geda - en to pt translation catalogue (544 entries)

en: Zoom too small!  Cannot zoom further.
pt: Ampliação ampliação pequena! Não é possível ampliar mais.

en: Invalid zoomfactor [%d] passed to %s
pt: Factor de ampliação inválido  [%d] passado a %s

en: Invalid size [%d] passed to text-size
pt: Tamanho inválido [%d] passado a tamanho de texto

en: Invalid size [%d] passed to snap-size
pt: Tamanho inválido [%d] passado a função snap-size

en: Invalid num levels [%d] passed to undo-levels
pt: Numero de níveis inválidos [%d] passados a função undo-levels

en: Invalid size [%d] passed to bus-ripper-size
pt: Tamanho inválido [%d] passado a função bus-ripper-size

en: Invalid dot size [%d] passed to dots-grid-dot-size
pt: Tamanho de ponto inválido [%d] passado a função dots-grid-dot-size

en: Invalid pixel spacing [%d] passed to dots-grid-fixed-threshold
pt: Espaçamento de pixel inválido [%d] passado a função dots-grid-fixed-threshold

en: Invalid pixel spacing [%d] passed to mesh-grid-display-threshold
pt: Espaçamento de pixel inválido [%d] passado a função mesh-grid-display-threshold

en: Invalid offset [%d] passed to add-attribute-offset
pt: Deslocamento inválido [%d] passado a função add-attribute-offset

en: Invalid number of seconds [%d] passed to auto-save-interval
pt: Numero de segundos inválido [%d] passado a função auto-save-interval

en: Invalid gain [%d] passed to mousepan-gain
pt: Ganho inválido [%d] passado a função mousepan-gain

en: Invalid gain [%d] passed to keyboardpan-gain
pt: Ganho inválido [%d] passado a função keyboardpan-gain

en: Invalid number of pixels [%d] passed to select-slack-pixels
pt: Número de pixeis inválido [%d] passado a função select-slack-pixels

en: Invalid gain [%d] passed to zoom-gain
pt: Ganho inválido [%d] passado a função zoom-gain

en: Invalid number of steps [%d] scrollpan-steps
pt: Numero de passos inválido [%d] passado a função scrollpan-steps

en: gEDA/gschem version %s%s.%s
pt: gEDA/gschem versão %s%s.%s

en: gEDA/gschem comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; see COPYING for more details.
pt: gEDA/gschem não incluí GARANTIA ABSOLUTAMENTE NENHUMA; veja COPYING para mais detalhes.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain
pt: Este é software livre, é bem-vindo que o redistribua sob certas

en: conditions; please see the COPYING file for more details.
pt: condições; por favor veja COPYING para mais detalhes.

en: This is the MINGW32 port.
pt: Este é uma adaptação para MINGW32.

en: Current locale settings: %s
pt: Definições actuais de localização: %s

en: You must set the GEDADATA environment variable!
    
    gschem cannot locate its data files. You must set the GEDADATA
    environment variable to point to the correct location.
pt: Deve definir a variável de ambiente GETDATA!
    
    gschem não consegue localizar os seus ficheiros de dados.
    Deverá definir a variável de ambiente GEDADATA a apontar para a 
    correcta localização.

en: Couldn't find init scm file [%s]
pt: Não foi possível encontrar  ficheiro scm de inicialização [%s]

en: Read init scm file [%s]
pt: Lido ficheiro de inicialização scm [%s]

en: Failed to read init scm file [%s]
pt: Falha ao ler ficheiro de inicialização scm [%s]

en: Unknown end for line (%d)
pt: Fim desconhecido para linha (%d)

en: Unknown type for stroke (%d) !
pt: Tipo desconhecido para gesto (%d) !

