gedit master - en to ja translation catalogue (689 entries)

en: Edit text files
ja: テキストファイルを編集します

en: gedit is the text editor of the GNOME desktop environment.
ja: gedit は GNOME デスクトップ環境のテキストエディターです。

en: The first goal of gedit is to be easy to use, with a simple interface by default. More advanced features are available by enabling plugins.
ja: gedit は、デフォルトのインターフェースがシンプルで、使いやすいことを第一目標にしています。プラグインを有効にすることで、より高度な機能を利用できます。

en: Text Editor
ja: テキストエディター

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;
ja: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;テキスト;エディター;プレーンテキスト;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Document
ja: 新しいドキュメント

en: Use Default Font
ja: デフォルトのフォントを使用する

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
ja: gedit で指定したフォントの代わりにシステムのデフォルトフォントを編集で使用するかどうかを指定します。このオプションを無効にした場合は、システムフォントではなく“エディターのフォント”オプションで指定したフォントが使用されます。

en: Editor Font
ja: エディターのフォント

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
ja: 編集領域で使用するカスタムフォントを指定します。これは“デフォルトのフォントを使用する”オプションを無効にしている場合にのみ効果があります。

en: Style Scheme
ja: スタイルのスキーム

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ja: 文字列に色を付ける際に使用する GtkSourceView のスタイルを表すスキームの ID です。

en: Create Backup Copies
ja: パックアップコピーを作成する

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
ja: ファイルを保存する時にバックアップコピーを作成するかどうか指定します。

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
ja: 指定時間後に変更されたファイルを gedit が自動的に保存するかどうかを指定します。“自動保存の間隔”オプションで時間を設定できます。

en: Autosave Interval
ja: 自動保存の間隔

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
ja: 変更したファイルを gedit が自動的に保存するまでの時間 (分単位) です。これは “自動保存”オプションが有効の場合のみ効果があります。

en: Maximum Number of Undo Actions
ja: “元に戻す”の最大回数

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
ja: gedit で“元に戻す”または“やり直す”ことができる動作の回数を最大値で指定します (無制限にする場合は“-1”)。

en: Line Wrapping Mode
ja: 行折り返しモード

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 編集領域内の長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は “none”、単語の境界で折り返す場合は“word”、そして文字の境界で折り返す場合は“char”を指定します。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認してください。

en: Last split mode choice for line wrapping mode
ja: 行折り返しモードの直前の設定値

en: Specifies the last split mode used with line wrapping mode, so that when wrapping mode is off we still remember the split mode choice. Use “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries.
ja: 行折り返しモードに設定した直前の分割モードを指定します。折り返しモードが OFF になった場合でも分割モードを記憶しておくために使用します。単語の境界で折り返す場合は“word”、そして文字の境界で折り返す場合は“char”を指定します。

en: Tab Size
ja: タブのサイズ

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ja: タブ文字の代わりに表示されるスペースの数を指定します。

en: Insert spaces
ja: 空白の挿入

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ja: タブ文字の代わりに空白文字を使用するかどうかを指定します。

en: Automatic indent
ja: 自動インデント

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
ja: 自動的にインデントするかどうかを指定します。

en: Display Line Numbers
ja: 行番号の表示

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ja: 編集領域に行番号を表示するかどうかを指定します。

en: Highlight Current Line
ja: 現在の行の強調表示

en: Whether gedit should highlight the current line.
ja: カーソル行を強調表示するかどうかを指定します。

en: Highlight Matching Brackets
ja: 対応するカッコの強調表示

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
ja: gedit で対応するカッコを強調表示するかどうかを指定します。

en: Display Right Margin
ja: 右マージンを表示

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ja: 編集領域に右マージンを表示するかどうかを指定します。

en: Right Margin Position
ja: 右マージンの位置

en: Specifies the position of the right margin.
ja: 右マージンの位置を指定します。

en: Document background pattern type
ja: ドキュメントの背景パターン種別

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ja: ドキュメントの背景に描画するパターンを指定します。

en: Smart Home End
ja: スマート [Home]/[End]

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ja: [Home]/[End] キーを押下した時のカーソルの動きを指定します。“disabled”を指定すると常に行の先頭/末尾にカーソルを移動し、“after”を指定するとキーを初めて押下した時は行の先頭/末尾に移動し二回目に押下したらホワイトスペースを除く文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、“before”を指定すると行の先頭/末尾に移動する前に一旦文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、“always”を指定すると行の先頭/末尾ではなく常に文字列の先頭/終端にカーソルを移動します。

en: Restore Previous Cursor Position
ja: 以前あったカーソル位置に戻す

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ja: ファイルを読み込んだ時に記憶していたカーソル位置に戻すかどうか指定します。

en: Enable Syntax Highlighting
ja: 構文の強調表示を有効にする

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ja: 構文の強調表示を有効にするかどうかを指定します。

en: Enable Search Highlighting
ja: 検索時の強調表示を有効にする

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
ja: 検索する時に一致した文字列をすべて強調表示するかどうかを指定します。

en: Ensure Trailing Newline
ja: 最後は必ず改行

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
ja: ドキュメントの最後は必ず改行になるようにするかどうか。

en: Notebook Show Tabs Mode
ja: ノートブックをタブモードで表示

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: タブ形式表示を制御するために指定します。タブを一切表示しない場合は“never”、常に表示する場合は“always”、2 つ以上タブが必要になるときのみ表示する場合は“auto”を使用します。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認してください。

