GEGL master - en to nl translation catalogue (2080 entries)

en: Unable to read file: %s
nl: Kan bestand niet lezen: %s

en: Invalid graph, abort.
nl: Ongeldige grafiek, gestopt.

en: Unknown GeglOption mode: %d
nl: Onbekende GeglOption-modus: %d

en: usage: %s [options] <file | -- [op [op] ..]>
    
      Options:
         -h, --help      this help information
    
         --list-all      list all known operations
    
         --exists        return 0 if the operation(s) exist
    
         --info          output information about the operation:
                         name, description, properties details.
    
         -i, --file      read xml from named file
    
         -x, --xml       use xml provided in next argument
    
         -o, --output    output generated image to named file, type based
                         on extension.
    
         -p              increment frame counters of various elements when
                         processing is done.
    
         -s scale, --scale scale  scale output dimensions by this factor.
    
         -X              output the XML that was read in
    
         -v, --verbose   print diagnostics while running
    
    All parameters following -- are considered ops to be chained together
    into a small composition instead of using an xml file, this allows for
    easy testing of filters. After chaining a new op in properties can be set
    with property=value pairs as subsequent arguments.
nl: gebruik: %s [opties] <bestand | -- [op [op] ..]>
    
      Opties:
         -h, --help      deze Help-informatie
    
         --list-all      vermeld alle bekende bewerkingen
    
         --exists        geef 0 terug als de bewerking(en) bestaat(n)
    
         --info          uitvoer-informatie over de bewerking:
                         naam, beschrijving, details eigenschappen.
    
         -i, --file      lees XML uit benoemd bestand
    
         -x, --xml       gebruik XML dat in volgend argument wordt gegeven
    
         -o, --output    voer gemaakte afbeelding uit als benoemd bestand, type gebaseerd
                         op extensie.
    
         -p              verhoog telling van frame voor verschillende elementen als
                         verwerking is voltooid.
    
         -s scale, --scale scale  schaal dimensies voor uitvoer met deze factor.
    
         -X              voer de XML uit die werd ingelezen
    
         -v, --verbose   druk diagnostiek af tijdens uitvoering
    
    Alle parameters die volgen op -- worden beschouwd als ops om te worden samengevoegd in een kleine compositie in plaats van een bestand XML te gebruiken, dat maakt het gemakkelijk testen van filters mogelijk. Na het opnemen van een nieuwe op kunnen eigenschappen worden ingesteld met paren eigenschap=waarde als volgende argumenten.

en: ERROR: '%s' option expected argument
nl: FOUT: '%s'-optie verwachte argument

en: Display on screen
nl: Toon op scherm

en: Print XML
nl: Toon XML

en: Output in a file
nl: Plaats uitvoer in bestand

en: Display help information
nl: Hulp-informatie weergeven

en: unknown mode
nl: onbekende modus

en: Parsed commandline:
    	mode:   %s
    	file:   %s
    	xml:    %s
    	output: %s
    	rest:   %s
nl: Verwerkte opdrachtregel:
    	modus:   %s
    	bestand:   %s
    	xml:    %s
    	uitvoer: %s
    	rest:   %s

en: Properties:
nl: Eigenschappen:

en: 
    
    unknown argument '%s' giving you help instead
nl: 
    
    onbekend argument '%s' toon daarom de help

en: BablFormat "%s" does not exist.
nl: BablFormat "%s" bestaat niet.

en: None
nl: Geen

en: Clamp
nl: Vastzetten

en: Loop
nl: Herhalen

en: Black
nl: Zwart

en: White
nl: Wit

en: Read
nl: Lezen

en: Write
nl: Schrijven

en: Read/Write
nl: Lees/schrijf

en: Nearest
nl: Naaste

en: Linear
nl: Lineair

en: Cubic
nl: Kubisch

en: Random
nl: Willekeurig

en: Random Covariant
nl: Willekeurige co-variant

en: Arithmetic add
nl: Wiskundig toevoegen

en: Arithmetic add covariant
nl: Wiskundig toevoegen co-variant

en: Arithmetic xor
nl: Wiskundig xor

en: Arithmetic xor covariant
nl: Wiskundig xor co-variant

en: Blue Noise
nl: Blauwe ruis

en: Blue Noise Covariant
nl: Blauwe ruis co-variant

en: Euclidean
nl: Euclidisch

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Float
nl: Zwevend

en: Non-linear
nl: Niet-lineair

en: Perceptual
nl: Perceptueel

en: Linear-premultiplied
nl: Lineair voorvermenigvuldigd

en: Perceptual-premultiplied
nl: Perceptueel voorvermenigvuldigd

en: Linear-premultiplied-if-alpha
nl: Lineair voorvermenigvuldigd indien alfa

en: Perceptual-premultiplied-if-alpha
nl: Perceptueel voorvermenigvuldigd indien alfa

en: add-alpha
nl: alfa toevoegen

en: Never
nl: Nooit

en: Always
nl: Altijd

en: Where GEGL stores its swap
nl: Waar GEGL het wisselbestand plaatst

en: Compression algorithm used for data stored in the swap
nl: Compressiemethode voor data in het wisselbestand

en: How much memory to (approximately) use for caching imagery
nl: Hoeveel geheugen gebruiken (ruwweg) om afbeeldingen te cachen

en: Default size of tiles in GeglBuffers
nl: Standaardgrootte van tegels in GeglBuffers

en: The count of pixels to compute simultaneously
nl: Aantal pixels om simultaan te verwerken

en: The quality of rendering, a value between 0.0 (fast) and 1.0 (reference)
nl: Renderkwaliteit, een waarde tussen 0,0 (snel) en 1,0 (referentie)

en: The number of concurrent processing threads to use
nl: Aantal te gebruiken threads

en: Disable OpenCL
nl: OpenCL uitschakelen

en: Show GEGL Options
nl: GEGL-opties tonen

en: %s does not have a pad called %s
nl: %s heeft geen pad genaamd %s

en: unhandled path data %s:%s
nl: niet verwerkte gegevens pad %s:%s

en: op '%s' not found, partial matches:
nl: op '%s' niet gevonden, gedeeltelijke overeenkomst:

en: %s has no %s property.
nl: %s heeft geen %s eigenschap.

en: %s has no %s property, properties:
nl: %s heeft geen %s eigenschap, eigenschappen:

en: No such op '%s'
nl: Deze op '%s' bestaat niet

en: Module error
nl: Modulefout

en: Loaded
nl: Geladen

en: Load failed
nl: Laden mislukt

en: Not loaded
nl: Niet geladen

en: Module '%s' load error: %s
nl: Module '%s' laadfout: %s

en: Output pad for generated image buffer.
nl: Uitvoerpad voor gegenereerde beeldbuffer.

en: Input pad, for image buffer input.
nl: Invoerpad, voor invoer beeldbuffer.

en: Auxiliary image buffer input pad.
nl: Extra invoerpad voor beeldbuffer.

en: Second auxiliary image buffer input pad.
nl: Tweede extra invoerpad voor beeldbuffer.

en: Input
nl: Invoer

en: Absolute
nl: Absoluut

en: Makes each linear RGB component be the absolute of its value, fabs(input_value)
nl: Maakt elke lineaire RGB-component de absolute van zijn waarde, fabs(invoer_waarde)

en: Color model
nl: Kleurmodel

en: What color model used for the transformation
nl: Welk kleurmodel te gebruiken voor de transformatie

en: Component 1 frequency
nl: Frequentie component 1

en: Red frequency
nl: Frequentie rood

en: Hue frequency
nl: Frequentie tint

en: Component 2 frequency
nl: Frequentie component 2

en: Green frequency
nl: Frequentie groen

en: Saturation frequency
nl: Frequentie verzadiging

en: Component 3 frequency
nl: Frequentie component 3

en: Blue frequency
nl: Frequentie blauw

en: Lightness frequency
nl: Frequentie helderheid

en: Component 1 phase shift
nl: Faseverschuiving component 1

en: Red phase shift
nl: Faseverschuiving rood

en: Hue phase shift
nl: Faseverschuiving tint

en: Component 2 phase shift
nl: Faseverschuiving component 2

en: Green phase shift
nl: Faseverschuiving groen

en: Saturation phase shift
nl: Faseverschuiving verzadiging

en: Component 3 phase shift
nl: Faseverschuiving component 3

en: Blue phase shift
nl: Faseverschuiving blauw

en: Lightness phase shift
nl: Faseverschuiving helderheid

en: Keep component 1
nl: Behoud component 1

en: Keep red component
nl: Behoud rode component

en: Keep hue component
nl: Behoud tintcomponent

en: Keep component 2
nl: Behoud component 2

en: Keep green component
nl: Behoud groene component

en: Keep saturation component
nl: Behoud verzadigingscomponent

en: Keep component 3
nl: Behoud component 3

en: Keep blue component
nl: Behoud blauwe component

en: Keep lightness component
nl: Behoud helderheidscomponent

en: Alien Map
nl: Alien map

en: Heavily distort images colors by applying trigonometric functions to map color values.
nl: Sterke kleurverstoring door trigonometrische functies.

en: Clip low pixel values
nl: Lage pixelwaarden afkappen

en: Low limit
nl: Lage limiet

en: Pixels values lower than this limit will be set to it
nl: Pixelwaarden lager dan deze limiet krijgen deze waarde

en: Clip high pixel values
nl: Hoge pixelwaarden afkappen

en: High limit
nl: Hoge limiet

en: Pixels values higher than this limit will be set to it
nl: Pixelwaarden hoger dan deze limiet krijgen deze waarde

en: Clip Alpha
nl: Alfa knippen

en: Keep alpha values inside a specific range
nl: Behoud alfawaarden in een specifiek bereik

en: Chamfer
nl: Afschuining

en: Bevel Type
nl: Type schuin rand

en: The family of bevel to use
nl: De te gebruiken familie van schuine rand

en: None (for use with GIMPs blending options)
nl: Geen (om te gebruiken met mengopties van GIMP)

en: Hard Light
nl: Hard licht

en: Multiply
nl: Vermenigvuldigen

en: Color Dodge
nl: Kleur doordrukken

en: Darken
nl: Donker maken

en: Lighten
nl: Lichter maken

en: Add
nl: Toevoegen

en: Blend Mode
nl: Mengmodus

en: What blending mode the bevel's emboss will be. Light Map is a special blend mode that allows users to extract the filters output as a light map which should be put on a layer above or be used with Gimp's blending options.
nl: Welke mengmodus het embossen van de schuine rand zal hebben. Lichtkaart is een speciale mengmodus die gebruikers in staat stelt om de uitvoer van filters uit te nemen als een lichtkaart die bovenop een laag zou moeten worden geplaatst of moet worden gebruikt met de mengopties van Gimp.

en: Distance Map Setting
nl: Instelling afstandskaart

en: Distance Map is unique to chamfer bevel and has three settings that alter the structure of the chamfer.
nl: Afstandskaart is uniek voor de schuine rand en heeft drie instellingen die de structuur van de schuine rand wijzigen.

en: Radius
nl: Straal

en: Radius of softening for making bump of the shape.
nl: Straal voor het verzachten van het maken van de projectie van de vorm.

en: Elevation
nl: Verhoging

en: Elevation angle of the Bevel.
nl: Hoek voor de hoogte van de afschuining.

note: An issue with this filter is that emboss depth= above 15 does nothing on chamfer bevel , but works great on bump bevel. so I made an extra node just for it that only updates emboss depth=, as a result depth and sharpness' are co-existing properties.
en: Depth
nl: Diepte

en: Emboss depth - Brings out depth and detail of the bump bevel.
nl: Diepte embossen - Brengt diepte en detail van de geprojecteerde schuine rand naar voren.

en: Light Angle
nl: Hoek licht

en: Direction of a light source illuminating and shading the bevel.
nl: Richting van een lichtbron die de schuine rand verlicht en voorziet van schaduw.

en: Bevel
nl: Schuine rand

en: Two bevel effects in one place, Chamfer - which simulates lighting of chamfered 3D-edges, and Bump - the second make a 3D inflation effect by an emboss covering a blur. Both bevels benefit from color filled alpha defined shapes.
nl: Twee effecten Schuine rand op een plaats, Afschuining - die belichting simuleert van afgeschuinde 3D-randen en Bump - de tweede maakt een 3D inflatie-effect door een embossing die de vervaging bedekt. Beide schuine randen hebben voordeel van met kleur gevulde alfa-gedefinieerde vormen.

en: Bevel...
nl: Schuine rand…

en: Blur radius
nl: Vervagingsstraal

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1).
nl: Straal van vierkant pixelgebied (breedte en hoogte worden straal*2+1).

en: Edge preservation
nl: Rand behouden

en: Amount of edge preservation
nl: Hoeveelheid rand behouden

en: Bilateral Filter
nl: Bilateraal filter

en: Like a gaussian blur; but where the contribution for each neighborhood pixel is also weighted by the color difference with the original center pixel.
nl: Net als een Gaussiaanse vervaging; maar waar de bijdrage voor elke buur-pixel ook wordt gewogen door het kleurverschil met de originele centrum-pixel.

en: Threshold
nl: Drempel

en: Glow-area brightness threshold
nl: Drempel lichtsterkte gloedgebied

en: Softness
nl: Zachtheid

en: Glow-area edge softness
nl: Zachtheid randen gloedgebied

en: Glow radius
nl: Gloeistraal

en: Strength
nl: Sterkte

en: Glow strength
nl: Gloeikracht

en: Limit exposure
nl: Blootstelling beperken

en: Don't over-expose highlights
nl: Hooglichten niet overbelichten

en: Bloom
nl: Gloed

en: Add glow around bright areas
nl: Voeg gloed toe rondom heldere gebieden

en: Radius of square pixel region, (width and height will be radius*2+1)
nl: Straal van vierkant pixelgebied (breedte en hoogte worden straal*2+1)

en: Box Blur
nl: Boxvervaging

en: Blur resulting from averaging the colors of a square neighborhood.
nl: Vervaging die het resultaat is van het middelen van de kleuren van een vierkante omgeving.

en: Magnitude of contrast scaling >1.0 brighten < 1.0 darken
nl: Omvang contrast-schaling > 1,0 ophelderen < 1,0 donkerder

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Amount to increase brightness
nl: Mate van helderheidstoename

en: Brightness Contrast
nl: Helderheid contrast

en: Changes the light level and contrast. This operation operates in linear light, 'contrast' is a scale factor around 50% gray, and 'brightness' a constant offset to apply after contrast scaling.
nl: Wijzigt lichtniveau en contrast. Deze bewerking werkt in Lineair licht, 'contrast' is een schaalfactor nabij 50% grijs en 'helderheid' een constante verschuiving om toe te passen na het schalen van het contrast.

en: Buffer location
nl: Bufferlocatie

en: The location where to store the output GeglBuffer
nl: De locatie waar de GeglBuffer-uitvoer geplaatst wordt

en: babl format
nl: babl-formaat

en: The babl format of the output GeglBuffer, NULL to use input buffer format
nl: Het babl-formaat van de GeglBuffer-uitvoer, NULL om invoerbufferformaat te gebruiken

en: Buffer Sink
nl: Extra buffer

en: Create a new GEGL buffer to write the resulting rendering.
nl: Creëert een nieuwe GEGL-buffer om het resultaat naar toe te schrijven.

en: Input buffer
nl: Invoerbuffer

en: The GeglBuffer to load into the pipeline
nl: De GeglBuffer die in de pijplijn wordt geladen

en: Buffer Source
nl: Bronbuffer

en: Use an existing in-memory GeglBuffer as image source.
nl: Gebruik een bestaande GeglBuffer in het geheugen als afbeeldingsbron.

en: Neighborhood taken into account, this is the radius in pixels taken into account when deciding which colors map to which gray values
nl: Rekening houdend met omliggende pixels, dit is de straal in pixels die bepaalt welke kleuren naar welke grijswaarden worden omgezet

en: Samples
nl: Monsters

en: Number of samples to do per iteration looking for the range of colors
nl: Aantal te nemen monsters per iteratie om het kleurbereik te bepalen

en: Iterations
nl: Iteraties

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides less noisy results at a computational cost
nl: Aantal iteraties, een hoger aantal levert minder ruis op maar duurt langer om te berekenen

en: Enhance Shadows
nl: Verbeter schaduwen

en: When enabled details in shadows are boosted at the expense of noise
nl: Indien ingeschakeld worden schaduwdetails opgehelderd maar ook de ruis versterkt

en: Color to grayscale conversion, uses envelopes formed with the STRESS approach to perform local color-difference preserving grayscale generation.
nl: Conversie van kleur naar grijswaarden volgens de STRESS-methode, waarbij grijswaarden bepaald worden door lokale kleurverschillen.

en: Width
nl: Breedte

en: Horizontal width of cells pixels
nl: Horizontale breedte van celpixels

en: Height
nl: Hoogte

en: Vertical width of cells pixels
nl: Verticale breedte van celpixels

en: Offset X
nl: Verschuiving X

en: Horizontal offset (from origin) for start of grid
nl: Horizontale verschuiving (vanaf oorsprong) om raster te starten

en: Offset Y
nl: Verschuiving Y

en: Vertical offset (from origin) for start of grid
nl: Verticale verschuiving (vanaf oorsprong) om raster te starten

en: Color 1
nl: Kleur 1

en: The first cell color
nl: De eerste celkleur

en: Color 2
nl: Kleur 2

en: The second cell color
nl: De tweede celkleur

en: Babl Format
nl: Babl-formaat

en: The babl format of the output
nl: Het babl-formaat van de uitvoer

en: Checkerboard
nl: Schaakbord

en: Render a checkerboard pattern
nl: Een dambordpatroon genereren

en: Color
nl: Kleur

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The color to render (defaults to 'black')
nl: De te genereren kleur (standaard zwart)

en: Generates a buffer entirely filled with the specified color, use gegl:crop to get smaller dimensions.
nl: Genereert een buffer volledig gevuld met de opgegeven kleur, gebruik gegl:crop voor kleinere afmetingen.

en: Grid size
nl: Rastergrootte

note: property_double (imagehue, _("Hue rotation"),  0.0) description  (_("Hue adjustment")) value_range  (-180.0, 180.0) description (_("Hue rotation of the uploaded image file or whatever is on canvas")) ui_meta ("visible", "guichange {imageoutlinebevel}")
en: Saturation
nl: Verzadiging

note: FIXME: With a large angle, we lose AreaFilter's flavours
en: Angle
nl: Hoek

en: Line thickness
nl: Lijndikte

en: Color Assimilation Grid
nl: Raster voor kleurassimilatie

en: Turn image grayscale and overlay an oversaturated grid - through color assimilation happening in the human visual system, for some grid scales this produces the illusion that the grayscale grid cells themselves also have color.
nl: Converteer afbeelding naar grijswaarden en plaats er een oververzadigd raster over; door kleurassimilatie van het menselijk brein levert dit voor sommige rasters de illusie op dat de grijze rastercellen ook een kleur hebben.

en: Color Enhance
nl: Kleurversterking

en: Stretch color chroma to cover maximum possible range, keeping hue and lightness untouched.
nl: Trek kleurchroma uit tot het maximale bereik, maar laat tint en lichtheid onberoerd.

en: The color to paint over the input
nl: De kleur die over de invoer moet worden gelegd

en: Use sRGB gamma instead of linear
nl: Gebruik sRGB-gamma in plaats van lineair

en: Color Overlay
nl: Kleurlaag

en: Paint a color overlay over the input, preserving its transparency.
nl: Plaats een kleurlaag over de invoer; transparantie blijft behouden.

en: Treat as this
nl: Behandel zo

en: Change to this
nl: Verander naar dit

en: Clockwise
nl: Met de klok mee

en: Switch to clockwise
nl: Schakel naar Met de klok mee

en: From
nl: Van

en: Start angle of the source color range
nl: Starthoek van het kleurbereik van de bron

en: To
nl: Naar

en: End angle of the source color range
nl: Eindhoek van het kleurbereik van de bron

en: Start angle of the destination color range
nl: Starthoek van het kleurbereik van de bestemming

en: End angle of the destination color range
nl: Eindhoek van het kleurbereik van de bestemming

en: Gray threshold
nl: Grijsdrempel

en: Colors with a saturation less than this will treated as gray
nl: Kleuren met een verzadiging minder dan dit worden als grijswaarden behandeld

en: Gray mode
nl: Grijsmodus

en: Treat as this: Gray colors from above source range will be treated as if they had this hue and saturation
    Change to this: Change gray colors to this hue and saturation
nl: Behandel als volgt: grijswaarden uit bovenstaand bronbereik worden behandeld alsof ze deze tint en verzadiging hadden
    Verander naar dit: wijzig grijswaarden naar deze tint en verzadiging

en: Hue
nl: Tint

en: Hue value for above gray settings
nl: Tintwaarde voor bovenstaande grijsinstellingen

en: Saturation value for above gray settings
nl: Verzadigingswaarde voor bovenstaande grijsinstellingen

en: Color Rotate
nl: Kleurrotatie

en: Replace a range of colors with another
nl: Vervang een kleurbereik door een ander

en: Original temperature
nl: Originele temperatuur

en: Estimated temperature of the light source in Kelvin the image was taken with.
nl: Geschatte temperatuur van de lichtbron in Kelvin toen de foto werd gemaakt.

en: Intended temperature
nl: Gewenste temperatuur

en: Corrected estimation of the temperature of the light source in Kelvin.
nl: Gecorrigeerde schatting van de temperatuur van de lichtbron in Kelvin.

en: Color Temperature
nl: Kleurtemperatuur

en: Change the color temperature of the image, from an assumed original color temperature to an intended one.
nl: Verander de kleurtemperatuur van de afbeelding, van een veronderstelde originele kleurtemperatuur naar de gewenste.

en: From 0
nl: Van 0

en: To 0
nl: Naar 0

en: weight 0
nl: gewicht 0

en: From 1
nl: Van 1

en: To 1
nl: Naar 1

en: weight 1
nl: gewicht 1

en: From 2
nl: Van 2

en: To 2
nl: Naar 2

en: weight 2
nl: gewicht 2

en: From 3
nl: Van 3

en: To 3
nl: Naar 3

en: weight 3
nl: gewicht 3

en: From 4
nl: Van 4

en: To 4
nl: Naar 4

en: weight 4
nl: gewicht 4

en: From 5
nl: Van 5

en: To 5
nl: Naar 5

en: weight 5
nl: gewicht 5

en: From 6
nl: Van 6

en: To 6
nl: Naar 6

en: weight 6
nl: gewicht 6

en: From 7
nl: Van 7

en: To 7
nl: Naar 7

en: weight 7
nl: gewicht 7

en: global weight scale
nl: globale wegingsschaal

en: amount
nl: hoeveelheid

en: Color warp
nl: Kleurverwisseling

en: Warps the colors of an image between colors with weighted distortion factors, color pairs which are black to black get ignored when constructing the mapping.
nl: Verandert de kleuren van een afbeelding naar kleuren met gewogen vervormingsfactoren; kleurparen die zwart naar zwart zijn worden genegeerd.

