Geany 2.0 - en to da translation catalogue (1290 entries)

en: _Toolbar Preferences
da: _Værktøjslinjepræferencer

en: _Hide Toolbar
da: _Skjul værktøjslinje

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Format
da: Fo_rmatér

en: I_nsert
da: _Indsæt

en: Insert _ChangeLog Entry
da: Indsæt _ændringslogpost

en: Insert _Function Description
da: Indsæt _funktionsbeskrivelse

en: Insert Mu_ltiline Comment
da: Indsæt _multilinje-kommentar

en: _More
da: F_lere

en: Insert File _Header
da: Indsæt fil_header

en: Insert _GPL Notice
da: Indsæt _GPL-notits

en: Insert _BSD License Notice
da: Indsæt _BSD-licensnotits

en: Insert Dat_e
da: Indsæt _dato

en: invisible
da: usynlig

en: _Insert "include <...>"
da: _Indsæt "include <...>"

en: Insert Alternative _White Space
da: Indsæt alternative _blanktegn

en: _Search
da: _Søg

en: Open Selected F_ile
da: Åbn _valgte fil

en: Find _Usage
da: Find _anvendelse

en: Find _Document Usage
da: Find _dokumentanvendelse

en: Go to Symbol Defini_tion
da: Gå til _symboldefinition

en: Conte_xt Action
da: _Konteksthandling

en: None
da: Ingen

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Current chars
da: Nuværende tegn

en: Match braces
da: Match klammer

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Preferences
da: Præferencer

en: Load files from the last session
da: Indlæs filer fra den sidste session

en: Opens at startup the files from the last session
da: Åbner filerne fra den sidste session ved opstart

en: Load virtual terminal support
da: Indlæs understøttelse af virtuel terminal

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
da: Om den virtuelle terminalemulering (VTE) skal indlæses ved opstart, deaktivér den hvis du ikke har brug for den

en: Enable plugin support
da: Aktivér understøttelse af plugin

en: <b>Startup</b>
da: <b>Opstart</b>

en: Save window size
da: Gem vinduets størrelse

en: Saves the window size and restores it at the start
da: Gemmer vinduets størrelse og gendanner den ved opstart

en: Save window position
da: Gem vinduets placering

en: Saves the window position and restores it at the start
da: Gemmer vinduets placering og gendanner den ved opstart

en: Confirm exit
da: Bekræft afslutning

en: Shows a confirmation dialog on exit
da: Vis en bekræftelsesdialog ved afslut

en: <b>Shutdown</b>
da: <b>Lukning</b>

en: Startup path:
da: Opstartssti:

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
da: Sti som der skal startes i når filer åbnes eller gemmes. Skal være en absolut sti.

en: Project files:
da: Projektfiler:

en: Path to start in when opening project files
da: Sti som der skal startes i når projektfiler åbnes

en: Extra plugin path:
da: Sti til ekstra plugins:

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
da: Geany kigger som standard i den globale installationssti og i konfigurationsmappen. Der søges efter yderligere plugins i stien som indtastes her. Lad den være tom for at deaktivere.

en: <b>Paths</b>
da: <b>Stier</b>

en: Startup
da: Opstart

en: Beep on errors or when compilation has finished
da: Bip ved fejl eller når kompilering er færdig

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
da: Om der skal bippes når der opstår en fejl eller når kompileringsprocessen er færdig

en: Switch to status message list at new message
da: Skift til statusmeddelelseliste når der er en ny meddelelse

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
da: Skift til statusmeddelelse-fanebladet (i notesblok-vinduet, nederst) hvis der ankommer en ny statusmeddelelse

en: Suppress status messages in the status bar
da: Undertryk statusmeddelelse i statuslinjen

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
da: Fjerner alle meddelelser fra statuslinjen. Meddelelserne vises stadig i statusmeddelelse-vinduet.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
da: Fokusér automatisk på widgets (fokus følger musen)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
da: Giver automatisk fokus til widgets under musemarkøren. Virker til hovededitor-widget'en, noter, værktøjslinjens søge- og gå til-linjefelter og VTE'en.

en: Use Windows native dialogs
da: Brug Windows egne dialoger

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
da: Definerer om Windows egne dialoger skal bruges eller GTKs standarddialoger

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: Always wrap search
da: Start altid søgningen forfra når slutningen er nået

en: Always wrap search around the document
da: Start altid søgningen forfra når slutningen af dokumentet er nået

en: Hide the Find dialog
da: Skjul Find-dialogen

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
da: Skjul Find-dialogen når der klikkes på Find næste/forrige

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
da: Brug det nuværende ord under markøren til Find-dialoger

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
da: Brug det nuværende ord under markøren ved åbning af Find-, Find i filer- eller Erstat-dialogen når der ikke er nogen markering

en: Use the current file's directory for Find in Files
da: Brug den nuværende fils mappe til Find i filer

en: <b>Search</b>
da: <b>Søgning</b>

en: Store project file inside the project base directory
da: Gem projektfil i projektets grundmappe

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
da: Når den er aktiveret, gemmes en projektfil som standard i projektets grundmappe når der oprettes nye projekter, i stedet for én mappe over grundmappen. Du kan stadig ændre stien af projektfilen i Nyt projekt-dialogen.

en: <b>Projects</b>
da: <b>Projekter</b>

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: General
da: Generelt

en: Show symbol list
da: Vis symbolliste

en: Toggle the symbol list on and off
da: Slå symbollisten til/fra

en: Default symbol sorting mode
da: Standard symbolsorteringstilstand

en: Default sorting mode:
da: Standard sorteringstilstand:

en: Name
da: Navn

en: Appearance
da: Udseende

en: Show documents list
da: Vis dokumentliste

en: Toggle the documents list on and off
da: Slå dokumentlisten til/fra

en: Show sidebar
da: Vis sidebjælke

en: Position:
da: Placering:

en: <b>Sidebar</b>
da: <b>Sidebjælke</b>

en: <b>Message window</b>
da: <b>Meddelelsesvindue</b>

en: Symbol list:
da: Symbolliste:

en: Message window:
da: Meddelelsesvindue:

en: Sets the font for the message window
da: Sætter skrifttypen til meddelelsesvinduet

en: Sets the font for the symbol list
da: Sætter skrifttypen til symbollisten

en: Sets the editor font
da: Sætter editorens skrifttype

en: <b>Fonts</b>
da: <b>Skrifttyper</b>

en: Show status bar
da: Vis statuslinje

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
da: Om statuslinjen skal vises nederst i hovedvinduet

en: Interface
da: Grænseflade

en: Show editor tabs
da: Vis editor-faneblade

en: Show close buttons
da: Vis luk-knapper

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
da: Vis en lille kryds-knap i fil faneblade så det er let at lukke filer ved at klikke på den (kræver at Geany genstartes)

en: Placement of new file tabs:
da: Placering af nye fil faneblade:

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
da: Fil faneblade placeres til venstre for notesblokken

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
da: Fil faneblade placeres til højre for notesblokken

en: Next to current
da: Ved siden af nuværende

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
da: Om fil faneblade skal placeres ved siden at det nuværende faneblad i stedet for på kanten af notesblokken

en: Double-clicking hides all additional widgets
da: Dobbeltklik skjuler alle yderligere widgets

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
da: Kalder Vis->Alle yderligere widgets til/fra-kommandoen

en: Switch to last used document after closing a tab
da: Skift til dokument som blev brugt sidst, når et faneblad lukkes

en: Set limit on visible characters in tab label.
da: Indstil grænse for synlige tegn i fanebladsetiket.

en: Tab label length:
da: Længde på fanebladsetiket:

en: Characters to be visible on the tab label of the file.
da: Tegn som skal være synlige i fanebladsetiketten for en fil.

en: <b>Editor tabs</b>
da: <b>Editor-faneblade</b>

en: Sidebar:
da: Sidebjælke:

en: <b>Tab positions</b>
da: <b>Placering af faneblade</b>

en: Notebook tabs
da: Notesblok-faneblade

en: Show t_oolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: _Append toolbar to the menu
da: _Tilføj værktøjslinje til menuen

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
da: Pak værktøjslinjen til hovedmenuen for at spare lodret plads

en: Customize Toolbar
da: Tilpas værktøjslinje

en: System _default
da: Systemets _standard

en: Images _and text
da: Billeder _og tekst

en: _Images only
da: Kun _billeder

en: _Text only
da: Kun _tekst

en: <b>Icon style</b>
da: <b>Ikonstil</b>

en: S_ystem default
da: Systemets _standard

en: _Small icons
da: _Små ikoner

en: _Very small icons
da: _Meget små ikoner

en: _Large icons
da: _Store ikoner

en: <b>Icon size</b>
da: <b>Ikonstørrelse</b>

en: <b>Toolbar</b>
da: <b>Værktøjslinje</b>

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Line wrapping
da: Linjeombrydning

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
da: Ombryd linjen ved vinduets kant og fortsæt den på den næste linje. Bemærk: linjeombrydning har en høj ydelsesomkostning ved store dokumenter, så den bør deaktiveres på langsomme maskiner.

en: "Smart" home key
da: "Smart" home-tast

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
da: Når "smart" hjem er aktiveret, så flytter HOME-tasten markøren til det første ikke-tomme tegn på linjen, medmindre det allerede er der, så flyttes den til begyndelsen af linjen. Når funktionaliteten er deaktiveret, så flytter HOME-tasten markøren til begyndelsen af den nuværende linje, uanset dens nuværende placering.

en: Disable Drag and Drop
da: Deaktivér træk og slip

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
da: Deaktivér træk og slip fuldstændigt i editor-vinduet så du ikke kan trække og slippe markeringer indeni eller udenfor editor-vinduet

en: Code folding
da: Kodefoldning

en: Fold/unfold all children of a fold point
da: Sammenfold/udfold alle børn af et foldepunkt

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
da: Sammenfold eller udfold alle børn af et foldepunkt. Ved at trykke på Skift-tasten mens der klikkes på et foldesymbol bruges den modsatte opførsel.

en: Use indicators to show compile errors
da: Brug indikatorer til at vise kompileringsfejl