en: Status Bar is Visible
ja: ステータスバーの表示

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの下側にステータスバーを表示するかどうかを指定します。

en: Side panel is Visible
ja: サイドパネルを表示します。

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの左側にサイドパネルを表示するかどうかです。

en: Print Syntax Highlighting
ja: 強調表示の印刷

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際に構文の強調表示も印刷するかどうかを指定します。

en: Print Header
ja: ヘッダーの印刷

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際にヘッダーを含めるかどうかを指定します。

en: Printing Line Wrapping Mode
ja: 印刷時の行の折り返しモード

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 印刷する際に長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は “none”、単語の境界で折り返す場合は“word”、そして文字の境界で折り返す場合は“char”を使用します。値は大文字小文字を区別することに注意してください。そしてここで記述したとおりに印刷されるか確認してください。

en: Print Line Numbers
ja: 行番号の印刷

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ja: この値が 0 の場合はドキュメントを印刷する時に行番号を挿入しません。それ以外の場合は gedit は行番号を印刷します。

en: Body Font for Printing
ja: 印刷時の本文に使用するフォント

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際の本文に使用するフォントを指定します。

en: Header Font for Printing
ja: 印刷時のヘッダーに使用するフォント

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
ja: ドキュメントを印刷する際のページヘッダーに使用するフォントを指定します。これは“ヘッダーの印刷”オプションが有効の場合のみ効果があります。

en: Line Number Font for Printing
ja: 印刷時の行番号に使用するフォント

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
ja: 印刷する際の行番号に使用するフォントを指定します。これは“行番号の印刷”オプションが 0 以外の場合のみ効果があります。

en: Margin Left
ja: 左マージン

en: The left margin, in millimeters.
ja: 左マージン (ミリメートル単位)

en: Margin Top
ja: 上マージン

en: The top margin, in millimeters.
ja: 上マージン (ミリメートル単位)

en: Margin Right
ja: 右マージン

en: The right margin, in millimeters.
ja: 右マージン (ミリメートル単位)

en: Margin Bottom
ja: 下マージン

en: The bottom margin, in millimeters.
ja: 下マージン (ミリメートル単位)

en: Candidate Encodings
ja: 文字エンコーディング

en: List of candidate encodings shown in the Character Encoding menu in the open/save file chooser. “CURRENT” represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used. The default value is the empty list, in which case gedit will choose good defaults depending on the country and language.
ja: 開く/保存のファイル選択ダイアログの文字エンコーディングメニューに表示されるエンコーディング候補のリストです。“CURRENT”は、現在使用しているロケールを表します。認識可能なエンコーディングのみ有効です。デフォルト値は空のリストです。この場合、gedit は、国や地域、言語に応じた最適なエンコーディング一覧を選択します。

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: List of active plugins.
ja: 利用可能なプラグインの一覧です。

en: Show the application’s version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Display list of possible values for the encoding option
ja: 利用可能なエンコーディングオプションの値一覧を表示する

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ja: 開くファイルで使用する文字エンコーディングを設定する

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
ja: すでに実行中の gedit で新しいトップレベルウィンドウを作成する

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ja: すでに実行中の gedit に新しいドキュメントを作成する

en: Open files and block process until files are closed
ja: ファイルを開き、閉じるまでブロックする処理を行う

en: Run gedit in standalone mode
ja: gedit をスタンドアローンモードで実行する

en: There was an error displaying the help.
ja: ヘルプを表示するときにエラーが発生しました。

en: %s: invalid encoding.
ja: %s: 指定したエンコーディングは不正です。

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存(_S)…

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと %ld 秒前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
ja: 保存しないと 1 分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと 1 分 %ld 秒前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと %ld 分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
ja: 保存しないと 1 時間前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと 1 時間 %d 分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと %d 時間前からの変更内容が完全に失われます。

en: Save changes to document “%s” before closing?
ja: ドキュメント“%s”の変更内容を閉じる前に保存しますか?

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: まだ保存していないドキュメントが %d 個あります。閉じる前に保存しますか?

en: S_elect the documents you want to save:
ja: 保存するドキュメントを選択してください(_E):

note: Secondary label
en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと変更内容が完全に失われます。

en: Loading file “%s”…
ja: ファイル“%s”を読み込み中…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ja[0]: %d 個のファイルを読み込み中…

en: The file “%s” is read-only.
ja: ファイル“%s”は読み取り専用です。

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ja: このファイルで上書きしてみますか?

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Save the file using compression?
ja: ファイルを保存するときに圧縮をかけますか?

en: Save the file as plain text?
ja: ファイルをプレーンテキストで保存しますか?

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
ja: ファイル“%s”は以前はプレーンテキストで保存されていましたが、今回は圧縮をかけて保存しました。

en: _Save Using Compression
ja: 圧縮をかけて保存(_S)

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
ja: ファイル“%s”は圧縮されていますが、プレーンテキストとして保存し直します。

en: _Save As Plain Text
ja: プレーンテキストで保存(_S)

en: Saving file “%s”…
ja: ファイル“%s”を保存中…

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Reverting the document “%s”…
ja: ドキュメント“%s”を戻しています…

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
ja: 変更部分を保存しないで、元のドキュメント“%s”に戻しますか?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: %ld 秒前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ja: 1 分前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 1 分 %ld 秒前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: %ld 分前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ja: 1 時間前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 1 時間 %d 分前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: %d 時間前に編集したドキュメントへの変更内容が完全に失われます。