en: RGB Red
nl: RGB Rood

en: RGB Green
nl: RGB Groen

en: RGB Blue
nl: RGB Blauw

en: HSV Saturation
nl: HSV Verzadiging

en: HSV Value
nl: HSV Waarde

en: HSL Saturation
nl: HSL Verzadiging

en: HSL Lightness
nl: HSL Lichtheid

en: CMYK Cyan
nl: CMYK Cyaan

en: CMYK Yellow
nl: CMYK Geel

en: CMYK Key
nl: CMYK Zwart

en: Alpha
nl: Alfa

en: Component to extract
nl: Te extraheren component

en: Invert component
nl: Inverteer component

en: Invert the extracted component
nl: Inverteer de geëxtraheerde component

en: Linear output
nl: Lineaire uitvoer

en: Use linear output instead of gamma corrected
nl: Gebruik lineaire uitvoer in plaats van gammagecorrigeerd

en: Extract Component
nl: Extraheer component

en: Extract a color model component
nl: Extraheer een kleurmodelcomponent

en: Sample points
nl: Monsterpunten

en: Number of curve sampling points.  0 for exact calculation.
nl: Aantal monsterpunten voor curve.  0 voor exacte berekening.

en: Curve
nl: Kromme

en: The contrast curve.
nl: De contrastkromme.

en: Contrast Curve
nl: Contrastkromme

en: Adjusts the contrast of a grayscale image with a curve specifying contrast for intensity.
nl: Pas het contrast van een grijswaardenafbeelding aan met een curve voor contrastintensiteit.

en: Divisor
nl: Deler

en: Offset
nl: Verschuiving

en: Red channel
nl: Roodkanaal

en: Green channel
nl: Groenkanaal

en: Blue channel
nl: Blauwkanaal

en: Alpha channel
nl: Alfakanaal

en: Normalize
nl: Normaliseren

en: Alpha-weighting
nl: Alfagewogen

en: Border
nl: Rand

en: Convolution Matrix
nl: Convolutiematrix

en: Apply a generic 5x5 convolution matrix
nl: Pas een generieke 5x5 convolutiematrix toe

en: An already existing GeglBuffer to write incoming buffer data to, or NULL.
nl: Een reeds bestaande GeglBuffer om inkomende data naar toe te schrijven, of NULL.

en: Copy Buffer
nl: Kopieer buffer

en: Writes image data to an already existing buffer
nl: Schrijf beelddata naar een reeds bestaande buffer

en: Radius 1
nl: Straal 1

en: Radius 2
nl: Straal 2

en: Difference of Gaussians
nl: Gaussiaanse verschillen

en: Edge detection with control of edge thickness, based on the difference of two gaussian blurs
nl: Randherkenning op basis van randdikte, gebaseerd op het verschil tussen twee gaussiaanse vervagingen

en: Window title
nl: Venstertitel

en: Title to be given to output window
nl: Titel van het uitvoervenster

en: Display
nl: Weergave

en: Display the input buffer in a window.
nl: Toon de invoerbuffer in een venster.

en: Red levels
nl: Roodniveaus

en: Number of levels for red channel
nl: Aantal niveaus van het rode kanaal

en: Green levels
nl: Groenniveaus

en: Number of levels for green channel
nl: Aantal niveaus van het groene kanaal

en: Blue levels
nl: Blauwniveaus

en: Number of levels for blue channel
nl: Aantal niveaus van het blauwe kanaal

en: Alpha levels
nl: Alfaniveaus

en: Number of levels for alpha channel
nl: Aantal niveaus van het alfakanaal

en: Dithering method
nl: Rastermethode

en: The dithering method to use
nl: Welke rastermethode te gebruiken

en: Random seed
nl: Willekeurige waarde

en: Dither
nl: Raster

en: Reduce the number of colors in the image, by reducing the levels per channel (colors and alpha). Different dithering methods can be specified to counteract quantization induced banding.
nl: ‎Verminder het aantal kleuren in de afbeelding, door de niveaus per kanaal te verminderen (kleuren en alfa). Verschillende methoden voor rasteren kunnen worden gespecificeerd om door kwantiseren veroorzaakte banden tegen te gaan.

en: Quality
nl: Kwaliteit

en: Number of filtering iterations. A value between 2 and 4 is usually enough.
nl: Aantal herhalingen voor filteren. Een waarde tussen 2 en 4 is gewoonlijk voldoende.

en: Spatial standard deviation of the blur kernel, measured in pixels.
nl: Ruimtelijke standaarddeviatie van de vervagingsmatrix, gemeten in pixels.

en: Amount of edge preservation. This quantity is inversely proportional to the range standard deviation of the blur kernel.
nl: Hoeveelheid rand behouden Deze kwantiteit is omgekeerd evenredig aan het bereik van de standaard afwijking voor de kernel van de vervaging.

en: Smooth by Domain Transform
nl: Verzachten met Domain Transform

en: An edge-preserving smoothing filter implemented with the Domain Transform recursive technique. Similar to a bilateral filter, but faster to compute.
nl: Een rand behoudend filter voor verzachten geïmplementeerd met de recursieve techniek Domain Transform. Soortgelijk aan een bilateraal filter, maar sneller te berekenen.

en: Square
nl: Vierkant

en: Circle
nl: Cirkel

en: Diamond
nl: Diamant

en: Horizontal shadow offset
nl: Schaduw horizontale verschuiving

en: Vertical shadow offset
nl: Schaduw verticale verschuiving

en: Grow shape
nl: Groeivorm

en: The shape to expand or contract the shadow in
nl: De vorm waarin de schaduw vergroot of verkleind wordt

en: Grow radius
nl: Groeistraal

en: The distance to expand the shadow before blurring; a negative value will contract the shadow instead
nl: De afstand om de schaduw uit te breiden voordat deze vervaagt; een negatieve waarde zal de schaduw in plaats daarvan samentrekken

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The shadow's color (defaults to 'black')
nl: De kleur van de schaduw (standaard 'black')

note: We used to permit opacity values > 1.0, similar results can in many cases be * achieved with grow_radius.
en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Dropshadow
nl: Slagschaduw

en: Creates a dropshadow effect on the input buffer
nl: Creëert een slagschaduw op de invoerbuffer

en: Radius of effect (in pixels)
nl: Straal van effect (in pixels)

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Strength of Effect
nl: Sterkte effect

en: Neon Edge Detection
nl: Neon randdetectie

en: Performs edge detection using a Gaussian derivative method
nl: Randdetectie volgens een Gaussiaanse afgeleide

en: Keep Sign
nl: Behoud teken

en: Keep negative values in result; when off, the absolute value of the result is used instead.
nl: Sta ook negatieve waarden in het resultaat toe; indien uitgeschakeld wordt de absolute waarde gebruikt.

en: Sobel Edge Detection
nl: Sobel randdetectie

en: Specialized direction-dependent edge detection
nl: Speciale richtingsafhankelijke randdetectie

en: Exposure values
nl: Belichtingswaarden

en: Relative brightness of each exposure in EV
nl: Relatieve helderheid van elke belichting in LW

en: Discretization bits
nl: Discretisatiebits

en: Log2 of source's discretization steps
nl: Log2 van de discretisatiestappen van de bron

en: Weight sigma
nl: Sigmagewicht

en: Weight distribution sigma controlling response contributions
nl: Gewichtsdistributiesigma die de responsbijdragen controleert

en: Combine Exposures
nl: Combineer belichtingen

en: Combine multiple scene exposures into one high dynamic range image.
nl: Combineer meerdere belichtingen tot een enkele high-dynamic range (HDR) afbeelding.

en: Black level
nl: Zwartniveau

en: Adjust the black level
nl: Pas zwartniveau aan

en: Exposure
nl: Belichting

en: Relative brightness change in stops
nl: Relatieve aanpassing helderheid in stops

en: Change exposure of an image in shutter speed stops
nl: Verander belichting van een foto in sluiterstops

en: Gradient threshold for detail enhancement
nl: Drempel voor detailverbetering

en: Beta
nl: Bèta

en: Strength of local detail enhancement
nl: Kracht verbetering lokale details

en: Global color saturation factor
nl: Globale kleurverzadigingsfactor

en: Noise
nl: Ruis

en: Gradient threshold for lowering detail enhancement
nl: Drempel voor verminderen detailverbetering

en: Fattal et al. 2002 Tone Mapping
nl: Fattal e.a. 2002 Toonmappen

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This operator attenuates the magnitudes of local image gradients, producing luminance within the range 0.0-1.0. This tonemapping approach was originally presented by Raanan Fattal, in the 2002 SIGGRAPH paper: Gradient Domain High Dynamic Range Compression.
nl: Pas een afbeelding, die een hoog dynamisch bereik kan hebben, aan om te kunnen presenteren met een laag dynamisch bereik. Deze bewerking operator verzwakt de krachten van lokale kleurverlopen voor afbeeldingen, produceert helderheid in het bereik 0,0-1,0. Deze benadering voor toonmappen werd origineel gepresenteerd door Raanan Fattal, in de 2002 SIGGRAPH-paper: Gradient Domain High Dynamic Range Compression.

en: Size X
nl: Grootte X

en: Standard deviation for the horizontal axis
nl: Standaard afwijking voor de horizontale as

en: Size Y
nl: Grootte Y

en: Standard deviation (spatial scale factor)
nl: Standaard afwijking (ruimtelijke schaalfactor)

en: How the gaussian kernel is discretized
nl: Hoe de Gaussiaanse matrix onderverdeeld wordt

en: Abyss policy
nl: Afsnijbeleid

en: How image edges are handled
nl: Hoe beeldranden worden behandeld

en: Clip to the input extent
nl: Afsnijden volgens maten van de invoer

en: Should the output extent be clipped to the input extent
nl: Of de uitvoermaten moeten worden afgesneden tot de invoermaten

en: Gaussian Blur
nl: Gaussiaanse vervaging

en: Performs an averaging of neighboring pixels with the normal distribution as weighting
nl: Bereken een gemiddelde van de naburige pixels volgens weging van de normale distributie

en: Size
nl: Grootte

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: The orientation of the blur - hor/ver
nl: De oriëntatie van de vervaging - hor/ver

en: 1D Gaussian-blur
nl: 1D Gaussiaanse vervaging

en: File
nl: Bestand

en: Path of GeglBuffer file to load.
nl: Pad van het te laden GeglBuffer-bestand.

en: GeglBuffer file loader.
nl: GeglBuffer bestandslader.

en: Target file path to write GeglBuffer to.
nl: Doelpad om GeglBuffer naar toe te schrijven.

en: GeglBuffer file writer.
nl: GeglBuffer bestandsschrijver.

en: pipeline
nl: pijplijn

en: There is a problem in the syntax or in the application of parsed property values. Things might mostly work nevertheless.
nl: Er is een probleem in de syntaxis of in de toepassing van geparsete waarden voor eigenschappen. Dingen zouden, niettegenstaande dat, moeten werken.

en: GEGL graph
nl: GEGL-grafiek

en: Do a chain of operations, with key=value pairs after each operation name to set properties. And aux=[ source filter ] for specifying a chain with a source as something connected to an aux pad.
nl: Maak een reeks bewerkingen, met paren sleutel=waarde na elke naam van de bewerking om eigenschappen in te stellen. En aux=[ bron filter ] voor het specificeren van een reeks met ene bron als iets dat is verbonden met een pad aux.

en: Make Gray
nl: Grijs maken

en: Turns the image grayscale
nl: Zet beeld om naar grijswaarden

en: Line width
nl: Lijnbreedte

en: Width of grid lines in pixels
nl: Breedte rasterlijnen in pixels

en: Line height
nl: Lijnhoogte

en: Height of grid lines in pixels
nl: Hoogte rasterlijnen in pixels

en: Color of the grid lines
nl: Kleur van de rasterlijnen

en: Grid
nl: Raster

en: Grid renderer
nl: Rastermaker

en: Std. Dev.
nl: Std. Afw.

en: Contrast of high-pass
nl: Contrast van hoogdoorlaat

en: High Pass Filter
nl: Hoogdoorlaatfilter

en: Enhances fine details.
nl: Verbeter fijne details.

en: Hue adjustment
nl: Tintaanpassing

en: Chroma adjustment
nl: Aanpassing chroma

en: Lightness
nl: Lichtheid

en: Lightness adjustment
nl: Aanpassing lichtheid

en: Hue-Chroma
nl: Tint-Chroma

en: Adjust LCH Hue, Chroma, and Lightness
nl: Aanpassing LCH Tint, Chroma en Lichtheid

en: Path of file to load
nl: Pad van het te laden bestand

en: ICC File Loader
nl: ICC bestandslader

en: ICC profile loader.
nl: ICC profiellader.

en: Target path and filename
nl: Pad en bestandsnaam doel

en: ICC profile saver
nl: ICC-profiel opslaan

en: Stores the ICC profile that would be embedded if stored as an image.
nl: Sla het ICC-profiel op dat ingebed zou worden in een te bewaren afbeelding.

en: Wrong pixels
nl: Verkeerde pixels

en: Number of differing pixels.
nl: Aantal verschillende pixels.

en: Maximum difference
nl: Maximaal verschil

en: Maximum difference between two pixels.
nl: Maximaal verschil tussen twee pixels.

en: Average difference (wrong)
nl: Gemiddeld verschil (verkeerd)

en: Average difference between wrong pixels.
nl: Gemiddeld verschil tussen verkeerde pixels.

en: Average difference (total)
nl: Gemiddeld verschil (totaal)

en: Average difference between all pixels.
nl: Gemiddeld verschil tussen alle pixels.

en: Compares if input and aux buffers are different. Global statistics are saved in the properties and a visual difference image is produced as a visual result.
nl: Vergelijkt of invoer en buffers aux verschillend zijn. Globale statistieken worden opgeslagen in de eigenschappen en een afbeelding met het visuele verschil wordt geproduceerd als een visueel resultaat.

en: Magnitude
nl: Kracht

en: Direction
nl: Richting

en: Both
nl: Beide

en: Output mode
nl: Uitvoermodus

en: Output Mode
nl: Uitvoermodus

en: Image Gradient
nl: Kleurverloop

en: Compute gradient magnitude and/or direction by central differences
nl: Bereken de grootte en/of richting van het kleurverloop door centrale verschillen

en: Median fix for non-affected pixels on edges
nl: Mediaan reparatie voor niet-beïnvloede beeldpunten op randen

en: Median Blur covers unaffected pixels. Making this slider too high will make it outline-like. So only slide it as high as you need to cover thin shape corners.
nl: Mediaanvervaging bedekt niet-beïnvloede beeldpunten. Deze schuifbalk te groot maken zal het doen lijken op een omtrek. Schuif hem dus net ver genoeg als nodig is om dun gevormde hoeken te bedekken.

en: Inner Glow
nl: Binnenste gloed

en: GEGL does an inner shadow glow effect; for more interesting use different blend mode than the default, Replace.
nl: GEGL heeft een effect voor de binnenste gloed van een schaduw; voor meer interessant gebruik een andere mengmodus dan de standaard, Vervangen.

en: Inner Glow...
nl: Binnenste gloed…

en: Node
nl: Knoop

en: GEGL graph visualizer.
nl: GEGL-grafiekweergave.

en: Invert in Perceptual space
nl: Inverteer in perceptuele ruimte

en: Invert the components (except alpha) perceptually, the result is the corresponding "negative" image.
nl: Inverteer de componenten (behalve alfa) perceptueel; het resultaat is het corresponderende "negatieve" beeld.

en: Invert
nl: Inverteer

en: Invert the components (except alpha) in linear light, the result is the corresponding "negative" image.
nl: Inverteer de componenten (behalve alfa) in lineair licht; het resultaat is het corresponderende "negatieve" beeld.

en: Operation
nl: Bewerking

en: Composite operation to use
nl: Te gebruiken composietbewerking

en: Horizontal position in pixels
nl: Horizontale positie in pixels

en: Vertical position in pixels
nl: Verticale positie in pixels

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale 1:1 size
nl: Schaal 1:1 grootte

en: Source
nl: Bron

en: Source image file path (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
nl: Bestandspad bronafbeelding (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)

en: Layer
nl: Laag

en: A layer in the traditional sense
nl: Een laag in de traditionele betekenis

en: Low input
nl: Lage invoer

en: Input luminance level to become lowest output
nl: Luminantieniveau van invoer die de laagste uitvoer wordt

en: High input
nl: Hoge invoer

en: Input luminance level to become white
nl: Luminantieniveau van invoer die wit wordt

en: Low output
nl: Lage uitvoer

en: Lowest luminance level in output
nl: Laagste luminantieniveau in uitvoer

en: High output
nl: Hoge uitvoer

en: Highest luminance level in output
nl: Hoogste luminantieniveau in uitvoer

en: Levels
nl: Niveaus

en: Remaps the intensity range of the image
nl: Herberekent het intensiteitsbereik van de afbeelding

en: Start Color
nl: Startkleur

en: The color at (x1, y1)
nl: De kleur op (x1, y1)

en: End Color
nl: Eindkleur

en: The color at (x2, y2)
nl: De kleur op (x2, y2)

en: Linear Gradient
nl: Lineair verloop

en: Linear gradient renderer
nl: Lineair verloop-maker

en: Pan
nl: Verschuiven (hor.)

en: Horizontal camera panning
nl: Horizontale verschuiving camera

en: Tilt
nl: Kantelen (vert.)

en: Vertical camera panning
nl: Verticale verschuiving camera

en: Spin
nl: Draaien

en: Spin angle around camera axis
nl: Draaihoek rond camera-as

en: Zoom
nl: Zoomen

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: output/rendering width in pixels, -1 for input width
nl: uitvoer/renderbreedte in pixels, -1 voor invoerbreedte

en: output/rendering height in pixels, -1 for input height
nl: uitvoer/renderhoogte in pixels, -1 voor invoerhoogte

en: Inverse transform
nl: Omgekeerde transformatie

en: Do the inverse mapping, useful for touching up zenith, nadir or other parts of panorama.
nl: Doe een omgekeerde projectie, bruikbaar voor verbeteren van zenith, nadir (voetpunt) of andere delen van het panorama.

note: XXX: needs better ui type
en: Resampling method
nl: Herbemonsteringsmethode

en: Image resampling method to use, for good results with double resampling when retouching panoramas, use nearest to generate the view and cubic or better for the inverse transform back to panorama.
nl: Te gebruiken herbemonsteringsmethode; om goede resultaten te verkrijgen met een dubbele herbemonstering bij het bewerken van panorama's, gebruik 'nearest' om het beeld te genereren en 'cubic' of beter voor de omgekeerde transformatie naar panorama.

en: Little Planet
nl: Kleine planeet

en: Do a stereographic/little planet transform of an equirectangular image.
nl: Maak een stereografische/kleine planeet-transformatie van een afbeelding met rechthoekige indeling.

en: Standard deviation of gaussian neighborhood average for computing local contrast. If 0 is used a global threshold is used instead of one based on local contrast.
nl: Standaard afwijking van het Gaussiaanse gemiddelde voor de omgeving voor het berekenen van lokaal contrast. Als 0 wordt gebruikt, wordt een globale drempel gebruikt, in plaats van een die is gebaseerd op lokaal contrast.

en: Antialiasing
nl: Randverzachting

en: Rough target of levels of accuracy for antialiasing, 1 to disable antialiasing.
nl: Ruw doel voor niveaus van nauwkeurigheid voor anti-aliasing, 1 om anti-aliasing uit te schakelen.

en: Low
nl: Laag

en: Thresholding level, 0.5 towards 0 to minimize shadows and towards 1.0 to minimize highlights.
nl: Niveau drempel, 0,5 naar 0 om schaduwen te minimaliseren en naar 1,0 om hooglichten te minimaliseren.

en: Threshold level
nl: Niveau drempel

en: High
nl: Hoog

en: Maximum values to include, above this gets set to 0.
nl: Maximaal op te nemen waarden, daarboven wordt ingesteld op 0.

en: Local Threshold
nl: Lokale drempel

en: Applies a threshold using the local neighborhood.
nl: Past een drempel toe vanuit de lokale omgeving.

en: Finite
nl: Eindig

en: Infinite
nl: Oneindig

en: Fading
nl: Uitvloeien

en: Fading (fixed length)
nl: Uitvloeien (vaste lengte)

en: Fading (fixed rate)
nl: Uitvloeien (vaste ratio)

en: Shadow plus image
nl: Schaduw plus afbeelding

en: Shadow only
nl: Alleen schaduw

en: Shadow minus image
nl: Schaduw minus afbeelding

en: Style
nl: Stijl

en: Shadow style
nl: Schaduwstijl

en: Shadow angle
nl: Schaduwhoek

en: Length
nl: Lengte

en: Shadow length
nl: Schaduwlengte

en: Midpoint
nl: Middelpunt

en: Shadow fade midpoint
nl: Middelpunt schaduwuitvloei

en: Midpoint (relative)
nl: Middelpunt (relatief)

en: Shadow fade midpoint, as a factor of the shadow length
nl: Middelpunt schaduwuitvloei, als factor van de schaduwlengte

en: Shadow color
nl: Schaduwkleur

en: Composition
nl: Samenstelling

en: Output composition
nl: Samenstelling uitvoer

en: Long Shadow
nl: Lange schaduw

en: Creates a long-shadow effect
nl: Creëert lange schaduwen

en: Path of file to load.
nl: Pad van het te laden bestand.

en: Image Magick wrapper using the png op.
nl: ImageMagick-wrapper met de png-operator.

en: The amount of contrast compression
nl: Mate van contrastcompressie

en: Level of emphasis on image gradient details
nl: Mate van nadruk op details van beeldovergangen

en: Mantiuk 2006 Tone Mapping
nl: Mantiuk 2006 Toonmapping

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This operator constrains contrasts across multiple spatial frequencies, producing luminance within the range 0.0-1.0
nl: Pas een afbeelding, die een hoog dynamisch bereik kan hebben, aan om te kunnen presenteren met een laag dynamisch bereik. Deze operator beperkt de contrasten over meerdere ruimtelijke frequenties, die helderheid produceert in het bereik 0,0-1,0.

