gedit - en to ro translation catalogue (170 entries)

en: Bookmarks
ro: Marcaje

en: Easy document navigation with bookmarks
ro: Navigare simplă a documentelor cu ajutorul marcajelor

en: Toggle Bookmark
ro: Comută marcaj

en: Go to Next Bookmark
ro: Navighează la marcajul următor

en: Go to Previous Bookmark
ro: Navighează la marcajul precedent

en: Bracket Completion
ro: Completare paranteze

en: Automatically adds closing brackets.
ro: Adaugă automat paranteze închise.

en: Automatically add a closing bracket when you insert one
ro: Adaugă automat o paranteză de închidere când inserați una

en: Character Map
ro: Hartă caractere

en: Insert special characters just by clicking on them.
ro: Introduceți caractere speciale doar printr-un clic.

en: Charmap
ro: Hartă caractere

en: Select characters from a character map
ro: Selectează caractere dintr-o hartă de caractere

en: Code Comment
ro: Comentariu de cod

en: Comment out or uncomment a selected block of code.
ro: Activează sau dezactivează comentarea blocului selectat de cod.

en: Co_mment Code
ro: Co_mentează codul

en: U_ncomment Code
ro: Decome_ntează codul

en: Comment or uncomment blocks of code
ro: Comentează sau decomentează blocuri de cod

en: Color Picker
ro: Selector de culoare

en: Pick a color from a dialog and insert its hexadecimal representation.
ro: Alegeți o culoare dintr-un dialog și introduceți reprezentarea ei hexazecimală.

en: Pick _Color…
ro: Alegere _culoare…

en: Pick Color
ro: Alegere culoare

en: Color picker
ro: Selector de culoare

en: Select and insert a color from a dialog (for HTML, CSS, PHP)
ro: Selectează și inserează o culoare dintr-un dialog (pentru HTML, CSS, PHP)

en: Color Scheme Editor
ro: Editor de schemă a culorilor

en: Source code color scheme editor
ro: Editor de schemă a culorilor codului sursă

en: Create and edit the color scheme used for syntax highlighting
ro: Creează și editează schema de culori utilizată pentru evidențierea sintaxei

en: There was a problem saving the scheme
ro: A apărut o problemă la salvarea schemei

en: You have chosen to create a new scheme
    but the Name or ID you are using is being used already.
    
    Please make sure to choose a Name and ID that are not already in use.
ro: Ați ales să creați o nouă schemă
    dar numele sau ID-ul pe care îl utilizați este deja utilizat.
    
    Asigurați-vă că alegeți un nume și un ID care nu sunt deja în uz.

en: You do not have permission to overwrite the scheme you have chosen.
    Instead a copy will be created.
    
    Please make sure to choose a Name and ID that are not already in use.
ro: Nu aveți permisiunea de a suprascrie schema pe care ați ales-o.
    Va fi creată în schimb o copie.
    
    Asigurați-vă că alegeți un nume și un ID care nu sunt deja in uz.

note: there must have been some conflict, since it opened the wrong file
en: There was a problem opening the file
ro: A apărut o problemă la deschiderea fișierului

en: You appear to have schemes with the same IDs in different directories
ro: Se pare că aveți scheme cu aceleași ID-uri în directoare diferite

en: Bold
ro: Aldin

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Pick the background color
ro: Alege culoarea de fundal

en: Pick the foreground color
ro: Alege culoarea de prim plan

en: _Background
ro: _Fundal

en: _Foreground
ro: _Prim plan

en: _Clear
ro: _Curăță

en: Name
ro: Nume

en: Description
ro: Descriere

en: Author
ro: Autor

en: Sample
ro: Mostră

en: Commander Mode
ro: Mod commander

en: Command line interface for advanced editing
ro: Interfață în linia de comandă pentru editare avansată

en: Draw Spaces
ro: Desenează spații

en: Draw spaces and tabs
ro: Desenează spații și taburi

en: Draw spaces
ro: Desenează spații

en: Draw Spaces and Tabs
ro: Desenează spații și taburi

en: Find in Files
ro: Caută în fișiere

en: _Close
ro: În_chide

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ro: _Caută

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind:
ro: C_aută:

en: _In:
ro: Î_n:

en: Select a _folder
ro: Selectează un _dosar

en: _Match case
ro: _Potrivește majusculele

en: Match _entire word only
ro: Potrivește doar într_eg cuvântul

en: Re_gular expression
ro: Expresii re_gulate

en: Find text in all files of a folder.
ro: Caută textul în toate fișierele dintr-un dosar.

en: Find text in all files of a folder
ro: Caută textul în toate fișierele dintr-un dosar

en: Find in Files…
ro: Caută în fișiere…

en: hit | hits
ro[0]: lovitură
ro[1]: lovituri
ro[2]: de lovituri

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: File
ro: Fișier

note: The stop button is showed in the bottom-left corner of the TreeView
en: Stop the search
ro: Oprește căutarea

en: Use git information to display which lines and files changed since last commit
ro: Utilizează informațiile git pentru a afișa care linii și fișiere s-au schimbat de la ultimul comit

en: Highlight lines that have been changed since the last commit
ro: Liniile de evidențiere care au fost schimbate de la ultimul comit

en: Join/Split Lines
ro: Unește/împarte liniile

en: Join or split multiple lines through Ctrl+J and Ctrl+Shift+J
ro: Alătură sau separă liniile multiple prin Ctrl+J și Ctrl+Shift+J

en: Join several lines or split long ones
ro: Unificați câteva linii sau împărțiți-le pe cele lungi

en: _Join Lines
ro: _Unește liniile

en: _Split Lines
ro: Î_mparte liniile

en: Multi edit
ro: Editare multiplă

en: Edit document in multiple places at once
ro: Editează documentul în locuri multiple în același timp

en: Multi Edit Mode
ro: Mod editare multiplă

en: Multi Edit
ro: Editare multiplă

en: Added edit point…
ro: Punct de editare adăugat…

en: Column Mode…
ro: Mod de coloană…

en: Removed edit point…
ro: Punct de editare eliminat…

en: Cancelled column mode…
ro: Mod de coloană anulat…

en: Enter column edit mode using selection
ro: Intră în modul de editare coloană folosind selecția

en: Enter <b>smart</b> column edit mode using selection
ro: Intră în modul de editare inteligent pentru coloană folosind selecția

en: <b>Smart</b> column align mode using selection
ro: Modul de aliniere <b>inteligent</b> folosind selecția

en: <b>Smart</b> column align mode with additional space using selection
ro: Modul de aliniere <b>inteligent</b> cu spațiu adițional folosind selecția

en: Toggle edit point
ro: Comută punctul de editare

en: Add edit point at beginning of line/selection
ro: Adaugă un punct de editare la începutul liniei/selecției

en: Add edit point at end of line/selection
ro: Adaugă un punct de editare la sfârșitul liniei/selecției

en: Align edit points
ro: Aliniază punctele de editare

en: Align edit points with additional space
ro: Aliniază punctele de editare cu spațiu adițional

en: _Manage Saved Sessions…
ro: Ad_ministrează sesiunile salvate…

en: _Save Session…
ro: _Salvează sesiunea…

en: Recover “{0}” Session
ro: Recuperează sesiunea „{0}”

en: Session Name
ro: Nume sesiune

en: Session Saver
ro: Salvator de sesiune

en: Save and restore your working sessions
ro: Salvează și restabilește sesiunea de lucru

en: Save session
ro: Salvează sesiunea

en: Session name:
ro: Nume sesiune:

en: Saved Sessions
ro: Sesiuni salvate

en: Smart Spaces
ro: Spații inteligente

en: Allow to unindent like if you were using tabs while you’re using spaces
ro: Permite să dezidentați ca și cum ați utiliza taburi în timp ce utilizați spații

en: Forget you’re not using tabulations.
ro: Uită că nu folosești tabulatoare.

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince
ro: Sincronizează între LaTeX și PDF cu gedit și evince

en: Synchronize between LaTeX and PDF with gedit and evince.
ro: Sincronizează între LaTeX și PDF cu gedit și evince.

en: Forward Search
ro: Căutare înainte

en: A simple terminal widget accessible from the bottom panel
ro: Un widget simplu de terminal accesibil de la panoul de jos

en: Whether to silence terminal bell
ro: Dacă să se pună pe silențios clopoțelul terminalului

en: If true, don’t make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
ro: Dacă este adevărat, nu face un zgomot când aplicațiile trimit caracterele de eludare pentru clopoțelul terminalului.

en: Number of lines to keep in scrollback
ro: Numărul de linii de păstrat în scrollback

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback-unlimited is true, this value is ignored.
ro: Numărul de linii de scrollback pe care le păstrați. Puteți să derulați înapoi în terminal de numărul acesta de linii, liniile care nu se potrivesc în scrollback sunt eliminate. Dacă scrollback-unlimited este adevărat, această valoarea este ignorată.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ro: Dacă un număr nelimitat de linii ar trebui păstrate în scrollback

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ro: Dacă este adevărat, liniile de scrollback nu vor fi niciodată eliminate. Istoricul scrollback-ului este stocat pe disc temporar, prin urmare aceasta poate cauza sistemul să rămână fără spațiu pe disc dacă există un rezultat mare la terminal.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ro: Dacă să se deruleze până în partea de jos când este apăsată o tastă

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ro: Dacă este adevărat, apăsarea unei taste face să sară bara de derulare în partea de jos.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
ro: Dacă să se deruleze până la partea de jos când există un rezultat nou

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
ro: Dacă este adevărat, ori de câte ori există un rezultat nou terminalul va derula până la partea de jos.

en: Default color of text in the terminal
ro: Culoarea implicită a textului în terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ro: Culoarea implicită a textului în terminal, ca o specificare de culoare (poate fi cifre hex în stil HTML, sau un nume de culoare cum ar fi „roșu”).

en: Default color of terminal background
ro: Culoarea implicită a fundalului terminalului

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ro: Culoarea implicită a fundalului terminalului, ca o specificare de culoare (poate fi cifre hex în stil HTML, sau un nume de culoare cum ar fi „roșu”).

en: Palette for terminal applications
ro: Paletă pentru aplicațiile de terminal

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. “#FF00FF”
ro: Terminalele au o paletă de culori de 16 culori pe care aplicațiile din interiorul terminalelor le pot utiliza. Aceasta este paleta aceea, în forma unei liste separată prin virgulă de nume de culori. Numele culorilor ar trebui să fie în format hex, de ex. „#FF00FF”

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ro: Dacă să se utilizeze culorile de la temă pentru widget-ul de terminal

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
ro: Dacă este adevărat, schema de culori a temei utilizată pentru cutiile de intrare a textului va fi folosită pentru terminal, în loc de culorile furnizate de utilizator.

en: Whether to blink the cursor
ro: Dacă să clipească cursorul

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
ro: Valorile posibile sunt „sistem” pentru a utiliza configurările de clipire a cursorului globale, sau „pornit” sau „opri” pentru a stabili modul explicit.

en: The cursor appearance
ro: Aspectul cursorului

en: The possible values are “block” to use a block cursor, “ibeam” to use a vertical line cursor, or “underline” to use an underline cursor.
ro: Valorile posibile sunt „bloc” pentru a utiliza un cursor bloc, „ibeam” pentru a utiliza un cursor linie verticală, sau „subliniat” pentru a utiliza un cursor subliniere.

en: Whether to use the system font
ro: Dacă să se utilizeze fontul de sistem

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ro: Dacă este adevărat, terminalul va utiliza fontul standard global-desktop dacă este monospațiat (și cel mai similar font pe care-l găsește altfel).

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ro: Un nume de font Pango. Exemple sunt „Sans 12” sau „Monospace Bold 14”.

en: Embedded Terminal
ro: Terminal înglobat

en: Embed a terminal in the bottom pane.
ro: Încorporează un terminal în partea de jos a panoului.

en: C_hange Directory
ro: Sc_himbă dosarul

en: Text size
ro: Dimensiune text

en: Easily increase and decrease the text size
ro: Mărește și micșorează ușor dimensiunea textului

en: _Normal size
ro: Dimensiune _normală

en: S_maller Text
ro: Text _mai mic

en: _Larger Text
ro: Text _mai mare

en: Text Size
ro: Dimensiune text

en: Translate
ro: Traduce

en: Translates text into different languages
ro: Traduce text în diferite limbi

en: Where translation output is shown
ro: Dacă rezultatul traducerii este arătat

en: If true, output of the translation is inserted in the document window if not in the Output Translate Window.
ro: Dacă este adevărat, rezultatul traducerii este inserat în fereastra documentului dacă nu în fereastra de traducere a rezultatului.

note: Translators: You can adjust the default pair for users in your locale. https://wiki.apertium.org/wiki/List_of_language_pairs lists valid pairs, in the format apertium-xxx-yyy. For this translation, use ASCII apostrophes and | as the delimiter. Language pair values must be in the format 'xxx|yyy' - Y
en: 'eng|spa'
ro: „eng|spa”

en: Language pair used
ro: Perechea de limbaje folosite

en: Language pair used to translate from one language to another
ro: Perechea de limbaje utilizate pentru a traduce dintr-o limbă în alta

en: Apertium server end point
ro: Punct final al serverului Apertium

en: API key for remote web service
ro: Cheie API pentru serviciul web de la distanță

en: Remote web service to use
ro: Serviciu web de la distanță de utilizat

en: Translations powered by {0}
ro: Traduceri cu sprijinul a {0}

en: Translate Console
ro: Traduce consola

en: Translate selected text [{0}]
ro: Traduce textul selectat [{0}]

en: API Key
ro: Cheie API

en: You need to obtain an API key at <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>
ro: Trebuie să obțineți o cheie API la <a href='https://tech.yandex.com/translate/'>https://tech.yandex.com/translate/</a>

en: Translation languages:
ro: Limbi de traducere:

en: Where to output translation:
ro: Unde să iasă traducerea:

en: Same document window
ro: Aceeași fereastră de document

en: Translate console (bottom panel)
ro: Consolă de traducere (panoul de jos)

en: Translation service:
ro: Serviciu de traducere:

en: Interactive completion
ro: Completare ineractivă

en: Minimum word size:
ro: Dimensiune cuvinte minimă:

en: Word completion
ro: Completarea cuvintelor

en: Propose automatic completion using words already present in the document
ro: Propune completarea automată utilizând cuvinte deja prezente în document

en: Document Words
ro: Cuvinte din document

en: Interactive Completion
ro: Completare interactivă

en: Whether to enable interactive completion.
ro: Dacă să se activeze completarea interactivă.

en: Minimum Word Size
ro: Dimensiunea cuvintelor minimă

en: The minimum word size to complete.
ro: Dimensiunea cuvintelor minimă de completat.

en: Word Completion
ro: Completarea cuvintelor

en: Word completion using the completion framework
ro: Completare de cuvinte folosind platforma de completări
