gegl master - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Unable to read file: %s
id: Tak bisa membaca berkas: %s

en: Print XML
id: Cetak XML

en: Display help information
id: Tampilkan informasi bantuan

note: Here in the top of the file the properties of the operation is declared, *  this causes the declaration of a structure for containing the data. * *  The first member of each property_ macro becomes a struct member *  in the GeglProperties struct used when processing.
en: Contrast
id: Kontras

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Buffer location
id: Lokasi penyangga

en: Input buffer
id: Penyangga masukan

en: Elevation
id: Elevasi

en: Depth
id: Kedalaman

en: Samples
id: Cuplikan

en: Iterations
id: Iterasi

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Color
id: Warna

en: Red bits
id: Bit merah

en: Green bits
id: Bit hijau

en: Blue bits
id: Bit biru

en: Alpha bits
id: Bit alfa

note: It does make sense to sometimes have opacities > 1 (see GEGL logo * for example)
en: Opacity
id: Kelegapan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Alpha
id: Alfa

en: Saturation
id: Saturasi

en: Noise
id: Derau

en: Number of colors
id: Cacah warna

en: File
id: Berkas

en: Color of the grid lines
id: Warna garis kisi

en: Operation
id: Operasi

en: Scale
id: Skala

en: Source
id: Sumber

en: Detail
id: Rincian

en: Center X
id: Pusat X

en: Center Y
id: Pusat Y

note: FIXME: With a large angle, we lose AreaFilter's flavours
en: Angle
id: Sudut

en: Length
id: Panjang

en: Value
id: Nilai

en: Z offset
id: Ofset Z

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Exponent
id: Eksponen

en: Percent Black
id: Persen Hitam

en: Percent White
id: Persen Putih

en: Width of blocks in pixels
id: Lebar blok dalam piksel

en: Height of blocks in pixels
id: Tinggi blok dalam piksel

en: Horizontal position
id: Posisi horisontal

en: Vertical position
id: Posisi vertikal

en: Size
id: Ukuran

en: Vector
id: Vektor

en: Compression
id: Kompresi

en: Text
id: Teks

en: Font family
id: Keluarga fonta

en: Red channel
id: Kanal merah

en: Green channel
id: Kanal hijau

en: Blue channel
id: Kanal biru

en: Alpha channel
id: Kanal alfa

note: XXX: use enum
en: Border
id: Tepi

en: Max
id: Maks
