Geany-Plugins 2.0 - en to tr_TR translation catalogue (1118 entries)

en: (Empty Line)
tr_TR: (Boş Satır)

en: _Remove Bookmark
tr_TR: Yer İmini _Kaldır

en: Contents
tr_TR: İçerik

en: Bookmarks
tr_TR: Yer İmleri

note: complete update
en: _Update
tr_TR: _Güncelle

en: _Hide Message Window
tr_TR: Mesaj Penceresini _Gizle

en: File
tr_TR: Dosya

en: Line
tr_TR: Satır

en: Type
tr_TR: Tür

en: Task
tr_TR: Görev

en: Tasks
tr_TR: Görevler

en: Context:
tr_TR: İçerik:

en: XML tagging
tr_TR: XML etiketleme

en: Tag name to be inserted:
tr_TR: Eklenecek etiket adı:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
tr_TR: %s şimdiki seçiminizin yerine geçecek. Lütfen ne seçtiğinize dikkat edin

en: Open URI
tr_TR: Adres Aç

en: Copy URI
tr_TR: Adresi Kopyala

en: Enclose Characters
tr_TR: Karakterleri içine al

en: Accept
tr_TR: Kabul Et

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Opening Character
tr_TR: Açma Karakteri

en: Closing Character
tr_TR: Kapatma Karakteri

en: Close Ot_her Documents
tr_TR: Di_ğer Dosyaları Kapat

en: C_lose All
tr_TR: Tümünü K_apat

en: Show Document List
tr_TR: Döküman Listesini Göster

en: File path "%s" copied to clipboard.
tr_TR: "%s" dosya yolu panoya kopyalandı.

en: Copy File Path
tr_TR: Dosya yolunu kopyala

en: Copy the file path of the current document to the clipboard
tr_TR: Geçerli belgenin dosya yolunu panoya kopyala

en: Plugin configuration directory could not be created.
tr_TR: Eklenti düzenleme dizini oluşturulamadı.

en: Focus Bookmark List
tr_TR: Yer İmleri Listesini Odakla

en: Focus Tasks List
tr_TR: Görev Listesini Odakla

en: Update Tasks List
tr_TR: Görev lListesini Güncelle

en: Run XML tagging
tr_TR: XML etiketlemeyi çalıştır

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
tr_TR: Açık olan belgelerin listesini göstermek için araç çubuğu öğesini göster

en: Sort documents by _name
tr_TR: Döküma_nları isme göre sırala

en: Sort the documents in the list by their filename
tr_TR: Listedeki belgeleri dosya adlarına göre sıralayın

en: Sort documents by _occurrence
tr_TR: Belgeleri oluşturma zamanına göre sırala

en: Sort the documents in the order of the document tabs
tr_TR: Dökümanları döküman sekmelerinin düzeninde sırala

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
tr_TR: Belgeleri oluşturma zamanına göre sırala (ters)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
tr_TR: Belgeleri, sekmelerin sırasına göre sırala (ters)

en: Show an 'Open URI' item in the editor menu
tr_TR: Editör menüsünde 'URL Aç' öğesini göster

en: Show available Tasks in the Messages Window
tr_TR: Mesajlar penceresinde erişilebilir görevleri göster

en: Show tasks of all documents
tr_TR: Tüm dökümanlardan görevleri göster

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
tr_TR: Listedeki tüm açık belgelerin veya yalnızca geçerli belgenin görevlerinin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
tr_TR: Noktalı virgülle ayrılmış bir arama belirteçleri listesi belirtin.

en: Search tokens:
tr_TR: Arama belirteçleri:

en: Show status icon in the Notification Area
tr_TR: Bildiri alanında durum simgesi göster

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunda tanımlanmış yer imlerini (işaretli satırlar) göster

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
tr_TR: Çift tıklandığında kelimenin tüm tekrarlarını işaretle

en: Deselect a previous highlight by single click
tr_TR: Tek tıkla önceki vurgulamanı seçimini kaldır

en: Strip trailing blank lines
tr_TR: Sondaki boş satırları sil

en: XML tagging for selection
tr_TR: Seçim için XML etiketleme

en: Enclose selection automatically (without having to press a keybinding)
tr_TR: Seçimi otomatik olarak kapat (bir tuşa basmak zorunda kalmadan)

en: Show a calltip when hovering over a color value
tr_TR: Renk değerinin üzerine geldiğinde arama ipucu göster

en: Open Color Chooser when double-clicking a color value
tr_TR: Renk değerine çift tıklandığında Renk Seçici'yi aç

note: Set metadata
en: Addons
tr_TR: Eklentiler

en: Various small addons for Geany.
tr_TR: Geany için birkaç ufak eklenti.

en: Auto-close quotes and brackets
tr_TR: Parantezleri otomatik olarak kapat

en: Parenthesis ( )
tr_TR: Parantezler ( )

en: Auto-close parenthesis "(" -> "(|)"
tr_TR: Parantezleri otomatik kapat "(" -> "(|)"

en: Curly brackets { }
tr_TR: Süslü parantezler { }

en: Auto-close curly brackets "{" -> "{|}"
tr_TR: Süslü parantezleri otomatik olarak kapat "{" -> "{|}"

en: Square brackets [ ]
tr_TR: Köşeli parantezler [ ]

en: Auto-close square brackets "[" -> "[|]"
tr_TR: Köşeli parantezleri otomatik olarak kapat "[" -> "[|]"

en: Angular brackets < >
tr_TR: Küçük - büyük işaretleri < >

en: Auto-close angular brackets "<" -> "<|>"
tr_TR: Küçük - büyük işaretlerini otomatik olarak kapat "<" -> "<|>"

en: 	Only for HTML
tr_TR: 	Sadece HTML için

en: Auto-close angular brackets only in HTML documents
tr_TR: Küçük - büyük işaretlerini sadece HTML dökümanlarında otomatik kapat

en: Double quotes " "
tr_TR: Çift tırnaklar " "

en: Auto-close double quotes " -> "|"
tr_TR: Çift tırnakları otomatik olarak kapat " -> "|"

en: Single quotes ' '
tr_TR: Tek tırnaklar ' '

en: Auto-close single quotes ' -> '|'
tr_TR: Tek tırnakları otomatik olarak kapat ' -> '|'

en: Backquote ` `
tr_TR: Ters tırnaklar ` `

en: Auto-close backquote ` -> `|`
tr_TR: Ters tırnakları otomatik olarak kapat ` -> `|`

en: 	Only for Shell-scripts (Bash)
tr_TR: 	Sadece kabuk betikleri için (Bash)

en: Auto-close backquote only in Shell-scripts like Bash
tr_TR: Ters tırnakları yalnızca Bash gibi kabuk betiklerinde otomatik kapat

en: Improve curly brackets completion
tr_TR: Süslü parantez tamamlamayı geliştir

en: Indent when enclosing
tr_TR: Eklerken girinti

en: If you select some text and press "{" or "}", plugin will auto-close selected lines and make new block with indent.
    You do not need to select block precisely - block enclosing takes into account only lines.
tr_TR: Bazı metni seçip "{" veya "}" tuşuna basarsanız, eklenti seçili satırları otomatik olarak kapatır ve girintili yeni blok oluşturur.
    
    Tam olarak blok seçmenize gerek yoktur - blok çevreleme yalnızca satırları dikkate alır.

en: Move cursor to beginning
tr_TR: İmleci başa taşı

en: Improved auto-indentation
tr_TR: Geliştirilmiş otomatik girinti

en: Improved auto-indent for curly brackets: type "{" and then press Enter - plugin will create full indented block. Works without "auto-close { }" checkbox.
tr_TR: Süslü parantez için geliştirilmiş otomatik girinti: "{" yazıp Enter tuşuna basın - eklenti tam girintili blok oluşturur. "Otomatik kapanma {}" onay kutusu olmadan çalışır.

en: 	Whitesmith's style
tr_TR: 	Whitesmith's tarzı

en: This style puts the brace associated with a control statement on the next line, indented. Statements within the braces are indented to the same level as the braces.
tr_TR: Bu stil, kontrol ifadesiyle ilişkili kümeyi girintili bir sonraki satıra yerleştirir. Parantez içindeki ifadeler, parantezlerle aynı yerden başlar. Örn.
    while (x == y)
        {
        something();
        somethingelse();
        }

en: Suppress double-completion
tr_TR: Çifte tamamlamayı engelle

en: Check if you want to allow editor automatically fix mistypes with brackets: if you type "{}" you will get "{}", not "{}}".
tr_TR: Editörün yazım yanlışlarını önlemek için parantezleri otomatik olarak düzeltmesine izin vermek isterseniz: "{}" yazarsanız "{}" alırsınız, "{}}" değil.

en: Enclose selections
tr_TR: Seçimleri dahil et

en: Keep selection when enclosing
tr_TR: Eklerken seçimi koru

en: Behaviour inside comments and strings
tr_TR: Yorum ve dizgelerin içindeki davranış

en: Allow auto-closing in strings and comments
tr_TR: Dizelerde ve yorumlarda otomatik kapanmaya izin ver

en: Check if you want to keep auto-closing inside strings and comments too.
tr_TR: Dizeleri ve yorumları da otomatik olarak kapatmak isteyip istemediğinizi kontrol edin.

en: Auto-complete ";" for functions
tr_TR: Otomatik tamamla ";" fonksiyonlar için

note: Set metadata
en: Auto-close
tr_TR: Otomatik kapatma

en: Auto-close braces and brackets with lot of features
tr_TR: Parantezleri otomatik kapatan yetenekli bir araç

note: Help label
en: You can specify multiple extensions by separating them by commas.
tr_TR: Birden çok uzantıyı virgülle ayırarak belirleyebilirsiniz.

note: Add the "reset to default" button to the frame's hbox
en: Reset to Default
tr_TR: Varsayılana sıfırla

en: Are you sure you want to delete all languages and restore defaults?
    This action cannot be undone.
tr_TR: Tüm dilleri silmek ve varsayılanları geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?
    Bu işlem geri alınamaz.

note: Set metadata
en: Code navigation
tr_TR: Kod gezgini

en: This plugin adds features to facilitate navigation between source files.
tr_TR: Bu eklenti kaynak dosyaları arasında gezinmeyi kolaylaştıracak özellikler ekler.

note: Add the menu item, sensitive only when a document is opened
en: Go to File...
tr_TR: Dosyaya Git...

en: Go to File
tr_TR: Dosyaya Git

en: Enter the file you want to open:
tr_TR: Açmak istediğiniz dosyayı girin:

en: %s not found, create it?
tr_TR: %s bulunamadı, oluşturulsun mu?

en: Provides a command panel for quick access to actions, files and more
tr_TR: Eylemlere, dosyalara ve daha fazlasına hızlı erişim için bir komut paneli sağlar

en: Show Command Panel
tr_TR: Komut Panelini Göster

en: Show Command Panel (Commands Only)
tr_TR: Komut Panelini Göster (Yalnızca Komutlar)

en: Show Command Panel (Files Only)
tr_TR: Komut Panelini Göster (Yalnızca Dosyalar)

en: Debug
tr_TR: Hata Ayıkla

note: Set metadata
en: Debugger
tr_TR: Hata Ayıklayıcı

en: Various debuggers integration.
tr_TR: Çeşitli hata ayıklayıcıların entegrasyonu.

