geeqie-1.3 - en to fr translation catalogue (991 entries)

en: Image Viewer
fr: Visualisateur d'images

en: View and manage images
fr: Voir et gérer des images

en: Apply the orientation to image content
fr: Appliquer l'orientation au fichier de l'image

en: Symlink
fr: Lien symbolique

en: Metadata
fr: Méta-données

en: Value
fr: Valeur

en: Name
fr: Nom

en: Tag
fr: Attribut

en: Elements
fr: Éléments

en: Help
fr: Aide

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Title
fr: Titre

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Comment
fr: Commentaire

en: File info
fr: Informations fichier

en: Location and GPS
fr: Position et GPS

en: GPS Map
fr: Carte GPS

en: Move to _top
fr: Déplacer tout en hau_t

en: Move _up
fr: _Monter

en: Move _down
fr: _Descendre

en: Move to _bottom
fr: Déplacer tout en _bas

en: Remove
fr: Enlever

en: Add text to selected files
fr: Ajouter un texte aux fichiers sélectionnés

en: Replace existing text in selected files
fr: Remplacer le texte existant dans les fichiers sélectionnés

en: <empty label, fixme>
fr: <label vide, à corriger>

en: Configure entry
fr: Configurer l'entrée

en: Add entry
fr: Ajouter l'entrée

en: Key:
fr: Clé :

en: Title:
fr: Titre :

en: Show only if set
fr: Montrer seulement si défini

en: Editable (supported only for XMP)
fr: Modifiable (seulement pour XMP)

en: Configure "%s"
fr: Configurer « %s »

en: Remove "%s"
fr: Enlever « %s »

en: Show hidden entries
fr: Montrer les entrées cachées

en: Zoom level %i
fr: Niveau zoom %i

en: Loading map
fr: Chargement de la carte

en: Enable markers
fr: Activer les marqueurs

en: Centre map on marker
fr: Centrer la carte sur le marqueur

en: Move map centre to marker
     is disabled
fr: Centrer la carte sur le marqueur
     désactivé

en: Move map centre to marker
     is enabled
fr: Centrer la carte sur le marqueur
     activé

en: Histogram on _Red
fr: Histogramme sur le _rouge

en: Histogram on _Green
fr: Histogramme sur le _vert

en: Histogram on _Blue
fr: Histogramme sur le _bleu

en: _Histogram on RGB
fr: _Histogramme RVB

en: Histogram on _Value
fr: Histogramme sur la _valeur

en: Li_near Histogram
fr: Histogramme _linéaire

en: L_og Histogram
fr: Histogramme l_ogarithmique

en: Edit keyword
fr: Éditer le mot-clé

en: Configure keyword
fr: Configurer le mot-clé

en: Keyword:
fr: Mot-clé :

en: Keyword type:
fr: Type de mot-clé :

en: Active keyword
fr: Mot-clé actif

en: Helper
fr: Assistant

en: Hide "%s"
fr: Cacher « %s »

en: Mark %d
fr: Marque %d

en: Connect "%s" to mark
fr: Connecter « %s » à la marque

en: Edit "%s"
fr: Éditer « %s »

en: Disconnect "%s" from mark %s
fr: Déconnecter « %s » de la marque %s

en: Expand checked
fr: Déployer cochés

en: Collapse unchecked
fr: Plier non cochés

en: Hide unchecked
fr: Cacher non cochés

en: Show all
fr: Montrer tout

en: On any change
fr: Sur tout changement

en: The collection:
    %s
    already exists.
fr: La collection :
    %s
    existe déjà.

en: Collection exists
fr: Collection existante

en: Failed to save the collection:
    %s
fr: Impossible d'enregistrer la collection :
    %s

en: Save Failed
fr: Erreur à l'enregistrement

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Add Collection
fr: Ajouter une collection

en: Name:
fr: Nom :

en: Sort Manager
fr: Gestionnaire de tri

en: Folders
fr: Dossiers

en: Copy
fr: Copier

en: Move
fr: Déplacer

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Add selection
fr: Ajouter une sélection

en: Undo last image
fr: Annuler la dernière opération

en: error saving sim cache data: %s
    error: %s
fr: erreur à la sauvegarde du fichier de cache des similarités : %s
    erreur : %s

en: done
fr: terminé

en: Removing old metadata...
fr: Suppression des anciennes méta-données...

en: Clearing cached thumbnails...
fr: Purge des vignettes en cache...

en: Removing old thumbnails...
fr: Suppression des anciennes vignettes...

en: Invalid folder
fr: Dossier invalide

en: The specified folder can not be found.
fr: Le dossier spécifié est absent.

en: Create thumbnails
fr: Créer les vignettes

en: S_tart
fr: Dé_but

en: Folder:
fr: Dossier :

en: Select folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Include subfolders
fr: Inclure les sous-dossiers

en: Store thumbnails local to source images
fr: Sauver les vignettes avec les images sources

en: click start to begin
fr: cliquer sur Début pour démarrer

en: running...
fr: en cours...

en: Clearing thumbnails...
fr: Suppression des vignettes...

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Location: %s
fr: Emplacement : %s

en: Cache Maintenance
fr: Maintenance du cache

en: Cache and Data Maintenance
fr: Maintenance des données et du cache

en: Clean up
fr: Nettoyage

en: Shared thumbnail cache
fr: Cache partagé des vignettes

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
fr: Éliminer les vignettes orphelines ou plus à jour.

en: Delete all cached thumbnails.
fr: Effacer toutes les vignettes en cache.

en: Render
fr: Générer

en: Render thumbnails for a specific folder.
fr: Générer les vignettes pour un dossier spécifique.

en: Remove orphaned keywords and comments.
fr: Supprimer les mots-clés et commentaires orphelins.

en: Untitled
fr: Sans_Titre

en: Untitled (%d)
fr: Sans_Titre (%d)

en: Close collection
fr: Fermer collection

en: Collection has been modified.
    Save first?
fr: La collection a été modifiée.
    L'enregistrer avant ?

en: _Discard
fr: _Ignorer

en: Save collection
fr: Enregistrer la collection

en: Append collection
fr: Ajouter à la collection

en: Cancel
fr: Annuler

en: _Append
fr: _Ajouter

en: failed to open collection (write) "%s"
fr: impossible d'ouvrir la collection (écriture) « %s »

en: error saving collection file: %s
    error: %s
fr: erreur lors de la sauvegarde de la collection : %s
    erreur : %s

en: Rename
fr: Renommer

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: View
fr: Vue

en: View in new window
fr: Voir dans une nouvelle fenêtre

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select none
fr: Désélectionner

en: Sort by name
fr: Trier par nom

en: Sort by date
fr: Trier par date

en: Sort by size
fr: Trier par taille

en: Sort by path
fr: Trier par chemin

en: Print
fr: Imprimer

en: Empty
fr: Vide

en: Loading thumbs...
fr: Chargement des vignettes...