en: Select Mode
pt: Modo de Selecção

en: Component Mode
pt: Modo Componente

en: Text Mode
pt: Modo de texto

en: Copy Mode
pt: Modo de Cópia

en: Move Mode
pt: Modo de Movimentação

en: Rotate Mode
pt: Modo de Rotação

en: Mirror Mode
pt: Modo simetria

en: Zoom Box
pt: Zona de Ampliação

en: Pan Mode
pt: Modo Centrar

en: Paste %d Mode
pt: Modo pegar %d

en: Magnetic Net Mode
pt: Modo Ligação Magnética

en: Net Mode
pt: Modo Ligação

en: Bus Mode
pt: Modo de Barramento

en: Line Mode
pt: Modo de Linha

en: Box Mode
pt: Modo Rectângulo

en: Picture Mode
pt: Modo de Imagem

en: Circle Mode
pt: Modo de Círculo

en: Arc Mode
pt: Modo de Arco

en: Pin Mode
pt: Modo de Pino

en: Copy
pt: Copiar

en: Move
pt: Mover

en: Multiple Copy
pt: Cópia Múltipla

en: Multiple Copy Mode
pt: Modo de Cópia Múltiplo

en: Show Hidden
pt: Mostrar Escondidos

en: Snap Off
pt: Desactivado o Ajuste à Grelha

en: Resnap Active
pt: Reajuste a Grelha Activo

en: Action
pt: Acção

en: Stroke
pt: Gesto

en: none
pt: nenhum

en: Repeat/
pt: Repetir/

en: OFF
pt: DESLIGADO

en: NONE
pt: NENHUM

en: Grid(%s, %s)
pt: Grelha(%s, %s)

en: New page created [%s]
pt: Nova pagina criada [%s]

en: New Window created [%s]
pt: Nova Janela criada [%s]

en: Failed to Save All
pt: Falhou a Gravar Tudo

en: Saved All
pt: Tudo Gravado

en: Closing Window
pt: A Fechar janela

en: Select objs first
pt: Seleccione objectos primeiro

en: Delete
pt: Eliminar

en: Edit
pt: Editar

en: Edit pin type
pt: Editar tipo de pino

en: Edit Text
pt: Editar Texto

en: Slot
pt: Elemento

en: Color
pt: Cor

en: Rotate
pt: Rodar

en: Mirror
pt: Simetria

en: Lock
pt: Trancar

en: Unlock
pt: Destrancar

en: Translate
pt: Mover

en: WARNING: Do not translate with snap off!
pt: AVISO: Não mova com ajuste à grelha desligado!

en: WARNING: Turning snap on and continuing with translate.
pt: AVISO: Active ajuste à grelha e continue com a movimentação.

en: WARNING: Snap grid size is not equal to 100!
pt: AVISO: O tamanha do ajuste a grelha não é igual a 100!

en: WARNING: If you are translating a symbol to the origin, the snap grid size should be set to 100
pt: AVISO: Se está a mover um símbolo para a origem, o tamanho do ajuste a grelha deve ser definido para 100

en: Embed
pt: Embutir

en: Unembed
pt: Retirar

en: Update
pt: Actualizar

en: ShowHidden
pt: Mostrar Objectos Escondidos

en: Pan
pt: Centrar em respeito com o cursor

en: Really revert page?
pt: Reverter pagina realmente?

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Cut to clipboard
pt: Cortar para a área de transferência

en: Paste from clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: Empty buffer
pt: Buffer vazio

en: Copy 1
pt: Cópia 1

en: Copy 2
pt: Cópia 2

en: Copy 3
pt: Cópia 3

en: Copy 4
pt: Cópia 4

en: Copy 5
pt: Cópia 5

en: Cut 1
pt: Cortar 1

en: Cut 2
pt: Cortar 2

en: Cut 3
pt: Cortar 3

en: Cut 4
pt: Cortar 4

en: Cut 5
pt: Cortar 5

en: Paste 1
pt: Colar 1

en: Paste 2
pt: Colar 2

en: Paste 3
pt: Colar 3

en: Paste 4
pt: Colar 4

en: Paste 5
pt: Colar 5

en: Component
pt: Componente

en: Attribute
pt: Atributo

en: Net
pt: Ligação

en: Bus
pt: Barramento

en: Line
pt: Linha

en: Box
pt: Rectângulo

en: Circle
pt: Círculo

en: Arc
pt: Arco

en: Pin
pt: Pino

en: Searching for source [%s]
pt: A procura da fonte [%s]

en: Cannot find source [%s]
pt: Não foi possível encontrar fonte [%s]

en: Searching for symbol [%s]
pt: A procurar por símbolo [%s]

en: Symbol is not a real file. Symbol cannot be loaded.
pt: O símbolo não existe como ficheiro. O não é possível carregar o símbolo.

en: Cannot find any schematics above the current one!
pt: Não é possível encontrar mais esquemas acima do esquema corrente!

