gedit 2.25.6 - en to vi translation catalogue (383 entries)

en: Bookmarks
vi: Đánh dấu

en: Automatically adds closing brackets.
vi: Tự động thêm dấu ngoặc đóng.

en: Insert special characters just by clicking on them.
vi: Chèn ký tự đặc biệt bằng cách đơn giản nhấn vào nó.

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
vi: Ghi chú tắt hay hủy ghi chú tắt một khối mã được chọn.

en: U_ncomment Code
vi: Hủ_y ghi chú tắt mã

note: ex:ts=4:et:
en: Color Picker
vi: Bộ chọn màu

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
vi: Chọn một màu trong hộp thoại và chèn đại diện thập lục của nó.

en: Pick _Color...
vi: _Chọn màu...

en: Pick a color from a dialog
vi: Chọn màu trong hộp thoại

en: _Insert
vi: _Chèn

en: Draw Spaces and Tabs
vi: Vẽ dấu cách và khoảng Tab

en: Draw tabs
vi: Vẽ cột Tab

en: Enabled
vi: Bật

en: Join several lines or split long ones
vi: Nối lại vài dòng, hoặc tách ra dòng dài

en: Join/Split Lines
vi: Nối/Tách dòng

en: _Split Lines
vi: _Tách dòng

en: Sa_ved sessions
vi: _Buổi hợp đã lưu

en: _Manage saved sessions...
vi: _Quản lý buổi hợp đã lưu...

en: Recover '%s' session
vi: Phục hồi buổi hợp « %s »

en: Session Name
vi: Tên buổi hợp

note: ex:ts=4:et:
en: Save and restore your working sessions
vi: Lưu và phục hồi buổi hợp làm việc

en: Session Saver
vi: Bộ lưu buổi hợp

en: Save session
vi: Lưu buổi hợp

en: Saved Sessions
vi: Buổi hợp đã lưu

en: Session name:
vi: Tên buổi hợp:

en: Forget you're not using tabulations.
vi: Quên bạn không sử dụng cột Tab.

en: Terminal
vi: Dòng lệnh

en: Tags
vi: Thẻ

en: Select the group of tags you want to use
vi: Chọn nhóm các thẻ muốn dùng

en: _Preview
vi: _Xem thử

en: Available Tag Lists
vi: Danh sách thẻ hiện có

note: ex:ts=8:noet:
en: Abbreviated form
vi: Kiểu viết tắt

en: Abbreviation
vi: Từ viết tắt

en: Above
vi: Ở trên

en: Accessibility key character
vi: Ký tự phím tính truy cập

en: Acronym
vi: Từ cấu tạo

en: Align
vi: Canh lề

en: Alignment character
vi: Ký tự canh lề

en: Alternative
vi: Sự chọn khác

en: Anchor
vi: Neo

en: Anchor URI
vi: Địa chỉ Mạng neo

en: Applet class file code
vi: Mã tập tin hạng tiểu dụng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
vi: Mã tập tin hạng tiểu dụng (bị phản đối)

en: Array
vi: Mảng

en: Associated information
vi: Thông tin liên quan

en: Author info
vi: Thông tin tác giả

en: Axis related headers
vi: Đầu trang liên quan đến trục

en: Background color
vi: Màu nền:

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
vi: Màu nền (bị phản đối)

en: Background texture tile
vi: Lát nền hoa tiết

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
vi: Lát nền hoa tiết (bị phản đối)

en: Base URI
vi: Địa chỉ URI cơ bản

en: Base font
vi: Phông cơ bản

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
vi: Phông cơ bản (bị phản đối)

en: Bold
vi: Đậm

en: Border
vi: Viền

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
vi: Biên (bị phản đối)

en: Border color
vi: Màu viền

en: Cell rowspan
vi: Ô theo hàng

en: Center
vi: Tâm

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
vi: Trung tâm (bị phản đối)

en: Character encoding of linked resource
vi: Bảng mã ký tự của tài nguyên đã liên kết

en: Checked (state)
vi: Đã kiểm tra (tính trạng)

en: Checked state
vi: Tình trạng đã kiểm tra

en: Citation
vi: Trích dẫn

en: Cite reason for change
vi: Ghi lý do thay đổi

en: Class implementation ID
vi: Mã nhận biết thi công hạng

en: Class list
vi: Danh sách hạng

en: Clear text flow control
vi: Điều khiển thông lượng chữ rõ

en: Code content type
vi: Kiểu nội dung mã

en: Color of selected links
vi: Màu liên kết được chọn

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
vi: Màu liên kết được chọn (bị phản đối)

