Geany 2.0 - en to nn translation catalogue (214 entries)

en: Integrated Development Environment
nn: Integrert utviklingsmiljø

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
nn: Eit raskt og lett IDE som nyttar GTK+

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _More
nn: _Meir

en: _Search
nn: _Søk

en: Open Selected F_ile
nn: Opne valgt f_il

en: Bottom
nn: Bunn

en: Enable plugin support
nn: Aktiver støtte for tilleggsfunksjonar

en: <b>Startup</b>
nn: <b>Oppstart</b>

en: <b>Paths</b>
nn: <b>Filbaner</b>

en: Beep on errors or when compilation has finished
nn: Pip ved feil eller når kompileringa er ferdig

en: <b>Miscellaneous</b>
nn: <b>Diverse</b>

en: <b>Search</b>
nn: <b>Søk</b>

en: <b>Projects</b>
nn: <b>Prosjekter</b>

en: Miscellaneous
nn: Diverse

en: General
nn: Generelt

en: <b>Sidebar</b>
nn: <b>Sidefane</b>

en: <b>Fonts</b>
nn: <b>Skrifter</b>

en: <b>Editor tabs</b>
nn: <b>Faner</b>

en: <b>Icon style</b>
nn: <b>Ikonstil</b>

en: <b>Icon size</b>
nn: <b>Ikonstorleik</b>

en: <b>Toolbar</b>
nn: <b>Verktylinje</b>

en: Toolbar
nn: Verktylinje

en: Disable Drag and Drop
nn: Skru av Dra og Slipp

en: Detect type from file
nn: Oppdag filtype frå fil

en: Detect width from file
nn: Oppdag breidd frå fil

en: Autocomplete symbols
nn: Autofullfør symbol

en: Autocomplete all words in document
nn: Autofullfør alle orda i dokumentet

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
nn: Legg til avsluttande parentes automatisk

en: Curly brackets { }
nn: Sløyfeparentesar { }

en: Completions
nn: Fullføringar

en: Column:
nn: Kolonne:

en: Color:
nn: Farge:

en: Color Chooser
nn: Fargeveljar

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Disabled
nn: Deaktivert

en: Always
nn: Alltid

en: Default end of line characters:
nn: Standard linjesluttsteikn:

en: <b>New files</b>
nn: <b>Nye filer</b>

en: Default encoding (new files):
nn: Standardkoding (nye filer):

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
nn: Standardkoding (eksisterande ikkje-Unicode-filer):

en: <b>Encodings</b>
nn: <b>Kodingar</b>

en: Files
nn: Filer

en: <b>Tool paths</b>
nn: <b>Filbaner til verkty</b>

en: <b>Commands</b>
nn: <b>Kommandoar</b>

en: Tools
nn: Verkty

en: Company name
nn: Bedriftsnamn

en: Developer:
nn: Utviklar:

en: Company:
nn: Bedrift:

en: Date:
nn: Dato:

en: Date & time:
nn: Dato og tid:

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
nn: <b>Tastatursnarvegar</b>

en: Command:
nn: Kommando:

en: Add line numbers to the printed page
nn: Bruk linjenummer på utskrifta

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
nn: Legg til sidetal nederst på kvar side. Det tek 2 linjer av sida.

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
nn: Legg til ei lita overskrift til alle sidene som inneheld sidenummer,filnamn og noverande dato(sjå under). Det tek 3 linjer av sida.

en: Date format:
nn: Datoformat:

en: <b>Printing</b>
nn: <b>Utskrift</b>

en: Font:
nn: Skrift:

en: Choose Terminal Font
nn: Vel skrift til terminalen

en: Background color:
nn: Bakgrunnsfarge:

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
nn: <i>Advarsel: ver venleg og les manualen før du endrar desse innstillingane.</i>

en: <b>Various preferences</b>
nn: <b>Diverse instillingar</b>

en: _File
nn: _Fil

en: New (with _Template)
nn: Ny (frå mal)

en: Recent _Files
nn: Nylege _filer

en: Sa_ve All
nn: Lagre a_lle

en: _Reload
nn: Last inn på nytt

en: Page Set_up
nn: Sideoppsett

en: Close Ot_her Documents
nn: Lukk andre dokument

en: C_lose All
nn: _Lukk alle

en: Find _Next
nn: Finn _Neste

en: Find _Previous
nn: Finn Forrige

en: Next Me_ssage
nn: Neste _melding

en: _Mark All
nn: _Merk alt

en: _View
nn: _Vis

en: Full_screen
nn: Full_skjerm

en: Convert and Set to _LF (Unix)
nn: Konverter og set til _LF (Unix)

en: _Project
nn: _Prosjekt

en: _Close
nn: Lukk

en: _Build
nn: _Bygg

en: _Tools
nn: Verk_ty

en: C_onfiguration Files
nn: K_onfigurasjonsfiler

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Website
nn: Nettside

en: Symbols
nn: Symbol

en: Documents
nn: Dokument

en: Compiler
nn: Kompilator

en: Messages
nn: Meldingar

en: Scribble
nn: Tavle

en: Filename:
nn: Filnamn:

en: Custom
nn: Eigendefinert

en: About Geany
nn: Om Geany

en: Open File
nn: Opne fil

en: Save File
nn: Lagre

en: New file "%s" opened.
nn: Ny fil, "%s" opna.

en: untitled
nn: namnlaus

en: File
nn: Fil

en: Clipboard
nn: Utklippstavle

en: Select
nn: Velg

en: Insert
nn: Sett inn

en: Settings
nn: Instillingar

en: Search
nn: Søk

en: Go to
nn: Gå til

en: View
nn: Vis

en: Document
nn: Dokument

en: Build
nn: Bygg

en: Help
nn: Hjelp

en: New
nn: Ny

en: Open
nn: Opna

en: Open selected file
nn: Opne valgt fil

en: Save
nn: Lagre

en: Save as
nn: Lagre som

en: Save all
nn: Lagre alle

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Print
nn: Skriv ut

en: Close
nn: Lukk

en: Close all
nn: Lukk alle

en: Reload file
nn: Last inn på nytt

en: Undo
nn: Angre

en: Redo
nn: Gjer om

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Copy
nn: Kopier

en: Paste
nn: Lim inn

en: Select All
nn: Merk alt

en: Select current word
nn: Merk dette ordet

en: Comment line(s)
nn: Kommenter linje(r)

en: Insert date
nn: Sett inn dato

en: Find
nn: Finn

en: Find Next
nn: Finn neste

en: Find Previous
nn: Finn forrige

en: Replace
nn: Byt ut

en: Find in Files
nn: Finn i filer

en: Next Message
nn: Neste melding

en: Previous Message
nn: Neste melding

en: Go to Start of Line
nn: Gå til byrjinga av linja

en: Go to End of Line
nn: Gå til slutten av linja

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Zoom In
nn: Zoom inn

en: Zoom Out
nn: Zoom ut

en: Zoom Reset
nn: Tilbakestill zoom

en: Switch to Compiler
nn: Byt til Kompilator

en: Compile
nn: Kompiler

en: Run
nn: Køyr

en: Keyboard Shortcuts
nn: Tastatursnarvegar

en: Don't load plugins
nn: Ikkje last inn tillegg

en: Show version and exit
nn: Vis versjon og avslutt

en: This is Geany %s.
nn: Dette er Geany %s.

en: Debug Messages
nn: Debug-meldingar

en: C_opy
nn: K_opier

en: Copy _All
nn: Kopier _alt

en: Switch to Document
nn: Byt til dokument

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
nn: Tillegget "%s" er ikkje kompatibelt med denne utgåva av Geany - Ver venleg og omkompiler det.

en: _Plugin Manager
nn: Tilleggshandteringsverkty

en: Plugin
nn: Tillegg

en: Plugins
nn: Tillegg

en: New Project
nn: Nytt prosjekt

en: Name:
nn: Namn:

en: Open Project
nn: Opne prosjekt

en: Sort by _Name
nn: Sorter etter _namn

en: Save the current file
nn: Lagre denne fila

en: Save all open files
nn: Lagre alle opne filer

en: Reload the current file from disk
nn: Last inn fila på nytt

en: Close the current file
nn: Lukk denne fila

en: Close all open files
nn: Lukk alle opne filer

en: Cut the current selection
nn: Klipp ut merka område

en: Copy the current selection
nn: Kopier merka område

en: Paste the contents of the clipboard
nn: Lim inn frå utklippstavla

en: Delete the current selection
nn: Slett merka område

en: Undo the last modification
nn: Angre den siste endringa

en: Redo the last modification
nn: Gjer om den siste endringa

en: Compile the current file
nn: Kompiler gjeldande fil

en: Run or view the current file
nn: Køyr eller sjå på den gjeldande fila

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
nn: Opne ein fargeveljingsdialog, for å hente fargar frå ein palett

en: Zoom in the text
nn: Zoom inn på teksten

en: Zoom out the text
nn: Zoom ut frå teksten

en: Find the entered text in the current file
nn: Finn tekst i gjeldande fil

en: Jump to the entered line number
nn: Hopp til linjenummer

en: Show the preferences dialog
nn: Vis instillingar

en: Quit Geany
nn: Avslutt Geany

en: Print document
nn: Skriv ut dokumentet

en: Replace text in the current document
nn: Byt ut tekst i gjeldande dokument

en: Create a new file
nn: Ny fil

en: Create a new file from a template
nn: Ny fil(frå mal)

en: Open an existing file
nn: Opne

en: Open a recent file
nn: Opne nyleg brukt

en: Search Field
nn: Søkefelt

en: Goto Field
nn: Gå til-felt

en: Set Custom Commands
nn: Set eigendefinert kommando

en: selection
nn: utval

en: whole document
nn: heile dokumentet

en: Lines:
nn: Linjer:

en: Words:
nn: Ord:

en: Characters:
nn: Bokstavar:

en: C Standard Library
nn: C standardbibliotek

en: C++ (C Standard Library)
nn: C++ (C standardbibliotek)

en: C++ Standard Library
nn: C++ standardbibliotek

en: Select Folder
nn: Vel mappe

en: Save All
nn: Lagre alle

en: Close All
nn: Lukk alle

en: Geany cannot start!
nn: Geany greier ikkje å starte!

en: Insert Special HTML Characters
nn: Sett inn spesielle HTML-teikn

en: Export
nn: Eksporter

en: Export File
nn: Eksporter Fil

en: Up
nn: Opp

en: Refresh
nn: Oppdater

en: Hide file extensions:
nn: Gøym filutvidingar:

en: Save Actions
nn: Lagre endringar

en: Auto Save
nn: Automatisk lagring

en: _Enable
nn: Aktiv_er

en: seconds
nn: sekund

en: Backup Copy
nn: Sikkerheitskopi

en: Split Window
nn: Del vindauget
