gedit - en to crh translation catalogue (370 entries)

en: Bookmarks
crh: Yer-imleri

en: _Insert
crh: _Qıstır

en: Enabled
crh: Qabilleştirilgen

en: Tags
crh: Nişanlar

en: Select the group of tags you want to use
crh: Qullanacağıñız nişanlar zümresini saylañız

en: _Preview
crh: _Ög-baquv

en: Available Tag Lists
crh: Faydalanılabilir Nişan Listeleri

note: ex:ts=8:noet:
en: Abbreviated form
crh: Qısqartılğan şekil

en: Abbreviation
crh: Qısqartma

en: Above
crh: Üstünde

en: Accessibility key character
crh: İrişilebilirlik tuşu remzi

en: Acronym
crh: Qısqartma

en: Align
crh: Hizala

en: Alignment character
crh: Hizalama remzi

en: Alternative
crh: Alternativ

en: Anchor
crh: Lenger

en: Anchor URI
crh: Lenger URİ

en: Applet class file code
crh: Uyğulamaçıq sınıf dosyesi kodu

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
crh: Uyğulamaçıq sınıf dosyesi kodu (taqbih etilgen)

en: Array
crh: Tizi

en: Associated information
crh: Ülfetlendirilgen malümat

en: Author info
crh: Müellif malümatı

en: Axis related headers
crh: Mihver alâqalı başlıqlar

en: Background color
crh: Arqa-zemin tüsü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
crh: Arqa-zemin tüsü (taqbih etilgen)

en: Background texture tile
crh: Arqa-zemin toqusı kirameti

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
crh: Arqa-zemin toqusı kirameti (taqbih etilgen)

en: Base URI
crh: Esas URİ

en: Base font
crh: Esas urufat

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
crh: Esas urufat (taqbih etilgen)

en: Bold
crh: Qalın

en: Border
crh: Sıñır

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
crh: Sıñır (taqbih etilgen)

en: Border color
crh: Sıñır tüsü

en: Cell rowspan
crh: Hüceyre saf-qarışı

en: Center
crh: Merkez

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
crh: Merkez (Qullanılmay)

en: Character encoding of linked resource
crh: İlişimli çoqraqnıñ remiz kodlandırması

en: Checked (state)
crh: Çavkelengen (durum)

en: Checked state
crh: Çavkelengen durum

en: Citation
crh: İqtibas

en: Cite reason for change
crh: Deñişiklik sebebini belirt

en: Class implementation ID
crh: Sınıf eda kimligi

en: Class list
crh: Sınıf listesi

en: Clear text flow control
crh: Metin aqımı muraqabesini temizle

en: Code content type
crh: Kod münderice türü

en: Color of selected links
crh: Saylanğan ilişimlerniñ tüsü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
crh: Saylanğan ilişimlerniñ tüsü (taqbih etilgen)

en: Column span
crh: Sutun qarışı

en: Columns
crh: Sutunlar

en: Comment
crh: Şerh

en: Computer code fragment
crh: Bilgisayar kodu fragmenti

en: Content scheme
crh: Münderice taslağı

en: Content type
crh: Münderice türü

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
crh: Münderice türü (taqbih etilgen)

en: Coordinates
crh: Koordinatlar

en: DIV Style container
crh: DIV Uslûp konteyneri

en: DIV container
crh: DIV konteyneri

en: Date and time of change
crh: Deñişim tarihı ve vaqtı

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
crh: Beyan bayrağı

note: Translators: DEFER is an optional attribute of the <script> tag. It indicates that the script is not going to generate any document content. The browser can continue parsing and drawing the page.
en: Defer attribute
crh: Keçiktirme hassası

en: Definition description
crh: Tarif tasviri

en: Definition list
crh: Tarif listesi

en: Definition term
crh: Tarif termini

en: Deleted text
crh: Silingen metin

en: Direction
crh: Yöneliş

en: Directionality
crh: Yönelişlilik

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
crh: Yönelişlilik (taqbih etilgen)

en: Directory list
crh: Cilbent listesi

en: Disabled
crh: Ğayrı qabilleştirilgen

en: Document base
crh: Vesiqa esası

en: Document body
crh: Vesiqa bedeni

en: Document head
crh: Vesiqa başı

en: Document title
crh: Vesiqa serlevası

en: Document type
crh: Vesiqa türü

en: Element ID
crh: Unsur Kimligi

en: Embedded object
crh: İçeri yatqızılğan nesne

en: Emphasis
crh: Urğulama

en: Encode type
crh: Kodlandırma türü

en: Figure
crh: Resimleme

en: Font face
crh: Urufat yüzü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
crh: Urufat yüzü (taqbih etilgen)

en: For label
crh: Etiket içün

en: Forced line break
crh: Cebir etilgen satır qırılması

en: Form
crh: Forma

en: Form action handler
crh: Forma amel qollayıcısı

en: Form control group
crh: Forma kontrol zümresi

en: Form field label text
crh: Forma alanı etiket metni

en: Form input
crh: Forma kirdisi

en: Form input type
crh: Forma kirdisi türü

en: Form method
crh: Forma usulı

en: Forward link
crh: Yönlendirme ilişimi

en: Frame
crh: Çerçive

en: Frame border
crh: Çerçive sıñırı

en: Frame render parts
crh: Çerçive qılış parçaları

en: Frame source
crh: Çerçive menbası

en: Frame spacing
crh: Çerçive boşluqlaması

en: Frame target
crh: Çerçive hedefi

en: Frameborder
crh: Çerçive-sıñırı

en: Frameset
crh: Çerçive-kümesi

en: Frameset columns
crh: Çerçive-kümesi sutunları

en: Frameset rows
crh: Çerçive-kümesi satırları

en: Framespacing
crh: Çerçive-boşluqlaması

en: Generic embedded object
crh: Soy-tışı içeri yatqızılğan nesne

en: Generic metainformation
crh: Soy-tışı meta-malümat

en: Generic span
crh: Soy-tışı qarış

en: HREF URI
crh: HREF URİ

en: HTML root element
crh: HTML tamır unsurı

en: HTML version
crh: HTML sürümi

en: HTTP header name
crh: HTTP başlığı ismi

en: Header cell IDs
crh: Başlıq hüceyre kimlikleri

en: Heading
crh: Serleva

en: Heading 1
crh: Serleva 1

en: Heading 2
crh: Serleva 2

en: Heading 3
crh: Serleva 3

en: Heading 4
crh: Serleva 4

en: Heading 5
crh: Serleva 5

en: Heading 6
crh: Serleva 6

en: Height
crh: Yükseklik

en: Horizontal rule
crh: Ufqiy sızıq

en: Horizontal space
crh: Ufqiy boşluq

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
crh: Ufqiy boşluq (taqbih etilgen)

en: I18N BiDi override
crh: Milletleraralaştırma (I18N) Eki-Yönelişlilik (BiDi) üst-aydaması

en: Image
crh: Suret

en: Image map
crh: Suret haritası

en: Image map area
crh: Suret haritası mıntıqası

en: Image map name
crh: Suret haritası adı

en: Image source
crh: Suret menbası

en: Inline frame
crh: Satır-içi çerçive

en: Inline layer
crh: Satır-içi qatlam

en: Inserted text
crh: Qıstırılğan metin

en: Instance definition
crh: Misal tarifi

en: Italic text
crh: Egik metin

en: Java applet
crh: Java uyğulamaçığı

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
crh: Java uyğulamaçığı (taqbih etilgen)

en: Label
crh: Etiket

en: Language code
crh: Til kodu

en: Large text style
crh: İri metin uslûbı

en: Layer
crh: Qatlam

en: Link color
crh: İlişim tüsü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
crh: İlişim tüsü (taqbih etilgen)

en: List item
crh: Liste unsurı

en: List of MIME types for file upload
crh: Dosye yükleme içün MİME türleri listesi

en: List of supported character sets
crh: Desteklengen remiz kümeleri listesi

en: Listing
crh: Listeleme

en: Local change to font
crh: Urufatqa yerli deñişim

en: Long description link
crh: Uzun tasvir ilişimi

en: Long quotation
crh: Uzun iqtibas

en: Mail link
crh: Poçta ilişimi

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
crh: Kenar piksel yüksekligi

