geda - en to el translation catalogue (465 entries)

en: Object ~A is not included in the current gschem page.
el: Το αντικείμενο ~A δεν περιλαμβάνεται στην τρέχουσα gschem.

en: Invalid text name/value visibility ~A.
el: Μη έγκυρο όνομα/τιμή ορατότητας ~A.

en: Invalid size [%d] passed to text-size
el: Δόθηκε μη έγκυρο μέγεθος [%d] στο μέγεθος κειμένου

en: Invalid number of seconds [%d] passed to auto-save-interval
el: Δόθηκε μη έγκυρος αριθμός δευτερολέπτων [%d] στο διάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: Object ~A is not directly included in a page.
el: Το αντικείμενο ~A δεν περιλαμβάνεται άμεσα σε μια σελίδα.

en: Could not launch URI ~S: ~A
el: Αδυναμία εκτέλεσης URI ~S: ~A

en: gEDA/gschem version %s%s.%s
el: gEDA/gschem έκδοση %s%s.%s

en: gEDA/gschem comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; see COPYING for more details.
el: gEDA/gschem παρέχεται ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ. Δείτε το COPYING για περισσότερες πληροφορίες.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain
el: Αυτό είναι δωρεάν λογισμικό, και μπορείτε ελεύθερα να το αναδιανείμετε υπό συγκεκριμένους

en: conditions; please see the COPYING file for more details.
el: όρους. Παρακαλούμε δείτε το αρχείο COPYING για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Current locale settings: %s
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις τοπικότητας: %s

en: You must set the GEDADATA environment variable!
    
    gschem cannot locate its data files. You must set the GEDADATA
    environment variable to point to the correct location.
el: Πρέπει να ρυθμίσετε τη μεταβλητή περιβάλλοντος GEDADATA!
    
    Το gschem δεν μπορεί να εντοπίσει τα αρχεία δεδομένων του. Πρέπει να ρυθμίσετε τη 
    μεταβλητή περιβάλλοντος GEDADATA ώστε να δείχνει στη σωστή τοποθεσία.

en: Unknown end for line (%d)
el: Άγνωστο τέλος γραμμής (%d)

en: Select Mode
el: Λειτουργία Επιλογής

en: Component Mode
el: Λειτουργία στοιχείων

en: Text Mode
el: Λειτουργία κειμένου

en: Copy Mode
el: Λειτουργία αντιγραφής

en: Move Mode
el: Λειτουργία μετακίνησης

en: Rotate Mode
el: Λειτουργία περιστροφής

en: Mirror Mode
el: Λειτουργία καθρεπτισμού

en: Paste %d Mode
el: Λειτουργία επικόλλησης %d

en: Magnetic Net Mode
el: Λειτουργία μαγνητικού δικτύου

en: Net Mode
el: Λειτουργία δικτύου

en: Bus Mode
el: Λειτουργία διαύλου

en: Line Mode
el: Λειτουργία γραμμής

en: Box Mode
el: Λειτουργία κουτιού

en: Picture Mode
el: Λειτουργία εικόνας

en: Circle Mode
el: Λειτουργία κύκλου

en: Arc Mode
el: Λειτουργία τόξου

en: Pin Mode
el: Λειτουργία ακροδεκτών

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Multiple Copy
el: Πολλαπλή αντιγραφή

en: Multiple Copy Mode
el: Λειτουργία πολλαπλής αντιγραφής

en: Show Hidden
el: Εμφάνιση κρυφών

en: Action
el: Ενέργεια

en: none
el: κανένα

en: Repeat/
el: Επανάληψη/

en: NONE
el: ΚΑΝΕΝΑ

en: New page created [%s]
el: Δημιουργήθηκε νέα σελίδα [%s]

en: New Window created [%s]
el: Δημιουργήθηκε νέο παράθυρο [%s]

en: Failed to Save All
el: Απέτυχε η αποθήκευση όλων

en: Saved All
el: Αποθήκευση όλων

en: Closing Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Select objs first
el: Επιλέξτε αντικείμενα πρώτα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit pin type
el: Επεξεργασία τύπου ακροδέκτη

en: Edit Text
el: Επεξεργασία κειμένου

en: Slot
el: Υποδοχή

en: Color
el: Χρώμα

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Mirror
el: Καθρεπτισμός

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Embed
el: Ενσωμάτωση

en: Unembed
el: Αποενσωμάτωση

en: Update
el: Ενημέρωση

en: ShowHidden
el: ΕμφάνισηΚρυφών

en: Really revert page?
el: Σίγουρα επαναφορά σελίδας;

