gedit master - en to bg translation catalogue (396 entries)

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: Easy document navigation with bookmarks
bg: Лесна навигация из документите чрез отметки

en: Goto Next Bookmark
bg: Отиване на следващата отметка

en: Insert special characters just by clicking on them.
bg: Вмъкване на специални знаци чрез натискането им

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
bg: Превръщане на част от кода в коментар и обратно.

en: U_ncomment Code
bg: _Разкоментиране

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
bg: Избор на цвят от диалогов прозорец и вмъкване на шестдесетичното му представяне.

en: Pick _Color...
bg: Избор на _цвят…

en: Pick a color from a dialog
bg: Избор на цвят от диалогов прозорец

en: _Insert
bg: _Вмъкване

en: Draw Spaces and Tabs
bg: Изобразяване на шпации и табулатори

en: Draw new lines
bg: Изобразяване на нови редове

en: Draw tabs
bg: Изобразяване на табулатори

en: Enabled
bg: Включена

en: Join several lines or split long ones
bg: Съединяване на един ред или разделяне на няколко

en: Join/Split Lines
bg: Съединяване/разделяне на редове

en: _Split Lines
bg: _Разделяне на редове

en: Sa_ved sessions
bg: Запазе_ни сесии

en: _Manage saved sessions...
bg: _Управление на запазените сесии…

en: Recover '%s' session
bg: Възстановяване на сесия „%s“

en: Session Name
bg: Име на сесия

note: ex:ts=4:et:
en: Save and restore your working sessions
bg: Запазване и възстановяване на работните сесии

en: Session Saver
bg: Запазване на сесии

en: Save session
bg: Запазване на сесия

en: Saved Sessions
bg: Запазени сесии

en: Session name:
bg: Име на сесията:

en: Forget you're not using tabulations.
bg: Забравяне, че не се ползват табулации.

en: Terminal
bg: Терминал

en: Tags
bg: Етикети

en: Select the group of tags you want to use
bg: Избор на групата с етикети, която искате да използвате

en: _Preview
bg: _Преглед

en: Available Tag Lists
bg: Списък с наличните етикети

note: ex:ts=8:noet:
en: Abbreviated form
bg: Съкратена форма

en: Abbreviation
bg: Съкращение

en: Above
bg: Отгоре

en: Accessibility key character
bg: Знак за ключ за достъпност

en: Acronym
bg: Акроним

en: Align
bg: Подравняване

en: Alignment character
bg: Подравняващ знак

en: Alternative
bg: Алтернативен

en: Anchor
bg: Котва

en: Anchor URI
bg: Адрес на котва

en: Applet class file code
bg: Файлов код на класовете на аплета

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
bg: Файлов код на класовете на аплета (да не се ползва)

en: Array
bg: Масив

en: Associated information
bg: Свързана информация

en: Author info
bg: Информация за автора

en: Axis related headers
bg: Колонтитули свързани с оста

en: Background color
bg: Фонов цвят

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
bg: Фонов цвят (да не се ползва)

en: Background texture tile
bg: Текстурна плочка за фон

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
bg: Текстурна плочка за фон (да не се ползва)

en: Base URI
bg: Базов адрес

en: Base font
bg: Базов шрифт

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
bg: Основен шрифт (да не се ползва)

en: Bold
bg: Получерно

en: Border
bg: Граница

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
bg: Граница (да не се ползва)

en: Border color
bg: Цвят на границата

en: Cell rowspan
bg: Разпростиране по редове

en: Center
bg: Центриран раздел

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
bg: Центриран раздел (да не се ползва)

en: Character encoding of linked resource
bg: Кодиране на знаците на свързания ресурс

en: Checked (state)
bg: Отбелязано (състояние)

en: Checked state
bg: Отбелязано състояние

en: Citation
bg: Цитат

en: Cite reason for change
bg: Даване на причина за промяната

en: Class implementation ID
bg: Идентификатор на класа на реализацията

en: Class list
bg: Списък с класове

en: Clear text flow control
bg: Свободен контрол на потока на текста

en: Code content type
bg: Вид на съдържанието на кода

en: Color of selected links
bg: Цвят на избраните препратки

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
bg: Цвят на избраните препратки (да не се ползва)

