geda - en to bs translation catalogue (129 entries)

en: gEDA/gschem version %s%s.%s
bs: gEDA/gschem verzija %s%s.%s

en: Select Mode
bs: Režim izabiranja

en: Text Mode
bs: Tekstualni režim

en: Copy Mode
bs: Režim kopiranja

en: Move Mode
bs: Režim pomjeranja

en: Mirror Mode
bs: Režim ogledala

en: Zoom Box
bs: Okvir zooma

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Move
bs: Premjesti

en: Multiple Copy Mode
bs: Režim višestrukog kopiranja

en: Show Hidden
bs: Prikaži skriveno

en: Action
bs: Akcija

en: Stroke
bs: Potez

en: none
bs: ništa

en: Repeat/
bs: Ponovi/

en: OFF
bs: ISKLJ

en: NONE
bs: NIŠTA

en: New page created [%s]
bs: Nova strana kreirana [%s]

en: New Window created [%s]
bs: Novi prozor keriran [%s]

en: Delete
bs: Obriši

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Edit Text
bs: Izmijeni tekst

en: Color
bs: Boja

en: Rotate
bs: Rotiraj

en: Mirror
bs: Ogledalo

en: Lock
bs: Zaključaj

en: Unlock
bs: Otključaj

en: Translate
bs: Translacija

en: Update
bs: Ažuriraj

en: ShowHidden
bs: Prikaz skrivenih objekata

en: Pan
bs: Paniraj

en: Copy to clipboard
bs: Kopiraj na međuspremnik

en: Cut to clipboard
bs: Isijeci u međuspremnik

en: Paste from clipboard
bs: Umetni iz međuspremnika

en: Empty buffer
bs: Isprazni bafer

en: Copy 1
bs: Kopiraj 1

en: Copy 2
bs: Kopiraj 2

en: Copy 3
bs: Kopiraj 3

en: Copy 4
bs: Kopiraj 4

en: Copy 5
bs: Kopiraj 5

en: Cut 1
bs: Isijeci 1

en: Cut 2
bs: Isijeci 2

en: Cut 3
bs: Isijeci 3

en: Cut 4
bs: Isijeci 4

en: Cut 5
bs: Isijeci 5

en: Paste 1
bs: Umetni

en: Paste 2
bs: Umetni 2

en: Paste 3
bs: Umetni 3

en: Paste 4
bs: Umetni 4

en: Paste 5
bs: Umetni 5

en: Component
bs: Komponenta

en: Attribute
bs: Atribut

en: Net
bs: Mreža

en: Bus
bs: Sabirnica

en: Line
bs: Linija

en: Box
bs: Okvir

en: Circle
bs: Krug

en: Arc
bs: Luk

en: Searching for source [%s]
bs: Tražim izvor [%s]

en: Attach
bs: Priloži

en: Detach
bs: Odvoji

en: Execute Script...
bs: Izvrši Skriptu...

en: _New
bs: _Nova

en: _Open...
bs: _Otvori...

en: Open Recen_t
bs: O_tvori ranije

en: _Save
bs: _Snimi

en: Save _As...
bs: Snimi _kao...

en: Save All
bs: Snimi sve

en: _Revert
bs: _Vrati

en: _Print...
bs: _Štampaj...

en: Write _image...
bs: Piši sl_iku...

en: New Window
bs: Novi prozor

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: _Undo
bs: _Poništi

en: _Redo
bs: _Vrati

en: Cu_t
bs: _Isijeci

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: _Paste
bs: _Umetni

en: _Delete
bs: _Obriši

en: Rotate 90 Mode
bs: Režim rotacije 90 stepeni

en: Edit...
bs: Izmijeni...

en: Edit Text...
bs: Izmijeni tekst...

en: Color...
bs: Boja...

en: Copy into 1
bs: Kopiraj u 1

en: Copy into 2
bs: Kopiraj u 2

en: Copy into 3
bs: Kopiraj u 3

en: Copy into 4
bs: Kopiraj u 4

en: Copy into 5
bs: Kopiraj u 5

en: Cut into 1
bs: Isijeci u 1

en: Cut into 2
bs: Isijeci u 2

en: Cut into 3
bs: Isijeci u 3

en: Cut into 4
bs: Isijeci u 4

en: Cut into 5
bs: Isijeci u 5

en: Paste from 1
bs: Umetni iz 1

en: Paste from 2
bs: Umetni iz 2

en: Paste from 3
bs: Umetni iz 3

en: Paste from 4
bs: Umetni iz 4

en: Paste from 5
bs: Umetni iz 5

en: _Redraw
bs: _Reiscrtaj

en: Zoom _In
bs: _Uvećaj

en: Zoom _Out
bs: U_manji

en: Zoom _Full
bs: Puna _veličina

en: _Previous
bs: _Prethodna

en: _Next
bs: _Naredna

en: Ne_w
bs: No_va

en: _Close
bs: _Zatvori

en: _Component...
bs: _Kmponenta...

en: _Net
bs: _Mreža

en: B_us
bs: Sab_irnica

en: _Attribute...
bs: _Atribut...

en: _Text...
bs: _Tekst...

en: _Line
bs: _Linija

en: _Box
bs: _Kvadrat

en: C_ircle
bs: Krug

en: A_rc
bs: L_uk

en: Pictu_re...
bs: Sli_ka...

en: _Down Schematic
bs: _Dolje Shemu

en: Down _Symbol
bs: Doljen _Simbol

en: _Up
bs: _Gore

en: _About...
bs: _O programu...

en: _File
bs: _Datoteka

en: _Edit
bs: _Izmijeni

en: _Buffer
bs: _Bafer

en: _View
bs: _Pogled

en: _Page
bs: _Strana

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Hie_rarchy
bs: Hije_rarhija

en: _Options
bs: _Opcije

en: _Help
bs: _Pomoć