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME desktop
ja: gedit は GNOME デスクトップ用に作成された小型軽量のテキストエディターです

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ja[0]: %d ヶ所で検索と置換を行いました

en: Found and replaced one occurrence
ja: 1 ヶ所で検索と置換を行いました

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: “%s” not found
ja: “%s”は見つかりませんでした

en: Untitled Document %d
ja: 無題のドキュメント %d

en: Tab Group %i
ja: 新しいタブグループ %i

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Automatically Detected
ja: 自動検出

en: Add or Remove…
ja: 追加と削除…

en: Current Locale (%s)
ja: 現在のロケール (%s)

en: %s (Current Locale)
ja: %s (現在のロケール)

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
ja: 本当に文字エンコーディング設定をリセットしますか?

note: Reset button
en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Move to a higher priority
ja: 優先度を上げる

en: Move to a lower priority
ja: 優先度を下げる

note: Common code between the different GeditFileChooser's.
en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Text Files
ja: すべてのテキストファイル

en: C_haracter Encoding:
ja: 文字エンコーディング(_H):

en: L_ine Ending:
ja: 改行文字(_I):

[ctx: window title]
note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window.
en: Open Files
ja: ファイルを開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Plain Text
ja: なし

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Could not find the file “%s”.
ja: ファイル“%s”が見つかりませんでした。

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 入力した場所が正しいか確認して再試行してください。

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Unable to handle “%s:” locations.
ja: 場所“%s:”を処理できません。

en: Unable to handle this location.
ja: この場所を処理できません。

en: The location of the file cannot be accessed.
ja: ファイルが格納されている場所にアクセスできません。

en: “%s” is a directory.
ja: “%s”はフォルダーです。

en: “%s” is not a valid location.
ja: “%s”は適切な場所ではありません

note: Translators: %s is a host name
en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ja: ホスト“%s”が見つかりませんでした。プロキシの設定が正しいか確認して再試行してください。

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: ホスト名が間違っています。入力した場所が正しいか確認して再試行してください。

en: “%s” is not a regular file.
ja: “%s”は通常のファイルではありません。

en: Connection timed out. Please try again.
ja: 接続がタイムアウトしました。再試行してください。

en: Unexpected error: %s
ja: 原因不明のエラー: %s

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
ja: ファイルが見つかりません。少し前に削除された可能性があります。

en: Could not revert the file “%s”.
ja: ファイル“%s”を元に戻せませんでした。

en: Ch_aracter Encoding:
ja: 文字エンコーディング(_A):

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ja: 強制的に編集する(_W)

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ja: リンクの数が制限され、この制限内に実際のファイルが見つかりませんでした。

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ja: そのファイルを開く権限がありません。

en: Unable to detect the character encoding.
ja: 文字エンコーディングを検出できません。

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ja: バイナリファイルを開こうとしていないか確認してください。

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ja: メニューから文字エンコーディングを選択して再試行してください。

en: There was a problem opening the file “%s”.
ja: ファイル“%s”を開くときにエラーが発生しました。

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
ja: 開いたファイルに不正な文字が含まれています。このファイルを編集し続けると、この文書が壊れてしまうかもしれません。

en: You can also choose another character encoding and try again.
ja: メニューから文字エンコーディングを選択して再試行してください。

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
ja: ファイル“%s”を文字エンコーディング“%s”で開けませんでした。

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ja: メニューから別の文字エンコーディングを選択して再試行してください。

en: Could not open the file “%s”.
ja: ファイル“%s”を開けませんでした。

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
ja: ファイル“%s”を文字エンコーディング“%s”で保存できませんでした。

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ja: そのドキュメントには、指定した文字エンコーディングで表せない文字が一つ以上含まれています。

en: S_ave Anyway
ja: とにかく保存する(_A)

en: D_on’t Save
ja: 保存しない(_O)

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file “%s” has been modified since reading it.
ja: ファイル“%s”は、読み込んだあとにアプリケーションの外部から内容が書き換えられました。

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: このファイルを保存すると、外部で変更した内容はすべて失われます。強制的に保存しますか?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所“%s:”へ書き込めません。入力した場所が正しいことを確認して再試行してください。

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: この場所へ書き込めません。入力した場所が正しいことを確認して再試行してください。

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所“%s”が間違っています。入力した場所が正しいことを確認して再試行してください。

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: そのファイルを保存するために必要な権限がありません。入力した場所が正しいか確認して再試行してください。

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ja: そのファイルを保存するのに十分な空き容量がありません。空き容量を増やしてから再試行してください。

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 読み取り専用のディスクにファイルを保存しようとしています。入力した場所が正しいか確認して再試行してください。

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ja: 同名のファイルが存在します。別の名前にしてください。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ja: 保存先のディスクには指定できるファイル名の長さに制限があります。もっと短いファイル名にしてください。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ja: 保存先のディスクにはファイルサイズの制限があります。小さいファイルを保存するか、この制限のないディスクに保存してください。

en: Could not save the file “%s”.
ja: ファイル“%s”を保存できませんでした。

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ja: エディターで使用するフォントを選択する場合は、このボタンをクリックしてください

en: _Use the system fixed width font (%s)
ja: システムの固定幅フォント (%s) を使用する(_U)

en: The selected color scheme cannot be installed: %s
ja: 指定したカラースキームをインストールできません: %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
ja: 指定したカラースキームをインストールできません。

en: Add Color Scheme
ja: カラースキームを追加

en: _Add Scheme
ja: スキームを追加(_A)

en: Color Scheme Files
ja: カラースキーム

en: Could not remove color scheme “%s”.
ja: カラースキーム“%s”を削除できませんでした。

en: Preparing…
ja: 準備中…

en: File: %s
ja: ファイル: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
ja: ページ %N / %Q

en: Rendering page %d of %d…
ja: %d / %d ページを描画中…

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Nothing
ja: なし

en: Find and Replace
ja: 検索と置換

note: Use spaces to leave padding proportional to the font size
en: OVR
ja:  [上書き]

en: INS
ja:  [挿入]

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ja[0]: エラーが発生したタブが %d 個あります

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ja: %2$s から %1$s に戻しています

en: Reverting %s
ja: %s に戻しています

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ja: %2$s から %1$s を読み込み中

en: Loading %s
ja: %s を読み込み中

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ja: %s を %s に保存中

en: Saving %s
ja: %s を保存中

en: Error opening file %s
ja: ファイル %s を開くときにエラーが発生しました

en: Error reverting file %s
ja: ファイル %s に戻すときにエラーが発生しました

en: Error saving file %s
ja: ファイル %s の保存中にエラーが発生しました

en: Name:
ja: 名前:

en: MIME Type:
ja: MIME 型:

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ja: %s の / (ルート)

en: _Display line numbers
ja: 行番号を表示する(_D)

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
ja: %d / %d

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
ja: 折り返しも検索する(_W)

note: create "Match as Regular Expression" menu item.
en: Match as _Regular Expression
ja: 正規表現でマッチさせる(_R)

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: String you want to search for
ja: 検索する文字列

en: Line you want to move the cursor to
ja: カーソルを移動する行を入力してください

en: Bracket match is out of range
ja: 対応する括弧は対象範囲から外れています

en: Bracket match not found
ja: 対応する括弧が見つかりません

en: Bracket match found on line: %d
ja: 対応する括弧が %d 行目に見つかりました

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ja:  (%d 行、%d 列)

en: Tab Width: %u
ja: タブ幅: %u

en: There are unsaved documents
ja: 保存していないドキュメントがあります

en: Change side panel page
ja: サイドパネルのページを変更する

en: Documents
ja: ドキュメントの一覧

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: Open a recently used file
ja: 最近使用したファイルを開きます

en: Move _Left
ja: 左へ移動(_L)

en: Move _Right
ja: 右へ移動(_R)

en: Move to New _Window
ja: 新しいウィンドウへ移動(_W)

en: Move to New Tab _Group
ja: 新しいタブグループへ移動(_G)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Automatic Indentation
ja: 自動インデント

en: Use Spaces
ja: スペースを使用

en: Display line numbers
ja: 行番号を表示する

en: Display right margin
ja: 右マージンを表示する

en: Highlight current line
ja: カーソル行を強調表示する

en: Text wrapping
ja: テキストを折り返す

en: _File
ja: ファイル(_F)

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
ja: 新規(_N)

en: Open _Recent
ja: 最近のファイルを開く(_R)

en: Reopen Closed _Tab
ja: 閉じたタブを開き直す(_T)

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: C_ut
ja: 切り取り(_U)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Overwrite _Mode
ja: 上書きモード(_M)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Side _Panel
ja: サイドパネル(_P)

en: _Bottom Panel
ja: ボトムパネル(_B)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Highlight Mode…
ja: ハイライトモード(_H)…

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Find and _Replace…
ja: 置換(_R)…

en: _Clear Highlight
ja: 強調表示のクリア(_C)

en: Go to _Line…
ja: 指定行へ移動(_L)…

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: _Save All
ja: すべて保存(_S)

en: _Close All
ja: すべて閉じる(_C)

en: _New Tab Group
ja: 新しいタブグループ(_N)

en: P_revious Tab Group
ja: 前のタブグループ(_R)

en: Nex_t Tab Group
ja: 次のタブグループ(_T)

en: _Previous Document
ja: 前のドキュメント(_P)

en: N_ext Document
ja: 次のドキュメント(_E)

en: _Move To New Window
ja: 新しいウィンドウへ移動(_M)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Text Editor
ja: テキストエディターについて(_A)

en: Save _All
ja: すべて保存(_A)

en: _Find and Replace…
ja: 置換(_F)…

en: _Go to Line…
ja: 指定行へ移動(_G)…

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: Character Encodings
ja: 文字エンコーディング

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: A_vailable Encodings
ja: 利用可能なエンコーディング(_V)

en: Cho_sen Encodings
ja: 選択済みエンコーディング(_S)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Encoding
ja: エンコーディング(_E)

en: Highlight Mode
ja: ハイライトモード

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Search highlight mode…
ja: ハイライトモードを検索します…

en: Preferences
ja: 設定

en: Display right _margin at column:
ja: 行の右マージンを表示する(_M):

en: Display _statusbar
ja: ステータスバーを表示する(_S)

en: Display _grid pattern
ja: マス目を表示する(_G)

en: Text Wrapping
ja: テキストの折り返し

en: Enable text _wrapping
ja: テキストの折り返しを有効にする(_W)

en: Do not _split words over two lines
ja: 単語を二行以上に分割しない(_S)

en: Highlighting
ja: 強調表示

en: Highlight current _line
ja: カーソルのある行を強調表示する(_L)

en: Highlight matching _brackets
ja: 対応するカッコを強調表示する(_B)

en: View
ja: 表示

en: Tab Stops
ja: タブ文字

en: _Tab width:
ja: タブの幅(_T):

en: Insert _spaces instead of tabs
ja: タブの代わりにスペースを挿入する(_S)

en: _Enable automatic indentation
ja: 自動インデントを有効にする(_E)

en: File Saving
ja: ファイルの保存

en: Create a _backup copy of files before saving
ja: 保存する前にバックアップを作成する(_B)

en: _Autosave files every
ja: ファイルを自動的に保存する間隔(_A):

en: _minutes
ja: 分ごと(_M)

en: Editor
ja: エディター

en: Font
ja: フォント

en: Editor _font:
ja: エディターのフォント(_F):

en: Pick the editor font
ja: エディターで使用するフォントを取得

en: Color Scheme
ja: カラースキーム

en: Install scheme
ja: スキームをインストールします

en: Install Scheme
ja: スキームをインストール

en: Uninstall scheme
ja: スキームをアンインストールします

en: Uninstall Scheme
ja: スキームをアンインストール

en: Font & Colors
ja: フォントと色

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Syntax Highlighting
ja: 強調表示

en: Print synta_x highlighting
ja: 強調表示を含めて印刷する(_X)

en: Line Numbers
ja: 行番号

en: Print line nu_mbers
ja: 行番号を印刷する(_M)

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ja: 行番号を付与する間隔(_N)

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ja: 行

en: Page header
ja: ページヘッダー

en: Print page _headers
ja: ページのヘッダーを印刷する(_H)

en: Fonts
ja: フォント

en: _Body:
ja: 本文(_B):

en: _Line numbers:
ja: 行番号(_L):

en: He_aders and footers:
ja: ヘッダーとフッター(_A):

en: _Restore Default Fonts
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: Show the previous page
ja: 前のページに戻ります

en: Show the next page
ja: 次のページに進みます

en: Current page (Alt+P)
ja: 現在のページです (Alt+P)

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
ja: /

en: Page total
ja: ページ数

en: The total number of pages in the document
ja: ドキュメントのページ数の合計です

en: Show multiple pages
ja: 複数のページを表示します

en: Zoom 1:1
ja: 拡大率を 1:1 にします

en: Zoom to fit the whole page
ja: ページ全体を表示します

en: Zoom the page in
ja: この文書を拡大します

en: Zoom the page out
ja: この文書を縮小します

en: Close print preview
ja: 印刷プレビューを閉じます

en: _Close Preview
ja: プレビューを閉じる(_C)

en: Page Preview
ja: ページのプレビュー

en: The preview of a page in the document to be printed
ja: 印刷するドキュメントのページをプレビューします

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

[ctx: label of the find button]
en: _Find
ja: 検索(_F)

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
ja: 検索する文字列(_I)

en: Replace _with
ja: 置換後の文字列(_W)

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: Match _entire word only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

en: Re_gular expression
ja: 正規表現(_G)

en: Search _backwards
ja: 先頭に向かって検索する(_B)

en: Wra_p around
ja: 折り返しも対象にする(_P)

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
ja: 新しいドキュメントをタブで開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ja: ドキュメントを開く

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
ja: ドキュメントを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
ja: 名前を付けてドキュメントを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
ja: すべてのドキュメントを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
ja: ドキュメントを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
ja: すべてのドキュメントを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
ja: 最近閉じたドキュメントを開き直す

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
ja: 次のドキュメントに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
ja: 前のドキュメントに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
ja: 指定位置のドキュメントに切り替える (1番目—9番目)

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
ja: ウィンドウとパネル

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
ja: 新しいドキュメントをウィンドウで開く

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
ja: 新しいタブグループを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
ja: サイドパネルを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
ja: ボトムパネルを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
ja: フルスクリーン表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ja: アプリケーションを終了する

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
ja: 検索と置換

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ja: 次の一致語句を探す

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ja: 前の一致語句を探す

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
ja: 強調表示をクリアする

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ja: 元に戻す / やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ja: 直前の操作を取り消す

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ja: 直前に取り消した操作をやり直す

[ctx: shortcut window]
en: Selection
ja: 選択

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
ja: すべてのテキストを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all text
ja: すべてのテキストの選択を解除する

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ja: コピー / 貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ja: 選択テキストをクリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ja: 選択テキストをクリップボードに切り取る

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ja: テキストをクリップボードから貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ja: 指定行へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the beginning of the current line
ja: 現在の行の先頭へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the end of the current line
ja: 現在の行の末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the beginning of the document
ja: ドキュメントの先頭へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to the end of the document
ja: ドキュメントの末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport up within the file
ja: 上へ移動する (カーソル位置はそのまま)

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport down within the file
ja: 下へ移動する (カーソル位置はそのまま)

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to end of file
ja: 末尾へ移動する (カーソル位置はそのまま)

[ctx: shortcut window]
en: Move viewport to beginning of file
ja: 先頭へ移動する (カーソル位置はそのまま)

[ctx: shortcut window]
en: Move to matching bracket
ja: 対応するカッコへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab group
ja: 前のタブグループへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab group
ja: 次のタブグループへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
ja: 挿入/上書きモードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle cursor visibility
ja: カーソルの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
ja: 現在行を削除する

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
ja: 現在行を上へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
ja: 現在行を下へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
ja: 現在の単語を左へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
ja: 現在の単語を右へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
ja: 大文字に変換する

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
ja: 小文字に変換する

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
ja: 大/小文字を変更する

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ja: カーソル位置の数字をインクリメントする

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ja: カーソル位置の数字をデクリメントする

[ctx: shortcut window]
en: Tools
ja: ツール

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
ja: スペルをチェックする

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
ja: ドキュメントを印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
ja: 補完ウィンドウを表示する

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

en: Close Document
ja: このドキュメントを閉じます

en: Create a new document
ja: 新しいドキュメントを作成します

en: New
ja: 新規

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save
ja: 保存

en: Hide panel
ja: このペインを隠します

en: Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンを解除します

en: Document Statistics
ja: ドキュメントの統計

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
ja: ドキュメントの単語数、行数、文字数を表示します。

en: _Document Statistics
ja: ドキュメントの統計情報(_D)

en: Document
ja: ドキュメント

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Lines
ja: 行

en: Words
ja: 単語の数

en: Characters (with spaces)
ja: 文字数 (スペース含む)

en: Characters (no spaces)
ja: 文字数 (スペースなし)

en: Bytes
ja: バイト

en: Build
ja: ビルド

en: Run “make” in the document directory
ja: ドキュメントのあるフォルダーで“make”を実行します

en: Open terminal here
ja: ここで端末を開く

en: Open a terminal in the document location
ja: ドキュメントのあるフォルダーで端末を開きます

en: Remove trailing spaces
ja: 末尾の空白を削除

en: Remove useless trailing spaces in your file
ja: ファイルの中にある不用な末尾の空白を取り除きます

en: Run command
ja: コマンドを実行

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ja: コマンドを実行した結果を新しいドキュメントとして取り込みます

en: Send to fpaste
ja: fpaste に送る

en: Paste selected text or current document to fpaste
ja: 選択したテキストまたは現在のドキュメントを fpaste に貼り付けます

en: External Tools
ja: 外部ツール

en: Execute external commands and shell scripts.
ja: 外部コマンドと Shell スクリプトを実行します。

en: Whether to use the system font
ja: システムフォントを使用するかどうか

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ja: もし true ならば、外部ツールはデスクトップ標準が monospace フォントであれば monospace (あるいは他の似たようなフォント) を使用します。

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
ja: Pango フォント名。例: “Sans 12”、“Monospace Bold 14”

en: Manage _External Tools…
ja: 外部ツールを管理(_E)…

en: External _Tools
ja: 外部ツール(_T)

en: Could not execute command: %s
ja: 次のコマンドを実行できませんでした: %s

en: You must be inside a word to run this command
ja: このコマンドを実行するために必要な語句を入力してください

en: Running tool:
ja: 実行したツール:

en: Done.
ja: 完了しました。

en: Exited
ja: 終了コード:

en: All languages
ja: すべての言語

en: All Languages
ja: すべての言語

en: New tool
ja: 新しいツール

en: This accelerator is already bound to %s
ja: すでにこのアクセラレータは %s に割り当てられています

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ja: (新しいアクセラレータを入力してください / [BS] キーで消去)

en: Type a new accelerator
ja: (新しいアクセラレータを入力してください)

en: Stopped.
ja: 停止しました。

en: Stop Tool
ja: ツールを停止します

en: Always available
ja: 常に利用する

en: All documents
ja: すべてのドキュメント

en: All documents except untitled ones
ja: 保存していないものを除くすべてのドキュメント

en: Local files only
ja: ローカルのファイルのみ

en: Remote files only
ja: リモートのファイルのみ

en: Untitled documents only
ja: 保存していないドキュメントのみ

en: Current document
ja: 編集中のドキュメント

en: Current selection
ja: 現在の選択範囲

en: Current selection (default to document)
ja: 現在の選択範囲 (デフォルトではドキュメントになります)

en: Current line
ja: カーソルがある行

en: Current word
ja: カーソルがある文字

en: Display in bottom pane
ja: ボトムペインに表示する

en: Create new document
ja: 新しいドキュメントを作成する

en: Append to current document
ja: 編集中のドキュメントに追加する

en: Replace current document
ja: 編集中のドキュメントを置き換える

en: Replace current selection
ja: 現在の選択範囲を置き換える

en: Insert at cursor position
ja: カーソルがある位置に挿入する

en: Manage External Tools
ja: 外部ツールを管理

en: Add a new tool
ja: 新しいツールを追加します

en: Add Tool
ja: ツールを追加

en: Remove selected tool
ja: 選択したツールを削除します

en: Remove Tool
ja: ツールを削除

en: Revert tool
ja: ツールの編集を元に戻します

en: Revert Tool
ja: ツールを元に戻す

en: Shortcut _key:
ja: ショートカットキー(_K):

en: _Save:
ja: 保存(_S):

en: _Input:
ja: 入力(_I):

en: _Output:
ja: 出力(_O):

en: _Applicability:
ja: 適用範囲(_A):

en: Tool Output
ja: ツールの出力

en: File Browser Panel
ja: ファイル参照パネル

en: Easy file access from the side panel.
ja: サイドパネルから簡単にファイルにアクセスできます。

en: Home
ja: ホーム

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: An error occurred while creating a new directory
ja: 新しいフォルダーの作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred while creating a new file
ja: 新しいファイルの作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred while renaming a file or directory
ja: ファイル名/フォルダー名の変更中にエラーが発生しました

en: An error occurred while deleting a file or directory
ja: ファイル/フォルダーの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ja: ファイル参照ペインの中でフォルダーを開くときにエラーが発生しました

en: An error occurred while setting a root directory
ja: ルートフォルダーの設定中にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading a directory
ja: フォルダーの読み込み中にエラーが発生しました

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。
    今すぐファイルを削除しますか?

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
ja: ファイル“%s”をゴミ箱へ移動できません。

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ja: 選択したファイルをゴミ箱へ移動できません。

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ja: 本当に“%s”を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ja: 本当に選択したファイルを完全に削除しますか?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ja: 削除すると、そのアイテムは完全に失われます。

en: (Empty)
ja: (空)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しい名前のファイルはフィルターの機能により表示されていないため、そのファイルを表示したい場合はフィルターの設定を調整してください

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
ja: 無題のファイル

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しいファイルはフィルターの機能により表示されていないため、そのファイルを表示したい場合はフィルターの設定を調整してください

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
ja: 無題のフォルダー

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ja: 新しいフォルダーはフィルターの機能により表示されていないため、そのフォルダーを表示したい場合はフィルターの設定を調整してください

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: No mount object for mounted volume: %s
ja: マウントしたボリュームには何もありません: %s

en: Could not open media: %s
ja: 次のメディアを開けませんでした: %s

en: Could not mount volume: %s
ja: 次のボリュームをマウントできませんでした: %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
ja: “%s”の読み込みエラー: そのようなフォルダーはありません

en: Open With Tree View
ja: ツリー表示で開く

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ja: ファイル参照プラグインを読み込んだときに、ブックマーク表示ではなくツリー表示で開きます

en: File Browser Root Directory
ja: ファイル参照ペインのルートフォルダー

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んで onload/tree_view が TRUE の場合のファイル参照ブラウザーのルートフォルダー

en: File Browser Virtual Root Directory
ja: ファイル参照ペインの仮想的なルートフォルダー

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んで onload/tree_view が TRUE の場合にファイル参照ブラウザーが参照する仮想的なルートフォルダーを指定します。この仮想フォルダーは必ず実際のルートよりも下層にあるフォルダーを指定してください。

en: Enable Restore of Remote Locations
ja: リモートの場所のリストアを可能にする

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ja: リモートの場所でのリストア機能を有効にするかどうかです。

en: Set Location to First Document
ja: 初めて開くドキュメントの場所を設定

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
ja: TRUE にすると、初めて開いたドキュメントがあるフォルダーで、ファイル参照プラグインがまだ使われたことがないディレクトリを表示します。(すなわち、この機能は一般的にコマンドラインからドキュメントを開く場合や Nautilus などからドキュメントを開く際に動作します。)

en: File Browser Filter Mode
ja: ファイル参照ペインのフィルター (モード)

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
ja: ファイル参照ペインでフィルターして表示しないファイルを指定します。指定可能な値: none (フィルターしない)、hide-hidden (隠しファイルをフィルターする)、hide-binary (バイナリファイルをフィルターする)

en: File Browser Filter Pattern
ja: ファイル参照ペインのフィルター (パターン)

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ja: ファイル参照ペインでフィルターするパターンです。これは filter_mode の先頭で機能します。

en: File Browser Binary Patterns
ja: ファイル参照ペインのバイナリパターン

en: The supplemental patterns to use when filtering binary files.
ja: バイナリファイルをフィルターするときに使用する補助的なパターンです。

en: _Set Root to Active Document
ja: ドキュメントのルートにする(_S)

en: _New Folder
ja: 新しいフォルダー(_N)

en: New F_ile
ja: 新しいファイル(_I)

en: _Rename…
ja: 名前を変更(_R)…

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_M)

en: Re_fresh View
ja: 表示を更新(_F)

en: _View Folder
ja: フォルダーを開く(_V)

en: _Open in Terminal
ja: この場所を端末で開く(_O)

en: _Filter
ja: フィルター(_F)

en: Show _Hidden
ja: 隠しファイル(_H)

en: Show _Binary
ja: バイナリ(_B)

en: Match Filename
ja: ファイル名にマッチ

en: History
ja: 履歴

en: Open history menu
ja: 履歴メニューを開きます

en: Modelines
ja: モードライン

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
ja: Emacs や Kate、Vim スタイルなモードラインの機能を gedit に提供します。

en: Command Color Text
ja: コマンドの色

en: The command color text
ja: コマンドの色

en: Error Color Text
ja: エラーの色

en: The error color text
ja: エラーの色

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it’s monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
ja: もし true ならば、端末はデスクトップ標準が monospace フォントであれば monospace (あるいは他の似たようなフォント) を使用します。

en: C_ommand color:
ja: コマンドの色(_O):

en: _Error color:
ja: エラーの色(_E):

en: Python Console
ja: Python コンソール

en: Interactive Python console standing in the bottom panel.
ja: ボトムパネルに対話式の Python コンソールを開きます。

en: Quick Highlight
ja: クイックハイライト

en: Highlights every occurrences of selected text.
ja: 選択した文字列と一致する部分を強調表示します。

en: Quick Open…
ja: クイックオープン…

en: Quick Open
ja: クイックオープン

en: Quickly open files.
ja: 素早くファイルを開きます。

en: Type to search…
ja: 検索ワードを入力…

en: Manage _Snippets…
ja: スニペットを管理(_S)…

note: Do the fancy completion dialog
en: Snippets
ja: コードスニペット

en: The archive “%s” could not be created
ja: アーカイブ“%s”を作成できませんでした

en: Target directory “%s” does not exist
ja: 対象のフォルダー“%s”は存在しません

en: Target directory “%s” is not a valid directory
ja: 対象のフォルダー“%s”は有効なフォルダーではありません

en: File “%s” does not exist
ja: ファイル“%s”は存在しません

en: File “%s” is not a valid snippets file
ja: ファイル“%s”は有効なスニペットファイルではありません

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
ja: インポートしたファイル“%s”は有効なスニペットファイルではありません

en: The archive “%s” could not be extracted
ja: アーカイブ“%s”を展開できませんでした

en: The following files could not be imported: %s
ja: 次のファイルをインポートできませんでした: %s

en: File “%s” is not a valid snippets archive
ja: ファイル“%s”は有効なスニペットアーカイブではありません

en: Snippets archive
ja: スニペットのアーカイブ

en: Add a new snippet…
ja: 新しいスニペットを追加…

en: Global
ja: 全般

en: Revert selected snippet
ja: 選択したスニペットを戻します

en: Delete selected snippet
ja: 選択したスニペットを削除します

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ja: これは [Tab] のトリガーとしては妥当ではありません。トリガーとして妥当な形式は、英数字 (_、:、. を含む) からなる文字列か、あるいは一文字の非英数字(例: {、[ など) のいずれかです。

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ja: スニペットを実行するために [Tab] キーを押下する前に入力する単語です

en: The following error occurred while importing: %s
ja: インポート中に次のエラーが発生しました: %s

en: Import successfully completed
ja: インポートが完了しました

en: Import snippets
ja: スニペットをインポートします

en: All supported archives
ja: サポートしている全アーカイブ

en: Gzip compressed archive
ja: Gzip 圧縮のアーカイブ

en: Bzip2 compressed archive
ja: Bzip2 圧縮のアーカイブ

en: Single snippets file
ja: 単一のファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: The following error occurred while exporting: %s
ja: スニペットの保存中にエラーが発生しました: %s

en: Export successfully completed
ja: 保存が完了しました

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ja: 選択した<b>システム</b>スニペットも一緒に保存しますか?

en: There are no snippets selected to be exported
ja: 保存するスニペットがありません

en: Export snippets
ja: スニペットを保存

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ja: (新しいショートカットを入力してください / [BS] キーで消去)

en: Type a new shortcut
ja: (新しいショートカットを入力してください)

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ja: Python コマンド (%s) の実行がタイムアウトしたので中止します

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ja: Python コマンド (%s) の実行に失敗しました: %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way.
ja: よく使用する文字列をすばやく挿入します。

en: Manage Snippets
ja: スニペットを管理

en: Create new snippet
ja: 新しいスニペットを作成します

en: Add Snippet
ja: スニペットを追加

en: Remove Snippet
ja: スニペットを削除

en: Import Snippets
ja: スニペットをインポート

en: Export selected snippets
ja: 選択したスニペットを保存します

en: Export Snippets
ja: スニペットを保存

en: Activation
ja: アクティベーション

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
ja: タブ(_T):

en: S_hortcut key:
ja: ショートカットキー(_H):

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ja: スニペットを実行するためのショートカットキーです

en: _Drop targets:
ja: 挿入する対象(_D):

en: S_ort…
ja: 並べ替え(_O)…

en: Sort
ja: 並べ替え

en: _Reverse order
ja: 逆順にする(_R)

en: R_emove duplicates
ja: 重複する部分を削除する(_E)

en: C_ase sensitive
ja: 大/小文字を区別する(_A)

en: S_tart at column:
ja: 開始行(_T):

en: _Sort
ja: 並べ替え(_S)

en: Sorts a document or selected text.
ja: ドキュメントまたは選択した文字列を並べ替えます。

en: _Check Spelling…
ja: スペルチェック(_C)…

en: Set _Language…
ja: 言語の設定(_L)…

en: _Highlight Misspelled Words
ja: スペルミスを強調表示(_H)

en: Highlight misspelled words
ja: スペルミスを強調表示する

en: Default setting for highlight misspelled words.
ja: スペルミスの強調表示をデフォルトの設定にします。

en: Configure spell plugin
ja: スペルプラグインの設定

en: Defaults for new documents
ja: 新しいドキュメントのデフォルト

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Checks the spelling of the current document.
ja: このドキュメントのスペルをチェックします。

en: In_sert Date and Time…
ja: 日付と時刻の挿入(_S)…

en: Available formats
ja: 利用可能な書式

en: Prompt Type
ja: プロンプト形式

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
ja: 毎回プロンプトからユーザーが書式を指定します。選択された書式か、カスタム書式で日付と時刻が挿入されます。

en: Selected Format
ja: 選択された書式

en: The selected format used when inserting the date/time.
ja: 日付/時刻を挿入する時の選択された書式を使用します。

en: Custom Format
ja: カスタム書式

en: The custom format used when inserting the date/time.
ja: 日付/時刻を挿入する時のカスタム書式にします。

en: Insert Date and Time
ja: 日付と時刻の挿入

en: Use the _selected format
ja: 次の書式を使用する(_S)

en: _Use custom format
ja: その他(_U)

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ja: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
ja: 2009-11-01 17:52:00

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: Configure date/time plugin
ja: 日付/時間プラグインの設定

en: When inserting date/time…
ja: 日付/時刻を挿入する時…

en: _Prompt for a format
ja: 書式を毎回指定する(_P)

en: Insert Date/Time
ja: 日付/時刻の挿入

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ja: カーソル位置に現在の日付と時刻を挿入します。