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Cut to clipboard
el: Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Empty buffer
el: Άδειασμα ενδιάμεσης μνήμης

en: Copy 1
el: Αντιγραφή 1

en: Copy 2
el: Αντιγραφή 2

en: Copy 3
el: Αντιγραφή 3

en: Copy 4
el: Αντιγραφή 4

en: Copy 5
el: Αντιγραφή 5

en: Cut 1
el: Αποκοπή 1

en: Cut 2
el: Αποκοπή 2

en: Cut 3
el: Αποκοπή 3

en: Cut 4
el: Αποκοπή 4

en: Cut 5
el: Αποκοπή 5

en: Paste 1
el: Επικόλληση 1

en: Paste 2
el: Επικόλληση 2

en: Paste 3
el: Επικόλληση 3

en: Paste 4
el: Επικόλληση 4

en: Paste 5
el: Επικόλληση 5

en: Component
el: Στοιχείο

en: Attribute
el: Γνώρισμα

en: Net
el: Δίκτυο

en: Bus
el: Δίαυλος

en: Line
el: Γραμμή

en: Box
el: Κουτί

en: Circle
el: Κύκλος

en: Arc
el: Τόξο

en: Pin
el: Ακροδέκτης

en: Searching for source [%s]
el: Αναζήτηση πηγής [%s]

en: Cannot find source [%s]
el: Αδυναμία εύρεσης πηγής [%s]

en: Searching for symbol [%s]
el: Αναζήτηση συμβόλου [%s]

en: Symbol is not a real file. Symbol cannot be loaded.
el: Το σύμβολο δεν είναι πραγματικό αρχείο. Το σύμβολο δεν μπορεί να φορτωθεί.

en: Cannot find any schematics above the current one!
el: Δεν μπορούν να βρεθούν σχεδιαγράμματα πάνω από το τρέχον!

en: Attach
el: Σύνδεση

en: Detach
el: Αποσύνδεση

en: ShowN
el: ΕμβάνισηΝ

en: ShowV
el: ΕμφάνισηV

en: ShowB
el: ΕμφάνισηΒ

en: Sorry but this is a non-functioning menu option
el: Λυπούμαστε αλλά αυτή είναι μία μη λειτουργική επιλογή μενού

en: Unknown type for box (fill)!
el: Άγνωστος τύπος κουτιού (γέμισμα)!

en: o_buffer_copy: Invalid buffer %i
el: o_buffer_copy: Μη έγκυρη ενδιάμεση μνήμη %i

en: o_buffer_cut: Invalid buffer %i
el: o_buffer_cut:  Μη έγκυρη ενδιάμεση μνήμη %i

en: Got an invalid buffer_number [o_buffer_paste_start]
el: Λήφθηκε μη έγκυρο buffer_number [o_buffer_paste_start]

en: Unknown type for circle (fill)!
el: Άγνωστος τύπος κύκλου (γέμισμα)!

en: Translating schematic [%d %d]
el: Μετάφραση σχεδιαγράμματος [%d %d]

en: Got an unexpected NULL in o_edit
el: Λήφθηκε απροσδόκητο NULL στο o_edit

en: Object already locked
el: Αντικείμενο ήδη κλειδωμένο

en: Object already unlocked
el: Αντικείμενο ήδη ξεκλείδωτο

en: Hidden text is now visible
el: Το κρυφό κείμενο είναι πλέον ορατό

en: Hidden text is now invisible
el: Το κρυφό κείμενο είναι πλέον αόρατο

en: Could not find symbol [%s] in library. Update failed.
el: Αδυναμία εύρεσης συμβόλου [%s] στη βιβλιοθήκη. Η ενημέρωση απέτυχε.

en: o_autosave_backups: Can't get the real filename of %s.
el: o_autosave_backups: Αδυναμία λήψης του πραγματικού ονόματος αρχείου για το %s.