en: Attach
pt: Anexar

en: Detach
pt: Retirar

en: ShowN
pt: Mostrar Nome

en: ShowV
pt: Mostrar valor

en: ShowB
pt: Mostrar Ambos

en: VisToggle
pt: Alterar Visibilidade

en: Sorry but this is a non-functioning menu option
pt: Desculpe mas esta é uma função do menu não funcional

en: Action feedback mode set to OUTLINE
pt: Acção modo de retorno definida para OUTLINE

en: Action feedback mode set to BOUNDINGBOX
pt: Acção modo de retorno definida para BOUNDINGBOX

en: Grid OFF
pt: Grelha Desligada

en: Dot grid selected
pt: Seleccionada grelha de pontos

en: Mesh grid selected
pt: Seleccionada grelha de traços

en: Snap OFF (CAUTION!)
pt: PRECAUÇÃO  Ajuste a grelha DESLIGADO!

en: Snap ON
pt: Ajuste a grelha LIGADO

en: Snap back to the grid (CAUTION!)
pt: Reajuste a grelha (ATENÇÃO!)

en: Rubber band OFF
pt: Banda de borracha Desligada

en: Rubber band ON
pt: Banda de borracha Ligada

en: magnetic net mode: ON
pt: Modo de ligação magnética: Activa

en: magnetic net mode: OFF
pt: Modo de ligação magnética: Desactiva

en: Unknown type for box (fill)!
pt: Tipo desconhecido para preenchimento de rectângulo!

en: o_buffer_copy: Invalid buffer %i
pt: o_buffer_copy: Buffer inválido %i

en: o_buffer_cut: Invalid buffer %i
pt: o_buffer_cut: Buffer inválido %i

en: Got an invalid buffer_number [o_buffer_paste_start]
pt: Foi obtido um  buffer_number [o_buffer_paste_start] inválido

en: Got an invalid which one in o_bus_draw_stretch
pt: Foi obtido um inválido que está em o_bus_draw_stretch

en: Unknown type for circle (fill)!
pt: Tipo desconhecido para preenchimento de circulo!

en: Translating schematic [%d %d]
pt: A converter esquema [%d %d]

en: Got an unexpected NULL in o_edit
pt: Foi obtido um NULL inesperado em o_edit

en: Object already locked
pt: Objecto trancado previamente

en: Object already unlocked
pt: Objecto destrancado previamente

en: Hidden text is now visible
pt: Texto escondido é agora visível

en: Hidden text is now invisible
pt: Texto escondido é agora invisível

en: Could not find symbol [%s] in library. Update failed.
pt: Não foi possível encontrar símbolo [%s] na biblioteca. Actualização falhou.

en: o_autosave_backups: Can't get the real filename of %s.
pt: o_autosave_backups: Não foi possível obter o verdadeiro nome de %s.

en: Could NOT set previous backup file [%s] read-write
pt: NÃO foi possível definir o ficheiro de salvaguarda anterior [%s] como leitura e escrita

en: Could NOT set backup file [%s] readonly
pt: Não foi possível definir o ficheiro de salvaguarda [%s] apenas como leitura

en: Could NOT save backup file [%s]
pt: Não foi possível guardar ficheiro de salvaguarda [%s]

en: ERROR: NULL object in o_move_end!
pt: ERRO: Objecto NULL em o_move_end!

en: DOH! tried to find the whichone, but didn't find it!
pt: EH! Tentou-se encontrar o parâmetro  whichone, mas tal não foi possível!

en: Got a non line object in o_move_check_endpoint
pt: Foi obtido um objecto que não é linha em  o_move_check_endpoint

en: Got an invalid which one in o_net_draw_stretch
pt: Foi obtido um parâmetro whichone inválido em  o_net_draw_stretch

en: Warning: Starting net at off grid coordinate
pt: Aviso: A iniciar ligação numa coordenada fora da grelha

en: Warning: Ending net at off grid coordinate
pt: Aviso: A terminar ligação numa coordenada fora da grelha

en: Tried to add more than two bus rippers. Internal gschem error.
pt: Tentativa de adicionar mais de duas ligações ao barramento. Erro interno do gschem.

en: Bus ripper symbol [%s] was not found in any component library
pt: Símbolo de ligação ao barramento [%s] não foi encontrado em nenhuma biblioteca de componentes

en: Unknown type for path (fill)!
pt: Tipo desconhecido para (enchimento de) caminho!

