gedit-latex master - en to el translation catalogue (203 entries)

en: LaTeX Plugin
el: Πρόσθετο LaTeX

en: A plugin that assists you in handling LaTeX documents and BibTeX bibliographies
el: Ένα πρόσθετο που σας βοηθά να διαχειριστείτε έγγραφα LaTeX και βιβλιογραφίες BibTeX

en: Title
el: Τίτλος

en: Book Title
el: Τίτλος βιβλίου

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Pages
el: Σελίδες

en: Journal
el: Ημερολόγιο

en: Volume
el: Τόμος

en: Number
el: Αριθμός

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

en: Series
el: Σειρά

en: Edition
el: Έκδοση

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Address
el: Διεύθυνση

en: How Published
el: Πως δημοσιεύθηκε

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Note
el: Σημείωση

en: Type
el: Τύπος

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Key
el: Κλειδί

en: School
el: Σχολείο

en: Institution
el: Ινστιτούτο

en: Cross Reference
el: Παραπομπή

en: Maximum BibTeX Size
el: Μέγιστο μέγεθος BibTeX

en: Connect Outline to Editor
el: Σύνδεση περιγράμματος στον επεξεργαστή

en: Show Labels in Outline
el: Εμφάνιση ετικετών στο περίγραμμα

en: Show Tables in Outline
el: Εμφάνιση πινάκων στο περίγραμμα

en: Show Graphics in Outline
el: Εμφάνιση γραφικών στο περίγραμμα

en: Show Warnings in Issues
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων στα θέματα

en: Show Tasks in Issues
el: Εμφάνιση εργασιών στα θέματα

en: Hide Box Warnings
el: Απόκρυψη κουτιού προειδοποιήσεων

en: Show LaTeX Toolbar below (normal), combined with the main toolbar, or disabled
el: Εμφάνιση ή απενεργοποίηση της εργαλειοθήκης LaTeX (κανονικό), συνδυασμένη με την κύρια εργαλειοθήκη.

en: Expanded Symbol Groups
el: Ομάδες εκτεταμένων συμβόλων

en: LaTeX Extensions
el: Επεκτάσεις LaTeX

en: Graphics File Extensions
el: Γραφικά πρόσθετα αρχείου

en: Paths Relative to .tex File to Look for Graphics
el: Τοποθεσίες σχετικές με αρχεία .tex για αναζήτηση γραφικών

en: Extra LaTeX commands used to mark issues, such as \fxnote{foo}
el: Επιπλέον εντολές LaTeX που χρησιμοποιούνται για να σημειώσουν θέματα, όπως η \fxnote{foo}

en: Render to Image
el: Σχεδίαση σε εικόνα

en: <b>Image Format</b>
el: <b>Μορφή εικόνας</b>

en: Color Mode:
el: Χρωματική κατάσταση:

en: <b>Rendering</b>
el: <b>Σχεδίαση</b>

en: <b>Area</b>
el: <b>Περιοχή</b>

en: Antialiasing:
el: Εξομάλυνση:

en: Resolution:
el: Ανάλυση:

en: Render whole page(s)
el: Σχεδίαση σελίδας(ών)

en: Attempt to render tight bounding box
el: Προσπάθεια σχεδίασης του στενού πλαισίου οριοθέτησης

en: Select Master Document
el: Επιλογή κύριου εγγράφου

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Tools
el: Εργαλεία

en: <b><i>rubber</i> Post-Processor</b>
el: <b><i>rubber</i> Προεπεξεργαστής</b>

en: Maximum Parsed File Size:
el: Μέγιστο μέγεθος αναλυμένου αρχείου:

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Remember to run all commands in batch mode (e.g. append <tt>-interaction batchmode</tt> to <tt>latex</tt>)
el: Θυμηθείτε να τρέξετε όλες τις εντολές σε λειτουργία batch (π.χ επισύναψη του <tt>-interaction batchmode</tt> στο <tt>latex</tt>)

en: <b>_Label</b>
el: <b>Ετ_ικέτα</b>

en: Valid placeholders are <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>
el: Έγκυροι διαχωριστές είναι <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>

en: <b>_Jobs</b>
el: <b>Εργα_σίες</b>

en: <b>_Description</b>
el: <b>Π_εριγραφή</b>

en: <b>_File Extensions</b>
el: <b>Επεκτάσεις α_ρχείου</b>

en: _Generated
el: Δ_ημιουργήθηκε

en: _User Defined:
el: Καθορισμένο από το χρ_ήστη:

en: <b>Accelerator</b>
el: <b>Επιταχυντής</b>

en: Create Bibliography Entry
el: Δημιουργία καταχώρησης βιβλιογραφίας

en: Required Fields
el: Απαιτούμενα πεδία

en: Optional Fields
el: Προαιρετικά πεδία

en: _Identifier:
el: _Αναγνωριστικό:

en: _Type:
el: _Τύπος

en: Insert Graphics
el: Προσθήκη γραφικών

en: _File:
el: Α_ρχείο:

en: _Caption:
el: _Λεζάντα:

en: _Label:
el: Ετ_ικέτα:

en: _Width:
el: _Πλάτος:

en: % _of
el: % α_πό

en: _Rotate:
el: Π_εριστροφή:

en: ° CCW
el: Αριστερόστροφα

en: Flip _Horizontally
el: _Οριζόντια αναστροφή

en: _Spread over two Columns
el: _Άπλωμα πάνω από δύο στήλες

en: Floating _Object
el: Κινούμενο α_ντικείμενο

en: Image Size
el: Μέγεθος εικόνας

en: Text Width
el: Πλάτος κειμένου

en: Insert Source Code Listing
el: Εισαγωγή λίστας πηγαίου κώδικα

en: Load From _File:
el: Φόρτωση από α_ρχείο:

en: Programming _Language:
el: Γλώσσα _προγραμματισμού:

en: _Dialect:
el: _Διάλεκτος:

en: Insert Table or Matrix
el: Εισαγωγή πίνακα ή μητρώου

en: Type:
el: Τύπος:

en: _Table
el: _Πίνακας

en: _Matrix:
el: _Μητρώο:

en: _Rows:
el: _Γραμμές:

en: C_olumns:
el: Στή_λες:

en: _Floating Object
el: Κινού_μενο αντικείμενο

en: New LaTeX Document
el: Νέο έγγραφο LaTeX

en: T_emplate:
el: Π_ρότυπο:

en: document
el: έγγραφο

en: Di_rectory:
el: Κα_τάλογος:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _Babel Package:
el: Πακέτο _Babel:

en: _Input Encoding:
el: Κωδικοποίηση ε_ισαγωγής:

en: <b>Language Customization</b>
el: <b>Προσαρμογή γλώσσας</b>

en: _Landscape
el: _Οριζόντια

en: _Paper:
el: _Χαρτί:

en: De_fault
el: Προε_πιλογή

en: U_ser Defined:
el: Καθορισμένο από το χ_ρήστη:

en: Base Font Size:
el: Βασικό μέγεθος γραμματοσειράς:

en: Document _Class:
el: Κ_λάση εγγράφου:

en: <b>Style and Layout</b>
el: <b>Στυλ και διάταξη</b>

en: Include PDF _Metadata
el: Συμπεριλάβετε _μεταδεδομένα PDF

en: This adds metadata to the document. Requires package <tt>ifpdf</tt>.
el: Αυτό προσθέτει μεταδεδομένα στο έγγραφο. Απαιτεί το πακέτο<tt>ifpdf</tt>.

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: To_day
el: Σή_μερα

en: C_ustom:
el: Προ_σαρμοσμένο:

en: _Author:
el: _Συγγραφέας:

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: <b>Meta Information</b>
el: <b>Μέτα πληροφορίες</b>

en: Default F_ont Family:
el: Προεπιλεγμένη οικο_γένεια γραμματοσειράς:

en: Use Bibliography
el: Χρήση βιβλιογραφίας

en: Bibliography _File:
el: Α_ρχείο βιβλιογραφίας:

en: _Style:
el: _Στυλ:

en: Style Preview:
el: Στυλ προεπισκόπησης:

en: Refresh Style Preview
el: Ανανέωση του στυλ προεπισκόπησης

en: LaTeX Tools
el: Εργαλεία LaTeX

en: New BibTeX Entry...
el: Νέα καταχώριση BibTeX...

en: Create a new BibTeX entry
el: Νέα καταχώρηση BibTeX

note: add grouping controls to toolbar
en: No Grouping
el: Χωρίς ομαδοποίηση

en: Group by Type
el: Ομαδοποίηση κατά τύπο

en: Group by Author
el: Ομαδοποίηση κατά συγγραφέα

en: Group by Year
el: Ομαδοποίηση κατά έτος

en: Unknown Author
el: Άγνωστος συγγραφέας

en: New LaTeX Document...
el: Νέο έγγραφο LaTeX...

en: Create a new LaTeX document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου LaTeX

en: Choose Master Document...
el: Επιλογή κύριου εγγράφου...

en: Close Nearest Environment
el: Κλείσιμο κοντινότερου περιβάλλοντος

en: Close the nearest TeX environment at left of the cursor
el: Κλείστε το κοντινότερο περιβάλλον TeX στα αριστερά του κέρσορα

en: Use Bibliography...
el: Χρήση βιβλιογραφίας...

en: Font Family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Emphasize
el: Έμφαση

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Small Capitals
el: Μικρά κεφαλαία

en: List
el: Λίστα

en: Itemize
el: Κατηγοριοποίηση

en: Enumerate
el: Απαρίθμηση

en: Description
el: Περιγραφή

en: Structure
el: Δομή

en: Part
el: Μέρος

en: Section
el: Ενότητα

en: Subsection
el: Υποενότητα

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Subparagraph
el: Υποπαράγραφος

en: Build
el: Ανάπτυξη

en: Build Image
el: Ανάπτυξη εικόνας

en: Build an image from the LaTeX document
el: Ανάπτυξη μιας εικόνας από το έγγραφο LaTeX

en: Justify
el: Στοίχιση

en: Justify Left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Justify Center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Justify Right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Math
el: Μαθηματικά

en: Mathematical Environment
el: Μαθηματικό περιβάλλον

en: Centered Formula
el: Κεντραρισμένος τύπος

en: Numbered Equation
el: Αριθμημένη εξίσωση

en: Array of Equations
el: Πίνακας εξισώσεων

en: Numbered Array of Equations
el: Αριθμημένος πίνακας εξισώσεων

en: Book of abstracts
el: Βιβλίο περιλήψεων

en: Article
el: Άρθρο

en: Article (AMS)
el: Άρθρο (AMS)

en: Book (AMS)
el: Βιβλίο (AMS)

en: AMS Documentation
el: Τεκμηρίωση AMS

en: Proceedings (AMS)
el: Πρακτικά (AMS)

en: Report
el: Αναφορά

en: Beamer slides
el: Διαφάνειες Beamer

en: Belgian letter
el: Βελγικό γράμμα

en: Book
el: Βιβλίο

en: Proceedings (IAG)
el: Πρακτικά (IAG)

en: Letter
el: Γράμμα

en: LaTeX News
el: Νέα LaTeX

en: LaTeX Documentation
el: Τεκμηρίωση LaTeX

en: LaTeX Guide
el: Οδηγός LaTeX

en: Proceedings
el: Πρακτικά

en: Article (KOMA-Script)
el: Άρθρο (KOMA-Script)

en: Report (KOMA-Script)
el: Αναφορά (KOMA-Script)

en: Book (KOMA-Script)
el: Βιβλίο (KOMA-Script)

en: Letter (KOMA-Script)
el: Γράμμα (KOMA-Script)

en: Letter 2 (KOMA-Script)
el: Γράμμα 2 (KOMA-Script)

en: Slides
el: Διαφάνειες

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Show graphics
el: Εμφάνιση γραφικών

en: Show tables
el: Εμφάνιση πινάκων

en: Follow Editor
el: Ακολούθησε επεξεργαστή

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Job
el: Εργασία

en: File
el: Αρχείο

en: Line
el: Γραμμή

en: Abort Job
el: Ακύρωση εργασίας

en: Show Detailed Output
el: Εμφάνιση λεπτομερούς αποτελέσματος

en: Message
el: Μήνυμα

en: Show/Hide Warnings
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη ειδοποιήσεων

en: Show/Hide Tasks
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη εργασιών

en: Issues
el: Θέματα
