gedit-latex master - en to da translation catalogue (198 entries)

en: LaTeX Plugin
da: LaTeX-udvidelsesmodul

en: A plugin that assists you in handling LaTeX documents and BibTeX bibliographies
da: Et udvidelsesmodul som hjælper dig med håndteringen af LaTeX-dokumenter og BibTeX-bibliografier.

en: Title
da: Titel

en: Book Title
da: Bogtitel

en: Author
da: Forfatter

en: Editor
da: Redaktør

en: Pages
da: Sider

en: Volume
da: Bind

en: Number
da: Nummer

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: Series
da: Serie

en: Edition
da: Udgave

en: Publisher
da: Forlag

en: Address
da: Adresse

en: How Published
da: Hvordan udgivet

en: Organization
da: Organisation

en: Location
da: Position

en: URL
da: Adresse

en: Chapter
da: Kapitel

en: Key
da: Nøgle

en: School
da: Skole

en: Cross Reference
da: Krydsreference

en: Maximum BibTeX Size
da: Maksimal størrelse for BibTeX

en: Connect Outline to Editor
da: Forbind omrids til redigeringsprogram

en: Show Labels in Outline
da: Vis etiketter i omrids

en: Show Tables in Outline
da: Vis tabeller i omrids

en: Show Graphics in Outline
da: Vis grafik i omrids

en: Show Warnings in Issues
da: Vis advarsler i sager

en: Show Tasks in Issues
da: Vis opgaver i sager

en: Hide Box Warnings
da: Skjul boksadvarsler

en: Show LaTeX Toolbar below (normal), combined with the main toolbar, or disabled
da: Vis LaTeX-værktøjslinjen nedenfor (normal), kombineret med den normale værktøjslinje, eller deaktiveret

en: Expanded Symbol Groups
da: Udvidede symbolgrupper

en: LaTeX Extensions
da: LaTeX-udvidelser

en: Graphics File Extensions
da: Graphics File-udvidelser

en: Paths Relative to .tex File to Look for Graphics
da: Stier relativ til .tex-fil til at kigge efter grafik

en: Extra LaTeX commands used to mark issues, such as \fxnote{foo}
da: Ekstra LaTeX-kommandoer brugt til at markere problemstillinger, såsom \fxnote{noget}

en: Render to Image
da: Optegn til billede

en: <b>Image Format</b>
da: <b>Billedformat</b>

en: Color Mode:
da: Farvetilstand:

en: <b>Rendering</b>
da: <b>Optegning</b>

en: <b>Area</b>
da: <b>Område</b>

en: Antialiasing:
da: Udjævning:

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Render whole page(s)
da: Optegn hele sider

en: Attempt to render tight bounding box
da: Forsøg at optegne tæt omkredsboks

en: Select Master Document
da: Vælg hoveddokument

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Tools
da: Værktøjer

en: <b><i>rubber</i> Post-Processor</b>
da: <b><i>rubber-efterbehandler</i></b>

en: Maximum Parsed File Size:
da: Maksimal fortolket filstørrelse:

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Remember to run all commands in batch mode (e.g. append <tt>-interaction batchmode</tt> to <tt>latex</tt>)
da: Husk at køre alle kommandoer i batch-tilstand (dvs. tilføj <tt>-interaction batchmode</tt> til <tt>latex</tt>)

en: <b>_Label</b>
da: <b>_Etiket</b>

en: Valid placeholders are <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>
da: Gyldige pladsholdere er <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>

en: <b>_Jobs</b>
da: <b>_Job</b>

en: <b>_Description</b>
da: <b>_Beskrivelse</b>

en: <b>_File Extensions</b>
da: <b>_Filendelser</b>

en: _Generated
da: _Oprettet

en: _User Defined:
da: _Brugerdefineret:

en: Create Bibliography Entry
da: Opret bibliografipost

en: Required Fields
da: Krævede felter

en: Optional Fields
da: Valgfrie felter

en: _Identifier:
da: _Identifikation:

en: Insert Graphics
da: Indsæt grafik

en: _File:
da: _Fil:

en: _Caption:
da: _Tekstbeskrivelse:

en: _Label:
da: _Etiket:

en: _Width:
da: _Bredde:

en: % _of
da: % _af

en: _Rotate:
da: _Roter:

en: ° CCW
da: ° Mod uret

en: Flip _Horizontally
da: Drej _vandret

en: _Spread over two Columns
da: _Spred over to kolonner

en: Floating _Object
da: Flydende _objekt

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Text Width
da: Tekstbredde

en: Insert Source Code Listing
da: Indsæt visning af kildekode

en: Load From _File:
da: Indlæs fra _fil:

en: Programming _Language:
da: Programmerings_sprog:

en: _Dialect:
da: _Dialekt:

en: Insert Table or Matrix
da: Indsæt tabel eller matrix

en: _Table
da: _Tabel

en: _Rows:
da: _Rækker:

en: C_olumns:
da: _Kolonner:

en: _Floating Object
da: _Flydende objekt

en: New LaTeX Document
da: Nyt LaTeX-dokument

en: T_emplate:
da: _Skabelon:

en: document
da: dokument

en: Di_rectory:
da: _Mappe:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Babel Package:
da: _Babelpakke:

en: _Input Encoding:
da: _Inddatakodning:

en: <b>Language Customization</b>
da: <b>Sprogtilpasning</b>

en: _Landscape
da: _Landskab

en: _Paper:
da: _Papir:

en: De_fault
da: _Standard

en: U_ser Defined:
da: _Brugerdefineret:

en: Base Font Size:
da: Normal skriftstørrelse:

en: Document _Class:
da: Dokument_klasse:

en: <b>Style and Layout</b>
da: <b>Stil og layout</b>

en: Include PDF _Metadata
da: Inkluder PDF-_metadata

en: This adds metadata to the document. Requires package <tt>ifpdf</tt>.
da: Dette tilføjer metadata til dokumentet. Kræver pakke <tt>ifpdf</tt>.

