Geany 2.0 - en to fr translation catalogue (1253 entries)

en: Integrated Development Environment
fr: Environnement de Développement Intégré

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
fr: Un EDI rapide et léger utilisant GTK+

en: Text;Editor;
fr: Texte;Éditeur;

en: _Toolbar Preferences
fr: Préférences de la barre d'ou_tils

en: _Hide Toolbar
fr: Cac_her la barre d'outils

en: _Edit
fr: Édit_er

en: I_nsert
fr: _Insérer

en: Insert _ChangeLog Entry
fr: Insérer une entrée de _changelog

en: Insert _Function Description
fr: Insérer une description de _fonction

en: Insert Mu_ltiline Comment
fr: Insérer un commentaire _multilignes

en: _More
fr: P_lus

en: Insert File _Header
fr: Insérer un en-tête de fic_hier

en: Insert _GPL Notice
fr: Insérer une note _GPL

en: Insert _BSD License Notice
fr: Insérer une note _BSD

en: Insert Dat_e
fr: Insérer la _date

en: _Insert "include <...>"
fr: _Insérer "include <...>"

en: Insert Alternative _White Space
fr: Insérer un _espacement alternatif

en: _Search
fr: Rec_hercher

en: Open Selected F_ile
fr: Ouvrir le fichier s_électionné

en: Find _Usage
fr: Rechercher d_ans tous les documents

en: Find _Document Usage
fr: Rechercher dans le _document

en: Go to Symbol Defini_tion
fr: Aller à la définition du s_ymbole

en: Conte_xt Action
fr: Action conte_xtuelle

en: None
fr: Aucun

en: Basic
fr: Basique

en: Current chars
fr: Caractères courants

en: Match braces
fr: Accolades correspondantes

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Preferences
fr: Préférences

en: Load files from the last session
fr: Charger les fichiers depuis la session précédente

en: Opens at startup the files from the last session
fr: Ouvre les fichiers de la dernière session au démarrage

en: Load virtual terminal support
fr: Charger le support du terminal virtuel

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
fr: Charger ou non l'émulateur virtuel de terminal (VTE) au lancement, désactivez-le si vous n'en avez pas besoin

en: Enable plugin support
fr: Activer le support des plugins

en: <b>Startup</b>
fr: <b>Démarrage</b>

en: Save window size
fr: Enregistrer la taille de la fenêtre

en: Saves the window size and restores it at the start
fr: Enregistre la taille de la fenêtre et la restaure au démarrage

en: Save window position
fr: Enregistrer la position de la fenêtre

en: Saves the window position and restores it at the start
fr: Enregistre la position de la fenêtre et la restaure au démarrage

en: Confirm exit
fr: Confirmer la fermeture

en: Shows a confirmation dialog on exit
fr: Affiche une boite de dialogue de confirmation lors de la fermeture

en: <b>Shutdown</b>
fr: <b>Fermeture</b>

en: Startup path:
fr: Dossier de démarrage :

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
fr: Le dossier où commencer lors de l'ouverture ou de l'enregistrement des fichiers. Entrez un chemin absolu.

en: Project files:
fr: Fichiers de projet :

en: Path to start in when opening project files
fr: Chemin de départ lors de l'ouverture des fichiers de projet

en: Extra plugin path:
fr: Dossier de plugin supplémentaire :

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
fr: Geany cherche par défaut des plugins dans le dossier d'installation global et dans le dossier de configuration. Le chemin entré ici est également utilisé pour la recherche. Laissez le champ vide pour désactiver cette fonction.

en: <b>Paths</b>
fr: <b>Chemins</b>

en: Startup
fr: Démarrage

en: Beep on errors or when compilation has finished
fr: Émettre un bip sur les erreurs ou lorsque la compilation est terminée

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
fr: Émettre ou non un bip si une erreur s'est produite ou lorsque le processus de compilation est fini

en: Switch to status message list at new message
fr: Se rendre à la liste des messages de statut aux nouveaux messages

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
fr: Se rendre à l'onglet des messages de statut (au bas de la fenêtre des messages) lorsqu'un nouveau message de statut arrive

en: Suppress status messages in the status bar
fr: Supprimer les messages de statut de la barre de statut

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
fr: Supprime tous les messages de la barre de statut. Les messages sont toujours affichés dans la fenêtre des messages de statut.

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
fr: Auto focus des fenêtres (le focus suit la souris)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
fr: Donne le focus automatiquement aux fenêtres sous le curseur de la souris. Fonctionne pour la fenêtre de l'éditeur, les notes, la barre de recherche, les champs aller à la ligne et le VTE.

en: Use Windows native dialogs
fr: Utiliser les boîtes de dialogue Windows

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
fr: Utiliser ou non les boîtes de dialogue Windows à la place des boîtes de dialogue GTK

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Always wrap search
fr: Toujours reprendre la recherche en boucle

en: Always wrap search around the document
fr: Toujours reprendre la recherche en boucle pour le document

en: Hide the Find dialog
fr: Cacher la fenêtre de recherche

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
fr: Cacher la fenêtre de recherche après un clic sur Suivant/Précédent

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
fr: Utiliser le mot courant sous le curseur pour la recherche.

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
fr: Utilise le mot courant sous le curseur lors de l'ouverture de la boite de dialogue de recherche, recherche dans les fichiers, ou remplacement si aucun texte n'est sélectionné

en: Use the current file's directory for Find in Files
fr: Utiliser le dossier du fichier courant pour la recherche dans les fichiers

en: <b>Search</b>
fr: <b>Recherche</b>

en: Store project file inside the project base directory
fr: Enregistrer le fichier projet dans le dossier de base du projet

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
fr: Quand cette case est cochée, un fichier de projet est créé par défaut dans le dossier de base du projet à chaque création d'un nouveau projet, plutôt qu'à un niveau au dessus du dossier de projet. Vous pouvez toujours changer le chemin du projet dans la boite de dialogue Nouveau projet.

en: <b>Projects</b>
fr: <b>Projets</b>

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: General
fr: Général

en: Show symbol list
fr: Afficher la liste des symboles

en: Toggle the symbol list on and off
fr: Affiche/Cache la liste des symboles

en: Default symbol sorting mode
fr: Ordre de tri des symboles par défaut

en: Default sorting mode:
fr: Ordre de tri par défaut :

en: Name
fr: Nom

en: Appearance
fr: Apparition

en: Show documents list
fr: Afficher la liste des documents

en: Toggle the documents list on and off
fr: Affiche/Cache la liste des documents

en: Show sidebar
fr: Afficher la barre latérale

en: Position:
fr: Position :

en: <b>Sidebar</b>
fr: <b>Barre latérale</b>

en: <b>Message window</b>
fr: <b>Fenêtre de message :</b>

en: Symbol list:
fr: Liste des symboles :

en: Message window:
fr: Fenêtre de message :

en: Editor:
fr: Éditeur :

en: Sets the font for the message window
fr: Définit la police utilisée pour la fenêtre de message

en: Sets the font for the symbol list
fr: Définit la police utilisée pour la liste des symboles

en: Sets the editor font
fr: Définit la police de l'éditeur

en: <b>Fonts</b>
fr: <b>Polices</b>

en: Show status bar
fr: Afficher la barre d'état

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
fr: Montrer ou cacher la barre d'état au bas de la fenêtre principale

en: Show editor tabs
fr: Afficher les onglets de l'éditeur

en: Show close buttons
fr: Afficher les boutons de fermeture

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
fr: Affiche un petit bouton croix sur les onglets des fichiers pour les fermer facilement en cliquant dessus (nécessite un redémarrage de Geany)

en: Placement of new file tabs:
fr: Placement des nouveaux onglets de fichier :

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
fr: Les nouveaux onglets de fichier seront placés à droite de la liste des onglets

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
fr: Les nouveaux onglets de fichier seront placés à gauche de la liste des onglets

en: Next to current
fr: À côté de l'onglet courant

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
fr: Placer l'onglet du fichier à côté de l'onglet actuel plutôt qu'à l'extrémité de la liste des onglets

en: Double-clicking hides all additional widgets
fr: Un double-clic cache les fenêtres supplémentaires

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
fr: Appelle la commande Affichage->Afficher/Cacher toutes les fenêtres supplémentaires

en: Switch to last used document after closing a tab
fr: Basculer vers le dernier document utilisé lors de la fermeture d'un onglet

en: Set limit on visible characters in tab label.
fr: Définit la limite du nombre de caractères visibles sur un onglet.

en: Tab label length:
fr: Longueur de l'étiquette des onglets :

en: Characters to be visible on the tab label of the file.
fr: Nombre de caractères visibles sur l'onglet du fichier

en: <b>Editor tabs</b>
fr: <b>Onglets de l'éditeur</b>

en: Sidebar:
fr: Barre latérale :

en: <b>Tab positions</b>
fr: <b>Position des onglets</b>

en: Notebook tabs
fr: Onglets

en: Show t_oolbar
fr: Afficher la barre d'_outils

en: _Append toolbar to the menu
fr: _Ajouter la barre d'outils au menu

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
fr: Regroupe la barre d'outils avec le menu principal pour gagner de l'espace en hauteur

en: Customize Toolbar
fr: Personnaliser la barre d'outils

en: System _default
fr: Paramètres _système

en: Images _and text
fr: I_mages et texte

en: _Images only
fr: _Images seulement

en: _Text only
fr: _Texte seulement

en: <b>Icon style</b>
fr: <b>Style des icônes</b>

en: S_ystem default
fr: Paramètres s_ystème

en: _Small icons
fr: Petites i_cônes

en: _Very small icons
fr: T_rès petites icônes

en: _Large icons
fr: _Grandes icônes

en: <b>Icon size</b>
fr: <b>Taille des icônes</b>

en: <b>Toolbar</b>
fr: <b>Barre d'outils</b>

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Line wrapping
fr: Renvoi à la ligne

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
fr: Coupe la ligne au bord de la fenêtre et la continue sur la ligne suivante. Note : le renvoi automatique à la ligne a un coût élevé en performances pour les gros documents et devrait donc être désactivé sur les machines lentes.

en: "Smart" home key
fr: Touche home « intelligente »

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
fr: Quand la touche home « intelligente » est activée, la touche HOME déplacera le curseur au premier caractère significatif de la ligne, à moins qu'il y soit déjà, auquel cas il sera déplacé au début de la ligne. Lorsque cette fonctionnalité est désactivée, la touche HOME déplace toujours le curseur au début de la ligne courante, peu importe sa position actuelle.

en: Disable Drag and Drop
fr: Désactiver le glisser-déposer

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
fr: Désactiver complètement le glisser-déposer dans la fenêtre d'édition pour éviter de pouvoir glisser-déposer toute sélection à l'intérieur ou l'extérieur de la fenêtre d'édition

en: Code folding
fr: Pliage du code

en: Fold/unfold all children of a fold point
fr: Déplier/Replier tous les éléments fils d'un point de pliage

