gegl master - en to tr translation catalogue (1899 entries)

en: Unable to read file: %s
tr: Dosya okunamadı: %s

en: Invalid graph, abort.
tr: Geçersiz grafik, iptal et.

en: Unknown GeglOption mode: %d
tr: Bilinmeyen GeglOption kipi: %d

en: ERROR: '%s' option expected argument
tr: HATA: '%s' seçeneği beklenen değişken

en: Display on screen
tr: Ekrandaki görüntü

en: Print XML
tr: XML yazdır

en: Output in a file
tr: Bir dosyadaki çıktı

en: Display help information
tr: Yardım bilgilerini göster

en: unknown mode
tr: bilinmeyen kip

en: Parsed commandline:
    	mode:   %s
    	file:   %s
    	xml:    %s
    	output: %s
    	rest:   %s
tr: Ayrıştırılmış komut satırı:
    	kip:    %s
    	dosya:  %s
    	xml:    %s
    	çıktı:  %s
    	kalan:  %s

en: Properties:
tr: Özellikler:

en: 
    
    unknown argument '%s' giving you help instead
tr: 
    
    yardım seçeneği yerine verilen bilinmeyen '%s' değişkeni

en: BablFormat "%s" does not exist.
tr: BablFormat "%s" yok.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Clamp
tr: Kelepçe

en: Loop
tr: Döngü

en: Black
tr: Siyah

en: White
tr: Beyaz

en: Read
tr: Oku

en: Write
tr: Yaz

en: Read/Write
tr: Oku/Yaz

en: Nearest
tr: En yakın

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Cubic
tr: Kübik

en: Subset
tr: Alt takım

en: Superset
tr: Üst takım

en: Random
tr: Rastgele

en: Random Covariant
tr: Rastgele Eşdeğişken

en: Arithmetic add
tr: Aritmetik ekle

en: Arithmetic add covariant
tr: Aritmetik ekle eşdeğişken

en: Arithmetic xor
tr: Aritmetik veya

en: Arithmetic xor covariant
tr: Aritmetik veya eşdeğişken

en: Blue Noise
tr: Mavi Gürültü

en: Blue Noise Covariant
tr: Mavi Gürültü Eşdeğişkeni

en: Euclidean
tr: Öklid

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Float
tr: Yüzen

en: Non-linear
tr: Doğrusal olmayan

en: Perceptual
tr: Algısal

en: Linear-premultiplied
tr: Doğrusal önceden çoğaltılmış

en: Perceptual-premultiplied
tr: Algısal önceden çoğaltılmış

en: Linear-premultiplied-if-alpha
tr: Doğrusal, alfa ise önceden çoğaltılmış

en: Perceptual-premultiplied-if-alpha
tr: Algısal, alfa ise önceden çoğaltılmış

en: add-alpha
tr: alfa ekle

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Never
tr: Asla

en: Always
tr: Her Zaman

en: Where GEGL stores its swap
tr: GEGL takas alanının depolandığı yer

en: Compression algorithm used for data stored in the swap
tr: Takas alanında depolanan veriler için kullanılacak sıkıştırma algoritması

en: How much memory to (approximately) use for caching imagery
tr: Görüntülerin önbelleğe alınması için ne kadar bellek kullanılacağı (yaklaşık olarak)

en: Default size of tiles in GeglBuffers
tr: GeglBuffers içindeki döşemelerin öntanımlı boyutu

en: The count of pixels to compute simultaneously
tr: Aynı anda hesaplamak için piksel sayısı

en: The number of concurrent processing threads to use
tr: Kullanılacak eşzamanlı işlem parçaçıkları

en: Disable OpenCL
tr: OpenCL Kapat

en: Show GEGL Options
tr: GEGL Seçeneklerini Göster

en: unhandled path data %s:%s
tr: işlenemeyen yol verisi %s:%s

en: op '%s' not found, partial matches:
tr: op '%s' bulunamadı, kısmi eşleşme:

en: %s has no %s property.
tr: %s %s özelliğine sahip değil.

en: %s has no %s property, properties:
tr: %s %s özelliğine veya özelliklerine sahip değil:

en: No such op '%s'
tr: Bilinmeyen op: '%s'

en: Module error
tr: Modül hatası

en: Loaded
tr: Yüklendi

en: Load failed
tr: Yükleme başarısız oldu

en: Not loaded
tr: Yüklenmedi

en: Module '%s' load error: %s
tr: '%s' modülü yükleme hatası: %s

en: Auxiliary image buffer input pad.
tr: Ek görüntü tampon girdi pedi.

en: Second auxiliary image buffer input pad.
tr: İkinci ek görüntü tampon girdi pedi.

en: Absolute
tr: Mutlak

en: Makes each linear RGB component be the absolute of its value, fabs(input_value)
tr: Her bir doğrusal RGB bileşeninin değerinin mutlak olmasını sağla, fabs(input_value)

en: Color model
tr: Renk modeli

en: What color model used for the transformation
tr: Dönüşüm için kullanılacak renk modeli

en: Component 1 frequency
tr: Bileşen 1 frekansı

en: Red frequency
tr: Kırmızı frekansı

en: Hue frequency
tr: Renk tonu frekansı

en: Component 2 frequency
tr: Bileşen 2 frekansı

en: Green frequency
tr: Yeşil frekansı

en: Saturation frequency
tr: Doygunluk frekansı

en: Component 3 frequency
tr: Bileşen 3 frekansı

en: Blue frequency
tr: Mavi frekansı

en: Lightness frequency
tr: Aydınlık frekansı

en: Component 1 phase shift
tr: Bileşen 1 faz kayması

en: Red phase shift
tr: Kırmızı faz kayması

en: Hue phase shift
tr: Renk tonu faz kayması

en: Component 2 phase shift
tr: Bileşen 2 faz kayması

en: Green phase shift
tr: Yeşil faz kayması

en: Saturation phase shift
tr: Doygunluk faz kayması

en: Component 3 phase shift
tr: Bileşen 3 faz kayması

en: Blue phase shift
tr: Mavi faz kayması

en: Lightness phase shift
tr: Aydınlık faz kayması

en: Keep component 1
tr: Bileşen 1'i koru

en: Keep red component
tr: Kırmızı bileşeni koru

en: Keep hue component
tr: Renk tonu bileşenini koru

en: Keep component 2
tr: Bileşen 2'yi koru

en: Keep green component
tr: Yeşil bileşeni koru

en: Keep saturation component
tr: Doygunluk bileşenini koru

en: Keep component 3
tr: Bileşen 3'ü koru

en: Keep blue component
tr: Mavi bileşeni koru

en: Keep lightness component
tr: Aydınlık bileşeni koru

en: Alien Map
tr: Uzaylı Eşlemi

en: Heavily distort images colors by applying trigonometric functions to map color values.
tr: Harita renk değerlerine trigonometrik işlevler uygulayarak görüntü renklerini ağır biçimde boz.

en: Clip low pixel values
tr: Düşük piksel değerlerini kırp

en: Low limit
tr: Düşük sınır

en: Pixels values lower than this limit will be set to it
tr: Bu sınırın altındaki piksel değerleri bu değere ayarlanacaktır

en: Clip high pixel values
tr: Yüksek piksel değerlerini kırp

en: High limit
tr: Yüksek sınır

en: Pixels values higher than this limit will be set to it
tr: Bu sınırın üstündeki piksel değerleri bu değere ayarlanacaktır

en: Keep alpha values inside a specific range
tr: Alfa değerlerini belirli bir erimde tut

en: Blur radius
tr: Bulanıklık yarıçapı

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1).
tr: Kare piksel bölgesinin yarıçapı, (genişlik ve yükseklik yarıçap*2+1 olacaktır).

en: Edge preservation
tr: Kenar koruması

en: Amount of edge preservation
tr: Kenar koruması miktarı

en: Bilateral Filter
tr: Çift Taraflı Süz

en: Threshold
tr: Eşik

en: Glow-area brightness threshold
tr: Parlama alanı parlaklık eşiği

en: Softness
tr: Yumuşaklık

en: Glow-area edge softness
tr: Parlama alanı kenar yumuşaklığı

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Glow radius
tr: Parıltı yarıçapı

note: Changing the name of a ENUM list will result in all presets breaking
en: Strength
tr: Kuvvet

en: Glow strength
tr: Parlama kuvveti

en: Limit exposure
tr: Pozlamayı sınırla

en: Don't over-expose highlights
tr: Vurguları aşırı pozlama

en: Bloom
tr: Bahar

en: Add glow around bright areas
tr: Parlak alanların etrafına parlama ekle

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1)
tr: Kare piksel bölgesinin yarıçapı, (genişlik ve yükseklik yarıçap*2+1 olacaktır)

en: Box Blur
tr: Kutu Bulanıklığı

note: Here in the top of the file the properties of the operation is declared, *  this causes the declaration of a structure for containing the data. * *  The first member of each property_ macro becomes a struct member *  in the GeglProperties struct used when processing.
en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Magnitude of contrast scaling >1.0 brighten < 1.0 darken
tr: Karşıtlık ölçekleme büyüklüğü >1.0 aydınlatmak < 1.0 karartmak

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Amount to increase brightness
tr: Parlaklığı artırma miktarı

en: Brightness Contrast
tr: Parlaklık Karşıtlığı

en: Changes the light level and contrast. This operation operates in linear light, 'contrast' is a scale factor around 50% gray, and 'brightness' a constant offset to apply after contrast scaling.
tr: Işık düzeyini ve karşıtlığını değiştirir. Bu işlem doğrusal ışıkta çalışır, 'karşıtlık' 50% gri civarında bir ölçekleme katsayısıdır ve 'parlaklık' karşıtlık ölçeklendirmeden sonra uygulanacak sabit bir kaymadır.

en: Buffer location
tr: Arabellek konumu

en: The location where to store the output GeglBuffer
tr: GeglBuffer çıktısının depolandığı konum

en: babl format
tr: babl biçimi

en: The babl format of the output GeglBuffer, NULL to use input buffer format
tr: GeglBuffer çıktısının babl biçimi, girdi tampon biçimini kullanmak için NULL

en: Create a new GEGL buffer to write the resulting rendering.
tr: Ortaya çıkan görselleştirmeyi yazmak için yeni bir GEGL arabelleği oluştur.

en: Input buffer
tr: Girdi arabelleği

en: The GeglBuffer to load into the pipeline
tr: Komut zincirine yüklenecek GeglBuffer

en: Buffer Source
tr: Arabellek Kaynağı

en: Use an existing in-memory GeglBuffer as image source.
tr: Görüntü kaynağı olarak bellekteki varolan GeglBuffer kullan.

en: Neighborhood taken into account, this is the radius in pixels taken into account when deciding which colors map to which gray values
tr: Komşuluk dikkate alındığında, hangi renklerin hangi gri değerlerle eşleştiğine karar verirken dikkate alınacak piksel cinsinden yarıçap

en: Samples
tr: Örnekler

en: Number of samples to do per iteration looking for the range of colors
tr: Renk aralığını arayan her yineleme için yapılacak örnekleme sayısı

en: Iterations
tr: Yinelemeler

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides less noisy results at a computational cost
tr: Yineleme sayısı, yüksek yineleme sayısı daha az gürültü oluşturur ancak bilgisayımsal bedele neden olur

en: Enhance Shadows
tr: Gölgeleri İyileştir

en: When enabled details in shadows are boosted at the expense of noise
tr: Etkin olduğunda, gölge ayrıntıları gürültü pahasına artırılır

en: Color to grayscale conversion, uses envelopes formed with the STRESS approach to perform local color-difference preserving grayscale generation.
tr: Renkten gri tonlamaya dönüştürme, gri tonlamalı nesneyi oluşturmak ve yerel renk farkını korumak için STRESS yaklaşımıyla oluşturulmuş zarfları kullanır.

en: Width
tr: Genişlik

en: Horizontal width of cells pixels
tr: Hücre piksellerinin yatay genişliği

en: Height
tr: Yükseklik

en: Vertical width of cells pixels
tr: Hücre piksellerinin dikey genişliği

en: Offset X
tr: X Konumu

en: Horizontal offset (from origin) for start of grid
tr: Izgara başlangıcı için yatay konum (başlangıçtan)

en: Offset Y
tr: Y Konumu

en: Vertical offset (from origin) for start of grid
tr: Izgara başlangıcı için dikey konum (başlangıçtan)

en: Color 1
tr: Renk 1

en: The first cell color
tr: Birinci hücre rengi

en: Color 2
tr: Renk 2

en: The second cell color
tr: İkinci hücre rengi

en: Babl Format
tr: Babl Biçimi

en: The babl format of the output
tr: Çıktı için babl biçimi

en: Checkerboard
tr: Dama Tahtası

en: Render a checkerboard pattern
tr: Bir dama tahtası deseni görselleştir

en: Color
tr: Renk

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The color to render (defaults to 'black')
tr: Görsellenecek renk (öntanımlı olarak 'black')

en: Generates a buffer entirely filled with the specified color, use gegl:crop to get smaller dimensions.
tr: Belirtilen renklerle tümüyle doldurulmuş bir tampon oluşturur, daha küçük boyutları almak için gegl:crop kullanır.

en: Grid size
tr: Izgara boyutu

en: Saturation
tr: Doygunluk

note: FIXME: With a large angle, we lose AreaFilter's flavours
en: Angle
tr: Açı

en: Line thickness
tr: Çizgi kalınlığı

en: Color Assimilation Grid
tr: Renk Özümseme Izgarası

en: Color Enhance
tr: Renk İyileştir

en: Stretch color chroma to cover maximum possible range, keeping hue and lightness untouched.
tr: Renk parlaklığını olabildiğince çok erimi kaplayacak biçimde genişlet, renk tonuna ve aydınlığa dokunma.

en: The color to paint over the input
tr: Girdi üzerine boyanacak renk

en: Use sRGB gamma instead of linear
tr: Doğrusal yerine sRGB gama kullan

en: Color Overlay
tr: Renk Kaplama

en: Paint a color overlay over the input, preserving its transparency.
tr: Saydamlığı koruyarak girdi üzerine bir renk kaplaması boya.

en: Treat as this
tr: Bu biçimde davran

en: Change to this
tr: Buna değiştir

en: Clockwise
tr: Saat yönünde

en: Switch to clockwise
tr: Saat yönüne geçiş yap

en: From
tr: Şundan

en: Start angle of the source color range
tr: Kaynak renk aralığı başlangıç açısı

en: To
tr: Şuna

en: End angle of the source color range
tr: Kaynak renk aralığı bitiş açısı

en: Start angle of the destination color range
tr: Hedef renk aralığı başlatma açısı

en: End angle of the destination color range
tr: Hedef renk aralığı bitiş açısı

en: Gray threshold
tr: Gri eşik

en: Colors with a saturation less than this will treated as gray
tr: Bundan daha az doygunluğa sahip renkler gri olarak değerlendirilir

en: Gray mode
tr: Gri kip

en: Treat as this: Gray colors from above source range will be treated as if they had this hue and saturation
    Change to this: Change gray colors to this hue and saturation
tr: Bu biçimde davran: Yukarıdaki kaynak eriminden gelen gri renkler, bu renk tonuna ve doygunluğa sahipmiş gibi işlem görür.
    Buna değiştir: Gri renkleri bu renk tonuyla ve doygunluğuyla değiştir

en: Hue
tr: Renk tonu

en: Hue value for above gray settings
tr: Yukarıdaki gri ayarlar için renk tonu değeri

en: Saturation value for above gray settings
tr: Yukarıdaki gri ayarlar için doygunluk değeri

en: Color Rotate
tr: Renk Döndür

en: Replace a range of colors with another
tr: Bir renk aralığını başkasıyla değiştir

en: Original temperature
tr: Özgün sıcaklık

en: Estimated temperature of the light source in Kelvin the image was taken with.
tr: Görüntünün ışık kaynağının Kelvin cinsinden tahmini sıcaklığı.

en: Intended temperature
tr: Hedef sıcaklık

en: Corrected estimation of the temperature of the light source in Kelvin.
tr: Kelvin cinsinde ışık kaynağının düzeltilmiş tahmini sıcaklığı.

en: Color Temperature
tr: Renk Sıcaklığı

en: Change the color temperature of the image, from an assumed original color temperature to an intended one.
tr: Görüntünün renk sıcaklığını, varsayılan özgün renk sıcaklığından hedef bir sıcaklığa değiştir.

en: From 0
tr: 0'dan

en: To 0
tr: 0'a

en: weight 0
tr: ağırlık 0

en: From 1
tr: 1'den

en: To 1
tr: 1'e

en: weight 1
tr: ağırlık 1

en: From 2
tr: 2'den

en: To 2
tr: 2'ye

en: weight 2
tr: ağırlık 2

en: From 3
tr: 3'den

en: To 3
tr: 3'e

en: weight 3
tr: ağırlık 3

en: From 4
tr: 4'den

en: To 4
tr: 4'e

en: weight 4
tr: ağırlık 4

en: From 5
tr: 5'den

en: To 5
tr: 5'e

en: weight 5
tr: ağırlık 5

en: From 6
tr: 6'dan

en: To 6
tr: 6'ya

en: weight 6
tr: ağırlık 6

en: From 7
tr: 7'den

en: To 7
tr: 7'ye

en: weight 7
tr: ağırlık 7

en: global weight scale
tr: küresel ağırlık ölçeği

en: amount
tr: miktar

en: Color warp
tr: Renk çarpıt

en: Warps the colors of an image between colors with weighted distortion factors, color pairs which are black to black get ignored when constructing the mapping.
tr: Görüntünün renkleri, ağırlıklı bozulma kat sayılarıyla renkler arasında bozulur. Eşlem yapılırken siyahtan siyaha renk çiftleri gözardı edilir.

en: RGB Red
tr: RGB Kırmızı

en: RGB Green
tr: RGB Yeşil

en: RGB Blue
tr: RGB Mavi

en: HSV Saturation
tr: HSV Doygunluğu

en: HSV Value
tr: HSV Değeri

en: HSL Saturation
tr: HSL Doygunluk

en: HSL Lightness
tr: HSL Aydınlık

en: CMYK Cyan
tr: CMYK Camgöbeği

en: CMYK Magenta
tr: CMYK Macenta

en: CMYK Yellow
tr: CMYK Sarı

en: CMYK Key
tr: CMYK Anahtar

en: Alpha
tr: Alfa

en: Component
tr: Bileşen

en: Component to extract
tr: Çıkarılacak bileşen

en: Invert component
tr: Bileşeni tersine çevir

en: Invert the extracted component
tr: Çıkarılan bileşeni tersine çevir

en: Linear output
tr: Doğrusal çıktı

en: Use linear output instead of gamma corrected
tr: Düzeltilmiş gama yerine doğrusal çıktı kullan

en: Extract Component
tr: Bileşen Çıkarma

en: Extract a color model component
tr: Bir renk modeli bileşenini çıkar

en: Sample points
tr: Örnek noktalar

en: Number of curve sampling points.  0 for exact calculation.
tr: Eğri örnekleme noktalarının sayısı. Kesin hesaplama için 0 kullanın.

en: Curve
tr: Eğri

en: The contrast curve.
tr: Karşıtlık eğrisi.

en: Contrast Curve
tr: Karşıtlık Eğrisi

en: Adjusts the contrast of a grayscale image with a curve specifying contrast for intensity.
tr: Yoğunluk için karşıtlık belirten bir eğri ile gri tonlamalı bir görüntünün karşıtlığını ayarlar.

en: Divisor
tr: Bölen

en: Offset
tr: Konum

en: Red channel
tr: Kırmızı kanal

en: Green channel
tr: Yeşil kanal

en: Blue channel
tr: Mavi kanal

en: Alpha channel
tr: Alfa kanal

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Alpha-weighting
tr: Alfa ağırlıklandırma

en: Border
tr: Kenar

en: Convolution Matrix
tr: Evrişim Matrisi

en: Apply a generic 5x5 convolution matrix
tr: Genel 5x5 evrişim matrisi uygula

en: Buffer
tr: Arabellek

en: An already existing GeglBuffer to write incoming buffer data to, or NULL.
tr: Gelen tampon verisinin yazılacağı halihazırda var olan GeglBuffer'ı, veya NULL.

en: Copy Buffer
tr: Arabelleği Kopyala

en: Writes image data to an already existing buffer
tr: Görüntü verilerini zaten varolan bir arabelleğe yazar

en: Radius 1
tr: Yarıçap 1

en: Radius 2
tr: Yarıçap 2

en: Difference of Gaussians
tr: Gaussians Farklılığı

en: Edge detection with control of edge thickness, based on the difference of two gaussian blurs
tr: İki gaussian bulanıklığının farkına bağlı olarak, kenar kalınlığının denetimi ile kenar saptama

en: Window title
tr: Pencere başlığı

en: Title to be given to output window
tr: Çıktı penceresine verilecek başlık

en: Display
tr: Ekran

en: Display the input buffer in a window.
tr: Girdi arabelleğini bir pencerede göster.

en: Red levels
tr: Kırmızı düzeyleri

en: Number of levels for red channel
tr: Kırmızı kanal için düzey sayısı

en: Green levels
tr: Yeşil düzeyleri

en: Number of levels for green channel
tr: Yeşil kanal için düzey sayısı

en: Blue levels
tr: Mavi düzeyleri

en: Number of levels for blue channel
tr: Mavi kanal için düzey sayısı

en: Alpha levels
tr: Alfa düzeyleri

en: Number of levels for alpha channel
tr: Alfa kanalı için düzey sayısı

en: Dithering method
tr: Renk taklidi yöntemi

en: The dithering method to use
tr: Kullanılacak renk taklidi yöntemi

en: Random seed
tr: Rastgele parçacık

en: Dither
tr: Renk taklidi

en: Reduce the number of colors in the image, by reducing the levels per channel (colors and alpha). Different dithering methods can be specified to counteract quantization induced banding.
tr: Kanal başına düşen düzeyleri (renkler ve alfa) azaltarak görüntüdeki renk sayısını azalt. Örnekleme kaynaklı şeritlenme için farklı renk taklidi yöntemleri belirtilebilir.

en: Quality
tr: Kalite

en: Number of filtering iterations. A value between 2 and 4 is usually enough.
tr: Süzgeç yineleme sayısı. 2 ile 4 arasında bir değer genellikle yeterlidir.

en: Spatial standard deviation of the blur kernel, measured in pixels.
tr: Bulanıklık çekirdeğinin uzaysal standart sapması, piksel olarak ölçülür.

en: Amount of edge preservation. This quantity is inversely proportional to the range standard deviation of the blur kernel.
tr: Kenar koruma miktarı. Bu sayı, bulanıklık çekirdeğinin standart aralık sapması ile ters orantılıdır.

en: Smooth by Domain Transform
tr: Alan Dönüşümü ile pürüzsüzlük

en: An edge-preserving smoothing filter implemented with the Domain Transform recursive technique. Similar to a bilateral filter, but faster to compute.
tr: Alan Dönüşümü özyinelemeli tekniği ile uygulanan kenar koruyucu pürüzsüzleştirme süzgeci. İkili süzgeçlere benzer, ancak hesaplaması daha hızlıdır.

en: Square
tr: Kare

en: Circle
tr: Daire

en: Diamond
tr: Karo

en: Horizontal shadow offset
tr: Yatay gölge konumu

en: Vertical shadow offset
tr: Dikey gölge konumu

en: Grow shape
tr: Büyüme şekli

en: The shape to expand or contract the shadow in
tr: Gölgenin büyüme veya küçülme şekli

en: Grow radius
tr: Büyüme yarıçapı

en: The distance to expand the shadow before blurring; a negative value will contract the shadow instead
tr: Bulanıklaştırmadan önce gölgenin büyüme mesafesi; eksi değer gölgeyi küçültür

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The shadow's color (defaults to 'black')
tr: Gölge rengi (öntanımlı olarak 'black')

note: It does make sense to sometimes have opacities > 1 (see GEGL logo * for example)
en: Opacity
tr: Matlık

en: Dropshadow
tr: Gölge

en: Creates a dropshadow effect on the input buffer
tr: Girdi arabelleğinde gölge etkisi oluşturur

en: Radius of effect (in pixels)
tr: Etkinin yarıçapı (piksel olarak)

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Strength of Effect
tr: Etkinin Kuvveti

en: Neon Edge Detection
tr: Neon Kenar Saptama

en: Performs edge detection using a Gaussian derivative method
tr: Gaussian türev yöntemini kullanarak kenar saptama

en: Keep Sign
tr: İmzayı Koru

en: Keep negative values in result; when off, the absolute value of the result is used instead.
tr: Sonuçta negatif değerleri koru; kapalı olduğunda, sonucun mutlak değeri kullanılır.

en: Sobel Edge Detection
tr: Sobel Kenar Saptama

en: Specialized direction-dependent edge detection
tr: Özelleşmiş yön bağımlı kenar saptama

en: Exposure values
tr: Pozlama değerleri

en: Relative brightness of each exposure in EV
tr: EV'deki her bir pozlamanın göreceli parlaklığı

en: Discretization bits
tr: Ayrıklaştırma bitleri

en: Log2 of source's discretization steps
tr: Kaynak ayrıştırma adımlarının log2 değeri

en: Weight sigma
tr: Ağırlık sigma

en: Weight distribution sigma controlling response contributions
tr: Yanıt dağılımını denetleyen ağırlık dağılımı sigma

en: Combine Exposures
tr: Pozlamaları Birleştir

en: Combine multiple scene exposures into one high dynamic range image.
tr: Birden çok sahne pozlamasını tek bir yüksek dinamik aralık görüntüsünde birleştir.

en: Black level
tr: Kara düzey

en: Adjust the black level
tr: Kara düzeyini ayarla

en: Exposure
tr: Pozlama

en: Relative brightness change in stops
tr: Duraklarda göreceli parlaklık değişimi

en: Change exposure of an image in shutter speed stops
tr: Görüntünün pozlamasını deklanşör hızı duraklarında değiştir

en: Gradient threshold for detail enhancement
tr: Ayrıntı iyileştirme için renk geçişi eşiği

en: Strength of local detail enhancement
tr: Yerel ayrıntı iyileştirmenin kuvveti

en: Global color saturation factor
tr: Küresel renk doygunluğu katsayısı

en: Noise
tr: Gürültü

en: Gradient threshold for lowering detail enhancement
tr: Ayrıntı geliştirmeyi azaltmak için renk geçişi eşiği

en: Fattal et al. 2002 Tone Mapping
tr: Fattal et al. 2002 Ton Eşlemi

en: Size X
tr: X Boyutu

en: Standard deviation for the horizontal axis
tr: Yatay eksen için standart sapma

en: Size Y
tr: Y Boyutu

en: Standard deviation (spatial scale factor)
tr: Standart sapma (mekansal ölçek katsayısı)

en: Filter
tr: Süzgeç

en: How the gaussian kernel is discretized
tr: Gaussian çekirdeği nasıl ayrıştırılsın

en: Abyss policy
tr: Uçurum politikası

en: How image edges are handled
tr: Görüntü kenarları nasıl işlensin

en: Clip to the input extent
tr: Girdi ölçüsüne kırp

en: Should the output extent be clipped to the input extent
tr: Çıktı ölçüsü girdi ölçüsünde kırpılsın

en: Gaussian Blur
tr: Gaussian Bulanıklığı

en: Performs an averaging of neighboring pixels with the normal distribution as weighting
tr: Ağırlık olarak normal dağılımla komşu piksellerin ortalamasını işler

en: Size
tr: Boyut

en: Orientation
tr: Yönelim

en: The orientation of the blur - hor/ver
tr: Bulanıklığın yönelimi - yat/dik

en: 1D Gaussian-blur
tr: 1D Gaussian Bulanıklığı

en: File
tr: Dosya

en: Path of GeglBuffer file to load.
tr: Yüklenecek GeglBuffer dosyasının yolu.

en: GeglBuffer file loader.
tr: GeglBuffer dosya yükleyici.

en: Target file path to write GeglBuffer to.
tr: GeglBuffer'a yazmak için hedef dosya yolu.

en: GeglBuffer file writer.
tr: GeglBuffer dosya yazıcısı.

en: pipeline
tr: komut zinciri

en: Eeeeeek
tr: Amanın

en: There is a problem in the syntax or in the application of parsed property values. Things might mostly work nevertheless.
tr: Söz diziminde veya ayrıştırılmış özellik değerlerinin uygulanmasında bir sorun oluştu. Bazı şeyler yine de işe yarayabilir.

en: Do a chain of operations, with key=value pairs after each operation name to set properties. And aux=[ source filter ] for specifying a chain with a source as something connected to an aux pad.
tr: Özellikleri ayarlamak için her işlem adından sonra anahtar=değer çiftleriyle bir komut zinciri oluşturun. Ve bir aux pedine bağlı olarak bir komut zinciri belirtmek için yapısını kullanabilirsiniz.

en: Make Gray
tr: Gri Yap

en: Turns the image grayscale
tr: Görüntü gri tonlamasını açar

en: Line width
tr: Satır genişliği

en: Width of grid lines in pixels
tr: Izgara satırlarının piksel olarak genişliği

en: Line height
tr: Satır yüksekliği

en: Height of grid lines in pixels
tr: Izgara satırlarının piksel olarak yüksekliği

en: Color of the grid lines
tr: Izgara satırlarının rengi

en: Grid
tr: Izgara

en: Grid renderer
tr: Izgara görselleyici

en: Std. Dev.
tr: Std. Sap.

en: Contrast of high-pass
tr: Yüksek geçişin karşıtlığı

en: High Pass Filter
tr: Yüksek Geçiş Süzgeci

en: Enhances fine details.
tr: İnce ayrıntıları iyileştir.

en: Hue adjustment
tr: Renk tonu ayarı

en: Chroma
tr: Renk parlaklığı

en: Chroma adjustment
tr: Renk parlaklığı ayarı

en: Lightness
tr: Aydınlık

en: Lightness adjustment
tr: Aydınlık ayarı

en: Hue-Chroma
tr: Renk Tonu - Renk Parlaklığı

en: Adjust LCH Hue, Chroma, and Lightness
tr: LCH renk tonunu, Renk Parlaklığını ve Aydınlığı ayarla

en: Path of file to load
tr: Yüklenecek dosyanın yolu

en: ICC File Loader
tr: ICC Dosya Yükleyici

en: ICC profile loader.
tr: ICC profil yükleyici.

en: Target path and filename
tr: Hedef yol ve dosya adı

en: ICC profile saver
tr: ICC profil kaydedici

en: Stores the ICC profile that would be embedded if stored as an image.
tr: Görüntü olarak depolanırsa gömülecek ICC profilini depolar.

en: Wrong pixels
tr: Hatalı pikseller

en: Number of differing pixels.
tr: Farklı piksellerin sayısı.

en: Maximum difference
tr: En çok farklılık

en: Maximum difference between two pixels.
tr: İki piksel arasındaki en çok farklılık.

en: Average difference (wrong)
tr: Ortalama farklılık (hatalı)

en: Average difference between wrong pixels.
tr: Hatalı pikseller arasındaki ortalama farklılık.

en: Average difference (total)
tr: Ortalama farklılık (toplam)

en: Average difference between all pixels.
tr: Bütün pikseller arasındaki ortalama farklılık.

en: Compares if input and aux buffers are different. Global statistics are saved in the properties and a visual difference image is produced as a visual result.
tr: Eğer girdi ve aux tamponları farklıysa karşılaştırır. Genel istatistikler özelliklerde kaydedilir ve görsel bir sonuç olarak görsel bir fark görüntüsü üretilir.

en: Magnitude
tr: Büyüklük

en: Direction
tr: Yön

en: Both
tr: Her ikisi

en: Output mode
tr: Çıktı kipi

en: Output Mode
tr: Çıktı Kipi

en: Image Gradient
tr: Görüntü Renk Geçişi

en: Compute gradient magnitude and/or direction by central differences
tr: Merkezi farklara göre renk geçişi büyüklüğünü ve/veya yönünü hesapla

en: Node
tr: Düğüm

en: GEGL graph visualizer.
tr: GEGL graph görselleştiricisi.

en: Invert in Perceptual space
tr: Algısal uzayda tersine çevir

en: Invert the components (except alpha) perceptually, the result is the corresponding "negative" image.
tr: Bileşenleri (alfa hariç) algısal olarak tersine çevir, sonuç karşılık gelen "negatif" görüntüdür.

en: Invert
tr: Tersine Çevir

en: Invert the components (except alpha) in linear light, the result is the corresponding "negative" image.
tr: Bileşenleri (alfa hariç) doğrusal ışıkta tersine çevir, sonuç karşılık gelen "negatif" görüntüdür.

en: Operation
tr: İşlem

en: Composite operation to use
tr: Kullanılacak birleşik işlem

en: Horizontal position in pixels
tr: Piksel olarak yatay konum

en: Vertical position in pixels
tr: Piksel olarak dikey konum

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale 1:1 size
tr: Ölçek 1:1 boyut

en: Source
tr: Kaynak

en: Source image file path (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
tr: Kaynak görüntü dosyası yolu (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)

en: Layer
tr: Katman

en: A layer in the traditional sense
tr: Geleneksel anlamda bir katman

en: Low input
tr: Düşük girdi

en: Input luminance level to become lowest output
tr: En düşük çıktı olmak için girdi parlaklık düzeyi

en: High input
tr: Yüksek girdi

en: Input luminance level to become white
tr: Beyaz olmak için girdi parlaklık düzeyi

en: Low output
tr: Düşük çıktı

en: Lowest luminance level in output
tr: Çıktıdaki en düşük parlaklık düzeyi

en: High output
tr: Yüksek çıktı

en: Highest luminance level in output
tr: Çıktıdaki en yüksek parlaklık düzeyi

en: Levels
tr: Düzeyler

en: Remaps the intensity range of the image
tr: Görüntünün yoğunluk erimini yeniden eşle

en: Start Color
tr: Başlangıç rengi

en: The color at (x1, y1)
tr: (x1, y1) konumunda renk

en: End Color
tr: Bitiş Rengi

en: The color at (x2, y2)
tr: (x2, y2) konumunda renk

en: Linear Gradient
tr: Doğrusal Renk Geçişi

en: Linear gradient renderer
tr: Doğrusal renk geçişi görselleyici

en: Pan
tr: Kaydırma

en: Horizontal camera panning
tr: Yatay kamera kaydırma

en: Tilt
tr: Eğim

en: Vertical camera panning
tr: Dikey kamera kaydırma

en: Spin
tr: Dönüş

en: Spin angle around camera axis
tr: Kamera ekseni etrafında dönüş açısı

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma düzeyi

en: output/rendering width in pixels, -1 for input width
tr: çıktı/görselleştirme genişliği (piksel olarak), girdi genişliği için -1

en: output/rendering height in pixels, -1 for input height
tr: çıktı/görselleştirme yüksekliği (piksel olarak), girdi yüksekliği için -1

en: Inverse transform
tr: Ters dönüşüm

en: Do the inverse mapping, useful for touching up zenith, nadir or other parts of panorama.
tr: Ters dönüşüm; zenith, nadir veya panoramanın diğer kısımlarına dokunmak için yararlıdır.

note: XXX: needs better ui type
en: Resampling method
tr: Yeniden örnekleme yöntemi

en: Image resampling method to use, for good results with double resampling when retouching panoramas, use nearest to generate the view and cubic or better for the inverse transform back to panorama.
tr: Kullanılacak görüntü yeniden örnekleme yöntemi. Panoromaları düzenlerken çift yeniden örnekleme ile en iyi sonucu almak için 'En yakın' veya 'Kübik'seçeneklerini kullanın. Veya panoromaya geri dönmek için 'Terk dönüşüm' seçeneğini kullanın.

en: Little Planet
tr: Küçük Gezegen

en: Do a stereographic/little planet transform of an equirectangular image.
tr: Eşitgen bir görüntüye stereografik/küçük gezegen dönüşümü uygula.

en: Antialiasing
tr: Kenar Yumuşatma

en: Low
tr: Düşük

en: Threshold level
tr: Eşik düzeyi

en: High
tr: Yüksek

en: Local Threshold
tr: Yerel Eşik

en: Finite
tr: Sonlu

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Fading
tr: Solan

en: Fading (fixed length)
tr: Solan (sabit uzunluk)

en: Fading (fixed rate)
tr: Solan (sabit oran)

en: Shadow plus image
tr: Gölge ve görüntü

en: Shadow only
tr: Yalnızca gölge

en: Shadow minus image
tr: Gölge hariç görüntü

en: Style
tr: Biçim

en: Shadow style
tr: Gölge biçimi

en: Shadow angle
tr: Gölge açısı

en: Length
tr: Uzunluk

en: Shadow length
tr: Gölge uzunluğu

en: Midpoint
tr: Orta nokta

en: Shadow fade midpoint
tr: Gölge solma orta noktası

en: Midpoint (relative)
tr: Orta nokta (göreceli)

en: Shadow fade midpoint, as a factor of the shadow length
tr: Gölge solma orta noktası, gölgenin uzunluğunun bir etkisi olarak

en: Shadow color
tr: Gölge rengi

en: Composition
tr: Kompozisyon

en: Output composition
tr: Çıktı kompozisyon

en: Long Shadow
tr: Uzun Gölge

en: Creates a long-shadow effect
tr: Uzun gölge etkisi oluştur

en: Path of file to load.
tr: Yüklenecek dosyanın yolu.