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
crh: Kenar piksel kenişligi

en: Marquee
crh: Tayğan metin

en: Maximum length of text field
crh: Metin alanınıñ azamiy kenişligi

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
crh: Vasattan bağımsız ilişim

en: Menu list
crh: Menü listesi

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
crh: Menü listesi (taqbih etilgen)

en: Multi-line text field
crh: Çoq-satırlı metin alanı

en: Multicolumn
crh: Çoq-sutunlı

en: Multiple
crh: Çoqlu

en: Name
crh: İsim

en: Named property value
crh: İsimlendirilgen hasiyet qıymeti

en: Next ID
crh: Soñraki Kimlik

en: No URI
crh: URİ yoq

en: No embedded objects
crh: İçeri yatqızılğan nesneler yoq

en: No frames
crh: Çerçiveler yoq

en: No layers
crh: Qatlamlar yoq

en: No line break
crh: Satır qırılması yoq

en: No resize
crh: Kene ölçülendirme yoq

en: No script
crh: Bitik yoq

en: No shade
crh: Kölge yoq

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
crh: Kölge yoq (taqbih etilgen)

en: No word wrap
crh: Kelime sarması yoq

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
crh: Kelime sarması yoq (taqbih etilgen)

en: Non-breaking space
crh: Qırılmaz boşluq

en: Note
crh: Not

en: Object applet file
crh: Nesne uyğulamaçıq dosyesi

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
crh: Nesne uyğulamaçıq dosyesi (taqbih etilgen)

en: Object data reference
crh: Nesne verilerine sıltav

en: Offset for alignment character
crh: Hizalama remzi içün çıqıntı

en: OnBlur event
crh: OnBlur vaqiası

en: OnChange event
crh: OnChange vaqiası

en: OnClick event
crh: OnClick vaqiası

en: OnDblClick event
crh: OnDblClick vaqiası

en: OnFocus event
crh: OnFocus vaqiası

en: OnKeyDown event
crh: OnKeyDown vaqiası

en: OnKeyPress event
crh: OnKeyPress vaqiası

en: OnKeyUp event
crh: OnKeyUp vaqiası

en: OnLoad event
crh: OnLoad vaqiası

en: OnMouseDown event
crh: OnMouseDown vaqiası

en: OnMouseMove event
crh: OnMouseMove vaqiası

en: OnMouseOut event
crh: OnMouseOut vaqiası

en: OnMouseOver event
crh: OnMouseOver vaqiası

en: OnMouseUp event
crh: OnMouseUp vaqiası

en: OnReset event
crh: OnReset vaqiası

en: OnSelect event
crh: OnSelect vaqiası

en: OnSubmit event
crh: OnSubmit vaqiası

en: OnUnload event
crh: OnUnload vaqiası

en: Option group
crh: Seçenek zümresi

en: Option selector
crh: Seçenek saylamcısı

en: Ordered list
crh: Sıralanğan liste

en: Output media
crh: Çıqtı vasatı

en: Paragraph
crh: Paragraf

en: Paragraph class
crh: Paragraf sınfı

en: Paragraph style
crh: Paragraf uslûbı

en: Preformatted listing
crh: Ög-formatlı listeleme

en: Preformatted text
crh: Ög-formatlı metin

en: Profile metainfo dictionary
crh: Profil meta-malümatı sözlügi

en: Prompt message
crh: Davet mesajı

en: Push button
crh: Basuv dögmesi

en: Quote
crh: İqtibas

en: Range
crh: Menzil

en: ReadOnly text and password
crh: Faqat-oqulır metin ve sır-söz

en: Reduced spacing
crh: Ufaqlatılğan boşluqlama

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
crh: Ufaqlatılğan boşluqlama (taqbih etilgen)

en: Reverse link
crh: Ters ilişim

en: Root
crh: Tamır

en: Rows
crh: Saflar

en: Rulings between rows and columns
crh: Saflar ve sutunlar arasındaki sızıqlar

en: Sample program output, scripts
crh: Nümüne program çıqtısı, bitikler

en: Scope covered by header cells
crh: Başlıq hüceyreleriniñ qaplağanı vüsat

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
crh: Bitik tili ismi

en: Script statements
crh: Bitik beyanatları

en: Scrollbar
crh: Taydırma çubuğı

en: Selectable option
crh: Saylanabilir seçenek

en: Selected
crh: Saylanğan

en: Server-side image map
crh: Sunucı-taraflı suret haritası

en: Shape
crh: Şekil

en: Short inline quotation
crh: Qısqa satır-içi iqtibas

en: Single line prompt
crh: Tek satırlıq davet

en: Size
crh: Ölçü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
crh: Ölçü (taqbih etilgen)

en: Small text style
crh: Kiçik metin uslûbı

en: Soft line break
crh: Yımşaq satır qırılması

en: Sound
crh: Davuş

en: Source
crh: Menba

en: Space-separated archive list
crh: Boşluq-ayırğıçlı arhiv listesi

en: Spacer
crh: Boşluqçı

en: Spacing between cells
crh: Hüceyreler arasındaki boşluqlama

en: Spacing within cells
crh: Hüceyreler içerisindeki boşluqlama

en: Span
crh: Qarış

en: Square root
crh: Qare Tamır

en: Standby load message
crh: Yükleme yanda turuv mesajı

en: Starting sequence number
crh: Tizi başlama numarası

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
crh: Tizi başlama numarası (taqbih etilgen)

en: Strike-through text
crh: Üzeri-sızılğan metin

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
crh: Üzeri-sızılğan metin (taqbih etilgen)

en: Strike-through text style
crh: Üzeri-sızılğan metin uslûbı

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
crh: Üzeri-sızılğan metin uslûbı (taqbih etilgen)

en: Strong emphasis
crh: Küçlü urğulama

en: Style info
crh: Uslûp malümatı

en: Subscript
crh: Alt-remizler

en: Superscript
crh: Üst-remizler

en: Tab order position
crh: İlmek sırası mevamı

en: Table
crh: Cedvel

en: Table body
crh: Cedvel bedeni

en: Table caption
crh: Cedvel serlevası

en: Table column group properties
crh: Cedvel sutun zümresi hasiyetleri

en: Table column properties
crh: Cedvel sutunı hasiyetleri

en: Table data cell
crh: Cedvel veriler hüceyresi

en: Table footer
crh: Cedvel ayaqlığı

en: Table header
crh: Cedvel başlığı

en: Table header cell
crh: Cedvel başlığı hüceyresi

en: Table row
crh: Cedvel safı

en: Table summary
crh: Cedvel hulâsası

en: Teletype or monospace text style
crh: Teledaktilo (Teletype) ya da yek-feza metin uslûbı

en: Text
crh: Metin

en: Text color
crh: Metin tüsü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
crh: Metin tüsü (taqbih etilgen)

en: Text entered by user
crh: Qullanıcı tarafından kirsetilgen metin

en: Title
crh: Serleva

en: Top margin in pixels
crh: Piksel cınsından üst kenar

en: Underlined text style
crh: Alt-sızıqlı metin uslûbı

en: Unordered list
crh: Sıralanmağan liste

en: Use image map
crh: Suret haritası qullan

en: Value
crh: Qıymet

en: Value interpretation
crh: Qıymet işleme

en: Variable or program argument
crh: Deñişken ya da uyğulama delili

en: Vertical cell alignment
crh: Vertikal hüceyre hizalaması

en: Vertical space
crh: Vertikal boşluq

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
crh: Vertikal boşluq (taqbih etilgen)

en: Visited link color
crh: Ziyaret etilgen ilişim tüsü

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
crh: Ziyaret etilgen ilişim tüsü (taqbih etilgen)

en: Width
crh: Kenişlik

en: Bibliography (cite)
crh: Bibliografiya (iqtibas; cite)

en: Bibliography (item)
crh: Bibliografiya (unsur; item)

en: Bibliography (shortcite)
crh: Bibliografiya (qısqa iqtibas; shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
crh: Bibliografiya (thebibliorgraphy)

