geda - en to ja translation catalogue (299 entries)

en: Zoom too small!  Cannot zoom further.
ja: これ以上ズームできません。

en: Invalid zoomfactor [%d] passed to %s
ja: 無効な拡大率[%d]が%sに指定されました。

en: Invalid size [%d] passed to text-size
ja: 無効なサイズ[%d]がtext-sizeに指定されました。

en: Invalid size [%d] passed to snap-size
ja: 無効なサイズ[%d]がsnap-sizeに指定されました。

en: Invalid num levels [%d] passed to undo-levels
ja: 無効なアンドゥレベル[%d]がundo-levelsに指定されました。

en: Invalid size [%d] passed to bus-ripper-size
ja: 無効なサイズ[%d]がbus-ripperに指定されました。

en: gEDA/gschem comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; see COPYING for more details.
ja: gEDA/gschemは完全に無保証で提供されます。詳しくはCOPYINGファイルをご覧ください。

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain
ja: これはフリーソフトウェアであり、ある条件の下で再頒布することが奨励されています。

en: conditions; please see the COPYING file for more details.
ja: 詳しくはCOPYINGファイルをご覧ください。

en: This is the MINGW32 port.
ja: MIGW32版です。

en: Read init scm file [%s]
ja: 初期化scmファイルを読み込んでいます。[%s]

en: Failed to read init scm file [%s]
ja: 初期化scmファイルの読み込みに失敗。[%s]

en: Unknown end for line (%d)
ja: 不明な線の先端(%d)

en: Select Mode
ja: 選択モード

en: Component Mode
ja: 部品モード

en: Text Mode
ja: ネットモード

en: Copy Mode
ja: コピーモード

en: Move Mode
ja: 移動モード

en: Rotate Mode
ja: 回転モード

en: Mirror Mode
ja: 反転モード

en: Zoom Box
ja: 拡大

en: Pan Mode
ja: パンモード

en: Paste %d Mode
ja: ペースト%dモード

en: Net Mode
ja: ネットモード

en: Bus Mode
ja: バスモード

en: Line Mode
ja: 線モード

en: Box Mode
ja: ボックスモード

en: Circle Mode
ja: 円モード

en: Arc Mode
ja: 円弧モード

en: Pin Mode
ja: ピンモード

en: Copy
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Multiple Copy Mode
ja: 複数コピーモード

en: Show Hidden
ja: 隠しテキスト表示

en: Snap Off
ja: スナップ・オフ

en: Action
ja: アクション

en: Stroke
ja: ストローク

en: none
ja: なし

en: Repeat/
ja: 繰り返し/

en: Saved All
ja: すべて保存

en: Closing Window
ja: ウィンドウを閉じています。

en: Select objs first
ja: まずオブジェクトを選択してください。

en: Delete
ja: 削除

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Text
ja: テキスト編集

en: Slot
ja: スロット

en: Color
ja: 色

en: Rotate
ja: 回転

en: Mirror
ja: 反転

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Translate
ja: 転送

en: WARNING: Do not translate with snap off!
ja: 警告:スナップ・オフで転送しないでください!

en: WARNING: Turning snap on and continuing with translate.
ja: 警告:スナップをオンしてから転送してください。

en: WARNING: Snap grid size is not equal to 100!
ja: 警告:グリッドサイズが100ではありません!

en: WARNING: If you are translating a symbol to the origin, the snap grid size should be set to 100
ja: 警告:原点へ転送するときはスナップのグリッドサイズを
    100に設定してください。

en: Embed
ja: 組み込み

en: Unembed
ja: 組み込み解除

en: Update
ja: 更新

en: ShowHidden
ja: 隠しテキスト表示

en: Pan
ja: パン

en: Empty buffer
ja: バッファが空です。

en: Copy 1
ja: コピー1

en: Copy 2
ja: コピー2

en: Copy 3
ja: コピー3

en: Copy 4
ja: コピー4

en: Copy 5
ja: コピー5

en: Cut 1
ja: カット1

en: Cut 2
ja: カット2

en: Cut 3
ja: カット3

en: Cut 4
ja: カット4

en: Cut 5
ja: カット5

en: Paste 1
ja: ペースト1

en: Paste 2
ja: ペースト 2

en: Paste 3
ja: ペースト 3

en: Paste 4
ja: ペースト 4

en: Paste 5
ja: ペースト 5

en: Component
ja: 部品

en: Attribute
ja: アトリビュート

en: Net
ja: ネット

en: Bus
ja: バス

en: Line
ja: 線

en: Box
ja: ボックス

en: Circle
ja: 円

en: Arc
ja: 円弧

en: Pin
ja: ピン

en: Searching for source [%s]
ja: ソース検索中[%s]

en: Cannot find source [%s]
ja: ソースが見付かりません。[%s]

en: Searching for symbol [%s]
ja: シンボル検索中[%s]

en: Attach
ja: アタッチ

en: Detach
ja: アタッチ解除

en: ShowN
ja: N表示

en: ShowV
ja: 表示V

en: ShowB
ja: 表示B

en: VisToggle
ja: 表示切替え

en: Sorry but this is a non-functioning menu option
ja: 機能しないメニューオプションです。

en: Grid OFF
ja: グリッド・オフ

en: Snap OFF (CAUTION!)
ja: スナップ・オフ(注意!)

