geeqie-1.3 - en to sv_SE translation catalogue (1738 entries)

en: A lightweight image viewer
sv_SE: En lättviktig bildvisare

en: Geeqie is a lightweight image viewer for Linux, BSDs and compatibles. It can be used as a simple, fast, database-free image viewer, but equally it can be used to manage large collections of images.
sv_SE: Geeqie är en lättviktig bildvisare för Linux, BSDs och kompatibla system. Den kan användas som en enkel, snabb databas-fri bildvisare, men likaväl kan den användas för att hantera stora samlingar av bilder.

en: Geeqie is an image viewer that makes navigation of images easy. Images can be viewed as thumbnails, in multiple windows or in full screen mode. Geeqie is an image manager, with complete copy, move, rename, and delete functions available at the press of a button. Extensive image collections can be easily handled using a combination of Geeqie's flexible Keyword facility and powerful Image searches.
sv_SE: Geeqie är en bildvisare som gör navigation av bilder enkel. Bilder kan visas som miniatyrer, i flera fönster eller i fullskärmsläge. Geeqie är en bildhanterare, med fullständiga funktioner för kopiering, flyttning, omdöpning och borttagning tillgängliga med ett enkelt knapptryck. Omfattande bildsamlingar kan enkelt hanteras med hjälp av en kombination av Geeqie's flexibla nyckelordsfunktioner och kraftfulla bildsökning.

en: Image collections can be refined with a duplicate image finder. Geeqie is ideal for making presentations. A slide-show feature is built in, and Geeqie can be remotely controlled either via command line scripts. Information such as f-stop, shutter speed and descriptive text can be overlaid onto the image display. There is no need to import images into Geeqie - simply point Geeqie to a folder containing images, and your data will be displayed.
sv_SE: Bildsamlingar kan förfinas med en dubblettbildsökare. Geeqie är perfekt för att göra presentationer.. En funktion för bildspel finns inbyggd, och Geeqie kan fjärrkontrolleras antingen via kommandoraden eller skript. Information så som f-stop, slutarhastighet och beskrivande text kan läggas in i bildvisningen. Det är inte nödvändigt att importera bilder i Geeqie - peka helt enkelt Geeqie till en mapp som innehåller bilder, så kommer din data att visas.

en: image
sv_SE: bild

en: photography
sv_SE: fotografi

en: fast
sv_SE: snabb

en: graphics
sv_SE: grafik

en: Image Viewer
sv_SE: Bildvisare

en: View and manage images
sv_SE: Visa och hantera bilder

en: Picture;Slideshow;Graphics;
sv_SE: Bild;Bildspel;Grafik;

en: Camera import
sv_SE: Kameraimport

en: Import all images from camera
sv_SE: Importera alla bilder från kamera

en: Export jpeg
sv_SE: Exportera jpeg

en: Extract embedded jpegs from a raw file
sv_SE: Extrahera inbäddade jpeg-filer från en raw-fil

en: Image crop
sv_SE: Bildbeskärning

en: Crop image from marked rectangle
sv_SE: Beskär bild från markerad rektangel

en: Open With
sv_SE: Öppna Med

en: Call the gtk application chooser dialog
sv_SE: Anropa gtk-applikationsväljardialogen

en: Template
sv_SE: Mall

en: Random image
sv_SE: Slumpmässigt vald bild

en: Display random image from Collections and current folder
sv_SE: Visa slumpvis vald bild från Samlingar och aktuell mapp

en: Resize image
sv_SE: Byt storlek på bild

en: Downsize an image
sv_SE: Förminska en bild

en: Apply the orientation to image content
sv_SE: Applicera orienteringen till bildinnehållet

en: Symlink
sv_SE: Symlänk

en: Tethered photography
sv_SE: Kopplade fotografier

en: Video player
sv_SE: Videospelare

en: Display videos in Geeqie
sv_SE: Visa videos i Geeqie

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Value
sv_SE: Värde

en: Name
sv_SE: Namn

en: Tag
sv_SE: Tagg

en: Elements
sv_SE: Element

en: Open Archive - Cannot create directory:
sv_SE: Öppna Arkiv - Kan inte skapa mapp:

en: Open Archive - Cannot change directory to:
sv_SE: Öppna Arkiv - Kan inte byta mapp till:

en: 
      Error code:
sv_SE: 
      Felkod:

en: Warning: libarchive not installed
sv_SE: Varning: libarchive är inte installerat

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Star Rating
sv_SE: Stjärnbetyg

en: Headline
sv_SE: Rubrik

en: File info
sv_SE: Filinformation

en: Location and GPS
sv_SE: Lokalisering och GPS

en: GPS Map
sv_SE: GPS-karta

en: Move to _top
sv_SE: Flytta _överst

en: Move _up
sv_SE: Flytta _upp

en: Move _down
sv_SE: Flytta _ned

en: Move to _bottom
sv_SE: Flytta n_ederst

en: Height...
sv_SE: Höjd...

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Pane
sv_SE: Lägg till Ruta

en: Add text to selected files
sv_SE: Lägg text till de valda filerna

en: Replace existing text in selected files
sv_SE: Ersätt befintlig text i de valda filerna

en: <empty label, fixme>
sv_SE: <saknar text, att fixa>

en: Configure entry
sv_SE: Konfigurera alternativ

en: Add entry
sv_SE: Lägg till

en: Key:
sv_SE: Nyckelord:

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Show only if set
sv_SE: Visa endast om till

en: Editable (supported only for XMP)
sv_SE: Redigerbar (endast XMP)

en: Configure "%s"
sv_SE: Konfigurera "%s"

en: Remove "%s"
sv_SE: Ta bort "%s"

en: Copy "%s"
sv_SE: Kopiera "%s"

en: Show hidden entries
sv_SE: Visa dolda

en: 
    Do you want to geocode image %s?
sv_SE: 
    Vill du geokoda bilden %s?

en: 
    Do you want to geocode %i images?
sv_SE: 
    Vill du geokoda %i bilder?

en: 
    This image is already geocoded!
sv_SE: 
    Denna bild är redan geokodad!

en: 
    One image is already geocoded!
sv_SE: 
    En bild är redan geokodad!

en: 
    %i Images are already geocoded!
sv_SE: 
    %i bilder är redan geokodade!

en: Geocode images
sv_SE: Geokoda bilder

en: Write lat/long to meta-data?
sv_SE: Skriv lat/long till metadata?

en: Save
sv_SE: Spara

en: Zoom %i
sv_SE: Zooma %i

en: Zoom level %i
sv_SE: Zoom-nivå %i

en: Loading map
sv_SE: Laddar karta

en: Enable markers
sv_SE: Aktivera markörer

en: Centre map on marker
sv_SE: Centrera kartan vid markören

en: Move map centre to marker
     is disabled
sv_SE: Centrera kartan vid markören
     -funtionen avstängd

en: Move map centre to marker
     is enabled
sv_SE: Centrera kartan vid markören
     -funtionen påslagen

en: Map centering
sv_SE: Kartcentrering

en: Map Centering
sv_SE: Kartcentrering

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Zoom level
sv_SE: Zoom-nivå

en: Histogram on _Red
sv_SE: Histogram, _rött

en: Histogram on _Green
sv_SE: Histogram, _grönt

en: Histogram on _Blue
sv_SE: Histogram, _blått

en: _Histogram on RGB
sv_SE: _Histogram, RGB

en: Histogram on _Value
sv_SE: Histogram, v_ärden

en: Li_near Histogram
sv_SE: L_injärt histogram

en: L_og Histogram
sv_SE: _Logaritmiskt histogram

en: Add selected keywords to selected files
sv_SE: Lägg till valda nyckelord till valda filer

en: Replace existing keywords in selected files with selected keywords
sv_SE: Ersätt befintilga nyckelord i valda filer med valda nyckelord

en: Edit keyword
sv_SE: Redigera nyckelord

en: New keyword
sv_SE: Nytt nyckelord

en: Configure keyword
sv_SE: Konfigurera nyckelord

en: Keyword:
sv_SE: Nyckelord:

en: Keyword type:
sv_SE: Nyckelordstyp:

en: Active keyword
sv_SE: Aktivt nyckelord

en: Helper
sv_SE: Hjälpfuntion

en: Marks Keywords
sv_SE: Märkens nyckelord

en: Disconnect all Marks Keywords connections?
sv_SE: Koppla ifrån alla anslutningar mellan Markeringsnyckelord?

en: This will disconnect all Marks Keywords connections
sv_SE: Detta kommer att koppla ifrån alla anslutningar mellan Markingsnyckelord

en: Add "%s" to all selected images
sv_SE: Lägg till "%s" till alla valda bilder

en: Hide "%s"
sv_SE: Göm "%s"

en: Mark %d
sv_SE: Märke %d

en: Connect "%s" to mark
sv_SE: Förbind "%s" med markören

en: Edit "%s"
sv_SE: Redigera "%s"

en: Disconnect "%s" from mark %s
sv_SE: Lösgör "%s" från markören %s

en: Disconnect all Mark Keyword connections
sv_SE: Koppla ifrån alla Märkesnyckelord-anslutningar

en: Expand checked
sv_SE: Expandera förkryssade

en: Collapse unchecked
sv_SE: Vik ihop ej förkryssade

en: Hide unchecked
sv_SE: Göm ej förkryssade

en: Revert all hidden
sv_SE: Ångra alla dolda

en: Show all
sv_SE: Visa alla

en: Collapse all
sv_SE: Fäll ihop alla

en: Revert
sv_SE: Ångra

en: On any change
sv_SE: Vid varje förändring

en: Keyword autocomplete
sv_SE: Autokomplettering av nyckelord

en: Error: Unable to write keywords list to: %s
sv_SE: Fel: Kan inte skriva nyckelordslista: %s

en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Unrated
sv_SE: Icke betygsatt

en: Sort Manager Operations
sv_SE: Sorteringshanteraroperationer

en: Additional operations utilising plugins
    may be included by setting:
    
    X-Geeqie-Filter=true
    
    in the plugin file.
sv_SE: Ytterligare operationer som använder sig av insticksmoduler
    kan inkluderas genom att sätta:
    
    X-Geeqie-Filer=true
    
    i insticksmodulfilen.

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: The collection:
    %s
    already exists.
sv_SE: Samlingen:
    %s
    finns redan.

en: Collection exists
sv_SE: Samlingen finns

en: Failed to save the collection:
    %s
sv_SE: Kunde inte spara samlingen:
    %s

en: Save Failed
sv_SE: Lyckades inte spara

en: Add Bookmark
sv_SE: Lägg till bokmärke

en: Add Collection
sv_SE: Lägg till samling

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Sort Manager
sv_SE: Sorteringshanterare

en: Folders
sv_SE: Mappar

en: Collections
sv_SE: Kolllektioner

en: See the Help file for additional functions
sv_SE: Se hjälpfilen för ytterligare funktioner

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Add image
sv_SE: Lägg till bild

en: Add selection
sv_SE: Lägg till markering

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo last image
sv_SE: Ångra senaste bild

en: Functions additional to Copy and Move
sv_SE: Funktioner utöver Kopiera och Flytta

en: error saving sim cache data: %s
    error: %s
sv_SE: fel vid spara sim-cache-data: %s
    fel: %s

en: Geeqie: Creating sim data...
sv_SE: Geeqie: Skapar sim-data...

en: Geeqie: Creating thumbs...
sv_SE: Geeqie: Skapar minityrer...

en: Exit Geeqie Cache Maintenance
sv_SE: Avsluta Geeqie Cachehantering

en: Geeqie: Cleaning thumbs...
sv_SE: Geeqie: Rensar miniatyrbilder...

en: done
sv_SE: färdig

en: Removing old metadata...
sv_SE: Tar bort gammal metadata...

en: Clearing cached thumbnails...
sv_SE: Tömmer cachade miniatyrbilder...

en: Removing old thumbnails...
sv_SE: Tar bort gamla miniatyrbilder...

en: Maintenance
sv_SE: Underhåll

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Stop
sv_SE: Stoppa

en: stopped
sv_SE: stoppad

en: Invalid folder
sv_SE: Ogiltig mapp

en: The specified folder can not be found.
sv_SE: Den angivna mappen kan inte hittas.

en: Create thumbnails
sv_SE: Skapa miniatyrbilder

en: S_tart
sv_SE: _Starta

en: Folder:
sv_SE: Mapp:

en: Select folder
sv_SE: Markera mapp

en: Include subfolders
sv_SE: Inkludera undermappar

en: Store thumbnails local to source images
sv_SE: Lagra miniatyrbilder i närheten av originalbilder

en: click start to begin
sv_SE: tryck på starta för att börja

en: running...
sv_SE: kör...

en: Clearing thumbnails...
sv_SE: Tömmer miniatyrbilder...

en: Clear cache
sv_SE: Töm cache

en: This will remove all thumbnails and sim. files
    that have been saved to disk, continue?
sv_SE: Detta kommer att ta bort alla miniatyrbilder och sim-filer
    som sparats på hårddisken, fortsätt?

en: Location: %s
sv_SE: Plats: %s

en: Create sim. files
sv_SE: Skapa sim.-filer

en: Create sim. files recursively
sv_SE: Skapa sim.-filer rekursivt

en: Background cache maintenance
sv_SE: Bakgrundscachehantering

en: Recursively delete orphaned thumbnails
    and .sim files, and create new
    thumbnails and .sim files
sv_SE: Ta bort övergivna miniatyrbilder
    och .sim-filer och skapa nya
    miniatyrbilder och .sim-filer

en: Cache Maintenance
sv_SE: Cachehantering

en: Cache and Data Maintenance
sv_SE: Underhåll av cachedata

en: Geeqie thumbnail and sim. cache
sv_SE: Geeqie miniatyrer och sim. cache

en: Clean up
sv_SE: Städa

en: Remove orphaned or outdated thumbnails and sim. files.
sv_SE: Ta bort övergivna eller föråldrade miniatyrbilder och sim.-filer.

en: Delete all cached data.
sv_SE: Radera all cachad data.

en: Shared thumbnail cache
sv_SE: Delad miniatyrbildscache

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
sv_SE: Ta bort övergivna eller föråldrade miniatyrbilder.

en: Delete all cached thumbnails.
sv_SE: Radera alla cachade miniatyrbilder.

en: Render
sv_SE: Skapa

en: Render thumbnails for a specific folder.
sv_SE: Skapa miniatyrbilder för en specifik mapp.

en: File similarity cache
sv_SE: Fillikhetscache

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Create sim. files recursively.
sv_SE: Skapa sim.-filer rekursivt.

en: Remove orphaned keywords and comments.
sv_SE: Ta bort övergivna nyckelord och kommentarer.

en: Select
sv_SE: Välj

en: Run cache maintenance as a background job.
sv_SE: Kör cache-underhåll som ett bakgrundsjobb.

en: Untitled
sv_SE: Namnlös

en: Untitled (%d)
sv_SE: Namnlös (%d)

en: %s - Collection - %s
sv_SE: %s - Samling - %s

en: Close collection
sv_SE: Stäng samlingen

en: Collection has been modified.
    Save first?
sv_SE: Samlingen är ändrad.
    Spara ändringen?