en: Could NOT set previous backup file [%s] read-write
el: ΔΕΝ ήταν δυνατός ο ορισμός ανάγνωσης-εγγραφής για το προηγούμενο αντίγραφο ασφαλείας [%s]

en: Could NOT set backup file [%s] readonly
el: ΔΕΝ ήταν δυνατός ο ορισμός μόνο-ανάγνωσης για το αντίγραφο ασφαλείας [%s]

en: Could NOT save backup file [%s]
el: ΔΕΝ ήταν δυνατή η αποθήκευση του αντιγράφου ασφαλείας [%s]

en: ERROR: NULL object in o_move_end!
el: ERROR: Αντικείμενο NULL στο o_move_end!

en: Warning: Starting net at off grid coordinate
el: Προειδοποίηση: Το δίκτυο ξεκινάει από συντεταγμένη εκτός πλέγματος.

en: Warning: Ending net at off grid coordinate
el: Προειδοποίηση: Το δίκτυο τελειώνει σε συντεταγμένη εκτός πλέγματος.

en: Failed to load picture: %s
el: Αδυναμία φορτώματος εικόνας: %s

en: Picture
el: Εικόνα

en: Failed to replace pictures: %s
el: Αδυναμία αντικατάστασης εικόνων: %s

en: Slot attribute malformed
el: Το γνώρισμα υποδοχής είναι παραμορφωμένο

en: Slotting not allowed for this component
el: Οι υποδοχές δεν επιτρέπονται σε αυτό το στοιχείο

en: New slot number out of range
el: Νέος αριθμός υποδοχής εκτός εύρους

en: gEDA %s (g%.7s)
    Copyright (C) 1998-2012 gEDA developers
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under
    certain conditions. For details, see the file `COPYING', which is
    included in the gEDA distribution.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
el: gEDA %s (g%.7s)
    Πνευματικά δικαιώματα (C) 1998-2012 προγραμματιστές του gEDA
    Αυτό είναι δωρεάν λογισμικό, και μπορείτε να το αναδιανείμετε ελεύθερα υπό
    συγκεκριμένους όρους. Για λεπτομέρειες, δείτε το αρχείο `COPYING', το οποίο
    συμπεριλαμβάνεται στη διανομή του gEDA.
    Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, στα πλαίσια που επιτρέπει ο νόμος.

en: Got invalid show option; defaulting to show both
el: Λήφθηκε μη έγκυρη επιλογή εμφάνισης. Προεπιλεγμένη εμφάνιση και των δύο

en: ERROR: NULL object!
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αντικείμενο NULL!

en: Single Attribute Editor
el: Επεξεργαστής ενός γνωρίσματος

en: <b>Edit Attribute</b>
el: <b>Επεξεργασία γνωρίσματος</b>

en: <b>Add Attribute</b>
el: <b>Προσθήκη γνωρίσματος</b>

en: Name:
el: Όνομα:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Visible
el: Ορατό

en: Show Name Only
el: Εμφάνιση τιμής μόνο

en: Show Name & Value
el: Εμφάνιση ονόματος & τιμής

en: <b>Attach Options</b>
el: <b>Επιλογές σύνδεσης</b>

en: All
el: Όλα

en: Components
el: Στοιχεία

en: Nets
el: Δίκτυα

en: Replace existing attributes
el: Αντικατάσταση υπαρχόνων γνωρισμάτων

en: duplicate slot may cause problems: [symbolname=%s, number=%d, slot=%d]
el: οι διπλές υποδοχές μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα: [σύμβολο=%s, αριθμός=%d, υποδοχή=%d]

en: Diagonal
el: Διαγώνια

en: Top to bottom
el: Πάνω προς κάτω

en: Bottom to top
el: Κάτω προς πάνω

en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: File order
el: Σειρά αρχείων

en: <b>Scope</b>
el: <b>Σκοπός</b>

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Skip numbers found in:
el: Παράβλεψη αριθμών που βρίσκονται σε:

en: Selected objects
el: Επιλεγμένα αντικείμενα

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Whole hierarchy
el: Ολόκληρη η ιεραρχία

en: Overwrite existing numbers
el: Αντικατάσταση υπαρχόντων αριθμών

en: <b>Options</b>
el: <b>Επιλογές</b>

en: Starting number:
el: Αριθμός έναρξης:

en: Sort order:
el: Σειρά ταξινόμησης:

en: Remove numbers
el: Αφαίρεση αριθμών

en: <b>Invalid schematic on clipboard.</b>
    
    An error occurred while inserting clipboard data: %s.
el: <b>Μη έγκυρο σχεδιάγραμμα στο πρόχειρο.</b>
    
    Συνέβη ένα σφάλμα κατά τη διάρκεια εισαγωγής τω δεδομένων προχείρου: %s.

en: Clipboard insertion failed
el: Η εισαγωγή από το πρόχειρο απέτυχε

en: Could not allocate the color %s!
el: Αδυναμία εντοπισμού χρώματος %s!

en: black
el: μαύρο

en: white
el: άσπρο

en: Could not allocate display color %i!
el: Αδυναμία εντοπισμού χρώματος εμφάνισης %i!

en: Could not allocate outline color %i!
el: Αδυναμία εντοπισμού χρώματος περιγράμματος %i!

en: Tried to get an invalid color: %d
el: Προσπάθεια εισαγωγής μη έγκυρου χρώματος: %d

en: Tried to get an invalid outline color: %d
el: Προσπάθεια εισαγωγής μη έγκυρου χρώματος περιγράμματος: %d

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Name
el: Όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: Default behavior - reference component
el: Προκαθορισμένη συμπεριφορά - στοιχείο αναφοράς

en: Embed component in schematic
el: Ενσωμάτωση στοιχείου στο σχεδιάγραμμα

en: Include component as individual objects
el: Συμπερίληψη του στοιχείου ως ξεχωριστά αντικείμενα

en: Select Component...
el: Επιλογή στοιχείου...

en: In Use
el: Σε χρήση

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Attributes
el: Γνωρίσματα

en: Text Entry...
el: Εισαγωγή κειμένου...

en: Enter text, click apply,
    move cursor into window, click to place text.
    Middle button to rotate while placing.
el: Εισάγετε το κείμενο, πατήστε εφαρμογή, μετακινήστε τον δείκτη μέσα 
    στο παράθυρο, κάντε κλικ για να τοποθετήσετε το κείμενο.
    Μεσαίο κουμπί για περιστροφή.

en: Upper Left
el: Πάνω αριστερά

en: Upper Middle
el: Πάνω μέση

en: Upper Right
el: Πάνω δεξιά

en: Middle Left
el: Μέση αριστερά

en: Middle Middle
el: Μέση μέση

en: Middle Right
el: Μέση δεξιά

en: Lower Left
el: Κάτω αριστερά

en: Lower Middle
el: Κάτω μέση

en: Lower Right
el: Κάτω δεξιά

en: Edit Text Properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων κειμένου

en: <b>Text Content</b>
el: <b>Περιεχόμενο κειμένου</b>

en: <b>Text Properties</b>
el: <b>Ιδιότητες κειμένου</b>

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Alignment:
el: Στοίχιση:

en: Solid
el: Συμπαγές

en: Dotted
el: Με τελείες

en: Dashed
el: Με παύλες

en: Center
el: Κέντρο

en: Phantom
el: Φάντασμα

en: *unchanged*
el: *χωρίς αλλαγές*

en: Edit Line Width & Type
el: Επεξεργασία πλάτους & τύπου γραμμής

en: Type:
el: Τύπος:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Dash Length:
el: Μήκος παύλας:

en: Dash Space:
el: Κενό παύλας:

en: Hollow
el: Κοίλωμα

en: Filled
el: Γεμισμένο

en: Edit Fill Type
el: Επεξεργασία τύπου γεμίσματος

en: Fill Type:
el: Τύπος γεμίσματος

en: Line Width:
el: Πλάτος γραμμής:

en: Angle 1:
el: Γωνία 1:

en: Angle 2:
el: Γωνία 2:

en: Arc Params
el: Παράμετροι τόξου

en: Arc Radius:
el: Διάμετρος τόξου:

en: Start Angle:
el: Γωνία εκκίνησης:

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: Enter new text size:
el: Εισάγετε το νέο μέγεθος κειμένου:

en: Edit slot number
el: Επεξεργασία αριθμού υποδοχής

en: Edit slot number:
el: Επεξεργασία αριθμού υποδοχής:

en: About gschem
el: Σχετικά με το gschem

en: gEDA: GPL Electronic Design Automation
el: gEDA: Ηλεκτρονικός Αυτοματισμός Σχεδίασης GPL

note: TRANSLATORS: "ChangeLog" is a literal filename; please don't translate it.
en: Copyright © 1998-2012 Ales Hvezda <ahvezda@geda.seul.org>
    Copyright © 1998-2012 gEDA Contributors (see ChangeLog for details)
el: Πνευματικά δικαιώματα © 1998-2012 Ales Hvezda <ahvezda@geda.seul.org>
    Πνευματικά δικαιώματα © 1998-2012 προγραμματιστές του gEDA (δείτε το ChangeLog για λεπτομέρειες)

en: Coords
el: Συντεταγμένες

en: Screen
el: Οθόνη

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Net endpoint
el: Τερματικό σημείο δικτύου

en: Graphic
el: Γραφικό

en: Grid point
el: Σημείο πλέγματος

en: Detached attribute
el: Αποσυνδεδεμένο γνώρισμα

en: Text
el: Κείμενο

en: Selection
el: Επιλογή

en: Output background
el: Παρασκήνιο εξόδου

en: Net junction
el: Διασταύρωση δικτύου

en: Unknown
el: 'Αγνωστο

en: ERROR: NULL object in color_edit_dialog_apply!
el: ERROR: Αντικείμενο NULL στο color_edit_dialog_apply!

en: Color Edit
el: Επεξεργασία χρώματος

en: Object color:
el: Χρώμα αντικειμένου:

en: Hotkeys
el: Γρήγορα Πλήκτρα

en: Find Text
el: Εύρεση κειμένου

en: Text to find:
el: Κείμενο προς εύρεση:

en: Hide Text
el: Απόκρυψη κειμένου

en: Hide text starting with:
el: Απόκρυψη κειμένου που ξεκινάει με:

en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Show text starting with:
el: Εμφάνιση κειμένου που ξεκινάει με:

en: S_elect the schematics you want to save:
el: _Επιλέξετε τα σχεδιαγράμματα που θέλετε να αποθηκεύσετε:

en: Save the changes to schematic "%s" before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο σχεδιάγραμμα "%s" πριν το κλείσιμο;

en: There are %d schematics with unsaved changes. Save changes before closing?
el: Υπάρχουν %d σχεδιαγράμματα χωρίς αποθηκευμένες αλλαγές. Να αποθηκευτούν οι αλλαγές πριν το κλείσιμο;

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, όλες οι αλλαγές θα χαθούν μόνιμα.

en: _Close without saving
el: _Κλείσιμο χωρίς αποθήκευση

en: <span weight="bold" size="larger">The input attribute "%s" is invalid
    Please correct in order to continue</span>
    
    The name and value must be non-empty.
    The name cannot end with a space.
    The value cannot start with a space.
el: <span weight="bold" size="larger">Το γνώρισμα εισόδου "%s" δεν είναι έγκυρο
    Παρακαλούμε διορθώστε το για να συνεχίσετε</span>
    
    Το όνομα και η τιμή δεν πρέπει να είναι κενά.
    Το όνομα δεν μπορεί να τελειώνει με κενό.
    Η τιμή δεν μπορεί να ξεκινάει με κενό.

en: Invalid Attribute
el: Μη έγκυρο γνώρισμα

en: Pin type
el: Τύπος ακροδέκτη

en: Net pin
el: Ακροδέκτης δικτύου

en: Bus pin (graphical)
el: Ακροδέκτης διαύλου (γραφικός)

en: Schematics
el: Σχεδιαγράμματα

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Schematics and symbols
el: Σχεδιαγράμματα και σύμβολα

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: The selected file `%s' already exists.
    
    Would you like to overwrite it?
el: Το επιλεγμένο αρχείο `%s' υπάρχει ήδη.
    
    Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Overwrite file?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: Save cancelled on user request
el: Αποθήκευση ακυρώθηκε με αίτημα του χρήστη

en: x_image_lowlevel: Unable to write eps file %s.
el: x_image_lowlevel: Αδυναμία εγγραφής του αρχείου eps %s.

en: x_image_lowlevel: Unable to write %s file %s.
el: x_image_lowlevel: Αδυναμία εγγραφής του αρχείου %s %s.

en: There was the following error when saving image with type %s to filename:
    %s
    
    %s.
el: Παρουσιάστηκε το ακόλουθο σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας τύπου %s στο όνομα αρχείου:
    %s
    
    %s.

en: Wrote color image to [%s] [%d x %d]
el: Εγγράφηκε έγχρωμη εικόνα στο [%s] [%d x %d]

en: Wrote black and white image to [%s] [%d x %d]
el: Εγγράφηκε ασπρόμαυρη εικόνα στο [%s] [%d x %d]

en: x_image_lowlevel: Unable to get pixbuf from gschem's window.
el: x_image_lowlevel: Αδυναμία λήψης pixbuf από το παράθυρο του gschem.

en: Width x Height
el: Πλάτος x Ύψος

en: Image type
el: Τύπος εικόνας

en: Write image...
el: Εγγραφή εικόνας...

en: ** Invalid UTF-8 in log message. See stderr or gschem.log.
el: ** Μη έγκυρο UTF-8 σε μήνυμα καταγραφής. Δείτε την καταγραφή του stderr ή του gschem.

en: Status
el: Κατάσταση

en: /Add Net
el: /Προσθήκη δικτύου

en: /Add Attribute...
el: /Προσθήκη γνωρίσματος...

en: /Add Component...
el: /Προσθήκη στοιχείου...

en: /Add Bus
el: /Προσθήκη διαύλου

en: /Add Text
el: /Προσθήκη κειμένου

en: /Select
el: /Επιλογή

en: /Edit...
el: /Επεξεργασία...

en: /Edit pin type...
el: /Επεξεργασία τύπου ακροδέκτη...

en: /Copy
el: /Αντιγραφή

en: /Move
el: /Μετακίνηση

en: /Delete
el: /Διαγραφή

en: /Down Schematic
el: /Κάτω σχεδιάγραμμα

en: /Down Symbol
el: /Κάτω σύμβολο

en: /Up
el: /Πάνω

en: Tried to set the sensitivity on non-existent menu item '%s'
el: Προσπάθεια ρύθμισης ευαισθησίας σε ανύπαρκτο αντικείμενο μενού '%s'

en: Popup_menu_item_factory doesn't exist!
el: Το Popup_menu_item_factory δεν υπάρχει!

en: Tried to set the sensitivity on a non-existent popup menu_item
el: Προσπάθεια ρύθμισης ευαισθησίας σε ανύπαρκτο αντικείμενο αναδυόμενου μενού

en: The operating system is out of memory or resources.
el: Το λειτουργικό σύστημα είναι εκτός ορίων μνήμης ή πηγών.

en: %s failed to launch URI
el: %s απέτυχε να εκτελέσει το URI

en: Attributes with empty name are not allowed. Please set a name.
el: Γνωρίσματα με κενό όνομα δεν επιτρέπονται. Παρακαλούμε ορίστε ένα όνομα.

en: Show Value only
el: Εμφάνιση τιμής μόνο

en: Show Name only
el: Εμφάνιση ονόματος μόνο

en: Promote
el: Προώθηση

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Edit Attributes
el: Επεξεργασία γνωρισμάτων

en: Show inherited attributes
el: Εμφάνιση κληρονομημένων γνωρισμάτων

en: Add Attribute
el: Προσθήκη γνωρίσματος

en: New Page
el: Νέα σελίδα

en: Open Page...
el: Άνοιγμα σελίδας...

en: Save Page
el: Αποθήκευση σελίδας

en: Close Page
el: Κλείσιμο σελίδας

en: Page Manager
el: Διαχειριστής σελίδων

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Changed
el: Τροποποιήθηκε

en: Right click on the filename for more options...
el: Δεξί κλικ στο όνομα αρχείου για περισσότερες επιλογές...

en: Preview Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη προεπισκόπησης

en: Select PostScript Filename...
el: Επιλογή ονόματος αρχείου PostScript...

en: Current Window
el: Τρέχον παράθυρο

en: Landscape
el: Οριζόντια

en: Portrait
el: Κάθετα

en: Print...
el: Εκτύπωση...

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Output paper size:
el: Μέγεθος χαρτιού εξόδου:

en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

en: Destination
el: Προορισμός

en: File:
el: Αρχείο:

en: Command:
el: Εντολή:

en: No print destination specified
el: Δεν ορίστηκε προορισμός εκτύπωσης

en: Cannot print current schematic to [%s]
el: Αδυναμία εκτύπωσης τρέχοντος σχεδιαγράμματος στο [%s]

en: Error printing to file '%s'
    Check the log window for more information
el: Σφάλμα κατά την εκτύπωση του αρχείου '%s'
    Δείτε το παράθυρο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες

en: Printed current schematic to [%s]
el: Το τρέχον σχεδιάγραμμα εκτυπώθηκε στο [%s]

en: ERROR: %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: %s

en: %s
    
    The gschem log may contain more information.
el: %s
    
    Η καταγραφή του gschem μπορεί να περιέχει περισσότερες πληροφορίες.

en: Cannot load gschem configuration.
el: Δεν είναι δυνατό το φόρτωμα των ρυθμίσεων του gschem.

en: Execute Script...
el: Εκτέλεση σεναρίου...

en: Couldn't allocate gc
el: Αδυναμία εντοπισμού του gc

en: New
el: Νέο

en: New file
el: Νέο αρχείο

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save file
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo last operation
el: Αναίρεση τελευταίας ενέργειας

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo last undo
el: Ακύρωση τελευταίας αναίρεσης

en: Add component...
    Select library and component from list, move the mouse into main window, click to place
    Right mouse button to cancel
el: Προσθήκη στοιχείου...
    Επιλέξτε βιβλιοθήκη και στοιχείο από τη λίστα, μετακινείστε το ποντίκι στο βασικό παράθυρο, κάντε κλικ για τοποθέτηση
    Δεξί κλικ για ακύρωση

en: Add nets mode
    Right mouse button to cancel
el: Λειτουργία προσθήκης δικτύου
    Δεξί κλικ για ακύρωση

en: Add buses mode
    Right mouse button to cancel
el: Λειτουργία προσθήκης διαύλου
    Δεξί κλικ για ακύρωση

en: Add Text...
el: Προσθήκη κειμένου...

en: Select
el: Επιλογή

en: Select mode
el: Λειτουργία επιλογής

en: Evaluate:
el: Εκτίμηση:

en: Repeat/none
el: Επανάληψη/κανένα

en: Menu/Cancel
el: Μενού/Άκυρο

en: Loading schematic [%s]
el: Φόρτωμα σχεδιαγράμματος [%s]

en: <b>An error occurred while loading the requested file.</b>
    
    Loading from '%s' failed: %s. The gschem log may contain more information.
el: <b>Συνέβη ένα σφάλμα κατά το φόρτωμα του αρχείου που ζητήθηκε.</b>
    
    Το φόρτωμα από '%s' απέτυχε: %s. Η καταγραφή του gschem μπορεί να περιέχει περισσότερες πληροφορίες.

en: Failed to load file
el: Αποτυχία φορτώματος αρχείου

en: New file [%s]
el: Νέο αρχείο [%s]

en: Could NOT save page [%s]
el: ΔΕΝ ήταν δυνατή η αποθήκευση της σελίδας [%s]

en: Error while trying to save
el: Σφάλμα κατά την προσπάθεια αποθήκευσης

en: Failed to save file
el: Αποτυχία αποθήκευσης αρχείου

en: Saved as [%s]
el: Αποθηκεύτηκε ως [%s]

en: Saved [%s]
el: Αποθηκεύτηκε [%s]

en: Saved
el: Αποθηκεύτηκε

en: Closing [%s]
el: Κλείσιμο [%s]

en: gEDA Schematic Editor
el: Επεξεργαστής Σχεδιαγραμμάτων gEDA

en: Create and edit electrical schematics and symbols with gschem
el: Δημιουργείστε και επεξεργαστείτε ηλεκτρικά σχεδιαγράμματα και σύμβολα με το gschem

en: _New
el: _Νέο

en: _Open...
el: _Άνοιγμα...

en: Open Recen_t
el: Άνοιγμα _προσφάτου

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _ως...

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

en: _Revert
el: _Επαναφορά

en: _Print...
el: Ε_κτύπωση...

en: Write _image...
el: Ε_γγραφή εικόνας...

en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: _Close Window
el: _Κλείσιμο παραθύρου

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: _Redo
el: Ε_παναφορά

en: Cu_t
el: Α_ποκοπή

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Deselect
el: Αποεπιλογή

en: Rotate 90 Mode
el: Λειτουργία περιστροφής 90

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Edit Text...
el: Επεξεργασία κειμένου...

en: Slot...
el: Υποδοχή...

en: Color...
el: Χρώμα...

en: Line Width & Type...
el: Πλάτος & τύπος γραμμής...

en: Fill Type...
el: Τύπος γεμίσματος...