en: _View
fr: _Affichage

en: View in _new window
fr: Voir dans une _nouvelle fenêtre

en: Rem_ove
fr: _Enlever

en: Append from collection...
fr: Ajouter à partir de la collection...

en: _Selection
fr: _Sélection

en: Invert selection
fr: Inverser la sélection

en: _Copy...
fr: _Copier...

en: _Move...
fr: _Déplacer...

en: _Rename...
fr: _Renommer...

en: _Copy path
fr: _Copier chemin

en: Randomize
fr: Tri aléatoire

en: _Sort
fr: _Trier

en: Show filename _text
fr: Montrer le _nom de fichier

en: _Save collection
fr: _Enregistrer collection

en: Save collection _as...
fr: Enregistrer collection _sous...

en: _Find duplicates...
fr: Rechercher les _doublons...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Dropped list includes folders.
fr: La liste ajoutée contient des dossiers.

en: _Add contents
fr: _Ajouter le contenu

en: Add contents _recursive
fr: Ajouter le contenu _récursivement

en: _Skip folders
fr: Omettre les dossier_s

en: Adobe RGB compatible
fr: compatible Adobe RGB

en: Custom profile
fr: Profil utilisateur

en: Can't save
fr: Sauvegarde impossible

en: Please specify file name.
fr: Merci d'indiquer un nom de fichier.

en: Could not create directory
fr: Impossible de créer le dossier

en: Desktop file
fr: Fichier .desktop

en: Unable to delete file:
    %s
fr: Impossible de supprimer le fichier :
    %s

en: File deletion failed
fr: La suppression du fichier a échoué

en: Delete file
fr: Supprimer fichier

en: Delete
fr: Suppression

en: About to delete the file:
     %s
fr: Sur le point de supprimer le fichier :
     %s

en: new.desktop
fr: nouveau.desktop

en: Hidden
fr: Caché

en: Path
fr: Chemin

en: Drop files to compare them.
fr: Glisser des fichiers pour les comparer.

en: %d files
fr: %d fichiers

en: %d matches found in %d files
fr: %d correspondances dans %d fichiers

en: [set 1]
fr: [groupe 1]

en: Reading checksums...
fr: Lecture des sommes de contrôle...

en: Reading dimensions...
fr: Lecture des dimensions...

en: Reading similarity data...
fr: Lecture des données de similarité...

en: Comparing...
fr: Comparaison...

en: Sorting...
fr: Tri...

en: Select group _1 duplicates
fr: Sélectionner les doubles du groupe _1

en: Select group _2 duplicates
fr: Sélectionner les doubles du groupe _2

en: C_lear
fr: _Vider

en: Close _window
fr: Fermer la _fenêtre

en: %d files (set 2)
fr: %d fichiers (groupe 2)

en: Name case-insensitive
fr: Nom insensible à la casse

en: Size
fr: Taille

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Similarity (custom)
fr: Similarité (personnalisée)

en: Find duplicates
fr: Trouver les doublons

en: Rank
fr: Rang

en: Compare to:
fr: Comparer à :

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Compare by:
fr: Comparer par :

en: Sort
fr: Trier

en: Compare two file sets
fr: Comparer deux jeux de fichiers

en: Similarity
fr: Similarité

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Desktop file '%s' should not include extension in Icon key: '%s'
fr: Le fichier .desktop « %s » ne devrait pas inclure l'extension dans la clé Icon : « %s »

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: stopping...
fr: arrêt...

en: Edit command results
fr: Voir le résultat de la commande

en: Output of %s
fr: Sortie de %s

en: Failed to run command:
    %s
fr: Échec de l'exécution de la commande :
    %s

en: stopped by user
fr: arrêté par l'utilisateur

en: %s
    "%s"
fr: %s
    « %s »

en: Invalid editor command
fr: Commande d'éditeur invalide

en: Editor template is empty.
fr: Le gabarit d'éditeur est vide.

en: Editor template has incorrect syntax.
fr: Le gabarit d'éditeur a une syntaxe incorrecte.

en: Editor template uses incompatible macros.
fr: Le gabarit d'éditeur utilise des macros incompatibles.

en: Can't find matching file type.
fr: Ne peut trouver le type de fichier correspondant.

en: Can't execute external editor.
fr: Ne peut exécuter l'éditeur externe.

en: External editor returned error status.
fr: L'éditeur externe a retourné une erreur.

en: File was skipped.
fr: Le fichier a été omis.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: unknown
fr: inconnu

en: top left
fr: haut gauche

en: top right
fr: haut droite

en: bottom right
fr: bas droite

en: bottom left
fr: bas gauche

en: left top
fr: gauche haut

en: right top
fr: droit haut

en: right bottom
fr: droit bas

en: left bottom
fr: gauche bas

en: inch
fr: pouce

en: centimeter
fr: centimètre

en: average
fr: moyenne

en: center weighted
fr: pondération moyenne

en: spot
fr: point

en: multi-spot
fr: plusieurs points

en: multi-segment
fr: plusieurs segments

en: partial
fr: partiel

en: other
fr: autre

en: not defined
fr: indéfini

en: manual
fr: manuel

en: aperture
fr: ouverture

en: shutter
fr: obturateur

en: creative
fr: créatif

en: landscape
fr: paysage

en: daylight
fr: lumière naturelle

en: tungsten (incandescent)
fr: tungstène (incandescent)