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
fr: Plier ou déplier tous les éléments fils d'un point de pliage. En appuyant sur la touche Shift lors d'un clic sur un symbole de repli le comportement inverse se produit.

en: Use indicators to show compile errors
fr: Utiliser les indicateurs d'erreurs de compilation

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
fr: Utilise ou non les indicateurs (un soulignage) pour mettre en avant les lignes où le compilateur a trouvé un avertissement ou une erreur

en: Newline strips trailing spaces
fr: Un passage à la ligne enlève les espaces de fin de ligne

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
fr: Autoriser le retour à la ligne à supprimer les espaces de fin de la ligne précédente

en: Line breaking column:
fr: Colonne de retour à la ligne :

en: Comment toggle marker:
fr: Marqueur de commentaire :

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
fr: Une chaîne de caractères qui est ajoutée quand on utilise la commande « Commenter/Décommenter la ligne », elle sert à marquer le commentaire.

en: <b>Features</b>
fr: <b>Fonctionnalités</b>

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
fr: Note : pour appliquer ces préférences sur tous les documents actuellement ouverts, utiliser <i>Projet->Appliquer l'indentation par défaut</i>.

en: _Width:
fr: La_rgeur :

en: The width in chars of a single indent
fr: La largeur, en caractères, d'une indentation simple

en: Auto-indent _mode:
fr: _Mode d'indentation automatique :

en: Detect type from file
fr: Détecter le t_ype depuis le fichier

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
fr: Détecter ou non le type d'indentation depuis le contenu d'un fichier lors de son ouverture

en: T_abs and spaces
fr: T_abulations et espaces

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
fr: Utiliser des espaces si l'indentation totale est inférieure à la taille de la tabulation, sinon utiliser les deux

en: _Spaces
fr: E_spaces

en: Use spaces when inserting indentation
fr: Utiliser des espaces pour l'indentation

en: _Tabs
fr: _Tabulations

en: Use one tab per indent
fr: Utiliser une tabulation par indentation

en: Detect width from file
fr: Détecter la _largeur depuis le fichier

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
fr: Détecter ou non la largeur d'indentation depuis le contenu d'un fichier lors de son ouverture

en: Type:
fr: Type :

en: Tab _key indents
fr: Indentation par la to_uche Tab

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
fr: Appuyer sur Tab/Shift-Tab augmente/diminue l'indentation au lieu d'insérer une tabulation

en: _Backspace key unindents
fr: Réduction de l'indentation par la touche R_etour arrière

en: With the cursor in the indentation, pressing backspace unindents instead of deleting one character
fr: Si le curseur est dans l'indentation en début de ligne, appuyer sur retour arrière réduit l'indentation au lieu de supprimer un caractère

en: Snippet completion
fr: Complétion des snippets

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
fr: Entrez une courte séquence de caractères prédéfinie et complétez-la pour obtenir une chaîne plus complexe en utilisant une seule touche

en: XML/HTML tag auto-closing
fr: Fermeture automatique des balises XML/HTML

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
fr: Insérer la balise fermante correspondante pour XML/HTML

en: Automatic continuation of multi-line comments
fr: Continuation automatique des commentaires multi-lignes

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
fr: Continue automatiquement les commentaires multi-lignes dans des langages tels que C, C++ et Java, quand une nouvelle ligne est entrée dans un tel commentaire

en: Autocomplete symbols
fr: Compléter automatiquement les symboles

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
fr: Complétion automatique des symboles connus dans les fichiers ouverts (noms des fonctions, variables globales...)

en: Autocomplete all words in document
fr: Compléter automatiquement tous les mots du document

en: Drop rest of word on completion
fr: Supprimer le reste du mot lors de la complétion

en: Max. symbol name suggestions:
fr: Nombre maximum de suggestions de nom de symbole :

en: Completion list height:
fr: Hauteur de la liste de complétion :

en: Characters to type for autocompletion:
fr: Caractères à taper pour la complétion automatique :

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
fr: Le nombre de caractères nécessaires pour afficher la liste de complétion automatique des symboles

en: Display height in rows for the autocompletion list
fr: Nombre de lignes à afficher dans la liste de complétion automatique

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
fr: Nombre maximum d'entrées à afficher dans la liste de complétion automatique

en: Symbol list update frequency:
fr: Fréquence de mise à jour de la liste de symboles :

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
fr: Délai minimum (en millisecondes) entre deux mises à jour automatiques de la liste de symboles. Un délai trop court peut avoir un impact sur les performances, en particulier avec de gros fichiers. Un délai de 0 désactive les mises à jour automatiques.

en: <b>Completions</b>
fr: <b>Complétions</b>

en: Parenthesis ( )
fr: Parenthèses ( )

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les parenthèses lors de l'écriture d'une parenthèse ouvrante

en: Curly brackets { }
fr: Accolades { }

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les accolades lors de l'écriture d'une accolade ouvrante

en: Square brackets [ ]
fr: Crochets [ ]

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les crochets lors de l'écriture d'un crochet ouvrant

en: Single quotes ' '
fr: Guillemets simples ' '

en: Auto-close single quote when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les guillemets simples lors de l'écriture d'un guillemet ouvrant

en: Double quotes " "
fr: Guillemets doubles " "

en: Auto-close double quote when typing an opening one
fr: Ferme automatiquement les guillemets doubles lors de l'écriture d'un guillemet ouvrant

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
fr: <b>Fermeture automatique des guillemets, accolades et crochets</b>

en: Completions
fr: Complétions

en: Invert syntax highlighting colors
fr: Inverser les couleurs de la coloration syntaxique

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
fr: Inverser toutes les couleurs, par défaut en utilisant un texte blanc sur fond noir

en: Show indentation guides
fr: Afficher les guides d'indentation

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
fr: Affiche de petites lignes pointillées pour aider à utiliser la bonne indentation

en: Show white space
fr: Afficher les espaces

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
fr: Marque les espaces avec des points et les tabulations avec des flèches

en: Show line endings
fr: Afficher les fins de lignes

en: Shows the line ending character
fr: Affiche le caractère de fin de ligne

en: Show only non-default line endings
fr: Afficher les fins de lignes différentes du défaut

en: Shows line ending characters only when they differ from the file default line ending character
fr: Affiche les caractères de fin de lignes seulement lorsqu'ils sont différents du caractère par défaut

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Shows or hides the Line Number margin
fr: Affiche ou masque la marge des numéros de ligne

en: Show markers margin
fr: Afficher la marge des marqueurs

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
fr: Affiche ou masque la petite marge à droite des numéros des lignes, qui est utilisée pour marquer les lignes

en: Stop scrolling at last line
fr: Arrêter le défilement à la dernière ligne

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
fr: Permet d'arrêter le défilement une page après la dernière ligne d'un document

en: Lines visible _around the cursor:
fr: Lignes visibles _autour du curseur :

en: <b>Display</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: Column:
fr: Colonne :

en: Color:
fr: Couleur :

en: Sets the color of the long line marker
fr: Définit la couleur du marqueur des longues lignes

en: Color Chooser
fr: Sélecteur de couleur

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
fr: Le marqueur des longues lignes est une fine ligne verticale dans l'éditeur. Il aide à marquer les longues lignes, ou sert d'indice pour revenir à la ligne. Définissez une valeur supérieure à 0 pour spécifier la colonne où il devrait apparaître.

en: Line
fr: Ligne

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
fr: Affiche une ligne verticale dans la fenêtre de l'éditeur à la position donnée (voir plus bas)

en: Background
fr: Fond

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
fr: La couleur de fond des caractères après la position donnée (voir plus bas) est changée pour la couleur définie plus bas. (Ceci est recommandé si vous utilisez des polices proportionnelles)

en: Enabled
fr: Activé

en: <b>Long line marker</b>
fr: <b>Marqueur des longues lignes</b>

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Do not show virtual spaces
fr: Ne pas afficher les espaces virtuels

en: Only for rectangular selections
fr: Seulement pour les sélections rectangulaires

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
fr: Affiche les espaces virtuels après les fins de lignes seulement lors d'une sélection rectangulaire

en: Always
fr: Toujours

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
fr: Toujours afficher les espaces virtuels après les fins de lignes

en: <b>Virtual spaces</b>
fr: <b>Espaces virtuels</b>

en: Show in markers margin
fr: Afficher dans la marge des marqueurs

en: Show as underline indicators
fr: Afficher comme indicateurs en ligne

en: <b>Change History</b>
fr: <b>Historique des changements</b>

en: Display
fr: Affichage

en: Editor
fr: Éditeur

en: Open new documents from the command-line
fr: Ouvrir les nouveaux documents depuis la ligne de commande

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
fr: Créer un nouveau document pour chaque nom de fichier inexistant spécifié sur ligne de commande

en: Default end of line characters:
fr: Caractères de fin de ligne par défaut :

en: <b>New files</b>
fr: <b>Nouveaux fichiers</b>

en: Default encoding (new files):
fr: Encodage par défaut (nouveaux fichiers) :

en: Sets the default encoding for newly created files
fr: Définit le jeu de caractères utilisé par défaut lors de la création de nouveaux fichiers

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
fr: Utiliser un encodage fixe lors de l'ouverture des fichiers non-Unicode

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
fr: Cette option désactive la détection automatique de l'encodage lors de l'ouverture des fichiers non-Unicode et ouvre le fichier avec l'encodage spécifié (non requis habituellement)

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
fr: Encodage par défaut (fichiers existants non-Unicode) :

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
fr: Définit le jeu de caractères utilisé par défaut lors de l'ouverture de fichiers existants non-Unicode

en: <b>Encodings</b>
fr: <b>Encodage</b>

en: Ensure new line at file end
fr: Nouvelle ligne à la fin du fichier

en: Ensures that at the end of the file is a new line
fr: Garantit que la dernière ligne du fichier est une nouvelle ligne

en: Ensure consistent line endings
fr: S'assurer de la consistance des fins de lignes

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
fr: S'assurer de toujours convertir les fins de lignes avant un enregistrement pour éviter les fins de ligne mixtes dans un même fichier

en: Strip trailing spaces and tabs
fr: Enlever les espaces et tabulations de fin

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
fr: Enlève les espaces et tabulations restants à la fin des lignes

en: Replace tabs with space
fr: Remplacer les tabulations par des espaces

en: Replaces all tabs in document with spaces
fr: Remplace toutes les tabulations du document par des espaces

en: <b>Saving files</b>
fr: <b>Enregistrement des fichiers</b>

en: Recent files list length:
fr: Longueur de la liste des fichiers récents :

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
fr: Spécifie le nombre de fichiers conservés dans la liste des fichiers récents

en: Disk check timeout:
fr: Intervalle de vérification du disque :