en: Snap ON
ja: スナップ・オン

en: Rubber band OFF
ja: ラバーバンド・オフ

en: Rubber band ON
ja: ラバーバンド・オン

en: Unknown type for box (fill)!
ja: 不明なボックスの種類(塗りつぶし)!

en: Unknown type for circle (fill)!
ja: 不明な円の種類(塗りつぶし)!

en: Translating schematic [%d %d]
ja: スケマチックを転送しています。[%d %d]

en: Hidden text is now visible
ja: 隠しテキストが表示されました。

en: Hidden text is now invisible
ja: 隠しテキストが非表示になりました。

en: Slot attribute malformed
ja: スロットアトリビュートが変です。

en: numslots attribute missing
ja: スロット番号がありません。

en: Slotting not allowed for this component
ja: この部品にスロットは許可されていません。

en: New slot number out of range
ja: スロット番号が範囲を越えています。

en: Undo/Redo disabled in rc file
ja: アンドゥ/リドゥはrcファイルで無効に設定されています。

en: Single Attribute Editor
ja: シングルアトルビュートエディタ

en: Name:
ja: 名前:

en: Value:
ja: 値:

en: Visible
ja: 表示

en: Show Value Only
ja: 値のみ表示

en: Show Name Only
ja: 名前のみ表示

en: Show Name & Value
ja: 名前と値を表示

en: All
ja: すべて

en: Components
ja: 部品

en: Nets
ja: ネット

en: Autonumber text
ja: オートナンバーテキスト

en: Could not allocate the color %s!
ja: 指定できない色[%s]です!

en: black
ja: 黒

en: white
ja: 白

en: Tried to get an invalid color: %d
ja: 無効な色の指定です。 : %d

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Select Component...
ja: 部品選択...

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Attributes
ja: アトリビュート

en: Text Entry...
ja: テキスト...

en: Enter text, click apply,
    move cursor into window, click to place text.
    Middle button to rotate while placing.
ja: テキストを入力し、クリックしてください。
    ウィンドウ内でクリックするとテキストを配置します。
    中ボタンで回転します。

en: Upper Left
ja: 上 左

en: Upper Middle
ja: 上 中央

en: Upper Right
ja: 上 右

en: Middle Left
ja: 中央 左

en: Middle Middle
ja: 中央 中央

en: Middle Right
ja: 中央 右

en: Lower Left
ja: 下 左

en: Lower Middle
ja: 下 中央

en: Lower Right
ja: 下 右

en: Solid
ja: 実線

en: Dotted
ja: 点線

en: Dashed
ja: 破線

en: Center
ja: 中央

en: Phantom
ja: ファントム

en: Edit Line Width & Type
ja: 線種と幅編集

en: Hollow
ja: 空洞

en: Filled
ja: 塗りつぶし

en: Mesh
ja: メッシュ

en: Hatch
ja: ハッチ

en: Edit Fill Type
ja: 塗りつぶしを編集

en: Arc Params
ja: 円弧パラメータ

en: Offset to translate?
    (0 for origin)
ja: 転送しますか?
    (0で原点)

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Edit slot number
ja: スロット番号編集

en: Coords
ja: 座標

en: Screen
ja: スクリーン

en: World
ja: ワールド

en: Text
ja: テキスト

en: Color Edit
ja: 色編集

en: Text to find:
ja: 検索テキスト

en: descend into hierarchy
ja: 下の階層も検索

en: Hide text starting with:
ja: 隠しテキスト

en: Show text starting with:
ja: テキスト

en: Open...
ja: 開く...

en: Wrote color image to [%s] [%d x %d]
ja: カラーイメージを出力しました。[%s] [%d x %d]

en: Wrote black and white image to [%s] [%d x %d]
ja: 白黒イメージを出力しました。[%s] [%d x %d]

en: Status
ja: ステータス

en: Show Value only
ja: 値のみ表示

en: Show Name only
ja: 名前のみ表示

en: Edit Attributes
ja: アトリビュート編集

en: Vis?
ja: 表示

en: N
ja: 名前

en: V
ja: 値

en: New Page
ja: 新規ページ

en: Open Page...
ja: 開く...

en: Save Page
ja: 保存

en: Close Page
ja: 閉じる

en: Discard Page
ja: 破棄

en: Page Manager
ja: ページマネージャ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Current Window
ja: 現在のウィンドウ

en: Landscape
ja: ランドスケープ

en: Portrait
ja: ポートレイト

en: Print...
ja: 印刷...

