Geany-Plugins 2.0 - en to pt translation catalogue (489 entries)

en: (Empty Line)
pt: (Linha vazia)

en: _Remove Bookmark
pt: _Remover Bookmark

note: Translators: Number is meant at this point.
en: No.
pt: Não.

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Bookmarks
pt: Marcadores

note: complete update
en: _Update
pt: At_ualizar

en: _Hide Message Window
pt: _Ocultar Janela de Mensagens

en: File
pt: Arquivo

en: Line
pt: Linha

en: Task
pt: Tarefa

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Context:
pt: Contexto:

en: XML tagging
pt: Rotulação XML

en: Tag name to be inserted:
pt: Nome de rótulo a ser inserido:

en: Open URI
pt: Abrir URI

en: Copy URI
pt: Copiar URI

en: Close Ot_her Documents
pt: Fec_har Outros Documentos

en: C_lose All
pt: _Fechar Todos

en: Show Document List
pt: Exibir Lista de Documentos

en: Plugin configuration directory could not be created.
pt: O diretório de configuração de plugins não pôde ser criado.

en: Focus Bookmark List
pt: Focar Lista de Bookmarks

en: Focus Tasks List
pt: Focar Lista de Tarefas

en: Update Tasks List
pt: Atualizar Lista de Tarefas

en: Run XML tagging
pt: Executar rotulação de XML

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
pt: Exibir um item na barra de ferramentas para mostrar uma lista dos arquivos atualmente abertos

en: Show available Tasks in the Messages Window
pt: Exibir Tarefas disponíveis na Janela de Mensagens

en: Show tasks of all documents
pt: Exibir tarefas de todos os documentos

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
pt: Exibe ou não as tarefas de todos os documentos abertos na lista ou somente as do documento atual.

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
pt: Especificar uma lista separada por ponto-e-vírgula dos símbolos de pesquisa.

en: Search tokens:
pt: Pesquisar símbolos:

en: Show status icon in the Notification Area
pt: Exibir ícone de estado na Área de Notificação

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
pt: Exibir bookmarks definidos (linhas marcadas) na barra lateral

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
pt: Marcar todas as ocorrẽncias de uma palavra ao fazer duplo clique sobre ela

en: Strip trailing blank lines
pt: Remover linhas em branco no final

en: XML tagging for selection
pt: Rotular XML para seleção

note: Set metadata
en: Addons
pt: Complementos

en: Various small addons for Geany.
pt: Diversos pequenos complementos para o Geany.

note: Frame, which is the returned widget Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened
en: Switch header/implementation
pt: Alternar cabeçalho/implementação

en: Implementations extensions
pt: Extensões de implementações

en: Headers extensions
pt: Extensões de cabeçalhos

note: Set metadata
en: Code navigation
pt: Navegação no Código

en: Debug
pt: Depurar

en: Breakpoints
pt: Pontos de quebra

en: Could not parse the output of command
pt: Não foi possível reconhecer a saída do comando

en: Put output in buffer
pt: Colocar saída no buffer

en: Command 0:
pt: Comando 0:

en: Command 1:
pt: Comando 1:

en: %w will be replaced with current word
pt: %w será substituída pela palavra atual

en: Document current word
pt: Palavra atual do documento

en: Document interactive
pt: Documento interativo

en: Extra Selection
pt: Seleção Extra

en: E_xtra Selection
pt: Seleção E_xtra

en: _Column Mode
pt: Modo _Coluna

en: Column mode
pt: Modo coluna

en: Select to _Line
pt: Selecionar até _Linha

en: Select to line
pt: Seleciona até a linha

en: Select to Matching _Brace
pt: Selecionar até o C_olchete Casado

en: Select to matching brace
pt: Selecionar até o colchete casado

en: boolean value
pt: valor booleano

en: invalid boolean value "%s"
pt: valor booleano inválido "%s"

en: invalid template: %s
pt: template inválido: %s

en: position name
pt: nome da posição

en: invalid position "%s"
pt: posição inválida "%s"

en: policy name
pt: nome da política

en: invalid policy "%s"
pt: política inválida "%s"

en: merge policy
pt: polígica de fusão

en: invalid merge policy "%s"
pt: política de fusão inválida "%s"

en: type
pt: tipo

en: invalid type "%s"
pt: tipo inválido "%s"

en: invalid setting name "%s"
pt: nome de definição inválido "%s"

en: setting identifier
pt: identificador de definição

en: Unknown type "%s", is it a typo?
pt: Tipo desconhecido "%s", foi um erro de digitação?