en: Column span
vi: Ô theo cột

en: Columns
vi: Cột

en: Comment
vi: Chú thích

en: Computer code fragment
vi: Đoạn mã máy

en: Content scheme
vi: Sơ đồ nội dung

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
vi: Kiểu nội dung (bị phản đối)

en: Coordinates
vi: Toạ độ

en: DIV Style container
vi: Bao kiểu DIV

en: DIV container
vi: Bao DIV

en: Date and time of change
vi: Ngày giờ thay đổi

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
vi: Tuyên bố cờ

note: Translators: DEFER is an optional attribute of the <script> tag. It indicates that the script is not going to generate any document content. The browser can continue parsing and drawing the page.
en: Defer attribute
vi: Hoãn thuộc tính

en: Definition description
vi: Mô tả định nghĩa

en: Definition list
vi: Danh sách định nghĩa

en: Definition term
vi: Từ định nghĩa

en: Deleted text
vi: Đoạn đã xoá

en: Direction
vi: Hướng

en: Directionality
vi: Tính hướng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
vi: Tính hướng (bị phản đối)

en: Directory list
vi: Danh sách chỉ dẫn

en: Disabled
vi: Tắt

en: Document base
vi: Cơ sở tài liệu

en: Document body
vi: Thân tài liệu

en: Document head
vi: Đầu tài liệu

en: Document title
vi: Tên tài liệu

en: Document type
vi: Kiểu tài liệu

en: Element ID
vi: Mã nhận biệt phần tử

en: Embedded object
vi: Đối tượng nhúng

en: Emphasis
vi: Nhần mạnh

en: Encode type
vi: Kiểu biên mã

en: Figure
vi: Hình

en: Font face
vi: Mặt phông chữ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
vi: Mặt phông chữ (bị phản đối)

en: For label
vi: Cho nhãn

en: Forced line break
vi: Ngắt dòng ép buộc

en: Form
vi: Đơn

en: Form action handler
vi: Bộ quản lý việc của đơn

en: Form control group
vi: Nhóm điều khiển đơn

en: Form field label text
vi: Chữ nhãn trường đơn

en: Form input
vi: Gõ vào đơn

en: Form input type
vi: Kiểu gõ vào đơn

en: Form method
vi: Phương pháp đơn

en: Forward link
vi: Liên kết tiếp

en: Frame
vi: Khung:

en: Frame render parts
vi: Phần vẽ khung

en: Frame source
vi: Nguồn khung

en: Frame target
vi: Đích khung

en: Frameborder
vi: Viền khung

en: Frameset
vi: Bộ khung

en: Frameset columns
vi: Cột bộ khung

en: Frameset rows
vi: Hàng bộ hàng

en: Framespacing
vi: Khoảng cách khung

en: Generic embedded object
vi: Đối tượng nhúng chung

en: Generic metainformation
vi: Thông tin về thông tin chung

en: Generic span
vi: Thẻ span chung

en: HREF URI
vi: Địa chỉ Mạng HREF

en: HTML root element
vi: Phần tử gốc HTML

en: HTML version
vi: Phiên bản HTML

en: HTTP header name
vi: Tên dòng đầu HTML

en: Heading
vi: Đề mục

en: Heading 1
vi: Đề mục: h1

en: Heading 2
vi: Đề mục: h2

en: Heading 3
vi: Đề mục: h3

en: Heading 4
vi: Đề mục: h4

en: Heading 5
vi: Đề mục: h5

en: Heading 6
vi: Đề mục: h6

en: Height
vi: Độ cao

en: Horizontal rule
vi: Đường ngang: hr

en: Horizontal space
vi: Dấu cách ngang

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
vi: Dấu cách ngang (bị phản đối)

en: Image
vi: Ảnh

en: Image map
vi: Sơ đồ ảnh

en: Image map area
vi: Vùng sơ đồ ảnh

en: Image map name
vi: Tên sơ đồ ảnh

en: Image source
vi: Nguồn ảnh

en: Inline frame
vi: Khung trong dòng

en: Inline layer
vi: Tầng trong dòng

en: Inserted text
vi: Đoạn đã chèn

en: Instance definition
vi: Bộ định nghĩa thể hiện

en: Italic text
vi: Nghiêng

en: Java applet
vi: Tiểu dụng Java

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
vi: Tiểu dụng Java (bị phản đối)

