gedit master - en to ckb translation catalogue (130 entries)

en: gedit
ckb: ‫gedit

en: Edit text files
ckb: دەق دەستکاریبکە

en: Text Editor
ckb: دەستکاریکەری دەق

en: New Window
ckb: پەنجەریەکی نوێ

en: New Document
ckb: بەڵگەنامەی نوێ

en: Show the application’s version
ckb: وەشانی داوانامە پیشان بدە

en: Close _without Saving
ckb: داخستن _بەبێ پاشەکەوتکردن

en: _Cancel
ckb: _پاشگەزبوونەوە

en: _Save As…
ckb: _پاشەکەوت وەک…

en: _Save
ckb: _پاشەکەوتکردن

[ctx: window title]
note: Translators: "Open" is the title of the file chooser window.
en: Open
ckb: كردنەوە

en: _Open
ckb: _بیکەرەوە

en: _Replace
ckb: ‫‫_جێگۆڕکێ

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
ckb: پاشەکەوت وەک

en: _Revert
ckb: _گێڕانەوە

en: Read-Only
ckb: تەنها-خوێندنەوە

en: Automatically Detected
ckb: خۆکارانە بیدۆزرەوە

en: Add or Remove…
ckb: زیادکردن و سڕینەوە…

en: Current Locale (%s)
ckb: زمانی ئێستا (%s)

note: Reset button
en: _Reset
ckb: _نوێکردنەوە

en: Add
ckb: زیادکردن

en: Remove
ckb: سڕینەوە

en: All Files
ckb: هه‌موو په‌ڕگه‌كان

en: All Text Files
ckb: هه‌موو په‌ڕگه‌ دەقییەکان

en: Plain Text
ckb: دەقی تەخت

en: _Retry
ckb: _هەوڵدانەوە

en: _Reload
ckb: _بارکردنەوە

en: Preparing…
ckb: ئامادەکاردن...

en: Nothing
ckb: هیچ نەکات

en: Name:
ckb: ناو:

en: Windows
ckb: پەنجەرەکان

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
ckb: %d  لە %d

en: Documents
ckb: بەڵگەنامەکان

en: _Close
ckb: _داخستن

en: _File
ckb: _پەڕگە

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
ckb: _نوێ

en: Open _Recent
ckb: دووا بەڵگەنامەکان

en: Reopen Closed _Tab
ckb: کردنەوەی دووا بازدەرە _داخراوەکان

en: Save _As…
ckb: پاشەکەوتکردن _وەک...

en: _New Window
ckb: _پەنجەریەکی نوێ

en: _Print…
ckb: _چاپکردن...

en: _Quit
ckb: _دەرچوون

en: _Edit
ckb: ـدەسکاریکردن

en: _Undo
ckb: _گەڕانەوە

en: _Redo
ckb: نە_کردن

en: C_ut
ckb: بڕ_ین

en: _Copy
ckb: _لەبەرگرتنەوە

en: _Paste
ckb: _لكاندن

en: _Delete
ckb: _سڕینەوە

en: Overwrite _Mode
ckb: دۆخی _خستنەشوێن

en: Select _All
ckb: هەمووی _دیاریبکە

en: _Preferences
ckb: _هەڵبژاردەکان

en: _View
ckb: _بینین

en: _Search
ckb: _گەڕان

en: _Find…
ckb: _دۆزینەوە…

en: Find and _Replace…
ckb: دۆزینەوە و _جێگۆڕکێ…

en: _Clear Highlight
ckb: _پاککردنەوەی دیاریکراوەکان

en: Go to _Line…
ckb: بڕۆ بۆ _دێڕی…

en: _Tools
ckb: _ئامرازەکان

en: _Documents
ckb: ـبەڵگەنامەکان

en: _Save All
ckb: _هەمووی پاشەکەوت بکە

en: _Close All
ckb: _هەموو پەنجەرەکان دابخە

en: _New Tab Group
ckb: _کۆمەڵەی بازدەری نوێ

en: _Help
ckb: _یارمەتی

en: _About Text Editor
ckb: _دەربارەی دەستکاریکەری دەق

en: Save _All
ckb: _هەمووی پاشەکەوت بکە

en: _Find and Replace…
ckb: دۆزینەوە و _جێگۆڕکێ…

en: _Go to Line…
ckb: بڕۆ بۆ _دێڕی…

en: _Keyboard Shortcuts
ckb: _قەدبڕەکانی تەختەکلیل

en: _Apply
ckb: _جێبەجێکردن

en: _Description
ckb: _کورتە

en: _Encoding
ckb: _بەکۆدکردن

en: Highlight Mode
ckb: دۆخی دیاریکردن

en: _Select
ckb: _دیاریبکە

en: Preferences
ckb: هەڵبژاردەکان

en: Highlighting
ckb: نیشانەکردن

en: View
ckb: پیشاندان

en: Editor
ckb: دەستکاریکەر

en: Plugins
ckb: پێوەکراوەکان

en: Line Numbers
ckb: ژمارەی دێڕەکان

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ckb: هێڵەکان

en: Fonts
ckb: جۆرەپیت

en: Replace _All
ckb: جێگۆڕکردنی _هەموو

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ckb: _دۆزینەوە

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ckb: بەڵگەنامەکان

[ctx: shortcut window]
en: Find
ckb: دۆزینەوە

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ckb: بۆ دیاریکردن

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ckb: ڕێدۆزی

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ckb: دەستکاریکردن

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ckb: ئامرازەکان

en: Close Document
ckb: بەڵگەنامە دابخە

en: Create a new document
ckb: بەڵگەنامەی نوێ درووست بکە

en: New
ckb: نوێ

en: Save the current file
ckb: پاشەکەوتکردنی پەڕگەی ئێستا

en: Save
ckb: پاشەکەوتکردن

en: Hide panel
ckb: شاردنەوەی نیشاندەرەکان

en: Document
ckb: بەڵگەنامە

en: Selection
ckb: بۆ دیاریکردن

en: Lines
ckb: هێڵەکان

en: Words
ckb: پیتەکان

en: Characters (with spaces)
ckb: نووسەکان (لەگەڵ بۆشایی)

en: Characters (no spaces)
ckb: نووسەکان (بێ بۆشایی)

en: Bytes
ckb: بایت

en: Done.
ckb: تەواو.

en: All languages
ckb: هەموو زمانەکان

en: All Languages
ckb: هەموو زمانەکان

en: Current selection
ckb: دیاریکراوی ئێستا

en: _Save:
ckb: _پاشەکەوت:

en: _Input:
ckb: _تێخستە:

en: _Output:
ckb: _دەرخستە:

en: Home
ckb: ماڵەوە

en: File System
ckb: پەڕگەی سیستەم

en: (Empty)
ckb: (بەتاڵ)

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
ckb: بوخچەی بێناونیشان

en: Bookmarks
ckb: دڵخوازەکان

en: _New Folder
ckb: _بوخچەی نوێ

en: New F_ile
ckb: پە_ڕەگی نوێ

en: _Rename…
ckb: ـ ناولێنانەوە...

en: _Move to Trash
ckb: بیگوازەوە _بۆ تەنەکەی خۆڵ

en: _View Folder
ckb: _بوخچە پیشان بدە

en: _Open in Terminal
ckb: کردنەوە _لە تێرمیناڵ

en: _Filter
ckb: _پاڵاوتن

en: Show _Hidden
ckb: شاراوەکان _پیشان بدە

en: History
ckb: مێژوو

en: Open history menu
ckb: پێڕستی مێژوو بکەرەوە

en: Global
ckb: جیهانیی

en: All files
ckb: هه‌موو په‌ڕگه‌كان

en: Activation
ckb: چالاککردن

en: Sort
ckb: ڕیزکردن

en: _Insert
ckb: _هێنان