en: Image Magick wrapper using the png op.
tr: Image Magick sarmalayıcı, png op. kullanarak.

en: The amount of contrast compression
tr: Karşıtlık sıkıştırma miktarı

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Level of emphasis on image gradient details
tr: Görüntü renk geçişi ayrıntılarında vurgu düzeyi

en: Mantiuk 2006 Tone Mapping
tr: Mantiuk 2006 Ton Eşlemi

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This operator constrains contrasts across multiple spatial frequencies, producing luminance within the range 0.0-1.0
tr: Yüksek hareket aralığına sahip bir görüntüyü, düşük hareket aralığı kullanan gösterim için uyarla. Bu işletici 0.0-1.0 aralığında ışıklılık üreterek, birden çok uzamsal frekans üzerinde karşıtlıkları kısıtlar

en: Map Absolute
tr: Mutlak Eşlem

en: sample input with an auxiliary buffer that contain absolute source coordinates
tr: mutlak kaynak koordinatlarını içeren bir yardımcı tampon ile örnek girdi

en: Scaling
tr: Ölçekleme

en: scaling factor of displacement, indicates how large spatial displacement a relative mapping value of 1.0 corresponds to.
tr: yer değiştirmenin ölçeklendirme kat sayısı, göreceli bir eşleştirme değerinin 1.0'a karşılık gelen uzaysal yer değiştirmesinin ne kadar büyük olduğunu gösterir.

en: Map Relative
tr: Göreceli Eşlem

en: sample input with an auxiliary buffer that contain relative source coordinates
tr: göreceli kaynak koordinatlarını içeren bir yardımcı tampon ile örnek girdi

en: Dampness
tr: Nem

en: The value represents the contribution of the past to the new frame.
tr: Bu değer, geçmişin yeni çerçeveye etkisini temsil eder.

en: Temporal blur
tr: Zamansal bulanıklık

en: Accumulating motion blur using a kalman filter, for use with video sequences of frames.
tr: Karelerin video dizileriyle kullanmak için, bir katman süzgeci kullanarak biriken hareket bulanıklığını.

en: Controls the number of iterations
tr: Yineleme sayısını denetler

en: Mean Curvature Blur
tr: Ortalama Eğrilik Bulanıklığı

en: Regularize geometry at a speed proportional to the local mean curvature value
tr: Geometriyi, yerel ortalama eğrilik değerine orantılı bir hızda düzenle

en: Neighborhood
tr: Komşuluk

en: Neighborhood type
tr: Komşuluk türü

en: Percentile
tr: Yüzde

en: Neighborhood color percentile
tr: Komşuluk renk yüzdesi

en: Alpha percentile
tr: Alfa yüzde

en: Neighborhood alpha percentile
tr: Komşuluk alfa yüzdesi

en: High precision
tr: Yüksek hassasiyet

en: Avoid clipping and quantization (slower)
tr: Kırpma ve nicelemeden kaçın (daha yavaş)

en: Median Blur
tr: Median Bulanıklığı

en: Blur resulting from computing the median color in the neighborhood of each pixel.
tr: Her beneğin çevresindeki orta rengi hesaplamaktan kaynaklanan bulanıklık.

en: Mirror rotation
tr: Ayna döndürme

en: Rotation applied to the mirrors
tr: Aynalara uygulanacak döndürme

en: Result rotation
tr: Sonuç döndürme

en: Rotation applied to the result
tr: Sonuca uygulanan döndürme

en: Mirrors
tr: Aynalar

en: Number of mirrors to use
tr: Kullanılacak ayna sayısı

en: position of symmetry center in output
tr: çıktıdaki simetri merkezi konumu

en: Center X
tr: X Merkezi

en: X axis ratio for the center of mirroring
tr: Aynalama merkezi için X ekseni oranı

en: Center Y
tr: Y Merkezi

en: Y axis ratio for the center of mirroring
tr: Aynalama merkezi için Y ekseni oranı

en: Trim X
tr: X Kırpım

en: X axis ratio for trimming mirror expanse
tr: Ayna genişliğinin kırpılması için X ekseni

en: Trim Y
tr: Y Kırpım

en: Y axis ratio for trimming mirror expanse
tr: Ayna genişliğinin kırpılması için Y ekseni

en: Scale factor to make rendering size bigger
tr: Görselleştirme boyutunu büyütmek için ölçekleme katsayısı

en: Expand
tr: Genişlet

en: Clip result to input size
tr: Sonucu girdi boyutuna kırp

en: Wrap input
tr: Giriş sarma

en: Fill full output area
tr: Tüm çıktı alanını doldur

en: Kaleidoscopic Mirroring
tr: Çiçek Dürbünü Aynalama

en: Create a kaleidoscope like effect.
tr: Çiçek Dürbünü benzeri etki oluştur.

en: Ratio
tr: Oran

en: Mixing ratio, read as amount of aux, 0=input 0.5=half 1.0=aux
tr: Karıştırma oranı, okunacak aux miktarı, 0=girdi 0.5=yarım 1.0=aux

en: Mix
tr: Karıştır

en: Do a lerp, linear interpolation (lerp) between input and aux
tr: Lerp uygula, girdi ve aux arasında doğrusal aradeğerleme (lerp)

en: Preserve luminosity
tr: Parlaklığı koru

en: Red Channel Multiplier
tr: Kırmızı Kanal Çarpanı

en: Green Channel Multiplier
tr: Yeşil Kanal Çarpanı

en: Blue Channel Multiplier
tr: Mavi Kanal Çarpanı

en: Mono Mixer
tr: Mono Karıştırıcı

en: Monochrome channel mixer
tr: Tek renkli kanal karıştırıcı

en: Length of blur in pixels
tr: Piksel olarak bulanıklık uzunluğu

en: Angle of blur in degrees
tr: Bulanıklık açısı derecesi

en: Linear Motion Blur
tr: Doğrusal Hareket Bulanıklığı

en: Blur pixels in a direction, simulates blurring caused by moving camera in a straight line during exposure.
tr: Pikselleri bir yönde bulanıklaştırır, pozlama sırasında kameranın düz bir çizgide hareket etmesinin neden olduğu bulanıklığa benzet.

en: Characteristic curve
tr: Karakteristik eğri

en: Hardcoded characteristic curve and color data
tr: Sabit kodlanmış karakteristik eğri ve renk verisi

en: Base enlargement exposure
tr: Temel büyütme pozlaması

en: Cyan filter
tr: Camgöbeği filtresi

en: Cyan filter compensation for the negative image
tr: Negatif görüntü için camgöbeği filtre dengelemesi

en: Magenta filter
tr: Macenta filtresi

en: Magenta filter compensation for the negative image
tr: Negatif görüntü için macenta filtre dengelemesi

en: Yellow filter
tr: Sarı filtresi

en: Yellow filter compensation for the negative image
tr: Negatif görüntü için sarı filtre dengelemesi

en: Clip base + fog
tr: Temeli yakala + sis

en: Clip base + fog to have a pure white output value
tr: Saf beyaz çıktı değerine sahip olmak için temeli yakala + sis

en: Density boost
tr: Sıklık artır

en: Boost paper density to take advantage of increased dynamic range of a monitor compared to a photographic paper
tr: Fotoğraf kağıdına kıyasla ekranın artırılmış dinamik aralığından yararlanmak için kağıt sıklığını artır

en: Contrast boost
tr: Karşıtlık artır

en: Increase contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
tr: Sabit karşıtlıklı kağıtlar için karşıtlığı artır (genellikle renkli kağıtlar)

en: Dodge/burn multiplier
tr: Soldurma/yakma çoklayıcı

en: The f-stop of dodge/burn for pure white/black auxiliary input
tr: Saf beyaz/siyah yardımcı girdi için soldurma/yakma f-stop'u

en: Enable preflashing
tr: Ön flaşlamayı etkinleştir

en: Show preflash controls
tr: Ön flaş denetimlerini göster

en: Red preflash
tr: Kırmızı ön flaş

en: Preflash the negative with red light to reduce contrast of the print
tr: Baskının karşıtlığını azaltmak için negatifi kırmızı ışıkla ön flaşla

en: Green preflash
tr: Yeşil ön flaş

en: Preflash the negative with green light to reduce contrast of the print
tr: Baskının karşıtlığını azaltmak için negatifi yeşil ışıkla ön flaşla

en: Blue preflash
tr: Mavi ön flaş

en: Preflash the negative with blue light to reduce contrast of the print
tr: Baskının karşıtlığını azaltmak için negatifi mavi ışıkla ön flaşla

en: Illuminant adjustment
tr: Aydınlatıcı ayarla

en: Show illuminant controls
tr: Aydınlatıcı denetimlerini göster

en: X multiplier
tr: X çoklayıcı

en: Adjust the X tristimulus value for output
tr: Çıktı için X tristimulus değerini ayarla

en: Z multiplier
tr: Z çoklayıcı

en: Adjust the Z tristimulus value for output
tr: Çıktı için Z tristimulus çıktı değerini ayarla

en: Negative Darkroom
tr: Negatif Karanlık Oda

en: Simulate a negative film enlargement in an analog darkroom.
tr: Analog karanlık odada negatif film büyütmeyi benzet.

en: Line
tr: Satır

en: PSSquare (or Euclidian) dot
tr: PSSquare (veya Öklid) nokta

en: Crossing Lines
tr: Çapraz Satırlar

en: White on Black
tr: Beyaz Üstü Siyah

en: Black on White
tr: Siyah Üstü Beyaz

en: Color Model
tr: Renk Modeli

en: How many inks to use just black, rg, rgb (additive), or cmyk
tr: Siyah, rg, rgb (katkı maddesi) veya cmyk için ne kadar mürekkep kullanılacağı

en: Red and cyan pattern
tr: Kırmızı ve camgöbeği desen

en: Halftoning/dot pattern to use
tr: Kullanılacak yarıtonlama/nokta deseni

en: Red pattern
tr: Kırmızı desen

en: Cyan pattern
tr: Camgöbeği desen

en: Red and cyan period
tr: Kırmızı ve camgöbeği sıklık

en: The number of pixels across one repetition of a base pattern at base resolution.
tr: Temel çözünürlükte, temel desenin bir tekrarı boyunca piksel sayısı.

en: Red period
tr: Kırmızı sıklık

en: Cyan period
tr: Camgöbeği sıklık

en: Red and cyan angle
tr: Kırmızı ve camgöbeği açı

en: Red angle
tr: Kırmızı açı

en: Cyan angle
tr: Camgöbeği açı

en: Green and magenta pattern
tr: Yeşil ve macenta desen

en: Green pattern
tr: Yeşil desen

en: Magenta pattern
tr: Macenta desen

en: Green and magenta period
tr: Yeşil ve macenta sıklık

en: Green period
tr: Yeşil sıklık

en: Magenta period
tr: Macenta sıklık

en: Green and magenta angle
tr: Yeşil ve macenta açı

en: Green angle
tr: Yeşil açı

en: Magenta angle
tr: Macenta açı

en: Blue and Yellow pattern
tr: Mavi ve Sarı desen

en: Blue pattern
tr: Mavi desen

en: Yellow pattern
tr: Sarı desen

en: Blue and Yellow period
tr: Mavi ve Sarı sıklık

en: Blue period
tr: Mavi sıklık

en: Yellow period
tr: Sarı sıklık

en: Blue and Yellow angle
tr: Mavi ve Sarı açı

en: Blue angle
tr: Mavi açı

en: Yellow angle
tr: Sarı açı

en: Black pattern
tr: Siyah desen

en: Pattern
tr: Desen

en: Black period
tr: Siyah sıklık

en: Period
tr: Sıklık

en: Black angle
tr: Siyah açı

en: Angle offset for patterns
tr: Desenler için açı konumu

en: Black pullout
tr: Siyah çekilme

en: How much of common gray to pull out of CMY
tr: Ne kadar siyahın CMY renklerinden çekileceği

en: Anti-alias oversampling factor
tr: Kenar yumuşatma yüksek hızda örnekleme faktörü

en: Number of samples that are averaged for antialiasing the result.
tr: Sonucun kenar yumuşatma için ortalaması alınmış örnek sayısı.

en: Turbulence
tr: Türbülans

note: rename to wave-pinch or period-pinch?
en: Color saturation dependent compression of period
tr: Renk doygunluğuna bağlı sürenin sıklığı

en: Blocksize
tr: Blok Boyutu

en: Number of periods per tile, this tiling avoids high frequency anomaly that angle boost causes
tr: Döşeme başına sıklık sayısı; bu döşeme, açı artmanın neden olduğu yüksek frekanslı düzensizlikten kaçınır

en: Angle Boost
tr: Açı Artır

en: Multiplication factor for desired rotation of the local space for texture, the way this is computed makes it weak for desaturated colors and possibly stronger where there is color.
tr: Doku için yerel boşluğun istenen döndürülmesi için çarpım katsayısı. Bunun hesaplanma biçimi onu solgun renkler için zayıflatır ve rengin olduğu yerlerde daha güçlendirir.

en: Newsprint
tr: Gazete Kağıdı

en: Digital halftoning with optional modulations.
tr: İsteğe bağlı geçişlerle sayısal yarı tonlama.

en: The scale of the noise function
tr: Gürültü işlevinin ölçeği

en: Shape
tr: Şekil

en: Interpolate between Manhattan and Euclidean distance.
tr: Manhattan ve Öklid uzaklığı arasında ara değerle.

en: Rank
tr: Sıralama

en: Select the n-th closest point
tr: N'inci en yakın noktayı seç

en: The number of noise octaves.
tr: Gürültü oktavlarının sayısı.

en: Palettize
tr: Paletleştir

en: Fill each cell with a random color
tr: Her hücreyi rastgele bir renk ile doldur

en: The random seed for the noise function
tr: Gürültü işlevi için rastgele parçacık

en: Cell Noise
tr: Hücre Gürültüsü

en: Generates a cellular texture.
tr: Hücresel doku oluşturur.

en: Dulling
tr: Matlaşma

en: A high value lowers the randomness of the noise
tr: Yüksek değerler gürültünün raslantısallığını artırır

en: Add CIE Lch Noise
tr: CIE Lch Gürültüsü Ekle

en: Randomize lightness, chroma and hue independently
tr: Aydınlığı, renk parlaklığını ve renk tonunu bağımsız olarak rastgele seç

en: Value
tr: Değer

en: Add HSV Noise
tr: HSV Gürültüsü Ekle

en: Randomize hue, saturation and value independently
tr: Renk tonunu, doygunluk ve değeri bağımsız ve rastgele seç

en: Randomization (%)
tr: Rastgeleleştirme (%)

en: Repeat
tr: Yinele

en: Randomly Shuffle Pixels
tr: Pikselleri Rastgele Karıştır

en: Completely randomize a fraction of pixels
tr: Piksellerin bir bölümünü tümüyle rastgele işle

en: Z offset
tr: Z konum

en: Perlin Noise
tr: Perlin Gürültüsü

en: Perlin noise generator
tr: Perlin gürültüsü oluştur

en: Noise Pick
tr: Gürültü Seç

en: Randomly interchange some pixels with neighbors
tr: Bazı pikselleri yanındakilerle rastgele değiştir

en: Controls the number of iterations; lower values give less plastic results
tr: Yineleme sayısını denetler; düşük değerler daha az plastik sonuç verir

en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

en: Anisotropic smoothing operation
tr: Yönbağımlı pürüzsüzleştirme operatörü

en: Correlated noise
tr: İlişkili gürültü

en: Independent RGB
tr: Bağımsız RGB

en: Control amount of noise for each RGB channel separately
tr: Her RGB kanalı için gürültü miktarını ayrı olarak denetle

en: Linear RGB
tr: Doğrusal RGB

en: Operate on linearized RGB color data
tr: Doğrusal RGB renk verisi üzerinde çalış

en: Gaussian distribution
tr: Gaussian dağılımı

en: Use a gaussian noise distribution, when unticked a linear noise distribution is used instead
tr: Gaussian gürültü dağılımı kullan. İşaretlenmemiş ise, doğrusal gürültü dağılımı kullan

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Add RGB Noise
tr: RGB Gürültüsü Ekle

en: Distort colors by random amounts
tr: Renkleri rastgele miktarda boz

en: Simplex Noise
tr: Simplex Gürültüsü

en: Generates a solid noise texture.
tr: Yoğun bir gürültü dokusu oluştur.

en: Horizontal spread amount
tr: Yatay yayılma miktarı

en: Vertical spread amount
tr: Dikey yayılma miktarı

en: Noise Spread
tr: Gürültü Yayılımı

en: Move pixels around randomly
tr: Pikselleri çevrede rastgele hareket ettir

en: The amount by which to scale the height values
tr: Yükseklik değerlerinin ölçekleneceği miktar

en: X Component
tr: X Bileşeni

en: The component used for the X coordinates
tr: X koordinatları için kullanılacak bileşen

en: Y Component
tr: Y Bileşeni

en: The component used for the Y coordinates
tr: Y koordinatları için kullanılacak bileşen

en: Flip X
tr: X Çevir

en: Flip the X coordinates
tr: X koordinatlarını çevir

en: Flip Y
tr: Y Çevir

en: Flip the Y coordinates
tr: Y koordinatlarını çevir

en: Full Z Range
tr: Tam Z Aralığı

en: Use the full [0,1] range to encode the Z coordinates
tr: Z koordinatlarını kodlamak için tam aralığı [0,1] kullan

en: Tileable
tr: Döşenebilir

en: Generate a tileable map
tr: Döşenebilir harita oluştur

en: Normal Map
tr: Normal Harita

en: Generate a normal map from a height map
tr: Yükseklik haritasından normal harita oluştur

en: Global opacity value that is always used on top of the optional auxiliary input buffer.
tr: Genel ışık geçirmezlik değeri her zaman isteğe bağlı yardımcı girdi arabelleğin üstünde kullanılır.

en: Weights the opacity of the input both the value of the aux input and the global value property.
tr: Girdi ışık geçirmezliğini, hem aux girdi değeri hem de genel değer özelliği olarak arttırır.

en: a GeglBuffer on disk to open
tr: Disk üzerinde açılacak bir GEGL arabelleği

en: Open GEGL Buffer
tr: GEGL Arabelleğini Aç

en: Use an on-disk GeglBuffer as data source.
tr: Veri kaynağı olarak disk üzerinde GEGL arabelleği kullan.

en: Normal compositing
tr: Normal birleştirme

en: Gap
tr: Aralık

en: How many pixels of space between items
tr: Ögeler arasında kaç piksel boşluk olacağı

en: Align
tr: Hizala

en: How to align items, 0.0 is start 0.5 middle and 1.0 end.
tr: Ögelerin nasıl hizalanacağı, 0.0 başlangıç 0.5 orta ve 1.0 bitiş.

