gedit - en to fi translation catalogue (183 entries)

note: (itstool) path: page/title
en: Change the color scheme
fi: Väriteeman vaihtaminen

note: (itstool) path: page/p
en: <app>gedit</app> includes several different color schemes, allowing you to change the appearance of the main text window.
fi: <app>geditin</app> mukana toimitetaan useita väriteemoja, joilla voi muuttaa pääikkunan ulkoasua.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the color scheme, complete the following steps:
fi: Väriteeman vaihtaminen onnistuu seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Choose your desired color scheme.
fi: Valitse haluamasi väriteema

note: (itstool) path: page/p
en: The new color scheme will be applied immediately.
fi: Valittu väriteema otetaan käyttöön välittömästi.

note: (itstool) path: section/title
en: Use a Custom Color Scheme
fi: Mukautetun väriteeman käyttäminen

note: (itstool) path: section/p
en: You can also use color schemes that have been created by others, or create and use your own color schemes.
fi: Voit myös käyttää muiden käyttäjien luomia väriteemoja, tai luoda itsellesi oman väriteeman ja käyttää sitä.

note: (itstool) path: section/p
en: Instructions on how to install custom color schemes, as well as examples of color schemes that you can download and use, are available on the <link href="http://live.gnome.org/GtkSourceView/StyleSchemes">gedit wiki</link>.
fi: Tarkemmat ohjeet väriteemojen asentamiseen muutaman esimerkkiteeman kera löytyvät <link href="http://live.gnome.org/GtkSourceView/StyleSchemes">geditin wikistä</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Change the default font
fi: Oletusfontin muuttaminen

note: (itstool) path: page/p
en: <app>gedit</app> will use the system fixed-width font by default, but you can change the default <app>gedit</app> font to suit your preferences.
fi: <app>gedit</app> käyttää oletuksena järjestelmän tasalevyistä fonttia, mutta voit muuttaa <app>geditin</app> oletusfontin mieleiseksesi.

note: (itstool) path: steps/title
en: To change the default font in <app>gedit</app>:
fi: Oletusfontin muuttaminen onnistuu <app>geditissä</app> seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Uncheck the box next to the phrase, "Use the system fixed-width font."
fi: Poista rasti kohdasta ”Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia.”

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select</gui>, and then click <gui>Close</gui>.
fi: Napsauta <gui>Valitse</gui> ja <gui>Sulje</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Close a file
fi: Tiedoston sulkeminen

note: (itstool) path: page/p
en: To close a file in <app>gedit</app>, select <guiseq><gui>File</gui> <gui>Close</gui></guiseq>. Alternately, you can click the small "X" that appears on the right-side of the file's tab, or press <keyseq><key>Ctrl</key> <key>W</key></keyseq>.
fi: Tiedoston sulkeminen <app>geditissä</app> onnistuu valitsemalla <guiseq><gui>Tiedosto</gui> <gui>Sulje</gui></guiseq>, painamalla tiedoston välilehden oikeassa reunassa olevaa rastia tai käyttämällä näppäinkomentoa <keyseq><key>Ctrl</key> <key>W</key></keyseq> .

note: (itstool) path: page/p
en: Any one of these actions will close a file in <app>gedit</app>. If your file contains changes that have not been saved, <app>gedit</app> will prompt you to save those changes before closing the file.
fi: Mikä tahansa edellä mainituista toiminnoista sulkee tiedoston <app>geditissä</app>. Jos tiedostoon on tehty muutoksia viimeisimmän tallennuksen jälkeen, <app>gedit</app> antaa mahdollisuuden tallentaa muutokset ennen tiedoston sulkemista.

note: (itstool) path: page/title
en: Create a new file
fi: Uuden asiakirjan luominen

note: (itstool) path: page/p
en: Any one of these actions will create a new file in the <app>gedit</app> window. If you have other files open in <app>gedit</app>, the new file that you create will appear as a new tab to the right of those files.
fi: Mikä tahansa edellä mainituista toiminnoista luo uuden tiedoston <app>geditiin</app>. Jos <app>geditissä</app> on jo muita tiedostoja avoinna, uusi tiedosto ilmestyy uutena välilehtenä vanhojen tiedostojen oikealle puolelle.

note: (itstool) path: note/p
en: Editing files as the root user is potentially dangerous, and may break your system in bad ways. Take great care when editing files as the root user.
fi: Tiedostojen muokkaaminen pääkäyttäjänä voi olla vaarallista ja saattaa aiheuttaa pahoja järjestelmäongelmia. Noudata erityistä varovaisuutta muokatessasi tiedostoja pääkäyttäjänä.

