gedit - en to da translation catalogue (665 entries)

en: Text editor
da: Tekstredigering

en: gedit is a general-purpose text editor. It has been created in 1998, at the beginnings of GNOME.
da: gedit er et tekstredigeringsprogram til dagligdags opgaver. Det blev skabt i 1998, da GNOME endnu var helt ny.

en: The first goal of gedit is to be easy to use, with a simple interface by default. More advanced features are available by enabling plugins.
da: gedits primære mål er at være let at bruge og som standard med en enkel grænseflade. Mere avancerede funktioner er tilgængelige ved at aktivere udvidelsesmoduler.

en: Edit text files
da: Redigér tekstfiler

note: Translators: Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. It contains search terms to find this application.
en: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;
da: Tekst;Editor;Redigering;Tekstredigering;Skrive;Skriv;gedit;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: New Document
da: Nyt dokument

en: Use Default Font
da: Benyt standardskrifttype

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
da: Om systemets standardskrifttype med fast bredde skal bruges ved redigering. Hvis dette er slået fra, bliver den skrifttype der er angivet under “Redigeringsskrifttype”, brugt i stedet.

en: Editor Font
da: Redigeringsskrifttype

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
da: Brugertilpasset skrifttype der benyttes til redigeringsområdet. Benyttes kun hvis “Brug standardskrifttype” er slået fra.

en: Style Scheme
da: Stilskema

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
da: Id for GtkSourceView-stilskemaet der bruges til at farve teksten.

en: Create Backup Copies
da: Opret sikkerhedskopier

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
da: Om gedit skal oprette sikkerhedskopier af de filer den gemmer.

en: Autosave
da: Gem automatisk

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
da: Om ændrede filer skal gemmes efter et stykke tid. Du kan angive intervallet med “Interval for gem automatisk”.

en: Autosave Interval
da: Interval for gem automatisk

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
da: Antal minutter der går før ændrede filer gemmes automatisk. Træder kun i kraft hvis “Gem automatisk” slås til.

en: Maximum Number of Undo Actions
da: Maksimalt antal fortrydelser

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
da: Maksimalt antal handlinger som kan fortrydes. Anvend “-1” for ubegrænset antal handlinger.

en: Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes under redigering. Benyt “none” for ingen ombrydning, “word” for ombrydning ved ordgrænser og “char” for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at der skelnes mellem store og små bogstaver i værdierne, og sørg for at de skrives nøjagtig som her.

en: Last split mode choice for line wrapping mode
da: Sidste valg af opdelingstilstand for linjeombrydning

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
da: Specificerer den sidste opdelingstilstand som blev brugt ved linjeombrydning, således at når linjeombrydning bliver slået fra, vil valget om opdelingstilstand blive husket. Brug “word” for at ombryde ved ordgrænser, “char” for at ombryde ved enkelt tegn.

en: Tab Size
da: Tabulatorstørrelse

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
da: Angiver antallet af mellemrum der skal vises i stedet for tabulatortegn.

en: Insert spaces
da: Indsæt mellemrum

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
da: Om mellemrum skal indsættes i stedet for tabulatorer.

en: Automatic indent
da: Automatisk indrykning

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
da: Om automatisk indrykning skal aktiveres.

en: Display Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
da: Om linjenumre skal vises i redigeringsområdet.

en: Highlight Current Line
da: Fremhæv aktuel linje

en: Whether gedit should highlight the current line.
da: Om den aktuelle linje skal fremhæves.

en: Highlight Matching Brackets
da: Fremhæv modsvarende parenteser

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
da: Om modsvarende parenteser skal fremhæves.

en: Display Right Margin
da: Vis højre margen

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
da: Om den højre margen skal vises i redigeringsområdet.

en: Right Margin Position
da: Højre margens position

en: Specifies the position of the right margin.
da: Angiver positionen af den højre margen.

en: Document background pattern type
da: Mønstertype for dokumentbaggrund

en: Whether the document will get a background pattern painted.
da: Om dokumentet vil få tegnet et baggrundsmønster.

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
da: Angiver hvordan markøren flyttes når HOME og END-tasterne trykkes. Brug “disabled” for altid at flytte til start/slut-positionerne på linjen, “after” til at flytte til start/slut på linjen når tasterne trykkes første gang og start/slut af teksten (idet mellemrum, linjeskift mv. ignoreres) anden gang tasterne trykkes, “before” for at flytte til start/slut på teksten før der flyttes til start/slut på linjen og “always” for, altid at flytte til start/slut på teksten fremfor start/slut på linjen.

en: Restore Previous Cursor Position
da: Gendan tidligere markørposition

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
da: Om den tidligere markørplacering skal gendannes når en fil bliver åbnet.

en: Enable Syntax Highlighting
da: Aktivér syntaksfremhævning

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
da: Om syntaksfremhævning skal aktiveres.

en: Enable Search Highlighting
da: Aktivér søgefremhævning

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
da: Om alle forekomster af den søgte tekst skal fremhæves.

en: Ensure Trailing Newline
da: Sikr afsluttende linjeskift

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
da: Om gedit sikrer at dokumenter altid slutter med et efterfølgende linjeskift.