en: _Discard
sv_SE: _Kasta bort

en: Overwrite collection
sv_SE: Skriv över samling

en: Overwrite existing collection?
sv_SE: Skriv över befintlig samling?

en: Overwrite
sv_SE: Skriv över

en: Save collection
sv_SE: Spara samling

en: Existing collections:
sv_SE: Existerande samlingar:

en: Save collection as:
sv_SE: Spara samling som:

en: Append collection
sv_SE: Lägg till i samling

en: Select from existing collections:
sv_SE: Välj från existerande samlingar:

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: _Append
sv_SE: _Komplettera

en: failed to open collection (write) "%s"
sv_SE: kunde inte öppna samling (för skrivning) "%s"

en: error saving collection file: %s
    error: %s
sv_SE: kunde inte spara samlingsfil: %s
    fel: %s

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Move to Trash
sv_SE: Flytta till skräp

en: Close window
sv_SE: Stäng _fönstret

en: View
sv_SE: Visa

en: View in new window
sv_SE: Visa i nytt fönster

en: Select all
sv_SE: Markera alla

en: Select none
sv_SE: Markera ingen

en: Rectangular selection
sv_SE: Rektangulärt val

en: Select single file
sv_SE: Väl en enstaka fil

en: Toggle select image
sv_SE: Växla vald bild

en: Append from file selection
sv_SE: Lägg till från filval

en: Append from collection
sv_SE: Lägg till från samling

en: Save collection as
sv_SE: Spara samling som

en: Show filename text
sv_SE: Visa filnamnstext

en: Sort by name
sv_SE: Sortera efter namn

en: Sort by date
sv_SE: Sortera efter datum

en: Sort by size
sv_SE: Sortera efter storlek

en: Sort by path
sv_SE: Sortera efter sökväg

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Append (Append collection dialog)
sv_SE: Lätt till (Lägg till i samling-dialog)

en: Discard (Close modified collection dialog)
sv_SE: Förkasta (Stäng dialog för modifierad samling)

en: %s, %d images (%s, %d)
sv_SE: %s, %d bilder (%s, %d)

en: %s, %d images
sv_SE: %s, %d bilder

en: Empty
sv_SE: Tom

en: Loading thumbs...
sv_SE: Läser in miniatyrbilder...

en: _View
sv_SE: _Visa

en: View in _new window
sv_SE: Visa i _nytt fönster

en: Go to original
sv_SE: Gå till original

en: Rem_ove
sv_SE: _Ta bort

en: Append from collection...
sv_SE: Lägg till från samling...

en: _Selection
sv_SE: _Markering

en: Invert selection
sv_SE: Invertera markering

en: _Copy...
sv_SE: _Kopiera...

en: _Move...
sv_SE: _Flytta...

en: _Rename...
sv_SE: _Byt namn...

en: _Copy path
sv_SE: _Kopiera filnamn

en: _Copy path unquoted
sv_SE: _Kopiera sökväg ociterat

en: Move to Trash...
sv_SE: Flytta till Papperskorg...

en: _Delete...
sv_SE: _Ta bort...

en: _Delete
sv_SE: _Ta bort

en: Randomize
sv_SE: Slumpa

en: _Sort
sv_SE: _Sortera

en: Show filename _text
sv_SE: Visa _filnamnstext

en: Show star rating
sv_SE: Visa stjärnbetyg

en: _Save collection
sv_SE: _Spara samling

en: Save collection _as...
sv_SE: Spara samling s_om...

en: _Find duplicates...
sv_SE: Hitta _dubletter...

en: Print...
sv_SE: Skriv ut...

en: Dropped list includes folders.
sv_SE: Släppt lista innehåller mappar.

en: _Add contents
sv_SE: _Lägg till innehåll

en: Add contents _recursive
sv_SE: Lägg till innehåll _rekursivt

en: _Skip folders
sv_SE: Hoppa _över mappar

en: Adobe RGB compatible
sv_SE: AdobeRGB-kompatibel

en: Custom profile
sv_SE: Egen profil

en: error
sv_SE: fel

en: warning
sv_SE: varning

en: Can't save
sv_SE: Går inte spara

en: Please specify file name.
sv_SE: Vänligen specificera filnamn.

en: Could not create directory
sv_SE: Kunde inte skapa mapp

en: Desktop file
sv_SE: Desktop-fil

en: Unable to delete file:
    %s
sv_SE: Kan inte ta bort filen:
    %s

en: File deletion failed
sv_SE: Borttagning av fil misslyckades

en: Delete file
sv_SE: Ta bort fil

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: About to delete the file:
     %s
sv_SE: Kommer att ta bort filen:
    %s

en: Plugins
sv_SE: Insticksmoduler

en: New
sv_SE: Ny

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Hidden
sv_SE: Gömd

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Clear
sv_SE: Töm

en: Toggle thumbs
sv_SE: Växla miniatyrbilder

en: Collection from selection
sv_SE: Samling från val

en: Append list
sv_SE: Lägg till i lista

en: Select group 1 duplicates
sv_SE: Markera dubletter i grupp 1

en: Select group 2 duplicates
sv_SE: Markera dubletter i grupp 2

en: Drop files to compare them.
sv_SE: Släpp filer för att jämföra.

en: %d files
sv_SE: %d filer

en: %d matches found in %d files
sv_SE: %d dubletter funna i %d filer

en: [set 1]
sv_SE: [grupp 1]

en: Reading checksums...
sv_SE: Läser in kontrollsummor...

en: Reading dimensions...
sv_SE: Läser in dimensioner...

en: Reading similarity data...
sv_SE: Läser in likhetsdata...

en: Comparing...
sv_SE: Jämför...

en: Comparing
sv_SE: Jämför

en: Sorting...
sv_SE: Sorterar...

en: Queuing...
sv_SE: Köar...

en: Loading file list
sv_SE: Ladda fillista

en: Image thumbprint debug info
sv_SE: Felsökningsinformation för bildens tumavtryck

en: Select group _1 duplicates
sv_SE: Markera dubletter i grupp _1

en: Select group _2 duplicates
sv_SE: Markera dubletter i grupp _2

en: C_lear
sv_SE: T_öm

en: Close _window
sv_SE: Stäng _fönster

en: %d files (set 2)
sv_SE: %d filer (grupp 2)

en: Name case-insensitive
sv_SE: Namn skiftlägeskänsligt

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Date
sv_SE: Datum

en: Dimensions
sv_SE: Dimensioner

en: Checksum
sv_SE: Kontrollsumma

en: Similarity (high - 95)
sv_SE: Likhet (stor - 95)

en: Similarity (med. - 90)
sv_SE: Likhet (medium - 90)

en: Similarity (low - 85)
sv_SE: Likhet (liten - 85)

en: Similarity (custom)
sv_SE: Likhet (anpassad)

en: Name ≠ content
sv_SE: Namn ≠ innehåll

en: Name case-insensitive ≠ content
sv_SE: Namn skiftlägesokänsligt ≠ innehåll

en: Find duplicates
sv_SE: Hitta dubletter

en: Rank
sv_SE: Rang

en: Thumb
sv_SE: Miniatyr

en: Set
sv_SE: Uppsättning

en: Compare to:
sv_SE: Jämför med:

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrbilder

en: Compare by:
sv_SE: Jämför med avseende på:

en: Custom Threshold
sv_SE: Anpassad Tröskel

en: Sort
sv_SE: Sortera

en: Sort by group totals
sv_SE: Sortera efter grupptotal

en: Ignore Orientation
sv_SE: Ignorera Orientering

en: Ignore image orientation
sv_SE: Ignorera bildorientering

en: Compare two file sets
sv_SE: Jämför två filgrupper

en: Please wait for the current file selection to be loaded.
sv_SE: Vänligen vänta på att aktuellt filval laddas.

en: Error creating Export duplicates data file: Error: %s
sv_SE: Fel vid skapande av datafil för Exportera dubbletter: Fel: %s

en: Match
sv_SE: Matcha

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Similarity
sv_SE: Likhet

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyr

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Export duplicates data
sv_SE: Exportera dubblett-data

en: Export Files
sv_SE: Exportera Filer

en: _Export
sv_SE: _Exportera

en: Export to csv
sv_SE: Exportera till csv

en: Export to tab-delimited
sv_SE: Exportera till tabb-avgränsad

en: Desktop file '%s' should not include extension in Icon key: '%s'
sv_SE: Desktop-filen '%s' ska inte ha namntillägg efter 'Icon=': '%s'

en: yes
sv_SE: ja

en: no
sv_SE: nej

en: stopping...
sv_SE: stoppar...

en: Edit command results
sv_SE: Redigera resultaten från kommandot

en: Output of %s
sv_SE: Utdata från %s

en: Failed to run command:
    %s
sv_SE: Misslyckades att köra kommandot:
    %s

en: stopped by user
sv_SE: stoppad av användaren

en: Invalid editor command
sv_SE: Ogiltigt redigeringskommando

en: Editor template is empty.
sv_SE: Redigeringsmallen är tom.

en: Editor template has incorrect syntax.
sv_SE: Redigeringsmallen har felaktig syntax.

en: Editor template uses incompatible macros.
sv_SE: Redigeringsmallen använder inkompatibla makron.

en: Can't find matching file type.
sv_SE: Kan inte hitta matchande filtyp.

en: Can't execute external editor.
sv_SE: Kan inte starta extern redigerare.

en: External editor returned error status.
sv_SE: Extern redigerare returnerar felstatus.

en: File was skipped.
sv_SE: Filen överhoppad.

en: Unknown error.
sv_SE: Okänt fel.

en: unknown
sv_SE: okänd

en: top left
sv_SE: överst vänster

en: top right
sv_SE: överst höger

en: bottom right
sv_SE: underst höger

en: bottom left
sv_SE: underst vänster

en: left top
sv_SE: vänster överst

en: right top
sv_SE: höger överst

en: right bottom
sv_SE: höger underst

en: left bottom
sv_SE: vänster underst

en: inch
sv_SE: tum

en: average
sv_SE: medelvärde

en: center weighted
sv_SE: centrumvägt

en: multi-segment
sv_SE: flersegment

en: partial
sv_SE: partiell

en: other
sv_SE: annan

en: not defined
sv_SE: ej definierad

en: manual
sv_SE: manuell

en: aperture
sv_SE: bländare

en: shutter
sv_SE: slutare

en: creative
sv_SE: kreativt

en: action
sv_SE: aktivt

en: portrait
sv_SE: stående

en: landscape
sv_SE: liggande

en: daylight
sv_SE: dagsljus

en: fluorescent
sv_SE: lysrör (fluorescerande)

en: tungsten (incandescent)
sv_SE: volfram (glödande)

en: flash
sv_SE: blixt

en: fine weather
sv_SE: vackert väder

en: cloudy weather
sv_SE: molnigt väder

en: shade
sv_SE: skugga

en: daylight fluorescent
sv_SE: dagsljus-fluorescerande

en: day white fluorescent
sv_SE: dagsvit-fluorescerande

en: cool white fluorescent
sv_SE: kallvit-fluorescerande

en: white fluorescent
sv_SE: vit-fluorescerande

en: standard light A
sv_SE: standardljus A

en: standard light B
sv_SE: standardljus B

en: standard light C
sv_SE: standardljus C

en: ISO studio tungsten
sv_SE: ISO studio-volfram

en: yes, not detected by strobe
sv_SE: ja, inte upptäckt av sensor

en: yes, detected by strobe
sv_SE: ja, upptäckt av sensor

en: uncalibrated
sv_SE: okalibrerad

en: 1 chip color area
sv_SE: 1 chip färgområde

en: 2 chip color area
sv_SE: 2 chip färgområde

en: 3 chip color area
sv_SE: 3 chip färgområde

en: color sequential area
sv_SE: sekventiellt färgområde

en: trilinear
sv_SE: trilinjär

en: color sequential linear
sv_SE: sekventiellt linjär färg

en: digital still camera
sv_SE: digital stillbildskamera

en: direct photo
sv_SE: direkt fotografi

en: custom
sv_SE: egendefinierat

en: auto
sv_SE: automatiskt

en: auto bracket
sv_SE: automatisk alternativexponering

en: night scene
sv_SE: nattscen

en: none
sv_SE: ingen

en: soft
sv_SE: mjuk

en: hard
sv_SE: hård

en: low
sv_SE: låg

en: high
sv_SE: hög

en: macro
sv_SE: makro

en: close
sv_SE: nära

en: distant
sv_SE: avlägset

en: Image Width
sv_SE: Bildbredd

en: Image Height
sv_SE: Bildhöjd

en: Bits per Sample/Pixel
sv_SE: Bits per punkt/pixel

en: Compression
sv_SE: Komprimering

en: Image description
sv_SE: Bildbeskrivning

en: Camera make
sv_SE: Kamerafabrikat

en: Camera model
sv_SE: Kameramodell

en: Orientation
sv_SE: Orientering

en: X resolution
sv_SE: X-upplösning

en: Y Resolution
sv_SE: Y-upplösning

en: Resolution units
sv_SE: Upplösningsenheter

en: White point
sv_SE: Vitpunkt

en: Primary chromaticities
sv_SE: Primära kromaticiteter

en: YCbCy coefficients
sv_SE: YCbCy-koefficienter

en: YCbCr positioning
sv_SE: YCbCr-positionering

en: Black white reference
sv_SE: Svart-vit referens

en: SubIFD Exif offset
sv_SE: SubIFD Exif-offset

en: Exposure time (seconds)
sv_SE: Exponeringstid (sekunder)

en: Exposure program
sv_SE: Exponeringsprogram

en: Spectral Sensitivity
sv_SE: Spektral känslighet

en: ISO sensitivity
sv_SE: ISO-känslighet

en: Optoelectric conversion factor
sv_SE: Optoelektrisk konverteringsfaktor

en: Exif version
sv_SE: Exif-version

en: Date original
sv_SE: Ursprungsdatum

en: Date digitized
sv_SE: Digitaliseringsdatum

en: Pixel format
sv_SE: Pixeluppbyggnad

en: Compression ratio
sv_SE: Komprimeringsgrad

en: Shutter speed
sv_SE: Slutarhastighet

en: Aperture
sv_SE: Bländare

en: Brightness
sv_SE: Ljushet

en: Exposure bias
sv_SE: Exponeringskompensation

en: Maximum aperture
sv_SE: Maximal bländare

en: Subject distance
sv_SE: Motivavstånd

en: Metering mode
sv_SE: Mätmetod

en: Light source
sv_SE: Ljuskälla

en: Flash
sv_SE: Blixt

en: Focal length
sv_SE: Brännvidd

en: Subject area
sv_SE: Motivområde

en: MakerNote
sv_SE: Tillverkarnotering

en: UserComment
sv_SE: Användarkommentar

en: Subsecond time
sv_SE: Tid, delar av sekunder

en: Subsecond time original
sv_SE: Originaltid, delar av sekunder

en: Subsecond time digitized
sv_SE: Digitaliseringstid, delar av sekunder

en: FlashPix version
sv_SE: FlashPix-version

en: Colorspace
sv_SE: Färgrymd

en: Audio data
sv_SE: Ljuddata

en: ExifR98 extension
sv_SE: ExifR98-tillägg

en: Flash strength
sv_SE: Blixtstyrka

en: Spatial frequency response
sv_SE: Spatiell frekvensrespons

en: X Pixel density
sv_SE: X-pixel-densitet

en: Y Pixel density
sv_SE: Y-pixel-densitet

en: Pixel density units
sv_SE: Pixel-densitetsenhet

en: Subject location
sv_SE: Motivplacering

en: Sensor type
sv_SE: Sensortyp

en: Source type
sv_SE: Källtyp

en: Scene type
sv_SE: Scentyp

en: Color filter array pattern
sv_SE: Färgfilter-vektormönster

en: Render process
sv_SE: Renderingsprocess

en: Exposure mode
sv_SE: Exponeringssätt

en: White balance
sv_SE: Vitbalans

en: Digital zoom ratio
sv_SE: Digital zoomning

en: Focal length (35mm)
sv_SE: Brännvidd (35 mm)

en: Scene capture type
sv_SE: Sceninnehållstyp

en: Gain control
sv_SE: Förstärkningsinställning

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Sharpness
sv_SE: Skärpa

en: Device setting
sv_SE: Apparatinställning

en: Subject range
sv_SE: Motivavstånd

en: Image serial number
sv_SE: Bildserienummer

en: Can't get image comment: not compiled with Exiv2.
sv_SE: Kan inte hämta bildkommentar: inte kompilerad med Exiv2.

en: Can't set image comment: not compiled with Exiv2.
sv_SE: Kan inte sätta bildkommentar: inte kompilerad med Exiv2.

en: infinity
sv_SE: oändligt

en: mode:
sv_SE: läge:

en: on
sv_SE: på

en: off
sv_SE: av

en: not detected by strobe
sv_SE: inte upptäckt av sensor

en: detected by strobe
sv_SE: upptäckt av sensor

en: red-eye reduction
sv_SE: reducering av röda ögon

en: dot
sv_SE: punkt

en: embedded
sv_SE: inbäddad

en: Above Sea Level
sv_SE: Över havsnivå

en: Below Sea Level
sv_SE: Under havsnivå

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: DateDigitized
sv_SE: Digitaliseringsdatum

en: Focal length 35mm
sv_SE: Brännvidd 35 mm

en: Resolution
sv_SE: Upplösning

en: Color profile
sv_SE: Färgprofil

en: GPS position
sv_SE: GPS-position

en: GPS altitude
sv_SE: GPS-altitud

en: Local time
sv_SE: Lokal tid

en: Time zone
sv_SE: Tidszon

en: Country name
sv_SE: Landsnamn

en: Country code
sv_SE: Landskod

en: Star rating
sv_SE: Stjärnbetyg

en: File size
sv_SE: Filstorlek

en: File date
sv_SE: Fildatum

en: File mode
sv_SE: Filtyp

en: File ctime
sv_SE: Fil ctime

en: File owner
sv_SE: Filägare

en: File group
sv_SE: Filgrupp

en: File link
sv_SE: Fillänk

en: File class
sv_SE: Filklass

en: Page no.
sv_SE: Sida nr.

en: Lens
sv_SE: Lins

en: %d bytes
sv_SE: %d byte

en: file or directory does not exist
sv_SE: filen eller mappen finns inte

en: destination already exists
sv_SE: filen finns redan

en: destination can't be overwritten
sv_SE: målfilen kan inte skrivas över

en: destination directory is not writable
sv_SE: målmappen är skrivskyddad

en: destination directory does not exist
sv_SE: målmappen finns inte

en: source directory is not writable
sv_SE: källmappen är skrivskyddad

en: no read permission
sv_SE: läsrättighet saknas

en: file is readonly
sv_SE: filen är skrivskyddad

en: destination already exists and will be overwritten
sv_SE: målfilen finns redan men kommer att skrivas över

en: source and destination are the same
sv_SE: källa och mål är desamma

en: source and destination have different extension
sv_SE: källa och mål har oliks filnamntillägg

en: there are unsaved metadata changes for the file
sv_SE: det finns osparade ändrade metadata för filen

en: another destination file has the same filename
sv_SE: en annan destinationsfil har samma filnamn

en: Error: Unable to write marks lists to: %s
sv_SE: Fel: Kan inte skriva märkeslistor till: %s

en: Full size
sv_SE: Full storlek

en: Monitor
sv_SE: Bildskärm

en: Screen
sv_SE: Skärm

en: Full screen
sv_SE: Helskärm

en: Determined by Window Manager
sv_SE: Hanteras av fönsterhanteraren

en: Active screen
sv_SE: Aktiv skärm

en: Active monitor
sv_SE: Aktiv bildskärm

en: Log Histogram on Red
sv_SE: Logaritmiskt histogram, rött

en: Log Histogram on Green
sv_SE: Logaritmiskt histogram, grönt

en: Log Histogram on Blue
sv_SE: Logaritmiskt histogram, blått

en: Log Histogram on RGB
sv_SE: Logaritmiskt histogram, RGB

en: Log Histogram on value
sv_SE: Logaritmiskt histogram, värden

en: Linear Histogram on Red
sv_SE: Linjärt histogram, rött

en: Linear Histogram on Green
sv_SE: Linjärt histogram, grönt

en: Linear Histogram on Blue
sv_SE: Linjärt histogram, blått

en: Linear Histogram on RGB
sv_SE: Linjärt histogram, RGB

en: Linear Histogram on value
sv_SE: Linjärt histogram, värden

en: Unable to write history lists to: %s
sv_SE: Kan inte skriva historiklistor till: %s

en:  (Collection %s)
sv_SE:  (Samling %s)

en: Could not open file for reading
sv_SE: Kunde inte öppna fil för läsning

en: Unknown jpeg2000 decoder type
sv_SE: Okänd jpeg2000-avkodartyp

en: Couldn't set parameters on decoder for file.
sv_SE: Kunde inte sätta parametrar på avkodaren för filen.

en: Couldn't read JP2 header from file
sv_SE: Kunde inte läsa JP2-rubrik från fil

en: Couldn't decode JP2 image in file
sv_SE: Kunde inte avkoda JP2-bild i fil

en: Couldn't decompress JP2 image in file
sv_SE: Kunde inte packa upp JP2-bild i fil

en: JP2 image not rgb
sv_SE: JP2-bild inte rgb

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv_SE: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Rotate 180°
sv_SE: Rotera 180°

en: Rotate mirror
sv_SE: Rotera spegling

en: Rotate flip
sv_SE: Rotera vänd

en:  Rotate counterclockwise 90°
sv_SE:  Rotera moturs 90°

en:  Rotate clockwise 90°
sv_SE:  Rotera medurs 90°

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: Zoom out
sv_SE: Zooma ut

en: Zoom to fit
sv_SE: _Zooma till fönsterpassning

en: Zoom 1:1
sv_SE: Zooma 1:1

en: Zoom 2:1
sv_SE: Zooma 2:1

en: Zoom 3:1
sv_SE: Zooma 3:1

en: Zoom 4:1
sv_SE: Zooma 4:1

en: Zoom 1:4
sv_SE: Zooma 1:4

en: Zoom 1:3
sv_SE: Zooma 1:3

en: Zoom 1:2
sv_SE: Zooma 1:2

en: Zoom fit window width
sv_SE: Zooma passa fönsterbredd

en: Zoom fit window height
sv_SE: Zooma passa fönsterhöjd

en: Toggle slideshow
sv_SE: Växla bildspel

en: Pause slideshow
sv_SE: Stoppa bildspel

en: Reload image
sv_SE: Läs om bild

en: Fullscreen
sv_SE: Fullskärm

en: Image overlay
sv_SE: Bildoverlay

en: Exit fullscreen
sv_SE: Avsluta helskärmsläge

en: Desaturate
sv_SE: Omätta

en: Cannot open archive file
sv_SE: Kan inte öppna arkivfil

en: See the Log Window
sv_SE: Se Loggfönstret

en: Zoom _in
sv_SE: Zooma _in

en: Zoom _out
sv_SE: Zooma _ut

en: Zoom _1:1
sv_SE: Zooma _1:1

en: _Go to directory view
sv_SE: _Gå till mappvy

en: Toggle _slideshow
sv_SE: Växla _bildspel

en: Continue slides_how
sv_SE: Forts_ätt bildspel

en: Pause slides_how
sv_SE: _Pausa bildspel

en: Exit _full screen
sv_SE: Avsluta _helskärmsläge

en: _Full screen
sv_SE: _Helskärmsläge

en: C_lose window
sv_SE: _Stäng fönster

en: Open application menu
sv_SE: Öppna applikationsmeny

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Case
sv_SE: Skiftläge

en: Scroll to top left corner
sv_SE: Skrolla till överst/vänster

en: Scroll to image center
sv_SE: Skrolla till bildens mittpunkt

en: Keep the region from previous image
sv_SE: Behåll bildvisningsområde från föregående

en:  Slideshow [
sv_SE:  Bildspel [

en:  Paused [
sv_SE:  Pausad [

en: %s, %d files (%s, %d)%s
sv_SE: %s, %d filer (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
sv_SE: %s, %d filer%s

en: %d files%s
sv_SE: %d filer%s

en: (no read permission) %s bytes
sv_SE: (ingen läsrättighet) %s byte

en: ( ? x ? ) %s bytes
sv_SE: ( ? × ? ) %s byte

en: ( %d x %d ) %s bytes
sv_SE: ( %d × %d ) %s byte

en: Select sort order
sv_SE: Välj sorteringsordning

en: Folder contents (files selected)
    Slideshow [time interval]
sv_SE: Filinnehåll (valda filer)
    Bildspel [tidsintervall]

en: (Image dimensions) Image size [page n of m]
sv_SE: (Bilddimensioner) Bildstorlek [sida n av m]

en: Select zoom and scroll mode
sv_SE: Välj zoom- och scrollläge

en: [Pixel x,y coord]: (Pixel R,G,B value)
sv_SE: [Pixel x,y-koord]: (Pixel R,G,B-värde)

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Window options and layout
sv_SE: Bildvisningsfönstret

en: Apply
sv_SE: Applicera

en: General options
sv_SE: Allmänt

en: Home path (empty to use your home directory)
sv_SE: Startmapp (tomt = egen hemmamapp)

en: Use current
sv_SE: Använd aktuell

en: Show date in directories list view
sv_SE: Visa datum i mapplistvyn

en: Start-up directory:
sv_SE: Startmapp:

en: No change
sv_SE: Ingen ändring

en: Restore last path
sv_SE: Återställ senaste sökväg

en: Home path
sv_SE: Hemsökväg

en: Invalid geometry
sv_SE: Ogiltig geometri

en: Files
sv_SE: Filer

en: Image
sv_SE: Bild

en: (drag to change order)
sv_SE: (Dra-och-släpp för att byta ordning)

en: Open archive
sv_SE: Öppna arkiv

en: _Copy path to clipboard
sv_SE: _Kopiera komplett filnamn till Urklipp

en: _Copy path unquoted to clipboard
sv_SE: _Kopiera sökväg ociterat till Urklipp

en: Copy _image to clipboard
sv_SE: Kopiera b_ild till Urklipp

en: GIF _animation
sv_SE: GIF-_animation

en: Hide file _list
sv_SE: Dölj fil_lista

en: Hide Selectable Bars
sv_SE: Göm valbara fält

en: Clear Marks
sv_SE: Rensa Märken

en: Clear all marks?
sv_SE: Rensa alla Märken?

en: This will clear all marks for all images,
    including those linked to keywords
sv_SE: Detta kommer att rensa alla markeringar för alla bilder,
    inklusive de som är länkade till nyckelord

en: Operation failed:
sv_SE: Operation misslyckades:

en: No file extension
sv_SE: Ingen filändelse

en: Cannot create tmp file
sv_SE: Kan inte skapa temp-fil

en: Operation not supported for filetype
sv_SE: Operationen stöds inte för filtypen

en: File is not writable
sv_SE: Filen är inte skrivbar

en: Exiftran error
sv_SE: Exiftran fel

en: Mogrify error
sv_SE: Mogrifieringsfel

en: Image orientation
sv_SE: Bildorientering

en: Error: window layout name: %s does not exist
sv_SE: Fel: fönsterlayout med namn: %s finns inte

en: Window layout name "%s" already exists.
sv_SE: Fönsterlayout med namnet %s finns redan.

en: Rename window
sv_SE: Byt namn på fönster

en: Delete window
sv_SE: Ta bort fönster

en: rename window
sv_SE: byt namn på fönster

en: Delete window layout
sv_SE: Ta bort fönsterlayout

en: _About
sv_SE: _Om

en: About
sv_SE: Om

en: _Original state
sv_SE: _Ursprunglig orientering

en: Image rotate Original state
sv_SE: Bildrotation Ursprungsläge

en: _Back
sv_SE: _Tillbaka

en: Back in folder history
sv_SE: Bakåt i mapphistoriken

en: Clear Marks...
sv_SE: Rensa Markeringar...

en: _Color Management
sv_SE: F_ärghantering

en: Connected Zoom 1:1
sv_SE: Ställ in zoom 1:1

en: Zoom _2:1
sv_SE: Zooma _2:1

en: Connected Zoom 2:1
sv_SE: Ställ in zoom 2:1

en: Connected Zoom 1:4
sv_SE: Ställ in zooma 1:4

en: Zoom _3:1
sv_SE: Zooma _3:1

en: Connected Zoom 3:1
sv_SE: Ställ in zoom 3:1

en: Connected Zoom 1:3
sv_SE: Ställ in zoom 1:3

en: Zoom _4:1
sv_SE: Zooma _4:1

en: Connected Zoom 4:1
sv_SE: Ställ in zoom 4:1

en: Connected Zoom 1:2
sv_SE: Ställ in zoom 1:2

en: Fit _Horizontally
sv_SE: Anpassa _horisontellt

en: Connected Fit Horizontally
sv_SE: Horisontell fönsterpassning

en: Fit _Vertically
sv_SE: _Vertikalanpassa

en: Connected Fit Vertically
sv_SE: Vertikal fönsterpassning

en: _Zoom to fit
sv_SE: _Zooma så bilden passar

en: Connected Zoom to fit
sv_SE: Ställ in fönsterpassning

en: Connected Zoom in
sv_SE: Zooma in

en: _Connected Zoom
sv_SE: _Zooma

en: Connected Zoom out
sv_SE: Ställ in zoom ut

en: Copy...
sv_SE: Kopiera...

en: Copy path to clipboard
sv_SE: Kopiera komplett filnamn till Urklipp

en: Copy path unquoted to clipboard
sv_SE: Kopiera sökväg ociterat till Urklipp

en: Disable file groupi_ng
sv_SE: Avaktivera filgrupperi_ng

en: Disable file grouping
sv_SE: Avaktivera filgruppering

en: _Edit
sv_SE: _Redigera

en: Enable file _grouping
sv_SE: Aktivera fil_gruppering

en: Enable file grouping
sv_SE: Aktivera filgruppering

en: _Leave full screen
sv_SE: _Avsluta helskärmsläge

en: Leave full screen
sv_SE: Avsluta helskärmsläge

en: _Exif window
sv_SE: _Exif-fönster

en: Exif window
sv_SE: Exif-fönster

en: _Files and Folders
sv_SE: _Filer och mappar

en: _File
sv_SE: _Arkiv

en: Find duplicates...
sv_SE: Sök dubletter...

en: _First Image
sv_SE: till _första bilden

en: First Image
sv_SE: Första bilden

en: _First Page
sv_SE: _Första sida

en: First Page of multi-page image
sv_SE: Första sidan av en bild med fler sidor

en: _Flip
sv_SE: Spegla _vertikalt

en: Image Flip
sv_SE: Bild Vänd

en: _Forward
sv_SE: _Framåt

en: Forward in folder history
sv_SE: Framåt i mapphistoriken

en: F_ull screen
sv_SE: _Helskärm

en: _Go
sv_SE: _Gå

en: _ChangeLog
sv_SE: _Ändringslogg

en: ChangeLog notes
sv_SE: Ändringslogg anteckningar

en: _Help manual
sv_SE: _Hjälpmanual

en: Help manual
sv_SE: Hjälpmanual

en: _Keyboard map
sv_SE: _Tangentbordskarta

en: Keyboard map
sv_SE: Tangentbordskarta

en: _Help
sv_SE: _Hjälp

en: _Readme
sv_SE: _Läs mig

en: Readme
sv_SE: Läs mig

en: On-line help search
sv_SE: Online hjälpsök

en: _Keyboard shortcuts
sv_SE: _Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard shortcuts
sv_SE: Tangentbordsgenvägar

en: _Hide file list
sv_SE: _Dölj fillista

en: Hide file list
sv_SE: Göm fillistan

en: Cycle through histogram ch_annels
sv_SE: Växla mellan histogramkan_aler

en: Cycle through histogram channels
sv_SE: Växla mellan histogramkanaler

en: Cycle through histogram mo_des
sv_SE: Växla mellan histogramt_yper

en: Cycle through histogram modes
sv_SE: Växla mellan histogramtyper

en: _Home
sv_SE: _hem

en: Home
sv_SE: Hem

en: Image Back
sv_SE: Bild bakåt

en: Back in image history
sv_SE: Bakåt i bildhistoriken

en: Image Forward
sv_SE: Bild framåt

en: Forward in image history
sv_SE: Framåt i bildhistoriken

en: _Cycle through overlay modes
sv_SE: Vä_xla mellan overlay-alternativ

en: Cycle through Overlay modes
sv_SE: Växla mellan overlay-alternativ

en: Keyword Autocomplete
sv_SE: Nyckelord autokomplettering

en: _Last Image
sv_SE: till _sista bilden

en: Last Image
sv_SE: Sista bilden

en: _Last Page
sv_SE: _Föregående Sida

en: Last Page of multi-page image
sv_SE: Sista sidan i en flersidig bild

en: _Configure this window...
sv_SE: _Bildvisningsfönstret...

en: Configure this window...
sv_SE: Bildvisningsfönstret...

en: _Log Window
sv_SE: _Loggfönster

en: Log Window
sv_SE: Loggfönster

en: _Cache maintenance...
sv_SE: _Cacheunderhåll...

en: Cache maintenance...
sv_SE: Cacheunderhåll...

en: _Mirror
sv_SE: Spegla _horisontellt

en: Image Mirror
sv_SE: Bildspegel

en: Move...
sv_SE: Flytta...

en: _New collection
sv_SE: Ny samli_ng

en: New collection
sv_SE: Ny samling

en: N_ew folder...
sv_SE: Ny _mapp...

en: New folder...
sv_SE: Ny mapp...

en: default
sv_SE: standard

en: New window (default)
sv_SE: Nytt fönster (standard)

en: from current
sv_SE: från aktuell

en: New window
sv_SE: Nytt fönster

en: _Next Image
sv_SE: till _nästa bild

en: Next Image
sv_SE: Nästa bild

en: _Next Page
sv_SE: _Nästa sida

en: Next Page of multi-page image
sv_SE: Nästa sida i en flersidig bild

en: _Open collection...
sv_SE: _Öppna samling...

en: Open collection...
sv_SE: Öppna samling...

en: Open recen_t
sv_SE: Öppna senas_te

en: Open recent collection
sv_SE: Öppna nyligen öppnad samling

en: Open With...
sv_SE: Öppna Med...

en: _Orientation
sv_SE: _Orientering

en: Image _Overlay
sv_SE: Bild_overlay

en: Pa_n view
sv_SE: _Rutvy

en: Pan view
sv_SE: Rutvy

en: Delete...
sv_SE: Ta bort...

en: Configure _Plugins...
sv_SE: _Konfigurera Insticksmoduler...

en: Configure Plugins...
sv_SE: Konfigurera Insticksmoduler...

en: _Plugins
sv_SE: Insticksmoduler

en: P_references...
sv_SE: Inställningar...

en: Preferences...
sv_SE: Ställ in...

en: P_references
sv_SE: _Inställningar

en: _Previous Image
sv_SE: till före_gående bild

en: Previous Image
sv_SE: Föregående bild

en: _Previous Page
sv_SE: Föregående Sida

en: Previous Page of multi-page image
sv_SE: Föregående sida i en flersidig bild

en: _Print...
sv_SE: Skriv _ut...

en: _Quit
sv_SE: _Avsluta

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: _Rating 0
sv_SE: _Betyg 0

en: Rating 0
sv_SE: Betyg 0

en: _Rating 1
sv_SE: _Betyg 1

en: Rating 1
sv_SE: Betyg 1

en: _Rating 2
sv_SE: _Betyg 2

en: Rating 2
sv_SE: Betyg 2

en: _Rating 3
sv_SE: _Betyg 3

en: Rating 3
sv_SE: Betyg 3

en: _Rating 4
sv_SE: _Betyg 4

en: Rating 4
sv_SE: Betyg 4

en: _Rating 5
sv_SE: _Betyg 5

en: Rating 5
sv_SE: Betyg 5

en: _Rating -1
sv_SE: _Betyg -1

en: Rating -1
sv_SE: Betyg -1

en: _Rating
sv_SE: _Betyg

en: _Refresh
sv_SE: _Uppdatera

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Rename...
sv_SE: Byt namn...

en: Rotate 1_80°
sv_SE: Rotera 1_80°

en: Image Rotate 180°
sv_SE: Bild Rotera 180°

en: Rotate _counterclockwise 90°
sv_SE: R_otera moturs 90°

en: Rotate counterclockwise 90°
sv_SE: Rotera moturs 90°

en: _Rotate clockwise 90°
sv_SE: _Rotera medurs 90°

en: Image Rotate clockwise 90°
sv_SE: Bild Rotera medurs 90°

en: _Save metadata
sv_SE: _Spara metadata

en: Save metadata
sv_SE: Spara metadata

en: Search and Run command
sv_SE: Sök och kör kommando

en: Search commands by keyword and run them
sv_SE: Sök kommandon efter nyckelord och kör dem

en: _Search...
sv_SE: _Hitta...

en: Search...
sv_SE: Hitta...

en: Select _all
sv_SE: Markera _alla

en: _Invert Selection
sv_SE: I_nvertera markeringar

en: Invert Selection
sv_SE: Invertera markeringar

en: _Select
sv_SE: _Markera

en: Select _none
sv_SE: Markera _ingen

en: Faster
sv_SE: Snabbare

en: Slideshow Faster
sv_SE: Bildspel Snabbare

en: _Pause slideshow
sv_SE: _Stoppa bildspel

en: Slower
sv_SE: Långsammare

en: Slideshow Slower
sv_SE: Bildspel Långsamare

en: _Down Pane
sv_SE: _Ner Ruta

en: Down Split Pane
sv_SE: Ner Delad Ruta

en: Spli_t
sv_SE: Fönster_delning

en: _Next Pane
sv_SE: _Nästa Ruta

en: Next Split Pane
sv_SE: Nästa Delade Ruta

en: _Previous Pane
sv_SE: Föregående Ruta

en: Previous Split Pane
sv_SE: Föregående Delade Ruta

en: _Up Pane
sv_SE: _Upp Ruta

en: Up Split Pane
sv_SE: Upp Delad Ruta

en: _Cycle through stereo modes
sv_SE: _Bläddra genom stereo-lägen

en: Cycle through stereo modes
sv_SE: Bläddra genom stereo-lägen

en: _Up
sv_SE: _Upp

en: Up one folder
sv_SE: Upp en mapp

en: _View in new window
sv_SE: _Visa i nytt fönster

en: Set as _wallpaper
sv_SE: Använd som skrivbords_underlag

en: Set as wallpaper
sv_SE: Använd som skrivbordsunderlag

en: _Windows
sv_SE: Fönster

en: _Write orientation to file (preserve timestamp)
sv_SE: Skriv orientering till fil (behåll tidsstämpel)

en: Write orientation to file (preserve timestamp)
sv_SE: Skriv orientering till fil (behåll tidsstämpel)

en: _Write orientation to file
sv_SE: Skriv orientering till fil

en: Write orientation to file
sv_SE: Skriv orientering till fil

en: Fit Horizontally
sv_SE: Anpassa horisontellt

en: Fit Vertically
sv_SE: Vertikalanpassa

en: _Zoom
sv_SE: _Zooma

en: Toggle animation
sv_SE: Växla animation

en: Draw Rectangle
sv_SE: Rita Rektangel

en: _Exif rotate
sv_SE: _Exifrotera

en: Toggle Exif rotate
sv_SE: Växla Exif-rotera

en: _Float file list
sv_SE: Ta loss _fillista

en: Float file list
sv_SE: Lösgör fillistan

en: Toggle _grayscale
sv_SE: Växla _gråskala - färg

en: Toggle grayscale
sv_SE: Växla gråskala - färg

en: Hide Bars and Files
sv_SE: Göm Fält och Filer

en: Hide _alpha
sv_SE: Göm _alfa

en: Hide alpha channel
sv_SE: Dölj alfakanal

en: _Show Histogram
sv_SE: _Visa histogram

en: Show Histogram
sv_SE: Visa histogram

en: Image Overlay
sv_SE: Bildoverlay

en: Over/Under Exposed
sv_SE: Över/Underexponerad

en: Highlight over/under exposed
sv_SE: Markera över/underexponerad

en: Rectangular Selection
sv_SE: Rektangulärt Val

en: _Info sidebar
sv_SE: _Informationskolumn

en: Info sidebar
sv_SE: Informationskolumn

en: Sort _manager
sv_SE: _Sorteringshanterare

en: Sort manager
sv_SE: Sorteringshanterare

en: Show File Filter
sv_SE: Visa Filfilter

en: Pi_xel Info
sv_SE: Pi_xelinformation

en: Show Pixel Info
sv_SE: Visa pixelinformation

en: Show _Marks
sv_SE: Visa _märken

en: Show Marks
sv_SE: Visa märken

en: Split Pane Sync
sv_SE: Delad Ruta Synk

en: Show _Thumbnails
sv_SE: Visa _miniatyrbilder

en: Show Thumbnails
sv_SE: Visa miniatyrbilder

en: Use _color profiles
sv_SE: Använd _färgprofiler

en: Use color profiles
sv_SE: Använd färgprofiler

en: Use profile from _image
sv_SE: Använd b_ildens profil

en: Use profile from image
sv_SE: Använd bildens profil

en: Images as I_cons
sv_SE: Bilder som Ikoner

en: View Images as Icons
sv_SE: Visa bildikoner

en: Images as _List
sv_SE: Bilder som _Lista

en: View Images as List
sv_SE: Visa filnamnlista

en: T_oggle Folder View
sv_SE: Växla Mappvy

en: Toggle Folders View
sv_SE: Växla Mappvy

en: _Horizontal
sv_SE: _horisontellt

en: Split panes horizontal.
sv_SE: Dela rutor horisontellt.

en: _Quad
sv_SE: i _fyra bilder

en: Split panes quad
sv_SE: Dela rutor i fyra

en: _Single
sv_SE: _ingen (en bild)

en: Single pane
sv_SE: Enkel ruta

en: _Triple
sv_SE: _Trppel

en: Split panes triple
sv_SE: Dela rutor tre gånger

en: _Vertical
sv_SE: _verikalt

en: Split panes vertical
sv_SE: Dela rutor vertikalt

en: Input _1: AdobeRGB compatible
sv_SE: Input _1: AdobeRGB-kompatibelt

en: Input 1: AdobeRGB compatible
sv_SE: Input 1: AdobeRGB-kompatibelt

en: Histogram on Blue
sv_SE: Histogram, blått

en: Histogram on Green
sv_SE: Histogram, grönt

en: Histogram on RGB
sv_SE: Histogram, RGB

en: Histogram on Red
sv_SE: Histogram, rött

en: Histogram on Value
sv_SE: Histogram, värden

en: Linear Histogram
sv_SE: Linjärt histogram

en: _Log Histogram
sv_SE: _Logaritmiskt histogram

en: Log Histogram
sv_SE: Logaritmiskt histogram

en: _Cross
sv_SE: _Kors

en: Stereo Cross
sv_SE: Stereokors

en: _Off
sv_SE: Av

en: Stereo Off
sv_SE: Stereo Av

en: _Side by Side
sv_SE: _Sida vid sida

en: Stereo Side by Side
sv_SE: Stereo Sida vid Sida

en: Mark _%d
sv_SE: Märke _%d

en: _Set mark %d
sv_SE: Märke %d _på

en: Set mark %d
sv_SE: Märke %d på

en: _Reset mark %d
sv_SE: Märke %d _av

en: Reset mark %d
sv_SE: Märke %d av

en: _Toggle mark %d
sv_SE: _Växla märke %d

en: Toggle mark %d
sv_SE: Växla märke %d

en: Se_lect mark %d
sv_SE: _Urval märke %d

en: Select mark %d
sv_SE: Urval märke %d

en: _Select mark %d
sv_SE: _Urval märke %d

en: _Add mark %d
sv_SE: _Lägg till märke %d

en: Add mark %d
sv_SE: Lägg till märke %d

en: _Intersection with mark %d
sv_SE: _Skärning med märke %d

en: Intersection with mark %d
sv_SE: Skärning med märke %d

en: _Unselect mark %d
sv_SE: _Bortval märke %d

en: Unselect mark %d
sv_SE: Bortval märke %d

en: _Filter mark %d
sv_SE: _Filtrera med märke %d

en: Filter mark %d
sv_SE: Filtrera med märke %d

en: Number of files with unsaved metadata: %d
sv_SE: Antal filer med osparade metadata: %d

en: No unsaved metadata
sv_SE: Inga osparade metadata

en: Image profile: %s
    Screen profile: %s
sv_SE: Bildprofil: %s
    Skärmprofil: %s

en: Click to enable color management
sv_SE: Klicka för att läsa av färger

en: Color profiles not supported
sv_SE: Färgprofilen kan ej användas

en: Log
sv_SE: Logg

en: Debug level:
sv_SE: Avlusningsnivå:

en: Pause scrolling
sv_SE: Pausa skrollning

en: Enable line wrap
sv_SE: Aktivera radomslutning

en: Enable timer data
sv_SE: Aktivera timerdata

en: Search for text in log window
sv_SE: Sök efter text i loggfönster

en: Search backwards
sv_SE: Sök bakåt

en: Search forwards
sv_SE: Sök framåt

en: Highlight all
sv_SE: Markera alla

en: Filter regexp
sv_SE: Filtrera reguljärt uttryck

en: Usage: %s [options] [path]
sv_SE: Användning: %s [flaggor] [sökväg]

en: Valid options:
sv_SE: Giltiga flaggor:

en:       --blank                      start with blank file list
sv_SE:       --blank                        starta med tom fillista

en:       --cache-maintenance <path>   run cache maintenance in non-GUI mode
sv_SE:       --cache-maintenance <sökväg>   kör cache-underhåll i icke-GUI-läge

en:       --disable-clutter            disable use of Clutter library (i.e. GPU accel.)
sv_SE:       --disable-clutter              inaktivera användning av biblioteket Clutter (som ger GPU-acceleration)

en:   -f, --fullscreen                 start in full screen mode
sv_SE:   -f, --fullscreen                   starta i fullskärmsläge

en:       --geometry=WxH+XOFF+YOFF     set main window location
sv_SE:       --geometry=BxH+XOFF+YOFF       välj huvudfönstrets placering

en:   -h, --help                       show this message
sv_SE:   -h, --help                         visa denna hjälptext

en:   -l, --list [files] [collections] open collection window for command line
sv_SE:   -l, --list                         öppna samlingsfönster för kommandorad

en:   -n, --new-instance               open a new instance of Geeqie *
sv_SE:   -v, --version                      öppna en ny instans av Geeqie*

en:   -o:, --log-file:<file>           save log data to file
sv_SE:   -o:, --log-file:<file>             spara loggdata till fil

en:   -r, --remote                     send following commands to open window
sv_SE:   -r, --remote                       skicka följande kommandon till ett öppet fönster

en:   -rh, --remote-help               print remote command list
sv_SE:   -rh,--remote-help                  visa lista över fjärrkommandon

en:   -s, --slideshow                  start in slideshow mode
sv_SE:   -s, --slideshow                    starta i bildspelsläge

en:   +t, --with-tools                 force show of tools
sv_SE:   +t, --with-tools                   tvinga visning av verktyg

en:   -t, --without-tools              force hide of tools
sv_SE:   -t, --without-tools                tvingar att dölja verktygen

en:   -v, --version                    print version info
sv_SE:   -v, --version                      visa versionsinformation

en:   +w, --show-log-window            show log window
sv_SE:   +w, --show-log-window              visa loggfönster

en:       --debug[=level]              turn on debug output
sv_SE:   --debug[=level]                    slå på debug-utdata

en:   -g:, --grep:<regexp>             filter debug output
sv_SE:   -g:, --grep:<regexp>               filtrera debugutdata

en: Cannot load
sv_SE: Kan inte ladda

en: Configuration file path
sv_SE: Konfigurationsfilsökväg

en:  is not a file
sv_SE:  är inte en fil

en:  is not a folder
sv_SE:  är inte en mapp

en: No path parameter given
sv_SE: Ingen parameter given

en: Creating %s dir:%s
sv_SE: Skapar %s-mapp:%s

en: Could not create dir:%s
sv_SE: Kunde inte skapa mapp:%s

en: error saving file: %s
sv_SE: fel vid spara fil: %s

en: error saving file: %s
    error: %s
sv_SE: fel vid spara fil: %s
    fel: %s

en: exit
sv_SE: avsluta

en: Quit %s
sv_SE: Avsluta %s

en: Collections have been modified.
sv_SE: Samlingar har ändrats.

en: %d windows are open.
sv_SE: %d fönster är öppna.

en: Quit anyway?
sv_SE: Avsluta ändå?

en: Sort by file creation date
sv_SE: Sortera efter datum skapad

en: Sort by Exif date original
sv_SE: Sortera efter Exifdatum original

en: Sort by Exif date digitized
sv_SE: Sortera efter Exifdatum digitaliserat

en: Unsorted
sv_SE: Osorterade

en: Sort by number
sv_SE: Sortera efter nummer

en: Sort by rating
sv_SE: Sortera efter betyg

en: Sort by class
sv_SE: Sortera efter klass

en: Zoom to original size
sv_SE: Zooma till originalstorlek

en: Fit image to window
sv_SE: Anpassa bild till fönsterstorlek

en: Leave Zoom at previous setting
sv_SE: Använd föregående zoominställning

en: Rotate clockwise 90°
sv_SE: Rotera medurs 90°

en: Mirror
sv_SE: Spegla horisontellt

en: Flip
sv_SE: Spegla vertikalt

en: Original state
sv_SE: Ursprunglig orientering

en: _Add to Collection
sv_SE: _Lägg till i Samling

en: People
sv_SE: Folk

en: Family
sv_SE: Familj

en: Free time
sv_SE: Ledighet

en: Children
sv_SE: Barn

en: Culture
sv_SE: Kultur

en: Nature
sv_SE: Natur

en: Animal
sv_SE: Djur

en: Bird
sv_SE: Fågel

en: Insect
sv_SE: Insekt

en: Pets
sv_SE: Sällskapsdjur

en: Wildlife
sv_SE: Vildmarksliv

en: Plant
sv_SE: Växt

en: Tree
sv_SE: Träd

en: Flower
sv_SE: Blomma

en: Water
sv_SE: Vatten

en: River
sv_SE: Älv

en: Lake
sv_SE: Sjö

en: Sea
sv_SE: Hav

en: Landscape
sv_SE: Landskap

en: Art
sv_SE: Konst

en: Statue
sv_SE: Staty

en: Painting
sv_SE: Målning

en: Historic
sv_SE: Historia

en: City
sv_SE: Stad

en: Street
sv_SE: Gata

en: Square
sv_SE: Torg

en: Architecture
sv_SE: Arkitektur

en: Buildings
sv_SE: Byggnader

en: House
sv_SE: Hus

en: Cathedral
sv_SE: Katedral

en: Palace
sv_SE: Palats

en: Castle
sv_SE: Slott

en: Bridge
sv_SE: Bro

en: Interior
sv_SE: Interiör

en: Places
sv_SE: Platser

en: Conditions
sv_SE: Omständigheter

en: Night
sv_SE: Natt

en: Lights
sv_SE: Ljus

en: Reflections
sv_SE: Reflektioner

en: Sun
sv_SE: Sol

en: Weather
sv_SE: Väder

en: Fog
sv_SE: Dimma

en: Rain
sv_SE: Regn

en: Clouds
sv_SE: Moln

en: Snow
sv_SE: Snö

en: Sunny weather
sv_SE: Solsken

en: Photo
sv_SE: Foto

en: Edited
sv_SE: Redigerad

en: Detail
sv_SE: Detalj

en: Macro
sv_SE: Makro

en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: Black and White
sv_SE: Svartvitt

en: Perspective
sv_SE: Perspektiv

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Mark
sv_SE: Märke

en: Collection
sv_SE: Samling

en: Image index
sv_SE: Bildindex

en: Images total
sv_SE: Bilder totalt

en: File page no.
sv_SE: Filens sida nr.

en: Image date
sv_SE: Blddatum

en: ShutterSpeed
sv_SE: Slutarhastighet

en: Focal len. 35mm
sv_SE: Brännvidd 35 mm

en: Altitude
sv_SE: Altitud

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: © Creator
sv_SE: © Skapare

en: © Contributor
sv_SE: © Bidragslämnare

en: © Rights
sv_SE: © Rättigheter

en: To include predefined tags in the template, click a button or drag-and-drop
sv_SE: För att inkludera fördefinierade taggar i mallen, klicka på en knapp eller dra-och-släpp

en: Display Find search bar
sv_SE: Visa sökfält

en: Start search
sv_SE: Starta sökning

en: Hide Find search bar
sv_SE: Dölj sökfält

en: Scroll left
sv_SE: Skrolla vänster

en: Scroll right
sv_SE: Skrolla höger

en: Scroll up
sv_SE: Skrolla upp

en: Scroll down
sv_SE: Skrolla ner

en: Scroll left faster
sv_SE: Skrolla vänster snabbare

en: Scroll right faster
sv_SE: Skrolla höger snabbare

en: Scroll up faster
sv_SE: Skrolla upp snabbare

en: Scroll down faster
sv_SE: Skrolla ner snabbare

en: Scroll display half screen up
sv_SE: Skrolla upp en halv skärm

en: Scroll display half screen down
sv_SE: Skrolla ner en halv skärm

en: Scroll display half screen left
sv_SE: Skrolla vänster en halv skärm

en: Scroll display half screen right
sv_SE: Skrolla höger en halv skärm

en: %d images, %s
sv_SE: %d bilder, %s

en: The pan view does not support the folder "%s".
sv_SE: Rutvyn stödjer inte mappen "%s".

en: Folder not supported
sv_SE: Mappen oanvändbar

en: Reading image data...
sv_SE: Läser bilddata...

en: Sorting images...
sv_SE: Sorterar bilder...

en: Filename:
sv_SE: Filnamn:

en: Location:
sv_SE: Plats:

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Folder not found
sv_SE: Mappen hittades inte

en: The entered path is not a folder
sv_SE: Sökvägen är ingen mapp

en: Pan View
sv_SE: Rutvy

en: Timeline
sv_SE: Tidindelning

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Folders (flower)
sv_SE: Mappar (stjärn-)

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: Dots
sv_SE: Punkter

en: No Images
sv_SE: Inga bilder

en: Small Thumbnails
sv_SE: Små miniatyrbilder

en: Normal Thumbnails
sv_SE: Normala miniatyrbilder

en: Large Thumbnails
sv_SE: Stora miniatyrbilder

en: Pan View Performance
sv_SE: Rutvyprestanda

en: Pan view performance may be poor.
sv_SE: Panoreringsvyprestanda kan vara dåliga.

en: To improve the performance of thumbnails in
    pan view the following options can be enabled.
    
    Note that both options must be enabled to
    notice a change in performance.
sv_SE: För att snabba upp miniatyrbildvisningen i
    panoreringsvyn kan följade alternativ aktiveras.
    
    Notera att båda åtgärderna behövs för att
    någon förbättring ska märkas.

en: Cache thumbnails
sv_SE: Cacha miniatyrbilder

en: Use shared thumbnail cache
sv_SE: Använd delad miniatyrbildscache

en: Do not show this dialog again
sv_SE: Visa inte det här fler gånger

en: _Play
sv_SE: S_pela

en: Sort by E_xif date
sv_SE: Sortera efter E_xif-datum

en: _Show Exif information
sv_SE: _Visa Exif-information

en: Show im_age
sv_SE: Visa _bilden

en: _None
sv_SE: _Ingen

en: _Full size
sv_SE: _Full storlek

en: Require
sv_SE: Kräv

en: Exclude
sv_SE: Exkludera

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Keyword Filter:
sv_SE: Nyckelordsfilter:

en: Removed keyword…
sv_SE: Borttaget nyckelord…

en: Find:
sv_SE: Sök:

en: Find
sv_SE: Sök

en: path found
sv_SE: sökvägen hittad

en: filename found
sv_SE: filnamnet hittat

en: partial match
sv_SE: partiell överenstämmelse

en: no match
sv_SE: hittar ej

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: RAW Image
sv_SE: Raw-bild

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Archive
sv_SE: Arkiv

en: Nearest (worst, but fastest)
sv_SE: Närmast (sämst, men snabbast)

en: Tiles
sv_SE: Brickor

en: Bilinear (best, but slowest)
sv_SE: Bilinjär (bäst, men långsammast)

en: Ask
sv_SE: Fråga

en: Primary
sv_SE: Primär

en: Clipboard
sv_SE: Urklipp

en: Both
sv_SE: Båda

en: Geometric
sv_SE: Geometrisk

en: Arithmetic
sv_SE: Aritmetisk

en: Custom
sv_SE: Egendefinierat

en: Single image
sv_SE: Enstaka bild

en: Anaglyph Red-Cyan
sv_SE: Anaglyph Röd-Cyan

en: Anaglyph Green-Magenta
sv_SE: Anaglyph Grön-Magenta

en: Anaglyph Yellow-Blue
sv_SE: Anaglyph Gul-Blå

en: Anaglyph Gray Red-Cyan
sv_SE: Anaglyph Grå Röd-Cyan

en: Anaglyph Gray Green-Magenta
sv_SE: Anaglyph Grå Grön-Magenta

en: Anaglyph Gray Yellow-Blue
sv_SE: Anaglyph Grå Gul-Blå

en: Anaglyph Dubois Red-Cyan
sv_SE: Anaglyph Dubois Röd-Cyan

en: Anaglyph Dubois Green-Magenta
sv_SE: Anaglyph Dubois Grön-Magenta

en: Anaglyph Dubois Yellow-Blue
sv_SE: Anaglyph Dubois Gul-Blå

en: Side by Side
sv_SE: Sida vid sida

en: Side by Side Half size
sv_SE: Sida vid Sida Halv storlek

en: Top - Bottom
sv_SE: Topp - Botten

en: Top - Bottom Half size
sv_SE: Topp - Bottten Halv storlek

en: Fixed position
sv_SE: Fast position

en: Reset filters
sv_SE: Återställ filfilter

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
sv_SE: Detta kommer att återställa filfiltren till standardinställningarna.
    Fortsätt?

en: Clear trash
sv_SE: Töm papperskorgen

en: This will remove the trash contents.
sv_SE: Detta kommer att ta bort papperskorgens innehåll.

en: Reset image overlay template string
sv_SE: Återställ bild-overlay-mall-strängen

en: This will reset the image overlay template string to the default.
    Continue?
sv_SE: Detta kommer att återställa bild-overlay-mallen till standard.
    Fortsätt?

