gegl master - en to el translation catalogue (2172 entries)

en: Unable to read file: %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου: %s

en: Invalid graph, abort.
el: Άκυρο γράφημα, απόρριψη.

en: Unknown GeglOption mode: %d
el: Άγνωστη κατάσταση GeglOption: %d

en: usage: %s [options] <file | -- [op [op] ..]>
    
      Options:
         -h, --help      this help information
    
         --list-all      list all known operations
    
         --exists        return 0 if the operation(s) exist
    
         --info          output information about the operation:
                         name, description, properties details.
    
         -i, --file      read xml from named file
    
         -x, --xml       use xml provided in next argument
    
         -o, --output    output generated image to named file, type based
                         on extension.
    
         -p              increment frame counters of various elements when
                         processing is done.
    
         -s scale, --scale scale  scale output dimensions by this factor.
    
         -X              output the XML that was read in
    
         -v, --verbose   print diagnostics while running
    
    All parameters following -- are considered ops to be chained together
    into a small composition instead of using an xml file, this allows for
    easy testing of filters. After chaining a new op in properties can be set
    with property=value pairs as subsequent arguments.
el: χρήση: %s [επιλογές] <file | -- [op [op] ..]>
    
      Options:
         -h, --help      πληροφορίες βοήθειας
    
         --list-all      κατάλογος όλων των γνωστών λειτουργιών
    
         --exists        επιστρέφει 0 αν οι λειτουργίες υπάρχουν
    
         --info          πληροφορίες εξόδου για τη λειτουργία:
                          όνομα, περιγραφή, λεπτομέρειες ιδιοτήτων. 
    
         -i, --file      ανάγνωση xml από επώνυμο αρχείο
    
         -x, --xml       χρήση xml που δίνεται σε επόμενο όρισμα
    
         -o, --output    έξοδος δημιουργημένης εικόνας σε επώνυμο αρχείο, με τύπο βασισμένο
                         σε επέκταση.
    
         -p              μετρητές αύξησης πλαισίου διάφορων στοιχείων όταν
                         γίνεται επεξεργασία.
    
         -s scale, --scale scale  κλιμάκωση διαστάσεων εξόδου κατά αυτόν τον συντελεστή.
    
         -X              έξοδος του XML που διαβάστηκε
    
         -v, --verbose   εκτύπωση διαγνωστικών κατά την εκτέλεση
    
    Όλες οι παράμετροι ακολουθούν -- θεωρούνται λειτουργίες που θα δεθούν
    μαζί σε μια μικρή σύνθεση αντί για τη χρήση ενός αρχείου xml, αυτό
    επιτρέπει τον εύκολο έλεγχο των φίλτρων. Μετά τη σύνδεση, μια νέα λειτουργία στις ιδιότητες
    μπορεί να οριστεί με property=ζεύγη τιμών ως επόμενα ορίσματα.

en: ERROR: '%s' option expected argument
el: ΣΦΑΛΜΑ: η επιλογή '%s' περίμενε όρισμα

en: Display on screen
el: Προβολή στην οθόνη

en: Print XML
el: Εκτύπωση XML

en: Output in a file
el: Έξοδος σε αρχείο

en: Display help information
el: Εμφάνιση πληροφοριών βοήθειας

en: unknown mode
el: άγνωστη κατάσταση

en: Parsed commandline:
    	mode:   %s
    	file:   %s
    	xml:    %s
    	output: %s
    	rest:   %s
el: Αναλυμένη γραμμή εντολών:
    	κατάσταση:   %s
    	αρχείο:      %s
    	xml:         %s
    	έξοδος:      %s
    	υπόλοιπο:    %s

en: Properties:
el: Ιδιότητες:

en: 
    
    unknown argument '%s' giving you help instead
el: 
    
    άγνωστο όρισμα '%s' σας βοηθά αντί για

en: BablFormat "%s" does not exist.
el: Το BablFormat "%s" δεν υπάρχει.

en: None
el: Καμία

en: Clamp
el: Σφιγκτήρας

en: Loop
el: Βρόχος

en: Black
el: Μαύρο

en: White
el: Άσπρο

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Write
el: Εγγραφή

en: Read/Write
el: Ανάγνωση/Εγγραφή

en: Nearest
el: Πλησιέστερη

en: Linear
el: Γραμμική

en: Cubic
el: Κυβική

en: Subset
el: Υποσύνολο

en: Superset
el: Υπερσύνολο

en: Floyd-Steinberg
el: Φλόϊντ-Στάϊνμπερκ

en: Bayer
el: Μπάγιερ

en: Random
el: Τυχαία

en: Random Covariant
el: Τυχαία συμμεταβλητή

en: Arithmetic add
el: Αριθμητική πρόσθεση

en: Arithmetic add covariant
el: Συμμετάβλητη αριθμητική πρόσθεση

en: Arithmetic xor
el: Αριθμητική αποκλειστική διάζευξη

en: Arithmetic xor covariant
el: Συμμετάβλητη αριθμητική αποκλειστική διάζευξη

en: Blue Noise
el: Γαλάζιος θόρυβος

en: Blue Noise Covariant
el: Συμμεταβλητή γαλάζιου θορύβου

en: Euclidean
el: Ευκλείδειο

en: Manhattan
el: Μανχάταν

en: Chebyshev
el: Τσεμπισιόφ

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Vertical
el: Κάθετη

en: Float
el: Κινητή υποδιαστολη

en: Non-linear
el: Μη γραμμικό

en: Perceptual
el: Διαισθητικό

en: Linear-premultiplied
el: Γραμμικό-προπολλαπλασιασμένο

en: Perceptual-premultiplied
el: Διαισθητικό-προπολλαπλασιασμένο

en: Linear-premultiplied-if-alpha
el: Γραμμικό-προπολλαπλασιασμένο-εάν-υπάρχει-άλφα

en: Perceptual-premultiplied-if-alpha
el: Διαισθητικό-προπολλαπλασιασμένο-εάν-υπάρχει-άλφα

en: add-alpha
el: προσθήκη-άλφα

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Never
el: Ποτέ

en: Always
el: Πάντα

en: Where GEGL stores its swap
el: Πού αποθηκεύει το GEGL την εναλλακτική μνήμη

en: Compression algorithm used for data stored in the swap
el: Ο χρησιμοποιούμενος αλγόριθμος συμπίεσης για αποθηκευμένα δεδομένα στην εικονική μνήμη (swap)

en: How much memory to (approximately) use for caching imagery
el: Πόση μνήμη για χρήση (περίπου) για επαναποθήκευση εικόνας

en: Default size of tiles in GeglBuffers
el: Προεπιλεγμένο μέγεθος παραθέσεων στο GeglBuffers

en: The count of pixels to compute simultaneously
el: Ο αριθμός των εικονοστοιχείων για ταυτόχρονο υπολογισμό

en: The quality of rendering, a value between 0.0 (fast) and 1.0 (reference)
el: Η ποιότητα απόδοσης, μια τιμή μεταξύ 0,0 (γρήγορη) και 1,0 (αναφορά)

en: The number of concurrent processing threads to use
el: Ο αριθμός των σύγχρονων νημάτων επεξεργασίας για χρήση

en: Disable OpenCL
el: Απενεργοποίηση OpenCL

en: Show GEGL Options
el: Εμφάνιση επιλογών GEGL

en: %s does not have a pad called %s
el: το %s δεν έχει ένα χειριστήριο (pad) που ονομάζεται %s

en: unhandled path data %s:%s
el: ανυποστήρικτα δεδομένα διαδρομής %s:%s

en: op '%s' not found, partial matches:
el: η λειτουργία '%s' δεν βρέθηκε, μερική συμφωνία:

en: %s has no %s property.
el: Το %s δεν έχει καμιά ιδιότητα %s.

en: %s has no %s property, properties:
el: Το %s δεν έχει καμιά ιδιότητα %s, ιδιότητες:

en: No such op '%s'
el: Δεν υπάρχει λειτουργία '%s'

en: Module error
el: Σφάλμα αρθρώματος

en: Loaded
el: Φορτωμένο

en: Load failed
el: Αποτυχία φόρτωσης

en: Not loaded
el: Δε φορτώθηκε

en: Module '%s' load error: %s
el: Άρθρωμα '%s' σφάλμα φόρτωσης: %s

en: Output pad for generated image buffer.
el: Χειριστήριο εξόδου για το δημιουργούμενο ενδιάμεσο (buffer) εικόνας.

en: Input pad, for image buffer input.
el: Χειριστήριο εισόδου, για την είσοδο ενδιάμεσου (buffer) εικόνας.

en: Auxiliary image buffer input pad.
el: Βοηθητικό χειριστήριο εισόδου ενδιάμεσου (buffer) εικόνας.

en: Second auxiliary image buffer input pad.
el: Δεύτερο βοηθητικό χειριστήριο εισόδου ενδιάμεσου (buffer) εικόνας.

en: Input
el: Είσοδος

en: Absolute
el: Απόλυτο

en: Makes each linear RGB component be the absolute of its value, fabs(input_value)
el: Καθιστά κάθε γραμμικό συστατικό RGB να είναι το απόλυτο της τιμής του, fabs(τιμή_εισόδου)

en: Color model
el: Χρωματικό πρότυπο

en: What color model used for the transformation
el: Ποιο χρωματικό πρότυπο χρησιμοποιήθηκε για τον μετασχηματισμό

en: Component 1 frequency
el: Συχνότητα στοιχείου 1

en: Red frequency
el: Συχνότητα κόκκινου

en: Hue frequency
el: Συχνότητα απόχρωσης

en: Component 2 frequency
el: Συχνότητα στοιχείου 2

en: Green frequency
el: Συχνότητα πράσινου

en: Saturation frequency
el: Συχνότητα κορεσμού

en: Component 3 frequency
el: Συχνότητα στοιχείου 3

en: Blue frequency
el: Συχνότητα γαλάζιου

en: Lightness frequency
el: Συχνότητα φωτεινότητας

en: Component 1 phase shift
el: Μετατόπιση φάσης στοιχείου 1

en: Red phase shift
el: Μετατόπιση φάσης κόκκινου

en: Hue phase shift
el: Μετατόπιση φάσης απόχρωσης

en: Component 2 phase shift
el: Μετατόπιση φάσης στοιχείου 2

en: Green phase shift
el: Μετατόπιση φάσης πράσινου

en: Saturation phase shift
el: Μετατόπιση φάσης κορεσμού

en: Component 3 phase shift
el: Μετατόπιση φάσης στοιχείου 3

en: Blue phase shift
el: Μετατόπιση φάσης γαλάζιου

en: Lightness phase shift
el: Μετατόπιση φάσης φωτεινότητας

en: Keep component 1
el: Διατήρηση συστατικού 1

en: Keep red component
el: Διατήρηση κόκκινου συστατικού

en: Keep hue component
el: Διατήρηση συστατικού απόχρωσης

en: Keep component 2
el: Διατήρηση συστατικού 2

en: Keep green component
el: Διατήρηση πράσινου συστατικού

en: Keep saturation component
el: Διατήρηση συστατικού κορεσμού

en: Keep component 3
el: Διατήρηση συστατικού 3

en: Keep blue component
el: Διατήρηση γαλάζιου συστατικού

en: Keep lightness component
el: Διατήρηση συστατικού φωτεινότητας

en: Alien Map
el: Απεικόνιση ξένου

en: Heavily distort images colors by applying trigonometric functions to map color values.
el: Έντονη παραμόρφωση χρωμάτων εικόνων εφαρμόζοντας τριγωνομετρικές συναρτήσεις στις τιμές χρώματος χάρτη.

en: Clip low pixel values
el: Περικοπή χαμηλών τιμών εικονοστοιχείων

en: Low limit
el: Κάτω όριο

en: Pixels values lower than this limit will be set to it
el: Οι τιμές εικονοστοιχείων που είναι χαμηλότερες από αυτό το όριο θα οριστούν σε αυτό

en: Clip high pixel values
el: Περικοπή υψηλών τιμών εικονοστοιχείων

en: High limit
el: Πάνω όριο

en: Pixels values higher than this limit will be set to it
el: Οι τιμές εικονοστοιχείων που είναι υψηλότερες από αυτό το όριο θα οριστούν σε αυτό

en: Clip Alpha
el: Περικοπή άλφα

en: Keep alpha values inside a specific range
el: Διατήρηση των τιμών άλφα μέσα σε ορισμένο εύρος

en: Chamfer
el: Λοξoτομή 45°

en: Bump
el: Ανάγλυφο

en: Bevel Type
el: Τύπος λοξότμησης

en: The family of bevel to use
el: Η οικογένεια των λοξοτμήσεων προς χρήση

en: None (for use with GIMPs blending options)
el: Καμία (για χρήση με τις επιλογές ανάμειξης του GIMPs)

en: Hard Light
el: Έντονο φως

en: Multiply
el: Πολλαπλασιασμός

en: Color Dodge
el: Ξάνοιγμα χρώματος

en: Darken
el: Σκούρο

en: Lighten
el: Φωτεινότητα

en: Add
el: Προσθήκη

en: Blend Mode
el: Κατάσταση ανάμειξης

en: What blending mode the bevel's emboss will be. Light Map is a special blend mode that allows users to extract the filters output as a light map which should be put on a layer above or be used with Gimp's blending options.
el: Ποια θα είναι η λειτουργία ανάμειξης του ανάγλυφου της λοξότμησης. Ο χάρτης φωτός (Light Map) είναι μια ειδική λειτουργία ανάμειξης που επιτρέπει στους χρήστες να εξάγουν την έξοδο των φίλτρων ως χάρτη φωτός, ο οποίος θα πρέπει να τοποθετηθεί σε μία στρώση παραπάνω, ή να χρησιμοποιηθεί με τις επιλογές ανάμειξης του Gimp.

en: Distance Map Setting
el: Ρύθμιση χάρτη απόστασης

en: Distance Map is unique to chamfer bevel and has three settings that alter the structure of the chamfer.
el: Ο χάρτης απόστασης είναι μοναδικός για τη λοξοτομή 45° και έχει τρεις ρυθμίσεις που μεταβάλλουν τη δομή της λοξότμησης.

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Radius of softening for making bump of the shape.
el: Ακτίνα μαλάκυνσης για τη δημιουργία εξογκώματος του σχήματος.

en: Elevation
el: Ανύψωση

en: Elevation angle of the Bevel.
el: Γωνία ανύψωσης της λοξότμησης.

note: The only issue  with this filter is that emboss depth= above 15 does nothing on chamfer bevel , but works great on bump bevel. so I made an extra node just for it that only updates emboss depth=, as a result depth and sharpness' are co-existing properties I am fully aware 'depth' and 'detail' are ju
en: Depth
el: Βάθος

en: Emboss depth - Brings out depth and detail of the bump bevel.
el: Βάθος ανάγλυφου - Αναδεικνύει το βάθος και τη λεπτομέρεια της λοξοτομής εξογκώματος.

en: Light Angle
el: Γωνία φωτός

en: Direction of a light source illuminating and shading the bevel.
el: Κατεύθυνση μιας φωτεινής πηγής που φωτίζει και σκιάζει τη λοξότμηση.

en: Bevel
el: Λοξότμηση

en: Two bevel effects in one place, Chamfer - which simulates lighting of chamfered 3D-edges, and Bump - the second make a 3D inflation effect by an emboss covering a blur. Both bevels benefit from color filled alpha defined shapes.
el: Δύο εφέ λοξοτομής σε ένα μέρος, λοξοτομή 45°- η οποία προσομοιώνει το φωτισμό των λοξοτομημένων 3Δ-ακμών, και εξόγκωμα - το δεύτερο κάνει ένα εφέ πληθωρισμού 3Δ από ένα ανάγλυφο που καλύπτει μια θολούρα. Και οι δύο λοξοτομές επωφελούνται από χρωματικά συμπληρωμένα σχήματα άλφα που ορίζονται με χρώμα.

en: Bevel...
el: Λοξότμηση...

en: Blur radius
el: Ακτίνα θόλωσης

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1).
el: Ακτίνα της τετράγωνης περιοχής εικονοστοιχείου, (πλάτος και ύψος θα είναι ακτίνα*2+1).

en: Edge preservation
el: Διατήρηση άκρης

en: Amount of edge preservation
el: Ποσότητα διατήρησης άκρης

en: Bilateral Filter
el: Αμφίπλευρο φίλτρο

en: Like a gaussian blur; but where the contribution for each neighborhood pixel is also weighted by the color difference with the original center pixel.
el: Όπως μια θόλωση Γκάους· αλλά όπου η συνεισφορά για κάθε γειτονικό εικονοστοιχείο είναι επίσης σταθμισμένη από τη χρωματική διαφορά με το αρχικό κεντρικό εικονοστοιχείο.

en: Threshold
el: Όριο

en: Glow-area brightness threshold
el: Κατώφλι φωτεινότητας (brightness) περιοχής λάμψης

en: Softness
el: Απαλότητα

en: Glow-area edge softness
el: Απαλότητα άκρου περιοχής λάμψης

en: Glow radius
el: Ακτίνα λάμψης

en: Strength
el: Ισχύς

en: Glow strength
el: Ισχύς λάμψης

en: Limit exposure
el: Περιορισμός έκθεσης

en: Don't over-expose highlights
el: Να μην υπερεκτίθενται οι επισημάνσεις

en: Bloom
el: Άνθηση

en: Add glow around bright areas
el: Προσθήκη λάμψης γύρω από φωτεινές περιοχές

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1)
el: Ακτίνα της τετράγωνης περιοχής εικονοστοιχείου, (πλάτος και ύψος θα είναι ακτίνα*2+1)

en: Box Blur
el: Θόλωση πλαισίου

en: Blur resulting from averaging the colors of a square neighborhood.
el: Θόλωση ως αποτέλεσμα από τον μέσο όρο των χρωμάτων ενός γειτονικού τετραγώνου.

note: Here in the top of the file the properties of the operation is declared, *  this causes the declaration of a structure for containing the data. * *  The first member of each property_ macro becomes a struct member *  in the GeglProperties struct used when processing.
en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Magnitude of contrast scaling >1.0 brighten < 1.0 darken
el: Μέγεθος αντίθεσης κλιμάκωση >1.0 λαμπρότητα < 1.0 σκοτεινότητα

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Amount to increase brightness
el: Ποσότητα για αύξηση φωτεινότητας

en: Brightness Contrast
el: Αντίθεση φωτεινότητας

en: Changes the light level and contrast. This operation operates in linear light, 'contrast' is a scale factor around 50% gray, and 'brightness' a constant offset to apply after contrast scaling.
el: Αλλάζει το επίπεδο φωτός και την αντίθεση. Αυτή η λειτουργία δρα σε γραμμικό φως, 'αντίθεση' είναι ένας συντελεστής κλίμακας περίπου 50%% γκρίζος και 'φωτεινότητα' μια σταθερή μετατόπιση για εφαρμογή μετά την κλιμάκωση της αντίθεσης.

en: Buffer location
el: Τοποθεσία μνήμης

en: The location where to store the output GeglBuffer
el: Η τοποθεσία αποθήκευσης της εξόδου GeglBuffer

en: babl format
el: μορφή babl

en: The babl format of the output GeglBuffer, NULL to use input buffer format
el: Η μορφή babl της εξόδου GeglBuffer, NULL για χρήση μορφής μνήμης εισόδου

en: Buffer Sink
el: Δέκτης ενδιάμεσης μνήμης

en: Create a new GEGL buffer to write the resulting rendering.
el: Δημιουργήστε μια νέα ενδιάμεση μνήμη για να γράψετε την τελική απόδοση.

en: Input buffer
el: Μνήμη εισόδου

en: The GeglBuffer to load into the pipeline
el: Η GeglBuffer για φόρτωση στη συνεχή διοχέτευση

en: Buffer Source
el: Προέλευση ενδιάμεσης μνήμης

en: Use an existing in-memory GeglBuffer as image source.
el: Χρήση μιας υφιστάμενης μνήμης GeglBuffer ως προέλευσης εικόνας.

en: Neighborhood taken into account, this is the radius in pixels taken into account when deciding which colors map to which gray values
el: Οι γειτονιές που λαμβάνονται υπόψη, αυτή είναι η ακτίνα σε εικονοστοιχεία που λαμβάνονται υπόψη όταν αποφασίζεται ποια χρώματα απεικονίζονται σε ποιες γκρι τιμές

en: Samples
el: Δείγματα

en: Number of samples to do per iteration looking for the range of colors
el: Αριθμός δειγμάτων να γίνουν ανά αναζήτηση επανάληψης στην περιοχή των χρωμάτων

en: Iterations
el: Επαναλήψεις

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides less noisy results at a computational cost
el: Αριθμός επαναλήψεων, ένας υψηλότερος αριθμός επαναλήψεων παρέχει λιγότερα θορυβώδη αποτελέσματα ανά υπολογιστικό κόστος

en: Enhance Shadows
el: Βελτίωση σκιών

en: When enabled details in shadows are boosted at the expense of noise
el: Όταν ενεργοποιούνται οι λεπτομέρειες στις σκιές ενισχύονται σε βάρος του θορύβου

en: Color to grayscale conversion, uses envelopes formed with the STRESS approach to perform local color-difference preserving grayscale generation.
el: Το χρώμα για μετατροπή σε γκρίζα κλίμακα, χρησιμοποιεί φακέλους σχηματισμένους με την προσέγγιση STRESS για την εκτέλεση τοπικής διαφοράς χρώματος διατηρώντας την παραγωγή γκρίζας κλίμακας.

en: Width
el: Πλάτος

en: Horizontal width of cells pixels
el: Οριζόντιο πλάτος κελιών σε εικονοστοιχεία

en: Height
el: Ύψος

en: Vertical width of cells pixels
el: Κάθετο πλάτος των εικονοστοιχείων κελιών

en: Offset X
el: Μετατόπιση Χ

en: Horizontal offset (from origin) for start of grid
el: Οριζόντια μετατόπιση (από το αρχικό) για αρχή του πλέγματος

en: Offset Y
el: Μετατόπιση Υ

en: Vertical offset (from origin) for start of grid
el: Κάθετη μετατόπιση (από το αρχικό) για αρχή του πλέγματος

en: Color 1
el: Χρώμα 1

en: The first cell color
el: Το πρώτο χρώμα κελιού

en: Color 2
el: Χρώμα 2

en: The second cell color
el: Το δεύτερο χρώμα κελιού

en: Babl Format
el: Μορφή Babl

en: The babl format of the output
el: Η μορφή babl της εξόδου

en: Checkerboard
el: Σκακιέρα

en: Render a checkerboard pattern
el: Απόδοση μοτίβου σκακιέρας

en: Color
el: Χρώμα

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The color to render (defaults to 'black')
el: Χρώμα για απόδοση (προεπιλογή σε 'μαύρο')

en: Generates a buffer entirely filled with the specified color, use gegl:crop to get smaller dimensions.
el: Δημιουργεί μια ενδιάμεση μνήμη πλήρως γεμάτη με το συγκεκριμένο χρώμα, χρήση gegl:περικοπή του για μικρότερες διαστάσεις.

en: Grid size
el: Μέγεθος πλέγματος

note: property_double (imagehue, _("Hue rotation"),  0.0) description  (_("Hue adjustment")) value_range  (-180.0, 180.0) description (_("Hue rotation of the uploaded image file or whatever is on canvas")) ui_meta ("visible", "guichange {imageoutlinebevel}")
en: Saturation
el: Κορεσμός

note: FIXME: With a large angle, we lose AreaFilter's flavours
en: Angle
el: Γωνία

en: Line thickness
el: Πάχος γραμμής

en: Color Assimilation Grid
el: Πλέγμα απορρόφησης χρώματος

en: Turn image grayscale and overlay an oversaturated grid - through color assimilation happening in the human visual system, for some grid scales this produces the illusion that the grayscale grid cells themselves also have color.
el: Μετατροπή εικόνας γκρίζας κλίμακας και επικάλυψη υπερκορεσμένου πλέγματος - μέσω προσρόφησης χρώματος που συμβαίνει στο ανθρώπινο οπτικό σύστημα, για κάποιες κλίμακες πλέγματος αυτό παράγει την ψευδαίσθηση ότι τα ίδια τα κελιά του πλέγματος της γκρίζας κλίμακας έχουν χρώμα.

en: Color Enhance
el: Βελτίωση χρώματος

en: Stretch color chroma to cover maximum possible range, keeping hue and lightness untouched.
el: Επέκταση χρωματικότητας (chroma) του χρώματος για να καλύψει τη μέγιστη δυνατή περιοχή, κρατώντας ανέπαφες την απόχρωση και την φωτεινότητα.

en: The color to paint over the input
el: Το χρώμα βαφής της εισόδου

en: Use sRGB gamma instead of linear
el: Χρήση γάμα sRGB αντί για γραμμικό

en: Color Overlay
el: Χρώμα επικάλυψης

en: Paint a color overlay over the input, preserving its transparency.
el: Βαφή επικάλυψης χρώματος στην είσοδο, διατηρώντας την διαφάνεια της.

en: Treat as this
el: Να αντιμετωπίζεται όπως αυτό

en: Change to this
el: Αλλαγή σε αυτό

en: Clockwise
el: Δεξιόστροφα

en: Switch to clockwise
el: Εναλλαγή σε δεξιόστροφο

en: From
el: Από

en: Start angle of the source color range
el: Γωνία εκκίνησης για την πηγαία χρωματική περιοχή

en: To
el: Προς

en: End angle of the source color range
el: Γωνία τέλους για την πηγαία χρωματική περιοχή

en: Start angle of the destination color range
el: Γωνία εκκίνησης της χρωματικής περιοχής προορισμού

en: End angle of the destination color range
el: Γωνία τέλους για την χρωματική περιοχή προορισμού

en: Gray threshold
el: Κατώφλι γκρίζου

en: Colors with a saturation less than this will treated as gray
el: Χρώματα με κορεσμό μικρότερο από αυτό θα θεωρούνται ως γκρίζα

en: Gray mode
el: Λειτουργία γκρίζου

en: Treat as this: Gray colors from above source range will be treated as if they had this hue and saturation
    Change to this: Change gray colors to this hue and saturation
el: Να θεωρηθεί όπως αυτό: Γκρίζα χρώματα από την παραπάνω πηγαία περιοχή θα θεωρούνται ως εάν είχαν αυτήν την απόχρωση και κορεσμό
    Να αλλαχθεί σε αυτό: Να αλλάζονται τα γκρίζα χρώματα σε αυτήν την απόχρωση και κορεσμό

en: Hue
el: Απόχρωση

en: Hue value for above gray settings
el: Τιμή απόχρωσης για τις παραπάνω ρυθμίσεις του γκρίζου

en: Saturation value for above gray settings
el: Η τιμή κορεσμού για τις παραπάνω ρυθμίσεις γκρίζου

en: Color Rotate
el: Περιστροφή χρώματος

en: Replace a range of colors with another
el: Αντικατάσταση μιας περιοχής χρωμάτων με μια άλλη

en: Original temperature
el: Αρχική θερμοκρασία

en: Estimated temperature of the light source in Kelvin the image was taken with.
el: Εκτιμώμενη θερμοκρασία της πηγής φωτός σε Κέλβιν που ελήφθη η εικόνα.

en: Intended temperature
el: Σκοπούμενη θερμοκρασία

en: Corrected estimation of the temperature of the light source in Kelvin.
el: Διορθωμένη εκτίμηση της θερμοκρασίας της πηγής φωτός σε Κέλβιν.

en: Color Temperature
el: Θερμοκρασία χρώματος

en: Change the color temperature of the image, from an assumed original color temperature to an intended one.
el: Αλλαγή της θερμοκρασίας χρώματος της εικόνας, από μια θεωρούμενη αρχική θερμοκρασία χρώματος σε μια σκοπούμενη.

en: From 0
el: Από 0

en: To 0
el: Σε 0

en: weight 0
el: βάρος 0

en: From 1
el: Από 1

en: To 1
el: Σε 1

en: weight 1
el: βάρος 1

en: From 2
el: Από 2

en: To 2
el: Σε 2

en: weight 2
el: βάρος 2

en: From 3
el: Από 3

en: To 3
el: Σε 3

en: weight 3
el: βάρος 3

en: From 4
el: Από 4

en: To 4
el: Σε 4

en: weight 4
el: βάρος 4

en: From 5
el: Από 5

en: To 5
el: Σε 5

en: weight 5
el: βάρος 5

en: From 6
el: Από 6

en: To 6
el: Σε 6

en: weight 6
el: βάρος 6

en: From 7
el: Από 7

en: To 7
el: Σε 7

en: weight 7
el: βάρος 7

en: global weight scale
el: γενική κλίμακα βάρους

en: amount
el: ποσότητα

en: Color warp
el: Στρέβλωση χρώματος

en: Warps the colors of an image between colors with weighted distortion factors, color pairs which are black to black get ignored when constructing the mapping.
el: Παραμορφώνει τα χρώματα μιας εικόνας μεταξύ των χρωμάτων με σταθμισμένους συντελεστές παραμόρφωσης, ζεύγη χρωμάτων που είναι μαύρο με μαύρο παραβλέπονται κατά την κατασκευή της χαρτογράφησης.

en: RGB Red
el: Κόκκινο RGB

en: RGB Green
el: Πράσινο RGB

en: RGB Blue
el: Γαλάζιο RGB

en: HSV Saturation
el: Κορεσμός HSV

en: HSV Value
el: Τιμή HSV

en: HSL Saturation
el: Κορεσμός HSL

en: HSL Lightness
el: Φωτεινότητα HSL

en: CMYK Cyan
el: Γαλάζιο CMYK

en: CMYK Magenta
el: Μαντζέντα CMYK

en: CMYK Yellow
el: Κίτρινο CMYK

en: CMYK Key
el: Κλειδί CMYK

en: Alpha
el: Άλφα

en: Component
el: Στοιχείο

en: Component to extract
el: Συστατικό για εξαγωγή

en: Invert component
el: Αντιστροφή στοιχείου

en: Invert the extracted component
el: Αντιστροφή των εξαχθέντος συστατικού

en: Linear output
el: Γραμμική έξοδος

en: Use linear output instead of gamma corrected
el: Χρήση της γραμμικής εξόδου αντί για τη διορθωμένη γάμα

en: Extract Component
el: Εξαγωγή συστατικού

en: Extract a color model component
el: Εξαγωγή ενός συστατικού χρωματικού προτύπου

en: Sample points
el: Σημεία δειγματοληψίας

en: Number of curve sampling points.  0 for exact calculation.
el: Αριθμός καμπυλών σημείων δειγματοληψίας. 0 για ακριβή υπολογισμό.

en: Curve
el: Καμπύλη

en: The contrast curve.
el: Η καμπύλη αντίθεσης.

en: Contrast Curve
el: Καμπύλη αντίθεσης

en: Adjusts the contrast of a grayscale image with a curve specifying contrast for intensity.
el: Ρυθμίζει την αντίθεση μιας εικόνας γκρίζας κλίμακας με μια καμπύλη που ορίζει αντίθεση για ένταση.

en: Divisor
el: Διαιρέτης

en: Offset
el: Μετατόπιση

en: Red channel
el: Κόκκινο κανάλι

en: Green channel
el: Πράσινο κανάλι

en: Blue channel
el: Γαλάζιο κανάλι

en: Alpha channel
el: Κανάλι άλφα

en: Normalize
el: Κανονικοποίηση

en: Alpha-weighting
el: Στάθμιση άλφα

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Convolution Matrix
el: Πίνακας συνέλιξης

en: Apply a generic 5x5 convolution matrix
el: Εφαρμογή γενικού πίνακα συνέλιξης 5x5

en: Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη

en: An already existing GeglBuffer to write incoming buffer data to, or NULL.
el: Μια ήδη υφιστάμενη GeglBuffer για εγγραφή εισερχόμενων δεδομένων ενδιάμεσης μνήμης ή NULL.

en: Copy Buffer
el: Αντιγραφή ενδιάμεσης μνήμης

en: Writes image data to an already existing buffer
el: Γράφει δεδομένα εικόνας σε μια ήδη υφιστάμενη ενδιάμεση μνήμη

en: Radius 1
el: Ακτίνα 1

en: Radius 2
el: Ακτίνα 2

en: Difference of Gaussians
el: Διαφορά Γκάους

en: Edge detection with control of edge thickness, based on the difference of two gaussian blurs
el: Ανίχνευση άκρης με έλεγχο πάχους άκρης, βασισμένη στη διαφορά δύο θολώσεων Γκάους

en: Window title
el: Τίτλος παραθύρου

en: Title to be given to output window
el: Αποδιδόμενος τίτλος στο παράθυρο εξόδου

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display the input buffer in a window.
el: Εμφάνιση της μνήμης εισόδου σε παράθυρο.

en: Red levels
el: Επίπεδα κόκκινου

en: Number of levels for red channel
el: Αριθμός επιπέδων για το κόκκινο κανάλι

en: Green levels
el: Επίπεδα πράσινου

en: Number of levels for green channel
el: Αριθμός επιπέδων για το πράσινο κανάλι

en: Blue levels
el: Επίπεδα γαλάζιου

en: Number of levels for blue channel
el: Αριθμός επιπέδων για το γαλάζιο κανάλι

en: Alpha levels
el: Επίπεδα άλφα

en: Number of levels for alpha channel
el: Αριθμός επιπέδων για το κανάλι άλφα

en: Dithering method
el: Μέθοδος πρόσμειξης

en: The dithering method to use
el: Η μέθοδος πρόσμειξης για χρήση

en: Random seed
el: Τυχαία σπορά (σημείωμα)

en: Dither
el: Πρόσμειξη

en: Reduce the number of colors in the image, by reducing the levels per channel (colors and alpha). Different dithering methods can be specified to counteract quantization induced banding.
el: Μειώνει τον αριθμό των χρωμάτων στην εικόνα, ελαττώνοντας τα επίπεδα ανά κανάλι (χρώματα και άλφα). Διαφορετικές μέθοδοι πρόσμιξης μπορούν να οριστούν για να εξουδετερώσουν τον κβαντισμό των επαγόμενων ζωνών.

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Number of filtering iterations. A value between 2 and 4 is usually enough.
el: Αριθμός επαναλήψεων του φιλτραρίσματος. Τιμή μεταξύ 2 και 4 είναι συνήθως επαρκής.

en: Spatial standard deviation of the blur kernel, measured in pixels.
el: Χωρική τυπική  απόκλιση του πυρήνα θόλωσης, μετρημένη σε εικονοστοιχεία.

en: Amount of edge preservation. This quantity is inversely proportional to the range standard deviation of the blur kernel.
el: Ποσότητα διατήρησης γωνίας. Αυτή η ποσότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με την περιοχή τυπικής απόκλισης του πυρήνα θόλωσης.

en: Smooth by Domain Transform
el: Εξομάλυνση με μετασχηματισμό τομέα

en: An edge-preserving smoothing filter implemented with the Domain Transform recursive technique. Similar to a bilateral filter, but faster to compute.
el: Φίλτρο εξομάλυνσης διατήρησης γωνίας που υλοποιήθηκε με την αναδρομική τεχνική μετασχηματισμού τομέα. Παρόμοιο με το αμφίπλευρο φίλτρο, αλλά πιο γρήγορο στον υπολογισμό.

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Circle
el: Κύκλος

en: Diamond
el: Ρόμβος

en: X
el: Χ

en: Horizontal shadow offset
el: Οριζόντια μετατόπιση σκιάς

en: Y
el: Υ

en: Vertical shadow offset
el: Κάθετη μετατόπιση σκιάς

en: Grow shape
el: Επέκταση σχήματος

en: The shape to expand or contract the shadow in
el: Το σχήμα για διαστολή ή συστολή της σκιάς

en: Grow radius
el: Επέκταση ακτίνας

en: The distance to expand the shadow before blurring; a negative value will contract the shadow instead
el: Η απόσταση επέκτασης της σκιάς πριν τη θόλωση· αρνητική τιμή θα μικρύνει τη σκιά

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The shadow's color (defaults to 'black')
el: Χρώμα της σκιάς (προεπιλογή σε 'μαύρο')

note: It does make sense to sometimes have opacities > 1 (see GEGL logo * for example)
en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Dropshadow
el: Πίπτουσα σκιά

en: Creates a dropshadow effect on the input buffer
el: Δημιουργεί εφέ πίπτουσας σκιάς στη μνήμη εισόδου

en: Radius of effect (in pixels)
el: Ακτίνα του εφέ (σε εικονοστοιχεία)

en: Intensity
el: Ένταση

en: Strength of Effect
el: Ισχύς του φαινομένου

en: Neon Edge Detection
el: Ανίχνευση άκρου νέου

en: Performs edge detection using a Gaussian derivative method
el: Εκτελεί την ανίχνευση άκρου χρησιμοποιώντας μια παράγωγη μέθοδο Γκάους

en: Keep Sign
el: Διατήρηση προσήμου

en: Keep negative values in result; when off, the absolute value of the result is used instead.
el: Διατηρείστε τις αρνητικές τιμές στο αποτέλεσμα· όταν είναι ανενεργό, χρησιμοποιείται η απόλυτη τιμή.

en: Sobel Edge Detection
el: Ανίχνευση άκρου Sobel

en: Specialized direction-dependent edge detection
el: Εξειδικευμένη ανίχνευση κατευθυνσιοεξαρτώμενου άκρου

en: Exposure values
el: Τιμές έκθεσης

en: Relative brightness of each exposure in EV
el: Σχετική λαμπρότητα κάθε έκθεσης σε EV

en: Discretization bits
el: Δυαδικά διάκρισης

en: Log2 of source's discretization steps
el: Log2 των βημάτων διακριτοποίησης της πηγής

en: Weight sigma
el: Σίγμα βάρος

en: Weight distribution sigma controlling response contributions
el: Σίγμα κατανομή βάρους που ελέγχει τις συνεισφορές απάντησης

en: Combine Exposures
el: Συνδυασμός εκθέσεων

en: Combine multiple scene exposures into one high dynamic range image.
el: Συνδυασμός πολλών εκθέσεων σκηνών σε μια εικόνα υψηλής δυναμικής περιοχής.

en: Black level
el: Μαύρο επίπεδο

en: Adjust the black level
el: Ρύθμιση μαύρου επιπέδου

en: Exposure
el: Έκθεση

en: Relative brightness change in stops
el: Σχετική αλλαγή λαμπρότητας σε στάσεις

en: Change exposure of an image in shutter speed stops
el: Αλλαγή της έκθεσης εικόνας σε στάσεις της ταχύτητας διαφράγματος

en: Gradient threshold for detail enhancement
el: Όριο διαβάθμισης για λεπτομερή βελτίωση

en: Beta
el: Βήτα

en: Strength of local detail enhancement
el: Ισχύς τοπικής βελτίωσης λεπτομέρειας

en: Global color saturation factor
el: Συντελεστής γενικού χρωματικού κορεσμού

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Gradient threshold for lowering detail enhancement
el: Όριο διαβάθμισης για μείωση βελτίωσης λεπτομέρειας

en: Fattal et al. 2002 Tone Mapping
el: Απεικόνιση τόνου Φάταλ κ.α. 2002

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This operator attenuates the magnitudes of local image gradients, producing luminance within the range 0.0-1.0. This tonemapping approach was originally presented by Raanan Fattal, in the 2002 SIGGRAPH paper: Gradient Domain High Dynamic Range Compression.
el: Προσαρμογή εικόνας, που μπορεί να έχει μια υψηλή δυναμική περιοχή για παρουσίαση, χρησιμοποιώντας μια χαμηλή δυναμική περιοχή. Αυτός ο τελεστής εξασθενεί τα μεγέθη των τοπικών διαβαθμίσεων εικόνας, παράγοντας φωτεινότητα στην περιοχή 0,0-1,0. Αυτή η προσέγγιση χαρτογράφησης τόνου παρουσιάστηκε αρχικά από τον Raanan Fattal, στο 2002 SIGGRAPH: Συμπίεση περιοχής υψηλής δυναμικής τομέα διαβάθμισης.

en: Size X
el: Μέγεθος Χ

en: Standard deviation for the horizontal axis
el: Τυπική απόκλιση για τον οριζόντιο άξονα

en: Size Y
el: Μέγεθος Υ

en: Standard deviation (spatial scale factor)
el: Τυπική απόκλιση (συντελεστής χωρικής κλίμακας)

en: Filter
el: Φίλτρο

en: How the gaussian kernel is discretized
el: Πώς ο πυρήνας Γκάους διακρίνεται

en: Abyss policy
el: Πολιτική αβύσσου

en: How image edges are handled
el: Πώς διαχειρίζονται τα άκρα εικόνας

en: Clip to the input extent
el: Περικοπή στην έκταση εισόδου

en: Should the output extent be clipped to the input extent
el: Αν θα πρέπει η έκταση εξόδου να περικοπεί στην έκταση εισόδου

en: Gaussian Blur
el: Θόλωση Γκάους

en: Performs an averaging of neighboring pixels with the normal distribution as weighting
el: Βρίσκει το μέσο όρο των γειτονικών εικονοστοιχείων με την κανονική κατανομή ως αντιστάθμιση

en: Size
el: Μέγεθος

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: The orientation of the blur - hor/ver
el: Ο προσανατολισμός της θόλωσης - ορ/καθ

en: 1D Gaussian-blur
el: Θόλωση Γκάους 1Δ

en: File
el: Αρχείο

en: Path of GeglBuffer file to load.
el: Διαδρομή του αρχείου GeglBuffer για φόρτωση.

en: GeglBuffer file loader.
el: Φορτωτής αρχείου GeglBuffer.

en: Target file path to write GeglBuffer to.
el: Διαδρομή στόχου αρχείου για εγγραφή σε GeglBuffer.

en: GeglBuffer file writer.
el: Εγγραφή αρχείου GeglBuffer.

en: pipeline
el: διοχέτευση

en: Eeeeeek
el: Όπα

en: There is a problem in the syntax or in the application of parsed property values. Things might mostly work nevertheless.
el: Υπάρχει πρόβλημα στη σύνταξη ή στην εφαρμογή των αναλυμένων τιμών ιδιότητας. Παρόλα αυτά θα μπορούσε, κυρίως, να δουλέψει.

en: GEGL graph
el: Γράφημα GEGL

en: Do a chain of operations, with key=value pairs after each operation name to set properties. And aux=[ source filter ] for specifying a chain with a source as something connected to an aux pad.
el: Κάντε μια αλυσίδα λειτουργιών, με ζεύγη key=value μετά από κάθε όνομα λειτουργίας για να ορίσετε τις ιδιότητες. Και aux=[ source filter ] για να ορίσετε μια αλυσίδα με μια προέλευση ως κάτι συνδεμένο σε ένα βοηθητικό χειριστήριο.

en: Make Gray
el: Δημιουργία γκρίζου

en: Turns the image grayscale
el: Μετατρέπει την εικόνα σε γκρίζα κλίμακα

en: Line width
el: Πλάτος γραμμής

en: Width of grid lines in pixels
el: Πλάτος των γραμμών πλέγματος σε εικονοστοιχεία

en: Line height
el: Ύψος γραμμής

en: Height of grid lines in pixels
el: Ύψος των γραμμών πλέγματος σε εικονοστοιχεία

en: Color of the grid lines
el: Χρώμα των γραμμών πλέγματος

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Grid renderer
el: Απόδοση πλέγματος

en: Std. Dev.
el: Τυπ. απόκλ.

en: Contrast of high-pass
el: Αντίθεση του υψιπερατού

en: High Pass Filter
el: Υψιπερατό φίλτρο

en: Enhances fine details.
el: Βελτιώνει μικρές λεπτομέρειες.

en: Hue adjustment
el: Ρύθμιση απόχρωσης

en: Chroma
el: Χρωματικότητα (Chroma)

en: Chroma adjustment
el: Ρύθμιση χρωματικότητας (Chroma)

en: Lightness
el: Φωτεινότητα

en: Lightness adjustment
el: Ρύθμιση φωτεινότητας

en: Hue-Chroma
el: Απόχρωση-Χρωματικότητα (Chroma)

en: Adjust LCH Hue, Chroma, and Lightness
el: Ρύθμιση απόχρωσης, χρωματικότητας (Chroma) και φωτεινότητας LCH

en: Path of file to load
el: Διαδρομή αρχείου για φόρτωση

en: ICC File Loader
el: Φορτωτής αρχείου ICC

en: ICC profile loader.
el: Φορτωτής κατατομής (προφίλ) ICC.

en: Target path and filename
el: Διαδρομή και όνομα αρχείο προορισμού

en: ICC profile saver
el: Αποθηκευτής κατατομής (προφίλ) ICC

en: Stores the ICC profile that would be embedded if stored as an image.
el: Αποθηκεύει την κατατομή (προφίλ) ICC που μπορεί να ενσωματωθεί εάν αποθηκευτεί ως εικόνα.

en: Wrong pixels
el: Εσφαλμένα εικονοστοιχεία

en: Number of differing pixels.
el: Αριθμός διαφοροποιημένων εικονοστοιχείων.

en: Maximum difference
el: Μέγιστη διαφορά

en: Maximum difference between two pixels.
el: Μέγιστη διαφορά μεταξύ δύο εικονοστοιχείων.

en: Average difference (wrong)
el: Μέσος όρος διαφοράς (λάθος)

en: Average difference between wrong pixels.
el: Μέσος όρος διαφοράς μεταξύ εσφαλμένων εικονοστοιχείων.

en: Average difference (total)
el: Μέσος όρος διαφοράς (σύνολο)

en: Average difference between all pixels.
el: Μέσος όρος διαφοράς μεταξύ όλων των εικονοστοιχείων.

en: Compares if input and aux buffers are different. Global statistics are saved in the properties and a visual difference image is produced as a visual result.
el: Συγκρίνει εάν η είσοδος και τα βοηθητικά των ενδιάμεσων μνημών είναι διαφορετικά. Τα γενικά στατιστικά αποθηκεύονται στις ιδιότητες και μια οπτική εικόνα διαφοράς παράγεται ως οπτικό αποτέλεσμα.

en: Magnitude
el: Βαθμός

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Both
el: Και τα δύο

en: Output mode
el: Μορφή εξόδου

en: Output Mode
el: Μορφή εξόδου

en: Image Gradient
el: Διαβάθμιση εικόνας

en: Compute gradient magnitude and/or direction by central differences
el: Υπολογισμός μεγέθους διαβάθμισης και/ή κατεύθυνσης από κεντρικές διαφορές

en: Median fix for non-affected pixels on edges
el: Διόρθωση διάμεσου για μη επηρεαζόμενα εικονοστοιχεία στις άκρες

en: Median Blur covers unaffected pixels. Making this slider too high will make it outline-like. So only slide it as high as you need to cover thin shape corners.
el: Η διάμεση θόλωση καλύπτει τα μη επηρεασμένα εικονοστοιχεία. Εάν βάλετε αυτό το ρυθμιστικό πολύ ψηλά, θα το κάνετε να μοιάζει με περίγραμμα. Οπότε, σύρετέ το μόνο τόσο ψηλά όσο χρειάζεται για να καλύψετε τις γωνίες λεπτών σχημάτων.

en: Inner Glow
el: Εσωτερική λάμψη

en: GEGL does an inner shadow glow effect; for more interesting use different blend mode than the default, Replace.
el: Το GEGL κάνει ένα εφέ λάμψης εσωτερικής σκιάς. Για πιο ενδιαφέρουσα χρήση χρησιμοποιήστε διαφορετικό τρόπο ανάμειξης από τον προεπιλεγμένο, αντικαταστήστε.

en: Inner Glow...
el: Εσωτερική λάμψη...

en: Node
el: Κόμβος

en: GEGL graph visualizer.
el: Οπτικοποιητής γραφικού GEGL.

en: Invert in Perceptual space
el: Αντιστροφή σε αντιληπτικό χώρο

en: Invert the components (except alpha) perceptually, the result is the corresponding "negative" image.
el: Αντιστρέφει τα συστατικά (εκτός από άλφα) διαισθητικά, το αποτέλεσμα είναι η αντίστοιχη "αρνητική" εικόνα.

en: Invert
el: Αντιστροφή

en: Invert the components (except alpha) in linear light, the result is the corresponding "negative" image.
el: Αντιστρέφει τα συστατικά (εκτός από άλφα) σε γραμμικό φως, το αποτέλεσμα είναι η αντίστοιχη "αρνητική" εικόνα.

en: Operation
el: Λειτουργία

en: Composite operation to use
el: Σύνθετη λειτουργία για χρήση

en: Horizontal position in pixels
el: Οριζόντια θέση σε εικονοστοιχεία

en: Vertical position in pixels
el: Κάθετη θέση σε εικονοστοιχεία

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scale 1:1 size
el: Μέγεθος κλίμακας 1:1

en: Source
el: Πηγή

en: Source image file path (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
el: Διαδρομή αρχείου πηγαίας εικόνας (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)

en: Layer
el: Στρώση

en: A layer in the traditional sense
el: Μια στρώση στην παραδοσιακή έννοια

en: Low input
el: Χαμηλή είσοδος

en: Input luminance level to become lowest output
el: Στάθμη φωτεινότητας εισόδου για να γίνει πολύ χαμηλή έξοδος

en: High input
el: Υψηλή είσοδος

en: Input luminance level to become white
el: Στάθμη φωτεινότητας εισόδου για να γίνει λευκή

en: Low output
el: Χαμηλή έξοδος

en: Lowest luminance level in output
el: Πολύ χαμηλή στάθμη φωτεινότητας στην έξοδο

en: High output
el: Υψηλή έξοδος

en: Highest luminance level in output
el: Πολύ υψηλή στάθμη φωτεινότητας στην έξοδο

en: Levels
el: Στάθμες

en: Remaps the intensity range of the image
el: Ξανααπεικονίζει την περιοχή έντασης της εικόνας

en: Start Color
el: Χρώμα έναρξης

en: The color at (x1, y1)
el: Το χρώμα στο (x1, y1)

en: End Color
el: Χρώμα τέλους

en: The color at (x2, y2)
el: Το χρώμα στο (x2, y2)

en: Linear Gradient
el: Γραμμική διαβάθμιση

en: Linear gradient renderer
el: Απόδοση γραμμικής διαβάθμισης

en: Pan
el: Μετατόπιση

en: Horizontal camera panning
el: Μετακίνηση οριζόντιας κάμερας

en: Tilt
el: Κλίση

en: Vertical camera panning
el: Μετακίνηση κάθετης κάμερας

en: Spin
el: Περιστροφή

en: Spin angle around camera axis
el: Περιστροφή γωνίας γύρω από τον άξονα κάμερας

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Zoom level
el: Επίπεδο εστίασης

en: output/rendering width in pixels, -1 for input width
el: έξοδος/απόδοση πλάτους σε εικονοστοιχεία, -1 για πλάτος εισόδου

en: output/rendering height in pixels, -1 for input height
el: έξοδος/απόδοση ύψους σε εικονοστοιχεία, -1 για ύψος εισόδου

en: Inverse transform
el: Αντίστροφος μετασχηματισμός

en: Do the inverse mapping, useful for touching up zenith, nadir or other parts of panorama.
el: Κάντε την αντίστροφη χαρτογράφηση, χρήσιμη για μικροεπεξεργασία του ζενίθ, του ναδίρ ή άλλων τμημάτων πανοράματος.

note: XXX: needs better ui type
en: Resampling method
el: Μέθοδος επαναδειγματοληψίας

en: Image resampling method to use, for good results with double resampling when retouching panoramas, use nearest to generate the view and cubic or better for the inverse transform back to panorama.
el: Η μέθοδος επαναδειγματοληψίας εικόνας προς χρήση, για καλά αποτελέσματα με διπλή επαναδειγματοληψία κατά την επεξεργασία πανοραμάτων, χρησιμοποιήστε το πλησιέστερο για να δημιουργήσετε την προβολή και κυβική ή καλύτερα για τον αντίστροφο μετασχηματισμό πίσω στο πανόραμα.

en: Little Planet
el: Μικρός πλανήτης (Little Planet)

en: Do a stereographic/little planet transform of an equirectangular image.
el: Εκτέλεση στερεογραφικού μετασχηματισμού/μετασχηματισμού μικρού πλανήτη (little planet) ισοορθογώνιας εικόνας.

en: Standard deviation of gaussian neighborhood average for computing local contrast. If 0 is used a global threshold is used instead of one based on local contrast.
el: Τυπική απόκλιση του γκαουσιανού μέσου όρου γειτονιάς για τον υπολογισμό της τοπικής αντίθεσης. Εάν χρησιμοποιείται το 0, χρησιμοποιείται ένα καθολικό όριο αντί για ένα με βάση την τοπική αντίθεση.

en: Antialiasing
el: Εξομάλυνση

en: Rough target of levels of accuracy for antialiasing, 1 to disable antialiasing.
el: Πρόχειρος στόχος επιπέδων ακρίβειας για την εξομάλυνση, 1 για την απενεργοποίηση της εξομάλυνσης.

en: Low
el: Χαμηλή

en: Thresholding level, 0.5 towards 0 to minimize shadows and towards 1.0 to minimize highlights.
el: Επίπεδο κατωφλίου, 0,5 προς 0 για ελαχιστοποίηση των σκιών και προς 1,0 για ελαχιστοποίηση των φωτεινών σημείων.

en: Threshold level
el: Κατώτατο επίπεδο

en: High
el: Υψηλή

en: Maximum values to include, above this gets set to 0.
el: Οι μέγιστες τιμές που πρέπει να συμπεριληφθούν, πάνω από αυτό ορίζεται σε 0.

en: Local Threshold
el: Τοπικό κατώφλι

en: Applies a threshold using the local neighborhood.
el: Εφαρμόζει ένα κατώφλι χρησιμοποιώντας την τοπική γειτονιά.

en: Finite
el: Πεπερασμένο

en: Infinite
el: Άπειρο

en: Fading
el: Εξασθένιση

en: Fading (fixed length)
el: Εξασθένηση (σταθερό μήκος)

en: Fading (fixed rate)
el: Εξασθένιση (σταθερός ρυθμός)

en: Shadow plus image
el: Σκιά συν εικόνα

en: Shadow only
el: Μόνο σκιές

en: Shadow minus image
el: Σκιά μείον εικόνα

en: Style
el: Τεχνοτροπία

en: Shadow style
el: Τεχνοτροπία σκιάς

en: Shadow angle
el: Γωνία σκιάς

en: Length
el: Μήκος

en: Shadow length
el: Μήκος σκιάς

en: Midpoint
el: Μέσο

en: Shadow fade midpoint
el: Κέντρο εξασθένησης σκιάς

en: Midpoint (relative)
el: Κέντρο (σχετικό)

en: Shadow fade midpoint, as a factor of the shadow length
el: Μέσο σημείο εξασθένησης σκιάς, ως παράγοντας μήκους σκιάς

en: Shadow color
el: Χρώμα σκιάς

en: Composition
el: Σύσταση

en: Output composition
el: Σύσταση εξόδου

en: Long Shadow
el: Μεγάλη σκιά

en: Creates a long-shadow effect
el: Δημιουργεί εφέ μεγάλης σκιάς

en: Path of file to load.
el: Διαδρομή αρχείου για φόρτωση.

en: Image Magick wrapper using the png op.
el: Κέλυφος εικόνας Magick χρησιμοποιώντας την επιλογή png.

en: The amount of contrast compression
el: Η ποσότητα συμπίεσης αντίθεσης

en: Detail
el: Λεπτομέρεια

en: Level of emphasis on image gradient details
el: Στάθμη έμφασης στις λεπτομέρειες διαβάθμισης εικόνας

en: Mantiuk 2006 Tone Mapping
el: Απεικόνιση τόνου Μάντιουκ 2006

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This operator constrains contrasts across multiple spatial frequencies, producing luminance within the range 0.0-1.0
el: Προσαρμογή εικόνας, που μπορεί να έχει μια υψηλή δυναμική περιοχή, για παρουσίαση χρησιμοποιώντας μια χαμηλή δυναμική περιοχή. Αυτός ο τελεστής περιορίζει τις αντιθέσεις κατά πλάτος πολλαπλών χωρικών συχνοτήτων, παράγοντας φωτεινότητα στην περιοχή 0,0-1,0

en: Map Absolute
el: Απόλυτη απεικόνιση

en: sample input with an auxiliary buffer that contain absolute source coordinates
el: είσοδος δείγματος με βοηθητική μνήμη που περιέχει απόλυτες συντεταγμένες πηγής

en: Scaling
el: Κλιμάκωση

en: scaling factor of displacement, indicates how large spatial displacement a relative mapping value of 1.0 corresponds to.
el: συντελεστής κλιμάκωσης μετατόπισης, δείχνει σε πόσο μεγάλη χωρική μετατόπιση μια σχετική τιμή απεικόνισης του 1,0 αντιστοιχεί.

en: Map Relative
el: Σχετική απεικόνιση

en: sample input with an auxiliary buffer that contain relative source coordinates
el: είσοδος δείγματος με βοηθητική μνήμη που περιέχει σχετικές συντεταγμένες πηγής

en: Matting Global
el: Γενικός αστιλβής

en: Given a sparse user supplied tri-map and an input image, create a foreground alpha matte. Set white as foreground, black as background for the tri-map. Everything else will be treated as unknown and filled in.
el: Με δεδομένο έναν αραιό τριπλό χάρτη από το χρήστη και μια είσοδο εικόνας, δημιουργήστε ένα αστιλβές άλφα προσκήνιο. Ορίστε το λευκό ως προσκήνιο, το μαύρο ως παρασκήνιο για τον τριπλό χάρτη. Ο,τιδήποτε άλλο θα επεξεργαστεί ως άγνωστο και γεμάτο.

en: Dampness
el: Απόσβεση

en: The value represents the contribution of the past to the new frame.
el: Η τιμή αντιπροσωπεύει τη συμμετοχή του παλιού στο νέο πλαίσιο.

en: Temporal blur
el: Χρονική Θόλωση

en: Accumulating motion blur using a kalman filter, for use with video sequences of frames.
el: Συσσώρευση Θόλωσης κίνησης χρησιμοποιώντας ένα φίλτρο Κάλμαν, για χρήση με σειρά λήψεων βίντεο.

en: Controls the number of iterations
el: Έλεγχος αριθμού επαναλήψεων

en: Mean Curvature Blur
el: Μέση θόλωση καμπυλότητας

en: Regularize geometry at a speed proportional to the local mean curvature value
el: Κανονικοποίηση της γεωμετρίας με ανάλογη ταχύτητα με την τοπική μέση τιμή της καμπυλότητας

en: Neighborhood
el: Γειτνίαση

en: Neighborhood type
el: Τύπος γειτνίασης

en: Neighborhood radius, a negative value will calculate with inverted percentiles
el: Ακτίνα γειτνίασης, αρνητική τιμή θα υπολογίσει ανεστραμμένα ποσοστά

en: Percentile
el: Ποσοστό

en: Neighborhood color percentile
el: Ποσοστό χρώματος γειτνίασης

en: Alpha percentile
el: Ποσοστό άλφα

en: Neighborhood alpha percentile
el: Ποσοστό άλφα γειτνίασης

en: High precision
el: Υψηλή ακρίβεια

en: Avoid clipping and quantization (slower)
el: Αποφυγή ψαλιδίσματος και κβαντισμού (πιο αργό)

en: Median Blur
el: Μέση θόλωση

en: Blur resulting from computing the median color in the neighborhood of each pixel.
el: Θόλωση ως αποτέλεσμα του υπολογισμού του μέσου χρώματος στη γειτνίαση κάθε εικονοστοιχείου.

en: Mirror rotation
el: Περιστροφή κατόπτρου

en: Rotation applied to the mirrors
el: Εφαρμογή περιστροφής στα κάτοπτρα

en: Result rotation
el: Περιστροφή αποτελέσματος

en: Rotation applied to the result
el: Εφαρμογή περιστροφής στο αποτέλεσμα

en: Mirrors
el: Κάτοπτρα

en: Number of mirrors to use
el: Αριθμός κατόπτρων για χρήση

en: position of symmetry center in output
el: θέση κέντρου συμμετρίας στην έξοδο

en: Center X
el: Κέντρο X

en: X axis ratio for the center of mirroring
el: Λόγος άξονα Χ για το κέντρο κατοπτρισμού

en: Center Y
el: Κέντρο Y

en: Y axis ratio for the center of mirroring
el: Λόγος άξονα Υ για το κέντρο κατοπτρισμού

en: Trim X
el: Κόψιμο Χ

en: X axis ratio for trimming mirror expanse
el: Λόγος άξονα Χ για κόψιμο επέκτασης κατόπτρου

en: Trim Y
el: Κόψιμο Υ

en: Y axis ratio for trimming mirror expanse
el: Λόγος άξονα Υ για κόψιμο επέκτασης κατόπτρου

en: Scale factor to make rendering size bigger
el: Συντελεστής κλιμάκωσης για απόδοση μεγαλύτερου μεγέθους

en: Expand
el: Επέκταση

en: Clip result to input size
el: Κοπή αποτελέσματος στο μέγεθος εισόδου

en: Wrap input
el: Αναδίπλωση εισόδου

en: Fill full output area
el: Πλήρες γέμισμα περιοχής εξόδου

en: Kaleidoscopic Mirroring
el: Καλειδοσκοπικός κατοπτρισμός

en: Create a kaleidoscope like effect.
el: Δημιουργία ενός παρόμοιου καλειδοσκοπικού εφέ.

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Mixing ratio, read as amount of aux, 0=input 0.5=half 1.0=aux
el: Λόγος ανάμειξης, διαβάζεται ως ποσότητα του βοηθητικού (aux), 0=είσοδος 0.5=μισό 1.0=βοηθητικό (aux)

en: Mix
el: Ανάμειξη

en: Do a lerp, linear interpolation (lerp) between input and aux
el: Εκτέλεση lerp, γραμμικής παρεμβολής (lerp) μεταξύ εισόδου και βοηθητικού (aux)

en: Preserve luminosity
el: Διατήρηση φωτεινότητας

en: Red Channel Multiplier
el: Πολλαπλασιαστής κόκκινου καναλιού

en: Green Channel Multiplier
el: Πολλαπλασιαστής πράσινου καναλιού

en: Blue Channel Multiplier
el: Πολλαπλασιαστής γαλάζιου καναλιού

en: Mono Mixer
el: Μονόχρωμος μείκτης

en: Monochrome channel mixer
el: Μονόχρωμος μείκτης καναλιού

en: Length of blur in pixels
el: Μήκος θόλωσης σε εικονοστοιχεία

en: Angle of blur in degrees
el: Γωνία θόλωσης σε μοίρες

en: Linear Motion Blur
el: Θόλωση γραμμικής κίνησης

en: Blur pixels in a direction, simulates blurring caused by moving camera in a straight line during exposure.
el: Θόλωση εικονοστοιχείων σε μια κατεύθυνση, προσομοιάζει τη θόλωση που προκαλείται από κάμερα σε ευθεία γραμμή κατά τη διάρκεια της έκθεσης.

en: Characteristic curve
el: Χαρακτηριστική καμπύλη

en: Hardcoded characteristic curve and color data
el: Δεδομένα μόνιμα κωδικοποιημένης χαρακτηριστικής καμπύλης και χρώματος

en: Base enlargement exposure
el: Έκθεση μεγέθυνσης βάσης

en: Cyan filter
el: Κυανό φίλτρο

en: Cyan filter compensation for the negative image
el: Αντιστάθμιση κυανού φίλτρου για την αρνητική εικόνα

en: Magenta filter
el: Ματζέντα φίλτρο

en: Magenta filter compensation for the negative image
el: Αντιστάθμιση φίλτρου ματζέντα για την αρνητική εικόνα

en: Yellow filter
el: Κίτρινο φίλτρο

en: Yellow filter compensation for the negative image
el: Αντιστάθμιση κίτρινου φίλτρου για την αρνητική εικόνα

en: Clip base + fog
el: Περικοπή βάσης + ομίχλης

en: Clip base + fog to have a pure white output value
el: Περικοπή βάσης + ομίχλης για να έχετε καθαρή λευκή τιμή εξόδου

en: Add base and fog
el: Προσθήκη βάσης + ομίχλης

en: Artificially reintroduce base and fog.
el: Τεχνητή επαναφορά της βάσης και της ομίχλης.

en: Cyan density boost
el: Ενίσχυση της πυκνότητας κυανού χρώματος

en: Boost paper density to take advantage of increased dynamic range of a monitor compared to a photographic paper
el: Ενισχύστε την πυκνότητα χαρτιού για να επωφεληθείτε από το αυξημένο δυναμικό εύρος μιας οθόνης σε σύγκριση με ένα φωτογραφικό χαρτί

en: Density boost
el: Ενίσχυση πυκνότητας

en: Yellow density boost
el: Ενίσχυση πυκνότητας κίτρινου

en: Contrast boost R
el: Ενίσχυση αντίθεσης R

en: Increase red contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
el: Αύξηση της κόκκινης αντίθεσης για χαρτιά με σταθερή αντίθεση (συνήθως έγχρωμα χαρτιά)

en: Contrast boost
el: Ενίσχυση αντίθεσης

en: Increase contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
el: Αυξήστε την αντίθεση για χαρτιά με σταθερή αντίθεση (συνήθως έγχρωμα χαρτιά)

en: Contrast boost B
el: Ενίσχυση αντίθεσης B

en: Increase blue contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
el: Αύξηση της γαλάζιας αντίθεσης για χαρτιά με σταθερή αντίθεση (συνήθως έγχρωμα χαρτιά)

en: Dodge/burn multiplier
el: Πολλαπλασιαστής ξανοίγματος/σκοτεινιάσματος

en: The f-stop of dodge/burn for pure white/black auxiliary input
el: Το f-stop του ξανοίγματος/σκοτεινιάσματος για καθαρή λευκή/μαύρη βοηθητική είσοδο

en: Enable preflashing
el: Ενεργοποίηση προαναλαμπής (προ-φλας)

en: Show preflash controls
el: Εμφάνιση στοιχείων ελέγχου προαναλαμπής (προ-φλας)

en: Red preflash
el: Κόκκινη προαναλαμπή

en: Preflash the negative with red light to reduce contrast of the print
el: Προαναλαμπή του αρνητικού με κόκκινο φως για μείωση της αντίθεσης της εκτύπωσης

en: Green preflash
el: Πράσινη προαναλαμπή

en: Preflash the negative with green light to reduce contrast of the print
el: Προαναλαμπή του αρνητικού με πράσινο φως για μείωση της αντίθεσης της εκτύπωσης

en: Blue preflash
el: Γαλάζια προαναλαμπή

en: Preflash the negative with blue light to reduce contrast of the print
el: Προαναλαμπή του αρνητικού με γαλάζιο φως για μείωση της αντίθεσης της εκτύπωσης

en: Illuminant adjustment
el: Ρύθμιση φωτιστικού

en: Show illuminant controls
el: Εμφάνιση στοιχείων ελέγχου φωτιστικού

en: X multiplier
el: Πολλαπλασιαστής Χ

en: Adjust the X tristimulus value for output
el: Ρυθμίστε την τριχρωματική τιμή X για έξοδο

en: Z multiplier
el: Πολλαπλασιαστής Ζ

en: Adjust the Z tristimulus value for output
el: Ρυθμίστε την τριχρωματική τιμή Ζ για έξοδο

en: Negative Darkroom
el: Αρνητικό σκοτεινό δωμάτιο

en: Simulate a film enlargement in an analog darkroom.
el: Προσομοίωση μεγέθυνσης φιλμ σε αναλογικό σκοτεινό θάλαμο.

en: Fujicolor Crystal Archive Digital Pearl Paper
el: Χαρτί Fujicolor Crystal Archive Digital Pearl

en: Foma Fomabrom Variant III
el: Παραλλαγή ΙΙΙ της Foma Fomabrom

en: Line
el: Γραμμή

en: PSSquare (or Euclidian) dot
el: PSSquare (ή ευκλείδεια) τελεία

en: Crossing Lines
el: Τεμνόμενες γραμμές

en: White on Black
el: Λευκό σε μαύρο

en: Black on White
el: Μαύρο σε λευκό

en: Color Model
el: Χρωματικό πρότυπο

en: How many inks to use just black, rg, rgb (additive), or cmyk
el: Πόσα μελάνια για χρήση μόνο μαύρου, rg, rgb(προσθετικό) ή cmyk

en: Red and cyan pattern
el: Κόκκινο και κυανό μοτίβο

en: Halftoning/dot pattern to use
el: Μοτίβο ενδιάμεσων τόνων/τελείας προς χρήση

en: Red pattern
el: Κόκκινο μοτίβο

en: Cyan pattern
el: Κυανό μοτίβο

en: Red and cyan period
el: Κόκκινη και κυανή περίοδος

en: The number of pixels across one repetition of a base pattern at base resolution.
el: Ο αριθμός των εικοστοιχείων σε μια επανάληψη ενός μοτίβου βάσης στην ανάλυση βάσης.

en: Red period
el: Κόκκινη περίοδος

en: Cyan period
el: Κυανή περίοδος

en: Red and cyan angle
el: Κόκκινη και κυανή γωνία

en: Red angle
el: Κόκκινη γωνία

en: Cyan angle
el: Κυανή γωνία

en: Green and magenta pattern
el: Πράσινο και ματζέντα μοτίβο

en: Green pattern
el: Πράσινο μοτίβο

en: Magenta pattern
el: Μοτίβο ματζέντα

en: Green and magenta period
el: Πράσινη και ματζέντα περίοδος

en: Green period
el: Πράσινη περίοδος

en: Magenta period
el: Περίοδος ματζέντα

en: Green and magenta angle
el: Πράσινη και ματζέντα γωνία

en: Green angle
el: Πράσινη γωνία

en: Magenta angle
el: Γωνία ματζέντα

en: Blue and Yellow pattern
el: Γαλάζιο και κίτρινο μοτίβο

en: Blue pattern
el: Γαλάζιο μοτίβο

en: Yellow pattern
el: Κίτρινο μοτίβο

en: Blue and Yellow period
el: Γαλάζια και κίτρινη περίοδος

en: Blue period
el: Γαλάζια περίοδος

en: Yellow period
el: Κίτρινη περίοδος

en: Blue and Yellow angle
el: Γαλάζια και κίτρινη γωνία

en: Blue angle
el: Γαλάζια γωνία

en: Yellow angle
el: Κίτρινη γωνία

en: Black pattern
el: Μαύρο μοτίβο

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Black period
el: Μαύρη περίοδος

en: Period
el: Περίοδος

en: Black angle
el: Μαύρη γωνία

en: Angle offset for patterns
el: Μετατόπιση γωνίας για μοτίβα

en: Black pullout
el: Μαύρη απόσυρση

en: How much of common gray to pull out of CMY
el: Πόσο συνηθισμένο γκρίζο να αφαιρεθεί από το CMY

en: Anti-alias oversampling factor
el: Εξομάλυνση παράγοντα υπερδειγματοληψίας

en: Number of samples that are averaged for antialiasing the result.
el: Αριθμός δειγμάτων για τον μέσο όρο εξομάλυνσης του αποτελέσματος.

en: Turbulence
el: Ανατάραξη

note: rename to wave-pinch or period-pinch?
en: Color saturation dependent compression of period
el: Κορεσμός χρώματος εξαρτημένος από τη συμπίεση περιόδου

en: Blocksize
el: Μέγεθος ομάδας

en: Number of periods per tile, this tiling avoids high frequency anomaly that angle boost causes
el: Αριθμός περιόδων ανά παράθεση, αυτή η παράθεση αποφεύγει την ανωμαλία υψηλής συχνότητας που προκαλεί η ανύψωση γωνίας

en: Angle Boost
el: Ανύψωση γωνίας

en: Multiplication factor for desired rotation of the local space for texture, the way this is computed makes it weak for desaturated colors and possibly stronger where there is color.
el: Ο παράγοντας πολλαπλασιασμού για την επιθυμητή περιστροφή του τοπικού χώρου για υφή, ο τρόπος που αυτός υπολογίζεται τον κάνει ασθενή για αποκορεσμένα χρώματα και πιθανόν πιο έντονο όταν υπάρχει χρώμα.

en: Newsprint
el: Δημοσιογραφική εκτύπωση

en: Digital halftoning with optional modulations.
el: Ψηφιακοί ενδιάμεσοι τόνοι με προαιρετικές διαμορφώσεις.

en: The scale of the noise function
el: Η κλίμακα για τη λειτουργία θορύβου

en: Shape
el: Σχήμα

en: Interpolate between Manhattan and Euclidean distance.
el: Παρεμβολή μεταξύ ευκλείδειας απόστασης και απόστασης Μανχάταν.

en: Rank
el: Τάξη

en: Select the n-th closest point
el: Επιλέξτε το νστό πλησιέστερο σημείο

en: The number of noise octaves.
el: Ο αριθμός των οκτάβων θορύβου.

en: Palettize
el: Δημιουργία παλέτας

en: Fill each cell with a random color
el: Συμπλήρωση κάθε κελιού με ένα τυχαίο χρώμα

en: The random seed for the noise function
el: Ο τυχαίος αριθμός για τη λειτουργία θορύβου

en: Cell Noise
el: Θόρυβος κελιού

en: Generates a cellular texture.
el: Δημιουργεί μια κυψελώδη υφή.

en: Dulling
el: Εξασθένιση

en: A high value lowers the randomness of the noise
el: Υψηλή τιμή χαμηλώνει την τυχαιότητα του θορύβου

en: Add CIE Lch Noise
el: Προσθήκη θορύβου CIE Lch

en: Randomize lightness, chroma and hue independently
el: Τυχαία φωτεινότητα, χρωματικότητας (chroma) και απόχρωση ανεξάρτητα

en: Value
el: Τιμή

en: Add HSV Noise
el: Προσθήκη θορύβου HSV

en: Randomize hue, saturation and value independently
el: Τυχαία απόχρωση, κορεσμός και τιμή ανεξάρτητα

en: Randomization (%)
el: Τυχαιότητα (%)

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Randomly Shuffle Pixels
el: Τυχαία αναδιάταξη εικονοστοιχείων

en: Completely randomize a fraction of pixels
el: Πλήρης τυχαία σειρά ενός κλάσματος εικονοστοιχείων

en: Z offset
el: Μετατόπιση Ζ

en: Perlin Noise
el: Θόρυβος Πέρλιν

en: Perlin noise generator
el: Γεννήτρια θορύβου Perlin

en: Noise Pick
el: Επιλογή θορύβου

en: Randomly interchange some pixels with neighbors
el: Τυχαία ανταλλαγή μερικών εικονοστοιχείων με γειτονικά

en: Controls the number of iterations; lower values give less plastic results
el: Ελέγχει τον αριθμό των επαναλήψεων· χαμηλότερες τιμές δίνουν λιγότερο πλαστικά αποτελέσματα

en: Noise Reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Anisotropic smoothing operation
el: Λειτουργία ανισοτροπικής εξομάλυνσης

en: Correlated noise
el: Συσχετισμένος θόρυβος

en: Independent RGB
el: Ανεξάρτητο RGB

en: Control amount of noise for each RGB channel separately
el: Ο βαθμός ελέγχου του θορύβου για κάθε κανάλι RGB ξεχωριστά

en: Linear RGB
el: Γραμμικό RGB

en: Operate on linearized RGB color data
el: Λειτουργεί σε γραμμικοποιημένα δεδομένα χρώματος RGB

en: Gaussian distribution
el: Κατανομή Γκάους

en: Use a gaussian noise distribution, when unticked a linear noise distribution is used instead
el: Χρήση κατανομής θορύβου Γκάους, όταν αποεπιλεγεί χρησιμοποιείται αντ' αυτής μια γραμμική κατανομή θορύβου

en: Red
el: Κόκκινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Blue
el: Γαλάζιο

en: Add RGB Noise
el: Προσθήκη θορύβου RGB

en: Distort colors by random amounts
el: Παραμόρφωση χρωμάτων με τυχαίες ποσότητες

en: Simplex Noise
el: Μονόδρομος Θόρυβος

en: Generates a solid noise texture.
el: Δημιουργεί μια συμπαγή υφή θορύβου.

en: Horizontal spread amount
el: Οριζόντια ποσότητα εξάπλωσης

en: Vertical spread amount
el: Κάθετη ποσότητα εξάπλωσης

en: Noise Spread
el: Διασπορά θορύβου

en: Move pixels around randomly
el: Μετακίνηση εικονοστοιχείων ολόγυρα στην τύχη

en: The amount by which to scale the height values
el: Ποσότητα κλιμάκωσης των τιμών ύψους

en: X Component
el: Συστατικό Χ

en: The component used for the X coordinates
el: Το χρησιμοποιούμενο συστατικό για τις συντεταγμένες Χ

en: Y Component
el: Συστατικό Υ

en: The component used for the Y coordinates
el: Το χρησιμοποιούμενο συστατικό για τις συντεταγμένες Υ

en: Flip X
el: Αναστροφή Χ

en: Flip the X coordinates
el: Αναστροφή συντεταγμένων Χ

en: Flip Y
el: Αναστροφή Υ

en: Flip the Y coordinates
el: Αναστροφή συντεταγμένων Υ

en: Full Z Range
el: Πλήρης περιοχή Ζ

en: Use the full [0,1] range to encode the Z coordinates
el: Χρήση της πλήρους περιοχής [0, 1] για κωδικοποίηση των συντεταγμένων Ζ

en: Tileable
el: Παραθέσιμο

en: Generate a tileable map
el: Δημιουργία παραθέσιμου χάρτη

en: Normal Map
el: Κανονικός χάρτης

en: Generate a normal map from a height map
el: Δημιουργία κανονικού χάρτη από χάρτη ύψους

en: Global opacity value that is always used on top of the optional auxiliary input buffer.
el: Γενική τιμή αδιαφάνειας που χρησιμοποιείται πάντοτε στην κορυφή της προαιρετικής βοηθητικής μνήμης εισόδου.

en: Weights the opacity of the input both the value of the aux input and the global value property.
el: Σταθμίζει την αδιαφάνεια εισόδου και της τιμής της βοηθητικής εισόδου και της ιδιότητας γενικής τιμής.

en: a GeglBuffer on disk to open
el: μια GeglBuffer στο δίσκο για άνοιγμα

en: Open GEGL Buffer
el: Άνοιγμα ενδιάμεσης μνήμης GEGL

en: Use an on-disk GeglBuffer as data source.
el: Χρήση μιας GeglBuffer στον δίσκο ως πηγής δεδομένων.

en: Normal compositing
el: Κανονική σύνθεση

en: Porter Duff operation over (also known as normal mode, and src-over) (d = cA + cB * (1 - aA))
el: Λειτουργία Porter Duff (γνωστή επίσης ως κανονική λειτουργία και src-over) (d = cA + cB * (1 - aA))

en: Gap
el: Κενό

en: How many pixels of space between items
el: Πόσα εικονοστοιχεία απόστασης μεταξύ των στοιχείων

en: Align
el: Στοίχιση

en: How to align items, 0.0 is start 0.5 middle and 1.0 end.
el: Πώς να στοιχιστούν τα στοιχεία, 0,0 είναι η αρχή, 0,5 το μέσο και 1,0 το τέλος.

en: Pack
el: Συσκευασία

en: Packs an image horizontally or vertically next to each other with optional gap, aux right of input.
el: Συσκευάζει μια εικόνα οριζόντια ή κάθετα τη μία δίπλα στην άλλη με προαιρετικό κενό, βοηθητικά δεξιά της εισόδου.

en: Panorama Projection
el: Προβολή πανοράματος

en: Do panorama viewer rendering mapping or its inverse for an equirectangular input image. (2:1 ratio containing 360x180 degree panorama).
el: Να γίνει απεικόνιση απόδοσης προβολής πανοράματος ή το αντίστροφό του για ισορθογώνια εικόνα εισόδου. (λόγος 2:1 που περιέχει πανόραμα 360x180 μοίρες.

en: Round
el: Κύκλος

en: The shape of pixels
el: Το σχήμα των εικονοστοιχείων

en: Block width
el: Πλάτος ομάδας

en: Width of blocks in pixels
el: Πλάτος ομάδων σε εικονοστοιχεία

en: Block height
el: Ύψος ομάδας

en: Height of blocks in pixels
el: Ύψος ομάδων σε εικονοστοιχεία

en: Horizontal offset of blocks in pixels
el: Οριζόντια μετατόπιση ομάδων σε εικονοστοιχεία

en: Vertical offset of blocks in pixels
el: Κατακόρυφη μετατόπιση ομάδων σε εικονοστοιχεία

en: Size ratio X
el: Αναλογία μεγέθους Χ

en: Horizontal size ratio of a pixel inside each block
el: Οριζόντιος λόγος μεγέθους ενός εικονοστοιχείου μέσα σε κάθε ομάδα

en: Size ratio Y
el: Αναλογία μεγέθους Υ

en: Vertical size ratio of a pixel inside each block
el: Κάθετος λόγος μεγέθους ενός εικονοστοιχείου μέσα σε κάθε ομάδα

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Color used to fill the background
el: Το χρησιμοποιούμενο χρώμα για να γεμίσει το παρασκήνιο

en: Pixelize
el: Εικονοστοιχείωση (Pixelize)

en: Simplify image into an array of solid-colored rectangles
el: Απλοποίηση εικόνας σε έναν πίνακα ορθογωνίων με συμπαγή χρώματα

en: number of levels per component
el: αριθμός σταθμών ανά συστατικό

en: Posterize
el: Αφίσα

en: Reduces the number of levels in each color component of the image.
el: Μείωση του αριθμού των σταθμών σε κάθε χρωματικό συστατικό της εικόνας.

en: Radial Gradient
el: Ακτινική διαβάθμιση

en: Radial gradient renderer
el: Απόδοση ακτινικής διαβάθμισης

en: Horizontal position
el: Οριζόντια θέση

en: Vertical position
el: Κάθετη θέση

en: Horizontal extent
el: Οριζόντια έκταση

en: Vertical extent
el: Κάθετη έκταση

en: Color to render
el: Χρώμα για απόδοση

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: A rectangular source of a fixed size with a solid color
el: Ορθογώνια πηγή σταθερού μεγέθους με συμπαγές χρώμα

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Transformation matrix, using SVG syntax (or multiple matrices, separated by semicolons)
el: Πίνακας μετασχηματισμού, χρησιμοποιώντας σύνταξη SVG (ή πολλαπλών πινάκων, διαχωριζόμενων με (;)).

en: First iteration
el: Πρώτη επανάληψη

en: Number of iterations
el: Αριθμός επαναλήψεων

en: Fade color
el: Εξασθένιση χρώματος

en: Color to fade transformed images towards, with a rate depending on its alpha
el: Χρώμα εξασθένισης μετασχηματισμένων εικόνων, με ρυθμό που εξαρτάται από την άλφα

en: Fade opacity
el: Εξασθένιση αδιαφάνειας

en: Amount by which to scale the opacity of each transformed image
el: Ποσότητα κλιμάκωσης της αδιαφάνειας κάθε μετασχηματισμένης εικόνας

en: Paste below
el: Επικόλληση παρακάτω

en: Paste transformed images below each other
el: Επικόλληση μετασχηματισμένων εικόνων κάτω από κάθε μια

en: Mathematical method for reconstructing pixel values
el: Μαθηματική μέθοδος για ανακατασκευή τιμών εικονοστοιχείου

en: Recursive Transform
el: Αναδρομικός μετασχηματισμός

en: Apply a transformation recursively.
el: Εφαρμογή αναδρομικού μετασχηματισμού.

en: Overall brightness of the image
el: Συνολική λαμπρότητα της εικόνας

en: Chromatic adaptation
el: Χρωματική προσαρμογή

en: Adaptation to color variation across the image
el: Προσαρμογή στη χρωματική μεταβολή κατά μήκος της εικόνας

en: Light adaptation
el: Προσαρμογή φωτός

en: Adaptation to light variation across the image
el: Προσαρμογή στη μεταβολή φωτός κατά μήκος της εικόνας

en: Reinhard 2005 Tone Mapping
el: Απεικόνιση τόνου Ράινχαρτ 2005

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This is an efficient global operator derived from simple physiological observations, producing luminance within the range 0.0-1.0
el: Προσαρμογή εικόνας, που μπορεί να έχει μια υψηλή δυναμική περιοχή, για παρουσίαση χρησιμοποιώντας μια χαμηλή δυναμική περιοχή. Αυτός είναι ένας αποτελεσματικός γενικός τελεστής που παράγεται από απλές φυσιολογικές παρατηρήσεις, παράγοντας φωτεινότητα στην περιοχή 0,0-1,0

en: Minimum Envelope
el: Ελάχιστος φάκελος

en: Maximum Envelope
el: Μέγιστος φάκελος

en: Remap
el: Επαναχαρτογράφηση

en: stretch components of pixels individually based on luminance envelopes
el: επέκταση συστατικών εικονοστοιχείων ατομικά βασισμένη σε φακέλους φωτεινότητας

en: Clip RGB
el: Περικοπή RGB

en: Keep RGB pixels values inside a specific range
el: Διατήρηση των τιμών εικονοστοιχείων RGB μέσα σε ορισμένο εύρος

en: Native
el: Εγγενής

en: Scale, strength of effect
el: Κλίμακα, ισχύς του φαινομένου

en: Interpolation Color Space
el: Χρωματικός χώρος παρεμβολής

en: Set at Native if uncertain, the CIE based spaces might introduce hue shifts.
el: Ορίστε ως εγγενές εάν είναι αβέβαιο, τα διαστήματα που βασίζονται σε CIE μπορεί να εισάγουν μετατοπίσεις χροιάς.

en: Changes the saturation
el: Αλλάζει τον κορεσμό

en: Path of file to save.
el: Διαδρομή αρχείου για αποθήκευση.

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Object providing image metadata
el: Αντικείμενο που παρέχει μεταδεδομένα εικόνας

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Multipurpose file saver, that uses other native save handlers depending on extension, use the format specific save ops to specify additional parameters.
el: Αποθήκευση αρχείου πολλαπλών σκοπών, που χρησιμοποιεί άλλους εγγενείς χειριστές αποθήκευσης ανάλογα με την επέκταση και χρήση της ειδικής μορφής λειτουργιών αποθήκευσης για τον ορισμό πρόσθετων παραμέτρων.

en: Effect strength
el: Ισχύς εφέ

en: Strength of the sepia effect
el: Ισχύς του φαινομένου σέπια

en: Sepia
el: Σέπια (σουπιά)

en: Apply a sepia tone to the input image
el: Να εφαρμοστεί τόνος σέπια στην εικόνα εισόδου

en: Regions size
el: Μέγεθος περιοχών

en: Size of a region side
el: Μέγεθος πλευράς περιοχής

en: Compactness
el: Συνεκτικότητα

en: Cluster size
el: Μέγεθος συμπλέγματος

en: Simple Linear Iterative Clustering
el: Απλή γραμμική επαναληπτική ομαδοποίηση

en: Superpixels based on k-means clustering
el: Υπερεικονοστοιχεία με βάση την ομαδοποίηση Κ-μέσων

en: Pairs
el: Ζεύγη

en: Number of pairs; higher number preserves more acute features
el: Αριθμός ζευγών· υψηλότερος αριθμός διατηρεί περισσότερο οξέα γνωρίσματα

en: Symmetric Nearest Neighbor
el: Συμμετρικός πλησιέστερος γείτονας

en: Noise reducing edge preserving blur filter based on Symmetric Nearest Neighbors
el: Μείωση θορύβου άκρης διατηρώντας το φίλτρο θόλωσης με βάση τους συμμετρικούς πολύ κοντινούς γείτονες

en: Radial
el: Ακτινικός

en: Mode
el: Κατάσταση

en: Displacement mode
el: Κατάσταση μετατόπισης

en: Angle of view
el: Γωνία προβολής

en: Camera angle of view
el: Γωνία κάμερας προβολής

en: Curvature
el: Καμπυλότητα

en: Spherical cap apex angle, as a fraction of the co-angle of view
el: Γωνία κορυφής σφαιρικού τμήματος, ως κλάσμα της παραπληρωματικής γωνίας προβολής

note: note that the code can handle negative curvatures * (in the [-1, 0) range), in which case the image is * wrapped around the back face, rather than the front * face, of the spherical cap.  we disable negative * curvatures atm, in particular, since they produce * the same result when the angle of view
en: Amount
el: Βαθμός

en: Displacement scaling factor (negative values refer to the inverse displacement)
el: Συντελεστής κλιμάκωσης μετατόπισης (αρνητικές τιμές αναφέρονται στην αντίστροφη μετατόπιση)

en: Spherize
el: Σφαιρoποίηση

en: Wrap image around a spherical cap
el: Αναδίπλωση εικόνας γύρω από σφαιρικό τμήμα

en: Neighborhood taken into account, for enhancement ideal values are close to the longest side of the image, increasing this increases the runtime
el: Λαμβάνοντας υπόψη τη γειτονιά, για βελτίωση ιδανικών τιμών που είναι κοντά στη μεγαλύτερη πλευρά της εικόνας, αύξηση του αυξάνει το χρόνο εκτέλεσης

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides a less noisy rendering at a computational cost
el: Αριθμός επαναλήψεων, ένας υψηλότερος αριθμός επαναλήψεων παρέχει λιγότερα θορυβώδη απόδοση ανά υπολογιστικό κόστος

en: When enabled also enhances shadow regions - when disabled a more natural result is yielded
el: Όταν ενεργοποιείται βελτιώνονται επίσης οι περιοχές σκιών - όταν απενεργοποιείται αποδίδεται πιο φυσικό αποτέλεσμα

en: Spatio Temporal Retinex-like Envelope with Stochastic Sampling
el: Ο χωροχρονικός φάκελος παρόμοιος με ματόμυαλο με στοχαστική δειγματοληψία

en: Keep colors
el: Διατήρηση χρωμάτων

en: Impact each channel with the same amount
el: Επίδραση κάθε καναλιού με την ίδια ποσότητα

en: Non-linear components
el: Μη γραμμικά συστατικά

en: When set operate on gamma corrected values instead of linear RGB - acting like the old normalize filter in GIMP
el: Όταν ορίζεται λειτουργία σε γάμμα διορθωμένες τιμές αντί για γραμμικό RGB - που δρα όπως το παλιό φίλτρο κανονικοποίησης στο GIMP

en: Stretch Contrast
el: Επέκταση αντίθεσης

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images).
el: Κλιμακώνει τα συστατικά της μνήμης για να είναι στην περιοχή 0,0-1,0. Αυτό βελτιώνει τις εικόνες που κάνουν φτωχή χρήση της διαθέσιμης αντίθεσης (μικρή αντίθεση, πολύ σκοτεινές, ή πολύ φωτεινές εικόνες).

en: Stretch Contrast HSV
el: Επέκταση αντίθεσης HSV

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images). This version differs from Contrast Autostretch in that it works in HSV space, and preserves hue.
el: Κλιμακώνει τα συστατικά της ενδιάμεσης μνήμης για να είναι στην περιοχή 0,0-1,0. Αυτό βελτιώνει τις εικόνες που κάνουν φτωχή χρήση της διαθέσιμης αντίθεσης (μικρή αντίθεση, πολύ σκοτεινές, ή πολύ φωτεινές εικόνες). Αυτή η έκδοση διαφέρει από την αυτόματη επέκταση αντίθεσης στο ότι δουλεύει σε χώρο HSV και διατηρεί την απόχρωση.

en: Color, Outline and Shadow
el: Χρώμα, περίγραμμα και σκιά

en: Bevel and Inner Glow
el: Λοξοτομή και εσωτερική λάμψη

en: Image upload and Outline Bevel
el: Μεταφόρτωση εικόνας και λοξότμηση περιγράμματος

note: List of all GUI options GUI Change list in GUI
en: Part of filter to be displayed
el: Μέρος του φίλτρου προς εμφάνιση

en: Display a different part of the GUI
el: Εμφάνιση διαφορετικού μέρους του γραφικού περιβάλλοντος

note: Color Overlays GUI options begin here
en: Color overlay
el: Έγχρωμη επικάλυψη

en: Color overlay setting
el: Ρύθμιση επικάλυψης χρώματος

en: Color policy
el: Πολιτική χρωμάτων

en: Change the blend mode of the color overlay
el: Αλλαγή της λειτουργίας ανάμειξης της επικάλυψης χρωμάτων

en: No Color
el: Χωρίς χρώμα

en: Solid Color
el: Μονόχρωμο

note: Outline's normal GUI options begin here
en: Enable Outline
el: Ενεργοποίηση περιγράμματος

en: Disable or enable the outline
el: Απενεργοποίηση ή ενεργοποίηση του περιγράμματος

en: Outline opacity
el: Αδιαφάνεια περιγράμματος

en: Opacity of the outline
el: Αδιαφάνεια του περιγράμματος

en: Outline X
el: Περίγραμμα Χ

en: Horizontal outline offset
el: Μετατόπιση οριζόντιου περιγράμματος

en: Outline Y
el: Περίγραμμα Y

en: Vertical outline offset
el: Μετατόπιση κάθετου περιγράμματος

en: Outline grow shape
el: Σχήμα αύξησης περιγράμματος

en: The shape to expand or contract the outline in
el: Το σχήμα για επέκταση ή συστολή του περιγράμματος

en: Outline blur radius
el: Ακτίνα θόλωσης περιγράμματος

en: A mild blur for the outline
el: Μια ήπια θόλωση για το περίγραμμα

en: Outline grow radius
el: Ακτίνα αύξησης περιγράμματος

en: The distance to expand the outline
el: Η απόσταση για την επέκταση του περιγράμματος

note: Shadow's GUI options begin here
en: Outline’s color
el: Χρώμα του περιγράμματος

en: Color of the outline (defaults to 'black')
el: Χρώμα του περιγράμματος (προεπιλογή το 'μαύρο')

en: Shadow/Glow opacity
el: Αδιαφάνεια σκιάς/λάμψης

en: Shadow opacity which will also enable or disable the shadow glow effect
el: Αδιαφάνεια σκιάς, η οποία θα ενεργοποιήσει ή θα απενεργοποιήσει επίσης το εφέ λάμψης σκιάς

en: Shadow/Glow X
el: Σκιά/Λάμψη Χ

en: Horizontal axis of the shadow glow
el: Οριζόντιος άξονας της λάμψης σκιάς

en: Shadow/Glow Y
el: Σκιά/Λάμψη Υ

en: Vertical axis of the shadow glow
el: Κάθετος άξονας της λάμψης της σκιάς

en: Shadow/Glow’s color
el: Χρώμα σκιάς/λάμψης

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The shadow’s color (defaults to 'black')
el: Το χρώμα της σκιάς (προεπιλογή το 'μαύρο')

en: Shadow/Glow grow radius
el: Ακτίνα ανάπτυξης σκιάς/λάμψης

en: The distance to expand the shadow before blurring.
el: Η απόσταση επέκτασης της σκιάς πριν από τη θόλωση.

en: Shadow/Glow blur radius
el: Ακτίνα θόλωσης σκιάς/λάμψης

en: The shadow’s blur range
el: Το εύρος θόλωσης της σκιάς

note: Bevel's GUI options begin here This is the Bevel's ENUM List listed in the GUI This is the ENUM list for bevel's emboss blend modes
en: Enable Bevel
el: Ενεργοποίηση λοξότμησης

en: Whether to add a bevel effect
el: Εάν θα προσθέσετε ένα εφέ λοξότμησης

en: Bevel blend mode
el: Κατάσταση ανάμειξης λοξότμησης

en: Blend mode of the bevel
el: Λειτουργία ανάμειξης της λοξότμησης

en: Chamfer Bevel
el: Λοξότμηση 45°

en: Bump Bevel
el: Λοξότμηση ανάγλυφου

en: Select Bevel
el: Επιλογή λοξότμησης

en: Type of bevel
el: Τύπος λοξότμησης

en: Bevel depth
el: Βάθος λοξότμησης

en: Emboss depth for the bevel
el: Βάθος ανάγλυφου για τη λοξότμηση

en: Bevel elevation
el: Ανύψωση λοξότμησης

en: Emboss elevation of the bevel
el: Ανάγλυφη ανύψωση της λοξότμησης

en: Bevel azimuth
el: Αζιμούθιο λοξότμησης

en: Emboss azimuth of the bevel
el: Αζιμούθιο αναγλύφου της λοξότμησης

en: Bevel radius (bump only)
el: Ακτίνα λοξοτομής (μόνο ανάγλυφο)

en: Internal gaussian blur to inflate the bump bevel. This option does not work on chamfer
el: Εσωτερική θόλωση Γκάους για να διογκωθεί η λοξοτομή του εξογκώματος. Αυτή η επιλογή δεν λειτουργεί σε λοξοτομή 45° (chamfer)

en: Levels low output lighting for Bevel
el: Επίπεδα φωτισμού χαμηλής απόδοσης για λοξότμηση

en: Levels low output as a light adjustment for the bevel
el: Χαμηλή απόδοση επιπέδων ως ρύθμιση φωτός για την λοξότμηση

en: Levels high output lighting for Bevel
el: Επίπεδα φωτισμού υψηλής απόδοσης για λοξότμηση

en: Levels high output as a light adjustment for the bevel
el: Υψηλή απόδοση επιπέδων ως ρύθμιση φωτός για την λοξότμηση

en: Dark Bevel/ignore image mode
el: Λειτουργία εικόνας Σκούρα λοξότμηση/αγνόηση

en: This instructs the bevel to ignore image details if there is an image file overlay below it. It also allows bevel to work better when the user selects darker colors. The effect is noticeable on bump bevel but barely effects chamfer bevel
el: Αυτό οδηγεί τη λοξότμηση να αγνοήσει τις λεπτομέρειες της εικόνας, εάν υπάρχει επικάλυψη αρχείου εικόνας κάτω από αυτή. Επιτρέπει επίσης στη λοξότμηση να λειτουργεί καλύτερα όταν ο χρήστης επιλέγει πιο σκούρα χρώματα. Το αποτέλεσμα είναι αισθητό στην λοξότμηση ανάγλυφου, αλλά μετά βίας επηρεάζει τη λοξότμηση 45°

note: This operation is extremely important for bevels with image file overlays Inner Glow GUI options begin here
en: Enable Inner Glow
el: Ενεργοποίηση εσωτερικής λάμψης

en: Whether to add the inner glow effect
el: Είτε θα προστεθεί το εφέ εσωτερικής λάμψης

en: Normal
el: Κανονικό

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Screen
el: Οθόνη

en: Plus
el: Επιπλέον

en: Blend mode of Inner Glow
el: Λειτουργία ανάμειξης της εσωτερικής λάμψης

en: Inner Glow's blur radius
el: Ακτίνα θόλωσης εσωτερικής λάμψης

en: Blur control of the inner glow
el: Έλεγχος θόλωσης της εσωτερικής λάμψης

en: Inner Glow's grow radius
el: Ακτίνα ανάπτυξης της εσωτερικής λάμψης

en: The distance to expand the inner glow before blurring
el: Η απόσταση για την επέκταση της εσωτερικής λάμψης πριν από τη θόλωση

en: Inner Glow's opacity
el: Αδιαφάνεια της εσωτερικής λάμψης

en: Opacity of the inner glow
el: Αδιαφάνεια της εσωτερικής λάμψης

en: Inner Glow's color
el: Χρώμα εσωτερικής λάμψης

en: The color of the inner glow
el: Το χρώμα της εσωτερικής λάμψης

en: Inner Glow's unmodified pixel fix
el: Ατροποποίητη επιδιόρθωση εικονοστοιχείου της εσωτερικής λάμψης

en: Cover pixels that inner glow might miss
el: Κάλυψη των εικονοστοιχείων (pixels) που μπορεί να λείπουν από την εσωτερική λάμψη

note: Without this Inner Glow would miss many pixels around alpha defined shapes edges' Image file overlay GUI options begin here
en: Enable image upload
el: Ενεργοποίηση μεταφόρτωσης εικόνων

en: Whether to enable or disable the image file upload.
el: Εάν θα ενεργοποιηθεί ή θα απενεργοποιηθεί η μεταφόρτωση αρχείου εικόνας.

en: Image file overlay
el: Επικάλυψη αρχείου εικόνας

en: Upload an image file from your computer to be in the fill area. Allows (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
el: Ανεβάστε ένα αρχείο εικόνας από τον υπολογιστή σας για να το τοποθετήσετε στην περιοχή συμπλήρωσης. Επιτρέπει (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)

en: Opacity of image file overlay
el: Αδιαφάνεια της επικάλυψης του αρχείου εικόνας

en: Opacity of the image file overlay that was uploaded.
el: Αδιαφάνεια της επικάλυψης αρχείου εικόνας που μεταφορτώθηκε.

en: Saturation adjustment of the uploaded image file or whatever is on canvas
el: Ρύθμιση κορεσμού του αρχείου εικόνας που έχει μεταφορτωθεί ή ό,τι άλλο υπάρχει στον καμβά

en: Lightness adjustment of the uploaded image file or whatever is on canvas
el: Ρύθμιση της φωτεινότητας (Lightness) του αρχείου εικόνας που έχει μεταφορτωθεί ή ό,τι άλλο υπάρχει στον καμβά

note: Outline special options in GUI begin here
en: Enable advanced options on Outline (requires outline)
el: Ενεργοποίηση προηγμένων επιλογών στο περίγραμμα (απαιτεί περίγραμμα)

en: Turn on advanced outline abilities
el: Ενεργοποίηση των προηγμένων δυνατοτήτων του περιγράμματος

en: Enable Outline Bevel (requires advanced options)
el: Ενεργοποίηση λοξότητας περιγράμματος (απαιτεί επιλογές για προχωρημένους)

en: Turn on outlines ability to bevel
el: Ενεργοποίηση της ικανότητας περιγραμμάτων για λοξότμηση

en: Outline Bevel blend mode
el: Λειτουργία ανάμειξης με λοξό περίγραμμα

en: Blend mode of the outline bevel
el: Λειτουργία ανάμειξης της λοξότμησης περιγράμματος

en: Outline Bevel depth
el: Βάθος λοξότμησης περιγράμματος

en: Emboss depth for the outline bevel
el: Βάθος ανάγλυφου για τη λοξότμηση του περιγράμματος

en: Outline Bevel elevation
el: Ανύψωση λοξότμησης περιγράμματος

en: Emboss elevation for the outline bevel
el: Ανύψωση αναγλύφου για το περίγραμμα λοξότμησης

en: Outline Bevel azimuth
el: Αζιμούθιο λοξότμησης περιγράμματος

en: Emboss azimuth for the outline bevel
el: Αζιμούθιο αναγλύφου για τη λοξότμηση του περιγράμματος

en: Outline Bevel radius
el: Ακτίνα λοξότμησης περιγράμματος

en: Internal gaussian blur to inflate the outline bevel
el: Εσωτερικό θόλωση Γκάους για να διογκωθεί η λοξότμηση του περιγράμματος

en: Enable image upload on Outline (requires advanced options)
el: Ενεργοποίηση μεταφόρτωσης εικόνας στο περίγραμμα (απαιτούνται προχωρημένες επιλογές)

en: Outline image file overlay
el: Επικάλυψη αρχείου εικόνας περιγράμματος

en: Upload an image file from your computer to be in the outline area. Allows (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
el: Ανεβάστε ένα αρχείο εικόνας από τον υπολογιστή σας για να το τοποθετήσετε στην περιοχή περιγράμματος. Επιτρέπει (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)

en: Outline image opacity
el: Αδιαφάνεια εικόνας περιγράμματος

en: Outline image opacity adjustment
el: Ρύθμιση αδιαφάνειας εικόνας περιγράμματος

en: Levels low output lighting for Outline Bevel
el: Επίπεδα φωτισμού χαμηλής εξόδου για λοξό περίγραμμα

en: Levels low output as a light adjustment for the outline bevel
el: Επίπεδα χαμηλής εξόδου ως ρύθμιση φωτός για τη λοξοτομή περιγράμματος

en: Levels high output lighting for Outline Bevel
el: Επίπεδα φωτισμού υψηλής απόδοσης για λοξό περίγραμμα

en: Levels high output as a light adjustment for the outline bevel
el: Επίπεδα υψηλής απόδοσης ως ρύθμιση φωτός για τη λοξοτομή περιγράμματος

en: Outline Dark Bevel/ignore image mode
el: Περίγραμμα σκούρας λοξότμησης/παράβλεψη λειτουργίας εικόνας

en: This instructs the outline bevel to ignore image details if there is an image file overlay below it. It also allows outline bevel to work better when the user selects darker colors.
el: Αυτό δίνει εντολή στη λοξοτομή περιγράμματος να αγνοεί τις λεπτομέρειες της εικόνας εάν υπάρχει επικάλυψη αρχείου εικόνας από κάτω. Επιτρέπει επίσης την καλύτερη λειτουργία της λοξοτομής περιγράμματος όταν ο χρήστης επιλέγει πιο σκούρα χρώματα.

en: GEGL Styles
el: Τεχνοτροπίες GEGL

en: An engine to style text and add popular effects to alpha channel images. Effects include outline, bevel, shadow, and inner glow all in one place.
el: Μια μηχανή για να διαμορφώνετε κείμενο και να προσθέτετε δημοφιλή εφέ σε εικόνες με κανάλι άλφα. Τα εφέ περιλαμβάνουν περίγραμμα, λοξοτομή, σκιά και εσωτερική λάμψη, όλα σε ένα μέρος.

en: Text Styling...
el: Διαμόρφωση κειμένου...

en: Values
el: Τιμές

en: list of <number>s
el: λίστα των <number> (αριθμών)

en: SVG Hue Rotate
el: Περιστροφή απόχρωσης SVG

en: SVG color matrix operation svg_huerotate
el: Λειτουργία πίνακα χρωμάτων SVG svg_περιστροφήαπόχρωσης

en: SVG Luminance to Alpha
el: Φωτεινότηττα (Luminance) σε άλφα SVG

en: SVG color matrix operation svg_luminancetoalpha
el: Λειτουργία πίνακα χρωμάτων SVG svg_φωτεινότητασεάλφα

en: SVG Matrix
el: Πίνακας SVG

en: SVG color matrix operation svg_matrix
el: Λειτουργία πίνακα χρωμάτων SVG svg_πίνακας

en: SVG Saturate
el: Κορεσμός SVG

en: SVG color matrix operation svg_saturate
el: Λειτουργία πίνακα χρωμάτων SVG svg_κορεσμός

en: Lowest value to be included.
el: Η χαμηλότερη τιμή που πρέπει να συμπεριληφθεί.

en: Highest value to be included as white.
el: Η υψηλότερη τιμή που θα συμπεριληφθεί ως λευκή.

en: Thresholds the image to white/black based on either the global values set in the value (low) and high properties, or per pixel from the aux input.
el: Κατώφλια εικόνας σε ασπρόμαυρο βασισμένο είτε στις γενικές τιμές που ορίστηκαν στην τιμή (χαμηλή) και υψηλές ιδιότητες, ή ανά εικονοστοιχείο από τη βοηθητική είσοδο.

en: Horizontal offset
el: Οριζόντια μετατόπιση

en: Vertical offset
el: Κάθετη μετατόπιση

en: Tile
el: Παράθεση

en: Infinitely repeats the input image.
el: Συνεχής επανάληψη της εικόνας εισόδου.

en: Make Seamlessly tileable
el: Δημιουργία παράθεσης χωρίς ραφές

en: Make the input buffer seamlessly tileable. The algorithm is not content-aware, so the result may need post-processing.
el: Δημιουργία της ενδιάμεσης μνήμης εισόδου χωρίς ραφή παραθέσιμης. Ο αλγόριθμος δεν είναι ενήμερος περιεχομένου, έτσι το αποτέλεσμα μπορεί να χρειαστεί μετεπεξεργασία.

en: Unpremultiply alpha
el: Κατάργηση προπολλαπλασιασμού άλφα

en: Unpremultiplies a buffer that contains pre-multiplied colors (but according to the babl format is not.)
el: Καταργεί τον προπολλαπλασιασμό ενδιάμεσης μνήμη που περιέχει προπολλαπλασιασμένα χρώματα (αλλά σύμφωνα με τη μορφή babl δεν είναι.)

en: Expressed as standard deviation, in pixels
el: Εκφρασμένο ως τυπική απόκλιση, σε εικονοστοιχεία

en: Scaling factor for unsharp-mask, the strength of effect
el: Συντελεστής κλιμάκωσης για μη απότομη μάσκα, η ισχύς του εφέ

en: Sharpen (Unsharp Mask)
el: Όξυνση (Απόξυνση μάσκας)

en: Sharpen image, by adding difference to blurred image, a technique for sharpening originally used in darkrooms.
el: Όξυνση εικόνας, προσθέτοντας διαφορά σε θολωμένη εικόνα, μια τεχνική για όξυνση που χρησιμοποιήθηκε αρχικά σε σκοτεινούς θαλάμους.

en: Value Invert
el: Αντιστροφή τιμής

en: Invert the value component, the result has the brightness inverted, keeping the color.
el: Αντιστρέφει το συστατικό τιμής, το αποτέλεσμα έχει τη φωτεινότητα ανεστραμμένη, διατηρώντας το χρώμα.

en: Vignette shape
el: Σχήμα βινιέτας

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Defaults to 'black', you can use transparency here to erase portions of an image
el: Προεπιλογή σε 'μαύρο', μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διαφάνεια εδώ για να σβήσετε τμήματα της εικόνας

en: How far out vignetting goes as portion of half image diagonal
el: Πόσο μακριά εκτός βινιέτας πηγαίνει ως τμήμα της μισής διαγωνίου εικόνας

en: Gamma
el: Γάμα

en: Falloff linearity
el: Μείωση γραμμικότητας

en: Proportion
el: Αναλογία

en: How close we are to image proportions
el: Πόσο κοντά ήμαστε στις αναλογίες εικόνας

en: Squeeze
el: Συμπίεση

en: Aspect ratio to use, -0.5 = 1:2, 0.0 = 1:1, 0.5 = 2:1, -1.0 = 1:inf 1.0 = inf:1, this is applied after proportion is taken into account, to directly use squeeze factor as proportions, set proportion to 0.0.
el: Λόγος θέασης για χρήση, -0,5 = 1:2, 0,0 = 1:1, 0,5 = 2:1, -1,0 =1:inf 1,0 = inf:1, αυτό εφαρμόζεται μετά τη λήψη της αναλογίας, για άμεση χρήση συντελεστή συμπίεσης ως αναλογιών, ορίστε την αναλογία σε 0,0.

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: Vignette
el: Βινιέτα

en: Applies a vignette to an image. Simulates the luminance fall off at the edge of exposed film, and some other fuzzier border effects that can naturally occur with analog photography
el: Εφαρμόζει μια βινιέτα σε μια εικόνα. Προσομοιάζει τη μείωση της φωτεινότητας στην άκρη του εκτιθέμενου φιλμ και μερικά άλλα πιο ασαφή εφέ περιγράμματος που μπορούν να συμβούν φυσικά με αναλογική φωτογραφία

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Superpixels size
el: Μέγεθος υπερεικονοστοιχείων

en: Gradient smoothness
el: Ομαλότητα διαβάθμισης

en: Spatial regularization
el: Χωρική ομαλοποίηση

en: trade-off between superpixel regularity and adherence to object boundaries
el: συμβιβασμός μεταξύ ομαλότητας υπερεικονοστοιχείου και προσκόλλησης στα όρια του αντικειμένου

en: Superpixels color
el: Χρώμα υπερεικονοστοιχείων

en: How to fill superpixels
el: Πώς να γεμίσουν τα υπερεικονοστοιχεία

en: Waterpixels
el: Εικονοστοιχεία νερού

en: Superpixels based on the watershed transformation
el: Υπερεικονοστοιχεία με βάση τον μετασχηματισμό απορροής

en: Index of component flagging unlabelled pixels
el: Ευρετήριο συστατικού που επισημαίνει εικονοστοιχεία χωρίς ετικέτα

en: flag
el: σημαία

en: Pointer to flag value for unlabelled pixels
el: Δείκτης στην τιμή σημαίας για εικονοστοιχεία χωρίς ετικέτα

en: Watershed Transform
el: Μετασχηματισμός απορροής

en: Labels propagation by watershed transformation. Output buffer will keep the input format. Unlabelled pixels are marked with a given flag value (by default: last component with NULL value). The aux buffer is a "Y u8" image representing the priority levels (lower value is higher priority). If aux is absent, all labellized pixels have the same priority and propagated labels have a lower priority.
el: Η διάδοση των ετικετών με μετασχηματισμό απορροής (watershed). Η προσωρινή μνήμη (buffer) εξόδου θα κρατήσει τη μορφή εισόδου. Εικονοστοιχεία χωρίς ετικέτα σημειώνονται με μια δεδομένη τιμή σημαίας (από προεπιλογή: το τελευταίο συστατικό με τιμή NULL). Η βοηθητική προσωρινή μνήμη είναι μια εικόνα "Y u8" που αντιπροσωπεύει τα επίπεδα προτεραιότητας (πιο χαμηλή τιμή έχει πιο υψηλή προτεραιότητα). Εάν το βοηθητικό (aux) απουσιάζει, όλα τα εικονοστοιχεία με ετικέτα έχουν την ίδια προτεραιότητα και οι διαδιδόμενες ετικέτες έχουν πιο χαμηλή προτεραιότητα.

en: Radius of the wavelet blur
el: Ακτίνα θόλωσης της κυματομορφής

en: 1D Wavelet-blur
el: Θόλωση της κυματομορφής 1Δ

en: This blur is used for the wavelet decomposition filter, each pixel is computed from another by the HAT transform
el: Αυτή η θόλωση χρησιμοποιείται για το φίλτρο αποσύνθεσης κυματομορφής, κάθε εικονοστοιχείο υπολογίζεται από ένα άλλο με τον μετασχηματισμό HAT

en: Weighted Blend
el: Σταθμισμένη ανάμειξη

en: blend two images using alpha values as weights
el: ανάμειξη δύο εικόνων χρησιμοποιώντας τιμές άλφα ως βάρη

en: A pre-existing GeglBuffer to write incoming buffer data to.
el: Μια προϋπάρχουσα GeglBuffer για εγγραφή εισερχόμενων δεδομένων ενδιάμεσης μνήμης.

en: Write Buffer
el: Εγγραφή ενδιάμεσης μνήμης

en: Write input data into an existing GEGL buffer destination surface.
el: Γράψτε τα δεδομένα εισόδου σε μια υφιστάμενη επιφάνεια προορισμού ενδιάμεσης μνήμης GEGL.

en: Above threshold
el: Πάνω από το κατώφλι

en: Below threshold
el: Κάτω από το κατώφλι

en: Metric
el: Μετρικό

en: Metric to use for the distance calculation
el: Μετρικό που θα χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό απόστασης

en: Edge handling
el: Χειρισμός άκρων

en: How areas outside the input are considered when calculating distance
el: Πώς λαμβάνονται υπόψη οι περιοχές εκτός της εισόδου κατά τον υπολογισμό της απόστασης

en: Threshold low
el: Κατώτατο όριο

en: Threshold high
el: Ανώτατο όριο

en: Grayscale Averaging
el: Μέσος όρος κλίμακας του γκρι

en: Number of computations for grayscale averaging
el: Αριθμός υπολογισμών για τον μέσο όρο της κλίμακας του γκρι

en: Normalize output to range 0.0 to 1.0.
el: Κανονικοποίηση της εξόδου να κυμαίνεται από 0,0 έως 1,0.

en: Distance Transform
el: Μετασχηματισμός απόστασης

en: Calculate a distance transform
el: Υπολογίζει έναν μετασχηματισμό απόστασης

en: Lens Blur
el: Θόλωση φακών

en: Blur type
el: Τύπος θόλωσης

en: Out-of-focus blur radius
el: Ακτίνα θόλωσης εκτός εστίασης

en: Highlight factor
el: Συντελεστής επισήμανσης

en: Relative highlight strength
el: Σχετική ισχύς επισήμανσης

en: Highlight threshold (low)
el: Κατώφλι επισήμανσης (χαμηλό)

en: Highlight threshold
el: Κατώφλι επισήμανσης

en: Highlight threshold (high)
el: Κατώφλι επισήμανσης (υψηλό)

en: Focus-region outer radius
el: Εξωτερική ακτίνα περιοχής εστίασης

en: Sharpness
el: Οξύτητα

en: Focus-region inner limit
el: Εσωτερικό όριο περιοχής εστίασης

en: Focus-transition midpoint
el: Μέσο μετάβασης εστίασης

en: Aspect ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: Blur levels
el: Επίπεδα θόλωσης

en: Number of blur levels
el: Αριθμός επιπέδων θόλωσης

en: Blur gamma
el: Γάμμα θόλωσης

en: Gamma factor for blur-level spacing
el: Συντελεστής γάμμα για απόσταση επιπέδου θόλωσης

en: High quality
el: Υψηλή ποιότητα

en: Generate more accurate and consistent output (slower)
el: Δημιουργία πιο ακριβούς και συνεπούς εξόδου (πιο αργή)

en: Focus Blur
el: Θόλωση εστίασης

en: Blur the image around a focal point
el: Θόλωση της εικόνας γύρω από εστιακό σημείο

en: Patch size
el: Μέγεθος επιδιόρθωσης

en: Size of patches used to denoise
el: Μέγεθος επιδιορθώσεων που χρησιμοποιούνται για αποθορυβοποίηση

en: Noise standard deviation
el: Τυπική απόκλιση θορύβου

en: Denoise DCT
el: Αποθορυβοποίηση DCT

en: Denoising algorithm using a per-patch DCT thresholding
el: Αλγόριθμος αποθορυβοποίησης με χρήση κατωφλίου DCT ανά επιδιόρθωση

en: Clip to input extents
el: Περικοπή στα μεγέθη εισόδου

en: Clip output to the input extents
el: Περικοπή εξόδου στα μεγέθη εισόδου

en: Linear mask
el: Γραμμική μάσκα

en: Use linear mask values
el: Χρήση τιμών γραμμικής μάσκας

en: Simulate out-of-focus lens blur
el: Προσομοίωση θόλωσης φακών εκτός εστίασης

en: Number of blend levels
el: Αριθμός των επιπέδων ανάμιξης

en: Gamma factor for blend-level spacing
el: Συντελεστής γάμμα για απόσταση επιπέδου ανάμιξης

en: Piecewise Blend
el: Τμηματική ανάμιξη

en: Blend a chain of inputs using a mask
el: Ανάμιξη αλυσίδας εισόδων χρησιμοποιώντας μάσκα

en: Maximal blur radius
el: Μέγιστη ακτίνα θόλωσης

en: Variable Blur
el: Μεταβλητή θόλωση

en: Blur the image by a varying amount using a mask
el: Θόλωση της εικόνας κατά μεταβαλλόμενη ποσότητα χρησιμοποιώντας μάσκα

en: Move pixels
el: Μετακίνηση εικονοστοιχείων

en: Grow area
el: Επέκταση περιοχής

en: Shrink area
el: Συρρίκνωση περιοχής

en: Swirl clockwise
el: Δεξιόστροφος στροβιλισμός

en: Swirl counter-clockwise
el: Αριστερόστροφος στροβιλισμός

en: Erase warping
el: Σβήσιμο στρέβλωσης

en: Smooth warping
el: Εξομάλυνση στρέβλωσης

en: Hardness
el: Σκληρότητα

en: Spacing
el: Διάστημα

en: Stroke
el: Πινελιά

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Behavior of the op
el: Συμπεριφορά της λειτουργίας

en: Warp
el: Στρέβλωση

en: Compute a relative displacement mapping from a stroke
el: Υπολογισμός σχετικής απεικόνισης μετατόπισης από πινελιά

en: Scale3X Antialiasing
el: Εξομάλυνση κλίμακας3X

en: Antialias using the Scale3X edge-extrapolation algorithm
el: Εξομάλυνση χρησιμοποιώντας το Scale3X αλγόριθμο επέκτασης άκρης

en: Lens refraction index
el: Δείκτης διάθλασης φακού

en: Keep original surroundings
el: Διατήρηση του αρχικού περιβάλλοντος

en: Keep image unchanged, where not affected by the lens.
el: Διατήρηση αμετάβλητης εικόνας, όταν δεν επηρεάζεται από τους φακούς.

en: Apply Lens
el: Εφαρμογή φακού

en: Simulates the optical distortion caused by having an elliptical lens over the image
el: Προσομοιώνει την οπτική παραμόρφωση που προκλήθηκε έχοντας ελλειπτικό φακό πάνω από την εικόνα

en: Subdivisions
el: Υποδιαιρέσεις

en: Number of subdivisions
el: Αριθμός των υποδιαιρέσεων

en: X Scale
el: Κλίμακα Χ

en: Horizontal pattern scale
el: Οριζόντια κλίμακα μοτίβου

en: Y Scale
el: Κλίμακα Υ

en: Vertical pattern scale
el: Κάθετη κλίμακα μοτίβου

en: Pattern rotation angle
el: Γωνία περιστροφής μοτίβου

en: Reflect
el: Αντικατοπτρισμός

en: Reflect the pattern horizontally
el: Οριζόντιος αντικατοπτρισμός μοτίβου

en: Amplitude
el: Μέγεθος

en: Pattern amplitude (logarithmic scale)
el: Πλάτος μοτίβου (λογαριθμική κλίμακα)

en: Value offset
el: Μετατόπιση τιμής

en: Exponent
el: Εκθέτης

en: Value exponent (logarithmic scale)
el: Εκθέτης τιμής (λογαριθμική κλίμακα)

en: X Offset
el: Μετατόπιση X

en: Offset for X axis
el: Μετατόπιση για τον άξονα Χ

en: Y Offset
el: Μετατόπιση Υ

en: Offset for Y axis
el: Μετατόπιση για τον άξονα Υ

en: Bayer Matrix
el: Πίνακας Bayer

en: Generate a Bayer matrix pattern
el: Δημιουργία μοτίβου πίνακα Bayer

en: Spherical
el: Σφαιρικό

en: Sinusoidal
el: Ημιτονοειδές

en: Type
el: Τύπος

en: Type of map
el: Τύπος απεικόνισης

en: Compensate
el: Αντιστάθμιση

en: Compensate for darkening
el: Αντιστάθμιση για σκοτείνιασμα

en: Invert bumpmap
el: Αντιστροφή χάρτη ανάγλυφου

en: Tiled
el: Σε παράθεση

en: Tiled bumpmap
el: Σε παράθεση χάρτη ανάγλυφου

en: Azimuth
el: Αζιμούθιο

en: Waterlevel
el: Στάθμη νερού

en: Level that full transparency should represent
el: Στάθμη που η πλήρης διαφάνεια πρέπει να αναπαριστά

en: Ambient lighting factor
el: Συντελεστής περιβάλλοντος φως

en: Height Map
el: Ύψος χάρτη

en: Bump Map
el: Απεικόνιση ανάγλυφου

note: "reference-hash", "8d3700ec06e9cbba3cb2b4a9f3061a10",
en: This plug-in uses the algorithm described by John Schlag, "Fast Embossing Effects on Raster Image Data" in Graphics GEMS IV (ISBN 0-12-336155-9). It takes a buffer to be applied as a bump map to another buffer and produces a nice embossing effect.
el: Αυτό το πρόσθετο χρησιμοποιεί τον αλγόριθμο που περιγράφηκε από τον John Schlag, "Γρήγορα εφέ χάραξης σε δεδομένα εικόνας εικονογραφίας" σε γραφικά GEMS IV (ISBN 0-12-336155-9). Παίρνει μια ενδιάμεση μνήμη που θα εφαρμοστεί ως χάρτης εξογκωμάτων σε μια άλλη ενδιάμεση μνήμη και παράγει ένα όμορφο εφέ χάραξης.

en: Mask radius
el: Ακτίνα μάσκας

en: Percent black
el: Ποσοστό μαύρου

en: Cartoon
el: Σκίτσο

en: Simulates a cartoon, its result is similar to a black felt pen drawing subsequently shaded with color. This is achieved by enhancing edges and darkening areas that are already distinctly darker than their neighborhood
el: Προσομοιάζει ένα σκίτσο, το αποτέλεσμά του είναι παρόμοιο με έναν μαύρο μαρκαδόρο που στη συνέχεια σκιάζεται με χρώμα. Αυτό πετυχαίνεται βελτιώνοντας τα άκρα και σκοτεινιάζοντας περιοχές που είναι ήδη σαφώς πιο σκούρες από τις γειτονικές τους

note: Red channel
en: Red in Red channel
el: Κόκκινο σε κόκκινο κανάλι

en: Set the red amount for the red channel
el: Ορισμός της ποσότητας κόκκινου για το κόκκινο κανάλι

en: Green in Red channel
el: Πράσινο στο κόκκινο κανάλι

en: Set the green amount for the red channel
el: Ορισμός της ποσότητας πράσινου για το κόκκινο κανάλι

en: Blue in Red channel
el: Γαλάζιο στο κόκκινο κανάλι

en: Set the blue amount for the red channel
el: Ορισμός της ποσότητας γαλάζιου για το κόκκινο κανάλι

note: Green channel
en: Red in Green channel
el: Κόκκινο στο πράσινο κανάλι

en: Set the red amount for the green channel
el: Ορισμός της ποσότητας κόκκινου για το πράσινο κανάλι

en: Green for Green channel
el: Πράσινο για το πράσινο κανάλι

en: Set the green amount for the green channel
el: Ορισμός της ποσότητας πράσινου για το πράσινο κανάλι

en: Blue in Green channel
el: Γαλάζιο στο πράσινο κανάλι

en: Set the blue amount for the green channel
el: Ορισμός της ποσότητας γαλάζιου για το πράσινο κανάλι

note: Blue channel
en: Red in Blue channel
el: Κόκκινο στο γαλάζιο κανάλι

en: Set the red amount for the blue channel
el: Ορισμός της ποσότητας κόκκινου για το γαλάζιο κανάλι

en: Green in Blue channel
el: Πράσινο στο γαλάζιο κανάλι

en: Set the green amount for the blue channel
el: Ορισμός της ποσότητας πράσινου για το γαλάζιο κανάλι

en: Blue in Blue channel
el: Γαλάζιο στο γαλάζιο κανάλι

en: Set the blue amount for the blue channel
el: Ορισμός της ποσότητας γαλάζιου για το γαλάζιο κανάλι

en: Channel Mixer
el: Μείκτης καναλιού

en: Remix colors; by defining relative contributions from source components.
el: Ανάμειξη χρωμάτων· ορίζοντας σχετικές συνεισφορές από πηγαία συστατικά.

en: From Color
el: Από το χρώμα

en: The color to change.
el: Το χρώμα για αλλαγή.

en: To Color
el: Προς το Χρώμα

en: Replacement color.
el: Χρώμα αντικατάστασης.

en: Red Threshold
el: Κατώφλι κόκκινου

en: Red threshold of the input color
el: Κατώφλι κόκκινου του χρώματος εισαγωγής

en: Green Threshold
el: Κατώφλι πράσινου

en: Green threshold of the input color
el: Κατώφλι πράσινου του χρώματος εισαγωγής

en: Blue Threshold
el: Κατώφλι γαλάζιου

en: Blue threshold of the input color
el: Κατώφλι γαλάζιου του χρώματος εισαγωγής

en: Exchange color
el: Ανταλλαγή χρώματος

en: Exchange one color with another, optionally setting a threshold to convert from one shade to another.
el: Ανταλλαγή ενός χρώματος με ένα άλλο, προαιρετική ρύθμιση ενός κατωφλίου για μετατροπή από μια σκίαση σε μια άλλη.

en: The color to make transparent.
el: Το χρώμα που θα γίνει διαφανές.

en: Transparency threshold
el: Όριο διαφάνειας

en: The limit below which colors become transparent.
el: Το όριο κάτω από το οποίο τα χρώματα γίνονται διαφανή.

en: Opacity threshold
el: Όριο αδιαφάνειας

en: The limit above which colors remain opaque.
el: Το όριο πάνω από το οποίο τα χρώματα παραμένουν αδιαφανή.

en: Color to Alpha
el: Χρώμα σε άλφα

en: Convert a specified color to transparency, works best with white.
el: Μετατροπή ενός καθορισμένου χρώματος σε διαφάνεια, δουλεύει άριστα με το άσπρο.

en: Tile size
el: Μέγεθος πλακιδίου

en: Average diameter of each tile (in pixels)
el: Μέσος όρος διαμέτρου κάθε παράθεσης (σε εικονοστοιχεία)

en: Tile saturation
el: Κορεσμός πλακιδίου

en: Expand tiles by this amount
el: Επέκταση πλακιδίων κατά αυτήν την ποσότητα

en: The tiles' background color
el: Το χρώμα παρασκηνίου των πλακιδίων

en: Cubism
el: Κυβισμός

en: Convert the image into randomly rotated square blobs, somehow resembling a cubist painting style
el: Μετατροπή της εικόνας σε τυχαία περιεστραμμένες τετράγωνες σταγόνες, που μοιάζουν κάπως με κυβική τεχνοτροπία βαφής

en: Keep even fields
el: Διατήρηση ζυγών πεδίων

en: Keep odd fields
el: Διατήρηση μονών πεδίων

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep even or odd fields
el: Διατήρηση ζυγών ή μονών πεδίων

en: Deinterlace horizontally or vertically
el: Απόπλεξη οριζόντια ή κάθετα

en: Block size
el: Μέγεθος ομάδας

en: Block size of deinterlacing rows/columns
el: Μέγεθος ομάδας απόπλεξης γραμμών/στηλών

en: Deinterlace
el: Απόπλεξη

en: Fix images where every other row or column is missing
el: Ρύθμιση εικόνων όταν κάθε δεύτερη γραμμή ή στήλη λείπει

en: Light frequency (red)
el: Συχνότητα φωτός (κόκκινο)

en: Light frequency (green)
el: Συχνότητα φωτός (πράσινο)

en: Light frequency (blue)
el: Συχνότητα φωτός (γαλάζιο)

en: Red contours
el: Κόκκινα περίγραμμα

en: Number of contours (red)
el: Αριθμός περιγραμμάτων (κόκκινο)

en: Green contours
el: Πράσινα περιγράμματα

en: Number of contours (green)
el: Αριθμός περιγραμμάτων (πράσινο)

en: Blue contours
el: Γαλάζια περιγράμματα

en: Number of contours (blue)
el: Αριθμός περιγραμμάτων (γαλάζιο)

en: Red sharp edges
el: Κόκκινες απότομες άκρες

en: Number of sharp edges (red)
el: Αριθμός απότομων άκρων (κόκκινο)

en: Green sharp edges
el: Πράσινες απότομες άκρες

en: Number of sharp edges (green)
el: Αριθμός απότομων άκρων (πράσινο)

en: Blue sharp edges
el: Γαλάζιες απότομες άκρες

en: Number of sharp edges (blue)
el: Αριθμός απότομων άκρων (γαλάζιων)

en: Brightness and shifting/fattening of contours
el: Φωτεινότητα και μετατόπιση/πάχυνση των περιγραμμάτων

en: Scattering
el: Διασπορά

en: Scattering (speed vs. quality)
el: Διασπορά (ταχύτητα - ποιότητα)

en: Polarization
el: Πόλωση

en: Width of the generated buffer
el: Πλάτος για τη δημιουργούμενη ενδιάμεση μνήμη

en: Height of the generated buffer
el: Ύψος για τη δημιουργούμενη ενδιάμεση μνήμη

en: Diffraction Patterns
el: Μοτίβα διάθλασης

en: Generate diffraction patterns
el: Δημιουργία μοτίβων διάθλασης

en: Cartesian
el: Καρτεσιανές

en: Polar
el: Πολικές

en: Mode of displacement
el: Κατάσταση μετατόπισης

en: Sampler
el: Δειγματοληψία

en: Type of GeglSampler used to fetch input pixels
el: Τύπος του GeglSampler που χρησιμοποιείται για την προσκόμιση εικονοστοιχείων εισόδου

en: X displacement
el: Μετατόπιση Χ

en: Displace multiplier for X or radial direction
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για το Χ ή σε ακτινική κατεύθυνση

en: Horizontal displacement
el: Οριζόντια μετατόπιση

en: Pinch
el: Πίεση

en: Displacement multiplier for the horizontal direction
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για την οριζόντια κατεύθυνση

en: Displacement multiplier for the radial direction
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για την ακτινική κατεύθυνση

en: Y displacement
el: Μετατόπιση Υ

en: Displace multiplier for Y or tangent (degrees) direction
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για το Υ ή σε εφαπτομενική κατεύθυνση (μοίρες)

en: Vertical displacement
el: Κάθετη μετατόπιση

en: Whirl
el: Στροβιλισμός

en: Displacement multiplier for the vertical direction
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για την κάθετη κατεύθυνση

en: Displacement multiplier for the angular offset
el: Μετατόπιση πολλαπλασιαστή για τη γωνιακή μετατόπιση

en: Center displacement
el: Μετατόπιση κέντρου

en: Center the displacement around a specified point
el: Κεντράρισμα μετατόπισης γύρω από συγκεκριμένο σημείο

en: X coordinate of the displacement center
el: Συντεταγμένη Χ του κέντρου μετατόπισης

en: Y coordinate of the displacement center
el: Συντεταγμένη Υ του κέντρου μετατόπισης

en: Horizontal/Radial
el: Οριζόντια/ακτινικά

en: Horizontal or radial per pixel input
el: Οριζόντια ή ακτινική είσοδος ανά εικονοστοιχείο

en: Vertical/Angular
el: Κάθετη/Γωνιακή

en: Vertical or angular per pixel input
el: Κάθετη ή γωνιακή είσοδος ανά εικονοστοιχείο

en: Displace
el: Λαπλάς

en: Displace pixels as indicated by displacement maps
el: Μετατόπιση εικονοστοιχείων όπως υποδεικνύεται από τις απεικονίσεις μετατόπισης

en: Prewitt compass
el: Πυξίδα Prewitt

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Differential
el: Διαφορικό

en: Laplace
el: Λαπλάς

en: Algorithm
el: Αλγόριθμος

en: Edge detection algorithm
el: Αλγόριθμος ανίχνευσης άκρου

en: Edge detection amount
el: Βαθμός ανίχνευσης άκρου

en: Border behavior
el: Συμπεριφορά περιγράμματος

en: Edge detection behavior
el: Συμπεριφορά ανίχνευσης άκρου

en: Edge Detection
el: Ανίχνευση άκρου

en: Several simple methods for detecting edges
el: Πολλαπλές απλές μέθοδοι για ανίχνευση άκρων

en: Laplacian Edge Detection
el: Ανίχνευση άκρου Λαπλάς

en: High-resolution edge detection
el: Ανίχνευση άκρης υψηλής ανάλυσης

en: Emboss
el: Χάραξη

en: Bumpmap (preserve original colors)
el: Χάρτης εξογκωμάτων (διατήρηση αρχικών χρωμάτων)

en: Emboss Type
el: Τύπος χάραξης

en: Rendering type
el: Απόδοση τύπου

en: Light angle (degrees)
el: Γωνία φωτός (σε μοίρες)

en: Elevation angle (degrees)
el: Γωνία ανύψωσης (σε μοίρες)

en: Filter width
el: Πλάτος φίλτρου

en: Simulates an image created by embossing
el: Προσομοίωση εικόνας που δημιουργήθηκε από χάραξη

en: Resolution in pixels
el: Ανάλυση σε εικονοστοιχεία

en: Limit line width
el: Πλάτος γραμμής ορίου

en: Engrave
el: Χάραξη

en: Simulate an antique engraving
el: Προσομοίωση χάραξης αντίκας

en: Mandelbrot
el: Μάντελμπροτ

en: Julia
el: Τζούλια

en: Barnsley 1
el: Μπάρνσλεϊ 1

en: Barnsley 2
el: Μπάρνσλεϊ 2

en: Barnsley 3
el: Μπάρνσλεϊ 3

en: Spider
el: Αράχνη

en: Man O War
el: Μαν ο γορ

en: Lambda
el: Λάμδα

en: Sierpinski
el: Σιερπίνσκι

en: Fractal type
el: Τύπος κλαστικού

en: Type of a fractal
el: Τύπος ενός κλαστικού

en: Zoom in the fractal space
el: Μεγέθυνση στον κλαστικό χώρο

en: Shift X
el: Μετατόπιση Χ

en: X shift in the fractal space
el: Μετατόπιση Χ στον κλαστικό χώρο

en: Shift Y
el: Μετατόπιση Υ

en: Y shift in the fractal space
el: Μετατόπιση Υ στον κλαστικό χώρο

en: CX (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
el: CX (Καμία επίδραση σε Mandelbrot και Sierpinski)

en: CY (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
el: CΥ (Καμία επίδραση σε Mandelbrot και Sierpinski)

en: Red stretching factor
el: Συντελεστής επιμήκυνσης κόκκινου

en: Green stretching factor
el: Συντελεστής επιμήκυνσης πράσινου

en: Blue stretching factor
el: Συντελεστής επιμήκυνσης γαλάζιου

en: Sine
el: Ημίτονο

en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Red application mode
el: Λειτουργία εφαρμογής κόκκινου

en: Green application mode
el: Λειτουργία εφαρμογής πράσινου

en: Blue application mode
el: Λειτουργία εφαρμογής γαλάζιου

en: Red inversion
el: Αντιστροφή κόκκινου

en: Green inversion
el: Αντιστροφή πράσινου

en: Blue inversion
el: Αντιστροφή γαλάζιου

en: Number of colors
el: Αριθμός χρωμάτων

en: Loglog smoothing
el: Εξομάλυνση λογαριθμικών κλιμάκων

en: Unsupported fractal type: %d
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος κλαστικού: %d

en: Fractal Explorer
el: Περιηγητής κλαστικών

en: Rendering of multiple different fractal systems, with configurable coloring options.
el: Απόδοση πολλών διαφορετικών κλαστικών συστημάτων, με ρυθμίσιμες χρωματικές επιλογές.

en: X1 value, position
el: Θέση τιμής Χ1

en: X2 value, position
el: Θέση τιμής Χ2

en: Y1 value, position
el: Θέση τιμής Υ1

en: Y2 value, position
el: Θέση τιμής Υ2

en: Julia seed X value, position
el: Θέση τιμής Χ σπόρου Julia

en: Julia seed Y value, position
el: Θέση τιμής Υ σπόρου Julia

en: Bailout length
el: Μήκος ορίου

en: How to deal with pixels outside of the input buffer
el: Πώς να αντιμετωπίσετε εικονοστοιχεία έξω από την ενδιάμεση μνήμη εισόδου

en: Unsupported fractal type
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος κλαστικού

en: Fractal Trace
el: Ίχνος κλαστικού

en: Transform the image with the fractals
el: Μετασχηματισμός της εικόνας με τα κλαστικά

en: Max. delta
el: Μέγιστη διαφορά

en: Maximum delta
el: Μέγιστη διαφορά

en: Selective Gaussian Blur
el: Επιλεκτική θόλωση Gauss

en: Blur neighboring pixels, but only in low-contrast areas
el: Θόλωση γειτονικών εικονοστοιχείων, αλλά μόνο σε περιοχές χαμηλής αντίθεσης

en: Type 1
el: Τύπος 1

en: Type 2
el: Τύπος 2

en: Division
el: Διαίρεση

en: The number of divisions
el: Ο αριθμός των διαιρέσεων

en: Illusion type
el: Τύπος αυταπάτης

en: Type of illusion
el: Τύπος αυταπάτης

en: Illusion
el: Aυταπάτη

en: Superimpose many altered copies of the image.
el: Υπέρθεση πολλών εναλλακτικών αντιγράφων της εικόνας.

en: Main
el: Κύρια

en: Amount of second-order distortion
el: Ποσότητα παραμόρφωσης δεύτερης τάξης

en: Edge
el: Άκρη

en: Amount of fourth-order distortion
el: Ποσότητα παραμόρφωσης τέταρτης τάξης

en: Rescale overall image size
el: Ανακλιμάκωση γενικού μεγέθους εικόνας

en: Effect center offset in X
el: Μετατόπιση κέντρου εφέ στο Χ

en: Effect center offset in Y
el: Μετατόπιση κέντρου εφέ στο Υ

en: Brighten
el: Λαμπρότητα

en: Adjust brightness in corners
el: Ρύθμιση της φωτεινότητας στις γωνίες

en: Lens Distortion
el: Παραμόρφωση φακού

en: Corrects barrel or pincushion lens distortion.
el: Διορθώνει την παραμόρφωση φακών βαρελιού ή μαξιλαριού για καρφίτσες.

en: X position
el: Θέση X

en: X coordinates of the flare center
el: Συντεταγμένες Χ του κέντρου αναλαμπής

en: Y position
el: Θέση Y

en: Y coordinates of the flare center
el: Συντεταγμένες Υ του κέντρου αναλαμπής

en: Lens Flare
el: Λάμψη φακών

en: Adds a lens flare effect.
el: Προσθέτει εφέ λάμψης φακών.

en: X Period
el: Περίοδος Χ

en: Period for X axis
el: Περίοδος για τον άξονα Χ

en: Y Period
el: Περίοδος Υ

en: Period for Y axis
el: Περίοδος για τον άξονα Υ

en: X Amplitude
el: Πλάτος Χ

en: Amplitude for X axis (logarithmic scale)
el: Πλάτος για τον άξονα Χ (λογαριθμική κλίμακα)

en: Y Amplitude
el: Πλάτος Υ

en: Amplitude for Y axis (logarithmic scale)
el: Πλάτος για τον άξονα Υ (λογαριθμική κλίμακα)

en: X Phase
el: Φάση Χ

en: Phase for X axis
el: Φάση για τον άξονα Χ

en: Y Phase
el: Φάση Υ

en: Phase for Y axis
el: Φάση για τον άξονα Υ

en: Axis separation angle
el: Γωνία περιστροφής άξονα

en: Supersampling
el: Υπερδειγματοληψία

en: Number of samples along each axis per pixel
el: Αριθμός δειγμάτων κατά μήκος κάθε άξονα ανά εικονοστοιχείο

en: Linear Sinusoid
el: Γραμμική ημιτονοειδής

en: Generate a linear sinusoid pattern
el: Δημιουργία γραμμικού ημιτονοειδούς μοτίβου

en: Depth first
el: Πρώτα βάθος

en: Prim's algorithm
el: Αλγόριθμος του Prim

en: Algorithm type
el: Τύπος αλγορίθμου

en: Maze algorithm type
el: Τύπος αλγορίθμου δαιδάλου

en: Foreground Color
el: Χρώμα προσκηνίου

en: The foreground color
el: Το χρώμα προσκηνίου

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: The background color
el: Το χρώμα παρασκηνίου

en: Maze
el: Δαίδαλος

en: Draw a labyrinth
el: Σχεδίαση ενός λαβύρινθου

en: Squares
el: Τετράγωνα

en: Hexagons
el: Εξάγωνα

en: Octagons
el: Οκτάγωνα

en: Triangles
el: Τρίγωνα

en: Tile geometry
el: Γεωμετρία παράθεσης

en: What shape to use for tiles
el: Τι σχήμα θα χρησιμοποιηθεί για παραθέσεις

en: Tile height
el: Ύψος παράθεσης

en: Apparent height of each tile (in pixels)
el: Φαινομενικό ύψος κάθε παράθεσης (σε εικονοστοιχεία)

en: Tile neatness
el: Τάξη παράθεσης

en: Deviation from perfectly formed tiles
el: Απόκλιση από τέλεια σχηματισμένες παραθέσεις

en: Tile color variation
el: Παραλλαγή χρώματος παράθεσης

en: Magnitude of random color variations
el: Βαθμός τυχαίων παραλλαγών χρώματος

en: Color averaging
el: Μέσος όρος χρώματος

en: Tile color based on average of subsumed pixels
el: Το χρώμα παράθεσης με βάση τον μέσο όρο των υποαθροισμένων εικονοστοιχείων

en: Rough tile surface
el: Χοντρική επιφάνεια παράθεσης

en: Surface characteristics
el: Χαρακτηριστικά επιφάνειας

en: Allow splitting tiles
el: Να επιτρέπεται η διαίρεση των παραθέσεων

en: Allows splitting tiles at hard edges
el: Επιτρέπει τη διαίρεση παραθέσεων στα έντονα άκρα

en: Tile spacing
el: Διάκενο παράθεσης

en: Inter-tile spacing (in pixels)
el: Εσωτερικό διάκενο παράθεσης (σε εικονοστοιχεία)

en: Joints color
el: Συνδυασμένο χρώμα

en: Light color
el: Φωτεινό χρώμα

en: Light direction
el: Κατεύθυνση φωτός

en: Direction of light-source (in degrees)
el: Κατεύθυνση της πηγής φωτός (σε μοίρες)

en: Enables smoother tile output
el: Ενεργοποιεί πιο ομαλή έξοδο παράθεσης

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Mosaic is a filter which transforms an image into what appears to be a mosaic, composed of small primitives, each of constant color and of an approximate size.
el: Το μωσαϊκό είναι ένα φίλτρο που μετασχηματίζει μια εικόνα σε αυτό που φαίνεται να είναι μωσαϊκό, αποτελούμενο από μικρά στοιχειώδη, που καθένα τους έχει σταθερό χρώμα και ένα προσεγγιστικό μέγεθος.

en: Rotation blur angle. A large angle may take some time to render
el: Περιστροφή γωνίας θόλωσης. Μια μεγάλη γωνία μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο για να σχεδιαστεί

en: Circular Motion Blur
el: Θόλωση κυκλικής κίνησης

en: Circular motion blur
el: Θόλωση κυκλικής κίνησης

en: Blurring factor
el: Συντελεστής θόλωσης

en: Zooming Motion Blur
el: Θόλωση κίνησης εστίασης

en: Zoom motion blur
el: Θόλωση κίνησης εστίασης

en: Noise Slur
el: Μπερδεμένος θόρυβος

en: Randomly slide some pixels downward (similar to melting)
el: Τυχαία μετακίνηση μερικών εικονοστοιχείων προς τα κάτω (παρόμοια με συγχώνευση)

en: X Size
el: Μέγεθος Χ

en: Horizontal texture size
el: Οριζόντιο μέγεθος υφής

en: Y Size
el: Μέγεθος Υ

en: Vertical texture size
el: Κάθετο μέγεθος υφής

en: Detail level
el: Επίπεδο λεπτομέρειας

en: Create a tileable output
el: Δημιουργία μιας εξόδου σε παράθεση

en: Turbulent
el: Ταραγμένο

en: Make a turbulent noise
el: Δημιουργία ενός ταραγμένου θορύβου

en: Solid Noise
el: Συμπαγής θόρυβος

en: Create a random cloud-like texture
el: Δημιουργία μιας τυχαίας υφής παρόμοιας με σύννεφο

en: Mask Radius
el: Ακτίνα μάσκας

en: Radius of circle around pixel, can also be scaled per pixel by a buffer on the aux pad.
el: Η ακτίνα του κύκλου γύρω από το εικονοστοιχείο, μπορεί επίσης να κλιμακωθεί ανά εικονοστοιχείο από ένα ενδιάμεσο (buffer) στο βοηθητικό χειριστήριο.

en: Exponent for processing; controls smoothness - can be scaled per pixel with a buffer on the aux2 pad.
el: Εκθέτης για επεξεργασία· ελέγχει την ομαλότητα - μπορεί να κλιμακωθεί ανά εικονοστοιχείο με ενδιάμεσο (buffer) στο χειριστήριο aux2.

en: Number of intensities
el: Αριθμός εντάσεων

en: Histogram size
el: Μέγεθος ιστογράμματος

en: Intensity Mode
el: Κατάσταση έντασης

en: Use pixel luminance values
el: Χρήση τιμών λαμπρότητας εικονοστοιχείου

en: Mask radius buffer
el: Ενδιάμεσο (buffer) ακτίνας μάσκας

en: Per pixel buffer for modulating the mask radius, expecting a scaling factor in range 0.0-1.0
el: Ενδιάμεσο (buffer) ανά εικονοστοιχείο για τη διαμόρφωση της ακτίνας μάσκας, αναμένοντας συντελεστή κλιμάκωσης στην περιοχή 0,0-1,0

en: Exponent buffer
el: Ενδιάμεσο (buffer) εκθέτη

en: Per pixel buffer for modulating the exponent parameter, expecting a scaling factor in range 0.0-1.0
el: Το ενδιάμεσο (buffer) ανά εικονοστοιχείο για ρύθμιση της παραμέτρου του εκθέτη, αναμένοντας έναν συντελεστή κλιμάκωσης στην περιοχή 0,0-1,0

en: Oilify
el: Ελαιοποίηση

en: Emulate an oil painting
el: Απομίμηση ελαιογραφίας

en: Percent Black
el: Ποσοστό μαύρου

en: Percent White
el: Ποσοστό λευκού

en: Photocopy
el: Φωτοαντίγραφο

en: Simulate color distortion produced by a copy machine
el: Προσομοίωση χρωματικής παραμόρφωσης που παράγεται από συσκευή φωτοτυπιών

en: High values give more variation in details
el: Υψηλές τιμές δίνουν μεγαλύτερη μεταβολή στις λεπτομέρειες

en: X start of the generated buffer
el: Αρχή Χ της δημιουργούμενης ενδιάμεσης μνήμης

en: Y start of the generated buffer
el: Αρχή Υ της δημιουργούμενης ενδιάμεσης μνήμης

en: Plasma
el: Πλάσμα

en: Creates an image filled with a plasma effect.
el: Δημιουργεί μια εικόνα γεμάτη με ένα εφέ πλάσματος.

en: Circle depth in percent
el: Βάθος κύκλου σε ποσοστό

en: Offset angle
el: Γωνία μετατόπισης

en: Map backwards
el: Χάρτης προς τα πίσω

en: Start from the right instead of the left
el: Έναρξη από τα δεξιά αντί από αριστερά

en: Map from top
el: Χάρτης από την κορυφή

en: Put the top row in the middle and the bottom row on the outside
el: Τοποθέτηση της κορυφαίας γραμμής στο μέσο και της χαμηλότερης γραμμής εξωτερικά

en: To polar
el: Σε πολική

en: Map the image to a circle
el: Απεικόνιση εικόνας σε κύκλο

en: Origin point for the polar coordinates
el: Αρχικό σημείο για πολικές συντεταγμένες

en: Choose middle
el: Επιλογή μεσαίου

en: Let origin point to be the middle one
el: Να επιτρέπεται το αρχικό σημείο να είναι μεσαίο

en: Polar Coordinates
el: Πολικές συντεταγμένες

en: Convert image to or from polar coordinates
el: Μετατροπή εικόνας σε ή από πολικές συντεταγμένες

en: Red eye threshold
el: Κατώφλι κόκκινου ματιού

en: Red Eye Removal
el: Αφαίρεση κόκκινου ματιού

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
el: Αφαίρεση του φαινομένου κόκκινου ματιού που προκλήθηκε από αναλαμπές καμερών

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Sawtooth
el: Πριονωτό

en: Phase shift
el: Μετατόπιση φάσης

en: Wave type
el: Τύπος κύματος

en: Retain tilebility
el: Διατήρηση παράθεσης

en: Ripple
el: Κυματισμός

en: Displace pixels in a ripple pattern
el: Μετατόπιση εικονοστοιχείων σε ένα μοτίβο κυματισμών

en: Shadows
el: Σκιές

en: Adjust exposure of shadows
el: Ρύθμιση έκθεσης σκιών

en: Highlights
el: Τονισμοί

en: Adjust exposure of highlights
el: Ρύθμιση έκθεσης τονισμών

en: White point adjustment
el: Ρύθμιση λευκού σημείου

en: Shift white point
el: Μετατόπιση λευκού σημείου

en: Spatial extent
el: Χωρική έκταση

en: Compress
el: Συμπίεση

en: Compress the effect on shadows/highlights and preserve midtones
el: Συμπίεση του εφέ σε σκιές/τονισμούς και διατήρηση των ενδιάμεσων τόνων

en: Shadows color adjustment
el: Ρύθμιση χρώματος σκιών

en: Adjust saturation of shadows
el: Ρύθμιση κορεσμού σκιών

en: Highlights color adjustment
el: Ρύθμιση χρώματος τονισμών

en: Adjust saturation of highlights
el: Προσθήκη κορεσμού στους τονισμούς

en: Shadows-Highlights
el: Τονισμοί σκιών

en: Perform shadows and highlights correction
el: Εκτελεί διόρθωση σκιών και τονισμών

en: Lighten shadows and darken highlights
el: Ανοίγει τις σκιές και σκουραίνει τους τονισμούς

en: Shift
el: Μετατόπιση

en: Maximum amount to shift
el: Μέγιστη ποσότητα μετατόπισης

en: Shift direction
el: Κατεύθυνση μετατόπισης

en: Shift each row or column of pixels by a random amount
el: Μετατόπιση κάθε γραμμής ή στήλης εικονοστοιχείων κατά τυχαία ποσότητα

en: Scale value for x axis
el: Τιμή κλίμακας για τον άξονα x

en: Scale value for y axis
el: Τιμή κλίμακας για τον άξονα y

en: Complexity
el: Συνθετότητα

en: Complexity factor
el: Συντελεστής συνθετότητας

en: Force tiling
el: Εξαναγκασμός παράθεσης

en: If set, the pattern generated will tile
el: Αν οριστεί, το δημιουργούμενο μοτίβο θα παρατεθεί

en: Distorted
el: Παραμορφωμένο

en: If set, the pattern will be a little more distorted
el: Αν οριστεί, το μοτίβο θα είναι λίγο περισσότερο παραμορφωμένο

en: Bilinear
el: Διγραμμικό

en: Power used to stretch the blend
el: Η χρησιμοποιούμενη δύναμη για επέκταση της ανάμειξης

en: Sinus
el: Ημίτονο

en: Generate complex sinusoidal textures
el: Δημιουργία σύνθετων ημιτονοειδών υφών

en: Softglow
el: Ήπια λάμψη

en: Simulate glow by making highlights intense and fuzzy
el: Προσομοίωση λάμψης τονίζοντας ένταση και ασάφεια

en: Logarithmic
el: Λογαριθμικός

en: Spiral type
el: Τύπος σπείρας

en: Spiral origin X coordinate
el: Αρχική συντεταγμένη Χ σπείρας

en: Spiral origin Y coordinate
el: Αρχική συντεταγμένη Υ σπείρας

en: Spiral radius
el: Ακτίνα σπείρας

en: Base
el: Βάση

en: Logarithmic spiral base
el: Βάση λογαριθμητικής σπείρας

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Area balance between the two colors
el: Ισορροπία περιοχής μεταξύ των δύο χρωμάτων

en: Spiral rotation
el: Περιστροφή σπείρας

en: Counter-clockwise
el: Αριστερόστροφα

en: Spiral swirl direction
el: Κατεύθυνση στροβιλισμού σπείρας

en: Spiral
el: Σπείρα

en: Spiral renderer
el: Απόδοση σπείρας

en: X coordinates of the center of supernova
el: Συντεταγμένες Χ του κέντρου του υπερκαινοφανούς

en: Y coordinates of the center of supernova
el: Συντεταγμένες Υ του κέντρου του υπερκαινοφανούς

en: Radius of supernova
el: Ακτίνα του υπερκαινοφανούς

en: Number of spokes
el: Αριθμός ακτίνων

en: Random hue
el: Τυχαία απόχρωση

en: The color of supernova.
el: Το χρώμα του υπερκαινοφανούς.

en: The random seed for spokes and random hue
el: Η τυχαία σπορά για τις ακτίνες και τη τυχαία απόχρωση

en: Supernova
el: Υπερκαινοφανής

en: This plug-in produces an effect like a supernova burst. The amount of the light effect is approximately in proportion to 1/r, where r is the distance from the center of the star.
el: Αυτό το πρόσθετο παράγει ένα εφέ όπως μια έκρηξη υπερκαινοφανούς. Η ποσότητα της επίδρασης του φωτός είναι περίπου αναλογικά με το 1/r, όπου r είναι η απόσταση από το κέντρο του αστεριού.

en: Top-right
el: Πάνω δεξιά

en: Top-left
el: Πάνω αριστερά

en: Bottom-left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom-right
el: Κάτω δεξιά

en: Position of the light source which lightens the canvas: Top-right, Top-left, Bottom-left or Bottom-right
el: Θέση της πηγής φωτός που φωτίζει τον καμβά: πάνω-δεξιά, πάνω-αριστερά, κάτω-αριστερά ή κάτω-δεξιά

en: Apparent depth of the rendered canvas effect; from 1 (very flat) to 50 (very deep)
el: Φαινομενικό βάθος του αποδιδόμενου εφέ καμβά· από 1 (πολύ στρωτό) μέχρι 50 (πολύ βαθύ)

en: Texturize Canvas
el: Απόδοση υφής στον καμβά

en: Textures the image as if it were an artist's canvas.
el: Υφές της εικόνας σαν να ήταν καμβάς καλλιτέχνη.

en: Tile Width
el: Πλάτος παράθεσης

en: Tile Height
el: Ύψος παράθεσης

en: Tile Glass
el: Γυαλί παράθεσης

en: Simulate distortion caused by rectangular glass tiles
el: Προσομοίωση παραμόρφωσης που παράγεται από ορθογώνιες γυάλινες παραθέσεις

en: Transparent
el: Διαφανής

en: Inverted image
el: Αντεστραμμένη εικόνα

en: Image
el: Εικόνα

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Force
el: Εξαναγκασμός

en: Width of the tile
el: Πλάτος του πλακιδίου

en: Height of the tile
el: Ύψος του πλακιδίου

en: Move rate
el: Ρυθμός μετακίνησης

en: Wrap around
el: Αναδίπλωση

en: Wrap the fractional tiles
el: Αναδίπλωση των κλαστικών πλακιδίων

en: Fractional type
el: Τύπος κλαστικού

en: Fractional Type
el: Τύπος κλαστικού

en: Centering
el: Κεντράρισμα

en: Centering of the tiles
el: Κεντράρισμα των πλακιδίων

en: Background type
el: Τύπος παρασκηνίου

en: Paper Tile
el: Πλακίδιο χαρτιού

en: Cut image into paper tiles, and slide them
el: Κοπή εικόνας σε χάρτινα πλακίδια και μετακίνησή τους

en: More white (larger value)
el: Περισσότερο λευκό (μεγαλύτερη τιμή)

en: More black (smaller value)
el: Περισσότερο μαύρο (μικρότερη τιμή)

en: Middle value to peaks
el: Μεσαία τιμή στις κορυφές

en: Color to peaks
el: Χρώμα σε κορυφές

en: Only color
el: Μόνο χρώμα

en: More opaque
el: Περισσότερο αδιαφανής

en: More transparent
el: Περισσότερο διαφανής

en: Mode of value propagation
el: Κατάσταση διάδοσης τιμής

en: Lower threshold
el: Κατώτερο κατώφλι

en: The minimum difference in value at which to propagate a pixel
el: Η ελάχιστη διαφορά σε τιμή στην οποία διαδίδεται ένα εικονοστοιχείο

en: Upper threshold
el: Ανώτερο κατώφλι

en: The maximum difference in value at which to propagate a pixel
el: Η μέγιστη διαφορά στην τιμή με την οποία διαδίδεται ένα εικονοστοιχείο

en: Propagating rate
el: Ρυθμός διάδοσης

en: The strength with which to propagate a pixel to its neighbors
el: Η ισχύς με την οποία διαδίδεται ένα εικονοστοιχείο στα γειτονικά του

en: Color to use for the "Only color" and "Color to peaks" modes
el: Χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τις καταστάσεις "Μόνο χρώμα" και "Χρώμα στις κορυφές"

en: To top
el: Στην κορυφή

en: Propagate to top
el: Διάδοση στην κορυφή

en: To left
el: Στα αριστερά

en: Propagate to left
el: Διάδοση στα αριστερά

en: To right
el: Στα δεξιά

en: Propagate to right
el: Διάδοση στα δεξιά

en: To bottom
el: Στα κάτω

en: Propagate to bottom
el: Διάδοση στα κάτω

en: Propagating value channel
el: Διάδοση καναλιού τιμής

en: Whether to propagate a pixel's color
el: Εάν θα διαδίδεται το χρώμα εικονοστοιχείου

en: Propagating alpha channel
el: Διάδοση καναλιού άλφα

en: Whether to propagate a pixel's opacity
el: Εάν θα διαδίδεται η αδιαφάνεια εικονοστοιχείου

en: Value Propagate
el: Διάδοση τιμής

en: Propagate certain values to neighboring pixels. Erode and dilate any color or opacity.
el: Διάδοση συγκεκριμένων τιμών σε γειτονικά εικονοστοιχεία. Διάβρωση και άνοιγμα οποιουδήποτε χρώματος ή αδιαφάνειας.

en: Staggered
el: Τρεμουλιαστά

en: Large staggered
el: Πολύ τρεμουλιαστά

en: Striped
el: Ραβδωτό

en: Wide striped
el: Πλατιά ραβδωτό

en: Long staggered
el: Μακρύ τρεμούλιασμα

en: Large 3x3
el: Μεγάλο 3x3

en: Hex
el: Δεκαεξαδικό

en: Dots
el: Κουκκίδες

en: Type of RGB pattern to use
el: Τύπος μοτίβου RGB προς χρήση

en: Additive
el: Προσθετικό

en: Whether the function adds the result to the original image.
el: Αν η συνάρτηση προσθέτει το αποτέλεσμα στην αρχική εικόνα.

en: Rotated
el: Περιεστραμμένο

en: Whether to rotate the RGB pattern by ninety degrees.
el: Αν θα περιστραφεί το μοτίβο RGB κατά ενενήντα μοίρες.

en: Video Degradation
el: Υποβάθμιση βίντεο

en: This function simulates the degradation of being on an old low-dotpitch RGB video monitor.
el: Αυτή η λειτουργία προσομοιάζει την υποβάθμιση να είναι κάποιος σε μια παλιά οθόνη βίντεο RGB με χαμηλό βήμα κουκκίδας.

en: Amplitude of the ripple
el: Μέγεθος κυματισμού

en: Period (wavelength) of the ripple
el: Περίοδος (μήκος κύματος) κυματισμού

en: Clamp deformation
el: Παραμόρφωση σφιγκτήρα

en: Limit deformation in the image area.
el: Όριο παραμόρφωσης στην περιοχή εικόνας.

en: Waves
el: Κύματα

en: Distort the image with waves
el: Παραμόρφωση της εικόνας με κύματα

en: Whirl angle (degrees)
el: Γωνία στροβιλισμού (μοίρες)

en: Pinch amount
el: Ποσότητα πίεσης

en: Radius (1.0 is the largest circle that fits in the image, and 2.0 goes all the way to the corners)
el: Ακτίνα (1,0 είναι ο μέγιστος κύκλος που ταιριάζει στην εικόνα και το 2,0 πηγαίνει ολότελα μέχρι τις γωνίες)

en: Whirl Pinch
el: Στροβιλισμός και πίεση

en: Distort an image by whirling and pinching
el: Παραμόρφωση εικόνας με στροβιλισμό και πίεση

en: Wind
el: Άνεμος

en: Blast
el: Έκρηξη

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Top
el: Επάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Leading
el: Αρχή

en: Trailing
el: Τέλος

en: Style of effect
el: Τεχνοτροπία του εφέ

en: Direction of the effect
el: Κατεύθυνση του εφέ

en: Edge Affected
el: Επηρεαζόμενη άκρη

en: Edge behavior
el: Συμπεριφορά άκρης

en: Higher values restrict the effect to fewer areas of the image
el: Υψηλότερες τιμές περιορίζουν το εφέ σε λιγότερες περιοχές της εικόνας

en: Higher values increase the magnitude of the effect
el: Υψηλότερες τιμές αυξάνουν το μέγεθος του εφέ

en: Wind-like bleed effect
el: Εφέ ανεμώδους διαρροής

en: Cache
el: Απόκρυψη

en: NULL or a GeglBuffer containing cached rendering results, this is a special buffer where gegl_buffer_list_valid_rectangles returns the part of the cache that is valid.
el: NULL ή GeglBuffer που περιέχουν αποτελέσματα απόδοσης απόκρυψης, αυτή είναι μια ειδική ενδιάμεση μνήμη όπου το gegl_buffer_list_valid_rectangles επιστρέφει το μέρος της απόκρυψης που είναι έγκυρο.

en: An explicit caching node, caches results and should provide faster recomputation if what is cached by it is expensive but isn't changing.
el: Ένας ρητός κόμβος προσωρινής αποθήκευσης, κρύβει αποτελέσματα και πρέπει να παρέχει πιο γρήγορο επανυπολογισμό εάν αυτό που αποθηκεύεται από αυτό είναι χρονοβόρο, αλλά δεν αλλάζει.

en: Input format
el: Μορφή εισόδου

en: The babl format of the input
el: Η μορφή babl της εισόδου

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Cast Format
el: Μορφή αλλαγής τύπου

en: Cast the data between input_format and output_format, both formats must have the same bpp
el: Αλλαγή τύπου δεδομένων μεταξύ μορφής_εισόδου και μορφής_εξόδου, και οι δυο μορφές πρέπει ένα έχουν το ίδιο bpp

en: Name
el: Όνομα

en: One of: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1
el: Ένα από τα: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1

en: Pointer
el: Δείκτης

en: pointer to a const * Babl space
el: δείκτης σε σταθερό * Babl χώρο

en: Path
el: Διαδρομή

en: File system path to ICC matrix profile to load
el: Διαδρομή συστήματος αρχείου στην κατατομή (προφίλ) πίνακα ICC προς φόρτωση

en: Cast color space
el: Ανάθεση χρωματικού χώρου

en: Override the specified color space setting a pointer to a format override the string property and setting an aux pad overrides both.
el: Αντικαταστήστε τη συγκεκριμένη ρύθμιση χρωματικού χώρου δείκτη με μια μορφή που αντικαθιστά την ιδιότητα και τη ρύθμιση της γραμματοσειράς ενός βοηθητικού χειριστηρίου που αντικαθιστά και τα δύο.

en: Reference
el: Αναφορά

en: The reference ID used as input (for use in XML).
el: Το αναγνωριστικό αναφοράς που χρησιμοποιείται ως είσοδος (για χρήση σε XML).

en: Clone
el: Κλωνοποίηση

en: Clone a buffer, this is the same as gegl:nop but can get special treatment to get more human readable references in serializations/UI.
el: Κλωνοποίηση μιας βοηθητικής μνήμης (buffer) είναι το ίδιο με το gegl:nop, αλλά μπορεί να έχει ειδική μεταχείριση για να πάρει περισσότερες ανθρώπινες αναγνώσιμες παραπομπές σε σειριοποιήσεις/UI.

en: Convert Format
el: Μορφή μετατροπής

en: Convert the data to the specified format
el: Μετατροπή δεδομένων σε συγκεκριμένη μορφή

en: Space name
el: Όνομα χώρου

en: Convert color space
el: Μετατροπή χρωματικού χώρου

en: set color space which subsequent babl-formats in the pipeline are created with, and the ICC profile potentially embedded for external color management, setting a pointer to a format overrides the string property and setting an aux pad overrides both.
el: ορίστε τον χρωματικό χώρο που ακολουθεί μορφές babl στη διοχέτευση που δημιουργούνται μαζί και τη δυνητικά ενσωματωμένη κατατομή (προφίλ) ICC για την εξωτερική διαχείριση χρώματος, ορίζοντας έναν δείκτη σε μια μορφή που αντικαθιστά την ιδιότητα και τη ρύθμιση συμβολοσειράς βοηθητικού χειριστηρίου που αντικαθιστά και τα δύο.

en: Reset origin
el: Επαναφορά αρχικού

en: Crop
el: Περικοπή

en: Crops a buffer, if the aux pad is connected the bounding box of the node connected is used. When the crop area is configured to 0x0 at 0,0 and nothing is connected on aux, the bounding box of the node at the producing end of the input chain is used.
el: Περικόπτει μια βοηθητική μνήμη, χρησιμοποιείται το πλαίσιο οριοθέτησης του συνδεμένου κόμβου, εάν το βοηθητικό χειριστήριο είναι συνδεμένο. Όταν η περιοχή περικοπής ρυθμίζεται στο 0x0 στο 0,0 και δεν συνδέεται τίποτα στο βοηθητικό, χρησιμοποιείται το πλαίσιο οριοθέτησης του κόμβου στο παραγόμενο τέλος της εισόδου.

en: URI of file to load.
el: URI του αρχείου για φόρτωση.

en: Object to supply image metadata
el: Αντικείμενο για παροχή μεταδεδομένων εικόνας

en: Multipurpose file loader, that uses other native handlers, and fallback conversion using Image Magick's convert.
el: Φόρτωση αρχείου πολλαπλών σκοπών, που χρησιμοποιεί άλλους εγγενείς χειριστές και μετατροπή ανάγκης χρησιμοποιώντας τη μετατροπή εικόνας του Magick.

en: No Operation
el: Χωρίς λειτουργία

en: No operation (can be used as a routing point)
el: Χωρίς λειτουργία (μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σημείο δρομολόγησης)

en: path of file to write to.
el: διαδρομή αρχείου για εγγραφή.

en: tile size to use.
el: μέγεθος πλακιδίου προς χρήση.

en: Path of video file to load
el: Διαδρομή αρχείου βίντεο για φόρτωση

en: Frame number
el: Αριθμός πλαισίου

en: frames
el: πλαίσια

en: Number of frames in video, updates at least when first frame has been decoded.
el: Ο αριθμός των πλαισίων στο βίντεο, ενημερώνεται τουλάχιστον όταν το πρώτο πλαίσιο έχει αποκωδικοποιηθεί.

en: audio_sample_rate
el: ρυθμός_δειγματοληψίας_ήχου

en: audio_channels
el: κανάλια_ήχου

en: frame-rate
el: ρυθμός-λήψεων

en: Frames per second, permits computing time vs frame
el: Οι λήψεις ανά δευτερόλεπτο, επιτρέπουν τον υπολογισμό του χρόνου ως προς λήψεις

en: video-codec
el: κωδικοποιητής-βίντεο

en: audio-codec
el: κωδικοποιητής-ήχου

en: audio
el: ήχος

en: FFmpeg Frame Loader
el: Φόρτωση πλαισίου FFmpeg

en: FFmpeg video frame importer.
el: Εισαγωγή πλαισίου βίντεο FFmpeg.

en: Target path and filename, use '-' for stdout.
el: Στόχος διαδρομής και ονόματος αρχείου, χρήση '-' για τυπική έξοδο.

en: Audio codec
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: Audio codec to use, or auto to use a good default based on container format.
el: Κωδικοποιητής ήχου για χρήση, ή αυτόματα για χρήση μιας καλής προεπιλογής με βάση τη μορφή περιέκτη.

en: audio sample rate
el: ρυθμός δειγματοληψίας ήχου

en: -1 means autodetect on first audio fragment
el: -1 σημαίνει αυτόματη αναγνώριση στο πρώτο τμήμα ήχου

en: audio bitrate in kb/s
el: ρυθμός διαμεταγωγής ήχου σε kb/s

en: Target encoded video bitrate in kb/s
el: Ρυθμός διαμεταγωγής κωδικοποιημένου βίντεο προορισμού σε kb/s

en: Frames/second
el: Πλαίσια/δευτερόλεπτο

en: Video codec
el: Κωδικοποιητής βίντεο

en: Video codec to use, or auto to use a good default based on container format.
el: Κωδικοποιητής βίντεο για χρήση, ή αυτόματα για χρήση μιας καλής προεπιλογής με βάση τη μορφή περιέκτη.

en: video bitrate in kb/s
el: ρυθμός διαμεταγωγής βίντεο σε kb/s

en: Video bufsize
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης βίντεο

en: Container format
el: Μορφή περιέκτη

en: Container format to use, or auto to autodetect based on file extension.
el: Η μορφή περιέκτη προς χρήση, ή αυτόματα για αυτόματη αναγνώριση με βάση την επέκταση αρχείου.

en: global quality
el: γενική ποιότητα

en: noise reduction
el: μείωση θορύβου

en: scenechange threshold
el: κατώφλι αλλαγής σκηνής

en: video bitrate min
el: ελάχιστος ρυθμός διαμεταγωγής βίντεο

en: video bitrate max
el: μέγιστος ρυθμός διαμεταγωγής βίντεο

en: video bitrate tolerance
el: ανοχή ρυθμού διαμεταγωγής βίντεο

en: keyint-min
el: ελάχιστο διάστημα πλαισίου-κλειδιού (keyint-min)

en: qmin
el: ελάχιστος κβαντιστής (qmin)

en: qmax
el: μέγιστος κβαντιστής (qmax)

en: max_qdiff
el: μέγιστη διαφορά κβαντιστή (max_qdiff)

en: me_range
el: εύρος εκτίμησης κίνησης (me_range)

en: max_b_frames
el: μέγιστα πλαίσια b (max_b_frames)

en: gop-size
el: μέγεθος ομάδας εικόνων (gop-size)

en: qcompress
el: συμπίεση κβαντιστή (qcompress)

en: qblur
el: θόλωση κβαντιστή (qblur)

en: i-quant-factor
el: παράγοντας κβαντισμού i (i-quant-factor)

en: i-quant-offset
el: μετατόπιση κβαντισμού i (i-quant-offset)

en: me-subpel-quality
el: ποιότητα εικονοστοιχείων εκτίμησης κίνησης (me-subpel-quality)

en: FFmpeg Frame Saver
el: Αποθηκευτής πλαισίου FFmpeg

en: FFmpeg video output sink
el: Δέκτης εξόδου βίντεο FFmpeg

en: frame
el: καρέ

en: frame number to decode
el: αριθμός καρέ για αποκωδικοποίηση

en: Number of frames in gif animation
el: Ο αριθμός καρέ σε κίνηση gif

en: frame-delay
el: καθυστέρηση καρέ

en: Delay in ms for last decoded frame
el: Καθυστέρηση σε ms για το τελευταίο αποκωδικοποιημένο καρέ

en: GIF File Loader
el: Φορτωτής αρχείου GIF

en: GIF image loader.
el: Φορτωτής εικόνας GIF.

en: URI for file to load
el: URI του αρχείου για φόρτωση

en: Unknown JPEG 2000 image format
el: Άγνωστη μορφή εικόνας JPEG 2000

en: Unable to open JPEG 2000 image
el: Αδυναμία ανοίγματος εικόνας JPEG 2000

en: Unable to create output color profile
el: Αδυναμία δημιουργίας κατατομής χρώματος εξόδου

en: Unable to convert image to sRGB color space
el: Αδυναμία μετατροπής εικόνας σε χρωματικό χώρο sRGB

en: Unsupported non-RGB JPEG 2000 file with %d components
el: Αρχείο χωρίς υποστήριξη μη RGB JPEG 2000 με %d συστατικά

en: Unsupported JPEG 2000 file with depth %d
el: Αρχείο χωρίς υποστήριξη JPEG 2000 με βάθος %d

en: Components of JPEG 2000 input don't match
el: Τα συστατικά της εισόδου JPEG 2000 δεν ταιριάζουν

en: could not create a new Jasper stream
el: αδυναμία δημιουργίας μιας νέας ροής Τζάσπερ

en: failed to open JPEG 2000 from %s
el: αποτυχία ανοίγματος JPEG 2000 από το %s

en: could not query JPEG 2000 file
el: αδυναμία ερωτήματος αρχείου JPEG 2000

en: One or more of R, G, B components are missing
el: Ένα ή περισσότερα συστατικά R, G, B λείπουν

en: One or more of R, G, B components have signed data
el: Ένα ή περισσότερα συστατικά R, G, B υπέγραψαν δεδομένα

en: Error reading row %d component %d
el: Σφάλμα ανάγνωσης γραμμής %d συστατικού %d

en: JPEG 2000 File Loader
el: Φόρτωση εικόνας JPEG 2000

en: JPEG 2000 image loader using jasper.
el: Φόρτωση εικόνας JPEG 2000 χρησιμοποιώντας jasper.

en: URI of file to load
el: URI του αρχείου για φόρτωση

en: JPEG File Loader
el: Φόρτωση εικόνας JPEG

en: JPEG image loader using libjpeg
el: Φόρτωση εικόνας JPEG χρησιμοποιώντας libjpeg

en: Target path and filename, use '-' for stdout
el: Στόχος διαδρομής και ονόματος αρχείου, χρήση '-' για τυπική έξοδο

en: JPEG compression quality (between 1 and 100)
el: Ποιότητα συμπίεσης JPEG (μεταξύ 1 και 100)

en: Smoothing
el: Εξομάλυνση

en: Smoothing factor from 1 to 100; 0 disables smoothing
el: Συντελεστής εξομάλυνσης από 1 έως 100· το 0 απενεργοποιεί την εξομάλυνση

en: Optimize
el: Βελτιστοποίηση

en: Use optimized huffman tables
el: Χρήση βελτιστοποιημένων πινάκων huffman

en: Progressive
el: Σταδιακό

en: Create progressive JPEG images
el: Δημιουργία σταδιακών εικόνων JPEG

en: Grayscale
el: Κλίμακα του γκρίζου

en: Create a grayscale (monochrome) image
el: Δημιουργία εικόνας κλίμακας του γκρι (μονόχρωμη)

en: JPEG File Saver
el: Αποθηκευτής αρχείου JPEG

en: JPEG image saver, using libjpeg
el: Αποθήκευση εικόνας JPEG, χρησιμοποιώντας libjpeg

en: Source Profile
el: Κατατομή πηγής

en: The cmsHPROFILE corresponding to the ICC profile for the input data.
el: Το cmsHPROFILE αντιστοιχεί στην κατατομή ICC για τα δεδομένα εισόδου.

en: Relative Colorimetric
el: Σχετικό χρωματομετρικό

en: Absolute Colorimetric
el: Απόλυτο χρωματομετρικό

en: Rendering intent
el: Απόδοση στόχου

en: The rendering intent to use in the conversion.
el: Η απόδοση στόχου που θα χρησιμοποιηθεί στη μετατροπή.

en: Black point compensation
el: Αντιστάθμιση μαύρου σημείου

en: Convert using black point compensation.
el: Μετατροπή χρησιμοποιώντας αντιστάθμιση μαύρου σημείου.

en: LCMS From Profile
el: LCMS από κατατομή

en: Converts the input from an ICC color profile to a well defined babl format. The buffer's data will then be correctly managed by GEGL for further processing.
el: Μετατρέπει την είσοδο από μια κατατομή χρώματος ICC στην καλά καθορισμένη μορφή Babl. Τα δεδομένα της ενδιάμεσης μνήμης θα διαχειρίζονται τότε σωστά από το GEGL για παραπέρα επεξεργασία.

en: Epsilon
el: Έψιλον

en: Log of the error weighting
el: Λογάριθμος της στάθμισης σφάλματος

en: Radius of the processing window
el: Ακτίνα του παραθύρου επεξεργασίας

en: Alpha threshold for multilevel processing
el: Όριο άλφα για επεξεργασία πολλαπλής στάθμης

en: Trimap influence factor
el: Συντελεστής επιρροής τριπλού χάρτη

en: Number of downsampled levels to use
el: Αριθμός των κατεβασμένων σταθμών για χρήση

en: Active levels
el: Ενεργές στάθμες

en: Number of levels to perform solving
el: Αριθμός σταθμών επίλυσης

en: Matting Levin
el: Αστιλβές Λέβιν

en: Given a sparse user supplied tri-map and an input image, create a foreground alpha mat. Set white as selected, black as unselected, for the tri-map.
el: Με δεδομένο έναν αραιό τριπλό χάρτη παρεχόμενο από το χρήστη και μια είσοδο εικόνας, δημιουργήστε ένα αστιλβές άλφα προσκήνιο. Ορίστε το λευκό ως επιλογή, το μαύρο ως ανεπίλεκτο, για τον τριπλό χάρτη.

en: Model
el: Μοντέλο

en: Model - basic element we operate on
el: Μοντέλο - βασικό στοιχείο στο οποίο λειτουργούμε

en: Square Size
el: Τετράγωνο μέγεθος

en: Size of an edge of square the mesh consists of
el: Μέγεθος μιας άκρης του τετραγώνου από το οποίο αποτελείται το πλέγμα

en: Rigidity
el: Ακαμψία

en: The number of deformation iterations
el: Ο αριθμός των επαναλήψεων παραμόρφωσης

en: ASAP Deformation
el: Παραμόρφωση ASAP

en: ASAP deformation is performed when TRUE, ARAP deformation otherwise
el: Η παραμόρφωση ASAP εκτελείται όταν είναι αληθής, αλλιώς εκτελείται η παραμόρφωση ARAP

en: MLS Weights
el: Βάρη MLS (MLS Weights)

en: Use MLS weights
el: Χρήση βαρών MLS

en: MLS Weights Alpha
el: Άλφα βάρη MLS

en: Alpha parameter of MLS weights
el: Παράμετρος άλφα των βαρών MLS

en: Preserve Model
el: Διατήρηση μοντέλου

en: When TRUE the model will not be freed
el: Όταν είναι αληθές, το μοντέλο θα ελευθερωθεί

en: Sampler used internally
el: Εσωτερικά χρησιμοποιούμενη δειγματοληψία

en: Performs n-point image deformation
el: Εκτελεί παραμόρφωση εικόνας n σημείου

en: NumPy File Saver
el: Αποθηκευτής αρχείου NumPy

en: NumPy (Numerical Python) image saver
el: Αποθηκευτής εικόνας NumPy (αριθμητικού Python)

en: Fill Color
el: Χρώμα γεμίσματος

en: Color of paint to use for filling, use 0 opacity to disable filling
el: Χρώμα βαφής για γέμισμα, χρήση αδιαφάνειας 0 για απενεργοποίηση γεμίσματος

en: Stroke Color
el: Χρώμα πινελιάς

en: Color of paint to use for stroking
el: Χρώμα βαφής πινελιάς

en: Stroke width
el: Πλάτος πινελιάς

en: The width of the brush used to stroke the path
el: Το πλάτος του πινέλου για βάψιμο του μονοπατιού

en: Stroke opacity
el: Αδιαφάνεια πινελιάς

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool
el: Η αδιαφάνεια πινελιάς, σημειώστε, ότι δεν συμπεριφέρεται όπως το SVG αφού προς το παρόν το βάψιμο γίνεται με αερογράφο

en: Hardness of the brush, 0.0 for a soft brush, 1.0 for a hard brush
el: Σκληρότητα του πινέλου, 0,0 για απαλό πινέλο, 1,0 για έντονο πινέλο

en: Fill rule
el: Κανόνας γεμίσματος

en: How to determine what to fill (nonzero|evenodd)
el: Προσδιορισμός γεμίσματος (μη μηδενικός|ζυγός-μονός)

en: SVG style description of transform
el: Περιγραφή τεχνοτροπίας SVG του μετασχηματισμού

en: Fill opacity
el: Αδιαφάνεια γεμίσματος

en: The fill opacity to use
el: Η αδιαφάνεια γεμίσματος για χρήση

en: Vector
el: Διάνυσμα

en: A GeglVector representing the path of the stroke
el: Ένα GeglVector αναπαριστά τη διαδρομή της πινελιάς

en: Render Path
el: Απόδοση μονοπατιού

en: Renders a brush stroke
el: Αποδίδει μια πινελιά

en: file to load
el: αρχείο για φόρτωση

en: uri of file to load
el: uri του αρχείου για φόρτωση

en: Page
el: Σελίδα

en: Page to render
el: Σελίδα για απόδοση

en: Pages
el: Σελίδες

en: Total pages, provided as a visual read-only property
el: Συνολικές σελίδες, που παρέχονται ως οπτική ιδιότητα μόνο για ανάγνωση

en: Point/pixels per inch
el: Στιγμές/εικονοστοιχεία ανά ίντσα

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Password to use for decryption of PDF, or blank for none
el: Κωδικός πρόσβασης για χρήση στην αποκρυπτογράφηση του PDF, ή κενό για κανένα

en: pdf loader
el: φορτωτής pdf

en: PDF page decoder
el: Αποκωδικοποιητής σελίδας PDF

en: GdkPixbuf to use
el: GdkPixbuf για χρήση

en: GdkPixbuf Source
el: Πηγή GdkPixbuf

en: Uses the GdkPixbuf located at the memory location in <em>pixbuf</em>.
el: Χρησιμοποιεί το GdkPixbuf τοποθετημένο στη θέση της μνήμης στο <em>pixbuf</em>.

en: URI for file to load.
el: URI του αρχείου για φόρτωση.

en: PNG File Loader
el: Φορτωτής αρχείου PNG

en: PNG image loader.
el: Φόρτωση εικόνας PNG.

en: Compression
el: Συμπίεση

en: PNG compression level from 1 to 9
el: Στάθμη συμπίεσης PNG από 1 έως 9

en: Bitdepth
el: Βάθος δυαδικού

en: 8 and 16 are the currently accepted values.
el: 8 και 16 είναι μεταξύ των τρεχουσών αποδεκτών τιμών.

en: PNG File Saver
el: Φορτωτής αρχείου PNG

en: PNG image saver, using libpng
el: Αποθήκευση εικόνας PNG, χρησιμοποιώντας libpng

en: URI of image to load.
el: URI της εικόνας προς φόρτωση.

en: PPM File Loader
el: Φορτωτής αρχείου PPM

en: PPM image loader.
el: Φόρτωση εικόνας PPM.

en: Raw format
el: Ακατέργαστη μορφή

en: PPM File Saver
el: Φορτωτής αρχείου PPM

en: PPM image saver (Portable pixmap saver.)
el: Αποθήκευση εικόνας PPM (αποθήκευση φορητής pixmap.)

en: Camera RGB
el: Κάμερα RGB

en: Adobe RGB compatible
el: Συμβατό με Adobe RGB

en: Wide gamut RGB
el: Πλατύ φάσμα RGB

en: Color space
el: Χρωματικός χώρος

en: Color space to use for loaded data
el: Χρωματικός χώρος για χρήση σε φορτωμένα δεδομένα

en: libraw File Loader
el: φορτωτής αρχείου libraw

en: RGBE File Loader
el: Φορτωτής αρχείου RGBE

en: RGBE image loader (Radiance HDR format).
el: Φόρτωση εικόνας RGBE (μορφής ακτινοβολίας HDR).

en: RGBE File Saver
el: Αποθήκευση αρχείου RGBE

en: RGBE image saver (Radiance HDR format)
el: Αποθήκευση εικόνας RGBE (μορφής ακτινοβολίας HDR)

en: The output pixbuf produced by process is stored in this property
el: Το pixbuf εξόδου που παράχθηκε από τη διεργασία αποθηκεύτηκε σε αυτήν την ιδιότητα

en: Store in GdkPixbuf
el: Αποθήκευση σε GdkPixbuf

en: Store image in a GdkPixbuf.
el: Αποθήκευση εικόνας σε GdkPixbuf.

en: SDL2 Display
el: Εμφάνιση SDL2

en: Displays the input buffer in an SDL2 window (restricted to one display op/process, due to SDL2 implementation issues).
el: Εμφανίζει τη μνήμη εισόδου σε παράθυρο SDL2 (περιοριζόμενο σε μια εμφάνιση λειτουργίας/επεξεργασίας, λόγω θεμάτων υλοποίησης του SDL2).

en: Icon title
el: Τίτλος εικονιδίου

en: Icon to be used for output window
el: Χρησιμοποιούμενο εικονίδιο για παράθυρο εξόδου

en: SDL Display
el: Εμφάνιση SDL

en: Displays the input buffer in an SDL window (restricted to one display op/process, due to SDL implementation issues).
el: Εμφανίζει τη μνήμη εισόδου σε παράθυρο SDL (περιοριζόμενο σε μια λειτουργία εμφάνισης/επεξεργασία, λόγω θεμάτων υλοποίησης SDL).

en: Width for rendered image
el: Πλάτος για αποδιδόμενη εικόνα

en: Height for rendered image
el: Ύψος για αποδιδόμενη εικόνα

en: SVG File Loader
el: Φορτωτής αρχείου SVG

note: not hidden because it has extra API
en: Load an SVG file using librsvg
el: Φόρτωση αρχείου SVG χρησιμοποιώντας librsvg

en: Text
el: Κείμενο

en: String to display (utf8)
el: Συμβολοσειρά για εμφάνιση (utf8)

en: Font family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Font family (utf8)
el: Οικογένεια γραμματοσειράς (utf8)

en: Font size in pixels.
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε εικονοστοιχεία.

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Color for the text (defaults to 'black')
el: Χρώμα για το κείμενο (προεπιλογή το 'μαύρο')

en: Wrap width
el: Πλάτος αναδίπλωσης

en: Sets the width in pixels at which long lines will wrap. Use -1 for no wrapping.
el: Ορίζει το πλάτος σε εικονοστοιχεία στο οποίο μεγάλες γραμμές θα αναδιπλωθούν. Χρήση του -1 για μη αναδίπλωση.

en: Wrap height
el: Αναδίπλωση ύψους

en: Sets the height in pixels according to which the text is vertically justified. Use -1 for no vertical justification.
el: Ορίζει το ύψος σε εικονοστοιχεία σύμφωνα με το οποίο το κείμενο στοιχίζεται κάθετα. Χρησιμοποιήστε -1 για μη κάθετη στοίχιση.

en: Justification
el: Στοίχιση

en: Alignment for multi-line text (0=Left, 1=Center, 2=Right)
el: Στοίχιση για κείμενο πολλαπλής γραμμής (0=αριστερά, 1=κέντρο, 2=δεξιά)

en: Vertical justification
el: Κάθετη στοίχιση

en: Vertical text alignment (0=Top, 1=Middle, 2=Bottom)
el: Κάθετη στοίχιση κειμένου (0= Πάνω, 1= Μέση, 2= Κάτω)

en: Rendered width in pixels. (read only)
el: Αποδιδόμενο πλάτος σε εικονοστοιχεία. (μόνο ανάγνωση)

en: Rendered height in pixels. (read only)
el: Αποδιδόμενο ύψος σε εικονοστοιχεία. (μόνο ανάγνωση)

en: Render Text
el: Απόδοση κειμένου

en: Display a string of text using pango and cairo.
el: Εμφάνιση συμβολοσειράς κειμένου χρησιμοποιώντας pango και cairo.

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Image file directory (subfile)
el: Κατάλογος αρχείου εικόνας (υποαρχείο)

en: Object to receive image metadata
el: Αντικείμενο για υποδοχή μεταδεδομένων εικόνας

en: TIFF File Loader
el: Φόρτωση αρχείου TIFF

en: TIFF image loader using libtiff
el: Φόρτωση εικόνας JPEG χρησιμοποιώντας libjpeg

en: -1, 8, 16, 32 and 64 are the currently accepted values, -1 means auto
el: -1, 8, 16, 32 και 64 είναι οι τρέχουσες αποδεκτές τιμές, -1 σημαίνει αυτόματο

en: use floating point
el: χρήση σημείου κινητής υποδιαστολής

en: floating point -1 means auto, 0 means integer, 1 means float.
el: κινητό σημείο υποδιαστολής -1 σημαίνει αυτόματο, 0 σημαίνει ακέραιος, 1 σημαίνει κινητή υποδιαστολή.

en: TIFF File Saver
el: Αποθηκευτής αρχείου TIFF

en: TIFF image saver using libtiff
el: Αποθήκευση εικόνας TIFF χρησιμοποιώντας libjpeg

en: Path to v4l device
el: Διαδρομή σε συσκευή v4l

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: current frame number, can be changed to trigger a reload of the image.
el: τρέχον αριθμός πλαισίου, μπορεί να αλλαχθεί για έναυσμα επαναφόρτωσης της εικόνας.

en: autotrigger reload this many times a second.
el: αυτόματο έναυσμα επαναφόρτωσης αυτού πολλές φορές το δευτερόλεπτο.

en: Video4Linux Frame Source
el: Προέλευση πλαισίου Video4Linux

en: Video4Linux input, webcams framegrabbers and similar devices.
el: Είσοδος Video4Linux, κάμερες ιστού, άρπαγες πλαισίου και παρόμοιων συσκευών.

en: Color of paint to use for filling.
el: Χρώμα βαφής για γέμισμα.

en: The fill opacity to use.
el: Η αδιαφάνεια γεμίσματος για χρήση.

note: XXX: replace with enum?
en: Fill rule.
el: Κανόνας γεμίσματος.

en: how to determine what to fill (nonzero|evenodd)
el: προσδιορισμός γεμίσματος (μη μηδενικός|ζυγός-μονός)

en: svg style description of transform.
el: περιγραφή τεχνοτροπίας SVG του μετασχηματισμού.

en: Fill Path
el: Μονοπάτι συμπλήρωσης

en: Renders a filled region
el: Αποδίδει μια γεμάτη περιοχή

en: Color of paint to use for stroking.
el: Χρώμα βαφής πινελιάς.

en: The width of the brush used to stroke the path.
el: Το πλάτος του πινέλου για βάψιμο του μονοπατιού.

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool.
el: Η αδιαφάνεια πινελιάς, σημειώστε, ότι δεν συμπεριφέρεται όπως το SVG αφού προς το παρόν το βάψιμο γίνεται με αερογράφο.

en: Vector Stroke
el: Πινελιά διανύσματος

en: Renders a vector stroke
el: Αποδίδει μια πινελιά διανύσματος

en: WebP File Loader
el: Φορτωτής αρχείου WebP

en: WebP image loader.
el: Φόρτωση εικόνας WebP.

en: WebP compression quality
el: Ποιότητα συμπίεσης WebP

en: WebP File Saver
el: Αποθηκευτής αρχείου WebP

en: WebP image saver
el: Αποθήκευση εικόνας WebP

en: global value used if aux doesn't contain data
el: χρησιμοποιούμενη γενική τιμή εάν η βοηθητική δεν περιέχει δεδομένα

en: Math operation add, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input + value
el: Η μαθηματική πράξη της πρόσθεσης, εκτελεί την πράξη ανά εικονοστοιχείο, χρησιμοποιώντας είτε τη σταθερά που δίνεται στην 'τιμή' ή το αντίστοιχο εικονοστοιχείο από την ενδιάμεση μνήμη στο βοηθητικό ως τελεστές. Το αποτέλεσμα είναι ο υπολογισμός της παράστασης αποτέλεσμα = είσοδος + τιμή

en: Porter Duff operation clear (d = 0.0f)
el: Καθαρισμός πράξης Porter Duff (d = 0.0f)

en: SVG blend operation color-burn (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG σκοτείνιασμα χρώματος (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) αλλιώς: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)

en: SVG blend operation color-dodge (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG ξάνοιγμα χρώματος (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) αλλιώς: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation darken (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG σκοτείνιασμα (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation difference (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)
el: Πράξης ανάμειξη SVG διαφορά (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)

en: Math operation divide, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = value==0.0f?0.0f:input/value
el: Η μαθηματική πράξη της διαίρεσης εκτελεί την πράξη ανά εικονοστοιχείο, χρησιμοποιώντας είτε τη σταθερά που δίνεται στην 'τιμή' ή το αντίστοιχο εικονοστοιχείο από την ενδιάμεση μνήμη στο βοηθητικό ως τελεστές. Το αποτέλεσμα είναι ο υπολογισμός της παράστασης αποτέλεσμα = τιμή==0.0f?0.0f:είσοδος/τιμή)

en: Porter Duff operation dst-atop (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))
el: Πράξη dst-atop Porter Duff (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))

en: Porter Duff operation dst (d = cB)
el: Πράξη dst Porter Duff (d = cB)

en: Porter Duff operation dst-in (d = cB * aA)
el: Πράξη dst-in Porter Duff (d = cB * aA)

en: Porter Duff operation dst-out (d = cB * (1.0f - aA))
el: Πράξη dst-out Porter Duff (d = cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation dst-over (d = cB + cA * (1.0f - aB))
el: Πράξη dst-over Porter Duff (d = cB + cA * (1.0f - aB))

en: SVG blend operation exclusion (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG αποκλεισμός (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Math operation gamma, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = (input >= 0.0f ? powf (input, value) : -powf (-input, value))
el: Η μαθηματική πράξη γάμμα εκτελεί την πράξη ανά εικονοστοιχείο, χρησιμοποιώντας είτε τη σταθερά που δίνεται στην 'τιμή' ή το αντίστοιχο εικονοστοιχείο από την ενδιάμεση μνήμη στο βοηθητικό ως τελεστές. Το αποτέλεσμα είναι ο υπολογισμός της παράστασης result = (input >= 0.0f ? powf (input, value) : -powf (-input, value))

en: SVG blend operation hard-light (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG έντονο φως (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) αλλιώς: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation lighten (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG φωτισμός (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Math operation multiply, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input * value
el: Η μαθηματική πράξη του πολλαπλασιασμού εκτελεί την πράξη ανά εικονοστοιχείο, χρησιμοποιώντας είτε τη σταθερά που δίνεται στην 'τιμή' ή το αντίστοιχο εικονοστοιχείο από την ενδιάμεση μνήμη στο βοηθητικό ως τελεστές. Το αποτέλεσμα είναι ο υπολογισμός της παράστασης αποτέλεσμα = είσοδος * τιμή

en: SVG blend operation overlay (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG επικάλυψη (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) αλλιώς: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation plus (<code>d = cA + cB</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG συν (<code>d = cA + cB</code>)

en: SVG blend operation screen (<code>d = cA + cB - cA * cB</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG οθόνη (<code>>d = cA + cB - cA * cB</code>)

en: SVG blend operation soft-light (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); otherwise: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
el: Πράξη ανάμειξης SVG απαλό φως (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); αλλιώς: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Porter Duff operation src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))
el: Πράξη Porter Duff src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation src (d = cA)
el: Πράξη Porter Duff src (d = cA)

en: Porter Duff compositing operation src-in (formula:   cA * aB)
el: Πράξη σύνθεσης Porter Duff src-in (τύπος: cA * aB)

en: Porter Duff operation src-out (d = cA * (1.0f - aB))
el: Πράξη Porter Duff src-out (d = cA * (1.0f - aB))

en: Math operation subtract, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input - value
el: Η μαθηματική πράξη της αφαίρεσης εκτελεί την πράξη ανά εικονοστοιχείο, χρησιμοποιώντας είτε τη σταθερά που δίνεται στην 'τιμή' ή το αντίστοιχο εικονοστοιχείο από την ενδιάμεση μνήμη στο βοηθητικό ως τελεστές. Το αποτέλεσμα είναι ο υπολογισμός της παράστασης αποτέλεσμα = είσοδος - τιμή

en: Porter Duff operation xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))
el: Πράξη Porter Duff xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))

en: Refinement scale
el: Κλίμακα βελτίωσης

en: Maximal scale of refinement points to be used for the interpolation mesh
el: Μέγιστη κλίμακα σημείων βελτίωσης που θα χρησιμοποιηθούν για το πλέγμα παρεμβολής

en: How much horizontal offset should applied to the paste
el: Πόση οριζόντια μετατόπιση πρέπει να εφαρμοστεί στην επικόλληση

en: Error message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: An error message in case of a failure
el: Ένα μήνυμα σφάλματος σε περίπτωση αποτυχίας

en: The foreground does not contain opaque parts
el: Το προσκήνιο δεν περιέχει αδιαφανή τμήματα

en: The foreground is too small to use
el: Το προσκήνιο είναι υπερβολικά μικρό για να χρησιμοποιηθεί

en: The foreground contains holes and/or several unconnected parts
el: Το προσκήνιο περιέχει οπές και/ή αρκετά ασύνδετα μέρη

en: The opaque parts of the foreground are not above the background!
el: Τα αδιαφανή μέρη του προσκηνίου δεν είναι πάνω από το παρασκήνιο!

en: Refinement steps
el: Βήματα βελτίωσης

en: Maximal amount of refinement points to be used for the interpolation mesh
el: Μέγιστη ποσότητα σημείων βελτίωσης που θα χρησιμοποιηθούν για το πλέγμα παρεμβολής

en: How much vertical offset should applied to the paste
el: Πόση κάθετη μετατόπιση πρέπει να εφαρμοστεί στην επικόλληση

en: Horizontal justification 0.0 is left 0.5 centered and 1.0 right.
el: Η οριζόντια στοίχιση 0,0 είναι αριστερά, 0,5 στο κέντρο και 1,0 δεξιά.

en: Vertical justification 0.0 is top 0.5 middle and 1.0 bottom.
el: Η κάθετη στοίχιση 0,0 είναι απάνω, 0,5 στο μέσο και 1,0 κάτω.

en: Border Align
el: Στοίχιση περιγράμματος

en: Aligns box of input rectangle with border of compositing target or aux' bounding-box border, if aux pad is not connected the op tries to figure out which bounding box' border applies.
el: Στοιχίζει το πλαίσιο ορθογωνίου εισόδου με το περίγραμμα του στόχου σύνθεσης ή το βοηθητικό περίγραμμα του πλαισίου οριοθέτησης· εάν το βοηθητικό χειριστήριο δεν είναι συνδεμένο η εφαρμογή προσπαθεί να καταλάβει ποιο περίγραμμα του πλαισίου οριοθέτησης εφαρμόζεται.

en: Direction vector's X component
el: Συστατικό Χ του διανύσματος κατεύθυνσης

en: Direction vector's Y component
el: Συστατικό Υ του διανύσματος κατεύθυνσης

en: Reflect an image about a line, whose direction is specified by the vector that is defined by the x and y properties.
el: Ανάκλαση μιας εικόνα γύρω από μια γραμμή, της οποίας η κατεύθυνση καθορίζεται από το διάνυσμα που ορίζεται από τις ιδιότητες x και y.

en: Translate top-left to 0,0.
el: Μετάφραση του πάνω αριστερά σε 0,0.

en: Degrees
el: Μοίρες

en: Angle to rotate (counter-clockwise)
el: Γωνία για περιστροφή (αριστερόστροφα)

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate the buffer around the specified origin.
el: Περιστροφή μνήμης γύρω από το ορισμένο αρχικό.

en: origin-x
el: αρχικό-x

en: Ignored. Always uses center of input buffer
el: Παραβλέπεται. Χρησιμοποιείται πάντα το κέντρο της ενδιάμεσης μνήμης εισόδου

en: origin-y
el: αρχικό-y

en: Rotate on center
el: Περιστροφή ως προς κέντρο

en: Rotate the buffer around its center, taking care of possible offsets.
el: Περιστροφή της ενδιάμεσης μνήμης γύρω από το κέντρο της, λαμβάνοντας υπόψη τις πιθανές μετατοπίσεις.

en: Horizontal scale factor
el: Οριζόντιος συντελεστής κλίμακας

en: Vertical scale factor
el: Κάθετος συντελεστής κλίμακας

en: Scale ratio
el: Αναλογία κλίμακας

en: Scales the buffer according to a ratio.
el: Κλιμακώνει τη μνήμη σύμφωνα με μια αναλογία.

en: Horizontal size
el: Οριζόντιο μέγεθος

en: Vertical size
el: Κάθετο μέγεθος

en: Scale size
el: Μέγεθος κλίμακας

en: Scales the buffer according to a size.
el: Κλιμακώνει τη μνήμη σύμφωνα με ένα μέγεθος.

en: Scale size keep aspect
el: Κλιμάκωση μεγέθους διατήρηση αναλογιών

en: Scales the buffer to a size, preserving aspect ratio
el: Κλιμακώνει την ενδιάμεση μνήμη σε ένα μέγεθος, έτσι ώστε να διατηρήσει την αναλογία διαστάσεων

en: Horizontal shear amount
el: Οριζόντια ποσότητα στρέβλωσης

en: Vertical shear amount
el: Κάθετη ποσότητα στρέβλωσης

en: Shear
el: Στρέβλωση

en: Shears the buffer.
el: Στρεβλώνει τη μνήμη.

en: Transformation SVG syntax transformation string
el: Μετασχηματισμός συμβολοσειράς μετασχηματισμού σύνταξης SVG

en: Do a transformation using SVG syntax transformation.
el: Κάνει έναν μετασχηματισμό χρησιμοποιώντας μετασχηματισμό σύνταξης SVG.

en: Origin-x
el: Αρχικό-x

en: X coordinate of origin
el: Συντεταγμένη X αρχικού

en: Origin-y
el: Αρχικό-y

en: Y coordinate of origin
el: Συντεταγμένη Y του αρχικού

en: Near-z
el: Πλησιέστερη-z

en: Z coordinate of the near clipping plane
el: Συντεταγμένη Z του κοντινού επιπέδου αποκοπής

en: Horizontal translation
el: Οριζόντια μετακίνηση

en: Vertical translation
el: Κάθετη μετακίνηση

en: Translate
el: Μετακίνηση

en: Repositions the buffer (with subpixel precision), if integer coordinates are passed a fast-path without resampling is used
el: Επανατοποθετήσεις της μνήμης (με ακρίβεια υποεικονοστοιχείου), εάν οι συντεταγμένες ακέραιου πέρασαν ένα γρήγορο μονοπάτι χωρίς τη χρήση νέας δειγματοληψίας

en: HDR to SDR proofing filter/mapping curve that is an approximation of the ACES RRT (Reference Rendering Transform). When feeding scene-refereed imagery into this op, the result is suitable for display referred transform to sRGB or output display using regular ICC matric profiles as the ODT. Note that for the time being, this is a luminance only approximation of the ACES RRT; without desaturation of highlights and shadows nor red hue modifications.
el: Η καμπύλη δοκιμασίας φίλτρου/απεικόνισης από HDR προς SDR είναι μια προσέγγιση του ACES RRT (μετασχηματισμού απόδοσης αναφοράς). Κατά την τροφοδοσία εικόνας σε αναφερόμενη σκηνή σε αυτήν τη λειτουργία, το αποτέλεσμα που προκύπτει είναι κατάλληλο για εμφάνιση του αναφερόμενου μετασχηματισμού σε sRGB ή την εμφάνιση εξόδου χρησιμοποιώντας κανονικές κατατομές (προφίλ) εγγραφής όπως το ODT. Σημειώστε ότι προς το παρόν, αυτό είναι μόνο προσέγγιση της λαμπρότητας (luminance) του ACES RRT· χωρίς αποκορεσμό των τονισμών και των σκιών και χωρίς τροποποιήσεις της κόκκινης χροιάς.

en: Detail band
el: Λεπτομερής ζώνη

en: Features size for detail band, used for noise removal.
el: Μέγεθος γνωρισμάτων για λεπτομερή ζώνη, που χρησιμοποιείται στην αφαίρεση θορύβου.

en: Detail scale, negative values diminish signal in detail band, positive values increase signal.
el: Λεπτομερής κλίμακα, οι αρνητικές τιμές μειώνουν το σήμα σε λεπτομερή ζώνη, οι θετικές τιμές αυξάνουν το σήμα.

en: Scaling factor for image features at radius, -1 cancels them out 1.0 edge enhances
el: Συντελεστής κλιμάκωσης για γνωρίσματα εικόνας σε ακτίνα, -1 τα ακυρώνει 1,0 βελτιώνει το άκρο

en: Detail bandwidth
el: Λεπτομερές εύρος ζώνης

en: Edge band
el: Άκρο ζώνης

en: Features size for edge band, used to compensate for loss of edges in detail pass.
el: Χαρακτηριστικά μεγέθους για ζώνη άκρων, που χρησιμοποιείται για να αντισταθμίσει την απώλεια των άκρων με λεπτομέρεια.

en: Edge scale, negative values diminish signal in detail band, positive values increase signal.
el: Κλίμακα άκρου, αρνητικές τιμές μειώνουν το σήμα στη λεπτομερή ζώνη, θετικές τιμές αυξάνουν το σήμα.

en: Edge bandwidth
el: Εύρος ζώνης άκρου

en: Visualize Adjustment Mask
el: Οπτικοποίηση μάσκας ρύθμισης

en: Band tune
el: Συντονισμός ζώνης

en: Parametric band equalizer for tuning frequency bands of image, the op provides abstracted input parameters that control two difference of gaussians driven band pass filters used as adjustments of the image signal.
el: Παραμετρικός ισοσταθμιστής ζώνης, για συντονισμό ζωνών συχνότητας εικόνας, η λειτουργία παρέχει αποκομμένες παραμέτρους εισαγωγής που ελέγχουν δύο διαφορές Γκάους οδηγούμενες από φίλτρα διέλευσης ζώνης που χρησιμοποιούνται ως ρυθμίσεις του σήματος εικόνας.

en: Smoothness
el: Ομαλότητα

en: Level of smoothness
el: Επίπεδο ομαλότητας

en: Bilateral Box Filter
el: Αμφίπλευρο φίλτρο πλαισίου

en: A fast approximation of bilateral filter, using a box-filter instead of a gaussian blur.
el: Μια γρήγορη προσέγγιση αμφίπλευρου φίλτρου, χρησιμοποιώντας ένα φίλτρο πλαισίου αντί για θόλωση Γκάους.

en: Radius of row pixel region, (size will be radius*2+1)
el: Ακτίνα της περιοχής εικονοστοιχείου γραμμής, (το μέγεθος θα είναι ακτίνα*2+1)

en: 1D Box Blur
el: Θόλωση πλαισίου 1Δ

en: Blur resulting from averaging the colors of a row neighborhood.
el: Θόλωση ως αποτέλεσμα του μέσου όρου των χρωμάτων μιας γειτονικής γραμμής.

en: BoxBlur
el: Θόλωση πλαισίου

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Component separator color
el: Χρώμα διαχωριστή συστατικού

en: Invert the separator region
el: Αντιστροφή της περιοχής διαχωριστή

en: Base index
el: Δείκτης βάσης

en: Step
el: Βήμα

en: Index step
el: Βήμα δείκτη

en: Normalize output to the range [base,base + step]
el: Κανονικοποίηση της εξόδου στην περιοχή [βάση, βάση + βήμα]

en: Connected Components
el: Συνδεμένα συστατικά

en: Fills each connected region of the input, separated from the rest of the input by a given color, with a unique color.
el: Γεμίζει κάθε συνδεμένη περιοχή της εισόδου, διαχωρίζεται από το υπόλοιπο της εισόδου με ένα δεδομένο χρώμα, με μοναδικό χρώμα.

en: Bayer pattern
el: Μοτίβο Bayer

en: Bayer pattern used, 0 seems to work for some nikon files, 2 for some Fuji files.
el: Με χρήση μοτίβου Bayer, 0 φαίνεται να δουλεύει με μερικά αρχεία nikon, 2 με μερικά αρχεία Fuji.

en: Demosaic With Bimedian Interpolation
el: Ανασύσταση χρωμάτων με διάμεση παρεμβολή

en: Performs a grayscale2color demosaicing of an image, using bimedian interpolation.
el: Εκτέλεση αποψηφίδωσης χρώματος γκρι κλίμακας 2 μιας εικόνας, χρησιμοποιώντας διδιάμεση παρεμβολή.

en: Demosaic Without Interpolation
el: Χρωματική ανασύσταση χωρίς παρεμβολή

en: Performs a naive grayscale2color demosaicing of an image, no interpolation.
el: Εκτέλεση αποψηφίδωσης ανεπίδευτου χρώματος γκρι κλίμακας 2 μιας εικόνας, χρησιμοποιώντας διδιάμεση παρεμβολή.

en: Test op to do a 1:1 map of input to output, while sampling
el: Επιλογή ελέγχου για να γίνει μια απεικόνιση εισόδου 1:1 έξοδος, κατά τη δειγμετοληψία

en: Script
el: Σενάριο

en: The lua script containing the implementation of this operation.
el: Το σενάριο lua που περιέχει την υλοποίηση αυτής της λειτουργίας.

en: Lua error
el: Σφάλμα Lua

en: Parse/compile error, if any.
el: Σφάλμα ανάλυσης/μεταγλώττισης, εάν υπάρχει.

en: A stored lua script on disk implementing an operation.
el: Ένα αποθηκευμένο σενάριο lua στο δίσκο υλοποιεί μια λειτουργία.

en: User value
el: Τιμή χρήστη

en: Available as a global variable 'user_value' in lua.
el: Διαθέσιμο ως καθολική μεταβλητή 'user_value' στο lua.

en: Pixel level filter/composer scripting prototyping with lua. See http://pippin.gimp.org/image-processing/ for further details.
el: Προτυποποίηση δέσμης ενεργειών φίλτρου/σύνταξης επιπέδου εικονοστοιχείων με lua. Δείτε http://pippin.gimp.org/image-processing/ για παραπέρα λεπτομέρειες.

en: Subtract
el: Αφαίρεση

en: Either to add to or subtract from the mask
el: Είτε προσθέστε από, ή αφαιρέστε από τη μάσκα

en: Use local region
el: Χρήση τοπικής περιοχής

en: Perform graphcut in a local region
el: Εκτέλεση αποκοπής γραφικού σε τοπική περιοχή

en: region-x
el: περιοχή-x

en: region-y
el: περιοχή-y

en: region-width
el: πλάτος-περιοχής

en: region-height
el: ύψος-περιοχής

en: Paint Select
el: Βαφή επιλογής

en: Maker
el: Κατασκευαστής

en: Write lens maker correctly
el: Γράψτε σωστά τον κατασκευαστή φακών

en: Camera
el: Κάμερα

en: Write camera name correctly
el: Γράψτε σωστά το όνομα της κάμερας

en: Lens
el: Φακός

en: Write your lens model with uppercase letters
el: Γράψτε τον τύπο φακών σας με κεφαλαία

en: Focal of the camera
el: Εστία της κάμερας

en: Calculate b value from focal
el: Υπολογισμός της τιμής b από την εστία

en: Center
el: Κέντρο

en: If you want center
el: Εάν θέλετε το κέντρο

en: Lens center X
el: Κέντρο φακού Χ

en: Coordinates of lens center
el: Συντεταγμένες του κέντρου φακού

en: Lens center Y
el: Κέντρο φακού Υ

en: Scale of the image
el: Κλίμακα της εικόνας

en: Autocorrect d values
el: Αυτόματη διόρθωση τιμών d

en: Autocorrect D values for lens correction models.
el: Αυτόματη διόρθωση τιμών D για πρότυπα διόρθωσης φακών.

en: Model red a
el: Πρότυπο κόκκινου a

en: Model red b
el: Πρότυπο κόκκινου b

en: Model red c
el: Πρότυπο κόκκινου c

en: Model red d
el: Πρότυπο κόκκινου d

en: Model green a
el: Πρότυπο πράσινου a

en: Model green b
el: Πρότυπο πράσινου b

en: Model green c
el: Πρότυπο πράσινου c

en: Model green d
el: Πρότυπο πράσινου d

en: Model blue a
el: Πρότυπο γαλάζιου a

en: Model blue b
el: Πρότυπο γαλάζιου b

en: Model blue c
el: Πρότυπο γαλάζιου c

en: Model blue d
el: Πρότυπο γαλάζιου d

en: Model alpha a
el: Πρότυπο άλφα a

en: Model alpha b
el: Πρότυπο άλφα b

en: Model alpha c
el: Πρότυπο άλφα c

en: Model alpha d
el: Πρότυπο άλφα d

en: Copies image performing lens distortion correction.
el: Αντιγράφει εικόνα που εκτελεί διόρθωση παραμόρφωσης φακών.

en: Start x coordinate
el: Αρχή συντεταγμένης x

en: End x coordinate
el: Τέλος συντεταγμένης x

en: Start y coordinate
el: Αρχή συντεταγμένης y

en: End y coordinate
el: Τέλος συντεταγμένης y

en: Min
el: Ελάχιστο

en: Value at bottom
el: Τιμή στον πάτο

en: Max
el: Μέγιστο

en: Value at top
el: Τιμή στην κορυφή

en: Line Profile
el: Κατατομή γραμμής

en: Renders luminance profiles for red green and blue components along the specified line in the input buffer, plotted in a buffer of the specified size.
el: Απόδοση κατατομών φωτεινότητας για κόκκινο, πράσινο και γαλάζιο συστατικό κατά μήκος της συγκεκριμένης γραμμής στη μνήμη εισόδου, σχεδιογραφημένη σε μνήμη συγκεκριμένου μεγέθους.

en: Spyrograph
el: Σπειρογράφημα

en: EPITROCHOID
el: ΕΠΙΤΡΟΧΟΕΙΔΕΣ

en: Curve Type
el: Τύπος καμπύλης

en: Curve type
el: Τύπος καμπύλης

en: Fixed Gear Teeth
el: Δόντια σταθερού γραναζιού

en: Number of teeth in fixed gear.
el: Αριθμός δοντιών σε σταθερό γρανάζι.

en: Moving Gear Teeth
el: Δόντια κινούμενου γραναζιού

en: Number of teeth in moving gear. Radius of moving gear, relative to radius of fixed gear, is determined by the proportion between the number of teeth in gears.
el: Αριθμός δοντιών σε κινούμενο γρανάζι. Η ακτίνα του κινούμενου γραναζιού, ως προς την ακτίνα του σταθερού γραναζιού, καθορίζεται από την αναλογία μεταξύ του αριθμού των δοντιών στα γρανάζια.

en: Hole Percent
el: Ποσοστό οπής

en: How far the hole is from the center of the moving gear. 100 means that the hole is at the gear's edge.
el: Πόσο μακριά είναι η οπή από το κέντρο του κινούμενου γραναζιού. 100% σημαίνει ότι η οπή είναι στο άκρο του γραναζιού.

en: X coordinate of pattern center
el: Συντεταγμένη Χ του κέντρου μοτίβου

en: Y coordinate of pattern center
el: Συντεταγμένη Υ του κέντρου μοτίβου

en: Radius of fixed gear
el: Ακτίνα του σταθερού γραναζιού

en: Pattern rotation
el: Περιστροφή μοτίβου

en: Render Spyrograph
el: Απόδοση σπειρογραφήματος

en: Renders a Spyrograph pattern
el: Απόδοση μοτίβου σπειρογραφήματος

en: video device path
el: διαδρομή συσκευής βίντεο

en: Video4Linux2 Frame Source
el: Προέλευση πλαισίου Video4Linux2

en: Video4Linux2 input, webcams framegrabbers and similar devices.
el: Είσοδος Video4Linux2, ιστοκάμερες, άρπαγες πλαισίου και παρόμοιων συσκευών.

en: Mask
el: Μάσκα

en: Unseeded region color
el: Άσπαρτο (μη σημειωμένο) χρώμα περιοχής

en: Invert mask
el: Αντιστροφή μάσκας

en: Seed edges
el: Άκρα σπόρου

en: Whether the image edges are also seeded
el: Εάν τα άκρα της εικόνας σπέρνονται επίσης

en: Voronoi Diagram
el: Διάγραμμα Voronoi

en: Paints each non-seed pixel with the color of the nearest seed pixel.
el: Βάφει κάθε άσπαρτο (μη σημειωμένο) εικονοστοιχείο με το χρώμα του πλησιέστερου σπόρου (σημειωμένου) του εικονοστοιχείου.

en: Image blending operation 'average' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'μέσος όρος' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)

en: Image blending operation 'blend-reflect' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'ανάκλαση ανάμειξης' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'negation' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'αρνητικού' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'soft-burn' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'απαλό σκοτείνιασμα' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)

en: Image blending operation 'soft-dodge' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'απαλό ξάνοιγμα' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)

en: Image blending operation 'subtractive' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)
el: Πράξη ανάμειξης εικόνας 'αφαίρεση' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)

en: Stop 1
el: Διακοπή 1

en: Stop 2
el: Διακοπή 2

en: Color 3
el: Χρώμα 3

en: Stop 3
el: Διακοπή 3

en: Color 4
el: Χρώμα 4

en: Stop 4
el: Διακοπή 4

en: Color 5
el: Χρώμα 5

en: Stop 5
el: Διακοπή 5

en: Gradient Map
el: Απεικόνιση διαβάθμισης

en: Applies a color gradient.
el: Εφαρμόζει μια διαβάθμιση χρώματος.

en: squared integral
el: τετράγωνο ολοκλήρωμα

en: Add squared values sum to the output
el: Προσθήκη αθροίσματος τετράγωνων τιμών στην έξοδο

en: Integral Image
el: Ολοκληρωμένη εικόνα

en: Compute integral and squared integral image
el: Υπολογισμός ολοκληρωμένης και τετραγωνικά ολοκληρωμένης εικόνας

en: Raw image loader, wrapping dcraw with pipes, provides the raw bayer grid as grayscale, if the fileformat is .rawbayer it will use this loader instead of the normal dcraw loader, if the fileformat is .rawbayerS it will swap the returned 16bit numbers (the pnm loader is apparently buggy)
el: Φόρτωση ακατέργαστης εικόνας, αναδίπλωση dcraw με σωλήνες, παρέχει το ακατέργαστο πλέγμα bayer ως γκρίζα κλίμακα, εάν η μορφή αρχείου είναι .rawbayer θα χρησιμοποιήσει αυτή τη φόρτωση αντί για την κανονική φόρτωση dcraw, εάν η μορφή αρχείου είναι .rawbayerS θα εναλλάξει τους επιστρεφόμενους 16 δυαδικών αριθμούς (η φόρτωση pnm είναι προφανώς εσφαλμένη)

en: Number of clusters
el: Αριθμός συμπλεγμάτων

en: Max. Iterations
el: Μέγιστες επαναλήψεις

en: Maximum number of iterations
el: Μέγιστος αριθμός επαναλήψεων

en: K-means Segmentation
el: Τμηματοποίηση Κ-μέσων

en: Segment colors using K-means clustering
el: Χρώματα συμπλέγματος χρησιμοποιώντας την ομαδοποίηση Κ-μέσων

en: Hue selection center
el: Κέντρο επιλογής χροιάς

en: Center of Hue selection interval
el: Κέντρο του διαστήματος επιλογής χροιάς

en: Hue selection width
el: Πλάτος επιλογής χροιάς

en: Width of Hue selection interval
el: Πλάτος του διαστήματος επιλογής χροιάς

en: Saturation adjustment
el: Ρύθμιση κορεσμού

en: Selective Hue-Saturation
el: Επιλεκτικός κορεσμός χροιάς

en: Selective adjust Hue, Saturation and Lightness
el: Επιλεκτική ρύθμιση χροιάς, κορεσμού και φωτεινότητας (Lightness)

en: Chance
el: Ευκαιρία

en: Phase
el: Φάση

en: Only used if no aux image is provided
el: Χρησιμοποιείται μόνο εάν δεν παρέχεται εικόνα aux

en: Optimize Dither
el: Βελτιστοποίηση πρόσμειξης

en: Shuffles pixels, and quantization with neighbors to optimize dither, by shuffling neighboring pixels.
el: Ανακατεύει εικονοστοιχεία και κβάντιση με τους γείτονες για τη βελτιστοποίηση της πρόσμειξης, ανακατεύοντας γειτονικά εικονοστοιχεία.