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
da: Om indikatorer (en bølget understregning) skal bruges til at fremhæve linjerne hvor kompileren fandt en advarsel eller en fejl

en: Newline strips trailing spaces
da: Linjeskift fjerner efterstillede mellemrum

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
da: Gør at linjeskift fjerner efterstillede mellemrum på den forrige linje

en: Line breaking column:
da: Linjebrydningskolonne:

en: Comment toggle marker:
da: Markør til kommentarskifter:

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
da: En streng som tilføjes når en linjekommentar slås til/fra i en kildefil, den bruges til at mærke kommentaren som skiftet.

en: <b>Features</b>
da: <b>Funktionaliteter</b>

en: Features
da: Funktionaliteter

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
da: Bemærk: Brug <i>Projekt->Anvend standardindrykning</i> til at anvende indstillingerne på alle nuværende åbne dokumenter.

en: _Width:
da: _Bredde:

en: The width in chars of a single indent
da: Bredden i tegn på én indrykning

en: Auto-indent _mode:
da: _Tilstand for automatisk indrykning:

en: Detect type from file
da: Registrer type fra fil

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
da: Om indrykningstypen skal registreres fra filindholdet når en fil åbnes

en: T_abs and spaces
da: _Tabulatorer og mellemrum

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
da: Bruger mellemrum hvis den samlede indrykning er mindre end tabulatorbredden, ellers bruges begge

en: _Spaces
da: _Mellemrum

en: Use spaces when inserting indentation
da: Brug mellemrum når der indsættes indrykning

en: _Tabs
da: _Tabulatorer

en: Use one tab per indent
da: Brug én tabulator pr. indrykning

en: Detect width from file
da: Registrer bredde fra fil

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
da: Om indrykningsbredden skal registreres fra filindholdet når en fil åbnes

en: Tab _key indents
da: Indrykning med _tabulatortast

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
da: Tryk på tabulator/skift-tabulator indrykker/afindrykker i stedet for at indsætte et tabulatortegn

en: _Backspace key unindents
da: Afindrykning med _tilbagetast

en: With the cursor in the indentation, pressing backspace unindents instead of deleting one character
da: Når markøren er i indrykningen, så vil tryk på tilbagetasten afindrykke i stedet for at slette et tegn

en: <b>Indentation</b>
da: <b>Indrykning</b>

en: Indentation
da: Indrykning

en: Snippet completion
da: Fuldførelse af snippet

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
da: Skriv en defineret kort tegnsekvens og fuldfør den til en mere kompleks streng med ét tastetryk

en: XML/HTML tag auto-closing
da: Luk automatisk XML-/HTML-tag

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
da: Indsæt tilhørende lukningstag til XML/HTML

en: Automatic continuation of multi-line comments
da: Automatisk fortsættelse af multilinje-kommentarer

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
da: Fortsæt automatisk multilinje-kommentarer i sprog såsom C, C++ og Java når en ny linje indtastes i sådan en kommentar

en: Autocomplete symbols
da: Autofuldfør symboler

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
da: Automatisk fuldførelse af kendte symboler i åbne filer (funktionsnavne, globale variabler...)

en: Autocomplete all words in document
da: Autofuldfør alle ord i dokument

en: Drop rest of word on completion
da: Drop resten af ordet ved fuldførelse

en: Max. symbol name suggestions:
da: Maks. forslag i symbolnavn:

en: Completion list height:
da: Højde på fuldførelsesliste:

en: Characters to type for autocompletion:
da: Tegn som der skal skrives for autofuldførelse:

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
da: Mængden af tegn som er nødvendige for at vise symbolets autofuldførlisten

en: Display height in rows for the autocompletion list
da: Visningshøjde i rækker for autofuldførlisten

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
da: Maksimum antal poster som vises i autofuldførlisten

en: Symbol list update frequency:
da: Opdateringsfrekvens for symbolliste:

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
da: Minimal forsinkelse (i millisekunder) mellem to automatiske opdateringer af symbollisten. Bemærk at en for kort forsinkelse kan påvirke ydelsen, specielt med store filer. En forsinkelse på 0 deaktiverer opdateringer i realtid.

en: <b>Completions</b>
da: <b>Fuldførelser</b>

en: Parenthesis ( )
da: Parenteser ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
da: Luk automatisk parentes når der skrives et åbnende et

en: Curly brackets { }
da: Krøllede parenteser { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
da: Luk automatisk krøllet parentes når der skrives et åbnende et

en: Square brackets [ ]
da: Kantede parenteser [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
da: Luk automatisk kantet parentes når der skrives et åbnende et

en: Single quotes ' '
da: Enkelte citationstegn ' '

en: Auto-close single quote when typing an opening one
da: Luk automatisk enkel citationstegn når der skrives et åbnende et

en: Double quotes " "
da: Dobbelte citationstegn " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
da: Luk automatisk dobbelt citationstegn når der skrives et åbnende et

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
da: <b>Luk automatisk citationstegn og parenteser</b>

en: Completions
da: Fuldførsler

en: Invert syntax highlighting colors
da: Omvend farver til fremhævning af syntaks

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
da: Omvend alle farver, som standard bruges hvid tekst på en sort baggrund

en: Show indentation guides
da: Vis indrykningshjælpelinjer

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
da: Viser små prikkede linjer for at hjælpe dig med at bruge den rigtige indrykning

en: Show white space
da: Vis blanktegn

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
da: Mærker mellemrum med prikker og tabulatorer med pile

en: Show line endings
da: Vis linjeafslutninger

en: Shows the line ending character
da: Vis linjeafslutningstegnet

en: Show only non-default line endings
da: Vis kun linjeafslutninger som ikke er standard

en: Shows line ending characters only when they differ from the file default line ending character
da: Viser kun linjeafslutningstegn når de ikke er som filens standardlinjeafslutningstegn

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: Shows or hides the Line Number margin
da: Viser eller skjuler linjenumremarginen

en: Show markers margin
da: Vis markørmargin

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
da: Viser eller skjuler den lille margin til højre for linjenumre, som bruges til at mærke linjer

en: Stop scrolling at last line
da: Stop rulning på sidste linje

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
da: Om rulning skal stoppe én side efter den sidste linje i et dokument

en: Lines visible _around the cursor:
da: Synlige linjer _omkring markøren:

en: <b>Display</b>
da: <b>Visning</b>

en: Column:
da: Kolonne:

en: Color:
da: Farve:

en: Sets the color of the long line marker
da: Sætter farven på markøren til lang linje

en: Color Chooser
da: Farvevælger

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
da: Markøren til lang linje er en tynd lodret linje i editoren, den hjælper med at mærke lange linjer, eller som et hint til at bryde linjen. Indstil værdien til en værdi større end 0 for at angive kolonnen hvor den skal vises.

en: Line
da: Linje

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
da: Udskriver en lodret linje i editor-vinduet på at givne markørplacering (se nedenfor)

en: Background
da: Baggrund

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
da: Baggrundsfarven på tegn efter den givne markørplacering (se nedenfor) skiftede til farven sat nedenfor, (det anbefales hvis du bruger proportionelle skrifttyper)

en: Enabled
da: Aktiveret

en: <b>Long line marker</b>
da: <b>Markør til lang linje</b>

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Do not show virtual spaces
da: Vis ikke virtuelle mellemrum

en: Only for rectangular selections
da: Kun til rektangulære markeringer

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
da: Vis kun virtuelle mellemrum udover slutningen af linjer når der tegnes en rektangulær markering

en: Always
da: Altid

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
da: Vis altid virtuelle mellemrum udover slutningen af linjer

en: <b>Virtual spaces</b>
da: <b>Virtuelle mellemrum</b>

en: Display
da: Visning

en: Open new documents from the command-line
da: Åbn nye dokumenter fra kommandolinjen

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
da: Opret en ny fil til hver kommandolinje-filnavn som ikke findes

en: Default end of line characters:
da: Standardtegn til linjeskift:

en: <b>New files</b>
da: <b>Nye filer</b>

en: Default encoding (new files):
da: Standardkodning (nye filer):

en: Sets the default encoding for newly created files
da: Sætter standardkodningen til nyligt oprettede filer

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
da: Brug fast kodning ved åbning af ikke-unicode filer

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
da: Denne valgmulighed deaktiverer den automatiske registrering af filkodningen ved åbning af ikke-unicode filer og åbner filen med den angivne kodning (behøves oftest ikke)

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
da: Standardkodning (eksisterende ikke-unicode filer):

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
da: Sætter standardkodningen til åbning af eksisterende ikke-unicode filer

en: <b>Encodings</b>
da: <b>Kodninger</b>

en: Ensure new line at file end
da: Sørg for ny linje ved filens slutning

en: Ensures that at the end of the file is a new line
da: Sørger for at der er en ny linje ved slutningen af filen

en: Ensure consistent line endings
da: Sørg for ensartet linjeafslutninger

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
da: Sørger for at linjeskifttegn altid bliver konverteret inden gemning, hvorved blandet linjeafslutninger i den samme fil kan undgås

en: Strip trailing spaces and tabs
da: Fjern efterstillede mellemrum og tabulatorer

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
da: Fjerner efterstillede mellemrum og tabulatorer ved slutningen af linjer

en: Replace tabs with space
da: Erstat tabulatorer med mellemrum

en: Replaces all tabs in document with spaces
da: Erstatter alle tabulatorer i dokumentet med mellemrum

en: <b>Saving files</b>
da: <b>Gemme filer</b>

en: Recent files list length:
da: Længde på liste over seneste filer:

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
da: Angiver antallet af filer som gemmes i Seneste filer-listen

en: Disk check timeout:
da: Timeout for disktjek:

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
da: Hvor ofte der skal tjekkes for ændringer i dokumentfiler på disken, i sekunder. Nul deaktiverer tjek.

en: Files
da: Filer

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
da: En terminalemuleringskommando (%c erstattes med Geany kør-script-filnavnet)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
da: Sti (og mulige yderligere argumenter) til din favoritbrowser

en: System default
da: Systemets standard

en: <b>Tool paths</b>
da: <b>Værktøjsstier</b>

en: Context action:
da: Konteksthandling:

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
da: Konteksthandlingkommandoen. Det nuværende markeret ord kan bruges med %s. Det kan være hvor som helt i den givne kommando og erstattes inden eksekvering.