en: fine weather
fr: beau temps

en: cloudy weather
fr: temps nuageux

en: shade
fr: ombragé

en: daylight fluorescent
fr: lumière du jour fluorescent

en: day white fluorescent
fr: fluorescent blanc jour

en: cool white fluorescent
fr: fluorescent blanc froid

en: white fluorescent
fr: fluorescent blanc

en: standard light A
fr: lumière standard A

en: standard light B
fr: lumière standard B

en: standard light C
fr: lumière standard C

en: ISO studio tungsten
fr: tungstène studio ISO

en: yes, not detected by strobe
fr: oui, mais non détecté

en: yes, detected by strobe
fr: oui, détecté

en: 1 chip color area
fr: mono-CCD

en: 2 chip color area
fr: bi-CCD

en: 3 chip color area
fr: tri-CCD

en: color sequential area
fr: CCD séquentiel

en: trilinear
fr: trilinéaire

en: color sequential linear
fr: capteur séquentiel linéaire

en: digital still camera
fr: appareil photo numérique

en: direct photo
fr: photo directe

en: custom
fr: personnalisé

en: auto bracket
fr: bracketing automatique

en: night scene
fr: scène de nuit

en: none
fr: aucun

en: low gain up
fr: faible augmentation du gain

en: high gain up
fr: forte augmentation du gain

en: low gain down
fr: faible réduction du gain

en: high gain down
fr: forte réduction du gain

en: soft
fr: doux

en: hard
fr: dur

en: low
fr: faible

en: high
fr: élevé

en: close
fr: près

en: distant
fr: loin

en: Image Width
fr: Largeur de l'image

en: Image Height
fr: Hauteur de l'image

en: Bits per Sample/Pixel
fr: Bits compressés par pixel

en: Image description
fr: Description de l'image

en: Camera make
fr: Marque de l'appareil

en: Camera model
fr: Modèle de l'appareil

en: X resolution
fr: Résolution X

en: Y Resolution
fr: Résolution Y

en: Resolution units
fr: Unités de résolution

en: Firmware
fr: Microcode

en: White point
fr: Point blanc

en: Primary chromaticities
fr: Chromaticités Primaires

en: YCbCy coefficients
fr: Coéfficients YCbCr

en: YCbCr positioning
fr: Positionnement YCbCr

en: Black white reference
fr: Référence Noir/Blanc

en: SubIFD Exif offset
fr: Offset Exif SubIFD

en: Exposure time (seconds)
fr: Temps d'exposition (secondes)

en: FNumber
fr: Nombre F

en: Exposure program
fr: Programme d'exposition

en: Spectral Sensitivity
fr: Sensibilité spectrale

en: ISO sensitivity
fr: Sensibilité ISO

en: Optoelectric conversion factor
fr: Facteur de conversion opto-électrique

en: Exif version
fr: Version d'exif

en: Date original
fr: Date de prise de vue

en: Date digitized
fr: Date de numérisation

en: Pixel format
fr: Format des pixels

en: Compression ratio
fr: Rapport de compression

en: Shutter speed
fr: Vitesse d'obturation

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Exposure bias
fr: Polarisation d'exposition

en: Maximum aperture
fr: Ouverture maximale

en: Subject distance
fr: Distance du sujet

en: Metering mode
fr: Méthode de mesure

en: Light source
fr: Source de lumière

en: Focal length
fr: Distance focale

en: Subject area
fr: Aire du sujet

en: MakerNote
fr: Note du fabriquant

en: UserComment
fr: Commentaire utilisateur

en: Subsecond time
fr: Heure sub-seconde

en: Subsecond time original
fr: Heure sub-seconde originale

en: Subsecond time digitized
fr: Date de numérisation sub-seconde

en: FlashPix version
fr: Version FlashPix

en: Colorspace
fr: Espace de couleurs

en: Audio data
fr: Données audio

en: ExifR98 extension
fr: Extension ExifR98

en: Flash strength
fr: Puissance Flash

en: Spatial frequency response
fr: Réponse fréquentielle spaciale

en: X Pixel density
fr: Densité de points en X

en: Y Pixel density
fr: Densité de points en Y

en: Pixel density units
fr: Unités de la densité de points

en: Subject location
fr: Emplacement du sujet

en: Sensor type
fr: Type de capteur

en: Source type
fr: Type de source

en: Scene type
fr: Type de scène

en: Color filter array pattern
fr: Forme du filtre couleur

en: Render process
fr: Procédé de rendu

en: Exposure mode
fr: Mode d'exposition

en: White balance
fr: Balance des blancs

en: Digital zoom ratio
fr: Rapport de zoom numérique

en: Focal length (35mm)
fr: Focale 35mm

en: Scene capture type
fr: Type de capture de la scène

en: Gain control
fr: Contrôle du gain

en: Contrast
fr: Contraste

en: Sharpness
fr: Netteté

en: Device setting
fr: Description des paramètres du périphérique

en: Subject range
fr: Distance du sujet

en: Image serial number
fr: Numéro de série de l'image

en: infinity
fr: infini

en: mode:
fr: mode :

en: not detected by strobe
fr: non détecté

en: detected by strobe
fr: détecté

en: red-eye reduction
fr: anti-yeux rouges

en: dot
fr: point

en: embedded
fr: embarqué

en: Above Sea Level
fr: Au-dessus du niveau de la mer

en: Below Sea Level
fr: En-dessous du niveau de la mer

en: Camera
fr: Appareil

en: Focal length 35mm
fr: Focale 35mm

en: Resolution
fr: Résolution

en: Color profile
fr: Profil colorimétrique

en: GPS position
fr: Position GPS

en: GPS altitude
fr: Altitude GPS

en: File size
fr: Taille du fichier

en: File date
fr: Date du fichier

en: File mode
fr: Droits du fichier

en: %d bytes
fr: %d octets

en: file or directory does not exist
fr: fichier ou dossier inexistant

en: destination already exists
fr: la destination existe déjà.

en: destination can't be overwritten
fr: la destination ne peut être écrasée

en: destination directory is not writable
fr: impossible d'écrire dans le dossier de destination

en: destination directory does not exist
fr: le dossier de destination n'existe pas

en: source directory is not writable
fr: impossible d'écrire dans le dossier source

en: no read permission
fr: pas de permission en lecture

en: file is readonly
fr: fichier en lecture seule

en: destination already exists and will be overwritten
fr: la destination existe déjà et sera écrasée

en: source and destination are the same
fr: source et destination sont identiques

en: source and destination have different extension
fr: source et destination ont des extensions différentes

en: there are unsaved metadata changes for the file
fr: Il y a des méta-données modifiées non sauvées pour ce fichier

en: Full size
fr: Pleine taille

en: Monitor
fr: Moniteur

en: Screen
fr: Écran

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Determined by Window Manager
fr: Déterminé par le gestionnaire de fenêtres

en: Active screen
fr: Écran actif

en: Active monitor
fr: Moniteur actif

en: Log Histogram on Red
fr: Histogramme log. sur le rouge

en: Log Histogram on Green
fr: Histogramme log. sur le vert

en: Log Histogram on Blue
fr: Histogramme log. sur le bleu

en: Log Histogram on RGB
fr: Histogramme log. RVB

en: Log Histogram on value
fr: Histogramme log. sur la valeur

en: Linear Histogram on Red
fr: Histogramme linéaire sur le rouge

en: Linear Histogram on Green
fr: Histogramme linéaire sur le vert

en: Linear Histogram on Blue
fr: Histogramme linéaire sur le bleu

en: Linear Histogram on RGB
fr: Histogramme linéaire RVB

en: Linear Histogram on value
fr: Histogramme linéaire sur la valeur

en: Unable to write history lists to: %s
fr: Impossible d'écrire l'historique dans : %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
fr: Erreur lors de l'interprétation de fichier de l'image JPEG (%s)