en: Notebook Show Tabs Mode
da: Vis notebogs-faneblade

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvornår der skal vises notesbog-faneblade. Brug “never” for aldrig at vise dem, “always” for altid at vise dem, og “auto” for kun at vise dem, når der er mere end en. Bemærk at værdierne er versalfølsomme, så sørg for at de skrives nøjagtig som angivet her.

en: Status Bar is Visible
da: Vis statuslinje

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
da: Om statuslinjen nederst i redigeringsvinduer vises.

en: Side panel is Visible
da: Sidepanel er synligt

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
da: Om sidepanelet til venstre i redigeringsvinduer vises.

en: Print Syntax Highlighting
da: Udskriv syntaksfremhævning

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
da: Om syntaksfremhævning skal medtages ved udskrivning.

en: Print Header
da: Udskriv sidehoveder

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
da: Om der skal medtages et sidehoved ved udskrivning.

en: Printing Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning ved udskrivning

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes ved udskrivning. Benyt “none” for ingen ombrydning, “word” for ombrydning ved mellemrum mellem ord og “char” for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at værdierne er versalfølsomme, og sørg for at de skrives nøjagtig som her.

en: Print Line Numbers
da: Udskriv linjenumre

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
da: Hvis værdien er 0, vil linjenumre ikke blive udskrevet. Ellers udskrives linjenumre for hver af dette antal linjer.

en: Body Font for Printing
da: Skrifttype for brødtekst ved udskrivning

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
da: Angiver den skrifttype, der benyttes til et dokuments brødtekst ved udskrivning.

en: Header Font for Printing
da: Skrifttype for sidehoved ved udskrivning

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
da: Angiver den skrifttype, der benyttes til sidehoveder ved udskrivning. Dette træder kun i kraft, hvis “Udskriv sidehoveder” er slået til.

en: Line Number Font for Printing
da: Skrifttype for linjenummer ved udskrivning

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
da: Angiver den skrifttype, der benyttes til linjenumre ved udskrivning. Dette træder kun i kraft, hvis “Udskriv linjenumre” er sat til en værdi forskellig fra nul.

en: Margin Left
da: Venstremargin

en: The left margin, in millimeters.
da: Venstremargin i millimeter.

en: Margin Top
da: Topmargin

en: The top margin, in millimeters.
da: Topmargin i millimeter.

en: Margin Right
da: Højremargin

en: The right margin, in millimeters.
da: Højremargin i millimeter.

en: Margin Bottom
da: Bundmargin

en: The bottom margin, in millimeters.
da: Bundmargin i millimeter.

en: Candidate Encodings
da: Tegnkodningskandidater

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
da: Liste af tegnkodningskandidater som skal vises i menuen Tegnkodning i åbn/gem-filvælgeren. “CURRENT” repræsenterer den nuværende lokalitets tegnkodning. Kun genkendte tegnkodninger vil blive brugt. Standardværdien er den tomme liste, som betyder at gedit vil vælge gode standardværdier afhængigt af land og sprog.

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: List of active plugins.
da: Liste over aktive udvidelsesmoduler.

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Display list of possible values for the encoding option
da: Vis liste af mulige værdier for kodningstilvalget

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
da: Sæt tegnsættet som skal bruges til at åbne filerne angivet på kommandolinjen

en: ENCODING
da: KODNING

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
da: Opret et nyt topniveau-vindue i en eksisterende instans af gedit

en: Create a new document in an existing instance of gedit
da: Opret et nyt dokument i en eksisterende instans

en: Open files and block process until files are closed
da: Åbn filer og blokér processer indtil alle filer er lukket

en: Run gedit in standalone mode
da: Kør gedit i selvstændig tilstand

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
da: [FIL …] [+LINJE[:KOLONNE]]

en: There was an error displaying the help.
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp.

en: %s: invalid encoding.
da: %s: ugyldig kodning.

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save As…
da: Gem _som …

en: _Save
da: _Gem

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld sekunder gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekunder gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %ld minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld minutter gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minutter gå tabt.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d timer gå tabt.

en: Save changes to document “%s” before closing?
da: Gem ændringer i dokumentet “%s” før programmet lukkes?

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d dokumenter med ugemte ændringer. Gem ændringer før lukning?
da[1]: Der er %d dokumenter med ugemte ændringer. Gem ændringer før lukning?

en: S_elect the documents you want to save:
da: _Vælg de dokumenter du ønsker at gemme:

note: Secondary label
en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: Loading file “%s”…
da: Indlæser filen “%s” …

en: Loading %d file… | Loading %d files…
da[0]: Indlæser %d fil …
da[1]: Indlæser %d filer …

en: The file “%s” is read-only.
da: Filen “%s” er skrivebeskyttet.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
da: Vil du forsøge at erstatte den med den du er ved at gemme?

en: _Replace
da: _Erstat

en: Save the file using compression?
da: Gem filen komprimeret?

en: Save the file as plain text?
da: Gem filen som almindelig tekst?