en: Date:
da: Dato:

en: To_day
da: I _dag

en: C_ustom:
da: _Tilpasset:

en: _Author:
da: _Forfatter:

en: _Title:
da: _Titel:

en: <b>Meta Information</b>
da: <b>Metainformation</b>

en: Default F_ont Family:
da: Normal skrift_familie:

en: Use Bibliography
da: Brug bibliografi

en: Bibliography _File:
da: Bibliografi_fil:

en: _Style:
da: _Stil:

en: Style Preview:
da: Forhåndsvisning af stil:

en: Refresh Style Preview
da: Opdater forhåndsvisning af stil

en: New BibTeX Entry...
da: Ny BibTeX-post ...

en: Create a new BibTeX entry
da: Opret en ny BibTex-post

note: add grouping controls to toolbar
en: No Grouping
da: Ingen gruppering

en: Group by Type
da: Gruppér efter type

en: Group by Author
da: Gruppér efter forfatter

en: Group by Year
da: Gruppér efter år

en: Unknown Author
da: Ukendt forfatter

en: New LaTeX Document...
da: Nyt LaTeX-dokument ...

en: Create a new LaTeX document
da: Opret et nyt LaTeX-dokument

en: Choose Master Document...
da: Vælg hoveddokument ...

en: Close Nearest Environment
da: Luk nærmeste miljø

en: Close the nearest TeX environment at left of the cursor
da: Luk det nærmeste TeX-miljø til venstre for markøren

en: Use Bibliography...
da: Brug bibliografi ...

en: Font Family
da: Skriftfamilie

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Emphasize
da: Fremhæv

en: Underline
da: Understreg

en: Small Capitals
da: Små store bogstaver

en: Typewriter
da: Skrivemaskine

en: Blackboard Bold
da: Tavlefed

en: Caligraphy
da: Kalligrafi

en: List
da: Liste

en: Itemize
da: Punktopsætte

en: Enumerate
da: Nummerere

en: Description
da: Beskrivelse

en: Structure
da: Struktur

en: Part
da: Del

en: Section
da: Sektion

en: Subsection
da: Undersektion

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Subparagraph
da: Underafsnit

en: Build
da: Byg

en: Build Image
da: Byg aftryk

en: Build an image from the LaTeX document
da: Byg et aftryk fra LaTeX-dokumentet

en: Justify
da: Juster

en: Justify Left
da: Juster venstre

en: Justify Center
da: Juster centrum

en: Justify Right
da: Juster højre

en: Math
da: Matematik

en: Mathematical Environment
da: Matematisk miljø

en: Centered Formula
da: Centreret formel

en: Numbered Equation
da: Nummereret ligning

en: Array of Equations
da: Række af ligninger

en: Numbered Array of Equations
da: Nummereret række af ligninger

en: Book of abstracts
da: Abstraktionsbog

en: Article
da: Artikel

en: Article (AMS)
da: Artikel (AMS)

en: Book (AMS)
da: Bog (AMS)

en: AMS Documentation
da: AMS-dokumentation

en: Proceedings (AMS)
da: Høringer (AMS)

en: Report
da: Rapport

en: Beamer slides
da: Beamer-dias

en: Belgian letter
da: Belgisk bogstav

en: Book
da: Bog

en: Flashcard
da: Flashkort

en: Proceedings (IAG)
da: Høringer (IAG)

en: Letter
da: Bogstav

en: LaTeX News
da: LaTeX-nyheder

en: LaTeX Documentation
da: LaTeX-dokumentation

en: LaTeX Guide
da: LaTeX-vejledning

en: Proceedings
da: Høringer

en: Article (KOMA-Script)
da: Artikel (KOMA-skript)

en: Report (KOMA-Script)
da: Rapport (KOMA-skript)

en: Book (KOMA-Script)
da: Bog (KOMA-skript)

en: Letter (KOMA-Script)
da: Bogstav (KOMA-skript)

en: Letter 2 (KOMA-Script)
da: Bogstav 2 (KOMA-skript)

en: Slides
da: Dias

en: Symbols
da: Symboler

en: Show graphics
da: Vis grafik

en: Show tables
da: Vis tabeller

en: Follow Editor
da: Følg redaktør

en: Expand All
da: Udvid alle

en: Collapse All
da: Saml alle

en: Outline
da: Omrids

en: File
da: Fil

en: Line
da: Linje

en: Abort Job
da: Afbryd job

en: Show Detailed Output
da: Vis detaljeret resultat

en: Message
da: Besked

en: Show/Hide Warnings
da: Vis/skjul advarsler

en: Show/Hide Tasks
da: Vis/skjul opgaver

en: Issues
da: Problemstillinger