en: Pack
tr: Paketle

en: Packs an image horizontally or vertically next to each other with optional gap, aux right of input.
tr: Girdinin sağındaki isteğe bağlı boşluk ile bir görüntüyü yatay veya dikey olarak yan yana paketler.

en: Panorama Projection
tr: Panorama Gösterimi

en: Round
tr: Yuvarlama

en: The shape of pixels
tr: Piksellerin şekli

en: Block width
tr: Blok genişliği

en: Width of blocks in pixels
tr: Blokların piksel olarak genişliği

en: Block height
tr: Blok yüksekliği

en: Height of blocks in pixels
tr: Blokların piksel olarak yüksekliği

en: Horizontal offset of blocks in pixels
tr: Blokların piksel olarak yatay konumu

en: Vertical offset of blocks in pixels
tr: Blokların piksel olarak dikey konumu

en: Size ratio X
tr: X boyut oranı

en: Horizontal size ratio of a pixel inside each block
tr: Her blok içindeki beneğin yatay boyut oranı

en: Size ratio Y
tr: Y boyut oranı

en: Vertical size ratio of a pixel inside each block
tr: Her blok içindeki beneğin dikey boyut oranı

en: Background color
tr: Artalan rengi

en: Color used to fill the background
tr: Artalanı doldurmak için kullanılan renk

en: Pixelize
tr: Pikselleştir

en: Simplify image into an array of solid-colored rectangles
tr: Görüntüyü düz renkli dikdörtgenler dizisine basitleştir

en: number of levels per component
tr: bileşen başına düşen düzey sayısı

en: Posterize
tr: Posterleştir

en: Reduces the number of levels in each color component of the image.
tr: Görüntünün her bir renk bileşenindeki düzey sayısını azaltır.

en: Radial Gradient
tr: Radyal Renk Geçişi

en: Radial gradient renderer
tr: Radyal renk geçişi görselleyici

en: Horizontal position
tr: Yatay konum

en: Vertical position
tr: Dikey konum

en: Horizontal extent
tr: Yatay ölçü

en: Vertical extent
tr: Dikey ölçü

en: Color to render
tr: Gerçeklenecek renk

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

en: A rectangular source of a fixed size with a solid color
tr: Tek renkli sabit boyutta bir dikdörtgen kaynağı

en: Transform
tr: Dönüşüm

en: Transformation matrix, using SVG syntax (or multiple matrices, separated by semicolons)
tr: SVG söz dizimini kullanarak dönüşüm matrisi (veya noktalı virgüllerle ayrılmış çoklu matris)

en: First iteration
tr: İlk yineleme

en: Number of iterations
tr: Yineleme sayısı

en: Fade color
tr: Rengi soldur

en: Color to fade transformed images towards, with a rate depending on its alpha
tr: Dönüştürülmüş görüntülerin, alfaya bağlı oranda, soldurulacağı karşı renk

en: Fade opacity
tr: Matlığı soldur

en: Amount by which to scale the opacity of each transformed image
tr: Dönüştürülen her görüntünün ışık geçirmezliğinin ölçekleneceği miktar

en: Paste below
tr: Altına yapıştır

en: Paste transformed images below each other
tr: Dönüştürülen görüntüleri birbirinin altına yapıştır

en: Mathematical method for reconstructing pixel values
tr: Piksel değerlerinin yeniden yapılandırılması için matematiksel yöntem

en: Recursive Transform
tr: Özyinelemeli Dönüştürme

en: Apply a transformation recursively.
tr: Dönüşümü özyinelemeli olarak ekle.

en: Overall brightness of the image
tr: Görüntünün genel parlaklığı

en: Chromatic adaptation
tr: Kromatik uyarlama

en: Adaptation to color variation across the image
tr: Görüntü üzerindeki renk çeşitliliğine uyarlama

en: Light adaptation
tr: Işık uyarlaması

en: Adaptation to light variation across the image
tr: Görüntü üzerindeki ışık çeşitliliğine uyarlama

en: Reinhard 2005 Tone Mapping
tr: Reinhard 2005 Ton Eşlemi

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This is an efficient global operator derived from simple physiological observations, producing luminance within the range 0.0-1.0
tr: Yüksek hareket aralığındaki bir görüntüyü, düşük hareket aralığı kullanan gösterim için uyarla. Bu, 0.0-1.0 aralığında parlaklık üreten, basit işlevbilimsel gözlemlerden türetilmiş verimli genel bir işleticidir

en: Minimum Envelope
tr: Asgari Zarf

en: Maximum Envelope
tr: Azami Zarf

en: Remap
tr: Yeniden eşlem

en: stretch components of pixels individually based on luminance envelopes
tr: parlaklık zarflarına göre piksellerin bileşenlerini ayrı ayrı esnet

en: Clip RGB
tr: RGB Kırp

en: Keep RGB pixels values inside a specific range
tr: RGB piksel değerlerini belirli bir erimde tut

en: Native
tr: Yerli

en: Scale, strength of effect
tr: Ölçek, etkinin kuvveti

en: Interpolation Color Space
tr: Renk Uzayını Ara Değerle

en: Set at Native if uncertain, the CIE based spaces might introduce hue shifts.
tr: Belirsiz ise Yerli olarak ayarlayın, CIE tabanlı renk uzayları renk tonu değişimlerine neden olabilir.

en: Changes the saturation
tr: Doygunluğu değiştir

en: Path of file to save.
tr: Kaydedilecek dosyanın yolu.

en: Metadata
tr: Üst veri

en: Object providing image metadata
tr: Görüntü üst verisi sağlayan nesne

en: Save
tr: Kaydet

en: Multipurpose file saver, that uses other native save handlers depending on extension, use the format specific save ops to specify additional parameters.
tr: Çok amaçlı dosya kaydedici, bu seçenek diğer kaydetme işleyicilerini uzantılarına bağlı olarak kullanır, ve biçime özel kaydetme seçeneklerini özel ilave parametrelerle kullanır.

en: Effect strength
tr: Etki kuvveti

en: Strength of the sepia effect
tr: Sepya etkisinin kuvveti

en: Sepia
tr: Sepya

en: Apply a sepia tone to the input image
tr: Girdi görüntüsüne sepya tonu uygula

en: Regions size
tr: Bölge boyutu

en: Size of a region side
tr: Bölge tarafı boyutu

en: Compactness
tr: Yoğunluk

en: Cluster size
tr: Küme boyutu

en: Simple Linear Iterative Clustering
tr: Doğrusal Kümeleme

en: Superpixels based on k-means clustering
tr: K-ortalamalar kümesi temelli süperpikseller

en: Pairs
tr: Çiftler

en: Number of pairs; higher number preserves more acute features
tr: Çiftlerin sayısı; daha büyük numara daha ilerlemiş özellikleri korur

en: Symmetric Nearest Neighbor
tr: Simetrik En Yakın Komşu

en: Noise reducing edge preserving blur filter based on Symmetric Nearest Neighbors
tr: Simetrik En Yakın Komşulara dayanan gürültü azaltıcı kenar koruyucu bulanıklık süzgeci

en: Radial
tr: Radyal

en: Mode
tr: Kip

en: Displacement mode
tr: Yer değiştirme kipi

en: Angle of view
tr: Bakış açısı

en: Camera angle of view
tr: Kamera bakış açısı

en: Curvature
tr: Eğrilik

en: Spherical cap apex angle, as a fraction of the co-angle of view
tr: Bakış açısının bir alt açısı olarak küresel başlık tepe açısı

note: note that the code can handle negative curvatures * (in the [-1, 0) range), in which case the image is * wrapped around the back face, rather than the front * face, of the spherical cap.  we disable negative * curvatures atm, in particular, since they produce * the same result when the angle of view
en: Amount
tr: Miktar

en: Displacement scaling factor (negative values refer to the inverse displacement)
tr: Yer değiştirme ölçekleme katsayısı (eksi sayılar tersine yer değiştirmeyi ifade eder)

en: Spherize
tr: Küreleştir

en: Wrap image around a spherical cap
tr: Görüntüyü küresel bir kapağın etrafına sar

en: Neighborhood taken into account, for enhancement ideal values are close to the longest side of the image, increasing this increases the runtime
tr: Komşuluk dikkate alındığında, iyileştirme için ideal değerler görüntünün en uzun tarafına yakındır, bunun arttırılması çalışma süresini artırır

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides a less noisy rendering at a computational cost
tr: Yineleme sayısı, daha çok yineleme sayısı, hesaplama maliyetinde daha az gürültülü sonuç sağlar

en: When enabled also enhances shadow regions - when disabled a more natural result is yielded
tr: Etkin olduğunda, gölge bölgeleri de iyileştirilir - devre dışı bırakıldığında daha doğal bir sonuç elde edilir

en: Spatio Temporal Retinex-like Envelope with Stochastic Sampling
tr: Spatio Geçici Retinex-benzeri Rastgele Örneklemeli Zarf

en: Keep colors
tr: Renkleri koru

en: Impact each channel with the same amount
tr: Her kanalı aynı miktarda etkile

en: Non-linear components
tr: Doğrusal olmayan bileşenler

en: When set operate on gamma corrected values instead of linear RGB - acting like the old normalize filter in GIMP
tr: Ayarlandığında, doğrusal RGB yerine, gama ile düzeltilmiş değerler kullanır - GIMP'deki eski normalleştirme süzgeci gibi davranır

en: Stretch Contrast
tr: Karşıtlığı Genişlet

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images).
tr: Arabellek bileşenlerini 0.0-1.0 aralığında olacak biçimde ölçekle. Bu, mevcut karşıtlığı zayıf kullanan (az karşıtlıklı, çok koyu veya çok parlak) görüntüleri geliştir.

en: Stretch Contrast HSV
tr: Karşıtlığı Genişlet HSV

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images). This version differs from Contrast Autostretch in that it works in HSV space, and preserves hue.
tr: Arabellek bileşenlerini 0.0-1.0 aralığında olacak biçimde ölçekle. Bu, mevcut karşıtlığı zayıf kullanan (az karşıtlıklı, çok koyu veya çok parlak) görüntüleri geliştirir. Bu sürüm HSV uzayında çalışan Karşıtlığı Kendiliğinden Genişlet özelliğinden farklıdır ve renk tonunu korur.

en: Values
tr: Değerler

en: list of <number>s
tr: <number> listesi

en: SVG Hue Rotate
tr: SVG Renk Tonu Döndür

en: SVG color matrix operation svg_huerotate
tr: svg_huerotate işlemi SVG renk matrisi

en: SVG Luminance to Alpha
tr: SVG Parlaklığından Alfaya

en: SVG color matrix operation svg_luminancetoalpha
tr: svg_luminancetoalpha işlemi SVG renk matrisi

en: SVG Matrix
tr: SVG Matrisi

en: SVG color matrix operation svg_matrix
tr: svg_matrix işlemi SVG renk matrisi

en: SVG Saturate
tr: SVG Doygunluk

en: SVG color matrix operation svg_saturate
tr: svg_saturate işlemi SVG renk matrisi

en: Lowest value to be included.
tr: Eklenebilecek en düşük değer.

en: Highest value to be include as white.
tr: Beyaz olarak eklenebilecek en yüksek değer.

en: Horizontal offset
tr: Yatay konum

en: Vertical offset
tr: Dikey konum

en: Tile
tr: Döşe

en: Infinitely repeats the input image.
tr: Girdi görüntüsünü sonsuz kez yinele.

en: Make Seamlessly tileable
tr: Kusursuz döşeme yap

en: Make the input buffer seamlessly tileable. The algorithm is not content-aware, so the result may need post-processing.
tr: Girdi arabelleğini kusursuz döşe. Algoritma içerik duyarlı değildir, bu nedenle sonucun işlemden geçirilmesi gerekebilir.

en: Unpremultiply alpha
tr: Önceden çoğaltılmamış alfa

en: Expressed as standard deviation, in pixels
tr: Standart sapma olarak ifade edilir, piksel olarak

en: Scaling factor for unsharp-mask, the strength of effect
tr: Keskinliği azalt maskesi için ölçekleme katsayısı, etkinin kuvveti

en: Sharpen (Unsharp Mask)
tr: Keskinleştir (Keskinliği Azalt Maskesi)

en: Sharpen image, by adding difference to blurred image, a technique for sharpening originally used in darkrooms.
tr: Görüntüyü keskinleştir, bulanık görüntüye fark ekleyerek görüntüyü keskinleştir, aslında karanlık odalarda kullanılan keskinleştirme tekniği.

en: Value Invert
tr: Değeri Tersine Çevir

en: Invert the value component, the result has the brightness inverted, keeping the color.
tr: Değer bileşenini tersine çevir, sonuç rengi koruyarak parlaklığı tersine çevirir.

en: Vignette shape
tr: Örtü şekli

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Defaults to 'black', you can use transparency here to erase portions of an image
tr: Varsayılan değer 'black', görüntünün bölümlerini silmek için saydamlığı kullanabilirsiniz

en: How far out vignetting goes as portion of half image diagonal
tr: Örtü etkisi, görüntü köşegeninin bir parçası olarak ne kadar uzağa devam eder

en: Gamma
tr: Gama

en: Falloff linearity
tr: Düşüş doğrusallığı

en: Proportion
tr: Oran

en: How close we are to image proportions
tr: Görüntüye oranlarına ne kadar yakın olacağı

en: Squeeze
tr: Sıkıştır

en: Rotation
tr: Döndürme

en: Vignette
tr: Örtü

en: Applies a vignette to an image. Simulates the luminance fall off at the edge of exposed film, and some other fuzzier border effects that can naturally occur with analog photography
tr: Görüntüye örtü uygula. Parlaklığın filmin kenarlarında hafiflediği, analog fotoğrafçılıkta doğal olarak meydana gelebilecek bulanık kenar etkisini benzet

en: Average
tr: Ortalama

en: Superpixels size
tr: Süperpiksel boyutu

en: Gradient smoothness
tr: Renk geçişi pürüzsüzlüğü

en: Spatial regularization
tr: Uzaysal düzenleme

en: trade-off between superpixel regularity and adherence to object boundaries
tr: süperpiksel düzenliliği ve nesne sınırlarına bağlılık arasındaki denge

en: Superpixels color
tr: Süperpiksel rengi

en: How to fill superpixels
tr: Süperpiksellerin nasıl doldurulacağı

en: Waterpixels
tr: Su Pikselleri

en: Superpixels based on the watershed transformation
tr: Watershed dönüşümü temelli süperpikseller

en: Index of component flagging unlabelled pixels
tr: Etiketlenmemiş pikselleri işaretleyen bileşen indeksi

en: flag
tr: bayrak

en: Pointer to flag value for unlabelled pixels
tr: Etiketlenmemiş pikseller için bayrak değeri imleci

en: Watershed Transform
tr: Dönüm Noktası Dönüştür

en: Radius of the wavelet blur
tr: Wavelet bulanıklığının yarıçapı

en: 1D Wavelet-blur
tr: 1D Wavelet Bulanıklığı

en: This blur is used for the wavelet decomposition filter, each pixel is computed from another by the HAT transform
tr: Bu Wavelet ayrıştırma süzgeci için kullanılır, her piksel bir diğerinden HAT dönüşümü ile hesaplanır

en: Weighted Blend
tr: Ağırlıklı Karıştır

en: blend two images using alpha values as weights
tr: alfa değerlerini ağırlık olarak kullanarak iki görüntüyü karıştır

en: A pre-existing GeglBuffer to write incoming buffer data to.
tr: Gelen tampon verisinin yazılacağı daha önceden var olan GeglBuffer arabelleği.

en: Write Buffer
tr: Arabellek Yaz

en: Write input data into an existing GEGL buffer destination surface.
tr: Girdi verisini varolan bir GEGL tampon hedef yüzeyine yaz.

en: Above threshold
tr: Eşiğin üstünde

en: Below threshold
tr: Eşiğin altında

en: Metric
tr: Metrik

en: Metric to use for the distance calculation
tr: Mesafe hesaplaması için kullanılacak metrikler

en: Edge handling
tr: Kenar işleme

en: How areas outside the input are considered when calculating distance
tr: Mesafe hesaplanırken girdi dışındaki alanlar nasıl değerlendirilecek?

en: Threshold low
tr: Düşük eşik

en: Threshold high
tr: Yüksek eşik

en: Grayscale Averaging
tr: Gri tonlamalı ortalama

en: Number of computations for grayscale averaging
tr: Gri tonlamalı ortalama için hesaplama sayısı

en: Normalize output to range 0.0 to 1.0.
tr: Çıktıyı 0.0 ile 1.0 arasında normalleştir.

en: Distance Transform
tr: Mesafe Dönüşümü

en: Calculate a distance transform
tr: Bir mesafe dönüşümü hesapla

en: Lens Blur
tr: Mercek Bulanıklığı

en: Blur type
tr: Bulanıklık türü

en: Out-of-focus blur radius
tr: Odak dışı bulanıklık yarıçapı

en: Highlight factor
tr: Vurgu katsayısı

en: Relative highlight strength
tr: Göreceli vurgu gücü

en: Highlight threshold (low)
tr: Vurgu eşiği (düşük)

en: Highlight threshold
tr: Vurgu eşiği

en: Highlight threshold (high)
tr: Vurgu eşiği (yüksek)

en: Focus-region outer radius
tr: Odak bölgesi dış yarıçapı

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Focus-region inner limit
tr: Odak bölgesi iç yarıçapı

en: Focus-transition midpoint
tr: Odak geçiş orta noktası

en: Aspect ratio
tr: En boy oranı

en: Blur levels
tr: Bulanıklık düzeyleri

en: Number of blur levels
tr: Bulanıklık düzeyi sayısı

en: Blur gamma
tr: Bulanıklık gama

en: Gamma factor for blur-level spacing
tr: Bulanıklık düzeyi aralığı için gama faktörü

en: High quality
tr: Yüksek kalite

en: Generate more accurate and consistent output (slower)
tr: Daha doğru ve tutarlı çıktı oluştur (daha yavaş)

en: Focus Blur
tr: Odak Bulanıklığı

en: Blur the image around a focal point
tr: Görüntüyü odak noktası çevresinde bulanıklaştır

en: Patch size
tr: Yama boyutu

en: Size of patches used to denoise
tr: Gürültü kaldırma için kullanılan yamaların boyutu

en: Noise standard deviation
tr: Gürültü standart sapma

en: Denoise DCT
tr: Gürültü Kaldırma DCT

en: Denoising algorithm using a per-patch DCT thresholding
tr: Yama başına DCT eşikleme kullanan gürültü kaldırma algoritması

en: Clip to input extents
tr: Girdi ölçülerine kırp

en: Clip output to the input extents
tr: Çıktıyı girdi ölçülerine kırp

en: Linear mask
tr: Doğrusal maske

en: Use linear mask values
tr: Doğrusal maske değerlerini kullan

en: Simulate out-of-focus lens blur
tr: Odak dışı lens bulanıklığına benzet

en: Number of blend levels
tr: Harmanlama düzeyi sayısı

en: Gamma factor for blend-level spacing
tr: Harmanlama düzeyi aralığı için gama faktörü

en: Piecewise Blend
tr: Parçalı Karıştır

en: Blend a chain of inputs using a mask
tr: Maske kullanarak girdi zincirini harmanla

en: Maximal blur radius
tr: Azami bulanıklık yarıçapı

en: Variable Blur
tr: Değişken Bulanıklık

en: Blur the image by a varying amount using a mask
tr: Maske kullanarak görüntüyü değişen oranda bulanıklaştır

en: Move pixels
tr: Pikselleri taşı

en: Grow area
tr: Alanı büyüt

en: Shrink area
tr: Alanı küçült

en: Swirl clockwise
tr: Girdap saat yönünde

en: Swirl counter-clockwise
tr: Girdap saat yönünün tersine

en: Erase warping
tr: Bükmeyi sil

en: Smooth warping
tr: Bükmeyi pürüzsüzleştir

en: Hardness
tr: Sertlik

en: Spacing
tr: Boşluk

en: Stroke
tr: Darbe

en: Behavior
tr: Davranış

en: Warp
tr: Bükme

en: Compute a relative displacement mapping from a stroke
tr: Darbeden göreceli bir yer değiştirme eşlemi hesapla

en: Scale3X Antialiasing
tr: Scale3X Kenar Yumuşatma

en: Antialias using the Scale3X edge-extrapolation algorithm
tr: Scale3X dışdeğerbiçim algoritması kullanarak kenar yumuşat

en: Lens refraction index
tr: Mercek kırılım indeksi

en: Keep original surroundings
tr: Özgün çevreyi koru

en: Keep image unchanged, where not affected by the lens.
tr: Mercekten etkilenmeyen görüntüyü değişmeden koru.