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Zoom to fit
fr: Taille de la fenêtre

en: Zoom 1:1
fr: Taille réelle (1:1)

en: Toggle slideshow
fr: Mode diaporama

en: Pause slideshow
fr: Suspendre le diaporama

en: Zoom _in
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _out
fr: Zoom a_rrière

en: Zoom _1:1
fr: Taille réelle (_1:1)

en: _Go to directory view
fr: _Aller à la vue répertoire

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Toggle _slideshow
fr: Mode _Diaporama

en: Continue slides_how
fr: Reprendre le _diaporama

en: Pause slides_how
fr: Suspendre le _diaporama

en: Exit _full screen
fr: Sortir du mode plein _écran

en: _Full screen
fr: Plein _écran

en: C_lose window
fr: Fermer _la fenêtre

en: Ascending
fr: Croissant

en: Scroll to top left corner
fr: Défiler au coin en haut à gauche

en: Scroll to image center
fr: Défiler au centre de l'image

en: Keep the region from previous image
fr: Garder la région de l'image précédente

en: %s, %d files (%s, %d)%s
fr: %s, %d fichiers (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
fr: %s, %d fichiers%s

en: (no read permission) %s bytes
fr: (pas de permission en lecture) %s octets

en: ( ? x ? ) %s bytes
fr: ( ? x ? ) %s octets

en: ( %d x %d ) %s bytes
fr: ( %d x %d ) %s octets

en: Tools
fr: Outils

en: Window options and layout
fr: Options de fenêtre et de disposition

en: General options
fr: Options générales

en: Home path (empty to use your home directory)
fr: Dossier Accueil (laisser vide pour utiliser votre dossier personnel)

en: Use current
fr: Utiliser le dossier courant

en: Show date in directories list view
fr: Montrer la date dans la vue des répertoires sous forme de liste

en: Start-up directory:
fr: Dossier de démarrage :

en: No change
fr: Pas de changement

en: Restore last path
fr: Restaurer le dernier chemin

en: Home path
fr: Dossier Accueil

en: Layout
fr: Disposition

en: Invalid geometry
fr: Géométrie invalide

en: Files
fr: Fichiers

en: (drag to change order)
fr: (glisser pour changer l'ordre)

en: Hide file _list
fr: Masquer la _liste des fichiers

en: [%*d,%*d]: RGB(%3d,%3d,%3d)
fr: [%*d,%*d]: RVB(%3d,%3d,%3d)

en: [%*s,%*s]: RGB(---,---,---)
fr: [%*s,%*s]: RVB(---,---,---)

en: _About
fr: À _propos

en: About
fr: À propos

en: _Original state
fr: État _original

en: _Back
fr: _Retour

en: _Color Management
fr: Gestion des _couleurs

en: Connected Zoom 1:1
fr: Zoom lié 1:1

en: Connected Zoom 2:1
fr: Zoom lié 2:1

en: Connected Zoom 1:4
fr: Zoom lié 1:4

en: Connected Zoom 3:1
fr: Zoom lié 3:1

en: Connected Zoom 1:3
fr: Zoom lié 1:3

en: Connected Zoom 4:1
fr: Zoom lié 4:1

en: Connected Zoom 1:2
fr: Zoom lié 1:2

en: Fit _Horizontally
fr: Maximiser _Horizontalement

en: Connected Fit Horizontally
fr: Zoom lié Maximiser Horizontalement

en: Fit _Vertically
fr: Maximiser _Verticalement

en: Connected Fit Vertically
fr: Zoom lié Maximiser Verticalement

en: _Zoom to fit
fr: Taille de la fenê_tre

en: Connected Zoom to fit
fr: Zoom lié taille de la fenêtre

en: Connected Zoom in
fr: Zoom lié avant

en: _Connected Zoom
fr: Zo_om lié

en: Connected Zoom out
fr: Zoom lié arrière

en: Copy...
fr: Copier...

en: Disable file groupi_ng
fr: Dégrouper les _fichiers

en: Disable file grouping
fr: Dégrouper les fichiers

en: _Edit
fr: Édit_er

en: Enable file _grouping
fr: _Grouper les fichiers

en: Enable file grouping
fr: Grouper les fichiers

en: _Leave full screen
fr: Quitter le mode p_lein écran

en: Leave full screen
fr: Quitter le mode plein écran

en: _Exif window
fr: Fenêtre _Exif

en: Exif window
fr: Fenêtre Exif

en: _Files and Folders
fr: _Fichiers et Dossiers

en: _File
fr: _Fichier

en: Find duplicates...
fr: Rechercher les doublons...

en: _First Image
fr: Première _image

en: First Image
fr: Première image

en: _Flip
fr: Retournement _vertical

en: F_ull screen
fr: Plein _écran

en: _Go
fr: A_ller

en: _Help
fr: A_ide

en: _Keyboard shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _Hide file list
fr: _Masquer la liste des fichiers

en: Hide file list
fr: Masquer la liste des fichiers

en: Cycle through histogram ch_annels
fr: Passer en revue les c_anaux d'histogramme

en: Cycle through histogram channels
fr: Passer en revue les canaux d'histogramme

en: Cycle through histogram mo_des
fr: Passer en revue les mo_des d'histogramme

en: Cycle through histogram modes
fr: Passer en revue les modes d'histogramme

en: _Home
fr: _Rép. perso

en: Home
fr: Rép. perso

en: _Cycle through overlay modes
fr: _Passer en revue les modes de surimpression

en: Cycle through Overlay modes
fr: Passer en revue les modes de surimpression

en: _Last Image
fr: _Dernière image

en: Last Image
fr: Dernière image

en: _Configure this window...
fr: _Configurer cette fenêtre...

en: Configure this window...
fr: Configurer cette fenêtre...

en: _Log Window
fr: _Journal

en: Log Window
fr: Journal

en: _Mirror
fr: Retournement _horizontal

en: Move...
fr: Déplacer...

en: _New collection
fr: _Nouvelle collection

en: New collection
fr: Nouvelle collection

en: N_ew folder...
fr: Nouv_eau dossier...

en: New folder...
fr: Nouveau dossier...

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: _Next Image
fr: Image _suivante

en: Next Image
fr: Image suivante

en: _Open collection...
fr: _Ouvrir collection...

en: Open collection...
fr: Ouvrir collection...

en: Open recen_t
fr: Ouvrir récen_ts

en: Image _Overlay
fr: Affichage en surimpressi_on

en: Pa_n view
fr: Affichage pa_noramique

en: Pan view
fr: Affichage panoramique

en: P_references...
fr: P_références...

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: P_references
fr: P_références

en: _Previous Image
fr: Image _précédente

en: Previous Image
fr: Image précédente

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Quit
fr: Quitter

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Rename...
fr: Renommer...

en: _Save metadata
fr: Écrire les méta-donnée_s

en: Save metadata
fr: Écrire les méta-données

en: _Search...
fr: _Recherche...

en: Search...
fr: Recherche...

en: Select _all
fr: _Tout sélectionner

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

en: _Select
fr: _Sélection

en: Select _none
fr: _Désélectionner

en: _Pause slideshow
fr: Sus_pendre le diaporama

en: Spli_t
fr: _Séparer

en: _Cycle through stereo modes
fr: _Passer en revue les modes stéréo

en: Cycle through stereo modes
fr: Passer en revue les modes stéréo

en: Stere_o
fr: Stéré_o

en: _View in new window
fr: _Voir dans une nouvelle fenêtre

en: Set as _wallpaper
fr: Utiliser comme _papier peint

en: Set as wallpaper
fr: Utiliser comme papier peint

en: Fit Horizontally
fr: Maximiser Horizontalement

en: Fit Vertically
fr: Maximiser Verticalement

en: _Float file list
fr: Liste des fichiers _flottante

en: Float file list
fr: Liste des fichiers flottante

en: Toggle _grayscale
fr: Bascule niveaux de _gris

en: Toggle grayscale
fr: Bascule niveaux de gris

en: _Show Histogram
fr: Montrer l'hi_stogramme

en: Show Histogram
fr: Montrer l'histogramme

en: Image Overlay
fr: Affichage en surimpression

en: _Info sidebar
fr: Barre latérale d'_informations

en: Info sidebar
fr: Barre latérale d'informations

en: Sort _manager
fr: _Gestionnaire de tris

en: Sort manager
fr: Gestionnaire de tris

en: Pi_xel Info
fr: Infos sur le pi_xel

en: Show Pixel Info
fr: Montrer les infos sur le pixel

en: Show _Marks
fr: Montrer les _Marques

en: Show Marks
fr: Montrer les marques

en: Show _Thumbnails
fr: Montrer les vigne_ttes

en: Show Thumbnails
fr: Montrer les vignettes

en: Use _color profiles
fr: Utiliser les profils _colorimétriques

en: Use color profiles
fr: Utiliser les profils colorimétriques

en: Use profile from _image
fr: Utiliser le profil contenu dans l'_image

en: Use profile from image
fr: Utiliser le profil contenu dans l'image

en: View Images as Icons
fr: Images en Icônes

en: View Images as List
fr: Images en liste

en: _Quad
fr: _Quatre

en: _Single
fr: _Unique

en: Input _0: sRGB
fr: Entrée _0 : sRGB

en: Input 0: sRGB
fr: Entrée 0 : sRGB

en: Input _1: AdobeRGB compatible
fr: Entrée _1 : compatible AdobeRGB

en: Input 1: AdobeRGB compatible
fr: Entrée 1 : compatible AdobeRGB

en: Input _2
fr: Entrée _2

en: Input 2
fr: Entrée 2

en: Input _3
fr: Entrée _3

en: Input 3
fr: Entrée 3

en: Input _4
fr: Entrée _4

en: Input 4
fr: Entrée 4

en: Input _5
fr: Entrée _5

en: Input 5
fr: Entrée 5

en: Histogram on Blue
fr: Histogramme sur le bleu

en: Histogram on Green
fr: Histogramme sur le vert

en: Histogram on RGB
fr: Histogramme RVB

en: Histogram on Red
fr: Histogramme sur le rouge

en: Histogram on Value
fr: Histogramme sur la valeur

en: Linear Histogram
fr: Histogramme linéaire

en: _Log Histogram
fr: Histogramme _logarithmique

en: Log Histogram
fr: Histogramme logarithmique

en: Stereo Auto
fr: Stéréo Auto

en: _Cross
fr: _Croisé

en: Stereo Cross
fr: Stéréo croisée

en: _Off
fr: _Désactivée

en: Stereo Off
fr: Stéréo désactivée

en: _Side by Side
fr: _Côte-à-côte

en: Stereo Side by Side
fr: Stéréo côte-à-côte

en: None
fr: Aucune

en: Mark _%d
fr: Marque _%d

en: _Set mark %d
fr: _Ajout marque %d

en: Set mark %d
fr: Ajout marque %d

en: _Reset mark %d
fr: _Suppression marque %d

en: Reset mark %d
fr: Suppression marque %d

en: _Toggle mark %d
fr: _Bascule marque %d

en: Toggle mark %d
fr: Bascule marque %d

en: Se_lect mark %d
fr: Sé_lectionner la marque %d

en: Select mark %d
fr: Sélectionner la marque %d

en: _Select mark %d
fr: _Sélectionner la marque %d

en: _Add mark %d
fr: Ajouter la marque %d

en: Add mark %d
fr: Ajouter marque %d

en: _Intersection with mark %d
fr: _Intersection avec marque %d

en: Intersection with mark %d
fr: Intersection avec marque %d

en: _Unselect mark %d
fr: _Déselection marque %d

en: Unselect mark %d
fr: Déselection marque %d

en: _Filter mark %d
fr: _Filtrer la marque %d

en: Filter mark %d
fr: Filtrer la marque %d

en: Number of files with unsaved metadata: %d
fr: Nombre de fichiers avec des méta-données à sauver : %d

en: No unsaved metadata
fr: Pas de méta-données à sauver

en: Image profile: %s
    Screen profile: %s
fr: Profil d'image : %s
    Profil d'écran : %s

en: Click to enable color management
fr: Cliquer pour activer la gestion des couleurs

en: Color profiles not supported
fr: Profils colorimétriques non supportés

en: Input _%d: %s
fr: Entrée _%d : %s

en: Log
fr: Journal

en: Debug level:
fr: Niveau de débogage :

en: Usage: %s [options] [path]
fr: Utilisation : %s [options] [chemin]

en: Creating %s dir:%s
fr: Création du dossier %s : %s

en: Could not create dir:%s
fr: Impossible de créer le dossier : %s

en: error saving file: %s
fr: erreur lors de la sauvegarde du fichier : %s

en: error saving file: %s
    error: %s
fr: erreur lors de la sauvegarde du fichier : %s
    erreur : %s

en: exit
fr: sortie

en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Sort by number
fr: Trier par valeur numérique