en: Label
vi: Nhãn

en: Language code
vi: Mã ngôn ngữ

en: Large text style
vi: Kiểu chữ lớn

en: Layer
vi: Tầng

en: Link color
vi: Màu liên kết

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
vi: Màu liên kết (bị phản đối)

en: List item
vi: Mục danh sách

en: List of MIME types for file upload
vi: Danh sách kiểu MIME để tải tập tin lên

en: List of supported character sets
vi: Danh sách bộ ký tự được hỗ trợ

en: Listing
vi: Danh sách

en: Local change to font
vi: Thay đổi phông chữ cục bộ

en: Long description link
vi: Liên kết mô tả dài

en: Long quotation
vi: Trích dẫn dài

en: Mail link
vi: Liên kết thư

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
vi: Độ cao lề theo điểm ảnh

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
vi: Độ rộng lề theo điểm ảnh

en: Marquee
vi: Bảng chữ chạy

en: Maximum length of text field
vi: Độ dài trường chữ tối đa

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
vi: Liên kết không phụ thuộc vào vật chứa

en: Menu list
vi: Danh sách trình đơn

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
vi: Danh sách trình đơn (bị phản đối)

en: Multi-line text field
vi: Trường chữ đa dòng

en: Multicolumn
vi: Đa cột

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Name
vi: Tên:

en: Named property value
vi: Giá trị thuộc tính có tên

en: Next ID
vi: Mã nhận biết kế

en: No URI
vi: Không có địa chỉ Mạng

en: No embedded objects
vi: Không có đối tượng nhúng

en: No frames
vi: Không có khung

en: No layers
vi: Không có tầng

en: No line break
vi: Không ngắt dòng

en: No resize
vi: Không đổi cỡ

en: No script
vi: Không có văn lệnh

en: No shade
vi: Không có bóng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
vi: Không bóng (bị phản đối)

en: No word wrap
vi: Không ngắt từ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
vi: Không ngắt từ (bị phản đối)

en: Non-breaking space
vi: Dấu cách khác ngắt

en: Note
vi: Ghi chú

en: Object applet file
vi: Tập tin tiểu dụng đối tượng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
vi: Tập tin tiểu dụng đối tượng (bị phản đối)

en: Object data reference
vi: Tham chiếu dữ liệu đối tượng

en: Offset for alignment character
vi: Hiệu số cho ký tự cảnh lề

en: OnBlur event
vi: Sự kiện OnBlur (khi mờ)

en: OnChange event
vi: Sự kiện OnChange (khi đổi)

en: OnClick event
vi: Sự kiện OnClick (khi nhắp)

en: OnDblClick event
vi: Sự kiện OnDblClick (khi nhắp đôi)

en: OnFocus event
vi: Sự kiện OnFocus (khi được chú ý)

en: OnKeyDown event
vi: Sự kiện OnKeyDown (khi bấm giữ phím)

en: OnKeyPress event
vi: Sự kiện OnKeyPress (khi bấm phím)

en: OnKeyUp event
vi: Sự kiện OnKeyUp (khi buông phím)

en: OnLoad event
vi: Sự kiện OnLoad (khi tải)

en: OnMouseDown event
vi: Sự kiện OnMouseDown (khi di chuyển con chuột xuống)

en: OnMouseMove event
vi: Sự kiện OnMouseMove (khi di chuyển con chuột)

en: OnMouseOut event
vi: Sự kiện OnMouseOut

en: OnMouseOver event
vi: Sự kiện OnMouseOver (khi di chuyển con chuột ở trên)

en: OnMouseUp event
vi: Sự kiện OnMouseUp (khi di chuyển con chuột lên)

en: OnReset event
vi: Sự kiện OnReset (khi lập lại)

en: OnSelect event
vi: Sự kiện OnSelect (khi lựa chọn)

en: OnSubmit event
vi: Sự kiện OnSubmit (khi đóng góp)

en: OnUnload event
vi: Sự kiện OnUnload (khi bỏ tải)

en: Option group
vi: Nhóm tùy chọn

en: Option selector
vi: Bộ chọn tùy chọn

en: Ordered list
vi: Danh sách đã sắp xếp

en: Output media
vi: Vật chứa xuất

en: Paragraph
vi: Đoạn văn

en: Paragraph class
vi: Hạng đoạn văn

en: Paragraph style
vi: Kiểu đoạn văn

en: Preformatted listing
vi: Danh sách có cấu hình trước

en: Preformatted text
vi: Đoạn có cấu hình trước

en: Profile metainfo dictionary
vi: Từ điển thông tin về thông tin nét đại cương

en: Prompt message
vi: Thông điệp nhắc

en: Push button
vi: Nút bấm

en: Quote
vi: Trích dẫn

en: Range
vi: Phạm vi

en: ReadOnly text and password
vi: Chữ và mật khẩu quyền chỉ đọc

en: Reduced spacing
vi: Khoảng cách đã giảm

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
vi: Khoảng cách đã giảm (bị phản đối)

