Geany 2.0 - en to fa translation catalogue (78 entries)

en: Integrated Development Environment
fa: محیط توسعه ی نرم افزار

en: Shows a confirmation dialog on exit
fa: Shows a confirmation dialogue on exit

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
fa: Use the current word under the cursor for Find dialogues

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
fa: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialogue and there is no selection

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
fa: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialogue.

en: Customize Toolbar
fa: Customise Toolbar

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
fa: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behaviour is used.

en: Parenthesis ( )
fa: Brackets ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
fa: Auto-close brackets when typing an opening one

en: Invert syntax highlighting colors
fa: Invert syntax highlighting colours

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
fa: Invert all colours, by default using white text on a black background

en: Color:
fa: Colour:

en: Sets the color of the long line marker
fa: Sets the colour of the long line marker

en: Color Chooser
fa: Colour Chooser

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
fa: The background colour of characters after the given cursor position (see below) changed to the colour set below, (this is recommended if you use proportional fonts)

en: Replace tabs with space
fa: Replace tabs by space

en: Replaces all tabs in document with spaces
fa: Replaces all tabs in document by spaces

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
fa: Path (and possibly additional arguments) to your favourite browser

en: Email address of the developer
fa: E-mail address of the developer

en: Foreground color:
fa: Foreground colour:

en: Background color:
fa: Background colour:

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
fa: Sets the foreground colour of the text in the terminal widget

en: Replace Tabs with S_paces
fa: _Replace Tabs by Spaces

en: _Build
fa: _ساخت

en: _Color Chooser
fa: _Colour Chooser

en: (only inside Geany)
fa: (فقط در کنار جینی)

en: Read:
fa: خواندن:

en: Write:
fa: نوشتن:

en: Execute:
fa: اجرا:

en: Owner:
fa: نویسنده:

en: Group:
fa: گروه:

en: Other:
fa: دیگران:

en: About Geany
fa: درباره ی جینی

en: A fast and lightweight IDE
fa: یک محیط توسعه ی نرم افزار سریع و کم حجم

en: Info
fa: اطلاعات

en: Developers
fa: توسعه دهندگان

en: developer
fa: توسعه دهندگان

en: Translators
fa: ترجمه کنندگان

en: Previous Translators
fa: ترجمه کنندگان قبلی

en: Credits
fa: سازندگان

en: License
fa: امتیاز

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
fa: Licence text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.

en: Compilation failed.
fa: شکست عملیات کامپایل.

en: Custom Text
fa: متن سفارشی

en: _Next Error
fa: _خطای بعدی

en: _Previous Error
fa: _خطای قبلی

en: Build the current file
fa: ساخت فایل جاری

en: Label
fa: برچسپ

en: Command
fa: دستور

en: Working directory
fa: شاخه ی کاری

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
fa: Note: Item 2 opens a dialogue and appends the response to the command.

en: _Compile
fa: _کامپایل

en: _Execute
fa: _اجرا

en: Go to Line
fa: رفتن به خط

en: Enter the line you want to go to:
fa: خطی را که می خواهید به آن جا بروید وارد کنید:

en: Detect from file
fa: شناسایی از فایل

en: _More Options
fa: _تنظیمات بیشتر

en: Open File
fa: باز کردن فایل

en: Overwrite?
fa: بازنویسی؟

en: Save File
fa: ذخیره ی فایل

en: Save the file and rename it
fa: ذخیره و عوض کردن نام فایل

en: Error
fa: خطا

en: Question
fa: سوال

en: Warning
fa: اخطار

en: Information
fa: اطلاعات

en: Choose font
fa: انتخاب فونت

en: unknown
fa: نا شناخته

en: Spaces
fa: فاصله ها

en: West European
fa: اروپای غربی

en: East European
fa: اروپای شرقی

en: Navigate forward a location
fa: Navigate forwards a location

en: Replace spaces with tabs
fa: Replace spaces by tabs

en: Show Color Chooser
fa: Show Colour Chooser

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
fa: Please set a print command in the preferences dialogue first.

en: Close _dialog
fa: Close _dialogue

en: Disable this option to keep the dialog open
fa: Disable this option to keep the dialogue open

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
fa: Open a colour chooser dialogue, to interactively pick colours from a palette

en: Show the preferences dialog
fa: Show the preferences dialogue
