gedit - en to sv translation catalogue (173 entries)

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Easy document navigation with bookmarks
sv: Enkel dokumentnavigering med bokmärken

en: Toggle Bookmark
sv: Växla bokmärken

en: Go to Next Bookmark
sv: Gå till nästa bokmärke

en: Go to Previous Bookmark
sv: Gå till föregående bokmärke

en: Bracket Completion
sv: Parenteskomplettering

en: Automatically adds closing brackets.
sv: Lägger automatiskt till avslutande parenteser.

en: Automatically add a closing bracket when you insert one
sv: Lägg automatiskt till en avslutande parentes när du infogar en

en: Character Map
sv: Teckentabell

en: Insert special characters just by clicking on them.
sv: Infoga specialtecken genom att klicka på dem.

en: Charmap
sv: Teckentabell

en: Select characters from a character map
sv: Välj tecken från en teckentabell

en: Code Comment
sv: Kodkommentar

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
sv: Kommentera ut eller avkommentera ett markerat kodblock.

en: Co_mment Code
sv: Ko_mmentera kod

en: U_ncomment Code
sv: A_vkommentera kod

en: Comment or uncomment blocks of code
sv: Kommentera eller avkommentera kodblock

en: Color Picker
sv: Färgväljare

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
sv: Välj en färg från en dialog och infoga dess hexadecimala motsvarighet.

en: Pick _Color…
sv: Välj _färg…

en: Pick Color
sv: Välj färg

en: Color picker
sv: Färgväljare

en: Select and insert a color from a dialog (for HTML, CSS, PHP)
sv: Välj och infoga en färg från en dialog (för HTML, CSS, PHP)

en: Color Scheme Editor
sv: Färgschemaredigerare

en: Source code color scheme editor
sv: Färgschemaredigerare för källkod

en: Create and edit the color scheme used for syntax highlighting
sv: Skapa och redigera färgschemat för syntaxmarkering

en: There was a problem saving the scheme
sv: Det uppstod ett problem vid sparande av schemat

en: You have chosen to create a new scheme
    but the Name or ID you are using is being used already.
    
    Please make sure to choose a Name and ID that are not already in use.
sv: Du har valt att skapa ett nytt schema
    men namn eller ID som du använder används redan.
    
    Se till att välja ett namn och ID som inte redan används.

en: You do not have permission to overwrite the scheme you have chosen.
    Instead a copy will be created.
    
    Please make sure to choose a Name and ID that are not already in use.
sv: Du har inte rättighet att skriva över schemat som du valt.
    En kopia kommer att skapas istället.
    
    Se till att välja ett namn och ID som inte redan används.

note: there must have been some conflict, since it opened the wrong file
en: There was a problem opening the file
sv: Det uppstod ett problem vid öppnandet av filen

en: You appear to have schemes with the same IDs in different directories
sv: Du verkar ha scheman med samma ID i olika kataloger

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Pick the background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Pick the foreground color
sv: Välj förgrundsfärg

en: _Background
sv: _Bakgrund

en: _Foreground
sv: _Förgrund

en: _Clear
sv: _Töm

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Author
sv: Författare

en: Sample
sv: Exempel

en: Commander Mode
sv: Kommandoläge

en: Commander
sv: Kommando

en: Command line interface for advanced editing
sv: Kommandoradsgränssnitt för avancerad redigering

en: Draw Spaces
sv: Rita ut blanksteg

en: Draw spaces and tabs
sv: Rita ut blanksteg och tabulatorer

en: Draw spaces
sv: Rita ut blanksteg

en: Draw Spaces and Tabs
sv: Rita ut blanksteg och tabulatorer

en: Find in Files
sv: Sök i filer

en: _Close
sv: _Stäng

[ctx: label of the find button]
en: _Find
sv: _Sök

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind:
sv: S_ök:

en: _In:
sv: _I:

en: Select a _folder
sv: Välj en _mapp

en: _Match case
sv: _Skiftlägeskänslig

en: Match _entire word only
sv: Matcha _endast hela ord

en: Re_gular expression
sv: _Reguljärt uttryck

en: Find text in all files of a folder.
sv: Sök text i alla filer för en mapp.

en: Find text in all files of a folder
sv: Sök text i alla filer för en mapp

en: Find in Files…
sv: Sök i filer…

en: hit | hits
sv[0]: träff
sv[1]: träffar

en: No results found
sv: Inga resultat funna

en: File
sv: Fil

note: The stop button is showed in the bottom-left corner of the TreeView
en: Stop the search
sv: Stoppa sökningen

en: Use git information to display which lines and files changed since last commit
sv: Använd git-information för att visa vilka rader och filer som har ändrats sedan senaste incheckningen

en: Highlight lines that have been changed since the last commit
sv: Markera rader som har ändrats sedan senaste incheckningen

en: Join/Split Lines
sv: Sammanfoga/Dela rader

en: Join or split multiple lines through Ctrl+J and Ctrl+Shift+J
sv: Sammanfoga eller dela upp rader med Ctrl+J och Ctrl+Skift+J

en: Join several lines or split long ones
sv: Sammanfoga flera rader eller dela långa rader

en: _Join Lines
sv: _Sammanfoga rader

en: _Split Lines
sv: _Dela rader

en: Multi edit
sv: Multipel redigering

en: Edit document in multiple places at once
sv: Redigera dokument på flera ställen samtidigt

en: Multi Edit Mode
sv: Multipelt redigeringsläge

en: Multi Edit
sv: Multipel redigering

en: Added edit point…
sv: Lade till redigeringspunkt…

en: Column Mode…
sv: Kolumnläge…

en: Removed edit point…
sv: Tog bort redigeringspunkt…

en: Cancelled column mode…
sv: Avbröt kolumnläge…

en: Enter column edit mode using selection
sv: Gå in i kolumnredigeringsläge med markeringen

en: Enter <b>smart</b> column edit mode using selection
sv: Gå in i <b>smart</b> kolumnredigeringsläge med markeringen

en: <b>Smart</b> column align mode using selection
sv: Gå in i <b>smart</b> kolumnjusteringsläge med markeringen

en: <b>Smart</b> column align mode with additional space using selection
sv: <b>Smart</b> kolumnjusteringsläge med ytterligare blanksteg genom urval

en: Toggle edit point
sv: Växla redigeringspunkt

en: Add edit point at beginning of line/selection
sv: Lägg till redigeringspunkt i början av rad/markering

en: Add edit point at end of line/selection
sv: Lägg till redigeringspunkt i slutet av rad/markering

en: Align edit points
sv: Justera redigeringspunkter

en: Align edit points with additional space
sv: Justera redigeringspunkter med ytterligare blanksteg

en: _Manage Saved Sessions…
sv: _Hantera sparade sessioner…

en: _Save Session…
sv: _Spara session…

en: Recover “{0}” Session
sv: Återställ sessionen ”{0}”

en: Session Name
sv: Sessionsnamn

en: Session Saver
sv: Sessionssparare

en: Save and restore your working sessions
sv: Spara och återskapa dina arbetssessioner

en: Save session
sv: Spara session

en: Session name:
sv: Sessionsnamn:

en: Saved Sessions
sv: Sparade sessioner

en: Smart Spaces
sv: Smarta blanksteg

en: Allow to unindent like if you were using tabs while you’re using spaces
sv: Tillåter att avindentera som om du använde tabbar medan du använder blanksteg

en: Forget you’re not using tabulations.
sv: Glöm att du inte använder tabulatorer.

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince
sv: Synkronisera mellan LaTeX och PDF med gedit och evince

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince.
sv: Synkronisera mellan LaTeX och PDF med gedit och evince.

en: Forward Search
sv: Framåtsök

en: A simple terminal widget accessible from the bottom panel
sv: En enkel terminalkomponent tillgänglig från bottenpanelen

en: Whether to silence terminal bell
sv: Huruvida terminalklockan ska dämpas

en: If true, don’t make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
sv: Om true (sant), var tyst när program skickar kontrollsekvensen för terminalklockan.

en: Number of lines to keep in scrollback
sv: Antal rader att kunna rulla tillbaka

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback-unlimited is true, this value is ignored.
sv: Antalet rader att kunna rulla tillbaka. Du kan rulla tillbaka i terminalen detta antal rader; rader som inte får plats kastas. Om scrollback-unlimited är true (sant) ignoreras detta värde.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
sv: Huruvida ett obegränsat antal rader ska hållas kvar i tillbakarullning

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
sv: Om true (sant) kommer rader som kan rullas tillbaka aldrig att kastas. Tillbakarullningshistoriken lagras tillfälligt på disk, så detta kan orsaka att systemet får slut på diskutrymme om det sker massor av utmatning till terminalen.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sv: Huruvida rullning till botten ska ske när en tangent trycks ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sv: Om true (sant) kommer en tangenttryckning att medföra att rullningslisten hoppar längst ned.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
sv: Huruvida rullning längst ned ska ske vid ny utmatning

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
sv: Om true (sant) kommer terminalen varenda gång det sker ny utmaning att rulla till botten.

en: Default color of text in the terminal
sv: Standardfärg för texten i terminalen

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
sv: Standardfärg för texten i terminalen som en färgspecifikation (kan vara hex-siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som ”red”).

en: Default color of terminal background
sv: Standardfärg för terminalbakgrunden

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
sv: Standardfärg för terminalbakgrunden som en färgspecifikation (kan vara hex-siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som ”red”).

en: Palette for terminal applications
sv: Palett för terminalprogram

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. “#FF00FF”
sv: Terminaler har 16-färgers palett som programmen i terminalen kan använda. Detta är den paletten, i form av en kolonseparerad lista av färgnamn. Färgnamn ska vara i hexformat, t.ex. ”#FF00FF”

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sv: Huruvida färgerna från temat för terminalkomponenten ska användas

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
sv: Om true (sant) kommer temafärgschemat använt för textinmatningsrutor att användas för terminalen istället för färgerna angivna av användaren.

en: Whether to blink the cursor
sv: Huruvida markören ska blinka

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
sv: Möjliga värden är ”system” för att använda globala markörblinkinställningar, eller ”on” eller ”off” för att ange läget explicit.

en: The cursor appearance
sv: Markörutseendet

en: The possible values are “block” to use a block cursor, “ibeam” to use a vertical line cursor, or “underline” to use an underline cursor.
sv: Möjliga värden är ”block” för att använda en blockmarkör, ”ibeam” för att använda en vågrät radmarkör eller ”underline” för att använda en understruken markör.

en: Whether to use the system font
sv: Huruvida systemtypsnittet ska användas

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
sv: Om true (sant) kommer terminalen att använda det skrivbordsglobala standardtypsnittet om det är monospace (och annars det mest likvärdiga typsnitt den kan finna).

en: Font
sv: Typsnitt

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
sv: Ett pangotypsnittsnamn. Exempel är ”Sans 12” eller ”Monospace Bold 14”.

en: Embedded Terminal
sv: Inbäddad terminal

en: Embed a terminal in the bottom pane.
sv: Bädda in en terminal i bottenpanelen.

en: C_hange Directory
sv: Ändra _katalog

en: Text size
sv: Textstorlek

en: Easily increase and decrease the text size
sv: Öka och minska textstorleken enkelt

en: _Normal size
sv: _Normal storlek

en: S_maller Text
sv: Min_dre text

en: _Larger Text
sv: _Större text

en: Text Size
sv: Textstorlek

en: Translate
sv: Översätt

en: Translates text into different languages
sv: Översätter text till olika språk

en: Where translation output is shown
sv: Var översättningsutmatning visas

en: If true, output of the translation is inserted in the document window if not in the Output Translate Window.
sv: Om true (sant) infogas översättningens utmatning i dokumentfönstret, om inte infogas den i utmatningsöversättningsfönstret.

note: Translators: You can adjust the default pair for users in your locale. https://wiki.apertium.org/wiki/List_of_language_pairs lists valid pairs, in the format apertium-xxx-yyy. For this translation, use ASCII apostrophes and | as the delimiter. Language pair values must be in the format 'xxx|yyy' - Y
en: 'eng|spa'
sv: 'swe|dan'

en: Language pair used
sv: Språkpar som används

en: Language pair used to translate from one language to another
sv: Språkpar som används för att översätta från ett språk till ett annat

en: Apertium server end point
sv: Ändpunkt för Apertium-server

en: API key for remote web service
sv: API-nyckel för fjärrwebbtjänst

en: Remote web service to use
sv: Fjärrwebbtjänst att använda

en: Translations powered by {0}
sv: Översättningar med hjälp av {0}

en: Translate Console
sv: Översättningskonsol

en: Translate selected text [{0}]
sv: Översätt vald text [{0}]

en: API Key
sv: API-nyckel

en: You need to obtain an API key at <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>
sv: Du behöver erhålla en API-nyckel på <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>

en: Translation languages:
sv: Översättningsspråk:

en: Where to output translation:
sv: Var översättning ska matas ut:

en: Same document window
sv: Samma dokumentfönster

en: Translate console (bottom panel)
sv: Översättningskonsol (nederpanel)

en: Translation service:
sv: Översättningstjänst:

en: Interactive completion
sv: Interaktiv komplettering

en: Minimum word size:
sv: Minsta ordstorlek:

en: Word completion
sv: Ordkomplettering

en: Propose automatic completion using words already present in the document
sv: Föreslå automatisk komplettering med ord som redan finns i dokumentet

en: Document Words
sv: Dokumentord

en: Interactive Completion
sv: Interaktiv komplettering

en: Whether to enable interactive completion.
sv: Huruvida interaktiv komplettering ska aktiveras.

en: Minimum Word Size
sv: Minsta orddel

en: The minimum word size to complete.
sv: Minsta orddel att komplettera.

en: Word Completion
sv: Ordkomplettering

en: Word completion using the completion framework
sv: Ordkomplettering som använder kompletteringsramverket
