gedit-latex master - en to ro translation catalogue (175 entries)

en: LaTeX Plugin
ro: Plugin LaTeX

en: A plugin that assists you in handling LaTeX documents and BibTeX bibliographies
ro: Un plugin care vă asistă în manipularea documentelor LaTeX și bibliografiilor BibTeX

en: Title
ro: Titlu

en: Book Title
ro: Titlul cărții

en: Author
ro: Autor

en: Pages
ro: Pagini

en: Journal
ro: Jurnal

en: Volume
ro: Volum

en: Number
ro: Număr

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

en: Series
ro: Serie

en: Edition
ro: Ediție

en: Address
ro: Adresă

en: How Published
ro: Cum a fost publicată

en: Organization
ro: Organizație

en: Location
ro: Locație

en: Note
ro: Observație

en: Type
ro: Tip

en: Chapter
ro: Capitol

en: Key
ro: Cheie

en: School
ro: Școală

en: Institution
ro: Instituție

en: Cross Reference
ro: Referință încrucișată

en: Maximum BibTeX Size
ro: Dimensiunea maximă a BibTeX

en: Connect Outline to Editor
ro: Conectează schița la editor

en: Show Labels in Outline
ro: Arată etichetele în Schiță

en: Show Tables in Outline
ro: Arată tabelele în Schiță

en: Show Graphics in Outline
ro: Arată grafice în schiță

en: Show Warnings in Issues
ro: Arată avertizările în Probleme

en: Show Tasks in Issues
ro: Arată activitățile în Probleme

en: Hide Box Warnings
ro: Ascunde avertismentele din casetă

en: Show LaTeX Toolbar below (normal), combined with the main toolbar, or disabled
ro: Arată bara de instrumente LaTeX mai jos (normal), combinată cu bara de instrumente principală, sau dezactivată

en: Expanded Symbol Groups
ro: Grupuri extinse de simboluri

en: LaTeX Extensions
ro: Extensii LaTeX

en: Graphics File Extensions
ro: Extensii pentru fișiere grafice

en: Paths Relative to .tex File to Look for Graphics
ro: Căi relative la fișierul .tex pentru a căuta grafice

en: Extra LaTeX commands used to mark issues, such as \fxnote{foo}
ro: Comenzi LaTeX adiționale folosite pentru a marca probleme, cum ar fi \fxnote{foo}

en: Render to Image
ro: Randează ca imagine

en: <b>Image Format</b>
ro: <b>Format imagine</b>

en: Color Mode:
ro: Regim color:

en: <b>Rendering</b>
ro: <b>Randare</b>

en: <b>Area</b>
ro: <b>Zonă</b>

en: Antialiasing:
ro: Antialias:

en: Resolution:
ro: Rezoluție:

en: Render whole page(s)
ro: Randează pagini întregi

en: Attempt to render tight bounding box
ro: Încearcă randarea casetei înguste de încadrare

en: Select Master Document
ro: Selectați documentul principal

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Tools
ro: Unelte

en: Maximum Parsed File Size:
ro: Dimensiunea maximă a fișierului parcurs:

en: KB
ro: KO

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Remember to run all commands in batch mode (e.g. append <tt>-interaction batchmode</tt> to <tt>latex</tt>)
ro: Amintiți-vă să rulați toate comenzile în mod serie (ex. adaugă <tt>-interaction batchmode</tt> la <tt>latex</tt>)

en: <b>_Label</b>
ro: <b>_Etichetă</b>

en: Valid placeholders are <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>
ro: Substituenți valizi sunt <tt>$filename</tt>, <tt>$shortname</tt>, <tt>$directory</tt>

en: <b>_Jobs</b>
ro: <b>_Sarcini</b>

en: <b>_Description</b>
ro: <b>_Descriere</b>

en: <b>_File Extensions</b>
ro: <b>Extensii _fișiere</b>

en: _Generated
ro: _Generat

en: _User Defined:
ro: Definit de _utilizator:

en: Create Bibliography Entry
ro: Creează o intrare în bibliografie

en: Required Fields
ro: Câmpuri obligatorii

en: Optional Fields
ro: Câmpuri opționale

en: _Identifier:
ro: _Identificator:

en: _Type:
ro: _Tip:

en: Insert Graphics
ro: Introdu grafice

en: _File:
ro: _Fișier:

en: _Caption:
ro: _Legendă:

en: _Label:
ro: _Etichetă:

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: % _of
ro: % _din

en: _Rotate:
ro: _Rotește:

en: Flip _Horizontally
ro: Întoarce _orizontal

en: _Spread over two Columns
ro: Întinde pe_ste două coloane

en: Floating _Object
ro: _Obiect plutitor

en: Image Size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Text Width
ro: Lățime text

en: Insert Source Code Listing
ro: Inserează listarea codului sursă

en: Load From _File:
ro: Încarcă din _fișier:

en: Programming _Language:
ro: _Limbaj de programare:

en: Insert Table or Matrix
ro: Inserează un tabel sau o matrice

en: Type:
ro: Tip:

en: _Table
ro: _Tabel

en: _Matrix:
ro: _Matrice:

en: _Rows:
ro: _Rânduri:

en: C_olumns:
ro: C_oloane:

en: _Floating Object
ro: _Obiect plutitor

en: New LaTeX Document
ro: Document LaTeX nou

en: T_emplate:
ro: Șa_blon:

en: Di_rectory:
ro: Di_rector:

en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Babel Package:
ro: Pachet _Babel:

en: _Input Encoding:
ro: Codare de _intrare:

en: <b>Language Customization</b>
ro: <b>Personalizare limbă</b>

en: _Landscape
ro: Peisa_j

en: _Paper:
ro: _Hârtie:

en: De_fault
ro: _Implicit

en: U_ser Defined:
ro: Definit de _utilizator:

en: Base Font Size:
ro: Mărime font de bază:

en: Document _Class:
ro: _Clasa documentului:

en: <b>Style and Layout</b>
ro: <b>Stil și aspect</b>

en: Include PDF _Metadata
ro: Include _Metadate PDF

en: Date:
ro: Dată:

en: To_day
ro: Astă_zi

en: C_ustom:
ro: _Personalizat:

en: _Author:
ro: _Autor:

en: _Title:
ro: _Titlu:

en: <b>Meta Information</b>
ro: <b>Meta-informații</b>

en: Default F_ont Family:
ro: Familie implicită de f_onturi:

en: Use Bibliography
ro: Folosește bibliografia

en: Bibliography _File:
ro: _Fișier bibliografic:

en: _Style:
ro: _Stil:

en: Style Preview:
ro: Previzualizare stil:

en: Refresh Style Preview
ro: Reîmprospătează previzualizarea stilului

en: New BibTeX Entry...
ro: Intrare BibTeX nouă...

en: Create a new BibTeX entry
ro: Creează o nouă intrare BibTeX

note: add grouping controls to toolbar
en: No Grouping
ro: Fără grupare

en: Group by Type
ro: Grupează după tip

en: Group by Author
ro: Grupează după autor

en: Group by Year
ro: Grupează după an

note: group by year
en: <i>n/a</i>
ro: <i>indisponibil</i>

en: Unknown Author
ro: Autor necunoscut

en: New LaTeX Document...
ro: Document LaTeX nou...

en: Create a new LaTeX document
ro: Creează un document LaTeX nou

en: Choose Master Document...
ro: Alegeți documentul principal...

en: Close Nearest Environment
ro: Închideți cel mai apropiat mediu

en: Close the nearest TeX environment at left of the cursor
ro: Închideți cel mai apropiat mediu TeX de la stânga cursorului

en: Use Bibliography...
ro: Folosește bibliografia...

en: Font Family
ro: Familie font

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Emphasize
ro: Evidențiază

en: Underline
ro: Subliniază

en: Small Capitals
ro: Majuscule mici

en: Typewriter
ro: Stil dactilografiat

en: Caligraphy
ro: Caligrafie

en: List
ro: Listează

en: Enumerate
ro: Enumerează

en: Description
ro: Descriere

en: Structure
ro: Structură

en: Part
ro: Parte

en: Section
ro: Secțiune

en: Subsection
ro: Subsecțiune

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Subparagraph
ro: Subparagraf

en: Build
ro: Generează

en: Build Image
ro: Generează imagine

en: Build an image from the LaTeX document
ro: Generează o imagine din documentul LaTeX

en: Justify
ro: Aliniază la margini

en: Justify Left
ro: Aliniază la stânga

en: Justify Center
ro: Aliniază la centru

en: Justify Right
ro: Aliniază la dreapta

en: Math
ro: Matematică

en: Mathematical Environment
ro: Mediu matematic

en: Centered Formula
ro: Formulă centrată

en: Numbered Equation
ro: Ecuație numerotată

en: Array of Equations
ro: Matrice de ecuații

en: Numbered Array of Equations
ro: Matrice numerotată de ecuații

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Show graphics
ro: Arată grafica

en: Show tables
ro: Arată tabelele

en: Follow Editor
ro: Urmărire editor

en: Expand All
ro: Desfășoară toate

en: Collapse All
ro: Restrânge toate

en: Outline
ro: Contur

en: Job
ro: Sarcină

en: File
ro: Fișier

en: Line
ro: Linie

en: Abort Job
ro: Abandonează sarcina

en: Show Detailed Output
ro: Arată ieșirea în mod detaliat

en: Message
ro: Mesaj

en: Show/Hide Warnings
ro: Arată sau ascunde avertizările

en: Show/Hide Tasks
ro: Arată sau ascunde sarcinile

en: Issues
ro: Probleme