en: Symbol Translate...
el: Μετάφραση συμβόλου...

en: Embed Component/Picture
el: Ενσωμάτωση στοιχείου/εικόνας

en: Unembed Component/Picture
el: Αποενσωμάτωση στοιχείου/εικόνας

en: Update Component
el: Ενημέρωση στοιχείου

en: Copy into 1
el: Αντιγραφή σε 1

en: Copy into 2
el: Αντιγραφή σε 2

en: Copy into 3
el: Αντιγραφή σε 3

en: Copy into 4
el: Αντιγραφή σε 4

en: Copy into 5
el: Αντιγραφή σε 5

en: Cut into 1
el: Αποκοπή σε 1

en: Cut into 2
el: Αποκοπή σε 2

en: Cut into 3
el: Αποκοπή σε 3

en: Cut into 4
el: Αποκοπή σε 4

en: Cut into 5
el: Αποκοπή σε 5

en: Paste from 1
el: Επικόλληση από 1

en: Paste from 2
el: Επικόλληση από 2

en: Paste from 3
el: Επικόλληση από 3

en: Paste from 4
el: Επικόλληση από 4

en: Paste from 5
el: Επικόλληση από 5

en: _Redraw
el: _Επανασχεδίαση

en: _Dark color scheme
el: Σχήμα _σκοτεινών χρωμάτων

en: _Light color scheme
el: Σχήμα _φωτεινών χρωμάτων

en: _Manager...
el: _Διαχειριστής...

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: Ne_w
el: _Νέο

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Component...
el: _Στοιχείο...

en: _Net
el: _Δίκτυο

en: B_us
el: Δ_ίαυλος

en: _Attribute...
el: _Γνώρισμα...

en: _Text...
el: _Κείμενο...

en: _Line
el: _Γραμμή

en: _Box
el: _Κουτί

en: C_ircle
el: _Κύκλος

en: A_rc
el: _Τόξο

en: _Pin
el: _Ακροδέκτης

en: Pictu_re...
el: _Εικόνα...

en: _Down Schematic
el: _Κάτω σχεδιάγραμμα

en: Down _Symbol
el: Κάτω _σύμβολο

en: _Up
el: _Πάνω

en: D_ocumentation...
el: _Τεκμηρίωση...

en: _Attach
el: _Σύνδεση

en: _Detach
el: _Αποσύνδεση

en: Show _Value
el: Εμφάνιση _τιμής

en: Show _Name
el: Εμφάνιση _ονόματος

en: Show _Both
el: Εμφάνιση _και των δύο

en: _Toggle Visibility
el: Εναλλαγή ορατότητας

en: _Find Specific Text...
el: _Εύρεση συγκεκριμένου κειμένου...

en: _Hide Specific Text...
el: _Απόκρυψη συγκεκριμένου κειμένου...

en: _Show Specific Text...
el: _Εμφάνιση συγκεκριμένου κειμένου...

en: _Text Size...
el: _Μέγεθος κειμένου...

en: Toggle _Outline/Box
el: Εναλλαγή _περιγράμματος/κουτιού

en: Toggle _Magnetic Net
el: Εναλλαγή _μαγνητικού δικτύου

en: Show _Log Window...
el: Εμφάνιση παραθύρου καταγραφής...

en: Show _Coord Window...
el: Εμφάνιση παραθύρου συντεταγμένων...

en: gEDA Docu_mentation...
el: _Τεκμηρίωση gEDA...

en: gschem _FAQ...
el: _Συχνές ερωτήσεις gschem...

en: Component D_ocumentation...
el: Τεκμηρίωση _στοιχείων

en: _Hotkeys...
el: _Γρήγορα πλήκτρα

en: _About...
el: _Σχετικά...

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Buffer
el: _Ενδιάμεση μνήμη

en: _View
el: _Προβολή

en: _Page
el: _Σελίδα

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: Hie_rarchy
el: _Ιεραρχία

en: A_ttributes
el: _Γνωρίσματα

en: _Options
el: _Επιλογές

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Invalid text alignment ~A.
el: Μη έγκυρη στοίχιση κειμένου ~A.

en: No documentation found
el: Δε βρέθηκε τεκμηρίωση

en: ~S is not a valid key combination.
el: Το ~S δεν είναι έγκυρος συνδιασμός πλήκτρων.
