geeqie-1.3 - en to ja translation catalogue (951 entries)

en: Image Viewer
ja: 画像ビューワ

en: View and manage images
ja: 画像の表示と管理

en: Camera import
ja: カメラからインポート

en: Export jpeg
ja: JPEGエクスポート

en: Image crop
ja: 画像の切り抜き

en: Template
ja: テンプレート

en: Random image
ja: ランダムな画像

en: Apply the orientation to image content
ja: 画像の内容に向きを適用する

en: Tethered photography
ja: テザー撮影

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Description
ja: 説明

en: Value
ja: 値

en: Name
ja: 名前

en: Tag
ja: タグ

en: Format
ja: 型

en: Elements
ja: 要素

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Title
ja: タイトル

en: Keywords
ja: キーワード

en: Comment
ja: コメント

en: Star Rating
ja: スター・レーティング

en: Location and GPS
ja: 場所とGPS:

en: Copyright
ja: ライセンス

en: GPS Map
ja: GPSマップ

en: Move to _top
ja: 一番上へ移動(_T)

en: Move _up
ja: 上へ移動(_U)

en: Move _down
ja: 下へ移動(_D)

en: Move to _bottom
ja: 一番下へ移動(_B)

en: Remove
ja: 削除

en: Add Pane
ja: 枠を追加する

en: Add text to selected files
ja: 選択されたファイルにテキストを追加する

en: Replace existing text in selected files
ja: 選択されたファイルの既存のテキストを置き換える

en: Configure entry
ja: 項目の設定

en: Add entry
ja: 項目の追加

en: Key:
ja: キー:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Show only if set
ja: セットされているときだけ表示

en: Editable (supported only for XMP)
ja: 編集可能(XMPのみサポート)

en: Configure "%s"
ja: "%s"を設定

en: Remove "%s"
ja: "%s"を削除

en: Copy "%s"
ja: "%s"をコピー

en: Show hidden entries
ja: 隠し項目を表示

en: Zoom
ja: ズーム

en: Histogram on _Red
ja: 赤のヒストグラム(_R)

en: Histogram on _Green
ja: 緑のヒストグラム(_G)

en: Histogram on _Blue
ja: 青のヒストグラム(_B)

en: _Histogram on RGB
ja: RGBのヒストグラム(_H)

en: Histogram on _Value
ja: 明度のヒストグラム(_V)

en: Li_near Histogram
ja: 線形ヒストグラム(_N)

en: L_og Histogram
ja: 対数ヒストグラム(_O)

en: Mark %d
ja: マーク %d

en: Keyword autocomplete
ja: キーワード自動補完

en: Help
ja: ヘルプ

en: The collection:
    %s
    already exists.
ja: コレクション:
    %s
    は既に存在しています。

en: Collection exists
ja: コレクションがあります

en: Failed to save the collection:
    %s
ja: コレクションの保存に失敗しました:
    %s

en: Save Failed
ja: 保存に失敗しました

en: Add Bookmark
ja: ブックマークへ追加します

en: Add Collection
ja: コレクションの追加

en: Name:
ja: 名前:

en: Sort Manager
ja: ソート・マネージャ

en: Folders
ja: フォルダ

en: Collections
ja: コレクション

en: Copy
ja: コピーする

en: Move
ja: 移動する

en: Add image
ja: 画像を追加する

en: Add selection
ja: 選択した画像を追加する

en: Undo last image
ja: 最後の画像に戻す

en: done
ja: 完了

en: Removing old metadata...
ja: 古いメタデータの削除中...

en: Clearing cached thumbnails...
ja: キャッシュしたサムネイルのクリア中...

en: Removing old thumbnails...
ja: 古いサムネイルの削除中...

en: Maintenance
ja: 保守

en: Invalid folder
ja: 不正なフォルダ

en: The specified folder can not be found.
ja: 指定したフォルダが見つかりません。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルの生成

en: S_tart
ja: 開始(_T)

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Select folder
ja: フォルダの選択

en: Include subfolders
ja: サブフォルダも含める

en: Store thumbnails local to source images
ja: サムネイルを画像のソースに格納する

en: click start to begin
ja: [開始] ボタンをクリックすると開始します

en: running...
ja: 実行中...

en: Clearing thumbnails...
ja: サムネイルのクリア...

en: Clear cache
ja: キャッシュのクリア

en: Location: %s
ja: 場所: %s

en: Cache Maintenance
ja: キャッシュの保守

en: Cache and Data Maintenance
ja: キャッシュとデータの保守

en: Clean up
ja: クリア

en: Delete all cached data.
ja: 全てのキャッシュ・データを削除します。

en: Shared thumbnail cache
ja: サムネイル・キャッシュの共有

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
ja: 期限切れのサムネイルを削除します。

en: Delete all cached thumbnails.
ja: 全てのキャッシュを強制的に削除します。

en: Render
ja: 生成

en: Render thumbnails for a specific folder.
ja: 特定のフォルダにあるサムネイルを生成します。

en: Remove orphaned keywords and comments.
ja: たった一つのキーワードとコメントを削除します。

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Untitled (%d)
ja: タイトルなし (%d)

en: Close collection
ja: コレクションを閉じる

en: Collection has been modified.
    Save first?
ja: コレクションが変更されました。
    まず保存しますか？

en: _Discard
ja: 破棄する(_D)

en: Save collection
ja: コレクションを保存

en: Append collection
ja: コレクションの追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: _Append
ja: 追加(_A)

en: Rename
ja: 名前を変更する

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: View
ja: 表示

en: View in new window
ja: 新しいウィンドウで表示

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select none
ja: 選択取り消し

en: Sort by name
ja: 名前順でソート

en: Sort by date
ja: 日付順でソート

en: Sort by size
ja: サイズ順でソート

en: Sort by path
ja: パス名順でソート

en: Empty
ja: 空です

en: Loading thumbs...
ja: サムネイルを開く...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: View in _new window
ja: 新しいウィンドウで表示(_N)

en: Rem_ove
ja: 削除(_O)

en: Append from collection...
ja: コレクションから追加...

en: _Copy...
ja: コピー(_C)...

en: _Move...
ja: 移動(_M)...

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Copy path
ja: パスをコピー(_C)

en: _Copy path unquoted
ja: クオートせずにパスをコピー(_C)

en: Move to Trash...
ja: ゴミ箱へ移動...