en: match identifier
pt: identificador de casamento

en: match identifier is empty
pt: Identificador de casamento está vazio

en: documentation type identifier
pt: identificador de tipo de documentação

en: documentation type
pt: tipo de documentação

en: invalid regular expression: %s
pt: expressão regular inválida: %s

en: invalid environment description: %s
pt: descrição de ambiente inválida: %s

en: setting
pt: definição

en: section name
pt: nome de seção

en: duplicated section "%s"
pt: seção duplicada "%s"

en: invalid section name "%s"
pt: nome de seção inválido "%s"

en: input is empty
pt: entrada está vazia

en: Parser warning: %s:%u:%u: %s
pt: Aviso do analisador: %s:%u:%u: %s

en: Parser error: %s:%u:%u: %s
pt: Erro do analisador: %s:%u:%u: %s

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
pt: Arquivo de configuração de tipo de arquivo para a linguagem "%s" não encontrado: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
pt: Falha ao carregar tipo de arquivo "%s" do arquivo "%s": %s

en: Documentation Generator
pt: Gerador de Documentação

en: Generates documentation basis from source code
pt: Gera documentação base a partir do código-fonte

en: Failed to load configuration: %s
pt: Falha ao carregar configuração: %s

en: Failed to save configuration: %s
pt: Falha ao salvar configuração: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
pt: Falha ao encontrar arquivo de configuração para o tipo de arquivo "%s": %s

en: Insert Documentation Comment
pt: Inserir Comentário de Documentação

en: _Document Current Symbol
pt: Símbolo Atual do _Documento

en: Generate documentation for the current symbol
pt: Gerar documentação para o símbolo atual

en: Document _All Symbols
pt: Document_ar Todos os Símbolos

en: Generate documentation for all symbols in the current document
pt: Gerar documentação para todos os símbolos do documento atual

en: _Reload Configuration Files
pt: _Recarregar Arquivos de Configuração

en: Force reloading of the configuration files
pt: Forçar recarga dos arquivos de configuração

en: _Edit Current Language Configuration
pt: _Editar Configuração da Linguagem Atual

en: Open the current language configuration file for editing
pt: Abrir o arquivo de configuração da linguagem atual para edição

en: Open _Manual
pt: Abrir _Manual

en: Open the manual in a browser
pt: Abrir o manual em um navegador

note: build tools menu item
en: _Documentation Generator
pt: Gerador de _Documentação

note: General
en: General
pt: Geral

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
pt: _Salvar o arquivo antes de gerar a documentação

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
pt: Salvar ou não o documento atual no disco antes de gerar a documentação. Esse é um detalhe técnico, mas é atualmente necessário para ter uma lista de rótulos atualizada. Se você desabilitar essa opção e solicitar a geração de documentação em um documento modificado, o comportamento pode ser surpreendente, já que o comentário será gerado para o último estado salvo deste documento e não o atual.

note: indent
en: _Indent inserted documentation
pt: Endentar documentação _inserida

en: Whether the inserted documentation should be indented to fit the indentation at the insertion position.
pt: Endentar ou não a documentação inserida para ajustar-se à endentação na posição de inserção.

note: Documentation type
en: Documentation type
pt: Tipo de Documentação

en: Choose the documentation type to use with each file type. The special language "All" on top of the list is used to choose the default documentation type, used for all languages that haven't one set.
pt: Escolher o tipo de documentação para usar com cada tipo de arquivo. A linguagem especial "Tudo" no topo da lista é usada para escolher o tipo de documentação padrão, usada para todas as linguagens que ainda não tiverem um tipo definido.

note: Environ editor
en: Global environment
pt: Ambiente global

en: Global environment overrides and additions. This environment will be merged with the file-type-specific ones.
pt: Substituições e adições do ambiente global. Esse ambiente será fundido com aqueles específicos de tipos de arquivo.

en: File "%s" exists but is not a regular file
pt: O arquivo "%s" existe mas não é um arquivo regular

en: %s: no such file or directory
pt: %s: arquivo ou diretório não existente

en: Failed to resize memory output stream
pt: Falha ao redimensionar fluxo de saída de memória

en: Argument parsing regular expression did not match (argument list was: "%s")
pt: Reconhecimento de expressão regular de argumento não casa (a lista de argumentos foi "%s")

en: Failed to add global environment, skipping: %s
pt: Falha ao adicionar ambiente global, pulando: %s

en: Failed to build comment: %s
pt: Falha ao construir comentário: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
pt: Tipo de documentação "%s" não existe para a linguagem "%s".

