gedit - en to fi translation catalogue (105 entries)

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Go to Next Bookmark
fi: Siirry seuraavaan kirjanmerkkiin

en: Go to Previous Bookmark
fi: Siirry edelliseen kirjanmerkkiin

en: Bracket Completion
fi: Sulkuparin täsmäys

en: Automatically adds closing brackets.
fi: Lisää suluille pääte automaattisesti.

en: Automatically add a closing bracket when you insert one
fi: Lisää suluille automaattisesti vastasulku.

en: Character Map
fi: Merkistökartta

en: Insert special characters just by clicking on them.
fi: Lisää erikoismerkkejä napsauttamalla niitä.

en: Charmap
fi: Merkistökartta

en: Select characters from a character map
fi: Valitse merkkejä merkistökartasta

en: Code Comment
fi: Koodikommentti

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
fi: Kommentoi tai poista kommentit valitusta lähdekoodin alueesta.

en: Co_mment Code
fi: Komment_oi koodia

en: U_ncomment Code
fi: _Poista kommentti koodista

en: Comment or uncomment blocks of code
fi: Kommentoi tai poista kommentit valitusta lähdekoodin alueesta

en: Color Picker
fi: Värivalitsin

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
fi: Valitse väri ikkunasta ja syötä tekstiin sen heksadesimaaliesitys.

en: Pick _Color…
fi: Valitse _väri…

en: Pick Color
fi: Valitse väri

en: Color picker
fi: Värivalitsin

en: Select and insert a color from a dialog (for HTML, CSS, PHP)
fi: Valitse ja syötä väri valintaikkunasta (HTML, CSS, PHP)

note: there must have been some conflict, since it opened the wrong file
en: There was a problem opening the file
fi: Tiedostoa avatessa ilmeni ongelma

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Lävistetty

en: Pick the background color
fi: Valitse taustaväri

en: Pick the foreground color
fi: Valitse edustaväri

en: _Background
fi: _Taustaväri

en: _Foreground
fi: _Edustaväri

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: Name
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Author
fi: Tekijä

en: Show _White Space
fi: Näytä t_yhjä tila

en: Draw tabs
fi: Näytä sarkaimet

en: Show White Space
fi: Näytä tyhjätila

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: _Close
fi: _Sulje

[ctx: label of the find button]
en: _Find
fi: _Etsi

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind:
fi: E_tsi:

en: Select a _folder
fi: Valitse _kansio

en: Match _entire word only
fi: Etsi _kokonaista sanaa

en: Re_gular expression
fi: S_äännöllinen lauseke

en: Find text in all files of a folder.
fi: Etsi tekstiä kaikista kansion tiedostoista.

en: Find text in all files of a folder
fi: Etsi tekstiä kaikista kansion tiedostoista

en: Find in Files…
fi: Etsi tiedostoista…

en: No results found
fi: Ei tuloksia

en: File
fi: Tiedosto

note: The stop button is showed in the bottom-left corner of the TreeView
en: Stop the search
fi: Pysäytä haku

en: Use git information to display which lines and files changed since last commit
fi: Käytä gitin tietoja viimeisimmän pysyvän muutoksen jälkeen muuttuneiden rivien ja tiedostojen esittämiseksi

en: Highlight lines that have been changed since the last commit
fi: Korosta rivit, jotka ovat muuttuneet viimeisimmän pysyvän muutoksen jälkeen

en: Join/Split Lines
fi: _Yhdistä tai jaa rivejä

en: Join several lines or split long ones
fi: Liitä useita rivejä tai jaa pitkiä rivejä

en: _Join Lines
fi: _Yhdistä rivit

en: _Split Lines
fi: _Jaa rivit

en: _Manage Saved Sessions…
fi: _Hallitse tallennettuja istuntoja…

en: _Save Session…
fi: _Tallenna istunto…

en: Session Name
fi: Istunnon nimi

en: Session Saver
fi: Istunnontallentaja

en: Save and restore your working sessions
fi: Tallenna ja palauta työskentelyistuntosi

en: Save session
fi: Tallenna istunto

en: Session name:
fi: Istunnon nimi:

en: Saved Sessions
fi: Tallennetut istunnot

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince
fi: Synkronoi LaTeXin ja PDF:n välillä käyttäen geditiä ja evinceä

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince.
fi: Synkronoi LaTeXin ja PDF:n välillä käyttäen geditiä ja evinceä.

en: Terminal
fi: Pääteikkuna

en: A simple terminal widget accessible from the bottom panel
fi: Yksinkertainen pääte, joka on käytettävissä alapaneelista

en: Default color of text in the terminal
fi: Päätteen tekstin oletusväri

en: Default color of terminal background
fi: Päätteen taustan oletusarvoinen väri

en: Palette for terminal applications
fi: Päätesovellusten väripaletti

en: Whether to blink the cursor
fi: Vilkutetaanko kursoria

en: The cursor appearance
fi: Kursorin ulkoasu

en: Whether to use the system font
fi: Käytetäänkö järjestelmän fonttia

en: Font
fi: Fontti

en: Embedded Terminal
fi: Upotettu pääte

en: Embed a terminal in the bottom pane.
fi: Upota pääte alapaneeliin.

en: C_hange Directory
fi: _Vaihda hakemistoa

en: Text size
fi: Tekstin koko

en: Easily increase and decrease the text size
fi: Pienennä tai suurenna tekstin kokoa helposti

en: _Normal size
fi: _Tavallinen koko

en: S_maller Text
fi: _Pienempi teksti

en: _Larger Text
fi: _Suurempi teksti

en: Text Size
fi: Tekstin koko

en: Translate
fi: Käännä

en: Translates text into different languages
fi: Kääntää tekstiä eri kielille

note: Translators: You can adjust the default pair for users in your locale. https://wiki.apertium.org/wiki/List_of_language_pairs lists valid pairs, in the format apertium-xxx-yyy. For this translation, use ASCII apostrophes and | as the delimiter. Language pair values must be in the format 'xxx|yyy' - Y
en: 'eng|spa'
fi: 'eng|fin'

en: Language pair used
fi: Käytettävä kielipari

en: Remote web service to use
fi: Käytettävä verkkopalvelu

en: Translations powered by {0}
fi: Käännökset tarjoaa {0}

en: Translate Console
fi: Käännöskonsoli

en: Translate selected text [{0}]
fi: Käännä valittu teksti [{0}]

en: API Key
fi: API-avain

en: You need to obtain a free API key at <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>
fi: Sinun tulee hankkia veloitukseton API-avain osoitteesta <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>

en: Translation languages:
fi: Käännöskielet:

en: Same document window
fi: Sama asiakirjaikkuna

en: Translation service:
fi: Käännöspalvelu:

en: Interactive completion
fi: Vuorovaikutteinen täydentäminen

en: Minimum word size:
fi: Sanan vähimmäiskoko:

en: Word completion
fi: Sanan täydentäminen

en: Interactive Completion
fi: Vuorovaikutteinen täydentäminen

en: Whether to enable interactive completion.
fi: Käytetäänkö vuorovaikutteista täydentämistä.

en: Minimum Word Size
fi: Sanan vähimmäiskoko

en: The minimum word size to complete.
fi: Täydennettävän sanan vähimmäiskoko.

en: Word Completion
fi: Sanan täydentäminen