en: <b>Commands</b>
da: <b>Kommandoer</b>

en: Tools
da: Værktøjer

en: Email address of the developer
da: Udviklerens e-mailadresse

en: Initials of the developer name
da: Initialer fra udviklernavnet

en: Initial version:
da: Indledende version:

en: Version number, which a new file initially has
da: Versionsnummer, som en ny fil indledningsvis har

en: Company name
da: Virksomhedsnavn

en: Developer:
da: Udvikler:

en: Company:
da: Virksomhed:

en: Mail address:
da: E-mailadresse:

en: Initials:
da: Initialer:

en: The name of the developer
da: Navnet på udvikleren

en: Year:
da: År:

en: Date:
da: Dato:

en: Date & time:
da: Dato og klokkeslæt:

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
da: Angiv et format til {datetime}-jokertegnet. En liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.

en: Specify a format for the {year} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
da: Angiv et format til {year}-jokertegnet. En liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.

en: Specify a format for the {date} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
da: Angiv et format til {date}-jokertegnet. En liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.

en: <b>Template data</b>
da: <b>Skabelondata</b>

en: Templates
da: Skabeloner

en: C_hange
da: _Skift

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
da: <b>Tastaturgenveje</b>

en: Keybindings
da: Tastebindinger

en: Command:
da: Kommando:

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
da: Sti til kommandoen som udskriver filer (brug %f til filnavnet)

en: Use an external command for printing
da: Brug en ekstern kommando til udskrivning

en: Print line numbers
da: Udskriv linjenumre

en: Add line numbers to the printed page
da: Tilføj linjenumre til den udskrevne side

en: Print page numbers
da: Udskriv sidenumre

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
da: Tilføj sidenumre i bunden af hver side. Det optager 2 linjer på siden.

en: Print page header
da: Udskriv sidehoved

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
da: Tilføj en lille header på hver side som indeholder sidenummeret, filnavnet og den nuværende dato (se nedenfor). Det optager 3 linjer på siden.

en: Use the basename of the printed file
da: Brug grundnavnet fra den udskrevne fil

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
da: Udskriv kun grundnavnet (uden stien) på den udskrevne fil

en: Date format:
da: Datoformat:

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
da: Angiv et format til dato- og klokkeslætstemplet som tilføjes til sidehovedet på hver side. En liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.

en: Use native GTK printing
da: Brug GTKs egen udskrivning

en: <b>Printing</b>
da: <b>Udskrivning</b>

en: Printing
da: Udskrivning

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Sets the font for the terminal widget
da: Sætter skrifttypen i terminal-widget'en

en: Choose Terminal Font
da: Vælg terminalens skrifttype

en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Scrollback lines:
da: Linjer i tilbagerulning:

en: Shell:
da: Skal:

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
da: Sætter forgrundsfarven på teksten i terminal-widget'en

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
da: Sætter baggrundsfarven på teksten i terminal-widget'en

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
da: Angiver historikken i linjer, som du kan rulle tilbage i terminal-widget'en

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
da: Sætter stien til skallen som skal startes i terminalemuleringen

en: Scroll on keystroke
da: Rul ved tastetryk

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
da: Om der skal rulles til bunden når der trykkes på en tast

en: Scroll on output
da: Rul ved output

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
da: Om der skal rulles til bunden når der genereres output

en: Cursor blinks
da: Markør blinker

en: Whether to blink the cursor
da: Om markøren skal blinke

en: Override Geany keybindings
da: Tilsidesæt Geany-tastebindinger

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
da: Tillader at VTE'en modtager tastaturgenveje (bortset fra fokus-kommandoer)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
da: Deaktivér menu-genvejstast (F10 som standard)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
da: Valgmuligheden deaktiverer tastebindingen til at vise menulinjen (standard er F10). Deaktivering af den kan være nyttig hvis du f.eks. bruger Midnight Commander i VTE'en.

en: Follow path of the current file
da: Følg stien for den nuværende fil

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
da: Om "cd $path" skal udføres når du skifter mellem åbne filer

en: Execute programs in the VTE
da: Eksekver programmer i VTE'en

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
da: Kør programmer i VTE i stedet for at åbne et terminalemulering-vindue. Bemærk venligst at programmet som eksekveres i VTE ikke kan stoppes

en: Don't use run script
da: Brug ikke kør-script

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
da: Brug ikke det simple kør-script som typisk bruges til at vise afslutningsstatussen af det eksekverede program

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
da: <i>Advarsel: læs manualen inden præferencerne ændres.</i>

en: <b>Various preferences</b>
da: <b>Diverse præferencer</b>

en: Various
da: Diverse

en: _File
da: _Fil

en: New (with _Template)
da: Ny (_med skabelon)

en: _Open...
da: _Åbn...

en: Recent _Files
da: Seneste _filer

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Sa_ve All
da: Gem _alle

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: R_eload As
da: G_enindlæs som

en: Page Set_up
da: Side_opsætning

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Close Ot_her Documents
da: Luk andre _dokumenter

en: C_lose All
da: Lu_k alle

en: Co_mmands
da: Ko_mmandoer

en: Cu_t Current Line(s)
da: _Klip nuværende linje(r)

en: _Copy Current Line(s)
da: _Kopiér nuværende linje(r)

en: _Delete Current Line(s)
da: _Slet nuværende linje(r)

en: D_uplicate Line or Selection
da: _Dupliker linje eller markering

en: S_elect Current Line(s)
da: _Vælg nuværende linje(r)

en: Se_lect Current Paragraph
da: Vælg nuværende _afsnit

en: _Move Line(s) Up
da: _Flyt linje(r) op

en: M_ove Line(s) Down
da: _Flyt linje(r) ned

en: _Send Selection to Terminal
da: _Send markering til terminal

en: _Join Lines
da: _Sammenføj linjer

en: _Reflow Lines/Block
da: _Genflyd linjer/blok

en: T_oggle Case of Selection
da: _Skift store/små bogstaver i markering

en: _Comment Line(s)
da: _Kommenter linje(er)

en: U_ncomment Line(s)
da: _Afkommenter linje(er)

en: _Toggle Line Commentation
da: _Linjekommentering til/fra

en: _Increase Indent
da: _Forøg indrykning

en: _Decrease Indent
da: F_ormindsk indrykning

en: S_mart Line Indent
da: _Smart linjeindrykning

en: _Send Selection to
da: _Send markering til

en: I_nsert Comments
da: I_ndsæt kommentarer

en: Preference_s
da: _Præferencer

en: P_lugin Preferences
da: Pluginp_ræferencer

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find f_orrige

en: Find in F_iles...
da: Find i f_iler...

en: _Replace...
da: _Erstat...

en: Next Me_ssage
da: Næste me_ddelelse

en: Pr_evious Message
da: Forrige meddelel_se

en: Go to Ne_xt Marker
da: Gå til næste _markør

en: Go to Pre_vious Marker
da: Gå til forrige m_arkør

en: _Go to Line...
da: _Gå til linje...

en: Find Next _Selection
da: Find _næste markering

en: Find Pre_vious Selection
da: Find _forrige markering

en: _Mark All
da: _Mærk alle

en: Go to Symbol Decl_aration
da: Gå til _symboldeklaration

en: _View
da: _Vis

en: Change _Font...
da: Skift _skrifttype...

en: Change _Color Scheme...
da: Skift _farveskema...

en: Show _Markers Margin
da: Vis _markørmargin

en: Show _Line Numbers
da: Vis _linjenumre

en: Show White S_pace
da: Vis _blanktegn

en: Show Line _Endings
da: Vis _linjeskift

en: Show Indentation _Guides
da: Vis _indrykningshjælpelinjer

en: Full_screen
da: _Fuldskærm

en: Toggle All _Additional Widgets
da: Alle _yderligere widgets til/fra

en: Show Message _Window
da: Vis _meddelelsesvindue

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show Side_bar
da: Vis _sidebjælke

en: _Document
da: _Dokument

en: _Line Wrapping
da: Linje_ombrydning

en: Line _Breaking
da: Linje_brydning

en: _Auto-indentation
da: _Automatisk indrykning

en: In_dent Type
da: _Indrykningstype

en: _Detect from Content
da: _Registrer fra indhold

en: T_abs and Spaces
da: _Tabulatorer og mellemrum

en: Indent Widt_h
da: _Indrykningsbredde

en: Read _Only
da: _Skrivebeskyttet

en: _Write Unicode BOM
da: Skriv _unicode-BOM

en: Set File_type
da: Indstil _filtype

en: Set _Encoding
da: Indstil _kodning

en: Set Line E_ndings
da: Indstil _linjeskift

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
da: Konvertér og indstil til _CR/LF (Windows)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
da: Konvertér og indstil til _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
da: Konvertér og indstil til CR (klassisk _Mac)

en: _Clone
da: _Klon

en: _Strip Trailing Spaces
da: _Fjern efterstillede mellemrum

en: Replace Tabs with S_paces
da: Erstat _tabulatorer med mellemrum

en: _Replace Spaces with Tabs...
da: Erstat _mellemrum med tabulatorer...

en: _Fold All
da: _Sammenfold alle

en: _Unfold All
da: _Udfold alle

en: Remove _Markers
da: Fjern _markører

en: Remove Error _Indicators
da: Fjern _fejlindikatorer

en: _Project
da: _Projekt

en: _New...
da: _Nyt...

en: New from _Folder...
da: Nyt fra _mappe...

en: _Recent Projects
da: _Seneste projekter

en: _Close
da: _Luk

en: Apply the default indentation settings to all documents
da: Anvend standardindrykningsindstillingerne på alle dokumenter

en: _Apply Default Indentation
da: _Anvend standardindrykning

en: _Build
da: _Byg

en: _Tools
da: Vær_ktøjer

en: _Reload Configuration
da: _Genindlæs konfiguration

en: C_onfiguration Files
da: _Konfigurationsfiler

en: _Color Chooser
da: _Farvevælger

en: _Word Count
da: _Ordtælling

en: Load Ta_gs File...
da: Indlæs _tags-fil...

en: _Help
da: _Hjælp

en: Keyboard _Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Debug _Messages
da: _Fejlretningsmeddelelser

en: _Website
da: _Websted

en: Report a _Bug...
da: _Rapportér en fejl...

en: _Donate...
da: _Donér...

en: Filter the symbol list using the entered text. Separate multiple filters with a space.
da: Filtrér symbollisten med den indtastede tekst. Separer flere filtre med et mellemrum.

en: Symbols
da: Symboler

en: Documents
da: Dokumenter

en: Compiler
da: Kompiler

en: Messages
da: Meddelelser

en: Scribble
da: Noter

en: Project Properties
da: Projektegenskaber

en: Filename:
da: Filnavn:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Base path:
da: _Grundsti:

en: File _patterns:
da: _Filmønstre:

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
da: Mellemrumsseparerede liste over filmønstre som bruges til find i filer-dialogen (f.eks. *.c *.h)

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
da: Grundmappen af alle filer som projektet består af. Det kan være en ny sti eller et eksisterende mappetræ. Du kan bruge stier relativt til projektets filnavn.

en: Project
da: Projekt

en: Display:
da: Visning:

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Use global settings
da: Brug globale indstillinger

en: Size:
da: Størrelse:

en: Location:
da: Placering:

en: Read-only:
da: Skrivebeskyttet:

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Modified:
da: Ændret (Modified):

en: Changed:
da: Ændret (Changed):

en: Accessed:
da: Tilgået:

en: (only inside Geany)
da: (kun i Geany)

en: Permissions:
da: Tilladelser:

en: Read:
da: Læs:

en: Write:
da: Skriv:

en: Execute:
da: Eksekver:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Other:
da: Andre:

en: Copyright (c) 2005
    The Geany contributors
da: Ophavsret (c) 2005
    Geany-bidragsyderne

en: About Geany
da: Om Geany

en: A fast and lightweight IDE
da: En hurtig og letvægts-IDE

en: (built on or after %s)
da: (bygget %s eller efter)

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
da: Med afviklingsbibliotekerne GTK+ v%u.%u.%u og GLib v%u.%u.%u

en: Info
da: Information

en: Developers
da: Udviklere

en: maintainer
da: vedligeholder

en: developer
da: udvikler

en: translation maintainer
da: oversættelsesvedligeholder

en: Translators
da: Oversættere

en: Previous Translators
da: Tidligere oversættere

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
da: Nogle af mange bidragydere (se filen %s, for en mere detaljeret liste):

en: Credits
da: Anerkendelser

en: License
da: Licens

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
da: Licensteksten kunne ikke findes, besøg venligst http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt for at se den.

en: failed to substitute %%p, no project active
da: kunne ikke erstatte %%p, intet aktivt projekt

en: Process failed, no working directory
da: Processen mislykkedes, ingen arbejdsmappe

en: %s (in directory: %s)
da: %s (i mappe: %s)

en: Process failed (%s)
da: Processen mislykkedes (%s)

en: Invalid working directory "%s"
da: Ugyldig arbejdsmappe "%s"

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
da: Kunne ikke eksekvere "%s" (start-script kunne ikke oprettes: %s)

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
da: Filen blev ikke eksekveret pga. at terminalen kan indeholde input (tryk på Ctrl+C eller Enter for at rydde den).

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
da: Kan ikke eksekvere byggekommandoen "%s": %s. Tjek terminalindstillingen i Præferencer

en: Compilation failed.
da: Kompilering mislykkedes.

en: Compilation finished successfully.
da: Kompilering blev færdig.

en: Custom Text
da: Brugerdefineret tekst

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
da: Indtast brugerdefineret tekst her, al indtastede tekst tilføjes til kommandoen.

en: _Next Error
da: _Næste fejl

en: _Previous Error
da: _Forrige fejl

en: _Set Build Commands
da: _Indstil byggekommandoer

en: Build the current file
da: Byg den nuværende fil

en: Build the current file with Make and the default target
da: Byg den nuværende fil med Make og standardmålet

en: Build the current file with Make and the specified target
da: Byg den nuværende fil med Make og det angivne mål

en: Compile the current file with Make
da: Kompilér den nuværende fil med Make

en: Process could not be stopped (%s).
da: Processen kunne ikke stoppes (%s).

en: No more build errors.
da: Ikke flere byggefejl.

en: Set menu item label
da: Indstil menupunktets etiket

en: Label
da: Etiket

en: Command
da: Kommando

en: Working directory
da: Arbejdsmappe

en: Reset
da: Nulstil

en: Click to set menu item label
da: Klik for at sætte menupunktets etiket

en: %s commands
da: %s kommandoer

en: No filetype
da: Ingen filtype

en: Error regular expression:
da: Fejl i regulært udtryk:

en: Independent commands
da: Uafhængige kommandoer

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
da: Bemærk: Post 2 åbner en dialog og tilføjer svaret til kommandoen.

en: Execute commands
da: Eksekver-kommandoer

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
da: %d, %e, %f, %p, %l erstattes i kommando- og mappefelter, se manualen for detaljer.

en: Set Build Commands
da: Indstil byggekommandoer

en: _Compile
da: _Kompilér

en: _Execute
da: _Eksekver

en: Make Custom _Target...
da: Make _brugerdefineret mål...

en: Make _Object
da: Make _objekt

en: _Make All
da: _Make alle

en: %d file saved. | %d files saved.
da[0]: %d fil gemt.
da[1]: %d filer gemt.

en: Changes detected, reloading all will lose any changes and history.
da: Ændringer registreret, genindlæsning af alle vil miste ændringer og historik.

en: Are you sure you want to reload all files?
da: Er du sikker på, at du vil genindlæse alle filer?

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Enter the line you want to go to:
da: Indtast linjen du vil gå til:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
da: Indstil venligst filtypen for den nuværende fil inden funktionen bruges.

en: No more message items.
da: Ikke flere meddelelsesposter.

en: Could not open file %s (File not found)
da: Kunne ikke åbne filen %s (filen findes ikke)

en: Check the path setting in Filetype configuration.
da: Tjek stiindstillingen i Filtype-konfiguration.

en: Check the path setting in Preferences.
da: Tjek stiindstillingen i Præferencer.

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
da: Kan ikke eksekvere konteksthandling-kommandoen "%s": %s. %s

en: No context action set.
da: Ingen konteksthandling sat.

en: "%s" was not found.
da: "%s" blev ikke fundet.

en: Detect from file
da: Registrer fra fil

en: Programming Languages
da: Programmeringssprog

en: Scripting Languages
da: Scriptingsprog

en: Markup Languages
da: Opmærkningssprog

en: _More Options
da: _Flere valgmuligheder

en: Show _hidden files
da: Vis _skjulte filer

en: Set encoding:
da: Indstil kodning:

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
da: Definerer eksplicit en kodning til filen, hvis den ikke registreres. Det er nyttigt når du ved at kodningen af en fil ikke kan registreres korrekt af Geany.
    Bemærk at hvis du vælger flere linjer, så åbnes de ikke med den valgte kodning.

en: Set filetype:
da: Indstil filtype:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
da: Definerer eksplicit en filtype til filen, hvis den ikke blev registreret af filnavnendelsen.
    Bemærk hvis du vælger flere filer, så åbnes de med den valgte filtype.

en: Open File
da: Åbn fil

[ctx: Open dialog action]
en: _View
da: _Vis

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
da: Åbner filen i skrivebeskyttet tilstand. Hvis du vælger at åbne flere end én fil, så åbnes alle filerne som skrivebeskyttede.

en: Overwrite?
da: Overskriv?

en: Filename already exists!
da: Filnavnet findes allerede!

en: Save File
da: Gem fil

en: R_ename
da: _Omdøb

en: Save the file and rename it
da: Gem filen og omdøb den

en: Error
da: Fejl

en: Question
da: Spørgsmål

en: Warning
da: Advarsel

en: _Don't save
da: _Gem ikke

en: The file '%s' is not saved.
da: Filen '%s' er ikke gemt.

en: Do you want to save it before closing?
da: Vil du gemme den inden lukning?

en: Choose font
da: Vælg skrifttype

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
da: Der opstod en fejl eller filinformation kunne ikke hentes (f.eks. fra en ny fil).

en: unknown
da: ukendt

en: %s Properties
da: %s-egenskaber

en: (with BOM)
da: (med BOM)

en: (without BOM)
da: (uden BOM)

en: File %s closed.
da: Lukkede filen %s.

en: New file "%s" opened.
da: Åbnede ny fil "%s".

en: Could not open file %s (%s)
da: Kunne ikke åbne filen %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
da: Filen "%s" er ikke gyldig %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
da: Filen "%s" ligner ikke en tekstfil eller filkodningen understøttes ikke.

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
da: Filen "%s" kunne ikke åbnes ordentligt og er blevet afkortet. Det kan ske hvis filen indeholder en NULL-byte. Vær opmærksom på at det kan forårsage tab af data hvis den gemmes.
    Filen blev ikke sat til skrivebeskyttet.

en: Spaces
da: Mellemrum

en: Tabs
da: Tabulatorer

en: Tabs and Spaces
da: Tabulatorer og mellemrum

en: Setting %s indentation mode for %s.
da: Sætter %s-indrykningstilstand for %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
da: Sætter indrykningsbredde til %d for %s.

en: File %s reloaded.
da: Genindlæste filen %s.

en: File %s opened (%d%s).
da: Åbnede filen %s (%d%s).

en: , read-only
da: , skrivebeskyttet

en: Discard history
da: Forkast historik

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
da: Bufferens forrige tilstand gemmes i historikken og gendannes ved fortryd. Du kan deaktivere den ved at forkaste historikken ved genindlæsning. Meddelelsen vises ikke igen, men du kan vælge at skifte den i præferencerne med diverse.

en: The file has been reloaded.
da: Filen er blevet genindlæst.

en: Any unsaved changes will be lost.
da: Ændringer som ikke er gemt vil gå tabt.

en: Undo history will be lost.
da: Fortrydelseshistorik vil gå tabt.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil genindlæse '%s'?

en: Error renaming file.
da: Fejl ved omdøbning af fil.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
da: Der opstod en fejl under konvertering af filen fra UTF-8 i "%s". Filen bliver ved med ikke at være gemt.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
da: Fejlmeddelelse: %s
    Der opstod en fejl ved "%s" (linje: %d, kolonne: %d).

en: Error message: %s.
da: Fejlmeddelelse: %s.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen '%s' til skrivning: fopen() mislykkedes: %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
da: Kunne ikke skrive filen '%s': fwrite() mislykkedes: %s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
da: Kunne ikke lukke filen '%s': fclose() mislykkedes: %s

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
da: Filen '%s' på disken er nyere end den nuværende buffer.

en: Try to resave the file?
da: Prøv at gemme filen igen?

en: File "%s" was not found on disk!
da: Filen "%s" blev ikke fundet på disken!

en: Cannot save read-only document '%s'!
da: Kan ikke gemme skrivebeskyttet dokument '%s'!

en: Error saving file (%s).
da: Fejl da filen skulle gemmes (%s).

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
da: %s
    
    Filen på disken kan være afkortet!

en: Error saving file.
da: Fejl da filen skulle gemmes.

en: File %s saved.
da: Gemte filen %s.

en: Wrap search and find again?
da: Start søgningen forfra når slutningen og find igen?

en: No matches found for "%s".
da: Ingen match fundet for "%s".

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
da[0]: %s: erstattede %d forekomst af "%s" med "%s".
da[1]: %s: erstattede %d forekomster af "%s" med "%s".

en: Do you want to reload it?
da: Vil du genindlæse den?

en: Enter Tab Width
da: Indtast tabulatorbredde

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
da: Indtast mængden af mellemrum som skal erstattes af et tabulatortegn.

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
da: Advarsel: ikke-standard hård tabulatorbredde: %d != 8!

en: Celtic
da: Keltisk

en: Greek
da: Græsk

en: Nordic
da: Nordisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Western
da: Vestlig

en: Baltic
da: Baltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk (visuel)

en: Armenian
da: Armensk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Without encoding
da: Uden kodning

en: _West European
da: _Vesteuropæisk

en: _East European
da: _Østeuropæisk

en: East _Asian
da: Øst_asiatisk

en: _SE & SW Asian
da: _Sydøst- og sydvestasiatisk

en: _Middle Eastern
da: _Mellemøstlig

en: West European
da: Vesteuropæisk

en: East European
da: Østeuropæisk

en: East Asian
da: Østasiatisk

en: SE & SW Asian
da: Sydøst- og sydvestasiatisk

en: Middle Eastern
da: Mellemøstlig

en: %s source file
da: %s-kildefil

en: %s file
da: %s-fil

en: %s script
da: %s-script

en: %s document
da: %s-dokument

en: Shell
da: Skal

en: Cascading Stylesheet
da: Typografiark (CSS)

en: Gettext translation
da: Gettext-oversættelse

en: _Programming Languages
da: _Programmeringssprog

en: _Scripting Languages
da: _Scriptingsprog

en: _Markup Languages
da: _Opmærkningssprog

en: M_iscellaneous
da: _Diverse

en: All Source
da: Alle kilder

en: All files
da: Alle filer

en: Bad regex for filetype %s: %s
da: Dårligt regulært udtryk for filtypen %s: %s

en: untitled
da: unavngivet

en: Could not find file '%s'.
da: Kunne ikke finde filen '%s'.

en: Default
da: Standard

en: The current filetype overrides the default style.
da: Den nuværende filtype tilsidesætter standardstilen.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
da: Det kan forårsage at farveskemaer vises forkert.

en: Color Schemes
da: Farveskemaer

en: File
da: Fil

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Select
da: Vælg

en: Format
da: Formatér

en: Insert
da: Indsæt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Search
da: Søg

en: Go to
da: Gå til

en: View
da: Vis

en: Document
da: Dokument

en: Build
da: Byg

en: Help
da: Hjælp

en: Focus
da: Fokusér

en: Notebook tab
da: Notesblok-faneblad

en: New
da: Ny(t)

en: Open
da: Åbn

en: Open selected file
da: Åbn valgte fil

en: Save
da: Gem

en: Save as
da: Gem som

en: Save all
da: Gem alle

en: Properties
da: Egenskaber

en: Print
da: Udskriv

en: Close
da: Luk

en: Close all
da: Luk alle

en: Reload file
da: Genindlæs fil

en: Reload all files
da: Genindlæs alle filer

en: Re-open last closed tab
da: Genåbn faneblad som blev lukket sidst

en: Quit
da: Afslut

en: New from Folder
da: Nyt fra mappe

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Delete to line end
da: Slet til slutningen af linjen

en: Delete to beginning of line
da: Slet til begyndelsen af linjen

en: _Transpose Current Line
da: _Ombyt med nuværende linje

en: Scroll to current line
da: Rul til nuværende linje

en: Scroll up the view by one line
da: Rul visningen én linje op

en: Scroll down the view by one line
da: Rul visningen én linje ned

en: Complete snippet
da: Fuldfør snippet

en: Move cursor in snippet
da: Flyt markør i snippet

en: Suppress snippet completion
da: Undertryk fuldførelse af snippet

en: Context Action
da: Konteksthandling

en: Complete word
da: Fuldfør ord

en: Show calltip
da: Vis kaldtip

en: Word part completion
da: Fuldførelse af orddel

en: Move line(s) up
da: Flyt linje(r) op

en: Move line(s) down
da: Flyt linje(r) ned

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Select All
da: Markér alt

en: Select current word
da: Vælg nuværende ord

en: Select to previous word part
da: Markér til forrige orddel

en: Select to next word part
da: Markér til næste orddel

en: Toggle line commentation
da: Linjekommentering til/fra

en: Comment line(s)
da: Kommenter linje(r)

en: Uncomment line(s)
da: Afkommenter linje(r)

en: Increase indent
da: Forøg indrykning

en: Decrease indent
da: Formindsk indrykning

en: Increase indent by one space
da: Forøg indrykning med ét mellemrum

en: Decrease indent by one space
da: Formindsk indrykning med ét mellemrum

en: Send to Custom Command 1
da: Send til brugerdefineret kommando 1

en: Send to Custom Command 2
da: Send til brugerdefineret kommando 2

en: Send to Custom Command 3
da: Send til brugerdefineret kommando 3

en: Send to Custom Command 4
da: Send til brugerdefineret kommando 4

en: Send to Custom Command 5
da: Send til brugerdefineret kommando 5

en: Send to Custom Command 6
da: Send til brugerdefineret kommando 6

en: Send to Custom Command 7
da: Send til brugerdefineret kommando 7

en: Send to Custom Command 8
da: Send til brugerdefineret kommando 8

en: Send to Custom Command 9
da: Send til brugerdefineret kommando 9

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert New Line Before Current
da: Indsæt ny linje før nuværende

en: Insert New Line After Current
da: Indsæt ny linje efter nuværende

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Replace
da: Erstat

en: Find in Files
da: Find i filer

en: Next Message
da: Næste meddelelse

en: Previous Message
da: Forrige meddelelse

en: Find Usage
da: Find anvendelse

en: Find Document Usage
da: Find dokumentanvendelse

en: Navigate back a location
da: Naviger en placering tilbage

en: Navigate forward a location
da: Naviger en placering fremad

en: Go to matching brace
da: Gå til tilhørende parentes

en: Toggle marker
da: Markør til/fra

en: Go to Symbol Definition
da: Gå til symboldefinition

en: Go to Symbol Declaration
da: Gå til symboldeklaration

en: Go to Start of Line
da: Gå til begyndelse af linje

en: Go to End of Line
da: Gå til slutning af linje

en: Go to Start of Display Line
da: Gå til begyndelsen af visningslinjen

en: Go to End of Display Line
da: Gå til slutningen af visningslinjen

en: Go to Previous Word Part
da: Gå til forrige orddel

en: Go to Next Word Part
da: Gå til næste orddel

en: Toggle All Additional Widgets
da: Alle yderligere widgets til/fra

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Toggle Messages Window
da: Meddelelsesvindue til/fra

en: Toggle Sidebar
da: Sidebjælke til/fra

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom Reset
da: Nulstil zoom

en: Switch to Editor
da: Skift til editor

en: Switch to Search Bar
da: Skift til søgelinje

en: Switch to Message Window
da: Skift til meddelelsesvindue

en: Switch to Compiler
da: Skift til kompiler

en: Switch to Messages
da: Skift til meddelelser

en: Switch to Scribble
da: Skift til noter

en: Switch to VTE
da: Skift til VTE

en: Switch to Sidebar
da: Skift til sidebjælke

en: Switch to Sidebar Symbol List
da: Skift til sidebjælkens symbolliste

en: Switch to Sidebar Document List
da: Skift til sidebjælkens dokumentliste

en: Switch to left document
da: Skift til venstre dokument

en: Switch to right document
da: Skift til højre dokument

en: Switch to last used document
da: Skift til dokument som blev brugt sidst

en: Move document left
da: Flyt dokument til venstre

en: Move document right
da: Flyt dokument til højre

en: Move document first
da: Flyt dokument først

en: Move document last
da: Flyt dokument sidst

en: Toggle Line wrapping
da: Linjeombrydning til/fra

en: Toggle Line breaking
da: Linjebrydning til/fra

en: Replace spaces with tabs
da: Erstat mellemrum med tabulatorer

en: Toggle current fold
da: Nuværende fold til/fra

en: Fold all
da: Sammenfold alle

en: Unfold all
da: Udfold alle

en: Reload symbol list
da: Genindlæs symbolliste

en: Remove Markers
da: Fjern markører

en: Remove Error Indicators
da: Fjern fejlindikatorer

en: Remove Markers and Error Indicators
da: Fjern markører og fejlindikatorer

en: Compile
da: Kompilér

en: Make all
da: Make alle

en: Make custom target
da: Make brugerdefineret mål

en: Make object
da: Make objekt

en: Next error
da: Næste fejl

en: Previous error
da: Forrige fejl

en: Run
da: Kør

en: Build options
da: Byggevalgmuligheder

en: Show Color Chooser
da: Vis farvevælger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
da: Følgende tastaturgenveje kan konfigureres:

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
da: Her kan du skrive hvad du vil, brug det som en opslagstavle/tegneplade

en: Failed to load one or more session files.
da: Kunne ikke indlæse en eller flere sessionsfiler.