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
da: Filen “%s” blev tidligere gemt som almindelig tekst og vil nu blive gemt komprimeret.

en: _Save Using Compression
da: _Gem komprimeret

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
da: Filen “%s” blev tidligere gemt komprimeret og vil nu blive gemt som almindelig tekst.

en: _Save As Plain Text
da: _Gem som almindelig tekst

en: Saving file “%s”…
da: Gemmer filen “%s” …

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
da: Gem som

en: Reverting the document “%s”…
da: Forkaster ændringer i dokumentet “%s” …

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
da: Forkast ændringer som ikke er gemt i dokumentet “%s”?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste %ld sekund vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld sekunder vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
da: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut og %ld sekund gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut og %ld sekunder gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste %ld minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld minutter vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
da: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time og %d minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time og %d minutter gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %d timer vil gå tabt.

en: _Revert
da: _Forkast

note: Main authors: the top 5 (to not have a too long list), by * relative contribution (number of commits at the time of * writing).
en: Main authors:
da: Hovedforfattere:

en: Many thanks also to:
da: Også mange tak til:

en: and many other contributors.
da: og mange andre bidragydere.

en: gedit is an easy-to-use and general-purpose text editor
da: gedit er et tekstredigeringsprogram til mange slags opgaver, som er nemt at bruge

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
da[0]: Fandt og erstattede %d forekomst
da[1]: Fandt og erstattede %d forekomster

en: Found and replaced one occurrence
da: Fandt og erstattede én forekomst

note: Translators: %s is replaced by the text entered * by the user in the search box.
en: “%s” not found
da: “%s” ikke fundet

en: Tab Group %i
da: Fanebladsgruppe %i

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: Current Locale (%s)
da: Aktuelle lokalitet (%s)

en: Automatically Detected
da: Automatisk registreret

en: Add or Remove…
da: Tilføj eller fjern …

en: %s (Current Locale)
da: %s (aktuelle lokalitet)

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
da: Vil du virkelig nulstille indstillinger for tegnkodning?

note: Reset button
en: _Reset
da: _Nulstil

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Move to a higher priority
da: Flyt til højere prioritet

en: Move to a lower priority
da: Flyt til lavere prioritet

en: Untitled Document %d
da: Unavngivet dokument %d

en: All Files
da: Alle filer

en: All Text Files
da: Alle tekstfiler

en: C_haracter Encoding:
da: _Tegnkodning:

en: L_ine Ending:
da: L_injeskift:

[ctx: window title]
note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window.
en: Open Files
da: Åbn filer

en: _Open
da: _Åbn

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: File not found.
da: Filen blev ikke fundet.

note: How to reproduce this case: from the command line, * try to open a URI such as: foo://example.net/file Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: “%s:” locations are not supported.
da: “%s”: steder understøttes ikke.

en: The location of the file cannot be accessed.
da: Filens sted kan ikke tilgås.

en: “%s” is not a valid location.
da: “%s” er ikke et gyldigt sted.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: Hostname “%s” not known.
da: Værtsnavnet “%s” blev ikke fundet.

en: The problem could come from the proxy settings.
da: Problemet kan skyldes proxyindstillingerne.

en: File not found. Perhaps it has recently been deleted.
da: Filen blev ikke fundet. Måske er den blevet slettet for nylig.

en: Could not revert the file “%s”.
da: Kunne ikke forkaste ændringerne i filen “%s”.

en: Ch_aracter Encoding:
da: _Tegnkodning:

en: _Edit Anyway
da: Redigér _alligevel

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
da: Antallet af fulgte henvisninger er begrænset og den aktuelle fil blev ikke fundet indenfor denne grænse.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at åbne filen.

en: Unable to detect the character encoding.
da: Kan ikke bestemme tegnkodningen.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
da: Kontrollér at du ikke er ved at åbne en binær fil.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
da: Vælg en tegnkodning fra menuen og prøv igen.

en: There was a problem opening the file “%s”.
da: Der opstod en fejl ved åbning af filen “%s”.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
da: Filen du åbnede indeholder nogle ugyldige tegn. Hvis du fortsætter med at redigere denne fil, vil du måske gøre dette dokument ubrugeligt.

en: You can also choose another character encoding and try again.
da: Du kan også vælge en anden tegnkodning og prøve igen.

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
da: Kunne ikke åbne filen “%s” med tegnkodningen “%s”.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
da: Vælg en anden tegnkodning fra menuen og prøv igen.

en: Could not open the file “%s”.
da: Kunne ikke åbne filen “%s”.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
da: Kunne ikke gemme filen “%s” med tegnkodningen “%s”.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
da: Dokumentet indeholder et eller flere tegn, der ikke kan kodes med den angivne tegnkodning.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kan ikke håndtere “%s:”-steder i skrivetilstand. Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kan ikke håndtere dette sted i skrivetilstand. Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: “%s” er ikke et gyldigt sted. Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at gemme filen. Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
da: Der er ikke tilstrækkelig ledig plads på disken til at gemme filen. Frigør noget diskplads og prøv igen.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Du prøver at gemme filen på en skrivebeskyttet disk. Kontrollér at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
da: En fil med det samme navn eksisterer allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
da: Den disk du forsøger at gemme filen på, har en begrænsning på længden af filnavne. Vælg et kortere navn.

en: Could not save the file “%s”.
da: Kunne ikke gemme filen “%s”.

en: The selected color scheme cannot be installed: %s
da: Det valgte farveskema kan ikke installeres: %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
da: Det valgte farveskema kan ikke installeres.

en: Add Color Scheme
da: Tilføj farveskema

en: _Add Scheme
da: _Tilføj skema

en: Color Scheme Files
da: Farveskemafiler

en: Could not remove color scheme “%s”.
da: Kunne ikke fjerne farveskemaet “%s”.

en: Preparing…
da: Klargør …

en: File: %s
da: Fil: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
da: Side %N af %Q

en: Rendering page %d of %d…
da: Tegner side %d af %d …

en: Text Editor
da: Tekstredigering

en: Page %d of %d
da: Side %d ud af %d

en: Nothing
da: Intet

en: Find and Replace
da: Søg og erstat

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
da[0]: Der er et faneblad med fejl
da[1]: Der er %d faneblade med fejl

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
da: Forkaster %s fra %s

en: Reverting %s
da: Forkaster %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
da: Indlæser %s fra %s

en: Loading %s
da: Indlæser %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
da: Gemmer %s i %s

en: Saving %s
da: Gemmer %s

en: Error opening file %s
da: Fejl ved åbning af filen %s

en: Error reverting file %s
da: Fejl ved forkastning af filen %s

en: Error saving file %s
da: Fejl ved forsøg på at gemme filen %s

en: Name:
da: Navn:

en: MIME Type:
da: MIME-type:

en: Encoding:
da: Kodning:

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
da: / på %s

en: Mac OS Classic
da: Klassisk Mac OS

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
da: %d ud af %d

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
da: _Begynd forfra ved slut

note: create "Match as Regular Expression" menu item.
en: Match as _Regular Expression
da: Match som _regulært udtryk

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
da: Søg kun efter _hele ord

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
da: Forskel på store/små _bogstaver

en: String you want to search for
da: Tekst der skal søges efter

en: Line you want to move the cursor to
da: Linje som markøren skal flyttes til

en: Bracket match is out of range
da: Modsvarende parentes uden for gyldigt interval

en: Bracket match not found
da: Modsvarende parentes ikke fundet

en: Bracket match found on line: %d
da: Modsvarende parentes fundet på linje %d

en: Tab Width: %u
da: Tabulatorbredde: %u

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: There are unsaved documents
da: Der er ugemte dokumenter

en: Change side panel page
da: Ændr side i sidepanelet

en: Documents
da: Dokumenter

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a recently used file
da: Åbn en nyligt brugt fil

en: Move _Left
da: Flyt til _venstre

en: Move _Right
da: Flyt til _højre

en: Move to New _Window
da: Flyt til nyt _vindue

en: Move to New Tab _Group
da: Flyt til ny faneblads_gruppe

en: _Close
da: _Luk

en: Use Spaces
da: Brug mellemrum

en: _File
da: _Fil

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
da: _Nyt

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: Reopen Closed _Tab
da: Genåbn lukket _faneblad

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: C_ut
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Delete
da: _Slet

en: Overwrite _Mode
da: Overskrivnings_tilstand

en: Select _All
da: Markér _alt

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Side _Panel
da: Side_panel

en: _Bottom Panel
da: _Bundpanel

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Highlight Mode…
da: _Fremhævningstilstand …

en: _Search
da: _Søg

en: _Find…
da: _Søg …

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find f_orrige

en: Find and _Replace…
da: Søg og _erstat …

en: _Clear Highlight
da: _Ryd fremhævning

en: Go to _Line…
da: Gå til _linje …

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: _Save All
da: Gem _alle

en: _Close All
da: Luk a_lle

en: _New Tab Group
da: _Ny fanebladsgruppe

en: P_revious Tab Group
da: _Forrige fanebladsgruppe

en: Nex_t Tab Group
da: Næs_te fanebladsgruppe

en: _Previous Document
da: F_orrige dokument

en: N_ext Document
da: N_æste dokument

en: _Move To New Window
da: _Flyt til nyt vindue

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About gedit
da: _Om gedit

en: Save _All
da: Gem _alle

en: _Find and Replace…
da: _Søg og erstat …

en: _Go to Line…
da: Gå til _linje …

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Character Encodings
da: Tegnkodninger

en: _Cancel Changes
da: _Annullér ændringer

en: _Save Settings
da: _Gem indstillinger

en: _Other Available Encodings
da: Andre _tilgængelige kodninger

en: _Favorites
da: _Favoritter

en: Ca_tegory
da: Ka_tegori

en: _Encoding
da: _Kodning

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Display line numbers
da: Vis linje_numre

en: Display right _margin at column:
da: Vis højre _margen ved kolonne:

en: Display _statusbar
da: Vis _statuslinje

en: Display _grid pattern
da: Vis gi_ttermønster

en: Text Wrapping
da: Tekstombrydning

en: Enable text _wrapping
da: Aktivér _tekstombrydning

en: Do not _split words over two lines
da: _Opdel ikke ord over to linjer

en: Highlighting
da: Fremhævning

en: Highlight current _line
da: Fremhæv aktuel _linje

en: Highlight matching _brackets
da: Fremhæv modsvarende _parenteser

en: View
da: Visning

en: Tab Stops
da: Tabulatorstop

en: _Tab width:
da: _Tabulatorbredde:

en: Insert _spaces instead of tabs
da: Indsæt _mellemrum i stedet for tabulatorer

en: _Enable automatic indentation
da: _Aktivér automatisk indrykning

en: File Saving
da: Gemmefunktioner

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filer før de gemmes

en: _Autosave files every
da: _Gem automatisk filer hver

en: _minutes
da: _minutter

en: Editor
da: Redigering

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Install scheme
da: Installer skema

en: Install Scheme
da: Installer skema

en: Uninstall scheme
da: Afinstaller skema

en: Uninstall Scheme
da: Afinstaller skema

en: Font & Colors
da: Skrifttyper og farver

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: Print synta_x highlighting
da: Udskriv syntaks_fremhævning

en: Line Numbers
da: Linjenumre

en: Print line nu_mbers
da: Udskriv linjenu_mre

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
da: _Nummerér hver

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
da: linjer

en: Page header
da: Sidehoved

en: Print page _headers
da: _Udskriv sidehoveder

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: _Body:
da: _Brødtekst:

en: _Line numbers:
da: _Linjenumre:

en: He_aders and footers:
da: Side_hoveder og -fødder:

en: _Restore Default Fonts
da: _Gendan standardskrifttyper

en: Show the previous page
da: Vis den forrige side

en: Show the next page
da: Vis den næste side

en: Current page (Alt+P)
da: Aktuel side (Alt+P)

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
da: af

en: Page total
da: Sider totalt

en: The total number of pages in the document
da: Det totale antal sider i dokumentet

en: Show multiple pages
da: Vis flere sider

en: Zoom to fit the whole page
da: Zoom så hele siden bliver vist

en: Zoom the page in
da: Zoom ind på siden

en: Zoom the page out
da: Zoom ud på siden

en: Close print preview
da: Luk udskriftsvisning

en: _Close Preview
da: _Luk udskriftsvisning

en: Page Preview
da: Vis udskrift

en: The preview of a page in the document to be printed
da: Forhåndsvisningen af en side dokumentet der skal udskrives

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace _with
da: Erstat _med

en: _Match case
da: _Forskel på store/små bogstaver

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Re_gular expression
da: _Regulært udtryk

en: Search _backwards
da: Søg ba_glæns

en: Wra_p around
da: _Forfra når slutningen er nået

[ctx: shortcut window]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
da: Opret et nyt dokument i et faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
da: Åbn et dokument

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
da: Gem dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
da: Gem dokumentet med et nyt filnavn

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
da: Gem alle dokumenterne

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
da: Luk dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
da: Luk alle dokumenterne

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
da: Genåbn det sidst lukkede dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
da: Skift til det næste dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
da: Skift til det forrige dokument

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
da: Skift til det første–niende dokument

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
da: Vinduer og paneler

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
da: Opret et nyt dokument i et vindue

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
da: Opret en ny fanebladsgruppe

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
da: Vis sidepanel

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
da: Vis bundpanel

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
da: Fuldskærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
da: Søg og erstat

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
da: Find næste

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
da: Find forrige

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
da: Ryd fremhævning

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
da: Fortryd og omgør

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
da: Fortryd forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
da: Omgør forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Selection
da: Markering

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
da: Markér al tekst

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all text
da: Afmarkér al tekst

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
da: Kopiér og indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
da: Kopiér valgte tekst til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
da: Klip valgte tekst til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
da: Indsæt tekst fra udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
da: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
da: Gå til linje

[ctx: shortcut window]
en: Move to the beginning of the current line
da: Flyt til begyndelsen af den aktuelle linje

[ctx: shortcut window]
en: Move to the end of the current line
da: Flyt til slutningen på den aktuelle linje

[ctx: shortcut window]
en: Move to the beginning of the document
da: Flyt til begyndelsen af dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move to the end of the document
da: Flyt til slutningen på dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport up within the file
da: Flyt visningsområde op i filen

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport down within the file
da: Flyt visningsområde ned i filen

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to end of file
da: Flyt visningsområde til slutningen af filen

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to beginning of file
da: Flyt visningsområde til begyndelsen af filen

[ctx: shortcut window]
en: Move to matching bracket
da: Flyt til modsvarende parentes

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab group
da: Gå til forrige fanebladsgruppe

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab group
da: Gå til næste fanebladsgruppe

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
da: Skift mellem indsæt/overskriv

[ctx: shortcut window]
en: Toggle cursor visibility
da: Slå markørens synlighed til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
da: Slet aktuelle linje

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
da: Flyt aktuelle linje op

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
da: Flyt aktuelle linje ned

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
da: Flyt aktuelle ord til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
da: Flyt aktuelle ord til højre

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
da: Konvertér til store bogstaver

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
da: Konvertér til små bogstaver

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
da: Omvend store/små bogstaver

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
da: Forøg tal ved markør

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
da: Formindsk tal ved markør

[ctx: shortcut window]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
da: Stavekontrol

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
da: Udskriv dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
da: Vis fuldførelsesvindue

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Close Document
da: Luk dokument