en: Name
tr_TR: İsim

en: Value
tr_TR: Değer

en: Choose target file
tr_TR: Hedef Dosyayı Seçin

note: target
en: Target:
tr_TR: Hedef:

en: Browse
tr_TR: Gözat

note: debugger
en: Debugger:
tr_TR: Hata Ayıklayıcı:

note: arguments
en: Command Line Arguments
tr_TR: Komut Satırı Argümanları

note: environment
en: Environment Variables
tr_TR: Çevre Değişkenleri

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
tr_TR: Değişkeni sil?

en: Location
tr_TR: Konum

en: Condition
tr_TR: Durum

en: Hit count
tr_TR: Sonuç sayısı

en: line %i
tr_TR: satır %i

en: Program received signal %s (%s)
tr_TR: Program %s sinyali aldı (%s)

en: Program exited with code "%i"
tr_TR: Program şu kod ile sonlandı: "%i"

en: Failed to spawn gdb process
tr_TR: Gdb işlemi çalıştırılamadı

en: ~"Loading target file.\n"
tr_TR: ~"Hedef dosya yükleniyor.\n"

en: Error loading file
tr_TR: Dosya yüklenirken hata

note: setting asynchronous mode setting null-stop array printing enable pretty printing
en: Error configuring GDB
tr_TR: GDB ayarlanırken hata

en: Can't find a source file "%s"
tr_TR: Kaynak dosya bulunamadı "%s"

en: Active frame
tr_TR: Aktif çerçeve

en: Address
tr_TR: Adres

en: Function
tr_TR: İşlev

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Breakpoints
tr_TR: Aralıklar

en: Watch
tr_TR: İzle

en: Debug Terminal
tr_TR: Hata Ayıklama Terminali

en: Debugger Messages
tr_TR: Hata Ayıklayıcı Mesajları

en: Run / Continue
tr_TR: Çalıştır / Devam Et

en: Stop
tr_TR: Dur

en: Restart
tr_TR: Yeniden Başlat

en: Run to cursor
tr_TR: İmleci çalıştır

en: Add / Remove breakpoint
tr_TR: Kesme noktası ekle/çıkart

en: Jump to the current instruction
tr_TR: Geçerli talimata atla

en: Can't evaluate expression
tr_TR: İfade değerlendirilemiyor

en: Run
tr_TR: Çalıştır

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Two panel mode
tr_TR: Çift panel modu

en: Continue
tr_TR: Devam

en: %s (in directory: %s)
tr_TR: %s (dizinde:%s)

en: Process execution failed (%s)
tr_TR: İşlem yürütme başarısız oldu (%s)

en: Find Tag
tr_TR: Etiket Bul

en: _Search for:
tr_TR: Şunun için _ara:

en: _Match type:
tr_TR: _Eşleşme türü:

en: exact
tr_TR: tam

en: prefix
tr_TR: önek

en: pattern
tr_TR: desen

en: C_ase sensitive
tr_TR: Büyük/küçük h_arf duyarlı

en: Generate tags
tr_TR: Etiket oluştur

en: Find tag...
tr_TR: Etiket bul ...

en: Find tag
tr_TR: Etiket bul

en: Ctags generation and search plugin for geany projects
tr_TR: Geany projeleri için Ctags oluşturma ve arama eklentisi

en: Doc
tr_TR: Dök

en: Could not parse the output of command
tr_TR: Komutun çıktısı ayrıştırılamadı

en: Put output in buffer
tr_TR: Çıktıyı önbelleğe koy

en: Command 0:
tr_TR: Komut 0:

en: Command 1:
tr_TR: Komut 1:

en: %w will be replaced with current word
tr_TR: %w mevcut cümle ile yer değiştirecek

en: Document interactive
tr_TR: Döküman interaktif

en: Extra Selection
tr_TR: Fazladan seçim

en: E_xtra Selection
tr_TR: F_azladan Seçim

en: _Column Mode
tr_TR: _Sütun Modu

en: Column mode
tr_TR: Sütun Modu

en: Select to _Line
tr_TR: _Satır Seç

en: Select to line
tr_TR: Satır seç

en: Select to Matching _Brace
tr_TR: Eşleşen _Ayracı Seç

en: Select to matching brace
tr_TR: Eşleşen ayracı seç

en: Convert selection
tr_TR: Seçimi dönüştür

en: boolean value
tr_TR: mantıksal değer

en: invalid boolean value "%s"
tr_TR: geçersiz mantıksal değer "%s"

en: invalid template: %s
tr_TR: geçersiz şablon: %s

en: position name
tr_TR: konum ismi

en: invalid position "%s"
tr_TR: geçersiz konum "%s"

en: policy name
tr_TR: hareket ismi

en: invalid policy "%s"
tr_TR: geçersiz hareket "%s"

en: merge policy
tr_TR: birleştirme politikası

en: invalid merge policy "%s"
tr_TR: geçersiz birleştirme politikası "%s"

en: type
tr_TR: tür

en: invalid type "%s"
tr_TR: geçersiz tür "%s"

en: invalid setting name "%s"
tr_TR: geçersiz ayar ismi "%s"

en: setting identifier
tr_TR: tanımlayıcı ayarlanıyor

en: Unknown type "%s", is it a typo?
tr_TR: Bilinmeyen tür "%s", yazım hatası mı yaptınız?

en: documentation type
tr_TR: belgelendirme türü

en: setting
tr_TR: ayar

en: section name
tr_TR: bölüm adı

en: invalid section name "%s"
tr_TR: geçersiz bölüm adı "%s"

en: input is empty
tr_TR: girdi boş

en: Parser warning: %s:%u:%u: %s
tr_TR: Çözümleyici uyarısı: %s:%u:%u: %s

en: Parser error: %s:%u:%u: %s
tr_TR: Çözümleyici hatası: %s:%u:%u: %s

en: File type configuration file for language "%s" not found: %s
tr_TR: "%s" dili için dosya türü yapılandırma dosyası bulunamadı: %s

en: Failed to load file type "%s" from file "%s": %s
tr_TR: "%s" dosya tipi "%s" dosyasından yüklenemedi: %s

en: Documentation Generator
tr_TR: Belge Oluşturucu

en: Generates documentation basis from source code
tr_TR: Kaynak kodu temel alarak belgelendirmeyi biçimlendirir

en: Failed to load configuration: %s
tr_TR: Seçenekler yüklenemedi: %s

en: Failed to save configuration: %s
tr_TR: Seçenekler kaydedilemedi: %s

en: Failed to find configuration file for file type "%s": %s
tr_TR: "%s" dosya türü için yapılandırma dosyası bulunamadı: %s

en: # Configuration for this file type doesn't exist yet.
    # To create it, just write it in this file and save it. For the description
    # of the syntax of this file, please refer to the manual.
tr_TR: # Bu dosya türü için yapılandırma henüz mevcut değil.
    # Oluşturmak için, sadece bu dosyaya yazın ve kaydedin.
    # Bu dosyanın sözdiziminin açıklaması için lütfen kılavuza bakınız.

en: Failed to load file "%s": %s
tr_TR: "%s" dosyası yüklenirken hata: %s

en: Force reloading of the configuration files
tr_TR: Ayar dosyalarının tekrar yüklenmesini zorla

en: _Edit Current Language Configuration
tr_TR: Geçerli Dil Yapılandırmasını _Düzenle

en: Open the current language configuration file for editing
tr_TR: Kullanılan dilin yapılandırma dosyasını düzenlemek üzere aç

en: Open _Manual
tr_TR: _Klavuzu Aç

en: Open the manual in a browser
tr_TR: Kullanım klavuzunu bir tarayıcı ile aç

note: build tools menu item
en: _Documentation Generator
tr_TR: _Belge Oluşturucu

note: General
en: General
tr_TR: Genel

note: auto-save
en: _Save file before generating documentation
tr_TR: Belgelendirmeyi oluşturmadan do_syayı kaydet

en: Whether the current document should be saved to disc before generating the documentation. This is a technical detail, but it is currently needed to have an up-to-date tag list. If you disable this option and ask for documentation generation on a modified document, the behavior may be surprising since the comment will be generated for the last saved state of this document and not the current one.
tr_TR: Belgelendirme oluşturulmadan dosyanın diske kaydedilip kaydedilmemesini belirler. Teknik bir detay sayılabilir, ancak şimdilik güncel bir etiket listesine sahip olmak için gerekli bir işlemdir. Eğer kaydetmeden belgelendirmenin başlamasını isterseniz, belgelendirme işlemi dosyanın son kaydedilmiş hali üzerinden yapılacağı için sonuçlar şaşırtıcı olabilir.

note: Documentation type
en: Documentation type
tr_TR: Belgelendirme türü

en: File "%s" exists but is not a regular file
tr_TR: "%s" dosyası bulundu ama geçerli değil

en: %s: no such file or directory
tr_TR: %s: dosya veya dizin bulunamadı

en: Failed to build comment: %s
tr_TR: Yorumu inşada hata: %s

en: Documentation type "%s" does not exist for language "%s".
tr_TR: "%s" belgelendirme türü "%s" dili için kullanılamaz.

en: No valid tag at line %d.
tr_TR: %d satırında geçerli bir etiket yok.

en: No tags in the document
tr_TR: Dökümanda etiket yok

en: Unknown option
tr_TR: Bilinmeyen seçenek

en: Language
tr_TR: Dil

en: All
tr_TR: Hepsi

en: Default documentation type for languages that does not have one set
tr_TR: Ayarlanmamış diller için varsayılan belge türü

en: Insert Numbers
tr_TR: Numara Girin

en: Counting...
tr_TR: Sayılıyor...

en: Preparing...
tr_TR: Hazırlanıyor...

en: Inserting...
tr_TR: Ekleniyor...

en: _Start:
tr_TR: _Başla:

en: S_tep:
tr_TR: A_dım:

en: _Base:
tr_TR: _Temel:

en: Letters:
tr_TR: Harfler:

en: _Upper
tr_TR: _Büyük

en: Padding:
tr_TR: İç boşluk:

en: Sp_ace
tr_TR: Bo_şluk

en: _Zero
tr_TR: _Sıfır

en: Insert _Numbers...
tr_TR: Sayı _Girin...

en: Insert Numbers...
tr_TR: Numara Girin...

en: Environments
tr_TR: Ortam verileri

en: Formatting
tr_TR: Biçimlendirme

en: Document Structure
tr_TR: Döküman Yapısı

en: Lists
tr_TR: Listeler

en: Math
tr_TR: Matematik

en: Insert Environment
tr_TR: Ortam verisi ekle

en: Environment:
tr_TR: Çevre:

en: Could not determine where to insert package: %s
    Please try insert package manually
tr_TR: Paketin nereye ekleneceği belirlenemedi: %s 
    Lütfen paketi el ile eklemeyi deneyin

en: Could not determine where to insert package: %s
tr_TR: Paketin nereye yerleştirileceği belirlenemedi: %s

en: Article (@Article)
tr_TR: Makale (@Article)

en: Book (@Book)
tr_TR: Kitap (@Book)

en: Conference (@Conference)
tr_TR: Konferans (@Conference)

en: Manual (@Manual)
tr_TR: Yardım belgesi (@Manual)

en: Mastersthesis (@Mastersthesis)
tr_TR: Yüksek Lisans Tezi (@Mastersthesis)

en: Misc (@Misc)
tr_TR: Diğer (@Misc)

en: PhdThesis (@PhdThesis)
tr_TR: Doktora Tezi (@PhdThesis)

en: Unpublished (@Unpublished)
tr_TR: Yayınlanmamış (@Unpublished)