en: Cannot print current schematic to [%s]
ja: 現在のスケマチックを印刷できません。[%s]

en: Printed current schematic to [%s]
ja: 現在のスケマチックを印刷しました。[%s]

en: Execute Script...
ja: スクリプト実行...

en: Executing guile script [%s]
ja: guileスクリプトを実行しています。[%s]

en: New
ja: 新規

en: New file
ja: 新規ファイル

en: Open
ja: 開く

en: Open file...
ja: ファイルを開く...

en: Save
ja: 保存

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Undo
ja: アンドゥ

en: Undo last operation
ja: アンドゥ

en: Redo
ja: リドゥ

en: Redo last undo
ja: リドゥ

en: Add component...
    Select library and component from list, move the mouse into main window, click to place
    Right mouse button to cancel
ja: 部品追加...
    ライブラリから部品を選択し、メインウィンドウで
    クリックすると、配置します。
    右ボタンでキャンセルします。

en: Add nets mode
    Right mouse button to cancel
ja: ネット追加モード
    右ボタンでキャンセル

en: Add buses mode
    Right mouse button to cancel
ja: バス追加モード
    右ボタンでキャンセル

en: Add Text...
ja: テキスト追加...

en: Select
ja: 選択

en: Select mode
ja: 選択モード

en: Pick
ja: ピック

en: Repeat/none
ja: 繰り返し/なし

en: Menu/Cancel
ja: メニュー/キャンセル

en: Pan/Cancel
ja: パン/キャンセル

en: Loading schematic [%s]
ja: スケマチックを読み込んでいます。[%s]

en: Error while trying to save
ja: 保存中にエラー発生

en: Saved [%s]
ja: 保存しました。[%s]

en: Saved
ja: 保存しました。

en: Discarding page [%s]
ja: ページを破棄しています。[%s]

en: Closing [%s]
ja: 閉じています。[%s]

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open Recen_t
ja: 最近使用したファイル(_T)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save All
ja: すべて保存

en: _Revert
ja: 再読み込み(_R)

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Write _image...
ja: 画像として保存(_I)...

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Rotate 90 Mode
ja: 90度回転モード

en: Edit...
ja: 編集...

en: Edit Text...
ja: テキスト編集...

en: Slot...
ja: スロット...

en: Color...
ja: 色...

en: Line Width & Type...
ja: 線種と幅...

en: Fill Type...
ja: 塗りつぶし種類...

en: Symbol Translate...
ja: シンボル転送...

en: Invoke Macro
ja: マクロの実行

en: Embed Component/Picture
ja: 画像・コンポーネントの埋め込み

en: Unembed Component/Picture
ja: 画像・コンポーネントの埋め込み解除

en: Update Component
ja: 部品更新

en: Show/Hide Inv Text
ja: テキスト表示/非表示

en: Copy into 1
ja: コピー1

en: Copy into 2
ja: コピー2

en: Copy into 3
ja: コピー3

en: Copy into 4
ja: コピー4

en: Copy into 5
ja: コピー5

en: Cut into 1
ja: カット1

en: Cut into 2
ja: カット2

en: Cut into 3
ja: カット3

en: Cut into 4
ja: カット4

en: Cut into 5
ja: カット5

en: Paste from 1
ja: ペースト1

en: Paste from 2
ja: ペースト2

en: Paste from 3
ja: ペースト3

en: Paste from 4
ja: ペースト4

en: Paste from 5
ja: ペースト5

en: _Redraw
ja: 再描画

en: _Pan
ja: パン

en: Zoom _Box
ja: ズームボックス

en: Zoom _Extents
ja: 回路全体の表示(_E)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom _Full
ja: 最縮小して表示(_F)

en: _Dark color scheme
ja: 暗い配色(_D)

en: _Light color scheme
ja: 明るい配色(_L)

en: _Manager...
ja: 管理(_M)

en: _Previous
ja: 前のページ(_P)

en: _Next
ja: 次のページ(_N)

en: Ne_w
ja: 新規(_W)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Discard
ja: 破棄(_D)

en: _Component...
ja: 部品(_C)

en: _Net
ja: ネット(_N)

en: B_us
ja: バス(_U)

en: _Attribute...
ja: アトリビュート(_A)

en: _Text...
ja: テキスト(_T)...

en: _Line
ja: 直線(_L)

en: _Box
ja: ボックス(_B)

en: C_ircle
ja: 円(_I)

en: A_rc
ja: 円弧(_R)

en: _Pin
ja: ピン(_P)

en: Pictu_re...
ja: 画像(_R)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Buffer
ja: バッファ(_B)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Page
ja: ページ(_P)

en: _Add
ja: 追加

en: Hie_rarchy
ja: 階層

en: A_ttributes
ja: アトリビュート

en: _Options
ja: オプション

en: _Help
ja: ヘルプ