en: Map Absolute
nl: Absoluut mappen

en: sample input with an auxiliary buffer that contain absolute source coordinates
nl: voorbeeldinvoer met extra buffer die absolute broncoördinaten bevat

en: Scaling
nl: Schalen

en: scaling factor of displacement, indicates how large spatial displacement a relative mapping value of 1.0 corresponds to.
nl: verplaatsingsfactor, geeft de ruimtelijke verplaatsing aan waarmee een relatieve mapping van 1,0 overeenkomt.

en: Map Relative
nl: Relatieve mapping

en: sample input with an auxiliary buffer that contain relative source coordinates
nl: voorbeeldinvoer met extra buffer die relatieve broncoördinaten bevat

en: Matting Global
nl: Globale matting

en: Given a sparse user supplied tri-map and an input image, create a foreground alpha matte. Set white as foreground, black as background for the tri-map. Everything else will be treated as unknown and filled in.
nl: Gegeven een schaarse door de gebruiker geleverde tri-map en een afbeelding voor invoer, maak een voorgrond alfa mat. Stel wit in als voorgrond, zwart als achtergrond voor de tri-map. Alles dat anders is zal worden behandeld als onbekend en worden ingevuld.

en: Dampness
nl: Damp

en: The value represents the contribution of the past to the new frame.
nl: Waarde vertegenwoordigt de bijdrage van het oude naar het nieuwe frame.

en: Temporal blur
nl: Temporele vervaging

en: Accumulating motion blur using a kalman filter, for use with video sequences of frames.
nl: Toevoegen van bewegingsvervaging met een kalmanfilter, voor gebruik met video-frames.

en: Controls the number of iterations
nl: Bepaalt aantal iteraties

en: Mean Curvature Blur
nl: Vervaging gemiddelde kromming

en: Regularize geometry at a speed proportional to the local mean curvature value
nl: Regulariseer geometrie met een snelheid proportioneel aan de lokale gemiddelde kromming

en: Neighborhood
nl: Buurgebied

en: Neighborhood type
nl: Soort buur

en: Neighborhood radius, a negative value will calculate with inverted percentiles
nl: Buurtradius, een negatieve waarde wordt berekend met omgekeerde percentielen

en: Percentile
nl: Percentiel

en: Neighborhood color percentile
nl: Kleurpercentiel buur

en: Alpha percentile
nl: Alfa-percentiel

en: Neighborhood alpha percentile
nl: Buur alfa-percentiel

en: High precision
nl: Grote precisie

en: Avoid clipping and quantization (slower)
nl: Vermijd knippen en kwantisering (langzamer)

en: Median Blur
nl: Mediaanvervaging

en: Blur resulting from computing the median color in the neighborhood of each pixel.
nl: Vervaging als resultaat van het berekenen van de mediane kleur in de omgeving van elk beeldpunt.

en: Mirror rotation
nl: Spiegeldraaiing

en: Rotation applied to the mirrors
nl: Draaiing die op de spiegels wordt toegepast

en: Result rotation
nl: Resulterende draaiing

en: Rotation applied to the result
nl: Draaiing die op het resultaat wordt toegepast

en: Mirrors
nl: Spiegels

en: Number of mirrors to use
nl: Aantal te gebruiken spiegels

en: position of symmetry center in output
nl: positie symmetrisch centrum in uitvoer

en: Center X
nl: Centrum X

en: X axis ratio for the center of mirroring
nl: X-as waarde van spiegelcentrum

en: Center Y
nl: Centrum Y

en: Y axis ratio for the center of mirroring
nl: Y-as waarde van spiegelcentrum

en: Trim X
nl: Kap X

en: X axis ratio for trimming mirror expanse
nl: X-as waarde om spiegelexpansie te kappen

en: Trim Y
nl: Kap Y

en: Y axis ratio for trimming mirror expanse
nl: Y-as waarde om spiegelexpansie te kappen

en: Scale factor to make rendering size bigger
nl: Schaalfactor om renderomvang te vergroten

en: Expand
nl: Uitbreiden

en: Clip result to input size
nl: Resultaat afkappen tot invoergrootte

en: Wrap input
nl: Invoer omslaan

en: Fill full output area
nl: Uitvoergebied volledig vullen

en: Kaleidoscopic Mirroring
nl: Caleidoscopisch spiegelen

en: Create a kaleidoscope like effect.
nl: Creëer een caleidoscoopachtig effect.

en: Mixing ratio, read as amount of aux, 0=input 0.5=half 1.0=aux
nl: Mixratio in waarde van aux: 0=invoer 0,5=half 1,0=aux

en: Do a lerp, linear interpolation (lerp) between input and aux
nl: Pas lineaire interpolatie ('lerp') toe tussen invoer en aux

en: Preserve luminosity
nl: Helderheid behouden

en: Red Channel Multiplier
nl: Vermenigvuldiging kanaal rood

en: Green Channel Multiplier
nl: Vermenigvuldiging kanaal groen

en: Blue Channel Multiplier
nl: Vermenigvuldiging kanaal blauw

en: Mono Mixer
nl: Monochrome mixer

en: Monochrome channel mixer
nl: Monochrome kanalenmixer

en: Length of blur in pixels
nl: Vervagingslengte in pixels

en: Angle of blur in degrees
nl: Vervagingshoek in graden

en: Linear Motion Blur
nl: Lineaire bewegingsvervaging

en: Blur pixels in a direction, simulates blurring caused by moving camera in a straight line during exposure.
nl: Vervaag in een richting, gelijkend op het bewegen van de camera in een rechte lijn tijdens de opname.

en: Characteristic curve
nl: Karakteristieke curve

en: Base enlargement exposure
nl: Blootstelling basisvergroting

en: Cyan filter
nl: Cyaan filter

en: Cyan filter compensation for the negative image
nl: Cyaanfiltercompensatie voor het negatieve beeld

en: Magenta filter compensation for the negative image
nl: Magentafiltercompensatie voor het negatieve beeld

en: Yellow filter
nl: Geel filter

en: Yellow filter compensation for the negative image
nl: Geelfiltercompensatie voor het negatieve beeld

en: Clip base + fog
nl: Clipbasis + mist

en: Clip base + fog to have a pure white output value
nl: Clipbasis + mist om een zuiver witte uitvoerwaarde te hebben

en: Add base and fog
nl: Basis en mist toevoegen

en: Artificially reintroduce base and fog.
nl: Kunstmatig basis en mist opnieuw introduceren.

en: Cyan density boost
nl: Cyaan dichtheidsverhoging

en: Boost paper density to take advantage of increased dynamic range of a monitor compared to a photographic paper
nl: Verhoog de papierdichtheid om te profiteren van het grotere dynamische bereik van een monitor in vergelijking met fotopapier

en: Density boost
nl: Dichtheidsverhoging

en: Yellow density boost
nl: Yellow dichtheidsverhoging

en: Contrast boost R
nl: Contrastversterking R

en: Increase red contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
nl: Verhoog rode contrast voor papier met vast contrast (gewoonlijk gekleurd papier)

en: Contrast boost
nl: Contrastversterking

en: Increase contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
nl: Verhoog het contrast voor papier met een vast contrast (meestal gekleurd papier)

en: Contrast boost B
nl: Contrastversterking B

en: Increase blue contrast for papers with fixed contrast (usually color papers)
nl: Verhoog blauwe contrast voor papier met vast contrast (gewoonlijk gekleurd papier)

en: Dodge/burn multiplier
nl: Tegenhouden / doordrukken vermenigvuldiger

en: The f-stop of dodge/burn for pure white/black auxiliary input
nl: De f-stop van ontwijken/branden voor puur wit/zwart
    auxiliaryinput

en: Enable preflashing
nl: Voorflitsen inschakelen

en: Show preflash controls
nl: Toon voorflitsbediening

en: Red preflash
nl: Rode voorflits

en: Preflash the negative with red light to reduce contrast of the print
nl: Flits het negatief vooraf met rood licht om het contrast van de afdruk te verminderen

en: Green preflash
nl: Groene voorflits

en: Preflash the negative with green light to reduce contrast of the print
nl: Flits het negatief vooraf met groen licht om het contrast van de afdruk te verminderen

en: Blue preflash
nl: Blauwe voorflits

en: Preflash the negative with blue light to reduce contrast of the print
nl: Flits het negatief vooraf met blauw licht om het contrast van de afdruk te verminderen

en: Illuminant adjustment
nl: Verlichtingsaanpassing

en: Show illuminant controls
nl: Lichtbronbedieningen weergeven

en: X multiplier
nl: X-vermenigvuldiger

en: Adjust the X tristimulus value for output
nl: Pas de X-tristimuluswaarde voor uitvoer aan

en: Z multiplier
nl: Z-vermenigvuldiger

en: Adjust the Z tristimulus value for output
nl: Pas de Z-tristimuluswaarde voor uitvoer aan

en: Negative Darkroom
nl: Negatieve donkere kamer

en: Simulate a film enlargement in an analog darkroom.
nl: Simuleer een filmvergroting in een analoge donkere kamer.

en: Fujicolor Crystal Archive Digital Pearl Paper
nl: Fujicolor Crystal Archive Digital Pearl-papier

en: Line
nl: Lijn

en: PSSquare (or Euclidian) dot
nl: PSSquare (of Euclidische) punt

en: Crossing Lines
nl: Kruisende lijnen

en: White on Black
nl: Wit op zwart

en: Black on White
nl: Zwart op wit

en: Color Model
nl: Kleurmodel

en: How many inks to use just black, rg, rgb (additive), or cmyk
nl: Hoeveel inkt te gebruiken, alleen zwart, rg, rgb (additief) of cmyk

en: Red and cyan pattern
nl: Rood- en cyaanpatroon

en: Halftoning/dot pattern to use
nl: Te gebruiken halftoon/rasterpatroon

en: Red pattern
nl: Roodpatroon

en: Cyan pattern
nl: Cyaanpatroon

en: Red and cyan period
nl: Rood- en cyaanperiode

en: The number of pixels across one repetition of a base pattern at base resolution.
nl: Het aantal pixels bij één herhaling van een basispatroon met basisresolutie.

en: Red period
nl: Rode periode

en: Cyan period
nl: Cyaanperiode

en: Red and cyan angle
nl: Rode- en cyaanhoek

en: Red angle
nl: Rode hoek

en: Cyan angle
nl: Cyaanhoek

en: Green and magenta pattern
nl: Groen- en magentapatroon

en: Green pattern
nl: Groenpatroon

en: Magenta pattern
nl: Magentapatroon

en: Green and magenta period
nl: Groene en magenta periode

en: Green period
nl: Groene periode

en: Magenta period
nl: Magenta periode

en: Green and magenta angle
nl: Groene en magentahoek

en: Green angle
nl: Groene hoek

en: Magenta angle
nl: Magentahoek

en: Blue and Yellow pattern
nl: Blauw en geel patroon

en: Blue pattern
nl: Blauw patroon

en: Yellow pattern
nl: Geel patroon

en: Blue and Yellow period
nl: Blauwe en gele periode

en: Blue period
nl: Blauwe periode

en: Yellow period
nl: Gele periode

en: Blue and Yellow angle
nl: Blauwe en gele hoek

en: Blue angle
nl: Blauwe hoek

en: Yellow angle
nl: Gele hoek

en: Black pattern
nl: Zwartpatroon

en: Pattern
nl: Patroon

en: Black period
nl: Zwarte periode

en: Period
nl: Periode

en: Black angle
nl: Zwarte hoek

en: Angle offset for patterns
nl: Hoekverschuiving van patronen

en: Black pullout
nl: Zwartvermindering

en: How much of common gray to pull out of CMY
nl: Hoeveel grijs er uit CMY wordt verwijderd

en: Anti-alias oversampling factor
nl: Anti-alias overbemonsteringsfactor

en: Number of samples that are averaged for antialiasing the result.
nl: Aantal te middelen monsters om het resultaat te verfijnen (anti-alias).

en: Turbulence
nl: Turbulentie

note: rename to wave-pinch or period-pinch?
en: Color saturation dependent compression of period
nl: Periodecompressie op basis van kleurverzadiging

en: Blocksize
nl: Blokgrootte

en: Number of periods per tile, this tiling avoids high frequency anomaly that angle boost causes
nl: Aantal perioden per tegel, deze methode vermijdt hoogfrequente anomalie veroorzaakt door hoekversterking

en: Angle Boost
nl: Hoekversterking

en: Multiplication factor for desired rotation of the local space for texture, the way this is computed makes it weak for desaturated colors and possibly stronger where there is color.
nl: Vermenigvuldigingsfactor voor de gewenste rotatie van de lokale ruimte voor textuur; de manier waarop dit berekend wordt maakt het zwak voor onverzadigde kleuren en mogelijk sterker als er kleur aanwezig is.

en: Newsprint
nl: Krantendruk

en: Digital halftoning with optional modulations.
nl: Digitaal halftonen met optionele modulaties.

en: The scale of the noise function
nl: De schaal van de ruisfunctie

en: Shape
nl: Vorm

en: Interpolate between Manhattan and Euclidean distance.
nl: Interpoleer tussen Manhattan- en Euclidiaanse afstand.

en: Rank
nl: Ranking

en: Select the n-th closest point
nl: Kies het n-de dichtstbijzijnde punt

en: The number of noise octaves.
nl: Aantal ruisoctaven.

en: Palettize
nl: Palettiseer

en: Fill each cell with a random color
nl: Vul elke cel met een willekeurige kleur

en: The random seed for the noise function
nl: Een willekeurige invoerwaarde voor de ruisfunctie

en: Cell Noise
nl: Celruis

en: Generates a cellular texture.
nl: Genereert een celtextuur.

en: Dulling
nl: Onscherpte

en: A high value lowers the randomness of the noise
nl: Een hoge waarde vermindert de willekeurigheid van de ruis

en: Add CIE Lch Noise
nl: Voeg CIE Lch-ruis toe

en: Randomize lightness, chroma and hue independently
nl: Verander lichtheid, chroma en tint onafhankelijk en willekeurig

en: Value
nl: Waarde

en: Add HSV Noise
nl: Voeg HSV-ruis toe

en: Randomize hue, saturation and value independently
nl: Verander tint, verzadiging en waarde onafhankelijk en willekeurig

en: Randomization (%)
nl: Willekeurigheid (%)

en: Repeat
nl: Herhaal

en: Randomly Shuffle Pixels
nl: Verplaats pixels willekeurig

en: Completely randomize a fraction of pixels
nl: Verander een deel van pixels willekeurig

en: Z offset
nl: Z-verschuiving

en: Perlin Noise
nl: Perlinruis

en: Perlin noise generator
nl: Perlinruisgenerator

en: Noise Pick
nl: Ruiskiezer

en: Randomly interchange some pixels with neighbors
nl: Verwissel sommige pixels willekeurig met hun buurpixels

en: Controls the number of iterations; lower values give less plastic results
nl: Bepaal het aantal herhalingen; lagere waarden geven minder plastic-achtige resultaten

en: Noise Reduction
nl: Ruisvermindering

en: Anisotropic smoothing operation
nl: Anisotropisch verzachten

en: Correlated noise
nl: Gecorreleerde ruis

en: Independent RGB
nl: Onafhankelijk RGB

en: Control amount of noise for each RGB channel separately
nl: Bepaal ruisniveaus voor elk RGB-kanaal apart

en: Linear RGB
nl: Lineair RGB

en: Operate on linearized RGB color data
nl: Werk op lineaire RGB kleurgegevens

en: Gaussian distribution
nl: Gaussiaanse verdeling

en: Use a gaussian noise distribution, when unticked a linear noise distribution is used instead
nl: Gebruik een Gaussiaanse ruisverdeling; indien niet geselecteerd wordt lineaire ruisverdeling gebruikt

en: Red
nl: Rood

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: Add RGB Noise
nl: Voeg RGB-ruis toe

en: Distort colors by random amounts
nl: Verstoor kleuren met willekeurige hoeveelheden

en: Simplex Noise
nl: Simplex ruis

en: Generates a solid noise texture.
nl: Genereert een effen textuur ruis.

en: Horizontal spread amount
nl: Hoeveelheid horizontale spreiding

en: Vertical spread amount
nl: Hoeveelheid verticale spreiding

en: Noise Spread
nl: Ruisspreiding

en: Move pixels around randomly
nl: Verplaats pixels willekeurig

en: The amount by which to scale the height values
nl: De hoeveelheid waarmee de hoogtewaarden moeten worden geschaald

en: X Component
nl: X-component

en: The component used for the X coordinates
nl: De component die wordt gebruikt voor de X-coördinaten

en: Y Component
nl: Y-component

en: The component used for the Y coordinates
nl: De component die wordt gebruikt voor de Y-coördinaten

en: Flip X
nl: Spiegel X

en: Flip the X coordinates
nl: Spiegel de X-coördinaten

en: Flip Y
nl: Spiegel Y

en: Flip the Y coordinates
nl: Spiegel de Y-coördinaten

en: Full Z Range
nl: Volledig Z-bereik

en: Use the full [0,1] range to encode the Z coordinates
nl: Gebruik het volledige [0,1] bereik om de Z-coördinaten te coderen

en: Tileable
nl: Tegelbaar

en: Generate a tileable map
nl: Genereer een tegelbare kaart

en: Normal Map
nl: Genormaliseerde kaart

en: Generate a normal map from a height map
nl: Genereer een map met randdetectie vanuit een hoogtemap

en: Global opacity value that is always used on top of the optional auxiliary input buffer.
nl: Globale opaciteitswaarde die altijd gebruikt wordt bovenop de optionele extra invoerbuffer.

en: Weights the opacity of the input both the value of the aux input and the global value property.
nl: Weegt de opaciteit van de invoer; zowel de waarde van de aux-invoer als de globale waarde-eigenschap.

en: a GeglBuffer on disk to open
nl: een te openen GeglBuffer op schijf

en: Open GEGL Buffer
nl: GEGL-buffer openen

en: Use an on-disk GeglBuffer as data source.
nl: Gebruik een GeglBuffer op schijf als databron.

en: Normal compositing
nl: Normale composiet

en: Porter Duff operation over (also known as normal mode, and src-over) (d = cA + cB * (1 - aA))
nl: Porter Duff-bewerking over (ook bekend als normale modus, en src-over) (d = cA + cB * (1 - aA))

en: Gap
nl: Opening

en: How many pixels of space between items
nl: Hoeveel pixels ruimte tussen items

en: Align
nl: Uitlijnen

en: How to align items, 0.0 is start 0.5 middle and 1.0 end.
nl: Hoe items uit te lijnen, 0,0 is begin 0,5 midden en 1,0 einde.

en: Pack
nl: Pakket

en: Packs an image horizontally or vertically next to each other with optional gap, aux right of input.
nl: Verpakt een afbeelding horizontaal of verticaal naast elkaar met optionele opening, aux rechts van invoer.

en: Panorama Projection
nl: Panoramaprojectie

en: Do panorama viewer rendering mapping or its inverse for an equirectangular input image. (2:1 ratio containing 360x180 degree panorama).
nl: Render een panoramaprojectie of zijn omgekeerde voor een invoerafbeelding met rechthoeken op gelijke afstanden. (2:1 verhouding die 360x180 graden panorama bevat).

en: Round
nl: Rond

en: The shape of pixels
nl: De vorm van pixels

en: Block width
nl: Blokbreedte

en: Width of blocks in pixels
nl: Blokbreedte in pixels

en: Block height
nl: Blokhoogte

en: Height of blocks in pixels
nl: Blokhoogte in pixels

en: Horizontal offset of blocks in pixels
nl: Horizontale blokverschuiving in pixels

en: Vertical offset of blocks in pixels
nl: Verticale blokverschuiving in pixels

en: Size ratio X
nl: Grootte ratio X

en: Horizontal size ratio of a pixel inside each block
nl: Horizontale grootte van een pixel binnen elk blok

en: Size ratio Y
nl: Grootte ratio Y

en: Vertical size ratio of a pixel inside each block
nl: Verticale grootte van een pixel binnen elk blok

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Color used to fill the background
nl: Kleur om de achtergrond te vullen

en: Pixelize
nl: Pixeliseren

en: Simplify image into an array of solid-colored rectangles
nl: Vereenvoudig de afbeelding tot een reeks effen gekleurde rechthoeken

en: number of levels per component
nl: aantal niveaus per component

en: Posterize
nl: Posteriseren

en: Reduces the number of levels in each color component of the image.
nl: Verminder het aantal niveaus in elke kleurcomponent van de afbeelding.

en: Radial Gradient
nl: Radiaal verloop

en: Radial gradient renderer
nl: Radiaal verloopmaker

en: Horizontal position
nl: Horizontale positie

en: Vertical position
nl: Verticale positie

en: Horizontal extent
nl: Horizontale uitbreiding

en: Vertical extent
nl: Verticale uitbreiding

en: Color to render
nl: De te genereren kleur

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: A rectangular source of a fixed size with a solid color
nl: Een rechthoekige bron met vaste grootte en een effen kleur

en: Transform
nl: Transformeer

en: Transformation matrix, using SVG syntax (or multiple matrices, separated by semicolons)
nl: Matrix voor transformeren volgens SVG-syntaxis (of meerdere matrices, gescheiden door puntkomma's)

en: First iteration
nl: Eerste iteratie

en: Number of iterations
nl: Aantal iteraties

en: Fade color
nl: Kleur uitvloeien

en: Color to fade transformed images towards, with a rate depending on its alpha
nl: Kleur om getransformeerde beelden naar uit te vloeien, met een ratio afhankelijk van zijn alfa

en: Fade opacity
nl: Mate van uitvloeien

en: Amount by which to scale the opacity of each transformed image
nl: Mate waarin de dekking van elke getransformeerde afbeelding wordt geschaald

en: Paste below
nl: Plak onder

en: Paste transformed images below each other
nl: Plak getransformeerde beelden onder elkaar

en: Mathematical method for reconstructing pixel values
nl: Mathematisch methode om de pixelwaarden te reconstrueren

en: Recursive Transform
nl: Omgekeerde transformatie

en: Apply a transformation recursively.
nl: Pas een transformatie recursief toe.