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
fr: Intervalle de vérification périodique des modifications des fichiers sur le disque, en secondes. Zéro signifie qu'aucune vérification périodique n'est faite.

en: Files
fr: Fichiers

en: Terminal:
fr: Terminal :

en: Browser:
fr: Navigateur :

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
fr: Une commande pour l'émulateur de terminal (%c est remplacé par le nom du script de lancement de Geany)

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
fr: Chemin (et options supplémentaires si nécessaire) vers votre navigateur favori

en: System default
fr: Navigateur par défaut du système

en: Grep:
fr: Grep :

en: <b>Tool paths</b>
fr: <b>Chemins des outils</b>

en: Context action:
fr: Action contextuelle :

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
fr: Commande d'action contextuelle. Le mot sélectionné peut être utilisé avec %s. Il peut être placé n'importe où dans la commande donnée et sera remplacé avant exécution.

en: <b>Commands</b>
fr: <b>Commandes</b>

en: Tools
fr: Outils

en: Email address of the developer
fr: Adresse e-mail du développeur

en: Initials of the developer name
fr: Initiales du nom du développeur

en: Initial version:
fr: Version initiale :

en: Version number, which a new file initially has
fr: Numéro de version, qu'un nouveau fichier contient initialement

en: Company name
fr: Nom de l'entreprise

en: Developer:
fr: Développeur :

en: Company:
fr: Entreprise :

en: Mail address:
fr: Adresse e-mail :

en: Initials:
fr: Initiales :

en: The name of the developer
fr: Le nom du développeur

en: Year:
fr: Année :

en: Date:
fr: Date :

en: Date & time:
fr: Date et heure :

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalisé. Référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles.

en: Specify a format for the {year} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
fr: Entrez ici un format d'année personnalisé. Référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles.

en: Specify a format for the {date} wildcard. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
fr: Entrez ici un format de date personnalisé. Référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles.

en: <b>Template data</b>
fr: <b>Données des modèles</b>

en: Templates
fr: Modèles

en: C_hange
fr: C_hanger

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
fr: <b>Raccourcis clavier</b>

en: Keybindings
fr: Raccourcis

en: Command:
fr: Commande :

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
fr: Chemin vers la commande à utiliser pour imprimer les fichiers (utiliser %f pour le nom du fichier)

en: Use an external command for printing
fr: Utiliser une commande externe pour imprimer

en: Print line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Add line numbers to the printed page
fr: Ajouter les numéros de ligne à la page imprimée

en: Print page numbers
fr: Afficher les numéros de page

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
fr: Ajouter la numérotation des pages en bas de chaque page. Cela prend 2 lignes par page.

en: Print page header
fr: Afficher les en-têtes des pages

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
fr: Ajoute un court en-tête à chaque page contenant le numéro de page, le nom du fichier et la date (voir ci-après). Cela prend 3 lignes par page.

en: Use the basename of the printed file
fr: Utiliser le nom court du fichier à imprimer

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
fr: Imprimer seulement le nom (sans le chemin) du fichier à imprimer

en: Date format:
fr: Format de date :

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalisé qui sera ajouté à l'en-tête de chaque page. Référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles.

en: Use native GTK printing
fr: Utiliser l'impression GTK native

en: <b>Printing</b>
fr: <b>Impression</b>

en: Printing
fr: Imprimer

en: Font:
fr: Police de caractères :

en: Sets the font for the terminal widget
fr: Définit la police du terminal

en: Choose Terminal Font
fr: Choisir la police du terminal

en: Foreground color:
fr: Couleur de premier plan :

en: Background color:
fr: Couleur de fond :

en: Scrollback lines:
fr: Lignes d'historique :

en: Shell:
fr: Shell :

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
fr: Définit la couleur de premier plan pour le texte du terminal

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
fr: Définit la couleur de fond pour le texte de la fenêtre de terminal

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
fr: Spécifie le nombre de lignes d'historique que vous pouvez faire défiler en arrière dans le terminal

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
fr: Définit le chemin vers le shell qui doit être lancé dans l'émulateur de terminal

en: Scroll on keystroke
fr: Défilement au clavier

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
fr: Définit si l'on doit défiler en bas lorsqu'une touche a été pressée

en: Scroll on output
fr: Faire défiler lors d'une sortie

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
fr: Définit si l'on doit défiler en bas lorsqu'une sortie est générée

en: Cursor blinks
fr: Faire clignoter le curseur

en: Whether to blink the cursor
fr: Faire clignoter ou non le curseur

en: Override Geany keybindings
fr: Écraser les raccourcis clavier de Geany

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
fr: Autorise le VTE à utiliser des raccourcis clavier (mis à part ceux de focus)

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
fr: Désactiver le raccourci clavier du menu (F10 par défaut)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
fr: Cette option désactive le raccourci clavier utilisé pour afficher le menu (par défaut F10). Le désactiver peut être utile si vous utilisez, par exemple, Midnight Commander à l'intérieur du VTE.

en: Follow path of the current file
fr: Suivre le chemin du fichier courant

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
fr: Définit si l'on doit exécuter « cd $path » lorsque vous basculez entre les fichiers ouverts

en: Execute programs in the VTE
fr: Exécuter les programmes dans le VTE

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
fr: Lance les programmes dans l'émulateur de terminal virtuel (VTE) au lieu d'ouvrir une fenêtre d'émulation de terminal. Veuillez noter que les programmes exécutés dans le VTE ne peuvent pas être stoppés

en: Don't use run script
fr: Ne pas utiliser le script de lancement

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
fr: Ne pas utiliser le script de lancement utilisé habituellement pour afficher le statut de sortie du programme exécuté

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
fr: <i>Avertissement : lisez le manuel avant de modifier ces préférences.</i>

en: <b>Various preferences</b>
fr: <b>Préférences diverses</b>

en: Various
fr: Divers

en: _File
fr: _Fichier

en: New (with _Template)
fr: Nou_veau (selon un modèle)

en: _Open...
fr: _Ouvrir…

en: Recent _Files
fr: Fi_chiers récents

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous…

en: Sa_ve All
fr: Tout enre_gistrer

en: _Reload
fr: _Recharger

en: R_eload As
fr: Rec_harger en tant que

en: Page Set_up
fr: _Mise en page

en: _Print...
fr: _Imprimer…

en: Close Ot_her Documents
fr: Fermer les _autres fichiers

en: C_lose All
fr: _Tout fermer

en: Co_mmands
fr: Comm_andes

en: Cu_t Current Line(s)
fr: Co_uper le(s) ligne(s) courante(s)

en: _Copy Current Line(s)
fr: _Copier le(s) ligne(s) courante(s)

en: _Delete Current Line(s)
fr: _Effacer le(s) ligne(s) courante(s)

en: D_uplicate Line or Selection
fr: _Dupliquer la ligne ou la sélection

en: S_elect Current Line(s)
fr: Sélectionner la(les) _ligne(s) courante(s)

en: Se_lect Current Paragraph
fr: Sélectionner le _paragraphe courant

en: _Move Line(s) Up
fr: Déplacer la(les) ligne(s) vers le _haut

en: M_ove Line(s) Down
fr: Déplacer la(les) ligne(s) vers le _bas

en: _Send Selection to Terminal
fr: Envoyer la _sélection vers le terminal

en: _Join Lines
fr: _Joindre les lignes

en: _Reflow Lines/Block
fr: _Reformater les lignes/blocs

en: T_oggle Case of Selection
fr: M_odifier la casse de la sélection

en: _Comment Line(s)
fr: _Commenter la(les) ligne(s)

en: U_ncomment Line(s)
fr: Décomme_nter la(les) ligne(s)

en: _Toggle Line Commentation
fr: Commen_ter/Décommenter la ligne

en: _Increase Indent
fr: Augmenter l'_indentation

en: _Decrease Indent
fr: _Diminuer l'indentation

en: S_mart Line Indent
fr: Indentation intelli_gente de la ligne

en: _Send Selection to
fr: Envoyer la _sélection vers

en: I_nsert Comments
fr: Insérer des co_mmentaires

en: Preference_s
fr: _Préférences

en: P_lugin Preferences
fr: Préférences des p_lugins

en: _Find...
fr: _Rechercher…

en: Find _Next
fr: Rechercher le suiva_nt

en: Find _Previous
fr: Re_chercher le précédent

en: Find in F_iles...
fr: Rechercher dans les f_ichiers…

en: _Replace...
fr: R_emplacer…

en: Next Me_ssage
fr: _Message suivant

en: Pr_evious Message
fr: Message _précédent

en: Go to Ne_xt Marker
fr: Se rendre au marqueur _suivant

en: Go to Pre_vious Marker
fr: Se rendre au m_arqueur précédent

en: _Go to Line...
fr: Aller à la li_gne…

en: Find Next _Selection
fr: Rechercher la prochaine _sélection

en: Find Pre_vious Selection
fr: Rechercher la sélection _précédente

en: _Mark All
fr: Tout _marquer

en: Go to Symbol Decl_aration
fr: Aller à la déclaration du sym_bole

en: _View
fr: _Affichage

en: Change _Font...
fr: Changer la _police…

en: Change _Color Scheme...
fr: Changer le jeu de _couleurs…

en: Show _Markers Margin
fr: Afficher la marge des _marqueurs

en: Show _Line Numbers
fr: Afficher les numéros de _ligne

en: Show White S_pace
fr: Afficher les e_spaces

en: Show Line _Endings
fr: Afficher les fins d_e ligne

en: Show Indentation _Guides
fr: Afficher les guides d'_indentation

en: Full_screen
fr: Plein _écran

en: Toggle All _Additional Widgets
fr: Afficher/Cacher toutes les fenêtres s_upplémentaires

en: Show Message _Window
fr: Afficher la _fenêtre de messages

en: Show _Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Show Side_bar
fr: Afficher la _barre latérale

en: _Line Wrapping
fr: Ren_voi à la ligne automatique

en: Line _Breaking
fr: _Renvoi à la ligne

en: _Auto-indentation
fr: Indentation _automatique

en: In_dent Type
fr: T_ype d'indentation

en: _Detect from Content
fr: _Détecter depuis le contenu

en: T_abs and Spaces
fr: Tabulations et _espaces

en: Indent Widt_h
fr: Lar_geur de l'indentation

en: Read _Only
fr: _Lecture seule

en: _Write Unicode BOM
fr: Écrire le _BOM Unicode

en: Set File_type
fr: Définir le _type de fichier

en: Set _Encoding
fr: Définir l'_encodage

en: Set Line E_ndings
fr: Définir les fi_ns de ligne

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
fr: Convertir en _CR/LF (Windows)

en: Convert and Set to _LF (Unix)
fr: Convertir en _LF (Unix)