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Chapter
tr_TR: Bölüm

en: Edition
tr_TR: Sürüm

en: Editor
tr_TR: Düzenleyici

en: Institution
tr_TR: Kurum

en: Journal
tr_TR: Günlük

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Month
tr_TR: Ay

en: Note
tr_TR: Not

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Organization
tr_TR: Organizasyon

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Publisher
tr_TR: Yayıncı

en: School
tr_TR: Okul

en: Series
tr_TR: Seri

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Volume
tr_TR: Cilt

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Address of publisher
tr_TR: Yayıncının adresi

en: Name(s) of the author(s), separated by 'and' if more than one
tr_TR: Yazarların isim veya isimleri, eğer birden fazla ise 've' ile ayırınız

en: Chapter number
tr_TR: Bölüm numarası

en: Specification of electronic publication
tr_TR: Elektronik yayımlama özellikleri

en: Miscellaneous extra information
tr_TR: Diğer bilgiler

en: Sponsor of the conference
tr_TR: Konferans sponsoru

en: Page numbers separated by commas or double-hyphens
tr_TR: Sayfa numaraları virgül veya iki tire ile ayrılmıştır

en: Name of publisher
tr_TR: Yayıncının adı

en: School where thesis was written
tr_TR: Tezin yazıldığı okul

en: Series of books in which the book was published
tr_TR: Kitabın yayınlandığı seri

en: Title of the work
tr_TR: Çalışmanın adı

en: Type of technical report
tr_TR: Teknik raporun türü

en: Internet address
tr_TR: İnternet adresi

en: Number of the volume
tr_TR: Cilt numarası

en: Year of publication or creation if unpublished
tr_TR: Yayın tarihi, yayınlanmamışsa oluşturulma tarihi

en: Extends LaTeX support
tr_TR: LaTeX desteğini genişletir

en: Runs LaTeX wizard
tr_TR: LaTeX sihirbazını çalıştırır

en: Marks selected text as italic
tr_TR: Seçili metni eğik olarak işaretler

en: Marks selected text as bold
tr_TR: Seçili metni kalın olarak işaretler

en: Underlines selected text
tr_TR: Seçili metnin altını çizer

en: Centered
tr_TR: Ortalanmış

en: Left side oriented
tr_TR: Sola dayalı

en: Right side oriented
tr_TR: Sağa dayalı

en: Use KOMA script by default
tr_TR: Öntanımlı olarak KOMA betiği kullan

en: Show extra plugin toolbar
tr_TR: Ekstra eklenti araç çubuğunu göster

en: Always perform autocompletion on LaTeX
tr_TR: Her zaman LaTeX'te otomatik tamamlama işlemini gerçekleştir

en: Insert Label
tr_TR: Etiket Ekle

en: Label name:
tr_TR: Etiket adı:

en: Insert Command
tr_TR: Komut Girin

en: Command name:
tr_TR: Komut adı:

en: Insert Reference
tr_TR: Referans Ekle

en: Reference name:
tr_TR: Referans adı:

en: _Standard Reference
tr_TR: _Standart Referans

en: _Page Reference
tr_TR: _Sayfa Referansı

en: _Add both
tr_TR: İkisini de _ekle

en: More
tr_TR: Daha fazla

en: Add additional package
tr_TR: Harici paket ekle

en: Package name:
tr_TR: Paket adı:

en: Package options:
tr_TR: Paket seçenekleri:

en: BibTeX reference name:
tr_TR: BiBTex Referans adı:

en: Dear Sir or Madame
tr_TR: Sayın Bay veya Bayan

en: With kind regards
tr_TR: En derin saygılarımızla

en: No template assigned. Aborting
tr_TR: Hiçbir şablon seçilmedi. İptal ediliyor

note: Building the wizard-dialog and showing it
en: LaTeX-Wizard
tr_TR: LaTeX-Sihirbazı

note: Templates *  Adds custom templates if there are any. If there are none just *  adds default one TEMPLATE FILE
en: Template:
tr_TR: Şablon:

en: Default
tr_TR: Varsayılan

note: Documentclass
en: Documentclass:
tr_TR: Döküman sınıfı:

en: Choose the kind of document you want to write
tr_TR: Yazmak istediğiniz döküman türünü seçin

en: Book
tr_TR: Kitap

en: Article
tr_TR: Makale

en: Report
tr_TR: Rapor

en: Letter
tr_TR: Mektup

en: Presentation
tr_TR: Sunum

note: Encoding
en: Encoding:
tr_TR: Kodlama:

en: Set the encoding for your new document
tr_TR: Yeni dökümanınız için kodlamayı ayarlayın

note: fontsize
en: Font size
tr_TR: Yazı tipi boyutu

en: Set the default font size of your new document
tr_TR: Yeni dökümanınız için yazı boyutunu ayarlayın

note: Author
en: Author:
tr_TR: Yazar:

note: Date
en: Date:
tr_TR: Tarih:

note: Title of the new document
en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Sets the title of your new document.
tr_TR: Yeni dökümanınız için başlığı ayarlar.

note: Papersize
en: Paper size:
tr_TR: Kağıt boyutu:

en: Choose the paper format for the newly created document
tr_TR: Yeni oluşturulmuş döküman için kağıt türünü seçin

note: Paper direction
en: Paper Orientation:
tr_TR: Kağıt Oryantasyonu:

en: Use KOMA-script classes if possible
tr_TR: Mümkünse KOMA-betik sınıflarını kullanın

en: Uses the KOMA-script classes by Markus Kohm.
    Keep in mind: To compile your document these classes have to be installed before.
tr_TR: Markus Kohm'ın KOMA senaryo sınıflarını kullanır.
    Unutmayın: Belgenizi derlemek için bu sınıfların önceden yüklenmesi gerekir.

en: Use draft mode
tr_TR: Taslak modunu kullan

en: Run LaTeX-Wizard
tr_TR: LaTeX Sihirbazını Çalıştır

en: Insert \label
tr_TR: \label ekle

en: Insert \ref
tr_TR: \ref ekle

en: Insert linebreak \\
tr_TR: Satır sonu ekle \\

en: Insert command
tr_TR: Komut girin

en: Replace special characters
tr_TR: Özel karakterleri değiştir

en: Insert \item
tr_TR: \item ekle

en: Format selection in bold font face
tr_TR: Seçili bölümü kalın font ile biçimlendir

en: Format selection in italic font face
tr_TR: Seçili bölümü italik font ile biçimlendir

en: Format selection in typewriter font face
tr_TR: Seçili bölümü daktilo fontu ile biçimlendir

en: Format selection centered
tr_TR: Seçimi ortaya hizala

en: Format selection left-aligned
tr_TR: Seçimi sola hizala

en: Format selection right-aligned
tr_TR: Seçimi sağa hizala

en: Set selection one level up
tr_TR: Seçimi bir üst seviyeye ayarla

en: Set selection one level down
tr_TR: Seçimi bir seviye aşağıya ayarla

en: Insert BibTeX reference dialog
tr_TR: BiBTeX referans diyaloğu ekle

en: LaTeX is a plugin to improve support for LaTeX in Geany.
    
    Please report all bugs or feature requests to one of the authors.
tr_TR: LaTeX eklentisi Geany'e gelişmiş LaTeX desteği için yazılmıştır.
    
    Lütfen hataları ve istekleri eklenti geliştiricilerinden bir tanesine bildirin.

note: Filling up menubar menus LaTeX menu
en: LaTeX-_Wizard
tr_TR: LaTeX-Sihirbaz_ı

en: Starts a Wizard to easily create LaTeX-documents
tr_TR: LaTeX dökümanları kolay oluşturmak için sihirbazı başlatır

en: I_nsert Special Character
tr_TR: _Özel Karakter Ekle

en: Helps to use some not very common letters and signs
tr_TR: Yaygın olmayan harf ve işaretleri kullanmaya yardımcı olur

en: Insert _Reference
tr_TR: _Referans Ekle

en: Insert _Label
tr_TR: _Etiket Ekle

en: Helps at inserting labels to a document
tr_TR: Bir dökümana etiket eklemeye yardımcı olur

en: Insert P_ackage
tr_TR: P_aket Ekle

en: _Format
tr_TR: _Biçim

note: Add font size menu
en: F_ont size
tr_TR: Yazı tipi b_oyutu

en: _Special Character Replacement
tr_TR: _Özel Karakter Yer Değişimi

en: Insert _Command
tr_TR: _Komut Ekle

en: Insert B_ibTeX reference
tr_TR: B_iBTeX referansı ekle

en: LaTeX letters
tr_TR: LaTeX harfleri

en: Greek letters
tr_TR: Yunan harfleri

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: Arrow characters
tr_TR: Karakterlere izin ver

en: Relational
tr_TR: İlişkisel

en: Italic
tr_TR: Eğik

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Underline
tr_TR: Altı Çizgili

en: Emphasis
tr_TR: Vurgu

en: tiny
tr_TR: minik

en: small
tr_TR: küçük

en: normalsize
tr_TR: normal boyut

en: large
tr_TR: geniş

en: Large
tr_TR: GenişLaTeX

en: LARGE
tr_TR: GENİŞ

en: huge
tr_TR: olağanüstü

en: Huge
tr_TR: Olağanüstü

en: Don't set any encoding
tr_TR: Hiçbir kodlama ayarlama

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     expected type "%s" for element #%d
tr_TR: "%s" modülü %s() fonksiyonunda hata:
     geçersiz argüman #%d:
     "%s" türünde bekleniyordu, #%d elementi için

note: * glspi_ver.c - This file is part of the Lua scripting plugin for the Geany IDE * See the file "geanylua.c" for copyright information.
en: Lua Script
tr_TR: Lua Betiği

en: Lua Script Plugin
tr_TR: Lua Betiği Eklentisi

en: Lua script error:
tr_TR: Lua betiği hatası:

en: Script timeout
tr_TR: Betik zaman aşımı

en: A Lua script seems to be taking excessive time to complete.
    Do you want to continue waiting?
tr_TR: Görünüşe göre bir Lua betiği tamamlanmak için çok zaman alıyor.
    Beklemeye devam etmek istiyor musunuz?

en: Script timeout exceeded.
tr_TR: Betik zamanaşımı geçildi.

en: (error object is not a string)
tr_TR: (hata nesnesi bir dizgi değil)

en: Unknown Error inside script.
tr_TR: Betik içinde bilinmeyen hata.

en: Out of memory.
tr_TR: Yetersiz bellek.

en: Failed to open script file.
tr_TR: Betik dosyası açılamadı.

en: Unknown error while loading script file.
tr_TR: Betik dosyasını yüklerken bilinmeyen hata.