en: Zoom to original size
fr: Zoom à la taille d'origine

en: Fit image to window
fr: Mettre à la taille de la fenêtre

en: Leave Zoom at previous setting
fr: Garder la valeur précédente du zoom

en: Mirror
fr: Retournement horizontal

en: Flip
fr: Retournement vertical

en: Original state
fr: État original

en: People
fr: Personnes

en: Family
fr: Famille

en: Free time
fr: Temps libre

en: Children
fr: Enfants

en: Bird
fr: Oiseau

en: Insect
fr: Insecte

en: Pets
fr: Animaux familiers

en: Wildlife
fr: Vie sauvage

en: Plant
fr: Plante

en: Tree
fr: Arbre

en: Flower
fr: Fleur

en: Water
fr: Eau

en: River
fr: Rivière

en: Lake
fr: Lac

en: Sea
fr: Mer

en: Landscape
fr: Paysage

en: Painting
fr: Peinture

en: Historic
fr: Historique

en: Modern
fr: Moderne

en: City
fr: Ville

en: Park
fr: Parc

en: Street
fr: Rue

en: Buildings
fr: Constructions

en: House
fr: Maison

en: Cathedral
fr: Cathédrale

en: Palace
fr: Palais

en: Castle
fr: Château

en: Bridge
fr: Pont

en: Interior
fr: Intérieur

en: Places
fr: Lieux

en: Night
fr: Nuit

en: Lights
fr: Lumières

en: Reflections
fr: Réflexions

en: Sun
fr: Soleil

en: Weather
fr: Méteorologie

en: Fog
fr: Brouillard

en: Rain
fr: Pluie

en: Clouds
fr: Nuages

en: Snow
fr: Neige

en: Sunny weather
fr: Temps ensoleillé

en: Edited
fr: Editée

en: Detail
fr: Détail

en: Black and White
fr: Noir et blanc

en: Desktop
fr: Bureau

en: The pan view does not support the folder "%s".
fr: Affichage panoramique impossible pour le dossier « %s ».

en: Folder not supported
fr: Dossier non supporté

en: Reading image data...
fr: Lecture des données de l'image...

en: Sorting images...
fr: Tri des images...

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Date:
fr: Date :

en: Size:
fr: Taille :

en: Folder not found
fr: Dossier inexistant

en: The entered path is not a folder
fr: Le chemin ne correspond pas à un dossier

en: Pan View
fr: Affichage panoramique

en: Timeline
fr: Echelle de temps

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Folders (flower)
fr: Dossiers (fleur)

en: Grid
fr: Grille

en: Dots
fr: Points

en: No Images
fr: Aucune image

en: Small Thumbnails
fr: Vignettes réduites

en: Normal Thumbnails
fr: Vignettes normales

en: Large Thumbnails
fr: Vignettes larges

en: Pan View Performance
fr: Performances vue panoramique

en: Pan view performance may be poor.
fr: Les performances de la vue panoramique pourraient être mauvaises.

en: Cache thumbnails
fr: Mettre en cache les vignettes

en: Use shared thumbnail cache
fr: Utiliser un cache partagé pour les vignettes

en: Do not show this dialog again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Sort by E_xif date
fr: Trier par date E_xif

en: _Show Exif information
fr: _Montrer les infos Exif

en: Show im_age
fr: Montrer im_age

en: _None
fr: _Aucun

en: _Full size
fr: _Pleine taille

en: Filter
fr: Filtre

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Find
fr: Rechercher

en: path found
fr: chemin trouvé

en: filename found
fr: fichier trouvé

en: partial match
fr: correspondance partielle

en: no match
fr: pas de correspondance

en: Unknown
fr: Inconnu

en: RAW Image
fr: Image RAW

en: Nearest (worst, but fastest)
fr: Au plus près (moins bon, plus rapide)

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Custom
fr: Spécifique

en: Single image
fr: Image simple

en: Anaglyph Red-Cyan
fr: Anaglyphe Rouge-Cyan

en: Anaglyph Gray Red-Cyan
fr: Anaglyphe Gris Rouge-Cyan

en: Side by Side
fr: Côte-à-côte

en: Side by Side Half size
fr: Côte-à-côte demi-taille

en: Top - Bottom
fr: Haut - Bas

en: Top - Bottom Half size
fr: Haut - Bas demi-taille

en: Fixed position
fr: Position fixe

en: Reset filters
fr: RAZ des filtres

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
fr: Ceci va remettre les filtres de fichiers à leur état par défaut.
    Continuer ?

en: Clear trash
fr: Vider la corbeille

en: This will remove the trash contents.
fr: Ceci va supprimer le contenu de la corbeille.

en: Reset image overlay template string
fr: Restaurer le modèle par défaut pour l'affichage en surimpression

en: This will reset the image overlay template string to the default.
    Continue?
fr: Ceci va remettre le modèle pour l'affichage en surimpression à sa valeur par défaut.
    Continuer ?

en: General
fr: Général

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Use EXIF thumbnails when available (EXIF thumbnails may be outdated)
fr: Utiliser les vignettes EXIF si disponibles (les vignettes EXIF peuvent ne pas être à jour)

en: Slide show
fr: Diaporama

en: Random
fr: Aléatoire

en: Repeat
fr: En boucle

en: Image loading and caching
fr: Chargement et cache des images

en: Preload next image
fr: Précharger l'image suivante

en: Refresh on file change
fr: Rafraîchir la liste des fichiers

en: Two pass rendering (apply HQ zoom and color correction in second pass)
fr: Rendu en 2 passes (applique le zoom haute qualité et la correction colorimétrique durant la seconde passe)

en: Zoom increment:
fr: Incrément de zoom :

en: Appearance
fr: Apparence

en: Use custom border color in window mode
fr: Utiliser une couleur de bordure personnalisée en mode fenêtré

en: Use custom border color in fullscreen mode
fr: Utiliser une couleur de bordure personnalisée en mode plein écran

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Windows
fr: Fenêtres

en: State
fr: État

en: Remember tool state (float/hidden)
fr: Se rappeler l'état des outils (flottants/cachés)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
fr: Mettre la fenêtre à la taille de l'image quand les outils sont cachés/flottants

en: Limit size when auto-sizing window (%):
fr: Limiter la taille quand la fenêtre est auto-dimensionnable (%) :

en: Smooth image flip
fr: Lisser le basculement d'image

en: Disable screen saver
fr: Inhiber l'économiseur d'écran

en: Overlay Screen Display
fr: Affichage en surimpression (OSD)

en: Image overlay template
fr: Modèle pour l'affichage en surimpression

en: Font
fr: Police

en: Text
fr: Texte

en: Defaults
fr: Configuration par défaut

en: Show hidden files or folders
fr: Montrer les fichiers ou dossiers cachés

en: Disable File Filtering
fr: Désactiver les filtres de fichiers

en: Grouping sidecar extensions
fr: Groupage des extensions de fichiers sidecars

en: File types
fr: Types de fichier

en: Class
fr: Classe

en: Writable
fr: Inscriptible

en: Sidecar is allowed
fr: Sidecar permis

en: Warning: Geeqie is built without Exiv2. Some options are disabled.
fr: Attention : Geeqie a été compilé sans Exiv2, quelques options sont donc inaccessibles.

en: Ask before writing to image files
fr: Demander avant l'écriture dans les images