en: Column span
bg: Разпростиране по колони

en: Columns
bg: Колони

en: Comment
bg: Коментар

en: Computer code fragment
bg: Раздел с компютърен код

en: Content scheme
bg: Схема на съдържанието

en: Content type
bg: Вид на съдържанието

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
bg: Вид на съдържанието (да не се ползва)

en: Coordinates
bg: Координати

en: DIV Style container
bg: Контейнер на стил — div

en: DIV container
bg: Контейнер div

en: Date and time of change
bg: Дата и време на промяна

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
bg: Обявяване на флаг

note: Translators: DEFER is an optional attribute of the <script> tag. It indicates that the script is not going to generate any document content. The browser can continue parsing and drawing the page.
en: Defer attribute
bg: Атрибут за отлагане на изпълнението

en: Definition description
bg: Описание на определение

en: Definition list
bg: Списък с определения

en: Definition term
bg: Дефиниция

en: Deleted text
bg: Изтрит текст

en: Direction
bg: Посока

en: Directionality
bg: Посока

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
bg: Посока (да не се ползва)

en: Directory list
bg: Списък с папки

en: Disabled
bg: Изключено

en: Document base
bg: База на документа

en: Document body
bg: Тялото на документа

en: Document head
bg: Главница на документа

en: Document title
bg: Заглавие на документа

en: Document type
bg: Вид на документа

en: Element ID
bg: Идентификатор на елемента

en: Embedded object
bg: Вграден обект

en: Emphasis
bg: Наблягане

en: Encode type
bg: Тип кодиране

en: Figure
bg: Фигура

en: Font face
bg: Име на шрифт

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
bg: Име на шрифт (да не се ползва)

en: For label
bg: За етикет

en: Forced line break
bg: Изричен край на ред

en: Form
bg: Формуляр

en: Form action handler
bg: Функция за обработка на формуляр

en: Form control group
bg: Контролна група на формуляр

en: Form field label text
bg: Текст на етикета на поле във формуляр

en: Form input
bg: Поле във формуляр

en: Form input type
bg: Вид на входа на формуляра

en: Form method
bg: Метод на формуляра

en: Forward link
bg: Препращане на връзка

en: Frame
bg: Рамка

en: Frame border
bg: Граница на рамката

en: Frame render parts
bg: Части за изобразяване на рамка

en: Frame source
bg: Източник на рамка

en: Frame spacing
bg: Пространство между рамките

en: Frame target
bg: Цел на рамката

en: Frameborder
bg: Граница на рамката

en: Frameset
bg: Набор от рамки

en: Frameset columns
bg: Колони на набора от рамки

en: Frameset rows
bg: Редове на набора от рамки

en: Framespacing
bg: Пространство между рамките

en: Generic embedded object
bg: Общ вграден обект

en: Generic metainformation
bg: Обща мета-информация

en: Generic span
bg: Общ елемент span

en: HREF URI
bg: Адрес за HREF

en: HTML root element
bg: Коренов елемент HTML

en: HTML version
bg: Версия на HTML

en: HTTP header name
bg: Име на заглавна част в HTTP

en: Header cell IDs
bg: Идентификатор на клетка в заглавието

en: Heading
bg: Заглавие

en: Heading 1
bg: Заглавие 1

en: Heading 2
bg: Заглавие 2

en: Heading 3
bg: Заглавие 3

en: Heading 4
bg: Заглавие 4

en: Heading 5
bg: Заглавие 5

en: Heading 6
bg: Заглавие 6

en: Height
bg: Височина

en: Horizontal rule
bg: Хоризонтална линия

en: Horizontal space
bg: Хоризонтално пространство

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
bg: Хоризонтално пространство (да не се ползва)

en: I18N BiDi override
bg: Промяна на посоката на текста

en: Image
bg: Изображение

en: Image map
bg: Разграфено изображение

en: Image map area
bg: Район на разграфеното изображение

en: Image map name
bg: Име на разграфеното изображение

en: Image source
bg: Източник на изображението

en: Inline frame
bg: Вътрешна рамка

en: Inline layer
bg: Вътрешен слой

en: Inserted text
bg: Вмъкнат текст

en: Instance definition
bg: Дефиниция

en: Italic text
bg: Курсивен текст

en: Java applet
bg: Аплет на Джава

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
bg: Аплет на Джава (да не се ползва)