en: Brackets ()
crh: () qavusları

en: Brackets <>
crh: <> qavusları

en: Brackets []
crh: [] qavusları

en: Brackets {}
crh: {} qavusları

en: File input
crh: Dosye kirdisi

en: Footnote
crh: Haşiye

en: Function cosine
crh: Kosinus funktsiyası

en: Function e^
crh: e^ funktsiyası

en: Function exp
crh: exp funktsiyası

en: Function log
crh: log funktsiyası

en: Function log10
crh: log10 funktsiyası

en: Function sine
crh: Sinus funktsiyası

en: Greek alpha
crh: Yunanca alfa

en: Greek beta
crh: Yunanca beta

en: Greek epsilon
crh: Yunanca epsilon

en: Greek gamma
crh: Yunanca gamma

en: Greek lambda
crh: Yunanca lambda

en: Greek rho
crh: Yunanca rho

en: Greek tau
crh: Yunanca tau

en: Header 0 (chapter)
crh: Serleva 0 (bab)

en: Header 0 (chapter*)
crh: Serleva 0 (bab*)

en: Header 1 (section)
crh: Serleva 1 (qısım)

en: Header 1 (section*)
crh: Serleva 1 (qısım*)

en: Header 2 (subsection)
crh: Serleva 2 (altqısım)

en: Header 2 (subsection*)
crh: Serleva 2 (altqısım*)

en: Header 3 (subsubsection)
crh: Serleva 3 (altaltqısım)

en: Header 3 (subsubsection*)
crh: Serleva 3 (altaltqısım*)

en: Header 4 (paragraph)
crh: Serleva 4 (paragraf)

en: Header appendix
crh: Serleva zeyli

en: Item
crh: Unsur

en: Item with label
crh: Etiketli unsur

en: List description
crh: Liste tasviri

en: List enumerate
crh: Liste nomeralaması

en: List itemize
crh: Liste unsurlaması

en: Maths (display)
crh: Matematik (kösterim)

en: Maths (inline)
crh: Matematik (satır-içi)

en: Operator fraction
crh: Bölme işleticisi

en: Operator integral (display)
crh: İntegral işleticisi (kösterim)

en: Operator integral (inline)
crh: İntegral işleticisi (satır-içi)

en: Operator sum (display)
crh: Cemi işleticisi (kösterim)

en: Operator sum (inline)
crh: Cemi işleticisi (satır-içi)

en: Reference label
crh: Sıltav etiketi

en: Reference ref
crh: Sıltav (ref)

en: Symbol <<
crh: Remiz <<

en: Symbol <=
crh: Remiz <=

en: Symbol >=
crh: Remiz >=

en: Symbol >>
crh: Remiz >>

en: Symbol and
crh: Remiz ve

en: Symbol const
crh: Remiz sabit

en: Symbol d-by-dt
crh: Remiz d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
crh: Remiz d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
crh: Remiz d-by-dt-partial

en: Symbol dagger
crh: Remiz qancer

en: Symbol em-dash ---
crh: Remiz M-tire ---

en: Symbol en-dash --
crh: Remiz N-tire --

en: Symbol equiv
crh: Remiz teñ

en: Symbol infinity
crh: Remiz soñsuzlıq

en: Symbol mathspace ,
crh: Remiz riyaziy-feza ,

en: Symbol mathspace .
crh: Remiz riyaziy-feza .

en: Symbol mathspace _
crh: Remiz riyaziy-feza _

en: Symbol mathspace __
crh: Remiz riyaziy-feza __

en: Symbol simeq
crh: Remiz simeq

en: Symbol star
crh: Remiz yıldız

en: Typeface bold
crh: Urufat qalın

en: Typeface italic
crh: Urufat egik

en: Typeface slanted
crh: Urufat mayışıq (slanted)

en: Typeface type
crh: Urufat türü

en: Unbreakable text
crh: Qırılamaz metin

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
crh: Sıq qullanılğan nişanlarnıñ/tizgilerniñ tuşlamağa mecbur qalmadan bir vesiqağa qolayca qıstırılması içün bir usul temin eter.

en: Tag list
crh: Nişan listesi

en: ancestor
crh: cet

en: ancestor-or-self
crh: cet-yaki-öz

en: attribute
crh: hassa

en: child
crh: bala

en: descendant
crh: varis

en: descendant-or-self
crh: varis-yaki-öz

en: following
crh: müteaqip

en: following-sibling
crh: müteaqip-qardaş

en: namespace
crh: isim-fezası

en: parent
crh: baba

en: preceding
crh: evelki

en: preceding-sibling
crh: evelki-qardaş

en: self
crh: öz