en: Overall brightness of the image
nl: Algemene helderheid van de afbeelding

en: Chromatic adaptation
nl: Chromatische aanpassing

en: Adaptation to color variation across the image
nl: Aanpassing naar kleurvariatie over de afbeelding

en: Light adaptation
nl: Lichtaanpassing

en: Adaptation to light variation across the image
nl: Aanpassing naar lichtvariatie over de afbeelding

en: Reinhard 2005 Tone Mapping
nl: Reinhard 2005 toonmappen

en: Adapt an image, which may have a high dynamic range, for presentation using a low dynamic range. This is an efficient global operator derived from simple physiological observations, producing luminance within the range 0.0-1.0
nl: Pas een afbeelding, die een hoog dynamisch bereik kan hebben, aan om te kunnen presenteren met een laag dynamisch bereik. Dit is een efficiënte globale bewerking, afgeleid van eenvoudige fysiologische observaties, die helderheid produceert binnen het bereik 0,0-1,0.

en: Minimum Envelope
nl: Minimale limiet

en: Maximum Envelope
nl: Maximale limiet

en: Remap
nl: Opnieuw projecteren

en: stretch components of pixels individually based on luminance envelopes
nl: strek componenten van beeldpunten individueel uit, gebaseerd op hun enveloppen voor helderheid

en: Clip RGB
nl: RGB knippen

en: Keep RGB pixels values inside a specific range
nl: Beperk RGB-pixelwaarden tot een specifiek bereik

en: Native
nl: Oorspronkelijk

en: Scale, strength of effect
nl: Schaal, effectsterkte

en: Interpolation Color Space
nl: Interpolatiekleurruimte

en: Set at Native if uncertain, the CIE based spaces might introduce hue shifts.
nl: Kies bij twijfel Oorspronkelijk, de CIE-gebaseerde ruimten kunnen tintverschuivingen veroorzaken.

en: Changes the saturation
nl: Wijzigt de verzadiging

en: Path of file to save.
nl: Pad van het bestand om te bewaren.

en: Object providing image metadata
nl: Object dat metadata van afbeeldingen levert

en: Save
nl: Opslaan

en: Multipurpose file saver, that uses other native save handlers depending on extension, use the format specific save ops to specify additional parameters.
nl: Bestandsopslag met extra functies afhankelijk van extensie; gebruik indeling specifieke opslagopties voor extra parameters.

en: Effect strength
nl: Sterkte effect

en: Strength of the sepia effect
nl: Sterkte sepia-effect

en: Apply a sepia tone to the input image
nl: Voeg sepiakleur toe aan invoerafbeelding

en: Regions size
nl: Grootte gebieden

en: Size of a region side
nl: Grootte van een gebiedszijde

en: Compactness
nl: Compactheid

en: Cluster size
nl: Clustergrootte

en: Simple Linear Iterative Clustering
nl: Simpele lineaire iteratieve clustering

en: Superpixels based on k-means clustering
nl: Superpixels gebaseerd op k-means clustering

en: Pairs
nl: Paren

en: Number of pairs; higher number preserves more acute features
nl: Aantal paren; hogere waarden behouden meer scherpte-eigenschappen

en: Symmetric Nearest Neighbor
nl: Symmetrische Dichtstbijzijnde buur

en: Noise reducing edge preserving blur filter based on Symmetric Nearest Neighbors
nl: Vervagingsfilter voor ruisvermindering en behouden van randen, gebaseerd op Symmetrische Dichtstbijzijnde buur

en: Radial
nl: Radiaal

en: Mode
nl: Modus

en: Displacement mode
nl: Verplaatsingsmodus

en: Angle of view
nl: Kijkhoek

en: Camera angle of view
nl: Camera kijkhoek

en: Curvature
nl: Kromming

en: Spherical cap apex angle, as a fraction of the co-angle of view
nl: Bolkap van de tophoek, as fractie van de co-kijkhoek

note: note that the code can handle negative curvatures * (in the [-1, 0) range), in which case the image is * wrapped around the back face, rather than the front * face, of the spherical cap.  we disable negative * curvatures atm, in particular, since they produce * the same result when the angle of view
en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: Displacement scaling factor (negative values refer to the inverse displacement)
nl: Schaalfactor voor verplaatsing (negatieve waarden leveren een omgekeerde verplaatsing op)

en: Spherize
nl: Maak bolvorm

en: Wrap image around a spherical cap
nl: Plaats afbeelding op een bolvorm

en: Neighborhood taken into account, for enhancement ideal values are close to the longest side of the image, increasing this increases the runtime
nl: Mate waarin rekening wordt gehouden met de omgeving; ideale waarden liggen dicht bij de langste zijde van de afbeelding, hogere waarden kosten meer rekentijd

en: Number of iterations, a higher number of iterations provides a less noisy rendering at a computational cost
nl: Aantal iteraties, een hoger aantal levert minder ruis op maar duurt langer

en: When enabled also enhances shadow regions - when disabled a more natural result is yielded
nl: Indien ingeschakeld worden ook schaduwgebieden verbeterd - uitschakelen levert een natuurlijker resultaat op

en: Spatio Temporal Retinex-like Envelope with Stochastic Sampling
nl: Spatio Temporal Retinex-achtige envelop met stochastische bemonstering

en: Keep colors
nl: Behoud kleuren

en: Impact each channel with the same amount
nl: Zelfde kracht voor elk kanaal

en: Non-linear components
nl: Niet-lineaire componenten

en: When set operate on gamma corrected values instead of linear RGB - acting like the old normalize filter in GIMP
nl: Ingeschakeld: werk op gamma-gecorrigeerde waarden ipv. lineair RGB - zoals het oude filter Normaliseren in GIMP

en: Stretch Contrast
nl: Contrast uitrekken

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images).
nl: Schaalt de componenten van de buffer om te liggen in het bereik 0,0-1,0. Dit verbetert afbeeldingen die slecht gebruik maken van het beschikbare contrast (weinig contrast, heel donkere, of hele heldere afbeeldingen).

en: Stretch Contrast HSV
nl: Contrast uitrekken HSV

en: Scales the components of the buffer to be in the 0.0-1.0 range. This improves images that make poor use of the available contrast (little contrast, very dark, or very bright images). This version differs from Contrast Autostretch in that it works in HSV space, and preserves hue.
nl: Schaalt de componenten van de buffer om te liggen in het bereik 0,0-1,0. Dit verbetert afbeeldingen die slecht gebruik maken van het beschikbare contrast (weinig contrast, heel donkere, of hele heldere afbeeldingen). Deze versie verschilt van Contrast uitrekken in die zin dat het werkt in de kleurruimte HSV en de tint behoudt.

en: Color, Outline and Shadow
nl: Kleur, Omtrek en Schaduw

en: Bevel and Inner Glow
nl: Schuine rand en Binnenste gloed

en: Image upload and Outline Bevel
nl: Afbeelding uploaden en Omtrek schuine rand

note: List of all GUI options GUI Change list in GUI
en: Part of filter to be displayed
nl: Weer te geven deel van het filter

en: Display a different part of the GUI
nl: Geef een ander deel van de gebruikersinterface weer

note: Color Overlays GUI options begin here
en: Color overlay
nl: Kleur overleggen

en: Color overlay setting
nl: Instelling kleur overleggen

en: Color policy
nl: Kleurbeleid

en: Change the blend mode of the color overlay
nl: Wijzig de mengmodus van de kleuroverleg

en: No Color
nl: Geen kleur

en: Solid Color
nl: Effen kleur

note: Outline's normal GUI options begin here
en: Enable Outline
nl: Omtrek inschakelen

en: Disable or enable the outline
nl: De omtrek in- of uitschakelen

en: Outline opacity
nl: Dekking omtrek

en: Opacity of the outline
nl: Dekking van de omtrek

en: Outline X
nl: Omtrek X

en: Horizontal outline offset
nl: Horizontale verschuiving omtrek

en: Outline Y
nl: Omtrek Y

en: Vertical outline offset
nl: Verticale verschuiving omtrek

en: Outline grow shape
nl: Omtrek groeivorm

en: The shape to expand or contract the outline in
nl: De vorm waarin de omtrek moet worden vergroot of verkleind

en: Outline blur radius
nl: Omtrek vervagingsstraal

en: A mild blur for the outline
nl: Een milde vervaging voor de omtrek

en: Outline grow radius
nl: Omtrek groeistraal

en: The distance to expand the outline
nl: De afstand waarmee de omtrek moet worden vergroot

note: Shadow's GUI options begin here
en: Outline’s color
nl: Omtrek kleur

en: Color of the outline (defaults to 'black')
nl: Kleur van de omtrek (standaard is 'zwart')

en: Shadow/Glow opacity
nl: Schaduw/Gloed dekking

en: Shadow opacity which will also enable or disable the shadow glow effect
nl: Schaduw dekking die ook het gloed-effect van de schaduw zal in- of uitschakelen

en: Shadow/Glow X
nl: Schaduw/Gloed X

en: Horizontal axis of the shadow glow
nl: Horizontale as van de schaduwgloed

en: Shadow/Glow Y
nl: Schaduw/Gloed Y

en: Vertical axis of the shadow glow
nl: Verticale as van de schaduwgloed

en: Shadow/Glow’s color
nl: Schaduw/Gloed kleur

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: The shadow’s color (defaults to 'black')
nl: De kleur van de schaduw (standaard 'black')

en: Shadow/Glow grow radius
nl: Schaduw/Gloed groeistraal

en: The distance to expand the shadow before blurring.
nl: De afstand waarmee de schaduw moet worden verlengd voor het vervagen.

en: Shadow/Glow blur radius
nl: Schaduw/Gloed vervagingsstraal

en: The shadow’s blur range
nl: Het bereik voor het vervagen van de schaduw

note: Bevel's GUI options begin here This is the Bevel's ENUM List listed in the GUI This is the ENUM list for bevel's emboss blend modes
en: Enable Bevel
nl: Schuine rand inschakelen

en: Whether to add a bevel effect
nl: Of een effect van een schuine rand moet worden toegevoegd

en: Bevel blend mode
nl: Schuine rand mengmodus

en: Blend mode of the bevel
nl: Mengmodus van de schuine rand

en: Chamfer Bevel
nl: Schuine rand Afschuining

en: Bump Bevel
nl: Schuine rand Bobbel

en: Select Bevel
nl: Schuine rand selecteren

en: Type of bevel
nl: Type schuine rand

en: Bevel depth
nl: Schuine rand diepte

en: Emboss depth for the bevel
nl: Diepte voor embossen van schuine rand

en: Bevel elevation
nl: Schuine rand hoogte

en: Emboss elevation of the bevel
nl: Hoogte voor embossen van schuine rand

en: Bevel azimuth
nl: Schuine rand azimut

en: Emboss azimuth of the bevel
nl: Azimut voor embossen van schuine rand

en: Bevel radius (bump only)
nl: Schuine rand straal (alleen Bobbel)

en: Internal gaussian blur to inflate the bump bevel. This option does not work on chamfer
nl: Interne Gaussiaanse vervaging om de schuine rand van Bobbel op te pompen. Deze optie werkt niet op Afschuining

en: Levels low output lighting for Bevel
nl: Niveaus lage uitvoer belichting voor schuine rand

en: Levels low output as a light adjustment for the bevel
nl: Niveaus lage uitvoer als een aanpassing voor het licht voor de schuine rand

en: Levels high output lighting for Bevel
nl: Niveaus hoge uitvoer belichting voor schuine rand

en: Levels high output as a light adjustment for the bevel
nl: Niveaus hoge uitvoer als een aanpassing voor het licht voor de schuine rand

en: Dark Bevel/ignore image mode
nl: Donkere schuine rand/negeer modus afbeelding

en: This instructs the bevel to ignore image details if there is an image file overlay below it. It also allows bevel to work better when the user selects darker colors. The effect is noticeable on bump bevel but barely effects chamfer bevel
nl: Dit geeft de schuine rand de opdracht om details van de afbeelding te negeren als er een overleg van een afbeelding onder ligt. Het stelt de schuine rand ook in staat beter te werken als de gebruiker donkerder kleuren kiest. Het effect is op te merken op de schuine rand Bobbel, maar het heeft nauwelijks effect op de schuine rand Afschuining

note: This operation is extremely important for bevels with image file overlays Inner Glow GUI options begin here
en: Enable Inner Glow
nl: Binnenste gloed inschakelen

en: Whether to add the inner glow effect
nl: Of het effect van binnenste gloed moet worden toegevoegd

en: Normal
nl: Normaal

en: Overlay
nl: Bedekken

en: Screen
nl: Scherm

en: Plus
nl: Optellen

en: Blend mode of Inner Glow
nl: Mengmodus van Binnenste gloed

en: Inner Glow's blur radius
nl: Binnenste gloed vervagingsstraal

en: Blur control of the inner glow
nl: Beheren van het vervagen van de binnenste gloed

en: Inner Glow's grow radius
nl: Binnenste gloed groeistraal

en: The distance to expand the inner glow before blurring
nl: De afstand waarmee de binnenste gloed moet worden vergroot voor het vervagen

en: Inner Glow's opacity
nl: Binnenste gloed dekking

en: Opacity of the inner glow
nl: Dekking van de binnenste gloed

en: Inner Glow's color
nl: Binnenste gloed kleur

en: The color of the inner glow
nl: De kleur van de binnenste gloed

en: Inner Glow's unmodified pixel fix
nl: Binnenste gloed reparatie niet aangepast beeldpunt

en: Cover pixels that inner glow might miss
nl: Bedekt beeldpunten die binnenste gloed zou hebben kunnen gemist

note: Without this Inner Glow would miss many pixels around alpha defined shapes edges' Image file overlay GUI options begin here
en: Enable image upload
nl: Uploaden afbeelding inschakelen

en: Whether to enable or disable the image file upload.
nl: Of het uploaden van het afbeeldingsbestand moet worden in- of uitgeschakeld.

en: Image file overlay
nl: Overleg afbeeldingsbestand

en: Upload an image file from your computer to be in the fill area. Allows (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
nl: Upload een afbeeldingsbestand vanaf uw computer om in het gevulde gebied te plaatsen. Toegestaan (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, …)

en: Opacity of image file overlay
nl: Dekking van overleg afbeeldingsbestand

en: Opacity of the image file overlay that was uploaded.
nl: Dekking van het afbeeldingsbestand dat werd geüpload.

en: Saturation adjustment of the uploaded image file or whatever is on canvas
nl: Aanpassing van de verzadiging van het geüploade afbeeldingsbestand of van wat er ook maar op het canvas staat

en: Lightness adjustment of the uploaded image file or whatever is on canvas
nl: Aanpassing van de lichtheid van het geüploade afbeeldingsbestand of van wat er ook maar op het canvas staat

note: Outline special options in GUI begin here
en: Enable advanced options on Outline (requires outline)
nl: Geavanceerde opties voor omtrek inschakelen (vereist een omtrek)

en: Turn on advanced outline abilities
nl: Geavanceerde mogelijkheden voor omtrek inschakelen

en: Enable Outline Bevel (requires advanced options)
nl: Schuine rand voor omtrek inschakelen (vereist Geavanceerde opties)

en: Turn on outlines ability to bevel
nl: Mogelijkheid voor schuine rand voor omtrekken inschakelen

en: Outline Bevel blend mode
nl: Omtrek schuine rand mengmodus

en: Blend mode of the outline bevel
nl: Mengmodus van de schuine rand voor de omtrek

en: Outline Bevel depth
nl: Omtrek schuine rand diepte

en: Emboss depth for the outline bevel
nl: Diepte voor embossen van schuine rand voor de omtrek

en: Outline Bevel elevation
nl: Omtrek schuine rand hoogte

en: Emboss elevation for the outline bevel
nl: Hoogte voor embossen van schuine rand voor omtrek

en: Outline Bevel azimuth
nl: Omtrek schuine rand azimut

en: Emboss azimuth for the outline bevel
nl: Azimut voor embossen van schuine rand voor omtrek

en: Outline Bevel radius
nl: Omtrek schuine rand straal

en: Internal gaussian blur to inflate the outline bevel
nl: Interne Gaussiaanse vervaging om de schuine rand van de omtrek op te pompen

en: Enable image upload on Outline (requires advanced options)
nl: Uploaden van afbeelding op omtrek inschakelen (vereist Geavanceerde opties)

en: Outline image file overlay
nl: Omtrek afbeeldingsbestand overleg

en: Upload an image file from your computer to be in the outline area. Allows (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, ...)
nl: Upload een afbeeldingsbestand vanaf uw computer om in het gebied van de omtrek te plaatsen. Toegestaan (png, jpg, raw, svg, bmp, tif, …)

en: Outline image opacity
nl: Omtrek afbeelding dekking

en: Outline image opacity adjustment
nl: Omtrek afbeelding aanpassing dekking

en: Levels low output lighting for Outline Bevel
nl: Niveaus lage uitvoer belichting voor schuine rand omtrek

en: Levels low output as a light adjustment for the outline bevel
nl: Niveaus hoge uitvoer als een aanpassing voor het licht voor de schuine rand van de omtrek

en: Levels high output lighting for Outline Bevel
nl: Niveaus hoge uitvoer belichting voor schuine rand omtrek

en: Levels high output as a light adjustment for the outline bevel
nl: Niveaus hoge uitvoer als een aanpassing voor het licht voor de schuine rand van de omtrek

en: Outline Dark Bevel/ignore image mode
nl: Omtrek donkere schuine rand/negeer modus afbeelding

en: This instructs the outline bevel to ignore image details if there is an image file overlay below it. It also allows outline bevel to work better when the user selects darker colors.
nl: Dit geeft de schuine rand van de omtrek de opdracht om details van de afbeelding te negeren als er een overleg van een afbeelding onder ligt. Het stelt de schuine rand van de omtrek ook in staat beter te werken als de gebruiker donkerder kleuren kiest.

en: GEGL Styles
nl: Stijlen voor GEGL

en: An engine to style text and add popular effects to alpha channel images. Effects include outline, bevel, shadow, and inner glow all in one place.
nl: Een programma om tekst op te maken en populaire effecten toe te voegen aan afbeelding van alfakanalen. Effecten omvatten omtrek, schuine rand, schaduw en binnenste gloed, allemaal op een plaats.

en: Text Styling...
nl: Tekst opmaken…

en: Values
nl: Waarden

en: list of <number>s
nl: lijst met <getal>len

en: SVG Hue Rotate
nl: SVG Tint roteren

en: SVG color matrix operation svg_huerotate
nl: SVG kleurmatrixbewerking svg_huerotate

en: SVG Luminance to Alpha
nl: SVG Helderheid naar alfa

en: SVG color matrix operation svg_luminancetoalpha
nl: SVG kleurmatrixbewerking svg_luminancetoalpha

en: SVG color matrix operation svg_matrix
nl: SVG kleurmatrixbewerking svg_matrix

en: SVG Saturate
nl: SVG Verzadigen

en: SVG color matrix operation svg_saturate
nl: SVG kleurmatrixbewerking svg_saturate

en: Lowest value to be included.
nl: Laagste waarde moet worden opgenomen.

en: Highest value to be included as white.
nl: Hoogste waarde opnemen als wit.

en: Thresholds the image to white/black based on either the global values set in the value (low) and high properties, or per pixel from the aux input.
nl: Dwingt de afbeelding naar zwart/wit, gebaseerd op ofwel de ingestelde globale waarden in de eigenschappen (laag) en hoog, of per beeldpunt uit de invoer van aux.

en: Horizontal offset
nl: Horizontale verschuiving

en: Vertical offset
nl: Verticale verschuiving

en: Tile
nl: Tegel

en: Infinitely repeats the input image.
nl: Herhaalt de afbeelding voor de invoer oneindig.

en: Make Seamlessly tileable
nl: Naadloos betegelen

en: Make the input buffer seamlessly tileable. The algorithm is not content-aware, so the result may need post-processing.
nl: Maak de buffer van de invoer geschikt voor naadloos tegelen. Het algoritme is zich niet bewust van de inhoud, dus het resultaat zou misschien nabewerkt moeten worden.

en: Unpremultiply alpha
nl: On-voorvermenigvuldig alfa

en: Unpremultiplies a buffer that contains pre-multiplied colors (but according to the babl format is not.)
nl: On-voorvermenigvuldig een buffer met voorvermenigvuldigde kleuren (maar niet volgens het babl-formaat)

en: Expressed as standard deviation, in pixels
nl: Uitgedrukt als standaard afwijking, in pixels

en: Scaling factor for unsharp-mask, the strength of effect
nl: Schaalfactor van onscherptemasker, de kracht van het effect

en: Sharpen (Unsharp Mask)
nl: Verscherpen (Onscherp masker)

en: Sharpen image, by adding difference to blurred image, a technique for sharpening originally used in darkrooms.
nl: Verscherp afbeelding door verschil aan vervaagd beeld toe te voegen, een techniek voor verscherpen die oorspronkelijk in donkere kamers werd toegepast.

en: Value Invert
nl: Omkeren op waarde

en: Invert the value component, the result has the brightness inverted, keeping the color.
nl: Inverteer de waardecomponent; het resultaat heeft de omgekeerde helderheid maar behoudt de kleur.

en: Vignette shape
nl: Vignetvorm

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Defaults to 'black', you can use transparency here to erase portions of an image
nl: Standaardwaarde is 'zwart', gebruik transparantie om delen van de afbeelding te wissen

en: How far out vignetting goes as portion of half image diagonal
nl: Mate van vignettering als deel van de halve beelddiagonaal

en: Falloff linearity
nl: Vermindering lineariteit

en: Proportion
nl: Proportie

en: How close we are to image proportions
nl: Hoe dicht we bij de proporties van de afbeelding zijn

en: Squeeze
nl: Knijpen

en: Aspect ratio to use, -0.5 = 1:2, 0.0 = 1:1, 0.5 = 2:1, -1.0 = 1:inf 1.0 = inf:1, this is applied after proportion is taken into account, to directly use squeeze factor as proportions, set proportion to 0.0.
nl: Te gebruiken beeldverhouding, -0,5 = 1:2, 0,0 = 1:1, 0,5 = 2:1, -1,0 = 1:inf, 1,0 = inf:1, dit wordt toegepast nadat de proporties berekend zijn; om de factor voor knijpen direct als proporties te gebruiken moet proporties ingesteld worden op 0,0.

en: Rotation
nl: Draaiing

en: Vignette
nl: Vignettering

en: Applies a vignette to an image. Simulates the luminance fall off at the edge of exposed film, and some other fuzzier border effects that can naturally occur with analog photography
nl: Past een vignet toe op een afbeelding. Simuleert de vermindering van de helderheid aan de rand van de belichte film en enkele andere vage randeffecten die van nature kunnen voorkomen bij analoge fotografie

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Superpixels size
nl: Grootte superpixels

en: Gradient smoothness
nl: Gladheid kleurverloop

en: Spatial regularization
nl: Ruimtelijke regularisatie

en: trade-off between superpixel regularity and adherence to object boundaries
nl: afweging tussen regulariteit van superpixels en hechting aan objectgrenzen

en: Superpixels color
nl: Kleur superpixels

en: How to fill superpixels
nl: Hoe de superpixels te vullen

en: Superpixels based on the watershed transformation
nl: Superpixels gebaseerd op transformatie Watershed

en: Index of component flagging unlabelled pixels
nl: Componentindex die pixels zonder label vlagt

en: flag
nl: vlag

en: Pointer to flag value for unlabelled pixels
nl: Verwijzing naar waarde van vlag voor niet gelabelde pixels

en: Watershed Transform
nl: Transformatie Watershed

en: Labels propagation by watershed transformation. Output buffer will keep the input format. Unlabelled pixels are marked with a given flag value (by default: last component with NULL value). The aux buffer is a "Y u8" image representing the priority levels (lower value is higher priority). If aux is absent, all labellized pixels have the same priority and propagated labels have a lower priority.
nl: Labels doorgeven bij transformatie Watershed. Buffer voor uitvoer zal de indeling voor de invoer behouden. Niet gelabelde pixels worden gemarkeerd met een bepaalde waarde voor een vlag (standaard: laatste component met waarde NULL). De buffer aux is een afbeelding "Y u8" die de niveaus voor de prioriteit weergeeft (lagere waarde is hogere prioriteit). Als aux niet aanwezig is, hebben alle gelabelde pixels dezelfde prioriteit en doorgegeven labels hebben een lagere prioriteit.

en: Radius of the wavelet blur
nl: Radius golfjes-vervaging

en: 1D Wavelet-blur
nl: 1D golfjes-vervaging

en: This blur is used for the wavelet decomposition filter, each pixel is computed from another by the HAT transform
nl: Deze vervaging wordt gebruikt voor het filter Wavelet-ontleding, elk beeldpunt wordt berekend uit een ander, door middel van de HAT-transformatie

en: Weighted Blend
nl: Gewogen menging

en: blend two images using alpha values as weights
nl: meng twee afbeeldingen met hun alfawaarden als gewicht

en: A pre-existing GeglBuffer to write incoming buffer data to.
nl: Een reeds bestaande GeglBuffer om inkomende data naar toe te schrijven.

en: Write Buffer
nl: Schrijf buffer

en: Write input data into an existing GEGL buffer destination surface.
nl: Schrijf invoergegevens naar een bestaand GEGL-buffer bestemmingsoppervlak.

en: Above threshold
nl: Boven drempel

en: Below threshold
nl: Onder drempel

en: Metric
nl: Metriek

en: Metric to use for the distance calculation
nl: Te gebruiken metriek voor afstandsberekening

en: Edge handling
nl: Afhandeling hoek

en: How areas outside the input are considered when calculating distance
nl: Hoe gebieden buiten de invoer moeten worden behandeld bij het berekenen van de afstand

en: Threshold low
nl: Lage drempelwaarde

en: Threshold high
nl: Hoge drempelwaarde

en: Grayscale Averaging
nl: Grijswaarden-middeling

en: Number of computations for grayscale averaging
nl: Aantal berekeningen voor middelen grijswaarden

en: Normalize output to range 0.0 to 1.0.
nl: Normaliseer uitvoer naar bereik 0,0 tot 1,0.

en: Distance Transform
nl: Afstandstransformatie

en: Calculate a distance transform
nl: Bereken een afstandstransformatie

en: Lens Blur
nl: Lensvervaging

en: Blur type
nl: Type vervaging

en: Out-of-focus blur radius
nl: Onscherpe vervagingsradius

en: Highlight factor
nl: Markeringsfactor

en: Relative highlight strength
nl: Relatieve markeringssterkte

en: Highlight threshold (low)
nl: Markeringsdrempel (laag)

en: Highlight threshold
nl: Markeringsdrempel

en: Highlight threshold (high)
nl: Markeringsdrempel (hoog)

en: Focus-region outer radius
nl: Buitenradius focusgebied

en: Sharpness
nl: Scherpte

en: Focus-region inner limit
nl: Binnenste limiet focusgebied

en: Focus-transition midpoint
nl: Focus-overgang middelpunt

en: Aspect ratio
nl: Verhouding

en: Blur levels
nl: Vervagingsniveaus

en: Number of blur levels
nl: Aantal vervagingsniveaus

en: Blur gamma
nl: Gamma vervagen

en: Gamma factor for blur-level spacing
nl: Gammafactor voor spatiëring op vervagingsniveau

en: High quality
nl: Hoge kwaliteit

en: Generate more accurate and consistent output (slower)
nl: Genereer nauwkeurigere en consistentere output (langzamer)

en: Focus Blur
nl: Focus vervagen

en: Blur the image around a focal point
nl: De afbeelding rond een brandpunt vervagen

en: Patch size
nl: Grootte vlak

en: Size of patches used to denoise
nl: Grootte van te gebruiken vlakken om ruis te verwijderen

en: Noise standard deviation
nl: Standaard afwijking ruis

en: Denoise DCT
nl: Ruis verwijderen DCT

en: Denoising algorithm using a per-patch DCT thresholding
nl: Algoritme voor verwijderen van ruis met een per-vlak DCT-drempelwaarde

en: Clip to input extents
nl: Knippen naar invoerbereik

en: Clip output to the input extents
nl: Uitvoer van knippen naar het invoerbereik

en: Linear mask
nl: Lineair masker

en: Use linear mask values
nl: Lineaire maskerwaarden gebruiken

en: Simulate out-of-focus lens blur
nl: Onscherpe lensonscherpte simuleren

en: Number of blend levels
nl: Aantal mengniveaus

en: Gamma factor for blend-level spacing
nl: Gammafactor voor spatiëring op mengniveau

en: Piecewise Blend
nl: Stuksgewijze mix

en: Blend a chain of inputs using a mask
nl: Meng een invoerreeks met behulp van een masker

en: Maximal blur radius
nl: Maximale vervagingsradius

en: Variable Blur
nl: Variabele vervaging

en: Blur the image by a varying amount using a mask
nl: Vervaag de afbeelding in een wisselende hoeveelheid met behulp van een masker

en: Move pixels
nl: Verplaats pixels

en: Grow area
nl: Vergroot gebied

en: Shrink area
nl: Verklein gebied

en: Swirl clockwise
nl: Tol met de klok mee

en: Swirl counter-clockwise
nl: Tol tegen de klok in

en: Erase warping
nl: Wis verdraaiing

en: Smooth warping
nl: Vloeiend verdraaien

en: Hardness
nl: Hardheid

en: Spacing
nl: Spatiëring

en: Stroke
nl: Streek

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Behavior of the op
nl: Gedrag van de op

en: Warp
nl: Werpen

en: Compute a relative displacement mapping from a stroke
nl: Bereken een relatieve verplaatsing van een streek

en: Antialias using the Scale3X edge-extrapolation algorithm
nl: Gladmaken volgens het Scale3X randextrapolatie-algoritme

en: Lens refraction index
nl: Brekingsindex lens

en: Keep original surroundings
nl: Behoud oorspronkelijke beeld

en: Keep image unchanged, where not affected by the lens.
nl: Beeld niet veranderen waar dit niet beïnvloed wordt door het objectief.

en: Apply Lens
nl: Objectief toepassen

en: Simulates the optical distortion caused by having an elliptical lens over the image
nl: Simuleert de optische vervorming door een elliptische lens over de afbeelding te plaatsen

en: Subdivisions
nl: Onderverdelingen

en: Number of subdivisions
nl: Aantal onderverdelingen

en: X Scale
nl: X-schaal

en: Horizontal pattern scale
nl: Schaal van het horizontale patroon

en: Y Scale
nl: Y-schaal

en: Vertical pattern scale
nl: Schaal van het verticale patroon

en: Pattern rotation angle
nl: Draaiingshoek patroon

en: Reflect
nl: Reflectie

en: Reflect the pattern horizontally
nl: Reflecteer het patroon horizontaal

en: Pattern amplitude (logarithmic scale)
nl: Amplitude patroon (logaritmische schaal)

en: Value offset
nl: Waardeverschuiving

en: Value exponent (logarithmic scale)
nl: Waarde-exponent (logaritmische schaal)

en: X Offset
nl: X-verschuiving

en: Offset for X axis
nl: Verschuiving van de X-as

en: Y Offset
nl: Y-verschuiving

en: Offset for Y axis
nl: Verschuiving van de Y-as

en: Bayer Matrix
nl: Bayermatrix

en: Generate a Bayer matrix pattern
nl: Genereer een Bayer-matrix patroon

en: Spherical
nl: Bolvormig

en: Sinusoidal
nl: Sinusoïdaal

en: Type
nl: Soort

en: Type of map
nl: Projectietype

en: Compensate
nl: Compenseer

en: Compensate for darkening
nl: Compenseer donkere gebieden

en: Invert bumpmap
nl: Inverteer bumpprojectie

en: Tiled
nl: Getegeld

en: Tiled bumpmap
nl: Getegelde bumpprojectie

en: Azimuth
nl: Azimut

en: Waterlevel
nl: Waterniveau

en: Level that full transparency should represent
nl: Niveau dat volledige transparantie moet vertegenwoordigen

en: Ambient lighting factor
nl: Factor omgevingslicht

en: Height Map
nl: Hoogtemap

en: Bump Map
nl: Bump-map

note: "reference-hash", "8d3700ec06e9cbba3cb2b4a9f3061a10",
en: This plug-in uses the algorithm described by John Schlag, "Fast Embossing Effects on Raster Image Data" in Graphics GEMS IV (ISBN 0-12-336155-9). It takes a buffer to be applied as a bump map to another buffer and produces a nice embossing effect.
nl: Deze plug-in gebruikt het algoritme dat werd beschreven door John Schlag, "Fast Embossing Effects on Raster Image Data" in Graphics GEMS IV (ISBN 0-12-336155-9). Het neemt een buffer om te worden toegepast als een bumpmap voor een andere buffer en produceert een leuk effect van embossen.

en: Mask radius
nl: Maskerstraal

en: Percent black
nl: Percentage zwart

en: Cartoon
nl: Striptekening

en: Simulates a cartoon, its result is similar to a black felt pen drawing subsequently shaded with color. This is achieved by enhancing edges and darkening areas that are already distinctly darker than their neighborhood
nl: Simuleert een striptekening, het resultaat is soortgelijk aan een tekening met een zwarte viltstift, vervolgens ingekleurd. Dit wordt bereikt door het verbeteren van de randen en het donkerder maken van gebieden die al duidelijk donkerder zijn dan hun omgeving

note: Red channel
en: Red in Red channel
nl: Rood in kanaal Rood

en: Set the red amount for the red channel
nl: Stel hoeveelheid rood voor het kanaal Rood in

en: Green in Red channel
nl: Groen in kanaal Rood

en: Set the green amount for the red channel
nl: Stel hoeveelheid groen voor het kanaal Rood in

en: Blue in Red channel
nl: Blauw in kanaal Rood

en: Set the blue amount for the red channel
nl: Stel hoeveelheid blauw voor het kanaal Rood in

note: Green channel
en: Red in Green channel
nl: Rood in kanaal Groen

en: Set the red amount for the green channel
nl: Stel hoeveelheid rood voor het kanaal Groen in

en: Green for Green channel
nl: Groen in kanaal Groen

en: Set the green amount for the green channel
nl: Stel hoeveelheid groen voor het kanaal Groen in

en: Blue in Green channel
nl: Blauw in kanaal Groen

en: Set the blue amount for the green channel
nl: Stel hoeveelheid blauw voor het kanaal Groen in

note: Blue channel
en: Red in Blue channel
nl: Rood in kanaal Blauw

en: Set the red amount for the blue channel
nl: Stel hoeveelheid rood voor het kanaal Blauw in

en: Green in Blue channel
nl: Groen in kanaal Blauw

en: Set the green amount for the blue channel
nl: Stel hoeveelheid groen voor het kanaal Blauw in

en: Blue in Blue channel
nl: Blauw in kanaal Blauw

en: Set the blue amount for the blue channel
nl: Stel hoeveelheid blauw voor het kanaal Blauw in

en: Channel Mixer
nl: Kanalenmixer

en: Remix colors; by defining relative contributions from source components.
nl: Verander kleuren door de relatieve bijdragen van de broncomponenten te wijzigen.

en: From Color
nl: Van kleur

en: The color to change.
nl: De te veranderen kleur.

en: To Color
nl: Naar kleur

en: Replacement color.
nl: Vervangingskleur.

en: Red Threshold
nl: Drempel rood

en: Red threshold of the input color
nl: Rode drempel van de invoerkleur

en: Green Threshold
nl: Drempel groen

en: Green threshold of the input color
nl: Groene drempel van de invoerkleur

en: Blue Threshold
nl: Drempel blauw

en: Blue threshold of the input color
nl: Blauwe drempel van de invoerkleur

en: Exchange color
nl: Wissel kleur

en: Exchange one color with another, optionally setting a threshold to convert from one shade to another.
nl: Wissel kleur met een andere; zet optioneel een drempel om van de ene naar de andere kleurschakering te converteren.

en: The color to make transparent.
nl: De kleur die transparant gemaakt moet worden.

en: Transparency threshold
nl: Transparantie drempel

en: The limit below which colors become transparent.
nl: De grens waaronder kleuren transparant worden.

en: Opacity threshold
nl: Dekking drempel

en: The limit above which colors remain opaque.
nl: De grens waarboven kleuren ondoorzichtig blijven.

en: Color to Alpha
nl: Kleur naar alfa

en: Convert a specified color to transparency, works best with white.
nl: Converteer een zekere kleur naar transparant, werkt het best met wit.

en: Tile size
nl: Tegelgrootte

en: Average diameter of each tile (in pixels)
nl: Gemiddelde diameter van elke tegel (in pixels)

en: Tile saturation
nl: Tegelverzadiging

en: Expand tiles by this amount
nl: Vergroot tegels met deze hoeveelheid

en: The tiles' background color
nl: Achtergrondkleur tegels

en: Cubism
nl: Kubisme

en: Convert the image into randomly rotated square blobs, somehow resembling a cubist painting style
nl: Verander afbeelding in willekeurig geroteerde vierkanten, lijkt uit de verte op een kubistische schilderstijl

en: Keep even fields
nl: Behoud even velden

en: Keep odd fields
nl: Behoud oneven velden

en: Keep
nl: Behoud

en: Keep even or odd fields
nl: Behoud even of oneven velden

en: Deinterlace horizontally or vertically
nl: Horizontaal of verticaal ontvlechten

en: Block size
nl: Blokgrootte

en: Block size of deinterlacing rows/columns
nl: Blokgrootte van ontvlechtingsrijen/kolommen

en: Deinterlace
nl: Ontvlechten

en: Fix images where every other row or column is missing
nl: Herstelt beelden waarvan elke andere rij of kolom ontbreekt

en: Light frequency (red)
nl: Lichtfrequentie (rood)

en: Light frequency (green)
nl: Lichtfrequentie (groen)

en: Light frequency (blue)
nl: Lichtfrequentie (blauw)

en: Red contours
nl: Rode contouren

en: Number of contours (red)
nl: Aantal contouren (rood)

en: Green contours
nl: Groene contouren

en: Number of contours (green)
nl: Aantal contouren (groen)

en: Blue contours
nl: Blauwe contouren

en: Number of contours (blue)
nl: Aantal contouren (blauw)

en: Red sharp edges
nl: Rode scherpe randen

en: Number of sharp edges (red)
nl: Aantal scherpe randen (rood)

en: Green sharp edges
nl: Groene scherpe randen

en: Number of sharp edges (green)
nl: Aantal scherpe randen (groen)

en: Blue sharp edges
nl: Blauwe scherpe randen

en: Number of sharp edges (blue)
nl: Aantal scherpe randen (blauw)

en: Brightness and shifting/fattening of contours
nl: Helderheid en verschuiving/verdikking van contouren

en: Scattering
nl: Verspreiding

en: Scattering (speed vs. quality)
nl: Verspreiding (snelheid vs. kwaliteit)

en: Polarization
nl: Polarisatie

en: Width of the generated buffer
nl: Breedte van de gegenereerde buffer

en: Height of the generated buffer
nl: Hoogte van de gegenereerde buffer

en: Diffraction Patterns
nl: Diffractiepatronen

en: Generate diffraction patterns
nl: Genereer diffractiepatronen

en: Cartesian
nl: Cartesiaans

en: Polar
nl: Polair

en: Mode of displacement
nl: Verplaatsingsmodus

en: Sampler
nl: Monsteraar

en: Type of GeglSampler used to fetch input pixels
nl: Type GeglSampler om invoerpixels op te halen

en: X displacement
nl: X-verplaatsing

en: Displace multiplier for X or radial direction
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor X of radiale richting

en: Horizontal displacement
nl: Horizontale verplaatsing

en: Pinch
nl: Indrukken

en: Displacement multiplier for the horizontal direction
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor de horizontale richting

en: Displacement multiplier for the radial direction
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor de radiale richting

en: Y displacement
nl: Y-verplaatsing

en: Displace multiplier for Y or tangent (degrees) direction
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor Y of tangensrichting (graden)

en: Vertical displacement
nl: Verticale verplaatsing

en: Whirl
nl: Tollen

en: Displacement multiplier for the vertical direction
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor de verticale richting

en: Displacement multiplier for the angular offset
nl: Verplaatsingscoëfficiënt voor de hoekverschuiving

en: Center displacement
nl: Centrumverplaatsing

en: Center the displacement around a specified point
nl: Centreer de verplaatsing rondom een specifiek punt

en: X coordinate of the displacement center
nl: X-coördinaat van de centrumverplaatsing

en: Y coordinate of the displacement center
nl: Y-coördinaat van de centrumverplaatsing

en: Horizontal/Radial
nl: Horizontaal/Radiaal

en: Horizontal or radial per pixel input
nl: Horizontaal of radiaal per invoer beeldpunt

en: Vertical/Angular
nl: Verticaal/Gehoekt

en: Vertical or angular per pixel input
nl: Verticaal of gehoekt per invoer beeldpunt

en: Displace
nl: Verplaatsen

en: Displace pixels as indicated by displacement maps
nl: Verplaats pixels volgens verplaatsingskaarten

en: Prewitt compass
nl: Prewitt-kompas

en: Gradient
nl: Verloop

en: Differential
nl: Differentiaal

en: Algorithm
nl: Algoritme

en: Edge detection algorithm
nl: Randdetectie-algoritme

en: Edge detection amount
nl: Randdetectie hoeveelheid

en: Border behavior
nl: Randgedrag

en: Edge detection behavior
nl: Randdetectie gedrag

en: Edge Detection
nl: Randdetectie

en: Several simple methods for detecting edges
nl: Verschillende eenvoudige methoden voor randdetectie

en: Laplacian Edge Detection
nl: Laplace randdetectie

en: High-resolution edge detection
nl: Hoge resolutie randdetectie

en: Emboss
nl: Reliëf

en: Bumpmap (preserve original colors)
nl: Bumpmap (behoud originele kleuren)

en: Emboss Type
nl: Reliëftype

en: Rendering type
nl: Rendertype

en: Light angle (degrees)
nl: Lichthoek (graden)

en: Elevation angle (degrees)
nl: Hoogtehoek (graden)

en: Filter width
nl: Filterbreedte

en: Simulates an image created by embossing
nl: Een afbeelding met reliëf nabootsen

en: Resolution in pixels
nl: Resolutie in pixels

en: Limit line width
nl: Beperk lijnbreedte

en: Engrave
nl: Graveren

en: Simulate an antique engraving
nl: Simuleert een antieke gravure

en: Spider
nl: Spin

en: Fractal type
nl: Fractaaltype

en: Type of a fractal
nl: Soort fractaal

en: Zoom in the fractal space
nl: Inzoomen op fractaalruimte

en: Shift X
nl: Verschuiving X

en: X shift in the fractal space
nl: Verschuiving X in de fractale ruimte

en: Shift Y
nl: Verschuiving Y

en: Y shift in the fractal space
nl: Verschuiving Y in de fractale ruimte

en: CX (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
nl: CX (geen effect in Mandelbrot en Sierpinski)

en: CY (No effect in Mandelbrot and Sierpinski)
nl: CY (geen effect in Mandelbrot en Sierpinski)

en: Red stretching factor
nl: Uitrekfactor rood

en: Green stretching factor
nl: Uitrekfactor groen

en: Blue stretching factor
nl: Uitrekfactor blauw

en: Sine
nl: Sinus

en: Cosine
nl: Cosinus

en: Red application mode
nl: Toepassingsmodus rood

en: Green application mode
nl: Toepassingsmodus groen

en: Blue application mode
nl: Toepassingsmodus blauw

en: Red inversion
nl: Roodomkering

en: Green inversion
nl: Groenomkering

en: Blue inversion
nl: Blauwomkering

en: Number of colors
nl: Aantal kleuren

en: Loglog smoothing
nl: Loglog-gladmaken

en: Unsupported fractal type: %d
nl: Niet-ondersteund fractaaltype: %d

en: Fractal Explorer
nl: Fractaalontdekker

en: Rendering of multiple different fractal systems, with configurable coloring options.
nl: Genereer verschillende fractaalsystemen, met configureerbare kleuropties.

en: X1 value, position
nl: X1 waarde, positie

en: X2 value, position
nl: X2 waarde, positie

en: Y1 value, position
nl: Y1 waarde, positie

en: Y2 value, position
nl: Y2 waarde, positie

en: Julia seed X value, position
nl: Julia willekeurige X-waarde, positie

en: Julia seed Y value, position
nl: Julia willekeurige Y-waarde, positie

en: Bailout length
nl: Wegwerplengte

en: How to deal with pixels outside of the input buffer
nl: Wat te doen met pixels buiten de invoerbuffer

en: Unsupported fractal type
nl: Niet-ondersteund fractaaltype

en: Fractal Trace
nl: Fractaalsporen

en: Transform the image with the fractals
nl: Transformeer het beeld met de fractalen

en: Maximum delta
nl: Maximale delta

en: Selective Gaussian Blur
nl: Selectieve Gaussiaanse vervaging

en: Blur neighboring pixels, but only in low-contrast areas
nl: Vervaag naburige pixels, maar alleen in gebieden met weinig contrast

en: Division
nl: Deling

en: The number of divisions
nl: Het aantal delingen

en: Illusion type
nl: Illusiesoort

en: Type of illusion
nl: Soort illusie

en: Illusion
nl: Illusie

en: Superimpose many altered copies of the image.
nl: Plaats vele veranderde kopieën van de afbeelding over elkaar.

en: Main
nl: Centrum

en: Amount of second-order distortion
nl: Mate van tweedegraadsvervorming

en: Edge
nl: Rand

en: Amount of fourth-order distortion
nl: Mate van vierdegraadsvervorming

en: Rescale overall image size
nl: Herschaal beeldgrootte

en: Effect center offset in X
nl: Effect verschuiving centreren in X

en: Effect center offset in Y
nl: Effect verschuiving centreren in Y

en: Brighten
nl: Ophelderen

en: Adjust brightness in corners
nl: Pas helderheid in hoeken aan

en: Lens Distortion
nl: Lensvervorming

en: Corrects barrel or pincushion lens distortion.
nl: Corrigeert vervorming ton of speldenkussen van de lens.

en: X position
nl: X-positie

en: X coordinates of the flare center
nl: X-coördinaat van het fonkelcentrum

en: Y position
nl: Y-positie

en: Y coordinates of the flare center
nl: Y-coördinaat van het fonkelcentrum

en: Lens Flare
nl: Lensschittering

en: Adds a lens flare effect.
nl: Voeg het effect van lensschittering toe.

en: X Period
nl: X-periode

en: Period for X axis
nl: Periode voor de x-as

en: Y Period
nl: Y-periode

en: Period for Y axis
nl: Periode voor de y-as

en: X Amplitude
nl: X-amplitude

en: Amplitude for X axis (logarithmic scale)
nl: Amplitude voor x-as (logaritmisch)

en: Y Amplitude
nl: Y-amplitude

en: Amplitude for Y axis (logarithmic scale)
nl: Amplitude voor y-as (logaritmisch)

en: X Phase
nl: X-fase

en: Phase for X axis
nl: Fase voor de x-as

en: Y Phase
nl: Y-fase

en: Phase for Y axis
nl: Fase voor de y-as

en: Axis separation angle
nl: Scheidingshoek as

en: Supersampling
nl: Overbemonstering

en: Number of samples along each axis per pixel
nl: Aantal monsters langs elke as per pixel

en: Linear Sinusoid
nl: Lineaire sinusoïde

en: Generate a linear sinusoid pattern
nl: Genereer een lineair sinusoïdepatroon

en: Depth first
nl: Diepte eerst

en: Prim's algorithm
nl: Prims algoritme

en: Algorithm type
nl: Soort algoritme

en: Maze algorithm type
nl: Type algoritme Doolhof

en: Foreground Color
nl: Voorgrondkleur

en: The foreground color
nl: De voorgrondkleur

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: The background color
nl: De achtergrondkleur

en: Maze
nl: Doolhof

en: Draw a labyrinth
nl: Teken een labyrint

en: Squares
nl: Vierkanten

en: Hexagons
nl: Zeshoeken

en: Octagons
nl: Achthoeken

en: Triangles
nl: Driehoeken

en: Tile geometry
nl: Tegelgeometrie

en: What shape to use for tiles
nl: De vorm van de tegels

en: Tile height
nl: Tegelhoogte

en: Apparent height of each tile (in pixels)
nl: Schijnbare hoogte van elke tegel (in pixels)

en: Tile neatness
nl: Netheid tegels

en: Deviation from perfectly formed tiles
nl: Afwijking van perfect gevormde tegels

en: Tile color variation
nl: Kleurvariatie tegel

en: Magnitude of random color variations
nl: Kracht van willekeurige kleurvariaties

en: Color averaging
nl: Kleurmiddeling

en: Tile color based on average of subsumed pixels
nl: Tegelkleur gebaseerd op het gemiddelde van de onderliggende pixels

en: Rough tile surface
nl: Ruw tegeloppervlak

en: Surface characteristics
nl: Kenmerken oppervlak

en: Allow splitting tiles
nl: Sta opdelen tegels toe

en: Allows splitting tiles at hard edges
nl: Sta opdelen tegels aan harde randen toe

en: Tile spacing
nl: Tegelspatiëring

en: Inter-tile spacing (in pixels)
nl: Ruimte tussen de tegels (in pixels)

en: Joints color
nl: Randkleur

en: Light color
nl: Lichtkleur

en: Light direction
nl: Lichtrichting

en: Direction of light-source (in degrees)
nl: Richting van de lichtbron (in graden)

en: Enables smoother tile output
nl: Produceert gladdere tegels

en: Mosaic
nl: Mozaïek

en: Mosaic is a filter which transforms an image into what appears to be a mosaic, composed of small primitives, each of constant color and of an approximate size.
nl: Mozaïek is een filter dat een afbeelding in een schijnbare mozaïek verandert, bestaande uit kleine primitieven, elk met een constante kleur en een bepaalde afmeting.

en: Rotation blur angle. A large angle may take some time to render
nl: Draaiing hoek vervaging. Een grote hoek zou veel tijd kunnen vergen bij renderen

en: Circular Motion Blur
nl: Circulaire bewegingsvervaging

en: Circular motion blur
nl: Circulaire bewegingsvervaging

en: Blurring factor
nl: Vervaagfactor

en: Zooming Motion Blur
nl: Zoomvervaging

en: Zoom motion blur
nl: Zoomvervaging

en: Noise Slur
nl: Verdoezelen

en: Randomly slide some pixels downward (similar to melting)
nl: Schuif sommige pixels willekeurig omlaag (soort smelteffect)

en: X Size
nl: X-grootte

en: Horizontal texture size
nl: Horizontale textuurgrootte

en: Y Size
nl: Y-grootte

en: Vertical texture size
nl: Verticale textuurgrootte

en: Detail level
nl: Detailniveau

en: Create a tileable output
nl: Maak een tegelbare uitvoer

en: Make a turbulent noise
nl: Maak turbulente ruis

en: Solid Noise
nl: Solide ruis

en: Create a random cloud-like texture
nl: Maak een willekeurige wolkachtige textuur

en: Mask Radius
nl: Maskerstraal

en: Radius of circle around pixel, can also be scaled per pixel by a buffer on the aux pad.
nl: Straal van de cirkel rondom pixel, kan ook per pixel geschaald worden met een buffer op het aux-pad.

en: Exponent for processing; controls smoothness - can be scaled per pixel with a buffer on the aux2 pad.
nl: Exponent voor verwerking; bepaalt gladheid - kan per pixel geschaald worden met een buffer op het aux2-pad.

en: Number of intensities
nl: Aantal intensiteiten

en: Histogram size
nl: Histogramgrootte

en: Intensity Mode
nl: Intensiteitsmodus

en: Use pixel luminance values
nl: Gebruik pixel-luminantiewaarden

en: Mask radius buffer
nl: Maskerstraal buffer

en: Per pixel buffer for modulating the mask radius, expecting a scaling factor in range 0.0-1.0
nl: Per-pixel buffer om de maskerstraal te moduleren, verwacht een schaalfactor van 0,0 tot 1,0

en: Exponent buffer
nl: Exponentbuffer

en: Per pixel buffer for modulating the exponent parameter, expecting a scaling factor in range 0.0-1.0
nl: Per-pixel buffer om de parameter exponent te moduleren, verwacht een schaalfactor van 0,0 tot 1,0

en: Oilify
nl: Olieverf

en: Emulate an oil painting
nl: Emuleer een olieverfschilderij

en: Percent Black
nl: Percentage zwart

en: Percent White
nl: Procent wit

en: Photocopy
nl: Fotokopie

en: Simulate color distortion produced by a copy machine
nl: Kleurvervorming van een fotokopieerapparaat nabootsen

en: High values give more variation in details
nl: Grotere waarden leveren meer variatie in details

en: X start of the generated buffer
nl: X-start van de gegenereerde buffer

en: Y start of the generated buffer
nl: Y-start van de gegenereerde buffer

en: Creates an image filled with a plasma effect.
nl: Creëert afbeelding met plasma-effect.

en: Circle depth in percent
nl: Cirkeldiepte in procenten

en: Offset angle
nl: Hoekverschuiving

en: Map backwards
nl: Projecteer achterwaarts

en: Start from the right instead of the left
nl: Start van rechts in plaats van links

en: Map from top
nl: Projecteer van boven

en: Put the top row in the middle and the bottom row on the outside
nl: Plaats toprij in het midden en de bodemrij aan de buitenkant

en: To polar
nl: Naar pool

en: Map the image to a circle
nl: Projecteer de afbeelding op een cirkel

en: Origin point for the polar coordinates
nl: Oorspronkelijk punt van de poolcoördinaten

en: Choose middle
nl: Kies middelpunt

en: Let origin point to be the middle one
nl: Laat oorspronkelijk punt het midden zijn

en: Polar Coordinates
nl: Poolcoördinaten

en: Convert image to or from polar coordinates
nl: Converteer afbeelding van of naar poolcoördinaten

en: Red eye threshold
nl: Drempel rode ogen

en: Red Eye Removal
nl: Rode ogen verwijderen

en: Remove the red eye effect caused by camera flashes
nl: Het rode-ogeneffect veroorzaakt door cameraflits verwijderen

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Sawtooth
nl: Zaagtand

en: Phase shift
nl: Faseverschuiving

en: Wave type
nl: Golfsoort

en: Retain tilebility
nl: Behoud tegelbaarheid

en: Ripple
nl: Rimpeling

en: Displace pixels in a ripple pattern
nl: Verplaats pixels in een rimpelpatroon

en: Shadows
nl: Schaduwen

en: Adjust exposure of shadows
nl: Pas belichting van schaduwen aan

en: Highlights
nl: Hoge lichten

en: Adjust exposure of highlights
nl: Pas belichting van hoge lichten aan

en: White point adjustment
nl: Aanpassing witpunt

en: Shift white point
nl: Verschuif witpunt

en: Spatial extent
nl: Ruimtelijke uitbreiding

en: Compress
nl: Comprimeer

en: Compress the effect on shadows/highlights and preserve midtones
nl: Comprimeer het effect op schaduwen/hooglichten en behoud middentonen

en: Shadows color adjustment
nl: Kleuraanpassing schaduwen

en: Adjust saturation of shadows
nl: Pas verzadiging in de schaduwen aan

en: Highlights color adjustment
nl: Kleuraanpassing hooglichten

en: Adjust saturation of highlights
nl: Pas verzadiging in de hooglichten aan

en: Shadows-Highlights
nl: Schaduwen/hooglichten

en: Perform shadows and highlights correction
nl: Corrigeer schaduwen en hooglichten

en: Lighten shadows and darken highlights
nl: Schaduwen lichter, hooglichten donkerder

en: Shift
nl: Verschuiving

en: Maximum amount to shift
nl: Maximale verschuiving

en: Shift direction
nl: Verschuivingsrichting

en: Shift each row or column of pixels by a random amount
nl: Verschuif elke pixelrij of -kolom met een willekeurige waarde

en: Scale value for x axis
nl: Schaalwaarde x-as

en: Scale value for y axis
nl: Schaalwaarde y-as

en: Complexity
nl: Complexiteit

en: Complexity factor
nl: Complexiteitsfactor

en: Force tiling
nl: Forceer betegeling

en: If set, the pattern generated will tile
nl: Indien geactiveerd zal het gegenereerde patroon tegelen

en: Distorted
nl: Vervormd

en: If set, the pattern will be a little more distorted
nl: Indien geactiveerd zal het patroon wat meer vervormd zijn

en: Bilinear
nl: Bilineair

en: Power used to stretch the blend
nl: Kracht om de menging te versterken

en: Generate complex sinusoidal textures
nl: Genereer complexe sinusvormige texturen

en: Softglow
nl: Zachte gloed

en: Simulate glow by making highlights intense and fuzzy
nl: Een gloed nabootsen door hooglichten intens en vaag te maken

en: Logarithmic
nl: Logaritmisch

en: Spiral type
nl: Spiraalsoort

en: Spiral origin X coordinate
nl: Origine X-coördinaat van de spiraal

en: Spiral origin Y coordinate
nl: Origine Y-coördinaat van de spiraal

en: Spiral radius
nl: Straal spiraal

en: Base
nl: Basis

en: Logarithmic spiral base
nl: Logaritmische spiraalbasis

en: Balance
nl: Balans

en: Area balance between the two colors
nl: Balans tussen de twee kleuren

en: Spiral rotation
nl: Spiraalrotatie

en: Counter-clockwise
nl: Tegen de klok in

en: Spiral swirl direction
nl: Draairichting spiraal

en: Spiral
nl: Spiraal

en: Spiral renderer
nl: Spiraalmaker

en: X coordinates of the center of supernova
nl: X-coördinaat van het middelpunt supernova

en: Y coordinates of the center of supernova
nl: Y-coördinaat van het middelpunt supernova

en: Radius of supernova
nl: Straal supernova

en: Number of spokes
nl: Aantal spaken

en: Random hue
nl: Willekeurige tint

en: The color of supernova.
nl: De kleur van de supernova.

en: The random seed for spokes and random hue
nl: Willekeurige startwaarde voor de spaken en de tint

en: This plug-in produces an effect like a supernova burst. The amount of the light effect is approximately in proportion to 1/r, where r is the distance from the center of the star.
nl: Deze plug-in produceert een effect als een uitbarsting van een superster. De hoeveelheid van het lichteffect is bij benadering in verhouding met 1/r, waar r de afstand is vanaf het middelpunt van de ster.

en: Top-right
nl: Rechtsboven

en: Top-left
nl: Linksboven

en: Bottom-left
nl: Linksonder

en: Bottom-right
nl: Rechtsonder

en: Position of the light source which lightens the canvas: Top-right, Top-left, Bottom-left or Bottom-right
nl: Positie van de lichtbron die het canvas beschijnt: rechtsboven, linksboven, linksonder of rechtsonder

en: Apparent depth of the rendered canvas effect; from 1 (very flat) to 50 (very deep)
nl: Schijnbare diepte van het gecreëerde canvaseffect, van 1 (erg vlak) tot 50 (erg diep)

en: Texturize Canvas
nl: Voeg textuur aan canvas toe

en: Textures the image as if it were an artist's canvas.
nl: Voeg textuur aan afbeelding toe, gelijkend op het canvas van een schilderij.

en: Tile Width
nl: Tegelbreedte

en: Tile Height
nl: Tegelhoogte

en: Tile Glass
nl: Glazen tegel

en: Simulate distortion caused by rectangular glass tiles
nl: Simuleert vervorming veroorzaakt door rechthoekige glazen tegels

en: Transparent
nl: Transparant

en: Inverted image
nl: Geïnverteerde afbeelding

en: Image
nl: Afbeelding

en: Background
nl: Achtergrond

en: Ignore
nl: Negeer

en: Force
nl: Forceer

en: Width of the tile
nl: Breedte van de tegel

en: Height of the tile
nl: Hoogte van de tegel

en: Move rate
nl: Bewegingsratio

en: Wrap around
nl: Omloop

en: Wrap the fractional tiles
nl: Gedeeltelijke tegels laten omlopen

en: Fractional type
nl: Soort afbreking

en: Fractional Type
nl: Soort afbreking

en: Centering
nl: Centreren

en: Centering of the tiles
nl: Centreer de tegels

en: Background type
nl: Soort achtergrond

en: Paper Tile
nl: Papieren tegel

en: Cut image into paper tiles, and slide them
nl: Snij afbeelding in papieren tegels, en verschuif ze

en: More white (larger value)
nl: Meer wit (grotere waarde)

en: More black (smaller value)
nl: Meer zwart (kleinere waarde)

en: Middle value to peaks
nl: Middelwaarde tot pieken

en: Color to peaks
nl: Kleur naar pieken

en: Only color
nl: Alleen kleur

en: More opaque
nl: Ondoorzichtiger

en: More transparent
nl: Transparanter

en: Mode of value propagation
nl: Soort waardeverandering

en: Lower threshold
nl: Onderdrempel

en: The minimum difference in value at which to propagate a pixel
nl: Minimaal waardeverschil om pixels te veranderen

en: Upper threshold
nl: Bovendrempel

en: The maximum difference in value at which to propagate a pixel
nl: Maximaal waardeverschil om pixels te veranderen

en: Propagating rate
nl: Veranderratio

en: The strength with which to propagate a pixel to its neighbors
nl: De kracht waarmee een pixel naar zijn buren moet worden veranderd

en: Color to use for the "Only color" and "Color to peaks" modes
nl: Te gebruiken kleur voor de "Alleen kleur" en "Kleur naar pieken" modi

en: To top
nl: Naar boven

en: Propagate to top
nl: Verander naar boven

en: To left
nl: Naar links

en: Propagate to left
nl: Verander naar links

en: To right
nl: Naar rechts

en: Propagate to right
nl: Verander naar rechts

en: To bottom
nl: Naar beneden

en: Propagate to bottom
nl: Verander naar onderen

en: Propagating value channel
nl: Verander waardekanaal

en: Whether to propagate a pixel's color
nl: Of de kleur van een pixel veranderd moet worden

en: Propagating alpha channel
nl: Verander alfakanaal

en: Whether to propagate a pixel's opacity
nl: Of de ondoorzichtigheid van een pixel veranderd moet worden

en: Value Propagate
nl: Waarde veranderen

en: Propagate certain values to neighboring pixels. Erode and dilate any color or opacity.
nl: Bepaalde waarden doorgeven naar nabijgelegen beeldpunten. Uithollen en verwijden van kleur of dekking.

en: Staggered
nl: Gestapeld

en: Large staggered
nl: Breed gestapeld

en: Striped
nl: Gestreept

en: Wide striped
nl: Breed gestreept

en: Long staggered
nl: Lang gestapeld

en: Large 3x3
nl: Breed 3x3

en: Dots
nl: Punten

en: Type of RGB pattern to use
nl: Te gebruiken RGB-patroon

en: Additive
nl: Toevoegen

en: Whether the function adds the result to the original image.
nl: Of het resultaat aan de oorspronkelijke afbeelding toegevoegd moet worden.

en: Rotated
nl: Gedraaid

en: Whether to rotate the RGB pattern by ninety degrees.
nl: Of het RGB-patroon 90 graden gedraaid moet worden.

en: Video Degradation
nl: Videodegradatie

en: This function simulates the degradation of being on an old low-dotpitch RGB video monitor.
nl: Deze functie simuleert de degradatie van een oude lage-resolutie RGB-monitor.

en: Amplitude of the ripple
nl: Amplitude van de golf

en: Period (wavelength) of the ripple
nl: Periode (golflengte) van de golf

en: Clamp deformation
nl: Oneffenheden rand afsnijden

en: Limit deformation in the image area.
nl: Beperk vervorming tot de afbeelding.

en: Waves
nl: Golven

en: Distort the image with waves
nl: Vervorm de afbeelding met golven

en: Whirl angle (degrees)
nl: Draaihoek (graden)

en: Pinch amount
nl: Drukkracht

en: Radius (1.0 is the largest circle that fits in the image, and 2.0 goes all the way to the corners)
nl: Straal (1,0 is de grootste cirkel die op de afbeelding past en 2,0 gaat tot de hoeken)

en: Whirl Pinch
nl: Golven en indrukken

en: Distort an image by whirling and pinching
nl: Vervorm een afbeelding met golven en drukkracht

en: Blast
nl: Ontploffing

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Boven

en: Bottom
nl: Onder

en: Leading
nl: Leidend

en: Trailing
nl: Volgend

en: Style of effect
nl: Effectstijl

en: Direction of the effect
nl: Effectrichting

en: Edge Affected
nl: Randbeïnvloeding

en: Edge behavior
nl: Randgedrag

en: Higher values restrict the effect to fewer areas of the image
nl: Hogere waarden beperken het effect tot minder gebieden van de afbeelding

en: Higher values increase the magnitude of the effect
nl: Hogere waarden versterken de kracht van het effect

en: Wind-like bleed effect
nl: Windachtige verspreiding

en: NULL or a GeglBuffer containing cached rendering results, this is a special buffer where gegl_buffer_list_valid_rectangles returns the part of the cache that is valid.
nl: NULL of een GeglBuffer die de gegenereerde resultaten bevat; dit is een speciale buffer waar gegl_buffer_list_valid_rectangles het valide deel van de cache plaatst.

en: An explicit caching node, caches results and should provide faster recomputation if what is cached by it is expensive but isn't changing.
nl: Een expliciete cache-node; bevat de resultaten en zou sneller moeten herberekenen als de inhoud rekenintensief is maar niet verandert.

en: Input format
nl: Indeling invoer

en: The babl format of the input
nl: De indeling babl van de invoer

en: Output format
nl: Indeling uitvoer

en: Cast Format
nl: Indeling omzetten

en: Cast the data between input_format and output_format, both formats must have the same bpp
nl: Zet de gegevens om tussen indeling invoer en indeling uitvoer, beide indelingen moeten dezelfde bpp hebben

en: Name
nl: Naam

en: One of: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1
nl: Een van: sRGB, Adobish, Rec2020, ProPhoto, Apple, ACEScg, ACES2065-1

en: pointer to a const * Babl space
nl: pointer naar een const * Babl-ruimte

en: Path
nl: Pad

en: File system path to ICC matrix profile to load
nl: Pad naar het te laden ICC matrixprofiel

en: Cast color space
nl: Wijzig kleurruimte

en: Override the specified color space setting a pointer to a format override the string property and setting an aux pad overrides both.
nl: Verander de opgegeven kleurruimte; een pointer naar een ander formaat wijzigt de string-property, het opgeven van een aux-pad overschrijft beide.

en: Reference
nl: Referentie

en: The reference ID used as input (for use in XML).
nl: De referentie-ID gebruikt als invoer (voor gebruik in XML).

en: Clone
nl: Kloon

en: Clone a buffer, this is the same as gegl:nop but can get special treatment to get more human readable references in serializations/UI.
nl: Kloon een buffer; dit is hetzelfde als gegl:nop maar kan een speciale behandeling krijgen om voor mensen beter leesbare referenties in serialisaties/UI te krijgen.

en: Convert Format
nl: Converteer indeling

en: Convert the data to the specified format
nl: Converteer de gegevens naar een specifieke indeling

en: Space name
nl: Naamruimte

en: Convert color space
nl: Converteer kleurruimte

en: set color space which subsequent babl-formats in the pipeline are created with, and the ICC profile potentially embedded for external color management, setting a pointer to a format overrides the string property and setting an aux pad overrides both.
nl: kleurruimte instellen waarmee volgende babl-formaten in de pijplijn worden gemaakt en het mogelijk ICC-profiel wordt ingebed voor extern kleurbeheer, stelt een aanwijzer in om de stringeigenschap en aux padinstelling allebei te overschrijven.

en: Reset origin
nl: Terugzetten naar origineel

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Crops a buffer, if the aux pad is connected the bounding box of the node connected is used. When the crop area is configured to 0x0 at 0,0 and nothing is connected on aux, the bounding box of the node at the producing end of the input chain is used.
nl: Snijdt een buffer bij, als het pad aux is verbonden wordt het begrenzingsvak van de verbonden knoop gebruikt. Wanneer het gebied voor bijsnijden is geconfigureerd naar 0x0 op 0,0 en er is niets verbonden met aux, wordt het begrenzingsvak van de knoop aan het producerende einde van de invoerreeks gebruikt.

en: URI of file to load.
nl: De URI van het te laden bestand.

en: Object to supply image metadata
nl: Object om metadata van afbeeldingen te leveren

en: Multipurpose file loader, that uses other native handlers, and fallback conversion using Image Magick's convert.
nl: Multifunctionele bestandslader die indeling specifieke opties gebruikt; bij onbekende opties wordt teruggevallen op ImageMagicks convert.

en: No Operation
nl: Geen bewerking

en: No operation (can be used as a routing point)
nl: Geen bewerking (kan gebruikt worden als routeringspunt)

en: path of file to write to.
nl: pad van het te schrijven bestand.

en: tile size to use.
nl: te gebruiken tegelgrootte.

en: Path of video file to load
nl: Pad van het te laden videobestand

en: Frame number
nl: Framenummer

en: Number of frames in video, updates at least when first frame has been decoded.
nl: Aantal frames in de video; wordt ververst als eerste frame gedecodeerd is.

en: Frames per second, permits computing time vs frame
nl: Frames per seconde, voor rekentijd versus frames

en: FFmpeg video frame importer.
nl: FFmpeg videoframe import.

en: Target path and filename, use '-' for stdout.
nl: Doelpad en bestandsnaam, gebruik '-' voor stdout.

en: Audio codec
nl: Audio-codec

en: Audio codec to use, or auto to use a good default based on container format.
nl: Te gebruiken audio-codec, of auto voor een goede standaardcodec gebaseerd op het containerformaat.

en: audio sample rate
nl: audio sample-rate

en: -1 means autodetect on first audio fragment
nl: -1 betekent: autodetecteer op eerste audiofragment

en: Target encoded video bitrate in kb/s
nl: Doel gecodeerde video-bitrate in kb/s

en: Frames/second
nl: Frames/seconde

en: Video codec
nl: Video-codec

en: Video codec to use, or auto to use a good default based on container format.
nl: Te gebruiken video-codec, of auto voor een goede standaardcodec gebaseerd op het containerformaat.

en: Video bufsize
nl: Video buffergrootte

en: Container format
nl: Containerformaat

en: Container format to use, or auto to autodetect based on file extension.
nl: Te gebruiken containerindeling, of auto voor automatische detectie gebaseerd op bestandsextensie.

en: global quality
nl: globale kwaliteit

en: noise reduction
nl: ruisvermindering

en: scenechange threshold
nl: drempel scèneverandering

en: video bitrate tolerance
nl: tolerantie video bitrate

en: trellis
nl: tralies

en: FFmpeg video output sink
nl: FFmpeg video output

en: frame number to decode
nl: te decoderen frame-nummer

en: Number of frames in gif animation
nl: Aantal frames in gif-animatie

en: Delay in ms for last decoded frame
nl: Vertraging in ms voor laatst gedecodeerde frame

en: GIF File Loader
nl: GIF bestandslader

en: GIF image loader.
nl: GIF afbeeldingslader.

en: URI for file to load
nl: URI van te laden bestand

en: Unknown JPEG 2000 image format
nl: Onbekend JPEG 2000-formaat

en: Unable to open JPEG 2000 image
nl: Kan JPEG 2000-afbeelding niet openen

en: Unable to create output color profile
nl: Kan geen uitvoerkleurprofiel aanmaken

en: Unable to convert image to sRGB color space
nl: Kan afbeelding niet naar sRGB-kleurruimte converteren

en: Unsupported non-RGB JPEG 2000 file with %d components
nl: Niet-ondersteund non-RGB JPEG 2000-bestand met %d componenten

en: Unsupported JPEG 2000 file with depth %d
nl: Niet-ondersteund JPEG 2000-bestand met diepte %d

en: Components of JPEG 2000 input don't match
nl: Componenten van JPEG 2000-invoer komen niet overeen

en: could not create a new Jasper stream
nl: kon geen nieuwe Jasper-stream aanmaken

en: failed to open JPEG 2000 from %s
nl: kon JPEG 2000 van %s niet openen

en: could not query JPEG 2000 file
nl: kon JPEG 2000-bestand niet bevragen

en: One or more of R, G, B components are missing
nl: Een of meer R-, G- of B-componenten ontbreken

en: One or more of R, G, B components have signed data
nl: Een of meer R-, G- of B-componenten hebben signed data

en: Error reading row %d component %d
nl: Fout tijdens lezen rij %d component %d

en: JPEG 2000 File Loader
nl: JPEG 2000 bestandslader

en: JPEG 2000 image loader using jasper.
nl: JPEG 2000 bestandslader gebruikmakend van jasper.

en: URI of file to load
nl: URI van te laden bestand

en: JPEG File Loader
nl: JPEG bestandslader

en: JPEG image loader using libjpeg
nl: JPEG bestandslader gebruikmakend van libjpeg

en: Target path and filename, use '-' for stdout
nl: Doelpad en -bestandsnaam, gebruik '-' voor stdout

en: JPEG compression quality (between 1 and 100)
nl: JPEG compressiekwaliteit (tussen 1 en 100)

en: Smoothing
nl: Afvlakken

en: Smoothing factor from 1 to 100; 0 disables smoothing
nl: Afvlakfactor tussen 1 en 100; 0 is geen afvlakking

en: Optimize
nl: Optimaliseer

en: Use optimized huffman tables
nl: Gebruik geoptimaliseerde huffman-tabellen

en: Progressive
nl: Progressief

en: Create progressive JPEG images
nl: Creëer progressieve JPEG-afbeeldingen

en: Grayscale
nl: Grijswaarden

en: Create a grayscale (monochrome) image
nl: Creëer afbeelding Grijswaarden (monochroom)

en: JPEG File Saver
nl: JPEG bestandsopslag

en: JPEG image saver, using libjpeg
nl: JPEG bestandsopslag, gebruikmakend van libjpeg

en: Source Profile
nl: Bronprofiel

en: The cmsHPROFILE corresponding to the ICC profile for the input data.
nl: Het cmsHPROFILE overeenkomend met het ICC-profiel voor de invoerdata.

en: Relative Colorimetric
nl: Relatief colorimetrisch

en: Absolute Colorimetric
nl: Absoluut colorimetrisch

en: Rendering intent
nl: Renderintentie

en: The rendering intent to use in the conversion.
nl: De te gebruiken renderintentie tijdens conversie.

en: Black point compensation
nl: Zwartpuntcompensatie

en: Convert using black point compensation.
nl: Converteer gebruikmakend van zwartpuntcompensatie.

en: LCMS From Profile
nl: LCMS van profiel

en: Converts the input from an ICC color profile to a well defined babl format. The buffer's data will then be correctly managed by GEGL for further processing.
nl: Converteert de invoer vanuit een ICC-kleurprofiel naar een goed gedefinieerde indeling van babl. De gegevens van de buffer zullen dan correct worden beheerd door GEGL voor verdere verwerking.

en: Log of the error weighting
nl: Log van de foutweging

en: Radius of the processing window
nl: Straal van het verwerkingsvenster

en: Alpha threshold for multilevel processing
nl: Alfadrempel voor multi-level verwerking

en: Trimap influence factor
nl: Trimap invloedsfactor

en: Number of downsampled levels to use
nl: Aantal te gebruiken gedownsampelde niveaus

en: Active levels
nl: Actieve niveaus

en: Number of levels to perform solving
nl: Aantal niveaus om oplossing te vinden

en: Given a sparse user supplied tri-map and an input image, create a foreground alpha mat. Set white as selected, black as unselected, for the tri-map.
nl: Gegeven een schaarse door de gebruiker geleverde tri-map en een afbeelding voor invoer, maak een voorgrond alfa mat. Stel, voor de tri-map, wit in als geselecteerd, zwart als niet geselecteerd.

en: Model - basic element we operate on
nl: Model - basiselement waarmee we werken

en: Square Size
nl: Grootte vierkant

en: Size of an edge of square the mesh consists of
nl: Grootte van een rand van een vierkant waaruit de mesh bestaat

en: Rigidity
nl: Starheid

en: The number of deformation iterations
nl: Aantal deformeerherhalingen

en: ASAP Deformation
nl: ASAP-deformatie

en: ASAP deformation is performed when TRUE, ARAP deformation otherwise
nl: ASAP-deformatie wordt uitgevoerd indien TRUE, anders ARAP-deformatie

en: MLS Weights
nl: MLS-gewichten

en: Use MLS weights
nl: Gebruik MLS-gewichten

en: MLS Weights Alpha
nl: MLS-gewichten alfa

en: Alpha parameter of MLS weights
nl: Alfaparameter van MLS-gewichten

en: Preserve Model
nl: Behoud model

en: When TRUE the model will not be freed
nl: Indien TRUE zal het model niet worden vrijgegeven

en: Sampler used internally
nl: Intern gebruikte monsteraar

en: Performs n-point image deformation
nl: Voert n-punt beelddeformatie uit

en: NumPy File Saver
nl: NumPy bestandsopslag

en: NumPy (Numerical Python) image saver
nl: NumPy (Numeriek Python) bestandsopslag

en: Fill Color
nl: Vulkleur

en: Color of paint to use for filling, use 0 opacity to disable filling
nl: Verfkleur voor het vullen, gebruik opaciteit 0 om vullen uit te schakelen

en: Stroke Color
nl: Kleur penseelstreek

en: Color of paint to use for stroking
nl: Verfkleur van kwaststreek

en: Stroke width
nl: Breedte kwaststreek

en: The width of the brush used to stroke the path
nl: De breedte van de kwast om het pad te verven

en: Stroke opacity
nl: Dekking kwaststreek

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool
nl: Dekking van de kwaststreek; nota: gedraagt zich niet als SVG omdat de kwaststreken gemaakt worden met de verfspuit

en: Hardness of the brush, 0.0 for a soft brush, 1.0 for a hard brush
nl: Hardheid van de kwast: 0,0 voor een zachte kwast, 1,0 voor een harde kwast

en: Fill rule
nl: Vulregel

en: How to determine what to fill (nonzero|evenodd)
nl: Hoe te bepalen wat te vullen (nonzero | evenodd)

en: SVG style description of transform
nl: SVG stijlbeschrijving van de transformatie

en: Fill opacity
nl: Vuldekking

en: The fill opacity to use
nl: Te gebruiken dekking bij het vullen

en: A GeglVector representing the path of the stroke
nl: Een GeglVector die het pad van de penseelstreek representeert

en: Render Path
nl: Renderpad

en: Renders a brush stroke
nl: Genereert een kwaststreek

en: file to load
nl: te laden bestand

en: uri of file to load
nl: uri van te laden bestand

en: Page
nl: Pagina

en: Page to render
nl: De te genereren pagina

en: Pages
nl: Pagina's

en: Total pages, provided as a visual read-only property
nl: Totaal aantal pagina's, aangeboden als een visuele alleen-lezen eigenschap

en: Point/pixels per inch
nl: Punten/pixels per inch

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password to use for decryption of PDF, or blank for none
nl: Te gebruiken wachtwoord voor versleuteling van de PDF, leeg laten voor geen wachtwoord

en: pdf loader
nl: pdf-lader

en: PDF page decoder
nl: PDF pagina-decodeerder

en: GdkPixbuf to use
nl: Te gebruiken GdkPixbuf

en: GdkPixbuf Source
nl: GdkPixbuf bron

en: Uses the GdkPixbuf located at the memory location in <em>pixbuf</em>.
nl: Gebruik de GdkPixbuf op geheugenlocatie <em>pixbuf</em>.

en: URI for file to load.
nl: URI van te laden bestand.

en: PNG File Loader
nl: PNG bestandslader

en: PNG image loader.
nl: PNG bestandslader.

en: Compression
nl: Compressie

en: PNG compression level from 1 to 9
nl: PNG compressieniveau van 1 tot 9

en: Bitdepth
nl: Bitdiepte

en: 8 and 16 are the currently accepted values.
nl: 8 en 16 zijn momenteel geaccepteerde waarden.

en: PNG File Saver
nl: PNG bestandsopslag

en: PNG image saver, using libpng
nl: PNG bestandsopslag, met gebruikmaking van libpng

en: URI of image to load.
nl: URI van te laden bestand.

en: PPM File Loader
nl: PPM bestandslader

en: PPM image loader.
nl: PPM bestandslader.

en: Raw format
nl: RAW-formaat

en: PPM File Saver
nl: PPM bestandsopslag

en: PPM image saver (Portable pixmap saver.)
nl: PPM bestandsopslag (Portable pixmap saver).

en: s RGB
nl: sRGB

en: Adobe RGB compatible
nl: Adobe RGB compatibel

en: Color space
nl: Kleurruimte

en: Color space to use for loaded data
nl: Te gebruiken kleurruimte voor geladen data

en: libraw File Loader
nl: libraw bestandlader

en: RGBE File Loader
nl: RGBE bestandslader

en: RGBE image loader (Radiance HDR format).
nl: RGBE bestandslader (Radiance HDR-formaat).

en: RGBE File Saver
nl: RGBE bestandsopslag

en: RGBE image saver (Radiance HDR format)
nl: RGBE bestandsopslag (Radiance HDR-formaat)

en: The output pixbuf produced by process is stored in this property
nl: De uitvoer pixbuf geproduceerd door proces wordt opgeslagen in deze eigenschap

en: Store in GdkPixbuf
nl: Sla op in GdkPixbuf

en: Store image in a GdkPixbuf.
nl: Sla afbeelding op in een GdkPixbuf.

en: SDL2 Display
nl: SDL2-venster

en: Displays the input buffer in an SDL2 window (restricted to one display op/process, due to SDL2 implementation issues).
nl: Toont de invoerbuffer in een SDL2-venster (beperkt tot één weergave op/proces als gevolg van SDL2 implementatieproblemen).

en: Icon title
nl: Pictogramtitel

en: Icon to be used for output window
nl: Te gebruiken pictogram voor het uitvoervenster

en: SDL Display
nl: SDL-venster

en: Displays the input buffer in an SDL window (restricted to one display op/process, due to SDL implementation issues).
nl: Toont de invoerbuffer in een SDL-venster (beperkt tot één weergave op/proces als gevolg van SDL implementatieproblemen).

en: Width for rendered image
nl: Breedte gegenereerde afbeelding

en: Height for rendered image
nl: Hoogte gegenereerde afbeelding

en: SVG File Loader
nl: SVG bestandslader

note: not hidden because it has extra API
en: Load an SVG file using librsvg
nl: Laad een SVG-bestand gebruikmakend van librsvg

en: Text
nl: Tekst

en: String to display (utf8)
nl: Te tonen tekenreeks (utf8)

en: Font family
nl: Lettertypefamilie

en: Font family (utf8)
nl: Lettertypefamilie (utf8)

en: Font size in pixels.
nl: Lettertypegrootte in pixels.

note: TRANSLATORS: the string 'black' should not be translated
en: Color for the text (defaults to 'black')
nl: Tekstkleur (standaard 'black')

en: Wrap width
nl: Omloopbreedte

en: Sets the width in pixels at which long lines will wrap. Use -1 for no wrapping.
nl: Stelt de breedte in pixels in waarop lange regels zullen omlopen. Gebruik -1 voor geen omloop.

en: Wrap height
nl: Omloophoogte

en: Sets the height in pixels according to which the text is vertically justified. Use -1 for no vertical justification.
nl: Stelt de hoogte in pixels in waarmee de tekst verticaal moet worden uitgelijnd. Gebruik -1 voor geen verticale uitlijning.

en: Justification
nl: Uitlijning

en: Alignment for multi-line text (0=Left, 1=Center, 2=Right)
nl: Uitlijning voor tekst op meerdere regels (0=links, 1=centreer, 2=rechts)

en: Vertical justification
nl: Verticale uitlijning

en: Vertical text alignment (0=Top, 1=Middle, 2=Bottom)
nl: Verticale tekstuitlijning (0=boven, 1=midden, 2=onder)

en: Rendered width in pixels. (read only)
nl: Gerenderde breedte in pixels. (alleen lezen)

en: Rendered height in pixels. (read only)
nl: Gerenderde hoogte in pixels. (alleen lezen)

en: Render Text
nl: Genereer tekst

en: Display a string of text using pango and cairo.
nl: Toont een tekenreeks met pango en cairo.

en: Directory
nl: Map

en: Image file directory (subfile)
nl: Map afbeelding (sub-bestand)

en: Object to receive image metadata
nl: Object om metadata van afbeeldingen te ontvangen

en: TIFF File Loader
nl: TIFF bestandslader

en: TIFF image loader using libtiff
nl: TIFF bestandslader gebruikmakend van libtiff

en: -1, 8, 16, 32 and 64 are the currently accepted values, -1 means auto
nl: -1, 8, 16, 32 en 64 zijn de momenteel geaccepteerde waarden, -1 betekent auto

en: use floating point
nl: gebruik drijvende komma

en: floating point -1 means auto, 0 means integer, 1 means float.
nl: drijvende komma -1 betekent auto, 0 betekent integer, 1 betekent float.

en: TIFF File Saver
nl: TIFF bestandsopslag

en: TIFF image saver using libtiff
nl: TIFF bestandsopslag gebruikmakend van libtiff

en: Path to v4l device
nl: Pad naar v4l-apparaat

en: current frame number, can be changed to trigger a reload of the image.
nl: huidig frame-nummer, kan veranderd worden om het opnieuw laden van de afbeelding te forceren.

en: autotrigger reload this many times a second.
nl: autotrigger herlaad dit vele malen per seconde.

en: Video4Linux Frame Source
nl: Video4Linux Frame invoer

en: Video4Linux input, webcams framegrabbers and similar devices.
nl: Video4Linux invoer, webcams, framegrabbers en soortgelijke apparaten.

en: Color of paint to use for filling.
nl: Verfkleur voor het vullen.

en: The fill opacity to use.
nl: Te gebruiken dekking bij het vullen.

note: XXX: replace with enum?
en: Fill rule.
nl: Vulregel.

en: how to determine what to fill (nonzero|evenodd)
nl: hoe te bepalen wat te vullen (nonzero | evenodd)

en: svg style description of transform.
nl: svg stijlbeschrijving van de transformatie.

en: Fill Path
nl: Vulpad

en: Renders a filled region
nl: Genereert een gevuld gebied

en: Color of paint to use for stroking.
nl: Verfkleur van kwaststreek.

en: The width of the brush used to stroke the path.
nl: De breedte van de kwast om het pad te verven.

en: Opacity of stroke, note, does not behave like SVG since at the moment stroking is done using an airbrush tool.
nl: Dekking van de kwaststreek; nota: gedraagt zich niet als SVG omdat de kwaststreken gemaakt worden met de verfspuit.

en: Vector Stroke
nl: Vectorstreek

en: Renders a vector stroke
nl: Genereert een vectorstreek

en: WebP File Loader
nl: WebP bestandslader

en: WebP image loader.
nl: WebP afbeeldingslader.

en: WebP compression quality
nl: WebP compressiekwaliteit

en: WebP File Saver
nl: WebP bestandsopslag

en: WebP image saver
nl: WebP bestandsopslag

en: global value used if aux doesn't contain data
nl: globale waarde die gebruikt wordt als aux geen data bevat

en: Math operation add, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input + value
nl: Wiskundige bewerking optellen, voert de bewerking per beeldpunt uit, met ofwel de constante die is verschaft 'waarde' of het corresponderende beeldpunt uit de buffer op aux als operatoren. Het resultaat is de evaluatie van de expressie resultaat = invoer + waarde

en: Porter Duff operation clear (d = 0.0f)
nl: Porter Duff-bewerking clear (d = 0,0f)

en: SVG blend operation color-burn (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)
nl: SVG mengen bewerking kleur tegenhouden (<code>if cA * aB + cB * aA <= aA * aB: d = cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == 0 ? 1 : (aA * (cA * aB + cB * aA - aA * aB) / cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA))</code>)

en: SVG blend operation color-dodge (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking kleur doordrukken (<code>if cA * aB + cB * aA >= aA * aB: d = aA * aB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = (cA == aA ? 1 : cB * aA / (aA == 0 ? 1 : 1 - cA / aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation darken (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking donker maken (<code>d = MIN (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation difference (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)
nl: SVG mengen bewerking verschil (<code>d = cA + cB - 2 * (MIN (cA * aB, cB * aA))</code>)

en: Math operation divide, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = value==0.0f?0.0f:input/value
nl: Wiskundige bewerking delen, voert de bewerking per beeldpunt uit, met ofwel de constante die is verschaft 'waarde' of het corresponderende beeldpunt uit de buffer op aux als operatoren. Het resultaat is de evaluatie van de expressie resultaat = waarde==0,0f?0,0f:invoer/waarde

en: Porter Duff operation dst-atop (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))
nl: Porter Duff-bewerking dst-atop (d = cB * aA + cA * (1.0f - aB))

en: Porter Duff operation dst (d = cB)
nl: Porter Duff-bewerking dst (d = cB)

en: Porter Duff operation dst-in (d = cB * aA)
nl: Porter Duff-bewerking dst-in (d = cB * aA)

en: Porter Duff operation dst-out (d = cB * (1.0f - aA))
nl: Porter Duff-bewerking dst-out (d = cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation dst-over (d = cB + cA * (1.0f - aB))
nl: Porter Duff-bewerking dst-over (d = cB + cA * (1.0f - aB))

en: SVG blend operation exclusion (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking uitsluiting (<code>d = (cA * aB + cB * aA - 2 * cA * cB) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Math operation gamma, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = (input >= 0.0f ? powf (input, value) : -powf (-input, value))
nl: Wiskundige bewerking gamma, voert de bewerking per beeldpunt uit, met ofwel de constante die is verschaft 'waarde' of het corresponderende beeldpunt uit de buffer op aux als operatoren. Het resultaat is de evaluatie van de expressie resultaat = (invoer >= 0,0f ? powf (invoer, waarde) : -powf (-invoer, waarde))

en: SVG blend operation hard-light (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking hard licht (<code>if 2 * cA < aA: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation lighten (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking lichter maken (<code>d = MAX (cA * aB, cB * aA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Math operation multiply, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input * value
nl: Wiskundige bewerking vermenigvuldigen, voert de bewerking per beeldpunt uit, met ofwel de constante die is verschaft 'waarde' of het corresponderende beeldpunt uit de buffer op aux als operatoren. Het resultaat is de evaluatie van de expressie resultaat = invoer * waarde

en: SVG blend operation overlay (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking bedekken (<code>if 2 * cB > aB: d = 2 * cA * cB + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA) otherwise: d = aA * aB - 2 * (aB - cB) * (aA - cA) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: SVG blend operation plus (<code>d = cA + cB</code>)
nl: SVG mengen bewerking plus (<code>d = cA + cB</code>)

en: SVG blend operation screen (<code>d = cA + cB - cA * cB</code>)
nl: SVG mengen bewerking scherm (<code>d = cA + cB</code>)

en: SVG blend operation soft-light (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); otherwise: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)
nl: SVG mengen bewerking zacht licht (<code>if 2 * cA < aA: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); if 8 * cB <= aB: d = cB * (aA - (aB == 0 ? 1 : 1 - cB / aB) * (2 * cA - aA) * (aB == 0 ? 3 : 3 - 8 * cB / aB)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA); otherwise: d = (aA * cB + (aB == 0 ? 0 : sqrt (cB / aB) * aB - cB) * (2 * cA - aA)) + cA * (1 - aB) + cB * (1 - aA)</code>)

en: Porter Duff operation src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))
nl: Porter Duff-bewerking src-atop (d = cA * aB + cB * (1.0f - aA))

en: Porter Duff operation src (d = cA)
nl: Porter Duff-bewerking src (d = cA)

en: Porter Duff compositing operation src-in (formula:   cA * aB)
nl: Porter Duff composietbewerking src-in (formule: cA * aB)

en: Porter Duff operation src-out (d = cA * (1.0f - aB))
nl: Porter Duff-bewerking src-out (d = cA * (1.0f - aB))

en: Math operation subtract, performs the operation per pixel, using either the constant provided in 'value' or the corresponding pixel from the buffer on aux as operands. The result is the evaluation of the expression result = input - value
nl: Wiskundige bewerking aftrekken, voert de bewerking per beeldpunt uit, met ofwel de constante die is verschaft 'waarde' of het corresponderende beeldpunt uit de buffer op aux als operatoren. Het resultaat is de evaluatie van de expressie resultaat = invoer - waarde

en: Porter Duff operation xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))
nl: Porter Duff-bewerking xor (d = cA * (1.0f - aB)+ cB * (1.0f - aA))

en: Refinement scale
nl: Verfijningsschaal

en: Maximal scale of refinement points to be used for the interpolation mesh
nl: Maximale schaal van verfijningspunten die moet worden gebruikt voor het interpolatieraster

en: How much horizontal offset should applied to the paste
nl: Hoeveel horizontale verschuiving aan het te plakken gebied moet worden gegeven

en: Error message
nl: Foutmelding

en: An error message in case of a failure
nl: Foutmelding als er iets misgaat

en: The foreground does not contain opaque parts
nl: De voorgrond bevat geen ondoorzichtige delen

en: The foreground is too small to use
nl: De voorgrond is te klein om te gebruiken

en: The foreground contains holes and/or several unconnected parts
nl: De voorgrond bevat gaten en/of meerdere niet-verbonden delen

en: The opaque parts of the foreground are not above the background!
nl: De ondoorzichtige delen van de voorgrond bevinden zich niet boven de achtergrond!

en: Refinement steps
nl: Verfijningsstappen

en: Maximal amount of refinement points to be used for the interpolation mesh
nl: Maximaal aantal verfijningspunten voor het interpolatieraster

en: How much vertical offset should applied to the paste
nl: Hoeveel verticale verschuiving aan het te plakken gebied moet worden gegeven

en: Horizontal justification 0.0 is left 0.5 centered and 1.0 right.
nl: Horizontale uitlijning 0.0 is links 0.5 gecentreerd en 1.0 rechts.

en: Vertical justification 0.0 is top 0.5 middle and 1.0 bottom.
nl: Verticale uitlijning 0,0 is boven 0,5 midden en 1,0 onder.

en: Border Align
nl: Rand uitlijnen

en: Aligns box of input rectangle with border of compositing target or aux' bounding-box border, if aux pad is not connected the op tries to figure out which bounding box' border applies.
nl: Lijnt het invoervak van de rechthoek uit met de rand van het samengestelde doel of de rand van het aux-kader, als het aux-pad niet is aangesloten, probeert de op te achterhalen welke grens van het begrenzingsvak van toepassing is.

en: Direction vector's X component
nl: Richting X-component van de vector

en: Direction vector's Y component
nl: Richting Y-component van de vector

en: Reflect an image about a line, whose direction is specified by the vector that is defined by the x and y properties.
nl: Reflecteer de afbeelding op een lijn, waarvan de richting bepaald is door de vector met x- en y-eigenschappen.

en: Translate top-left to 0,0.
nl: Verplaats linksboven naar 0,0.

en: Degrees
nl: Graden

en: Angle to rotate (counter-clockwise)
nl: Draaihoek (tegen de klok in)

en: Rotate
nl: Roteren

en: Rotate the buffer around the specified origin.
nl: Roteer de buffer rond een opgegeven origineel.

en: origin-x
nl: origine-x

en: Ignored. Always uses center of input buffer
nl: Genegeerd. Gebruikt altijd middelpunt van buffer voor invoer

en: origin-y
nl: origine-y

en: Rotate on center
nl: Roteer rond middelpunt

en: Rotate the buffer around its center, taking care of possible offsets.
nl: Roteer buffer rond z'n middelpunt, rekening houdend met eventuele verschuivingen.

en: Horizontal scale factor
nl: Horizontale schaalfactor

en: Vertical scale factor
nl: Verticale schaalfactor

en: Scale ratio
nl: Schaal verhouding

en: Scales the buffer according to a ratio.
nl: Schaalt de buffer volgens een verhouding.

en: Horizontal size
nl: Horizontale grootte

en: Vertical size
nl: Verticale grootte

en: Scale size
nl: Schaal grootte

en: Scales the buffer according to a size.
nl: Schaalt de buffer met een zekere grootte.

en: Scale size keep aspect
nl: Schaal grootte en behoud beeldverhouding

en: Scales the buffer to a size, preserving aspect ratio
nl: Schaalt de buffer naar een grootte met behoud van de beeldverhouding

en: Horizontal shear amount
nl: Horizontaal hellen, hoeveelheid

en: Vertical shear amount
nl: Verticaal hellen, hoeveelheid

en: Shear
nl: Hellen

en: Shears the buffer.
nl: Helt de buffer.

en: Transformation SVG syntax transformation string
nl: Transformatie SVG-syntaxis

en: Do a transformation using SVG syntax transformation.
nl: Transformeer volgens een SVG-syntaxis transformatie.

en: Origin-x
nl: Origine-x

en: X coordinate of origin
nl: origine van X-coördinaat

en: Origin-y
nl: Origine-y

en: Y coordinate of origin
nl: origine van Y-coördinaat

en: Near-z
nl: Nabij-z

en: Z coordinate of the near clipping plane
nl: Z-coördinaat van het nabije afsnijvlak

en: Horizontal translation
nl: Horizontale vertaling

en: Vertical translation
nl: Verticale vertaling

en: Translate
nl: Vertaal

en: Repositions the buffer (with subpixel precision), if integer coordinates are passed a fast-path without resampling is used
nl: Herpositioneer de buffer (met sub-pixel precisie); als er integercoördinaten worden doorgegeven wordt een snelpad gebruikt zonder herbemonstering

en: HDR to SDR proofing filter/mapping curve that is an approximation of the ACES RRT (Reference Rendering Transform). When feeding scene-refereed imagery into this op, the result is suitable for display referred transform to sRGB or output display using regular ICC matric profiles as the ODT. Note that for the time being, this is a luminance only approximation of the ACES RRT; without desaturation of highlights and shadows nor red hue modifications.
nl: HDR naar SDR voorbeeld filter/mappen curve die een benadering is van de ACES RRT (Reference Rendering Transform). Bij het voeden van aan scene-gerefereerde afbeeldingen in deze op, is het resultaat geschikt voor het weergeven van gerefereerde transformatie naar sRGB of weergave van uitvoer met reguliere ICC- matric-profielen als de ODT. Onthoud dat dit, voorlopig, een benadering van alleen helderheid is van de ACES RRT; zonder de-verzadiging van hooglichten en schaduwen noch aanpassingen aan rode tint.

en: Features size for detail band, used for noise removal.
nl: Voorzien van grootte voor detailband, gebruikt voor het verwijderen van ruis.

en: Detail scale, negative values diminish signal in detail band, positive values increase signal.
nl: Detailschaal, negatieve waarden verminderen het signaal in de detailband, positieve waarden verhogen het signaal.

en: Scaling factor for image features at radius, -1 cancels them out 1.0 edge enhances
nl: Schaalfactor voor afbeeldingskenmerken bij straal, -1 heft ze op 1.0 randverbetering

en: Detail bandwidth
nl: Detail bandbreedte

en: Edge band
nl: Randband

en: Features size for edge band, used to compensate for loss of edges in detail pass.
nl: Vooezien van grootte voor randband, gebruikt om verlies van randen in detail te compenseren.

en: Edge scale, negative values diminish signal in detail band, positive values increase signal.
nl: Randschaal, negatieve waarden verminderen het signaal in de detailband, positieve waarden verhogen het signaal.

en: Edge bandwidth
nl: Randbandbreedte

en: Visualize Adjustment Mask
nl: Visualiseer Maskeraanpassing

en: Band tune
nl: Band afstemmen

en: Parametric band equalizer for tuning frequency bands of image, the op provides abstracted input parameters that control two difference of gaussians driven band pass filters used as adjustments of the image signal.
nl: Parametrische bandequalizer voor het afstemmen van frequentiebanden van beeld, de op biedt geabstraheerde invoerparameters die twee verschil van Gaussiaanse aangestuurde banddoorlaatfilters besturen die worden gebruikt als aanpassingen van het beeldsignaal.

en: Smoothness
nl: Gladheid

en: Level of smoothness
nl: Mate van gladheid

en: Bilateral Box Filter
nl: Bilateraal boxfilter

en: A fast approximation of bilateral filter, using a box-filter instead of a gaussian blur.
nl: Een snelle benadering van een bilateraal filter op basis van een boxfilter in plaats van een Gaussiaanse vervaging.

en: Radius of row pixel region, (size will be radius*2+1)
nl: Straal van rij-pixelgebied (grootte wordt straal*2+1)

en: 1D Box Blur
nl: 1D Boxvervaging

en: Blur resulting from averaging the colors of a row neighborhood.
nl: Vervanging resulterende uit het middelen van kleuren van een rij-omgeving.

en: BoxBlur
nl: Boxvervaging

en: Separator
nl: Scheiding

en: Component separator color
nl: Kleur componentscheider

en: Invert the separator region
nl: Keer het scheidingsgebied om

en: Base index
nl: Basisindex

en: Step
nl: Stap

en: Index step
nl: Index-stap

en: Normalize output to the range [base,base + step]
nl: Normaliseer uitvoer naar het bereik [basis, basis + stap]

en: Connected Components
nl: Verbonden componenten

en: Fills each connected region of the input, separated from the rest of the input by a given color, with a unique color.
nl: Vult elk verbonden gebied van de invoer - gescheiden door de rest door een gegeven kleur - met een unieke kleur.

en: Bayer pattern
nl: Bayerpatroon

en: Bayer pattern used, 0 seems to work for some nikon files, 2 for some Fuji files.
nl: Het gebruikte Bayerpatroon, 0 lijkt te werken voor sommige Nikon-bestanden, 2 voor sommige Fuji-bestanden.

en: Demosaic With Bimedian Interpolation
nl: Demozaïek met Bimediaan-interpolatie

en: Performs a grayscale2color demosaicing of an image, using bimedian interpolation.
nl: Doet een grayscale2color-demozaïek met bimediaan-interpolatie.

en: Demosaic Without Interpolation
nl: Demozaïek zonder interpolatie

en: Performs a naive grayscale2color demosaicing of an image, no interpolation.
nl: Doet een grayscale2color-demozaïek zonder interpolatie.

en: Test op to do a 1:1 map of input to output, while sampling
nl: Test-op om invoer naar een 1:1 uitvoer te transformeren, tijdens bemonsteren

en: The lua script containing the implementation of this operation.
nl: Het lua-script dat de implementatie van deze bewerking bevat.

en: Lua error
nl: Lua-fout

en: Parse/compile error, if any.
nl: Verwerk/compileerfout, indien opgetreden.

en: A stored lua script on disk implementing an operation.
nl: Een lua-script op schijf met een bewerking.

en: Available as a global variable 'user_value' in lua.
nl: Beschikbaar als globale variabele 'user_value' in lua.

en: Pixel level filter/composer scripting prototyping with lua. See http://pippin.gimp.org/image-processing/ for further details.
nl: Pixelniveau filter/composer script prototype met lua. Bekijk https://pippin.gimp.org/image-processing/ voor meer details.

en: Subtract
nl: Aftrekken

en: Either to add to or subtract from the mask
nl: Ofwel toevoegen aan of aftrekken van het masker

en: Use local region
nl: Lokale regio gebruiken

en: Perform graphcut in a local region
nl: Grafieksnede uitvoeren in een lokale regio

en: region-x
nl: regio-x

en: region-y
nl: regio-y

en: region-width
nl: regiobreedte

en: region-height
nl: regiohoogte

en: Paint Select
nl: Verf selecteren

en: Write lens maker correctly
nl: Schrijf maker objectief correct

en: Write camera name correctly
nl: Schrijf cameranaam correct

en: Lens
nl: Objectief

en: Write your lens model with uppercase letters
nl: Schrijf objectiefmodel in hoofdletters

en: Focal of the camera
nl: Brandpunt van de camera

en: Calculate b value from focal
nl: Bereken b-waarde van brandpunt

en: Center
nl: Centrum

en: If you want center
nl: Als je het centrum wilt

en: Lens center X
nl: Lenscentrum X

en: Coordinates of lens center
nl: Coördinaten van het lenscentrum

en: Lens center Y
nl: Lenscentrum Y

en: Scale of the image
nl: Schaal van de afbeelding

en: Autocorrect d values
nl: Autocorrigeer d-waarden

en: Autocorrect D values for lens correction models.
nl: Autocorrigeer D-waarden voor lenscorrectiemodellen.

en: Model red a
nl: Model rood a

en: Model red b
nl: Model rood b

en: Model red c
nl: Model rood c

en: Model red d
nl: Model rood d

en: Model green a
nl: Model groen a

en: Model green b
nl: Model groen b

en: Model green c
nl: Model groen c

en: Model green d
nl: Model groen d

en: Model blue a
nl: Model blauw a

en: Model blue b
nl: Model blauw b

en: Model blue c
nl: Model blauw c

en: Model blue d
nl: Model blauw d

en: Model alpha a
nl: Model alfa a

en: Model alpha b
nl: Model alfa b

en: Model alpha c
nl: Model alfa c

en: Model alpha d
nl: Model alfa d

en: Copies image performing lens distortion correction.
nl: Kopieert afbeelding en past correctie lensvervorming toe.

en: Start x coordinate
nl: Start X-coördinaat

en: End x coordinate
nl: Eind X-coördinaat

en: Start y coordinate
nl: Start Y-coördinaat

en: End y coordinate
nl: Eind Y-coördinaat

en: Value at bottom
nl: Onderwaarde

en: Value at top
nl: Bovenwaarde

en: Line Profile
nl: Lijnprofiel

en: Renders luminance profiles for red green and blue components along the specified line in the input buffer, plotted in a buffer of the specified size.
nl: Genereert luminantieprofielen voor de rode, groene en blauwe componenten volgens de opgegeven regel in de invoerbuffer, weergegeven in een buffer met de opgegeven grootte.

en: Spyrograph
nl: Spirograaf

en: EPITROCHOID
nl: Epitrochoïde

en: Curve Type
nl: Type kromme

en: Curve type
nl: Type kromme

en: Fixed Gear Teeth
nl: Tanden vaste tandwiel

en: Number of teeth in fixed gear.
nl: Aantal tanden van vaste tandwiel.

en: Moving Gear Teeth
nl: Tanden bewegend tandwiel

en: Number of teeth in moving gear. Radius of moving gear, relative to radius of fixed gear, is determined by the proportion between the number of teeth in gears.
nl: Aantal tanden van bewegend tandwiel. Straal van bewegend tandwiel, relatief ten opzichte van stilstaand tandwiel, wordt bepaald door de verhouding tussen het aantal tanden in de tandwielen.

en: Hole Percent
nl: Percentage gat

en: How far the hole is from the center of the moving gear. 100 means that the hole is at the gear's edge.
nl: Hoe ver is het gat gelegen vanaf het middelpunt van het bewegende tandwiel. 100 betekent dat het gat op de rand van het tandwiel zit.

en: X coordinate of pattern center
nl: X-coördinaat van het middelpunt van het patroon

en: Y coordinate of pattern center
nl: Y-coördinaat van het middelpunt van het patroon

en: Radius of fixed gear
nl: Straal van het vaste tandwiel

en: Pattern rotation
nl: Patroondraaiing

en: Render Spyrograph
nl: Genereer spirograaf

en: Renders a Spyrograph pattern
nl: Genereert een patroon Spirograaf

en: video device path
nl: pad videoapparaat

en: Video4Linux2 Frame Source
nl: Video4Linux2 Frame invoer

en: Video4Linux2 input, webcams framegrabbers and similar devices.
nl: Video4Linux2 invoer, webcams, framegrabbers en soortgelijke apparaten.

en: Mask
nl: Masker

en: Unseeded region color
nl: Kleur ongezaaid gebied

en: Invert mask
nl: Masker inverteren

en: Seed edges
nl: Zaai randen

en: Whether the image edges are also seeded
nl: Of de beeldranden ook gezaaid moeten worden

en: Voronoi Diagram
nl: Voronoi-diagram

en: Paints each non-seed pixel with the color of the nearest seed pixel.
nl: Kleurt elke niet-gezaaide pixel met de kleur van de meest naastbijgelegen pixel.

en: Image blending operation 'average' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)
nl: Mengoperatie 'average' (<tt>c = (cA + aB)/2</tt>)

en: Image blending operation 'blend-reflect' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)
nl: Mengoperatie 'blend-reflect' (<tt>c = cB>=1.0?1.0:cA*cA / (1.0-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'negation' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)
nl: Mengoperatie 'negation' (<tt>c = 1.0 - fabs(1.0-cA-cB)</tt>)

en: Image blending operation 'soft-burn' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)
nl: Mengoperatie 'soft-burn' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cB / (1.0 - cA):1.0-0.5*(1.0 - cA) / cB</tt>)

en: Image blending operation 'soft-dodge' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)
nl: Mengoperatie 'soft-dodge' (<tt>c = (cA+cB<1.0)?0.5*cA / (1.0 - cB):1.0-0.5*(1.0 - cB)/cA</tt>)

en: Image blending operation 'subtractive' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)
nl: Mengoperatie 'subtractive' (<tt>c = cA+cB-1.0</tt>)

en: Color 3
nl: Kleur 3

en: Color 4
nl: Kleur 4

en: Color 5
nl: Kleur 5

en: Gradient Map
nl: Kleurverloopkaart

en: Applies a color gradient.
nl: Past een kleurverloop toe.

en: squared integral
nl: kwadratische integraal

en: Add squared values sum to the output
nl: Voeg som kwadratische waarden aan uitvoer toe

en: Integral Image
nl: Integrale afbeelding

en: Compute integral and squared integral image
nl: Bereken integrale en kwadratisch integrale afbeelding

en: Raw image loader, wrapping dcraw with pipes, provides the raw bayer grid as grayscale, if the fileformat is .rawbayer it will use this loader instead of the normal dcraw loader, if the fileformat is .rawbayerS it will swap the returned 16bit numbers (the pnm loader is apparently buggy)
nl: Lader voor raw-bestanden op basis van dcraw, produceert het raw bayer-grid als grijsschaal. Als het bestandsformaat .rawbayer is wordt deze lader gebruikt in plaats van de normale dcraw-lader; voor het .rawbayerS-formaat worden de teruggegeven 16-bit getallen verwisseld (de pnm-lader is kennelijk buggy)

en: Number of clusters
nl: Aantal clusters

en: Max. Iterations
nl: Max. Iteraties

en: Maximum number of iterations
nl: Maximum aantal herhalingen

en: K-means Segmentation
nl: K-means segmentatie

en: Segment colors using K-means clustering
nl: Segmenteert kleuren op basis van K-means clustering

en: Hue selection center
nl: Centrum tintselectie

en: Center of Hue selection interval
nl: Centrum van tintselectie-interval

en: Hue selection width
nl: Breedte tintselectie

en: Width of Hue selection interval
nl: Breedte van tintselectie-interval

en: Saturation adjustment
nl: Aanpassing verzadiging

en: Selective Hue-Saturation
nl: Selectieve Tint/Verzadiging

en: Selective adjust Hue, Saturation and Lightness
nl: Tint, verzadiging en lichtheid selectief aanpassen

en: How many times to run optimization
nl: Hoe vaak de optimalisatie moet wordne uitgevoerd

en: Chance
nl: Kans

en: Chance of doing optimization
nl: Kans voor het doen van optimalisatie

en: Phase
nl: Fase

en: Only used if no aux image is provided
nl: Alleen gebruikt als er geen afbeelding aux is verschaft

en: Center bias
nl: Afwijking centreren

en: Optimize Dither
nl: Rasteren optimaliseren

en: Shuffles pixels, and quantization with neighbors to optimize dither, by shuffling neighboring pixels.
nl: Verschuift beeldpunten en kwantiseert met buren om rasteren te optimaliseren, door het verschuiven van naburige beeldpunten.