en: Label
bg: Етикет

en: Language code
bg: Езиков код

en: Large text style
bg: Едър текст

en: Layer
bg: Слой

en: Link color
bg: Цвят на препратката

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
bg: Цвят на препратката (да не се ползва)

en: List item
bg: Елемент от списък

en: List of MIME types for file upload
bg: Списък с видове MIME за качване на файлове

en: List of supported character sets
bg: Списък с поддържаните кодирания на знаци

en: Listing
bg: Изходен код

en: Local change to font
bg: Локална промяна на шрифта

en: Long description link
bg: Връзка с дълго описание

en: Long quotation
bg: Дълъг цитат

en: Mail link
bg: Препратка към е-поща

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
bg: Височина на границата в пиксели

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
bg: Широчина на границата в пиксели

en: Marquee
bg: Мигащ текст

en: Maximum length of text field
bg: Максимална дължина на текстово поле

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
bg: Връзка независeща от средата

en: Menu list
bg: Меню-списък

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
bg: Меню-списък (да не се ползва)

en: Multi-line text field
bg: Текстово поле с много редове

en: Multicolumn
bg: Многоколонно

en: Multiple
bg: Множество

en: Name
bg: Име

en: Named property value
bg: Именувана стойност на свойство

en: Next ID
bg: Следващ идентификатор

en: No URI
bg: Без адрес

en: No embedded objects
bg: Без вградени обекти

en: No frames
bg: Без рамки

en: No layers
bg: Без слоеве

en: No line break
bg: Без минаване на нов ред

en: No resize
bg: Без оразмеряване

en: No script
bg: Без скрипт

en: No shade
bg: Без сянка

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
bg: Без сянка (да не се ползва)

en: No word wrap
bg: Без пренасяне на текста

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
bg: Без пренасяне на текста (да не се ползва)

en: Non-breaking space
bg: Шпация, която не се пренася

en: Note
bg: Бележка

en: Object applet file
bg: Файл за обектите на аплет

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
bg: Файл за обектите на аплет (да не се ползва)

en: Object data reference
bg: Указател към данните на обект

en: Offset for alignment character
bg: Отместване на знака за подравняване

en: OnBlur event
bg: Събитието при махане на фокуса

en: OnChange event
bg: Събитие при промяна

en: OnClick event
bg: Събитието при натискане

en: OnDblClick event
bg: Събитието при двукратно натискане

en: OnFocus event
bg: Събитието при фокусиране

en: OnKeyDown event
bg: Събитието при натискане и задържане на клавиш

en: OnKeyPress event
bg: Събитието при натискане на клавиш

en: OnKeyUp event
bg: Събитието при отпускане на клавиш

en: OnLoad event
bg: Събитието при зареждане

en: OnMouseDown event
bg: Събитието при натискане на бутон на мишката

en: OnMouseMove event
bg: Събитието при движение на мишката

en: OnMouseOut event
bg: Събитието при излизане на мишката

en: OnMouseOver event
bg: Събитието при мишката отгоре

en: OnMouseUp event
bg: Събитието при отпускане на бутон на мишката

en: OnReset event
bg: Събитието при изчистване на формуляр

en: OnSelect event
bg: Събитието при избиране

en: OnSubmit event
bg: Събитието при подаване на формуляр

en: OnUnload event
bg: Събитието при напускане на страницата

en: Option group
bg: Група за избор

en: Option selector
bg: Избор на опция

en: Ordered list
bg: Подреден списък

en: Output media
bg: Изходна медия

en: Paragraph
bg: Абзац

en: Paragraph class
bg: Клас на абзаца

en: Paragraph style
bg: Стил на абзаца

en: Preformatted listing
bg: Предварително форматиран изходен код

en: Preformatted text
bg: Предварително форматиран текст

en: Profile metainfo dictionary
bg: Речник за мета-информация на профила

en: Prompt message
bg: Подсказващо съобщение

en: Push button
bg: Бутон

en: Quote
bg: Цитат

en: Range
bg: Диапазон

en: ReadOnly text and password
bg: Текст и парола само за четене

en: Reduced spacing
bg: Намалена разредка

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
bg: Намалена разредка (да не се ползва)