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
da: Indstil indledende kolonnenummer til KOLONNE til filen som åbnes først (nyttig sammen med --line)

en: COLUMN
da: KOLONNE

en: Use alternate configuration directory DIR
da: Brug alternativ konfigurationsmappe MAPPE

en: DIR
da: MAPPE

en: Print internal filetype names
da: Udskriv interne filtypenavne

en: Generate global tags file (see documentation)
da: Generer global tags-fil (se dokumentationen)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
da: Præ-behandl ikke C-/C++-filer ved generering af tags-fil

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
da: Åbn ikke filer i en kørende instans, gennemtving åbning af ny instans

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
da: Brug sokkelfilnavnet FIL til kommunikation med en kørende Geany-instans

en: FILE
da: FIL

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
da: Returner en liste over åbne dokumenter i en kørende Geany-instans

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
da: Indstil indledende linjenummer til LINJE for filen som åbnes først

en: LINE
da: LINJE

en: Don't show message window at startup
da: Vis ikke meddelelsesvinduet ved opstart

en: Don't load auto completion data (see documentation)
da: Indlæs ikke autofuldførelsesdata (se dokumentationen)

en: Don't load plugins
da: Indlæs ikke plugins

en: Print Geany's installation prefix
da: Udskriv Geanys installationspræfiks

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
da: Åbn alle FILER i skrivebeskyttet tilstand (se dokumentationen)

en: Don't load the previous session's files
da: Indlæs ikke den forrige sessions filer

en: Don't load terminal support
da: Indlæs ikke understøttelse af terminal

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
da: Brug FIL som det dynamisk linkede VTE-bibliotek

en: Be verbose
da: Vær uddybende

en: Show version and exit
da: Vis version og afslut

en: [FILES...]
da: [FILER...]

en: A fast and lightweight IDE.
da: En hurtig og letvægts-IDE.

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
da: Rapportér fejl til https://github.com/geany/geany/issues.

en: built on %s with
da: bygget %s med

en: Move it now?
da: Flyt den nu?

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
da: Geany har brug for at flytte din gamle konfigurationsmappe inden start.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
da: Din konfigurationsmappe er blevet flyttet fra "%s" til "%s".

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
da: Din gamle konfigurationsmappe "%s" kunne ikke flyttes til "%s" (%s). Flyt venligst mappen til den nye placering manuelt.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
da: Konfigurationsmappen kunne ikke oprettes (%s).
    Der kan være problemer med at bruge Geany uden en konfigurationsmappe.
    Start Geany alligevel?

en: This is Geany %s.
da: Dette er Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
da: Konfigurationsmappen kunne ikke oprettes (%s).

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
da: IPC-soklen kunne ikke oprettes, se Hjælp->Fejlretningsmeddelelser for detaljer.

en: Do you really want to quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

en: Configuration files reloaded.
da: Konfigurationsfilerne blev genindlæst.

en: Debug Messages
da: Fejlretningsmeddelelser

en: Cl_ear
da: _Ryd

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: C_opy
da: _Kopiér

en: Copy _All
da: Kopiér _alle

en: _Hide Message Window
da: _Skjul meddelelsesvindue

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
da: Kunne ikke finde filen '%s' - prøver den nuværende dokumentsti.

en: The document has been closed.
da: Dokumentet er blevet lukket.

en: Switch to Document
da: Skift til dokument

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: Close Documents to the _Right
da: Luk dokumenter til _højre

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
da: Pluginet "%s" er ikke kompatibelt med denne udgivelse af Geany - kompilér den venligst igen.

en: _Plugin Manager
da: _Pluginhåndtering

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
da: 
    <i>Andre plugins afhænger af den. Deaktivér dem først for at tillade deaktivering.</i>

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
da: Version:	%s
    Forfatter(e):	%s
    Filnavn:	%s

en: No plugins available.
da: Ingen tilgængelige plugins.

en: Active
da: Aktiv

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
da: Vælg hvilke plugins som skal indlæses ved opstart:

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
da: Proxy-pluginets '%s' endelse '%s' begyndet med et punktum. Ret venligst din proxy-plugin.

en: Configure Plugins
da: Konfigurer plugins

en: Grab Key
da: Indfang tast

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
da: Tryk kombinationen af taster som du vil bruge til "%s".

en: _Expand All
da: _Udfold alle

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

en: Action
da: Handling

en: Shortcut
da: Genvej

en: _Allow
da: _Tillad

en: _Override
da: _Tilsidesæt

en: Override that keybinding?
da: Tilsidesæt tastebindingen?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
da: Kombinationen '%s' bruges allerede til "%s".

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
da: Indtast værktøjsstier nedenfor. Værktøjer som du ikke har brug for kan efterlades tomme.

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
da: Indstil informationen som bruges i skabeloner. Se dokumentationen for detaljer.

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
da: Her kan du skifte tastaturgenveje til diverse handlinger. Vælg en og tryk på Skift-knappen for at indtaste en ny genvej, eller dobbeltklik på en handling for at redigere strengen som repræsentere genvejen direkte.

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
da: <i>Advarsel: indstillingerne overstyres af det nuværende projekt. Se <b>Projekt->Egenskaber</b>.</i>

en: <b>Page %d of %d</b>
da: <b>Side %d af %d</b>

en: Document Setup
da: Dokumentopsætning

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
da: Udskriv kun grundnavnet (uden stien) af den udskrevne fil

en: Paginating
da: Paginering

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
da: Sendte ikke dokumentet %s til udskrivningsundersystemet.

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
da: Dokumentet %s blev sendt til udskrivningsundersystemet.

en: Printing of %s failed (%s).
da: Udskrivning af %s mislykkedes (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
da: Indstil venligst først en udskrivningskommando i præferencer-dialogen.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
da: Filen "%s" udskrives med den følgende kommando:
    
    %s

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
da: Kan ikke eksekvere udskrivningskommandoen "%s": %s. Tjek stiindstillingen i Præferencer.

en: File %s printed.
da: Udskrev filen %s.

en: projects
da: projekter

en: Move the current documents into the new project's session?
da: Flyt de nuværende dokumenter ind i det nye projekts session?

en: New Project
da: Nyt projekt

en: C_reate
da: _Opret

en: Name:
da: Navn:

en: Project name
da: Projektnavn

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
da: Stien til filen som repræsenterer projektet og gemmer dets indstillinger. Den skal normalt have "%s"-endelsen.

en: Base path:
da: Grundsti:

en: Choose Project Base Path
da: Vælg projektets grundsti

en: Project file could not be written
da: Projektfilen kunne ikke skrives

en: Project "%s" created.
da: Oprettede projektet "%s".

en: Project file "%s" could not be loaded.
da: Projektfilen "%s" kunne ikke indlæses.

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Project files
da: Projektfiler

en: Project "%s" closed.
da: Lukkede projektet "%s".

en: Project "%s" saved.
da: Gemte projektet "%s".

en: Do you want to close it before proceeding?
da: Vil du gemme det inden der fortsættes?

en: The '%s' project is open.
da: Åbnede '%s'-projektet.

en: The specified project name is too short.
da: Det angivne projektnavn er for kort.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
da: Det angivne projektnavn er for langt (maks. %d tegn).

en: You have specified an invalid project filename.
da: Du har angivet et ugyldigt filnavn til projektet.

en: Create the project's base path directory?
da: Opret projektets grundstimappe?

en: The path "%s" does not exist.
da: Stien "%s" findes ikke.

en: Project base directory could not be created (%s).
da: Kunne ikke oprette projektets grundmappe (%s).

en: Project file could not be written (%s).
da: Kunne ikke skrive projektfilen (%s).

en: _Replace
da: _Erstat

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen '%s' findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Choose Project Filename
da: Vælg projektets filnavn

en: Project "%s" opened.
da: Åbnede projektet "%s".

en: _Use regular expressions
da: _Brug regulære udtryk

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
da: Brug Perl-lignende regulære udtryk. Se venligst i manualen for detaljeret information om brugen af regulære udtryk.

en: Use _escape sequences
da: Brug _undvigesekvenser

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
da: Erstat \\, \t, \n, \r og \uXXXX (unicode-tegn) med de tilsvarende kontroltegn

en: Use multi-line matchin_g
da: Brug _multilinje-matchning

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
da: Udfør regulære udtryk som matcher på hele bufferen på samme tid i stedet for linje for linje, hvorved match kan dække flere linjer. I denne tilstand er linjeskifttegn del af inputtet og kan indfanges som normale tegn med mønsteret.

en: Search _backwards
da: Søg _baglæns

en: C_ase sensitive
da: Der skelnes mellem store og små _bogstaver

en: Match only a _whole word
da: Match kun et _helt ord

en: Match from s_tart of word
da: Match fra _begyndelsen af ord

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Find All
da: _Find alle

en: _Mark
da: _Mærk

en: Mark all matches in the current document
da: Mærk alle match i det nuværende dokument

en: In Sessi_on
da: I _session

en: _In Document
da: I _dokument

en: Close _dialog
da: Luk _dialog

en: Disable this option to keep the dialog open
da: Deaktivér valgmuligheden for at holde dialogen åben

en: Replace & Fi_nd
da: _Erstat og find

en: Replace wit_h:
da: Erstat _med:

en: Re_place All
da: Erstat _alle

en: In Se_lection
da: I _markering

en: Replace all matches found in the currently selected text
da: Erstat alle match fundet i den nuværende markeret tekst

en: all
da: alle

en: project
da: projekt

en: custom
da: brugerdefineret

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
da: Alle: søg i alle filer i mappen
    Projekt: brug filmønstre defineret i projektets indstillinger
    Brugerdefineret: angiv filmønstre manuelt

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
da: Mellemrumsseparerede liste over filmønstre (f.eks. *.c *.h)

en: _Directory:
da: _Mappe:

en: E_ncoding:
da: _Kodning:

en: See grep's manual page for more information
da: Se greps manualside for mere information

en: _Recurse in subfolders
da: _Rekursiv i undermapper

en: _Invert search results
da: _Omvend søgeresultater

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
da: Omvend måden hvorpå der matches, for at vælge linjer som ikke matcher

en: E_xtra options:
da: _Ekstra valgmuligheder:

en: Other options to pass to Grep
da: Andre valgmuligheder som skal videregives til Grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
da[0]: Fandt %d match for "%s".
da[1]: Fandt %d match for "%s".

en: Replaced %u matches in %u documents.
da: Erstattede %u match i %u dokumenter.

en: This operation will modify all open files which contain the text to replace.
da: Handlingen ændrer alle åbne filer som indeholder den tekst der skal erstattes.

en: Are you sure to replace in the whole session?
da: Er du sikker på, at du vil erstatte i hele sessionen?

en: Invalid directory for find in files.
da: Ugyldig mappe til find i filer.

en: No text to find.
da: Ingen tekst at finde.

en: Searching...
da: Søger...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
da: %s %s -- %s (i mappe: %s)

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
da: Kan ikke eksekvere grep-værktøjet "%s": %s. Tjek stiindstillingen i Præferencer.

en: Could not open directory (%s)
da: Kunne ikke åbne mappe (%s)

en: Search failed.
da: Søgning mislykkedes.

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
da[0]: Søgning færdig med %d match.
da[1]: Søgning færdig med %d match.

en: No matches found.
da: Fandt ingen match.

en: Bad regex: %s
da: Dårligt regulært udtryk: %s

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
da: Geany prøvede at få adgang til Unix Domain-soklen på en anden instans kørende som en anden bruger.
    Det er en fatal fejl og Geany afsluttes nu.

en: Text ended before matching quote was found
da: Teksten afsluttede inden tilhørende citationstegn blev fundet

en: Text was empty (or contained only whitespace)
da: Teksten var tom (eller indeholdt kun blanktegn)

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
da: Et Windows-program i citationstegn skal være fuldstændigt omsluttet af citationstegnene

en: Program not found
da: Programmet blev ikke fundet

en: Failed to change to the working directory
da: Kunne ikke skifte til arbejdsmappen

en: Unknown error executing child process
da: Ukendt fejl ved eksekvering af barneproces

en: Value
da: Værdi

en: Unknown filetype extension for "%s".
da: Ukendt filtypeendelse for "%s".

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
da: Kunne ikke oprete tags-filen, måske fordi der ikke blev fundet nogen symboler.

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
da: Anvendelse: %s -g <tags-fil> <filliste>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
da: Eksempel:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags File
da: Indlæs tags-fil

en: Geany tags file (*.*.tags)
da: Geany tags-fil (*.*.tags)

en: Loaded %s tags file '%s'.
da: Indlæste %s tags-filen '%s'.

en: Could not load tags file '%s'.
da: Kunne ikke indlæse tags-filen '%s'.

en: Forward declaration "%s" not found.
da: Forward-deklarationen "%s" blev ikke fundet.

en: Definition of "%s" not found.
da: Definitionen af "%s" blev ikke fundet.

en: Sort by _Name
da: Sortér efter _navn

en: Sort by _Appearance
da: Sortér efter _udseende

en: _Group by Type
da: _Gruppér efter type

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
da: Kunne ikke konvertere skabelonfilen "%s" til UTF-8

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
da: Kan ikke eksekvere skabelonkommandoen "%s". Hint: ukorrekte stier i kommandoen er almindelig årsag til fejl. Fejl: %s.

en: Save the current file
da: Gem den nuværende fil

en: Save all open files
da: Gem alle åbne filer

en: Reload the current file from disk
da: Genindlæs den nuværende fil fra disk

en: Close the current file
da: Luk den nuværende fil

en: Close all open files
da: Luk alle åbne filer

en: Cut the current selection
da: Klip den nuværende markering

en: Copy the current selection
da: Kopiér den nuværende markering

en: Paste the contents of the clipboard
da: Indsæt indholdet fra udklipsholderen

en: Delete the current selection
da: Slet den nuværende markering

en: Undo the last modification
da: Fortryd den sidste ændring

en: Redo the last modification
da: Omgør den sidste ændring

en: Compile the current file
da: Kompilér den nuværende fil

en: Run or view the current file
da: Kør eller vis den nuværende fil

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
da: Åbn en farvevælger-dialog, til interaktivt at vælge farver fra en palet

en: Zoom in the text
da: Zoom teksten ind

en: Zoom out the text
da: Zoom teksten ud

en: Decrease indentation
da: Formindsk indrykning

en: Increase indentation
da: Forøg indrykning

en: Find the entered text in the current file
da: Find den indtastede tekst i den nuværende fil

en: Jump to the entered line number
da: Hop til det indtastede linjenummer

en: Show the preferences dialog
da: Vis præferencer-dialogen

en: Quit Geany
da: Afslut Geany

en: Print document
da: Udskriv dokument

en: Replace text in the current document
da: Erstat teskt i det nuværende dokument

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Create a new file from a template
da: Opret en ny fil fra en skabelon

en: Open an existing file
da: Åbn en eksisterende fil

en: Open a recent file
da: Åbn en af de seneste filer

en: Choose more build actions
da: Vælg flere byggehandlinger

en: Search Field
da: Søge-felt

en: Goto Field
da: Gå til-felt

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
da: Vælg poster som skal vises på værktøjslinjen. Poster kan flyttes rundt på ved at trække og slippe.

en: Available Items
da: Tilgængelige poster

en: Displayed Items
da: Viste poster

en: Invalid command: %s
da: Ugyldig kommando: %s

en: Passing data and executing custom command: %s
da: Videregiver data og eksekverer brugerdefineret kommando: %s

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
da: Den eksekverede brugerdefineret kommando returnerede en fejl. Din markering blev ikke ændret. Fejlmeddelelse: %s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
da: Den eksekverede brugerdefineret kommando afsluttede med en mislykket afslutningskode.

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
da: Kan ikke eksekvere brugerdefineret kommando "%s": %s. Tjek stiindstillingen i Brugerdefinerede kommandoer.

en: Set Custom Commands
da: Indstil brugerdefinerede kommandoer

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
da: Du kan sende den nuværende markering til alle disse kommandoer og outputtet af kommandoen erstatter den nuværende markering.

en: No custom commands defined.
da: Ingen brugerdefinerede kommandoer defineret.

en: Word Count
da: Ordtælling

en: selection
da: markering

en: whole document
da: hele dokumentet

en: Range:
da: Område:

en: Lines:
da: Linjer:

en: Words:
da: Ord:

en: Characters:
da: Tegn:

en: No symbols found
da: Ingen symboler fundet

en: Show S_ymbol List
da: Vis _symbolliste

en: Show _Document List
da: Vis _dokumentliste

en: H_ide Sidebar
da: _Skjul sidebjælke

en: D_ocuments Only
da: Kun _dokumenter

en: Show _Paths
da: Vis _stier

en: Show _Tree
da: Vis _træ

en: _Find in Files...
da: _Find i filer...

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mEOL: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
da: linje: %l / %L	 kolonne: %c	 markeret: %s	 %w      %t      %mlinjeafslutning: %M      kodning: %e      filtype: %f      område: %S

en: %dL
da: %d linjer

en: RO
da: SKRIVEBESKYTTET

en: INS
da: IND

en: TAB
da: TABULATOR

en: SP
da: MELLEMRUM

en: T/S
da: TABULATOR/MELLEMRUM

en: MOD
da: ÆNDRET

en:  (new instance)
da:  (ny instans)

en: Font updated (%s).
da: Skrifttype opdateret (%s).

en: C Standard Library
da: C-standardbibliotek

en: C++ (C Standard Library)
da: C++ (C-standardbibliotek)

en: C++ Standard Library
da: C++-standardbibliotek

en: C++ STL
da: C++-STL

en: dd.mm.yyyy
da: dd.mm.åååå

en: mm.dd.yyyy
da: mm.dd.åååå

en: yyyy/mm/dd
da: åååå/mm/dd

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
da: dd.mm.åååå tt:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
da: mm.dd.åååå tt:mm:ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
da: åååå/mm/dd tt:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
da: _Brug brugerdefineret datoformat

en: Custom Date Format
da: Brugerdefineret datoformat

en: Enter here a custom date and time format. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
da: Indtast et brugerdefineret dato- og klokkeslætformat her. En liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
da: Datoformatstreng kunne ikke konverteres (muligvis for lang).

en: _Set Custom Date Format
da: _Indstil brugerdefineret datoformat

en: Select Project Base Path
da: Vælg projektets grundsti

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Select File
da: Vælg fil

en: _Filetype Configuration
da: _Filtypekonfiguration

en: Save All
da: Gem alle

en: Close All
da: Luk alle

en: Geany cannot start!
da: Geany kan ikke starte!

en: Select Browser
da: Vælg browser

en: Failed to spawn the configured browser command. Please enter a valid command or leave it empty in order to spawn the system default browser.
da: Kunne ikke starte den konfigurerede browserkommando. Indtast venligst en gyldig kommando eller lad den være tom for at starte systemets standardbrowser.

en: Classic Mac (CR)
da: Klassisk Mac (CR)

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
da: ugyldigt VTE-bibliotek "%s": manglende symbol "%s"

en: _Set Path From Document
da: _Indstil sti fra dokument

en: _Restart Terminal
da: _Genstart terminal

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
da: Mappen blev ikke skiftet fordi terminalen kan indeholde input (tryk på Ctrl+C eller Enter for at rydde).

en: Failed to open URI "%s": %s
da: Kunne ikke åbne URI'en "%s": %s

en: Namespaces
da: Navnerum

en: Classes
da: Klasser

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: Functions
da: Funktioner

en: Members
da: Medlemmer

en: Typedefs / Enums
da: Typedefs/enums

en: Macros
da: Makroer

en: Variables
da: Variabler

en: Extern Variables
da: Eksterne variabler

en: Other
da: Andre

en: Package
da: Pakke

en: Methods
da: Metoder

en: Targets
da: Mål

en: Labels
da: Etiketter

en: Constants
da: Konstanter

en: Environment
da: Miljø

en: Part
da: Del

en: Chapter
da: Kapitel

en: Section
da: Sektion

en: Subsection
da: Undersektion

en: Subsubsection
da: Underundersektion

en: Articles
da: Artikler

en: Book Chapters
da: Bogkapitler

en: Books & Conference Proceedings
da: Bøger og konferencesager

en: Conference Papers
da: Konferencepapirer

en: Theses
da: Teser

en: Strings
da: Strenge

en: Unpublished
da: Upubliceret

en: Types
da: Typer

en: Sections
da: Sektioner

en: Keys
da: Nøgler

en: Indexes
da: Indekser

en: Tables
da: Tabeller

en: Triggers
da: Udløsere

en: Views
da: Visninger

en: Sect1
da: Sekt1

en: Sect2
da: Sekt2

en: Sect3
da: Sekt3

en: Appendix
da: Bilag

en: ID Selectors
da: UD-vælgere

en: Type Selectors
da: Type-vælgere

en: Modules
da: Moduler

en: Module
da: Modul

en: Functions / Procedures
da: Funktioner/procedurer

en: Variables / Signals / Ports
da: Variabler/signaler/porte

en: Processes / Blocks / Components
da: Processer/blokke/komponenter

en: Type constructors
da: Type-constructors

en: Anchors
da: Ankre

en: H1 Headings
da: H1-overskrifter

en: H2 Headings
da: H2-overskrifter

en: H3 Headings
da: H3-overskrifter

en: Programs
da: Programmer

en: Functions / Subroutines
da: Funktioner/underrutiner

en: Components
da: Komponenter

en: Blocks
da: Blokke

en: Chapters
da: Kapitler

en: Subsections
da: Undersektioner

en: Subsubsections
da: Underundersektioner

en: Level 4 sections
da: Sektioner i niveau 4

en: Level 5 sections
da: Sektioner i niveau 5

en: Events
da: Begivenheder

en: Functions / Tasks
da: Funktioner/opgaver

en: Divisions
da: Divisioner

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Group
da: Gruppe

en: Copies
da: Kopier

en: Section Level 1
da: Sektionsniveau 1

en: Section Level 2
da: Sektionsniveau 2

en: Section Level 3
da: Sektionsniveau 3

en: Section Level 4
da: Sektionsniveau 4

en: Section Level 5
da: Sektionsniveau 5

en: Parts
da: Dele

en: Steps
da: Trin

en: Implementations
da: Implementeringer

en: Fields
da: Felter

en: Unknowns
da: Ukendte

en: Packages
da: Pakker

en: Tasks
da: Opgaver

en: Regions
da: Områder

en: Class Builder
da: Klassebygger

en: Creates source files for new class types.
da: Opretter kildefiler til ny klassetyper.

en: Create Class
da: Opret klasse

en: Create C++ Class
da: Opret C++-klasse

en: Create GTK+ Class
da: Opret GTK+-klasse

en: Create PHP Class
da: Opret PHP-klasse

en: Namespace
da: Navnerum

en: Class
da: Klasse

en: Header file:
da: Headerfil:

en: Source file:
da: Kildefil:

en: Inheritance
da: Nedarvning

en: Base class:
da: Grundklasse:

en: Base source:
da: Grundkilde:

en: Base header:
da: Grundheader:

en: Base GType:
da: Grund-GType:

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Create constructor
da: Opret constructor

en: Create destructor
da: Opret destructor

en: Is abstract
da: Er abstract

en: Is singleton
da: Er singleton

en: Constructor type:
da: Constructortype:

en: Create Cla_ss
da: Opret _klasse

en: _C++ Class...
da: _C++-klasse...

en: _GTK+ Class...
da: _GTK+-klasse...

en: _PHP Class...
da: _PHP-klasse...

en: HTML Characters
da: HTML-tegn

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
da: Indsætter HTML-tegnentiteter, såsom '&amp;'.

en: The Geany developer team
da: Geany-udviklingsteamet

en: HTML characters
da: HTML-tegn

en: ISO 8859-1 characters
da: ISO 8859-1-tegn

en: Greek characters
da: Græske tegn

en: Mathematical characters
da: Matematiske tegn

en: Technical characters
da: Tekniske tegn

en: Arrow characters
da: Piletegn

en: Punctuation characters
da: Tegnsætningstegn

en: Miscellaneous characters
da: Diverse tegn

en: Plugin configuration directory could not be created.
da: Kunne ikke oprette pluginkonfigurationsmappe.

en: Special Characters
da: Specialtegn

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
da: Vælg et specialtegn fra listen nedenfor og dobbeltklik på det eller brug knappen til at indsætte det på den nuværende markørplacering.

en: Character
da: Tegn

en: HTML (name)
da: HTML (navn)

en: _Insert Special HTML Characters...
da: _Indsæt specielle HTML-tegn...

en: _HTML Replacement
da: _HTML-erstatning

en: _Auto-replace Special Characters
da: _Erstat automatisk specialtegn

en: _Replace Characters in Selection
da: _Erstat tegn i markering

en: Insert Special HTML Characters
da: Indsæt specielle HTML-tegn

en: Replace special characters
da: Erstat specialtegn

en: Toggle plugin status
da: Skift pluginstatus

en: Export
da: Eksport

en: Exports the current file into different formats.
da: Eksporterer den nuværende fil i forskellige formater.

en: Export File
da: Eksportér fil

en: _Insert line numbers
da: _Indsæt linjenumre

en: Insert line numbers before each line in the exported document
da: Indsæt linjenumre inden hver linje i det eksporterede dokument

en: _Use current zoom level
da: _Brug nuværende zoomniveau

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
da: Gengiver skriftstørrelsen af dokumentet sammen med det nuværende zoomniveau

en: Document successfully exported as '%s'.
da: Dokumentet blev eksporteret som '%s'.

en: File '%s' could not be written (%s).
da: Filen '%s' kunne ikke skrives (%s).

en: _Export
da: _Eksportér

en: As _HTML...
da: Som _HTML...

en: As _LaTeX...
da: Som _LaTeX...

en: File Browser
da: Filbrowser

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
da: Tilføjer et filbrowser-faneblad til sidebjælken.

en: Too many items selected!
da: For mange poster valgt!

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
da: Kunne ikke eksekvere konfigureret ekstern kommando '%s' (%s).

en: Open in _Geany
da: Åbn i _Geany

en: Open _Externally
da: Åbn _eksternt

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: Up
da: Op

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Home
da: Hjem

en: Set path from document
da: Indstil sti fra dokument

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
da: Filtrér dine filer med de sædvanlige jokertegn. Separer flere mønstre med et mellemrum.

en: Focus File List
da: Fokusér på filliste

en: Focus Path Entry
da: Fokusér på stipost

en: External open command:
da: Ekstern åbningskommando:

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
da: Kommandoen som skal eksekveres med "Åbn med". Du kan bruge %f- og %d-jokertegn.
    %f erstattes med filnavnet inklusiv den fulde sti
    %d erstattes med stinavnet af den valgte fil uden filnavnet

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Hide file extensions:
da: Skjul filendelser:

en: Follow the path of the current file
da: Følg stien af den nuværende fil

en: Use the project's base directory
da: Brug projektets grundmappe

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
da: Skift mappen til grundmappen af det nuværende åbne projekt

en: Save Actions
da: Gem-handlinger

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
da: Pluginet giver forskellige handlinger som har relation til at gemme filer.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
da: Sikkerhedskopiering: Mappen kunne ikke oprettes (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
da: Sikkerhedskopiering: Filen kunne ikke læses (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
da: Sikkerhedskopiering: Filen kunne ikke gemmes (%s).

en: Instant Save filename could not be generated (%s).
da: Gem straks-filnavn kunne ikke genereres (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
da[0]: Automatisk gem: Gemte %d fil automatisk.
da[1]: Automatisk gem: Gemte %d filer automatisk.

en: Select Directory
da: Vælg mappe

en: Instantsave directory does not exist or is not writable.
da: Gem straks-mappen findes ikke eller der kan ikke skrives til den.

en: Backup directory does not exist or is not writable.
da: Sikkerhedskopieringsmappen findes ikke eller der kan ikke skrives til den.

en: Auto Save
da: Automatisk gem

en: Enable save when losing _focus
da: Aktivér gem ved tab af _fokus

en: _Enable
da: _Aktivér

en: Auto save _interval:
da: _Interval for automatisk gem:

en: seconds
da: sekunder

en: _Print status message if files have been automatically saved
da: _Udskriv statusmeddelelse hvis filer automatisk er blevet gemt

en: Save only current open _file
da: Gem kun nuværende åbne _fil

en: Sa_ve all open files
da: _Gem alle åbne filer

en: Instant Save
da: Gem straks

en: Default _filetype to use for new files:
da: Standard_filtype som skal bruges til nye filer:

en: _Directory to save files in (leave empty to use the default: %s):
da: _Mappe som filer skal gemmes i (lad den være tom for at bruge standarden: %s):

en: <i>If you set the Instant Save directory to a directory which is not automatically cleared,
    you will need to cleanup instantly saved files manually. The Instant Save plugin will not delete the created files.</i>
da: <i>Hvis du indstiller Gem straks-mappen til en mappe som ikke ryddes automatisk, 
    så skal du rydde op i filer som er blevet gemt straks manualt. Gem straks-pluginet sletter ikke de oprettede filer.</i>

en: Backup Copy
da: Sikkerhedskopiering

en: _Directory to save backup files in:
da: _Mappe som sikkerhedskopierede filer skal gemmes i:

en: Date/_Time format for backup files (for a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html):
da: Dato- og klokkeslætformat for sikkerhedskopierede filer (en liste over de tilgængelige konverteringsangivere kan ses på https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html):

en: Directory _levels to include in the backup destination:
da: Mappe_niveauer som skal inkluderes i sikkerhedskopieringens destination:

en: Split Window
da: Opdel vindue

en: Splits the editor view into two windows.
da: Opdeler editorens visning i to vinduer.

en: Show the current document
da: Vis det nuværende dokument

en: _Unsplit
da: _Ingen opdeling

en: _Split Window
da: Opdel _vindue

en: _Side by Side
da: _Side om side

en: _Top and Bottom
da: _Øverst og nederst

en: Side by Side
da: Side om side

en: Top and Bottom
da: Øverst og nederst