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
fr: Convertir en CR (_Mac classique)

en: _Clone
fr: _Cloner

en: _Strip Trailing Spaces
fr: Enlever les e_spaces de fin

en: Replace Tabs with S_paces
fr: Remplacer les tabulati_ons par des espaces

en: _Replace Spaces with Tabs...
fr: Remplacer les espaces par des tab_ulations…

en: _Fold All
fr: Tout _plier

en: _Unfold All
fr: Tout _déplier

en: Remove _Markers
fr: Effacer les _marqueurs

en: Remove Error _Indicators
fr: Supprimer les _indicateurs d'erreurs

en: _Project
fr: _Projet

en: _New...
fr: _Nouveau…

en: New from _Folder...
fr: Nouveau depuis un _dossier…

en: _Recent Projects
fr: Projets _récents

en: _Close
fr: _Fermer

en: Apply the default indentation settings to all documents
fr: Appliquer l'indentation par défaut sur tous les documents

en: _Apply Default Indentation
fr: _Appliquer l'indentation par défaut

en: _Build
fr: _Construire

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Reload Configuration
fr: _Mettre à jour la configuration

en: C_onfiguration Files
fr: Fichiers de c_onfiguration

en: _Color Chooser
fr: _Sélecteur de couleur

en: _Word Count
fr: _Compteur de mots

en: Load Ta_gs File...
fr: Charger un fichier de ta_gs…

en: _Help
fr: A_ide

en: Keyboard _Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: Debug _Messages
fr: _Messages de débogage

en: _Website
fr: Site _Web

en: Report a _Bug...
fr: Rapporter un _bug…

en: _Donate...
fr: Faire un _don…

en: Filter the symbol list using the entered text. Separate multiple filters with a space.
fr: Filtre la liste de symboles avec le texte saisi. Séparez chaque motif par un espace.

en: Symbols
fr: Symboles

en: Status
fr: Statut

en: Compiler
fr: Compilateur

en: Scribble
fr: Notes

en: Project Properties
fr: Propriétés du projet

en: Filename:
fr: Nom de fichier :

en: _Name:
fr: N_om :

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Base path:
fr: Dossier de _base :

en: File _patterns:
fr: _Motifs de fichier :

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
fr: Liste de motifs de fichier, séparés par un espace, à utiliser dans le dialogue de recherche dans les fichiers (par ex. *.c *.h)

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
fr: Dossier de base pour tous les fichiers du projet. Cela peut être un nouveau chemin, ou un dossier existant. Vous pouvez utiliser des chemins relatifs au nom du projet.

en: Project
fr: Projet

en: Display:
fr: Affichage :

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Use global settings
fr: Utiliser les préférences globales

en: Size:
fr: Taille :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Read-only:
fr: Lecture seule :

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: Modified:
fr: Modifié :

en: Changed:
fr: Changé :

en: Accessed:
fr: Accédé :

en: (only inside Geany)
fr: (seulement pour Geany)

en: Permissions:
fr: Permissions :

en: Read:
fr: Lecture :

en: Write:
fr: Écriture :

en: Execute:
fr: Exécuter :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Group:
fr: Groupe :

en: Other:
fr: Autres :

en: Copyright (c) 2005
    The Geany contributors
fr: Copyright (c) 2005
    Les contributeurs de Geany

en: About Geany
fr: À propos de Geany

en: A fast and lightweight IDE
fr: Un EDI rapide et léger

en: (built on or after %s)
fr: (construit le %s ou ultérieurement)

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
fr: Utilisant les bibliothèques GTK v%u.%u.%u et GLib v%u.%u.%u

en: Info
fr: Infos

en: Developers
fr: Développeurs

en: maintainer
fr: mainteneur

en: developer
fr: développeur

en: translation maintainer
fr: mainteneur des traductions

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Previous Translators
fr: Traducteurs précédents

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
fr: Quelques uns des principaux contributeurs (pour une liste plus détaillée, voir le fichier %s) :

en: Credits
fr: Crédits

en: License
fr: Licence

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
fr: Le texte de la licence n'a pu être trouvé, veuillez visiter http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt pour le consulter en ligne.

en: failed to substitute %%p, no project active
fr: impossible de substituer %%p, aucun projet actif

en: Process failed, no working directory
fr: Échec du processus, pas de dossier de travail

en: %s (in directory: %s)
fr: %s (dans le dossier : %s)

en: Process failed (%s)
fr: Processus échoué (%s)

en: Invalid working directory "%s"
fr: Dossier de travail invalide « %s »

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
fr: Impossible d'exécuter « %s » (le script de lancement n'a pas pu être créé : %s)

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
fr: Le fichier n'a pas été exécuté car le terminal contient peut-être une entrée utilisateur. Utilisez Ctrl+C ou Entrée pour vider le terminal.

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
fr: Impossible d'exécuter la commande de construction « %s » : %s.  Vérifiez la configuration du terminal dans les préférences.

en: Compilation failed.
fr: Compilation échouée.

en: Compilation finished successfully.
fr: Compilation terminée avec succès.

en: Custom Text
fr: Texte personnalisé

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
fr: Entrez votre texte personnalisé ici, tout texte entré ici est ajouté à la commande.

en: _Next Error
fr: Erreur suiva_nte

en: _Previous Error
fr: Erreur _précédente

en: _Set Build Commands
fr: Définir les commande_s de construction

en: Build the current file
fr: Construit le fichier courant

en: Build the current file with Make and the default target
fr: Construit le fichier courant avec l'outil make et la cible par défaut

en: Build the current file with Make and the specified target
fr: Construit le fichier courant avec l'outil make et la cible spécifiée

en: Compile the current file with Make
fr: Compile le fichier courant avec make

en: Process could not be stopped (%s).
fr: Le processus n'a pas pu être stoppé (%s).

en: No more build errors.
fr: Plus d'erreurs de construction.

en: Set menu item label
fr: Définir l'étiquette de l'élément du menu

en: Label
fr: Étiquette

en: Command
fr: Commande

en: Working directory
fr: Dossier de travail

en: Reset
fr: Remettre à zéro

en: Click to set menu item label
fr: Cliquez pour définir l'étiquette de l'élément du menu

en: %s commands
fr: Commandes pour %s

en: No filetype
fr: Pas de type de fichier

en: Error regular expression:
fr: Expression régulière pour les erreurs :

en: Independent commands
fr: Commandes indépendantes

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
fr: Note : le deuxième élément ouvre une boite de dialogue et ajoute la réponse à la commande.

en: Execute commands
fr: Commandes d'exécution

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
fr: %d, %e, %f, %p et %l sont remplacés dans les dossiers et les commandes, voir le manuel pour plus de détails.

en: Set Build Commands
fr: Définir les commandes de construction

en: _Compile
fr: _Compiler

en: _Execute
fr: _Exécuter

en: Make Custom _Target...
fr: Make Custom _Target…

en: %d file saved. | %d files saved.
fr[0]: %d fichier enregistré.
fr[1]: %d fichiers enregistrés.

en: Changes detected, reloading all will lose any changes and history.
fr: Des changements ont été détectés, recharger tout perdra tous les changements et l'historique.

en: Are you sure you want to reload all files?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir recharger tous les fichiers ?

en: Go to Line
fr: Se rendre à une ligne

en: Enter the line you want to go to:
fr: Entrez le numéro de la ligne à laquelle vous voulez vous rendre :

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
fr: Veuillez définir le type du fichier courant avant d'utiliser cette fonction.

en: No more message items.
fr: Plus d'éléments de messages.

en: Could not open file %s (File not found)
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s (fichier non trouvé)

en: Check the path setting in Filetype configuration.
fr: Vérifiez le chemin dans la configuration du type de fichier.

en: Check the path setting in Preferences.
fr: Vérifiez le chemin dans les préférences.

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
fr: Impossible d'exécuter la commande d'action contextuelle « %s » : %s.  %s

en: No context action set.
fr: Aucune action contextuelle définie.

en: "%s" was not found.
fr: « %s » n'a pu être trouvé.

en: Detect from file
fr: Détecter depuis le fichier

en: Programming Languages
fr: Langages de Programmation

en: Scripting Languages
fr: Langages de Script

en: Markup Languages
fr: Langages de Balisage

en: _More Options
fr: _Plus d'options

en: Show _hidden files
fr: Afficher les fichiers cac_hés

en: Set encoding:
fr: Définir l'encodage :

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
fr: Définit explicitement un encodage pour le fichier, si celui-ci n'était pas détecté. Cela est utile lorsque vous savez que l'encodage d'un fichier ne peut pas être détecté correctement par Geany.
    Notez que si vous choisissez plusieurs fichiers, ils seront tous ouverts avec l'encodage choisi.

en: Set filetype:
fr: Définir le type de fichier :

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
fr: Définit explicitement un type de fichier pour ce fichier, s'il n'est pas détecté par l'extension du nom de fichier.
    Notez que si vous choisissez plusieurs fichiers, ils seront tous ouverts avec le type de fichier choisi.

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: Open dialog action]
en: _View
fr: _Afficher

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
fr: Ouvre le fichier en mode lecture seule. Si vous choisissez plus d'un fichier à ouvrir, tous ces fichiers seront ouverts en lecture seule.

en: Overwrite?
fr: Écraser ?

en: Filename already exists!
fr: Le nom de fichier existe déjà !

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: R_ename
fr: R_enommer

en: Save the file and rename it
fr: Enregistre le fichier et le renomme

en: Error
fr: Erreur

en: Warning
fr: Avertissement

en: _Don't save
fr: Ne pas enre_gistrer

en: The file '%s' is not saved.
fr: Le fichier « %s » n'est pas enregistré.

en: Do you want to save it before closing?
fr: Voulez-vous l'enregistrer avant la fermeture ?

en: Choose font
fr: Choisir la police

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
fr: Une erreur s'est produite ou une information sur un fichier n'a pas pu être récupérée (ex. depuis un nouveau fichier).

en: unknown
fr: inconnu

en: %s Properties
fr: Propriétés de %s

en: (with BOM)
fr: (avec BOM)

en: (without BOM)
fr: (sans BOM)

en: File %s closed.
fr: Fichier %s fermé.

en: New file "%s" opened.
fr: Nouveau fichier « %s » ouvert.

en: Could not open file %s (%s)
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s (%s)

en: The file "%s" is not valid %s.
fr: Le fichier « %s » n'est pas valide %s.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
fr: Le fichier « %s » ne ressemble pas à un fichier texte ou son encodage n'est pas supporté.