en: No setting applies to symbol "%s" of type "%s" at line %lu.
pt: Nenhuma definição aplica-se ao símbolo "%s" do tipo "%s" na linha %lu.

en: No valid tag at line %d.
pt: Nenhum rótulo válido na linha %d.

en: Unknown option
pt: Opção desconhecida

en: Invalid option or proxy: either the proxy's property or the option type is incompatible.
pt: Opção ou proxy inválido: ou a propriedade do proxy ou o tipo de opção é incompatível.

en: Unknown value type for keyfile entry %s::%s
pt: Tipo de valor desconhecido para entrada de arquivo chave %s::%s

en: Error retrieving keyfile entry %s::%s: %s
pt: Erro ao recuperar entrada de arquivo chave %s::%s: %s

en: Language
pt: Linguagem

en: All
pt: Tudo

en: Default documentation type for languages that does not have one set
pt: Tipo de documentação padrão para linguagens que não tem um tipo definido

en: Insert Numbers
pt: Inserir Números

en: Counting...
pt: Contando...

en: Preparing...
pt: Preparando...

en: Inserting...
pt: Inserindo...

en: For base 11 and above
pt: Para base 11 e acima

en: _Start:
pt: _Início:

en: S_tep:
pt: _Passo:

en: Letters:
pt: Letras:

en: _Upper
pt: Maiúsc_ulas

en: _Lower
pt: _Minúscul_o

en: Base _prefix
pt: _Prefixo base

en: 0 for octal, 0x for hex, + for positive decimal
pt: 0 para octal, 0x para hexa, + para decimal positivo

en: Sp_ace
pt: Esp_aço

en: Environments
pt: /Ambientes

en: Formatting
pt: Formatação

en: Document Structure
pt: Estrutura do Documento

en: Lists
pt: Listas

en: Math
pt: Matemática

en: Insert Environment
pt: Inserir Ambiente

en: Environment:
pt: Ambiente:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
pt: Não foi possível determinar onde inserir o pacote: %s
    Por favor, tente inserir o pacote manualmente

en: Could not determine where to insert package: %s
pt: Não foi possível determinar onde inserir o pacote: %s

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nome(s) do(s) autor(es), separado(s) por 'and' se for mais de um

en: Title of the book, if only part of it is being cited
pt: Título do livro, se somente parte dele estiver sendo citada

en: Chapter number
pt: Número do capítulo

en: Citation key of the cross-referenced entry
pt: Chave de citação da entrada de referẽncia cruzada

en: Edition of the book (such as "first" or "second")
pt: Edição do livro (algo como "primeira" ou "segunda")

en: Name(s) of the editor(s), separated by 'and' if more than one
pt: Nome(s) do(s) editor(es), separado(s) por 'and' se for mais de um

en: Specification of electronic publication
pt: Especificação da publicação eletrônica

en: Publishing method if the method is nonstandard
pt: Método de publicação, caso seja um método não padrão

en: Institution that was involved in the publishing
pt: Instituição que esteve envolvida na publicação

en: Journal or magazine in which the work was published
pt: Revista na qual o livro foi publicado

en: Hidden field used for specifying or overriding the alphabetical order of entries
pt: Campo oculto usado para especificar ou sobrepor a ordem alfabética das entradas

en: Month of publication or creation if unpublished
pt: Mês de publicação ou criação se não tiver sido publicada

en: Miscellaneous extra information
pt: Miscelânea de informações extras

en: Number of journal, magazine, or tech-report
pt: Número de journal, revista ou relatório técnico

en: Sponsor of the conference
pt: Patrocinador da conferência

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
pt: Números de página separados por vírgulas ou hífens duplos

en: Name of publisher
pt: Nome da editora

en: School where thesis was written
pt: Escola onde a tese foi escrita

en: Series of books in which the book was published
pt: Séries de livros na qual o livro foi publicado

en: Title of the work
pt: Título do trabalho

en: Type of technical report
pt: Tipo de relatório técnico

en: Internet address
pt: Endereço na internet

en: Number of the volume
pt: Número do volume

en: Year of publication or creation if unpublished
pt: Ano de publicação ou criação se não tiver sido publicado

en: Runs LaTeX wizard
pt: Executar assistente LaTeX

en: Marks selected text as italic
pt: Marca o texto selecionado como itálico

en: Marks selected text as bold
pt: Marca o texto selecionado como negrito

en: Underlines selected text
pt: Sublinha o texto selecionado

en: Centered
pt: Centralizado

en: Left side oriented
pt: Alinhado à esquerda

en: Right side oriented
pt: Alinhado à direita

en: Use KOMA script by default
pt: Usar script KOMA por padrão

en: Show extra plugin toolbar
pt: Exibir barra de plugins extra

en: Don't care about this inside plugin
pt: Não se preocupe com esse plugin interno

