: Impossível renomear "%s" para "%s".

en: Are you sure you want to delete '%s'?
pt: Tem a certeza que quer eliminar "%s"?

en: Cannot delete file '%s'.
pt: Impossível eliminar o ficheiro "%s".

en: Find Symbol
pt: Procurar símbolo

en: Match type:
pt: Comparar tipo:

en: Set file patterns under Project->Properties
pt: Definir padrões de ficheiros sob Projecto -> Propriedades

en: Reload all
pt: Recarregar todos

en: Add external directory
pt: Adicionar pasta externa

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Collapse to project root
pt: Colapsar para a raíz do projecto

en: Follow active editor
pt: Seguir o editor activo

en: Open a project to start using the plugin
pt: Abrir um projecto para começar a usar a extensão

en: Expand All
pt: Expandir tudo

en: Find in Files...
pt: Localizar em ficheiros...

en: Find File...
pt: Procurar ficheiro...

en: Find Symbol...
pt: Procurar símbolo...

en: Open File Manager
pt: Abrir gestor de ficheiros

en: Open Terminal
pt: Abrir terminal

en: Remove External Directory
pt: Remover pasta externa

en: New File...
pt: Novo ficheiro...

en: New Directory...
pt: Nova pasta...

en: Rename...
pt: Renomear...

en: Delete
pt: Eliminar

en: Debu_g
pt: De_purar

en: _Setup Program
pt: Programa de _configuração

en: Recent _Programs
pt: _Programas recentes

en: _Run/Continue
pt: Executa_r/Continuar

en: Run to _Cursor
pt: Executar até ao _cursor

en: Run to _Source
pt: Executar até à _fonte

en: Step _Into
pt: Passo para _dentro

en: Step _Over
pt: Passo por _cima

en: Step O_ut
pt: Passo para _fora

en: _Terminate
pt: _Terminar

en: Toggle _Breakpoint
pt: Alternar pontos de que_bra

en: _GDB Command
pt: Comando _GDB

en: _More
pt: _Mais

en: _Show Terminal
pt: Mo_strar terminal

en: _Reset Markers
pt: _Repor marcadores

en: _Cleanup Files
pt: Limpar fi_cheiros

en: _Window
pt: _Janela

en: _Auto Show
pt: Mostrar _automaticamente

en: Auto _Hide
pt: _Ocultar automaticamente

en: Show on _Error
pt: Mostrar nos _erros

en: _Unsorted
pt: Des_ordenado

en: _View Source
pt: _Ver fonte

en: S_ynchronize
pt: Si_ncronizar

en: _Interrupt
pt: _Interromper

en: _Send Signal
pt: Enviar _sinal

en: S_elect on
pt: S_eleccionar em

en: _Running
pt: A executa_r

en: _Stopped
pt: _Parado

en: _Exited
pt: _Saído

en: _Follow
pt: Se_guir

en: _Columns
pt: _Colunas

en: Show _Group
pt: Mostrar _grupo

en: Show _Core
pt: Mostrar nú_cleo

en: Add _Break
pt: Adicionar que_bra

en: Add _Watch
pt: Adicionar _observação

en: Apply on _Run
pt: Aplica_r ao executar

en: _Show @entry
pt: Mo_strar @entrada

en: Show _Address
pt: Mostr_ar endereço

en: _Modify
pt: _Modificar

en: _Watch
pt: _Observação

en: _Inspect
pt: _Inspecionar

en: _8-bit mode
pt: Modo _8-bit

en: _Default
pt: Pre_definição

en: _7 bit
pt: Modo _7-bit

en: _Locale
pt: _Língua

en: _Show .names
pt: Mo_strar .nomes

en: R_ead
pt: L_er

en: _Group by
pt: A_grupar por

en: _Jump To
pt: _Saltar para

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Expand
pt: _Expandir

en: _Binary
pt: _Binário

en: _Evaluate/Modify
pt: A_valiar/Modificar

en: _Watch Expression
pt: Obser_var expressão

en: _Inspect Variable
pt: _Inspeccionar variável

en: State
pt: Estado

en: Target Id
pt: Id destino

en: Core
pt: Núcleo

en: Threads
pt: Linhas

en: Location or expr
pt: Localização ou expressão

en: Times
pt: Vezes

en: Ignore
pt: Ignorar

en: #
pt: Nº

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Stack
pt: Pilha

en: Locals
pt: Locais

en: Expression
pt: Expressão

en: Watches
pt: Observações

en: Memory
pt: Memória

en: Enter gdb command:
pt: Inserir comando gdb:

en: Convert _UTF-8 to locale
pt: Converter _UTF-8 em local

en: _Thread
pt: _Linha

en: _Group
pt: _Grupo

en: _Frame
pt: _Moldura

en: Setup Program
pt: Programa de configuração

en: _Executable:
pt: _Executável:

en: _Arguments:
pt: _Argumentos:

en: En_vironment:
pt: A_mbiente:

en: _Working dir:
pt: _Pasta de trabalho:

en: _Load script:
pt: _Carregar script:

en: Auto _run program/exit gdb
pt: Executa_r automaticamente programa/saída gdb

en: _Non-stop mode
pt: Modo _Não-pára

en: _Temporary breakpoint on load at:
pt: Ponto de quebra _temporário ao carregar em:

en: _Delete all breakpoints, watches, inspects and registers
pt: Eliminar to_dos os pontos de quebra, observações, inspecções e registos

en: Program
pt: Programa

en: Open on
pt: Abrir em

en: g_db load
pt: carga g_db

en: p_rogram start
pt: início do p_rograma

en: Update all _views
pt: Actualizar todas as _vistas

en: <b>Panel</b>
pt: <b>Painel</b>

en: Default 8-bit text mode:
pt: Modo de texto 8-bit predefinido:

en: Display
pt: Mostrar

en: _member
pt: _Membro

en: and
pt: e

en: _argument
pt: _Argumento

en: names
pt: nomes

en: <b>Values</b>
pt: <b>Valores</b>

en: E_xpand on apply
pt: E_xpandir ao aplicar

en: S_how
pt: M_ostrar

en: children
pt: filhos

en: <b>Inspect</b>
pt: <b>Inspeccionar</b>

en: Show =li_brary messages
pt: Mostrar mensagens =li_brary

en: Show _tooltips
pt: Mostrar suges_tões

en: <b>Others</b>
pt: <b>Outros</b>

en: _Import
pt: _Importar

en: Enter assignment expression:
pt: Insira expressão de atribuição:

en: Inspect
pt: Inspeccionar

en: Object:
pt: Objecto:

en: Frame:
pt: Moldura:

en: _Apply on run
pt: _Aplicar ao executar

en: Expand
pt: Expandir

en: Start:
pt: Iniciar:

en: Count:
pt: Contagem:

en: _Expand on apply
pt: _Expandir ao aplicar

en: Program Terminal
pt: Terminal de programa

en: Registers
pt: Registos

en: breakpoint
pt: ponto de quebra

en: hardware breakpoint
pt: ponto de quebra físico

en: tracepoint
pt: ponto de rastreio

en: fast tracepoint
pt: ponto de rastreio rápido

en: write watchpoint
pt: escrever ponto de observação

en: access watchpoint
pt: aceder a ponto de observação

en: read watchpoint
pt: ler ponto de observação

en: catchpoint
pt: ponto de captura

en: unsupported MI
pt: MI não suportado

en: on load
pt: ao carregar

en: Run to Cursor
pt: Executar até ao cursor

en: There are two or more breakpoints at %s:%d.
    
    Use the breakpoint list to remove the exact one.
pt: Há dois ou mais pontos de quebra em %s:%d.
    
    Use a lista de pontos de quebra para remover um exactamente.

en: Add Breakpoint
pt: Adicionar ponto de quebra

en: Add Watchpoint
pt: Adicionar ponto de observação

en: Feed Terminal
pt: Terminal de Feed

en: Enter char # (0..255):
pt: Insira carácter # (0..255):

en: Scope: %s.
pt: Âmbito: %s.

en: No breakpoints. Hanging.
pt: Sem pontos de quebra. Pendurado.

en: GDB died unexpectedly with status %d.
pt: GDB morreu inesperadamente com o estado %d.

en: Program terminated.
pt: Programa terminado.

en: No executable set. Please set an executable under "Debug/Setup Program".
pt: Sem conjunto executável. Defina um executável em "Depurar/Configurar programa.

en: invalid data
pt: dados inválidos

en: no children in range
pt: sem filhos no intervalo

en: out of scope
pt: fora do âmbito

en: Duplicate inspect variable name.
pt: Nome de inspecção de variável duplicado.

en: Read Memory
pt: Memória de leitura

en: Scope: pointer size > %d, Data disabled.
pt: Âmbito: tamanho do ponteiro > %d, dados desactivados.

en: Modify
pt: Modificar

en: Evaluate/modify
pt: Avaliar/Modificar

en: Watch expression
pt: Observar expressão

en: Inspect variable
pt: Inspeccionar variável

en: Undefined GDB error.
pt: Erro GDB indefinido.

en: Select Folder
pt: Seleccionar pasta

en: Select File
pt: Seleccionar ficheiro

en: Scope: %s: %s.
pt: Âmbito: %s: %s.

en: Scope: created configuration file.
pt: Âmbito: ficheiro de configuração criado.

en: Loaded debug settings for %s.
pt: Carregadas definições de depuração para %s.

en: Could not load debug settings file %s: %s.
pt: Impossível carregar definições de depuração %s: %s.

en: %s: %s.
    
    Continue?
pt: %s: %s.
    
    Continuar?

en: Delete all breakpoints, watches et cetera?
pt: Eliminar todos os pontos de quebra, observações, etc.?

en: as _Name=value
pt: como _Nome=valor

en: as _Name = value
pt: como _Nome=valor

en: Scope Debugger
pt: Depurador de âmbito

en: Relatively simple GDB front-end.
pt: Front-end GDB relativamente simples.

en: Setup program
pt: Programa de configuração

en: Run/continue
pt: Executar/Continuar

en: Run to source
pt: Executar até à fonte

en: Terminate
pt: Terminar

en: Toggle breakpoint
pt: Alternar ponto de quebra

en: GDB command
pt: Comando GDB

en: Show terminal
pt: Mostrar terminal

en: Busy
pt: Ocupado

en: Ready
pt: Pronto

en: Hang
pt: Pendurado

en: Load
pt: Carregar

en: Build action activated. Terminate debugging?
pt: Acção de construção activada. Terminar depuração?

en: Breaks
pt: Quebras

en: Console
pt: Consola

en: Debug Console
pt: Consola de depuração

en: Thread group %s started.
pt: Grupo de linha %s iniciado.

en: Thread group
pt: Grupo de linha

en:  exited
pt:  saído

en:  with exit code %s
pt:  com código de saída %s

en: Send Signal
pt: Enviar sinal

en: Enter signal #:
pt: Insira sinal #:

en: Terminate Process
pt: Terminar processo

en: Enter exit code:
pt: Insira código de saída:

en: Running
pt: A executar

en: Stopped
pt: Parado

en: Scope: error reading [%s].
pt: Âmbito: erro ao ler [%s].

en: _Send
pt: _Enviar

en: _Busy
pt: _Ocupado

en: GDB Command
pt: Comando GDB

en: Sends the current file as attachment with your favorite mailer
pt: Envia o ficheiro actual como anexo com o seu programa de correio electrónico favorito

en: Recipient's Address
pt: Endereço de destino

en: Enter the recipient's e-mail address:
pt: Insira o endereço electrónico de destino:

en: Filename placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: O espaço reservado para o nome do ficheiro não foi encontrado. O comando executado pode ter falhado.

en: Recipient address placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: O espaço reservado para o endereço electrónico de destino não encontrado. O comando executado pode ter falhado.

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
pt: Impossível executar a aplicação de correio. Por favor, verifique a configuração.

en: Please define a mail client first.
pt: Por favor, defina uma aplicação de correio electrónico primeiro.

en: File has to be saved before sending.
pt: O ficheiro tem de ser gravado antes de ser enviado.

en: Mail
pt: Correio

en: Send by mail
pt: Enviar por correio

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
pt: Caminho e opções para a aplicação de correio:

en: Note: 
    	%f will be replaced by your file.
    	%r will be replaced by recipient's email address.
    	%b will be replaced by basename of a file
    	Examples:
    	sylpheed --attach "%f" --compose "%r"
    	mutt -s "Sending '%b'" -a "%f" "%r"
pt: Nota: 
    	%f será substituído pelo seu ficheiro.
    	%r será substituído pelo endereço electrónico de destino.
    	%b será substituído pelo nome base do ficheiro
    	Exemplos:
    	sylpheed --attach "%f" --compose "%r"
    	mutt -s "A enviar "%b"" -a "%f" "%r"

en: Show toolbar icon
pt: Mostrar ícone da barra de ferramentas

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
pt: Mostra um ícone na barra de ferramentas para facilitar o envio de ficheiros.

en: Use dialog for entering email address of recipients
pt: Usar diálogo para inserir os endereços electrónicos de destino

en: Send file by mail
pt: Enviar ficheiro por correio

en: Renamed plugin detected!
    
    GeanySendMail has been renamed to sendmail -- you surely have already recognised it. 
    Geany is able to migrate your old plugin configuration by moving the old configuration file to new location.
    Move now?
pt: Extensão renomeada detetada!
    
    GeanySendMail foi renomeado para SendMail -- certamente que já o reconheceu. 
    O Geany consegue migrar a sua configuração de extensões movendo-a para uma nova localização.
    Quer mover agora?

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
pt: A sua pasta de configuração antiga "%s" não pôde ser movida para "%s" (%s). Por favor, mova-a manualmente para a nova localização.

note: Build up menu entry
en: _Mail document
pt: Enviar o docu_mento

en: Sends the opened file as unzipped attachment by any mailer from your $PATH
pt: Envia o ficheiro aberto como um anexo não comprimido, por qualquer aplicação presente no seu $PATH

en: Try:
pt: Tentar:

en: Checking
pt: A verificar

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
pt: A verificar ficheiro "%s" (linhas %d até %d usando %s):

en: Checking file "%s" (using %s):
pt: A verificar "%s" (usando %s):

en: The checked text is spelled correctly.
pt: O texto verificado não contém erros ortográficos.

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
pt: A biblioteca Enchant não pôde ser inicializada (%s).

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
pt: erro desconhecido (talvez o idioma que escolheu não se encontre disponível)

en: Spell Check
pt: Correcção ortográfica

en: Checks the spelling of the current document.
pt: Verifica a ortografia do actual documento.

en: Run spell check once
pt: Executar o corrector ortográfico uma vez

en: Toggle spell check
pt: Alternar correcção ortográfica

note: initialise the dialog
en: Select Directory
pt: Seleccionar pasta

en: Show toolbar item to toggle spell checking
pt: Mostrar ícone na barra de ferramentas, para activar/desactivar correcção ortográfica enquanto digita

en: Show editor menu item to show spelling suggestions
pt: Mostrar menu no editor para sugestões ortográficas

en: Show suggestions in a sub menu of the editor menu
pt: Mostrar sugestões num sub-menu do menu do editor

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
pt: Imprimir palavras incorrectas e sugestões na janela de mensagens

en: <b>Interface</b>
pt: <b>Ambiente</b>

en: Check spelling when opening a document
pt: Verificar ortografia ao abrir um documento

en: Enabling this option will check every document after it is opened in Geany. Reloading a document will also trigger a re-check.
pt: Activar esta opção vai verificar qualquer documento após ser aberto no Geany. Recarregar um documento também força nova verificacção.

en: Language to use for the spell check:
pt: Idioma a usar para a correcção ortográfica:

en: _Directory to look for dictionary files:
pt: Pasta onde procurar os _dicionários:

en: Read additional dictionary files from this directory. For now, this only works with hunspell dictionaries. With Enchant 2.0 or later, the dictionaries are searched in a subfolder called "hunspell". See the plugin's Help for details.
pt: Ler dicionários adicionais desta pasta. De momento, só funciona com dicionários hunspell. Com o Enchant 2.0 ou posterior, os dicionários são procurados numa sub-pasta chamada "hunspell". Veja a ajuda da extensão para mais detalhes.

en: <b>Behavior</b>
pt: <b>Comportamento</b>

en: Spell checking while typing is now enabled
pt: Correcção ortográfica enquanto digita encontra-se activa agora

en: Spell checking while typing is now disabled
pt: Correcção ortográfica enquanto digita encontra-se desactiva agora

en: More...
pt: Mais...

en: (No Suggestions)
pt: (sem sugestões)

en: Add "%s" to Dictionary
pt: Adicionar "%s" ao dicionário

en: Ignore All
pt: Ignorar tudo

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
pt: Termo a procurar demasiado longo para mostrar
    sugestões de escrita no menu do editor.

en: Perform Spell Check
pt: Realizar correcção ortográfica

en: Default (%s)
pt: Predefinição (%s)

en: Toggle spell check (current language: %s)
pt: Alternar correcção ortográfica (idioma actual: %s)

en: Spelling Suggestions
pt: Sugestões de ortografia

en: Shift Column
pt: Deslocar coluna

en: Shift a selection left and right.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
pt: Deslocar a selecção à direita e à esquerda. 
    Esta extensão actualmente não é mantida. Quer ajudar a manter a extensão?

en: Shift Left
pt: Deslocar à esquerda

en: Shift Right
pt: Deslocar à direita

en: Converts lists into tables for different filetypes
pt: Converte listas em tabelas para diferentes tipos de ficheiros

note: OK. Something went not as expected. * We do have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
pt: Algo correu mal ao processar a selecção. A abortar

en: Convert selection to table
pt: Converter selecção em tabela

note: Build up menu entry for table_convert based on global file type
en: _Convert to table
pt: _Converter em tabela

en: Converts current marked list to a table.
pt: Converte a lista actualmente seleccionada numa tabela.

en: _More TableConvert
pt: _Mais TableConvert

en: TreeBrowser
pt: Navegador em árvore

en: This plugin adds a tree browser to Geany, allowing the user to browse files using a tree view of the directory being browsed.
pt: Esta extensão adiciona um navegador em árvore ao Geany, permitindo a navegação em ficheiros, na pasta actual, usando uma vista em árvore.

en: %s: no such directory.
pt: %s: pasta inexistente.

en: (Empty)
pt: (vazio)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
pt: Impossível executar o comando externo configurado "%s" (%s).

en: NewDirectory
pt: Nova pasta

en: NewFile
pt: Novo ficheiro

en: Target file '%s' exists.
    Do you really want to replace it with an empty file?
pt: O ficheiro destino "%s" já existe.
    Tem a certeza que o quer substituir por um ficheiro vazio?

en: Do you really want to delete '%s' ?
pt: Tem a certeza que quer eliminar "%s"?

en: Go _Up
pt: S_ubir

en: Set _Path From Document
pt: Definir _caminho do documento

en: _Open Externally
pt: _Abrir externamente

en: Open _Terminal
pt: Abrir _terminal

en: Set as _Root
pt: Definir como _raiz

en: Refres_h
pt: Actuali_zar

en: _Find in Files
pt: Localizar em _ficheiros

en: N_ew Folder
pt: N_ova pasta

en: _New File
pt: _Novo ficheiro

en: Rena_me
pt: Reno_mear

en: Close: %s
pt: Fechar: %s

en: Clo_se Child Documents
pt: Fechar documento_s-filho

en: _Copy Full Path to Clipboard
pt: _Copiar caminho completo para a área de transferência

en: E_xpand All
pt: E_xpandir tudo

en: Coll_apse All
pt: Col_apsar tudo

en: Show Boo_kmarks
pt: Mostrar mar_cadores

en: Sho_w Hidden Files
pt: Mostrar ficheiros oc_ultos

en: Show Tool_bars
pt: Mostrar _barras de ferramentas

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
pt: O ficheiro destino "%s" já existe, quer realmente substituir?

en: Go up
pt: Ir para cima

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Home
pt: Pasta pessoal

en: Set path from document
pt: Definir caminho a partir do documento

en: Track path
pt: Rastrear caminho

en: Hide bars
pt: Ocultar barras

en: Filter (*.c;*.h;*.cpp), and if you want temporary filter using the '!' reverse try for example this '!;*.c;*.h;*.cpp'
pt: Filtrar (*.c;*.h;*.cpp) e, se quiser uma filtragem temporária, use "!". Tente por exemplo isto "!;*.c;*.h;*.cpp"

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
pt: Barra de endereço por exemplo "/projectos/meu-projecto"

en: Tree Browser
pt: Navegador em árvore

en: External open command
pt: Comando externo para abrir

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
pt: O comando a executar ao usar o "Abrir com". Pode usar os descritores %f e %d.
    %f será substituído pelo nome do ficheiro incluindo o seu caminho completo
    %d será substituído pelo nome do caminho do ficheiro seleccionado, sem o nome do ficheiro

en: The terminal to use with the command "Open Terminal"
pt: O terminal a usar com o comando "Abrir terminal"

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Hidden
pt: Oculto

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: If position is changed, the option require plugin restart.
pt: Se a posição mudar, esta opção requer reinicialização da extensão.

en: Show icons
pt: Mostrar ícones

en: None
pt: Nenhum

en: Content-type
pt: Tipo de conteúdo

en: Show hidden files
pt: Mostrar ficheiros ocultos

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
pt: Em Windows, isto apenas oculta ficheiros precedidos de "." (ponto)

en: Hide object files
pt: Ocultar ficheiros objecto

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
pt: Não mostrar ficheiros objecto gerados no navegador, isto inclui *.o, *.obj, *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Reverse filter
pt: Reverte o filtro

en: Follow current document
pt: Seguir o documento activo

en: Single click, open document and focus it
pt: Clique único abre documento e foca-o

en: Double click open directory
pt: Clique duplo abre pasta

en: On delete file, close it if is opened
pt: Ao eliminar ficheiro, fechá-lo caso esteja aberto

en: Focus editor on file open
pt: Focar o editor ao abrir ficheiro

en: Show tree lines
pt: Mostrar as linhas da árvore

en: Show bookmarks
pt: Mostrar marcadores

en: Open new files
pt: Abrir novos ficheiros

en: Focus File List
pt: Focar a lista de ficheiros

en: Focus Path Entry
pt: Focar a entrada de caminho

en: Rename Object
pt: Renomear objecto

en: New Folder
pt: Nova pasta

en: Track Current
pt: Rastrear actual

en: Updatechecker
pt: Procurar actualizações

en: Checks whether there are updates for Geany available
pt: Verifica se há actualizações disponíveis para o Geany

en: There is a more recent version of Geany available: %s
pt: Há uma versão mais recente do Geany disponível: %s

en: No newer Geany version available.
pt: Não há nenhuma versão mais recente do Geany disponível.

en: Unable to perform version check.
    Error code: %d 
    Error message: »%s«
pt: Impossível verificar a versão.
    Código de erro: %d 
    Mensagem de erro: »%s«

en: Run updatecheck on startup
pt: Procurar actualizações ao iniciar

en: Check for Updates
pt: Procurar actualizações

en: Vim mode for Geany
pt: Modo Vim para o Geany

en: Insert Mode for Dummies: %s
pt: Modo Inserir para tontos: %s

en: ON
pt: LIG

en: OFF
pt: DESLIG

en: _Vim Mode
pt: Modo _Vim

en: Enable _Vim Mode
pt: Activar modo _Vim

en: Enable Vim Mode
pt: Activar modo Vim

en: Insert Mode for _Dummies
pt: Mo_do Inserir para tontos

en: Insert Mode for Dummies
pt: Modo Inserir para tontos

en: Start in _Insert Mode
pt: Iniciar em modo _Inserir

en: message-window
pt: janela-de-mensagens

en: sidebar
pt: barra lateral

en: separate-window
pt: janela-separada

en: none
pt: nada

en: on-connexion
pt: ao-ligar

en: utility
pt: utilidade

en: Bookmark this website
pt: Marcar esta página web

en: _Zoom
pt: _Ampliação

en: Zoom _In
pt: Ampl_iar

en: Zoom _Out
pt: Red_uzir

en: _Reset Zoom
pt: _Repor ampliação

en: Full-_content zoom
pt: Ampliar o texto _completo

en: _Back
pt: _Recuar

en: Go back
pt: Recuar

en: _Forward
pt: _Avançar

en: Go forward
pt: Avançar

en: Cancel loading
pt: Cancelar carregamento

note: don't show cancel
en: _Refresh
pt: Actualiza_r

en: Reload current page
pt: Recarregar página actual

en: Website information and settings
pt: Informações e definições do website

en: Web _Inspector
pt: _Inspector web

en: Toggle web inspector
pt: Alternar inspector web

en: Web helper
pt: Ajudante web

en: Display a preview web page that gets updated upon document saving and provide web analysis and debugging tools (aka Web Inspector), all using WebKit.
pt: Exibe uma página web que é actualizada cada vez que o documento é gravado, providencia igualmente ferramentas de depuração e análise (conhecidas por Inspector web), tudo usando o WebKit.

en: Web view
pt: Vista web

en: Web preview
pt: Antevisão web

en: Reload upon document saving
pt: Recarregar documento ao gravar

en: Browser auto reload
pt: Carregamento automático do navegador

en: Whether the browser reloads itself upon document saving
pt: Se o navegador se deve recarregar automaticamente ao gravar um documento

en: Browser last URI
pt: Último URI do navegador

en: Last URI visited by the browser
pt: Último URI visitado pelo navegador

en: List of bookmarks
pt: Lista de marcadores

en: Browser orientation
pt: Orientação do navegador

en: Orientation of the browser widget
pt: Orientação do widget do navegador

en: Browser position
pt: Posição do navegador

en: Position of the browser widget in Geany's UI
pt: Posição do widget do navegador no UI do Geany

en: Browser separate window geometry
pt: Geometria da janela do navegador, quando separado

en: Last geometry of the separated browser's window
pt: Última geometria da janela do navegador quando separada

en: Inspector detached
pt: Inspector separado

en: Whether the inspector is in a separate window or docked in the browser
pt: Se o inspector está numa janela separada ou ancorado no navegador

en: Secondary windows skip task bar
pt: Janelas secundárias não aparecem na barra de tarefas

en: Whether to tell the window manager not to show the secondary windows in the task bar
pt: Indica ao gestor de janelas se deve ou não mostrar janelas secundárias na barra de tarefas

en: Secondary windows are transient
pt: Janelas secundárias são transitórias

en: Whether secondary windows are transient children of their parent
pt: Se as janelas secundárias são filhas transitórias de seus pais

en: Secondary windows type
pt: Tipo das janelas secundárias

en: The type of the secondary windows
pt: Qual o tipo das janelas secundárias

en: Toggle Web Inspector
pt: Alternar Inspector web

en: Show/Hide Web View's Window
pt: Mostrar/Ocultar janela Vista web

en: Toggle bookmark for the current website
pt: Alternar marcador para a página web actual

note: Browser
en: Browser
pt: Navegador

note: Windows
en: Windows
pt: Janelas

en: Create new file
pt: Criar novo ficheiro

en: Create new directory
pt: Criar nova pasta

en: Create new workbench
pt: Criar nova bancada

en: Open workbench
pt: Abrir bancada

en: _Open
pt: _Abrir

en: Workbench files (.geanywb)
pt: Ficheiros de bancada (.geanywb)

en: Add project
pt: Adicionar projecto

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Project files (.geany)
pt: Ficheiros de projecto (.geany)

en: Add directory
pt: Adicionar pasta

en: Directory settings
pt: Definições de pasta

en: _OK
pt: _Aceitar

en: filter files using the workbench plugin
pt: filtrar ficheiros usando a extensão Bancada de trabalho

en: File patterns:
pt: Padrões de ficheiros:

en: Space separated list of patterns that are used to identify files that shall be displayed in the directory tree.
pt: Lista de padrões separados por espaços, usados para identificar ficheiros que são mostrados na árvore de pastas.

en: Space separated list of patterns that are used to identify files that shall not be displayed in the directory tree.
pt: Lista de padrões separados por espaços, usados para identificar ficheiros que não são mostrados na árvore de pastas.

en: Space separated list of patterns that are used to identify directories that shall not be scanned for source files.
pt: Lista separada por espaços, de padrões a ser usados para identificar pastas onde não se procurarão ficheiros fonte.

en: filter files using git (.gitignore)
pt: filtrar ficheiros usando git (.gitignore)

en: Note: the patterns above affect only the workbench directory and are not used in the Find in Files
    dialog.
pt: Nota: os padrões acima só afectam a pasta da bancada, não são usados no diálogo Localizar em ficheiros.

en: Workbench settings
pt: Definições da bancada

en: _Rescan all projects on open
pt: _Re-analisar todos os projectos ao abrir

en: If the option is activated (default), then all projects will be re-scanned on opening of the workbench.
pt: Se a opção estiver activa (predefinição); todos os projectos são re-analisados ao abrir a bancada.

en: _Enable live update
pt: _Activar actualização ao vivo

en: If the option is activated (default), then the list of files and the sidebar will be updated automatically if a file or directory is created, removed or renamed. A manual re-scan is not required if the option is enabled.
pt: Se a opção estiver activa (predefinição), a lista de ficheiros e a barra lateral serão actualizadas automaticamente se for criado, removido ou renomeado um ficheiro ou pasta. Não é necessária uma actualização manual.

en: _Expand on hover
pt: _Expandir ao pairar

en: If the option is activated, then a tree node in the sidebar will be expanded or collapsed by hovering over it with the mouse cursor.
pt: Se a opção estiver activa, os nós da árvore serão expandidos ou colapsados ao pairar com o cursor do rato sobre eles.

en: _Enable tree lines
pt: Activar linhas da árvor_e

en: If the option is activated, lines will be drawn between the nodes in the sidebar tree.
pt: Se a opção estiver activa, serão desenhadas linhas entre os nós ma árvore da barra lateral.

en: Could not create new workbench file: %s
pt: Impossível criar ficheiro de bancada: %s

en: Could not open workbench file: %s
pt: Impossível abrir ficheiro de bancada: %s

en: Could not save workbench file: %s
pt: Impossível gravar ficheiro de bancada: %s

note: Set metadata
en: Workbench
pt: Bancada

note: Create new menu item "New Workbench"
en: _New...
pt: _Nova...

note: Create new menu item "Open Workbench"
en: _Open...
pt: _Abrir...

note: Create new menu item "Workbench Settings"
en: S_ettings
pt: D_efinições

note: Create new menu item "Search Projects"
en: Search _projects
pt: Pesquisar _projectos

note: Create new menu item "Close Workbench"
en: _Close
pt: Fe_char

en: Create or open a workbench
    using the workbench menu.
pt: Criar ou abrir uma bancada
    usando o menu de bancadas.

en: Manage and customize multiple projects.
pt: Gerir e personalizar múltiplos projectos.

en: Could not add project file: %s
pt: Impossível adicionar ficheiro de projecto: %s

en: Could not create new file "%s":
    
    %s
pt: Impossível criar novo ficheiro "%s":
    
    %s

en: Do you really want to remove file "%s"?
    
    This cannot be undone!
pt: Tem a certeza que deseja remover "%s"?
    
    Isto não pode ser desfeito!

en: Do you really want to remove directory "%s" and all files in it?
    
    This cannot be undone!
pt: Deseja realmente remover a pasta "%s" e todos os ficheiros nela contidos?
    
    Isto não pode ser desfeito!

note: Remove file failed. Report error.
en: Could not remove file "%s".
pt: Impossível remover o ficheiro "%s".

note: Remove file failed. Report error.
en: Could not remove directory "%s".
pt: Impossível remover a pasta "%s".

en: _Add project...
pt: _Adicionar projecto...

en: _Remove project
pt: _Remover projecto

en: _Fold/unfold project
pt: _Dobrar/Desdobrar projecto

en: _Open all files in project
pt: _Abrir todos os ficheiros no projecto

en: _Close all files in project
pt: Fe_char todos os ficheiros no projecto

en: _Add directory...
pt: _Adicionar pasta...

en: _Remove directory
pt: _Remover pasta

en: _Rescan directory
pt: _Re-analisar pasta

en: _Directory settings
pt: _Definições da pasta

en: _Fold/unfold directory
pt: D_obrar/Desdobrar pasta

en: _Open all files in directory
pt: _Abrir todos os ficheiros no directório

en: _Close all files in directory
pt: Fe_char todos os ficheiros no directório

en: _Open all files in sub-directory
pt: Abrir t_odos os ficheiros na sub-pasta

en: _Close all files in sub-directory
pt: Fe_char todos os ficheiros na sub-pasta

en: _Expand all
pt: _Expandir tudo

en: _Collapse all
pt: _Colapsar tudo

en: _Add to Workbench Bookmarks
pt: _Adicionar aos marcadores da bancada

en: _Add to Project Bookmarks
pt: _Adicionar aos marcadores do projecto

en: _Remove from Bookmarks
pt: _Remover dos marcadores

en: _Create file here...
pt: _Criar ficheiro aqui...

en: _Create directory here...
pt: _Criar pasta aqui...

en: _Remove...
pt: _Remover...

en: Select search directory
pt: Seleccionar pasta a pesquisar

en: Found %lu project files in directory "%s".
    Please select the projects to add to the workbench.
pt: Encontrados %lu ficheiros de projecto na pasta "%s".
    Por favor, seleccione os projectos a adicionar à bancada.

en: Search projects
pt: Pesquisar projectos

en: Add to workbench?
pt: Adicionar à bancada?

en: Project path
pt: Caminho do projecto

note: Add label to vbox
en: Scanning directory:
pt: Pasta a pesquisar:

en: Base dir
pt: Pasta base

en: No directories
pt: Sem pastas

note: *** label ***
en: No workbench opened.
pt: Sem bancada aberta.

en: %s: %u Project | %s: %u Projects
pt[0]: %s: %u projecto
pt[1]: %s: %u projectos

en: Add a project using the context menu
    or select "Search projects" from the menu.
pt: Adicione um projecto usando o menu contextual
    ou seleccione "Pesquisar projectos" no menu.

en: %s
    Project file not found!
pt: %s
    Projecto não encontrado!

en: This project has no directories. Directories can be added to a project using the context menu.
pt: Este projecto não tem pastas. Pode adicioná-las através do menu contextual.

en: Could not setup file monitoring for directory: "%s". Error: %s
pt: Impossível configurar a monitorização de ficheiros para a pasta: "%s". Erro: %s

en: Failed to open git repository in folder %s.
pt: Falha ao abrir o repositório git na pasta %s.

en: Opened git repository in folder %s.
pt: Repositório git aberto na pasta %s.

en: Closed git repository in folder %s.
pt: Repositório git fechado na pasta %s.

en: Directory-Name: %s
pt: Nome da pasta: %s

en: Base-Directory: %s
pt: Pasta-base: %s

en: File Patterns:
pt: Padrões de ficheiro:

en: Ignored Dir. Patterns:
pt: Padrões de pasta a ignorar:

en: Ignored File Patterns:
pt: Padrões de ficheiro a ignorar:

en: Number of Sub-Directories: %u
pt: Número de sub-pastas: %u

en: Number of Files: %u
pt: Número de ficheiros: %u

en: Project: %s
pt: Projecto: %s

en: File: %s
pt: Ficheiro: %s

en: Number of Directories: %u
pt: Número de pastas: %u

en: 
    The project contains unsaved changes!
pt: 
    O projecto contém alterações por gravar!

en: File %s is not a valid workbench file!
pt: O ficheiro %s não é um ficheiro de bancada válido!

en: XML Snippets
pt: Excertos de código XML

en: Autocompletes XML/HTML tags using snippets.
pt: Conclusão automática de etiquetas  XML/HTML usando excertos de código.