en: Image Overlay Font
sv_SE: Bildöverlägg

en: Image Overlay Text Color
sv_SE: Bildöverlagring Textfärg

en: Image Overlay Background Color
sv_SE: Bildöverlagring Bakgrundsfärg

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Quality:
sv_SE: Kvalitet:

en: Custom size:
sv_SE: Anpassad storlek:

en: Width:
sv_SE: Bredd:

en: Height:
sv_SE: Höjd:

en: Cache thumbnails and sim. files
sv_SE: Cacha miniatyrbilder och sim.-filer

en: Use Geeqie thumbnail style and cache
sv_SE: Använd Geeqies miniatyrstil och cache

en: Store thumbnails local to image folder (non-standard)
sv_SE: Spara miniatyrer lokalt till bildmappen (ej standard)

en: Use standard thumbnail style and cache, shared with other applications
sv_SE: Använd standard miniatyrstil och -cache, som delas med andra program

en: Use EXIF thumbnails when available (EXIF thumbnails may be outdated)
sv_SE: Använd Exif-miniatyrer om de finns (kan vara föråldrade)

en: Thumbnail color management
sv_SE: Färghantering för Miniatyrbilder

en: Collection preview:
sv_SE: Samlingsförhandsvisning:

en: The maximum number of thumbnails shown in a Collection preview montage
sv_SE: Maximalt antal miniatyrbilder som visas i förhandsgranskningsmontage av en samling

en: Use embedded metadata in video files as thumbnails when available
sv_SE: Använd inbäddad metadata i videofiler som miniatyrbild när det finns tillgängligt

en: Star character:
sv_SE: Stjärntecken:

en: Display selected character
sv_SE: Visa valt tecken

en: Hexadecimal representation of a Unicode character. A list of all Unicode characters may be found on the Internet.
sv_SE: Hexadecimal representation av ett Unicode-tecken. En lista på alla Unicode-tecken kan hittas på internet.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Rejected character:
sv_SE: Avvisat tecken:

en: Slide show
sv_SE: Bildspel

en: Delay between image change hrs:mins:secs.dec
sv_SE: Fördröjning mellan bildväxlingar tim:min:sek:dec

en: Random
sv_SE: Slumpmässigt

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: Image loading and caching
sv_SE: Bildladdning och -cachning

en: Decoded image cache size (MiB):
sv_SE: Cachestorlek för avkodade bilder (MiB):

en: Preload next image
sv_SE: Läs in nästa bild i förväg

en: Refresh on file change
sv_SE: Uppdatera vid filändring

en: Menu style
sv_SE: Menystil

en: ☰ style menu button (NOTE! Geeqie must be restarted for change to take effect)
sv_SE: ☰-stilad menyknapp (NOTERA! Geeqie måste startas om för att ändringarna skall få effekt)

en: Use a ☰ style menu button instead of the classic style across the top of the frame
sv_SE: Använd ☰-stilad menyknapp istället för klassisk stil längs med toppen av fönstret

en: Expand toolbar
sv_SE: Expandera verktygsrad

en: Expand menu/toolbar (NOTE! Geeqie must be restarted for change to take effect)
sv_SE: Expandera meny/verktygsfält (NOTERA! Geeqie måste startas om för att förändringarna skall få effekt)

en: Expand the menu/toolbar to the full width of the window
sv_SE: Expandera meny/verktygsfält till fönstrets fulla bredd

en: Menu bar
sv_SE: Menyfält

en: Tool bar
sv_SE: Verktygsfält

en: Status bar
sv_SE: Statusfältet

en: The Hide Selectable Bars menu item (default keystroke is control-backtick) will toggle the display of the bars selected here
sv_SE: Menyobjektet Göm Valbara Fält (standard tangent är control-backtick) kommer att växla visning av fälten som väljs här

en: AppImage updates notifications
sv_SE: Appimage uppdatear notifikationer

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Show a notification on start-up if the server has a newer version than the current. Requires an Internet connection
sv_SE: Visa en notifikation vid uppstart om servern har en nyare version än aktuell. Kräver en internetanslutning

en: Timezone database
sv_SE: Tidszondatabas

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Install
sv_SE: Installera

en: Download database from:
sv_SE: Hämta databas från:

en: No Internet connection!
    The timezone database is used to display exif time and date
    corrected for UTC offset and Daylight Saving Time
sv_SE: Ingen internetanslutning!
    Tidszondatabasen används för att visa exif-tid och datum
    korrigerat för UTC-offset och sommartid

en: The timezone database is used to display exif time and date
    corrected for UTC offset and Daylight Saving Time
sv_SE: Tidszondatabasen används för att visa exif-tid och datum
    korrigerat för UTC-offset och sommartid

en: On-line help search engine
sv_SE: On-Line hjälpsökmotor

en: The format varies between search engines, e.g the format may be:
    https://www.search_engine.com/search?q=site:geeqie.org/help
    https://www.search_engine.com/?q=site:geeqie.org/help
sv_SE: Formatet varierar mellan sökmotorer, t.ex. kan formatet vara:
    https://www.search_engine.com/search?q=site:geeqie.org/help
    https://www.search_engine.com/?q=site:geeqie.org/help

en: Two pass rendering (apply HQ zoom and color correction in second pass)
sv_SE: Två-pass bildrendering (tillämpa HQ-zoom och färgkorrigering i pass 2)

en: Zoom increment:
sv_SE: Zoomökning:

en: Zoom style:
sv_SE: Zoomstil:

en: Allow enlargement of image (max. size in %)
sv_SE: Tillåt förstoring av bild (maxstorlek i %)

en: Enable this to allow Geeqie to increase the image size for images that are smaller than the current view area when the zoom is set to "Fit image to window". This value sets the maximum expansion permitted in percent i.e. 100% is full-size.
sv_SE: Aktivera detta för att tillåta Geeqie att öka bildstorleken för bilder som är mindre än aktuell vyarea när zoomen är satt till "Anpassa till fönsterstorlek". Detta värde sätter den maximala expansionen som tillåts i procent - t.ex. är 100% full storlek.

en: Virtual window size (%% of actual window):
sv_SE: Virtuell fönsterstorlek (%% av egentliga fönstret):

en: This value will set the virtual size of the window when "Fit image to window" is set. Instead of using the actual size of the window, the specified percentage of the window will be used. It allows one to keep a border around the image (values lower than 100%) or to auto zoom the image (values greater than 100%). It affects fullscreen mode too.
sv_SE: Detta värde kommer att sätta den virtuella storleken på fönstret då "Anpassa bild till fönsterstorlek" är satt. Istället för att använda den faktiska storleken på fönstret kommer den specificerade procenten av fönstret att användas. Detta tillåter att behålla en ram runt fönstret (värden under 100%) eller att automatiskt zooma bilden (värden över 100%). Detta påverkar även fullskärmsläge.

en: Tile size
sv_SE: Brickstorlek

en: Pixels
sv_SE: Pixlar

en: (Requires restart)
sv_SE: (Kräver omstart)

en: This value changes the size of the tiles large images are split into. Increasing the size of the tiles will reduce the tiling effect seen on image changes, but will also slightly increase the delay before the first part of a large image is seen.
sv_SE: Detta värde ändrar storleken på brickor som stora bilder delas upp i. Att öka storleken på brickorna kommer att minska brickeffekten som syns vid bildändringar, men kommer också att något öka fördröjningen innan en stor bild syns.

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Use custom border color in window mode
sv_SE: Välj egen kantfärg för fönsterläge

en: Use custom border color in fullscreen mode
sv_SE: Använd egen kantfärg för fullskärmsvisning

en: Border color
sv_SE: Kantfärg

en: Alpha channel color 1
sv_SE: Alfakanal färg 1

en: Alpha channel color 2
sv_SE: Alfakanal färg 2

en: Windows
sv_SE: Fönster

en: State
sv_SE: Tillstånd

en: Remember session
sv_SE: Kom ihåg session

en: Use saved window positions also for new windows
sv_SE: Använd sparade fönsterpositioner även för nya fönster

en: Remember window workspace
sv_SE: Kom ihåg fönsterarbetsyta

en: Remember tool state (float/hidden)
sv_SE: Kom ihåg verktygstillstånd (flytande/dolt)

en: Remember dialog window positions
sv_SE: Kom ihåg dialogfönsterpositioner

en: Show window IDs
sv_SE: Visa fönster-IDs

en: Use current layout for default:
sv_SE: Använd aktuell layout som standard:

en: Current window layout
    has been set as default
sv_SE: Aktuell fönsterlayout
    har blivit satt som standard

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
sv_SE: Anpassa fönstret till bilden när verktygen är dolda/flytande

en: Limit size when auto-sizing window (%):
sv_SE: Begränsa storlek vid automatisk storleksändring av fönster (%):

en: Smooth image flip
sv_SE: Mjuk bildväxling

en: Disable screen saver
sv_SE: Avaktivera skärmsläckare

en: Overlay Screen Display
sv_SE: Overlay-skärmvisning

en: Image overlay template
sv_SE: Bild-overlay-mall

en: Extensive formatting options are shown in the Help file
sv_SE: Omfattande formatteringsalternativ visas i Hjälpfilen

en: Font
sv_SE: Typsnitt

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Defaults
sv_SE: Standardinställningar

en: Exif, XMP or IPTC tags
sv_SE: Exif, XMP eller IPTC-taggar

en: Field separators
sv_SE: Fältseparerare

en: Separator shown only if both fields are non-null:
    %formatted.ShutterSpeed%|%formatted.ISOSpeedRating%
sv_SE: Separator visas endast om båda fält är icke-null:
    %formatted.ShutterSpeed%|%formatted.ISOSpeedRating%

en: Field maximum length
sv_SE: Fälts maxlängd

en: %path:39%
sv_SE: %sökväg:39%

en: Pre- and post- text
sv_SE: För- och eftertext

en: Text shown only if the field is non-null:
    %formatted.Aperture:F no. * setting%
     %formatted.Aperture:10:F no. * setting%
sv_SE: Text som endast visas om fältet är icke-null:
    %formatted.Aperture:F no. * setting%
     %formatted.Aperture:10:F no. * setting%

en: Pango markup
sv_SE: Pango-uppmärkt

en: <b>bold</b>
    <u>underline</u>
    <i>italic</i>
    <s>strikethrough</s>
sv_SE: <b>fet</b>
    <u>understruken</u>
    <i>kursiv</i>
    <s>genomstruken</s>

en: File Filters
sv_SE: Filfilter

en: Show hidden files or folders
sv_SE: Visa gömda filer och mappar

en: Show parent folder (..)
sv_SE: Visa mappförälder (..)

en: Case sensitive sort (Search and Collection windows, and tab completion)
sv_SE: Skiftlägeskänslig sortering (Sök- och Samlingsfönster, och tabbkomplettering)

en: Disable file extension checks
sv_SE: Inaktivera filändelsekontroller

en: Disable File Filtering
sv_SE: Avaktivera filfiltrering

en: Grouping sidecar extensions
sv_SE: Grupperar 'sidecar'-tilläggen

en: File types
sv_SE: Filtyper

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Class
sv_SE: Klass

en: Writable
sv_SE: Skrivbar

en: Sidecar is allowed
sv_SE: 'Sidecar'-filer tillåtna

en: Metadata writing sequence
sv_SE: Metadata-skrivsekvens

en: Warning: Geeqie is built without Exiv2. Some options are disabled.
sv_SE: Varning: Geeqie är byggt utan Exiv2. Vissa funktioner saknas.

en: When writing metadata, Geeqie will follow these steps, if selected. This process will stop when the first successful write occurs.
sv_SE: Vid skrivning av metadata kommer Geeqie följa dessa steg, om valt. Denna process stoppar när den första framgångsrika skrivningen sker.

en: A flowchart of the sequence is shown in the Help file
sv_SE: Ett flödesschema över sekvensen visas i Hjälpfilen

en: Step 1
sv_SE: Steg 1

en: ) Save metadata in either the image file or the sidecar file, according to the XMP standard
sv_SE: ) Spara metadata i antingen bildfilen eller 'sidecar'-filen enligt XMP-standard

en: The destination is dependent on the settings in the
sv_SE: Destinationen är beroende på inställningarna i

en:  and
sv_SE:  och

en: Sidecar Is Allowed
sv_SE: 'Sidecar'-filer tillåts

en:  columns of the File Filters tab)
sv_SE:  kolumner i Filfilter-fliken)

en: Step 2
sv_SE: Steg 2

en: ) Save metadata in the folder
sv_SE: ) Spara metadata i mappen

en:  local to the image folder (non-standard)
sv_SE:  lokalt för bildmappen (ej standard)

en: Step 3
sv_SE: Steg 3

en: ) Save metadata in Geeqie private directory
sv_SE: ) Spara metadata i Geeqies privata mapp

en: Step 1 Options:
sv_SE: Steg 1 Alternativ:

en: Store metadata also in IPTC tags (converted according to the IPTC4XMP standard)
sv_SE: Spara också metadata i IPTC-taggar (konverterat enligt IPCT4XMP-standard)

en: A simplified conversion list is in the Help file
sv_SE: En förenklad konverteringslista finns i Hjälpfilen

en: Warn if the image or sidecar file is not writable
sv_SE: Varna om bildfilen eller 'sidecar'-filen är skrivskyddad

en: Ask before writing to image files
sv_SE: Bekräfta skrivning till bildfiler

en: This file naming convention is used by Darktable
sv_SE: Denna namngivningskonvention används av Darktable

en: Create sidecar files named
sv_SE: Skapa sidecar-fil med namn

en:  (as opposed to the normal
sv_SE:  (till skillnad från det normala

en: Steps 2 and 3 Option:
sv_SE: Steg 2 och 3 Alternativ:

en: Use GQview legacy metadata format instead of XMP (supports only Keywords and Comments)
sv_SE: Använd föråldrade GQview-metadata-formatet (endast nyckelord och kommentarer tillåts) i stället för XMP

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Write the same description tags to all grouped sidecars
sv_SE: Skriv samma beskrivningstaggar till alla grupperade 'sidecars'

en: See the Help file for a list of the tags used
sv_SE: Se Hjälpfilen för en lista på taggarna som används

en: Permit Keywords to be case-sensitive
sv_SE: Tillåt Nyckelord att vara skiftlägeskänsliga

en: When selected, "Place" and "place" are two different keywords
sv_SE: När valt är "Plats" och "plats" två olika nyckelord

en: Write altered image orientation to the metadata
sv_SE: Skriv ändrad bildorientering i metadata

en: If checked, the results of orientation commands (Rotate, Mirror and Flip) issued on an image will be written to metadata
    Note: If this option is not checked, the results of orientation commands will be lost when Geeqie closes
sv_SE: Om markerad så kommer resultaten av orienteringskommandon (Rotera, Spegla och Vänd) som utfärdas på en bild skrivas till metadata
    Notera: Om detta alternativ inte är markerat kommer resultaten av orienteringskommandon att gå förlorade när Geeqie stängs

en: Auto-save options
sv_SE: Automatspara inställningar

en: Write metadata after timeout
sv_SE: Skriv metadata efter timeout

en: Timeout (seconds):
sv_SE: Tidsfördröjning (sekunder):

en: Write metadata on image change
sv_SE: Skriver metadata vid bildbyte

en: Write metadata on directory change
sv_SE: Skriv metadata vid mappbyte

en: Spelling checks
sv_SE: Stavningskontroller

en: Check spelling - Requires restart
sv_SE: Kontrollera stavning - Kräver omstart

en: Spelling checks are performed on info sidebar panes Comment, Headline and Title
sv_SE: Stavningskontroller utförs på infosidofälten Kommentar, Rubrik och Titel

en: Pre-load metadata
sv_SE: Förladda metadata

en: Read metadata in background
sv_SE: Läs metadata i bakgrunden

en: Search for keywords
sv_SE: Sök efter nyckelord

en: Edit keywords autocompletion list
sv_SE: Redigera autokompletteringslista för nyckelord