en: Always perform autocompletion on LaTeX
pt: Sempre executar auto-completação no LaTeX

en: Modus of autocompletion
pt: Modo de auto-completação

en: Insert Label
pt: Inserir Rótulo

en: Label name:
pt: Nome do rótulo:

en: Insert Command
pt: Inserir Comando

en: Command name:
pt: Nome do Comando:

en: Insert Reference
pt: Inserir Referẽncia

en: Reference name:
pt: Nome da referência:

en: _Standard Reference
pt: Referência Pa_drão

en: _Page Reference
pt: Referẽncia de _Página

en: _Add both
pt: Incluir _Ambos

en: More
pt: Mais

en: Add additional package
pt: Incluir pacote adicional

en: Package name:
pt: Nome do pacote:

en: Package options:
pt: Opções de pacote:

en: Dear Sir or Madame
pt: Prezado Sr. ou Sra.

en: With kind regards
pt: Atenciosamente

en: No template assigned. Aborting
pt: Nenhum template atribuído. Abortando.

en: Set the template which should be used for creating the new document
pt: Definir o template que deve ser usado para criar o novo documento

en: Default
pt: Padrão

en: Choose the kind of document you want to write
pt: Escolha o tipo de documento que você quer escrever

en: Presentation
pt: Apresentação

note: Encoding
en: Encoding:
pt: Codificação

en: Set the encoding for your new document
pt: Define a codificação para o seu novo documento

en: Set the default font size of your new document
pt: Define o tamanho da fonte padrão do seu novo documento

note: Author
en: Author:
pt: Autor:

en: Sets the value of the \author command. In most cases this should be your name
pt: Define o valor do comando \author. Na maioria dos casos, deve ser o seu nome

note: Date
en: Date:
pt: Data:

en: Sets the value of the \date command inside header of your new created LaTeX-document. Keeping it at \today is a good decision if you don't need any fixed date.
pt: Define o valor do comando \date dentro do cabeçalho do seu novo documento LaTeX. Mantê-lo como \today é uma boa decisão se você não precisar de uma data fixa.

note: Title of the new document
en: Title:
pt: Título:

en: Sets the title of your new document.
pt: Define o título do seu documento.

note: Papersize
en: Paper size:
pt: Tamanho do papel:

en: Choose the paper format for the newly created document
pt: Escolha o formato de papel para o seu novo documento

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
pt: Orientação do Papel:

en: Choose the paper orientation for the newly created document
pt: Escolha a orientação do papel para o seu novo documento

en: Use KOMA-script classes if possible
pt: Usar classes KOMA-script se possível

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
pt: Usa as classes KOMA-script de Markus Kohm.
    Lembre-se: para compilar o seu documento essas classes devem estar previamente instaladas.

en: Use draft mode
pt: Usar modo rascunho

en: Set the draft flag inside new created documents to get documents with a number of debugging helpers
pt: Define o flag draft dentro de novos documentos para obter documentos com ajudantes de depuração

en: Run LaTeX-Wizard
pt: Executar LaTeX-Wizard

en: Insert \label
pt: Inserir \label

en: Insert \ref
pt: Inserir \ref

en: Insert linebreak \\
pt: Inserir quebra de linha \\

en: Insert command
pt: Inserir comando

en: Turn input replacement on/off
pt: Liga/Desliga a substituição de entrada

en: Replace special characters
pt: Substituir caracteres especiais

en: Run insert environment dialog
pt: Executar o diálogo Inserir Ambiente

en: Insert \item
pt: Inserir \item

en: Format selection in bold font face
pt: Formatar seleção em negrito

en: Format selection in italic font face
pt: Formatar seleção em itálico

en: Format selection in typewriter font face
pt: Formatar seleção em fonte máquina de escrever

en: Format selection centered
pt: Formatar seleção centralizado

en: Format selection left-aligned
pt: Formatar seleção alinhado à esquerda

en: Format selection right-aligned
pt: Formatar seleção alinhada à direita

en: Insert description list
pt: Inserir lista de descrição

en: Insert itemize list
pt: Inserir lista itemize

en: Insert enumerate list
pt: Inserir lista enumerate

en: Set selection one level up
pt: Definir seleção um nível acima

en: Set selection one level down
pt: Definir seleção um nível para baixo

en: Insert \usepackage{}
pt: Inserir \usepackage{}

en: glatex_set_autocompletion_contextsize has been initialized with an invalid value. Default value taken. Please check your configuration file
pt: glatex_set_autocompletion_contextsize foi inicializado com um valor inválido. Assumido valor padrão. Por favor, verifique o seu arquivo de configuração

en: page \pageref{{{reference}}}
pt: página \pageref{{{reference}}}

en: \ref{{{reference}}}, page \pageref{{{reference}}}
pt: \ref{{{reference}}}, página \pageref{{{reference}}}

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
pt: Inicia um Assistente para criar facilmente documentos LaTeX

en: I_nsert Special Character
pt: I_nserir Caracter Especial

en: Helps to use some not very common letters and signs
pt: Ajuda a usar algumas letras e símbolos não muito comuns

en: Insert _Reference
pt: Inserir _Referência

en: Inserting references to the document
pt: Inserindo referências no documento

en: Insert _Label
pt: Inserir Rótu_lo

en: Helps at inserting labels to a document
pt: Ajuda a inserir rótulos em um documento

en: Insert _Environment
pt: Inserir Ambi_ente

en: Helps at inserting an environment a document
pt: Ajuda a inserir um ambiente no documento

en: Insert P_ackage
pt: Inserir P_acote

en: A small dialog to insert \usepackage{} into header of current file
pt: Um pequeno diálogo para inserir \usepackage{} no cabeçalho do arquivo atual

en: _Format
pt: _Formatar

note: Add font size menu
en: F_ont size
pt: Tamanh_o da fonte

en: _Special Character Replacement
pt: _Substituir Caracteres Especiais

en: Bulk _Replace Special Characters
pt: Substitui_r Caracteres Especiais em Volume

en: _Replace selected special characters with TeX substitutes
pt: Substitui_r os caracteres especiais selecionados com substitutos TeX

en: Toggle _Special Character Replacement
pt: Alternar _Substituição de Caracteres Especiais

en: Insert _Command
pt: Inserir _Comando

en: Inserting customized command to document
pt: Inserindo comandos personalizados no documento

en: Greek letters
pt: Letras Gregas

en: German umlauts
pt: Umlauts Alemães

en: Arrow characters
pt: Caracteres de Seta

en: Relational
pt: Relacional

en: Binary operation
pt: Operação binária

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Typewriter
pt: Máquina de escrever

en: Small Caps
pt: Caixa Alta

en: Slanted
pt: Inclinado

en: Emphasis
pt: Enfatizado

en: IBM 850 code page
pt: Página de código IBM 850

en: IBM 852 code page
pt: Ṕágina de código IBM 852

en: Don't set any encoding
pt: Não definir nenhum encoding

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     expected type "%s" or "%s" for argument #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tipo esperado "%s" ou "%s" para o argumento #%d

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tabela inválida no argumento #%d:
     tipo esperado "%s" para o elemento #%d

note: * glspi_ver.c - This file is part of the Lua scripting plugin for the Geany IDE * See the file "geanylua.c" for copyright information.
en: Lua Script
pt: Script Lua

en: Lua Script Plugin
pt: Plugin para Scripts Lua

en: Lua script error:
pt: Erro no script Lua:

en: Script timeout
pt: Tempo esgotado do script

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
pt: Um script Lua parece levar tempo demais para completar.
    Vocẽ quer continuar esperando?

en: Script timeout exceeded.
pt: Tempo esgotado do script excedido.

en: (error object is not a string)
pt: (objeto erro não é uma string)

en: Unknown Error inside script.
pt: Erro desconhecido dentro do script.

en: Out of memory.
pt: Sem memória.

en: Failed to open script file.
pt: Falha ao abrir arquivo de script.

en: Unknown error while loading script file.
pt: Erro desconhecido ao carregar arquivo de script.

en: _Lua Scripts
pt: Scripts _Lua

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
pt:      ==>> %s: Construindo menu de '%s'

en: Nothing to configure!
pt: Nada para configurar!

en: You can create the script:
    
    "%s"
    
    to add your own custom configuration dialog.
pt: Você pode criar o script:
    
    "%s"
    
    para incluir o seu próprio diálogo de configuração personalizado.

en: Open file
pt: Abrir arquivo

en: Select file
pt: Selecionar arquivo

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Select Color
pt: Selecionar Cor

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Select Font
pt: Selecionar Fonte

en: Select...
pt: Selecionar...

en: Error in module "%s" at function navigate():
    unknown navigation mode "%s" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função navigate():
    modo de navegação desconhecido "%s" para o argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
    API command "%s" not implemented.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    comando da API "%s" não implementado.

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    argumentos insuficientes para o comando "%s".

en: Error in module "%s" at function %s():
    unknown command "%s" given for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" da função %s():
    comando desconhecido "%s" dado pelo argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
     tabela inválida no argumento #%d:
      flag desconhecida "%s" para o elemento #%d

en: <too large to display>
pt: <grande demais para exibir>

en: File exists
pt: O arquivo existe

en: Do you want to overwrite it?
pt: Você quer sobrescrevê-lo?

en: confirm
pt: confirmar

en: Save file
pt: Salvar arquivo

en: Error in module "%s" at function pickfile():
    failed to parse filter string at argument #3.
pt: Erro no módulo "%s" na função pickfile():
    falhou ao reconhecer string de filtro no argumento #3.

en: Error in module "%s" at function %s():
    expected string "open" or "save" for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    string "open" ou "save" esperada pelo argumento #1.

en: %s: Can't load support library %s!
pt: %s: Biblioteca de apoio %s não pôde ser carregada!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
pt: %s: Falha ao inicializar biblioteca de apoio %s!

en: %s: Support library version mismatch: %s for %s (should be %s)!
pt: %s: Versão da biblioteca de apoio não casa: %s para %s (deveria ser %s)!

en: %s: Support library ABI mismatch: %d for %s (should be %d)!
pt: %s: Versão da biblioteca de apoio ABI não casa: %d para %s (deveria ser %d)!

en: %s: Can't find support library %s!
pt: %s: Biblioteca de apoio %s não encontrada!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
pt: O plugin %s falhou em carregar apropriadamente.
    Por favor, verifique a sua instalação.

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
pt: Erro no módulo "%s" na função %s():
    widget "%s"  não encontrado para o argumento #1.

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
pt: Erro no módulo "%s" na função %s() argumento #2:
    widget "%s" não tem símbolo nomeado "%s".

en: unknown
pt: desconhecido

en: Project Preferences
pt: Preferẽncias do Projeto

en: New Project
pt: Novo Projeto

en: C_reate
pt: C_riar

en: Name:
pt: Nome:

en: Location:
pt: Local:

en: Choose Project Location
pt: Escolher Local do Projeto

en: Base path:
pt: Caminho base:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
pt: Diretório base para todos os arquivos que compõem o projeto. Pode ser um novo caminho, ou uma árvore de diretório existente. Você pode usar caminhos relativos ao nome de arquivo do projeto.

en: Choose Project Base Path
pt: Escolher Caminho Base do Projeto

en: Generate file list on load
pt: Gerar lista de arquivos ao carregar

en: Type:
pt: Tipo:

en: Project file "%s" already exists
pt: Arquivo de projeto "%s" já existe

en: _Project
pt: _Projeto

en: Delete Project
pt: Excluir Projeto

en: Add File
pt: Incluir Arquivo

en: Preferences
pt: Preferẽncias

en: Find in Project
pt: Pesquisa em Projeto

en: Remove File
pt: Remover arquivo

en: H_ide Sidebar
pt: Ocultar S_idebar

en: Project
pt: Projeto

en: Project "%s" opened.
pt: Projeto "%s" aberto.

en: No changes were made.
pt: Nenhuma alteração foi feita.

en: Do you really want to revert: %s?
pt: Você deseja mesmo reverter: %s?

en: Do you really want to add: %s?
pt: Você deseja mesmo incluir: %s?

en: Do you really want to remove: %s?
pt: Você deseja mesmo remover: %s?

en: Do you really want to update?
pt: Você deseja mesmo atualizar?

en: Commit Y/N
pt: Submeter S/N

en: Status
pt: Estado

en: Path
pt: Caminho

en: Commit
pt: Submeter

en: _De-/select all files
pt: _De-/selecionar todos os arquivos

en: <b>Commit message:</b>
pt: <b>Mensagem de submeter:</b>

en: Nothing to commit.
pt: Nada para submeter.

