gedit 2.0 - en to am translation catalogue (250 entries)

en: gedit application
am: የgedit ፕሮግራም

en: Edit text files
am: የጽሑፍ ፋይሎች ያስተካክሉ

en: Text Editor
am: የጽሑፍ ማቀናጃ

en: Auto Save
am: በራሱ አስቀማጭ

en: Auto indent
am: በራሱ አንቀጽ

en: Background Color
am: የመደቡ ቀለም

en: Display Line Numbers
am: የመስመር ቍጥሮች አሳይ

en: Editor Font
am: የማቀናጃ ፊደል ቅርጽ

en: Insert spaces
am: ክፍተቶችን አስገባ

en: Print Line Numbers
am: የመስመር ቍጥሮች አትም

en: Selected Text Color
am: የተመረጠው ጽሑፍ ቀለም

en: Selection Color
am: የምርጫው ቀለም

en: Tab Size
am: የመክፈቻ መጠን

en: Text Color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: Use Default Colors
am: የነበረው ቀለሞችን ተጠቀም

en: Use Default Font
am: የነበረው ፊደል ቅርጽን ተጠቀም

en: Activate %s
am: %s አስጀምርs

en: Go to Line
am: ወደ መስመር ሂድ

en: _Go to Line
am: ወደ መስመር _ሂድ

en: The text "%s" was not found.
am: ጽሑፉ "%s"ን አልተገኘም

en: Replace
am: ተካ

en: Replace _All
am: _ሁሉንም ተካ

en: _Replace
am: _ተካ

en: Find
am: ፈልግ

en: Open Location
am: ቦታ ክፈት

en: _Description
am: _መግለጫ

en: Plugin
am: ተጨማሪ ፕሮግራም (ፕላግኢን)

en: <b>Font</b>
am: <b>የፊደል ቅርጽ</b>

en: <span weight="bold">Colors</span>
am: <span weight="bold">ቀለሞች</span>

en: Editor
am: ማቀናጃ

en: Editor _font:
am: የማቀናጃ ፊደል _ቅርጽ፦

en: Font & Colors
am: የፊደል ቅርጾች እና ቀለሞች

en: Pick the background color
am: የመደቡ ቀለም ምረጡ

en: Plugins
am: ተጨማሪ ፕሮግራሞች (Plugins)

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Se_lection color:
am: የ_ምርጫው ቀለም፦

en: Selecte_d text color:
am: የተመረጠው ጽሑፍ ቀለም፦

en: _Background color:
am: የ_መደቡ ቀለም፦

en: _Display line numbers
am:  የ_መስመር ቍጥሮች አሳይ

en: _minutes
am: _ደቂቃዎች

en: Goto Line
am: ወደ መስመር ሂድ

en: _Line number:
am: የ_መስመር ቍጥር፦

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: _Restore Default Fonts
am: የነበረው የፊደል ቅርጾች ወደ መጀመሪያው _መልስ

en: label
am: መለያ

en: Find Next
am: የሚቀጥለዉን ፈልግ

en: Replace All
am: ሁሉንም ተካ

en: Replace _with:
am: በ... _ተካ፦

en: _Match case
am: የፊደሎቱን መጠን _አመሳስል

en: _Search for:
am: _ፈልግ፦

en: Open from URI
am: ከURI ክፈት

en: Invalid UTF-8 data
am: የማይሰራ የUTF-8 ዳታ

en: Invalid filename.
am: የማይሰራ የፋይል ስም።

en: Unicode
am: ዩኒኮድ

en: Western
am: ምዕራብ

en: Central European
am: መካከለኛ አውሮፓውያን

en: South European
am: ደቡባዊ አውሮፓውያን

en: Baltic
am: ባቲክ

en: Cyrillic
am: ቄርሎሳዊ ጽሑፍ

en: Arabic
am: ዐርቢኛ

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hebrew
am: ዕብራስጥ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Romanian
am: ሮማኒያን

en: Armenian
am: አርመናዊ

en: Chinese Traditional
am: የባሕላዊው ቻይንኛ

en: Cyrillic/Russian
am: ቄርሎሳዊ ጽሑፍ/ራሽኛ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Chinese Simplified
am: የቀላል ቻይንኛ

en: Georgian
am: ጊዮርጊያን

en: Cyrillic/Ukrainian
am: ቄርሎሳዊ ጽሑፍ/ዩክረኒኛ

en: Vietnamese
am: ቪትናምኛ

en: Thai
am: ታይኛ

en: Select a filename to save
am: ለማስቀመጥ የፋይል ስም ምረጡ

en: Open File...
am: ፋይል ክፈት ...

en: Save as...
am: በሌላ ስም አስቀምጥ ...

en: _Revert
am: _ወደ ነበረበት መልስ

en: Could not open the file "%s"
am: ፋይሉ "%s"ን መክፈት አልተቻለም

en: It is not possible to revert an Untitled document.
am: ስያሜ ያልተሰጠውን ሰነድ ለመመለስ አይቻልም

en: Close the output window
am: የውጤት መስኮትን ዝጋ

en: Copy selected lines
am: የተመረጠው መስመሮች ቅጂ

en: Clear the output window
am: የውጤት መስኮትን ባዶ አድርጉ

en: Output Lines
am: የውጤት መስመሮች

en: Print
am: አትም

en: Lines
am: መስመሮች

en: Print preview
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ

en: File: %s
am: ፋይል፦ %s

en: About this application
am: ስለዚህ ፕሮግራም

en: Close
am: ዝጋ

en: Close all open files
am: የተከፈቱትን ሁሉንም ፋይሎች ዝጋ

en: Close the current file
am: የአሁኑን ፋይል ዝጋ

en: Configure the application
am: ፕሮግራሙን ልወጡ

en: Copy
am: ቅጂ

en: Copy the selection
am: የተመረጠውን ቅጂ

en: Create a new document
am: አዲስ ሰነድ ፍጠር

en: Cu_t
am: ቁረጥ (_t)

en: Cut
am: ቁረጥ

en: Cut the selection
am: የተመረጠውን ቁረጥ

en: Delete
am: አጥፉ

en: Delete the selected text
am: የተመረጠው ጽሑፍ አጥፉ

en: Find Ne_xt
am: _የሚቀጥለዉን ፈልግ

en: Go to _Line...
am: ወደ _መስመር ሂድ...

en: Main toolbar
am: ዋናው ቱልባር

en: New
am: አዲስ

en: Open
am: ክፈት

en: Open Location...
am: ቦታ ክፈት...

en: Open _Location...
am: ቦታ ክፈት... (_L)

en: Open a file
am: ፋይል ክፈት

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Paste the clipboard
am: ክሊፕቦርዱን ለጥፍ

en: Pr_eferences
am: _ምርጫዎች

en: Print Previe_w...
am: የ_ቅድመ ህትመት ዕይታ...

en: Print Preview
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ

en: Print the current file
am: የአሁኑን ፋይል አትም

en: Quit
am: ውጣ

en: Quit the program
am: ከፕሮግራሙ ውጣ

en: Redo
am: እንደገና አድርግ

en: Redo the undone action
am: የተተወውን ድርጊት እንደገና አድርግ

en: Revert
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Revert to a saved version of the file
am: መጀመሪያ ተቀምጦ ወደ ነበረው የፋይሉ ቅጂ መልስ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save As
am: በሌላ ስም አስቀምጥ

en: Save _As...
am: _በሌላ ስም አስቀምጥ... (_A)

en: Save all open files
am: የተከፈቱትን ሁሉንም ፋይሎች አስቀምጥ

en: Save the current file
am: የአሁኑን ፋይል አስቀምጥ

en: Save the current file with a different name
am: የአሁኑን ፋይል በተለየ ስም አስቀምጥ

en: Select All
am: ሁሉንም ምረጡ

en: Select _All
am: ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: Select the entire document
am: ሰነዱን እንዳለ ምረጡ

en: Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Undo the last action
am: የመጨረሻውን ትግባር ተወው

en: _About
am: _ስለ

en: _Close
am: _ዝጋ

en: _Close All
am: ሁሉንም _ዝጋ

en: _Contents
am: _ይዞታዎች

en: _Copy
am: _ቅጂ

en: _Customize Toolbar
am: _ቱልባር አስተካክል

en: _Delete
am: _አጥፉ

en: _Desktop Default
am: የነበረው _ሠሌዳ

en: _Documents
am: _ሰነዶች

en: _Edit
am: _አስተካክል

en: _File
am: _ፋይል

en: _Find...
am: _ፈልግ...

en: _Help
am: _መረጃ

en: _New
am: _አዲስ

en: _Open...
am: _ክፈት...

en: _Output Window
am: የ_ውጤት መስኮት

en: _Paste
am: _ለጥፍ

en: _Print...
am: _አትም...

en: _Quit
am: _ውጣ

en: _Redo
am: _እንደገና አድርግ

en: _Replace...
am: _ተካ...

en: _Save
am: _አስቀምጥ

en: _Save All
am: ሁሉንም _አስቀምጥ

en: _Search
am: _ፈልግ

en: _Statusbar
am: _ስታተስባር

en: _Toolbar
am: _ቱልባር

en: _Tools
am: _መሣሪያዎች

en: _Undo
am: _ወደ ነበረበት መልስ

en: _View
am: _ተመልከት

en:  (invalid Unicode)
am:  (ዩኒኮድ ተቀብሏል)

en:   OVR
am:   በላዩ ላይ ፃፍ

en:   INS
am:   አስገባ

en: _Document Statistics
am: _የሰነዶች ቍጥር መረጃ ጥናት

en: Document Statistics
am: የሰነዶች ቍጥር መረጃ ጥናት

en: _Update
am: _አሻሽል

en: Bytes
am: ባይቶች

en: Characters (no spaces)
am: አኃዞች (ክፍተት የለም)

en: Characters (with spaces)
am: አኃዞች (ከክፍተት ጋር)

en: Update
am: አሻሽል

en: Words
am: ቃላት

en: _Indent
am: _አዲስ አንቀጽ

en: Indent selected lines
am: የተመረጠውን መስመሮች አንቀጽ

en: U_nindent
am: አንቀጽ _የሌለው

en: Indent lines
am: መስመሮችን አንቀጽ

en: Insert User Na_me
am: የተጠቃሚ ስም _አስገባ

en: User name
am: የተጠቃሚ ስም

en: _Run
am: _አስኪድ

en: Done
am: ጨርሷል

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
am: የሼሉ ትእዛዝ መስጫ ባዶ ነው።
    
    የሼሉ ትእዛዝ መስጫ ባዶ ነው እባክዎ ትክክለኛውን የሼሉን ትእዛዝ ያስገቡ።

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
am: የሼሉን ትእዛዝ መረዳት ስላልቻለ ስህተት ተፈጥሯል።
    
    እባክዎ ትክክለኛውን የሼሉን ትእዛዝ ያስገቡ።

en: Shell command
am: የሼል ትእዛዝ

en: Co_mmand:
am: _ትእዛዝ፦

en: S_ort...
am: _ቅደም ተከተል...

en: Sort
am: ቅደም ተከተል

en: R_emove duplicates
am: የአባዛዎች _አስወግድ

en: S_tart at column:
am: በዐምድ _ጀምር፦

en: _Ignore case
am: የፊደሉን መጠን _ተዉት

en: _Reverse order
am: የ_ተቀያየረ ቅደም ተከተል

en: _Sort
am: _ቅደም ተከተል

en: _More...
am: _ተጨማሪ...

note: Ignore all
en: _Ignore All
am: _ሁሉንም ተዉት

note: + Add to Dictionary
en: _Add
am: _ጨምር

en: Check Spelling
am: የቃላት አጻጻፉን አጣራ

en: Suggestions
am: አስተያየቶች

en: Breton
am: ብሬቶንኛ

en: Catalan
am: ካታላን

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዴኒሽ

en: German (Germany)
am: ጀርመን (የጀርመን)

en: German (Swiss)
am: ጀርመን (የዊስ)

en: English (American)
am: ኢንግልዝኛ (የአሜሪካ)

en: English (British)
am: ኢንግልዝኛ (የብሪታን)

en: English (Canadian)
am: ኢንግልዝኛ (የካናዳ)

en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Faroese
am: ፋሮኛ

en: French (France)
am: ፈረንሳይኛ (የፈረንሳይ)

en: French (Swiss)
am: ፈረንሳይኛ (የዊስ)

en: Hindi
am: ሐንድኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Dutch
am: ደች

en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: Polish
am: ፖሊሽ

en: Portuguese (Portugal)
am: ፖርቱጋልኛ (የፖርቱጋል)

en: Portuguese (Brazilian)
am: ፖርቱጋልኛ (የብራዚል)

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Default
am: የነበረው

en: Could not find the required widgets inside %s.
am: ተፈላጊውን ዊድጌቶች %s የሚለው ውስጥ ሊገኝ አልተቻለም።

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Set language
am: ቋንቋን ይምረጡ

en: <b>Language</b>
am: <b>ቋንቋ</b>

en: <b>word</b>
am: <b>ቃል</b>

en: Add w_ord
am: _ቃል ጨምር

en: Cha_nge
am: _ለውጥ

en: Change A_ll
am: _ሁሉንም ለውጥ

en: Change _to:
am: _ወደ ለውጥ፦

en: Check spelling
am: የቃላት አጻጻፉን አጣራ

en: Ignore _All
am: ሁሉንም ተዉት

en: Language:
am: ቋንቋ፦

en: User dictionary:
am: የተጠቃሚ መዝገበ ቃላት፦

en: _Ignore
am: _ተዉት

en: _Suggestions:
am: _አስተያየቶች፦

en: _Check Spelling
am: የቃላት አጻጻፉን _አጣራ

en: Automatically spell-check the current document
am: አሁን ያለው ሰነዱን የፊደል ጉድፈት አውቶማቲካሊ አጣራ

en: Set _Language
am: ቋንቋን _ይምረጡ

en: The document is empty.
am: ሰንዱን ባዶ ነው።

en: Title
am: አርእስት

en: In_sert Date and Time...
am: ቀን እና ሰዓት _አስገባ...

en: Insert current date and time at the cursor position
am: ጠቋሚው ባለበት ቦታ ላይ የዕለቱ ቀንና ሰዓት አስገባ

en: Available formats
am: የሚገኙ ፎርማቶች

en: Configure insert date/time plugin...
am: የቀን/ሰዓት ተጨማሪ ፕሮግራም ተስተካክሎ ይግባ...

en: Insert Date/Time
am: ቀን/ሰዓት አስገባ

en: Configure date/time plugin
am: የቀን/ሰዓት ተጨማሪ ፕሮግራም ለወጡ

en: Insert Date and Time
am: ቀን እና ሰዓት አስገባ

en: _Insert
am: _አስገባ