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search for existing keywords
sv_SE: Sök efter existerande nyckelord

en: Perceptual
sv_SE: Perceptuell

en: Relative Colorimetric
sv_SE: Relativ kolorimetri

en: Absolute Colorimetric
sv_SE: Absolut kolorimetri

en: Refer to the lcms documentation for the defaults used when the selected Intent is not available
sv_SE: Se lcms-dokumentationen för de standarinställningar som används när den valda intentionen inte finns tillgänglig

en: Color management
sv_SE: Färghantering

en: Input profiles
sv_SE: Input-profil

en: Type
sv_SE: Typ

en: Menu name
sv_SE: Menynamn

en: File
sv_SE: Fil

en: Select color profile
sv_SE: Välj färgprofil

en: Screen profile
sv_SE: Skärmprofil

en: Use system screen profile if available
sv_SE: Använd systemegen bildskärmprofil då sådan finns

en: Screen:
sv_SE: Skärm:

en: Render Intent:
sv_SE: Renderingsintention:

en: Behavior
sv_SE: Beteende

en: Confirm permanent file delete
sv_SE: Bekräfta permanent filborttagning

en: Confirm move file to Trash
sv_SE: Bekräfta flytta fil till Papperskorg

en: Enable Delete key
sv_SE: Aktivera Delete-knappen

en: Use Geeqie trash location
sv_SE: Använd Geeqie plats för papperskorg

en: Maximum size:
sv_SE: Maximal storlek:

en: Set to 0 for unlimited size
sv_SE: Använd 0 för obegränsad storlek

en: Use system Trash bin
sv_SE: Använd systemets papperskorg

en: Use no trash at all
sv_SE: Använd ingen papperskorg all

en: Descend folders in tree view
sv_SE: Gå in i undermappar i trädvyn

en: In place renaming
sv_SE: Namnändring på plats

en: List directory view uses single click to enter
sv_SE: Listmappvy använder enkelklick för att aktivera

en: Circular selection lists
sv_SE: Cirkulära samlingslistor

en: Traverse selection lists in a circular manner
sv_SE: Gå igenom urvalslistor på ett cirkulärt sätt

en: Save marks on exit
sv_SE: Spara markeringar vid avslut

en: Note that marks linked to a keyword will be saved irrespective of this setting
sv_SE: Notera att markeringar som länkas till ett nyckelord kommer att sparas oberoende på denna inställning

en: Use "With Rename" as default for Copy/Move dialogs
sv_SE: Använd "Med omdöpning" som standard för Kopiera/Flytta-dialoger

en: Permit duplicates in Collections
sv_SE: Tillåt dubbletter i samlingar

en: Allow the same image to be in a Collection more than once
sv_SE: Tillåt att samma bild används i en samling mer än en gång

en: Open collections on top
sv_SE: Öppna samling högst upp

en: Open collections window on top
sv_SE: Öppna samlingsfönstret högst upp

en: Hide window in fullscreen
sv_SE: Göm fönster i fullskärm

en: Recent folder list maximum size
sv_SE: Maxstorlek på listan över Nyligen öppnade filer

en: Recent folder-image list maximum size
sv_SE: Maxstorlek på listan över mappbilder

en: List of the last image viewed in each recent folder.
    Re-opening a folder will set focus to the last image viewed.
sv_SE: Lista på sista visade bilden i varje nyligen öppnad mapp.
    Om du öppnar en mapp igen kommer sätta fokus på sista visade bilden.

en: Drag'n drop icon size
sv_SE: Drag-och-släpp ikonstorlek

en: Drag`n drop default action:
sv_SE: Standardhandling vid Dra och Släpp:

en: Copy path clipboard selection:
sv_SE: Urklippsval för Kopiera sökväg:

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Progressive keyboard scrolling
sv_SE: Progressiv tangentbordsrullning

en: Keyboard scrolling step multiplier:
sv_SE: Stegmultiplikator för Tangentbordsbläddring:

en: Mouse wheel scrolls image
sv_SE: Mushjulet rullar bilden

en: Navigation by left or middle click on image
sv_SE: Navigering genom vänster- eller mittenklick på bild

en: Open archive by left click on image
sv_SE: Öppna arkiv genom att vänsterklicka på bild

en: Play video by left click on image
sv_SE: Spela video genom att vänsterklicka på bild

en: Play with:
sv_SE: Spela med:

en: Mouse button Back:
sv_SE: Musknapp Bakåt:

en: Mouse button Forward:
sv_SE: Musknapp Framåt:

en: Override disable GPU
sv_SE: Åsidosätt inaktivera GPU

en: Contact the developers for usage
sv_SE: Kontakta utvecklarna för användning

en: Debugging
sv_SE: Avlusning

en: Timer data
sv_SE: Timerdata

en: Log Window max. lines:
sv_SE: Loggfönster, max. rader:

en: Log Window F1 command:
sv_SE: Loggfönster F1-kommndo:

en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

en: Accelerators
sv_SE: Snabbtangenter

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: KEY
sv_SE: Tangent

en: Tooltip
sv_SE: Verktygstips

en: Reset selected
sv_SE: Återställ markerade

en: Will only reset changes made before the settings are saved
sv_SE: Kommer endast att återställa ändringar gjorda före inställningarna sparas

en: Clear selected
sv_SE: Rensa valda

en: Toolbar Main
sv_SE: Huvudverktygsfält

en: Toolbar Status
sv_SE: Statusverktygsfält

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: External preview extraction
sv_SE: Extern extrahering av förhandsvisning

en: Use external preview extraction -  Requires restart
sv_SE: Använd Extern extrahering av förhandsvisning - Kräver omstart

en: Usable file types:
sv_SE: Användbara filtyper:

en: File identification tool
sv_SE: Filidentifieringsverktyg

en: Select file identification tool
sv_SE: Väl filidentifieringsverktyg

en: Preview extraction tool
sv_SE: Verktyg för extrahering av förhandsgranskning

en: Select preview extraction tool
sv_SE: Välj verktyg för extrahering av förhandsgranskning

en: Thread pool limits
sv_SE: Trådpoolsgränser

en: This option limits the number of threads (or cpu cores) that Geeqie will use when running duplicate checks.
    The value 0 means all available cores will be used.
sv_SE: Detta alternativ begränsar antalet trådar (eller CPU-kärnor) som Geeqie kommer att använda när en kör dubblettkontroller.
    Värdet 0 betyder att alla tillgängliga kärnor kommer att användas.

en: Duplicate check:
sv_SE: Dublettkontroll:

en: max. threads
sv_SE: max trådar

en: Set to 0 for unlimited
sv_SE: Använd 0 för obegränsad

en: Alternate similarity alogorithm
sv_SE: Alternativ likhetsalgoritm

en: Enable alternate similarity algorithm
sv_SE: Aktivera alternativ likhetsalgoritm

en: Use grayscale
sv_SE: Använd gråskala

en: Reduce fingerprint to grayscale
sv_SE: Minska fingeravtryck till gråskala

en: Windowed stereo mode
sv_SE: Fönsterstereoläge

en: Mirror left image
sv_SE: Spegla vänster bild

en: Flip left image
sv_SE: Vänd vänster bild

en: Mirror right image
sv_SE: Spegla höger bild

en: Flip right image
sv_SE: Vänd höger bild

en: Swap left and right images
sv_SE: Byt vänster och höger bild

en: Disable stereo mode on single image source
sv_SE: Inaktivera stereoläge på enkel bildkälla

en: Fullscreen stereo mode
sv_SE: Fullskärm stereoläge

en: Use different settings for fullscreen
sv_SE: Använd andra inställningar för fullskärm

en: Left X
sv_SE: Vänster X

en: Left Y
sv_SE: Vänster Y

en: Right X
sv_SE: Höger X

en: Right Y
sv_SE: Höger Y

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: This program comes with absolutely no warranty.
    GNU General Public License, version 2 or later.
    See https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
sv_SE: Detta program kommer utan någon som helst garanti.
    GNU General Public License, version 2 eller senare.
    Se https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html

en: 
    
    Some icons by https://www.flaticon.com
sv_SE: 
    
    Några ikoner av https://www.flaticon.com

en: Project created by John Ellis
    GQview 1998
    Geeqie 2007
    
    
    Development and bug reports:
sv_SE: Projektet skapat av John Ellis
    GQview 1998
    Geeqie 2007
    
    
    Utveckling och felrapporter:

en: About Geeqie
sv_SE: Om Geeqie

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Warning: Cannot open timezone database file
sv_SE: Varning: Kan inte öppna Tidszonsdatabasfilen

en: Error: Timezone database download failed
sv_SE: Fel: Misslyckades att hämta Tidszonsdatabasen

en: Timezone database download failed
sv_SE: Hämtning av Tidszonsdatabas misslyckades

en: Downloading timezone database
sv_SE: Hämtar Tidszondatabas

en: Image text
sv_SE: Bildtext

en: Show image text
sv_SE: Visa bildtext

en: Header 1
sv_SE: Rubrik 1

en: Header 2
sv_SE: Rubrik 2

en: Footer 1
sv_SE: Sidfot 1

en: Footer 2
sv_SE: Sidfot 2

en: Page text
sv_SE: Sidtext

en: Show page text
sv_SE: Visa sidtext

en: Text shown on each page of a single or multi-page print job
sv_SE: Text som visas på varje sida av ett enkelsidigt eller flersidigt utskriftsjobb

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Option %s ignored: %s
sv_SE: Alternativ %s ignoreras: %s

en: error saving config file: %s
sv_SE: fel vid spara konfigurationsfil: %s

en: error saving config file: %s
    error: %s
sv_SE: fel vid spara konfigurationsfil: %s
    fel: %s

en: error saving default layout file: %s
sv_SE: fel vid sparning av standard layoutfil: %s

en: Class: %s
sv_SE: Klass: %s

en: Page no: %d/%d
sv_SE: Sida nr: %d/%d

en: Country name: %s
sv_SE: Namn på land: %s

en: Country code: %s
sv_SE: Landskod: %s

en: Timezone: %s
sv_SE: Tidszon: %s

en: lua error: no data
sv_SE: lua fel: ingen data

en: <ACTION>
sv_SE: <ÅTGÄRD>

en: execute keyboard action (See Help/Reference/Remote Keyboard Actions)
sv_SE: exekvera tangentbordshandling (Se Hjälp/Referens/Fjärrtangentbordshandlingar)

en: list available keyboard actions (some are redundant)
sv_SE: lista tillgängliga tangentbordshandlingar (vissa är överflödiga)

en: previous image
sv_SE: föregående bild

en: close window
sv_SE: stäng fönster

en: <FILE>|layout ID
sv_SE: <FIL>|layout-ID

en: load configuration from FILE
sv_SE: ladda konfiguration från FIL

en: clean the metadata cache
sv_SE: rensa metadatacachen

en: <folder>
sv_SE: <mapp>

en:  render thumbnails
sv_SE:  rendera miniatyrbilder

en: <folder>
sv_SE: <mapp>

en: render thumbnails recursively
sv_SE: rendera miniatyrbilder rekursivt

en:  render thumbnails (see Help)
sv_SE:  rendera miniatyrbilder (se Hjälp)

en: <folder>
sv_SE: <mapp>

en:  render thumbnails recursively (see Help)
sv_SE:  rendera miniatyrbilder rekursivt (se Hjälp)

en: clear|clean
sv_SE: töm | rensa

en: clear or clean shared thumbnail cache
sv_SE: töm eller rensa delad miniatyrbildscache

en: clear or clean thumbnail cache
sv_SE: töm eller rensa miniatyrbildscache

en: set slide show delay to Hrs Mins N.M seconds
sv_SE: ställ in bildspelsfördröjning till Tim Min N.M sekunder

en: first image
sv_SE: första bilden

en: toggle full screen
sv_SE: växla helskärmsläge

en: <FILE>|<URL>
sv_SE: <FIL> | <URL>

en: open FILE or URL, bring Geeqie window to the top
sv_SE: öppna FIL eller URL, flytta Geeqie-fönstret till toppen

en: open FILE or URL, do not bring Geeqie window to the top
sv_SE: öppna FIL eller URL, flytta inte Geeqie-fönstret till toppen

en: start full screen
sv_SE: aktivera helskärmsläge

en: stop full screen
sv_SE: avaktivera helskärmsläge

en: <GEOMETRY>
sv_SE: <GEOMETRI>

en: set window geometry
sv_SE: sätt fönstergeometri

en: <COLLECTION>
sv_SE: <SAMLING>

en: get collection content
sv_SE: hämta samlingsinnehåll

en: get collection list
sv_SE: hämta samlingslista

en: <FILE>
sv_SE: <FIL>

en: get destination path of FILE (See Plugins Configuration)
sv_SE: hämta destinationssökväg för FIL (Se inställningar för insticksmoduler)

en: get file info
sv_SE: hämta filinfo

en: [<FOLDER>]
sv_SE: [<MAPP>]

en: get list of files and class
sv_SE: hämta lista på filer och klass

en: get list of files and class recursive
sv_SE: hämta lista på filer och klass rekursivt

en: get rectangle co-ordinates
sv_SE: hämta rektangelkoordinater

en: get render intent
sv_SE: hämta renderingsavsikt

en: get list of selected files
sv_SE: hämta lista på valda filer

en: get list of sidecars of FILE
sv_SE: få lista med 'sidecar'-filer från FIL

en: window id for following commands
sv_SE: fönster-id för följande kommandon

en: last image
sv_SE: sista bilden

en: add FILE to command line collection list
sv_SE: lägg till FIL till kommandorads samlingslista

en: clear command line collection list
sv_SE: rensa kommandoradens samlingslista

en: <FILE>,<lua script>
sv_SE: <FIL>,<luaskript>

en: run lua script on FILE
sv_SE: kör luaskript på FIL

en: new window
sv_SE: nytt fönster

en: next image
sv_SE: nästa bild

en: print pixel info of mouse pointer on current image
sv_SE: skriv pixelinformation vid muspekaren på aktuell bild

en: terminate returned data with null character instead of newline
sv_SE: avsluta returnerad data med null-tecken istället för med nyrad

en: use PWD as working directory for following commands
sv_SE: använd PWD som arbetskatalog för följande kommandon

en: quit
sv_SE: avsluta

en: bring the Geeqie window to the top
sv_SE: flytta Geeqie-fönstret överst

en: [<FILE>]
sv_SE: [<FIL>]

en: adds the current file (or the specified file) to the current selection
sv_SE: lägger till aktuell fil (eller specificerad fil) till aktuellt urval

en: clears the current selection
sv_SE: rensar aktuellt val

en: removes the current file (or the specified file) from the current selection
sv_SE: tar bort aktuell fil (eller den specificerade filen) från aktuellt urval

en: toggle slide show
sv_SE: växla bildspel

en: <FOLDER>
sv_SE: <MAPP>

en: start recursive slide show in FOLDER
sv_SE: starta rekursivt bildspel i FOLDER

en: start slide show
sv_SE: starta bildspel

en: stop slide show
sv_SE: stoppa bildspel

en: print filename [and Collection] of current image
sv_SE: skriv filnamn (och Samling) av aktuell bild

en: show tools
sv_SE: visa verktyg

en: hide tools
sv_SE: dölj verktyg

en: open FILE in new window
sv_SE: öppna FIL i ett nytt fönster

en: Remote command list:
sv_SE: Lista över fjärrkommandon:

en: 
    
      All other command line parameters are used as plain files if they exist.
    
      The name of a collection, with or without either path or extension (.gqv) may be used.
sv_SE: 
    
      Alla andra kommandoradsparametrar används som filer om dom finns.
    
      Namnet på en samling, med eller utan sökväg eller filändelse (.gqv) kan användas.

en: Remote %s not running, starting...
sv_SE: Fjärr-%s går inte, startar...

en: Remote not available
sv_SE: Fjärr ej tillgänglig

en: folder
sv_SE: mapp

en: comments
sv_SE: kommentarer

en: results
sv_SE: resultat

en: collection
sv_SE: samling

en: name contains
sv_SE: namnet innehåller

en: name is
sv_SE: namn är

en: path contains
sv_SE: sökväg innehåller

en: equal to
sv_SE: lika med

en: less than
sv_SE: mindre än

en: greater than
sv_SE: större än

en: between
sv_SE: mellan

en: before
sv_SE: före

en: after
sv_SE: efter

en: match all
sv_SE: matcha alla

en: match any
sv_SE: matcha godtycklig

en: exclude
sv_SE: exkludera

en: contains
sv_SE: innehåller

en: not geocoded
sv_SE: ej geokodad

en: is
sv_SE: är

en: is not
sv_SE: är inte

en: Start/stop search
sv_SE: Starta/stoppa sökning

en: %s, %d files (%s, %d)
sv_SE: %s, %d filer (%s, %d)

en: %s, %d files
sv_SE: %s, %d filer

en: Searching...
sv_SE: Söker...

en: Image is not geocoded
sv_SE: Bilden är inte geokodad

en: Changed
sv_SE: Ändrad

en: Digitized
sv_SE: Digitaliserad

en: Raw Image
sv_SE: Raw-bild

en: Any mark
sv_SE: Vilken markering som helst

en: File not found
sv_SE: Filen hittades inte

en: Please enter an existing file for image content.
sv_SE: Välj en befintlig fil för bildinnehåll.

en: Entry does not contain a valid lat/long value
sv_SE: Fältet innehåller inte ett giltigt lat/long-värde

en: Please enter an existing folder to search.
sv_SE: Välj en befintlig mapp att genomsöka.

en: Collection not found
sv_SE: Samlingen hittades inte

en: Please enter an existing collection name.
sv_SE: Vänligen mata in ett existerande samlingsnamn.

en: Select collection
sv_SE: Välj samling

en: Collection Files
sv_SE: Samlingsfiler

en: Image search
sv_SE: Bildsökning

en: Search:
sv_SE: Sök:

en: Recurse
sv_SE: Rekursivt

en: Match case
sv_SE: Matcha skiftläge

en: Symbolic link
sv_SE: Symbolisk länk

en: File size is
sv_SE: Filens storlek är

en: and
sv_SE: och

en: File date is
sv_SE: Filens datum är

en: Modified
sv_SE: Modifierad

en: Status Changed
sv_SE: Status ändrad

en: Image dimensions are
sv_SE: Bildens dimensioner är

en: Image content is
sv_SE: Bildens innehåll är

en: % similar to
sv_SE: % likhet med

en: Ignore rotation
sv_SE: Ignorera rotation

en: Image rating is
sv_SE: Bildens betyg är

en: Image is
sv_SE: Bild är

en: from
sv_SE: från

en: Enter a coordinate in the form:
    89.123 179.456
    or drag-and-drop a geo-coded image
    or left-click on the map and paste
    or cut-and-paste or drag-and-drop
    an internet search URL
    See the Help file
sv_SE: Mata in en koordinat i formen:
    89.123 179.456
    eller dra-och-släpp en geo-kodad bild
    eller vänsterklicka på kartan och klistra in
    eller klipp och klistra eller dra-och-släpp
    en internetsöknings-URL
    Se Hjälpfilen

en: Image class
sv_SE: Bildklass

en: Broken
sv_SE: Trasig

en: Marks
sv_SE: Märken

en: Cannot read the file
sv_SE: Kan inte läsa filen

en: Cannot get file status
sv_SE: Kan inte avläsa filstatus

en: Cannot access the file
sv_SE: Filen är oåtkomlig

en: Cannot create temp file
sv_SE: Kan inte skapa temp-fil

en: Cannot rename the file
sv_SE: Kan inte byta namn på filen

en: File saving disabled by option
sv_SE: Filen kan inte sparas (bortvalt)

en: Out of memory
sv_SE: Minnesbrist

en: Cannot write the file
sv_SE: Filem går ej att skriva

en: Secure file saving error
sv_SE: Fel vid försök till säker filskrivning

en: Add Shortcut
sv_SE: Lägg till genväg

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
sv_SE: Misslyckades läsa in miniatyrbild från cache, försöker återskapa.

en: Add Toolbar Item
sv_SE: Lägg till objekt i Verkygsfält

en: Delete failed
sv_SE: Borttagning misslyckades

en: Unable to remove old file from trash folder
sv_SE: Kan inte ta bort en gammal fil från papperskorgsmappen

en: Unable to remove file
sv_SE: Kan inte ta bort filen

en: Could not create folder
sv_SE: Kunde inte skapa mapp

en: Permission denied
sv_SE: Åtkomst nekas

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
sv_SE: Kan inte komma åt eller skapa papperskorgsmappen:
    "%s"

en: Move to trash failed
sv_SE: Misslyckades att flytta till papperskorg

en: Deletion by external command
sv_SE: Borttagning med externkommando

en: Deleting without trash
sv_SE: Borttagning utan papperskorg

en: Using Geeqie Trash bin
    %s
sv_SE: Använd Geeqies Papperskorg
    %s

en: Using system Trash bin
sv_SE: Använd systemets Papperskorg

en: A new Geeqie AppImage is available
sv_SE: En ny Geeqie Appimage finns tillgänglig

en: New Bookmark
sv_SE: Nytt bokmärke

en: Edit Bookmark
sv_SE: Redigera bokmärke

en: Path:
sv_SE: Sökväg:

en: Icon:
sv_SE: Ikon:

en: Select icon
sv_SE: Markera ikon

en: _Properties...
sv_SE: _Egenskaper...

en: _Remove
sv_SE: _Ta bort

en: One or more filenames are not encoded with the preferred locale character set.
sv_SE: Ett eller fler filnamn har inte en gällande teckenkodning.

en: Operations on, and display of these files with %s may not succeed.
sv_SE: Risk för att filåtgärder inklusive visning av de här filerna inte fungerar med %s

en: If your filenames are not encoded in utf-8, try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES=1
sv_SE: Om filnamn inte är kodade i UTF-8: försök sätta miljövariabeln G_BROKEN_FILENAMES=1

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is set to %s
sv_SE: Verkar som G_BROKEN_FILENAMES har värdet %s

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is not set
sv_SE: Verkar som G_BROKEN_FILENAMES ej har något värde

en: The locale appears to be set to "%s"
    (set by the LANG environment variable)
sv_SE: Teckenkodningen ser ut att vara "%s"
    (inställd av LANG-miljövariabeln)

en: 
    Preferred encoding appears to be UTF-8, however the file:
sv_SE: 
    Gällande teckenkodning ser ut att vara UTF-8, men filen:

en: [name not displayable]
sv_SE: [namnvisning omöjlig]

en: "%s" is encoded in valid UTF-8.
sv_SE: "%s" har teckenkod UTF-8.

en: "%s" is not encoded in valid UTF-8.
sv_SE: "%s" har inte teckenkod UTF-8.

en: Filename encoding locale mismatch
sv_SE: Filnamnets teckenkodning stämmer inte

en: Web file download failed
sv_SE: Hämtning av webbfil misslyckades

en: Download web file
sv_SE: Hämta webbfil

en: Downloading
sv_SE: Hämtar

en: Unable to load:
    %s
sv_SE: Kan inte läsa in:%s

en: A file with name %s already exists.
sv_SE: En fil med namnet %s finns redan.

en: Rename failed
sv_SE: Filnamnändringen misslyckades

en: Failed to rename %s to %s.
sv_SE: Misslyckades namnändra %s till %s.

en: _Rename
sv_SE: _Byt namn

en: Add _Bookmark
sv_SE: _Lägg till bokmärke

en: All Files
sv_SE: Alla filer

en: New folder
sv_SE: Ny mapp

en: Show hidden
sv_SE: Visa dolda

en: File extension.
    All files: *
    Or, e.g. png;jpg
    Or, e.g. png; jpg
sv_SE: Filändelse.
    Alla filer: *
    Eller, t.ex. png;jpg
    Eller, t.ex. png; jpg

en: Search and Run command - Geeqie
sv_SE: Sök och Kör kommando - Geeqie

en: Search for commands and run them
sv_SE: Sök efter kommandon och kör dem

en: Select path
sv_SE: Markera sökväg

en: All files
sv_SE: Alla filer

en: Drag and Drop failed
sv_SE: Dra och Släpp misslyckades

en: 
     Continue multiple file operation?
sv_SE: 
     Fortsätta flerfil-åtgärder?

en: Co_ntinue
sv_SE: _Fortsätt

en: Removal of folder contents failed at this file:
    
    %s
sv_SE: Borttagning av mappinnehållet stannade vid denna fil:
    
    %s

en: %s
    Unable to start external command.
sv_SE: %s
    Kan inte starta externkommandot

en: %s is not a directory
sv_SE: %s är ingen mapp

en: %s already exists
sv_SE: %s finns redan

en: Really continue?
sv_SE: Vill du verkligen fortsätta?

en: This operation can't continue:
sv_SE: Den här åtgärden kan inte fullföljas:

en: Discard changes
sv_SE: Ångra ändringarna

en: File details
sv_SE: Filinformation

en: Sidecars
sv_SE: 'Sidecar'-filer

en: Write to file
sv_SE: Skriv till fil

en: Choose the destination folder.
sv_SE: Välj målmapp.

en: With Rename
sv_SE: Med Byt namn

en: New name
sv_SE: Nytt namn

en: Source
sv_SE: Källa

en: Manual rename
sv_SE: Manuell namnändring

en: Original name:
sv_SE: Ursprungligt namn:

en: New name:
sv_SE: Nytt namn:

en: Auto rename
sv_SE: Automatisk namnändring

en: Begin text
sv_SE: Starttext

en: End text
sv_SE: Sluttext

en: Padding:
sv_SE: Utfyllnad:

en: Formatted rename
sv_SE: Formatterad namnändring

en: Format (* = original name, ## = numbers)
sv_SE: Format (* = originalnamn, ## = siffror)

en: Another operation in progress.
sv_SE: En annan aktivitet pågår.

en: File: '%s'
sv_SE: Fil: '%s'

en: with sidecar files:
sv_SE: med 'sidecar'-filer:

en: no problem detected
sv_SE: inga problem upptäckta

en: Exclude file
sv_SE: Exkludera fil

en: Overview of changed metadata
sv_SE: Översikt av ändrade metadata

en: The following metadata tags will be written to
    '%s'.
sv_SE: Följande metadata kommer att skrivas till
    '%s'.

en: The following metadata tags will be written to the image file itself.
sv_SE: Följande metadatataggar kommer att skrivas till själva bildfilen.

en: This will move the following files to the Trash bin
sv_SE: Detta kommer att flytta följande filer till papperskorgen

en: This will permanently delete the following files
sv_SE: Detta kommer att ta bort följande filer permenent

en: Delete files?
sv_SE: Ta bort filer?

en: Can't write metadata
sv_SE: Kan inte skriva metadata

en: Write metadata
sv_SE: Skriva metadata

en: Write metadata?
sv_SE: Skriva metadata?

en: This will write the changed metadata into the following files
sv_SE: Ändrade metadata kommer nu att skrivas in i följande filer

en: Metadata writing failed
sv_SE: Misslyckades att skriva metadata

en: Move failed
sv_SE: Flyttningen misslyckades

en: Move files?
sv_SE: Flytta filer?

en: This will move the following files
sv_SE: Detta kommer att flytta följande filer

en: Copy failed
sv_SE: Kopieringen misslyckades

en: Copy files?
sv_SE: Kopiera filer?

en: This will copy the following files
sv_SE: De här filerna kommer att kopieras

en: Rename files?
sv_SE: Ändra filnamn?

en: This will rename the following files
sv_SE: Detta ändrar namnen på följande filer

en: Can't run external editor
sv_SE: Kan inte starta extern textredigerare

en: Editor
sv_SE: Länka

en: Run editor?
sv_SE: Skapa länk (symlink)?

en: External command failed
sv_SE: Externkommandot misslyckades

en: Delete folder
sv_SE: Ta bort mappen

en: Delete symbolic link?
sv_SE: Vill du ta bort länken?

en: This will delete the symbolic link.
    The folder this link points to will not be deleted.
sv_SE: Det här tar bort länken.
    Mappen som den pekar på tas inte bort.

en: Link deletion failed
sv_SE: Misslyckades ta bort länken

en: Unable to remove folder %s
    Permissions do not allow writing to the folder.
sv_SE: Kan inte ta bort mappen %s
    Rättigheterna tillåter inte att skriva till mappen.

en: Unable to list contents of folder %s
sv_SE: Kan inte visa innehållet i mappen %s

en: Folder contains subfolders
sv_SE: Mappen har undermappar

en: Unable to delete the folder:
    
    %s
    
    This folder contains subfolders which must be moved before it can be deleted.
sv_SE: Kan inte ta bort mappen:
    
    %s
    
    Mappen innehåller undermappar som först måste flyttas.

en: Subfolders:
sv_SE: Undermappar:

en: Delete folder?
sv_SE: Ta bort mappen?

en: The folder contains these files:
sv_SE: Mappen innehåller följande filer:

en: This will delete the folder.
    The contents of this folder will also be deleted.
sv_SE: Det här tar bort mappen
    Mappens innehåll kommer också att tas bort.

en: Rename folder?
sv_SE: Ändra namn på mappen?

en: The folder contains the following files
sv_SE: Mappen innehåller följande filer

en: Create Folder
sv_SE: Skapa ny mapp

en: Create folder?
sv_SE: Skapa ny mapp?

en: Can't create folder
sv_SE: Kan inte skapa ny mapp

en: _Copy
sv_SE: _Kopiera

en: _Move
sv_SE: _Flytta

en: _Up to parent
sv_SE: _Upp en nivå

en: _Slideshow
sv_SE: _Bildspel

en: Slideshow recursive
sv_SE: Rekursivt bildspel

en: Find _duplicates...
sv_SE: Hitta _dubletter...

en: Find duplicates recursive...
sv_SE: Rekursiv sökning efter dubletter...

en: _New folder...
sv_SE: Ny _mapp...

en: View as _List
sv_SE: Visa som _lista

en: View as _Tree
sv_SE: Visa som _träd

en: Show _hidden files
sv_SE: Visa _dolda filer

en: Re_fresh
sv_SE: Upp_datera

en: Images as List
sv_SE: Bilder som Lista

en: Images as Icons
sv_SE: Bilder som ikoner

en: Show _thumbnails
sv_SE: Visa _miniatyrbilder

en: Mark text
sv_SE: Markera text

en: Set mark text
sv_SE: Sätt markeringstext

en: This will set or clear the mark text.
sv_SE: Detta kommer att sätta eller rensa märkestexten.

en: Use regular expressions
sv_SE: Använd reguljära uttryck

en: Case sensitive
sv_SE: Skiftlägeskänslig

en: Select Class filter
sv_SE: Välj filerklass

en: Loading meta...
sv_SE: Laddar meta...

en:  [NO GROUPING]
sv_SE:  [INGEN GRUPPINDELNING]

en: Invalid file name:
    %s
sv_SE: Ogiltigt filnamn:
    %s

en: Error renaming file
sv_SE: Fel vid filnamnändring

en: NameStars
sv_SE: NamnStjärnor

en: Stars
sv_SE: Stjärnor

en: Search the on-line help files.
sv_SE: Sök online-hjälpfilerna.

en: Search engine:
sv_SE: Sökmotor:

en: Search terms:
sv_SE: Söktermer:
