geeqie-1.3 - en to fi translation catalogue (405 entries)

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Description
fi: Kuvaus

en: Value
fi: Arvo

en: Name
fi: Nimi

en: Tag
fi: Tunniste

en: Format
fi: Muoto

en: Elements
fi: Alkioita

en: Help
fi: Ohje

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Exif
fi: EXIF

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Move _up
fi: Siirrä _ylös

en: Move _down
fi: Siirrä _alas

en: Remove
fi: Poista

en: Add
fi: Lisää

en: Save
fi: Tallenna

en: Zoom
fi: Lähennys ja loitonnus

en: The collection:
    %s
    already exists.
fi: Kokoelma:
    %s
    on jo olemassa.

en: Collection exists
fi: Kokoelma on olemassa

en: Failed to save the collection:
    %s
fi: Kokoelman tallennus ei onnistunut:
    %s

en: Save Failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add Collection
fi: Lisää kokoelma

en: Name:
fi: Nimi:

en: Sort Manager
fi: Lajittelunhallinta

en: Folders
fi: Kansiot

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Copy
fi: Kopioi

en: Move
fi: Siirrä

en: Add image
fi: Lisää kuva

en: Add selection
fi: Lisää valinta

en: Undo last image
fi: Peru edellinen kuva

en: done
fi: valmis

en: Removing old metadata...
fi: Poistetaan vanhoja metatietoja...

en: Clearing cached thumbnails...
fi: Poistetaan pienoiskuvia välimuistista...

en: Removing old thumbnails...
fi: Poistetaan vanhoja pienoiskuvia...

en: Maintenance
fi: Hallinta

en: Invalid folder
fi: Virheellinen kansio

en: The specified folder can not be found.
fi: Annettua kansiota ei löydy.

en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat

en: S_tart
fi: _Aloita

en: Folder:
fi: Kansio:

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Include subfolders
fi: Käy läpi myös alikansiot

en: Store thumbnails local to source images
fi: Tallenna pienoiskuvat lähdekuvien luokse

en: click start to begin
fi: napsauta ”aloita”

en: running...
fi: ajetaan...

en: Clearing thumbnails...
fi: Poistetaan pienoiskuvia...

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Cache and Data Maintenance
fi: Välimuistin ja tiedon hallinta

en: Clean up
fi: Siivoa

en: Shared thumbnail cache
fi: Jaettu pienoiskuvien välimuisti

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
fi: Poista orvot ja vanhentuneet pienoiskuvat.

en: Delete all cached thumbnails.
fi: Poista kaikki pienoiskuvat välimuistista.

en: Render
fi: Luo

en: Render thumbnails for a specific folder.
fi: Luo pienoiskuvat valitulle kansiolle.

en: Create
fi: Luo

en: Remove orphaned keywords and comments.
fi: Poista orvot avainsanat ja kommentit.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled (%d)
fi: Nimetön (%d)

en: Close collection
fi: Sulje kokoelma

en: Collection has been modified.
    Save first?
fi: Kokoelmaa on muutettu.
    Tallennetaanko?

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: Save collection
fi: Tallenna kokoelma

en: Append collection
fi: Lisää kokoelma

en: Cancel
fi: Peru

en: _Append
fi: _Lisää

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: View
fi: Näytä

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select none
fi: Valinnat pois

en: Sort by name
fi: Lajittelu nimen mukaan

en: Sort by date
fi: Lajittelu päiväyksen mukaan

en: Sort by size
fi: Lajittelu koon mukaan

en: Sort by path
fi: Lajittelu polun mukaan

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Loading thumbs...
fi: Ladataan pienoiskuvia...

en: _View
fi: _Näytä

en: View in _new window
fi: Näytä _uudessa ikkunassa

en: Rem_ove
fi: P_oista

en: Append from collection...
fi: Lisää kokoelmasta...

en: _Copy...
fi: _Kopioi...

en: _Move...
fi: Sii_rrä...

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen...

en: _Sort
fi: _Lajittele

en: Show filename _text
fi: _Näytä tiedostonimet

en: _Save collection
fi: _Tallenna kokoelma

en: Save collection _as...
fi: T_allenna kokoelma nimellä...

en: _Find duplicates...
fi: Etsi kaks_oiskappaleita...

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Dropped list includes folders.
fi: Pudotettu luettelo sisältää kansioita.

en: _Add contents
fi: _Lisää sisältö

en: Add contents _recursive
fi: Lisää sisältö myös _alikansioista

en: _Skip folders
fi: _Ohita kansiot

en: Unable to delete file:
    %s
fi: Tiedoston: %s
     poistaminen ei onnistunut.

en: File deletion failed
fi: Tiedostojen poistaminen epäonnistui

en: Delete file
fi: Poista tiedosto

en: Delete
fi: Poista

en: About to delete the file:
     %s
fi: Tiedosto poistetaan:
     %s

en: Path
fi: Polku

en: Drop files to compare them.
fi: Pudota tiedostoja vertailua varten.

en: %d files
fi: %d tiedostoa

en: %d matches found in %d files
fi: %2$d tiedostosta löytynyt %1$d osumaa

en: [set 1]
fi: [ryhmä 1]

en: Reading checksums...
fi: Luetaan tarkistussummia...

en: Reading dimensions...
fi: Luetaan ulottuvuuksia...

en: Reading similarity data...
fi: Luetaan yhtäläisyystietoja...

en: Comparing...
fi: Verrataan...

en: Sorting...
fi: Lajitellaan...

en: Select group _1 duplicates
fi: Valitse ryhmän _1 kaksoiskappaleet

en: Select group _2 duplicates
fi: Valitse ryhmän _2 kaksoiskappaleet

en: C_lear
fi: T_yhjennä

en: Close _window
fi: Sulje _ikkuna

en: %d files (set 2)
fi: %d tiedostoa (ryhmä 2)

en: Size
fi: Koko

en: Date
fi: Päiväys

en: Dimensions
fi: Ulottuvuudet

en: Checksum
fi: Tarkistussumma

en: Similarity (custom)
fi: Yhtäläisyys (mukautettu)

en: Rank
fi: Sija

en: Compare to:
fi: Vertaa:

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Compare by:
fi: Vertailuperuste:

en: Sort
fi: Lajittele

en: Compare two file sets
fi: Vertaa kahta tiedostoryhmää

en: Similarity
fi: Yhtäläisyys

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: stopping...
fi: pysähdytään...

en: Edit command results
fi: Muokkauskomennon tulokset

en: Output of %s
fi: Ohjelman %s tuloste

en: Failed to run command:
    %s
fi: Komennon:
    %s ajaminen ei onnistunut.

en: stopped by user
fi: käyttäjä pysäytti

en: unknown
fi: tuntematon

en: top left
fi: ylin vasemmalla

en: top right
fi: ylin oikealla

en: bottom right
fi: alin oikealla

en: bottom left
fi: alin vasemmalla

en: left top
fi: vasen ylimpänä

en: right top
fi: oikea ylimpänä

en: right bottom
fi: oikea alimpana

en: left bottom
fi: vasen alimpana

en: inch
fi: tuuma

en: centimeter
fi: senttimetri

en: average
fi: keskimööröinen

en: center weighted
fi: keskipainotettu

en: spot
fi: piste

en: multi-spot
fi: monipiste

en: multi-segment
fi: monilohko

en: partial
fi: osittainen

en: other
fi: muu

en: not defined
fi: määrittelemätön

en: manual
fi: käsikäyttöinen

en: normal
fi: normaali

en: aperture
fi: aukko

en: shutter
fi: suljin

en: creative
fi: luova

en: action
fi: toiminta

en: portrait
fi: muotokuva

en: landscape
fi: maisema

en: daylight
fi: päivänvalo

en: fluorescent
fi: fluoresoiva

en: tungsten (incandescent)
fi: volframi (hehkuva)

en: flash
fi: salama

en: yes, not detected by strobe
fi: kyllä, ei sensorin havaitsema

en: yes, detected by strobe
fi: kyllä, sensorin havaitsema

en: auto
fi: automaattinen

en: Image description
fi: Kuvaus

en: Orientation
fi: Suunta

en: Exposure program
fi: Valotusohjelma

en: ISO sensitivity
fi: ISO-herkkyys

en: Date original
fi: Alkuperäinen päiväys

en: Date digitized
fi: Digitointipäiväys

en: Shutter speed
fi: Valotusaika

en: Aperture
fi: Aukko

en: Exposure bias
fi: Valotuksen esiasetus

en: Subject distance
fi: Kohteen etäisyys

en: Metering mode
fi: Mittaustapa

en: Light source
fi: Valonlähde

en: Flash
fi: Salama

en: Focal length
fi: Polttoväli

en: infinity
fi: äärettömyys

en: mode:
fi: tila:

en: on
fi: käytössä

en: off
fi: ei käytössä

en: not detected by strobe
fi: ei sensorin havaitsema

en: detected by strobe
fi: sensorin havaitsema

en: red-eye reduction
fi: punasilmäisyyden vähennys

en: dot
fi: pistettä

en: %d bytes
fi: %d tavua

en: Full size
fi: Täysi koko

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Screen
fi: Työpöytä

en: Full screen
fi: Kokoruutu

en: Determined by Window Manager
fi: Ikkunointiohjelman määrittelemä

en: Active screen
fi: Aktiivinen työpöytä

en: Active monitor
fi: Aktiivinen näyttö

en: Unable to write history lists to: %s
fi: Historialistojen kirjoitus ei onnistunut kohteeseen: %s

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Zoom _in
fi: L_ähennä

en: Zoom _out
fi: L_oitonna

en: Zoom _1:1
fi: Suhde _1:1

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: _Delete
fi: _Poista

en: Toggle _slideshow
fi: _Diaesitys päälle/pois

en: Continue slides_how
fi: Jatka _diaesitystä

en: Pause slides_how
fi: Pysäytä _diaesitys

en: Exit _full screen
fi: Poistu k_okoruudusta

en: _Full screen
fi: Koko_ruutu

en: C_lose window
fi: _Sulje ikkuna

en: Ascending
fi: Nouseva

en: %s, %d files (%s, %d)%s
fi: %s, %d tiedostoa (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
fi: %s, %d tiedostoa%s

en: (no read permission) %s bytes
fi: (ei lukuoikeutta) %s tavua

en: ( ? x ? ) %s bytes
fi: ( ? × ? ) %s tavua

en: ( %d x %d ) %s bytes
fi: ( %d × %d ) %s tavua

en: Tools
fi: Työkalut

en: Apply
fi: Toteuta

en: Use current
fi: Käytä nykyistä

en: Layout
fi: Näkymä

en: Files
fi: Tiedostot

en: Image
fi: Kuva

en: (drag to change order)
fi: (vedä järjestyksen vaihtamiseksi)

en: Hide file _list
fi: Piilota _tiedostoluettelo

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Zoom to fit
fi: _Sovita

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Flip
fi: _Ylösalaisin

en: F_ull screen
fi: K_okoruutu

en: _Help
fi: O_hje

en: _Keyboard shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Hide file list
fi: Piilota _tiedostoluettelo

en: Home
fi: Koti

en: _Mirror
fi: _Peilikuva

en: _New collection
fi: Uusi k_okoelma

en: N_ew folder...
fi: _Uusi kansio...

en: _Open collection...
fi: _Avaa kokoelma...

en: P_references...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Refresh
fi: _Virkistä

en: _Search...
fi: _Haku...

en: Select _all
fi: Valitse _kaikki

en: Select _none
fi: Valinnat _pois

en: Set as _wallpaper
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: _Float file list
fi: Tiedostoluettelon ke_llutus

en: Sort _manager
fi: Lajittelun_hallinta

en: None
fi: Ei mitään

en: Could not create dir:%s
fi: Kansion luominen ei onnistunut:%s

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Sort by number
fi: Lajittelu numeron mukaan

en: Zoom to original size
fi: Näytä kuva alkuperäisessä suhteessa

en: Fit image to window
fi: Sovita kuva ikkunaan

en: Leave Zoom at previous setting
fi: Jätä suhde edelliseen asetukseen

en: People
fi: Ihmiset

en: Nature
fi: Luonto

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Art
fi: Taide

en: Places
fi: Paikat

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Size:
fi: Koko:

en: Folder not found
fi: Kansiota ei löydy

en: Cache thumbnails
fi: Säilytä pienoiskuvat

en: Use shared thumbnail cache
fi: Käytä jaettua pienoiskuvien välimuistia

en: Filter
fi: Suodatin

en: Nearest (worst, but fastest)
fi: Lähin (huonoin, mutta nopein)

en: Tiles
fi: Ruudut

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Reset filters
fi: Suodattimien oletukset

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
fi: Tämä palauttaa suodattimet oletusasetuksiin.
    Jatketaanko?

en: Clear trash
fi: Roskakorin tyhjennys

en: This will remove the trash contents.
fi: Roskakorin sisältö poistetaan.

en: General
fi: Yleiset

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Slide show
fi: Diaesitys

en: Random
fi: Satunnainen

en: Repeat
fi: Toisto

en: Preload next image
fi: Lataa seuraava kuva etukäteen

en: Refresh on file change
fi: Virkistä tiedostoa vaihdettaessa

en: Zoom increment:
fi: Suhteen lisäys:

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Windows
fi: Ikkunat

en: State
fi: Tila

en: Remember tool state (float/hidden)
fi: Muista työkalujen tila (kelluva/piilotettu)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
fi: Sovita ikkuna kuvan mukaan kun työkalut kelluvat/piilotettu

en: Limit size when auto-sizing window (%):
fi: Rajoita ikkunan koko automattisessa koonmuutoksessa (%):

en: Smooth image flip
fi: Pehmeä kuvan kääntö

en: Disable screen saver
fi: Poista näytönsäästäjä käytöstä

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: Text
fi: Teksti

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Disable File Filtering
fi: Ei tiedostojen suodatusta

en: File types
fi: Tiedostolajit

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Menu name
fi: Nimi valikossa

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Enable Delete key
fi: Ota käyttöön Delete-näppäin

en: Maximum size:
fi: Enimmäiskoko:

en: Descend folders in tree view
fi: Laajenna kansiot puunäkymässä

en: In place renaming
fi: Uudelleennimeäminen

en: Navigation
fi: Ohjaus

en: Progressive keyboard scrolling
fi: Nopeutuva näppäimistövieritys

en: Mouse wheel scrolls image
fi: Hiiren rulla vierittää kuvaa

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: error saving config file: %s
fi: virhe tallennettaessa asetustiedostoa: %s

en: previous image
fi: edellinen kuva

en: first image
fi: ensimmäinen kuva

en: toggle full screen
fi: kokoruututila päälle/pois

en: start full screen
fi: siirry kokoruututilaan

en: stop full screen
fi: poistu kokoruututilasta

en: last image
fi: viimeinen kuva

en: next image
fi: seuraava kuva

en: quit
fi: lopeta

en: toggle slide show
fi: diaesitys päälle/pois

en: start slide show
fi: aloita diaesitys

en: stop slide show
fi: lopeta diaesitys

en: show tools
fi: näytä työkalut

en: hide tools
fi: piilota työkalut

en: Remote command list:
fi: Luettelo etäkomennoista:

en: Remote not available
fi: Etäkäyttö ei ole käytettävissä

en: folder
fi: kansiosta

en: comments
fi: kommenteista

en: results
fi: tuloksista

en: equal to
fi: yhtäsuuri kuin

en: less than
fi: pienempi kuin

en: greater than
fi: suurempi kuin

en: between
fi: välillä

en: before
fi: aiempi kuin

en: after
fi: myöhempi kuin

en: match all
fi: täsmää kaikkiin

en: match any
fi: täsmää mihin tahansa

en: exclude
fi: muihin kuin

en: contains
fi: sisältää

en: is
fi: on

en: %s, %d files (%s, %d)
fi: %s, %d tiedostoa (%s, %d)

en: %s, %d files
fi: %s, %d tiedostoa

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Please enter an existing file for image content.
fi: Valitse olemassaoleva tiedosto kuvan sisällön vertailukohdaksi.

en: Please enter an existing folder to search.
fi: Valitse olemassaoleva kansio hakua varten.

en: Collection Files
fi: Kokoelmatiedostot

en: Search:
fi: Etsi:

en: Recurse
fi: Myös alikansioista

en: Match case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: File size is
fi: Tiedoston koko on

en: and
fi: —

en: File date is
fi: Tiedoston päiväys on

en: Image dimensions are
fi: Kuvan mitat ovat

en: Image content is
fi: Tiedoston sisältö on

en: % similar to
fi: % samankaltainen kuin

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
fi: Pienoiskuva ei latautunut, yritetään luoda uudelleen.

en: Delete failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Unable to remove old file from trash folder
fi: Vanhan tiedoston poisto roskakorikansiosta ei onnistunut.

en: Could not create folder
fi: Kansiota ei voitu luoda

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
fi: Roskakorikansion käyttäminen tai luominen epäonnistui.
    ”%s”

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

en: Path:
fi: Polku:

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Select icon
fi: Valitse kuvake

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Remove
fi: _Poista

en: Unable to load:
    %s
fi: Tiedoston:
    %s lataaminen ei onnistunut.

en: A file with name %s already exists.
fi: Tiedosto %s on jo olemassa.

en: Failed to rename %s to %s.
fi: Tiedoston nimeäminen %s -> %s epäonnistui.

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

en: Add _Bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: Show hidden
fi: Näytä piilotetut

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Select path
fi: Valitse polku

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Co_ntinue
fi: _Jatka

en: Choose the destination folder.
fi: Valitse kohdekansio.

en: Source
fi: Lähde

en: Original name:
fi: Alkuperäinen nimi:

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: Auto rename
fi: Automaattinen uudelleennimeäminen

en: Begin text
fi: Alkuteksti

en: Start #
fi: Alku

en: End text
fi: Lopputeksti

en: Padding:
fi: Tasaus:

en: Delete file?
fi: Poistaetaanko tiedosto?

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Up to parent
fi: _Yläkansioon

en: _Slideshow
fi: _Diaesitys

en: Slideshow recursive
fi: Diaesitys alikansiot mukana

en: Find _duplicates...
fi: Etsi _kaksoiskappaleet...

en: Find duplicates recursive...
fi: Etsi kaksoiskappaleet myös alikansioista...

en: _New folder...
fi: _Uusi kansio...

en: Re_fresh
fi: V_irkistä

en: Show _thumbnails
fi: Näytä _pienoiskuvat

en: Invalid file name:
    %s
fi: Virheellinen tiedostonimi:
    %s

en: Error renaming file
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa