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
fr: Le fichier « %s » n'a pas pu être ouvert correctement et a été tronqué. Cela peut se produire si le fichier contient un bit NULL. Soyez averti que son enregistrement peut causer une perte de données.
    Le fichier a été défini en lecture seule.

en: Spaces
fr: Espaces

en: Tabs
fr: Tabulations

en: Tabs and Spaces
fr: Tabulations et espaces

en: Setting %s indentation mode for %s.
fr: Définir le mode d'indentation %s pour %s.

en: Setting indentation width to %d for %s.
fr: Définir la largeur d'indentation à %d pour %s.

en: File %s reloaded.
fr: Fichier %s rechargé.

en: File %s opened (%d%s).
fr: Fichier %s ouvert (%d%s).

en: , read-only
fr: , lecture seule

en: Discard history
fr: Oublier l'historique

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
fr: L'état précédent du document est enregistré dans l'historique et annuler le restaure.  Vous pouvez désactiver cela en oubliant l'historique lorsque un fichier est rechargé.  Ce message ne sera plus affiché, mais vous pouvez changer l'option dans le préférences diverses.

en: The file has been reloaded.
fr: Le document a été rechargé.

en: Any unsaved changes will be lost.
fr: Tout changement non enregistré sera perdu.

en: Undo history will be lost.
fr: L'historique d'annulation sera perdu.

en: Are you sure you want to reload '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir recharger « %s » ?

en: Error renaming file.
fr: Erreur lors du renommage du fichier.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
fr: Une erreur s'est produite lors de la conversion du fichier depuis l'UTF-8 vers « %s ». Le fichier reste non sauvegardé.

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
fr: Message d'erreur : %s
    L'erreur s'est produite à « %s » (ligne : %d, colonne : %d).

en: Error message: %s.
fr: Message d'erreur : %s.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
fr: Échec de l'ouverture du fichier « %s » pour écriture : fopen() a échoué : %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
fr: Échec de l'écriture du fichier « %s » : fwrite() a échoué : %s

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
fr: Échec de la fermeture du fichier « %s » : fclose() a échoué : %s

en: _Overwrite
fr: Écras_er

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
fr: Le fichier « %s » sur le disque est plus récent que le tampon actuel.

en: Try to resave the file?
fr: Essayer de sauvegarder à nouveau le fichier ?

en: File "%s" was not found on disk!
fr: Le fichier « %s » n'a pu être trouvé sur le disque !

en: Cannot save read-only document '%s'!
fr: Impossible d'enregistrer le document en lecture seule « %s » !

en: Error saving file (%s).
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier (%s).

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
fr: %s
    
    Le fichier sur le disque est peut-être tronqué !

en: Error saving file.
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier.

en: File %s saved.
fr: Fichier %s enregistré.

en: Wrap search and find again?
fr: Recommencer la recherche ?

en: No matches found for "%s".
fr: Aucune correspondance trouvée pour « %s ».

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
fr[0]: %s : Remplacement de %d occurrence de « %s » par « %s ».
fr[1]: %s : Remplacement de %d occurrences de « %s » par « %s ».

en: Do you want to reload it?
fr: Voulez-vous le recharger ?

en: Enter Tab Width
fr: Largeur des tabulations

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
fr: Entrer le nombre d'espaces à remplacer par une tabulation.

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
fr: Avertissement : largeur de tabulation non standard : %d != 8 !

en: Celtic
fr: Celtique

en: Greek
fr: Grec

en: Nordic
fr: Nordique

en: South European
fr: Européen du sud

en: Western
fr: Occidental

en: Baltic
fr: Baltique

en: Central European
fr: Européen central

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique/Russe

en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique/Ukrainien

en: Romanian
fr: Roumain

en: Arabic
fr: Arabe

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew Visual
fr: Hébreu Visuel

en: Armenian
fr: Arménien

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Turkish
fr: Turc

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Without encoding
fr: Sans encodage

en: _West European
fr: Européen de l'_ouest

en: _East European
fr: Européen de l'_est

en: East _Asian
fr: _Asiatique de l'est

en: _SE & SW Asian
fr: Asiatique du _SE & SO

en: _Middle Eastern
fr: _Moyen-Oriental

en: West European
fr: Européen de l'ouest

en: East European
fr: Européen de l'est

en: East Asian
fr: Asiatique de l'est

en: SE & SW Asian
fr: Asiatique du SE & SO

en: Middle Eastern
fr: Moyen-Oriental

en: %s source file
fr: Fichier source %s

en: %s file
fr: Fichier %s

en: %s script
fr: Script %s

en: %s document
fr: Document %s

en: Cascading Stylesheet
fr: Feuille de style en cascade

en: Config
fr: de configuration

en: Gettext translation
fr: de traduction Gettext

en: _Programming Languages
fr: Langages de _Programmation

en: _Scripting Languages
fr: Langages de _Script

en: _Markup Languages
fr: Langages de _Balisage

en: M_iscellaneous
fr: D_ivers

en: All Source
fr: Tout fichier source

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Bad regex for filetype %s: %s
fr: Mauvaise expression régulière pour le type de fichier %s : %s

en: untitled
fr: sans titre

en: Could not find file '%s'.
fr: Impossible de trouver le fichier « %s ».

en: Default
fr: Par défaut

en: The current filetype overrides the default style.
fr: Le type de fichier actuel remplace le style par défaut.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
fr: Ceci peut entraîner un affichage incorrect des jeux de couleurs.

en: Color Schemes
fr: Jeux de couleurs

en: File
fr: Fichier

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Select
fr: Sélection

en: Insert
fr: Insérer

en: Settings
fr: Préférences

en: Search
fr: Recherche

en: Go to
fr: Déplacements

en: View
fr: Affichage

en: Build
fr: Construire

en: Help
fr: Aide

en: Notebook tab
fr: Onglets

en: New
fr: Nouveau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open selected file
fr: Ouvrir le fichier sélectionné

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save all
fr: Tout enregistrer

en: Properties
fr: Propriétés

en: Print
fr: Imprimer

en: Close
fr: Fermer

en: Close all
fr: Tout fermer

en: Reload file
fr: Recharger le fichier

en: Reload all files
fr: Recharger tous les fichiers

en: Re-open last closed tab
fr: Rouvrir le dernier onglet fermé

en: Quit
fr: Quitter

en: New from Folder
fr: Nouveau depuis un dossier

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Delete to line end
fr: Effacer jusqu'à la fin de la ligne

en: Delete to beginning of line
fr: Effacer jusqu'au début de la ligne

en: _Transpose Current Line
fr: In_tervertir la ligne courante

en: Scroll to current line
fr: Défiler vers la ligne courante

en: Scroll up the view by one line
fr: Faire défiler la vue d'une ligne vers le haut

en: Scroll down the view by one line
fr: Faire défiler la vue d'une ligne vers le bas

en: Complete snippet
fr: Compléter le snippet

en: Move cursor in snippet
fr: Déplacer le curseur dans le snippet

en: Suppress snippet completion
fr: Supprimer la complétion du snippet

en: Context Action
fr: Action contextuelle

en: Complete word
fr: Compléter le mot

en: Show calltip
fr: Afficher la bulle d'aide

en: Word part completion
fr: Complétion des parties de mots

en: Move line(s) up
fr: Déplacer la(les) ligne(s) vers le haut

en: Move line(s) down
fr: Déplacer la(les) ligne(s) vers le bas

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select current word
fr: Sélectionner le mot courant

en: Select to previous word part
fr: Sélectionner la section de mot précédente

en: Select to next word part
fr: Sélectionner la section de mot suivante

en: Toggle line commentation
fr: Commenter/Décommenter la ligne

en: Comment line(s)
fr: Commenter la(les) ligne(s)

en: Uncomment line(s)
fr: Décommenter la(les) ligne(s)

en: Increase indent
fr: Augmenter l'indentation

en: Decrease indent
fr: Diminuer l'indentation

en: Increase indent by one space
fr: Augmenter l'indentation d'un espace

en: Decrease indent by one space
fr: Diminuer l'indentation d'un espace

en: Send to Custom Command 1
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 1

en: Send to Custom Command 2
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 2

en: Send to Custom Command 3
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 3

en: Send to Custom Command 4
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 4

en: Send to Custom Command 5
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 5

en: Send to Custom Command 6
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 6

en: Send to Custom Command 7
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 7

en: Send to Custom Command 8
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 8

en: Send to Custom Command 9
fr: Envoyer vers la commande personnalisée 9

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert New Line Before Current
fr: Insérer une nouvelle ligne avant la ligne actuelle

en: Insert New Line After Current
fr: Insérer une nouvelle ligne après la ligne actuelle

en: Find
fr: Rechercher

en: Find Next
fr: Rechercher le suivant

en: Find Previous
fr: Rechercher le précédent

en: Replace
fr: Remplacer

en: Find in Files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: Next Message
fr: Message suivant

en: Previous Message
fr: Message précédent

en: Find Usage
fr: Utiliser la recherche

en: Find Document Usage
fr: Rechercher dans le document

en: Navigate back a location
fr: Naviguer en arrière vers une position

en: Navigate forward a location
fr: Naviguer en avant vers une position

en: Go to matching brace
fr: Se rendre à l'accolade correspondante

en: Toggle marker
fr: Ajouter/Supprimer un marqueur

en: Go to Symbol Definition
fr: Aller à la définition du symbole

en: Go to Symbol Declaration
fr: Aller à la déclaration du symbole

en: Go to Start of Line
fr: Aller au début de la ligne

en: Go to End of Line
fr: Aller à la fin de la ligne

en: Go to Start of Display Line
fr: Aller au début de la ligne affichée

en: Go to End of Display Line
fr: Aller à la fin de la ligne affichée

en: Go to Previous Word Part
fr: Aller à la section de mot précédente

en: Go to Next Word Part
fr: Aller à la section de mot suivante

en: Toggle All Additional Widgets
fr: Afficher/Cacher toutes les fenêtres supplémentaires

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Toggle Messages Window
fr: Afficher/Cacher la fenêtre de messages

en: Toggle Sidebar
fr: Afficher/Cacher la barre latérale

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom Reset
fr: Zoom normal

en: Switch to Editor
fr: Basculer vers l'éditeur

en: Switch to Search Bar
fr: Basculer vers la barre de recherche

en: Switch to Message Window
fr: Basculer vers la fenêtre de messages

en: Switch to Compiler
fr: Basculer vers le compilateur

en: Switch to Messages
fr: Basculer vers les messages

en: Switch to Scribble
fr: Basculer vers les notes

en: Switch to VTE
fr: Basculer vers le VTE

en: Switch to Sidebar
fr: Basculer vers la barre latérale

en: Switch to Sidebar Symbol List
fr: Basculer vers la liste des symboles de la barre latérale

en: Switch to Sidebar Document List
fr: Basculer vers la liste des documents de la barre latérale

en: Switch to left document
fr: Basculer vers le document de gauche

en: Switch to right document
fr: Basculer vers le document de droite

en: Switch to last used document
fr: Basculer vers le dernier document utilisé

en: Move document left
fr: Déplacer le document vers la gauche

en: Move document right
fr: Déplacer le document vers la droite

en: Move document first
fr: Déplacer le document en première position

en: Move document last
fr: Déplacer le document en dernière position

en: Toggle Line wrapping
fr: Basculer le renvoi à la ligne

en: Toggle Line breaking
fr: Basculer le retour à la ligne

en: Replace spaces with tabs
fr: Remplacer les espaces par des tabulations

en: Toggle current fold
fr: Basculer le pliage courant

en: Fold all
fr: Tout plier

en: Unfold all
fr: Tout déplier

en: Reload symbol list
fr: Recharger la liste des symboles

en: Remove Markers
fr: Supprimer les marqueurs

en: Remove Error Indicators
fr: Supprimer les indicateurs d'erreurs

en: Remove Markers and Error Indicators
fr: Supprimer les marqueurs et les indicateurs d'erreurs

en: Compile
fr: Compiler

en: Next error
fr: Erreur suivante

en: Previous error
fr: Erreur précédente

en: Run
fr: Exécuter

en: Build options
fr: Options de construction

en: Show Color Chooser
fr: Afficher le sélecteur de couleurs

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
fr: Les raccourcis clavier suivants peuvent être configurés :

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
fr: Écrivez ici ce que vous souhaitez, utilisez cela comme un tableau de notes

en: Failed to load one or more session files.
fr: Impossible de charger un ou plusieurs fichiers de session.

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
fr: Définit COLONNE comme colonne initiale pour le premier fichier ouvert (utile en association avec --line)

en: COLUMN
fr: COLONNE

en: Use alternate configuration directory DIR
fr: Utilise DOSSIER comme dossier de configuration alternatif

en: DIR
fr: DOSSIER

en: Print internal filetype names
fr: Affiche les types de fichier internes

en: Generate global tags file (see documentation)
fr: Génère un fichier de tags global (voir la documentation)

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
fr: N'utilise pas le préprocesseur lors de la génération de fichiers de tags depuis les fichiers C/C++

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
fr: N'ouvre pas les fichiers dans l'instance courante, forçant l'ouverture dans une nouvelle instance

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
fr: Utilise FICHIER comme socket pour communiquer avec une instance de Geany en cours d'exécution

en: FILE
fr: FICHIER

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
fr: Renvoie une liste de tous les documents ouverts dans une instance de Geany en cours d'exécution

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
fr: Définit LIGNE comme ligne initiale pour le premier fichier ouvert

en: LINE
fr: LIGNE

en: Don't show message window at startup
fr: N'affiche pas la fenêtre de message au démarrage

en: Don't load auto completion data (see documentation)
fr: Ne charge pas les données de complétion automatique (voir la documentation)

en: Don't load plugins
fr: Ne charge pas les plugins

en: Print Geany's installation prefix
fr: Imprime le préfixe de l'installation de Geany

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
fr: Ouvre tous les fichiers en mode lecture seule (voir la documentation)

en: Don't load the previous session's files
fr: Ne charge pas les fichiers des sessions précédentes

en: Don't load terminal support
fr: Ne charge pas le support du terminal

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
fr: Utilise FICHIER comme bibliothèque VTE liée dynamiquement

en: Be verbose
fr: Mode verbeux

en: Show version and exit
fr: Affiche la version et quitte le programme

en: [FILES...]
fr: [FICHIERS...]

en: A fast and lightweight IDE.
fr: Un EDI rapide et léger.

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
fr: Rapportez tout bug via https://github.com/geany/geany/issues.

en: built on %s with
fr: construit le %s avec

en: Move it now?
fr: Le déplacer maintenant ?

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
fr: Geany doit déplacer votre ancien dossier de configuration avant de démarrer.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
fr: Votre dossier de configuration a été déplacé avec succès de « %s » vers « %s ».

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
fr: Votre ancien dossier de configuration « %s » n'a pu être déplacé vers « %s » (%s). Veuillez déplacer manuellement le dossier vers le nouvel emplacement.

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
fr: Le dossier de configuration n'a pas pu être créé (%s).
    Il peut y avoir des problèmes à l'utilisation de Geany sans dossier de configuration.
    Lancer Geany quand même ?

en: This is Geany %s.
fr: Voici Geany %s.

en: Configuration directory could not be created (%s).
fr: Le dossier de configuration n'a pas pu être créé (%s).

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
fr: Le socket IPC n'a pas pu être créé, voyez Aide->Messages de débogage pour plus de détails.

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Configuration files reloaded.
fr: Fichiers de configuration rechargés.

en: Debug Messages
fr: Messages de débogage

en: Cl_ear
fr: _Effacer

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: C_opy
fr: C_opier

en: Copy _All
fr: To_ut copier

en: _Hide Message Window
fr: Cac_her la fenêtre de message

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
fr: Impossible de trouver le fichier « %s » — essayez le chemin du document courant.

en: The document has been closed.
fr: Le document a été fermé.

en: Switch to Document
fr: Basculer vers le document

en: Open in New _Window
fr: Ouvrir dans une _nouvelle fenêtre

en: Close Documents to the _Right
fr: Fermer les documents sur la d_roite

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
fr: Le plugin « %s » n'est pas compatible au niveau binaire avec cette version de Geany - Veuillez le recompiler.

en: _Plugin Manager
fr: Gestionnaire de _plugin

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
fr: 
    <i>D'autres plugins dépendent de celui-ci.  Vous devez d'abord les désactiver pour pouvoir désactiver celui-ci.</i>

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
fr: Version :	%s
    Auteur(s) :	%s
    Nom du fichier :	%s

en: No plugins available.
fr: Aucun plugin disponible.

en: Active
fr: Actif

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
fr: Choisissez les plugins à charger au démarrage :

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
fr: L'extension « %2$s » du plugin proxy « %1$s » commence par un point.  Veuillez corriger votre plugin proxy.

en: Configure Plugins
fr: Configurer les plugins

en: Grab Key
fr: Entrer une touche

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
fr: Tapez la combinaison de touches que vous souhaitez utiliser pour « %s ».

en: _Expand All
fr: Tout dé_plier

en: _Collapse All
fr: Tout rep_lier

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: _Allow
fr: _Autoriser les deux

en: _Override
fr: Écras_er

en: Override that keybinding?
fr: Écraser ce raccourci ?

en: The combination '%s' is already used for "%s".
fr: La combinaison « %s » est déjà utilisée pour « %s ».

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
fr: Entrer les chemins vers les outils ici. Les chemins vers les outils dont vous n'avez pas besoin peuvent être laissés vides.

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
fr: Spécifier ici les informations à utiliser dans les modèles. Voir la documentation pour plus de détails.

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
fr: Vous pouvez ici changer les raccourcis clavier pour diverses actions. Choisissez une action et appuyez sur le bouton Changer pour entrer un nouveau raccourci, Ou double-cliquez sur une action pour éditer la chaîne de caractères représentant le raccourci.

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
fr: <i>Avertissement : ces préférences sont remplacées par celles du projet courant. Voir <b>Projet->Propriétés</b>.</i>

en: <b>Page %d of %d</b>
fr: <b>Page %d sur %d</b>

en: Document Setup
fr: Mise en forme du document

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
fr: Imprimer seulement le nom de base (sans le chemin) du fichier à imprimer

en: Paginating
fr: Pagination

en: Page %d of %d
fr: Page %d sur %d

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
fr: Le document %s n'a pas été envoyé au sous-système d'impression.

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
fr: Le document %s a été envoyé au sous-système d'impression.

en: Printing of %s failed (%s).
fr: L'impression de %s a échoué (%s).

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
fr: Veuillez d'abord définir une commande d'impression dans la fenêtre des préférences.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
fr: Le fichier « %s » sera imprimé avec la commande suivante :
    
    %s

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
fr: Impossible d'exécuter la commande d'impression « %s » : %s.  Vérifiez le chemin dans les préférences.

en: File %s printed.
fr: Le fichier %s a été imprimé.

en: projects
fr: projets

en: Move the current documents into the new project's session?
fr: Déplacer les documents actuels dans la session du nouveau projet ?

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: C_reate
fr: C_réer

en: Name:
fr: Nom :

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
fr: Chemin du fichier qui représente le projet et contient ses préférences. Il devrait normalement avoir l'extension « %s ».

en: Base path:
fr: Dossier de base :

en: Choose Project Base Path
fr: Choisir le dossier de base du projet

en: Project file could not be written
fr: Le fichier de projet n'a pas pu être écrit

en: Project "%s" created.
fr: Projet « %s » créé.

en: Project file "%s" could not be loaded.
fr: Le fichier de projet « %s » n'a pu être chargé.

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Project files
fr: Fichiers de projet

en: Project "%s" closed.
fr: Projet « %s » fermé.

en: Project "%s" saved.
fr: Projet « %s » enregistré.

en: Do you want to close it before proceeding?
fr: Voulez-vous le fermer avant de continuer ?

en: The '%s' project is open.
fr: Le projet « %s » est ouvert.

en: The specified project name is too short.
fr: Le nom de projet spécifié est trop court.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
fr: Le nom de projet spécifié est trop long (maximum %d caractères).

en: You have specified an invalid project filename.
fr: Vous avez spécifié un nom de fichier de projet invalide.

en: Create the project's base path directory?
fr: Créer le dossier de base du projet ?

en: The path "%s" does not exist.
fr: Le chemin « %s » est inexistant.

en: Project base directory could not be created (%s).
fr: Le dossier de base du projet n'a pu être créé (%s).

en: Project file could not be written (%s).
fr: Le fichier de projet n'a pas pu être écrit (%s).

en: _Replace
fr: R_emplacer

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier « %s » existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Choose Project Filename
fr: Choix du nom du fichier du projet

en: Project "%s" opened.
fr: Projet « %s » ouvert.

en: _Use regular expressions
fr: _Utiliser des expressions régulières

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
fr: Utiliser les expressions régulières de type Perl. Pour des informations détaillées à propos de l'utilisation des expressions régulières, veuillez vous référer au manuel.

en: Use _escape sequences
fr: Utiliser les séquences d'échapp_ement

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
fr: Remplacer \\, \t, \n, \r et \uXXXX (caractères Unicode) par les caractères de contrôle correspondants

en: Use multi-line matchin_g
fr: Correspondances multi-li_gnes

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
fr: Tester la correspondance des expressions régulières sur tout le tampon d'un coup plutôt que ligne à ligne, ce qui permet aux correspondances de recouvrir plusieurs lignes.  Dans ce mode, les caractères de fin de ligne peuvent être capturés comme n'importe quel caractère.

en: Search _backwards
fr: Rechercher vers _l'arrière

en: C_ase sensitive
fr: Sensible à la c_asse

en: Match only a _whole word
fr: Correspondre _seulement avec un mot entier

en: Match from s_tart of word
fr: Co_rrespondre avec le début du mot

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Next
fr: Suiva_nt

en: _Search for:
fr: Re_chercher :

en: _Find All
fr: Tout _trouver

en: _Mark
fr: _Marquer

en: Mark all matches in the current document
fr: Marque toutes les correspondances dans le document courant

en: In Sessi_on
fr: Dans la sessi_on

en: _In Document
fr: Dans le _document

en: Close _dialog
fr: Fermer la _fenêtre

en: Disable this option to keep the dialog open
fr: Désactivez cette option pour laisser la fenêtre ouverte

en: Replace & Fi_nd
fr: Remplacer et Rec_hercher

en: Replace wit_h:
fr: Rem_placer par :

en: Re_place All
fr: Rempl_acer tout

en: In Se_lection
fr: Dans la sé_lection

en: Replace all matches found in the currently selected text
fr: Remplacer toutes les correspondances trouvées dans le texte actuellement sélectionné

en: all
fr: tous

en: project
fr: projet

en: custom
fr: personnalisé

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
fr: Tous : recherche dans tous les fichiers
    Projet : utilise les motifs de fichier définis dans les propriétés du projet
    Personnalisé : utilise les motifs de fichier spécifiés manuellement

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
fr: Liste de motifs de fichier, séparés par un espace (par ex. *.c *.h)

en: _Directory:
fr: _Dossier :

en: E_ncoding:
fr: E_ncodage :

en: See grep's manual page for more information
fr: Voir la page de manuel de grep pour plus d'informations

en: _Recurse in subfolders
fr: Recherche _récursive dans les sous-dossiers

en: _Invert search results
fr: _Inverser les résultats des recherches

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
fr: Inverse le sens des correspondances, pour sélectionner les lignes non correspondantes

en: E_xtra options:
fr: _Options supplémentaires :

en: Other options to pass to Grep
fr: Autres options à passer à grep

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
fr[0]: %d correspondance trouvée pour « %s ».
fr[1]: %d correspondances trouvées pour « %s ».

en: Replaced %u matches in %u documents.
fr: %u correspondances remplacées dans %u documents.

en: This operation will modify all open files which contain the text to replace.
fr: Cette opération modifiera tous les fichiers ouverts qui contiennent le texte à remplacer.

en: Are you sure to replace in the whole session?
fr: Êtes-vous sur de vouloir remplacer dans l'ensemble de la session ?

en: Invalid directory for find in files.
fr: Dossier invalide pour la recherche dans les fichiers.

en: No text to find.
fr: Pas de texte à rechercher.

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
fr: %s %s -- %s (dans le dossier : %s)

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
fr: Impossible d'exécuter l'outil grep « %s » : %s.  Vérifiez le chemin dans les préférences.

en: Could not open directory (%s)
fr: Impossible d'ouvrir le dossier (%s)

en: Search failed.
fr: Recherche échouée.

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
fr[0]: Recherche terminée avec %d correspondance.
fr[1]: Recherche terminée avec %d correspondances.

en: No matches found.
fr: Pas de correspondances trouvées.

en: Bad regex: %s
fr: Mauvaise expression régulière : %s

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
fr: Geany a essayé d'accéder au socket de domaine Unix d'une autre instance d'un autre utilisateur.
    Ceci est une erreur fatale et Geany va maintenant se fermer.

en: Text ended before matching quote was found
fr: Le texte s'est terminé avant que des guillemets correspondants ne soient rencontrés

en: Text was empty (or contained only whitespace)
fr: Le texte était vide (ou ne contenait que des espaces)

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
fr: Un nom de programme Windows entre guillemets doit être entièrement entre les guillemets

en: Program not found
fr: Programme introuvable

en: Failed to change to the working directory
fr: Impossible de changer de dossier de travail

en: Unknown error executing child process
fr: Erreur inconnue lors de l'exécution du sous-processus

en: Value
fr: Valeur

en: Unknown filetype extension for "%s".
fr: Extension de fichier inconnue pour « %s ».

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
fr: Échec à la création du fichier de tags, probablement parce qu'aucun symbole n'a été trouvé.

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
fr: Utilisation : %s -g <Fichier de tags> <Liste de fichiers>

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
fr: Exemple : 
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Load Tags File
fr: Charger un fichier de tags

en: Geany tags file (*.*.tags)
fr: Fichier de tags Geany (*.*.tags)

en: Loaded %s tags file '%s'.
fr: Chargement de %s fichiers de tags « %s ».

en: Could not load tags file '%s'.
fr: Impossible de charger le fichier de tags « %s ».

en: Forward declaration "%s" not found.
fr: Déclaration suivante de « %s » non trouvée.

en: Definition of "%s" not found.
fr: Définition de « %s » non trouvée.

en: Sort by _Name
fr: Trier par _nom

en: Sort by _Appearance
fr: Trier par ordre d'appari_tion

en: _Group by Type
fr: _Grouper par type

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
fr: Impossible de convertir le fichier de modèle « %s » en UTF-8

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
fr: Impossible d'exécuter la commande « %s » dans le modèle. Les chemins incorrects dans les commandes sont une cause commune d'erreurs. Erreur : %s.

en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier courant

en: Save all open files
fr: Enregistrer tous les fichiers ouverts

en: Reload the current file from disk
fr: Recharger le fichier courant depuis le disque

en: Close the current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Close all open files
fr: Ferme tous les fichiers ouverts

en: Cut the current selection
fr: Couper la sélection courante

en: Copy the current selection
fr: Copier la sélection courante

en: Paste the contents of the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Delete the current selection
fr: Supprimer la sélection courante

en: Undo the last modification
fr: Annuler la dernière modification

en: Redo the last modification
fr: Répéter la dernière modification

en: Compile the current file
fr: Compiler le fichier courant

en: Run or view the current file
fr: Exécuter ou voir le fichier courant

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
fr: Ouvre une fenêtre de choix de couleur, pour sélectionner de manière interactive des couleurs depuis une palette

en: Zoom in the text
fr: Zoomer en avant sur le texte

en: Zoom out the text
fr: Zoomer en arrière

en: Decrease indentation
fr: Diminuer l'indentation

en: Increase indentation
fr: Augmenter l'indentation

en: Find the entered text in the current file
fr: Rechercher le texte entré dans le fichier courant

en: Jump to the entered line number
fr: Se rendre à la ligne choisie

en: Show the preferences dialog
fr: Affiche la fenêtre des préférences

en: Quit Geany
fr: Quitter Geany

en: Print document
fr: Imprimer le document

en: Replace text in the current document
fr: Remplacer le texte dans le document courant

en: Create a new file
fr: Créer un nouveau fichier

en: Create a new file from a template
fr: Créer un nouveau fichier depuis un modèle

en: Open an existing file
fr: Ouvrir un fichier existant

en: Open a recent file
fr: Ouvrir un fichier récent

en: Choose more build actions
fr: Choisir plus d'actions de construction

en: Search Field
fr: Champ de recherche

en: Goto Field
fr: Se rendre à une ligne

en: Separator
fr: Séparateur

en: --- Separator ---
fr: --- Séparateur ---

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
fr: Sélectionnez les éléments à afficher sur la barre d'outils. Les éléments peuvent être réordonnés par glisser-déposer.

en: Available Items
fr: Outils disponibles

en: Displayed Items
fr: Outils affichés

en: Invalid command: %s
fr: Commande invalide : %s

en: Passing data and executing custom command: %s
fr: Envoi de données et exécution de la commande personnalisée : %s

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
fr: La commande personnalisée a retourné une erreur. Votre sélection n'a pas été modifiée. Message d'erreur : %s

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
fr: La commande personnalisée s'est terminée avec un code de retour d'erreur.

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
fr: Impossible d'exécuter la commande personnalisée « %s » : %s.  Vérifiez le chemin dans la configuration des commandes personnalisées.

en: Set Custom Commands
fr: Définir les commandes personnalisées

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
fr: Vous pouvez envoyer la sélection courante vers une de ces commandes et la sortie de la commande remplacera la sélection.

en: No custom commands defined.
fr: Aucune commande personnalisée définie.

en: Word Count
fr: Compteur de mots

en: selection
fr: sélection

en: whole document
fr: document entier

en: Range:
fr: Étendue :

en: Lines:
fr: Lignes :

en: Words:
fr: Mots :

en: Characters:
fr: Caractères :

en: No symbols found
fr: Aucun symbole trouvé

en: Show S_ymbol List
fr: Afficher la liste des s_ymboles

en: Show _Document List
fr: Afficher la liste des d_ocuments

en: H_ide Sidebar
fr: Cacher la _barre latérale

en: D_ocuments Only
fr: _Documents seulement

en: Show _Paths
fr: Afficher les _chemins

en: Show _Tree
fr: Afficher l'_arborescence

en: _Find in Files...
fr: Rechercher dans les f_ichiers…

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mEOL: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
fr: ligne : %l / %L	 col : %c	 sel : %s	 %w      %t      %mfin de ligne : %M      codage : %e      type de fichier : %f      portée : %S

en:  (new instance)
fr:  (nouvelle instance)

en: Font updated (%s).
fr: Police mise à jour (%s).

en: C Standard Library
fr: Bibliothèque C standard

en: C++ (C Standard Library)
fr: C++ (Bibliothèque C standard)

en: C++ Standard Library
fr: Bibliothèque C++ standard

en: C++ STL
fr: STL C++

en: dd.mm.yyyy
fr: jj.mm.aaaa

en: mm.dd.yyyy
fr: mm.jj.aaaa

en: yyyy/mm/dd
fr: aaaa/mm/jj

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
fr: jj.mm.aaaa hh:mm:ss

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
fr: mm.jj.aaaa hh:mm:ss

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
fr: aaaa/mm/jj hh:mm:ss

en: _Use Custom Date Format
fr: _Utiliser le format de date personnalisé

en: Custom Date Format
fr: Format de date personnalisé

en: Enter here a custom date and time format. For a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html.
fr: Entrez ici un format de date et d'heure personnalisé. Référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles.

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
fr: Le format de date n'a pas pu être converti (peut-être trop long).

en: _Set Custom Date Format
fr: Définir le format de date per_sonnalisé

en: Select Project Base Path
fr: Choisir le dossier de base du projet

en: Select Folder
fr: Choisir un dossier

en: Select File
fr: Choisir un fichier

en: _Filetype Configuration
fr: Configuration des types de _fichier

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Close All
fr: Tout fermer

en: Geany cannot start!
fr: Geany n'a pas pu démarrer !

en: Select Browser
fr: Sélection du navigateur

en: Classic Mac (CR)
fr: Mac classique (CR)

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
fr: bibliothèque VTE invalide « %s » : symbole manquant « %s »

en: _Set Path From Document
fr: Définir le chemin depui_s le document

en: _Restart Terminal
fr: _Relancer le terminal

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
fr: Le dossier courant n'a pas été changé car le terminal contient peut-être une entrée utilisateur. Utilisez Ctrl+C ou Entrée pour vider le terminal.

en: Failed to open URI "%s": %s
fr: Impossible d'ouvrir l'URI « %s » : %s

en: Namespaces
fr: Espaces de nommage

en: Functions
fr: Fonctions

en: Members
fr: Membres

en: Extern Variables
fr: Variables externes

en: Other
fr: Autre

en: Methods
fr: Méthodes

en: Targets
fr: Cibles

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Constants
fr: Constantes

en: Environment
fr: Environnement

en: Part
fr: Partie

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Subsection
fr: Sous-section

en: Subsubsection
fr: Sous-sous-section

en: Defines
fr: Définitions

en: Keys
fr: Clés

en: Procedures
fr: Procédures

en: Triggers
fr: Déclencheurs

en: Views
fr: Vues

en: Appendix
fr: Annexe

en: ID Selectors
fr: Sélecteurs d'ID

en: Type Selectors
fr: Sélecteurs de type

en: Entities
fr: Entités

en: Functions / Procedures
fr: Fonctions / Procédures

en: Processes / Blocks / Components
fr: Processus / Blocs / Composants

en: Type constructors
fr: Constructeurs de type

en: Anchors
fr: Ancres

en: H1 Headings
fr: Titres H1

en: H2 Headings
fr: Titres H2

en: H3 Headings
fr: Titres H3

en: Programs
fr: Programmes

en: Functions / Subroutines
fr: Fonctions / Sous-routines

en: Blocks
fr: Blocs

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Subsections
fr: Sous-sections

en: Subsubsections
fr: Sous-sous-sections

en: Level 4 sections
fr: Sections 4ème niveau

en: Level 5 sections
fr: Sections de 5ème niveau

en: Events
fr: Événements

en: Functions / Tasks
fr: Fonctions / Tâches

en: Program
fr: Programme

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Group
fr: Groupe

en: Data
fr: Données

en: Section Level 1
fr: Section niveau 1

en: Section Level 2
fr: Section niveau 2

en: Section Level 3
fr: Section niveau 3

en: Section Level 4
fr: Section niveau 4

en: Section Level 5
fr: Section niveau 5

en: Implementations
fr: Implémentations

en: Class Builder
fr: Créateur de Classe

en: Creates source files for new class types.
fr: Crée des fichiers sources pour une nouvelle classe.

en: Create Class
fr: Créer une classe

en: Create C++ Class
fr: Créer une classe C++

en: Create GTK+ Class
fr: Créer une classe GTK+

en: Create PHP Class
fr: Créer une classe PHP

en: Namespace
fr: Espace de nommage

en: Class
fr: Classe

en: Header file:
fr: Fichier header :

en: Source file:
fr: Fichier source :

en: Inheritance
fr: Héritage

en: Base class:
fr: Classe de base :

en: Base source:
fr: Source de base :

en: Base header:
fr: Header de base :

en: Base GType:
fr: GType de base :

en: Implements:
fr: Implémente :

en: Create constructor
fr: Créer un constructeur

en: Create destructor
fr: Créer un destructeur

en: Is abstract
fr: abstraite

en: Is singleton
fr: singleton

en: Constructor type:
fr: Type de constructeur :

en: Create Cla_ss
fr: C_réer une classe

en: _C++ Class...
fr: Classe _C++…

en: _GTK+ Class...
fr: Classe _GTK+…

en: _PHP Class...
fr: Classe _PHP…

en: HTML Characters
fr: Caractères HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
fr: Insérer des entités HTML telles que « &amp; ».

en: The Geany developer team
fr: L'équipe de développement de Geany

en: HTML characters
fr: Caractères HTML

en: ISO 8859-1 characters
fr: Caractères ISO 8859-1

en: Greek characters
fr: Caractères grecs

en: Mathematical characters
fr: Caractères mathématiques

en: Technical characters
fr: Caractères techniques

en: Arrow characters
fr: Caractères fléchés

en: Punctuation characters
fr: Caractères de ponctuation

en: Miscellaneous characters
fr: Caractères divers

en: Plugin configuration directory could not be created.
fr: Le dossier de configuration du plugin n'a pas pu être créé.

en: Special Characters
fr: Caractères spéciaux

en: _Insert
fr: _Insérer

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
fr: Choisissez un caractère spécial depuis la liste ici-bas et double-cliquez dessus ou utilisez le bouton pour l'insérer à la position actuelle du curseur.

en: Character
fr: Caractère

en: HTML (name)
fr: HTML (nom)

en: _Insert Special HTML Characters...
fr: _Insérer un caractère HTML spécial…

en: _HTML Replacement
fr: Remplacement _HTML

en: _Auto-replace Special Characters
fr: Remplacer _automatiquement les caractères spéciaux

en: _Replace Characters in Selection
fr: _Remplacer les caractères dans la sélection

en: Insert Special HTML Characters
fr: Insérer des caractères HTML spéciaux

en: Replace special characters
fr: Remplacer les caractères spéciaux

en: Toggle plugin status
fr: Activer/Désactiver le plugin

en: Export
fr: Exporter

en: Exports the current file into different formats.
fr: Exporte le fichier courant vers différents formats.

en: Export File
fr: Exporter un fichier

en: _Insert line numbers
fr: _Insérer les numéros de ligne

en: Insert line numbers before each line in the exported document
fr: Insérer les numéros de lignes en début de ligne dans le fichier exporté

en: _Use current zoom level
fr: _Utiliser le niveau de zoom courant

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
fr: Restitue la taille de police du document en adéquation avec le niveau de zoom courant

en: Document successfully exported as '%s'.
fr: Document exporté avec succès vers « %s ».

en: File '%s' could not be written (%s).
fr: Le fichier « %s » n'a pu être écrit (%s).

en: _Export
fr: _Exporter

en: As _HTML...
fr: En _HTML…

en: As _LaTeX...
fr: En _LaTeX…

en: File Browser
fr: Navigateur de fichier

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
fr: Ajoute un onglet navigateur de fichiers à la barre latérale.

en: Too many items selected!
fr: Trop d'éléments sélectionnés !

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
fr: Impossible d'exécuter la commande « %s » configurée pour le programme externe (%s).

en: Open in _Geany
fr: Ouvrir dans _Geany

en: Open _Externally
fr: Ouvrir dans un programme _externe

en: Show _Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cac_hés

en: Up
fr: Dossier parent

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Set path from document
fr: Définir le chemin depuis le document

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
fr: Filtre vos fichiers avec vos jokers habituels. Séparez chaque motif par un espace.

en: Focus File List
fr: Focus sur la liste des fichiers

en: Focus Path Entry
fr: Focus sur le chemin

en: External open command:
fr: Commande du programme externe :

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
fr: La commande à lancer en utilisant « Ouvrir dans un programme externe ». Vous pouvez utiliser les caractères de substitution %f et %d.
    %f sera remplacé par le nom du fichier en incluant son chemin complet
    %d sera remplacé par le nom du chemin vers le fichier sélectionné sans le nom du fichier

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Hide file extensions:
fr: Cacher les fichiers ayant les extensions :

en: Follow the path of the current file
fr: Suivre le chemin du fichier courant

en: Use the project's base directory
fr: Utiliser le dossier de base du projet

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
fr: Changer le dossier pour le dossier de base du projet actuellement ouvert

en: Save Actions
fr: Actions d'enregistrement

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
fr: Fournit différentes actions relatives à l'enregistrement des fichiers.

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le dossier n'a pu être créé (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le fichier n'a pu être lu (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
fr: Copie de sauvegarde : le fichier n'a pu être enregistré (%s).

en: Instant Save filename could not be generated (%s).
fr: Le nom du fichier de sauvegarde immédiate n'a pas pu être généré (%s).

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
fr[0]: Sauvegarde automatique : %d fichier sauvegardé automatiquement.
fr[1]: Sauvegarde automatique : %d fichiers sauvegardés automatiquement.

en: Select Directory
fr: Sélectionner le dossier

en: Instantsave directory does not exist or is not writable.
fr: Le dossier de sauvegarde immédiate n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Backup directory does not exist or is not writable.
fr: Le dossier de sauvegarde n'existe pas ou n'a pas de permission d'écriture.

en: Auto Save
fr: Enregistrement automatique

en: Enable save when losing _focus
fr: Activer l'enregistrement lors de la perte du _focus

en: _Enable
fr: _Activer

en: Auto save _interval:
fr: _Intervalle de sauvegarde automatique :

en: seconds
fr: secondes

en: _Print status message if files have been automatically saved
fr: Afficher un _message de statut si les fichiers ont été automatiquement sauvegardés

en: Save only current open _file
fr: Enregistrer seulement le fichier ouvert _courant

en: Sa_ve all open files
fr: Enregistrer _tous les fichiers ouverts

en: Instant Save
fr: Sauvegarde immédiate

en: Default _filetype to use for new files:
fr: _Type de fichier à utiliser lors de la création de nouveaux fichiers :

en: _Directory to save files in (leave empty to use the default: %s):
fr: _Dossier où enregistrer les fichiers (laisser vide pour utiliser le dossier par défaut « %s »):

en: <i>If you set the Instant Save directory to a directory which is not automatically cleared,
    you will need to cleanup instantly saved files manually. The Instant Save plugin will not delete the created files.</i>
fr: <i>Si vous définissez le dossier de sauvegarde immédiate à un dossier qui n'est pas vidé automatiquement, vous devrez nettoyer
    manuellement les fichiers enregistrés. Le plugin Sauvegarde immédiate ne supprimera pas les fichiers créés.</i>

en: Backup Copy
fr: Copie de sauvegarde

en: _Directory to save backup files in:
fr: _Dossier de sauvegarde des fichiers :

en: Date/_Time format for backup files (for a list of available conversion specifiers see https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html):
fr: Format de date et heure pour les fichiers de sauvegarde (référez-vous à https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html pour la liste des spécificateurs de conversion disponibles) :

en: Directory _levels to include in the backup destination:
fr: _Niveaux de dossiers à inclure dans la sauvegarde :

en: Split Window
fr: Diviser la fenêtre

en: Splits the editor view into two windows.
fr: Diviser la fenêtre d'édition en deux

en: Show the current document
fr: Afficher le document courant

en: _Unsplit
fr: _Annuler la division

en: _Split Window
fr: _Diviser la fenêtre

en: _Side by Side
fr: _Côte à côte

en: _Top and Bottom
fr: En _haut et en bas

en: Side by Side
fr: Côte à côte

en: Top and Bottom
fr: En haut et en bas
