gedit master - en to ja translation catalogue (136 entries)

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Easy document navigation with bookmarks
ja: ブックマークを使用して簡単にドキュメントを閲覧できるようにします

en: Toggle Bookmark
ja: ブックマークを切り替え

en: Go to Next Bookmark
ja: 次のブックマークへ移動

en: Go to Previous Bookmark
ja: 前のブックマークへ移動

en: Bracket Completion
ja: カッコの補完

en: Automatically adds closing brackets.
ja: 終わり括弧を自動的に追加します

en: Automatically add a closing bracket when you insert one
ja: 括弧を挿入したときに自動で終わり括弧を追加します

en: Character Map
ja: 文字マップ

en: Insert special characters just by clicking on them.
ja: 特殊な文字をクリックしながら挿入していきます

en: Charmap
ja: 文字マップ

en: Select characters from a character map
ja: 文字マップから文字を選択します

en: Code Comment
ja: コードコメント

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
ja: 選択した範囲をコメントアウトしたり解除します

en: Co_mment Code
ja: コメントアウト(_M)

en: U_ncomment Code
ja: コメントアウトを解除(_N)

en: Comment or uncomment blocks of code
ja: コードブロックをコメントアウトしたり解除します

en: Color Picker
ja: 色選択

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
ja: 色選択ダイアログから色を取得して 16 進形式の文字列として挿入します

en: Pick _Color…
ja: 色を選択(_C)…

en: Pick Color
ja: 色を選択

en: Color picker
ja: 色選択

en: Select and insert a color from a dialog (for HTML, CSS, PHP)
ja: ダイアログから色を選択して HTML、CSS、PHP 向けの文字列として挿入します

en: Color Scheme Editor
ja: カラースキームエディター

en: Source code color scheme editor
ja: ソースコードのカラースキームエディター

en: Create and edit the color scheme used for syntax highlighting
ja: 構文の強調表示に使用するカラースキームの作成と編集を行います

en: There was a problem saving the scheme
ja: スキームの保存に問題がありました

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

en: Pick the background color
ja: 背景色を選択

en: Pick the foreground color
ja: 前景色を選択

en: _Background
ja: 背景(_B)

en: _Foreground
ja: 前景(_F)

en: _Clear
ja: 消去(_C)

en: Name
ja: 名前

en: Description
ja: 説明

en: Author
ja: 作者

en: Sample
ja: サンプル

en: Commander Mode
ja: コマンダーモード

en: Commander
ja: コマンダー

en: Command line interface for advanced editing
ja: 高度な編集向けのコマンドラインインターフェースです

en: Draw Spaces
ja: 空白を表示

en: Draw spaces and tabs
ja: 空白やタブ文字を表示します

en: Show _White Space
ja: 空白を表示(_W)

en: Draw spaces
ja: スペースを表示する

en: Draw tabs
ja: タブを表示する

en: Draw new lines
ja: 改行を表示する

en: Draw non-breaking spaces
ja: ノーブレークスペースを表示する

en: Draw leading spaces
ja: 行頭のスペースを表示する

en: Draw spaces in text
ja: 文字列中のスペースを表示する

en: Draw trailing spaces
ja: 行末のスペースを表示する

en: Draw Spaces and Tabs
ja: 空白やタブ文字を表示します

en: If TRUE drawing will be enabled.
ja: TRUE にすると表示が有効になります。

en: The type of spaces to be drawn.
ja: 表示する空白の種類です。

en: Find in Files
ja: ファイル内を検索

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ja: 検索(_F)

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ja: 検索(_I)

en: _In
ja: 対象(_I)

en: Select a _folder
ja: フォルダーを選択

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: Match _entire word only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

en: Re_gular expression
ja: 正規表現(_G)

en: Find text in all files of a folder.
ja: フォルダーにあるすべてのファイルの文字列を検索します

en: Find text in all files of a folder
ja: フォルダーにあるすべてのファイルの文字列を検索します

en: Find in Files…
ja: ファイル内を検索…

en: hit | hits
ja[0]: 個発見

en: No results found
ja: 見つかりませんでした

en: File
ja: ファイル

note: The stop button is showed in the bottom-left corner of the TreeView
en: Stop the search
ja: 検索を停止

en: Join lines/ Split lines
ja: 行を結合/分割

en: Join or split multiple lines through Ctrl+J and Ctrl+Shift+J
ja: Ctrl+J と Ctrl+Shift+J で複数の行を結合または分割します

en: Join/Split Lines
ja: 行を結合/分割

en: Join several lines or split long ones
ja: 複数の行と結合したり一行を分割したりします

en: _Join Lines
ja: 行を結合(_J)

en: _Split Lines
ja: 行を分割(_S)

en: _Manage Saved Sessions…
ja: 保存したセッションを管理(_M)…

en: _Save Session…
ja: セッションを保存(_S)…

en: Recover “{0}” Session
ja: セッション“{0}”に復帰

en: Session Name
ja: セッション名

en: Session Saver
ja: セッション保存

en: Save and restore your working sessions
ja: 現在、作業中のセッションを保存したり復元したりします

en: Save session
ja: セッションを保存

en: Session name:
ja: セッション名:

en: Saved Sessions
ja: 保存したセッション一覧

en: Smart Spaces
ja: スマートスペース

en: Allow to unindent like if you were using tabs while you’re using spaces
ja: インデントにスペースを使用しているときにタブ文字のようにインデントを解除します

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince
ja: gedit と evince で LaTeX と PDF を同期します

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince.
ja: gedit と evince で LaTeX と PDF を同期します

en: Forward Search
ja: 前方検索

en: Terminal
ja: 端末

en: A simple terminal widget accessible from the bottom panel
ja: ボトムパネルにシンプルな端末を表示します

en: Whether to use the system font
ja: システムフォントを使用するかどうか

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ja: true にすると、端末はデスクトップの標準フォント (monospace) を使用します (monospace に設定されていない場合は最も monospace に近いフォントを使用します)。

en: Font
ja: フォント

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ja: Pango フォント名です (“Sans 12”や“Monospace Bold 14”など)。

en: Embedded Terminal
ja: 組み込み端末

en: Embed a terminal in the bottom pane.
ja: ボトムパネルに端末を組み込みます

en: C_hange Directory
ja: ディレクトリを変更(_H)

en: Text size
ja: 文字サイズ

en: Easily increase and decrease the text size
ja: 文字サイズを手軽に大きくしたり小さくしたりします

en: _Normal size
ja: 通常サイズ(_N)

en: S_maller Text
ja: 小さい文字(_M)

en: _Larger Text
ja: 大きい文字(_L)

en: Text Size
ja: 文字サイズ

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translates text into different languages
ja: 文字列を別の言語に翻訳します

en: Where translation output is shown
ja: 翻訳の出力をどこに表示するか

en: If true, output of the translation is inserted in the document window if not in the Output Translate Window.
ja: true にすると、ドキュメントウィンドウ内に翻訳を表示します。

en: Language pair used
ja: 使用する言語の組み合わせ

en: Language pair used to translate from one language to another
ja: 翻訳元と翻訳先の言語の組み合わせです

en: API key for remote web service
ja: リモートウェブサービスの API キー

en: Remote web service to use
ja: 使用するリモートウェブサービス

en: Translations powered by {0}
ja: {0} での翻訳

en: Translate Console
ja: 翻訳コンソール

en: Translate selected text [{0}]
ja: 選択箇所を翻訳 [{0}]

en: API Key
ja: API キー

en: You need to obtain a free API key at <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>
ja: 次の場所でフリーの API キーを取得する必要があります: <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>

en: Translation languages:
ja: 翻訳言語:

en: Where to output translation:
ja: 翻訳の出力場所:

en: Same document window
ja: 同じウィンドウ内

en: Translate console (bottom panel)
ja: 翻訳コンソール (ボトムパネル)

en: Translation service:
ja: 翻訳サービス:

en: Interactive completion
ja: 対話的に保管する

en: Minimum word size:
ja: 最小単語サイズ:

en: Word completion
ja: 単語補完

en: Propose automatic completion using words already present in the document
ja: ドキュメント内にすでに存在する単語の自動補完を提案します

en: Document Words
ja: 既存の単語

en: Interactive Completion
ja: 対話的補完

en: Whether to enable interactive completion.
ja: 対話的な補完を有効にするかどうか

en: Minimum Word Size
ja: 最小単語サイズ

en: The minimum word size to complete.
ja: 補完する単語の最小長

en: Word Completion
ja: 単語補完

en: Word completion using the completion framework
ja: 補完フレームワークを使用した単語補完です