note: (itstool) path: page/p
en: To edit files as the root user, launch <app>gedit</app> from the terminal by entering:
fi: Tiedostojen muokkaaminen pääkäyttäjänä onnistuu käynnistämällä <app>gedit</app> päätteestä komennolla:

note: (itstool) path: page/p
en: Using the <cmd>sudo</cmd> command, you will need to successfully enter your password before <app>gedit</app> will open.
fi: Koska <cmd>sudo</cmd>-komennon käyttäminen vaatii tunnistautumista, <app>gedit</app> käynnistyy vasta, kun olet syöttänyt salasanasi onnistuneesti.

note: (itstool) path: page/p
en: As an alternative to the <cmd>sudo</cmd> command, you may obtain administrative privileges by entering:
fi: Vaihtoehtona <cmd>sudo</cmd>-komennolle pääkäyttäjän oikeudet voidaan hankkia kirjoittamalla:

note: (itstool) path: page/p
en: You would then launch <app>gedit</app> using the <cmd>gedit</cmd> command.
fi: Tämän jälkeen <app>geditin</app> käynnistäminen onnistuu <cmd>gedit</cmd> komennolla.

note: (itstool) path: page/title
en: File basics: Open, close, and save files
fi: Tiedostojen perustoiminnot: Avaaminen, sulkeminen ja tallentaminen

note: (itstool) path: page/p
en: If you are new to <app>gedit</app>, these topics will help you with creating, saving, and opening and closing files.
fi: Jos <app>geditin</app> käyttö ei ole vielä kovin tuttua, nämä aiheet auttavat tiedostojen luomisessa, tallentamisessa, avaamisessa ja sulkemisessa.

note: (itstool) path: page/title
en: Use fullscreen mode
fi: Kokoruututilan käyttäminen

note: (itstool) path: page/p
en: When working with a large document, you may find it helpful to work in <app>gedit's</app> fullscreen mode. Using fullscreen mode will hide the <gui>menu bar</gui>, <gui>tab bar</gui> and the <gui>tool bar</gui>, presenting you with more of your text and allowing you to better focus on your tasks.
fi: <app>geditin</app> kokoruututila saattaa helpottaa suurten tiedostojen käsittelyä. Kokoruututilassa <gui>valikkopalkki</gui>, <gui>välilehtipalkki</gui> ja <gui>työkalupalkki</gui> piilotetaan, mikä jättää enemmän tilaa tekstille ja antaa mahdollisuuden keskittyä itse tehtävään.

note: (itstool) path: section/title
en: Turn on fullscreen mode
fi: Kokoruututilaan siirtyminen

note: (itstool) path: section/p
en: If you need to perform an action from the <app>gedit</app> menu while working in fullscreen mode, move your mouse pointer to the top of the screen. The <app>gedit</app> menu bar will reappear, and you can select your desired action.
fi: Jos tarvitset <app>geditin</app> valikon toimintoja työskennellessäsi kokoruututilassa, siirrä hiiren osoitin näytön yläreunaan. Tämän jälkeen voit valita esiin ilmestyvästä <app>geditin</app> valikkopalkista tarvitsemasi toiminnon.

note: (itstool) path: note/p
en: To switch between open tabs while in fullscreen mode, press either <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>PgUp</key></keyseq> or <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>PgDn</key></keyseq>.
fi: Avoinna olevien välilehtien välillä siirtyminen kokoruututilassa onnistuu näppäinyhdistelmillä <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>PgUp</key></keyseq> ja <keyseq><key>Ctrl</key><key>Alt</key><key>PgDn</key></keyseq>.

note: (itstool) path: section/title
en: Turn off fullscreen mode
fi: Kokoruututilasta poistuminen

note: (itstool) path: page/title
en: View and open files from the side pane
fi: Tiedostojen selaaminen ja avaaminen sivupaneelista

note: (itstool) path: page/p
en: The most common way to switch between files in <app>gedit</app> is by using the tabs at the top of the <app>gedit</app> window. In some cases, though, particularly when you are working with a large number of open files, you may find it easier to use the <app>side pane</app>.
fi: Välilehdet <app>geditin</app> ikkunan yläreunassa ovat yleisin tapa avoimien tiedostojen hallintaan. Jos tiedostoja kuitenkin on useita kymmeniä, <app>sivupaneelin</app> käyttäminen saattaa olla parempi vaihtoehto avoimien tiedostojen hallitsemiseen.

note: (itstool) path: note/p
en: You can toggle the <gui>side pane</gui> open or closed by pressing <key>F9</key> at any time.
fi: <gui>Sivupaneelin</gui> avaaminen tai sulkeminen onnistuu milloin tahansa <key>F9</key>-näppäimellä.

note: (itstool) path: section/title
en: Opening files from the side pane
fi: Tiedoston avaaminen sivupalkista

note: (itstool) path: section/p
en: This will activate the <em>file-browser</em> mode of the <app>side pane</app>. You can then use the navigation buttons at the top of the pane to locate and open your desired files.
fi: Tämä avaa <app>sivupaneeliin</app> <em>tiedostoselaimen</em>, jota voit käyttää tiedostojen etsimiseen ja avaamiseen. Tiedostoselainta hallitaan sivupaneelin yläosasta löytyvien painikkeiden avulla.

note: (itstool) path: section/title
en: Using the side pane to switch between open files
fi: Avoimien tiedostojen hallinta sivupaneelista

note: (itstool) path: section/p
en: Once you have several files open, you can use the side pane to switch between open files. To activate the file browser portion of the <app>side pane</app>, click on the <gui>file</gui> icon at the bottom of the <gui>side pane</gui>.
fi: Sivupaneelia voidaan käyttää myös avoimien asiakirjojen hallintaan. <app>Sivupaneelin</app> asiakirjaselaimen avaaminen onnistuu napsauttamalla <gui>tyhjän asiakirjan</gui> kuvaketta <gui>sivupaneelin</gui> alareunassa.

note: (itstool) path: section/p
en: Clicking on any file name in the <gui>side pane</gui> will open that file for editing.
fi: Tiedosto avautuu muokattavaksi napsauttamalla sen nimeä <gui>sivupaneelissa</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Open a file or set of files
fi: Avaa yksi tai useampi tiedosto

note: (itstool) path: page/p
en: To open a file in <app>gedit</app>, click the <gui>Open</gui> button, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>.
fi: Tiedoston avaaminen <app>geditissä</app> onnistuu napsauttamalla <gui>Avaa</gui>-painiketta tai käyttämällä näppäinyhdistelmää <keyseq><key>Ctrl</key><key>O</key></keyseq>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can use the <key>Ctrl</key> and <key>Shift</key> keys to open more than one file at a time. If you hold down the <key>Ctrl</key> key while you select multiple files, clicking <gui>Open</gui> will open each of the files that you have selected.
fi: Useiden tiedostojen avaaminen kerralla onnistuu <key>Ctrl</key>- ja <key>Vaihto</key>-näppäimillä. Jos <key>Ctrl</key>-näppäin on painettu pohjaan tiedostoja valittaessa, kaikki valitut tiedostot avautuvat <gui>Avaa</gui>-painikkeella.

note: (itstool) path: note/p
en: Holding down the <key>Shift</key> while you select multiple files will open the first file that you select, the last file that you select, and all of the files in between.
fi: <key>Vaihto</key>-näppäimen painaminen tiedostojen avaamisen yhteydessä avaa ensimmäisen ja viimeisen valitun tiedoston sekä kaikki niiden välissä olevat tiedostot.

note: (itstool) path: page/title
en: Open a file that is located on a server
fi: Palvelimella sijaitsevan tiedoston avaaminen

note: (itstool) path: page/p
en: Prior to opening a file on a server from within <app>gedit</app>, you need to know some technical information about the server. For example, you will need to know the IP Address or URL of the server, and may need to know what kind of server it is (e.g., HTTP, FTP, etc.).
fi: Ennen kuin <app>gedit</app> voi avata tiedostoja verkkopalvelimelta, <app>gedit</app> tarvitsee teknisiä tietoja kyseisestä palvelimesta. <app>gedit</app> vaatii ainakin palvelimen IP- tai verkko-osoitteen ja mahdollisesti myös palvelimen tyypin (esim. HTTP, FTP, jne.).

note: (itstool) path: page/p
en: Also, some types of servers impose restrictions on what you can do with files stored on the server. For example, you may be able to open a file from a server, but may need to save any changes to the file locally, on your own computer.
fi: Jotkut palvelimet rajoittavat palvelimella olevien tiedostojen muokkaamista. Tiedoston voi esimerkiksi avata palvelimelta, mutta muutokset täytyy tallentaa paikallisesti omalle tietokoneelle.

note: (itstool) path: page/p
en: With these caveats in mind, perform the following steps to open a file from a server using <app>gedit</app>:
fi: Tiedostojen avaaminen verkkopalvelimelta <app>geditillä</app> onnistuu seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Choose <guiseq><gui>File</gui><gui>Open</gui></guiseq> to display the <gui>Open Files</gui> dialog.
fi: Valitse <guiseq><gui>Tiedosto</gui><gui>Avaa</gui></guiseq> ja <gui>Avaa tiedostoja</gui> -ikkuna avautuu.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Pencil</gui> icon near the top of the <gui>Open Files</gui> dialog.
fi: Napsauta <gui>kynää</gui> <gui>Avaa tiedostoja</gui> -ikkunan yläreunassa.

note: (itstool) path: item/p
en: Enter the IP Address or URL of the appropriate server.
fi: Anna palvelimen IP- tai verkko-osoite.

note: (itstool) path: item/p
en: Find and select the file that you wish to open.
fi: Etsi ja valitse haluamasi tiedosto.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the Character coding drop-down list to select the appropriate character coding.
fi: Valitse Merkistökoodaus-pudotusvalikosta tiedostolle asianmukainen merkistökoodaus.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Open</gui>.
fi: Napsauta <gui>Avaa</gui>.

note: (itstool) path: page/p
en: Valid types of URI include http:, ftp:, file:, and all of the methods supported by <app>gvfs</app>.
fi: Tuettuja URI-tyyppejä ovat mm. http:, ftp:, file:, ja kaikki <app>gvfs</app>:n tukemat muodot.

note: (itstool) path: note/p
en: Files from some types of URI are opened as read-only, and any changes you make must be saved to a different location. For example, HTTP only allows files to be read. Files opened from FTP are read-only because not all FTP servers may correctly work with saving remote files.
fi: Osa URI-tyypeistä avataan "vain-luku"-tilassa, ja kaikki muutokset täytyy tallentaa muualle. HTTP sallii vain tiedostojen lukemisen. FTP:llä avatut tiedostot ovat "vain-luku"-tilassa, koska kaikki FTP-palvelimet eivät osaa tallentaa muutoksia.

note: (itstool) path: page/title
en: Reopen a recently-used file
fi: Äskettäin käytetyn tiedoston avaaminen

note: (itstool) path: page/p
en: By default, <app>gedit</app> provides easy access to five of your most recently-used files. Here is how you can open a recently-used file:
fi: Oletuksena <app>gedit</app> tarjoaa nopean pääsyn viiteen viimeisimpään tiedostoon. Äskettäin käytetyn tiedoston avaaminen onnistuu seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the downward-facing arrow to the right of the <gui>Open</gui> button.
fi: Napsauta alaspäin osoittavaa nuolta <gui>Avaa</gui>-painikkeen oikealla puolella.

note: (itstool) path: item/p
en: <app>gedit</app> will display a list of the five most-recently used files.
fi: <app>gedit</app> näyttää viiden tuoreimman tiedoston listan.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the desired file, and it will open in a new tab.
fi: Valitse haluamasi tiedosto, ja se avautuu uuteen välilehteen

note: (itstool) path: item/p
en: Tab width
fi: Sarkaimen leveys

note: (itstool) path: item/p
en: Indent width
fi: Sisennyksen leveys

note: (itstool) path: item/p
en: Text Wrapping
fi: Tekstin rivitys

note: (itstool) path: item/p
en: Right margin width
fi: Oikean kehyksen leveys

note: (itstool) path: note/p
en: Preferences set using modelines take precedence over the ones specified in the preference dialog.
fi: Tilarivien asettamat asetukset ohittavat asetusdialogin asetukset.

note: (itstool) path: section/title
en: Emacs Modelines
fi: Emacs-tilarivit

note: (itstool) path: section/title
en: Kate Modelines
fi: Kate-tilarivit

note: (itstool) path: section/title
en: Vim Modelines
fi: Vim-tilarivit

note: (itstool) path: page/title
en: Getting Copies To Print In The Correct Order
fi: Kopioiden tulostaminen oikeassa järjestyksessä

note: (itstool) path: section/title
en: Reverse
fi: Käänteinen

note: (itstool) path: section/title
en: Collate
fi: Kerää

note: (itstool) path: section/p
en: If you are printing more than one copy of the document, the print outs will be grouped by page number by default. (e.g. The copies of page one come out, then the copies of page two, etc.) Collating will make each copy come out with its pages grouped together.
fi: Jos asiakirjasta tulostetaan useampia kopioita, tulosteet ryhmitellään automaattisesti sivunumeron mukaan eli ensin tulostetaan kaikki kopiot ensimmäisestä sivusta, seuraavaksi kaikki kopiot toisesta sivusta ja niin edelleen. Kerääminen tulostaa kaikki asiakirjan sivut peräkkäin ennen seuraavan kopion tulostamista.

note: (itstool) path: section/p
en: To Collate:
fi: Tulosteiden kerääminen

note: (itstool) path: page/title
en: Only Printing Certain Pages
fi: Valittujen sivujen tulostaminen

note: (itstool) path: page/title
en: Get started with gedit
fi: Pikaopas geditin käyttöön

note: (itstool) path: page/p
en: <app>gedit</app> is a full-featured text editor for the GNOME desktop environment. You can use it to prepare simple notes and documents, or you can use some of its advanced features, making it your own software development environment.
fi: <app>gedit</app> on ominaisuusrikas GNOME-työpöytäympäristön tekstimuokkain. Sitä voi käyttää yksinkertaisten muistiinpanojen ja asiakirjojen muokkaamiseen, tai jopa ohjelmistokehitysympäristönä <app>geditin</app> edistyneempien ominaisuuksien ansiosta.

note: (itstool) path: page/p
en: To learn about additional <app>gedit</app> features and to get assistance with performing additional tasks, explore <link xref="index">the other portions</link> of the <app>gedit</app> help.
fi: Lisää tietoa <app>geditin</app> ominaisuuksista ja apua sen käyttämiseen löytyy <app>geditin</app> ohjeen <link xref="index">muista osioista</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Replace text
fi: Tekstin korvaaminen

note: (itstool) path: page/p
en: Editing text can be time consuming. To save time, <app>gedit</app> includes a <app>Replace</app> function that helps you to find and replace portions of text.
fi: Tekstin muokkaaminen voi välillä olla hidasta. Ajan säästämiseksi <app>gedit</app> sisältää <app>Korvaustoiminnon</app>, joka auttaa tietyn tekstin korvaamisessa toisella.

note: (itstool) path: steps/title
en: Replace text in <app>gedit</app>
fi: Tekstin korvaaminen <app>geditissä</app>

note: (itstool) path: item/p
en: To replace <em>all occurrences</em> of the searched-for text, click <gui>Replace All</gui>.
fi: Korvataksesi <em>kaikki osumat</em>, napsauta <gui>Korvaa kaikki</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: Use the <gui>Replace All</gui> function with care. <gui>Replace All</gui> works on the entirety of your text file, and does not allow you to highlight portions of text where the replace function will be performed.
fi: Ole varovainen käyttäessäsi <gui>Korvaa kaikki</gui> -toimintoa. Se vaikuttaa aina koko asiakirjaan eikä se korosta korvattavia tekstinpätkiä etukäteen.

note: (itstool) path: section/title
en: More options
fi: Lisäasetukset

note: (itstool) path: item/title
en: Match case
fi: Huomioi kirjainkoko

note: (itstool) path: item/p
en: The <em>Match case</em> option allows you to specify whether you want your search to be case-sensitive. If this option is selected, searches will be case-sensitive. If not, searches will not be case-sensitive.
fi: <em>Kirjainkoon huomiointi</em> määrittää, onko kirjainkoolla merkitystä. Jos tämä asetus on valittu, kirjainkoko vaikuttaa haun tuloksiin. Jos ei, kirjainkoolla ei ole merkitystä.

note: (itstool) path: item/title
en: Match entire word only
fi: Etsi kokonaista sanaa

note: (itstool) path: item/p
en: Use this option to search for a specific word without including fragments of other words. For example, if you searched for the word 'and' with this option selected, the word 'and' would be matched, but the words 's<em>and</em>' and 'comm<em>and</em>er' would not be matched.
fi: Määritä, etsitäänkö kokonaisia sanoja vai myös sanojen osia. Esimerkiksi, jos hakusana on "ja", sana "ja" täsmäisi hakuun, mutta sanat "kir<em>ja</em>" ja "kir<em>ja</em>in" eivät.

note: (itstool) path: item/title
en: Search backwards
fi: Etsi taaksepäin

note: (itstool) path: item/p
en: This command behaves identically to the Find Previous command. If you wish to step through search results from end to beginning, select this option.
fi: Tämän valinnan ollessa valittuna, haku suoritetaan takaperin eli etsitään edellistä vastaavuutta seuraavan sijasta.

note: (itstool) path: item/title
en: Wrap around
fi: Jatka alusta

note: (itstool) path: item/p
en: With the <app>wrap around</app> option enabled, <app>gedit</app> will re-start the search/replace action at the top of the file after it has reached the bottom of the file. This ensures that your search/replace action is made across your entire file.
fi: Kun <app>Jatka alusta</app> -asetus on valittuna ja haku- tai korvaustoiminto pääsee asiakirjan loppuun, <app>gedit</app> jatkaa kyseistä toimintoa asiakirjan alusta. Tällä voit varmistaa, että haku tai korvaus suoritetaan aina asiakirjan alusta loppuun saakka.

note: (itstool) path: page/title
en: Save a file
fi: Tiedoston tallentaminen

note: (itstool) path: page/title
en: Search for text
fi: Tekstin etsiminen

note: (itstool) path: page/p
en: The Find tool can help you find specific sequences of text within in your file.
fi: Etsintätyökalu auttaa tietyn tekstinpätkän löytämisessä tiedoston sisältä.

note: (itstool) path: steps/title
en: Finding text
fi: Tekstin etsiminen

note: (itstool) path: item/p
en: Type the text you wish to search for in the <gui>search window</gui>.
fi: Kirjoita etsittävä teksti <gui>hakuun</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: As you type, <app>gedit</app> will begin highlighting the portions of text that match what you have entered.
fi: <app>gedit</app> alkaa korostamaan hakusanaa vastaavia tekstinpätkiä välittömästi.

note: (itstool) path: page/p
en: To scroll through the search results, do any of the following:
fi: Hakutulosten selaaminen onnistuu seuraavin tavoin:

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key>Ctrl</key> and use your mouse or touchpad's <key>scroll</key> feature to move up or down through the text.
fi: Paina <key>Ctrl</key> pohjaan ja siirry tekstissä ylös- tai alaspäin hiiren tai kosketusalustan <key>vieritysominaisuudella</key>.

note: (itstool) path: page/p
en: To close the <gui>search window</gui>, press either <key>Esc</key> or <key>Enter</key>. Pressing <key>Esc</key> will return the cursor to where it was before you began your search. Pressing <key>Enter</key> will return the cursor to the current position in the search results.
fi: <gui>Haun</gui> sulkeminen onnistuu joko <key>Esc</key>- tai <key>Enter</key>-näppäimellä. <key>Esc</key>-näppäin palauttaa tekstikursorin kohtaan, jossa se oli ennen haun alkua ja <key>Enter</key> puolestaan siirtää tekstikursorin valitun hakutuloksen kohdalle.

note: (itstool) path: list/title
en: Search tips
fi: Hakuvinkkejä

note: (itstool) path: item/p
en: If you highlight a portion of text with your mouse, and then press <keyseq><key>Ctrl</key><key>F</key></keyseq>, the text you've highlighted will appear in the search window.
fi: Jos korostat hiirelläsi tekstinpätkän ja painat <keyseq><key>Ctrl</key><key>F</key></keyseq>, korostettu teksti täytetään hakuun.

note: (itstool) path: item/p
en: The text that you've searched for will remain highlighted by gedit, even after you have completed your search. To remove the highlight, click <guiseq><gui>Search</gui><gui>Clear Highlight</gui></guiseq>, or press <keyseq><key>Ctrl</key><key>Shift</key><key>K</key></keyseq>.
fi: gedit korostaa haetun tekstin myös haun valmistumisen jälkeen. Korostuksen poistaminen onnistuu valitsemalla <guiseq><gui>Etsi</gui><gui>Älä korosta osumia</gui></guiseq> tai näppäinyhdistelmällä <keyseq><key>Ctrl</key><key>Vaihto</key><key>K</key></keyseq>.

note: (itstool) path: page/title
en: Shortcut keys
fi: Pikanäppäimet

note: (itstool) path: page/p
en: Use <gui>shortcut keys</gui> to perform common tasks more quickly than with the mouse and menus. The following tables list all of <app>gedit's</app> shortcut keys.
fi: <gui>Pikanäppäimet</gui> nopeuttavat yleisten tehtävien suorittamista. Seuraavat taulukot luettelevat kaikki <app>geditin</app> pikanäppäimet.

note: (itstool) path: table/title
en: Tab-related Shortcut keys
fi: Pikanäppäimet välilehtien hallintaan

note: (itstool) path: td/p
en: To Do This
fi: Toiminto

note: (itstool) path: td/p
en: Press This
fi: Näppäinyhdistelmä

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to the next tab to the left
fi: Siirry vasemmalla olevaan välilehteen

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to the next tab to the right
fi: Siirry oikealla olevaan välilehteen

note: (itstool) path: td/p
en: Close tab
fi: Sulje välilehti

note: (itstool) path: td/p
en: Save all tabs
fi: Tallenna kaikki välilehdet

note: (itstool) path: td/p
en: Close all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

note: (itstool) path: td/p
en: Jump to <var>n</var>th tab
fi: Siirry välilehteen <var>n</var>

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for working with files
fi: Pikanäppäimet tiedostojen käsittelyyn

note: (itstool) path: td/p
en: Create a new document
fi: Luo uusi asiakirja

note: (itstool) path: td/p
en: Open a document
fi: Avaa asiakirja

note: (itstool) path: td/p
en: Save the current document
fi: Tallenna nykyinen asiakirja

note: (itstool) path: td/p
en: Save the current document with a new filename
fi: Tallenna nykyinen asiakirja uudella nimellä

note: (itstool) path: td/p
en: Print the current document
fi: Tulosta nykyinen asiakirja

note: (itstool) path: td/p
en: Print preview
fi: Tulostuksen esikatselu

note: (itstool) path: td/p
en: Close the current document
fi: Sulje nykyinen asiakirja

note: (itstool) path: td/p
en: Quit gedit
fi: Sulje gedit

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for editing files
fi: Pikanäppäimet asiakirjojen muokkaamiseen

note: (itstool) path: td/p
en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

note: (itstool) path: td/p
en: Redo the last undone action
fi: Palauta viimeisin kumottu toiminto

note: (itstool) path: td/p
en: Cut the selected text or region and place it on the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti tai alue ja siirrä se leikepöydälle

note: (itstool) path: td/p
en: Copy the selected text or region onto the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti tai alue leikepöydälle

note: (itstool) path: td/p
en: Paste the contents of the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö

note: (itstool) path: td/p
en: Select all text in the file
fi: Valitse kaikki

note: (itstool) path: td/p
en: Delete the current line
fi: Poista nykyinen rivi

note: (itstool) path: td/p
en: Move the selected line up one line
fi: Siirrä valittu rivi yhden rivin verran ylöspäin

note: (itstool) path: td/p
en: Move the selected line down one line
fi: Siirrä valittu rivi yhden rivin verran alaspäin

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for showing and hiding panes
fi: Pikanäppäimet paneelien näyttämiseen ja piilottamiseen

note: (itstool) path: td/p
en: Show / hide the side pane
fi: Näytä / piilota sivupaneeli

note: (itstool) path: td/p
en: Show / hide the bottom pane.
fi: Näytä / piilota alapaneeli

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for searching
fi: Pikanäppäimet hakuun

note: (itstool) path: td/p
en: Find a string
fi: Etsi merkkijonoa

note: (itstool) path: td/p
en: Find the next instance of the string
fi: Etsi seuraava osuma merkkijonolle

note: (itstool) path: td/p
en: Find the previous instance of the string
fi: Etsi edellinen osuma merkkijonolle

note: (itstool) path: td/p
en: Search and Replace
fi: Etsi ja korvaa

note: (itstool) path: td/p
en: Clear highlight
fi: Poista korostukset

note: (itstool) path: td/p
en: Goto line
fi: Siirry riville

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for tools
fi: Pikanäppäimet työkaluille

note: (itstool) path: td/p
en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

note: (itstool) path: td/p
en: Remove trailing spaces (with plugin)
fi: Poista välilyönnit rivin lopusta (liitännäisellä)

note: (itstool) path: td/p
en: Run "make" in the current directory (with plugin)
fi: Suorittaa komennon "make" nykyisessä hakemistossa (liitännäisellä)

note: (itstool) path: td/p
en: Directory listing (with plugin)
fi: Hakemistolistaus (liitännäisellä)

note: (itstool) path: table/title
en: Shortcut keys for user help
fi: Pikanäppäimet ohjeelle

note: (itstool) path: td/p
en: Open the gedit user guide
fi: Avaa geditin ohje

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Spell-check your document
fi: Asiakirjan oikoluku

note: (itstool) path: page/title
en: Turn on syntax highlighting
fi: Syntaksivärityksen käyttäminen

note: (itstool) path: section/title
en: Syntax Highlighting
fi: Syntaksiväritys

note: (itstool) path: section/p
en: <app>gedit</app> provides syntax highlighting for a wide range of markup, programming, and scientific languages. If <app>gedit</app> recognizes the syntax being used when you open a file, it will automatically highlight the text.
fi: <app>gedit</app> tarjoaa syntaksiväritykset laajalle valikoimalle merkki-, ohjelmointi- ja tieteiskieliä. Jos <app>gedit</app> tunnistaa tiedoston muodon , syntaksiväritys suoritetaan automaattisesti.

note: (itstool) path: item/p
en: Click and hold the mouse button on the tab.
fi: Napsauta ja pidä hiiren painike pohjassa välilehden päällä.

note: (itstool) path: item/p
en: Release the mouse button.
fi: Vapauta hiiren painike.

note: (itstool) path: page/title
en: Move and re-order tabs
fi: Välilehtien siirtäminen ja järjesteleminen

note: (itstool) path: page/p
en: Tabs in <app>gedit</app> can be moved, making it easier to work with your files. Tabs can be can re-ordered within the same window, moved outside of <app>gedit</app> (creating a new <app>gedit</app> window), and moved from one window to another.
fi: <app>geditin</app> välilehtiä voidaan siirtää työskentelyn helpottamiseksi. Välilehtiä voi järjestellä ikkunakohtaisesti, siirtää <app>geditin</app> ikkunan ulkopuolelle (luo uuden <app>gedit</app>-ikkunan) ja siirtää ikkunasta toiseen.

note: (itstool) path: section/title
en: Change the order of tabs in the gedit window
fi: Välilehtien uudelleenjärjestäminen

note: (itstool) path: section/p
en: To change the ordering of tabs in a window:
fi: Välilehtien järjestyksen muuttaminen onnistuu seuraavasti:

note: (itstool) path: section/p
en: The tab will be placed in the position closest to where you release the tab, immediately beside other opened tabs.
fi: Välilehti asetetaan mahdollisimman lähelle sitä kohtaa, jossa hiiren painike vapautetaan, muiden välilehtien joukkoon.

note: (itstool) path: section/title
en: Move a tab, creating a new gedit window
fi: Uuden ikkunan avaaminen välilehteä siirtämällä

note: (itstool) path: item/p
en: Drag the tab out of the <app>gedit</app> window.
fi: Raahaa välilehti <app>gedit</app>-ikkunan ulkopuolelle.

note: (itstool) path: section/p
en: or, while the tab to be moved is open, choose <guiseq><gui>Documents </gui><gui>Move to New Window</gui></guiseq>
fi: tai kun välilehti on avoinna, valitse <guiseq><gui>Asiakirjat </gui><gui>Siirrä uuteen ikkunaan</gui></guiseq>

note: (itstool) path: note/p
en: To move a tab into a new window when <app>gedit</app> is maximized, drag the tab onto the top bar at the top of the screen.
fi: Jos <app>geditin</app> ikkuna on suurennettu, raahaa välilehti valikkopalkkiin näytön yläreunassa siirtääksesi välilehden uuteen ikkunaan.

note: (itstool) path: section/title
en: Move a tab to another gedit window
fi: Välilehden siirtäminen toiseen geditin ikkunaan

note: (itstool) path: section/p
en: If you want to move a tab from one window to another:
fi: Jos haluat siirtää välilehden ikkunasta toiseen, toimi seuraavasti:

note: (itstool) path: page/title
en: Add and remove tabs
fi: Välilehtien avaaminen ja sulkeminen

note: (itstool) path: page/p
en: Working with tabs in <app>gedit</app> allows you to keep an eye on several files in a single window. The tab that is larger than the other tabs indicates the file that is currently open. The smaller tabs indicate other files that are available to work on.
fi: Välilehtien käyttö <app>geditissä</app> mahdollistaa useamman asiakirjan muokkaamisen samassa ikkunassa. Välilehti, joka on muita välilehtiä suurempi, ilmaisee sillä hetkellä avoinna olevan välilehden. Pienemmät välilehdet puolestaan kuvaavat muita avattuja asiakirjoja.

note: (itstool) path: section/title
en: Adding tabs
fi: Välilehtien avaaminen

note: (itstool) path: section/title
en: Removing tabs
fi: Välilehtien sulkeminen

note: (itstool) path: page/title
en: Undo a recent action
fi: Toiminnon kumoaminen

note: (itstool) path: page/title
en: View a list of files in the side pane
fi: Asiakirjalistan näyttäminen sivupaneelissa

note: (itstool) path: page/p
en: Keeping track of a large number of files using tabs can be difficult. One way of managing large numbers of files is viewing them in a side pane. Side panes allow you to view more files at a time than is possible using tabs alone.
fi: Useiden kymmenien asiakirjojen hallinta välilehtien avulla saattaa olla hankalaa. Eräs tapa suuren asiakirjamäärän hallintaan on niiden listaaminen sivupaneeliin, johon mahtuu kerralla esille suurempi määrä asiakirjoja välilehtipalkkiin verrattuna.

note: (itstool) path: note/p
en: The side pane only displays files that are open in the current window. When multiple windows are open, only the files in the current window will be displayed in the side pane.
fi: Sivupaneeli on ikkunakohtainen. Jos useampi ikkuna on avoinna samanaikaisesti, vain nykyisen ikkunan asiakirjat näytetään sivupaneelissa.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: gedit Text Editor
fi: gedit Tekstimuokkain

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: gedit Text Editor
fi: gedit Tekstimuokkain

note: (itstool) path: page/p
en: Welcome to the <app>gedit</app> help guide. For a quick introduction into both <app>gedit's</app> most basic features, as well as some advanced keyboard shortcuts, visit the <link xref="gedit-quickstart">Get started with gedit</link> and <link xref="gedit-shortcut-keys">Shortcut keys</link> pages.
fi: Tervetuloa <app>gedit</app>-ohjeen pariin.  Pikainen katsaus <app>geditin</app> perusominaisuuksiin sekä hyödyllisiin pikanäppäimiin löytyy <link xref="gedit-quickstart">geditin pikaoppaasta</link> ja <link xref="gedit-shortcut-keys">pikanäppäinlistasta</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Other help topics are grouped together into sections below. Enjoy using <app>gedit</app>!
fi: Ohjeen muut aiheet ovat ryhmitelty alla oleviin osioihin. Nautinnollisia hetkiä <app>geditin</app> parissa!

note: (itstool) path: section/title
en: Working With Files
fi: Tiedostojen hallinta

note: (itstool) path: section/title
en: Configure gedit
fi: geditin mukauttaminen

note: (itstool) path: section/title
en: gedit Plugins
fi: geditin lisäosat

note: (itstool) path: section/title
en: Printing with gedit
fi: Tiedostojen tulostaminen