en: _Lua Scripts
tr_TR: _Lua Betikleri

en:      ==>> %s: Building menu from '%s'
tr_TR:      ==>> %s: Menü '%s' kaynağından oluşturuluyor

en: Nothing to configure!
tr_TR: Düzenlenecek bir şey yok!

en: Open file
tr_TR: Dosya aç

en: Select file
tr_TR: Dosya seçin

en: Browse...
tr_TR: Gözat...

en: Select Color
tr_TR: Renk Seç

en: Choose...
tr_TR: Seç...

en: Select Font
tr_TR: Yazıtipi Seçin

en: Select...
tr_TR: Seç...

en: Error in module "%s" at function %s():
    not enough arguments for command "%s".
tr_TR: "%s" modülü %s() fonksiyonunda hata:
    "%s" komutu için yeterli argüman girilmedi.

en: Error in module "%s" at function %s():
     invalid table in argument #%d:
     unknown flag "%s" for element #%d
tr_TR: "%s" modülü %s() fonksiyonunda hata:
     geçersiz argüman #%d:
     "%s" geçersiz bayrak, #%d elementi için

en: <too large to display>
tr_TR: <gösterilemeyecek kadar uzun>

en: File exists
tr_TR: Dosya var

en: Do you want to overwrite it?
tr_TR: Üzerine yazmak ister misiniz?

en: confirm
tr_TR: onayla

en: Save file
tr_TR: Dosyayı kaydet

en: %s: Can't load support library %s!
tr_TR: %s: Destek kütüphanesi %s yüklenemedi!

en: %s: Failed to initialize support library %s!
tr_TR: %s: Destek kütüphanesi %s kullanılamıyor!

en: %s: Can't find support library %s!
tr_TR: %s: Destek kütüphanesi bulunamadı %s!

en: The %s plugin failed to load properly.
    Please check your installation.
tr_TR: %s eklentisi düzgün yüklenemedi.
    Lütfen kurulumu kontrol edin.

en: %s %s: %s
    Copyright (c) 2007-2010
tr_TR: %s %s: %s
    Copyright (c) 2007-2008

en: Error in module "%s" at function %s():
    widget "%s" not found for argument #1.
tr_TR: "%s" modülü %s() fonksiyonunda hata:
    "%s", #1 argümanında bulunamadı.

en: Error in module "%s" at function %s() argument #2:
    widget "%s" has no signal named "%s".
tr_TR: "%s" modülünde %s() fonksiyonunda #2 argümanı hatası:
    "%s" öğesi "%s" isimli bir sinyale sahip değil.

en: Cut to Clipboard
tr_TR: Panoya Kes

en: Copy to Clipboard
tr_TR: Panoya Kopyala

en: Paste from Clipboard
tr_TR: Panodan kopyala

en: Cut current line to Clipboard
tr_TR: Mevcut satırı panoya kes

en: Copy current line to Clipboard
tr_TR: Geçerli satırı panoya kopyala

en: Delete character to the left
tr_TR: Soldaki karakteri sil

en: Delete character to the right
tr_TR: Sağdaki karakteri sil

en: Delete character to the left (but not newline)
tr_TR: Soldaki karakteri sil (yeni satırı silme)

en: Delete up to start of word to the Left
tr_TR: Sola doğru kelimenin başına kadar sil

en: Delete up to start of word to the Right
tr_TR: Sağa doğru kelimenin başına kadar sil

en: Delete up to end of word to the Right
tr_TR: Sağa doğru kelimenin sonuna kadar sil

en: Delete to beginning of line
tr_TR: Satırın başına kadar sil

en: Delete to end of line
tr_TR: Satır sonuna kadar sil

en: Delete current line
tr_TR: Geçerli satırı sil

en: Backwards Tab (deletes tab if nothing after it)
tr_TR: Geriye dönük sekme (eğer sekmeden sonrası boş ise, sekmeyi siler)

en: Scroll Display down a line
tr_TR: Görüntüyü bir satır aşağı kaydır

en: Scroll Display up a line
tr_TR: Görüntüyü bir satır yukarı kaydır

en: Zoom view in
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom view out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Move Cursor Down
tr_TR: İşaretçiyi Aşağı Kaydır

en: Move Cursor Up
tr_TR: İşaretçiyi Yukarı Kaydır

en: Move Cursor Left
tr_TR: İşaretçiyi Sola Kaydır

en: Move Cursor Right
tr_TR: İşaretçiyi Sağa Kaydır

en: Move Cursor to start of Word to the Left
tr_TR: İşaretçiyi sola doğru kelimenin başına kadar kaydır

en: Move Cursor to start of Word to the Right
tr_TR: İşaretçiyi sağa doğru kelimenin başına kadar kaydır

en: Move Cursor to start of line
tr_TR: İşaretçiyi satırın başına kaydır

en: Move Cursor to end of line
tr_TR: İşaretçiyi satırın sonuna kaydır

en: Move Cursor to 1st line of Document
tr_TR: İşaretçiyi belgenin ilk satırına kaydır

en: Move Cursor to last line of document
tr_TR: İmleci dökümanın son satırına götür

en: Move Cursor up one Page
tr_TR: İşaretçiyi bir sayfa yukarı kaydır

en: Move Cursor down one Page
tr_TR: İşaretçiyi bir sayfa aşağı kaydır

en: Move Cursor to first visible character
tr_TR: İmleci görülen ilk karaktere götür

en: Move Cursor to last visible character
tr_TR: İşaretçiyi son görülen karaktere götür

en: Move Cursor to beginning of next paragraph
tr_TR: İmleci sonraki paragrafın başına götür

en: Extend Selection down a line
tr_TR: Seçimi bir sıra aşağı genişlet

en: Extend Selection up a line
tr_TR: Seçimi bir sıra yukarı genişlet

en: Extend Selection Left a line
tr_TR: Seçimi sola genişlet

en: Extend Selection Right a line
tr_TR: Seçimi sağa genişlet

en: Extend Selection to start of line
tr_TR: Seçimi satır başına genişlet

en: Extend Selection to end of line
tr_TR: Seçimi satır sonuna genişlet

en: Extend Selection up one Page
tr_TR: Seçimi bir sayfa yukarı genişlet

en: Extend Selection down one Page
tr_TR: Seçimi bir sayfa aşağı genişlet

en: Cancel Selection
tr_TR: Seçimi iptal et

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Newline
tr_TR: Yenisatır

en: Change selected text to lowercase
tr_TR: Seçilen metni küçük harfe çevir

en: Change selected text to uppercase
tr_TR: Seçilen metni büyük harfe çevir

en: Search for next ""
tr_TR: Sonraki için ara ""

en: Search for previous ""
tr_TR: Önceki için ara ""

en: Macros
tr_TR: Makrolar

en: Macros for Geany
tr_TR: Geany için Makrolar

en: No text in clipboard!
tr_TR: Panoda yazı yok!

en: Unrecognised message
    %i %i %i
tr_TR: Anlaşılmayan mesaj
    %i %i %i

en: Save Macros when close Geany
tr_TR: Geany kapatılırken Makroları kaydet

en: Ask before replacing existing Macros
tr_TR: Önceki Makroların üzerine yazarken sor

note: create dialog box
en: Geany Macros help
tr_TR: Geany Makrolar yardımı

en: This Plugin implements Macros in Geany.
tr_TR: Bu eklenti Geany'e makro özelliği eklemekte.

en: This plugin allows you to record and use your own macros.
tr_TR: Bu eklenti kendi makrolarınızı kaydetmenizi ve kullanmanızı sağlar.

en: These are sequences of actions that can then be repeated with a single key combination.
tr_TR: Bunlar bir tuş kombinasyonu ile tekrarlanabilen eylem dizileridir.

en: So if you had dozens of lines where you wanted to delete the last 2 characters, you could simply start recording, press End, Backspace, Backspace, down line and then stop recording.
tr_TR: Yani son 2 karakterini silmek istediğiniz yüzlerce satır var ise, kayda başlayıp sırasıyla; End, Backspace, Backspace, aşağı ok tuşlarına basarak ardından kaydı durdurabilirsiniz.

en: Then simply trigger the macro and it would automatically edit the line and move to the next.
tr_TR: Ardından makroyu çalıştırın. Satırı düzenleyip sonrakine geçecektir.

en: Select Record Macro from the Tools menu and you will be prompted with a dialog box.
tr_TR: Araçlar menüsünden Makro Kaydet seçeneğini seçin, karşınıza bir diyalog penceresi gelecek.

en: You need to specify a key combination that isn't being used, and a name for the macro to help you identify it.
tr_TR: Kullanımda olmayan bir tuş kombinasyonu ve makro için bir isim belirtmeniz gerekiyor.

en: Then press Record.
tr_TR: Ardından Kaydet'e basın.

en: What you do in the editor is then recorded until you select Stop Recording Macro from the Tools menu.
tr_TR: Düzenleyicideki yaptıklarınız Araçlar menüsünden Makro Kaydetmeyi Durdur'u seçene kadar kaydedilecektir.

en: Simply pressing the specified key combination will re-run the macro.
tr_TR: Ayarladığınız tuş kombinasyonuna basarak makroyu yeniden çalıştırabilirsiniz.

en: To edit the macros you have, select Edit Macro from the Tools menu.
tr_TR: Araçlar menüsünden Makro Düzenle seçeneğini kullanarak makrolarınızı düzenleyebilirsiniz.

en: You can select a macro and delete it, or re-record it.
tr_TR: Bir makro seçerek silebilir veya yeniden kaydedebilirsiniz.

en: You can change:
tr_TR: Değiştirebilirsiniz:

note: create dialog box
en: Record Macro
tr_TR: Makro Kaydet

note: create buttons
en: Record
tr_TR: Kaydet

en: Macro Trigger:
tr_TR: Makro Tetikleyici:

en: Macro Name:
tr_TR: Makro Adı:

en: Macro name "%s"
     is already in use.
    Replace?
tr_TR: Makro ismi "%s"
     zaten kullanılıyor.
    Üzerine yaz?

en: Macro trigger "%s"
     is already in use.
    Replace?
tr_TR: Makro kısayolu "%s"
     zaten kullanılıyor.
    Üzerine yaz?

en: Search %s, looking for %s%s%s.%s%s%s%s%s
tr_TR: %s arama, %s%s%s.%s%s%s%s%s için bakılıyor

note: create dialog box
en: Search Options:
tr_TR: Arama Seçenekleri:

note: create buttons
en: _Ok
tr_TR: _Tamam

en: _Cancel
tr_TR: _İptal

en: Search Forwards
tr_TR: İleri doğru ara

en: Search Backwards
tr_TR: Geriye Doğru Ara

note: create checkbox to check for search options
en: Search for contents of clipboard
tr_TR: Panodaki içeriği ara

en: Search for:
tr_TR: Şunun için ara:

note: create checkbox to check for search options
en: Search is case sensitive
tr_TR: Büyük/küçük harf duyarlı arama

en: Search for whole word
tr_TR: Tüm kelimeyi ara

en: Search for start of word
tr_TR: Kelime başlangıcını ara

en: Text:
tr_TR: Yazı:

note: create dialog box
en: Edit: %s
tr_TR: Düzenle: %s

note: add column
en: Event
tr_TR: Etkinlik

note: add buttons
en: Move _Up
tr_TR: _Yukarı Taşı

en: Move Do_wn
tr_TR: Aş_ağı Taşı

en: _Edit
tr_TR: _Düzenle

en: _Delete
tr_TR: _Sil

note: create dialog box
en: Edit Macros
tr_TR: Makroları Düzenle

en: Macro Name
tr_TR: Makro İsmi

en: Key Trigger
tr_TR: Tetikleyici Tuş

note: add buttons
en: _Re-Record
tr_TR: _Tekrar Kaydet

note: add record macro menu entry
en: Record _Macro
tr_TR: _Makroyu Kaydet

note: add stop record macromenu entry
en: Stop Recording _Macro
tr_TR: _Makroyu Kaydetmeyi Durdur

note: add Edit Macro menu entry
en: _Edit Macros
tr_TR: Makroları Düz_enle

en: Load Mini-Script File
tr_TR: Mini-Betik Dosyası Yükle

en: Save Mini-Script File
tr_TR: Mini-Betik Dosyasını Kaydet

en: Clear the mini-script window
tr_TR: Mini-betik penceresini temizle

en: Load a mini-script into this window
tr_TR: Bu pencereye bir mini-betik yükle

en: Save the mini-script into a file
tr_TR: Mini-betiği bir dosyaya kaydet

en: Display a information about the mini-script plugin
tr_TR: Mini Betik eklentisi ile ilgili bilgi göster

en: select the mini-script type
tr_TR: mini-betik türünü seçiniz

en: selection
tr_TR: seçim

en: document
tr_TR: belge

en: session
tr_TR: oturum

en: Current Doc.
tr_TR: Geçerli Bel.

en: New Doc.
tr_TR: Yeni Bel.

en: script configuration
tr_TR: betik yapılandırması

en: Mini Script
tr_TR: Mini Betik

en: A tool to apply a script filter on a text selection or current document(s)
tr_TR: Seçili döküman(lar)a filtreleme betiği uygulamayı sağlayan bir araç

en: Pascal BURLOT, a Geany user
tr_TR: Pascal BURLOT, bir Geany kullanıcısı

en: Numbered Bookmarks for Geany
tr_TR: Geany için Numaralı Yer imleri

en: _Okay
tr_TR: _Tamam

en: '%s' has been edited since it was last saved by geany. Marker positions may be unreliable and will not be loaded.
    Press Ignore to try an load markers anyway.
tr_TR: '%s' Geany'de son kaydedildiğinden bu yana düzenlenmiş, bu sebeple işaretleyici pozisyonları yüklenmeyecek.
    Yine de işaretçileri yüklemek için Yoksay'a basın.

en: _Ignore
tr_TR: _Yoksay

en: Move to start of line
tr_TR: Satır başına taşı

en: Move to End of line
tr_TR: Satır sonuna taşı

note: create dialog box
en: Numbered Bookmarks help
tr_TR: Numaralı Yer İmleri yardımı

en: couldn't create tempfile
tr_TR: geçici dosya oluşturulamadı

en: The key with user ID "%s" has validity "%s".
    
    WARNING: It is NOT certain that the key belongs to the person named in the user ID.
    
    Are you *really* sure you want to use this key anyway?
tr_TR: "%s" kullanıcı kimliğine sahip anahtarın geçerliliği "%s".
    
    UYARI: Anahtarın kullanıcı kimliğinde adı geçen kişiye ait olduğu kesin değildir.
    
    Yine de bu anahtarı kullanmak istediğinden emin misin?

en: GPG encryption plugin for geany.
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
tr_TR: Geany için GPG şifreleme eklentisi.
    Bu eklentinin şu anda bakımcısı yok. Bu eklentiye katkıda bulunarak yardım etmek ister misiniz?

en: Using libgpgme version:
tr_TR: Kullanılan libgpgme sürümü:

en: Error from
tr_TR: Hata kaynağı

en: Encrypt
tr_TR: Şifrele

en: Sign
tr_TR: İmzala

en: Decrypt / Verify
tr_TR: Şifre Çöz / Onayla

en: Verify detached signature
tr_TR: Ayrılmış imzayı onayla

en: Please select any recipients
tr_TR: Lütfen tüm alıcıları seçin

en: Sign the message as:
tr_TR: Mesajı imzalama şekli:

en: Select recipients
tr_TR: Alıcıları seçin

en: Choose a key to sign with:
tr_TR: Çalışmak için bir imza seçin:

en: Select signer
tr_TR: İmzalayıcı seçin

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
tr_TR: Pinentry kullanılamadı.

en: Unexpected output from pinentry.
tr_TR: Pinentry'den beklenmeyen çıktı.

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
tr_TR: Parola girişi

en: Passphrase
tr_TR: Parola

en: Enter passphrase for
tr_TR: İçin parola girin

en: pinentry gave error
tr_TR: pinentry hata verdi

en: Unexpected error from pinentry.
tr_TR: Pinentry'den beklenmeyen hata.

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
tr_TR: Hata, gpg-agent kullanmadan parola girişi henüz Windows'ta desteklenmiyor.

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: undefined
tr_TR: tanımlanmamış

en: never
tr_TR: asla

en: marginal
tr_TR: marjinal

en: full
tr_TR: tam

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
tr_TR:  geçerli

en:  green
tr_TR:  yeşil

en:  red
tr_TR:  kırmızı

en:  revoked
tr_TR:  iptal edildi

en:  key-expired
tr_TR:  Anahtarın vakti geçmiş

en:  sig-expired
tr_TR:  İmzanın vakti geçmiş

en:  key-missing
tr_TR:  Anahtar kayıp

en:  crl-missing
tr_TR:  CRL bulunamadı

en:  crl-too-old
tr_TR:  CRL çok eski

en:  sys-error
tr_TR:  Sistem Hatası

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: [None]
tr_TR: [Hiçbiri]

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: bad
tr_TR: kötü

en: okay
tr_TR: tamam

en: yes
tr_TR: evet

en: no
tr_TR: hayır

en: Found a signature from
tr_TR: Şuradan bir imza bulundu

en: Signature
tr_TR: İmza

en: Could not find verification results
tr_TR: Onaylama sonuçları bulunamadı

en: Error, could not find verification results
tr_TR: Hata, onaylama sonuçları bulunamadı

en: Open a signature file
tr_TR: Bir imza dosyası aç

en: Alternative project support. 
    This plugin currently has no maintainer. Would you like to help by contributing to this plugin?
tr_TR: Alternatif proje desteği. 
    Bu eklentinin şu anda bakıcısı yok. Bu eklentiye katkıda bulunarak yardım etmek ister misiniz?

en: Display sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu görüntüle

en: Project Preferences
tr_TR: Proje Seçenekleri

en: New Project
tr_TR: Yeni Proje

en: C_reate
tr_TR: O_luştur

en: Name:
tr_TR: İsim:

en: Location:
tr_TR: Konum:

en: Choose Project Location
tr_TR: Proje Konumunu Seçin

en: Base path:
tr_TR: Temel dizin:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
tr_TR: Projenin tüm dosyaları için kullanılacak en üst dizin. Yeni bir dizin oluşturabilir veya varolan bir dizini kullanabilirsiniz.

en: Choose Project Base Path
tr_TR: Proje Temel Dizinini Seçin

en: Generate file list on load
tr_TR: Yüklendiğinde dosya listesini oluştur

en: Automatically add files that match project type on project load automatically. You can't manually add/remove files if you checked this option, since your modification will be lost on on next project load
tr_TR: Proje yüklendiğinde otomatik olarak proje türüne uyan dosyaları yükler. Bu seçeneği seçtiğinizde, gelecek yüklemede seçimleriniz yeniden kaybolacağı için, elle dosya ekleyip kaldıramazsınız

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: Project file "%s" already exists
tr_TR: Proje dosyası "%s" zaten mevcut

en: _Project
tr_TR: _Proje

en: Delete Project
tr_TR: Projeyi Sil

en: Add File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Preferences
tr_TR: Seçenekler

en: Find in Project
tr_TR: Projede Ara

en: Remove File
tr_TR: Dosyayı Kaldır

en: H_ide Sidebar
tr_TR: Yan Panel_i Gizle

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project "%s" opened.
tr_TR: "%s" projesi açıldı.

en: geanyvc: s_spawn_sync error: %s
tr_TR: geanyvc: s_spawn_sync hatası: %s

en: No changes were made.
tr_TR: Hiç değişiklik yapılmadı.

en: No history available
tr_TR: Geçmiş yok

en: Do you really want to revert: %s?
tr_TR: Gerçekten geri almak istiyor musunuz: %s?

en: Do you really want to add: %s?
tr_TR: Gerçekten eklemek istiyor musunuz: %s ?

en: Do you really want to remove: %s?
tr_TR: Gerçekten kaldırmak istiyor musunuz: %s ?

en: Do you really want to update?
tr_TR: Gerçekten güncellemek istiyor musunuz?

en: Commit Y/N
tr_TR: Teslim et Y/N

en: Status
tr_TR: Durum

en: Path
tr_TR: Yol

en: Commit
tr_TR: Teslim et

en: <b>Commit message:</b>
tr_TR: <b>Teslim mesajı:</b>

en: C_ommit
tr_TR: G_önder

en: Nothing to commit.
tr_TR: Teslim edilecek bir şey yok.

en: Error initializing GeanyVC spell checking: %s. Check your configuration.
tr_TR: GeanyVC yazım denetimi başlatılırken hata oluştu: %s. Konfigürasyonunuzu kontrol edin.

en: Commit failed; see status in the Message window.
tr_TR: Teslim hatası; Mesajlar penceresinden detaylara bakın

en: Changes committed.
tr_TR: Değişiklikler teslim edildi.

en: Maximize commit dialog
tr_TR: Teslim diyaloğunu büyüt

en: Show commit dialog maximize.
tr_TR: Teslim diyaloğunu geniş göster.

en: Use external diff viewer
tr_TR: Harici diff görüntüleyici kullan

en: Use external diff viewer for file diff.
tr_TR: Dosya değişiklikleri için harici bir diff izleyici kullan.

en: Enable CVS
tr_TR: CVS'i etkinleştir

en: Enable GIT
tr_TR: GIT'i etkinleştir

en: Enable Fossil
tr_TR: Fossil'i etkinleştir

en: Enable SVN
tr_TR: SVN'i etkinleştir

en: Enable SVK
tr_TR: SVK'yı etkinleştir

en: Enable Bazaar
tr_TR: Bazaar'ı Etkinleştir

en: Enable Mercurial
tr_TR: Mercurial'i Etkinleştir

en: Spellcheck language
tr_TR: İmla denetimi dili

en: Make a diff from the current active file
tr_TR: Şimdiki aktif dosyadan bir diff dosyası oluştur

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
tr_TR: _Eskiye dön

note: History/log of current file History/log of the current dir Complete History/Log of base directory
en: _History (log)
tr_TR: _Geçmiş (kayıt)

en: Shows the log of the current file
tr_TR: Mevcut dosyanın kayıtlarını gösterir

note: base version of the current file
en: _Original
tr_TR: _Orijinal

en: Shows the original of the current file
tr_TR: Mevcut dosyanın orijinalini gösterir

note: add current file
en: _Add to Version Control
tr_TR: S_ürüm Kontrolüne Ekle

en: Add file to repository.
tr_TR: Dosyayı depoya ekle.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
tr_TR: Sürüm Kontrolünden _Çıkart

en: Remove file from repository.
tr_TR: Dosyayı depodan kaldır.

en: _Directory
tr_TR: _Dizin

en: Make a diff from the directory of the current active file
tr_TR: Şimdiki aktif dosyanın dizininden bir diff dosyası oluştur

en: Shows the log of the current directory
tr_TR: Mevcut klasörün kayıtlarını gösterir

en: _Base Directory
tr_TR: _Temel Dizin

en: Revert any local edits.
tr_TR: Tüm yerel değişiklikleri geri al.

en: Show diff of file
tr_TR: Dosyanın farkını göster

en: Show diff of directory
tr_TR: Dizinin farkını göster

en: Commit changes
tr_TR: Değişiklikleri uygula

en: Show status
tr_TR: Durumu göster

en: Revert single file
tr_TR: Tek dosyayı eski haline getir

en: Revert directory
tr_TR: Dizini eski haline getir

en: Revert base directory
tr_TR: Temel dizini eski haline getir

en: Update file
tr_TR: Dosyayı güncelle

en: _Version Control
tr_TR: _Sürüm Kontrolü

note: Create the current file Submenu
en: _File
tr_TR: _Dosya

note: Status of basedir
en: _Status
tr_TR: _Durum

en: Show status.
tr_TR: Durumu göster.

en: Update from remote repository.
tr_TR: Uzak depodan güncelle.

note: Commit all changes
en: _Commit...
tr_TR: _Teslim Et...

en: Commit changes.
tr_TR: Değişiklikleri uygula.

en: Paste your code on your favorite pastebin
tr_TR: Kodunuzu favori pastebin servisine kaydedin

en: Group "%s" not found.
tr_TR: "%s" grubu bulunamadı.

en: Invalid pastebin service.
tr_TR: Geçersiz pastebin servisi.

en: Failed to paste the code
tr_TR: Kod yapıştırılamadı

en: Check your connection or the pastebin configuration and retry.
tr_TR: Bağlantınızı veya pastebin yapılandırmasını kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Wait for the service to come back and retry, or retry with another pastebin service.
tr_TR: Hizmetin geri gelmesini ve yeniden denemesini bekleyin veya başka bir pastebin servisi ile yeniden deneyin.

en: Check the pastebin configuration and retry.
tr_TR: Pastebin konfigürasyonunu kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Unexpected response from the pastebin service.
tr_TR: Pastebin servisinden beklenmeyen yanıt.

en: The author name field is empty!
tr_TR: Yazar adı bölümü boş!

en: Select a pastebin:
tr_TR: Pastebin seçin:

en: Enter the author name:
tr_TR: Yazar adını girin:

en: _Paste it!
tr_TR: _Yapıştır!

en: _Added lines:
tr_TR: _Eklenen satırlar:

en: _Changed lines:
tr_TR: _Değiştirilen satırlar:

en: _Removed lines:
tr_TR: _Kaldırılan satırlar:

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Highlights uncommitted changes in files tracked with Git
tr_TR: Git ile izlenen dosyalarda kaydedilmemiş değişiklikleri vurgular

en: Failed to load configuration file: %s
tr_TR: Yapılandırma dosyası yüklenemedi: %s

en: Failed to create configuration directory "%s": %s
tr_TR: "%s" yapılandırma dizini oluşturulamadı: %s

en: Failed to save configuration file: %s
tr_TR: Yapılandırma dosyası kaydedilemedi: %s

en: Undo Git hunk
tr_TR: Git hunk'ı geri al

en: Go to the previous hunk
tr_TR: Önceki parçaya git

en: Go to the next hunk
tr_TR: Sonraki parçaya git

en: Failed to load UI definition, please check your installation. The error was: %s
tr_TR: UI tanımı yüklenemedi, lütfen kurulumunuzu kontrol edin. Hata: %s

en: Start/Stop record
tr_TR: Kaydı Başlat/Durdur

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Keystrokes recorder
tr_TR: Tuş kaydedici

en: Allows to record some sequence of keystrokes and replay it
tr_TR: Ttuş vuruşlarını kaydetme ve tekrar etme

en: Remove _Empty Lines
tr_TR: _Boş Satırları Kaldır

en: Creating dummy text with Geany
tr_TR: Geany için rastgele yazı yazı üretiliyor

en: Lipsum-Generator
tr_TR: Lipsum-Oluşturucu

en: Enter the length of Lipsum text here
tr_TR: Rastgele yazının uzunluğunu giriniz

en: Insert Lipsum text
tr_TR: Lipsum yazısı ekle

note: POSITION OF VIEW
en: Position:
tr_TR: Pozisyon:

en: Sidebar
tr_TR: Yan panel

en: Message Window
tr_TR: Mesaj Penceresi

en: Font:
tr_TR: Yazı Tipi:

en: Code Font:
tr_TR: Kod Yazı Tipi:

en: BG Color:
tr_TR: Arkaplan Rengi:

en: FG Color:
tr_TR: Önplan Rengi:

en: Select Template File
tr_TR: Şablon Dosyası seçin

en: Real-time Markdown preview
tr_TR: Gerçek zamanlı Markdown önizlemesi

en: Markdown Preview
tr_TR: Markdown Önizleme

en: Export Markdown as HTML...
tr_TR: Markdown'ı HTML olarak dışa aktar...

en: The current document does not have a Markdown filetype.
tr_TR: Mevcut döküman Markdown türünde değil.

en: Save HTML File As
tr_TR: HTML Dosyasını Farklı Kaydet

en: HTML Files
tr_TR: HTML Dosyaları

en: All Files
tr_TR: Tüm dosyalar

en: Provides an overview of the active document
tr_TR: Geçerli dökümanın önizlemesini görüntüler

en: Toggle Visibility
tr_TR: Görünürlüğü Değiştir

en: Show Overview
tr_TR: Genel Bakışı Göster

en: Zoom Level:
tr_TR: Yakınlaştırma seviyesi:

en: Width:
tr_TR: Genişlik:

en: Position on left
tr_TR: Soldaki konum

en: Hide tooltip
tr_TR: Araç ipucunu gizle

en: Whether to hide Geany's regular editor scrollbar while the overview bar is visible.
tr_TR: Genel bakış görünür durumdayken Geany'nin normal düzenleyici kaydırma çubuğunun gizlenip gizlenmeyeceği.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Color:
tr_TR: Renk:

en: Outline Color:
tr_TR: Anahat Rengi:

en: _Translation Helper
tr_TR: _Çeviri Yardımcısı

en: _Previous String
tr_TR: Önce_ki Yazı

en: Go to previous string
tr_TR: Önceki metne git

en: _Next String
tr_TR: _Sonraki Yazı

en: Go to next string
tr_TR: Sonraki metne git

en: Pre_vious Untranslated
tr_TR: Ön_ceki Çevirilmemiş

en: Go to previous untranslated string
tr_TR: Bir önceki çevirilmemiş yazıya git

en: Next _Untranslated
tr_TR: Son_raki Çevirilmemiş

en: Go to next untranslated string
tr_TR: Bir sonraki çevirilmemiş yazıya git

en: Previous Fu_zzy
tr_TR: _Önceki Bulanık

en: Go to previous fuzzily translated string
tr_TR: Bir önceki bulanık çeviriye git

en: Next _Fuzzy
tr_TR: Sonraki _Bulanık

en: Go to next fuzzily translated string
tr_TR: Bir sonraki bulanık çeviriye git

en: Previous Untranslated or Fuzz_y
tr_TR: Önceki Çevirilmemiş veya B_ulanık

en: Go to previous untranslated or fuzzy string
tr_TR: Önceki çevirilmemiş veya bulanık çeviriye git

en: Next Untranslated _or Fuzzy
tr_TR: Sonraki Çe_virilmemiş veya Bulanık

en: Go to next untranslated or fuzzy string
tr_TR: Sonraki çevirilmemiş veya bulanık çeviriye git

en: Toggle current translation fuzziness
tr_TR: Mevcut çeviriyi bulanık olarak işaretle veya bulanıklığı kaldır

en: _Toggle Fuzziness
tr_TR: Bulanıklığı _Değiştir

en: Show statistics of the current document
tr_TR: Geçerli belgenin istatistiklerini göster

en: _Show stats
tr_TR: İstatistikleri _göster

en: Update _Headers Upon Save
tr_TR: Kayıt Sonrasında _Başlıkları Güncelle

en: Translation statistics
tr_TR: Çeviri istatistikleri

en: Translated:
tr_TR: Çevriri:

en: Fuzzy:
tr_TR: Bulanık:

en: Untranslated:
tr_TR: Çevrilmemiş:

en: Translation Helper
tr_TR: Çeviri Yardımcısı

en: <b>Translated:</b> %.3g%%
tr_TR: <b>Çeviri:</b> %.3g%%

en: <b>Fuzzy:</b> %.3g%%
tr_TR: <b>Bulanık:</b> %.3g%%

en: <b>Untranslated:</b> %.3g%%
tr_TR: <b>Çevrilmemiş:</b> %.3g%%

en: Unable to parse the content as XML.
tr_TR: İçerik XML olarak ayrıştırılamadı.

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Put on one line
tr_TR: Tek satıra koy

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Concatenation (<x></x> to <x/>)
tr_TR: Bağlanma (<x></x> den <x/> e)

en: Spacing (<x/> to <x />)
tr_TR: Boşluklama (<x/> den <x /> e)

en: Expansion (<x/> to <x></x>)
tr_TR: Genişleme (<x/> den <x></x> e)

en: Indentation
tr_TR: Girinti

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Line break
tr_TR: Satır sonu

en: Project Organizer
tr_TR: Proje Düzenleyicisi

en: Find in Project Files...
tr_TR: Proje Dosyalarında Ara...

en: Find in project files
tr_TR: Proje dosyalarında ara

en: Find Project File...
tr_TR: Proje Dosyasını Bul...

en: Find project file
tr_TR: Proje dosyası bul

en: Find Project Symbol...
tr_TR: Proje Sembolünü Bul...

en: Find project symbol
tr_TR: Proje sembolünü bul

en: Open Selected File (Project Organizer)
tr_TR: Seçili Dosyayı Aç (Proje Düzenleyici)

en: Index all project files:
tr_TR: Tüm proje dosyalarını endeksle:

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Find File
tr_TR: Dosya Ara

en: Search inside:
tr_TR: Şurada ara:

en: project or external directory
tr_TR: proje veya dış dizin

en: Add External Directory
tr_TR: Dış Dizin Ekle

en: Add
tr_TR: Ekle

en: New File
tr_TR: Yeni Dosya

en: File name:
tr_TR: Dosya Adı:

en: Cannot create file '%s'.
tr_TR: '%s' dosyası oluşturulamıyor.

en: New Directory
tr_TR: Yeni Dizin

en: Directory name:
tr_TR: Dizin adı:

en: Cannot create directory '%s'.
tr_TR: '%s' dizini oluşturulamıyor.

en: Rename
tr_TR: Yeniden adlandır

en: New name:
tr_TR: Yeni isim:

en: Cannot rename '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s', '%s' olarak yeniden adlandırılamıyor.

en: Are you sure you want to delete '%s'?
tr_TR: Gerçekten silmek istiyor musunuz: '%s' ?

en: Cannot delete file '%s'.
tr_TR: '%s' dosyası silinemiyor.

en: Reload all
tr_TR: Hepsini yeniden yükle

en: Expand all
tr_TR: Hepsini aç

en: Collapse to project root
tr_TR: Proje köküne daralt

en: Expand All
tr_TR: Hepsini aç

en: Find in Files...
tr_TR: Dosyalarda Ara...

en: Find File...
tr_TR: Dosya Ara...

en: Find Symbol...
tr_TR: Sembol Bul...

en: Remove External Directory
tr_TR: Dış Dizini Kaldır

en: New File...
tr_TR: Yeni Dosya...

en: New Directory...
tr_TR: Yeni Dizin...

en: Rename...
tr_TR: Yeniden adlandır...

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Debu_g
tr_TR: Hata A_yıkla

en: Recent _Programs
tr_TR: Son _Programlar

en: _Run/Continue
tr_TR: _Çalıştır/Devam Et

en: Run to _Source
tr_TR: _Kaynağı Çalıştır

en: _Terminate
tr_TR: _Sonlandır

en: _GDB Command
tr_TR: _GDB komutu

en: _More
tr_TR: _Daha fazla

en: _Show Terminal
tr_TR: Terminali _Göster

en: _Window
tr_TR: _Pencere

en: _Auto Show
tr_TR: _Otomatik Göster

en: Auto _Hide
tr_TR: Otomatik _Gizle

en: _View Source
tr_TR: Kaynağı _Görüntüle

en: _Running
tr_TR: _Çalışıyor

en: _Stopped
tr_TR: _Durduruldu

en: _Exited
tr_TR: _Çıkıldı

en: _Columns
tr_TR: _Sütunlar

en: Show _Core
tr_TR: _Çekirdeği Göster

en: Add _Break
tr_TR: _Kesme ekle

en: Add _Watch
tr_TR: _İzleme ekle

en: Show _Address
tr_TR: _Adresi Göster

en: _8-bit mode
tr_TR: _8-bit modu

en: _Default
tr_TR: _Varsayılan

en: R_ead
tr_TR: O_ku

en: _Apply
tr_TR: Uygul_a

en: _Expand
tr_TR: _Genişlet

en: _Decimal
tr_TR: _Ondalık

en: _Binary
tr_TR: _İkili

en: _Inspect Variable
tr_TR: Değ_işkeni İncele

en: State
tr_TR: Durum

en: Core
tr_TR: Çekirdek

en: Ignore
tr_TR: Yoksay

en: Script
tr_TR: Betik

en: Arguments
tr_TR: Argümanlar

en: Expression
tr_TR: İfade

en: Memory
tr_TR: Hafıza

en: Enter gdb command:
tr_TR: GDB komutu girin:

en: Convert _UTF-8 to locale
tr_TR: _UTF-8'i yerel ayara dönüştür

en: _Frame
tr_TR: _Çerçeve

en: Setup Program
tr_TR: Program Kur

en: _Executable:
tr_TR: _Çalıştırılabilir:

en: En_vironment:
tr_TR: Çevre:

en: _Working dir:
tr_TR: _Çalışma diz:

en: _Load script:
tr_TR: Betik _Yükle:

en: Update all _views
tr_TR: T_üm görünümleri güncelle

en: Display
tr_TR: Görüntüle

en: _member
tr_TR: _üye

en: and
tr_TR: ve

en: names
tr_TR: isimler

en: <b>Values</b>
tr_TR: <b>Değerler</b>

en: S_how
tr_TR: G_öster

en: <b>Inspect</b>
tr_TR: <b>İncele</b>

en: Show _tooltips
tr_TR: _Tooltips'i göster

en: <b>Others</b>
tr_TR: <b>Diğerleri</b>

en: _Import
tr_TR: _İçe aktar

en: Inspect
tr_TR: İncele

en: Object:
tr_TR: Nesne:

en: Frame:
tr_TR: Çerçeve:

en: _Apply on run
tr_TR: Ç_alıştırıldığında uygula

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Start:
tr_TR: Başlangıç:

en: Count:
tr_TR: Miktar:

en: breakpoint
tr_TR: kesme noktası

en: Add Breakpoint
tr_TR: Kesme noktası ekle

en: Add Watchpoint
tr_TR: İzleme noktası ekle

en: Enter char # (0..255):
tr_TR: Karakter gir # (0..255):

en: Scope: %s.
tr_TR: Kapsam: %s.

en: Program terminated.
tr_TR: Program sonlandırıldı.

en: invalid data
tr_TR: geçersiz veri

en: out of scope
tr_TR: kapsam dışında

en: Modify
tr_TR: Düzenle

en: Inspect variable
tr_TR: Değişkeni incele

en: Select Folder
tr_TR: Dizin Seç

en: Select File
tr_TR: Dosya Seç

en: Scope: %s: %s.
tr_TR: Kapsam: %s: %s.

en: Scope: created configuration file.
tr_TR: Kapsam: yapılandırma dosyası yaratıldı.

en: Could not load debug settings file %s: %s.
tr_TR: Hata ayıklama ayarları dosyası yüklenemedi %s: %s.

en: %s: %s.
    
    Continue?
tr_TR: %s: %s.
    
    Devam edilsin mi?

en: Scope Debugger
tr_TR: Kapsam Hata Ayıklayıcı

en: Setup program
tr_TR: Program kur

en: Run/continue
tr_TR: Çalıştır/devam et

en: Run to source
tr_TR: Kaynağı çalıştır

en: Terminate
tr_TR: Sonlandır

en: GDB command
tr_TR: GDB Komutu

en: Show terminal
tr_TR: Terminaldi göster

en: Busy
tr_TR: Meşgul

en: Ready
tr_TR: Hazır

en: Hang
tr_TR: Askıda

en: Load
tr_TR: Yükle

en: Build action activated. Terminate debugging?
tr_TR: İnşa eylemi aktifleştirildi. Hata ayıklamayı sonlandır?

en: Console
tr_TR: Konsol

en: Debug Console
tr_TR: Hata Ayıklama Konsolu

en:  exited
tr_TR:  çıkıldı

en:  with exit code %s
tr_TR:  çıkış kodu %s ile

en: Send Signal
tr_TR: Sİnyal gönder

en: Enter signal #:
tr_TR: Sinyali girin #:

en: Terminate Process
tr_TR: İşlemi Sonlandır

en: Enter exit code:
tr_TR: Çıkış kodunu girin:

en: Running
tr_TR: Çalışıyor

en: Stopped
tr_TR: Durduruldu

en: Scope: error reading [%s].
tr_TR: Kapsam: [%s] okurken hata.

en: _Send
tr_TR: _Gönder

en: _Busy
tr_TR: _Meşgul

en: GDB Command
tr_TR: GDB Komutu

en: Sends the current file as attachment with your favorite mailer
tr_TR: Geçerli dosyayı kullanıcının seçtiği programda e-posta ile göndermek için ufak bir eklenti

en: Recipient's Address
tr_TR: Alıcının Adresi

en: Enter the recipient's e-mail address:
tr_TR: Alıcının e-posta adresini girin:

en: Could not execute mailer. Please check your configuration.
tr_TR: Posta gönderilemedi. Lütfen yapılandırmanızı kontrol edin.

en: Please define a mail client first.
tr_TR: Lütfen önce bir e-posta istemcisi tanımlayın.

en: File has to be saved before sending.
tr_TR: Dosya gönderilmeden önce kaydedilmeli.

en: Mail
tr_TR: E-posta

en: Send by mail
tr_TR: E-posta olarak gönder

note: add a label and a text entry to the dialog
en: Path and options for the mail client:
tr_TR: E-posta istemcisi için yol ve seçenekler:

en: Show toolbar icon
tr_TR: Araç çubuğu simgesini göster

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
tr_TR: Dosyaları daha kolay göndermek için araç çubuğunda bir simge gösterir.

en: Use dialog for entering email address of recipients
tr_TR: Alıcıların e-posta adreslerini girmek için dialog kullan

en: Send file by mail
tr_TR: Dosyayı e-posta olarak gönder

note: Build up menu entry
en: _Mail document
tr_TR: Dökü_manı e-postala

en: Try:
tr_TR: Dene:

en: Checking
tr_TR: Kontrol Ediliyor

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
tr_TR: "%s" dosyası kontrol ediliyor (%d - %d satırları, %s kullanılıyor):

en: Checking file "%s" (using %s):
tr_TR: "%s" dosyası kontrol ediliyor (%s kullanılarak):

en: The checked text is spelled correctly.
tr_TR: Kontrol edilen yazı düzgün yazılmış.

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
tr_TR: Enchant kütüphanesi yüklenemedi (%s).

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
tr_TR: bilinmeyen hata (belki seçilen dil erişilebilir değil)

en: Spell Check
tr_TR: İmla Denetimi

en: Checks the spelling of the current document.
tr_TR: Mevcut belgenin imla denetimini yapar.

note: initialise the dialog
en: Select Directory
tr_TR: Dizin Seçin

en: Show toolbar item to toggle spell checking
tr_TR: İmla denetimini açıp kapamak için araç çubuğu öğesini göster

en: <b>Interface</b>
tr_TR: <b>Arayüz</b>

en: Check spelling when opening a document
tr_TR: Belge açarken yazım denetimi yap

en: Language to use for the spell check:
tr_TR: İmla denetimi için kullanılacak dil:

en: <b>Behavior</b>
tr_TR: <b>Davranış</b>

en: Spell checking while typing is now enabled
tr_TR: Yazarken imla denetimi artık aktif

en: Spell checking while typing is now disabled
tr_TR: Yazarken imla denetimi artık pasif

en: More...
tr_TR: Daha fazla...

en: (No Suggestions)
tr_TR: (Öneri Yok)

en: Add "%s" to Dictionary
tr_TR: Sözlüğe "%s" ekle

en: Ignore All
tr_TR: Tümünü Yoksay

en: Perform Spell Check
tr_TR: İmla Denetimi Uygula

en: Default (%s)
tr_TR: Varsayılan (%s)

en: Spelling Suggestions
tr_TR: İmla Denetimi Önerileri

en: Shift Column
tr_TR: Sütunu Kaydır

en: Shift Left
tr_TR: Sola Kaydır

en: Shift Right
tr_TR: Sağa Kaydır

note: OK. Something went not as expected. * We do have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
tr_TR: Seçim işlenirken birşeyler yolunda gitmedi. İptal ediliyor

en: Convert selection to table
tr_TR: Seçimi tabloya dönüştür

note: Build up menu entry for table_convert based on global file type
en: _Convert to table
tr_TR: Tabloya _çevir

en: Converts current marked list to a table.
tr_TR: İşaretlenmiş listeyi tabloya çevirir.

en: TreeBrowser
tr_TR: AğaçGezgini

en: This plugin adds a tree browser to Geany, allowing the user to browse files using a tree view of the directory being browsed.
tr_TR: Bu eklenti Geany'e ağaç tarayıcı ekler. Bu sayede dosya sisteminde gezer gibi dosyaları açabilirsiniz.

en: %s: no such directory.
tr_TR: %s: dosya veya dizin bulunamadı.

en: (Empty)
tr_TR: (Boş)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
tr_TR: Ayarlanmış harici komut çalıştırılamadı '%s' (%s).

en: NewDirectory
tr_TR: YeniDizin

en: NewFile
tr_TR: YeniDosya

en: Target file '%s' exists.
    Do you really want to replace it with an empty file?
tr_TR: Hedef dosya '%s' var.
    Onu gerçekten boş bir dosya ile değiştirmek mi istiyorsunuz?

en: Do you really want to delete '%s' ?
tr_TR: Gerçekten silmek istiyor musunuz: '%s' ?

en: Go _Up
tr_TR: _Yukarı git

en: Set _Path From Document
tr_TR: Yolu belgeden ayarla

en: _Open Externally
tr_TR: Harici Olarak _Aç

en: Open _Terminal
tr_TR: _Terminali Aç

en: Set as _Root
tr_TR: _Kök olarak ata

en: Refres_h
tr_TR: Yenil_e

en: _Find in Files
tr_TR: Dosy_alarda Ara

en: N_ew Folder
tr_TR: Y_eni Dosya

en: _New File
tr_TR: _Yeni Dosya

en: Rena_me
tr_TR: Yeniden adlan_dır

en: Close: %s
tr_TR: Kapat: %s

en: Clo_se Child Documents
tr_TR: Alt Dosyaları Kap_at

en: _Copy Full Path to Clipboard
tr_TR: Tam Yolu Panoya _Kopyala

en: E_xpand All
tr_TR: Hepsini g_enişlet

en: Coll_apse All
tr_TR: Hepsini Dara_lt

en: Show Boo_kmarks
tr_TR: Yer im_lerini göster

en: Sho_w Hidden Files
tr_TR: Gizli Dosyaları Gös_ter

en: Show Tool_bars
tr_TR: Araç Çubuk_larını Göster

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
tr_TR: Hedef dosya '%s' zaten var, üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Go up
tr_TR: Yukarı git

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Home
tr_TR: Ev

en: Set path from document
tr_TR: Yolu belgeden ayarla

en: Track path
tr_TR: Parça yolu

en: Hide bars
tr_TR: Çubukları gizle

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
tr_TR: Adres satırı, örneğin '/projeler/benim-projem'

en: Tree Browser
tr_TR: Ağaç Gezgini

en: External open command
tr_TR: Harici açma komutu

en: Terminal
tr_TR: Uçbirim

en: Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğu

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Top
tr_TR: Üstte

en: Bottom
tr_TR: Sonda

en: If position is changed, the option require plugin restart.
tr_TR: Eğer pozisyon değişirse eklentinin tekrar başlatılması gerekmektedir.

en: Show icons
tr_TR: Simgeleri göster

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Base
tr_TR: Temel

en: Content-type
tr_TR: İçerik-türü

en: Show hidden files
tr_TR: Gizli dosyaları göster

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
tr_TR: Windows'da bu sadece '.' (nokta) ile başlayan dosyaların görünmemesini sağlar.

en: Hide object files
tr_TR: Nesne dosyalarını gizle

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
tr_TR: Dahili oluşturulmuş dosyaları dosya tarayıcıda göstermez, bu *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib dosyalarını içerir

en: Double click open directory
tr_TR: Dizini açmak için çift tık

en: On delete file, close it if is opened
tr_TR: Silme tuşu, eğer açık ise kapat

en: Show bookmarks
tr_TR: Yer imlerini göster

en: Open new files
tr_TR: Yeni dosya aç

en: Focus File List
tr_TR: Dosya Listesini Odakla

en: Focus Path Entry
tr_TR: Yol Yazımını Odakla

en: Rename Object
tr_TR: Nesneyi Yeniden adlandır

en: New Folder
tr_TR: Yeni Dosya

en: Checks whether there are updates for Geany available
tr_TR: Geany için mevcut güncelleme olup olmadığını kontrol eder

en: There is a more recent version of Geany available: %s
tr_TR: Daha yeni bir Geany sürümü mevcut: %s

en: No newer Geany version available.
tr_TR: Daha yeni Geany sürümü mevcut değil.

en: Run updatecheck on startup
tr_TR: Açılışta güncelleme denetlemesi yap

en: Check for Updates
tr_TR: Güncellemeleri Kontrol Et

en: Vim mode for Geany
tr_TR: Geany için Vim modu

en: _Vim Mode
tr_TR: _Vim Modu

en: Enable _Vim Mode
tr_TR: _Vim Modunu Etkinleştir

en: Enable Vim Mode
tr_TR: Vim Modunu Etkinleştir

en: message-window
tr_TR: mesaj-penceresi

en: sidebar
tr_TR: yan panel

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: utility
tr_TR: araç

en: Bookmark this website
tr_TR: Bu web sitesine yer işareti koy

en: _Zoom
tr_TR: _Yakınlaştırma

en: Cancel loading
tr_TR: Yüklemeyi iptal et

en: Reload current page
tr_TR: Geçerli sayfayı yenile

en: Website information and settings
tr_TR: Web sitesi bilgileri ve ayarları

en: Toggle web inspector
tr_TR: Web denetçisini değiştir

en: Web view
tr_TR: Web izlenimi

en: Web preview
tr_TR: Web önizleme

en: Browser auto reload
tr_TR: Tarayıcı otomatik yenileme

en: List of bookmarks
tr_TR: Yer imleri listesi

en: Browser orientation
tr_TR: Tarayıcı oryantasyonu

en: Browser position
tr_TR: Tarayıcı pozisyonu

en: Toggle Web Inspector
tr_TR: Web İnceleyicisini Aç/Kapat

note: Browser
en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

note: Windows
en: Windows
tr_TR: Pencereler

en: Create new file
tr_TR: Yeni dosya oluştur

en: Create new directory
tr_TR: Yeni dizin oluştur

en: Create new workbench
tr_TR: Yeni workbench oluştur

en: _Open
tr_TR: _Aç

en: Add project
tr_TR: Proje ekle

en: _Add
tr_TR: _Ekle

en: Project files (.geany)
tr_TR: Proje dosyaları (.geany)

en: Add directory
tr_TR: Dizin ekle

en: Directory settings
tr_TR: Dizin ayarları

en: _OK
tr_TR: _TAMAM

en: File patterns:
tr_TR: Dosya desenleri:

en: Workbench settings
tr_TR: Workbench ayarları

en: _Rescan all projects on open
tr_TR: Açık olan tüm projeleri tekrar tara

en: Could not create new workbench file: %s
tr_TR: Yeni workbench dosyası oluşturulamadı: %s

en: Could not open workbench file: %s
tr_TR: Workbench dosyası açılamadı: %s

note: Create new menu item "Workbench Settings"
en: S_ettings
tr_TR: A_yarlar

note: Create new menu item "Close Workbench"
en: _Close
tr_TR: _Kapat

en: Create or open a workbench
    using the workbench menu.
tr_TR: Workbench menüsünü kullanarak
    workbench oluştur veya aç.

en: Could not add project file: %s
tr_TR: Proje dosyası eklenemedi: %s

en: Could not create new file "%s":
    
    %s
tr_TR: "%s" adlı yeni dosya oluşturulamadı:
    
    %s

en: Do you really want to remove file "%s"?
    
    This cannot be undone!
tr_TR: "%s" dosyasını gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?
    
    Bu geri alınamaz!

en: Do you really want to remove directory "%s" and all files in it?
    
    This cannot be undone!
tr_TR: "%s" dizinini ve içindeki tüm dosyaları gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?
    
    Bu geri alınamaz!

note: Remove file failed. Report error.
en: Could not remove file "%s".
tr_TR: "%s" dosyası kaldırılamadı.

note: Remove file failed. Report error.
en: Could not remove directory "%s".
tr_TR: "%s" dizini kaldırılamadı.

en: _Add project...
tr_TR: _Proje ekle...

en: _Remove project
tr_TR: Projeyi _kaldır

en: _Fold/unfold project
tr_TR: Projeyi _katla/aç

en: _Close all files in project
tr_TR: Projedeki tüm dosyaları _kapat

en: _Add directory...
tr_TR: _Dizin ekle...

en: _Remove directory
tr_TR: Dizini _kaldır

en: _Rescan directory
tr_TR: Dizini _yeniden tara

en: _Directory settings
tr_TR: _Dizin ayarları

en: _Fold/unfold directory
tr_TR: Dizini _katla/aç

en: _Open all files in directory
tr_TR: Tüm dosyaları dizinde _aç

en: _Close all files in directory
tr_TR: Dizindeki tüm dosyaları _kapat

en: _Open all files in sub-directory
tr_TR: Tüm dosyaları alt dizinde _aç

en: _Close all files in sub-directory
tr_TR: Alt dizindeki tüm dosyaları _kapat

en: _Expand all
tr_TR: Hepsini _genişlet

en: _Collapse all
tr_TR: Hepsini _daralt

en: _Add to Project Bookmarks
tr_TR: Proje Yer İşaretlerine _Ekle

en: _Remove from Bookmarks
tr_TR: Yer İmlerinden _Kaldır

en: _Create file here...
tr_TR: Burada dosya _oluştur...

en: _Create directory here...
tr_TR: Burada dizin _oluştur...

en: Select search directory
tr_TR: Arama dizini seç

en: Project path
tr_TR: Proje yolu

en: No directories
tr_TR: Dizin yok

en: %s: %u Project | %s: %u Projects
tr_TR[0]: %s: %u Proje
tr_TR[1]: %s: %u Proje

en: Add a project using the context menu
    or select "Search projects" from the menu.
tr_TR: Bağlam menüsünü kullanarak proje ekle
    veya menüden "Projeleri ara" yı seçin.

en: %s
    Project file not found!
tr_TR: %s
    Proje dosyası bulunamadı!

en: Failed to open git repository in folder %s.
tr_TR: %s klasöründeki git deposu açılamadı.

en: Opened git repository in folder %s.
tr_TR: %s klasöründeki git deposu açıldı.

en: Directory-Name: %s
tr_TR: Dizin adı: %s

en: Base-Directory: %s
tr_TR: Temel Dizin: %s

en: File Patterns:
tr_TR: Dosya Desenleri:

en: Number of Sub-Directories: %u
tr_TR: Alt Dizin Sayısı: %u

en: Number of Files: %u
tr_TR: Dosya Sayısı: %u

en: Project: %s
tr_TR: Proje: %s

en: File: %s
tr_TR: Kapat: %s

en: Number of Directories: %u
tr_TR: Dizin Sayısı: %u

en: 
    The project contains unsaved changes!
tr_TR: 
    Proje kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor!

en: File %s is not a valid workbench file!
tr_TR: "%s" dosyası bulundu ama geçerli değil!