en: Apply Lens
tr: Mercek Uygula

en: Simulates the optical distortion caused by having an elliptical lens over the image
tr: Görüntünün üzerine oval bir mercek olmasının neden olduğu optik bozulmaya benzet

en: Subdivisions
tr: Alt bölümler

en: Number of subdivisions
tr: Alt bölümlerin sayısı

en: X Scale
tr: X Ölçeği

en: Horizontal pattern scale
tr: Yatay desen ölçeği

en: Y Scale
tr: Y Ölçeği

en: Vertical pattern scale
tr: Dikey desen ölçeği

en: Pattern rotation angle
tr: Desen döndürme açısı

en: Reflect
tr: Yansıt

en: Reflect the pattern horizontally
tr: Deseni yatay yansıt

en: Amplitude
tr: Boyut

en: Pattern amplitude (logarithmic scale)
tr: Desen boyutu (logaritmik ölçek)

en: Value offset
tr: Konum değeri

en: Exponent
tr: Katsayı

en: Value exponent (logarithmic scale)
tr: Değer katsayısı (logaritmik ölçek)

en: X Offset
tr: X Konumu

en: Offset for X axis
tr: X ekseni için konumu

en: Y Offset
tr: Y Konumu

en: Offset for Y axis
tr: Y ekseni için konumu

en: Bayer Matrix
tr: Bayer Matris

en: Generate a Bayer matrix pattern
tr: Bayer matris deseni oluştur

en: Spherical
tr: Küresel

en: Sinusoidal
tr: Sinüs biçimli

en: Type
tr: Tür

en: Type of map
tr: Eşlem türü

en: Compensate
tr: Dengele

en: Compensate for darkening
tr: Koyulaştırma için dengele

en: Invert bumpmap
tr: Derinlik etkisini tersine çevir

en: Tiled
tr: Döşenmiş

en: Tiled bumpmap
tr: Döşenmiş derinlik etkisi

en: Azimuth
tr: Azimut

en: Elevation
tr: Yükselme

en: Depth
tr: Derinlik

en: Waterlevel
tr: Su düzeyi

en: Level that full transparency should represent
tr: Tam saydamlığın temsil etmesi gereken düzey

en: Ambient lighting factor
tr: Ortam ışıklandırma katsayısı

en: Height Map
tr: Yükseklik Haritası

en: Bump Map
tr: Derinlik Etkisi

en: Mask radius
tr: Maske yüzdesi

en: Percent black
tr: Siyah yüzdesi

en: Cartoon
tr: Karikatür

en: Simulates a cartoon, its result is similar to a black felt pen drawing subsequently shaded with color. This is achieved by enhancing edges and darkening areas that are already distinctly darker than their neighborhood
tr: Karikatüre benzetir. Sonuç, daha sonra renkle gölgelenmiş siyah keçeli kalem çizimine benzer. Bu sonuç, çevrelerinden belirgin biçimde daha koyu olan kenarları ve koyulaşan alanları iyileştirerek elde edilir

note: Red channel
en: Red in Red channel
tr: Kırmızı kanalda Kırmızı

en: Set the red amount for the red channel
tr: Kırmızı kanal için kırmızı miktarını ayarla

en: Green in Red channel
tr: Kırmızı kanalda Yeşil

en: Set the green amount for the red channel
tr: Kırmızı kanal için yeşil miktarını ayarla

en: Blue in Red channel
tr: Kırmızı kanalda Mavi

en: Set the blue amount for the red channel
tr: Kırmızı kanal için mavi miktarını ayarla

note: Green channel
en: Red in Green channel
tr: Yeşil kanalda Kırmızı

en: Set the red amount for the green channel
tr: Yeşil kanal için kırmızı miktarını ayarla

en: Green for Green channel
tr: Yeşil kanalda Yeşil

en: Set the green amount for the green channel
tr: Yeşil kanal için yeşil miktarını ayarla

en: Blue in Green channel
tr: Yeşil kanalda Mavi

en: Set the blue amount for the green channel
tr: Yeşil kanal için mavi miktarını ayarla

note: Blue channel
en: Red in Blue channel
tr: Mavi kanalda Kırmızı

en: Set the red amount for the blue channel
tr: Mavi kanal için kırmızı miktarını ayarla

en: Green in Blue channel
tr: Mavi kanalda Yeşil

en: Set the green amount for the blue channel
tr: Mavi kanal için yeşil miktarını ayarla

en: Blue in Blue channel
tr: Mavi kanalda Mavi

en: Set the blue amount for the blue channel
tr: Mavi kanal için mavi miktarını ayarla

en: Channel Mixer
tr: Kanal Karıştırıcı

en: Remix colors; by defining relative contributions from source components.
tr: Renkleri karıştır; kaynak bileşenlerden göreceli katkıları tanımlayarak.

en: From Color
tr: Renkten

en: The color to change.
tr: Değiştirilecek renk.

en: To Color
tr: Renge

en: Replacement color.
tr: Renk değiştirme.

en: Red Threshold
tr: Kırmızı Eşik

en: Red threshold of the input color
tr: Girdi rengi kırmızı eşiği

en: Green Threshold
tr: Yeşil Eşik

en: Green threshold of the input color
tr: Girdi renginin yeşil eşiği

en: Blue Threshold
tr: Mavi Eşik

en: Blue threshold of the input color
tr: Girdi renginin mavi eşiği

en: Exchange color
tr: Renk değişimi

en: Exchange one color with another, optionally setting a threshold to convert from one shade to another.
tr: Bir rengi diğeriyle değiştirin, isteğe bağlı olarak bir gölgeden diğerine dönüştürmek için bir eşik belirleyin.

en: The color to make transparent.
tr: Saydam yapılacak renk.

en: Transparency threshold
tr: Saydamlık eşiği

en: The limit below which colors become transparent.
tr: Hangi renklerin saydam hale geleceğinin alt sınırı.

en: Opacity threshold
tr: Matlık eşiği

en: The limit above which colors remain opaque.
tr: Hangi renklerin ışık geçirmez kalacağının üst sınırı.

en: Color to Alpha
tr: Renkten Alfaya

en: Convert a specified color to transparency, works best with white.
tr: Belirtilen rengi saydama dönüştür, en iyi beyaz ile çalışır.

en: Tile size
tr: Döşeme boyutu

en: Average diameter of each tile (in pixels)
tr: Her döşemenin ortalama çapı (piksel olarak)

en: Tile saturation
tr: Döşeme doygunluğu

en: Expand tiles by this amount
tr: Döşemeleri bu miktarda genişlet

en: The tiles' background color
tr: Döşemelerin artalan rengi

en: Cubism
tr: Kubizm

en: Convert the image into randomly rotated square blobs, somehow resembling a cubist painting style
tr: Görüntüyü kübist boyama stiline benzeyen, rastgele döndürülmüş kare bloklara dönüştür

en: Keep even fields
tr: Çift alanları koru

en: Keep odd fields
tr: Tek alanları koru

en: Keep
tr: Koru

en: Keep even or odd fields
tr: Çift ya da tek alanları koru

en: Deinterlace horizontally or vertically
tr: Dikey veya yatay ayrıştır

en: Block size
tr: Blok boyutu

en: Block size of deinterlacing rows/columns
tr: Çözülecek satır/sütunların blok boyutu

en: Deinterlace
tr: Ayrıştır

en: Fix images where every other row or column is missing
tr: Diğer sıraların kayıp olduğu resimleri düzelt

en: Light frequency (red)
tr: Işık frekansı (kırmızı)

en: Light frequency (green)
tr: Işık frekansı (yeşil)

en: Light frequency (blue)
tr: Işık frekansı (mavi)

en: Red contours
tr: Kırmızı dış hat

en: Number of contours (red)
tr: Dış hat sayısı (kırmızı)

en: Green contours
tr: Yeşil dış hat

en: Number of contours (green)
tr: Dış hat sayısı (yeşil)

en: Blue contours
tr: Mavi dış hat

en: Number of contours (blue)
tr: Dış hat sayısı (mavi)

en: Red sharp edges
tr: Kırmızı keskin kenar

en: Number of sharp edges (red)
tr: Keskin kenar sayısı (kırmızı)

en: Green sharp edges
tr: Yeşil keskin kenar

en: Number of sharp edges (green)
tr: Keskin kenar sayısı (yeşil)

en: Blue sharp edges
tr: Mavi keskin kenar

en: Number of sharp edges (blue)
tr: Keskin kenar sayısı (mavi)

en: Brightness and shifting/fattening of contours
tr: Konturların parlaklığı ve kayması/kalınlanması

en: Scattering
tr: Saçılma

en: Scattering (speed vs. quality)
tr: Saçılma (hıza karşılık kalite)

en: Polarization
tr: Kutuplaşma

en: Width of the generated buffer
tr: Oluşturulan arabelleğin genişliği

en: Height of the generated buffer
tr: Oluşturulan arabelleğin yüksekliği

en: Diffraction Patterns
tr: Kırınım Desenleri

en: Generate diffraction patterns
tr: Kırınım desenleri üret

en: Cartesian
tr: Kartezyen

en: Polar
tr: Kutup

en: Mode of displacement
tr: Yer değiştirme kipi

en: Sampler
tr: Örnekleyici

en: Type of GeglSampler used to fetch input pixels
tr: Girdi piksellerini getirmek için kullanılan GeglSampler türü

en: X displacement
tr: X yer değiştirme

en: Displace multiplier for X or radial direction
tr: X veya radyal yön için yer değiştirme çarpanı

en: Horizontal displacement
tr: Yatay yer değiştirme

en: Pinch
tr: Kıstırma

en: Displacement multiplier for the horizontal direction
tr: Yatay yön için yer değiştirme çarpanı

en: Displacement multiplier for the radial direction
tr: Radyal yön için yer değiştirme çarpanı

en: Y displacement
tr: Y yer değiştirme

en: Displace multiplier for Y or tangent (degrees) direction
tr: Y veya tanjant için yer değiştirme çarpanı (derece)

en: Vertical displacement
tr: Dikey yer değiştirme

en: Whirl
tr: Sarmal

en: Displacement multiplier for the vertical direction
tr: Dikey konum için yer değiştirme çarpanı

en: Displacement multiplier for the angular offset
tr: Açısal konum için yer değiştirme çarpanı

en: Center displacement
tr: Merkez yer değiştirme

en: Center the displacement around a specified point
tr: Yer değiştirmeyi belirli bir nokta etrafında ortala

en: X coordinate of the displacement center
tr: Yer değiştirme merkezinin X koordinatı

en: Y coordinate of the displacement center
tr: Yer değiştirme merkezinin Y koordinatı

en: Displace
tr: Yer değiştir

en: Displace pixels as indicated by displacement maps
tr: Yer değiştirme eşleminin gösterdiği biçimde pikselleri yer değiştir

en: Prewitt compass
tr: Prewitt pusulası

en: Gradient
tr: Renk geçişi

en: Roberts
tr: Robert

en: Differential
tr: Diferansiyel

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: Edge detection algorithm
tr: Kenar saptama algoritması

en: Edge detection amount
tr: Kenar saptama miktarı

en: Border behavior
tr: Kenar davranışı

en: Edge detection behavior
tr: Kenar saptama davranışı

en: Edge Detection
tr: Kenar Saptama

en: Several simple methods for detecting edges
tr: Kenar saptama için birkaç basit yöntem

en: Laplacian Edge Detection
tr: Laplace Kenar Saptama

en: High-resolution edge detection
tr: Yüksek çözünürlüklü kenar saptama

en: Emboss
tr: Kabartma

en: Bumpmap (preserve original colors)
tr: Derinlik etkisi (özgün renkleri koru)

en: Emboss Type
tr: Kabartma Türü

en: Rendering type
tr: Görselleştirme türü

en: Light angle (degrees)
tr: Işık açısı (derece)

en: Elevation angle (degrees)
tr: Yükselme açısı (derece)

en: Filter width
tr: Süzgeç genişliği

en: Simulates an image created by embossing
tr: Kabartma tarafından oluşturulan bir görüntüye benzet

en: Resolution in pixels
tr: Piksel olarak çözünürlük

en: Limit line width
tr: Sınır çizgi genişliği

en: Engrave
tr: Oyma

en: Simulate an antique engraving
tr: Antika oymaya benzet

en: Spider
tr: Örümcek

en: Fractal type
tr: Fraktal türü

en: Type of a fractal
tr: Bir fraktalın türü

en: Zoom in the fractal space
tr: Fraktal alanda yakınlaştır

en: Shift X
tr: X Değiştir

en: X shift in the fractal space
tr: Fraktal alanda X değiştir

en: Shift Y
tr: Y Değiştir

en: Y shift in the fractal space
tr: Fraktal alanda Y değiştir

en: CX (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
tr: CX (Mandelbrot ve Sierpinski'de hiçbir etkisi yok)

en: CY (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
tr: CY (Mandelbrot ve Sierpinski'de hiçbir etkisi yok)

en: Red stretching factor
tr: Kırmızı genişletme katsayısı

en: Green stretching factor
tr: Yeşil genişletme katsayısı

en: Blue stretching factor
tr: Mavi genişletme katsayısı

en: Sine
tr: Sinüs

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Red application mode
tr: Kırmızı uygulama kipi

en: Green application mode
tr: Yeşil uygulama kipi

en: Blue application mode
tr: Mavi uygulama kipi

en: Red inversion
tr: Kırmızı ters çevirme

en: Green inversion
tr: Yeşil ters çevirme

en: Blue inversion
tr: Mavi ters çevirme

en: Number of colors
tr: Renk sayısı

en: Loglog smoothing
tr: Loglog pürüzsüzleştirme

en: Unsupported fractal type: %d
tr: Desteklenmeyen fraktal türü: %d

en: Fractal Explorer
tr: Fraktal Gezgini

en: Rendering of multiple different fractal systems, with configurable coloring options.
tr: Yapılandırılabilir renklendirme seçenekleriyle, birden çok farklı fraktal sistemi oluştur.

en: X1 value, position
tr: X1 değeri, konum

en: X2 value, position
tr: X2 değeri, konum

en: Y1 value, position
tr: Y1 değeri, konum

en: Y2 value, position
tr: Y2 değeri, konum

en: Julia seed X value, position
tr: Julia parçacık X değeri, konum

en: Julia seed Y value, position
tr: Julia parçacık Y değeri, konum

en: Bailout length
tr: Kurtarma uzunluğu

en: How to deal with pixels outside of the input buffer
tr: Girdi arabelleğinin dışındaki pikseller nasıl ele alınsın

en: Unsupported fractal type
tr: Desteklenmeyen fraktal türü

en: Fractal Trace
tr: Fraktal İzi

en: Transform the image with the fractals
tr: Fraktallar ile görüntüyü dönüştür

en: Max. delta
tr: En çok delta

en: Maximum delta
tr: En çok delta

en: Selective Gaussian Blur
tr: Seçmeli Gaussian Bulanıklığı

en: Blur neighboring pixels, but only in low-contrast areas
tr: Komşu pikselleri bulanıklaştır, yalnızca düşük karşıtlıklı alanlarda

en: Type 1
tr: Tür 1

en: Type 2
tr: Tür 2

en: Division
tr: Bölüm

en: The number of divisions
tr: Bölümlerin sayısı

en: Illusion type
tr: Yanılsama türü

en: Type of illusion
tr: Yanılsama türü

en: Illusion
tr: Yanılsama

en: Superimpose many altered copies of the image.
tr: Görüntünün birçok değiştirilmiş kopyasını üzerine koy.

en: Main
tr: Ana

en: Amount of second-order distortion
tr: İkinci derece bozulma miktarı

en: Edge
tr: Kenar

en: Amount of fourth-order distortion
tr: Dördüncü derece bozulma miktarı

en: Rescale overall image size
tr: Tüm görüntü boyutunu yeniden ölçekle

en: Brighten
tr: Parlat

en: Adjust brightness in corners
tr: Köşelerdeki parlaklığı ayarla

en: Lens Distortion
tr: Mercek Bozulması

en: Corrects barrel or pincushion lens distortion.
tr: Namlu veya içbükey mercek bozulmasını düzelt.

en: X position
tr: X konumu

en: X coordinates of the flare center
tr: Mercek parlaması merkezinin X koordinatı

en: Y position
tr: Y konumu

en: Y coordinates of the flare center
tr: Mercek parlaması merkezinin Y koordinatı

en: Lens Flare
tr: Mercek Parlaması

en: Adds a lens flare effect.
tr: Mercek parlaması etkisi uygula.

