gedit 2.12 - en to rw translation catalogue (196 entries)

en: Source
rw: Inkomoko

en: Text Editor
rw: Umuhinduzi w'inyandiko

en: Background Color
rw: Ibara rya mbuganyuma

en: Text Color
rw: Ibara y'inyandiko

en: Replace
rw: Gusimbura

en: Find
rw: Gushaka

en: Enabled
rw: Bikora

en: Elements
rw: Ibintu

en: Bold
rw: Bitsindagiye

en: Editor
rw: Muhinduzi

en: Italic
rw: Biberamye

en: Preferences
rw: Ibyahisemo

en: Strikethrough
rw: Icishamokarongo

en: Underline
rw: Gucaho umurongo

en: View
rw: Igaragaza

en: Goto Line
rw: Gya kumurongo

en: Fonts
rw: Imyandikire

en: General
rw: Rusange

en: Page Setup
rw: Iboneza ry'ipaji

en: lines
rw: Imirongo

en: Replace All
rw: Hindura byose

en: Unicode
rw: Inikode

en: Western
rw: By'iburengerazuba

en: Central European
rw: Uburayi bwo hagati

en: Baltic
rw: Igibalitiki

en: Cyrillic
rw: Nyasilike

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Turkish
rw: Igituruki

en: Romanian
rw: Nyarumeniya

en: Armenian
rw: Nyarumeniya

en: Chinese Traditional
rw: Igishinwa Karande

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Korean
rw: Ikinyakoreya

en: Chinese Simplified
rw: Igishinwa cyoroheje

en: Georgian
rw: Ikinyageworugiya

en: Vietnamese
rw: Ikinyaviyetinamu

en: Thai
rw: Tayi

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: All Files
rw: Amadosiye yose

en: Open File...
rw: Fungura Idosiye...

en: Name:
rw: Izina:

en: Encoding:
rw: Imisobekere:

en: Read Only
rw: Gusoma gusa

en: Normal
rw: Bisanzwe

en: Print
rw: Gucapa

en: Lines
rw: Imirongo

en: Close
rw: Gufunga

en: Copy
rw: Gukoporora

en: Cut
rw: Gukata

en: Delete
rw: Gusiba

en: Find Previous
rw: Shaka ibibanjirije

en: New
rw: Gishya

en: Open
rw: Gufungura

en: Paste
rw: Komeka

en: Print Preview
rw: Igaragazambere ryo Gucapa

en: Quit
rw: Kuvamo

en: Redo
rw: Isubiramo

en: Revert
rw: Kugaruza

en: Save
rw: Kubika

en: Save As
rw: Kubika nka

en: Search for text
rw: Gushakisha k'umwandiko

en: Select All
rw: Guhitamo Byose

en: Undo
rw: Isubiranyuma

en: Document Statistics
rw: Imibarefatizo y'inyandiko

en: Bytes
rw: Bayite

en: Update
rw: Kuvugurura

en: Words
rw: Amagambo

en: User name
rw: Izina-nkoresha

en: Stopped
rw: Kyahagariswe

en: Done
rw: Byakozwe

en: Failed
rw: Byanze

en: Sort
rw: Ishungura

en: (no suggested words)
rw: (Nta jambo yatanzwe)

en: Check Spelling
rw: Genzura imyandikire

en: Suggestions
rw: ibyifuzo

en: (correct spelling)
rw: (Ivuganyugutia nyayo)

en: Afrikaans
rw: Nyafurikansi

en: Amharic
rw: Ikinyamarike

en: Azerbaijani
rw: Ikinyazeribayijani

en: Belarusian
rw: Ikibelarusiya

en: Bulgarian
rw: Nyabuligariya

en: Breton
rw: Ikinyabureto

en: Catalan
rw: Nyakatara

en: Czech
rw: Ceke

en: Welsh
rw: Ikigaruwa

en: Danish
rw: Ikidanwa

en: German (Austria)
rw: Ikidage (Ositiriya)

en: German (Germany)
rw: Ikidage (Ubudage)

en: Esperanto
rw: Icyesiperanto

en: Spanish
rw: Icyesipanyoro

en: Estonian
rw: Ikinyesitoniya

en: Persian
rw: Ikinyaperisi

en: Finnish
rw: Ikinyafinirande

en: Faroese
rw: Igifarowe

en: French (France)
rw: Igifaransa (Ubufaransa)

en: Irish
rw: Icyirirande

en: Gallegan
rw: Ikigalegani

en: Hindi
rw: Igihindi

en: Croatian
rw: Nyakorowatiya

en: Upper Sorbian
rw: Ikinyasorubiya cyo hejuru

en: Hungarian
rw: Nyahongiriya

en: Indonesian
rw: Nya-indonesiya

en: Icelandic
rw: Nya-isilande

en: Italian
rw: Igitariyani

en: Kurdish
rw: Igikurudishi

en: Latin
rw: Ikiratini

en: Lithuanian
rw: Ikirituwaniya

en: Latvian
rw: Nyarativiya

en: Malagasy
rw: Ikimaragasi

en: Maori
rw: Ikimawori

en: Macedonian
rw: Nyamasedoniya

en: Mongolian
rw: Nyamongoliya

en: Malay
rw: Ikimalayi

en: Maltese
rw: Ikinyamalite

en: Dutch
rw: Igihorandi

en: Norwegian Nynorsk
rw: Ikinyanoruveji nayinorusiki

en: Norwegian
rw: Ikinyanoruveji

en: Polish
rw: Igiporonye

en: Portuguese (Portugal)
rw: Igiporitigari (Poritigari)

en: Quechua
rw: Igikwecuwa

en: Russian
rw: Ikirusi

en: Kinyarwanda
rw: Ikinyarwanda

en: Sardinian
rw: Igisaridiniyani

en: Slovak
rw: Igisilovake

en: Slovenian
rw: Ikinyasiloveniya

en: Swedish
rw: Igisuwedi

en: Swahili
rw: Igiswahiri

en: Tamil
rw: Tamili

en: Tetum
rw: Igitetumu

en: Tswana
rw: Igitswana

en: Ukrainian
rw: Nyaukerene

en: Uzbek
rw: Icyuzubeka

en: Walloon
rw: Ikiwaluni

en: Yiddish
rw: Ikiyidishi

en: Zulu
rw: Ikizulu

en: Default
rw: Mburabuzi

en: Languages
rw: Indimi

en: Language:
rw: Ururimi:

en: Abbreviation
rw: Impine

en: Above
rw: Hejuru

en: Align
rw: Itunganya

en: Anchor
rw: Agafashi

en: Array
rw: Imbonerahamwe

en: Background color
rw: Ibara rya mbuganyuma

en: Behavior
rw: imyitwarire

en: Border
rw: Imbibi

en: Box
rw: Agasanduku

en: Center
rw: Hagati

en: Columns
rw: Inkingi

en: Comment
rw: Icyo wongeraho

en: Content type
rw: Ubwoko bw'ibikubiyemo

en: Direction
rw: Icyerekezo

en: Disabled
rw: Yahagaritswe

en: Document title
rw: Umutwe-Nyandiko

en: Emphasis
rw: Gushimangira

en: Form
rw: Ifishi

en: Frame
rw: Ikadiri

en: Heading
rw: Umutwempangano

en: Heading 1
rw: Umutwe 1

en: Heading 2
rw: Umutwe 2

en: Heading 3
rw: Umutwe 3

en: Heading 4
rw: Umutwe 4

en: Heading 5
rw: Umutwe 5

en: Heading 6
rw: Umutwe 6

en: Height
rw: Ubuhagarike

en: Image
rw: Ishusho

en: Image map
rw: Ikarita y'ishusho

en: Label
rw: Akarango

en: Layer
rw: Akugara

en: Multiple
rw: Igikubo

en: Name
rw: Izina

en: Note
rw: Igisobanuro

en: Paragraph
rw: Igika

en: Quote
rw: Gushyiraho akugarizo

en: Range
rw: Igice

en: Root
rw: Imizi

en: Rows
rw: Imbariro

en: Scrollbar
rw: Agafashsagenda

en: Selected
rw: Byahiswemo

en: Shape
rw: Imisusire

en: Size
rw: Ingano

en: Sound
rw: Ijwi

en: Space
rw: Umwanya

en: Subscript
rw: Inyandiko nyesi

en: Superscript
rw: Inyandiko nyejuru

en: Table
rw: Imbonerahamwe

en: Table row
rw: Urubariro rw'imbonerahamwe

en: Text
rw: Umwandiko

en: Text color
rw: ibara ry'amagambo

en: Title
rw: Umutwe

en: Value
rw: Agaciro

en: Width
rw: Ubugari

en: Footnote
rw: Ubusobanuro mpezarupapuro

en: Item
rw: Ikintu
