Geany-Plugins 2.0 - en to nl translation catalogue (441 entries)

en: (Empty Line)
nl: (Lege regel)

en: _Remove Bookmark
nl: Verwijder bladwijzer

note: Translators: Number is meant at this point.
en: No.
nl: Nee.

en: Contents
nl: Inhoud

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: _Hide Message Window
nl: _Verberg berichtenvenster

en: File
nl: Bestand

en: Line
nl: Regel

en: Task
nl: Taak

en: Tasks
nl: Taken

en: XML tagging
nl: XML labelen

en: Tag name to be inserted:
nl: In te voegen label naam:

en: %s will be replaced with your current selection. Please keep care on your selection
nl: De huidige selectie zal vervangen worden door "%s". Houd alstubieft de selectie in de gaten

en: Copy URI
nl: Kopiëer URI

en: Enclose Characters
nl: Omsluitkarakters

en: Enclose combo %d
nl: Omsluit combinatie %d

en: Opening Character
nl: Omsluitkarakter

en: Closing Character
nl: Afsluitkarakter

en: Close Ot_her Documents
nl: Sluit andere documenten

en: C_lose All
nl: S_luit alle documenten

en: Show Document List
nl: Laat documentlijst zien

en: File path "%s" copied to clipboard.
nl: Padnaam van '%s' gekopiëerd naar klembord.

en: Copy File Path
nl: Kopiëer pad van bestandsnaam

en: Copy the file path of the current document to the clipboard
nl: Kopiëert pad van huidige document naar klembord

en: Plugin configuration directory could not be created.
nl: Plug-in configuratiemap kon niet worden aangemaakt.

en: Focus Bookmark List
nl: Schakel naar bladwijzerlijst

en: Focus Tasks List
nl: Schakel naar takenlijst

en: Update Tasks List
nl: Update takenlijst

en: Run XML tagging
nl: XML labelen uitvoeren

en: Show toolbar item to show a list of currently open documents
nl: Laat een hulpmiddelenbalk item zien om een lijst met geopende documenten te tonen

en: Sort documents by _name
nl: Sorteer documenten op _naam

en: Sort the documents in the list by their filename
nl: Sorteer de documenten in de lijst op hun bestandsnaam

en: Sort documents by _occurrence
nl: Sorteer documenten op aantal v_oorkomens

en: Sort the documents in the order of the document tabs
nl: Sorteer de documenten in de volgorde van de tabs

en: Sort documents by _occurrence (reversed)
nl: Sorteer documenten op aantal v_oorkomens (achteruit)

en: Sort the documents in the order of the document tabs (reversed)
nl: Sorteer de documenten in de volgorde van de tabs (achteruit)

en: Show an 'Open URI' item in the editor menu
nl: Laat een 'Open URI' menu item in het editor menu zien

en: Show available Tasks in the Messages Window
nl: Laat beschikbare taken in het berichtenvenster zien

en: Show tasks of all documents
nl: Laat alle taken van alle documenten zien

en: Whether to show the tasks of all open documents in the list or only those of the current document.
nl: Laat de taken van alle open documenten in de lijst zien of alleen die van het huidige document

en: Specify a semicolon separated list of search tokens.
nl: Geef een lijst van zoektermen gescheiden door puntkommas

en: Search tokens:
nl: Zoektermen:

en: Show status icon in the Notification Area
nl: Laat het status icoon in het Meldingsgebied

en: Show defined bookmarks (marked lines) in the sidebar
nl: Laat bladwijzers (gemarkeerde regels) in de zijbalk zien

en: Mark all occurrences of a word when double-clicking it
nl: Markeer alle verschijningen van een gedubbelklikt woord

en: Strip trailing blank lines
nl: Verwijder lege regels aan het einde van het bestand

en: XML tagging for selection
nl: XML labelen voor selectie

note: Set metadata
en: Addons
nl: Toevoegingen

en: Various small addons for Geany.
nl: Verscheidene kleine toevoegingen voor Geany

note: Set metadata
en: Auto-close
nl: Automatische sluiten

en: Auto-close braces and brackets with lot of features
nl: Automatisch sluiten van accolades en haakjes met diverse opties

note: Set metadata
en: Auto-mark
nl: Automatische markering

en: Auto-mark word under cursor
nl: Markeert automatisch woord waar cursor in staat

note: Frame, which is the returned widget Add the menu item and make it sensitive only when a document is opened
en: Switch header/implementation
nl: Verwissel header/implementatie

en: Implementations extensions
nl: Implementatie extensies

en: Headers extensions
nl: Header extensies

note: Set metadata
en: Code navigation
nl: Code navigatie

en: This plugin adds features to facilitate navigation between source files.
nl: Deze plugin voegt mogelijkheden toe om tussen bronbestanden te navigeren

en: %s not found, create it?
nl: %s niet gevonden, creër?

en: Provides a command panel for quick access to actions, files and more
nl: Brengt een commandopanel aan voor snelle toegang tot acties, bestanden en meer

en: Name
nl: Naam

en: Value
nl: Waarde

en: Choose target file
nl: Kies doelbestand

note: target
en: Target:
nl: Doel:

note: arguments
en: Command Line Arguments
nl: Commandoregel argumenten

note: environment
en: Environment Variables
nl: Omgevingsvariabelen

note: if name is empty - offer to delete variable
en: Delete variable?
nl: Verwijder variabele?

en: Location
nl: Lokatie

en: Condition
nl: Conditie

en: Hit count
nl: Aantal hits

en: line %i
nl: regel %i

en: ~"Loading target file.\n"
nl: ~"Laad doelbestand.\n"

en: Error loading file
nl: Fout gedurende inladen bestand

en: Can't find a source file "%s"
nl: Kan bronbestand "%s" niet vinden

en: Address
nl: Adres

en: Function
nl: Functie

en: Target
nl: Doel

en: Breakpoints
nl: Breekpunten

en: Debug Terminal
nl: Debug terminaalvenster

en: Debugger Messages
nl: Debugger berichten

en: Run / Continue
nl: Start / Ga door

en: Restart
nl: Herstart

en: Step into
nl: Stap erin

en: Step over
nl: Stap over

en: Step out
nl: Stap eruit

en: Run to cursor
nl: Ga door tot cursor

en: Add / Remove breakpoint
nl: Voeg breekpunt toe (of verwijder)

en: Can't evaluate expression
nl: Kan expressie niet evalueren

en: To edit source files stop debugging session
nl: Stop debug sessie om bronbestanden te wijzigen

en: Run
nl: Start

en: Settings
nl: Laad instellingen

en: Two panel mode
nl: Dubbel paneelmodus

en: Continue
nl: Ga door

en: Find Tag
nl: Zoek label:

en: pattern
nl: patroon

en: C_ase sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Generate tags
nl: Genereer labels

en: Ctags generation and search plugin for geany projects
nl: Plugin om Ctags te genereren en te zoeken voor projecten in Geany

en: Could not parse the output of command
nl: Kon uitvoer van commando niet parsen.

en: Command 0:
nl: Commando 0:

en: Command 1:
nl: Commando 1:

en: E_xtra Selection
nl: Meer selecteeropties

en: _Reload Configuration Files
nl: Herlaad configuratie bestanden

en: Force reloading of the configuration files
nl: Forceer herladen van configuratiebestanden

en: _Edit Current Language Configuration
nl: Wijzig huidige taalconfiguratie

en: Open the current language configuration file for editing
nl: Open het huidige taalconfiguratiebestand om te wijzigen

en: Open _Manual
nl: Open handleiding

en: Open the manual in a browser
nl: Open de handleiding in een browser

note: General
en: General
nl: Algemeen

en: Article (@Article)
nl: Artikel (@Article)

en: Book (@Book)
nl: Boek (@Book)

en: Booklet (@Booklet)
nl: Boekje (@Booklet)

en: Conference (@Conference)
nl: Conferentie (@Conference)

en: PhdThesis (@PhdThesis)
nl: Promotieverslag (@PhdThesis)

en: Techreport (@Techreport)
nl: Technisch rapport (@Techreport)

en: Unpublished (@Unpublished)
nl: Ongepubliceerd (@Unpublished)

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Address of publisher
nl: Adres van uitgever

en: Choose the kind of document you want to write
nl: Kies het soort document dat je wilt schrijven

en: Book
nl: Boek

en: Article
nl: Artikel

en: Report
nl: Rapport

en: Letter
nl: Brief

en: Presentation
nl: Presentatie:

note: Author
en: Author:
nl: Auteur:

en: Greek letters
nl: Griekse letters

en: German umlauts
nl: Duitse umlauts

en: Misc
nl: Overige

en: Arrow characters
nl: Pijlen

en: Relational
nl: Relationeel

en: Binary operation
nl: Binaire operatoren

en: Italic
nl: Schreefschrift

en: Bold
nl: Vet

en: Underline
nl: Onderstreep

en: Small Caps
nl: Kleine hoofdletters

en: Cut to Clipboard
nl: Knip naar klembord

en: Copy to Clipboard
nl: Kopiëer naar klembord

en: Paste from Clipboard
nl: Plak van klembord

en: Cut current line to Clipboard
nl: Knip huidige regel naar klembord

en: Copy current line to Clipboard
nl: Kopiëer huidige regel naar klembord

en: Delete character to the left
nl: Verwijder karakter aan linkerzijde

en: Delete character to the right
nl: Verwijder karakter aan rechterzijde

en: Delete character to the left (but not newline)
nl: Verwijder karakter aan linkerzijde (maar geen nieuwe regel)

en: Delete up to start of word to the Left
nl: Verwijder tot aan het begin van het woord aan de linkerzijde

en: Delete up to start of word to the Right
nl: Verwijder tot aan het begin van het woord aan de rechterzijde

en: Delete up to end of word to the Right
nl: Verwijder tot aan het eind van het woord aan de rechterzijde

en: Delete to beginning of line
nl: Verwijder tot aan het begin van de regel

en: Delete current line
nl: Verwijder huidige regel

en: Backwards Tab (deletes tab if nothing after it)
nl: Achterwaardse tab (verwijderd tab als er niets op volgt)

en: Macros for Geany
nl: Macro's voor Geany

note: create dialog box
en: Search Options:
nl: Zoekopties:

en: Search Forwards
nl: Zoek voorwaarts

en: Search Backwards
nl: Zoek achterwaarts

note: create checkbox to check for search options
en: Search for contents of clipboard
nl: Zoek naar inoud van klembord

en: Search for:
nl: Zoek naar:

note: create checkbox to check for search options
en: Search is case sensitive
nl: Zoeken is hoofdlettergevoelig

en: Search for whole word
nl: Zoek naar gehele woord:

en: Search for start of word
nl: Zoek naar begin van een woord:

en: Search text is regular expression
nl: Zoektekst is een reguliere expressie

en: Search text is POSIX compatible
nl: Zoeken gebeurt POSIX compatibel

en: _Edit
nl: Wijzig

en: Numbered Bookmarks for Geany
nl: Genummerde bladwijzers voor Geany

en: Move to remembered position in line
nl: Ga naar bewaarde positie op de regel

en: Move to position in current line
nl: Ga naar positie in huidige regel

en: couldn't create tempfile
nl: Tijdelijk bestand kon niet aangemaakt worden

en: No recipients were selected,
    use symmetric cipher?
nl: Er zijn geen ontvangers geselecteerd,
    Wilt u een symetrische codering gebruiken?

en: Using libgpgme version:
nl: Gebruikte libgpgme versie:

en: Error from
nl: Error van

en: Encrypt
nl: Codeer

en: Sign
nl: Signeer

en: Decrypt / Verify
nl: Decodeer / Verifiëer

en: Verify detached signature
nl: Verifiëer losse handtekening

en: Please select any recipients
nl: Selecteer a.u.b. een ontvanger

en: Sign the message as:
nl: Signeer het bericht als:

en: Select recipients
nl: Selecteer ontvangers

en: Choose a key to sign with:
nl: Kies een sleutel om mee te signeren

en: Select signer
nl: Selecteer een ondertekenaar

note: shouldn't get here
en: Could not use pinentry.
nl: pinentry kan niet gebruikt worden

en: Unexpected output from pinentry.
nl: Onverwachte output van pinentry

note: read the rest of the first line after OK
en: Passphrase entry
nl: Wachtwoord invoeren

en: Passphrase
nl: Wachtwoord

en: Enter passphrase for
nl: Voer wachtwoord in voor

en: pinentry gave error
nl: er is een fout opgetreden in pinentry

en: Unexpected error from pinentry.
nl: Onverwachte fout in pinentry

en: Error, Passphrase input without using gpg-agent is not supported on Windows yet.
nl: Error, Wachtwoord invoer zonder gpg-agent wordt nog niet ondersteund op Windows

en: a key with fingerprint
nl: een sleutel met vingerafdruk

en: unknown
nl: onbekend

en: undefined
nl: ongedefiniëerd

en: never
nl: nooit

en: marginal
nl: marginaal

en: full
nl: volledig

en: ultimate
nl: ultiem

en: [bad validity value]
nl: [verkeerde geldigheids waarde]

note: buffer should be more than 105 bytes long
en:  valid
nl:  geldig

en:  green
nl:  groen

en:  red
nl:  rood

en:  revoked
nl:  ingetrokken

en:  key-expired
nl:  sleutel-herroepen

en:  sig-expired
nl:  handtekening-verlopen

en:  key-missing
nl:  sleutel-mist

en:  crl-missing
nl:  crl-mist

en:  crl-too-old
nl:  crl-te-oud

en:  bad-policy
nl:  verkeerd-beleid

en: Unknown
nl: Onbekend

en: status ....: %s
    summary ...:%s
    fingerprint: %s
    created ...: %sexpires ...: %svalidity ..: %s
    val.reason : %s
    pubkey algo: %s
    digest algo: %s
    pka address: %s
    pka trust .: %s
    other flags:%s%s
    notations .: %s
nl: status ...........: %s
    samenvatting .....:%s
    vingerafdruk .....: %s
    gemaakt ..........: %sverloopt .........: %sgeldigheid .......: %s
    geldigheidsreden .: %s
    pub.sleutel algo .: %s
    samenvattings algo: %s
    pka adres ........: %s
    pka vertrouwen ...: %s
    andere flags .....:%s%s
    notaties .........: %s

en: [None]
nl: [Geen]

en: Unknown
nl: Onbekend

en: n/a
nl: nvt

en: bad
nl: fout

en: okay
nl: goed

en: RFU
nl: gereserveerd voor toekomstig gebruik

en:  wrong-key-usage
nl:  verkeerd sleutel gebruik

en:  chain-model
nl:  kettingmodel

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en: Found a signature from
nl: Handtekening gevonden van

en: Signature
nl: Handtekening

en: Could not find verification results
nl: Kon geen verificatie resultaten vinden

en: Error, could not find verification results
nl: Error, kon geen verificatieresultaten vinden

en: Open a signature file
nl: Open handtekeningsbestand

en: Display sidebar
nl: Zijbalk weergeven

en: Project Preferences
nl: Project voorkeuren

en: New Project
nl: Nieuw project

en: C_reate
nl: Creër

en: Name:
nl: Naam:

en: Location:
nl: Lokatie:

en: Choose Project Location
nl: Kies projektlokatie

en: Base path:
nl: Basismap:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
nl: Basismap van alle bestanden die samen het project vormen. Dit kan zowel een nieuw of bestaande map zijn. Je kunt de paden relatief kiezenten opzichte van het projektbestand.

en: Choose Project Base Path
nl: Kies basismap voor project

en: Generate file list on load
nl: Genereer bestandenlijst bij inladen

en: Project file "%s" already exists
nl: Project bestand "%s" bestaat al

en: _Project
nl: Project

en: Delete Project
nl: Verwijder project

en: Add File
nl: Voeg bestand toe

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Find in Project
nl: Zoek in project

en: Remove File
nl: Verwijder bestand

en: H_ide Sidebar
nl: Verberg zijbalk

en: Project "%s" opened.
nl: Projekt "%s" geopend.

en: GeanyVC
nl: GeanyVB

en: No changes were made.
nl: Er zijn geen wijzigingen gemaakt.

en: Do you really want to revert: %s?
nl: Wil je echt de wijzigingen in "%s" terugdraaien?

en: Do you really want to add: %s?
nl: Wil je echt "%s" toevoegen?

en: Do you really want to remove: %s?
nl: Wil je echt "%s" verwijderen

en: Do you really want to update?
nl: Wil je echt updaten?

en: Commit Y/N
nl: Doorvoeren J/N

en: Status
nl: Toestand

en: Path
nl: Pad

en: Commit
nl: Doorvoeren

en: _De-/select all files
nl: (De-)selecteer alle bestanden

en: <b>Commit message:</b>
nl: <b>Doorvoer commentaar:</b>

en: C_ommit
nl: Doorvoeren

en: Nothing to commit.
nl: Niets door te voeren.

en: Set Changed-flag for document tabs created by the plugin
nl: Zet vlag 'gewijzigd' bij tabbladen van de door plugin gecreërde documenten.

en: If this option is activated, every new by the VC-plugin created document tab will be marked as changed. Even this option is useful in some cases, it could cause a big number of annoying "Do you want to save"-dialogs.
nl: Als deze optie is geactiveerd, zal elk nieuw, door de VC-plugin gecreërd, document als 'gewijzigd' worden gemarkeerd. Hoewel bruikbaar in een aantal gevallen, zal het mogelijkerwijs ook een groot aantal hinderlijke 'Wil je dit bewaren' dialogen veroorzaken.

en: Confirm adding new files to a VCS
nl: Bevestig het toevoegen van nieuwe bestanden aan VBS.

en: Shows a confirmation dialog on adding a new (created) file to VCS.
nl: Laat een bevestigingsdialoog zien bij het toevoegen van een nieuw (gecreërd) bestand aan het VBS.

en: Maximize commit dialog
nl: Maximaliseer doorvoer dialoog.

en: Show commit dialog maximize.
nl: Laat doorvoer dialoog maximalisatie zien.

en: Use external diff viewer
nl: Gebruik externe diff viewer

en: Use external diff viewer for file diff.
nl: Gebruik externe diff viewer voor bestanden.

en: Show VC entries at editor menu
nl: Laat VB entries zien bij editor menu

en: Show entries for VC functions inside editor menu
nl: Laat entries voor VB functies in editor menu

en: Spellcheck language
nl: Spellingscontroletaal

en: Make a diff from the current active file
nl: Maak een 'diff' van het huidige actieve bestand

note: Revert current file Revert current dir Revert everything
en: _Revert
nl: Draai terug

en: Restore pristine working copy file (undo local edits).
nl: Herstel oorspronkelijke werkversie (maak lokale wijzigingen ongedaan).

en: Shows the changes made at one file per revision and author.
nl: Laat de wijzigingen van een bestand per revisie en auteur zien.

en: Shows the log of the current file
nl: Laat de log van het huidige bestand zien

note: base version of the current file
en: _Original
nl: Origineel

note: add current file
en: _Add to Version Control
nl: Voeg aan Versie Beheer toe

en: Add file to repository.
nl: Voeg bestand aan opslagplaats toe.

note: remove current file
en: _Remove from Version Control
nl: Verwijder van Versie Beheer

en: Remove file from repository.
nl: Verwijder bestand van opslagplaats.

en: _Directory
nl: Map

en: _Base Directory
nl: Basismap

en: _VC file Actions
nl: VB bestandhandelingen

en: VC _Commit...
nl: VB doorvoeren...

en: Show diff of file
nl: Laat verschil tussen bestanden zien

en: Show diff of directory
nl: Laat verschil tussen mappen zien

en: Show diff of basedir
nl: Laat verschil van basismap zien

en: Commit changes
nl: Voer wijzigingen door

en: Show status
nl: Laat toestand zien

en: Revert single file
nl: Draai wijzigingen van bestand terug

en: Revert directory
nl: Draai wijzigingen map terug

en: Revert base directory
nl: Draai wijzigingen basismap terug

en: Update file
nl: Update bestand

en: _VC
nl: VB

en: _Version Control
nl: Versie Beheer

note: Create the current file Submenu
en: _File
nl: Bestand

note: Status of basedir
en: _Status
nl: Toestand

en: Show status.
nl: Laat toestand zien.

en: Update from remote repository.
nl: Update van opslagplaats op afstand

note: Commit all changes
en: _Commit...
nl: Doorvoeren...

en: Commit changes.
nl: Voer wijzigingen door.

en: Failed to load configuration file: %s
nl: Kon configuratie bestand '%s' niet inlezen

en: Failed to create configuration directory "%s": %s
nl: Kon configuratie map niet creëren op "%s": '%s'

en: Failed to save configuration file: %s
nl: Kon configuratiebestand niet wegschrijven: %s

en: Failed to load UI definition, please check your installation. The error was: %s
nl: Kon definitie van grafische interface niet lezen. Controleer de installatie.Foutmelding '%s'

en: Keystrokes recorder
nl: Toetsaanslagenrecorder

en: Allows to record some sequence of keystrokes and replay it
nl: Maakt opname en afspelen van een reeks toetsaanslagen mogelijk

en: Line Operations
nl: Regelbewerkingen

en: Line Operations provides a handful of functions that can be applied to a document or selection such as, removing duplicate lines, removing empty lines, removing lines with only whitespace, and sorting lines.
nl: Regelbewerkingen voegt een handvol functies toe die op een document of selectie toegepast kunnen worden zoals verwijderen van duplicaatregels, lege regels alsook het sorteren van regels.

en: Provides an overview of the active document
nl: Geeft een overzicht van het actieve document

en: Pair Tag Highlighter
nl: Labelpaar markeerder

en: Finds and highlights matching opening/closing HTML tag
nl: Vind en markeert HTML opening- en sluitingslabels

en: _Translation Helper
nl: Vertalingshulp

en: _Previous String
nl: Vorige string

en: Go to previous string
nl: Ga naar vorige string

en: _Next String
nl: Volgende string

en: Go to next string
nl: Ga naar volgende string

en: Pre_vious Untranslated
nl: Vorige onvertaalde string

en: Go to previous untranslated string
nl: Ga naar vorige onvertaalde string

en: Next _Untranslated
nl: Volgende onvertaalde string

en: Go to next untranslated string
nl: Ga naar volgende onvertaalde string

en: Previous Fu_zzy
nl: Vorige onduidelijkheid

en: Go to previous fuzzily translated string
nl: Ga naar de vorige onduidelijk vertaalde string

en: Next _Fuzzy
nl: Volgende onduidelijkheid

en: Go to next fuzzily translated string
nl: Ga naar volgende onduidelijk vertaalde string

en: Previous Untranslated or Fuzz_y
nl: Vorige onvertaalde of onduidelijke string

en: Go to previous untranslated or fuzzy string
nl: Ga naar vorige onvertaalde of onduidelijke string

en: Next Untranslated _or Fuzzy
nl: Volgende onvertaalde of onduidelijke string

en: Go to next untranslated or fuzzy string
nl: Ga naar volgende onvertaalde of onduidelijke string

en: Toggle current translation fuzziness
nl: Markeer huidige vertaling als (on)duidelijk

en: _Toggle Fuzziness
nl: Zet (on)duidelijkheid

en: Paste _Message as Translation
nl: Plak bericht als vertaling

en: Paste the original untranslated string to the translation
nl: Plak de orginele onvertaalde string naar de vertaling

en: Show statistics of the current document
nl: Laat de statistieken van het hudige document zien

en: _Show stats
nl: Laat statistiek zien

en: Whether to update the translation headers (author, revision date, ...) upon file save
nl: Of de vertalingsinformatie (auteur, revisiedatum, ...) aangepast moet worden bij het wegschrijven

en: Update _Headers Upon Save
nl: Pas vertalingsinfo aan bij wegschrijven

en: Translation statistics
nl: Vertalingsstatistieken

en: Choose a color for translated strings
nl: Kies een kleur voor de vertaalde string

en: Choose a color for fuzzily translated strings
nl: Kies een kleur voor de onduidelijk vertaalde string

en: Choose a color for untranslated strings
nl: Kies een kleur voor de onvertaalde string

en: Translated:
nl: Vertaald:

en: Fuzzy:
nl: Onduidelijk:

en: Untranslated:
nl: Onvertaalde:

en: Translation Helper
nl: Vertalingshulp

en: Improves support for GetText translation files.
nl: Verbetert ondersteuning van GetText vertalingsbestanden.

en: <b>Translated:</b> %.3g%%
nl: <b>Vertaald:</b> %.3g%%

en: <b>Fuzzy:</b> %.3g%%
nl: <b>Onduidelijk:</b> %.3g%%

en: <b>Untranslated:</b> %.3g%%
nl: <b>Onvertaald:</b> %.3g%%

en: Paste original untranslated string to translation
nl: Plak originele onvertaalde string naar vertalingsveld

en: Cannot find widget "%s" in the UI definition, please check your installation.
nl: Kon widget '%s' niet vinden in grafische interface definitie. Controleer de installatie.

en: Unable to parse the content as XML.
nl: Kon de inhoud niet als XML interpreteren.

en: Comments
nl: Commentaar

en: Put on one line
nl: Zet op een regel

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Find in project files
nl: Zoek in projectbestanden

en: Find project file
nl: Zoek projectfile

en: Find File
nl: Zoek bestand

en: Search inside:
nl: Zoek in:

en: Expand all
nl: Alles uitvouwen

en: Expand All
nl: Alles uitvouwen

en: Delete
nl: Verwijder

en: Locals
nl: Lokale variabelen

en: GDB Command
nl: GDB Commando

en: Show toolbar icon
nl: Laat Hulpmiddelenbalk pictogram

en: Shows a icon in the toolbar to send file more easy.
nl: Laat in de hulpmiddelenbalk een pictogram zien om een bestand te versturen.

en: Checking file "%s" (lines %d to %d using %s):
nl: Controleert bestand "%s" (regels %d t/m %d dmv. %s):

en: Checking file "%s" (using %s):
nl: Controleert bestand "%s" (dmv. %s):

en: The checked text is spelled correctly.
nl: The gecontroleerde tekst is korrekt gespeld

en: The Enchant library couldn't be initialized (%s).
nl: De Enchant bibliotheek kon niet geïnitialiseerd worden (%s)

en: unknown error (maybe the chosen language is not available)
nl: onbekende fout (misschien is de gekozen taal niet beschikbaar)

en: Spell Check
nl: Spellingscontrole

en: Checks the spelling of the current document.
nl: Controleert de spelling in het huidige bestand

note: initialise the dialog
en: Select Directory
nl: Kies map:

en: Show toolbar item to toggle spell checking
nl: Zet spellingscontrole item in de hulpmiddelenbalk

en: Print misspelled words and suggestions in the messages window
nl: Geef verkeerd gespelde woorden en suggesties in berichtenvenster weer

en: Language to use for the spell check:
nl: Te gebruiken taal voor spellingscontrole:

en: _Directory to look for dictionary files:
nl: Map om maar woordenboekbestanden te zoeken:

en: Spell checking while typing is now enabled
nl: Spellingscontrole gedurende het typen is aangeschakeld

en: Spell checking while typing is now disabled
nl: Spellingscontrole gedurende het typen is uitgeschakeld

en: More...
nl: Meer...

en: (No Suggestions)
nl: (Geen suggesties)

en: Add "%s" to Dictionary
nl: Voeg "%s" aan woordenboek toe

en: Ignore All
nl: Negeer alles

en: Search term is too long to provide
    spelling suggestions in the editor menu.
nl: Zoekterm is te lang om suggesties te genereren in editor menu

en: Perform Spell Check
nl: Voer spellingscontrole uit

en: Spelling Suggestions
nl: Spellingssuggesties

en: Tableconvert
nl: Tabelconversie

en: Converts lists into tables for different filetypes
nl: Converteert lijsten naar tabellen voor diverse bestandsformaten

note: OK. Something went not as expected. * We do have a selection but cannot parse it into rows. * Aborting
en: Something went wrong on parsing selection. Aborting
nl: Er ging iets fout met het interpreteren van de selectie. Afgebroken.

en: Convert selection to table
nl: Zet selectie om naar tabel.

note: Build up menu entry for table_convert based on global file type
en: _Convert to table
nl: Zet om naar tabel

en: Converts current marked list to a table.
nl: Zet huidige gemarkeerde lijst om naar een tabel.

en: _More TableConvert
nl: Meer tabelomzetting

en: TreeBrowser
nl: Bestandsboom

en: This plugin adds a tree browser to Geany, allowing the user to browse files using a tree view of the directory being browsed.
nl: Deze plug-in voegt een browser toe aan Geany, waardoor de gebruiker door de boomstructuur van de huidige map heen kan bladeren.

en: %s: no such directory.
nl: %s: map bestaat niet.

en: (Empty)
nl: (Leeg)

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
nl: Kon extern geconfigureerde commando '%s' (%s) niet uitvoeren.

en: NewDirectory
nl: NieuweMap

en: NewFile
nl: NieuwBestand

en: Do you really want to delete '%s' ?
nl: Wil je echt '%s' verwijderen?

en: _Find in Files
nl: Zoek in bestanden

en: Close: %s
nl: Sluit: %s

en: Target file '%s' exists, do you really want to replace it?
nl: Doelbestand '%s' bestaat, wil je het echt vervangen?

en: Go up
nl: Ga naar boven

en: Refresh
nl: Ververs

en: Home
nl: Thuis

en: Set path from document
nl: Zet pad van document

en: Track path
nl: Volg pad

en: Hide bars
nl: Verberg balken

en: Filter (*.c;*.h;*.cpp), and if you want temporary filter using the '!' reverse try for example this '!;*.c;*.h;*.cpp'
nl: Filter (*.c;*.h;*.cpp), en als je tijdelijk andersom wilt filteren gebruik '!' zoals bijvoorbeeld '!;*.c;*.h;*.cpp'

en: Addressbar for example '/projects/my-project'
nl: Adresregel, bijvoorbeeld '/projecten/mijn-project'

en: Tree Browser
nl: Bestandsboom

en: External open command
nl: Extern commando op te openen

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
nl: Het commando dat uitgevoerd wordt bij "Open met". Je kunt 'wildcards' %f en %d gebruiken.
    %f zal vervangen worden door de bestandsnaam inclusief volledig pad
    %d zal vervangen worden door slechts de padnaam van de geselecteerde bestand.

en: Toolbar
nl: Hulpmiddelenbalk

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Top
nl: Bovenaan

en: Bottom
nl: Onderaan

en: If position is changed, the option require plugin restart.
nl: De plug-in moet herstart worden als de positie gewijzigd is.

en: Show icons
nl: Laat pictogrammen zien

en: None
nl: Geen

en: Base
nl: Basis

en: Content-type
nl: Inhouds-type

en: Show hidden files
nl: Laat verborgen bestanden zien

en: On Windows, this just hide files that are prefixed with '.' (dot)
nl: Dit verbergt bestanden, in Windows, die beginnen met een '.' (punt)

en: Hide object files
nl: Verberg object bestanden

en: Don't show generated object files in the file browser, this includes *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib
nl: Laat geen gegenereerde object bestanden zien in de bestandsbrowser, waaronder *.o, *.obj. *.so, *.dll, *.a, *.lib

en: Reverse filter
nl: Keer filter om

en: Follow current document
nl: Volg huidige directory

en: Single click, open document and focus it
nl: Enkele klik, open document en zet op de voorgrond

en: Double click open directory
nl: Dubbelklik, open map

en: On delete file, close it if is opened
nl: Sluit bestand af wanneer het wordt verwijderd en nog geopend is.

en: Show tree lines
nl: Laat regels van boom zien

en: Show bookmarks
nl: Laat bladwijzers zien

en: Focus File List
nl: Zet bestandslijst op voorgrond

en: Focus Path Entry
nl: Zet pad entry op voorgrond

en: Rename Object
nl: Hernoem object

en: Updatechecker
nl: Update controleur

en: Check for Updates
nl: Controleer updates

en: ON
nl: AAN

en: OFF
nl: UIT

en: Reload current page
nl: Herlaad huidige bladzijde

en: XML Snippets
nl: XML Snippers

en: Autocompletes XML/HTML tags using snippets.
nl: Completeerd automatisch XML/HTML labels.