en: Reverse link
bg: Обратна връзка

en: Root
bg: Корен

en: Rows
bg: Редове

en: Rulings between rows and columns
bg: Разстояние между редове и колони

en: Sample program output, scripts
bg: Примерен изход на програмата, скриптове

en: Scope covered by header cells
bg: Обхват, покрит от колонтитулните клетки

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
bg: Име на скриптовия език

en: Script statements
bg: Изрази на скрипта

en: Scrollbar
bg: Лента за навигация

en: Selectable option
bg: Опция с възможност за избор

en: Selected
bg: Избрано

en: Server-side image map
bg: Разграфено изображение към сървър

en: Shape
bg: Форма

en: Short inline quotation
bg: Къс вътрешен цитат

en: Single line prompt
bg: Подсказка на единичен ред

en: Size
bg: Размер

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
bg: Размер (да не се ползва)

en: Small text style
bg: Малък текст

en: Soft line break
bg: Незадължителен край на ред

en: Sound
bg: Звук

en: Source
bg: Източник

en: Space-separated archive list
bg: Списък с архиви разделени с пространство

en: Spacer
bg: Отстояние

en: Spacing between cells
bg: Разстояние между клетките

en: Spacing within cells
bg: Разстоянието между клетките

en: Span
bg: Елемент span

en: Square root
bg: Корен квадратен

en: Standby load message
bg: Съобщение при изчакване за зареждане

en: Starting sequence number
bg: Начално число на поредицата

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
bg: Начално число на поредицата (да не се ползва)

en: Strike-through text
bg: Зачеркнат текст

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
bg: Зачеркнат текст (да не се ползва)

en: Strike-through text style
bg: Зачеркнат текст (да не се ползва)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
bg: Зачеркнат текст (да не се ползва)

en: Strong emphasis
bg: Силно наблягане

en: Style info
bg: Информация за стила

en: Subscript
bg: Долен индекс

en: Superscript
bg: Горен индекс

en: Tab order position
bg: Подредба чрез табулатори

en: Table
bg: Таблица

en: Table body
bg: Тяло на таблица

en: Table caption
bg: Заглавие на таблицата

en: Table column group properties
bg: Свойства на група на колони от таблица

en: Table column properties
bg: Настройки на колоните на таблица

en: Table data cell
bg: Таблична клетка с информация

en: Table footer
bg: Долен колонтитул на таблица

en: Table header
bg: Горен колонтитул на таблицата

en: Table header cell
bg: Клетка с колонтитул на таблицата

en: Table row
bg: Ред на таблица

en: Table summary
bg: Обобщение на таблицата

en: Teletype or monospace text style
bg: Равноширок текст

en: Text
bg: Текст

en: Text color
bg: Цвят на текста

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
bg: Цвят на текста (да не се ползва)

en: Text entered by user
bg: Текст въведен от потребителя

en: Title
bg: Заглавие

en: Top margin in pixels
bg: Горната граница в пиксели

en: URL
bg: Адрес

en: Underlined text style
bg: Подчертан текстов стил

en: Unordered list
bg: Неподреден списък

en: Use image map
bg: Използване на разграфено изображение

en: Value
bg: Стойност

en: Value interpretation
bg: Интерпретация на стойности

en: Variable or program argument
bg: Аргумент на променлива или програма

en: Vertical cell alignment
bg: Вертикално подравняване на клетките

en: Vertical space
bg: Вертикално пространство

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
bg: Вертикално пространство (да не се ползва)

en: Visited link color
bg: Цвят на посетените препратки

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
bg: Цвят на посетените препратки (да не се ползва)

en: Width
bg: Широчина

en: Bibliography (cite)
bg: Библиография (цитат)

en: Bibliography (item)
bg: Библиография (елемент)

en: Bibliography (shortcite)
bg: Библиография (кратък цитат)

en: Bibliography (thebibliography)
bg: Библиография (библиографията)

en: Brackets ()
bg: Кръгли скоби „(“ „)“

en: Brackets <>
bg: Счупени скоби „<“ „>“

en: Brackets []
bg: Квадратни скоби „[“ „]“

en: Brackets {}
bg: Фигурни скоби „{“ „}“

en: File input
bg: Въвеждане на файл

en: Footnote
bg: Бележка под линия

en: Function cosine
bg: Функция косинус

en: Function e^
bg: Функция e^

en: Function exp
bg: Функция „степенуване“

en: Function log
bg: Функция „логаритъм“

en: Function log10
bg: Функция „десетичен логаритъм“

en: Function sine
bg: Функция „синус“

en: Greek alpha
bg: Гръцката буква алфа

en: Greek beta
bg: Гръцката буква бета

en: Greek epsilon
bg: Гръцката буква епсилон

en: Greek gamma
bg: Гръцката буква гама

en: Greek lambda
bg: Гръцката буква ламбда

en: Greek rho
bg: Гръцката буква ро

en: Greek tau
bg: Гръцката буква тау

en: Header 0 (chapter)
bg: Подразделение 0 (глава)

en: Header 0 (chapter*)
bg: Подразделение 0 (глава*)

en: Header 1 (section)
bg: Подразделение 1 (подразделение на глава)

en: Header 1 (section*)
bg: Подразделение 1 (подразделение на глава*)

en: Header 2 (subsection)
bg: Подразделение 2 (подразделение на глава)

en: Header 2 (subsection*)
bg: Подразделение 2 (подразделение на глава*)

en: Header 3 (subsubsection)
bg: Подразделение 3 (подразделение на глава)

en: Header 3 (subsubsection*)
bg: Подразделение 3 (подразделение на глава*)

en: Header 4 (paragraph)
bg: Подразделение 4 (параграф)

en: Header appendix
bg: Заглавие на притурка

en: Item
bg: Елемент

en: Item with label
bg: Елемент с етикет

en: List description
bg: Описание на списъка

en: List enumerate
bg: Номериран списък

en: List itemize
bg: Отделяне на точки в списък

en: Maths (display)
bg: Математика (за показване)

en: Maths (inline)
bg: Математика (вътрешна)

en: Operator fraction
bg: Оператор „дроб“

en: Operator integral (display)
bg: Оператор „интеграл“ (за показване)

en: Operator integral (inline)
bg: Оператор „интеграл“ (вътрешен)

en: Operator sum (display)
bg: Оператор „сума“ (за показване)

en: Operator sum (inline)
bg: Оператор „сума“ (вътрешен)

en: Reference label
bg: Етикет за указател

en: Reference ref
bg: Етикет за указател

en: Symbol <<
bg: Знакът „«“

en: Symbol <=
bg: Знакът „<=“

en: Symbol >=
bg: Знакът „>=“

en: Symbol >>
bg: Знакът „»“

en: Symbol and
bg: Знакът „И“

en: Symbol const
bg: Знакът const

en: Symbol d-by-dt
bg: Знакът d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
bg: Знакът d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
bg: Знакът d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
bg: Знакът dagger

en: Symbol em-dash ---
bg: Знакът em-dash ---

en: Symbol en-dash --
bg: Знакът en-dash --

en: Symbol equiv
bg: Знакът equiv

en: Symbol infinity
bg: Знакът infinity

en: Symbol mathspace ,
bg: Знакът mathspace ,

en: Symbol mathspace .
bg: Знакът mathspace .

en: Symbol mathspace _
bg: Знакът mathspace _

en: Symbol mathspace __
bg: Знакът mathspace __

en: Symbol simeq
bg: Знакът simeq

en: Symbol star
bg: Знакът звезда

en: Typeface bold
bg: Получерно

en: Typeface italic
bg: Курсивно

en: Typeface slanted
bg: Зачеркнато

en: Typeface type
bg: Шрифт

en: Unbreakable text
bg: Неразделим текст

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
bg: Предоставя метод за лесно вкарване в документа на често използвани етикети/низове без нужда да се въвеждат отново.

en: Tag list
bg: Списък с етикети

en: ancestor
bg: родител

en: ancestor-or-self
bg: родител-или-себе-си

en: attribute
bg: атрибут

en: child
bg: дете

en: descendant
bg: наследник

en: descendant-or-self
bg: наследник-или-себе-си

en: following
bg: следващ

en: following-sibling
bg: следващ-брат

en: namespace
bg: пространство от имена

en: parent
bg: родител

en: preceding
bg: предхождащ

en: preceding-sibling
bg: предхождащ-брат

en: self
bg: себе-си