en: X Period
tr: X Sıklığı

en: Period for X axis
tr: X ekseninin sıklığı

en: Y Period
tr: Y Sıklığı

en: Period for Y axis
tr: Y ekseninin sıklığı

en: X Amplitude
tr: X Boyutu

en: Amplitude for X axis (logarithmic scale)
tr: X ekseni için boyut (logaritmik ölçek)

en: Y Amplitude
tr: Y Boyutu

en: Amplitude for Y axis (logarithmic scale)
tr: Y ekseni için boyut (logaritmik ölçek)

en: X Phase
tr: X Fazı

en: Phase for X axis
tr: X ekseni fazı

en: Y Phase
tr: Y Fazı

en: Phase for Y axis
tr: Y ekseni fazı

en: Axis separation angle
tr: Eksen ayırma açısı

en: Supersampling
tr: Süperörneklem

en: Number of samples along each axis per pixel
tr: Piksel başına her eksen boyunca örnek sayısı

en: Linear Sinusoid
tr: Doğrusal Sinüs Biçimli

en: Generate a linear sinusoid pattern
tr: Doğrusal sinüs biçimli desen oluştur

en: Depth first
tr: Derinlik önce

en: Prim's algorithm
tr: Prim Algoritması

en: Algorithm type
tr: Algoritma türü

en: Maze algorithm type
tr: Labirent algoritma türü

en: Foreground Color
tr: Önalan Rengi

en: The foreground color
tr: Önalan rengi

en: Background Color
tr: Artalan Rengi

en: The background color
tr: Artalan rengi

en: Maze
tr: Labirent

en: Draw a labyrinth
tr: Bir labirent çiz

en: Squares
tr: Kare

en: Hexagons
tr: Altıgen

en: Octagons
tr: Sekizgen

en: Triangles
tr: Üçgen

en: Tile geometry
tr: Döşeme şekli

en: What shape to use for tiles
tr: Döşemeler için kullanılacak şekil

en: Tile height
tr: Döşeme yüksekliği

en: Apparent height of each tile (in pixels)
tr: Her döşemenin görünür yüksekliği (piksel olarak)

en: Tile neatness
tr: Döşeme keskinliği

en: Deviation from perfectly formed tiles
tr: Mükemmel şekillendirilmiş döşemelerden sapma

en: Tile color variation
tr: Döşeme renk çeşitliliği

en: Magnitude of random color variations
tr: Rastgele renk çeşitliliğinin büyüklüğü

en: Color averaging
tr: Renk ortalaması

en: Tile color based on average of subsumed pixels
tr: Kalan piksellerin ortalamasına bağlı olarak döşeme rengi

en: Rough tile surface
tr: Pürüzlü döşeme yüzeyi

en: Surface characteristics
tr: Yüzey özellikleri

en: Allow splitting tiles
tr: Döşemeleri ayırmaya izin ver

en: Allows splitting tiles at hard edges
tr: Döşemeleri sert köşelerinden ayırmaya izin ver

en: Tile spacing
tr: Döşeme boşluğu

en: Inter-tile spacing (in pixels)
tr: Döşemeler arası boşluk (piksel olarak)

en: Joints color
tr: Eklem rengi

en: Light color
tr: Işık rengi

en: Light direction
tr: Işık yönü

en: Direction of light-source (in degrees)
tr: Işık kaynağının yönü (derece olarak)

en: Enables smoother tile output
tr: Daha pürüzsüz döşeme çıktılarını etkinleştir

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Mosaic is a filter which transforms an image into what appears to be a mosaic, composed of small primitives, each of constant color and of an approximate size.
tr: Mozaik süzgeci bir görüntüyü, her biri sabit renkte ve yaklaşık boyutta, küçük nesnelerden oluşan mozaiksi bir görünüme dönüştürür.

en: Rotation blur angle. A large angle may take some time to render
tr: Dönme bulanıklık açısı. Büyük bir açının oluşturulması biraz zaman alabilir

en: Circular Motion Blur
tr: Dairesel Hareket Bulanıklığı

en: Circular motion blur
tr: Dairesel hareket bulanıklığı

en: Blurring factor
tr: Bulanıklık katsayısı

en: Zooming Motion Blur
tr: Odaktan Dışa Doğru Hareket Bulanıklığı

en: Zoom motion blur
tr: Odaktan dışa doğru hareket bulanıklığı

en: Noise Slur
tr: Slur Gürültüsü

en: Randomly slide some pixels downward (similar to melting)
tr: Bazı pikselleri aşağıya doğru kaydır (erimeye benzer biçimde)

en: X Size
tr: X Boyutu

en: Horizontal texture size
tr: Yatay doku boyutu

en: Y Size
tr: Y Boyutu

en: Vertical texture size
tr: Dikey doku boyutu

en: Detail level
tr: Ayrıntı düzeyi

en: Create a tileable output
tr: Döşenebilir çıktı oluştur

en: Turbulent
tr: Türbülans

en: Make a turbulent noise
tr: Türbülans gürültüsü üret

en: Solid Noise
tr: Yoğun Gürültü

en: Create a random cloud-like texture
tr: Rastgele bulut benzeri doku oluştur

en: Mask Radius
tr: Maske Yarıçapı

en: Number of intensities
tr: Yoğunluk sayısı

en: Histogram size
tr: Histogram boyutu

en: Intensity Mode
tr: Yoğunluk Kipi

en: Use pixel luminance values
tr: Piksel parlaklık değerlerini kullan

en: Oilify
tr: Yağlı boya

en: Emulate an oil painting
tr: Yağlı boya benzetimi yap

en: Percent Black
tr: Siyah Yüzdesi

en: Percent White
tr: Beyaz Yüzdesi

en: Photocopy
tr: Fotokopi

en: Simulate color distortion produced by a copy machine
tr: Fotokopi makinesi tarafından üretilen renk bozulmasına benzet

en: High values give more variation in details
tr: Yüksek değerler ayrıntılarda daha çok çeşitlilik sunar

en: X start of the generated buffer
tr: Oluşturulan arabelleğin X başlangıcı

en: Y start of the generated buffer
tr: Oluşturulan arabelleğin Y başlangıcı

en: Plasma
tr: Plazma

en: Creates an image filled with a plasma effect.
tr: Plazma etkisiyle dolu bir görüntü oluştur.

en: Circle depth in percent
tr: Daire derinliği yüzdesi

en: Offset angle
tr: Konum açısı

en: Map backwards
tr: Tersine eşle

en: Start from the right instead of the left
tr: Sol yerine sağdan başla

en: Map from top
tr: Üstten eşle

en: Put the top row in the middle and the bottom row on the outside
tr: Üst sırayı ortaya, alt sırayı ise dışına yerleştir

en: To polar
tr: Kutuplara

en: Map the image to a circle
tr: Görüntüyü bir daireye eşle

en: Origin point for the polar coordinates
tr: Kutup koordinatların için kaynak noktası

en: Choose middle
tr: Orta noktayı seç

en: Let origin point to be the middle one
tr: Kaynak noktası olarak orta noktayı seç

en: Polar Coordinates
tr: Kutup koordinatları

en: Convert image to or from polar coordinates
tr: Görüntüyü kutup koordinatlarına veya kutup koordinatlarından dönüştür

en: Red eye threshold
tr: Kırmızı göz eşiği

en: Red Eye Removal
tr: Kırmızı Göz Düzeltme

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
tr: Kamera ışığından kaynaklanan kırmızı göz etkisini kaldır

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Sawtooth
tr: Testere

en: Phase shift
tr: Faz kayması

en: Wave type
tr: Dalga türü

en: Retain tilebility
tr: Döşenebilirliği kaybetme

en: Ripple
tr: Dalgıcık

en: Displace pixels in a ripple pattern
tr: Pikselleri dalgacık deseninde yer değiştir

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Adjust exposure of shadows
tr: Gölge pozlamasını ayarla

en: Highlights
tr: Vurgular

en: Adjust exposure of highlights
tr: Vurgu pozlamasını ayarla

en: White point adjustment
tr: Beyaz nokta ayarı

en: Shift white point
tr: Beyaz nokta değiştir

en: Spatial extent
tr: Uzaysal ölçü

en: Compress
tr: Sıkıştır

en: Compress the effect on shadows/highlights and preserve midtones
tr: Gölgeler/vurgular üzerindeki etkiyi sıkıştır ve orta tonları koru

en: Shadows color adjustment
tr: Gölge rengi ayarı

en: Adjust saturation of shadows
tr: Gölge doygunluğunu ayarla

en: Highlights color adjustment
tr: Vurgu rengi ayarı

en: Adjust saturation of highlights
tr: Vurgu doygunluğunu ayarla

en: Shadows-Highlights
tr: Gölgeler-Vurgulalar

en: Perform shadows and highlights correction
tr: Gölge ve vurgu düzeltmesi uygula

en: Lighten shadows and darken highlights
tr: Gölgeleri hafiflet ve vurguları artır

en: Shift
tr: Yer değiştir

en: Maximum amount to shift
tr: Yer değiştirilecek en çok miktar

en: Shift direction
tr: Yer değiştirme yönü

en: Shift each row or column of pixels by a random amount
tr: Piksellerin her satır veya sütununu rastgele miktarda yer değiştir

en: Scale value for x axis
tr: X ekseni için ölçek değeri

en: Scale value for y axis
tr: Y ekseni için ölçek değeri

en: Complexity
tr: Karmaşıklık

en: Complexity factor
tr: Karmaşıklık katsayısı

en: Force tiling
tr: Döşemeye zorla

en: If set, the pattern generated will tile
tr: Ayarlanırsa, oluşturulan desen döşenir

en: Distorted
tr: Bozulmuş

en: If set, the pattern will be a little more distorted
tr: Ayarlanırsa, desen biraz daha bozulur

en: Bilinear
tr: Çift doğrusal

note: Changing the name of a ENUM list will result in all presets breaking
en: Blend Mode
tr: Karıştırma Kipi

en: Power used to stretch the blend
tr: Karışımı genişletmek için kullanılacak güç

en: Sinus
tr: Sinüs

en: Generate complex sinusoidal textures
tr: Karmaşık sinüs biçimli doku oluştur

en: Softglow
tr: Hafif parıltı

en: Simulate glow by making highlights intense and fuzzy
tr: Vurguları yoğun ve bulanık yaparak parıltıyı benzet

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Spiral type
tr: Sarmal türü

en: Spiral origin X coordinate
tr: Sarmal başnokta x koordinatı

en: Spiral origin Y coordinate
tr: Sarmal başnokta y koordinatı

en: Spiral radius
tr: Sarmal yarıçapı

en: Base
tr: Taban

en: Logarithmic spiral base
tr: Logaritmik sarmal tabanı

en: Balance
tr: Denge

en: Area balance between the two colors
tr: İki renk arası alan dengesi

en: Spiral rotation
tr: Sarmal döndürme

en: Counter-clockwise
tr: Saat yönünün tersi

en: Spiral swirl direction
tr: Sarmal girdap yönü

en: Spiral
tr: Sarmal

en: Spiral renderer
tr: Sarmal görselleyici

en: X coordinates of the center of supernova
tr: Süpernova merkezinin X koordinatı

en: Y coordinates of the center of supernova
tr: Süpernova merkezinin Y koordinatı

en: Radius of supernova
tr: Süpernova yarıçapı

en: Number of spokes
tr: Işık demeti sayısı

en: Random hue
tr: Rastgele renk tonu

en: The color of supernova.
tr: Süpernova rengi.

en: Supernova
tr: Süpernova

en: Top-right
tr: Üst sağ

en: Top-left
tr: Üst sol

en: Bottom-left
tr: Alt sol

en: Bottom-right
tr: Alt sağ

en: Position of the light source which lightens the canvas: Top-right, Top-left, Bottom-left or Bottom-right
tr: Tuvali aydınlatan ışık kaynağının konumu: Üst sağ, Üst sol, Alt sol, Alt sağ

en: Apparent depth of the rendered canvas effect; from 1 (very flat) to 50 (very deep)
tr: Görsellenmiş tuval etkisinin görünür derinliği; 1 (çok düz) ile 50 (çok derin)

en: Texturize Canvas
tr: Tuvali Dokula

en: Textures the image as if it were an artist's canvas.
tr: Görüntüyü bir sanatçı tuvaliymiş gibi dokula.

en: Tile Width
tr: Döşeme Genişliği

en: Tile Height
tr: Döşeme Yüksekliği

en: Tile Glass
tr: Cam Döşeme

en: Simulate distortion caused by rectangular glass tiles
tr: Dikdörtgen cam döşemelerin neden olduğu bozulmayı benzet

en: Transparent
tr: Saydam

en: Inverted image
tr: Tersine çevrilmiş görüntü

en: Image
tr: Görüntü

en: Background
tr: Artalan

en: Ignore
tr: Yok say

en: Force
tr: Zorla

en: Width of the tile
tr: Döşeme genişliği

en: Height of the tile
tr: Düşeme yüksekliği

en: Move rate
tr: Taşıma oranı

en: Wrap around
tr: Çevresini sar

en: Wrap the fractional tiles
tr: Kısmi döşemeleri sar

en: Fractional type
tr: Kısmi tür

en: Fractional Type
tr: Kısmi Tür

en: Centering
tr: Ortalanma

en: Centering of the tiles
tr: Döşemelerin ortalanması

en: Background type
tr: Artalan türü

en: Paper Tile
tr: Kağıt Döşeme

en: Cut image into paper tiles, and slide them
tr: Görüntüyü kağıt döşemelere kes ve kaydır

en: More white (larger value)
tr: Daha çok beyaz (daha büyük değer)

en: More black (smaller value)
tr: Daha çok siyah (daha az değer)

en: Middle value to peaks
tr: Orta değer en yüksek değere

en: Color to peaks
tr: En yüksek değerlere renk

en: Only color
tr: Yalnızca renk

en: More opaque
tr: Daha çok ışık geçirmez

en: More transparent
tr: Daha çok saydam

en: Mode of value propagation
tr: Değer yayılım kipi

en: Lower threshold
tr: Daha düşük eşik

en: The minimum difference in value at which to propagate a pixel
tr: Bir beneğin yayılacağı değerdeki en az fark

en: Upper threshold
tr: Daha yüksek eşik

en: The maximum difference in value at which to propagate a pixel
tr: Bir beneğin yayılacağı değerdeki en çok fark

en: Propagating rate
tr: Yayılma oranı

en: The strength with which to propagate a pixel to its neighbors
tr: Bir beneğin komşularına yayılma gücü

en: Color to use for the "Only color" and "Color to peaks" modes
tr: 'Yalnızca renk' ve 'En yüksek değerlere renk' kipleri için kullanılacak renk

en: To top
tr: Üste

en: Propagate to top
tr: Üste yay

en: To left
tr: Sola

en: Propagate to left
tr: Sola yay

en: To right
tr: Sağa

en: Propagate to right
tr: Sağa yay

en: To bottom
tr: Alta

en: Propagate to bottom
tr: Alta yay

en: Propagating value channel
tr: Değer kanalının yayılımı

en: Whether to propagate a pixel's color
tr: Bir beneğin renginin yayılıp yayılmayacağı

en: Propagating alpha channel
tr: Alfa kanal yayılımı

en: Whether to propagate a pixel's opacity
tr: Bir beneğin ışık geçirmezliğinin yayılıp yayılmayacağı

en: Value Propagate
tr: Değer Yayılımı

en: Propagate certain values to neighboring pixels. Erode and dilate any color or opacity.
tr: Belirli değerleri komşu piksellere yay. Herhangi bir rengi veya ışık geçirmezliği aşındır ve genişlet.

en: Staggered
tr: Aşamalı

en: Large staggered
tr: Geniş aşamalı

en: Striped
tr: Çizgili

en: Wide striped
tr: Geniş çizgili

en: Long staggered
tr: Uzun aşamalı

en: Large 3x3
tr: Geniş 3x3

en: Dots
tr: Nokta

en: Type of RGB pattern to use
tr: Kullanılacak RGB deseni türü

en: Additive
tr: Eklenmiş

en: Whether the function adds the result to the original image.
tr: İşlev sonucunun özgün görüntüye ekleyip eklenmeyeceği.

en: Rotated
tr: Döndürülmüş

en: Whether to rotate the RGB pattern by ninety degrees.
tr: RGB deseninin doksan derece döndürülüp döndürülmeyeceği.

en: Video Degradation
tr: Video Bozulması

en: This function simulates the degradation of being on an old low-dotpitch RGB video monitor.
tr: Eski, düşük noktalı RGB monitörde olmanın bozulmasını benzet.

en: Amplitude of the ripple
tr: Dalgacık boyutu

en: Period (wavelength) of the ripple
tr: Dalgacık sıklığı (dalga boyu)

en: Clamp deformation
tr: Deformasyonu kelepçele

en: Limit deformation in the image area.
tr: Görüntü alanındaki deformasyonu sınırla.

en: Waves
tr: Dalgalar

en: Distort the image with waves
tr: Görüntüyü dalgalar ile boz

en: Whirl angle (degrees)
tr: Sarmal açısı (derece)

en: Pinch amount
tr: Kıstırma miktarı

en: Radius (1.0 is the largest circle that fits in the image, and 2.0 goes all the way to the corners)
tr: Yarıçap (1.0, görüntüye uyan en büyük dairedir ve 2.0, köşelere kadar gider)

en: Whirl Pinch
tr: Sarmal Kıstırma

en: Distort an image by whirling and pinching
tr: Sarmal ve kıstırma ile bir görüntüyü boz

en: Wind
tr: Rüzgar

en: Blast
tr: Patlama

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Leading
tr: Önde olan

en: Trailing
tr: Ardından gelen

en: Style of effect
tr: Etki biçimi

en: Direction of the effect
tr: Etki yönü

en: Edge Affected
tr: Etkilenen Kenar

en: Edge behavior
tr: Kenar davranışı

en: Higher values restrict the effect to fewer areas of the image
tr: Yüksek değerler görüntünün daha az alanında etki kısıtlar

en: Higher values increase the magnitude of the effect
tr: Yüksek değerler etkinin büyüklüğünü artırır

en: Wind-like bleed effect
tr: Rüzgar benzeri akma etkisi

en: Cache
tr: Önbellek

en: NULL or a GeglBuffer containing cached rendering results, this is a special buffer where gegl_buffer_list_valid_rectangles returns the part of the cache that is valid.
tr: NULL veya önbelleğe alınmış gerçeklenmiş sonuçları içeren bir GeglBuffer, bu, geçerli olan önbelleğin parçasını dönen gegl_buffer_list_valid_rectangles özel bir tampondur.

en: An explicit caching node, caches results and should provide faster recomputation if what is cached by it is expensive but isn't changing.
tr: Açık bir önbellekleme düğümü, sonuçları önbelleğe alır ve önbelleğe alınan nesne hesaplaması zor ve değişmiyorsa daha hızlı hesaplanır.