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: New
da: Nyt

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save
da: Gem

en: Hide panel
da: Skjul panel

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Document Statistics
da: Dokumentstatistik

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
da: Vis antallet af ord, linjer og tegn i et dokument.

en: _Document Statistics
da: _Dokumentstatistik

en: Document
da: Dokument

en: Selection
da: Markering

en: Lines
da: Linjer

en: Words
da: Ord

en: Characters (with spaces)
da: Tegn (med mellemrum)

en: Characters (no spaces)
da: Tegn (uden mellemrum)

en: Bytes
da: Byte

en: Build
da: Byg

en: Run “make” in the document directory
da: Start “make” i dokumentmappen

en: Open terminal here
da: Åben terminal her

en: Open a terminal in the document location
da: Åben en terminal der hvor filen er gemt

en: Remove trailing spaces
da: Fjern efterfølgende mellemrum

en: Remove useless trailing spaces in your file
da: Fjern nyttesløse afsluttende mellemrum i filen

en: Run command
da: Kør kommando

en: Execute a custom command and put its output in a new document
da: Kør en tilpasset kommando og anbring dens uddata i et nyt dokument

en: Send to fpaste
da: Send til fpaste

en: Paste selected text or current document to fpaste
da: Indsæt markerede tekst eller aktuelt dokument i fpaste

en: External Tools
da: Eksterne værktøjer

en: Execute external commands and shell scripts.
da: Udfør eksterne kommandoer og script.

en: Whether to use the system font
da: Om systemskrifttypen skal bruges

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
da: Hvis sand, vil eksterne værktøjer bruge skrivebordets globale standardskrifttype, hvis den har fast bredde (ellers bruges den bedste tilsvarende skrifttype der kan findes).

en: Font
da: Skrifttype

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
da: Navnet på en Pango-skrifttype. Eksempler: “Sans 12” eller “Monospace Bold 14”.

en: Manage _External Tools…
da: Håndtér _eksterne værktøjer …

en: External _Tools
da: Eksterne _værktøjer

en: Could not execute command: %s
da: Kunne ikke køre kommando: %s

en: You must be inside a word to run this command
da: Du skal være inden i et ord for at udføre denne kommando

en: Running tool:
da: Kørende værktøj:

en: Done.
da: Færdig.

en: Exited
da: Afsluttet

en: All languages
da: Alle sprog

en: All Languages
da: Alle sprog

en: New tool
da: Nyt værktøj

en: This accelerator is already bound to %s
da: Denne genvej er allerede bundet til %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
da: Indtast en ny genvej eller tryk på “slet tilbage”-knappen for at rydde

en: Type a new accelerator
da: Indtast en ny genvej

en: Stopped.
da: Stoppet.

en: Stop Tool
da: Stop værktøj

en: Always available
da: Altid tilgængelig

en: All documents
da: Alle dokumenter

en: All documents except untitled ones
da: Alle dokumenter på nær unavngivne

en: Local files only
da: Kun lokale fil

en: Remote files only
da: Kun eksterne filer

en: Untitled documents only
da: Kun unavngivne dokumenter

en: Current document
da: Aktuelt dokument

en: Current selection
da: Aktuel markering

en: Current selection (default to document)
da: Aktuel markering (dokumentet som standard)

en: Current line
da: Aktuel linje

en: Current word
da: Aktuelt ord

en: Display in bottom pane
da: Vis i bundpanelet

en: Create new document
da: Opret nyt dokument

en: Append to current document
da: Tilføj til aktuelt dokument

en: Replace current document
da: Erstat aktuelt dokument

en: Replace current selection
da: Erstat aktuel markering

en: Insert at cursor position
da: Indsæt ved markørplacering

en: Manage External Tools
da: Håndtér eksterne værktøjer

en: Add a new tool
da: Tilføj et nyt værktøj

en: Add Tool
da: Tilføj værktøj

en: Remove selected tool
da: Fjern det valgte værktøj

en: Remove Tool
da: Fjern værktøj

en: Revert tool
da: Forkast værktøj

en: Revert Tool
da: Forkast værktøj

en: Shortcut _key:
da: Genvejs_tast:

en: _Save:
da: _Gem:

en: _Input:
da: _Inddata:

en: _Output:
da: _Uddata:

en: _Applicability:
da: _Anvendelsesområde:

en: Tool Output
da: Uddata fra værktøj

en: File Browser Panel
da: Filvælgerpanel

en: Easy file access from the side panel.
da: Nem tilgang til filer fra sidepanelet.

en: Home
da: Hjem

en: File System
da: Filsystem

en: File Browser
da: Filvælger

en: An error occurred while creating a new directory
da: Der opstod en fejl ved oprettelsen af en ny mappe

en: An error occurred while creating a new file
da: Der opstod en fejl ved oprettelse af en ny fil

en: An error occurred while renaming a file or directory
da: Der opstod en fejl ved omdøbning af en fil eller mappe

en: An error occurred while deleting a file or directory
da: Der opstod en fejl ved sletning af en fil eller mappe

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
da: Der opstod en fejl ved åbning af en mappe i filvælgeren

en: An error occurred while setting a root directory
da: Der opstod en fejl ved indstilling af rodmappen

en: An error occurred while loading a directory
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af en mappe

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
da: Filen kan ikke flyttes til papirkurven,
    ønsker du at slette den permanent?

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
da: Filen “%s” kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
da: De valgte filer kan ikke flyttes til papirkurven.

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil slette “%s” permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte filer permanent?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, vil det gå tabt.

en: (Empty)
da: (tom)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
da: Den omdøbte fil er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre filen synlig

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
da: Unavngivet fil

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
da: Den nye fil er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre filen synlig

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
da: Unavngivet mappe

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
da: Den nye mappe er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre mappen synlig

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: No mount object for mounted volume: %s
da: Intet monteringsobjekt for den monterede dataenhed: %s

en: Could not open media: %s
da: Kunne ikke åbne mediet: %s

en: Could not mount volume: %s
da: Kunne ikke åbne dataenhed: %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af “%s”: Ingen sådan mappe

en: Open With Tree View
da: Åben med trævisning

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
da: Åben med trævisning i stedet for bogmærkevisning når filvælgeren indlæses

en: File Browser Root Directory
da: Rodmappe for filvælger

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
da: Filvælger-rodmappen der skal anvendes når filvælger-udvidelsesmodulet indlæses og onload/tree_view er TRUE.

en: File Browser Virtual Root Directory
da: Virtuel rodmappe for filvælger

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
da: Den virtuelle rodmappe filvælgeren skal bruge når filvælger-udvidelsesmodulet indlæses og onload/tree_view er TRUE. Den virtuelle rodmappe skal altid være under den aktuelle rod.

en: Enable Restore of Remote Locations
da: Aktivér gendannelse af eksterne steder

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
da: Indstiller om det skal være muligt and gendanne på eksterne steder.

en: Set Location to First Document
da: Sæt sted til første dokument

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
da: Hvis TRUE vil filvælger-udvidelsesmodulet åbne i den mappe, som det først åbnede dokument findes i, givet at det er første gang, filvælger-udvidelsesmodulet bruges. (Derfor gælder dette også generelt, når man åbner et dokument fra kommandolinjen med nautilus eller lignende.)

en: File Browser Filter Mode
da: Filtertilstand for filvælger

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
da: Denne værdi bestemmer hvilke filer der bliver filtreret i filvælgeren. Gyldige værdier er: none (filtrér ingen), hide-hidden (filtrér skjulte filer) og hide-binary (filtrér binære filer).

en: File Browser Filter Pattern
da: Filtermønster for filvælger

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
da: Det filter der skal bruges i filvælgeren. Dette filter virker ovenpå filter_mode.

en: File Browser Binary Patterns
da: Mønstre til binærfiler for filvælger

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
da: Ekstramønstre som skal bruges ved filtrering af binærfiler.

en: _Set Root to Active Document
da: _Sæt rod til aktivt dokument

en: _New Folder
da: Ny _mappe

en: New F_ile
da: Ny F_il

en: _Rename…
da: _Omdøb …

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: Re_fresh View
da: Op_datér visningen

en: _View Folder
da: _Vis mappe

en: _Open in Terminal
da: _Åbn i terminal

en: Show _Hidden
da: Vis s_kjulte

en: Show _Binary
da: Vis _binære filer

en: Match Filename
da: Match filnavn

en: History
da: Historik

en: Open history menu
da: Åbn historikmenu

en: Modelines
da: Tilstandslinjer

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
da: Understøttelse af Emacs-, Kate- og Vim-lignende tilstandslinjer for gedit.

en: Command Color Text
da: Farve på kommandotekst

en: The command color text
da: Farven på kommandoteksten

en: Error Color Text
da: Farve på fejltekst

en: The error color text
da: Farven på fejlteksten

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
da: Hvis sand, vil terminalen bruge skrivebordets globale standardskrifttype, hvis altså denne har fast bredde (ellers bruges den bedste tilsvarende skrifttype der kan findes).

en: C_ommand color:
da: Farve for _kommando:

en: _Error color:
da: Farve for _fejl:

en: Python Console
da: Python-konsol

en: Interactive Python console standing in the bottom panel.
da: Interaktiv Python-konsol i bundpanelet.

en: Quick Highlight
da: Hurtig fremhævning

en: Highlights every occurrences of selected text.
da: Fremhæver alle forekomster af den markerede tekst.

en: Quick Open…
da: Hurtig åbning …

en: Quick Open
da: Hurtig åbning

en: Quickly open files.
da: Åbn filer hurtigt.

en: Type to search…
da: Skriv for at søge …

en: Manage _Snippets…
da: Håndtér _tekststumper …

note: Do the fancy completion dialog
en: Snippets
da: Tekststumper

en: The archive “%s” could not be created
da: Arkivet “%s” kunne ikke oprettes

en: Target directory “%s” does not exist
da: Målmappen “%s” findes ikke

en: Target directory “%s” is not a valid directory
da: Målmappen “%s” er ikke en gyldig mappe

en: File “%s” does not exist
da: Filen “%s” findes ikke

en: File “%s” is not a valid snippets file
da: Filen “%s” er ikke en gyldig tekststump-fil

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
da: Den importerede fil “%s” er ikke en gyldig tekststump-fil

en: The archive “%s” could not be extracted
da: Arkivet “%s” kunne ikke pakkes ud

en: The following files could not be imported: %s
da: De følgende filer kunne ikke importeres: %s

en: File “%s” is not a valid snippets archive
da: Filen “%s” er ikke et gyldigt tekststump-arkiv

en: Snippets archive
da: Tekststump-arkiv

en: Add a new snippet…
da: Tilføj en ny tekststump …

en: Revert selected snippet
da: Gendan den markerede tekststump

en: Delete selected snippet
da: Slet den markerede tekststump

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
da: Dette er ikke en gyldig tabulatorudløser. Udløsere kan enten indeholde alfanumeriske tegn (eller _, : og .) eller et enkelt (ikke-alfanumerisk) tegn såsom: {, [ osv.

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
da: Et enkelt ord hvormed tekststumpen aktiveres, når der trykkes tab

en: The following error occurred while importing: %s
da: Den følgende fejl opstod under import: %s

en: Import successfully completed
da: Importering blev fuldført

en: Import snippets
da: Importér tekststumper

en: All supported archives
da: Alle understøttede arkiver

en: Gzip compressed archive
da: Gzip-komprimeret arkiv

en: Bzip2 compressed archive
da: Bzip2-komprimeret arkiv

en: Single snippets file
da: Enkelt tekststumpfil

en: All files
da: Alle filer

en: The following error occurred while exporting: %s
da: Følgende fejl opstod under eksport: %s

en: Export successfully completed
da: Eksportering blev fuldført

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
da: Ønsker du at inkludere markerede <b>system</b>-tekststumper i din eksport?

en: There are no snippets selected to be exported
da: Ingen tekststumper er markeret til eksport

en: Export snippets
da: Eksportér tekststumper

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
da: Indtast en ny genvej eller tryk på “slet tilbage”-knappen for at rydde

en: Type a new shortcut
da: Indtast en ny genvej

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
da: Eksekvering af python-kommandoen (%s) overskred tidsgrænsen - eksekvering afbrudt.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
da: Eksekvering af python-kommandoen (%s) fejlede: %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way.
da: Indsæt hurtigt ofte brugte stumper af tekst.

en: Manage Snippets
da: Håndtér tekststumper

en: Create new snippet
da: Opret ny tekststump

en: Add Snippet
da: Tilføj tekststump

en: Remove Snippet
da: Fjern tekststump

en: Import Snippets
da: Importér tekststumper

en: Export selected snippets
da: Eksportér markerede tekststumper

en: Export Snippets
da: Eksportér tekststumper

en: Activation
da: Aktivering

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
da: _Tabulatorudløser:

en: S_hortcut key:
da: _Genvejstast:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
da: Genvejstasten hvormed tekststumpen aktiveres

en: _Drop targets:
da: _Slipmål:

en: S_ort…
da: Sor_tér …

en: Sort
da: Sortér

en: _Reverse order
da: _Omvendt rækkefølge

en: R_emove duplicates
da: _Fjern dubletter

en: C_ase sensitive
da: _Versalfølsom

en: S_tart at column:
da: _Begynd ved kolonne:

en: _Sort
da: _Sortér

en: Sorts a document or selected text.
da: Sortér et dokument eller det markerede tekst.

en: _Check Spelling…
da: _Stavekontrol …

en: Set _Language…
da: Vælg _sprog …

en: _Highlight Misspelled Words
da: _Fremhæv stavefejl

en: Highlight misspelled words
da: Fremhæv stavefejl

en: Default setting for highlight misspelled words.
da: Standardindstilling for fremhæv stavefejl.

en: Configure spell plugin
da: Konfigurér stave-udvidelsesmodul

en: Defaults for new documents
da: Standarder til nye dokumenter

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Checks the spelling of the current document.
da: Kontrollerer stavningen i det aktuelle dokument.

en: In_sert Date and Time…
da: Ind_sæt dato og klokkeslæt …

en: Available formats
da: Tilgængelige formater

en: Prompt Type
da: Prompt-type

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
da: Om brugeren skal blive spurgt om et format, eller om det valgte/brugertilpassede format skal bruges.

en: Selected Format
da: Valgte format

en: The selected format used when inserting the date/time.
da: Det valgte format, der bruges til indsættelse af dato og klokkeslæt.

en: Custom Format
da: Brugertilpasset format

en: The custom format used when inserting the date/time.
da: Det brugertilpassede format der bruges ved indsættelse af dato og klokkeslæt.

en: Insert Date and Time
da: Indsæt dato og klokkeslæt

en: Use the _selected format
da: Benyt det _valgte format

en: _Use custom format
da: Benyt _brugertilpasset format

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
da: %d/%m-%Y %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
da: 01/11-2009 17:52:00

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Configure date/time plugin
da: Konfigurér dato/klokkeslæt-udvidelsesmodul

en: When inserting date/time…
da: Ved indsættelse af dato/klokkeslæt …

en: _Prompt for a format
da: _Spørg efter et format

en: Insert Date/Time
da: Indsæt dato/klokkeslæt

en: Inserts current date and time at the cursor position.
da: Indsætter den aktuelle dato og klokkeslæt ved markørpositionen.