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
pt: Definir a flag Alterado para abas de documentos criados pelo plugin

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
pt: Se essa opção estiver ativada, cada nova aba de documento criado pelo plugin CV será marcada como alterada. Mesmo que essa opção seja útil algumas vezes, pode causar diálogos de mensagens "Você quer salvar" irritantes.

en: Confirm adding new files to a VCS
pt: Confirmar inclusão de novos arquivos em um SCV

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
pt: Exibe um diálogo de confirmação ao incluir um novo (criado) arquivo ao SCV.

en: Maximize commit dialog
pt: Maximizar diálogo de submeter

en: Show commit dialog maximize.
pt: Exibe o diálogo de submeter maximizado.

en: Use external diff viewer
pt: Usar vizualizador de diff externo

en: Use external diff viewer for file diff.
pt: Usar vizualizador externo de diff para diff de arquivos.

en: Show VC entries at editor menu
pt: Exibir entradas VC no menu do editor

en: Show entries for VC functions inside editor menu
pt: Exibir entradas para funções VC dentro do menu do editor

en: Enable CVS
pt: Habilitar CVS

en: Enable GIT
pt: Habilitar GIT

en: Enable Fossil
pt: Habilitar Fossil

en: Enable SVN
pt: Habilitar SVN

en: Enable SVK
pt: Habilitar SVK

en: Enable Bazaar
pt: Habilitar Bazaar

en: Enable Mercurial
pt: Habilitar Mercurial

en: Spellcheck language
pt: Linguagem para verificação ortográfica

en: Make a diff from the current active file
pt: Faz um diff do arquivo atualmente ativo

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
pt: _Reverter

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
pt: Restaura cópia funcional antiga do arquivo (desfaz edições locais).

note: Blame for current file
en: _Blame
pt: _Culpar

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
pt: Exibe as alterações feitas em um arquivo por revisão e autor.

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
pt: _Histórico (log)

en: Shows the log of the current file
pt: Exibe o log do arquivo atual

note: add current file
en: _Add to Version Control
pt: _Incluir no Controle de Versões

en: Add file to repository.
pt: Inclui arquivo no repositório.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
pt: _Remover do Controle de Versões

en: Remove file from repository.
pt: Remove arquivo do repositório.

en: _Directory
pt: _Directório

en: Make a diff from the directory of the current active file
pt: Cria um diff do diretório do arquivo atualmente ativo

en: Restore original files in the current folder (undo local edits).
pt: Restaura arquivos originais na pasta atual (desfaz edições locais).

en: Shows the log of the current directory
pt: Exibe o log do diretório atual

en: _Base Directory
pt: Diretório _Base

en: Make a diff from the top VC directory
pt: Cria um diff do diretório topo do CV

en: Revert any local edits.
pt: Reverter quaisquer edições locais.

en: Shows the log of the top VC directory
pt: Exibe o log do diretório topo do CV

en: _VC file Actions
pt: Ações de arquivo _VC

en: Show diff of file
pt: Exibir diff de arquivo

en: Show diff of directory
pt: Exibir diff de diretório

en: Show diff of basedir
pt: Exibir diff do diretório base

en: Commit changes
pt: Submeter alterações

en: Show status
pt: Exibir estado

en: Revert single file
pt: Reverter arquivo único

en: Revert directory
pt: Reverter diretório

en: Revert base directory
pt: Reverter diretório base

en: Update file
pt: Atualizar arquivo

en: _VC
pt: C_V

note: Create the current file Submenu
en: _File
pt: _Arquivo

note: Status of basedir
en: _Status
pt: E_stado

en: Show status.
pt: Exibe estado.

en: Update from remote repository.
pt: Atualizar do repositório remoto.

note: Commit all changes
en: _Commit...
pt: _Submeter...

en: Commit changes.
pt: Submete alterações.

en: Creating dummy text with Geany
pt: Criação de texto modelo com o Geany

en: Enter the length of Lipsum text here
pt: Informe o tamanho do texto Lipsum

en: Include Pseudotext to your code
pt: Incluir Pseudotexto no seu código

en: Insert Lipsum text
pt: Inserir texto Lipsum

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Delete
pt: Excluir

en: Debu_g
pt: Dep_urar

en: Recipient's Address
pt: Endereço do Destinatário

en: Enter the recipient's e-mail address:
pt: Insira o endereço de e-mail do destinatário:

en: Filename placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: Placeholder de nome de arquivo não encontrado. O comando executado deve ter falhado.

en: Recipient address placeholder not found. The executed command might have failed.
pt: Posicionador do endereço de destinatário não encontrado. O comando executado pode ter falhado.

