gegl master - en to gl translation catalogue (216 entries)

en: Unable to read file: %s
gl: Non foi posíbel ler o ficheiro: %s

en: Invalid graph, abort.
gl: Grafo non válido, abortando.

en: Unknown GeglOption mode: %d
gl: Modo GeglOption descoñecido: %d

en: ERROR: '%s' option expected argument
gl: ERRO: argumento de opción «%s» non agardado

en: Display on screen
gl: Mostrar en pantalla

en: Print XML
gl: Imprimir XML

en: Output in a file
gl: Saída nun ficheiro

en: Display help information
gl: Mostrar a información de axuda

en: unknown mode
gl: modo descoñecido

en: Properties:
gl: Propiedades:

en: None
gl: Ningún

en: Loop
gl: Bucle

en: Black
gl: Negro

en: White
gl: Branco

en: Read
gl: Ler

en: Write
gl: Escribir

en: Read/Write
gl: Ler/Escribir

en: Nearest
gl: O máis cercano

en: Linear
gl: Lineal

en: Cubic
gl: Cúbico

en: Subset
gl: Subconxunto

en: Superset
gl: Superconxunto

en: Random
gl: Aleatorio

en: Random Covariant
gl: Covariante aleatoria

en: Arithmetic add
gl: Suma aritmetica

en: Arithmetic add covariant
gl: Covariante de suma aritmética

en: Arithmetic xor
gl: Xor aritmético

en: Arithmetic xor covariant
gl: Covariante de xor aritmético

en: Blue Noise
gl: Ruído azul

en: Blue Noise Covariant
gl: Covariante de ruído azul

en: Euclidean
gl: Euclídeo

en: Auto
gl: Automático

en: Never
gl: Nunca

en: Always
gl: Sempre

en: Disable OpenCL
gl: Desactivar OpenCL

en: Module error
gl: Erro de módulo

en: Loaded
gl: Cargado

en: Load failed
gl: Fallou a carga

en: Not loaded
gl: Non cargado

en: Red frequency
gl: Frecuencia Vermello

en: Blue frequency
gl: Frecuencia Azul

en: Alien Map
gl: Mapa alieníxena

en: Blur radius
gl: Radio de desenfoque

en: Edge preservation
gl: Preservación de bordos

en: Amount of edge preservation
gl: Cantidade de preservación de bordos

en: Threshold
gl: Limiar

en: Softness
gl: Suavidade

en: Radius
gl: Radio

en: Glow radius
gl: Radio de realce

en: Strength
gl: Forza

note: Here in the top of the file the properties of the operation is declared, *  this causes the declaration of a structure for containing the data. * *  The first member of each property_ macro becomes a struct member *  in the GeglProperties struct used when processing.
en: Contrast
gl: Contraste

en: Brightness
gl: Brillo

en: Amount to increase brightness
gl: Cantidade de incremento de brillo

en: Buffer location
gl: Localización do búfer

en: babl format
gl: formato babl

en: Input buffer
gl: Búfer de entrada

en: Samples
gl: Mostras

en: Iterations
gl: Iteracións

en: Enhance Shadows
gl: Mellorar sombras

en: Width
gl: Anchura

en: Horizontal width of cells pixels
gl: Anchura horizontal para os pixeis das celas

en: Height
gl: Altura

en: Color
gl: Cor

en: Saturation
gl: Saturación

note: FIXME: With a large angle, we lose AreaFilter's flavours
en: Angle
gl: Ángulo

en: Clockwise
gl: Horario

en: Switch to clockwise
gl: Cambiar a horario

en: Hue
gl: Ton

en: Original temperature
gl: Temperatura orixinal

en: Intended temperature
gl: Temperatura intencionada

en: To 0
gl: A 0

en: To 1
gl: A 1

en: To 2
gl: A 2

en: To 3
gl: A 3

en: To 4
gl: A 4

en: To 5
gl: A 5

en: To 6
gl: A 6

en: To 7
gl: A 7

en: RGB Red
gl: RGB vermello

en: RGB Blue
gl: RGB azul

en: CMYK Cyan
gl: CMYK Cian

en: CMYK Yellow
gl: CMYK amarelo

en: CMYK Key
gl: Chave CMYK

en: Alpha
gl: Alfa

en: Component
gl: Compoñente

en: Component to extract
gl: Compoñente a extraer

en: Linear output
gl: Saída lineal

en: Extract Component
gl: Extraer compoñente

en: Sample points
gl: Puntos de mostra

en: Curve
gl: Curva

en: The contrast curve.
gl: A curva de contraste.

en: Red channel
gl: Canle vermella

en: Green channel
gl: Canle verde

en: Blue channel
gl: Canle azul

en: Alpha channel
gl: Canle alfa

en: Normalize
gl: Normalizar

en: Alpha-weighting
gl: Ponderar con alfa

en: Border
gl: Bordo

en: Convolution Matrix
gl: Matriz de convolución

en: Radius 1
gl: Radiou 1

en: Radius 2
gl: Radio 2

en: Window title
gl: Título da xanela

en: Display
gl: Pantalla

en: Random seed
gl: Semilla aleatoria

en: Quality
gl: Calidade

en: Square
gl: Cadrado

en: Circle
gl: Círculo

en: Diamond
gl: Diamante

en: Horizontal shadow offset
gl: Desprazamento horizontal da mostra

note: It does make sense to sometimes have opacities > 1 (see GEGL logo * for example)
en: Opacity
gl: Opacidade

en: Intensity
gl: Intensidade

en: Noise
gl: Ruido

en: Size X
gl: Tamaño X

en: Size Y
gl: Tamaño Y

en: Filter
gl: Filtro

en: Size
gl: Tamaño

en: 1D Gaussian-blur
gl: Desenfoque gausiano 1D

en: File
gl: Ficheiro

en: GEGL graph
gl: Grafo de GEGL

en: Std. Dev.
gl: Desv. Est.

en: Direction
gl: Dirección

en: Both
gl: Ambas

en: Image Gradient
gl: Gradiente de imaxe

en: Node
gl: Nodo

en: GEGL graph visualizer.
gl: Visor de grafo GEGL.

en: Invert
gl: Inverter

en: Operation
gl: Operación

en: Scale
gl: Escala

en: Scale 1:1 size
gl: Tamaño de escala 1:1

en: Source
gl: Orixe

en: Layer
gl: Capa

en: Levels
gl: Niveis

en: Tilt
gl: Tinte

en: Zoom
gl: Ampliación

en: Zoom level
gl: Nivel de ampliación

en: Finite
gl: Finito

en: Infinite
gl: Infinito

en: Length
gl: Lonxitude

en: Detail
gl: Detalle

en: Scaling
gl: Escalado

en: Percentile
gl: Percentíl

en: Mirror rotation
gl: Rotación de espello

en: Result rotation
gl: Rotación dos resultados

en: Mirrors
gl: Espellos

en: Number of mirrors to use
gl: Número de espellos a usar

en: Center X
gl: Centro X

en: Center Y
gl: Centro Y

en: Expand
gl: Expandir

en: Period
gl: Período

en: Turbulence
gl: Turbulencia

en: Shape
gl: Foma

en: Value
gl: Valor

en: Red
gl: Vermello

en: Green
gl: Verde

en: Blue
gl: Azul

en: Color to render
gl: Cor que renderizar

en: Transform
gl: Transformar

en: Pairs
gl: Pares

en: Values
gl: Valores

en: list of <number>s
gl: lista de <number>s

en: Vector
gl: Vecto

en: Proportion
gl: Proporción

en: Rotation
gl: Rotación

en: Behavior
gl: Comportamento

en: Azimuth
gl: Azimut

en: Elevation
gl: Elevación

en: Depth
gl: Profundidade

en: Tile size
gl: Tamaño do mosaico

en: Tile saturation
gl: Saturación do mosaico

en: Block size
gl: Tamaño do bloque

en: Pinch
gl: Aspiración

en: Whirl
gl: Remuiño

en: Fractal type
gl: Tipo de fractal

en: Red inversion
gl: Inversión do vermello

en: Green inversion
gl: Inversión do verde

en: Blue inversion
gl: Inversión do azul

en: Number of colors
gl: Número de cores

en: X1 value, position
gl: X1 valor, posición

en: X2 value, position
gl: X2 valor, posición

en: Unsupported fractal type
gl: Tipo de fractal non admitido

en: Offset angle
gl: Ángulo de desfase

en: To polar
gl: A polares

en: Choose middle
gl: Seleccionar medio

en: Wave type
gl: Tipo de onda

en: Pinch amount
gl: Cantidade de aspiración

en: Left
gl: Esquerda

en: Right
gl: Dereita

en: Bottom
gl: Abaixo

en: Output format
gl: Formato de saída

en: Path
gl: Ruta

en: Reference
gl: Referenza

en: Frame number
gl: Número de fotograma

en: Smoothing
gl: Suavizado

en: Optimize
gl: Optimizar

en: Progressive
gl: Progresivo

en: Grayscale
gl: Escala de grises

en: Fill Color
gl: Rechear cor

en: GdkPixbuf to use
gl: GdkPixbuf que usar

en: Compression
gl: Compresión

en: Bitdepth
gl: Profundidade de bits

en: Raw format
gl: Formato Raw

en: Text
gl: Texto

en: Font family
gl: Familia de tipo de letra

en: Wrap width
gl: Axustar anchura

en: Justification
gl: Xustificación

en: Path to v4l device
gl: Ruta ao dispositivo v4l

en: Frame
gl: Fotograma

en: Origin-x
gl: Orixe X

en: X coordinate of origin
gl: Coordenada X da orixe

en: Origin-y
gl: Orixe Y

en: Horizontal translation
gl: Translación horizontal

en: Vertical translation
gl: Translación vertical

en: Bayer pattern
gl: Patrón Bayer

en: User value
gl: Valor do usuario

en: Center
gl: Centro

en: Max
gl: Máx