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: The babl format of the input
tr: Girdinin babl biçimi

en: Output format
tr: Çıktı biçimi

en: Cast Format
tr: Yayınlama Biçimi

en: Cast the data between input_format and output_format, both formats must have the same bpp
tr: Girdi biçimi (input_format) ve çıktı biçimi (output_format) arasında veri yayınlama biçimi. Her iki biçim de aynı bpp değerine sahip olmalıdır

en: Name
tr: İsim

en: One of: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1
tr: Şunlardan biri: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1

en: Pointer
tr: İmleç

en: Path
tr: Yol

en: File system path to ICC matrix profile to load
tr: Yüklenecek ICC profilinin dosya yolu

en: Cast color space
tr: Yayınlama renk uzayı

en: Reference
tr: Referans

en: The reference ID used as input (for use in XML).
tr: Girdi olarak kullanılan referans kimliği (XML'de kullanım için).

en: Clone
tr: Kopyala

en: Convert Format
tr: Biçim Dönüştür

en: Convert the data to the specified format
tr: Verileri belirtilen biçime dönüştür

en: Space name
tr: Uzay adı

en: Convert color space
tr: Renk uzayını dönüştür

en: Reset origin
tr: Başnoktayı sıfırla

en: Crop
tr: Kırp

en: URI
tr: Adres

en: URI of file to load.
tr: Yüklenecek dosyanın adresi.

en: Multipurpose file loader, that uses other native handlers, and fallback conversion using Image Magick's convert.
tr: Çokamaçlı dosya yükleyici, bu seçenek diğer yerel işleyicileri ve son çare olarak ImageMagick dönüşümlerini kullanır.

en: No Operation
tr: İşlem Yok

en: No operation (can be used as a routing point)
tr: İşlem yok (yönlendirme noktası olarak kullanılabilir)

en: path of file to write to.
tr: Yazılacak dosya yolu.

en: tile size to use.
tr: Kullanılacak döşeme boyutu

en: Path of video file to load
tr: Yüklenecek video dosyasının yolu

en: Frame number
tr: Çerçeve sayısı

en: frames
tr: çerçeveler

en: Number of frames in video, updates at least when first frame has been decoded.
tr: Videodaki çerçeve sayısı, ilk çerçevenin kodu çözüldüğünde güncellenir.

en: Frames per second, permits computing time vs frame
tr: Saniye başına çerçeve, çerçeveye karşılık hesaplama zamanına izin verir

en: FFmpeg Frame Loader
tr: FFmpeg Çerçeve Yükleyici

en: FFmpeg video frame importer.
tr: FFmpeg video çerçeve içe aktarıcı.

en: Target path and filename, use '-' for stdout.
tr: Hedef yol ve dosya adı, stdout için '-' kullan.

en: Audio codec
tr: Ses kodlayıcı

en: Audio codec to use, or auto to use a good default based on container format.
tr: Kullanılacak ses kodlayıcı, veya kapsayıcı biçimine göre öntanımlıyı seçmek için kendiliğinden kullanın.

en: audio sample rate
tr: ses örnekleme hızı

en: -1 means autodetect on first audio fragment
tr: -1, ilk ses parçası üzerinde kendiliğinden saptama anlamına gelir

en: audio bitrate in kb/s
tr: ses bithızı kb/s olarak

en: Target encoded video bitrate in kb/s
tr: Hedef kodlanmış video bithızı kb/s olarak

en: Frames/second
tr: Çerçeve/saniye

en: Video codec
tr: Video kodlayıcı

en: Video codec to use, or auto to use a good default based on container format.
tr: Kullanılacak video kodlayıcı, veya kapsayıcı biçimine göre varsayılanı seçmek için kendiliğinden kullanın.

en: video bitrate in kb/s
tr: video bithızı kb/s olarak

en: Container format
tr: Kapsayıcı biçimi

en: Container format to use, or auto to autodetect based on file extension.
tr: Kullanılacak kapsayıcı biçimi veya dosya uzantısına göre kendiliğinden algılanması için kendiliğinden.

en: global quality
tr: evrensel kalite

en: noise reduction
tr: gürültü azaltma

en: scenechange threshold
tr: scenechange eşiği

en: video bitrate min
tr: video bit hızı en az

en: video bitrate max
tr: video bit hızı en çok

en: video bitrate tolerance
tr: video bit hızı toleransı

en: qcompress
tr: sıkıştırma

en: FFmpeg Frame Saver
tr: FFmpeg Çerçeve Kaydedici

en: FFmpeg video output sink
tr: FFmpeg video çıktı havuzu

en: frame
tr: çerçeve

en: frame number to decode
tr: kodu çözülecek çerçeve numarası

en: Number of frames in gif animation
tr: Gif canlandırmasındaki çerçeve sayısı

en: frame-delay
tr: çerçeve gecikmesi

en: Delay in ms for last decoded frame
tr: Son çözülen çerçeve için ms cinsinden gecikme

en: GIF File Loader
tr: GIF Dosya Yükleyici

en: GIF image loader.
tr: GIF görüntü yükleyicisi.

en: URI for file to load
tr: Yüklenecek dosyanın adresi

en: Unknown JPEG 2000 image format
tr: Bilinmeyen JPEG 2000 görüntü biçimi

en: Unable to open JPEG 2000 image
tr: JPEG 2000 görüntüsü açılamadı

en: Unable to create output color profile
tr: Çıktı renk profili oluşturulamadı

en: Unable to convert image to sRGB color space
tr: Görüntü sRGB renk uzayına dönüştürülemedi

en: Unsupported non-RGB JPEG 2000 file with %d components
tr: Desteklenmeyen RGB olmayan JPEG 2000 dosyası %d bileşenleriyle

en: Unsupported JPEG 2000 file with depth %d
tr: %d derinliğinde desteklenmeyen JPEG 2000 dosyası

en: Components of JPEG 2000 input don't match
tr: JPEG 2000 girdi bileşenleri eşleşmedi

en: could not create a new Jasper stream
tr: yeni bir Jasper akışı oluşturulamadı

en: failed to open JPEG 2000 from %s
tr: %s adresinden JPEG 2000 görüntüsü açılamadı

en: could not query JPEG 2000 file
tr: JPEG 2000 dosyası sorgulanamadı

en: One or more of R, G, B components are missing
tr: Bir ya da daha çok R, G, B bileşeni eksik

en: One or more of R, G, B components have signed data
tr: Bir ya da daha çok R, G, B bileşeni imzalanmış veri içeriyor

en: Error reading row %d component %d
tr: Okuma hatası, satır %d, bileşen %d

en: JPEG 2000 File Loader
tr: JPEG 2000 Dosya Yükleyici

en: JPEG 2000 image loader using jasper.
tr: JPEG 2000 görüntü yükleyici, jasper kullanarak.

en: URI of file to load
tr: Yüklenecek dosyanın adresi

en: JPEG File Loader
tr: JPEG Dosya Yükleyici

en: JPEG image loader using libjpeg
tr: JPEG görüntü yükleyici, libjpeg kullanarak

en: Target path and filename, use '-' for stdout
tr: Hedef yol ve dosya adı, stdout için '-' kullan

en: JPEG compression quality (between 1 and 100)
tr: JPEG sıkıştırma kalitesi (1 ve 100 arasında)

en: Smoothing
tr: Pürüzsüzleştirme

en: Smoothing factor from 1 to 100; 0 disables smoothing
tr: Pürüzsüzleştirme katsayısı 1'den 100'e; 0 pürüzsüzleştirmeyi pasifleştirir

en: Optimize
tr: Eniyile

en: Use optimized huffman tables
tr: Eniyilenmiş huffman tabloları kullan

en: Progressive
tr: Aşamalı

en: Create progressive JPEG images
tr: Aşamalı JPEG görüntüleri oluştur

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Create a grayscale (monochrome) image
tr: Gri tonlamalı (tek renkli) görüntü oluştur

en: JPEG File Saver
tr: JPEG Dosya Kaydedici

en: JPEG image saver, using libjpeg
tr: JPEG görüntü kaydedici, libjpeg kullanarak

en: Source Profile
tr: Kaynak Profili

en: The cmsHPROFILE corresponding to the ICC profile for the input data.
tr: Girdi verileri için ICC profiline karşılık gelen cmsHPROFILE.

en: Relative Colorimetric
tr: Bağıl Renk Ölçümsel

en: Absolute Colorimetric
tr: Mutlak Renk Ölçümsel

en: Rendering intent
tr: Görselleştirme amacı

en: The rendering intent to use in the conversion.
tr: Görselleştirme amacı dönüşümde kullanılmaktır.

en: Black point compensation
tr: Siyah nokta dengelemesi

en: Convert using black point compensation.
tr: Siyah nokta dengelemesi kullanarak dönüştür.

en: LCMS From Profile
tr: Profilden LCMS

en: Converts the input from an ICC color profile to a well defined babl format. The buffer's data will then be correctly managed by GEGL for further processing.
tr: ICC renk profilinden bir girdiyi, iyi tanımlanmış babl biçimine dönüştürür. Arabelleğin verisi daha ileri işleme için GEGL tarafından yönetilecektir.

en: Log of the error weighting
tr: Hata ayıklama günlüğü

en: Radius of the processing window
tr: İşleme penceresinin yarıçapı

en: Alpha threshold for multilevel processing
tr: Çok düzeyli işleme için alfa eşiği

en: Trimap influence factor
tr: Trimap etki katsayısı

en: Number of downsampled levels to use
tr: Kullanılacak aşağı örneklenmiş düzey sayısı

en: Active levels
tr: Etkin düzeyler

en: Number of levels to perform solving
tr: Çözme gerçekleştirilecek düzey sayısı

en: Model - basic element we operate on
tr: Model - işlenecek temel öge

en: Square Size
tr: Kare Boyutu

en: Size of an edge of square the mesh consists of
tr: Kafesin oluşturduğu karenin kenar boyutu

en: Rigidity
tr: Katılık

en: The number of deformation iterations
tr: Deformasyon yinelemelerinin sayısı

en: ASAP Deformation
tr: ASAP Deformasyonu

en: ASAP deformation is performed when TRUE, ARAP deformation otherwise
tr: DOĞRU/TRUE ise ASAP Deformasyonu kullanılır, değilse ARAP deformasyonu kullanılır

en: MLS Weights
tr: MLS Ağırlığı

en: Use MLS weights
tr: MLS ağırlığı kullan

en: MLS Weights Alpha
tr: MLS Ağırlığı Alfa

en: Alpha parameter of MLS weights
tr: MLS ağırlığının Alfa parametresi

en: Preserve Model
tr: Modeli Koru

en: When TRUE the model will not be freed
tr: DOĞRU/TRUE ise model serbest bırakılmaz

en: Sampler used internally
tr: Dahili olarak kullanılan örnekleyici

en: Performs n-point image deformation
tr: N-nokta görüntü deformasyonu uygula

en: NumPy File Saver
tr: NumPy Dosya Kaydedici

en: NumPy (Numerical Python) image saver
tr: NumPy (Sayısal Python) görüntü kaydedici

en: Fill Color
tr: Renk Doldur

en: Color of paint to use for filling, use 0 opacity to disable filling
tr: Doldurma için kullanılacak boya rengi, doldurmayı kapatmak için 0 ışık geçirmezlik kullan

en: Stroke Color
tr: Darbe Rengi

en: Color of paint to use for stroking
tr: Darbeleme için kullanılacak boyanın rengi

en: Stroke width
tr: Darbe genişliği

en: The width of the brush used to stroke the path
tr: Yolu darbelemek için kullanılan fırçanın genişliği

en: Stroke opacity
tr: Darbe ışık geçirmezliği

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool
tr: Darbe ışık geçirmezliği, not, SVG gibi davranmaz çünkü vuruş bir hava fırçası aracı kullanılarak yapılır

en: Hardness of the brush, 0.0 for a soft brush, 1.0 for a hard brush
tr: Fırça sertliği, 0.0: yumuşak fırça, 1.0: sert fırça anlamındadır

en: Fill rule
tr: Doldurma kuralı

en: How to determine what to fill (nonzero|evenodd)
tr: Neyin doldurulacağı nasıl belirlenir (nonzero|evenodd)

en: SVG style description of transform
tr: Dönüştürmenin SVG biçem açıklaması

en: Fill opacity
tr: Doldurma ışık geçirmezliği

en: The fill opacity to use
tr: Kullanılacak doldurma ışık geçirmezliği

en: Vector
tr: Vektör

en: A GeglVector representing the path of the stroke
tr: Darbe yolunu temsil eden bir GeglVector

en: Render Path
tr: Yolu Görselleştir

en: Renders a brush stroke
tr: Fırça darbesini görselleştirir

en: file to load
tr: yüklenecek dosya

en: uri of file to load
tr: yüklenecek dosyanın adresi

en: Page
tr: Sayfa

en: Page to render
tr: İşlenecek sayfa

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Total pages, provided as a visual read-only property
tr: Görsel salt okunur özellik olarak sağlanan toplam sayfa sayısı

en: Point/pixels per inch
tr: İnç başına nokta/piksel miktarı

en: Password
tr: Parola

en: Password to use for decryption of PDF, or blank for none
tr: PDF'nin şifresini çözmek için kullanılacak parola veya hiçbiri için boş

en: pdf loader
tr: pdf yükleyici

en: PDF page decoder
tr: PDF sayfa çözücü

en: GdkPixbuf to use
tr: Kullanılacak GdkPixbuf

en: GdkPixbuf Source
tr: GdkPixbuf Kaynağı

en: Uses the GdkPixbuf located at the memory location in <em>pixbuf</em>.
tr: <em>pixbuf</em> bellek konumunda bulunan GdkPixbuf kullanır.

en: URI for file to load.
tr: Yüklenecek dosya için URI.

en: PNG File Loader
tr: PNG Dosya Yükleyicisi

en: PNG image loader.
tr: PNG görüntü yükleyicisi.

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: PNG compression level from 1 to 9
tr: 1 ile 9 arası PNG sıkıştırma düzeyi

en: Bitdepth
tr: Bit derinliği

en: 8 and 16 are the currently accepted values.
tr: 8 ve 16 kabul edilen değerlerdir.

en: PNG File Saver
tr: PNG Dosya Kaydedici

en: PNG image saver, using libpng
tr: PNG görüntü kaydedici, libpng kullanarak

en: URI of image to load.
tr: Yüklenecek görüntünün adresi.

en: PPM File Loader
tr: PPM Dosya Yükleyicisi

en: PPM image loader.
tr: PPM görüntü yükleyicisi.

en: Raw format
tr: Raw biçimi

en: PPM File Saver
tr: PPM Dosya Kaydedici

en: PPM image saver (Portable pixmap saver.)
tr: PPM görüntü kaydedici (Taşınabilir pixmap kaydedici.)

en: Camera RGB
tr: Kamera RGB

en: Adobe RGB compatible
tr: Adobe RGB uyumlu

en: Wide gamut RGB
tr: Geniş gam RGB

en: Color space
tr: Renk uzayı

en: Color space to use for loaded data
tr: Yüklenen veri için kullanılacak renk uzayı

en: libraw File Loader
tr: libraw Dosya Yükleyici

en: RGBE File Loader
tr: RGBE Dosya Yükleyici

en: RGBE image loader (Radiance HDR format).
tr: RGBE görüntü yükleyici (HDR parlaklık biçimi).

en: RGBE File Saver
tr: RGBE Dosya Kaydedici

en: RGBE image saver (Radiance HDR format)
tr: RGBE görüntü kaydedici (Parlaklık HDR biçimi)

en: Store in GdkPixbuf
tr: GdkPixbuf İçinde Depola

en: Store image in a GdkPixbuf.
tr: Görüntüyü GdkPixbuf içinde depola.

en: SDL2 Display
tr: SDL2 Ekranı

en: Displays the input buffer in an SDL2 window (restricted to one display op/process, due to SDL2 implementation issues).
tr: Girdi arabelleğini bir SDL2 penceresinde görüntüle (SDL2 gerçekleme sorunları nedeniyle tek ekran op/işlem ile sınırlıdır).

en: Icon title
tr: Simge başlığı

en: Icon to be used for output window
tr: Çıktı penceresi için kullanılacak simge

en: SDL Display
tr: SDL Ekranı

en: Displays the input buffer in an SDL window (restricted to one display op/process, due to SDL implementation issues).
tr: Girdi arabelleğini bir SDL penceresinde görüntüle (SDL gerçekleme sorunları nedeniyle tek ekran op/işlem ile sınırlı)

en: Width for rendered image
tr: Gerçeklenen görüntü için genişlik

en: Height for rendered image
tr: Gerçeklenen görüntü için yükseklik

en: SVG File Loader
tr: SVG Dosya Yükleyici

note: not hidden because it has extra API
en: Load an SVG file using librsvg
tr: SVG dosyasını librsvg kullanarak yükle

en: Text
tr: Metin

en: String to display (utf8)
tr: Görüntülenecek karakter dizisi (utf8)

en: Font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: Font family (utf8)
tr: Yazı tipi ailesi (utf8)

en: Font size in pixels.
tr: Piksel olarak yazı tipi boyutu.