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Write altered image orientation to the metadata
fr: Sauver l'orientation modifiée dans les méta-données

en: Auto-save options
fr: Options de sauvegarde automatique

en: Write metadata after timeout
fr: Écrire les méta-données après un délai

en: Timeout (seconds):
fr: Délai (secondes) :

en: Write metadata on image change
fr: Écrire les méta-données en cas de modification d'image

en: Write metadata on directory change
fr: Écrire les méta-données après une modification de dossier

en: Color management
fr: Gestion des couleurs

en: Input profiles
fr: Profils d'entrée

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: File
fr: Fichier

en: Input %d:
fr: Entrée %d :

en: Select color profile
fr: Sélectionner un profil colorimétrique

en: Screen profile
fr: Profil d'écran

en: Use system screen profile if available
fr: Utiliser le profil d'écran du système si disponible

en: Screen:
fr: Écran :

en: Behavior
fr: Comportement

en: Enable Delete key
fr: Utiliser la touche [Suppr]

en: Maximum size:
fr: Taille maximale :

en: Set to 0 for unlimited size
fr: Mettre à zéro pour taille infinie

en: Descend folders in tree view
fr: Parcourir les dossiers dans la vue arborescente

en: In place renaming
fr: Renommer en place

en: Drag'n drop icon size
fr: Taille de l'icône du glisser-déplacer

en: Progressive keyboard scrolling
fr: Défilement clavier progressif

en: Mouse wheel scrolls image
fr: Navigation dans l'image avec la molette de la souris

en: Debugging
fr: Débogage

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Accelerators
fr: Raccourcis

en: KEY
fr: Touche

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Reset selected
fr: RAZ sélection

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Windowed stereo mode
fr: Mode stéréo fenêtré

en: Mirror left image
fr: Refléter image de gauche

en: Flip left image
fr: Retourner image de gauche

en: Mirror right image
fr: Refléter image de droite

en: Flip right image
fr: Retourner image de droite

en: Swap left and right images
fr: Échanger les images gauche et droite

en: Disable stereo mode on single image source
fr: Désactiver le mode stéréo sur les images simples

en: Fullscreen stereo mode
fr: Mode stéréo plein écran

en: Use different settings for fullscreen
fr: Utiliser des réglages différents en plein écran

en: Left X
fr: X gauche

en: Left Y
fr: Y gauche

en: Right X
fr: X droite

en: Right Y
fr: Y droite

en: Preferences
fr: Préférences

en: Option %s ignored: %s
fr: Option %s ignorée: %s

en: error saving config file: %s
fr: erreur à la sauvegarde du fichier de configuration : %s

en: error saving config file: %s
    error: %s
fr: erreur à la sauvegarde du fichier de configuration : %s
    erreur : %s

en: previous image
fr: image précédente

en: first image
fr: première image

en: toggle full screen
fr: bascule en mode plein écran

en: start full screen
fr: démarre le mode plein écran

en: stop full screen
fr: arrête le mode plein écran

en: last image
fr: dernière image

en: next image
fr: image suivante

en: quit
fr: quitte le programme

en: toggle slide show
fr: bascule en mode diaporama

en: start slide show
fr: démarre le diaporama

en: stop slide show
fr: arrête le diaporama

en: show tools
fr: montre les outils

en: hide tools
fr: cache les outils

en: Remote command list:
fr: Liste des commandes à distance :

en: Remote %s not running, starting...
fr: Pas de %s distant, lancement...

en: Remote not available
fr: Commande à distance indisponible

en: folder
fr: dossier

en: comments
fr: commentaires

en: results
fr: résultats

en: equal to
fr: égale(s) à

en: less than
fr: moins que

en: greater than
fr: plus que

en: between
fr: entre

en: before
fr: avant

en: after
fr: après

en: match all
fr: correspondant à (tous)

en: match any
fr: correspondant à

en: exclude
fr: sauf

en: contains
fr: contient

en: miss
fr: ne contient pas

en: is
fr: est

en: %s, %d files (%s, %d)
fr: %s, %d fichiers (%s, %d)

en: %s, %d files
fr: %s, %d fichiers

en: Searching...
fr: Recherche...

en: File not found
fr: Fichier inexistant

en: Please enter an existing file for image content.
fr: Sélectionner un fichier existant pour un contenu image.

en: Please enter an existing folder to search.
fr: Sélectionner un dossier existant pour la recherche.

en: Collection Files
fr: Fichiers de collection

en: Image search
fr: Recherche d'image

en: Search:
fr: Recherche :

en: Recurse
fr: Récursivement

en: Match case
fr: Sensible à la casse

en: File size is
fr: Taille du fichier est

en: and
fr: et

en: File date is
fr: Date du fichier est

en: Image dimensions are
fr: Dimensions de l'image sont

en: Image content is
fr: Contenu de l'image est

en: % similar to
fr: % similaire à

en: Cannot read the file
fr: Échec de lecture du fichier

en: Cannot get file status
fr: Impossible d'obtenir l'état du fichier

en: Cannot access the file
fr: Échec d'accès au fichier

en: Cannot create temp file
fr: Échec de création de fichier temporaire

en: Cannot rename the file
fr: Échec du renommage du fichier

en: File saving disabled by option
fr: Sauvegarde de fichier désactivée par option

en: Out of memory
fr: Manque de mémoire

en: Cannot write the file
fr: Écriture du fichier impossible

en: Secure file saving error
fr: Erreur de sauvegarde fiable du fichier

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
fr: Impossible de charger la vignette depuis le cache, régénération.

en: Delete failed
fr: Échec de la suppression

en: Unable to remove old file from trash folder
fr: Impossible de supprimer le fichier de la corbeille

en: Could not create folder
fr: Impossible de créer le dossier

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
fr: Impossible de créer ou d'accéder à la corbeille.
    « %s »

en: Deletion by external command
fr: Suppression par commande externe

en: New Bookmark
fr: Nouveau signet

en: Edit Bookmark
fr: Modifier les signets

en: Path:
fr: Chemin :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Select icon
fr: Sélectionner icône

en: _Properties...
fr: _Propriétés...

en: _Remove
fr: Efface_r

en: One or more filenames are not encoded with the preferred locale character set.
fr: Un ou plusieurs noms de fichiers ne sont pas encodés dans le jeu de caractères de la locale préférée.

en: Operations on, and display of these files with %s may not succeed.
fr: Les opérations et l'affichage de ces fichiers avec %s peuvent ne pas fonctionner correctement.

en: If your filenames are not encoded in utf-8, try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES=1
fr: Si vos noms de fichiers ne sont pas encodés en utf-8, essayez de mettre la variable d'environnement G_BROKEN_FILENAMES à 1

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is set to %s
fr: G_BROKEN_FILENAMES a pour valeur %s