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Sort
ja: ソート(_S)

en: Show filename _text
ja: ファイル名表示(_T)

en: Show star rating
ja: スター・レーティングを表示

en: _Save collection
ja: コレクションの保存(_S)

en: Save collection _as...
ja: 別名でコレクションの保存(_A)...

en: _Find duplicates...
ja: 複製の検索(_F)...

en: Print...
ja: 印刷...

en: Dropped list includes folders.
ja: フォルダを含む一覧にドロップします。

en: _Add contents
ja: 内容の追加(_A)

en: Add contents _recursive
ja: 内容を再帰的に追加(_R)

en: _Skip folders
ja: フォルダをスキップする(_S)

en: Desktop file
ja: desktopファイル

en: Unable to delete file:
    %s
ja: ファイルの削除に失敗:
    %s

en: File deletion failed
ja: 削除に失敗したファイル

en: Delete file
ja: ファイルの削除

en: Delete
ja: 削除

en: About to delete the file:
     %s
ja: ファイルの削除について:
     %s

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Disabled
ja: 無効化

en: Hidden
ja: 隠す

en: Path
ja: パス

en: Drop files to compare them.
ja: 比較するためにファイルをドロップして下さい。

en: %d files
ja: %d 個のファイル

en: %d matches found in %d files
ja: %d 個が一致 (%d 個のファイル中)

en: [set 1]
ja: [セット 1]

en: Reading checksums...
ja: チェックサムの読み込み中...

en: Reading dimensions...
ja: 寸法を検出中...

en: Reading similarity data...
ja: 類似データの読み込み中...

en: Comparing...
ja: 比較中...

en: Sorting...
ja: ソート中...

en: Select group _1 duplicates
ja: 複製グループ１の選択(_1)

en: Select group _2 duplicates
ja: 複製グループ２の選択(_2)

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: Close _window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

en: %d files (set 2)
ja: %d 個のファイル (セット２)

en: Size
ja: サイズ

en: Date
ja: 日付

en: Dimensions
ja: 寸法

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Similarity (custom)
ja: 類似性 (カスタム)

en: Find duplicates
ja: 複製の検索

en: Rank
ja: ランク

en: Set
ja: セット

en: Compare to:
ja: 比較する対象:

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Compare by:
ja: 比較する要素:

en: Custom Threshold
ja: カスタムのしきい値:

en: Sort
ja: ソート

en: Compare two file sets
ja: 二つのファイルを比較する

en: Similarity
ja: 類似性

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: stopping...
ja: 停止中...

en: Edit command results
ja: 編集コマンドの結果

en: Output of %s
ja: %s の出力

en: Failed to run command:
    %s
ja: コマンドの実行に失敗しました:
    %s

en: stopped by user
ja: ユーザ割り込みで停止しました

en: unknown
ja: 不明

en: top left
ja: 上左

en: top right
ja: 上右

en: bottom right
ja: 右下

en: bottom left
ja: 左下

en: left top
ja: 左上

en: right top
ja: 右上

en: right bottom
ja: 右下

en: left bottom
ja: 左下

en: inch
ja: インチ

en: centimeter
ja: センチ

en: average
ja: 平均

en: center weighted
ja: 中央重心

en: spot
ja: スポット

en: multi-spot
ja: 複数のスポット

en: multi-segment
ja: 複数のセグメント

en: partial
ja: 部分光

en: other
ja: その他

en: not defined
ja: 定義なし

en: manual
ja: 手動

en: normal
ja: 標準

en: aperture
ja: レンズ径

en: shutter
ja: シャッター

en: creative
ja: クリエイティブ

en: action
ja: アクション

en: portrait
ja: 縦置き

en: landscape
ja: 横置き

en: daylight
ja: 日光

en: tungsten (incandescent)
ja: タングステン (白熱灯)

en: flash
ja: フラッシュ

en: yes, not detected by strobe
ja: はい (ストロボ未検出)

en: yes, detected by strobe
ja: はい (ストロボ検出)

en: auto
ja: 自動

en: Image description
ja: 画像の説明

en: Orientation
ja: 向き

en: X resolution
ja: X解像度

en: Y Resolution
ja: Y解像度

en: Resolution units
ja: 解像度の単位

en: Exposure program
ja: 露出プログラム

en: ISO sensitivity
ja: ISO 感度

en: Date original
ja: オリジナルの日付

en: Date digitized
ja: データ化した日付

en: Shutter speed
ja: シャッター・スピード

en: Aperture
ja: レンズ径

en: Exposure bias
ja: 露出偏光

en: Subject distance
ja: 被写体の距離

en: Metering mode
ja: 計測モード

en: Light source
ja: 光源

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Focal length
ja: 焦点調節範囲

en: Saturation
ja: 彩度

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Device setting
ja: デバイス設定

en: infinity
ja: ∞

en: mode:
ja: モード:

en: on
ja: ON

en: off
ja: OFF

en: not detected by strobe
ja: ストロボ未検出

en: detected by strobe
ja: ストロボ検出

en: red-eye reduction
ja: 赤目反射

en: dot
ja: ドット

en: Camera
ja: カメラ

en: Resolution
ja: 解像度

en: Color profile
ja: カラープロファイル

en: %d bytes
ja: %d バイト

en: source and destination are the same
ja: 移動元と移動先が同じです

en: source and destination have different extension
ja: 移動元と移動先の拡張子が異なります

en: there are unsaved metadata changes for the file
ja: ファイルには保存されていないメタデータの変更があります

en: another destination file has the same filename
ja: 同じ名前の、別の移動先ファイルがあります

en: Error: Unable to write marks lists to: %s
ja: エラー: マークのリストを書き込めません: %s

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Monitor
ja: モニタ

en: Screen
ja: スクリーン

en: Full screen
ja: フル・スクリーン

en: Determined by Window Manager
ja: ウィンドウ・マネージャが決定する

en: Active screen
ja: 現在使用中のスクリーン

en: Active monitor
ja: 現在使用中のモニタ

en: Unable to write history lists to: %s
ja: 履歴リストへ書き込めません: %s

en: Zoom in
ja: 拡大します

en: Zoom out
ja: 縮小します

en: Zoom to fit
ja: ウィンドウにフィット

en: Zoom 1:1
ja: 元のサイズ

en: Zoom 2:1
ja: 2:1ズーム

en: Zoom 3:1
ja: 3:1ズーム

en: Zoom 4:1
ja: 4:1ズーム

en: Zoom 1:4
ja: 1:4ズーム

en: Zoom 1:3
ja: 1:3ズーム

en: Zoom 1:2
ja: 1:2ズーム

en: Toggle slideshow
ja: スライドショーの切り替え

en: Pause slideshow
ja: スライドショーの一時停止

en: Zoom _in
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom _1:1
ja: 元のサイズ(_1)

en: _Go to directory view
ja: ディレクトリビューに移動(_G)

en: Toggle _slideshow
ja: スライドショーの切り替え(_S)

en: Continue slides_how
ja: スライドショーの続行(_H)

en: Pause slides_how
ja: スライドショーの一時停止(_H)

en: Exit _full screen
ja: フル・スクリーン表示の終了(_F)

en: _Full screen
ja: フル・スクリーン表示(_F)

en: C_lose window
ja: ウィンドウを閉じる(_L)

en: Ascending
ja: 昇順にする

en: %s, %d files (%s, %d)%s
ja: %s, %d 個のファイル (%s, %d 個)%s

en: %s, %d files%s
ja: %s, %d 個のファイル%s

en: %d files%s
ja: %d 個のファイル%s

en: (no read permission) %s bytes
ja: (読み込み権限なし) %s バイト

en: ( ? x ? ) %s bytes
ja: ( ? x ? ) %s バイト

en: ( %d x %d ) %s bytes
ja: ( %d x %d ) %s バイト

en: Tools
ja: ツール

en: Window options and layout
ja: ウィンドウのオプションとレイアウト

en: General options
ja: 全般オプション

en: Home path (empty to use your home directory)
ja: ホームパス (ホームディレクトリを使う場合は空に)

en: Use current
ja: 現在のフォルダ

en: Show date in directories list view
ja: ディレクトリ一覧ビューで日付を表示する

en: Start-up directory:
ja: 起動時のディレクトリ:

en: No change
ja: 変更しない

en: Restore last path
ja: 最後のパスを復元

en: Home path
ja: ホームパス

en: Layout
ja: 配置

en: Files
ja: ファイル

en: Image
ja: 画像

en: (drag to change order)
ja: (順番を変更する場合はここにドロップして下さい)

en: _Copy path to clipboard
ja: クリップボードにパスをコピー(_C)

en: _Copy path unquoted to clipboard
ja: クオートせずクリップボードにパスをコピー(_C)

en: GIF _animation
ja: GIFアニメーション(_A)

en: Hide file _list
ja: ファイル一覧を隠す(_L)

en: Clear Marks
ja: マークのクリア

en: _About
ja: 情報(_A)

en: About
ja: 情報

en: _Original state
ja: オリジナルの状態(_O)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: Clear Marks...
ja: マークのクリア...

en: _Color Management
ja: カラーマネジメント(_C)

en: Connected Zoom 1:1
ja: 連動1:1ズーム

en: Zoom _2:1
ja: _2:1ズーム

en: Connected Zoom 2:1
ja: 連動2:1ズーム

en: Connected Zoom 1:4
ja: 連動1:4ズーム

en: Zoom _3:1
ja: _3:1ズーム

en: Connected Zoom 3:1
ja: 連動3:1ズーム

en: Connected Zoom 1:3
ja: 連動1:3ズーム

en: Zoom _4:1
ja: _4:1ズーム

en: Connected Zoom 4:1
ja: 連動4:1ズーム

en: Connected Zoom 1:2
ja: 連動1:2ズーム

en: Fit _Horizontally
ja: 左右をフィット(_H)

en: Connected Fit Horizontally
ja: 連動左右フィット

en: Fit _Vertically
ja: 上下をフィット(_V)

en: Connected Fit Vertically
ja: 連動上下フィット

en: _Zoom to fit
ja: ウィンドウにフィット(_Z)

en: Connected Zoom to fit
ja: 連動フィット

en: Connected Zoom in
ja: 連動ズームイン

en: _Connected Zoom
ja: 連動ズーム(_C)

en: Connected Zoom out
ja: 連動ズームアウト

en: Copy path to clipboard
ja: クリップボードにパスをコピー

en: Copy path unquoted to clipboard
ja: クオートせずクリップボードにパスをコピー(_C)

en: Disable file groupi_ng
ja: ファイルのグループ化を無効化(_N)

en: Disable file grouping
ja: ファイルのグループ化を無効化

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Enable file _grouping
ja: ファイルのグループ化を有効化(_G)

en: Enable file grouping
ja: ファイルのグループ化を有効化

en: _Leave full screen
ja: フル・スクリーンを終了(_L)

en: Leave full screen
ja: フル・スクリーンを終了

en: _Exif window
ja: Exifウィンドウ(_E)

en: Exif window
ja: Exifウィンドウ(_N)

en: _Files and Folders
ja: ファイルとフォルダ(_F)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Find duplicates...
ja: 複製の検索...

en: _First Image
ja: 最初の画像(_F)

en: First Image
ja: 最初の画像

en: _Flip
ja: 上下反転(_F)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: F_ull screen
ja: フル・スクリーン表示(_U)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: ChangeLog notes
ja: ChangeLog記録

en: _Keyboard map
ja: キーボードマップ(_K)

en: Keyboard map
ja: キーボードマップ

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: On-line help search
ja: オンラインヘルプ検索

en: _Keyboard shortcuts
ja: キー割り当て(_K)

en: Keyboard shortcuts
ja: キー割り当て

en: _Hide file list
ja: ファイル一覧を隠す(_H)

en: Hide file list
ja: ファイル一覧を隠す

en: Cycle through histogram ch_annels
ja: ヒストグラムチャンネルを循環(_A)

en: Cycle through histogram channels
ja: ヒストグラムチャンネルを循環

en: Cycle through histogram mo_des
ja: ヒストグラムモードを循環(_D)

en: Cycle through histogram modes
ja: ヒストグラムモードを循環

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: Home
ja: ホーム

en: _Cycle through overlay modes
ja: オーバーレイモードを循環(_C)

en: Cycle through Overlay modes
ja: オーバーレイモードを循環

en: Keyword Autocomplete
ja: キーワード自動補完

en: _Last Image
ja: 最後の画像(_L)

en: Last Image
ja: 最後の画像

en: _Configure this window...
ja: このウィンドウを設定(_C)...

en: Configure this window...
ja: このウィンドウを設定...

en: _Log Window
ja: ログウィンドウ(_L)

en: Log Window
ja: ログウィンドウ

en: _Cache maintenance...
ja: キャッシュの保守(_C)...

en: Cache maintenance...
ja: キャッシュの保守...

en: _Mirror
ja: ミラーリング(_M)

en: Move...
ja: 移動...

en: _New collection
ja: 新しいコレクション(_N)

en: New collection
ja: 新しいコレクション

en: N_ew folder...
ja: 新しいフォルダ(_E)...

en: New folder...
ja: 新しいフォルダ...

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: _Next Image
ja: 次の画像(_N)

en: Next Image
ja: 次の画像

en: _Next Page
ja: 次のページ(_N)

en: _Open collection...
ja: コレクションを開く(_O)...

en: Open collection...
ja: コレクションを開く...

en: Open recen_t
ja: 最近開いたファイル(_T)

en: _Orientation
ja: 向き(_O)

en: Image _Overlay
ja: 画像オーバーレイ(_O)

en: Pa_n view
ja: パン表示にする(_N)

en: Pan view
ja: パン表示にする

en: Delete...
ja: 削除...

en: Configure _Plugins...
ja: プラグインを設定(_P)...

en: Configure Plugins...
ja: プラグインを設定...

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: P_references...
ja: 設定(_R)...

en: Preferences...
ja: 設定...

en: _Previous Image
ja: 前の画像(_P)

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: _Previous Page
ja: 前のページ(_P)

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit
ja: 終了

en: _Rating 0
ja: レーティング 0(_R)

en: Rating 0
ja: レーティング 0

en: _Rating 1
ja: レーティング 1(_R)

en: Rating 1
ja: レーティング 1

en: _Rating 2
ja: レーティング 2(_R)

en: Rating 2
ja: レーティング 2

en: _Rating 3
ja: レーティング 3(_R)

en: Rating 3
ja: レーティング 3

en: _Rating 4
ja: レーティング 4(_R)

en: Rating 4
ja: レーティング 4

en: _Rating 5
ja: レーティング 5(_R)

en: Rating 5
ja: レーティング 5

en: _Rating -1
ja: レーティング -1(_R)

en: Rating -1
ja: レーティング -1

en: _Rating
ja: レーティング(_R)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: Refresh
ja: 更新

en: Rename...
ja: 名前の変更...

en: _Save metadata
ja: メタデータを保存(_S)

en: Save metadata
ja: メタデータを保存

en: _Search...
ja: 検索(_S)...

en: Search...
ja: 検索...

en: Select _all
ja: 全て選択(_A)

en: _Invert Selection
ja: 選択反転(_I)

en: Invert Selection
ja: 選択反転

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: Select _none
ja: 選択解除(_N)

en: Faster
ja: 加速

en: _Pause slideshow
ja: スライドショーの一時停止(_P)

en: Slower
ja: 減速

en: _Down Pane
ja: 下の枠(_D)

en: Spli_t
ja: 分割(_T)

en: _Next Pane
ja: 次の枠(_N)

en: _Previous Pane
ja: 前の枠(_P)

en: _Up Pane
ja: 上の枠(_U)

en: _Cycle through stereo modes
ja: ステレオモードを循環(_C)

en: Cycle through stereo modes
ja: ステレオモードを循環

en: Stere_o
ja: ステレオ(_O)

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _View in new window
ja: 新しいウィンドウで表示(_V)

en: Set as _wallpaper
ja: 壁紙として貼り付け(_W)

en: Set as wallpaper
ja: 壁紙に設定

en: _Write orientation to file (preserve timestamp)
ja: 向きをファイルに書き込む(タイムスタンプ保持)(_W)

en: Write orientation to file (preserve timestamp)
ja: 向きをファイルに書き込む(タイムスタンプ保持)

en: _Write orientation to file
ja: 向きをファイルに書き込む(_W)

en: Write orientation to file
ja: 向きをファイルに書き込む

en: Fit Horizontally
ja: 左右をフィット

en: Fit Vertically
ja: 上下をフィット

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: Draw Rectangle
ja: 矩形を描画

en: _Exif rotate
ja: Exif回転(_E)

en: _Float file list
ja: ファイル一覧のフロート化(_F)

en: Float file list
ja: ファイル一覧のフロート化

en: Toggle _grayscale
ja: グレースケールの切り替え(_G)

en: Toggle grayscale
ja: グレースケールの切り替え

en: _Show Histogram
ja: ヒストグラムを表示(_S)

en: Show Histogram
ja: ヒストグラムを表示

en: Image Overlay
ja: 画像オーバーレイ

en: Over/Under Exposed
ja: 露出オーバー/アンダー

en: Rectangular Selection
ja: 矩形選択

en: _Info sidebar
ja: 情報サイドバー(_I)

en: Info sidebar
ja: 情報サイドバー

en: Sort _manager
ja: ソート・マネージャ(_M)

en: Sort manager
ja: ソート・マネージャ

en: Pi_xel Info
ja: ピクセル情報

en: Show Pixel Info
ja: ピクセル情報を表示

en: Show _Marks
ja: マークを表示(_M)

en: Show Marks
ja: マークを表示

en: Show _Thumbnails
ja: サムネイルの表示(_T)

en: Show Thumbnails
ja: サムネイルの表示

en: Use _color profiles
ja: カラープロファイルを使う(_C)

en: Use profile from _image
ja: 画像のプロファイルを使う(_I)

en: Use profile from image
ja: 画像のプロファイルを使う

en: View Images as Icons
ja: 画像をアイコン表示する

en: View Images as List
ja: 画像をリスト表示する

en: T_oggle Folder View
ja: フォルダビューの切り替え(_O)

en: Toggle Folders View
ja: フォルダビューの切り替え

en: _Horizontal
ja: 水平(_H)

en: _Quad
ja: ４分割(_Q)

en: _Single
ja: 単一

en: _Vertical
ja: 垂直(_V)

en: Input _0: sRGB
ja: 入力 _0: sRGB

en: Input 0: sRGB
ja: 入力 0: sRGB

en: Input _1: AdobeRGB compatible
ja: 入力 _1: AdobeRGB互換

en: Input _2
ja: 入力 _2

en: Input 2
ja: 入力 2

en: Input _3
ja: 入力 _3

en: Input 3
ja: 入力 3

en: Input _4
ja: 入力 _4

en: Input 4
ja: 入力 4

en: Input _5
ja: 入力 _5

en: Input 5
ja: 入力 5

en: Histogram on Blue
ja: 青のヒストグラム

en: Histogram on Green
ja: 緑のヒストグラム

en: Histogram on RGB
ja: RGBのヒストグラム

en: Histogram on Red
ja: 赤のヒストグラム

en: Histogram on Value
ja: 明度のヒストグラム

en: Linear Histogram
ja: 線形ヒストグラム

en: _Log Histogram
ja: 対数ヒストグラム(_L)

en: Log Histogram
ja: 対数ヒストグラム

en: _Auto
ja: 自動(_A)

en: Stereo Auto
ja: ステレオ 自動

en: _Cross
ja: 交差法(_C)

en: Stereo Cross
ja: ステレオ 交差法

en: _Off
ja: オフ(_O)

en: Stereo Off
ja: ステレオ オフ

en: _Side by Side
ja: 平行法(_S)

en: Stereo Side by Side
ja: ステレオ 平行法

en: Mark _%d
ja: マーク _%d

en: _Set mark %d
ja: マーク %d をセット(_S)

en: _Reset mark %d
ja: マーク %d をリセット(_R)

en: Reset mark %d
ja: マーク %d をリセット

en: _Toggle mark %d
ja: マーク %d を切り替え(_T)

en: Toggle mark %d
ja: マーク %d を切り替え

en: Se_lect mark %d
ja: マーク %d を選択(_L)

en: Select mark %d
ja: マーク %d を選択

en: _Select mark %d
ja: マーク %d を選択(_S)

en: _Add mark %d
ja: マーク %d を追加(_A)

en: Add mark %d
ja: マーク %d を追加

en: _Intersection with mark %d
ja: マーク %d との交差(_I)

en: _Unselect mark %d
ja: マーク %d の選択を解除(_U)

en: Unselect mark %d
ja: マーク %d の選択を解除

en: _Filter mark %d
ja: マーク %d をフィルター(_F)

en: Filter mark %d
ja: マーク %d をフィルター

en: Number of files with unsaved metadata: %d
ja: 未保存のメタデータがあるファイルの数: %d

en: No unsaved metadata
ja: 未保存のメタデータはありません

en: Image profile: %s
    Screen profile: %s
ja: 画像プロファイル: %s
    スクリーン・プロファイル: %s

en: Click to enable color management
ja: クリックでカラーマネジメントを有効化

en: Color profiles not supported
ja: カラープロファイルは利用できません

en: Input _%d: %s
ja: 入力 _%d: %s

en: Log
ja: ログ

en: Debug level:
ja: デバッグレベル:

en: Usage: %s [options] [path]
ja: 用法: %s [オプション] [パス]

en:       --blank                      start with blank file list
ja:       --blank                      空のファイルリストで開始する

en:   -f, --fullscreen                 start in full screen mode
ja:   -f, --fullscreen                 フル・スクリーン・モードで起動する

en:   -l, --list [files] [collections] open collection window for command line
ja:   -l, --list                       コマンドラインからコレクション・ウィンドウを開く

en:   -r, --remote                     send following commands to open window
ja:   -r, --remote                     開いているウィンドウに後続のコマンドを送信する

en:   -s, --slideshow                  start in slideshow mode
ja:   -s, --slideshow                  スライドショー・モードで起動する

en:   +t, --with-tools                 force show of tools
ja:   +t, --with-tools                 ツールバーを強制的に表示する

en:   -t, --without-tools              force hide of tools
ja:   -t, --without-tools              ツールバーを強制的に消す

en:   -v, --version                    print version info
ja:   -v, --version                    バージョン情報を表示する

en:   +w, --show-log-window            show log window
ja:   +w, --show-log-window            ログウィンドウを表示する

en:       --debug[=level]              turn on debug output
ja:       --debug[=level]              デバッグ出力を有効にする

en: Creating %s dir:%s
ja: %sフォルダの生成中:%s

en: Could not create dir:%s
ja: フォルダを作成できませんでした: %s

en: Sort by file creation date
ja: ファイル作成日時でソート

en: Sort by Exif date original
ja: Exifのオリジナル日時でソート

en: Sort by Exif date digitized
ja: Exifのデジタル化日時でソート

en: Unsorted
ja: 並び替えない

en: Sort by number
ja: 番号順でソート

en: Sort by rating
ja: レーティングでソート

en: Sort by class
ja: 種類でソート

en: Zoom to original size
ja: オリジナルのサイズへ拡大する

en: Fit image to window
ja: ウィンドウにフィットさせる

en: Leave Zoom at previous setting
ja: 直前のズーム設定のままにする

en: Mirror
ja: ミラーリング

en: Flip
ja: 上下反転

en: Original state
ja: オリジナルの状態

en: _Add to Collection
ja: コレクションに追加(_A)

en: People
ja: 人々

en: Family
ja: 家族

en: Free time
ja: レジャー

en: Children
ja: 子供

en: Sport
ja: スポーツ

en: Culture
ja: 文化

en: Festival
ja: お祭り

en: Nature
ja: 自然

en: Animal
ja: 動物

en: Bird
ja: 鳥

en: Insect
ja: 昆虫

en: Pets
ja: ペット

en: Wildlife
ja: 野生動物

en: Zoo
ja: 動物園

en: Plant
ja: 植物

en: Tree
ja: 木

en: Flower
ja: 花

en: Water
ja: 水

en: River
ja: 川

en: Lake
ja: 池

en: Sea
ja: 海

en: Landscape
ja: 風景

en: Art
ja: 芸術

en: Statue
ja: 彫像

en: Painting
ja: 絵画

en: Historic
ja: 歴史

en: Modern
ja: モダン

en: City
ja: 都市

en: Park
ja: 公園

en: Street
ja: ストリート

en: Square
ja: 広場

en: Architecture
ja: 建築

en: Buildings
ja: ビル

en: House
ja: 家

en: Cathedral
ja: 伽藍

en: Palace
ja: 宮殿

en: Castle
ja: 城

en: Bridge
ja: 橋

en: Interior
ja: 内装

en: Places
ja: 場所

en: Fog
ja: 霧

en: Portrait
ja: 縦置き

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Mark
ja: マーク

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Rating
ja: レーティング

en: To include predefined tags in the template, click a button or drag-and-drop
ja: 定義済みのタグをテンプレートに追加するには、ボタンをクリックするかドラッグ＆ドロップします

en: %d images, %s
ja: %d 個の画像, %s

en: The pan view does not support the folder "%s".
ja: パン表示はフォルダ「%s」をサポートしません。

en: Folder not supported
ja: フォルダはサポートされません

en: Reading image data...
ja: 画像データの読み込み中...

en: Sorting images...
ja: 画像をソート中...

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Location:
ja: 場所:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Folder not found
ja: フォルダはありません

en: Pan View
ja: パン表示

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Grid
ja: グリッド

en: Dots
ja: 米粒

en: No Images
ja: 画像なし

en: Small Thumbnails
ja: 小さなサムネイル

en: Normal Thumbnails
ja: 普通のサムネイル

en: Large Thumbnails
ja: 大きなサムネイル

en: Cache thumbnails
ja: サムネイルをキャッシュする

en: Use shared thumbnail cache
ja: 共有サムネイルのキャッシュを利用する

en: Exclude
ja: 次を除く

en: Include
ja: 次を含む

en: Keyword Filter:
ja: キーワードフィルタ:

en: Filter
ja: フィルター

en: Unknown
ja: 不明

en: RAW Image
ja: RAW画像

en: Video
ja: ビデオ

en: Nearest (worst, but fastest)
ja: 簡易 (最低だが早い)

en: Tiles
ja: タイル状

en: Custom
ja: カスタマイズ

en: Single image
ja: 単一の画像

en: Side by Side
ja: 左右

en: Top - Bottom
ja: 上下

en: Fixed position
ja: 固定位置

en: Reset filters
ja: フィルタのリセット

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
ja: ファイル・フィルタを初期値に戻します。
    続行しますか？

en: Clear trash
ja: ゴミ箱のクリア

en: This will remove the trash contents.
ja: ゴミ箱にあるものを削除します

en: Reset image overlay template string
ja: 画像オーバーレイテンプレート文字列のリセット

en: This will reset the image overlay template string to the default.
    Continue?
ja: 画像オーバーレイテンプレート文字列を初期値に戻します。
    続行しますか？

en: General
ja: 全般

en: Quality:
ja: 品質:

en: Use Geeqie thumbnail style and cache
ja: Geeqie流のサムネイルスタイルとキャッシュを使う

en: Store thumbnails local to image folder (non-standard)
ja: サムネイルを画像フォルダと一緒に保存する(非標準)

en: Use standard thumbnail style and cache, shared with other applications
ja: 標準のサムネイルスタイルとキャッシュを使い、他のアプリケーションと共有する

en: Use EXIF thumbnails when available (EXIF thumbnails may be outdated)
ja: EXIFサムネイルがあれば使う(EXIFサムネイルは古いこともある)

en: Collection preview:
ja: コレクション・プレビュー:

en: Use embedded metadata in video files as thumbnails when available
ja: ビデオファイルに埋め込まれたメタデータがあればサムネイルとして使う

en: Slide show
ja: スライドショー

en: Delay between image change hrs:mins:secs.dec
ja: 画像を変更する間隔 時:分:秒

en: Random
ja: ランダム

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Image loading and caching
ja: 画像の読み込みとキャッシュ

en: Preload next image
ja: 次に表示する画像をプリロードする

en: Refresh on file change
ja: ファイルを変更したら画面をリフレッシュする

en: Timezone database
ja: タイムゾーン・データベース

en: Update
ja: アップデート

en: Install
ja: インストール

en: On-line help search engine
ja: オンラインヘルプ検索エンジン

en: Two pass rendering (apply HQ zoom and color correction in second pass)
ja: ２パス・レンダリング(HQズームと色補正を２パス目で適用する)

en: Zoom increment:
ja: 拡大増加率:

en: Allow enlargement of image (max. size in %)
ja: 画像の拡大を許可する (百分率での最大サイズ)

en: Appearance
ja: 外観

en: Use custom border color in window mode
ja: ウィンドウモードでカスタムのボーダー色を使う

en: Use custom border color in fullscreen mode
ja: フルスクリーン・モードでカスタムのボーダー色を使う

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Alpha channel color 1
ja: アルファ・チャンネル色１

en: Alpha channel color 2
ja: アルファ・チャンネル色２

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: State
ja: 状態

en: Use saved window positions also for new windows
ja: 新しいウィンドウにも保存されたウィンドウ位置を使う

en: Remember tool state (float/hidden)
ja: ツールバーの状態 (フロートや非表示) を保持する

en: Remember dialog window positions
ja: ダイアログウィンドウの位置を保持する

en: Show window IDs
ja: ウィンドウIDを表示する

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
ja: ツールバーの変更時に画像をウィンドウにフィットさせる

en: Limit size when auto-sizing window (%):
ja: 自動的に調整するウィンドウ・サイズの上限 (%):

en: Smooth image flip
ja: 画像をスムーズにめくる

en: Disable screen saver
ja: スクリーン・セーバーを無効にする

en: Overlay Screen Display
ja: オーバーレイ・スクリーン・ディスプレイ

en: Image overlay template
ja: 画像オーバーレイのテンプレート

en: Font
ja: フォント

en: Text
ja: テキスト

en: Background
ja: 背景

en: Defaults
ja: 初期値

en: Exif, XMP or IPTC tags
ja: Exit/XMP/IPTCタグ

en: Field separators
ja: フィールド区切り子

en: Separator shown only if both fields are non-null:
    %formatted.ShutterSpeed%|%formatted.ISOSpeedRating%
ja: 区切り子は両方のフィールドがともに非nullのときのみ表示されます:
    %formatted.ShutterSpeed%|%formatted.ISOSpeedRating%

en: Field maximum length
ja: フィールドの最大長

en: Pre- and post- text
ja: 前置き・後置きテキスト

en: Text shown only if the field is non-null:
    %formatted.Aperture:F no. * setting%
     %formatted.Aperture:10:F no. * setting%
ja: テキストはフィールドが非nullのときのみ表示されます:
    %formatted.Aperture:F no. * setting%
     %formatted.Aperture:10:F no. * setting%

en: Pango markup
ja: Pangoマークアップ

en: Show hidden files or folders
ja: 隠しファイル・フォルダを表示する

en: Show parent folder (..)
ja: 親フォルダ(..)を表示する

en: Disable file extension checks
ja: ファイル拡張子のチェックをしない

en: Disable File Filtering
ja: フィルタリングしない

en: Grouping sidecar extensions
ja: サイドカー拡張子のグループ化

en: File types
ja: ファイルの種類

en: Class
ja: 種類

en: Writable
ja: 書き込み可

en: Sidecar is allowed
ja: サイドカーを許可

en: Warning: Geeqie is built without Exiv2. Some options are disabled.
ja: 警告: GeeqieはExiv2なしでビルドされています。一部のオプションは無効です

en: Ask before writing to image files
ja: 画像ファイルへの書き込みの前に確認する

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Write altered image orientation to the metadata
ja: 変更された画像の向きをメタデータに書き込む

en: Auto-save options
ja: 自動保存のオプション

en: Write metadata after timeout
ja: 次のタイムアウト後にメタデータを書き込む

en: Timeout (seconds):
ja: タイムアウト(秒):

en: Write metadata on image change
ja: 画像の変更時にメタデータを書き込む

en: Write metadata on directory change
ja: ディレクトリ変更時にメタデータを書き込む

en: Pre-load metadata
ja: メタデータを先読みする

en: Read metadata in background
ja: メタデータをバックグラウンドで読み込む

en: Search for keywords
ja: キーワードを検索

en: Edit keywords autocompletion list
ja: キーワード自動補完リストを編集する

en: Search
ja: 検索

en: Perceptual
ja: 知覚的

en: Relative Colorimetric
ja: 相対的な色域を維持

en: Absolute Colorimetric
ja: 絶対的な色域を維持

en: Color management
ja: カラーマネジメント

en: Input profiles
ja: 入力プロファイル

en: Type
ja: タイプ

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: File
ja: ファイル

en: Input %d:
ja: 入力 %d:

en: Select color profile
ja: カラー・プロファイルの選択

en: Screen profile
ja: スクリーン・プロファイル

en: Use system screen profile if available
ja: 利用可能ならシステムのスクリーン・プロファイルを使う

en: Screen:
ja: スクリーン:

en: Render Intent:
ja: レンダリングの意図:

en: Behavior
ja: 動作

en: Confirm permanent file delete
ja: ファイルの取り消せない削除をする時に確認する

en: Confirm move file to Trash
ja: ゴミ箱へのファイル移動時に確認する

en: Enable Delete key
ja: [DEL] キーを有効にする

en: Use Geeqie trash location
ja: Geeqie 独自のゴミ箱を使う

en: Maximum size:
ja: 最大サイズ:

en: Use system Trash bin
ja: システムのゴミ箱を使う

en: Use no trash at all
ja: ゴミ箱を使わない

en: Descend folders in tree view
ja: フォルダを降順でツリー表示する

en: In place renaming
ja: 名前を変更して配置する

en: List directory view uses single click to enter
ja: ディレクトリビューのリスト表示時、シングル・クリックで移動する

en: Save marks on exit
ja: 終了時にマークを保存

en: Use "With Rename" as default for Copy/Move dialogs
ja: コピー/移動ダイアログで "With Rename" をデフォルトにする

en: Open collections on top
ja: コレクションを前面で開く

en: Recent folder list maximum size
ja: 最近使ったフォルダのリストの最大サイズ

en: Drag'n drop icon size
ja: ドラッグ＆ドロップのアイコンのサイズ

en: Copy path clipboard selection:
ja: パスをコピーする際のセレクション名:

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Progressive keyboard scrolling
ja: キーボードによるスクロールを有効にする

en: Keyboard scrolling step multiplier:
ja: キーボード・スクロール移動量の乗数:

en: Mouse wheel scrolls image
ja: マウス・ホイールで画像をスクロールする

en: Navigation by left or middle click on image
ja: 画像を左クリック・中クリックしてナビゲーションする

en: Play video by left click on image
ja: 画像の左クリックでビデオを再生する

en: Play with:
ja: 使用するプレーヤー:

en: Mouse button Back:
ja: マウスボタンの「戻る」:

en: Mouse button Forward:
ja: マウスボタンの「進む」:

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Timer data
ja: タイマー・データ

en: Log Window max. lines:
ja: ログ・ウィンドウ最大行数:

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Accelerators
ja: アクセラレータ

en: Action
ja: アクション

en: KEY
ja: キー

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Reset selected
ja: 選択項目をリセット

en: Advanced
ja: 拡張

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Windowed stereo mode
ja: ウィンドウ・ステレオモード

en: Mirror left image
ja: 左画像を左右反転

en: Flip left image
ja: 左画像を上下反転

en: Mirror right image
ja: 右画像を左右反転

en: Flip right image
ja: 右画像を上下反転

en: Swap left and right images
ja: 左画像と右画像を入れ替える

en: Disable stereo mode on single image source
ja: 単一画像ソースではステレオモードを無効にする

en: Fullscreen stereo mode
ja: フルスクリーン・ステレオモード

en: Use different settings for fullscreen
ja: フルスクリーンでは異なる設定を使う

en: Left X
ja: 左 X:

en: Left Y
ja: 左 Y:

en: Right X
ja: 右 X:

en: Right Y
ja: 右 Y:

en: Preferences
ja: 設定

en: About Geeqie
ja: Geeqieについて

en: Timezone database download failed
ja: タイムゾーン・データベースのダウンロードに失敗しました

en: Downloading timezone database
ja: タイムゾーン・データベースをダウンロードしています

en: error saving config file: %s
ja: 設定ファイルの保存中にエラー: %s

en: previous image
ja: 前の画像へジャンプする

en: first image
ja: 先頭の画像へジャンプする

en: toggle full screen
ja: フル・スクリーン表示の切り替え

en: start full screen
ja: フル・スクリーン表示を開始する

en: stop full screen
ja: フル・スクリーン表示を停止する

en: last image
ja: 最後の画像へジャンプする

en: next image
ja: 次の画像へジャンプする

en: quit
ja: 終了

en: toggle slide show
ja: スライドショーの切り替え

en: start slide show
ja: スライドショーを開始する

en: stop slide show
ja: スライドショーを停止する

en: show tools
ja: ツールを表示する

en: hide tools
ja: ツールを隠す

en: Remote command list:
ja: リモート・コマンドの一覧:

en: Remote not available
ja: リモート機能は利用できません

en: folder
ja: フォルダ

en: comments
ja: コメント

en: results
ja: 結果

en: equal to
ja: 次と等しい

en: less than
ja: 次より小さい

en: greater than
ja: 次より大きい

en: between
ja: 次の間にある

en: before
ja: 次の前にある

en: after
ja: 次の後ろにある

en: match all
ja: 次と完全に一致する

en: match any
ja: 次のいずれかと一致する

en: exclude
ja: 次を除く

en: contains
ja: 次を含む

en: miss
ja: 次を含まない

en: not geocoded
ja: ジオコードなし

en: is
ja: 次と同じである

en: is not
ja: 次と同じでない

en: %s, %d files (%s, %d)
ja: %s, %d 個のファイル (%s, %d)

en: %s, %d files
ja: %s, %d 個のファイル

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Original
ja: オリジナルの日時

en: Digitized
ja: データ化の日時

en: Raw Image
ja: RAW画像

en: Any mark
ja: 任意のマーク

en: miles
ja: マイル

en: File not found
ja: ファイルはありません

en: Please enter an existing file for image content.
ja: 存在している画像ファイルを入力して下さい

en: Please enter an existing folder to search.
ja: 存在しているフォルダを入力して下さい

en: Collection Files
ja: コレクション・ファイル

en: Image search
ja: 画像の検索

en: Search:
ja: 検索:

en: Recurse
ja: 再帰的に検索する

en: Match case
ja: 大/小文字を区別する

en: File size is
ja: ファイル・サイズが

en: and
ja: と

en: File date is
ja: タイムスタンプが

en: Modified
ja: 変更された日時

en: Status Changed
ja: 状態が変更された日時

en: Image dimensions are
ja: 画像の寸法が

en: Image content is
ja: 画像の中身が

en: % similar to
ja: % 次と類似する

en: Ignore rotation
ja: 回転を無視

en: Image rating is
ja: レーティングが

en: Image is
ja: 画像は

en: n.m.
ja: 海里

en: from
ja: 次の場所から

en: Image class
ja: 種類

en: Marks
ja: マーク

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
ja: キャッシュにあるサムネイル画像のロードに失敗しました。再度作成して下さい。

en: Delete failed
ja: 削除に失敗しました

en: Unable to remove old file from trash folder
ja: ゴミ箱から古いファイルを削除できません

en: Could not create folder
ja: フォルダを作成できませんでした

en: Permission denied
ja: パーミッションが不正です

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
ja: ゴミ箱にアクセスまたは作成できません。
    "%s"

en: Using Geeqie Trash bin
    %s
ja: Geeqieのゴミ箱を使用
    %s

en: Using system Trash bin
ja: システムのゴミ箱を使用

en: New Bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークの編集

en: Path:
ja: パス:

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Select icon
ja: アイコンの選択

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Unable to load:
    %s
ja: 読み込めません:
    %s

en: A file with name %s already exists.
ja: ファイル名 %s は既に存在しています。

en: Failed to rename %s to %s.
ja: %s から %s への名前変更に失敗しました。

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Add _Bookmark
ja: ブックマークへ追加(_B)

en: All Files
ja: 全ファイル

en: New folder
ja: 新しいフォルダ

en: Show hidden
ja: 隠しファイルを表示

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Select path
ja: パスの選択

en: All files
ja: 全ファイル

en: Drag and Drop failed
ja: ドラッグ＆ドロップが失敗しました

en: Co_ntinue
ja: 続行する(_N)

en: File details
ja: ファイルの詳細

en: Sidecars
ja: サイドカー

en: Choose the destination folder.
ja: 対象となるフォルダを選択して下さい

en: New name
ja: 新しい名前

en: Source
ja: 印刷する対象

en: Manual rename
ja: 手動で名前を変更

en: Original name:
ja: オリジナルの名前:

en: New name:
ja: 新しい名前:

en: Auto rename
ja: 自動的に名前を変更

en: Begin text
ja: テキストの先頭

en: Start #
ja: 開始 #

en: End text
ja: テキストの末尾

en: Padding:
ja: 埋め込み:

en: Formatted rename
ja: フォーマットで名前を変更

en: Format (* = original name, ## = numbers)
ja: フォーマット (* = 元の名前, ## = 番号)

en: Another operation in progress.
ja: 別の操作が進行中です。

en: File: '%s'
ja: ファイル: '%s'

en: 
    Status:
ja: 
    状態:

en: no problem detected
ja: 問題は検出されませんでした

en: Exclude file
ja: ファイルを除外

en: This will move the following files to the Trash bin
ja: 次のファイルをゴミ箱に移動します

en: This will permanently delete the following files
ja: 次のファイルを永久に削除します

en: Delete files?
ja: ファイルを削除しますか？

en: Move failed
ja: 移動が失敗しました

en: Move files?
ja: ファイルを移動しますか？

en: This will move the following files
ja: 次のファイルを移動します

en: Copy files?
ja: ファイルをコピーしますか？

en: This will copy the following files
ja: 次のファイルをコピーします

en: Rename files?
ja: ファイル名を変更しますか？

en: This will rename the following files
ja: 次のファイルの名前を変更します

en: Can't run external editor
ja: 外部エディタを実行できません

en: Delete folder
ja: フォルダの削除

en: Delete folder?
ja: フォルダを削除しますか？

en: The folder contains these files:
ja: フォルダには次のファイルがあります:

en: This will delete the folder.
    The contents of this folder will also be deleted.
ja: フォルダを削除します。
    フォルダの内容も削除されます。

en: Rename folder?
ja: フォルダ名を変更しますか？

en: The folder contains the following files
ja: フォルダには次のファイルがあります

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: _Up to parent
ja: 上のフォルダへ(_U)

en: _Slideshow
ja:  スライドショー(_S)

en: Slideshow recursive
ja: 逆順にスライドショー

en: Find _duplicates...
ja: 複製の検索(_D)...

en: Find duplicates recursive...
ja: 逆順に複製の検索...

en: _New folder...
ja: 新しいフォルダ(_N)...

en: View as _List
ja: リストで表示(_L)

en: View as _Tree
ja: ツリーで表示(_T)

en: Show _hidden files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Re_fresh
ja: 更新(_F)

en: Show _thumbnails
ja: サムネイルの表示(_T)

en: Loading meta...
ja: メタデータ読込中…

en: Invalid file name:
    %s
ja: 不正なファイル名:
    %s

en: Error renaming file
ja: ファイル名の変更でエラー

en: Search the on-line help files.
ja: オンラインヘルプファイルを検索します。

en: Search engine:
ja: 検索エンジン:

en: Search terms:
ja: 検索ワード:
