gedit - en to eo translation catalogue (701 entries)

en: Edit text files
eo: Redakti tekstdosierojn

en: gedit is the official text editor of the GNOME desktop environment. While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a powerful general purpose text editor.
eo: Gedit estas la oficiala tekstredaktilo de la GNOME-labortablo. Gedit celas simplecon kaj facilecon, tamen estas forta ĝeneralcela tekstredaktilo.

en: Whether you are writing the next bestseller, programming an innovative application, or simply taking some quick notes, gedit will be a reliable tool to accomplish your task.
eo: Ĉu vi skribas la venontan furorlibron, aŭ programas elpenseman aplikaĵon, aŭ simple faras promptajn notojn, Gedit estos fidinda ilo por fari vian taskon.

en: Its flexible plugin system allows you to tailor the application to your needs and adapt it to your workflow.
eo: Ĝia fleksa kromprogramsistemo permesas al vi alĝustigi la aplikaĵon laŭ via deziro por via laborfluo.

en: Text Editor
eo: Tekstredaktilo

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: Text;Editor;Plaintext;Write;gedit;
eo: Teksto;Redaktilo;Plata teksto;Skribi;gedit;

en: New Window
eo: Nova fenestro

en: New Document
eo: Nova dokumento

en: Use Default Font
eo: Uzi implicitan tiparon

en: Whether to use the system’s default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
eo: Ĉu uzi la sisteman implicitan fikslarĝan tiparon por redakti tekston anstataŭ de tiparo specifa por Gedit? Se ĉi tiu agordaĵo estas malŝaltita, tiam la tiparo nomita en la agordo “Redaktila tiparo” estos uzata anstataŭ la sistema tiparo.

en: Editor Font
eo: Redaktil-tiparo

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
eo: Propra tiparo uzota en redakta areo. Nur efektiviĝos se la atributo “Uzi implicitan tiparon” estas malŝaltita.

en: Style Scheme
eo: Stila skemo

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
eo: La identigilo de stilo-skemo de GtkSourceView, kiu estas uzita por kolori la teksto.

en: Create Backup Copies
eo: Krei sekurajn kopiojn

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves.
eo: Ĉu Gedit metu la kursoron en la antaŭan lokon kiam ŝargante dosieron.

en: Autosave
eo: Aŭtomata konservado

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the “Autosave Interval” option.
eo: Ĉu gedit aŭtomate konservu modifitajn dosierojn post intertempo. Vi povas agordi la intertempon per la opcio “Aŭtomata konserva intertempo”.

en: Autosave Interval
eo: Konservi intertempa aŭtomate

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the “Autosave” option is turned on.
eo: Nombro da minutoj, post kiuj Gedit aŭtomate konservas modifitajn dosierojn. Ĉi tio efikas nur, se “aŭtokonservado” estas ŝaltita.

en: Maximum Number of Undo Actions
eo: Maksimuma nombro da malfaroj

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use “-1” for unlimited number of actions.
eo: Maksimuma nombro da agoj malfareblaj aŭ refareblaj de Gedit. Uzu “-1” por senlima nombro de agoj.

en: Line Wrapping Mode
eo: Linio-ĉirkaŭflua reĝimo

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
eo: Tio specifas kiel fluigi longajn liniojn en la redakta areo. Uzu “none” (neniu) por ne fluigi, “word” (vorto) por fluigi ĉe vortfinoj, kaj “char” (signo) por fluigi ĉe signofinoj. Notu ke la valoroj estas usklecodistingaj, do certigu ke ili aspektas precize kiel mencitaj ĉi tie.

en: Tab Size
eo: Tabgrando

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
eo: Tio specifas la nombron da spacetoj vidigotaj anstataŭ tab-signoj.

en: Insert spaces
eo: Enmeti spacetojn

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
eo: Ĉu Gedit enmetu spacetojn anstataŭ tabojn.

en: Automatic indent
eo: Aŭtomata deŝovo

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
eo: Ĉu Gedit ŝaltu aŭtomatan deŝovon.

en: Display Line Numbers
eo: Vidigi lininumerojn

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
eo: Ĉu Gedit montru lininumerojn en la redakta areo.

en: Highlight Current Line
eo: Emfazi la aktualan linion

en: Whether gedit should highlight the current line.
eo: Ĉu Gedit emfazu la aktualan linion.

en: Highlight Matching Brackets
eo: Emfazi parajn krampojn

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
eo: Ĉu Gedit emfazu parajn krampojn.

en: Display Right Margin
eo: Vidigi dekstran marĝenon

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
eo: Ĉu Gedit montru la dekstran marĝenon en la redakta areo.

en: Right Margin Position
eo: Pozicio de dekstra marĝeno

en: Specifies the position of the right margin.
eo: Specifas la lokon de la desktra marĝeno.

en: Display Overview Map
eo: Montri superrigardon

en: Whether gedit should display the overview map for the document.
eo: Ĉu Gedit montru la superrigardan mapon por la dokumento.

en: Smart Home End
eo: Inteligenta hejmofino

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use “disabled” to always move at the start/end of the line, “after” to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, “before” to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and “always” to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
eo: Specifas kiel la kursoro moviĝas kiam la HEJMEN- kaj FINEN-klavoj premiĝas. Uzu “DISABLED” (malŝaltita) por moviĝi ĉiam al la komenco/fino de la linio, “AFTER” (post) por moviĝi al la komenco/fino de la linio la unuan fojon la klavoj estas premitaj kaj al al komenco/fino de la teksto malatentante spacetojn la duan fojon, “BEFORE” (antaŭ) por moviĝi al la komenco/fino de la teksto antaŭ moviĝi al la komenco/fino de la linio, kaj “ALWAYS” (ĉiam) por moviĝi ĉiam al la komenco/fino de la teksto anstataŭ al la komenco/fino de la linio.

en: Restore Previous Cursor Position
eo: Restaŭri antaŭan pozicion de la kursoro

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
eo: Ĉu Gedit metu la kursoron en la antaŭan lokon kiam ŝargante dosieron.

en: Enable Syntax Highlighting
eo: Enŝalti sintaksan emfazon

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
eo: Ĉu Gedit ŝaltu sintaksan emfazon.

en: Enable Search Highlighting
eo: Enŝalti serĉan emfazon

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
eo: Ĉu Gedit emfazu ĉiujn okazojn de la serĉata teksto.

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
eo: Ĉu Gedit certigu ke dokumentoj ĉiam finas kun vosta linifino.

en: Toolbar is Visible
eo: Ilobreto estas videbla

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
eo: Ĉu la ilobreto estu videbla en redaktaj fenestroj.

en: Notebook Show Tabs Mode
eo: Montri-langetojn reĝimo de notlibro

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use “never” to never show the tabs, “always” to always show the tabs, and “auto” to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
eo: Specifas kiam montri la langetojn. Uzu “never” (neniam) por neniam montri lalangetojn, “always” (ĉiam) por ĉiam montri la langetojn, kaj “auto” (aŭtomata) por montri la langetojn nur se estas pli ol unu langeto. Notu ke la valoroj estas usklecodistingaj, do certigu ke ili aspektas precize kiel menciitaj ĉi tie.

en: Status Bar is Visible
eo: Statobreto estas videbla

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
eo: Ĉu la statobreto ĉe la malsupro de redaktaj fenestroj estu videbla.

en: Side panel is Visible
eo: Flanka panelo videblas

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
eo: Ĉu montri la flankan panelon maldekstre de la redakta fenestro.

en: Maximum Recent Files
eo: Maksimuma de lastaj dosieroj

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the “Recent Files” submenu.
eo: Specifas la maksimuman nombron da laste malfermitaj dosieroj kiu estos montri en la submenuo de “Lastaj dosieroj”.

en: Print Syntax Highlighting
eo: Presi sintaksan emfazon

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
eo: Ĉu Gedit presu sintaksan emfazon dum dokumentpresado.

en: Print Header
eo: Presi paĝokapon

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
eo: Ĉu Gedit enmetu dokumentan paĝokapon kiam presante dokumentojn.

en: Printing Line Wrapping Mode
eo: Ĉirkaŭflua reĝimo de presa linio

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use “none” for no wrapping, “word” for wrapping at word boundaries, and “char” for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
eo: Specifas kiel ĉirkaŭfluigi longajn liniojn dum presado. Uzu “none” (neniu) por neĉirkaŭfluigi, “word” (vorto) por ĉirkaŭfluigi ĉe vortlimoj, kaj “char” (signo) por ĉirkaŭfluigi ĉe unuopaj signolimoj. Notu ke la valoroj estas usklecodistingaj, do certigu ke ili aspektas precize kiel menciitaj ĉi tie.

en: Print Line Numbers
eo: Presi lininumerojn

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
eo: Se ĉi tiu valoro estas 0, neniu liniaj numeroj estos enmetita dum presado de dokumento. Se ne, Gedit presos liniajn numerojn ĉiu kelkaj linioj.

en: Body Font for Printing
eo: Korpa tiparo por presado

en: Specifies the font to use for a document’s body when printing documents.
eo: Specifas la tiparon uzi por la korpo de la dokumento presante dokumentojn.

en: Header Font for Printing
eo: Paĝokapa tiparo por presado

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the “Print Header” option is turned on.
eo: Specifas la tiparon uzi por paĝokapoj dum presado. Tio efikos nur se la opcio “Presi paĝokapon” estas ŝaltita.

en: Line Number Font for Printing
eo: Tiparo de lininumeroj dum presado

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the “Print Line Numbers” option is non-zero.
eo: Specifas la tiparon uzi por lininumeroj dum presado. Tio efikos nur se la atributo “Presi lininumerojn” ne estas nulo.

en: Margin Left
eo: Maldekstra marĝeno

en: Margin Top
eo: Supra marĝeno

en: Margin Right
eo: Dekstra marĝeno

en: Margin Bottom
eo: Suba marĝeno

en: Candidate Encodings
eo: Kandidataj kodoprezentoj

en: Active plugins
eo: Aktivaj kromprogramoj

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
eo: Listo de aktivaj kromprogramoj. Ĝi enhavas la “Lokon” de la aktivaj kromprogramoj. Vidu la dosieron .gedit-plugin por trovi la “Lokon” de specifa kromprogramo.

en: Show the application’s version
eo: Montri la version de la programo

en: Display list of possible values for the encoding option
eo: Vidigi liston de eblaj valoroj por la agordo kodoprezento

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
eo: Agordi la signan kodoprezenton esti uzota por malfermi la dosierojn listigitajn en la komandlinio

en: ENCODING
eo: KODOPREZENTO

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
eo: Krei novan supranivelan fenestron en ekzistanta ekzemplero de Gedit

en: Create a new document in an existing instance of gedit
eo: Krei novan dokumenton en ekzistanta ekzemplero de Gedit

en: Open files and block process until files are closed
eo: Malfermi dosierojn kaj bari procezadon ĝis dosieroj fermiĝis

en: Run gedit in standalone mode
eo: Ruligi Gedit-on en memstara reĝimo

en: [FILE…] [+LINE[:COLUMN]]
eo: [DOSIERO…] [+LINIO[:KOLUMNO]]

en: There was an error displaying the help.
eo: Okazis eraro dum vidigo de la helpo.

en: %s: invalid encoding.
eo: %s: nevalida kodoprezento.

en: Close _without Saving
eo: Fermi _sen konservado

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Save As…
eo: Konservi _kiel…

en: _Save
eo: Kon_servi

en: If you don’t save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
eo[0]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lasta %ld sekundo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj %ld sekundoj estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last minute will be permanently lost.
eo: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lasta minuto estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
eo[0]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj minuto kaj %ld sekundo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj minuto kaj %ld sekundoj estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
eo[0]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lasta %ld minuto estos daŭre perditaj.
eo[1]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj %ld minutoj estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last hour will be permanently lost.
eo: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lasta horo estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
eo[0]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj horo kaj %d minuto estos daŭre perditaj.
eo[1]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj horo kaj %d minutoj estos daŭre perditaj.

en: If you don’t save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don’t save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
eo[0]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lasta %d horo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Se vi ne konservas, ŝanĝoj el la lastaj %d horoj estos daŭre perditaj.

en: Changes to document “%s” will be permanently lost.
eo: Ŝanĝoj al dokumento “%s” estos daŭre perditaj.

en: Save changes to document “%s” before closing?
eo: Ĉu konservi ŝanĝojn de la dokumento “%s” antaŭ ol fermi?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
eo: Konservado estis malŝaltita de la sistema administranto.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj al %d dokumento estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj al %d dokumentoj estos daŭre perditaj.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
eo[0]: Estas %d dokumento kun nekonservitaj ŝanĝoj. Ĉu konservi ŝanĝojn antaŭ ol fermi?
eo[1]: Estas %d dokumentoj kun nekonservitaj ŝanĝoj. Ĉu konservi ŝanĝojn antaŭ ol fermi?

en: Docum_ents with unsaved changes:
eo: Dokum_entoj kun nekonservitaj ŝanĝoj:

en: S_elect the documents you want to save:
eo: _Elektu la dokumentojn kiujn vi volas konservi:

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
eo: Se vi ne konservas, ĉiuj viaj ŝanĝoj daŭre perdiĝos.

en: Loading file “%s”…
eo: Ŝargante dosieron “%s”…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
eo[0]: Ŝargante %d dosieron…
eo[1]: Ŝargante %d dosierojn…

[ctx: window title]
note: Translators: "Open" is the title of the file chooser window.
en: Open
eo: Malfermi

en: _Open
eo: _Malfermi

en: The file “%s” is read-only.
eo: La dosiero “%s” esta nurlega.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
eo: Ĉu vi volas provi anstataŭigi ĝin per tiu kiun vi estas konservante?

en: _Replace
eo: _Anstataŭigi

en: Save the file using compression?
eo: Ĉu konservi en densigita formo?

en: Save the file as plain text?
eo: Ĉu konservi la dosieron en plata teksta formo?

en: The file “%s” was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
eo: La dosiero “%s” antaŭe konserviĝis plate kaj nun estos konservita en densigita formo.

en: _Save Using Compression
eo: _Konservi en densigita formo

en: The file “%s” was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
eo: La dosiero “%s” antaŭe konserviĝis en densigita formo kaj nun konserviĝos plate.

en: _Save As Plain Text
eo: Kon_servi kiel plata teksto

en: Saving file “%s”…
eo: Konservante dosieron “%s”…

[ctx: window title]
note: Translators: "Save As" is the title of the file chooser window.
en: Save As
eo: Konservi kiel

en: No changes need to be saved
eo: Neniu konservenda ŝanĝo

en: Reverting the document “%s”…
eo: Malfarante la dokumenton “%s”…

en: Revert unsaved changes to document “%s”?
eo: Ĉu nuligi nekonservitajn ŝanĝojn en dokumento “%s”?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta %ld sekundo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lastaj %ld sekundoj estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
eo: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta minuto estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta minuto kaj %ld sekundo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lastaj minuto kaj %ld sekundoj estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta %ld minuto estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lastaj %ld minutoj estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
eo: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta horo estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj faritaj al la dokumento en la lasta horo kaj %d minuto estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj faritaj al la dokumento en la lasta horo kaj %d minutoj estos daŭre perditaj.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
eo[0]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lasta %d horo estos daŭre perditaj.
eo[1]: Ŝanĝoj faritaj en la dokumento dum la lastaj %d horoj estos daŭre perditaj.

en: _Revert
eo: _Malfari

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
eo: Gedit estas eta kaj malpeza teksta redaktilo por la labortablo GNOME

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
eo[0]: Trovis kaj anstataŭigis %d aperon
eo[1]: Trovis kaj anstataŭigis %d aperojn

en: Found and replaced one occurrence
eo: Trovis kaj anstataŭigis unu aperon

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: “%s” not found
eo: “%s” ne trovita

en: Untitled Document %d
eo: Sentitola dokumento %d

en: Tab Group %i
eo: Tab-grupo %i

en: Read-Only
eo: Nurlega

en: Automatically Detected
eo: Aŭtomate

en: Add or Remove…
eo: Aldoni aŭ forigi…

en: Current Locale (%s)
eo: Aktuala lokaĵaro (%s)

en: %s (Current Locale)
eo: %s (aktuala lokaĵaro)

en: Do you really want to reset the character encodings’ preferences?
eo: Ĉu vere reagordi la signaran kodoprezenton?

note: Reset button
en: _Reset
eo: _Reagordi

en: Add
eo: Aldoni

en: Remove
eo: Forigi

en: Move to a higher priority
eo: Prioritatigi

en: Move to a lower priority
eo: Malprioritatigi

en: All Files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: All Text Files
eo: Ĉiuj Tekstaj Dosieroj

en: Character Encoding:
eo: Signara kodoprezento:

en: Line Ending:
eo: Linifino:

en: Plain Text
eo: Plata teksto

en: _Retry
eo: _Reprovi

en: Could not find the file “%s”.
eo: Ne eblis trovi la dosieron “%s”.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Bonvolu kontroli ke vi tajpis korekte la lokon kaj provu denove.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Unable to handle “%s:” locations.
eo: Gedit ne povas trakti “%s:” lokojn.

en: Unable to handle this location.
eo: Gedit ne povas trakti ĉi tiun lokon.

en: The location of the file cannot be accessed.
eo: Ne eblas aliri la lokon de la dosiero.

en: “%s” is a directory.
eo: “%s” estas dosierujo.

en: “%s” is not a valid location.
eo: “%s” ne estas valida loko.

note: Translators: %s is a host name
en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
eo: Gastiga komputilo “%s” ne trovita. Bonvolu kontroli ke viaj prokurilaj agordoj estas korektaj kaj provu denove.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Nomo de gastiga komputila estis nevalida. Bonvole kontrolu ĉu vi korekte tajpis la lokon kaj provu denove.

en: “%s” is not a regular file.
eo: “%s” ne estas regula dosiero.

en: Connection timed out. Please try again.
eo: Konekto eltempiĝis. Bonvolu provu denove.

en: Unexpected error: %s
eo: Neatendita eraro: %s

en: Cannot find the requested file. Perhaps it has recently been deleted.
eo: Ne povas trovi la petitan dosieron. Eble ĝi estis forigita antaŭ nelonge.

en: Could not revert the file “%s”.
eo: Ne eblis malfari la dosieron “%s”.

en: Ch_aracter Encoding:
eo: Sign_ara kodoprezento:

en: The location “%s” is not currently reachable.
eo: La loko “%s” ĉimomente ne estas atingebla.

en: Your system is offline. Check your network.
eo: Via sistemo senretas. Kontrolu vian reton.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
eo: Redakti _malgraŭe

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
eo: La nombro da sekveblaj ligiloj havas limon kaj ne eblis trovi la dosieron ene de tiu limo.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
eo: Vi ne rajtas malfermi la dosieron.

en: Unable to detect the character encoding.
eo: Gedit ne eblis detekti la signaran kodoprezenton.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
eo: Bonvolu kontroli ke vi ne provas malfermi duuman dosieron.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
eo: Elektu signaran kodoprezenton el la menuo kaj provu denove.

en: There was a problem opening the file “%s”.
eo: Okazis problemo dum malfermo de la dosiero “%s”.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
eo: La dosiero, kiun vi malfermis, enhavas kelkajn nevalidajn signojn. Se vi daŭrigas redakti ĉi tiun dosieron, vi povus difektigi ĉi tiun dokumenton.

en: You can also choose another character encoding and try again.
eo: Vi povas ankaŭ elekti alian signan kodoprezenton kaj provu denove.

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
eo: Ne eblis malfermi la dosieron “%s” uzante signaran kodoprezenton “%s”.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
eo: Elekti alian signaran kodoprezenton el la menuo kaj provu denove.

en: Could not open the file “%s”.
eo: Ne eblis malfermi la dosieron “%s”.

en: Could not save the file “%s” using the “%s” character encoding.
eo: Ne eblas konservi la dosieron “%s” uzante la signaran kodoprezenton “%s”.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
eo: La dokumento enhavas unu aŭ plurajn signojn ne kodeblajn laŭ la specifita signara kodoprezento.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on’t Edit
eo: _Ne redakti

en: This file “%s” is already open in another window.
eo: Ĉi tiu dosiero “%s” jam estas malfermita en alia fenestro.

en: Do you want to edit it anyway?
eo: Ĉu vi tamen volas redakti ĝin?

en: S_ave Anyway
eo: K_onservi malgraŭe

en: D_on’t Save
eo: _Ne konservi

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file “%s” has been modified since reading it.
eo: La dosiero “%s” estis ŝanĝita ekde ĝi estis legita.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
eo: Se vi konservos ĝin, ĉiuj ŝanĝoj eble perdiĝos. Ĉu tamen konservi ĝin?

en: Could not create a backup file while saving “%s”
eo: Ne eblis krei sekurkopion dum konservado de “%s”

en: Could not create a temporary backup file while saving “%s”
eo: Ne eblis krei provizoran sekurkopion dum konservado de “%s”

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
eo: Ne povis sekurkopii malnovan version de la dosiero antaŭ ol konservi la novan. Vi povas malatenti ĉi tiun averton kaj tamen konservi la dosieron, sed se eraro okazos dum konservado, vi eble perdos la malnovan version de la dosiero. Ĉu tamen konservi?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: Cannot handle “%s:” locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Ne povas trakti “%s”: lokoj en skribreĝimo. Bonvolu kontroli ke vi tajpis korekte la lokon kaj provu denove.

en: Cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Ne povas trakti ĉi tiun lokon en skribreĝimo. Bonvolu kontroli ke vi tajpis korekte la lokon kaj provu denove.

en: “%s” is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: “%s” ne estas valida loko. Bv kontroli ke vi tajpis ĝuste la lokon kaj provu denove.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Vi ne havas bezonatajn permesojn por konservi la dosieron. Bv kontroli ke vi tajpis ĝuste la lokon kaj provu denove.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
eo: Ne estas sufiĉa diskospaco por konservi la dosieron. Bonvolu malokupi kelke da diskospaco kaj provu denove.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
eo: Vi provas konservi la dosieron al nurlega disko. Bonvolu kontroli ke vi korekte tajpis la lokon kaj provu denove.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
eo: Dosiero kun sama nomo jam ekzistas. Bonvolu uzi alian nomon.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
eo: La disko kie vi povas konservi la dosiero havas limigon pri la longo de dosiernomoj. Bonvolu uzi pli mallongan nomon.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
eo: La disko, al kiu vi provas konservi, havas limon pri la dosiera grando. Bonvolu malgrandigi la dosieron aŭ konservi ĝin al alia disko sen tia limigo.

en: Could not save the file “%s”.
eo: Ne eblis konservi la dosieron “%s”.

en: The file “%s” changed on disk.
eo: La dosiero “%s” estis ŝanĝiita sur disko.

en: Drop Changes and _Reload
eo: Forĵeti ŝanĝojn kaj _reŝargi

en: _Reload
eo: _Reŝargi

en: Some invalid chars have been detected while saving “%s”
eo: Kelkaj nevalidaj signoj estas detektitaj dum konservado de “%s”

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
eo: Se vi daŭrigas konservi tiun dosieron, vi povas difektigi la dosieron.  Ĉu tamen konservi?

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
eo: Klaku al tiu ĉi butono por elekti tiparon uzotan de la redaktilo

en: _Use the system fixed width font (%s)
eo: _Uzu la sisteman fikslarĝan tiparon (%s)

en: Directory “%s” could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
eo: Ne eblis krei dosierujon “%s”: g_mkdir_with_parents() malsukcesis: %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
eo: La elektita kolorskemo no povas instaliĝi.

en: Add Scheme
eo: Aldoni skemon

en: A_dd Scheme
eo: Al_doni skemon

en: Color Scheme Files
eo: Kolorskemaj dosieroj

en: Could not remove color scheme “%s”.
eo: No povis forigi kolorskemon “%s”.

en: Preparing…
eo: Preparante…

en: File: %s
eo: Dosiero: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
eo: Paĝo %N el %Q

en: Rendering page %d of %d…
eo: Bildigante paĝon %d de %d…

en: Page %d of %d
eo: Paĝo %d de %d

en: Nothing
eo: Nenio

en: Find and Replace
eo: Serĉi kaj anstataŭigi

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
eo[0]: Unu langeto havas erarojn
eo[1]: %d langetojn havas erarojn

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
eo: Malfaro de %s el %s

en: Reverting %s
eo: Malfarante %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
eo: Ŝargado de %s el %s

en: Loading %s
eo: Ŝargado de %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
eo: Konservado de %s al %s

en: Saving %s
eo: Konservado de %s

en: Error opening file %s
eo: Eraro dum malfermo de dosiero %s

en: Error reverting file %s
eo: Eraro dum malfaro de dosiero %s

en: Error saving file %s
eo: Eraro dum konservado de dosiero %s

en: Name:
eo: Nomo:

en: MIME Type:
eo: MIME-tipo:

en: Encoding:
eo: Kodoprezento:

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
eo: / en %s

en: Unix/Linux
eo: Unikso/Linukso

en: Mac OS Classic
eo: Mac-OS klasika

en: Windows
eo: Vindozo

en: _Display line numbers
eo: _Montri lininumerojn

note: Translators: the first %d is the position of the current search * occurrence, and the second %d is the total number of search * occurrences.
en: %d of %d
eo: %d de %d

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
eo: Ĉ_irkaŭfluo

note: create "Match as Regular Expression" menu item.
en: Match as _Regular Expression
eo: Kongrui kiel _regula esprimo

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
eo: Kongrui nur _plenan vorton

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
eo: _Uskleca kongruo

en: String you want to search for
eo: Ĉeno serĉota

en: Line you want to move the cursor to
eo: Linio al kiu movi la kursoron

en: Bracket match is out of range
eo: Krampa paro estas ekstervarieja

en: Bracket match not found
eo: Krampoparo ne troviĝis

en: Bracket match found on line: %d
eo: Krampoparo ne troviĝis en linio: %d

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
eo:   Lin %d, Kol %d

en: Tab Width: %u
eo: Tab-larĝo: %u

en: There are unsaved documents
eo: Ekzistas nekonservitaj dokumentoj

en: Change side panel page
eo: Ŝanĝi paĝon de flanka panelo

en: Documents
eo: Dokumentoj

en: Move _Left
eo: Movi _maldekstren

en: Move _Right
eo: Movi _dekstren

en: Move to New _Window
eo: Movi al nova _fenestro

en: Move to New Tab _Group
eo: Movi al nova tab-_grupo

en: _Close
eo: _Fermi

en: Automatic Indentation
eo: Aŭtomata deŝovo

en: Use Spaces
eo: Uzi spacetojn

en: Display line numbers
eo: Montri liniajn numerojn

en: Display right margin
eo: Montri dekstran marĝenon

en: Highlight current line
eo: Emfazi aktualan linion

en: Text wrapping
eo: Tekst-ĉirkaŭfluo

en: _File
eo: _Doserio

note: _New is the menu item under the File menu on OS X which creates a new empty document.
en: _New
eo: _Nova

en: Open _Recent
eo: Malfermi _lastatempan

en: Reopen Closed _Tab
eo: Remalfermi fermitan _langeton

en: Save _As…
eo: Konservi _kiel…

en: _New Window
eo: _Nova fenestro

en: _Print…
eo: _Presi…

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _Undo
eo: _Malfari

en: _Redo
eo: _Refari

en: C_ut
eo: _Eltondi

en: _Copy
eo: _Kopii

en: _Paste
eo: _Alglui

en: _Delete
eo: _Forigi

en: Overwrite _Mode
eo: _Anstataŭiga reĝimo

en: Select _All
eo: Elekti ĉi_on

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _View
eo: _Vidi

en: Side _Panel
eo: Flanka _panelo

en: _Bottom Panel
eo: _Malsupra panelo

en: _Fullscreen
eo: _Tutekrane

en: _Highlight Mode…
eo: _Emfaza reĝimo…

en: _Search
eo: _Serĉi

en: _Find…
eo: _Serĉi…

en: Find Ne_xt
eo: Serĉi se_kvan

en: Find Pre_vious
eo: Serĉi _antaŭan

en: Find and _Replace…
eo: Serĉi kaj _anstataŭigi…

en: _Clear Highlight
eo: _Forigi emfazon

en: Go to _Line…
eo: Iri al _linio…

en: _Tools
eo: _Iloj

en: _Documents
eo: _Dokumentoj

en: _Save All
eo: Konservi ĉiu_jn

en: _Close All
eo: _Fermi ĉiujn

en: _New Tab Group
eo: _Nova tab-grupo

en: P_revious Tab Group
eo: _Antaŭa tab-grupo

en: Nex_t Tab Group
eo: Sekva _tab-grupo

en: _Previous Document
eo: _Antaŭa dokumento

en: N_ext Document
eo: S_ekva dokumento

en: _Move To New Window
eo: _Movi al nova fenestro

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About Text Editor
eo: _Pri Tekstredaktilo

en: Save _All
eo: Konservi ĉiu_jn

en: _Find and Replace…
eo: _Serĉi kaj anstataŭigi…

en: _Go to Line…
eo: Iri al _Linio…

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: Character Encodings
eo: Signaraj kodoprezentoj

en: _Apply
eo: _Apliki

en: A_vailable Encodings
eo: _Disponeblaj kodoprezentoj

en: Cho_sen Encodings
eo: _Elektitaj kodoprezentoj

en: _Description
eo: _Priskribo

en: _Encoding
eo: Kodopr_ezento

en: Highlight Mode
eo: Emfaza reĝimo

en: _Select
eo: _Elekti

en: Search highlight mode…
eo: Serĉa emfaza reĝimo…

en: No results
eo: Neniu rezulto

en: Other _Documents…
eo: Aliaj _dokumentoj…

en: Open another file
eo: Malfermi alian dosieron

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Display right _margin at column:
eo: Montri dekstran _marĝenon ĉe kolumno:

en: Display _statusbar
eo: Montri _statobreton

en: Display _overview map
eo: Montri _superrigardan mapon

en: Display _grid pattern
eo: Montri _kradan grafikaĵon

en: Text Wrapping
eo: Tekst-ĉirkaŭfluo

en: Enable text _wrapping
eo: Enŝalti tekstan ĉirkaŭ_fluon

en: Do not _split words over two lines
eo: Ne _dividu vortojn trans du liniojn

en: Highlighting
eo: Emfazado

en: Highlight current _line
eo: Emfazi aktualan _linion

en: Highlight matching _brackets
eo: Emfazi parajn _krampojn

en: View
eo: Vido

en: Tab Stops
eo: Taboj

en: _Tab width:
eo: _Taba larĝo:

en: Insert _spaces instead of tabs
eo: Enmeti _spacetojn anstataŭ taboj

en: _Enable automatic indentation
eo: _Enŝalti aŭtomatan deŝovon

en: File Saving
eo: Konservado de dosiero

en: Create a _backup copy of files before saving
eo: Krei _sekuran kopion de dosieroj antaŭ konservo

en: _Autosave files every
eo: _Aŭtomate konservi dosierojn je ĉiu

en: _minutes
eo: _minutoj

en: Editor
eo: Redaktilo

en: Font
eo: Tiparo

en: Editor _font:
eo: Redaktila _tiparo:

en: Pick the editor font
eo: Elekti la redaktilan tiparon

en: Color Scheme
eo: Kolorara skemo

en: Install scheme
eo: Instali skemon

en: Install Scheme
eo: Instali skemon

en: Uninstall scheme
eo: Malinstali skemon

en: Uninstall Scheme
eo: Malinstali skemon

en: Font & Colors
eo: Tiparo kaj koloroj

en: Plugins
eo: Kromprogramoj

en: Syntax Highlighting
eo: Sintaksa Emfazo

en: Print synta_x highlighting
eo: Presi _sintaksan emfazon

en: Line Numbers
eo: Liniaj numeroj

en: Print line nu_mbers
eo: Presi lininu_merojn

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
eo: _Numeri je ĉiu

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
eo: linioj

en: Page header
eo: Paĝokapo

en: Print page _headers
eo: Presi paĝo_kapojn

en: Fonts
eo: Tiparoj

en: _Body:
eo: _Korpo:

en: _Line numbers:
eo: _Lininumeroj:

en: He_aders and footers:
eo: _Paĝaj kapoj kaj piedoj:

en: _Restore Default Fonts
eo: _Restaŭri defaŭltajn tiparojn

en: Show the previous page
eo: Montri antaŭan paĝon

en: Show the next page
eo: Montri sekvan paĝon

en: Current page (Alt+P)
eo: Aktuala paĝo (Alt+P)

note: the "of" from "1 of 19" in print preview
en: of
eo: de

en: Page total
eo: Paĝa totalo

en: The total number of pages in the document
eo: La totala nombro da paĝoj en la dokumento

en: Show multiple pages
eo: Vidigi plurajn paĝojn

en: Zoom 1:1
eo: Zomi je 1:1

en: Zoom to fit the whole page
eo: Zomi je tuta paĝo

en: Zoom the page in
eo: Zomi paĝon

en: Zoom the page out
eo: Malzomi paĝon

en: Close print preview
eo: Fermi aspekton de la presotaĵo

en: _Close Preview
eo: _Fermi antaŭrigardon

en: Page Preview
eo: Paĝa Aspekto

en: The preview of a page in the document to be printed
eo: La aspekto de paĝo en la dokumento presota

en: Replace _All
eo: Anstataŭigi ĉ_iujn

[ctx: label of the find button]
en: _Find
eo: _Serĉi

[ctx: label on the left of the GtkEntry containing text to search]
en: F_ind
eo: Serĉ_i

en: Replace _with
eo: Anstataŭigi _per

en: _Match case
eo: _Uskleca kongruo

en: Match _entire word only
eo: Kongrui nur _tutan vorton

en: Re_gular expression
eo: Re_gula esprimo

en: Search _backwards
eo: Serĉi _malantaŭen

en: Wra_p around
eo: Ĉ_irkaŭflui

[ctx: shortcut window]
en: Documents
eo: Dokumentoj

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a tab
eo: Krei novan dokumenton en langeto

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
eo: Malfermi dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Save the document
eo: Konservi la dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Save the document with a new filename
eo: Konservi la dosieron per nova dosiernomo

[ctx: shortcut window]
en: Save all the documents
eo: Konservi ĉiujn dokumentojn

[ctx: shortcut window]
en: Close the document
eo: Fermi la dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Close all the documents
eo: Fermi ĉiujn dokumentojn

[ctx: shortcut window]
en: Reopen the most recently closed document
eo: Remalfermi la plej freŝdate fermitan dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the next document
eo: Ŝanĝi al la sekva dokumento

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the previous document
eo: Ŝanĝi al la antaŭa dokumento

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the first — ninth document
eo: Ŝanĝi al la unua — naŭa dokumento

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Panels
eo: Fenestroj kaj paneloj

[ctx: shortcut window]
en: Create a new document in a window
eo: Krei novan dokumenton en fenestron

[ctx: shortcut window]
en: Create a new tab group
eo: Krei novan tab-grupon

[ctx: shortcut window]
en: Show side panel
eo: Montri flankan panelon

[ctx: shortcut window]
en: Show bottom panel
eo: Montri suban panelon

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen on / off
eo: Tutekranreĝimo ŝaltita / malŝaltita

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
eo: Ĉesigi la aplikaĵon

[ctx: shortcut window]
en: Find and Replace
eo: Serĉi kaj anstataŭigi

[ctx: shortcut window]
en: Find
eo: Serĉi

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
eo: Serĉi la sekvan kongruon

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
eo: Serĉi la antaŭan kongruon

[ctx: shortcut window]
en: Clear highlight
eo: Vakigi emfazon

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
eo: Malfari kaj refari

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
eo: Malfari antaŭan komandon

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
eo: Refari antaŭan komandon

[ctx: shortcut window]
en: Selection
eo: Elektaĵo

[ctx: shortcut window]
en: Select all text
eo: Elekti tutan tekston

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all text
eo: Malelekti tutan tekston

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
eo: Kopii kaj enmeti

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
eo: Kopii elektitan tekston al tondujo

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
eo: Eltondi elektitan tekston al tondujo

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
eo: Alglui tekston el tondujo

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
eo: Navigado

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
eo: Iri al linio

[ctx: shortcut window]
en: Move to matching bracket
eo: Movi al para krampo

[ctx: shortcut window]
en: Editing
eo: Redakti

[ctx: shortcut window]
en: Toggle insert / overwrite
eo: Baskuligi enmeto / superskribi

[ctx: shortcut window]
en: Delete current line
eo: Forigi nunan linion

[ctx: shortcut window]
en: Join selected lines
eo: Kunigi elektitajn liniojn

[ctx: shortcut window]
en: Move current line up
eo: Movi nunan linion supren

[ctx: shortcut window]
en: Move current line down
eo: Movi nunan linion suben

[ctx: shortcut window]
en: Move current word left
eo: Movi nunan vorton maldekstren

[ctx: shortcut window]
en: Move current word right
eo: Movi nunan vorton dekstren

[ctx: shortcut window]
en: Convert to uppercase
eo: Masujkligi

[ctx: shortcut window]
en: Convert to lowercase
eo: Minuskligi

[ctx: shortcut window]
en: Invert case
eo: Inverti usklecon

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
eo: Alkrementi numeron ĉe montrilo

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
eo: Dekrementi numeron ĉe montrilo

[ctx: shortcut window]
en: Tools
eo: Iloj

[ctx: shortcut window]
en: Check spelling
eo: Kontroli literumadon

[ctx: shortcut window]
en: Print the document
eo: Presi la dokumenton

[ctx: shortcut window]
en: Show completion window
eo: Montri kompletigan fenestron

en: Close Document
eo: Fermi dokumenton

en: Open a file
eo: Malfermi dosieron

en: Open
eo: Malfermi

en: Create a new document
eo: Krei novan dokumenton

en: New
eo: Nova

en: Save the current file
eo: Konservi la aktualan dosieron

en: Save
eo: Konservi

en: Hide panel
eo: Kaŝi panelon

en: Open a file dialog
eo: Malfermi dosieran dialogon

en: Leave Fullscreen
eo: Forlasi tutekranan reĝimon

en: Check update
eo: Kontroli aktualigon

en: Check for latest version of gedit
eo: Kontroli por plej freŝa versio de Gedit

en: There was an error displaying the URI.
eo: Eraro okazis vidigante URI-on.

en: _Download
eo: _Elŝuti

en: _Ignore Version
eo: _Ignori version

en: There is a new version of gedit
eo: Disponeblas nova versio de Gedit

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
eo: Vi povas elŝuti la novan version de Gedit per klako de la elŝutbutono aŭ ignori tiu versio kaj atendi novan

en: Version to Ignore
eo: Ignorata versio

note: This is releated to the next gedit version to be released
en: Version to ignore until a newer version is released.
eo: Ignorataj versioj ĝis pli nova versio eldoniĝas.

en: Document Statistics
eo: Statistikoj de dokumento

en: Report the number of words, lines and characters in a document.
eo: Raportas la nombron da vortoj, linioj kaj signoj en dokumento.

en: _Document Statistics
eo: _Statistikoj de dokumento

en: Document
eo: Dokumento

en: Selection
eo: Elektaĵo

en: Lines
eo: Linioj

en: Words
eo: Vortoj

en: Characters (with spaces)
eo: Signoj (kun spacetoj)

en: Characters (no spaces)
eo: Signoj (sen spacetoj)

en: Bytes
eo: Bajtoj

en: Build
eo: Konstrui

en: Run “make” in the document directory
eo: Lanĉi “make” en la dokumenta dosierujo

en: Open terminal here
eo: Malfermi terminalon ĉi tie

en: Open a terminal in the document location
eo: Malfermi terminalon en la dokumenta loko

en: Remove trailing spaces
eo: Forigi sekvantajn spacetojn

en: Remove useless trailing spaces in your file
eo: Forigi senutilajn sekvantajn spacetojn en via dosiero

en: Run command
eo: Ruligi komandon

en: Execute a custom command and put its output in a new document
eo: Plenumi propran komandon kaj meti ĝian eligon en novan dokumenton

en: Send to fpaste
eo: Sendi al fpaste

en: Paste selected text or current document to fpaste
eo: Alglui elektitan tekston aŭ nunan dokumenton al fpaste

en: External Tools
eo: Eksteraj iloj

en: Execute external commands and shell scripts.
eo: Plenumi eksterajn komandojn kaj ŝelajn skriptojn.

en: Whether to use the system font
eo: Ĉu uzi sistemtiparon

en: A Pango font name. Examples are “Sans 12” or “Monospace Bold 14”.
eo: Pango-tiparnomo. Ekzemploj estas “Sans 12” aŭ “Monospace Bold 14”.

en: Manage _External Tools…
eo: Mastrumi _eksterajn ilojn…

en: External _Tools
eo: Eksteraj _iloj

en: Could not execute command: %s
eo: Ne eblis ruli la jena komando: %s

en: You must be inside a word to run this command
eo: Vi devas esti en vorto por ruligi tiun komandon

en: Running tool:
eo: Rulanta ilo:

en: Done.
eo: Farita.

en: Exited
eo: Eliris

en: All languages
eo: Ĉiuj lingvoj

en: All Languages
eo: Ĉiuj lingvoj

en: New tool
eo: Nova ilo

en: This accelerator is already bound to %s
eo: Ĉi tiu plirapidigilo jam estas bindita al %s

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
eo: Tajpu novan plirapidigilon, aŭ premu retropaŝan klavon por vakigi

en: Type a new accelerator
eo: Tajpu novan plirapidigilo

en: Stopped.
eo: Haltita.

en: Stop Tool
eo: Haltigi ilon

en: Always available
eo: Ĉiam disponebla

en: All documents
eo: Ĉiuj dokumentoj

en: All documents except untitled ones
eo: Ĉiuj dokumentoj krom sentitolitaj

en: Local files only
eo: Nur lokaj dosieroj

en: Remote files only
eo: Nur mallokaj dosieroj

en: Untitled documents only
eo: Nur sentitolitaj dokumentoj

en: Current document
eo: Aktuala dokumento

en: Current selection
eo: Aktuala elektaĵo

en: Current selection (default to document)
eo: Aktuala elektaĵo (defaŭlto estu dokumento)

en: Current line
eo: Aktuala linio

en: Current word
eo: Aktuala vorto

en: Display in bottom pane
eo: Vidigi en malsupra fenestro

en: Create new document
eo: Krei novan dokumenton

en: Append to current document
eo: Aldoni al aktuala dokumento

en: Replace current document
eo: Anstataŭigi aktualan dokumenton

en: Replace current selection
eo: Anstataŭigi aktualan elekton

en: Insert at cursor position
eo: Enmeti ĉe kursora pozicio

en: Manage External Tools
eo: Mastrumi eksterajn ilojn

en: Add a new tool
eo: Aldoni novan ilon

en: Add Tool
eo: Aldoni ilon

en: Remove selected tool
eo: Forigi elektitan ilon

en: Remove Tool
eo: Forigi ilon

en: Revert tool
eo: Malfari ilon

en: Revert Tool
eo: Malfari ilon

en: Shortcut _key:
eo: Klavkombin_klavo:

en: _Save:
eo: _Konservi:

en: _Input:
eo: E_nigo:

en: _Output:
eo: E_ligo:

en: _Applicability:
eo: _Aplikebleco:

en: Tool Output
eo: Ila eligo

en: File Browser Panel
eo: Panelo de dosierfoliumo

en: Easy file access from the side panel
eo: Simpla dosieratingo de la flanka panelo

en: Home
eo: Hejmo

en: File System
eo: Dosiersistemo

en: File Browser
eo: Dosierfoliumilo

en: An error occurred while creating a new directory
eo: Eraro okazis kreante novan dosierujon

en: An error occurred while creating a new file
eo: Eraro okazis kreante novan dosieron

en: An error occurred while renaming a file or directory
eo: Eraro okazis alinomante dosieron aŭ dosierujon

en: An error occurred while deleting a file or directory
eo: Eraro okazis forigante dosieron aŭ dosierujon

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
eo: Eraro okazis dum malfermi dosierujon en la dosieradministrilo

en: An error occurred while setting a root directory
eo: Eraro okazis agordante bazan dosierujon

en: An error occurred while loading a directory
eo: Eraro okazis ŝargante dosierujon

en: An error occurred
eo: Eraro okazis

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
eo: Ne eblas movi dosieron al la rubejo; ĉu
    volas viŝi ĝin por ĉiam?

en: The file “%s” cannot be moved to the trash.
eo: La dosiero “%s” ne moveblas al la rubujo.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
eo: La elektitaj dosieroj ne povas moviĝi al la rubejo.

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
eo: Ĉu vi certe volas daŭre forigi “%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
eo: Ĉu vi certe volas daŭre forigi la elektitajn dosierojn?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
eo: Se vi forigas elementon, ĝi malaperos por ĉiam.

en: (Empty)
eo: (Malplena)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
eo: La alinomita dosiero estas elfiltrita. Necesas ŝanĝi la filtrajn agordojn por videbligi la dosieron

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: Untitled File
eo: Sentitola dosiero

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
eo: La nova dosiero ĉi-momente estas elfiltrita. Vi devas alĝustigi viajn filtrajn agordojn por videbligi la dosieron

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: Untitled Folder
eo: Sentitola dosierujo

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
eo: La nova dosiero estas elfiltrita. Necesas ŝanĝi la filtrajn agordojn por videbligi la dosieron

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: No mount object for mounted volume: %s
eo: Mankas munta objekto por muntita portilo: %s

en: Could not open media: %s
eo: Ne eblis malfermi datumportilon: %s

en: Could not mount volume: %s
eo: Ne eblis munti datumportilon: %s

en: Error when loading “%s”: No such directory
eo: Eraro okazis ŝargante “%s”: Neniu tia dosierujo

en: Open With Tree View
eo: Malfermi per arba rigardo

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
eo: Malfermi la arban rigardon kiam la dosierfoliumila kromprogramo estas ŝargata anstataŭ ol la legosignan rigardon

en: File Browser Root Directory
eo: Dosierfoliumila baza dosierujo

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
eo: La dosierfoliumila baza dosierujo uzata por ŝargi la dosierfoliumilan kromprogramon kaj onload/tree_view estas VERA.

en: File Browser Virtual Root Directory
eo: Dosierfoliumila virtuala baza dosierujo

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
eo: La dosierfoliumila virtuala radikdosierujo uzata por ŝargi la dosierfoliumilan kromprogramon kiam onload/tree_view estas VERA. La virtuala radikoĉiam estu sube de la efektiva tutsistema radikdosierujo.

en: Enable Restore of Remote Locations
eo: Enŝalti restarigon de foraj lokoj

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
eo: Agordas ĉu ŝalti restarigon de foraj lokoj.

en: Set Location to First Document
eo: Agordi lokon al unua dokumento

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn’t been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
eo: Se VERA la dosierfoliumila kromprogramo vidos la dosierujon de la unua malfermita dokumento supozante ke la dosierfoliumilo ankoraŭ ne estis uzata. (Do ĉi tio ĝenerale aplikas al la malfermado de dokumento de la komandlinio aŭ la malfermado de ĝi per Naŭtilo ktp.)

en: File Browser Filter Mode
eo: Dosierfoliumila filtra reĝimo

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
eo: Ĉi tiu valoro determinas kiaj dosieroj estos filtrataj el la dosierfoliumilo. Validaj valoroj estas: none (filtri nenion), hidden (filtri kaŝitajn dosierojn) kaj hidden-binary (filtri ambaŭ kaŝitajn kaj duumajn dosierojn).

en: File Browser Filter Pattern
eo: Dosierfoliumila filtra ŝablono

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
eo: La filtra ŝablono per kiu la dosierfoliumilo filtras. Ĉi tiu filtro funkcias supre de la filtra _reĝimo.

en: File Browser Binary Patterns
eo: Dosierfoliumilaj duumaj ŝablonoj

en: _Set Root to Active Document
eo: Agordi _radikon al aktiva dokumento

en: _New Folder
eo: _Nova dosierujo

en: New F_ile
eo: Nova dos_iero

en: _Rename…
eo: _Alinomi…

en: _Move to Trash
eo: _Movi rubujen

en: Re_fresh View
eo: _Refreŝigi rigardon

en: _View Folder
eo: _Vidi Dosierujon

en: _Open in Terminal
eo: _Malfermi en terminalo

en: _Filter
eo: _Filtriloj

en: Show _Hidden
eo: Montri _kaŝitajn

en: Show _Binary
eo: Montri _binarajn

en: Match Filename
eo: Dosiernomo kongruas

en: History
eo: Historio

en: Open history menu
eo: Malfermi historian menuon

en: Modelines
eo: Modlinioj

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
eo: Emacs, Kate kaj Vim-stila liniaj de reĝimo estas subtenita por Gedit.

en: Command Color Text
eo: Komanda tekstkoloro

en: The command color text
eo: Komanda tekstkoloro

en: Error Color Text
eo: Eraro kolor-teksto

en: The error color text
eo: Erarkoloro

en: C_ommand color:
eo: K_omanda koloro:

en: _Error color:
eo: _Erarkoloro:

en: Python Console
eo: Konzolo de pitono

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
eo: Interaga pitona konzolo situata en la malsupra panelo

en: Quick Highlight
eo: Rapida emfazo

en: Highlights every occurrences of selected text.
eo: Emfazas ĉiun okazon de la elektita teksto.

en: Quick Open…
eo: Rapide malfermi…

en: Quick Open
eo: Rapide malfermi

en: Quickly open files
eo: Rapide malfermi dosierojn

en: Type to search…
eo: Tajpi por serĉi…

en: Manage _Snippets…
eo: Mastrumi _fragmentojn…

note: Do the fancy completion dialog
en: Snippets
eo: Fragmentoj

en: The archive “%s” could not be created
eo: Ne eblis krei la arĥivon “%s”

en: Target directory “%s” does not exist
eo: Celdosierujo “%s” ne ekzistas

en: Target directory “%s” is not a valid directory
eo: Celdosierujo “%s” ne estas valida dosierujo

en: File “%s” does not exist
eo: Dosiero “%s” ne ekzistas

en: File “%s” is not a valid snippets file
eo: Dosiero “%s” ne estas valida fragmentdosiero

en: Imported file “%s” is not a valid snippets file
eo: Enportita dosiero “%s” ne estas valida fragmentdosiero

en: The archive “%s” could not be extracted
eo: Ne eblis elpaki la arĥivon “%s”

en: The following files could not be imported: %s
eo: La jenaj dosieroj ne povis enportiĝi: %s

en: File “%s” is not a valid snippets archive
eo: Dosiero “%s” ne estas valida fragmentarkivo

en: Snippets archive
eo: Fragmentarkivo

en: Add a new snippet…
eo: Aldoni novan fragmenton…

en: Global
eo: Ĝenerala

en: Revert selected snippet
eo: Malfari elektitan fragmenton

en: Delete selected snippet
eo: Forigi elektitan fragmenton

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
eo: Ĉi tio ne estas valida taba ekagilo. Ekagiloj povas enhavi aŭ literciferajn signojn (aŭ _, :, kaj .) aŭ solan (neliterciferan) signon kiel {, [, ktp.

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
eo: Unuopa vorto por aktivigi la fragmenton post premi la taban klavon

en: The following error occurred while importing: %s
eo: La jena eraro okazis dum enporto de: %s

en: Import successfully completed
eo: Sukcese finis enporti

en: Import snippets
eo: Enporti fragmentojn

en: All supported archives
eo: Ĉiuj subtenitaj arkivoj

en: Gzip compressed archive
eo: Densigita Gzip-arkivo

en: Bzip2 compressed archive
eo: Densigita Bzip2-arkivo

en: Single snippets file
eo: Dosiero de unuopaj fragmentoj

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: The following error occurred while exporting: %s
eo: La jena eraro okazis dum elporti: %s

en: Export successfully completed
eo: Sukcese finis elporti

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
eo: Ĉu vi volas inkluzivi la elektitajn <b>sistemajn</b> fragmentojn en via elporto?

en: There are no snippets selected to be exported
eo: No estas fragmentoj elektitaj por elporto

en: Export snippets
eo: Elporti fragmentojn

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
eo: Entajpu novan klavkombinon, aŭ premu retropaŝan klavon por vakigi

en: Type a new shortcut
eo: Entajpu novan klavkombinon

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
eo: Plenumo de la piton-komando (%s) superas la maksimuman daŭron; ĝi estis ĉesigita.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
eo: Plenumo de la piton-komando (%s) malsukcesis: %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
eo: Enmeti oftajn tekstfragmentojn rapidmaniere

en: Manage Snippets
eo: Mastrumi fragmentojn

en: Create new snippet
eo: Krei novan fragmenton

en: Add Snippet
eo: Aldoni fragmentojn

en: Remove Snippet
eo: Forigi fragmentojn

en: Import Snippets
eo: Enporti fragmentojn

en: Export selected snippets
eo: Elporti elektitajn fragmentojn

en: Export Snippets
eo: Elporti fragmentojn

en: Activation
eo: Aktivigo

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
eo: _Taba ekigilo:

en: S_hortcut key:
eo: _Klavkombino:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
eo: Klavkombino por aktivigi la fragmenton

en: _Drop targets:
eo: _Forigendaj celoj:

en: S_ort…
eo: _Ordigi…

en: Sort
eo: Ordigi

en: _Reverse order
eo: _Inversigita ordo

en: R_emove duplicates
eo: _Forigi duoblojn

en: C_ase sensitive
eo: _Usklecodistinge

en: S_tart at column:
eo: _Komenci en kolumno:

en: _Sort
eo: _Ordigi

en: Sorts a document or selected text.
eo: Ordigas dokumenton aŭ elektitan tekston.

en: _Check Spelling…
eo: _Kontroli literumadon…

en: Set _Language…
eo: Agordi _lingvon…

en: _Highlight Misspelled Words
eo: _Emfazi misliterumitajn vortojn

en: Highlight misspelled words
eo: Emfazi misliterumitajn vortojn

en: Configure spell plugin
eo: Agordi literuman kromprogramon

en: Spell Checker
eo: Literumilo

en: Checks the spelling of the current document.
eo: Kontrolas literumadon de la aktuala dokumento.

en: In_sert Date and Time…
eo: E_nmeti daton kaj horon…

en: Available formats
eo: Disponeblaj formoj

en: Prompt Type
eo: Invittipo

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
eo: Se la uzanto estu petita elekti formon aŭ ĉu la elektita aŭ propra formon estu uzota.

en: Selected Format
eo: Elektita formo

en: The selected format used when inserting the date/time.
eo: La elektita formo uzata dum enmeto de dato/horo.

en: Custom Format
eo: Propra formo

en: The custom format used when inserting the date/time.
eo: La propra formo uzita dum enmeto de dato/horo.

en: Insert Date and Time
eo: Enmeti daton kaj horon

en: Use the _selected format
eo: Uzi la _elektitan formon

en: _Use custom format
eo: _Uzi propran formon

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
eo: %Y-%m-%d %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
eo: 2009-11-01 17:52:00

en: _Insert
eo: _Enmeti

en: Configure date/time plugin
eo: Agordi dato/horo-kromprogramon

en: When inserting date/time…
eo: Kiam enmetante daton/horon…

en: _Prompt for a format
eo: _Peti formon

en: Insert Date/Time
eo: Enmeti Daton/Horon

en: Inserts current date and time at the cursor position.
eo: Enmetas aktualan daton kaj horon ĉe kursora pozicio.