en: Failed to load picture: %s
pt: Falha ao carregar imagem: %s

en: Picture
pt: Imagem

en: Slot attribute malformed
pt: Atribuição de elemento mal especificado

en: numslots attribute missing
pt: numslots atributo em falta

en: Slotting not allowed for this component
pt: Não são permitidos múltiplos elementos para este componente

en: New slot number out of range
pt: Novo numero de elemento fora de alcance

en: Undo/Redo disabled in rc file
pt: Desfazer/Refazer não activo no ficheiro rc

en: Got invalid show option; defaulting to show both
pt: Obtida opção de visualização inválida; A alterar para visualizar ambos

en: ERROR: NULL object!
pt: ERROR: Objecto NULL!

en: Single Attribute Editor
pt: Editor de único atributo

en: <b>Edit Attribute</b>
pt: <b>Editar Atributo</b>

en: <b>Add Attribute</b>
pt: <b>Adicionar Atributo</b>

en: Name:
pt: Nome:

en: Value:
pt: Valor:

en: Visible
pt: Visível

en: Show Value Only
pt: Mostrar Valor Apenas

en: Show Name Only
pt: Mostrar Nome Apenas

en: Show Name & Value
pt: Mostrar Nome & Valor

en: <b>Attach Options</b>
pt: <b>Opções de Anexação </b>

en: All
pt: Tudo

en: Components
pt: Componentes

en: Nets
pt: Ligações

en: Replace existing attributes
pt: Substituir atributos existentes

en: slotted object without slot attribute may cause problems when autonumbering slots
pt: Objecto elementar atribuição de elemento pode causar problemas durante auto-numeração de elementos

en: duplicate slot may cause problems: [symbolname=%s, number=%d, slot=%d]
pt: Duplicação de elementos pode causar problemas: [symbolname=%s, number=%d, slot=%d]

en: No searchstring given in autonumber text.
pt: Nenhuma frase de procura dada no texto de auto-numeração.

en: No '*' or '?' given at the end of the autonumber text.
pt: Sem '*' ou '?' dado no fim do texto de auto-numeração.

en: Top to bottom
pt: De cima para baixo

en: Bottom to top
pt: De baixo para cima

en: Left to right
pt: Da esquerda para a direita

en: Right to left
pt: Da direita para a esquerda

en: File order
pt: Ordem de ficheiro

en: Autonumber text
pt: Texto de auto-numeração

en: <b>Scope</b>
pt: <b>Âmbito</b>

en: Search for:
pt: Procurar por:

en: Autonumber text in:
pt: Texto de auto-numeração em:

en: Skip numbers found in:
pt: Ignorar números encontrados em:

en: Selected objects
pt: Objectos seleccionados

en: Current page
pt: Página actual

en: Whole hierarchy
pt: Hierarquia inteira

en: Overwrite existing numbers
pt: Reescrever números existentes

en: <b>Options</b>
pt: <b>Opções</b>

en: Starting number:
pt: Numero inicial:

en: Sort order:
pt: Ordenação:

en: Remove numbers
pt: Retirar números

en: Automatic slotting
pt: Atribuição automática

en: Could not allocate the color %s!
pt: Não foi possível atribuir a cor %s!

en: black
pt: preto

en: white
pt: branco

en: Could not allocate display color %i!
pt: Não foi possível atribuir cor do ecran %i!

en: Could not allocate outline color %i!
pt: Não foi possível atribuir cor do contorno %i!

en: Tried to get an invalid color: %d
pt: Tentou obter uma cor inválida: %d

en: Tried to get an invalid outline color: %d
pt: Tentou obter uma cor de contorno inválida: %d

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Name
pt: Nome

en: Value
pt: Valor

en: Default behavior - reference component
pt: Comportamento padrão - componente de referência

en: Embed component in schematic
pt: Embutir componente no esquema

en: Include component as individual objects
pt: Inclua componentes como objectos individuais

en: Select Component...
pt: Seleccione Componente...

en: In Use
pt: Em Uso

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Attributes
pt: Atributos

en: Text Entry...
pt: Entrada de Texto...

en: Enter text, click apply,
    move cursor into window, click to place text.
    Middle button to rotate while placing.
pt: Introduza texto, pressione aplicar,
    desloque cursor para a janela, pressione para introduzir texto.
    Botão do meio para rodar durante posicionamento.

en: Upper Left
pt: Superior Esquerdo

en: Upper Middle
pt: Superior, ao Meio

en: Upper Right
pt: Superior Direito

en: Middle Left
pt: Centro Esquerda

en: Middle Middle
pt: Ao meio, no centro

en: Middle Right
pt: Centro Direito

en: Lower Left
pt: Inferior Esquerdo

en: Lower Middle
pt: Inferior ao Meio

en: Lower Right
pt: Inferior Direito

en: Edit Text Properties
pt: Editar Propriedades do Texto

en: <b>Text Content</b>
pt: <b>Conteúdo do texto</b>

en: <b>Text Properties</b>
pt: <b>Propriedades do Texto</b>

en: Color:
pt: Cor:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: Solid
pt: Solido

en: Dotted
pt: Tracejado

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Center
pt: Centrado

en: Phantom
pt: Fantasma

en: *unchanged*
pt: *inalterado*

en: Edit Line Width & Type
pt: Editar Largura & Tipo de Linha

en: Type:
pt: Tipo:

en: Width:
pt: Largura:

en: Dash Length:
pt: Comprimento do Traço:

en: Dash Space:
pt: Espaçamento do Traço:

en: Hollow
pt: Oco

en: Filled
pt: Preenchido

en: Mesh
pt: Malha

en: Hatch
pt: Escotilha

en: Edit Fill Type
pt: Editar Tipo de Enchimento

en: Fill Type:
pt: Tipo de Enchimento:

en: Line Width:
pt: Espessura de Linha

en: Angle 1:
pt: Ângulo 1:

en: Pitch 1:
pt: Espaçamento 1:

en: Angle 2:
pt: Ângulo 2:

en: Pitch 2:
pt: Espaçamento 2:

en: Arc Params
pt: Parâmetros do Arco

en: Arc Radius:
pt: Raio do Arco:

en: Start Angle:
pt: Ângulo Inicial:

en: Degrees of Sweep:
pt: Graus de Varrimento:

en: Offset to translate?
    (0 for origin)
pt: Valor de ajuste para deslocamento?
    (0 para a origem)

en: Text Size
pt: Tamanho do Texto

en: Enter new text size:
pt: Introduza novo tamanho do texto:

en: Snap Size
pt: Tamanho da Grelha

en: Enter new snap grid spacing:
pt: Introduza o novo espaçamento da grelha:

en: Edit slot number
pt: Editar numero de elemento

en: Edit slot number:
pt: Editar numero de elemento:

en: About gschem
pt: Sobre gschem

en: Coords
pt: Coordenadas

en: Screen
pt: Ecrã

en: World
pt: Mundo

en: Background
pt: Plano de fundo

en: Net endpoint
pt: Destino da ligação

en: Graphic
pt: Gráficos

en: Logic bubble
pt: Negação lógica

en: Grid point
pt: Ponto da grelha

en: Detached attribute
pt: Atributo Removido

en: Text
pt: Texto

en: Selection
pt: Selecção

en: Bounding box
pt: Caixa de contorno

en: Zoom box
pt: Zona de ampliação

en: Output background
pt: Imagem de fundo de saída

en: Net junction
pt: Junção da ligação

en: Mesh grid major
pt: Grelha de malha maior

en: Mesh grid minor
pt: Grelha de malha menor

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: ERROR: NULL object in color_edit_dialog_apply!
pt: ERRO: Objecto NULL em color_edit_dialog_apply!

en: Color Edit
pt: Editar Cor

en: Object color:
pt: Cor do Objecto:

en: Hotkeys
pt: Teclas de Atalho

en: Function
pt: Função

en: Keystroke(s)
pt: Premir de tecla(s)

en: Find Text
pt: Procurar Texto

en: Text to find:
pt: Texto a procurar:

en: descend into hierarchy
pt: descender na hierarquia

en: Hide Text
pt: Esconder Texto

en: Hide text starting with:
pt: Esconder texto que comece por:

en: Show Text
pt: Mostrar Texto

en: Show text starting with:
pt: Mostrar texto que comece por:

en: S_elect the schematics you want to save:
pt: S_eleccione os esquemas que quer gravar:

en: Save the changes to schematic "%s" before closing?
pt: Gravar as alterações no esquema "%s" antes de fechar?

en: There are %d schematics with unsaved changes. Save changes before closing?
pt: Existem %d esquemas com alterações não gravadas. Gravar alterações antes de fechar?