en: Reverse link
vi: Liên kết đảo ngược

en: Root
vi: Gốc

en: Rows
vi: Hàng

en: Rulings between rows and columns
vi: Đường giữa hàng và cột

en: Sample program output, scripts
vi: Dữ liệu mẫu xuất trình, văn lệnh

en: Scope covered by header cells
vi: Phạm vi vùng các ô đầu bảng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
vi: Tên ngôn ngữ văn lệnh

en: Script statements
vi: Câu văn lệnh

en: Scrollbar
vi: Thanh cuộn

en: Selectable option
vi: Tùy chọn có thể lựa chọn

en: Selected
vi: Được lựa chọn

en: Server-side image map
vi: Sơ đồ ảnh

en: Shape
vi: Hình dạng

en: Short inline quotation
vi: Đoạn trích dẫn trong dòng ngắn

en: Single line prompt
vi: Dấu nhắc đơn dòng

en: Size
vi: Cỡ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
vi: Cỡ (bị phản đối)

en: Small text style
vi: Kiểu đáng chữ nhỏ

en: Soft line break
vi: Ngắt dòng mềm

en: Sound
vi: Âm thanh

en: Source
vi: Mã nguồn

en: Spacer
vi: Bộ cách

en: Spacing between cells
vi: Dấu cách giữa ô

en: Spacing within cells
vi: Dấu cách ở trong ô

en: Square root
vi: Căn bậc hai

en: Starting sequence number
vi: Số đầu dây

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
vi: Số đầu dây (bị phản đối)

en: Strike-through text
vi: Chữ gạch đè

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
vi: Chữ gạch đè (bị phản đối)

en: Strike-through text style
vi: Kiểu dạng chữ gạch đè

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
vi: Kiểu dáng chữ gạch đè (bị phản đối)

en: Strong emphasis
vi: Nhần mạnh

en: Style info
vi: Thông tin kiểu dáng

en: Subscript
vi: Thấp

en: Superscript
vi: Cao

en: Tab order position
vi: Vị trí sắp xếp tab

en: Table
vi: Bảng

en: Table body
vi: Thân bảng

en: Table caption
vi: Phụ đề bảng

en: Table column group properties
vi: Thuộc tính nhóm cột bảng

en: Table column properties
vi: Thuộc tính cột bảng

en: Table data cell
vi: Ô dữ liệu bảng

en: Table footer
vi: Chân bảng

en: Table header
vi: Đầu bảng

en: Table header cell
vi: Ô đầu bảng

en: Table row
vi: Hàng bảng

en: Table summary
vi: Tóm tắt bảng

en: Teletype or monospace text style
vi: Kiểu dáng chữ đơn cách hay tty

en: Text
vi: Văn bản

en: Text color
vi: Màu chữ

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
vi: Màu chữ (bị phản đối)

en: Text entered by user
vi: Màu đã gõ bởi người dùng

en: Title
vi: Tựa đề

en: URL
vi: Địa chỉ Mạng

en: Underlined text style
vi: Kiểu dáng chữ gạch chân

en: Unordered list
vi: Danh sách chưa sắp xếp

en: Use image map
vi: Dùng sơ đồ ảnh

en: Value
vi: Giá trị

en: Value interpretation
vi: Thông dịch giá trị

en: Variable or program argument
vi: Biến hay đối số chương trình

en: Vertical cell alignment
vi: Canh lề dọc

en: Vertical space
vi: Khoảng cách dọc

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
vi: Khoảng cách dọc (bị phản đối)

en: Visited link color
vi: Màu liên kết đã dùng

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
vi: Màu liên kết đã dùng (bị phản đối)

en: Width
vi: Độ rộng

en: Bibliography (cite)
vi: Thư tịch (trích dẫn)

en: Bibliography (item)
vi: Thư tịch (mục)

en: Bibliography (shortcite)
vi: Thư tịch (trích dẫn ngắn)

en: Bibliography (thebibliography)
vi: Thư tịch (thebibliography)

en: Brackets ()
vi: Dấu ngoặc ()

en: Brackets <>
vi: Dấu ngoặc <>

en: Brackets []
vi: Dấu ngoặc []

en: Brackets {}
vi: Dấu ngoặc {}

en: File input
vi: Gõ tập tin

en: Footnote
vi: Cước chú

en: Function e^
vi: Hàm e^

en: Function exp
vi: Hàm số mũ

en: Function log
vi: Hàm loga

en: Function log10
vi: Hàm loga10

en: Function sine
vi: Hàm sin

en: Greek alpha
vi: Chữ α (Hy Lạp)

en: Greek beta
vi: Chữ β (Hy Lạp)

en: Greek epsilon
vi: Chữ ε (Hy Lạp)

en: Greek gamma
vi: Chữ γ (Hy Lạp)

en: Greek lambda
vi: Chữ λ (Hy Lạp)

en: Greek rho
vi: Chữ ρ (Hy Lạp)

en: Greek tau
vi: Chữ τ (Hy Lạp)

en: Header 0 (chapter)
vi: Đầu trang 0 (chương)

en: Header 0 (chapter*)
vi: Đầu trang 0 (chương*)

en: Header 1 (section)
vi: Đầu trang 1 (phần)

en: Header 1 (section*)
vi: Đầu trang 1 (phần*)

en: Header 2 (subsection)
vi: Đầu trang 2 (phần con)

en: Header 2 (subsection*)
vi: Đầu trang 2 (phần con*)

en: Header 3 (subsubsection)
vi: Đầu trang 3 (phần con con)

en: Header 3 (subsubsection*)
vi: Đầu trang 3 (phần con con*)

en: Header 4 (paragraph)
vi: Đầu trang 4 (đoạn văn)

en: Header appendix
vi: Đầu trang phụ lục

en: Item
vi: Mục

en: Item with label
vi: Mục có nhãn

en: List description
vi: Danh sách mô tả

en: List enumerate
vi: Danh sách đếm

en: List itemize
vi: Danh sách ghi thành từng khoản

en: Maths (display)
vi: Toán (hiển thị)

en: Maths (inline)
vi: Toán (trong dòng)

en: Operator fraction
vi: Toán tử: phân số

en: Operator integral (display)
vi: Toán tử: tích phân (hiển thị)

en: Operator integral (inline)
vi: Toán tử: tích phân (trong dòng)

en: Operator sum (display)
vi: Toán tử: tổng (hiển thị)

en: Operator sum (inline)
vi: Toán tử: tổng (trong dòng)

en: Reference label
vi: Tham chiếu: nhãn

en: Reference ref
vi: Tham chiếu: ref

en: Symbol <<
vi: Ký hiệu <<

en: Symbol <=
vi: Ký hiệu: ≤

en: Symbol >=
vi: Ký hiệu: ≥

en: Symbol >>
vi: Ký hiệu: >>

en: Symbol and
vi: Ký hiệu: và

en: Symbol const
vi: Ký hiệu: hàng số

en: Symbol d-by-dt
vi: Ký hiệu: d/dt

en: Symbol d-by-dt-partial
vi: Ký hiệu: d/dt phần

en: Symbol d2-by-dt2-partial
vi: Ký hiệu: d2/dt2 phần

en: Symbol dagger
vi: Ký hiệu: dao găm

en: Symbol equiv
vi: Ký hiệu: tương đương

en: Symbol infinity
vi: Ký hiệu vô cực

en: Symbol mathspace ,
vi: Ký hiệu: dấu cách toán ,

en: Symbol mathspace .
vi: Ký hiệu: dấu cách toán .

en: Symbol mathspace _
vi: Ký hiệu: dấu cách toán _

en: Symbol mathspace __
vi: Ký hiệu: dấu cách toán __

en: Symbol simeq
vi: Ký hiệu: simeq

en: Symbol star
vi: Ký hiệu: sao

en: Typeface bold
vi: Mặt chữ đậm

en: Typeface italic
vi: Mặt chữ nghiêng

en: Typeface slanted
vi: Mặt chữ xiên

en: Typeface type
vi: Kiểu mặt chữ

en: Unbreakable text
vi: Chữ không thể ngắt

en: Tag list
vi: Danh sách thẻ

en: ancestor
vi: bà

en: ancestor-or-self
vi: bà hay mình

en: attribute
vi: thuộc tính

en: child
vi: con

en: descendant
vi: cháu

en: descendant-or-self
vi: cháu hay mình

en: following
vi: theo đi

en: following-sibling
vi: em theo đi

en: namespace
vi: miền tên

en: parent
vi: mẹ

en: preceding
vi: đi trước

en: preceding-sibling
vi: chị đi trước

en: self
vi: mình