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
pt: Não foi possível executar o programa de correio. Por favor, verifique sua configuração.

en: Please define a mail client first.
pt: Por favor, primeiro defina um cliente de e-mail.

en: File has to be saved before sending.
pt: O arquivo precisa ser salvo antes de ser enviado.

en: Mail
pt: Correio

en: Send by mail
pt: Enviar por correio

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
pt: Caminho e opções para o cliente de e-mail:

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
pt: Exibe um ícone na barra de ferramentas para facilitar envio de arquivo.

en: Send file by mail
pt: Enviar arquivo por e-mail

note: Build up menu entry
en: _Mail document
pt: Enviar docu_mento

en: Sends the opened file as unzipped attachment by any mailer from your $PATH
pt: Envia o arquivo aberto como anexo não compactado por qualquer cliente de correio no seu $PATH

en: Try:
pt: Tentar:

en: Checking
pt: Verificando

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
pt: Verificando arquivo "%s" (linhas %d para %d usando %s):

en: Checking file "%s" (using %s):
pt: Verificando arquivo "%s" (usando %s):

en: The checked text is spelled correctly.
pt: O texto verificado está escrito corretamente.

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
pt: A biblioteca Enchant não pôde ser inicializada (%s).

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
pt: erro desconhecido (talvez a linguagem escolhida não esteja disponível)

en: Spell Check
pt: Verificar Ortografia

en: Checks the spelling of the current document.
pt: Verifica a ortografia do documento atual.

note: initialise the dialog
en: Select Directory
pt: Selecionar diretório

en: Show toolbar item to toggle spell checking
pt: Exibir item na barra de ferramentas para alternar verificação ortográfica

en: Show editor menu item to show spelling suggestions
pt: Exibir item no menu do editor para exibir sugestões de ortografia

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
pt: Imprime palavras mal escritas e sugestões na janela de mensagens

en: Language to use for the spell check:
pt: Linguagem a usar para a verificação ortográfica:

en: _Directory to look for dictionary files:
pt: _Diretório a pesquisar para arquivos de dicionário:

en: Spell checking while typing is now enabled
pt: A verificação ortográfica ao digitar está agora habilitada

en: Spell checking while typing is now disabled
pt: A verificação ortográfica ao digitar está agora desabilitada

en: More...
pt: Mais...

en: (No Suggestions)
pt: (Nenhuma Sugestão)

en: Add "%s" to Dictionary
pt: Incluir "%s" no Dicionário

en: Ignore All
pt: Ignorar Tudo

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
pt: Termo de pesquisa é muito longo para fornecer
    sugestões de ortografia no menu do editor.

en: Perform Spell Check
pt: Verificar Ortografia

en: Default (%s)
pt: Padrão (%s)

en: Spelling Suggestions
pt: Sugestões de Ortografia

en: Shift Column
pt: Deslocar Coluna

en: Shift Left
pt: Deslocar para a Esquerda

en: Shift Right
pt: Deslocar para a Direita

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
pt: Não pode executar o comando externo configurado '%s' (%s).

en: NewDirectory
pt: NovoDiretório

en: NewFile
pt: NovoArquivo

en: Do you really want to delete '%s' ?
pt: Você quer mesmo excluir %s?

en: Close: %s
pt: Fechar: %s

en: Go up
pt: Ir para cima

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Set path from document
pt: Definir caminho para o documento

en: Track path
pt: Rastrear caminho

en: Hide bars
pt: Ocultar barras

en: Filter (*.c;*.h;*.cpp), and if you want temporary filter using the '!' reverse try for example this '!;*.c;*.h;*.cpp'
pt: Filtrar (*.c;*.h;*.cpp), e se você quiser filtrar temporariamente usando o '!' inverso, tente por exemplo isso '!;*.c;*.h;*.cpp'

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
pt: Barra de endereços por exemplo '/projetos/meu-projeto'

en: Tree Browser
pt: Navegador em Árvore

en: External open command
pt: Comando de abrir externo

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
pt: O comando para executar ao usar "Abrir com". Você pode usar os coringas %f e %d.
    %f será substituído pelo nome do arquivo, incluindo o caminho completo
    %d será substituído pelo nome do caminho do arquivo selecionado sem o nome do arquivo

en: Show hidden files
pt: Exibir arquivos ocultos

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
pt: No Windows, isso apenas oculta arquivos prefixados com '.' (ponto)

en: Hide object files
pt: Ocultar arquivos de objeto

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
pt: Não exibir arquivos de objetos gerados no navegador de arquivos. Isso inclui *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Reverse filter
pt: Reverter filtro

en: Follow current document
pt: Seguir documento atual

en: Single click, open document and focus it
pt: Clique simples, abrir documento e focá-lo

en: Double click open directory
pt: Duplo clique abre diretório

en: On delete file, close it if is opened
pt: Ao excluir arquivo, fechá-lo se ele estiver aberto

en: Show tree lines
pt: Exibir linhas da árvore

en: Show bookmarks
pt: Exibir marcadores