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
pt: Se não gravar, todas as alterações serão permanentemente perdidas.

en: _Close without saving
pt: _Fechar sem gravar

en: <span weight="bold" size="larger">The input attribute "%s" is invalid
    Please correct in order to continue</span>
    
    The name and value must be non-empty.
    The name cannot end with a space.
    The value cannot start with a space.
pt: <span weight="bold" size="larger">O atributo de entrada "%s" é inválido
    Por favor corrija para continuar</span>
    
    O nome e valor têm de estar preenchidos.
    O nome não pode terminar com um espaço.
    O valor não pode começar com um espaço.

en: Invalid Attribute
pt: Atributo Inválido

en: Pin type
pt: Tipo de pino

en: Net pin
pt: Pino de Ligação

en: Bus pin (graphical)
pt: Pino do Barramento (gráfico)

en: Schematics
pt: Esquemas

en: Symbols
pt: Símbolos

en: Schematics and symbols
pt: Esquemas e símbolos

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Open...
pt: Abrir...

en: Save as...
pt: Gravar como...

en: The selected file `%s' already exists.
    
    Would you like to overwrite it?
pt: O ficheiro seleccionado `%s' já existe.
    
    Pretende sobrepor a gravação?

en: Overwrite file?
pt: Sobrepor a gravação?

en: Save cancelled on user request
pt: Gravação cancelada a pedido do utilizador

en: x_image_lowlevel: Unable to write eps file %s.
pt: x_image_lowlevel: Não foi possível escrever ficheiro eps %s.

en: x_image_lowlevel: Unable to write %s file %s.
pt: x_image_lowlevel: Não foi possível escrever %s no ficheiro %s.

en: There was the following error when saving image with type %s to filename:
    %s
    
    %s.
pt: Ocorreu o seguinte erro durante a gravação da imagem com o tipo %s no ficheiro com nome:
    %s
    
    %s.

en: Wrote color image to [%s] [%d x %d]
pt: Escreveu-se imagem a cores em [%s] [%d x %d]

en: Wrote black and white image to [%s] [%d x %d]
pt: Escreveu-se imagem a preto e branco em [%s] [%d x %d]

en: x_image_lowlevel: Unable to get pixbuf from gschem's window.
pt: x_image_lowlevel: Não foi possível obter mapa de bits a partir janela do gschem.

en: Width x Height
pt: Largura x Altura

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: Write image...
pt: Escrever Imagem...

en: ** Invalid UTF-8 in log message. See stderr or gschem.log.
pt: ** UTF-8 inválido na mensagem de registo. Veja stderr ou gschem.log.

en: Status
pt: Estado

en: /Add Net
pt: /Adicionar Ligação

en: /Add Attribute...
pt: /Adicionar Atributo

en: /Add Component...
pt: /Adicionar Componente...

en: /Add Bus
pt: /Adicionar Barramento

en: /Add Text
pt: /Adicionar Texto

en: /Zoom In
pt: /Ampliar

en: /Zoom Out
pt: /Diminuir

en: /Zoom Box
pt: /Zona de Ampliação

en: /Zoom Extents
pt: /Mostrar Tudo

en: /Select
pt: /Selecionar

en: /Edit...
pt: /Editar

en: /Edit pin type...
pt: /Editar tipo de pino...

en: /Copy
pt: /Copiar

en: /Move
pt: /Mover

en: /Delete
pt: /Eliminar

en: /Down Schematic
pt: /Baixar Esquema

en: /Down Symbol
pt: /Baixar Símbolo

en: /Up
pt: /Acima

en: Tried to set the sensitivity on non-existent menu item '%s'
pt: Tentou-se definir a sensibilidade num menu_item não existente '%s'

en: Popup_menu_item_factory doesn't exist!
pt: Popup_menu_item_factory não existe!

en: Tried to set the sensitivity on a non-existent popup menu_item
pt: Tentou-se definir a sensibilidade num menu_item não existente

en: Attributes with empty name are not allowed. Please set a name.
pt: Atributos com nome sem conteúdo não são permitidos. Por favor defina um nome.

en: Show Value only
pt: Mostrar Valor apenas

en: Show Name only
pt: Mostrar Nome Apenas

en: Promote
pt: Promover

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Edit Attributes
pt: Editar Atributos

en: Vis?
pt: Visivel?

en: Show inherited attributes
pt: Mostrar atributos inerentes

en: Add Attribute
pt: Adicionar Atributo

en: New Page
pt: Nova Página

en: Open Page...
pt: Abrir Página...

en: Save Page
pt: Guardar Página

en: Close Page
pt: Fechar Página

en: Discard Page
pt: Anular Pagina

en: Page Manager
pt: Gestor de Pagina

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Changed
pt: Alterado

en: Right click on the filename for more options...
pt: Use o botão direito sobre o nome do ficheiro para mais opções...

