gedit 3.20 - en to ie translation catalogue (235 entries)

en: Edit text files
ie: Redacte files textual

en: Text Editor
ie: Redactor de textus

en: gedit Text Editor
ie: Redactor de textus gedit

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: New Document
ie: Nov document

en: Editor Font
ie: Fonde del redactor

en: Style Scheme
ie: Schema de stil

en: Autosave
ie: Autosalvar

en: Tab Size
ie: Tabulator

en: Toolbar is Visible
ie: Panel de instrumentarium es visibil

en: Status Bar is Visible
ie: Panel del statu es visibil

en: Print Line Numbers
ie: Printar numerós de lineas

en: Margin Left
ie: Levul márgine

en: Margin Right
ie: Dextri márgine

en: Active plugins
ie: Activ plugines

en: ENCODING
ie: CODIFICATION

en: %s: invalid encoding.
ie: %s: codification ínvalid

en: Close _without Saving
ie: Clúder si_n salvation

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Save As…
ie: Salvar _quam...

en: _Save
ie: _Salvar

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ie[1]: Il y a %d documents avec des modifications non enregistrées. Voulez-vous enregistrer les modifications avant de fermer ?

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ie[1]: Chargement de %d fichiers…

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Replace
ie: _Substituer

en: _Save Using Compression
ie: _Salvar con compression

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
ie: Salvar quam

en: _Revert
ie: _Reverter

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ie[1]: %d occurrences trouvées et remplacées

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: “%s” not found
ie: «%s» ne esset trovat

en: Untitled Document %d
ie: Document sin nómine %d

en: Tab Group %i
ie: Gruppe de cartes %d

en: Read-Only
ie: Solmen letion

en: Add or Remove…
ie: Adjunter o remover...

en: Current Locale (%s)
ie: Locale actual (%s)

note: Reset button
en: _Reset
ie: _Reverter

en: Add
ie: Adjunter

en: Remove
ie: Remover

en: All Files
ie: Omni files

en: All Text Files
ie: Files textual

en: C_haracter Encoding:
ie: C_odification de caracteres:

en: _Retry
ie: _Repenar

en: “%s” is a directory.
ie: «%s» es un directoria.

en: “%s” is not a valid location.
ie: «%s» ne es un localisation valid.

en: “%s” is not a regular file.
ie: «%s» ne es un regulari file.

en: Unexpected error: %s
ie: Un ínexpectat errore: %s

en: Ch_aracter Encoding:
ie: _Codification de caracteres:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ie: Modificar s_in egarda

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on’t Edit
ie: Ne re_dacter

en: _Reload
ie: _Recargar

en: Add Scheme
ie: Adjunter un schema

en: A_dd Scheme
ie: A_djunter un schema

en: Color Scheme Files
ie: Files de schema de colores

en: Preparing…
ie: Preparante...

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
ie: Págine %N ex %Q

en: Page %d of %d
ie: Págine %d ex %d

en: Nothing
ie: Necós

en: Find and Replace
ie: Serchar e substituer

note: Use spaces to leave padding proportional to the font size
en: OVR
ie: SUR

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ie[1]: Il y a %d onglets avec des erreurs

en: Name:
ie: Nómine:

en: MIME Type:
ie: MIME-tip:

en: Encoding:
ie: Codification:

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ie: / sur %s

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
ie: %d ex %d

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
ie: Correspondentie _exact

en: Tab Width: %u
ie: Tabulator: %u

en: Documents
ie: Documentes

en: _Close
ie: _Clúder

en: Use Spaces
ie: Usar spacies

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
ie: _Crear

en: Open _Recent
ie: Aperte _recentis

en: Save _As…
ie: Salvar _quam...

en: _New Window
ie: Nov _fenestre

en: _Print…
ie: _Printar...

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Undo
ie: _Defar

en: _Redo
ie: _Refar

en: C_ut
ie: Ci_ser

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Select _All
ie: Selecter _omnicos

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _View
ie: _Vise

en: Side _Panel
ie: Panel _lateral

en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

en: _Search
ie: _Serchar

en: _Find…
ie: _Trovar...

en: Go to _Line…
ie: Ear a _linea...

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: _Documents
ie: _Documentes

en: _Save All
ie: Salvar _omni

en: _Close All
ie: _Clúder omni

en: _Previous Document
ie: _Precedent document

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About
ie: _Pri li application

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: Save _All
ie: Salvar _omni

en: _Go to Line…
ie: _Ear a linea...

en: View
ie: Vise

en: Tools
ie: Instrumentarium

en: Character Encodings
ie: Codificationes de caracteres

en: _Apply
ie: _Applicar

en: A_vailable Encodings
ie: Codificationes di_sponibil

en: _Description
ie: _Descrition

en: _Encoding
ie: Cod_ification

en: Highlight Mode
ie: Mode de coloration

en: _Select
ie: _Selecter

en: No results
ie: Null resultates

en: Other _Documents…
ie: Altri _documentes...

