geda - en to ar translation catalogue (549 entries)

en: Zoom too small!  Cannot zoom further.
ar: التبعيد كبير جدا! لا يمكن التبعيد أكثر.

en: Invalid zoomfactor [%d] passed to %s
ar: مرّر معامل تقريب غير صالح [%d] إلى %s

en: Invalid size [%d] passed to text-size
ar: مرّر حجم غير صالح [%d] إلى 'حجم النص'

en: Invalid size [%d] passed to snap-size
ar: مرّر حجم غير صالح [%d] إلى 'حجم الجذب'

en: Invalid num levels [%d] passed to undo-levels
ar: مرّر عدد مستويات غير صالح [%d] إلى 'مستويات التراجع'

en: Invalid size [%d] passed to bus-ripper-size
ar: مرّر حجم غير صالح [%d] إلى 'حجم كسار الناقل'

en: Invalid dot size [%d] passed to dots-grid-dot-size
ar: مرّر حجم نقط غير صالح [%d] إلى 'حجم النقط للشبيكة النقطية'

en: Invalid pixel spacing [%d] passed to dots-grid-fixed-threshold
ar: مرّر تباعد بكسل غير صالح [%d] إلى 'العتبة الثابتة للشبيكة النقطية'

en: Invalid pixel spacing [%d] passed to mesh-grid-display-threshold
ar: مرّر تباعد بكسل غير صالح [%d] إلى 'عتبة العرض لشبيكة الشُرَط'

en: Invalid offset [%d] passed to add-attribute-offset
ar: مرّرت قيمة إزاحة غير صالحة [%d] إلى 'إزاحة إضافة السمة'

en: Invalid number of seconds [%d] passed to auto-save-interval
ar: مرّر عدد ثواني غير صالح [%d] إلى 'مدّة الحفظ الآلي'

en: Invalid gain [%d] passed to mousepan-gain
ar: مرّر معامل ربح غير صالح [%d] إلى 'معامل ربح الفأرة'

en: Invalid gain [%d] passed to keyboardpan-gain
ar: مرّر معامل ربح غير صالح [%d] إلى 'معامل ربح لوحة المفاتيح'

en: Invalid number of pixels [%d] passed to select-slack-pixels
ar: مرّر عدد بكسلات غير صالح [%d] إلى 'بكسلات مهملة للانتقاء'

en: Invalid gain [%d] passed to zoom-gain
ar: مرّر معامل ربح غير صالح [%d] إلى 'معامل ربح التقريب'

en: Invalid number of steps [%d] scrollpan-steps
ar: مرّر عدد خطوات غير صالح [%d] إلى 'خطوات شريط التمرير'

en: gEDA/gschem version %s%s.%s
ar: إصدار gEDA/gschem‫ %s%s.%s

en: gEDA/gschem comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; see COPYING for more details.
ar: يقدم gEDA/gschem بلا أي ضمان، راجع COPYING لتفاصيل أكثر.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain
ar: هذا برنامج حر، مرحب بإعادة توزيعه مع بعض الشروط،

en: conditions; please see the COPYING file for more details.
ar: من فضلك راجع الملف COPYING لتفاصيل أكثر.

en: This is the MINGW32 port.
ar: هذا نقل(Port) عن طريق MINGW32.

en: Current locale settings: %s
ar: الإعدادات المحلية الحالية: %s

en: You must set the GEDADATA environment variable!
    
    gschem cannot locate its data files. You must set the GEDADATA
    environment variable to point to the correct location.
ar: يجب أن تعيّن متغيّر البيئة GEDADATA!
    
    لا يمكن لـ gschem تحديد مكان ملفات البيانات خاصته. يجب أن تعيّن متغيّر البيئة
    ‏GEDADATA ليشير إلى المكان الصّحيح.

en: Couldn't find init scm file [%s]
ar: تعذّر العثور على ملف الاستهلال [‎%s‬]

en: Read init scm file [%s]
ar: قراءة ملف الاستهلال [‎%s‬]

en: Failed to read init scm file [%s]
ar: فشل قراءة ملف الاستهلال [‎%s‬]

en: Unknown end for line (%d)
ar: نهاية السطر (%d) مجهولة

en: Unknown type for stroke (%d) !
ar: نوع مجهول للجرّة-‪stroke‬ (%d) !