en: Preview Buffer
pt: Previsualizar Buffer

en: Select PostScript Filename...
pt: Seleccione nome do ficheiro PostScript...

en: Extents with margins
pt: Completo com margens

en: Extents no margins
pt: Completo sem margens

en: Current Window
pt: Janela Actual

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Print...
pt: Imprimir...

en: Settings
pt: Preferências

en: Output paper size:
pt: Tamanho do papel de saída:

en: Orientation:
pt: Orientação:

en: Destination
pt: Destino

en: File:
pt: Ficheiro:

en: Command:
pt: Comando:

en: No print destination specified
pt: Não foi especificado destino de impressão

en: Cannot print current schematic to [%s]
pt: Não é possível imprimir esquema actual em [%s]

en: Error printing to file '%s'
    Check the log window for more information
pt: Erro durante a impressão para ficheiro '%s'
    Verifique a janela de registo para mais informação

en: Printed current schematic to [%s]
pt: Esquema actual impresso em [%s]

en: Execute Script...
pt: Executar Script...

en: Executing guile script [%s]
pt: A executar script guile [%s]

en: Couldn't allocate gc
pt: Não foi possível reservar memoria para a variável gc

en: New
pt: Novo

en: New file
pt: Novo ficheiro

en: Open
pt: Abrir

en: Open file...
pt: Abrir ficheiro...

en: Save
pt: Gravar

en: Save file
pt: Gravar ficheiro

en: Undo
pt: Anular

en: Undo last operation
pt: Desfazer a ultima operação

en: Redo
pt: Repetir

en: Redo last undo
pt: Refazer a ultima anulação

en: Add component...
    Select library and component from list, move the mouse into main window, click to place
    Right mouse button to cancel
pt: Adicinar componente...
    Seleccione biblioteca e componente na lista, mova o rato para a janela principal, pressione para colocar
    Use botão direito do rato para cancelar

en: Add nets mode
    Right mouse button to cancel
pt: Modo de adição de ligações
    Use botão direito do rato para cancelar

en: Add buses mode
    Right mouse button to cancel
pt: Modo de adição de barramentos
    Use botão direito do rato para cancelar

en: Add Text...
pt: Adicionar Texto...

en: Select
pt: Seleccionar

en: Select mode
pt: Seleccionar modo

en: Pick
pt: Escolher

en: Repeat/none
pt: Repetir/nenhum

en: Menu/Cancel
pt: Menu/Cancelar

en: Pan/Cancel
pt: Panorâmica/Cancelar

en: Loading schematic [%s]
pt: A carregar esquema [%s]

en: Failed to load file
pt: Falha ao carregar ficheiro

en: New file [%s]
pt: Novo ficheiro [%s]

en: Could NOT save page [%s]
pt: NÃO foi possível gravar pagina [%s]

en: Error while trying to save
pt: Erro ao tentar gravar

en: Saved as [%s]
pt: Gravado como [%s]

en: Saved [%s]
pt: Guardado [%s]

en: Saved
pt: Guardado

en: Discarding page [%s]
pt: A anular página [%s]

en: Closing [%s]
pt: A Fechar [%s]

en: gEDA Schematic Editor
pt: gEDA - Editor Esquemático

en: Create and edit electrical schematics and symbols with gschem
pt: Crie e edite esquemas e símbolos eléctricos e electrónicos com gschem

en: _New
pt: _Novo

en: _Open...
pt: _Abrir...

en: Open Recen_t
pt: Abrir Recen_te

en: _Save
pt: _Guardar

en: Save _As...
pt: Gu_ardar como...

en: Save All
pt: Guardar Tudo

en: _Revert
pt: _Reverter

en: _Print...
pt: Im_primir...

en: Write _image...
pt: Escrever _imagem...

en: New Window
pt: Nova Janela

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Undo
pt: _Desfazer

en: _Redo
pt: _Refazer

en: Cu_t
pt: Cor_tar

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Paste
pt: C_olar

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: Rotate 90 Mode
pt: Modo rotação 90

en: Edit...
pt: Editar...

en: Edit Text...
pt: Editar Texto...

en: Slot...
pt: Elemento...

en: Color...
pt: Cor...

en: Line Width & Type...
pt: Espessura e Tipo de Linha

en: Fill Type...
pt: Tipo de Enchimento

en: Symbol Translate...
pt: Traduzir Símbolo...

en: Invoke Macro
pt: Chamar Macro

en: Embed Component/Picture
pt: Componente/Imagem Embutida

en: Unembed Component/Picture
pt: Remover Componente/Imagem

en: Update Component
pt: Actualizar Componente

en: Show/Hide Inv Text
pt: Mostrar/Esconder Texto Escondido

en: Copy into 1
pt: Copiar para 1

en: Copy into 2
pt: Copiar para 2

en: Copy into 3
pt: Copiar para 3

en: Copy into 4
pt: Copiar para 4

en: Copy into 5
pt: Copiar para 5

en: Cut into 1
pt: Cortar para 1

en: Cut into 2
pt: Cortar para 2

en: Cut into 3
pt: Cortar para 3

en: Cut into 4
pt: Cortar para 4

en: Cut into 5
pt: Cortar para 5

en: Paste from 1
pt: Colar de 1

en: Paste from 2
pt: Colar de 2

en: Paste from 3
pt: Colar de 3

en: Paste from 4
pt: Colar de 4

en: Paste from 5
pt: Colar de 5

en: _Redraw
pt: Re_desenhar

en: _Pan
pt: Centrar no _Cursor

en: Zoom _Box
pt: Ampliar _Zona

en: Zoom _Extents
pt: Mostrar _Tudo

en: Zoom _In
pt: _Ampliar

en: Zoom _Out
pt: _Reduzir

en: Zoom _Full
pt: _Ver tudo

en: _Dark color scheme
pt: Esquema _Escuro de Cor

en: _Light color scheme
pt: Esquema C_laro de Cor

en: _Manager...
pt: _Gerente...

en: _Previous
pt: _Anterior

en: _Next
pt: _Seguinte

en: Ne_w
pt: _Novo

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Discard
pt: _Desfazer

en: _Component...
pt: _Componente

en: _Net
pt: _Ligação

en: B_us
pt: _Barramento

en: _Attribute...
pt: _Atributo

en: _Text...
pt: _Texto...

en: _Line
pt: Li_nha

en: _Box
pt: Rectân_gulo

en: C_ircle
pt: Círc_ulo

en: A_rc
pt: A_rco

en: _Pin
pt: _Pino

en: Pictu_re...
pt: _Imagem

en: _Down Schematic
pt: _Descender no Esquema

en: Down _Symbol
pt: Descender no _Símbolo

en: _Up
pt: _Acima

en: D_ocumentation...
pt: D_ocumentação...

en: _Attach
pt: _Anexar

en: _Detach
pt: _Retirar

en: Show _Value
pt: Mostrar _Valor

en: Show _Name
pt: Mostrar _Nome

en: Show _Both
pt: _Mostrar Ambos

en: _Toggle Visibility
pt: Al_ternar Visibilidade

en: _Find Specific Text...
pt: _Procurar Texto Específico...

en: _Hide Specific Text...
pt: _Esconder Texto Específico...

en: _Show Specific Text...
pt: _Mostrar Texto Específico

en: A_utonumber Text...
pt: Auton_umerar texto

en: _Text Size...
pt: _Tamanho do Texto...

en: Cycle _grid styles
pt: Alternar _Estilos de Grelha

en: Toggle _Snap On/Off
pt: Ajuste a _Grelha Lig/Des

en: Snap Grid S_pacing...
pt: Alterar Es_paçamento da grelha...

en: Scale _up Grid Spacing
pt: _Aumentar Espaçamento da Grelha

en: Scale _down Grid Spacing
pt: _Diminuir Espaçamento da Grelha

en: Toggle _Outline/Box
pt: Alternar _Contorno/Rectângulo

en: Toggle Net _Rubberband
pt: Alternar Conservar _Ligações

en: Toggle _Magnetic Net
pt: Alternar Ligação _Magnética

en: Show _Log Window...
pt: Mostrar Janela de _Registo

en: Show _Coord Window...
pt: Mostrar Janela de _Coordenadas...

en: gEDA Docu_mentation...
pt: _Documentação gEDA

en: gschem _FAQ...
pt: gschem _Perguntas Frequentes...

en: Component D_ocumentation...
pt: Documentação de _Componente...

en: _Hotkeys...
pt: _Teclas Rápidas...

en: _About...
pt: _Acerca de...

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: _Page
pt: _Página

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Hie_rarchy
pt: Hie_rarquia

en: A_ttributes
pt: A_tributos

en: _Options
pt: _Opções

en: _Help
pt: _Ajuda