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is not set
fr: G_BROKEN_FILENAMES n'a pas de valeur

en: The locale appears to be set to "%s"
    (set by the LANG environment variable)
fr: La locale a pour valeur « %s »
    (configurée par la variable d'environnement LANG)

en: 
    Preferred encoding appears to be UTF-8, however the file:
fr: 
    L'encodage préféré semble être UTF-8, mais le fichier :

en: [name not displayable]
fr: [nom impossible à afficher]

en: "%s" is encoded in valid UTF-8.
fr: « %s » est encodé en UTF-8 valide.

en: "%s" is not encoded in valid UTF-8.
fr: « %s » n'est pas encodé en UTF-8 valide.

en: Filename encoding locale mismatch
fr: Discordance d'encodage entre la locale et les noms de fichiers

en: Unable to load:
    %s
fr: Impossible de lancer la commande :
    %s

en: A file with name %s already exists.
fr: Un fichier portant le nom %s existe déjà.

en: Rename failed
fr: Échec de renommage

en: Failed to rename %s to %s.
fr: Impossible de renommer le fichier %s en %s.

en: _Rename
fr: _Renommer

en: Add _Bookmark
fr: Ajouter un _signet

en: All Files
fr: Montrer tous les fichiers

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: Show hidden
fr: Montrer les fichiers cachés

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Select path
fr: Sélectionner un chemin

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: 
     Continue multiple file operation?
fr: 
     Continuer l'opération de suppression multiple ?

en: Co_ntinue
fr: Co_ntinuer

en: Removal of folder contents failed at this file:
    
    %s
fr: La suppression du contenu du dossier a échoué lors de ce fichier :
    
    %s

en: %s
    Unable to start external command.
fr: %s
    Impossible de démarrer la commande externe.

en: %s is not a directory
fr: %s n'est pas un répertoire

en: Really continue?
fr: Vraiment continuer ?

en: This operation can't continue:
fr: Cette opération ne peut continuer :

en: Discard changes
fr: Ignorer les changements

en: File details
fr: Détails du fichier

en: Write to file
fr: Écrire dans le fichier

en: Choose the destination folder.
fr: Choisir le dossier de destination.

en: New name
fr: Nouveau nom

en: Manual rename
fr: Renommage manuel

en: Original name:
fr: Nom d'origine :

en: New name:
fr: Nouveau nom :

en: Auto rename
fr: Renommage auto

en: Begin text
fr: Texte de début

en: Start #
fr: N° début

en: End text
fr: Texte de fin

en: Padding:
fr: Bourrage :

en: Formatted rename
fr: Renommage formaté

en: Format (* = original name, ## = numbers)
fr: Format (* = nom original, ## = nombres)

en: Another operation in progress.
fr: Autre opération en cours

en: File: '%s'
fr: Fichier : « %s »

en: with sidecar files:
fr: avec les fichiers sidecars :

en:  '%s'
fr: « %s »

en: 
    Status:
fr: 
    État :

en: no problem detected
fr: aucun problème détecté

en: Exclude file
fr: Exclure le fichier

en: Overview of changed metadata
fr: Aperçu des méta-données modifiées

en: The following metadata tags will be written to
    '%s'.
fr: Les méta-données suivantes seront écrites dans
    « %s ».

en: The following metadata tags will be written to the image file itself.
fr: Les méta-données suivantes seront écrites dans le fichier de l'image.

en: Delete files?
fr: Supprimer les fichiers ?

en: Can't write metadata
fr: Impossible d'écrire les méta-données

en: Write metadata
fr: Écrire les méta-données

en: Write metadata?
fr: Écrire les méta-données ?

en: This will write the changed metadata into the following files
fr: Cela écrira les méta-données modifiées dans les fichiers suivants

en: Metadata writing failed
fr: Échec de l'écriture des méta-données

en: Move failed
fr: Échec du déplacement

en: Move files?
fr: Déplacer les fichiers ?

en: This will move the following files
fr: Ceci déplacera les fichiers suivants

en: Copy failed
fr: Échec de la copie

en: Copy files?
fr: Copier les fichiers ?

en: This will copy the following files
fr: Ceci copiera les fichiers suivants

en: Rename files?
fr: Renommer les fichiers ?

en: This will rename the following files
fr: Ceci renommera les fichiers suivants

en: Can't run external editor
fr: Ne peut exécuter l'éditeur externe.

en: Editor
fr: Éditeur

en: Run editor?
fr: Exécuter l'éditeur ?

en: External command failed
fr: Échec de la commande externe

en: Delete folder
fr: Supprimer un dossier

en: Delete symbolic link?
fr: Supprimer le lien symbolique ?

en: This will delete the symbolic link.
    The folder this link points to will not be deleted.
fr: Cela supprimera le lien symbolique.
    Le dossier pointé par ce lien symbolique ne sera pas supprimé.

en: Link deletion failed
fr: La suppression du lien a échoué

en: Unable to remove folder %s
    Permissions do not allow writing to the folder.
fr: Impossible de supprimer le dossier %s
    Pas de permission pour l'écriture.

en: Unable to list contents of folder %s
fr: Impossible de lister le contenu du dossier %s

en: Folder contains subfolders
fr: Dossier contenant des sous-dossiers

en: Unable to delete the folder:
    
    %s
    
    This folder contains subfolders which must be moved before it can be deleted.
fr: Impossible de supprimer le dossier :
    
    %s
    
    Ce dossier contient des sous-dossiers qui doivent être déplacés avant sa suppression.

en: Subfolders:
fr: Sous-dossiers :

en: Delete folder?
fr: Supprimer le dossier ?

en: The folder contains these files:
fr: Ce dossier contient ces fichiers :

en: This will delete the folder.
    The contents of this folder will also be deleted.
fr: Cela supprimera le dossier.
    Le contenu de ce dossier sera aussi supprimé.

en: Rename folder?
fr: Renommer le dossier ?

en: The folder contains the following files
fr: Ce dossier contient les fichiers suivants

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Create folder?
fr: Créer un dossier ?

en: Can't create folder
fr: Impossible de créer le dossier

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Move
fr: _Déplacer

en: _Up to parent
fr: _Remonter

en: _Slideshow
fr: _Diaporama

en: Slideshow recursive
fr: Diaporama récursif

en: Find _duplicates...
fr: Rechercher les _doublons...

en: Find duplicates recursive...
fr: Rechercher récursivement les doublons...

en: _New folder...
fr: _Nouveau dossier...

en: View as _List
fr: Vue en _Liste

en: View as _Tree
fr: Vue en _Arbre

en: Show _hidden files
fr: Montrer les fichiers cac_hés

en: Re_fresh
fr: Ra_fraîchir

en:  [NO GROUPING]
fr:  [DÉGROUPÉ]

en: Show _thumbnails
fr: Montrer les vigne_ttes

en: Invalid file name:
    %s
fr: Nom de fichier invalide :
    %s

en: Error renaming file
fr: Erreur lors du renommage du fichier