en: Select Mode
ar: وضع الانتقاء

en: Component Mode
ar: وضع المكون

en: Text Mode
ar: وضع النص

en: Copy Mode
ar: وضع النسخ

en: Move Mode
ar: وضع التّحريك

en: Rotate Mode
ar: وضع الإستدارة

en: Mirror Mode
ar: وضع المرآة

en: Zoom Box
ar: قرّب المربع

en: Pan Mode
ar: وضع الإنتقال الإختياري

en: Paste %d Mode
ar: وضع اللصق %d

en: Magnetic Net Mode
ar: وضع الشبكة المغناطيسية

en: Net Mode
ar: وضع الشبكة

en: Bus Mode
ar: وضع الناقل

en: Line Mode
ar: وضع الخط

en: Box Mode
ar: وضع الإطار

en: Picture Mode
ar: وضع الصورة

en: Circle Mode
ar: وضع الدائرة

en: Arc Mode
ar: وضع القوس

en: Pin Mode
ar: وضع الدبوس

en: Copy
ar: انسخ

en: Move
ar: حرّك

en: Multiple Copy
ar: نسخ متعدد

en: Multiple Copy Mode
ar: وضع النسخ المتعدد

en: Show Hidden
ar: أظهر المخفي

en: Snap Off
ar: إيقاف الجذب

en: Resnap Active
ar: تفعيل إعادة الجذب

en: Action
ar: إجراء

en: Stroke
ar: جرة (Stroke)

en: none
ar: لا شيء

en: Repeat/
ar: كرّر/

en: OFF
ar: إيقاف

en: NONE
ar: لا شيئ

en: Grid(%s, %s)
ar: شبيكة(%s, %s)

en: New page created [%s]
ar: أنشئت صفحة جديدة [‎%s‬]

en: New Window created [%s]
ar: أنشئت نافذة جديدة [‎%s‬]

en: Failed to Save All
ar: فشل حفظ الكل

en: Saved All
ar: حفظ الكل

en: Closing Window
ar: إغلاق النافذة

en: Select objs first
ar: انتق الكائنات أولا

en: Delete
ar: احذف

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit pin type
ar: حرّر نوع الدبوس

en: Edit Text
ar: حرّر النص

en: Slot
ar: شقّ

en: Color
ar: لون

en: Rotate
ar: أدر

en: Mirror
ar: مرآة

en: Lock
ar: أقفل

en: Unlock
ar: فكّ القفل

en: Translate
ar: اسحب

en: WARNING: Do not translate with snap off!
ar: تحذير: لا تسحب مع جذب موقف!

en: WARNING: Turning snap on and continuing with translate.
ar: تحذير: تشغيل الجذب و المتابعة مع السحب.

en: WARNING: Snap grid size is not equal to 100!
ar: تحذير: حجم شبيكة الجذب لا يساوي 100!

en: WARNING: If you are translating a symbol to the origin, the snap grid size should be set to 100
ar: تحذير: إذا كنت تسحب رمزا إلى المبدأ، يجب أن يعيّن حجم شبيكة الجذب إلى 100

en: Embed
ar: ضمّن

en: Unembed
ar: لا تضمّن

en: Update
ar: حدّث

en: ShowHidden
ar: أظهر المخفي

en: Pan
ar: انتقل

en: Really revert page?
ar: تريد استعادة الصفحة حقا؟

en: Copy to clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Cut to clipboard
ar: قصّ إلى الحافظة

en: Paste from clipboard
ar: ألصق من الحافظة

en: Empty buffer
ar: أفرغ المخزن

en: Copy 1
ar: انسخ 1

en: Copy 2
ar: انسخ 2

en: Copy 3
ar: انسخ 3

en: Copy 4
ar: انسخ 4

en: Copy 5
ar: انسخ 5

en: Cut 1
ar: قص 1

en: Cut 2
ar: قص 2

en: Cut 3
ar: قص 3

en: Cut 4
ar: قص 4

en: Cut 5
ar: قص 5

en: Paste 1
ar: ألصق 1

en: Paste 2
ar: ألصق 2

en: Paste 3
ar: ألصق 3

en: Paste 4
ar: ألصق 4

en: Paste 5
ar: ألصق 5

en: Component
ar: مكوّن

en: Attribute
ar: سمة

en: Net
ar: شبكة

en: Bus
ar: ناقل

en: Line
ar: خط

en: Box
ar: إطار

en: Circle
ar: دائرة

en: Arc
ar: قوس

en: Pin
ar: دبوس

en: Searching for source [%s]
ar: البحث عن المنبع [%s]

en: Cannot find source [%s]
ar: يتعذر العثور على المنبع [%s]

en: Searching for symbol [%s]
ar: البحث عن الرمز [%s]

en: Symbol is not a real file. Symbol cannot be loaded.
ar: الرمز ليس ملفا حقيقيا. يتعذر تحميل الرمز.

en: Cannot find any schematics above the current one!
ar: يتعذر إيجاد أي مخطط فوق الحالي!

en: Attach
ar: أرفق

en: Detach
ar: افصل

en: ShowN
ar: أظهرN

en: ShowV
ar: أظهرV

en: ShowB
ar: أظهرB

en: VisToggle
ar: تبديل الرؤية

en: Sorry but this is a non-functioning menu option
ar: عذرا خيار القائمة هذا غير فعّال

en: Action feedback mode set to OUTLINE
ar: وضع ردود الإجراء معيّن إلى حد الخارجي

en: Action feedback mode set to BOUNDINGBOX
ar: وضع ردود الإجراء معيّن إلى الإطار المحيط

en: Grid OFF
ar: شبيكة موقفة

en: Dot grid selected
ar: انتقيت الشبيكة النقطية

en: Mesh grid selected
ar: انتقيت شبيكة الشرط

en: Snap OFF (CAUTION!)
ar: الجذب موقف (تنبيه)

en: Snap ON
ar: الجذب مشغّل

en: Snap back to the grid (CAUTION!)
ar: جذب نحو الشبيكة (تنبيه!)

en: Rubber band OFF
ar: الشريط المطاطي موقف

en: Rubber band ON
ar: الشريط المطاطي مشغل

en: magnetic net mode: ON
ar: وضع الشبكة المغناطيسية: مشغل

en: magnetic net mode: OFF
ar: وضع الشبكة المغناطيسية: موقف

en: Unknown type for box (fill)!
ar: نوع مجهول للإطار (الملء)!

en: o_buffer_copy: Invalid buffer %i
ar: ‏o_buffer_copy: مخزن‏ %i غير صالح

en: o_buffer_cut: Invalid buffer %i
ar: ‏o_buffer_cut: مخزن‏ %i غير صالح

en: Got an invalid buffer_number [o_buffer_paste_start]
ar: حصلت على buffer_number غير صالح [o_buffer_paste_start]

en: Got an invalid which one in o_bus_draw_stretch
ar: حصلت على أيّ-واحد غير صالح في o_bus_draw_stretch

en: Unknown type for circle (fill)!
ar: نوع مجهول للدائرة (الملء)!

en: Translating schematic [%d %d]
ar: سحب المخطط [%d %d]

en: Got an unexpected NULL in o_edit
ar: حصلت على NULL غير متوقع في o_edit

en: Object already locked
ar: تم إقفال الكائن مسبقا

en: Object already unlocked
ar: تم فك قفل الكائن مسبقا

en: Hidden text is now visible
ar: أصبح الآن النص المخفي ظاهرا

en: Hidden text is now invisible
ar: أصبح الآن النص المخفي مستترا

en: Could not find symbol [%s] in library. Update failed.
ar: تعذر العثور على الرمز [%s] في المكتبة. فشل التحديث.

en: o_autosave_backups: Can't get the real filename of %s.
ar: ‏o_autosave_backups: تعذر الحصول على اسم الحقيقي للملف %s.

en: Could NOT set previous backup file [%s] read-write
ar: تعذر تعيين الملف الاحتياطي السابق [‎%s‬] للقراءة والكتابة

en: Could NOT set backup file [%s] readonly
ar: تعذر تعيين الملف الاحتياطي [‎%s‬] للقراءة فقط

en: Could NOT save backup file [%s]
ar: تعذر حفظ الملف الاحتياطي [‎%s‬]

en: ERROR: NULL object in o_move_end!
ar: خطأ: كائن فارغ (NULL) في o_move_end!

en: DOH! tried to find the whichone, but didn't find it!
ar: عجبا! حاولت العثور على أيّ-واحد ولكن لم أعثر عليه!

en: Got a non line object in o_move_check_endpoint
ar: حصلت على كائن غير مشكّل من خط في o_move_check_endpoint

en: Got an invalid which one in o_net_draw_stretch
ar: حصلت على أيّ-واحد غير صالح في o_net_draw_stretch

en: Warning: Starting net at off grid coordinate
ar: تحذير: بدء الشبكة خارج إحداثيات الشبيكة

en: Warning: Ending net at off grid coordinate
ar: تحذير: إنهاء الشبكة خارج إحداثيات الشبيكة

en: Tried to add more than two bus rippers. Internal gschem error.
ar: حاولت إضافة أكثر من اثنين من كسارات الناقل. خطأ داخلي ل‍ gschem.

en: Bus ripper symbol [%s] was not found in any component library
ar: لم يتم العثور على رمز كسار الناقل [%s] في أي مكتبة مكون

en: Unknown type for path (fill)!
ar: نوع مجهول للمسار (ملء)!

en: Failed to load picture: %s
ar: فشل تحميل الصورة: %s

en: Picture
ar: صورة

en: Slot attribute malformed
ar: سمة الشقّ تالفة

en: numslots attribute missing
ar: السمة numslots (عدد الشقوق) مفقودة

en: Slotting not allowed for this component
ar: التقسيم (الشقّ) غير مسموح لهذا المكون

en: New slot number out of range
ar: عدد شق جديد خارج النطاق

en: Undo/Redo disabled in rc file
ar: التراجع/الإعادة معطلين في الملف rc

en: Got invalid show option; defaulting to show both
ar: حصلت على خيار عرض غير صحيح ؛تعيين الافتراضي لإظهار كليهما

en: ERROR: NULL object!
ar: خطأ: كائن فارغ (NULL)!

en: Single Attribute Editor
ar: محرّر سمة منفردة

en: <b>Edit Attribute</b>
ar: <b>حرّر السّمة</b>

en: <b>Add Attribute</b>
ar: <b>أضف سمة</b>

en: Name:
ar: الاسم:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Visible
ar: مرئي

en: Show Value Only
ar: أظهر القيمة فقط

en: Show Name Only
ar: أظهر الاسم فقط

en: Show Name & Value
ar: أظهر الاسم و القيمة

en: <b>Attach Options</b>
ar: <b>أرفق الخيارات</b>

en: All
ar: الكل

en: Components
ar: مكونات

en: Nets
ar: شبكات

en: Replace existing attributes
ar: استبدل السمات الموجودة

en: slotted object without slot attribute may cause problems when autonumbering slots
ar: كائن مقسم (مشقوق) بدون سمة الشقّ قد يسبب مشاكل عند الترقيم الآلي للشقوق

en: duplicate slot may cause problems: [symbolname=%s, number=%d, slot=%d]
ar: شقّ مكرر قد يسبب مشاكل: [اسم​الرمز=%s، العدد=%d، الشقّ=%d]

en: No searchstring given in autonumber text.
ar: لا يوجد نص بحث في نص الترقيم الآلي.

en: No '*' or '?' given at the end of the autonumber text.
ar: لا توجد '*' و لا '؟' في نهاية نص الترقيم الآلي.

en: Diagonal
ar: قطري

en: Top to bottom
ar: من الأعلى للأسفل

en: Bottom to top
ar: من الأسفل للأعلى

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: File order
ar: ترتيب الملف

en: Autonumber text
ar: نص تعداد آلي

en: <b>Scope</b>
ar: <b>المجال</b>

en: Search for:
ar: البحث عن:

en: Autonumber text in:
ar: نص تعداد آلي في:

en: Skip numbers found in:
ar: تخطي الأرقام الموجودة في:

en: Selected objects
ar: الكائنات المنتقاة

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Whole hierarchy
ar: التسلسل الهرمي الكامل

en: Overwrite existing numbers
ar: أكتب فوق الأرقام الموجودة

en: <b>Options</b>
ar: <b>الخيارات</b>

en: Starting number:
ar: رقم البدأ:

en: Sort order:
ar: الترتيب:

en: Remove numbers
ar: أزل الأعداد

en: Automatic slotting
ar: شقّ آلي

en: Could not allocate the color %s!
ar: تعذر تعيين اللون %s!

en: black
ar: أسود

en: white
ar: أبيض

en: Could not allocate display color %i!
ar: تعذر تعيين لون العرض %i!

en: Could not allocate outline color %i!
ar: تعذر تعيين لون الخط الخارجي %i!

en: Tried to get an invalid color: %d
ar: حاول الحصول على لون غير صالح: %d

en: Tried to get an invalid outline color: %d
ar: حاول الحصول على لون خط خارجي غير صالح: %d

en: Filter:
ar: المرشح:

en: Name
ar: اسم

en: Value
ar: قيمة

en: Default behavior - reference component
ar: السلوك الافتراضي - العنصر المرجعي

en: Embed component in schematic
ar: ضمّن المكون في المخطط

en: Include component as individual objects
ar: ضمّن المكون ككائنات فردية

en: Select Component...
ar: انتق مكونا...

en: In Use
ar: قيد الاستخدام

en: Libraries
ar: مكتبات

en: Preview
ar: معاينة

en: Attributes
ar: سمات

en: Text Entry...
ar: مدخل نص...

en: Enter text, click apply,
    move cursor into window, click to place text.
    Middle button to rotate while placing.
ar: أدخل النص، انقر فوق تطبيق،
    حرّك المؤشر إلى داخل النافذة،ثم انقر لوضع النص.
    الزر الأوسط للتدوير عند الوضع.

en: Upper Left
ar: اليسار العلوي

en: Upper Middle
ar: الوسط العلوي

en: Upper Right
ar: اليمين العلوي

en: Middle Left
ar: اليسار الوسطي

en: Middle Middle
ar: الوسط الوسطي

en: Middle Right
ar: اليمين الوسطي

en: Lower Left
ar: اليسار السفلي

en: Lower Middle
ar: الوسط السفلي

en: Lower Right
ar: اليمين السفلي

en: Edit Text Properties
ar: حرّر خصائص النص

en: <b>Text Content</b>
ar: <b>محتوى النص</b>

en: <b>Text Properties</b>
ar: <b>خصائص النص</b>

en: Color:
ar: اللون:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Alignment:
ar: المحاذاة:

en: Solid
ar: متواصل

en: Dotted
ar: منقط

en: Dashed
ar: شُرَط

en: Center
ar: وسط

en: Phantom
ar: وهم

en: *unchanged*
ar: *لم يغيّر*

en: Edit Line Width & Type
ar: حرّر عرض و نوع الخط

en: Type:
ar: النّوع:

en: Width:
ar: العرض:

en: Dash Length:
ar: طول الشرطة:

en: Dash Space:
ar: فراغ الشرطة:

en: Hollow
ar: مجوّف

en: Filled
ar: مملوء

en: Mesh
ar: خيط الشبكة

en: Hatch
ar: تهشير

en: Edit Fill Type
ar: حرّر نوع الملء

en: Fill Type:
ar: نوع الملء:

en: Line Width:
ar: عرض الخط:

en: Angle 1:
ar: الزاوية 1:

en: Pitch 1:
ar: الإنحدار 1:

en: Angle 2:
ar: الزاوية 2:

en: Pitch 2:
ar: الإنحدار 2:

en: Arc Params
ar: معاملات القوس

en: Arc Radius:
ar: شعاع القوس:

en: Start Angle:
ar: زاوية البدأ:

en: Degrees of Sweep:
ar: درجات الاجتياح:

en: Offset to translate?
    (0 for origin)
ar: قيمة الإزاحة من أجل السحب؟
    (0 من أجل المبدأ)

en: Text Size
ar: حجم النص

en: Enter new text size:
ar: أدخل حجم نص جديد:

en: Snap Size
ar: حجم الجذب

en: Enter new snap grid spacing:
ar: أدخل تباعد جديد لشبيكة الجذب:

en: Edit slot number
ar: حرّر عدد الشقّ

en: Edit slot number:
ar: تحرير عدد الشقّ:

en: About gschem
ar: عن gschem

en: gEDA: GPL Electronic Design Automation
ar: gEDA: GPL Electronic Design Automation (أتمتة التصميم الإلكتروني)

en: Coords
ar: إحداثيات

en: Screen
ar: شاشة

en: World
ar: عالم

en: Background
ar: خلفيّة

en: Net endpoint
ar: نقطة النهاية للشبكة

en: Graphic
ar: رسم

en: Logic bubble
ar: فقاعة المنطق

en: Grid point
ar: نقطة شبيكة

en: Detached attribute
ar: سمة مفصولة

en: Text
ar: نص

en: Selection
ar: منتقى

en: Bounding box
ar: مربع إحاطة

en: Zoom box
ar: قرّب المربع

en: Output background
ar: خلفية الإخراج

en: Net junction
ar: وصلة شبكة

en: Mesh grid major
ar: أساسي - خيط الشبيكة

en: Mesh grid minor
ar: ثانوي - خيط الشبيكة

en: Unknown
ar: مجهول

en: ERROR: NULL object in color_edit_dialog_apply!
ar: خطأ: كائن فارغ (NULL) في color_edit_dialog_apply!

en: Color Edit
ar: تحرير اللون

en: Object color:
ar: لون الكائن:

en: Hotkeys
ar: مفاتيح ساخنة

en: Function
ar: وظيفة

en: Keystroke(s)
ar: ضغطة مفاتيح

en: Find Text
ar: ابحث عن نص

en: Text to find:
ar: النص المطلوب:

en: descend into hierarchy
ar: انحدر في التسلسل الهرمي

en: Hide Text
ar: أخف النص

en: Hide text starting with:
ar: أخف النص البادئ بـ:

en: Show Text
ar: أظهر النص

en: Show text starting with:
ar: أظهر النص البادئ بـ:

en: S_elect the schematics you want to save:
ar: انتق المخططات التي تريد حفظها:

en: Save the changes to schematic "%s" before closing?
ar: هل تريد حفظ التغييرات إلى المخطط "%s" قبل الإغلاق؟

en: There are %d schematics with unsaved changes. Save changes before closing?
ar: هناك %d مخطط مع تغييرات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات قبل الإغلاق؟

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ar: ستضيع جميع التّغييرات للأبد إذا لم تحفظ.

en: _Close without saving
ar: أ_غلق دون حفظ

en: <span weight="bold" size="larger">The input attribute "%s" is invalid
    Please correct in order to continue</span>
    
    The name and value must be non-empty.
    The name cannot end with a space.
    The value cannot start with a space.
ar: ‏<span weight="bold" size="larger">سمة الإدخال "%s" غير صالحة
    الرجاء تصحيحها من أجل الاستمرار</span>
    
    يجب أن يكون الاسم و القيمة غير فارغين.
    لا يمكن أن ينتهي الاسم بمسافة.
    لا يمكن بدء القيمة بمسافة.

en: Invalid Attribute
ar: سمة غير صالحة

en: Pin type
ar: نوع الدبوس

en: Net pin
ar: دبوس لشبكة

en: Bus pin (graphical)
ar: دبوس لناقل (رسومي)

en: Schematics
ar: مخططات

en: Symbols
ar: رموز

en: Schematics and symbols
ar: مخططات و رموز

en: All files
ar: كل الملفات

en: Open...
ar: افتح...

en: Save as...
ar: احفظ كـ...

en: The selected file `%s' already exists.
    
    Would you like to overwrite it?
ar: الملف المنتقى '%s' موجود مسبقا.
    
    هل تريد الكتابة فوقه؟

en: Overwrite file?
ar: اكتب على الملف؟

en: Save cancelled on user request
ar: ألغي الحفظ بناء على طلب المستخدم

en: Encapsulated Postscript
ar: بوست-سكريبت مغلف

en: x_image_lowlevel: Unable to write eps file %s.
ar: ‏x_image_lowlevel: غير قادر على كتابة ملف ‬eps %s.

en: x_image_lowlevel: Unable to write %s file %s.
ar: ‏x_image_lowlevel: غير قادر على كتابة ملف ‬%s %s.

en: There was the following error when saving image with type %s to filename:
    %s
    
    %s.
ar: حدث الخطأ التالي عند حفظ صورة مع النوع %s تحت اسم الملف:
    %s
    
    %s.

en: Wrote color image to [%s] [%d x %d]
ar: كتب صورة ملونة إلى [%s] [%d x %d]

en: Wrote black and white image to [%s] [%d x %d]
ar: كتب صورة بالأبيض والأسود إلى [%s] [%d x %d]

en: x_image_lowlevel: Unable to get pixbuf from gschem's window.
ar: ‏x_image_lowlevel: تعذر الحصول على pixbuf من نافذة gschem.

en: Width x Height
ar: عرض × ارتفاع

en: Image type
ar: نوع الصورة

en: Write image...
ar: أكتب صورة...

en: ** Invalid UTF-8 in log message. See stderr or gschem.log.
ar: ‏** UTF-8 غير صالح في رسالة سجل. راجع stderr أو gschem.log.

en: Status
ar: الحالة

en: /Add Net
ar: /أضف شبكة

en: /Add Attribute...
ar: /أضف سمة...

en: /Add Component...
ar: /أضف مكونا...

en: /Add Bus
ar: /أضف ناقلا

en: /Add Text
ar: /أضف نصا

en: /Zoom In
ar: /قرّب

en: /Zoom Out
ar: /بعّد

en: /Zoom Box
ar: /قرب الإطار

en: /Zoom Extents
ar: /قرّب مع شمل الامتدادات

en: /Select
ar: /انتق

en: /Edit...
ar: /حرّر...

en: /Edit pin type...
ar: /حرّر نوع الدبوس

en: /Copy
ar: /انسخ

en: /Move
ar: /حرّك

en: /Delete
ar: /احذف

en: /Down Schematic
ar: /انزل إلى المخطط

en: /Down Symbol
ar: /انزل إلى الرمز

en: /Up
ar: /اصعد

en: Tried to set the sensitivity on non-existent menu item '%s'
ar: محاولة تعيين الحساسية على عنصر قائمة غير موجود '%s'

en: Popup_menu_item_factory doesn't exist!
ar: مصنع-عنصر-القائمة-المنبثقة غير موجود!

en: Tried to set the sensitivity on a non-existent popup menu_item
ar: محاولة تعيين الحساسية على عنصر قائمة منبثقة غير موجود '%s'

en: Attributes with empty name are not allowed. Please set a name.
ar: غير مسموح بسمات مع اسم فارغ. الرجاء تعيين اسم.

en: Show Value only
ar: أظهر القيمة فقط

en: Show Name only
ar: أظهر الاسم فقط

en: Promote
ar: رَقِّ

en: Duplicate
ar: ضاعف

en: Edit Attributes
ar: حرّر المواصفات

en: Vis?
ar: ظاهر؟

en: Show inherited attributes
ar: أظهر السمات الموروثة

en: Add Attribute
ar: أضف سمة

en: New Page
ar: صفحة جديدة

en: Open Page...
ar: افتح صفحة...

en: Save Page
ar: احفظ الصفحة

en: Close Page
ar: أغلق الصفحة

en: Discard Page
ar: أهمل الصفحة

en: Page Manager
ar: مدير الصفحات

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Changed
ar: غُيّر

en: Right click on the filename for more options...
ar: نقرة يمنى فوق اسم الملف للحصول على المزيد من الخيارات...

en: Preview Buffer
ar: معاينة المخزن

en: Select PostScript Filename...
ar: انتق اسم ملف بوست-سكريبت...

en: Extents with margins
ar: امتدادات مع هوامش

en: Extents no margins
ar: امتدادات بلا هوامش

en: Current Window
ar: النافذة الحالية

en: Landscape
ar: عرضيّ

en: Portrait
ar: طوليّ

en: Print...
ar: اطبع...

en: Settings
ar: إعدادات

en: Output paper size:
ar: حجم ورق الإخراج:

en: Orientation:
ar: الاتّجاه:

en: Destination
ar: الوجهة

en: File:
ar: الملف:

en: Command:
ar: الأمر:

en: No print destination specified
ar: لم تعيّن وجهة للطباعة

en: Cannot print current schematic to [%s]
ar: لا يمكن طباعة المخطط الحالي إلى [‎%s‬]

en: Error printing to file '%s'
    Check the log window for more information
ar: خطأ في الطباعة إلى الملف '%s'
    تحقق من نافذة السجل للمزيد من المعلومات

en: Printed current schematic to [%s]
ar: طُبع المخطط الحالي إلى [‎%s‬]

en: Execute Script...
ar: نفذ مخطوطا (سكربت)...

en: Executing guile script [%s]
ar: تنفيذ مخطوط guile [‎%s‬]

en: Couldn't allocate gc
ar: تعذر تحديد موقع gc

en: New
ar: جديد

en: New file
ar: ملف جديد

en: Open
ar: افتح

en: Open file...
ar: افتح ملفا...

en: Save
ar: احفظ

en: Save file
ar: احفظ الملف

en: Undo
ar: تراجع

en: Undo last operation
ar: تراجع عن العملية الأخيرة

en: Redo
ar: كرّر

en: Redo last undo
ar: أعد آخر عملية متراجع عنها

en: Add component...
    Select library and component from list, move the mouse into main window, click to place
    Right mouse button to cancel
ar: أضف مكونا...
    انتق مكتبة و مكونا من القائمة، حرك الفأرة إلى داخل النافذة الرئيسية،ثم انقر لوضعه
    الزر الأيمن للفارة للإلغاء

en: Add nets mode
    Right mouse button to cancel
ar: وضع إضافة شبكات
    الزر الأيمن للفارة للإلغاء

en: Add buses mode
    Right mouse button to cancel
ar: وضع إضافة النواقل
    الزر الأيمن للفارة للإلغاء

en: Add Text...
ar: أضف نصا...

en: Select
ar: انتق

en: Select mode
ar: وضع الإنتقاء

en: Pick
ar: التقط

en: Repeat/none
ar: كرّر/لا شيء

en: Menu/Cancel
ar: قائمة/ألغِ

en: Pan/Cancel
ar: انتقل/ألغِ

en: Loading schematic [%s]
ar: تحميل المخطط [‎%s‬]

en: Failed to load file
ar: فشل تحميل الملف

en: New file [%s]
ar: ملف جديد [‎%s‬]

en: Could NOT save page [%s]
ar: تعذّر حفظ الصفحة [‎%s‬]

en: Error while trying to save
ar: خطا عند محاولة الحفظ

en: Saved as [%s]
ar: حُفظ كـ [‎%s‬]

en: Saved [%s]
ar: ‏حُفظ [‎%s‬]

en: Saved
ar: محفوظ

en: Discarding page [%s]
ar: إهمال الصفحة [‎%s‬]

en: Closing [%s]
ar: غلق [‎%s‬]

en: gEDA Schematic Editor
ar: محرّر المخططات gEDA

en: Create and edit electrical schematics and symbols with gschem
ar: أنشء و حرّر المخططات الكهربائية والرموز مع gschem

en: _New
ar: _جديد

en: _Open...
ar: ا_فتح...

en: Open Recen_t
ar: افتح الأح_دث

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Save _As...
ar: احفظ _ك‍...

en: Save All
ar: احفظ الكل

en: _Revert
ar: ت_راجع

en: _Print...
ar: ا_طبع...

en: Write _image...
ar: أكتب _صورة...

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: _Quit
ar: أ_خرج

en: _Undo
ar: ت_راجع

en: _Redo
ar: _كرّر

en: Cu_t
ar: _قصّ

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Paste
ar: أ_لصق

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Rotate 90 Mode
ar: وضع الاستدارة 90

en: Edit...
ar: حرّر...

en: Edit Text...
ar: حرّر النص...

en: Slot...
ar: شقّ...

en: Color...
ar: لون...

en: Line Width & Type...
ar: عرض و نوع الخط...

en: Fill Type...
ar: نوع الملء...

en: Symbol Translate...
ar: سحب الرمز...

en: Invoke Macro
ar: استدع ماكرو

en: Embed Component/Picture
ar: ضمّن المكون/الصورة

en: Unembed Component/Picture
ar: لا تضمّن المكون/الصورة

en: Update Component
ar: حدّث المكون

en: Show/Hide Inv Text
ar: أظهر/أخف النص الخفي

en: Copy into 1
ar: انسخ إلى 1

en: Copy into 2
ar: انسخ إلى 2

en: Copy into 3
ar: انسخ إلى 3

en: Copy into 4
ar: انسخ إلى 4

en: Copy into 5
ar: انسخ إلى 5

en: Cut into 1
ar: قص إلى 1

en: Cut into 2
ar: قص إلى 2

en: Cut into 3
ar: قص إلى 3

en: Cut into 4
ar: قص إلى 4

en: Cut into 5
ar: قص إلى 5

en: Paste from 1
ar: ألصق من 1

en: Paste from 2
ar: ألصق من 2

en: Paste from 3
ar: ألصق من 3

en: Paste from 4
ar: ألصق من 4

en: Paste from 5
ar: ألصق من 5

en: _Redraw
ar: أ_عد الرسم

en: _Pan
ar: ا_نتقل

en: Zoom _Box
ar: قرّب الم_ربع

en: Zoom _Extents
ar: قرّب مع شمل الا_متدادات

en: Zoom _In
ar: _قرّب

en: Zoom _Out
ar: _بعّد

en: Zoom _Full
ar: بعّد لل_حد الأقصى

en: _Dark color scheme
ar: مخطط ألوان _داكنة

en: _Light color scheme
ar: مخطط ألوان _فاتحة

en: _Manager...
ar: م_دير...

en: _Previous
ar: ال_سّابقة

en: _Next
ar: ال_تّالية

en: Ne_w
ar: _جديدة

en: _Close
ar: أ_غلق

en: _Discard
ar: أ_همل

en: _Component...
ar: م_كون...

en: _Net
ar: _شبكة

en: B_us
ar: نا_قل

en: _Attribute...
ar: _سمة...

en: _Text...
ar: _نص...

en: _Line
ar: _خط

en: _Box
ar: _إطار

en: C_ircle
ar: _دائرة

en: A_rc
ar: ق_وس

en: _Pin
ar: د_بوس

en: Pictu_re...
ar: _صورة...

en: _Down Schematic
ar: ا_نزل إلى المخطّط

en: Down _Symbol
ar: انزل إلى ال_رمز

en: _Up
ar: ا_صعد

en: D_ocumentation...
ar: ت_وثيق

en: _Attach
ar: أ_رفق

en: _Detach
ar: ا_فصل

en: Show _Value
ar: أظهر ال_قيمة

en: Show _Name
ar: أظهر ال_اسم

en: Show _Both
ar: أظهر الإ_ثنين

en: _Toggle Visibility
ar: _بدل الرؤية

en: _Find Specific Text...
ar: اب_حث عن نص معين...

en: _Hide Specific Text...
ar: أ_خف نصا معينا...

en: _Show Specific Text...
ar: أ_ظهر نصا معينا...

en: A_utonumber Text...
ar: _نص الترقيم الآلي...

en: _Text Size...
ar: حجم ال_نص...

en: Cycle _grid styles
ar: دوّر أنماط ال_شبيكة

en: Toggle _Snap On/Off
ar: شغل/أوقف ال_جذب

en: Snap Grid S_pacing...
ar: ت_باعد شبيكة الجذب...

en: Scale _up Grid Spacing
ar: _كبّر تباعد الشبيكة

en: Scale _down Grid Spacing
ar: _صغّر تباعد الشبيكة

en: Toggle _Outline/Box
ar: بدّل ال_حد الخارجي/الإطار

en: Toggle Net _Rubberband
ar: بدّل الشريط الم_طاطي للشبكة

en: Toggle _Magnetic Net
ar: وضع الشبكة الم_غناطيسية

en: Show _Log Window...
ar: أظهر نافذة ال_سجل...

en: Show _Coord Window...
ar: أظهر نافذة الم_علم...

en: gEDA Docu_mentation...
ar: تو_ثيق gEDA

en: gschem _FAQ...
ar: الأ_سئلة الأكثر شيوعا لـ gschem

en: gEDA _Wiki...
ar: _ويكي gEDA...

en: Component D_ocumentation...
ar: توثيق الم_كونات

en: _Hotkeys...
ar: مفاتيح _ساخنة

en: _About...
ar: _عن...

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Buffer
ar: م_خزن

en: _View
ar: _عرض

en: _Page
ar: _صفحة

en: _Add
ar: _أضف

en: Hie_rarchy
ar: تسلسل​_هرمي

en: A_ttributes
ar: _سمات

en: _Options
ar: _خيارات

en: _Help
ar: مساع_دة
