gedit master - en to nds translation catalogue (225 entries)

en: Edit text files
nds: Textdateien bewarken

en: Text Editor
nds: Textbewarker

en: gedit Text Editor
nds: gedit textbewarker

en: Active plugins
nds: Aktive Plugins

en: Auto Save
nds: Vun alleen spiekern

en: Close _without Saving
nds: Sluten, _ohn to spiekern

en: Question
nds: Frage

en: _Description
nds: _Beschrieven

en: All Files
nds: All Dateien

en: gedit Preferences
nds: gedit Instellens

en: Editor
nds: Bewarker

en: File Saving
nds: Datei spiekern

en: Font
nds: Schriftart

en: Font & Colors
nds: Schriftart & Klöörs

en: Preferences
nds: Instellens

en: View
nds: Ansicht

en: _Add...
nds: _Hentofögen

en: _Autosave files every
nds: _Vun alleen spiekern all

en: _minutes
nds: _Minuuten

en: Replace
nds: Överschrieven

en: Find
nds: Finnen

en: Replace _All
nds: _Allens överschrieven

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: Replace All
nds: Allens överschrieven

en: Replace _with:
nds: Överschrieven _mit:

en: _Search for:
nds: _Söken nah:

en: About gedit
nds: Över gedit

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
nds: Dateien opmaken

en: Save As…
nds: Spiekern as...

en: _Revert
nds: _Umdreihn

en: Read Only
nds: Just lesen

en: Documents
nds: Dokumente

en: Central European
nds: Zentraleuropäisch

en: South European
nds: Südeuropäisch

en: Cyrillic
nds: Kyrillisch

en: Arabic
nds: Arabisch

en: Greek
nds: Griechisch

en: Hebrew Visual
nds: Hebräisch visuell

en: Hebrew
nds: Hebräisch

en: Turkish
nds: Türkisch

en: Nordic
nds: Nordisch

en: Celtic
nds: keltisch

en: Romanian
nds: Römisch

en: Armenian
nds: Armenisch

en: Chinese Traditional
nds: Chinesisch traditionell

en: Cyrillic/Russian
nds: Kyrillisch / Russisch

en: Japanese
nds: Japanisch

en: Korean
nds: Koreanisch

en: Chinese Simplified
nds: Chinesisch vereinfacht

en: Georgian
nds: Georgisch

en: Cyrillic/Ukrainian
nds: Kyrillisch / Ukrainisch

en: Vietnamese
nds: Vietnamesisch

en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Auto Detected
nds: Vun alleen rutkregen

en: Current Locale (%s)
nds: Aktuelle Sprak (%s)

en: Add or _Remove...
nds: Hentofögen or _Löschen

en: All Text Files
nds: All Textdateien

en: The file is too big.
nds: De Datei is too groot.

en: _Retry
nds: _Nohmal versöken

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
nds: Trotzdem b_ewarken

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
nds: Nich _bewarken

en: S_ave Anyway
nds: Trotzdem _spiekern

en: D_on't Save
nds: Nich _spiekern

en: Do you want to reload the file?
nds: Wullt je de Datei opfrischen?

en: _Reload
nds: _Opfrischen

en: Close document
nds: Dokument sluten

en: Empty
nds: Leer

en: _About
nds: _Över

en: File: %s
nds: Datei: %s

en: Fonts
nds: Schriftarten

en: of
nds: vun

en: Zoom 1:1
nds: Gröte 1:1

en: _Close Preview
nds: _Utblick sluten

en: Close print preview
nds: Druckutblick sluten

en: Page Preview
nds: Sietenutblick

en: Loading %s
nds: Lade %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
nds: Spieker %s to %s

en: Saving %s
nds: Spieker %s

en: Name:
nds: Naam:

note: Toplevel
en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Search
nds: _Sök

en: _Tools
nds: _Warktüüg

en: _Documents
nds: _Dokumente

en: _Help
nds: _Hölp

en: Create a new document
nds: Nejes Dokument erstellen

en: _Open...
nds: _Opmaken...

en: Open a file
nds: Datei opmaken

note: Edit menu
en: Pr_eferences
nds: _Instellens

en: Configure the application
nds: Programm instellen

note: Help menu
en: _Contents
nds: _Inholls

en: Open the gedit manual
nds: gedit Hannbook opmaken

en: About this application
nds: Över düsses Programm

en: Leave fullscreen mode
nds: Fullbill sluten

en: Save the current file
nds: Aktuelle Datei spiekern

en: Save _As...
nds: Spieker _as...

en: Save the current file with a different name
nds: Aktuelle datei mit ee'm annern Naam spiekern

en: Page Set_up...
nds: _Sieteninstellens...

en: Setup the page settings
nds: Sieteninstellens setten

en: Print Previe_w
nds: Druck_utblick

en: Print preview
nds: Druckutblick

en: _Print...
nds: _Drucken...

en: Cut the selection
nds: Utwahl utsnieden

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: Paste the clipboard
nds: In Twüschenavlag infögen

en: Delete the selected text
nds: Utwählten Text löschen

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: Select the entire document
nds: All Dokument markeren

note: Search menu
en: _Find...
nds: _Finnen...

en: Search for text
nds: Nah Text söken

en: _Replace...
nds: _Överschrieven...

note: Documents menu
en: _Save All
nds: Allens _spiekern

en: Save all open files
nds: All open dateien spiekern

en: _Close All
nds: Allens _sluten

en: Close all open files
nds: All open Dateien sluten

en: _Next Document
nds: _Nahstes Dokument

en: _Move to New Window
nds: _In nejes Finster verschuven

en: Quit the program
nds: Programm sluten

en: _Toolbar
nds: _Warktüügbalken

en: _Statusbar
nds: _Tostandbalken

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
nds: '%s' opmaken

en: Open a recently used file
nds: Een tolest opmaktes Dokument nej opmaken

en: Open
nds: Opmaken

en: Save
nds: Spiekern

en: Print
nds: Drucken

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
nds: '%s' aktiveren

en: _Download
nds: _Daalladen

en: Document Statistics
nds: Dokumentstatistiken

en: Document
nds: Dokument

en: Lines
nds: Reegen

en: Selection
nds: Utwahl

en: Words
nds: Wöör

en: _Update
nds: _Opfrischen

en: _Document Statistics
nds: _Dokumentstatistiken

en: Done.
nds: Doon.

en: All languages
nds: All Spraken

en: All Languages
nds: All Spraken

en: New tool
nds: Nejes Warktüüg

en: All documents
nds: All Dokumente

en: Create new document
nds: Nejes Dokument erstellen

en: Current document
nds: Aktuelles Dokument

en: Current line
nds: Aktuelle Reeg

en: Current selection
nds: Aktuelle Utwahl

en: Current selection (default to document)
nds: Aktuelle Utwahl (Dokumentstandard)

en: Current word
nds: Aktuelles Woord

en: Local files only
nds: Just lokale Dateien

en: Nothing
nds: Nix

en: _Edit:
nds: _Bewarken:

en: _Input:
nds: _Ingav:

en: _Output:
nds: _Utgav:

en: _Save:
nds: _Spiekern:

en: _Shortcut Key:
nds: _Koortsniedknopp:

en: _Tools:
nds: _Warktüüg:

en: Run command
nds: Order loopen laten

en: File System
nds: Dateisystem

en: _Open terminal here
nds: Hier Terminal _opmaken

en: File Browser
nds: Dateikieker

en: An error occurred
nds: Een Fehler is optreten

en: (Empty)
nds: (Leer)

en: file
nds: Datei

en: directory
nds: Verteeknis

en: Bookmarks
nds: Leseteken

en: _Move To Trash
nds: _In Papierkörv verschuven

en: _Delete
nds: _Löschen

en: Delete selected file or folder
nds: Utwählte Datei or Verteeknis löschen

en: Up
nds: Hoch

en: _New Folder
nds: _Nejes Verteeknis

en: Add new empty folder
nds: Nejes, leeres Verteeknis hentofögen

en: New F_ile
nds: Neje _Datei

en: Add new empty file
nds: Neje, leere Datei hentofögen

en: _Rename
nds: _Annern Naam geven

en: _Previous Location
nds: _Voriger Ort

en: _Next Location
nds: _Nahster Ort

en: Re_fresh View
nds: Ansicht _opfrischen

en: _View Folder
nds: _Verteeknis opwiesen

en: Show _Hidden
nds: _Verbargte opwiesen

en: All files
nds: All Dateien

en: S_ort...
nds: _Grupperen...

en: Sort
nds: Grupperen

en: _Sort
nds: _Grupperen

en: _More...
nds: _Mehr...

note: Ignore all
en: _Ignore All
nds: Alles _ignoreren

note: + Add to Dictionary
en: _Add
nds: _Hentofögen

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
nds: Unbekannt (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
nds: Standard

en: Set language
nds: Sprak setten

en: Languages
nds: Spraken

en: Set _Language...
nds: Sprak _setten...

en: <b>Language</b>
nds: <b>Sprak</b>

en: <b>word</b>
nds: <b>Woord</b>

en: Add w_ord
nds: W_oord hentofögen

en: Cha_nge
nds: _Ännern

en: Change A_ll
nds: Allens _ännern

en: Change _to:
nds: Ännern _in:

en: Check _Word
nds: Woord unnersöken

en: Language:
nds: Sprak:

en: _Ignore
nds: _Ignoreren

en: _Preview
nds: _Utblick

en: Above
nds: Över

en: Bold
nds: Dick

en: Border
nds: Kant

en: Height
nds: Höhe

en: Image
nds: Bill

en: Image map
nds: Billkoort

en: Image map area
nds: Billkoortrebeet

en: Image map name
nds: Billkoortnaam

en: Image source
nds: Billwell

en: Link color
nds: Verknüppenklöör

en: List item
nds: Listelement

en: Menu list
nds: Menülist

en: Name
nds: Naam

en: No URI
nds: Keene URI

en: Selected
nds: Utwählt

en: Size
nds: Gröte

en: Sound
nds: Ton

en: Source
nds: Well

en: Text color
nds: Textklöör

en: Title
nds: Titel

en: Value
nds: Wert

en: Width
nds: Brede

en: File input
nds: Dateiingav

en: self
nds: sülvst

en: Insert Date and Time
nds: Dag un Tied infögen

en: _Insert
nds: _Infögen