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Color for the text (defaults to 'black')
tr: Metin için renk (öntanımlı olarak 'black')

en: Wrap width
tr: Kaydırma genişliği

en: Sets the width in pixels at which long lines will wrap. Use -1 for no wrapping.
tr: Uzun satırların kaydırılacağı genişliği piksel olarak ayarlar. -1 kaydırma yok anlamındadır.

en: Wrap height
tr: Kaydırma yüksekliği

en: Sets the height in pixels according to which the text is vertically justified. Use -1 for no vertical justification.
tr: Metnin dikey hizalanmasına göre yüksekliği piksel olarak ayarlar. -1 dikey hizalama yok anlamındadır.

en: Justification
tr: Hizalama

en: Alignment for multi-line text (0=Left, 1=Center, 2=Right)
tr: Çoklu satır metin hizalaması (0=Sol, 1=Orta, 2=Sağ)

en: Vertical justification
tr: Dikey hizalama

en: Vertical text alignment (0=Top, 1=Middle, 2=Bottom)
tr: Yatay metin hizalama (0=Üst, 1=Orta, 2=Alt)

en: Rendered width in pixels. (read only)
tr: Görselleştirilmiş genişlik piksel olarak. (salt okunur)

en: Rendered height in pixels. (read only)
tr: Görselleştirilmiş yükseklik piksel olarak. (salt okunur)

en: Render Text
tr: Metni Görselleştir

en: Display a string of text using pango and cairo.
tr: Pango ve Cairo kullanarak bir karakter dizisi görüntüle.

en: Directory
tr: Dizin

en: Image file directory (subfile)
tr: Görüntü dosya dizini (altdosya)

en: Object to receive image metadata
tr: Görüntü üst verilerini alacak nesne

en: TIFF File Loader
tr: TIFF Dosya Yükleyici

en: TIFF image loader using libtiff
tr: TIFF görüntü yükleyici, libtiff kullanarak

en: -1, 8, 16, 32 and 64 are the currently accepted values, -1 means auto
tr: -1, 8, 16, 32 ve 64 kabul edilen değerlerdir, -1 kendiliğinden anlamındadır

en: use floating point
tr: kayan noktalı sayı kullan

en: floating point -1 means auto, 0 means integer 1 meant float.
tr: Kayan noktalı sayı, -1: kendiliğinden, 0: tamsayı, 1: kayan noktalı.

en: TIFF File Saver
tr: TIFF Dosya Kaydedici

en: TIFF image saver using libtiff
tr: TIFF görüntü kaydedici, libtiff kullanarak

en: Path to v4l device
tr: v4l aygıtı yolu

en: Frame
tr: Çerçeve

en: current frame number, can be changed to trigger a reload of the image.
tr: şu anki çerçeve numarası, görüntünün yeniden yüklenmesini tetiklemek için değiştirilebilir.

en: autotrigger reload this many times a second.
tr: Pek çok kez yeniden yüklemek için kendiliğinden tetikleyici.

en: Video4Linux Frame Source
tr: Video4Linux Çerçeve Kaynağı

en: Video4Linux input, webcams framegrabbers and similar devices.
tr: Video4Linux girdi, web kamerası çerçeve yakalayıcıları ve benzer aygıtlar.

en: Color of paint to use for filling.
tr: Doldurma için kullanılacak boya rengi.

en: The fill opacity to use.
tr: Doldurma için kullanılacak ışık geçirmezlik.

note: XXX: replace with enum?
en: Fill rule.
tr: Doldurma kuralı.

en: how to determine what to fill (nonzero|evenodd)
tr: neyin doldurulacağı nasıl belirlenecek (nonzero|evenodd)

en: svg style description of transform.
tr: SVG biçimi dönüşüm açıklaması.

en: Fill Path
tr: Yolu Doldur

en: Renders a filled region
tr: Doldurulmuş bölgeyi görselleştir

en: Color of paint to use for stroking.
tr: Darbeleme için kullanılacak boyanın rengi.

en: The width of the brush used to stroke the path.
tr: Yolu darbelemek için kullanılan fırçanın genişliği.

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool.
tr: Darbe ışık geçirmezliği, not, SVG gibi davranmaz çünkü vuruş bir hava fırçası aracı kullanılarak yapılır.

en: Vector Stroke
tr: Vektör Darbesi

en: Renders a vector stroke
tr: Vektör darbesi görselleştir

en: WebP File Loader
tr: WebP Dosya Yükleyici

en: WebP image loader.
tr: WebP görüntü yükleyici.

en: WebP compression quality
tr: WebP sıkıştırma kalitesi

en: WebP File Saver
tr: WebP Dosya Kaydedici

en: WebP image saver
tr: WebP görüntü kaydedici

en: global value used if aux doesn't contain data
tr: aux veri içermiyorsa, genel değer kullanılır

en: Porter Duff operation clear (d = 0.0f)
tr: Porter Duff işlemi clear (d = 0.0f)

en: SVG blend operation color-burn (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi color-burn (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)

en: SVG blend operation color-dodge (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi color-dodge (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation darken (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi darken (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation difference (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi difference (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)

en: Porter Duff operation dst-atop (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))
tr: Porter Duff işlemi dst-atop (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))

en: Porter Duff operation dst (d = cB)
tr: Porter Duff işlemi dst (d = cB)

en: Porter Duff operation dst-in (d = cB * aA)
tr: Porter Duff işlemi dst-in (d = cB * aA)

en: Porter Duff operation dst-out (d = cB * (1.0f - aA))
tr: Porter Duff işlemi dst-out (d = cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation dst-over (d = cB + cA * (1.0f - aB))
tr: Porter Duff işlemi dst-over (d = cB + cA * (1.0f - aB))

en: SVG blend operation exclusion (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi exclusion (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation hard-light (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi hard-light (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation lighten (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi lighten (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation overlay (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi overlay (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation plus (<code>d = cA + cB</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi plus (<code>d = cA + cB</code>)

en: SVG blend operation screen (<code>d = cA + cB - cA * cB</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi screen (<code>d = cA + cB - cA * cB</code>)

en: SVG blend operation soft-light (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); otherwise: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
tr: SVG karıştırma işlemi soft-light (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); otherwise: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Porter Duff operation src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))
tr: Porter Duff işlemi src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation src (d = cA)
tr: Porter Duff işlemi src (d = cA)

en: Porter Duff compositing operation src-in (formula:   cA * aB)
tr: Porter Duff birleştirme işlemi src-in (formula:   cA * aB)

en: Porter Duff operation src-out (d = cA * (1.0f - aB))
tr: Porter Duff işlemi src-out (d = cA * (1.0f - aB))

en: Porter Duff operation xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))
tr: Porter Duff işlemi xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))

en: Refinement scale
tr: Saflaştırma ölçeği

en: Maximal scale of refinement points to be used for the interpolation mesh
tr: Aradeğerleme ağı için kullanılacak en çok saflaştırma noktası ölçeği

en: How much horizontal offset should applied to the paste
tr: Macuna ne kadar yatay konum uygulansın

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: An error message in case of a failure
tr: Başarısızlık durumda hata iletisi

en: The foreground does not contain opaque parts
tr: Önalan mat kısımlar içermiyor

en: The foreground is too small to use
tr: Önalan kullanmak için çok küçük

en: The foreground contains holes and/or several unconnected parts
tr: Önalan delikler ve/veya birkaç bağlantısız parça içeririyor

en: The opaque parts of the foreground are not above the background!
tr: Önalanın mat kısımları artalanın üzerinde değil!

en: Refinement steps
tr: Saflaştırma adımları

en: Maximal amount of refinement points to be used for the interpolation mesh
tr: Aradeğerleme ağı için kullanılacak en çok saflaştırma noktası miktarı

en: How much vertical offset should applied to the paste
tr: Macuna ne kadar dikey konum uygulansın

en: Border Align
tr: Kenar Hizalama

en: Direction vector's X component
tr: Yön vektörünün X bileşeni

en: Direction vector's Y component
tr: Yön vektörünün Y bileşeni

en: Degrees
tr: Derece

en: Angle to rotate (counter-clockwise)
tr: Döndürme açısı (saat yönünün tersine)

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate the buffer around the specified origin.
tr: Arabelleği belirtilen başlangıç noktasının etrafında döndür.

en: Ignored. Always uses center of input buffer
tr: Yok sayıldı. Her zaman girdi arabelleğinin merkezini kullan

en: Rotate on center
tr: Merkezde döndür

en: Rotate the buffer around its center, taking care of possible offsets.
tr: Olası konumları koruyarak tampon merkezini kendi etrafında döndür.

en: Horizontal scale factor
tr: Yatay ölçek katsayısı

en: Vertical scale factor
tr: Dikey ölçek katsayısı

en: Scale ratio
tr: Ölçek oranı

en: Scales the buffer according to a ratio.
tr: Bir orana göre arabelleği ölçekler.

en: Horizontal size
tr: Yatay boyut

en: Vertical size
tr: Dikey boyut

en: Scale size
tr: Boyutu ölçekle

en: Scales the buffer according to a size.
tr: Bir boyuta göre arabelleği ölçekle.

en: Scale size keep aspect
tr: Boyutu ölçekle, en boy oranını koru

en: Scales the buffer to a size, preserving aspect ratio
tr: En boy oranını koruyarak arabelleği bir boyuta ölçekle

en: Horizontal shear amount
tr: Yatay kesme miktarı

en: Vertical shear amount
tr: Dikey kesme miktarı

en: Shear
tr: Kesme

en: Transformation SVG syntax transformation string
tr: Dönüşümün SVG söz dizimi dönüşüm dizesi

en: Do a transformation using SVG syntax transformation.
tr: SVG söz dizimi dönüşümünü kullanarak dönüştür.

en: X coordinate of origin
tr: Başnoktanın X koordinatı

en: Y coordinate of origin
tr: Başnoktanın Y koordinatı

en: Near-z
tr: Yakın-z

en: Z coordinate of the near clipping plane
tr: Yakın kırpma düzleminin Z koordinatı

en: Horizontal translation
tr: Yatay çevir

en: Vertical translation
tr: Dikey çevir

en: Translate
tr: Çevir

en: Repositions the buffer (with subpixel precision), if integer coordinates are passed a fast-path without resampling is used
tr: Tamsayı koordinatları yeniden örnekleme olmadan hızlıca geçirilirse, tamponları (altpiksel hassasiyetiyle) yeniden konumlandırır

en: Visualize Adjustment Mask
tr: Ayarlama Maskesini Görselleştir

en: Band tune
tr: Bant ince ayar

en: Smoothness
tr: Pürüzsüzlük

en: Level of smoothness
tr: Pürüzsüzlük düzeyi

en: Bilateral Box Filter
tr: Çift Taraflı Kutu Süzgeci

en: A fast approximation of bilateral filter, using a box-filter instead of a gaussian blur.
tr: Gaussian bulanıklaştırması yerine kutu süzgeci kullanan çift taraflı süzgecin hızlı yaklaşımı.

en: Radius of row pixel region, (size will be radius*2+1)
tr: Satır piksel bölgesinin yarıçapı, (boyut, yarıçap*2+1 olacaktır)

en: 1D Box Blur
tr: 1D Kutu Bulanıklığı

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Component separator color
tr: Bileşen ayırıcı rengi

en: Invert the separator region
tr: Ayırıcı bölgeyi tersine çevir

en: Base index
tr: Taban indeksi

en: Step
tr: Adım

en: Index step
tr: Adım indeksi

en: Normalize output to the range [base,base + step]
tr: Çıktıyı erime normalleştir [taban,taban + adım]

en: Connected Components
tr: Bağlanmış Bileşenler

en: Fills each connected region of the input, separated from the rest of the input by a given color, with a unique color.
tr: Girdinin her bağlı bölgesini, girdinin geri kalanından bağımsız olarak, belirlenen bir renkle veya benzersiz bir renkle doldur.

en: Bayer pattern
tr: Bayer deseni

en: Bayer pattern used, 0 seems to work for some nikon files, 2 for some Fuji files.
tr: Bayer deseni kullanılmış, 0 bazı Nikon dosyalarında, 2 bazı Fuji dosyalarında çalışıyor gibi görünüyor.

en: Demosaic With Bimedian Interpolation
tr: Bimedian Aradeğerleme İle Birlikte Demosaic

en: Demosaic Without Interpolation
tr: Aradeğerleme Olmadan Demosaic

en: Test op to do a 1:1 map of input to output, while sampling
tr: Örnekleme yaparken op çıktısını 1:1 olan bir girdi haritası yapmak için test et

en: Script
tr: Betik

en: The lua script containing the implementation of this operation.
tr: Bu işlemin gerçekleştirilmesini içeren lua betiği.

en: Lua error
tr: Lua hatası

en: Parse/compile error, if any.
tr: Ayrıştırma/derleme hatası, eğer varsa.

en: A stored lua script on disk implementing an operation.
tr: İşlemi gerçekleştiren diskte kayıtlı bir lua betiği.

en: User value
tr: Kullanıcı değeri

en: Available as a global variable 'user_value' in lua.
tr: Lua içinde 'user_value' adında global değişken olarak mevcuttur.

en: Pixel level filter/composer scripting prototyping with lua. See http://pippin.gimp.org/image-processing/ for further details.
tr: Piksel düzeyi süzgeç/düzenleyici, lua prototipleme betiği ile. Ayrıntılı bilgi için http://pippin.gimp.org/image-processing/ adresine bakınız.

en: Add
tr: Ekle

en: Subtract
tr: Çıkar

en: Either to add to or subtract from the mask
tr: Maskeye ekle veya maskeden çıkar

en: Use local region
tr: Yerel bölgeyi kullan

en: Perform graphcut in a local region
tr: Yerel bölgede grafik kesim gerçekleştir

en: region-x
tr: bölge-x

en: region-y
tr: bölge-y

en: region-width
tr: bölge-genişliği

en: region-height
tr: bölge-yüksekliği

en: Paint Select
tr: Boya Seç

en: Maker
tr: Üretici

en: Write lens maker correctly
tr: Mercek üreticisini doğru yaz

en: Camera
tr: Kamera

en: Write camera name correctly
tr: Kamera adını doğru yaz

en: Lens
tr: Mercekler

en: Write your lens model with uppercase letters
tr: Mercek modelinizi büyük harflerle yazın

en: Focal of the camera
tr: Kamera odağı

en: Calculate b value from focal
tr: B değerini odaktan hesapla

en: Center
tr: Merkez

en: If you want center
tr: Ortalamak isterseniz

en: Lens center X
tr: Mercek merkezi X

en: Coordinates of lens center
tr: Mercek merkezinin koordinatları

en: Lens center Y
tr: Mercek merkezi Y

en: Scale of the image
tr: Görüntünün ölçeği

en: Autocorrect d values
tr: D değerlerini kendiliğinden düzelt

en: Autocorrect D values for lens correction models.
tr: D değerlerini mercek düzeltme modelleri için kendiliğinden düzelt.

en: Model red a
tr: Model kırmızı a

en: Model red b
tr: Model kırmızı b

en: Model red c
tr: Model kırmızı c

en: Model red d
tr: Model kırmızı d

en: Model green a
tr: Model yeşil a

en: Model green b
tr: Model yeşil b

en: Model green c
tr: Model yeşil c

en: Model green d
tr: Model yeşil d

en: Model blue a
tr: Model mavi a

en: Model blue b
tr: Model mavi b

en: Model blue c
tr: Model mavi c

en: Model blue d
tr: Model mavi d

en: Model alpha a
tr: Model alfa a

en: Model alpha b
tr: Model alfa b

en: Model alpha c
tr: Model alfa c

en: Model alpha d
tr: Model alfa d

en: Copies image performing lens distortion correction.
tr: Mercek bozulması düzeltmesi gerçekleştiren görüntüyü kopyalar.

en: Start x coordinate
tr: Başlangıç x koordinatı

en: End x coordinate
tr: Bitiş x koordinatı

en: Start y coordinate
tr: Başlangıç y koordinatı

en: End y coordinate
tr: Bitiş y koordinatı

en: Min
tr: En az

en: Value at bottom
tr: Alttaki değer

en: Max
tr: En çok

en: Value at top
tr: Üstteki değer

en: Line Profile
tr: Satır Profili

en: Renders luminance profiles for red green and blue components along the specified line in the input buffer, plotted in a buffer of the specified size.
tr: Girdi arabelleğinde belirtilen satır boyunca kırmızı, yeşil ve mavi bileşenler için, çizilerek belirtilmiş tampon boyunca, parlaklık profili görselleştir.

en: Spyrograph
tr: Spirograf

en: Curve Type
tr: Eğri Türü

en: Curve type
tr: Eğri türü

en: Fixed Gear Teeth
tr: Sabit Dişli Dişleri

en: Number of teeth in fixed gear.
tr: Sabit dişlideki diş sayısı.

en: Moving Gear Teeth
tr: Hareketli Dişli Dişleri

en: Number of teeth in moving gear. Radius of moving gear, relative to radius of fixed gear, is determined by the proportion between the number of teeth in gears.
tr: Hareketli dişlideki diş sayısı. Hareketli dişli yarıçapı, sabit dişli yarıçapına göre, dişlilerin diş sayısı arasındaki oranla belirlenir.

en: Hole Percent
tr: Delik Yüzdesi

en: How far the hole is from the center of the moving gear. 100 means that the hole is at the gear's edge.
tr: Deliğin hareketli dişlinin merkezinden ne kadar uzakta olduğu. 100, deliğin dişlinin kenarında olduğu anlamına gelir.

en: X coordinate of pattern center
tr: Desen merkezinin X koordinatı

en: Y coordinate of pattern center
tr: Desen merkezinin Y koordinatı

en: Radius of fixed gear
tr: Sabit dişli yarıçapı

en: Pattern rotation
tr: Desen döndürme

en: Render Spyrograph
tr: Spirograf Görselleştir

en: Renders a Spyrograph pattern
tr: Spirograf deseni görselleştir

en: video device path
tr: video aygıt yolu

en: Video4Linux2 Frame Source
tr: Video4Linux2 Çerçeve Kaynağı

en: Video4Linux2 input, webcams framegrabbers and similar devices.
tr: Video4Linux2 girdi, web kamerası çerçeve yakalayıcıları ve benzer aygıtlar.

en: Mask
tr: Maske

en: Invert mask
tr: Maskeyi tersine çevir

en: Voronoi Diagram
tr: Voronoi Çizimi

en: Image blending operation 'average' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'average' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)

en: Image blending operation 'blend-reflect' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'blend-reflect' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'negation' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'negation' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'soft-burn' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'soft-burn' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)

en: Image blending operation 'soft-dodge' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'soft-dodge' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)

en: Image blending operation 'subtractive' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)
tr: Görüntü karıştırma işlemi 'subtractive' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)

en: Stop 1
tr: Durak 1

en: Stop 2
tr: Durak 2

en: Color 3
tr: Renk 3

en: Stop 3
tr: Durak 3

en: Color 4
tr: Renk 4

en: Stop 4
tr: Durak 4

en: Color 5
tr: Renk 5

en: Stop 5
tr: Durak 5

en: Gradient Map
tr: Renk Geçişi Eşlemi

en: Applies a color gradient.
tr: Bir renk geçişini uygula.

en: squared integral
tr: karesi alınmış integral

en: Add squared values sum to the output
tr: Çıktıya kare değerlerinin toplamını ekle

en: Integral Image
tr: İntegral Görüntü

en: Compute integral and squared integral image
tr: İntegral ve karesi alınmış integral görüntünün hesaplanması

en: Number of clusters
tr: Küme sayısı

en: Max. Iterations
tr: En Çok Yineleme

en: Maximum number of iterations
tr: En çok yineleme sayısı

en: K-means Segmentation
tr: K-ortalamalar Bölümlemesi

en: Segment colors using K-means clustering
tr: K-ortalamalar kümesini kullanarak bölüm renkleri

en: Hue selection center
tr: Renk tonu seçim merkezi

en: Center of Hue selection interval
tr: Renk tonu seçim aralığının merkezi

en: Hue selection width
tr: Renk tonu seçim genişliği

en: Width of Hue selection interval
tr: Renk tonu seçim aralığının genişliği

en: Saturation adjustment
tr: Doygunluk ayarı

en: Selective Hue-Saturation
tr: Seçilebilir Renk Tonu Doygunluğu

en: Selective adjust Hue, Saturation and Lightness
tr: Seçilebilir ayarlanabilir renk tonu, doygunluk ve aydınlık

en: HardLight
tr: Sert ışık

en: Darken
tr: Koyulaştır

en: Soft Light
tr: Yumuşak Işık

en: Detailed options
tr: Ayrıntılı seçenekler

en: Light Elevation
tr: Işık Yükselme