en: Open another file
ie: Aperter un altri file

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Tab Stops
ie: Tabulatores

en: _Tab width:
ie: Largore de _tabulator:

en: _Autosave files every
ie: _Autosalvar files chascun

en: Editor
ie: Redactor

en: Font
ie: Fonde

en: Editor _font:
ie: _Fonde del redactor:

en: Color Scheme
ie: Schema de colores

en: Install scheme
ie: Installar un schema

en: Install Scheme
ie: Installar un schema

en: Font & Colors
ie: Fondes e colores

en: Plugins
ie: Plugines

en: lines
ie: lineas

en: Fonts
ie: Fondes

en: _Line numbers:
ie: Numerós de _lineas:

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
ie: ex

en: Zoom 1:1
ie: Scala 1:1

en: Replace _All
ie: Substituer _omni

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ie: _Trovar

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ie: S_erchar

en: _Match case
ie: Correspondentie _exact

en: Re_gular expression
ie: Expression re_gulari

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ie: Documentes

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ie: Aperter un document

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ie: Salvar li document

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ie: Clúder li document

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
ie: Clúder omni documentes

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ie: Plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ie: Salir li application

[ctx: shortcut window]
en: Find
ie: Trovar

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ie: Ear a linea

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ie: Redaction

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
ie: A MAJUSCULES

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
ie: A minuscules

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ie: Instrumentarium

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
ie: Controlar ortografie

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
ie: Printar li document

en: Close Document
ie: Clúder document

en: Open a file
ie: Aperter un file

en: Open
ie: Aperter

en: Create a new document
ie: Crear un nov document

en: New
ie: Crear

en: Save the current file
ie: Salvar li actual file

en: Save
ie: Salvar

en: Hide panel
ie: Celar li panel

en: Leave Fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

en: Check update
ie: Controlar actualisamentes

en: _Download
ie: _Descargar

en: _Ignore Version
ie: _Ignorar li version

note: ex:set ts=8 noet:
en: Document Statistics
ie: Statistica del document

en: _Document Statistics
ie: Statistica del _document

en: Lines
ie: Lineas

en: Words
ie: Paroles

en: Characters (with spaces)
ie: Caracteres (con spacies)

en: Characters (no spaces)
ie: Caracteres (sin spacies)

en: Bytes
ie: Octetes

en: Open terminal here
ie: Aperter li Terminal ci

en: Run command
ie: Lansar un comande

en: Send to fpaste
ie: Inviar a fpaste

en: External Tools
ie: Utensiles extern

en: Done.
ie: Finit.

en: All languages
ie: Omni lingues

en: All Languages
ie: Omni lingues

en: Stopped.
ie: Stoppat.

note: ex:ts=4:et:
en: Stop Tool
ie: Stoppar li utensile

en: Always available
ie: Sempre disponibil

en: All documents
ie: Omni documentes

en: Local files only
ie: Solmen local files

en: Remote files only
ie: Solmen lontan files

en: Untitled documents only
ie: Solmen lis sin nómine

en: Current document
ie: Actual document

en: Current selection
ie: Actual selection

en: Current line
ie: Linea actual

en: Current word
ie: Parol actual

en: Create new document
ie: Crear un nov document

en: Append to current document
ie: Apender al actual document

en: Replace current document
ie: Remplazzar li actual document

en: Replace current selection
ie: Remplazzar li actual selection

en: _Save:
ie: _Salvar:

note: ex:ts=4:et:
en: File Browser Panel
ie: Panel del Navigator

en: Home
ie: Hem

en: File System
ie: Fil-sistema

en: File Browser
ie: Navigator del files

en: An error occurred
ie: Un errore evenit.

en: (Empty)
ie: (Vacui)

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
ie: File sin nómine

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
ie: Fólder sin nómine

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: _New Folder
ie: _Nov fólder

en: _Move to Trash
ie: _Mover in li Paper-corb

en: _View Folder
ie: _Vise li fólder

en: _Open in Terminal
ie: _Aperter in li Terminal

en: _Filter
ie: _Filtre

en: Show _Hidden
ie: Revelar c_elat files

en: History
ie: Diarium

en: Modelines
ie: Mode-lineas

en: _Error color:
ie: Color de _errores:

note: ex:et:ts=4:
en: Python Console
ie: Console de Python

note: Do the fancy completion dialog ex:ts=4:et:
en: Snippets
ie: Fragmentes

en: Delete selected snippet
ie: Deleter li selectet fragmente

en: Import snippets
ie: Importar fragmentes

en: All supported archives
ie: Omni archives suportate

en: Gzip compressed archive
ie: Archive compresset Gzip

en: Bzip2 compressed archive
ie: Archive compresset Bzip2

en: All files
ie: Omni files

en: Export snippets
ie: Exportar fragmentes

en: Add Snippet
ie: Adjunter un fragmente

en: Remove Snippet
ie: Remover li fragmente

en: Import Snippets
ie: Importar fragmentes

en: Export Snippets
ie: Exportar fragmentes

en: S_ort…
ie: _Ordinar...

note: ex:set ts=8 noet:
en: Sort
ie: Ordinar

en: _Reverse order
ie: Órdine _reversat

en: R_emove duplicates
ie: Supr_esser duplicates

en: _Sort
ie: _Ordinar

note: ex:set ts=8 noet:
en: Spell Checker
ie: Controlero de ortografie

en: Available formats
ie: Formates disponibil

en: Custom Format
ie: Formate personal

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ie: %d.%m.%y, %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
ie: 01.11.09 17:52:00

en: _Insert
ie: _Inserter

en: Insert Date/Time
ie: Inserter li date o hora
