gedit - en to ca translation catalogue (705 entries)

en: Edit text files
ca: Editeu fitxers de text

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
ca: El gedit és l'editor de text oficial de l'entorn d'escriptori GNOME. Tot i ser simple i de fàcil ús, és un potent editor de text de propòsit general.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
ca: Tant si esteu escrivint el proper èxit de vendes, programant una aplicació innovadora o, simplement, prenent algunes notes ràpides, el gedit és una eina fiable per fer la vostra tasca.

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
ca: El seu sistema de connectors flexible vos permet configurar l'aplicació a la vostra mida i necessitat, adaptant-la al vostre flux de treball.

en: Text Editor
ca: Editor de text

en: gedit Text Editor
ca: Editor de text gedit

en: Text;Editor;Plaintext;Write;
ca: Text;Editor;text simple;escriure;

en: New Window
ca: _Finestra nova

en: New Document
ca: Crea un document nou

en: Use Default Font
ca: Utilitza el tipus de lletra per defecte

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ca: Si s'ha d'utilitzar el tipus de lletra per defecte del sistema en el text d'edició en comptes d'un tipus de lletra específic per al gedit. Si s'inhabilita, s'utilitzarà el tipus de lletra especificat a l'opció «Tipus de lletra de l'editor» en comptes del tipus de lletra del sistema.

en: Editor Font
ca: Tipus de lletra de l'editor

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ca: Un tipus de lletra personalitzat que s'utilitzarà en l'àrea d'edició. Només afectarà si l'opció «Utilitza el tipus de lletra per defecte» està inhabilitada.

en: Style Scheme
ca: Esquema d'estil

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ca: L'identificador de l'esquema d'estil de la GtkSourceView que s'empra per acolorir el text.

en: Create Backup Copies
ca: Crea còpies de seguretat

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
ca: Si el gedit hauria de crear còpies de seguretat dels fitxers que guarda.

en: Autosave
ca: Guarda automàticament

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ca: Si el gedit hauria de guardar automàticament els fitxers modificats després d'un interval de temps. Podeu establir l'interval de temps a l'opció «Interval de desament automàtic».

en: Autosave Interval
ca: Interval de guardat automàtic

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ca: El nombre de minuts que han de passar perquè el gedit guarde automàticament els fitxers modificats. Només afectarà si l'opció «Guarda automàticament» està habilitada.

en: Maximum Number of Undo Actions
ca: Nombre màxim d'accions per desfer

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ca: El nombre màxim d'accions que el gedit podrà desfer o refer. Utilitzeu «-1» per a un nombre il·limitat d'accions.

en: Line Wrapping Mode
ca: Mode d'ajustament de línia

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: Especifica com ajustar les línies llargues en l'àrea d'edició. Utilitzeu «none» (cap) per no ajustar, «word» (paraula) per ajustar als límits de les paraules i «char» (caràcter) per ajustar als límits de caràcters individuals. Teniu en compte que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, així doncs assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen ací.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
ca: Última selecció del mode de separació pel mode d'ajust

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries.
ca: Especifica l'últim mode de separació utilitzat amb el mode d'ajustament de línia, de manera que quan l'ajustament de línia estiga desactivat encara es recordarà el mode de separació. Utilitzeu «word» (paraula) per ajustar als límits de paraula i «char» (caràcter) per ajustar als límits de caràcter individuals.

en: Tab Size
ca: Mida de la pestanya

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ca: Especifica el nombre d'espais que s'haurien de mostrar en comptes de caràcters de tabulació.

en: Insert spaces
ca: Insereix espais

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ca: Si el gedit hauria d'inserir espais en comptes de tabuladors.

en: Automatic indent
ca: Sagna automàticament

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
ca: Si el gedit hauria d'habilitar el sagnat automàtic.

en: Display Line Numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ca: Si el gedit hauria de mostrar números de línies en l'àrea d'edició.

en: Highlight Current Line
ca: Ressalta la línia actual

en: Whether gedit should highlight the current line.
ca: Si el gedit hauria de ressaltar la línia actual.

en: Highlight Matching Brackets
ca: Ressalta els claudàtors concordants

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
ca: Si el gedit hauria de ressaltar els claudàtors coincidents.

en: Display Right Margin
ca: Mostra el marge dret

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ca: Si el gedit hauria de mostrar el marge dret en l'àrea d'edició.

en: Right Margin Position
ca: Posició del marge dret

en: Specifies the position of the right margin.
ca: Especifica la posició del marge dret.

en: Display Overview Map
ca: Mostra el mapa de resum

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
ca: Si el gedit ha de mostrar el mapa de resum pel document.

en: Document background pattern type
ca: Tipus de patró de fons del document

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ca: Si el document tindrà un patró de fons pintat.

en: Smart Home End
ca: Tecles d'inici i final intel·ligents

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "disabled" to always move at the start/end of the line, "after" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "before" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "always" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ca: Especifica la manera com es mou el cursor quan es premen les tecles d'inici i de final. Empreu «disabled» (inhabilitat) per moure'l sempre al principi o al final de les línies. Empreu «after» (després) per moure'l a l'inici o al final de la línia la primera vegada que es prema la tecla, i al principi o al final del text la segona vegada que es prema. Empreu «abans» (abans) per moure el cursor al principi o al final del text abans de moure'l al principi o al final de la línia. Empreu «always» (sempre) per moure el cursor sempre al principi o al final del text en lloc del principi o al final de la línia.

en: Restore Previous Cursor Position
ca: Restableix la posició prèvia del cursor

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ca: Si el gedit hauria de restablir la posició prèvia del cursor quan es carregui un fitxer.

en: Enable Syntax Highlighting
ca: Habilita el ressaltat de la sintaxi

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ca: Si el gedit hauria d'habilitar el ressaltat de la sintaxi.

en: Enable Search Highlighting
ca: Habilita el ressaltat de la busca

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
ca: Si el gedit hauria de ressaltar totes les coincidències del text buscat.

en: Ensure Trailing Newline
ca: Assegura un salt de línia al final

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
ca: Si el gedit s'assegurarà que els documents sempre finalitzin amb un salt de línia.

en: Toolbar is Visible
ca: La barra d'eines és visible

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ca: Si la barra d'eines hauria de ser visible en les finestres d'edició.

en: Notebook Show Tabs Mode
ca: Mode de visualització de les pestanyes

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use "never" to never show the tabs, "always" to always show the tabs, and "auto" to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: Especifica quan s'han de mostrar les pestanyes. Empreu «never» (mai) per no mostrar-les mai. Empreu «always» (sempre) per mostrar-les sempre. Empreu «auto» (automàtic) per mostrar-les quan hi haja més d'una pestanya. Teniu en compte que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, així doncs assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen ací.

en: Status Bar is Visible
ca: La barra d'estat és visible

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ca: Si la barra d'estat a la part inferior de les finestres d'edició hauria de ser visible.

en: Side panel is Visible
ca: El quadre lateral és visible

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
ca: Si hauria de mostrar el quadre lateral de l'esquerra de la finestra d'edició.

en: Maximum Recent Files
ca: Màxim de fitxers recents

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ca: Especifica el nombre màxim de fitxers recentment oberts que es mostraran en el submenú «Fitxers recents».

en: Print Syntax Highlighting
ca: Imprimeix el ressaltat de sintaxi

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ca: Si el gedit hauria d'imprimir el ressaltat de sintaxi quan s'imprimeixen els documents.

en: Print Header
ca: Imprimeix la capçalera

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ca: Si el gedit hauria d'incloure una capçalera del document en imprimir documents.

en: Printing Line Wrapping Mode
ca: Mode d'ajustament de línia en la impressió

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: Especifica com ajustar les línies llargues per imprimir. Utilitzeu «none» (cap) per no ajustar, «word» (paraula) per ajustar als límits de les paraules i «char» (caràcter) per ajustar als límits de caràcters individuals. Recordeu que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen ací.

en: Print Line Numbers
ca: Imprimeix els números de línia

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ca: No s'inserirà cap número de línia si el valor és 0 quan s'imprimisca un document. D'altra manera, el gedit imprimirà els números de línia cada tants números de línia.

en: Body Font for Printing
ca: Tipus de lletra del cos per imprimir

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ca: Especifica el tipus de lletra a utilitzar pel cos d'un document en imprimir documents.

en: Header Font for Printing
ca: Tipus de lletra de les capçaleres per imprimir

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ca: Especifica el tipus de lletra per a les capçaleres de les pàgines en imprimir un document. Només afectarà si l'opció «Imprimeix capçaleres» està habilitada.

en: Line Number Font for Printing
ca: Tipus de lletra dels números de línia per imprimir

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ca: Especifica el tipus de lletra dels números de línia en imprimir. Només afectarà si l'opció «Imprimeix els números de línia» no equival a zero.

en: Margin Left
ca: Marge esquerre

en: The left margin, in millimeters.
ca: El marge esquerre, en mil·límetres.

en: Margin Top
ca: Marge superior

en: The top margin, in millimeters.
ca: El marge superior, en mil·límetres.

en: Margin Right
ca: Marge dret

en: The right margin, in millimeters.
ca: El marge dret, en mil·límetres.

en: Margin Bottom
ca: Marge inferior

en: The bottom margin, in millimeters.
ca: El marge inferior, en mil·límetres.

en: Candidate Encodings
ca: Codificacions candidates

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
ca: Llista de codificacions candidates mostrades al menú de codificacions de caràcter al selector de fitxers obri/ guarda. «ACTUAL» representa la codificació local actual. Sols s'usen les codificacions que es reconeixen. El valor per defecte és la llista buida, en la qual gedit triarà valors per defecte depenent del país i la llengua.

en: Active plugins
ca: Activa els connectors

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ca: Llista de connectors actius. Conté la «Location» dels connectors actius. Vegeu el fitxer .gedit-plugin per obtindre la «Location» d'un connector determinat.

en: Show the application's version
ca: Mostra la versió de l'aplicació

en: Display list of possible values for the encoding option
ca: Mostra una llista dels valors possibles per a la codificació

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ca: Estableix la codificació de caràcters a emprar per obrir els fitxers llistats en la línia d'ordes

en: ENCODING
ca: CODIFICACIÓ

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
ca: Crea una finestra nova en una instància existent del gedit

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ca: Crea un nou document en una instància existent del gedit

en: Open files and block process until files are closed
ca: Obri els fitxers i bloca el procés fins que es tanquen

en: Run gedit in standalone mode
ca: Executa el gedit en mode independent

en: [FILE...] [+LINE[:COLUMN]]
ca: [FITXER...] [+LÍNIA[:COLUMNA]]

en: There was an error displaying the help.
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda.

en: %s: invalid encoding.
ca: %s: codificació no vàlida.

en: Close _without Saving
ca: _Tanca sense guardar

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Save As…
ca: Anomena i al_ça…

en: _Save
ca: Al_ça

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets en el darrer segon.
ca[1]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets en els darrers %ld segons.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ca: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets en el darrer minut.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets en el darrer minut i %ld segon.
ca[1]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets en el darrer minut i %ld segons.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets el darrer minut.
ca[1]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets els darrers %ld minuts.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ca: Si no ho guardeu, es perdran per sempre els canvis fets la darrera hora.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets la darrera hora i %d minut.
ca[1]: Si no ho guardeu, es perdran permanentment els canvis fets la darrera hora i %d minuts.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho guardeu, es perdran per sempre els canvis fets la darrera hora.
ca[1]: Si no ho guardeu, es perdran per sempre els canvis fets les darreres %d hores.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
ca: Es perdran permanentment els canvis fets al document «%s».

en: Save changes to document “%s” before closing?
ca: Voleu guardar els canvis del document «%s» abans de tancar?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ca: L'administrador del sistema ha inhabilitat el guardar.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran permanentment els canvis fets a %d document.
ca[1]: Es perdran permanentment els canvis fets a %d documents.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ca[0]: Hi ha %d document amb canvis sense guardar. Voleu guardar els canvis abans de tancar?
ca[1]: Hi ha %d documents amb canvis sense guardar. Voleu guardar els canvis abans de tancar?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ca: Docum_ents amb canvis per guardar:

en: S_elect the documents you want to save:
ca: S_eleccioneu els documents que voleu guardar:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ca: Si no ho guardeu es perdran permanentment tots els canvis.

en: Loading file '%s'…
ca: S'està carregant el fitxer «%s»…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ca[0]: S'està carregant %d fitxer…
ca[1]: S'estan carregant %d fitxers…

[ctx: window title]
note: Translators: "Open" is the title of the file chooser window.
en: Open
ca: Obri

en: _Open
ca: _Obri

en: The file "%s" is read-only.
ca: El fitxer «%s» és de només de lectura.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ca: Voleu intentar reemplaçar-lo pel que esteu desant?

en: _Replace
ca: _Reemplaça

en: Save the file using compression?
ca: Voleu guardar el fitxer comprimit?

en: Save the file as plain text?
ca: Voleu guardar el fitxer com a text pla?

en: The file "%s" was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
ca: Abans s'havia guardat el fitxer «%s» com a text pla i ara es guardarà comprimit.

en: _Save Using Compression
ca: Al_ça'l comprimit

en: The file "%s" was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
ca: Abans s'havia guardat el fitxer «%s» comprimit i ara es guardarà com a text pla.

en: _Save As Plain Text
ca: _Anomena i guarda com a text pla

en: Saving file '%s'…
ca: S'està desant el fitxer «%s»…

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
ca: Anomena i guarda

en: Reverting the document '%s'…
ca: S'està revertint el document «%s»…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ca: Voleu recuperar els canvis no guardats al document «%s»?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en el darrer segon.
ca[1]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en els darrers %ld segons.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ca: Es perdran permanentment els canvis fets al document en el darrer minut.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en el darrer minut i %ld segon.
ca[1]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en el darrer minut i %ld segons.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en el darrer minut.
ca[1]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en els darrers %ld minuts.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ca: Es perdran per sempre els canvis fets al document la darrera hora.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en la darrera hora i %d minut.
ca[1]: Es perdran permanentment els canvis fets al document en la darrera hora i %d minuts.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document la darrera %d hora.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document les darreres %d hores.

en: _Revert
ca: _Recupera

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
ca: El gedit és un editor de text petit i lleuger per l'escriptori GNOME

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ca[0]: S'ha trobat i reemplaçat %d cadena coincident
ca[1]: S'han trobat i reemplaçat %d cadenes coincidents

en: Found and replaced one occurrence
ca: S'ha trobat i reemplaçat una cadena coincident

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ca: No s'ha trobat «%s»

en: Untitled Document %d
ca: Document sense títol %d

en: Tab Group %i
ca: Grup de pestanyes %i

en: Read-Only
ca: Només de lectura

en: Automatically Detected
ca: Detectat automàticament

en: Add or Remove...
ca: Afig o suprimeix...

en: Current Locale (%s)
ca: Localització actual (%s)

en: %s (Current Locale)
ca: Localització actual (%s)

en: Do you really want to reset the character encodings' preferences?
ca: Voleu de veritat restablir les preferències de la codificació dels caràcters?

note: Reset button
en: _Reset
ca: _Restableix

en: Add
ca: Afig

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Move to a higher priority
ca: Mou a una prioritat més alta

en: Move to a lower priority
ca: Mou a una prioritat més baixa

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: All Text Files
ca: Tots els fitxers de text

en: C_haracter Encoding:
ca: C_odificació de caràcters:

en: L_ine Ending:
ca: Final de _línia:

en: Character Encoding:
ca: Codificació de caràcters:

en: Line Ending:
ca: Final de línia:

en: Plain Text
ca: Text pla

en: _Retry
ca: _Intenta de nou

en: Could not find the file “%s”.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer «%s».

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Comproveu que la ubicació estiga ben escrita i torneu-ho a intentar.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Unable to handle “%s:” locations.
ca: No es poden gestionar les ubicacions «%s:».

en: Unable to handle this location.
ca: No s'ha pogut gestionar esta ubicació.

en: The location of the file cannot be accessed.
ca: No s'ha pogut accedir a la ubicació del fitxer.

en: “%s” is a directory.
ca: «%s» és un directori.

en: “%s” is not a valid location.
ca: «%s» no és una ubicació vàlida.

note: Translators: %s is a host name
en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ca: No s'ha pogut trobar l'ordinador «%s». Comproveu que els paràmetres del servidor intermediari siguen correctes i torneu-ho a intentar.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: El nom de l'ordinador no és vàlid. Comproveu que hàgeu escrit la ubicació correctament i torneu-ho a intentar.

en: “%s” is not a regular file.
ca: «%s» no és un fitxer normal.

en: Connection timed out. Please try again.
ca: La connexió ha expirat, torneu-ho a intentar.

en: Unexpected error: %s
ca: S'ha produït un error inesperat: %s

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer. Potser s'ha suprimit fa poc.

en: Could not revert the file “%s”.
ca: No s'ha pogut recuperar el fitxer «%s».

en: Ch_aracter Encoding:
ca: Codificació de c_aràcter:

en: The location “%s” is not currently reachable.
ca: No es pot accedir actualment a la ubicació «%s».

en: Your system is offline. Check your network.
ca: El sistema és fora de línia. Comproveu la xarxa.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ca: Edita de _totes maneres

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ca: El nombre d'enllaços a seguir és limitat i el fitxer actual no s'ha pogut trobar dins d'este límit.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ca: No teniu el permís necessari per poder obrir este fitxer.

en: Unable to detect the character encoding.
ca: No s'ha pogut detectar la codificació de caràcters.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ca: Comproveu que no estigueu intentant obrir un fitxer binari.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ca: Seleccioneu una codificació de caràcters del menú i torneu-ho a intentar.

en: There was a problem opening the file “%s”.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer «%s».

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
ca: El fitxer que heu obert conté alguns caràcters no vàlids. Si l'editeu podríeu acabar amb un document no usable.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ca: Podeu seleccionar una altra codificació de caràcters i tornar-ho a intentar.

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer «%s» amb la codificació de caràcters «%s».

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ca: Seleccioneu una codificació de caràcters diferent del menú i torneu-ho a intentar.

en: Could not open the file “%s”.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer «%s».

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
ca: No s'ha pogut guardar el fitxer «%s» amb la codificació de caràcters «%s».

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ca: El document conté un o més caràcters que no es poden codificar amb la codificació de caràcters especificada.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ca: _No l'editis

en: This file “%s” is already open in another window.
ca: El fitxer «%s» ja és obert en una altra finestra.

en: Do you want to edit it anyway?
ca: Voleu editar-lo igualment?

en: S_ave Anyway
ca: Al_ça igualment

en: D_on't Save
ca: _No guardes

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file “%s” has been modified since reading it.
ca: El fitxer «%s» s'ha modificat des que s'ha llegit.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ca: Si el guardeu, tots els canvis externs fets es poden perdre. Voleu guardar-lo igualment?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
ca: No s'ha pogut crear una còpia de seguretat en guardar el fitxer «%s»

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
ca: No s'ha pogut crear una còpia de seguretat temporal en guardar el fitxer «%s»

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ca: No s'ha pogut fer una còpia de seguretat de la còpia antiga abans de guardar el fitxer. Podeu oblidar este avís i guardar el fitxer, però si es produeix un error en guardar, podríeu perdre la còpia antiga del fitxer. Voleu guardar igualment?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: No es poden gestionar ubicacions «%s:» en mode d'escriptura. Comproveu que hàgeu escrit correctament la ubicació i torneu-ho a intentar.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: No es pot gestionar esta ubicació en mode d'escriptura. Comproveu que hàgeu escrit correctament la ubicació i torneu-ho a intentar.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: «%s» no és una ubicació vàlida. Comproveu que l'hàgeu escrit correctament i torneu-ho a intentar.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: No teniu el permís necessari per poder guardar este fitxer. Comproveu que la ubicació estiga ben escrita i torneu-ho a intentar.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ca: No hi ha suficient espai al disc per guardar el fitxer. Allibereu espai de disc i torneu-ho a intentar.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Esteu intentant guardar el fitxer en un disc de només lectura. Comproveu que la ubicació estiga ben escrita i torneu-ho a intentar.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ca: Ja existeix un fitxer amb este mateix nom, utilitzeu-ne un altre.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ca: El disc on esteu intentant guardar el fitxer té una limitació de longitud dels noms dels fitxers, utilitzeu un nom més curt.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ca: El disc on esteu intentant guardar el fitxer té una limitació en la mida dels fitxers. Intenteu guardar un fitxer més petit o guardar-ho en un disc que no tinga esta limitació.

en: Could not save the file “%s”.
ca: No s'ha pogut guardar el fitxer «%s».

en: The file “%s” changed on disk.
ca: El fitxer «%s» ha canviat al disc.

en: Drop Changes and _Reload
ca: Descarta els canvis i torna a _carregar el fitxer

en: _Reload
ca: Carrega de _nou

en: _Ignore
ca: _Ignora

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
ca: S'han detectat alguns caràcters no vàlids mentre es desava «%s»

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
ca: Si guardeu igualment el fitxer pot quedar malmés. Voleu guardar tot i així?

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ca: Feu clic en este botó per seleccionar el tipus de lletra a utilitzar per l'editor

en: _Use the system fixed width font (%s)
ca: _Empra el tipus de lletra d'amplària fixa del sistema (%s)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ca: No s'ha pogut crear el directori «%s»: ha fallat g_mkdir_with_parents(): %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
ca: No s'ha pogut instal·lar l'esquema de colors seleccionat.

en: Add Scheme
ca: Afig un esquema

en: A_dd Scheme
ca: A_fig un esquema

en: Color Scheme Files
ca: Fitxers d'esquema de colors

en: Could not remove color scheme "%s".
ca: No s'ha pogut suprimir l'esquema de colors «%s».

en: Preparing...
ca: S'està preparant...

en: File: %s
ca: Fitxer: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
ca: Pàgina %N de %Q

en: Rendering page %d of %d...
ca: S'està renderitzant la pàgina %d de %d...

en: Page %d of %d
ca: Pàgina %d de %d

en: Nothing
ca: Res

en: Find and Replace
ca: Busca i reemplaça

note: Use spaces to leave padding proportional to the font size
en: OVR
ca: SOBR

en: INS
ca: INSER

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ca[0]: Hi ha una tabulació amb errors
ca[1]: Hi ha %d tabulacions amb errors

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ca: S'està recuperant %s de %s

en: Reverting %s
ca: S'està recuperant %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ca: S'està carregant %s de %s

en: Loading %s
ca: S'està carregant %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ca: S'està desant %s a %s

en: Saving %s
ca: S'està desant %s

en: Error opening file %s
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer %s

en: Error reverting file %s
ca: S'ha produït un error en recuperar el document %s

en: Error saving file %s
ca: S'ha produït un error en guardar el fitxer %s

en: Name:
ca: Nom:

en: MIME Type:
ca: Tipus de MIME:

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: Please check your installation.
ca: Comproveu la instal·lació.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'interfície d'usuari %s. Error: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ca: No s'ha trobat l'objecte «%s» dins del fitxer %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ca: / a %s

en: Mac OS Classic
ca: Mac OS Clàssic

en: _Display line numbers
ca: Mostra els _números de línia

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
ca: %d de %d

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
ca: Cont_inua des de l'inici

note: create "Match as Regular Expression" menu item.
en: Match as _Regular Expression
ca: Coincidència com a expressió _regular

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
ca: Coincidència només amb la paraula s_encera

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
ca: Coi_ncidència de majúscules i minúscules

en: String you want to search for
ca: Cadena que vulgueu buscar

en: Line you want to move the cursor to
ca: Línia on vulgueu moure el cursor

en: Bracket match is out of range
ca: El claudàtor coincident està fora del rang

en: Bracket match not found
ca: No s'ha trobat el claudàtor coincident

en: Bracket match found on line: %d
ca: S'ha trobat una coincidència de claudàtors a la línia: %d

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ca:   Ln %d, Col. %d

en: Tab Width: %u
ca: Amplària de la tabulació: %u

en: There are unsaved documents
ca: Hi ha documents sense guardar

en: Change side panel page
ca: Canvia la pàgina del quadre lateral

note: ex:set ts=8 noet:
en: Move _Left
ca: Mou a _l'esquerra

en: Move _Right
ca: Mou a la d_reta

en: Move to New _Window
ca: _Mou a una finestra nova

en: Move to New Tab _Group
ca: Mou a un _grup de pestanyes nou

en: _Close
ca: _Tanca

en: Automatic Indentation
ca: Sagnat automàtic

en: Use Spaces
ca: Utilitza espais

en: Display line numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Display right margin
ca: Mostra el marge dret

en: Highlight current line
ca: Ressalta la línia actual

en: Text wrapping
ca: Ajustament del text

en: _File
ca: _Fitxer

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
ca: _Nou

en: Open _Recent
ca: Obri'n un recent

en: Reopen Closed _Tab
ca: Torna a obrir la _pestanya tancada

en: Save _As…
ca: _Anomena i guarda…

en: _New Window
ca: _Finestra nova

en: _Print…
ca: _Imprimeix…

en: _Quit
ca: I_x

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Undo
ca: _Desfés

en: _Redo
ca: _Refés

en: C_ut
ca: _Retalla

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Overwrite _Mode
ca: Mode de _sobreescriptura

en: Select _All
ca: Selecciona-ho_tot

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _View
ca: _Visualització

en: Side _Panel
ca: Quadre _lateral

en: _Bottom Panel
ca: Quadre _inferior

en: _Fullscreen
ca: _Pantalla completa

en: _Highlight Mode…
ca: _Mode de ressaltat…

en: _Search
ca: _Cerca

en: _Find…
ca: _Cerca…

en: Find Ne_xt
ca: Busca la _següent

en: Find Pre_vious
ca: Busca l'an_terior

en: Find and _Replace…
ca: _Cerca i reemplaça…

en: _Clear Highlight
ca: _Neteja el ressaltat

en: Go to _Line…
ca: Vés a la _línia…

en: _Tools
ca: _Eines

en: _Save All
ca: Des_a-ho tot

en: _Close All
ca: Tan_ca-ho tot

en: _New Tab Group
ca: _Grup de pestanyes nou

en: P_revious Tab Group
ca: Grup de pestanyes _anterior

en: Nex_t Tab Group
ca: Grup de pestanyes _següent

en: _Previous Document
ca: Document _anterior

en: N_ext Document
ca: Document _següent

en: _Move To New Window
ca: _Mou a una finestra nova

en: _Help
ca: A_juda

en: _About
ca: _Quant a

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: Save _All
ca: Des_a-ho tot

en: _Find and Replace…
ca: _Cerca i reemplaça…

en: _Go to Line…
ca: Vés a la _línia…

en: View
ca: Visualització

en: Tools
ca: Eines

en: Character Encodings
ca: Codificació de caràcters

en: _Apply
ca: _Aplica

en: A_vailable Encodings
ca: Codi_ficacions disponibles

en: Cho_sen Encodings
ca: Codificacion_s triades

en: _Description
ca: _Descripció

en: _Encoding
ca: _Codificacions

en: Highlight Mode
ca: Mode de ressaltat

en: _Select
ca: _Selecciona

en: Search highlight mode...
ca: Utilitza el mode de busca amb ressaltat...

en: No results
ca: Cap resultat

en: Other _Documents…
ca: Altres _documents…

en: Open another file
ca: Obri un altre fitxer

en: Preferences
ca: Preferències

en: Display right _margin at column:
ca: Mostra el _marge dret a la columna:

en: Display _statusbar
ca: Mostra la barra d'e_stat

en: Display _overview map
ca: _Mostra el mapa de resum

en: Display _grid pattern
ca: Mostra el patró de _graella

en: Text Wrapping
ca: Ajustament del text

en: Enable text _wrapping
ca: Habilita l'_ajustament de text

en: Do not _split words over two lines
ca: No _separis les paraules en dues línies

en: Highlighting
ca: Ressaltat

en: Highlight current _line
ca: _Ressalta la línia actual

en: Highlight matching _brackets
ca: Ressalta els _claudàtors concordants

en: Tab Stops
ca: Tabulació

en: _Tab width:
ca: _Amplària de la tabulació:

en: Insert _spaces instead of tabs
ca: Insereix _espais en comptes de tabulacions

en: _Enable automatic indentation
ca: Habilita el _sagnat automàtic

en: File Saving
ca: Guardat de fitxers

en: Create a _backup copy of files before saving
ca: Crea una _còpia de seguretat dels fitxers abans de guardar-los

en: _Autosave files every
ca: Al_ça els fitxers automàticament cada

en: _minutes
ca: _minuts

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Editor _font:
ca: Tipus de lletra de l'_editor:

en: Pick the editor font
ca: Trieu el tipus de lletra de l'editor

en: Color Scheme
ca: Esquema de colors

en: Install scheme
ca: Instal·la l'esquema

en: Install Scheme
ca: Instal·la l'esquema

en: Uninstall scheme
ca: Desinstal·la l'esquema

en: Uninstall Scheme
ca: Desinstal·la l'esquema

en: Font & Colors
ca: Tipus de lletra i colors

en: Plugins
ca: Connectors

en: Syntax Highlighting
ca: Ressaltat de sintaxi

en: Print synta_x highlighting
ca: Imprimeix el ressaltat de la s_intaxi

en: Line Numbers
ca: Números de línia

en: Print line nu_mbers
ca: Imprimeix els números de _línia

en: _Number every
ca: _Número cada

en: lines
ca: línies

en: Page header
ca: Capçalera de la pàgina

en: Print page _headers
ca: Im_primeix les capçaleres de la pàgina

en: Fonts
ca: Tipus de lletra

en: _Body:
ca: _Cos:

en: _Line numbers:
ca: Números de _línia:

en: He_aders and footers:
ca: C_apçaleres i peus de pàgina:

en: _Restore Default Fonts
ca: _Restaura els tipus de lletra per defecte

en: Show the previous page
ca: Mostra la pàgina anterior

en: Show the next page
ca: Mostra la pàgina següent

en: Current page (Alt+P)
ca: Pàgina actual (Alt+P)

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
ca: de

en: Page total
ca: Total pàgines

en: The total number of pages in the document
ca: El nombre de pàgines total del document

en: Show multiple pages
ca: Mostra múltiples pàgines

en: Zoom to fit the whole page
ca: Millor ajust

en: Zoom the page in
ca: Apropa a la pàgina

en: Zoom the page out
ca: Allunya de la pàgina

en: Close print preview
ca: Tanca la visualització prèvia de la impressió

en: _Close Preview
ca: _Tanca la previsualització

en: Page Preview
ca: Visualització prèvia de la pàgina

en: The preview of a page in the document to be printed
ca: La visualització prèvia de la pàgina del document a imprimir

en: Replace _All
ca: Reemplaça-ho  _tot

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ca: _Cerca

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ca: Busca

en: Replace _with
ca: Reemplaça _per

en: _Match case
ca: Coi_ncidència de majúscules i minúscules

en: Match _entire word only
ca: Només coincid_eix la paraula sencera

en: Re_gular expression
ca: Expressió _regular

en: Search _backwards
ca: Busca cap en_rere

en: Wra_p around
ca: Continua des de l'_inici

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
ca: Crea un document nou en una pestanya

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ca: Obri un document

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ca: Guarda el document

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
ca: Guarda el document amb un nou nom de fitxer

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
ca: Guarda tots els documents

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ca: Tanca el document

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
ca: Tanca tots els documents

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
ca: Torna a obrir l'últim document tancat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
ca: Canvia al document següent

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
ca: Canvia al document anterior

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first - ninth document
ca: Canvia al primer - novè document

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
ca: Finestres i quadres

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
ca: Crea un document nou a una finestra

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
ca: Crea un grup nou de pestanyes

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
ca: Amaga el quadre lateral

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
ca: Mostra el quadre inferior

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ca: Pantalla completa activada/desactivada

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ca: Ix de l'aplicació

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
ca: Busca i reemplaça

[ctx: shortcut window]
en: Find
ca: Busca

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ca: Busca la coincidència següent

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ca: Busca la coincidència anterior

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
ca: Neteja el ressaltat

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ca: Vés a la línia

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ca: Copia i enganxa

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ca: Copia el text seleccionat al porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ca: Retalla el text seleccionat al porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ca: Enganxa el text des del porta-retalls

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ca: Desfés i refés

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ca: Desfés l'orde anterior

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ca: Refés l'orde anterior

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ca: Selecció

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
ca: Selecciona tot el text

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ca: Edició

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
ca: Commuta entre inserció i sobreescriptura

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
ca: Suprimeix la línia actual

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
ca: Uneix les línies seleccionades

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
ca: Mou amunt la línia actual

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
ca: Mou abaix la línia actual

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
ca: Mou a l'esquerra la paraula actual

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
ca: Mou a la dreta la paraula actual

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
ca: Converteix a majúscules

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
ca: Converteix a minúscules

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
ca: Inverteix majúscules i minúscules

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ca: Incrementa el nombre del cursor

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ca: Disminueix el nombre del cursor

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ca: Eines

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
ca: Comprova l'ortografia

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
ca: Imprimeix el document

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
ca: Mostra la finestra de compleció

en: Close Document
ca: Tanca el document

en: Open a file
ca: Obri un fitxer

en: Open
ca: Obri

en: Create a new document
ca: Crea un document nou

en: New
ca: Nou

en: Save the current file
ca: Guarda el fitxer

en: Save
ca: Guarda

en: Hide panel
ca: Amaga el quadre

en: Open a file dialog
ca: Obri un diàleg de fitxer

en: Leave Fullscreen
ca: Ix del mode de pantalla completa

en: Check update
ca: Comprova si hi ha actualitzacions

en: Check for latest version of gedit
ca: Comprova si hi ha una versió més nova del gedit

en: There was an error displaying the URI.
ca: S'ha produït un error en mostrar l'URI.

en: _Download
ca: _Baixa

en: _Ignore Version
ca: _Ignora la versió

en: There is a new version of gedit
ca: Hi ha una versió nova del gedit

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
ca: Si feu clic al botó de baixada vos baixareu la versió nova del gedit però podeu ignorar esta versió i esperar fins que n'hi haja una altra

note: ex:set ts=8 noet:
en: Version to Ignore
ca: Versió a ignorar

note: This is releated to the next gedit version to be released
en: Version to ignore until a newer version is released.
ca: Versió a ignorar fins que es publique una versió més nova.

note: ex:set ts=8 noet:
en: Document Statistics
ca: Estadístiques del document

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
ca: Informa del nombre de paraules, de línies i de caràcters en un document.

en: _Document Statistics
ca: Estadístiques del _document

en: Selection
ca: Selecció

en: Lines
ca: Línies

en: Words
ca: Paraules

en: Characters (with spaces)
ca: Caràcters (amb espai)

en: Characters (no spaces)
ca: Caràcters (sense espai)

en: Bytes
ca: Octets

en: Build
ca: Munta

en: Run "make" in the document directory
ca: Executa «make» al directori del document

en: Open terminal here
ca: Obri un terminal ací

en: Open a terminal in the document location
ca: Obri un terminal a la ubicació del document

en: Remove trailing spaces
ca: Suprimiu espais al final de les línies

en: Remove useless trailing spaces in your file
ca: Suprimiu espais innecessaris al final de les línies d'un fitxer

en: Run command
ca: Executeu una orde

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ca: Executeu una orde personalitzada i poseu-ne l'eixida a un document nou

en: Send to fpaste
ca: Envia a fpaste

en: Paste selected text or current document to fpaste
ca: Enganxa el text seleccionat o el document actual a fpaste

en: External Tools
ca: Eines externes

en: Execute external commands and shell scripts.
ca: Executeu ordes externes i scripts de l'intèrpret d'ordes.

en: Whether to use the system font
ca: Si s'ha d'utilitzar el tipus de lletra del sistema

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ca: Si és «true» (cert), les eines externes utilitzaran el tipus de lletra estàndard de l'escriptori si és d'amplària fixa (i, si no, el tipus de lletra més paregut que es puga trobar).

en: A Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
ca: Un nom de tipus de lletra Pango. Com ara «Sans 12» o «Monospace Bold 14».

en: Manage _External Tools...
ca: Gestiona les _eines externes...

en: External _Tools
ca: _Eines externes

en: Could not execute command: %s
ca: No s'ha pogut executar l'orde: %s

en: You must be inside a word to run this command
ca: Heu de ser dins d'una paraula per poder executar esta orde

en: Running tool:
ca: S'està executant l'eina:

en: Done.
ca: Fet.

en: Exited
ca: Ha eixit

en: All languages
ca: Totes les llengües

en: All Languages
ca: Totes les llengües

en: New tool
ca: Eina nova

en: This accelerator is already bound to %s
ca: Este accelerador ja s'utilitza per a %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ca: Teclegeu un nou accelerador, o premeu la tecla de retrocés per netejar

en: Type a new accelerator
ca: Teclegeu un accelerador nou

en: Stopped.
ca: Aturat.

note: ex:ts=4:et:
en: Stop Tool
ca: Atura l'eina

en: Always available
ca: Sempre disponible

en: All documents
ca: Tots els documents

en: All documents except untitled ones
ca: Tots els documents excepte aquells sense títol

en: Local files only
ca: Només fitxers locals

en: Remote files only
ca: Només fitxers remots

en: Untitled documents only
ca: Només documents sense títol

en: Current document
ca: Document actual

en: Current selection
ca: Selecció actual

en: Current selection (default to document)
ca: Selecció actual (el document actual és el per defecte)

en: Current line
ca: Línia actual

en: Current word
ca: Paraula actual

en: Display in bottom pane
ca: Mostra en la subfinestra inferior

en: Create new document
ca: Crea un document nou

en: Append to current document
ca: Afig al final del document actual

en: Replace current document
ca: Substitueix el document actual

en: Replace current selection
ca: Substitueix la selecció actual

en: Insert at cursor position
ca: Insereix a la posició del cursor

en: Manage External Tools
ca: Gestiona les eines externes

en: Add a new tool
ca: Afig una eina nova

en: Add Tool
ca: Afig una eina

en: Remove selected tool
ca: Suprimeix l'eina seleccionada

en: Remove Tool
ca: Suprimeix l'eina

en: Revert tool
ca: Recupera l'eina

en: Revert Tool
ca: Recupera l'eina

en: Shortcut _key:
ca: Tecla de _drecera:

en: _Save:
ca: Al_ça:

en: _Input:
ca: _Entrada:

en: _Output:
ca: S_ortida:

en: _Applicability:
ca: _Aplicabilitat:

en: Tool Output
ca: Eixida de l'eina

note: ex:ts=4:et:
en: File Browser Panel
ca: Quadre del navegador de fitxers

en: Easy file access from the side panel
ca: Accés fàcil als fitxers des del quadre lateral

en: Home
ca: Inici

en: File System
ca: Sistema de fitxers

en: File Browser
ca: Navegador de fitxers

en: An error occurred while creating a new directory
ca: S'ha produït un error en crear un directori nou

en: An error occurred while creating a new file
ca: S'ha produït un error en crear un fitxer nou

en: An error occurred while renaming a file or directory
ca: S'ha produït un error en canviar el nom d'un fitxer o directori

en: An error occurred while deleting a file or directory
ca: S'ha produït un error en suprimir un fitxer o directori

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ca: S'ha produït un error en obrir un directori al gestor de fitxers

en: An error occurred while setting a root directory
ca: S'ha produït un error en establir el directori arrel

en: An error occurred while loading a directory
ca: S'ha produït un error en carregar-se un directori

en: An error occurred
ca: S'ha produït un error

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ca: No s'ha pogut moure el fitxer a la
    paperera, el voleu suprimir
    immediatament?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ca: No es pot moure el fitxer «%s» a la paperera.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ca: No es poden moure a la paperera els fitxers seleccionats.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir permanentment «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ca: Esteu segur que voleu suprimir permanentment els fitxers seleccionats?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ca: Si suprimiu un element, este es perdrà per sempre.

en: (Empty)
ca: (Buit)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ca: El fitxer amb el nom canviat està filtrat. Heu de canviar les preferències del filtre per fer-lo visible

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
ca: Fitxer sense nom

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ca: El fitxer actual està filtrat. Heu de canviar les preferències del filtre per fer-lo visible

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
ca: Carpeta sense nom

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ca: El directori nou està filtrat. Heu de canviar les preferències del filtre per fer-lo visible

en: Bookmarks
ca: Adreces d'interés

en: No mount object for mounted volume: %s
ca: No hi ha cap objecte de muntatge per al volum muntat: %s

en: Could not open media: %s
ca: No s'ha pogut obrir el suport: %s

en: Could not mount volume: %s
ca: No s'ha pogut muntar el volum: %s

en: Error when loading '%s': No such directory
ca: S'ha produït un error en carregar «%s»: no existeix el directori

note: ex:set ts=8 noet:
en: Open With Tree View
ca: Obri amb la vista d'arbre

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ca: Obri la vista d'arbre en lloc de la vista d'adreces d'interés quan es carregui el connector del navegador de fitxers

en: File Browser Root Directory
ca: Directori arrel del navegador de fitxers

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ca: El directori arrel del navegador de fitxers que es farà servir quan es carregui el connector del navegador de fitxers i onload/tree_view és CERT.

en: File Browser Virtual Root Directory
ca: Directori arrel virtual del navegador de fitxers

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ca: El directori arrel virtual del navegador de fitxers que es farà servir quan es carregui el connector del navegador de fitxers i onload/tree_view és CERT. L'arrel virtual ha de ser sempre per sota de l'arrel actual.

en: Enable Restore of Remote Locations
ca: Habilita el restabliment d'ubicacions remotes

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ca: Estableix si s'ha d'habilitar el restabliment de les ubicacions remotes.

en: Set Location to First Document
ca: Establiu la ubicació del primer document

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
ca: Si és «TRUE» (cert) el connector del navegador de fitxers veurà el directori del primer document obert que el navegador de fitxers no ha utilitzat encara. (Generalment s'aplica en obrir un document des de la línia d'ordes o obrint-lo des del Nautilus, etc.)

en: File Browser Filter Mode
ca: Mode del filtre del navegador de fitxers

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
ca: Este valor determina quins fitxers del navegador de fitxers es filtraran. Els valors vàlids són: «none» (no es filtra res), «hide-hidden» (es filtren els fitxers ocults) i «hide-binary» (es filtren els fitxers binaris).

en: File Browser Filter Pattern
ca: Patró del filtre del navegador de fitxers

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ca: El patró de filtre amb què es filtrarà el navegador de fitxers. Este filtre funciona per sobre de filter_mode.

en: File Browser Binary Patterns
ca: Patrons binaris del navegador de fitxers

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
ca: Els patrons addicionals per emprar en filtrar fitxers binaris.

en: _Set Root to Active Document
ca: E_stabliu l'arrel al document actiu

en: _New Folder
ca: Nova _carpeta

en: New F_ile
ca: F_itxer nou

en: _Rename...
ca: _Canvia el nom...

en: _Move to Trash
ca: _Mou a la paperera

en: Re_fresh View
ca: Re_fresca la vista

en: _View Folder
ca: Visualitza la _carpeta

en: _Open in Terminal
ca: _Obri en un terminal

en: _Filter
ca: _Filtre

en: Show _Hidden
ca: Mostra els _ocults

en: Show _Binary
ca: Mostra els _binaris

en: Match Filename
ca: Coincidència de nom de fitxer

en: History
ca: Històric

en: Open history menu
ca: Obri el menú de l'històric

en: Modelines
ca: Modes de línia

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
ca: Modes de línia a l'estil de l'Emacs, el Kate i el vim per al gedit.

en: Command Color Text
ca: Color del text de les ordes

en: The command color text
ca: El color del text de les ordes

en: Error Color Text
ca: Color del text dels errors

en: The error color text
ca: El color del text dels errors

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ca: Si és «true» (cert), el terminal utilitzarà el tipus de lletra estàndard de l'escriptori si és d'amplària fixa (i, si no, el tipus de lletra més paregut que es puga trobar).

en: C_ommand color:
ca: Color de les _ordes:

en: _Error color:
ca: Color dels _errors:

note: ex:et:ts=4:
en: Python Console
ca: Consola Python

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ca: Consola interactiva de Python al quadre inferior

en: Quick Open...
ca: Obertura ràpida...

note: ex:ts=4:et:
en: Quick Open
ca: Obertura ràpida

en: Quickly open files
ca: Obri fitxers ràpidament

en: Type to search...
ca: Escriviu per buscar...

en: Manage _Snippets...
ca: Gestiona _fragments...

note: Do the fancy completion dialog ex:ts=4:et:
en: Snippets
ca: Fragments

en: The archive "%s" could not be created
ca: No s'ha pogut crear l'arxiu «%s»

en: Target directory "%s" does not exist
ca: No existeix el directori de destí «%s»

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ca: El directori de destí «%s» no és vàlid

en: File "%s" does not exist
ca: No existeix el fitxer «%s»

en: File "%s" is not a valid snippets file
ca: El fitxer «%s» no és un fitxer de fragments vàlid

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ca: El fitxer importat «%s» no és un fitxer de fragments vàlid

en: The archive "%s" could not be extracted
ca: No s'ha pogut extreure l'arxiu «%s»

en: The following files could not be imported: %s
ca: Estos fitxers no s'han pogut importar: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ca: El fitxer «%s» no és un arxiu de fragments vàlid

en: Snippets archive
ca: Arxiu de fragments

en: Add a new snippet...
ca: Afig un fragment nou...

en: Revert selected snippet
ca: Reverteix el fragment seleccionat

en: Delete selected snippet
ca: Suprimeix el fragment seleccionat

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ca: Això no és cap disparador vàlid per a tabuladors. Els disparadors poden contindre caràcters alfanumèrics (o «_», «:» i «.») o un caràcter que no siga alfanumèric, com ara «{», «[», etcètera.

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ca: Paraula que activa un fragment després de prémer la tecla de tabulació

en: The following error occurred while importing: %s
ca: S'ha produït este error en importar: %s

en: Import successfully completed
ca: S'ha importat correctament

en: Import snippets
ca: Importa els fragments

en: All supported archives
ca: Tots els arxius implementats

en: Gzip compressed archive
ca: Arxiu comprimit amb el gzip

en: Bzip2 compressed archive
ca: Arxiu comprimit amb el bzip2

en: Single snippets file
ca: Fitxer de fragments simples

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: The following error occurred while exporting: %s
ca: S'ha produït este error en exportar: %s

en: Export successfully completed
ca: S'ha exportat correctament

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ca: Voleu incloure fragments de <b>sistema</b> seleccionats en l'exportació?

en: There are no snippets selected to be exported
ca: No hi ha cap fragment seleccionat per exportar

en: Export snippets
ca: Exporta els fragments

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ca: Teclegeu un nou accelerador, o premeu la tecla de retrocés per netejar

en: Type a new shortcut
ca: Teclegeu un accelerador nou

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ca: L'execució de l'orde de Python (%s) ha excedit el temps d'espera màxim, s'ha interromput l'execució.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ca: Ha fallat l'execució de l'orde de Python (%s): %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ca: Inseriu d'una manera ràpida fragments de text que s'utilitzen freqüentment

en: Manage Snippets
ca: Gestiona els fragments

en: Create new snippet
ca: Crea un fragment nou

en: Add Snippet
ca: Afig un fragment

en: Remove Snippet
ca: Suprimeix el fragment

en: Import Snippets
ca: Importa els fragments

en: Export selected snippets
ca: Exporta els fragments seleccionats

en: Export Snippets
ca: Exporta els fragments

en: Activation
ca: Activació

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ca: Disparador de _tabuladors:

en: S_hortcut key:
ca: _Tecla de drecera:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ca: Drecera de teclat amb la qual s'activa el fragment

en: _Drop targets:
ca: _Deixeu anar els objectius:

en: S_ort...
ca: _Ordena...

note: ex:set ts=8 noet:
en: Sort
ca: Ordena

en: _Reverse order
ca: Inve_rteix l'orde

en: R_emove duplicates
ca: Suprim_eix els duplicats

en: C_ase sensitive
ca: Distingeix m_ajúscules i minúscules

en: S_tart at column:
ca: _Comença per la columna:

en: _Sort
ca: _Ordena

en: Sorts a document or selected text.
ca: Ordena un document o el text seleccionat.

en: _Check Spelling...
ca: _Comprova l'ortografia...

en: Set _Language...
ca: _Especifica l'idioma...

en: _Highlight Misspelled Words
ca: _Ressalta les paraules mal escrites

note: ex:set ts=8 noet:
en: Spell Checker
ca: Comprovador d'ortografia

en: Checks the spelling of the current document.
ca: Comprova l'ortografia del document actual.

en: In_sert Date and Time...
ca: _Insereix la data/hora...

en: Available formats
ca: Formats disponibles

note: ex:set ts=8 noet:
en: Prompt Type
ca: Pregunta el tipus

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
ca: Si s'hauria de demanar a l'usuari el format o s'utilitzarà el format seleccionat o personalitzat.

en: Selected Format
ca: Format seleccionat

en: The selected format used when inserting the date/time.
ca: El format seleccionat per inserir la data/hora.

en: Custom Format
ca: Format personalitzat

en: The custom format used when inserting the date/time.
ca: El format personalitzat per inserir la data/hora.

en: Insert Date and Time
ca: Insereix la data i hora

en: Use the _selected format
ca: Utilitza el format _seleccionat

en: _Use custom format
ca: _Utilitza un format personalitzat

en: _Insert
ca: _Insereix

en: Configure date/time plugin
ca: Configura el connector de data/hora

en: When inserting date/time...
ca: Quan s'inserisca la data/hora...

en: _Prompt for a format
ca: _Pregunta per un format

en: Insert Date/Time
ca: Insereix la data/hora

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ca: Insereix la data i hora actual a la posició del cursor.
